Wyjec - praca na falach średnich i długich

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 27 янв 2025

Комментарии • 29

  • @ZPDU
    @ZPDU 2 года назад +2

    No pięknie. Fajna realizacja, o tak aby poćwiczyć. Antena ferrytowa jest bardzo kierunkowa.
    Gratuluję i pozdrawiam.

  • @gordongecko9405
    @gordongecko9405 Год назад +1

    Na średnich polecam Radio Rassia, w nocy mi świetnie odbiera, a i fun fajny gdy przemawia Konaszenkow lub Sam Fiutin 😛
    Odbiera też tam mnóstwo innych stacji, czasami ciekawych, bo odległych.

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin 2 года назад

    Konstrukcja wygląda imponująco. Moje gratulacje udanego projektu

    • @DziadekOi
      @DziadekOi  2 года назад

      Na dobrą sprawę, nie jest jeszcze zakończony - do kompletu dojdzie jeszcze antena ramowa - ale nią się dopiero za kilka dni zajmę ;) Pozdrawiam!

  • @gordongecko9405
    @gordongecko9405 Год назад +3

    Popraw głośnik, daj mu komorę akustyczną bo teraz go bardzo skisiłeś w tej puszce i na leżąco. Najlepiej jakiś telewizyjny głośnik dodaj, a nie tą pierdziawkę w klozecie 🤪
    Poza tym poukładaj solidnie przewody, i przytwierdź do dechy, np gorącym klejem bo ci to lata jak galareta, szczególnie trymer 😆
    Nie należy brać przykładu że sprzętów Unitry, a większość niestety tak robi 😁

  • @MultiKomentator
    @MultiKomentator Год назад

    A gdyby z anten ferrytowych zrobić coś w rodzaju yagi-uda?

  • @andrzejdanilecki9482
    @andrzejdanilecki9482 Год назад

    Fajna zabawka edukacyjna !!. Pozdrawiam

  • @adreq3.05
    @adreq3.05 Год назад

    A jakby rozkminić ten warkot na średnich? Ciekawe, ile przebiegów w nim sie kryje?
    Zasilacze impulsowe marudza na 300kilosercach
    Na średnich to przeważnie Rumunia. Najdalsze stacje to Algieriene Radiodiffusion. Rabat albo Tunis. Jak był mróz w lutym 2018, to na średnich głośno nawalał Iszrael. W Wielkopolsce moze być slychać jakies polonijne radio z USA. Oni tam dużo średnich używają.
    Tam za Wisłą moze być lepiej slychac religijne radio groot nieuws.

  • @grzesiek1x
    @grzesiek1x Год назад

    ja zrobilem nadajnik i odbiornik bardzo prosty do modeli zdalnie sterowanych (takich ultra prostych) i mam taki problem , ze odbiornik reakcyjny sam sie rozregulowuje i dziala ogolnie malo stabilnie, zasieg max 3 m i juz nie wiem jak to poprawic. Probowalem juz wszystkiego, prownuje z komercyjnym chinskim odbiornikiem reakcyjnym z zabawki i zawsze chinski wychodzi znaczniej lepiej niz moj wlasnej roboty mimo , ze wydaje sie , ze wszystko jest zrobione dokladnie tak samo! W cy\zym moze byc problem? Zainstalwoalem wszedzie trymery , zeby moc przestawiac rozne wartosci, jak juz mi sie wydaje , ze jest ok, nastepnego dnia wlacam i wszystko musze ustawiac od poczatku, bardzo dziwne!

    • @DziadekOi
      @DziadekOi  Год назад +1

      Trzeba byłoby obejrzeć oba, obstawiam się, że ten samodzielnie robiony gdzieś łapie zakłócenia, które zmieniają Ci się w zależności od danego dnia. Syfić może wszystko - od żarówek led, przez wszelkiej maści zasilacze (komputerowe również), ładowarki do telefonu, falowniki od wind, czy fotowoltaikę.
      Nie wiem jak masz go zrobionego, ale spróbuj zacząć od zasilania bateryjnego, uziemienia go o kaloryfer i jakiegoś ekranowania wszystkiego (poza anteną) - chociażby jakąś puszką po czekoladkach/cukierkach/tytoniu,

    • @grzesiek1x
      @grzesiek1x Год назад

      @@DziadekOi cos poprobuje, dzieki. Z uziemieniem jest problem , bo oczywsicie do testow moge go uziemic, ale docelowo to ma zalaczac prosty uklad z silnikiem w modelu latajacym, wiec ciezko byloby to uziemic. Mam ciagle takie wrazenie, ze nic nie jest takie jak pisza w ksiazkach, szczegolnie tych starszych. Jest wiele schematow np. do modeli na 27.12 MHz i ma mwrazenie , ze wszystko dziala jakso na opak. Chyba , ze gdzies sa bledy w tych schematach?? Ksiazka podaje zasieg 30 m , a ja sie mecze z ledwo 2 m i STABILNIE to juz cud jak dla mnie. To jest budowane na podstawie schematow Janusza Wojciechowskiego i tych prostych ukladow zdalnie sterowanych z czasow PRL .

    • @grzesiek1x
      @grzesiek1x Год назад

      @@DziadekOi ruclips.net/video/tnNQIqrux6c/видео.html widzisz z takiej odleglosci dziala, ale im dalej tym wieksze problemy sie zaczynaja, zaczyna przerywac, albo sa punkty w moim pokoju gdzie traci zupelnie sygnal itd. Jakim cudem autorowi udalo sie uzyskac 30 m z tego 🤔🤔Albo komponenety mam jakies beznajdziejne , albo juz nie wiem gdzie szukac przyczyny.

    • @grzesiek1x
      @grzesiek1x Год назад

      @@DziadekOi Wiesz co , zasugerowales mi jedna rzecz i byc moze wyeliminowalem jedna z przyczyn. Dzis zauwazylem, ze mam przeciez generator wlaczony czasem, ustawiony co prawda na fale prostokatna i niskiej czestotliwosci, ale w jakis sposob to powoduje, ze czesc z tego jest odbierana. Myslalem ze skoro dalem go w stan uspienia, to ze nie bedzie nic generowal, ale widocznie cos jednak generuje. Raz napewnp byla to lutownica JBC, ale to akurat wiem.

  • @gordongecko9405
    @gordongecko9405 Год назад

    Dlaczego ta pierwsza antena jest taka długa??

    • @DziadekOi
      @DziadekOi  Год назад

      Nie pamiętam już. Chyba dlatego, żeby upchnąć na niej więcej zwojów (na fale długie) i miec jeszcze pole manweru na reakcję ;)

    • @gordongecko9405
      @gordongecko9405 Год назад

      @@DziadekOi No niby ma to sens.
      Ale na fale długie to przeważnie nawija się cewkę wielowarstwową, np koszykową, i jest nawet krótsza od tej do Średnich

    • @DziadekOi
      @DziadekOi  Год назад

      @@gordongecko9405 Racja, ale tego nie potrafię - nawijałem więc ręcznie, licząc po cichu zwoje i odganiając kota od latającego w powietrzu drutu nawojowego ;)

    • @gordongecko9405
      @gordongecko9405 Год назад

      @@DziadekOi No sierściuch 🐈 w tym wypadku to wystarczający argument 👍😁

  • @andreasjohansen1658
    @andreasjohansen1658 Год назад

    no kurde, jak mnie wkurza jak ja coś sam buduje jakieś radio i nie działa a potem oglądam na ju tubie jak ktoś pokazuje jak działa 😡

  • @eppe8755
    @eppe8755 2 года назад

    Taki odbiór bez anteny zewnętrznej?

    • @DziadekOi
      @DziadekOi  2 года назад

      Ferryty są całkiem skuteczne, długie i średnie ładnie też niosą po zmroku, to z założenia fale dużego zasięgu ;)
      (Ciekawostka - na ferrycie domowej roboty i prostym wzmacniaczu antenowym odbierałem ostatnio stację oddaloną ode mnie o 6000 km na falach bardzo długich, czyli poniżej 30Khz :) )

    • @eppe8755
      @eppe8755 2 года назад

      @@DziadekOi Też jeszcze wchodzi w grę gdzie ktoś mieszka bo na przykład w bloku jest ciężko cokolwiek odebrać

    • @DziadekOi
      @DziadekOi  2 года назад +1

      @@eppe8755 Mieszkam w bloku na trzecim piętrze, Rosję na 999 Khz (okna mam na wschód) czy jedynkę słychać dobrze m.in ze względu na to, że zabudowa za moim oknem stoi na spadzie biegnącym ku Warcie.
      Nie ukrywam też, że cewka reakcji w tym odbiorniku jest bardzo mocno wyśrubowana, pracuje na styk. Wystarczy odrobinkę przesadzić z chociażby 1 zwojem więcej, by upalić tranzystor ;)
      A fale bardzo długie (takie jak ten Cutler w USA będący 6000km ode mnie) po prostu bardzo dobrze się rozchodzą, szczególnie w nocy. Ferryt, który budowałem na te częstotliwości pierwotnie miał służyć do odbioru słynnego SAQ, ale w tym roku mieli problem z nadawaniem.
      Inne stacje na średnich i długich raczej wymagają już ramówki i jakiegoś lepszego odbiornika - przy Philipsowskim odbiorniku globalnym z dorzuconą ramówką słyszałem w domu większość Europy i północną Afrykę ;)

    • @eppe8755
      @eppe8755 2 года назад

      @@DziadekOi Ja też mieszkam na tym samym piętrze co ty a mogę odebrać tylko krótkie urywki audycji radiowych. Moje radio jest tego samego projektu co twoje i nawet ma podobne cewki oraz pracuje bez uziemienia.

    • @gordongecko9405
      @gordongecko9405 Год назад

      @@eppe8755 Co daje to uziemienie?
      I dlaczego??