Obwód główny ET-22 to był mój temat pracy dyplomowej w T.K. w Gliwicach. Jedna grupa załatwiła oporo-nastawnik ,a ja wykonałem tablicę ze schematem i żaróweczkami pod stycznikami . Kręcąc kierownicą i przełączając nastawniki , na tablicy podświetlały się styczniki ,które były akurat załączane . Fajna "dyskoteka " była kręcąc kierą szybko . Pracę obroniłem na 5 i zaraz się zwolniłem z PKP , z powodu braku perspektyw .
Większość obecnie pracujących instruktorów w PKP by nie czaiło o co z tym chodzi ale by się wymądrzali i mówili że " tak, tak młody coś tam potrafi, jak na młodego to całkiem nieźle". Takie to prostaki są
@@SebastianNatanek-oy1hq Takie powiedzenie. Żelazo ze skasowanego, zdemobilowanego ciężkiego sprzętu takiego jak samochody, statki czy właśnie pociągi jest często używane do produkcji żyletek, bo nie wymagają one konkretnego składu stopu. A przynajmniej dawniej tak było, dzisiaj może w mniejszym stopniu ale powiedzenie się utarło.
Znakomity materiał o towarowym klasyku polskich szlaków kolejowych. Ten film o popularnym "Byku" powinien być transmitowany w telewizji publicznej :-) Pozdrawiam gorąco.
Krótko mówiąc legenda PKP. Najliczniejsza seria lokomotywy wyprodukowanej w Polsce.Trudno sobie wyobrazić Polską Kolej bez ET22. Super obszerny materiał, świetnie się słuchało i oglądało, można powiedzieć uzupełnienie do filmu , który już był na kanale.Bardzo dobry film. Serdeczne pozdrowienia. Musi być 👍do góry.
@@listonoszpat233 Właśnie to miałem na myśli, czyli elektrowozy.Natomiast ogólnie jako lokomotywy to SM-ka pod względem wyprodukowanych egzemplarzy jest najliczniejsza.Pozdrawiam, dzięki za komentarz.
@@grzegorzEU07 Dla mnie Najlepsza lokomotywa elektryczna i do tańca i do różańca :-) Wystarczyło tylko montować pneumatyczne fotele maszynisty i dawać większe kubki na kawe :-). W Maroku 22 ciągały składy z boksytem po 5000 t brutto ! a na drugi dzień ekspresy i pospieszne.Należy tylko żałować że nie dokończono wersji na 160 km/h bo wtedy 22 przeczołgałaby Cześki i Epoki razem wzięte. Drugi a w zasadzie pierwszy błąd to że nie produkował jej Cegielski można by ją zunifikować z dieslami i znając Poznaniaków wersja na 160 na pewno by powstała.
@@listonoszpat233 Fakt trzeba przyznać, że ET22 to udana seria lokomotyw.Może bylo trochę tzw. niedociągnięć, np. to że zabardzo (bujało ją) przy 160 km/h, mówię o EP23 jako prototypie. Miała i ma ten swój specyficzny charakter.
Niesamowita wiedza techniczna i z dziejów PKP. Nie wiem kim Pan jest ale godna tytułu profesora. Jestem pełen podziwu. Mieszkam przy samych torach i od dziecka interesowała mnie kolej. Pamiętam elektryfikację oraz jak gagariny i rumuny wywoływały drżenie całego domu. Kiedyś prawie codziennie przejeżdżały składy z wojskiem, a to były najlepsze pociągi bo wystarczyło pomachać żołnierzom aby rzucili dzieciom suchary. Jako dzieci lubiliśmy spacerować po szynach i łapać nań równowagę. Czasem kładliśmy monety na szyny a pociąg robił z nich placuszki.
Bardzo ciekawe, tylko jedna drobna uwaga, proszę używać oczywiście technicznego nazewnictwa ale należy tłumaczyć te nazwy bo bez tego robi się czasami bełkot techniczny. Bardzo bym chciał zobaczyć i zrozumieć schemat blokowy całej elektryki i zasadę sterowania. chciałbym poznać budowę silników trakcyjnych.
Byczek ;) Weteran Polskich pociągów towarowych. Wszędzie "pod drutem" gdzie się nie obejrzysz... Tam Byk! Cieszmy się tymi potężnymi pojazdami bo Vectrony Dragony i inne Siemensy powoli odbierają Im zajęcie... Wszystko ma swój początek i koniec... Również ET-22.
No niestety jak widzę ze jedzie towarowy i zamiast byczka prowadzi je inne loko te które wymieniłeś to krew mnie zalewa ! Wiem kolej rzeczy ale smutne to jest!
@@maciejkarolczak2761xd. Dobrze że instrukcje pisemne są w internecie bo pewnie wszystkie papierowe byś spalił. Współczuję Twojej mentalności głównie sobie i młodszym pokoleniom bo one muszą ponosić konsekwencje waszej gnuśności i zaściankowości.
No nie specjalnie bo et 22 ma przegląd P1 co 3000km a nowe dragony co kilkadziesiąt tysięcy km. I dragony rzadko kiedy zaraz po przeglądzie muszą wrócić na warsztat bo panu Mirkowi z trudem przyszło wpisanie fikcyjnego przeglądu do książki napraw a co dopiero żeby się jaśnie oświecony pijak miał fatygować wykonywaniem swoich obowiązków za które bierze publiczną kasę z podatków. A te nowe lokomotywy tacy agenci mogą sobie co najwyżej zobaczyć z daleka i bardzo dobrze bo powinni zostać zezłomowani razem s tymi starymi rupciami.
Tak szczegółowe kompendium wiedzy od Pana Mirosława jego zaangażowanie w przekazywanie wiedzy należy się powszechny szacunek i👏Szkoda że za poprzednich rządów tak zgnojono kolej zamykając celowo wiele lini gdyby dla nich poszukano wraz z samorządami projektami nowych autostrad/expresówek przy zachowaniu placów dworcowych i np.byłych lotnisk można stworzyć blisko tych dróg terminale przeładunkowe.Drogi północ-południe,wschód-zachód które nadawałyby się do
Z tego co wiem to na odcinku Wrocław Jelenia góra a szczególnie Wałbrzych jelenia góra przestano używać ET-22 ze względu na ciasne łuki na które zły wpływ miała lokomotywa. Jeszcze w 2006 jezdzily byki ciągnąć bipy
Bardzo szczegółowe omówienie tematu. Jako człowiek spoza branży wiele zagadnień nie zrozumiałem ale to nie zmienia faktu, że program ciekawy. Pozdrawiam.
Witam. Materiał świetny. Z tego co sie orientuję, to ET22 wykorzystywała 3 rodzaje pudeł. Mam na myśli te boczne szybki, kratki wentylacyjne i boczne dachowe wentylacyjne. I do jakiejś liczby serii wykorzystywano pomarańczowe, zamknięte bufory :). Pozdrawiam
Bardzo ciekawy i szczegółowy opis historii Byka. Wszystko profesjonalnie opisane i pokazane. Dziwię się tylko że tak późno temat Byka został poruszony, a jest to najczęściej spotykana lokomotywa na polskich torach. 💪👍
O to jest idealny materiał na piątkowy wieczór👌często u siebie w okolicy widzę odnowione 22ki, piękny widok. Mam nadzieję że kiedyś pojawi się jakiś materiał o osobowym kanciaku czyli EP09. Pozdrawiam.
jak bym posiadał milion łapek to oddaje wszystkie jak zwykle rewelacyjny i cholernie wyczerpujący temat zawsze oglądam z zapartym tchem szkoda tylko że czas tak szybko zlatuje bo mógłbym siedzieć non top oi z zapartym tchem oglądać i krzyczeć iż jest mi mało :)
Bardzo ciekawy odcinek o mojej ulubionej serii lokomotyw. Cieszę się, że miałem sam szansę pojeździć w kabinie ET22 a także ET21 za czasów kiedy jeszcze jeździły na PKP :)
Naprawde jestem pod wrazeniem twoich bardzo fachowych opisow,ale czegos mi brakuje.Bardzo bylbym ciekaw jak przedstawia sie sprawa z niezawodnoscia lokomotyw. Co mysla o nich zwykli maszynisci? Ktore lokomotywy sa najmniej awaryjne,ktore jakosciowo nie sa najlepsze, itd,itd, itd. Specjalisci od motoryzycji robia nawet specjalne zestawienia,gdzie normalny Kowalski moze przeczytac ktore samochody sa najmnie awaryjne, a ktore powinno sie omijac wielkim lukiem. Wszyscy ci ktorzy kupuja lokomotywy musza sie czyms sugerowac,mysle ze bezawaryjnosc odgrywa tutaj z pewnoscia powazna role,albo sie myle?
Wszystko fajnie, ale zapomnial Pan pokazac jedynej rzeczy ktorej nie bylo w innym PRL'owskim taborze, czyli zlewu w kabinie. (ET41mial to ale przy przejsciu do drugiego czlonu)
super jak zawsze Mirku ,wiele bardzo ciekawych informacji o ET22 jednej z moich ulubionych lokomotyw ,dobrze ,że jeszcze dużo byczków jest jeszcze w ruchu na kolei i oby tak było jak najdłużej .Pozdrawiam Ciebie serdecznie .
I jak to w Polsce, plany były duże, wyszło jak zwykle, ET22-2000 była niezwykle awaryjna i problematyczna przy prowadzeniu, dodatkowo poronionym pomysłem było połączenie sterowania komputerowego ze stycznikowym oporowym, owszem w ruchu towarowym lepsze są silniki prądu stałego, ale powinna powstać ET22A z napędem asychronicznym, obecnie wszystkie lokomotywy w tym 933 na filmie w toku napraw mają montowane styczniki o napędzie elektromagnetycznym zamiast pneumatycznego, dodatkowo w toku modernizacji zabrakło kasy i numery od 2029 do 2047 to tzw, bieda edyszyn bez dużego wyświetlacza i zawieszenia flexi coil. Obecnie ET22-2000 gnije na wrocławskim brochowie z widokami na palnik zamiast na naprawę, obecnie naprawy przechodzą numery z edycji bida. A lokomotywy EM10, które przeszły modernizację jako przygotowanie do moderny ET22, w tym roku zostały pocięte na Franowie poza EM10-03. ET22-12xx to klasyczna 22 ze zmienionym pulpitem klimatyzacją i kilkoma usprawnieniami jak nowy odłącznik silników ze sterowaniem z przedziału maszynowego, czy nowy wyłącznik szybki.
Super odcinek, oglądanie pana filmów sprawia przyjemność mi oraz małemu wielbicielowi kolei czyli synowi. Pozdrawiamy i dziękujemy za już i prosimy o więcej. ;-)
@@KOLEJmirmur2 Z przyjemnością i zaciekawieniem czekamy na następne pana produkcje kolejowe. Ta mały odkrył pana kanał, a ja jako tata podążam za pasją syna.
Fajny film. Jako maszynista w cargo dodam ze wersja 2000 nie spotkala sie z entuzjazmem wsrod maszynistow. Natomiast wersje 12xx sa bardzo lubiane i uważane za najlepszą modernizacje tej lokomotywy.
Mega filmy moja ulubiona lokomotywa pozdrawiam z Łomży et 22 933 była przydzielona do Ostrołęki chociaż nie jestem dokładnie pewien ostatnio widziałem w Pomiechówek
Witam. Miałbym wielką prośbę o materiał filmowy na temat SM 41 produkcji węgierskiej, która to w latach 60/70 była eksploatowana na wybrzeżu na trasie Gdynia - Hel - Gdynia w połowie lat 70 znikła z trasy i wiadomości sie urwały. Pozdrawiam
Z tego co wiem to pudło samonośne czyli takie gdzie ściany przenoszą siły pociągowo-zderzne ma tylko lokomotywa 4E. ET22 ma konstrukcje klasyczną czyli ostoje z dospawanym pudłem,co do agregatów sprężarkowych to w EU07 i ET22 to nie są takie same bo agregat to zespół dwóch urządzeń ale sprężarki są takie same. Co do końcowego wywodu dość mocno się Pan myli. W ET22-2000 napchano zawodnej elektroniki która tylko podrożyła modernizacje nic użytecznego nie wnosząc najlepszy dowód to opinie Maszynistów i to że zmodernizowano tylko tak 28 lokomotyw. ćo do zmiany napędu na silniki indukcyjne właśnie tak powinna być ta modernizacja zrobiona i zunifikowana z rozwiązaniami z EP07A a tam właśnie przebudowano silniki na indukcyjne zostawiając stare kadłuby silników szeregowych prądu stałego do tego zastosowano małogabarytowe łożyska toczne na wale drążonym reszta bez zmian. Takie rozwiązanie jest ekologiczne i praktycznie bezobsługowe.Poza tym moc takiel lokomotywy wzrosłaby do 4.8 MW . co do rozruchu impulsowego prądem stałym nie każdy silnik starej konstrukcji to lubi i trzeba by zbudować przekształtniki specjalnie dedykowane i byłoby ich prawdopodobnie 6 albo 3 ale moim zdaniem mijałoby się to z celem bo zostałby zawodny węzeł komutator/szczotki.
Jak można dać łapę w dół ....nie pojmuję ....za taką pracę .
Wielki szacunek za pracę, szczegółowość, smaczki. Profesjonalnie. Fantastyczny materiał.
Obwód główny ET-22 to był mój temat pracy dyplomowej w T.K. w Gliwicach. Jedna grupa załatwiła oporo-nastawnik ,a ja wykonałem tablicę ze schematem i żaróweczkami pod stycznikami . Kręcąc kierownicą i przełączając nastawniki , na tablicy podświetlały się styczniki ,które były akurat załączane . Fajna "dyskoteka " była kręcąc kierą szybko . Pracę obroniłem na 5 i zaraz się zwolniłem z PKP , z powodu braku perspektyw .
Większość obecnie pracujących instruktorów w PKP by nie czaiło o co z tym chodzi ale by się wymądrzali i mówili że " tak, tak młody coś tam potrafi, jak na młodego to całkiem nieźle". Takie to prostaki są
ET-22 ma bardzo ładne pudło, wręcz ponadczasowe
Tak samo jak SU46
Tu się zgadzam, byczek jest spoko
Pudło do ET-22 robił mój tato
@@marcinziemlanski5177 ojciec pracował jeszcze w Bombardierze?
@@zdziskurek6245 Tak, pracował i w Bombardierze. A czemu Pan pyta?
Lepsze jak netflix w pt wieczór.
Wielki szacun za całą serie o lokomotywach. Prosimy o ET21, SU45 i SU46 póki jeszcze nie przerobili ich na żyletki.
Jakie żyletki?
@@SebastianNatanek-oy1hq
Takie powiedzenie.
Żelazo ze skasowanego, zdemobilowanego ciężkiego sprzętu takiego jak samochody, statki czy właśnie pociągi jest często używane do produkcji żyletek, bo nie wymagają one konkretnego składu stopu.
A przynajmniej dawniej tak było, dzisiaj może w mniejszym stopniu ale powiedzenie się utarło.
Znakomity materiał o towarowym klasyku polskich szlaków kolejowych. Ten film o popularnym "Byku" powinien być transmitowany w telewizji publicznej :-)
Pozdrawiam gorąco.
Tak 40 lat przepracowanych jako maszynista
Tego prowadzącego to żadnemu miłośnikowi kolei przedstawiać nie trzeba 😀👍
Krótko mówiąc legenda PKP. Najliczniejsza seria lokomotywy wyprodukowanej w Polsce.Trudno sobie wyobrazić Polską Kolej bez ET22. Super obszerny materiał, świetnie się słuchało i oglądało, można powiedzieć uzupełnienie do filmu , który już był na kanale.Bardzo dobry film. Serdeczne pozdrowienia. Musi być 👍do góry.
Nie chce być czepialski ale najliczniejsza to SM42 ale w elekrowozach faktycznie wiedzie prym.
@@listonoszpat233 Właśnie to miałem na myśli, czyli elektrowozy.Natomiast ogólnie jako lokomotywy to SM-ka pod względem wyprodukowanych egzemplarzy jest najliczniejsza.Pozdrawiam, dzięki za komentarz.
@@grzegorzEU07 Dla mnie Najlepsza lokomotywa elektryczna i do tańca i do różańca :-) Wystarczyło tylko montować pneumatyczne fotele maszynisty i dawać większe kubki na kawe :-). W Maroku 22 ciągały składy z boksytem po 5000 t brutto ! a na drugi dzień ekspresy i pospieszne.Należy tylko żałować że nie dokończono wersji na 160 km/h bo wtedy 22 przeczołgałaby Cześki i Epoki razem wzięte. Drugi a w zasadzie pierwszy błąd to że nie produkował jej Cegielski można by ją zunifikować z dieslami i znając Poznaniaków wersja na 160 na pewno by powstała.
@@listonoszpat233 Fakt trzeba przyznać, że ET22 to udana seria lokomotyw.Może bylo trochę tzw. niedociągnięć, np. to że zabardzo (bujało ją) przy 160 km/h, mówię o EP23 jako prototypie. Miała i ma ten swój specyficzny charakter.
Wnętrze robi mega wrażenie.fajny mroczny klimat
Czuć siłe potęge byka
❤
Niesamowita wiedza techniczna i z dziejów PKP. Nie wiem kim Pan jest ale godna tytułu profesora. Jestem pełen podziwu. Mieszkam przy samych torach i od dziecka interesowała mnie kolej. Pamiętam elektryfikację oraz jak gagariny i rumuny wywoływały drżenie całego domu. Kiedyś prawie codziennie przejeżdżały składy z wojskiem, a to były najlepsze pociągi bo wystarczyło pomachać żołnierzom aby rzucili dzieciom suchary. Jako dzieci lubiliśmy spacerować po szynach i łapać nań równowagę. Czasem kładliśmy monety na szyny a pociąg robił z nich placuszki.
bezapelacyjnie to jest królowa polskich torów 👍
Raczej siudemka królowa a byk królem
Przy takich gabarytach to raczej caryca.
Nowy Mirnur, lajk w ciemno i oglądamy!
Wspaniały materiał. Dziękuję i pozdrawiam !
Dzień dobry Panie Mirku.
Materiał super.
Żółte czoła lokomotyw były pokłosiem wypadku pod Bytomiem Odrzańskim.
Pozdrawiam serdecznie.
Witam dzięki za obejrzenie tak tak zgadza się pozdrowienia
Bardzo ciekawe, tylko jedna drobna uwaga, proszę używać oczywiście technicznego nazewnictwa ale należy tłumaczyć te nazwy bo bez tego robi się czasami bełkot techniczny. Bardzo bym chciał zobaczyć i zrozumieć schemat blokowy całej elektryki i zasadę sterowania. chciałbym poznać budowę silników trakcyjnych.
Super, poziom trzyma klase:)👍👍
Byczek ;) Weteran Polskich pociągów towarowych. Wszędzie "pod drutem" gdzie się nie obejrzysz... Tam Byk! Cieszmy się tymi potężnymi pojazdami bo Vectrony Dragony i inne Siemensy powoli odbierają Im zajęcie... Wszystko ma swój początek i koniec... Również ET-22.
No niestety jak widzę ze jedzie towarowy i zamiast byczka prowadzi je inne loko te które wymieniłeś to krew mnie zalewa ! Wiem kolej rzeczy ale smutne to jest!
Koniec przez złe decyzje ekonomiczne. Przecież można je było unowocześniać i dalej produkować.
@@maciejkarolczak2761xd. Dobrze że instrukcje pisemne są w internecie bo pewnie wszystkie papierowe byś spalił. Współczuję Twojej mentalności głównie sobie i młodszym pokoleniom bo one muszą ponosić konsekwencje waszej gnuśności i zaściankowości.
Szkoda że nie da się dać więcej łapek w górę niż jedną. Ogrom pracy włożone w ten film...
Zacny odcinek jak zawsze, oby tak dalej 👍
Król torów bez dwóch zdań :-)
Świetna opowieść, jak zawsze :-)
Zadam przewrotne pytanie. Co się stało, że te lokomotywy już nie są produkowane? Dziś chyba też są potrzebne nowoczesne lokomotywy.
A to już temat zawiły.
Dziś są inne, bardziej zawodne i pod modę produkowane.
No nie specjalnie bo et 22 ma przegląd P1 co 3000km a nowe dragony co kilkadziesiąt tysięcy km. I dragony rzadko kiedy zaraz po przeglądzie muszą wrócić na warsztat bo panu Mirkowi z trudem przyszło wpisanie fikcyjnego przeglądu do książki napraw a co dopiero żeby się jaśnie oświecony pijak miał fatygować wykonywaniem swoich obowiązków za które bierze publiczną kasę z podatków. A te nowe lokomotywy tacy agenci mogą sobie co najwyżej zobaczyć z daleka i bardzo dobrze bo powinni zostać zezłomowani razem s tymi starymi rupciami.
Wspaniała lokomotywa i tyle w temacie.
Tak szczegółowe kompendium wiedzy od Pana Mirosława jego zaangażowanie w przekazywanie wiedzy należy się powszechny szacunek i👏Szkoda że za poprzednich rządów tak zgnojono kolej zamykając celowo wiele lini gdyby dla nich poszukano wraz z samorządami projektami nowych autostrad/expresówek przy zachowaniu placów dworcowych i np.byłych lotnisk można stworzyć blisko tych dróg terminale przeładunkowe.Drogi północ-południe,wschód-zachód które nadawałyby się do
Taka ciekawostka lokomotywa ET22-933 „zagrała” w polskiej komedii Kogel Mogel
Natomiast ET22-006 "zagrała" w piątym odcinku serialu "Zmiennicy". Pozdrawiam!
Z tego co wiem to na odcinku Wrocław Jelenia góra a szczególnie Wałbrzych jelenia góra przestano używać ET-22 ze względu na ciasne łuki na które zły wpływ miała lokomotywa. Jeszcze w 2006 jezdzily byki ciągnąć bipy
Wow ! Oglądamy bo odcinek po byku 🙌👍
Kopalnia Piasku Maczki Bór również zakupiło owe lokomotywy i używało je na swoich sieciach kolejowych .
Jeszcze nie oglądałem ale godzinka o byku - łapka w górę
Dziękuję panom prowadzącym. !00 lat ! Fajny program . Jestem fanem pociągów.
Bardzo szczegółowe omówienie tematu. Jako człowiek spoza branży wiele zagadnień nie zrozumiałem ale to nie zmienia faktu, że program ciekawy. Pozdrawiam.
Czekałem na tą prezentację 🤝🖐️
Witam. Materiał świetny. Z tego co sie orientuję, to ET22 wykorzystywała 3 rodzaje pudeł. Mam na myśli te boczne szybki, kratki wentylacyjne i boczne dachowe wentylacyjne. I do jakiejś liczby serii wykorzystywano pomarańczowe, zamknięte bufory :). Pozdrawiam
Bujanie się w ET22 podczas jazdy można śmiało określić jako kolejowe rodeo .
Bo to "Elektryczny Turbotelep" ;)
Ja zostawiłem dużo guzików w korytarzu. Pozdrawiam Pana Mirka i maszynistów .
Super wrócił odcinek o ET22 😁
Czekam jeszcze na siódemke.
Szacunek za ogromny wklad nakrecenia tego odcinka 😊
Serdecznie pozdrawiam 😊
Siódemka już dawno na kanale . Odcinek 25.
ruclips.net/video/4ufmzVFlD9w/видео.html
@@athletic77 Dzięki mi, gdzies znikła.
Konkrety czyli to co lubię :) Bardzo ładny głos, idealny na lektora!
Bardzo ciekawy i szczegółowy opis historii Byka. Wszystko profesjonalnie opisane i pokazane.
Dziwię się tylko że tak późno temat Byka został poruszony, a jest to najczęściej spotykana lokomotywa na polskich torach. 💪👍
O to jest idealny materiał na piątkowy wieczór👌często u siebie w okolicy widzę odnowione 22ki, piękny widok. Mam nadzieję że kiedyś pojawi się jakiś materiał o osobowym kanciaku czyli EP09. Pozdrawiam.
Terafilm... Fenomenalnie się oglądało. Wiem, że wszystkie lokomotywy z Maroka powróciły do Polski... Pozdrawiam.
To ikona polskich lokomotyw❤❤❤❤
Matko ile to ma gratów w środku 😮
No i korytarze ciasne.
A i na głowę też trzeba uważać.
Swietnie się ogląda. Dobra robota 👍✌️🇵🇱
ET22-933 pamiętam jąm z Ostrołęki z lat 90tych
Bardzo profesjonalny materiał a nowszy byk zostanie kultowym bykiem. Pozdrowienia Olek.
Trąby Byków 😍 Doskonały odcinek. Dziękuję.
Łapa w górę za tak wyczerpujący materiał.👍👍👍
Świetny materiał, bardzo czekam na materiał o ET21
serce się kraje, jak się widzi je czekające na złomowanie...
Nie wiedziałem,że ET-22 przemierzały tereny Maroka.Mam nadzieję,że kabiny maszynisty były klimatyzowane.Pozdrawiam i dziękuję za ciekawy materiał.
Byla klima i inne pantografy, z tego co pamietam to także stanowisko maszynisty po innej stronie.
@@ryanverbinski2040 Dziękuję. Nie wiedziałem. Pozdrawiam i życzę miłego popołudnia 😀👍
jak bym posiadał milion łapek to oddaje wszystkie jak zwykle rewelacyjny i cholernie wyczerpujący temat zawsze oglądam z zapartym tchem szkoda tylko że czas tak szybko zlatuje bo mógłbym siedzieć non top oi z zapartym tchem oglądać i krzyczeć iż jest mi mało :)
Bardzo ciekawy odcinek o mojej ulubionej serii lokomotyw. Cieszę się, że miałem sam szansę pojeździć w kabinie ET22 a także ET21 za czasów kiedy jeszcze jeździły na PKP :)
jeżdziłem taką lokomotywą jak i EU 07 490 obecnie 1413 emeryt
Witam, jak się nimi jeździło? Którą lepiej, wygodniej? Pozdrawiam
Panie Mirosławie EM10 widziałem, może warto by o tej lokomotywie zrobić równie świetny film
Dziękuje, zdjęcia do filmu o EM10 zrealizowałem wówczas, kwestia opracowania i zmontowania filmu
Naprawde jestem pod wrazeniem twoich bardzo fachowych opisow,ale czegos mi brakuje.Bardzo bylbym ciekaw jak przedstawia sie sprawa z niezawodnoscia lokomotyw. Co mysla o nich zwykli maszynisci? Ktore lokomotywy sa najmniej awaryjne,ktore jakosciowo nie sa najlepsze, itd,itd, itd. Specjalisci od motoryzycji robia nawet specjalne zestawienia,gdzie normalny Kowalski moze przeczytac ktore samochody sa najmnie awaryjne, a ktore powinno sie omijac wielkim lukiem. Wszyscy ci ktorzy kupuja lokomotywy musza sie czyms sugerowac,mysle ze bezawaryjnosc odgrywa tutaj z pewnoscia powazna role,albo sie myle?
Jak zwykle łapka w góre i oglądamy :)
To jest moc!
Byk jest król torów jak lew jest król dżungli, znaczy sawanny
Jak zawsze mega film 😁😁👍👍
Dzięki
Komentarz dla zasięgu. Materiał super.
Jak zawsze materiał najwyższych lotów, łapa w gore.Pozdrawiam
Ładne nagranie 👍 Pozdrawiam serdecznie 🖐️
No troche ich jeszcze jezdzi po Polsce w kolorze niebieskim i mysle ze z 10 lat jeszcze pojezdza sa solidne i mocne.
Wszystko fajnie, ale zapomnial Pan pokazac jedynej rzeczy ktorej nie bylo w innym PRL'owskim taborze, czyli zlewu w kabinie. (ET41mial to ale przy przejsciu do drugiego czlonu)
super jak zawsze Mirku ,wiele bardzo ciekawych informacji o ET22 jednej z moich ulubionych lokomotyw ,dobrze ,że jeszcze dużo byczków jest jeszcze w ruchu na kolei i oby tak było jak najdłużej .Pozdrawiam Ciebie serdecznie .
I jak to w Polsce, plany były duże, wyszło jak zwykle, ET22-2000 była niezwykle awaryjna i problematyczna przy prowadzeniu, dodatkowo poronionym pomysłem było połączenie sterowania komputerowego ze stycznikowym oporowym, owszem w ruchu towarowym lepsze są silniki prądu stałego, ale powinna powstać ET22A z napędem asychronicznym, obecnie wszystkie lokomotywy w tym 933 na filmie w toku napraw mają montowane styczniki o napędzie elektromagnetycznym zamiast pneumatycznego, dodatkowo w toku modernizacji zabrakło kasy i numery od 2029 do 2047 to tzw, bieda edyszyn bez dużego wyświetlacza i zawieszenia flexi coil. Obecnie ET22-2000 gnije na wrocławskim brochowie z widokami na palnik zamiast na naprawę, obecnie naprawy przechodzą numery z edycji bida. A lokomotywy EM10, które przeszły modernizację jako przygotowanie do moderny ET22, w tym roku zostały pocięte na Franowie poza EM10-03. ET22-12xx to klasyczna 22 ze zmienionym pulpitem klimatyzacją i kilkoma usprawnieniami jak nowy odłącznik silników ze sterowaniem z przedziału maszynowego, czy nowy wyłącznik szybki.
Dobre filmy robisz!!!!!Pozdrawiam bardzo!!!
Legenda PRLu. Super odcinek. Pozdrawiam
...morda mi się cieszy ...jak znowu Jesteś Mir....👍
Genialny materiał, choć sporej części nie rozumiem 😄
Witam, gdyby pana to interesowało to w 25:47 ta skrzynka to zbiornik na smar do systemu smarowania obrzeży Bijur Delimon.
Chciałbym zobaczyć oporniki rozruchowe. Ciekawi mnie rozwiązanie rozpraszania takich mocy. Czy to sa spirale, płyty itd.. No i też ich moc.
Bardzo fajnie sie pana słucha,pańska wiedza poprostu powala.Niewiem czemu ale lubie te lokomotywy.Pozdrawiam.
Materiał najwyższa klasa.Pozdrawiam i dziękuję:-)
Kolejny bardzo ciekawy i świetny film. Pozdrawiam.
Wspaniały materiał!
Pszyjaćielu ale super film trafiłeś w 10 film edukacyjny dla miłośników PKP
Bardzo fajny i ciekawy film👍😁 pozdrawiam 😀
Super odcinek, oglądanie pana filmów sprawia przyjemność mi oraz małemu wielbicielowi kolei czyli synowi. Pozdrawiamy i dziękujemy za już i prosimy o więcej. ;-)
Dziękuje bardzo zapraszam na kolejne i pozdrawiam syna i pana👍
@@KOLEJmirmur2 Z przyjemnością i zaciekawieniem czekamy na następne pana produkcje kolejowe. Ta mały odkrył pana kanał, a ja jako tata podążam za pasją syna.
Ja uwielbiam ET22 i ET42 ♥️♥️♥️
Dużo przydatnych informacji. Jest like
Fajny film. Jako maszynista w cargo dodam ze wersja 2000 nie spotkala sie z entuzjazmem wsrod maszynistow. Natomiast wersje 12xx sa bardzo lubiane i uważane za najlepszą modernizacje tej lokomotywy.
Profesjonalny kanał. 👍
Dzięki za materiał pozdrawiam 😊
...tyle razy prosiłem o Krokodyle.... ponoć masz materiały tylko nie zmontowane...czekam i pozdrawiam...
Witam ruszamy i pozdrawiamy 👍🤴
Witam serdecznie panie Mirku !
Witam
ciekawe odcinek o byku
Super odcinek,jak zwykle
Mega filmy moja ulubiona lokomotywa pozdrawiam z Łomży et 22 933 była przydzielona do Ostrołęki chociaż nie jestem dokładnie pewien ostatnio widziałem w Pomiechówek
32:00 nic z tego nie rozumiem ale fajnie się słucha 😀
Bardzo dobra wypowiedź
Dobre ciekawe pozdrawiam
Fantastic video, very nice catches!!!👌
Pokłony, pokłony, i jeszcze raz pokłony, za ten i inne Pańskie filmy. Dla kolejowego hobbysty to RAJ na Ziemi :)
Może zrobiłbyś lajwa...mam tyle pytań...a i inni miłośnicy chętnie się dołączą...jestem pewien...🌹
Super film!
Witam.
Miałbym wielką prośbę o materiał filmowy na temat SM 41 produkcji węgierskiej, która to w latach 60/70 była eksploatowana na wybrzeżu na trasie Gdynia - Hel - Gdynia w połowie lat 70 znikła z trasy i wiadomości sie urwały. Pozdrawiam
Hej super !fajny filmik
cześć Sylwia dziękuje bardzo
23:26 min 178,966 km. Nie duży ma przebieg jak na tyle lat.
Po remoncie zerują :)
Witam ten egzemplarz wyprodukowano w 1985 r., ogólne ma coś około 1,8 mln km przebiegu pozdrawiam
A z kad Pan bierze te grafiki ET22 ?...fajnie to wyglada..;)
Sam rysuje od zera każda lokomotywę do filmu
Z tego co wiem to pudło samonośne czyli takie gdzie ściany przenoszą siły pociągowo-zderzne ma tylko lokomotywa 4E. ET22 ma konstrukcje klasyczną czyli ostoje z dospawanym pudłem,co do agregatów sprężarkowych to w EU07 i ET22 to nie są takie same bo agregat to zespół dwóch urządzeń ale sprężarki są takie same. Co do końcowego wywodu dość mocno się Pan myli. W ET22-2000 napchano zawodnej elektroniki która tylko podrożyła modernizacje nic użytecznego nie wnosząc najlepszy dowód to opinie Maszynistów i to że zmodernizowano tylko tak 28 lokomotyw. ćo do zmiany napędu na silniki indukcyjne właśnie tak powinna być ta modernizacja zrobiona i zunifikowana z rozwiązaniami z EP07A a tam właśnie przebudowano silniki na indukcyjne zostawiając stare kadłuby silników szeregowych prądu stałego do tego zastosowano małogabarytowe łożyska toczne na wale drążonym reszta bez zmian. Takie rozwiązanie jest ekologiczne i praktycznie bezobsługowe.Poza tym moc takiel lokomotywy wzrosłaby do 4.8 MW . co do rozruchu impulsowego prądem stałym nie każdy silnik starej konstrukcji to lubi i trzeba by zbudować przekształtniki specjalnie dedykowane i byłoby ich prawdopodobnie 6 albo 3 ale moim zdaniem mijałoby się to z celem bo zostałby zawodny węzeł komutator/szczotki.
Nie ma takiej lokomotywy jak EP07A. Jest EU07A w ilości w chwili obecnej 3 sztuk.