- Видео 106
- Просмотров 49 422
Jędrzej Paszak
Добавлен 20 фев 2008
Видео
Eltra Dana MOT-728 i kostka smalcu gratis.
Просмотров 3622 года назад
Eltra Dana MOT-728 i kostka smalcu gratis.
Tandberg TR 2075 MK II - prezentacja pod koniec renowacji
Просмотров 1,7 тыс.2 года назад
Tandberg TR 2075 MK II - prezentacja pod koniec renowacji
AMATOR 1 STEREO DSS-101 czyszczenie i próby przestrojenia
Просмотров 2,1 тыс.2 года назад
AMATOR 1 STEREO DSS-101 czyszczenie i próby przestrojenia
Dlaczego nie warto robić na odpierdziel, czyli znów Merkury
Просмотров 7132 года назад
Chodzenie drogą na skróty zawsze mści się w przypadku starego sprzętu. Bo trzeba łazić dwa lub trzy razy.
Przeróbka: Diora Merkury 303a + filtr kontur z AT9100
Просмотров 5842 года назад
Wreszcie przeprosiłem się z tym wzmacniaczem.
Rozebrałem Lenę. Tą z Eltry znaczy się.
Просмотров 4682 года назад
Jak zwykle kilka przejęzyczeń. 1)Za rozstrojenie toru radiowego odpowiadają zapewne nie tylko zmienione pojemności w obwodach LC, ale i napięcie strojenia. 2)Ta Eltra to odbiornik przenośny, a nie stołowy :)
Z dwojga złego... czyli Unitra-Fonica PW9013
Просмотров 5662 года назад
czyli tym razem kilka refleksji na temat pijanych szwagrów, rzeźników i wszelkiej maści druciarzy-kombinatorów. Gościnnie wystąpił Pan Zbyszek.
"Sejf grający", czyli Unitra WS-303
Просмотров 3932 года назад
Klawo jak cholera. Zawsze marzyłem o "wuesce", ale nigdy nie wpadłbym na to, że będzie to WS303 z łódzkich zakładów Unitra-Fonica, a nie Perkoz lub Kobuz ze świdnickich zakładów WSK-PZL :) Muzyka: ruclips.net/channel/UCoiw5EdfiUdKmuRfWEAZQmQ
Wyjec - praca na falach średnich i długich
Просмотров 3,5 тыс.2 года назад
Radjoodbiornik reakcyjny konstrukcji Lechosłowianina po drobnych przeróbkach Zakres pracy na falach średnich i długich
Wyjec - uruchomione fale długie
Просмотров 5002 года назад
Dwa pręty ferrytowe sklejone do kupy, 350 zwojów drutem 0,2mm. Między 1 a 8 nóżkę układu LM386 dorzuciłem kondensator 10uF (plus podłączony do pinu 1) Następna do zrobienia będzie antena ramowa.
Wyjec #1
Просмотров 882 года назад
czyli słuchamy sobie rosyjskiej stacji na falach średnich o 4 rano.
Radjoodbiornik reakcyjny "Wyjec 1" uruchomione fale średnie
Просмотров 1822 года назад
Radjoodbiornik reakcyjny "Wyjec 1" uruchomione fale średnie
Tara - Schronisko dla koni. Materiał archiwalny VHS
Просмотров 1382 года назад
Tara - Schronisko dla koni. Materiał archiwalny VHS
AS952 po naprawie oraz WS354A po małej renowacji
Просмотров 2352 года назад
AS952 po naprawie oraz WS354A po małej renowacji
Tosca 303 kolegi i gniazdo bezpiecznika, czyli klasyka gatunku.
Просмотров 2852 года назад
Tosca 303 kolegi i gniazdo bezpiecznika, czyli klasyka gatunku.
Tym razem magnetowid - oględziny na szybko
Просмотров 472 года назад
Tym razem magnetowid - oględziny na szybko
Diora Amator 2 na prezent - przestrojenie
Просмотров 1,7 тыс.2 года назад
Diora Amator 2 na prezent - przestrojenie
Mój pierwszy (czy ostatni?) jutuberski unboxing
Просмотров 1332 года назад
Mój pierwszy (czy ostatni?) jutuberski unboxing
Radmor 5412 i podrabiane tranzystory BD911, BDW93C, BDW94C
Просмотров 1,1 тыс.2 года назад
Radmor 5412 i podrabiane tranzystory BD911, BDW93C, BDW94C
Bardzo dobra robota! Pozdrawiam!
Moj się zepsuł, nagle jeden głośnik przestał grać. Wymieniłem uszkodzony bezpiecznik w końcówce mocy i teraz jeden głośnik gra słabo a drugi ma tylko brum. Miernikiem ustaliłem że ten co gra słabo ma napięcie około 0,5V a ten co brumi ma 21,5V. Co to może być? który układ?
witaj mam też takie same radyjko 2 szt problem polega na tym że radio buczy na wszystkich zakresach a po podłączeniu pod magnetofon gra normalnie co może być przyczyną mniej więcej bo elektrolity wszystkie powymieniałem na nówki sztuki a radio dalej nic tylko po podaniu sygnału np: z telefonu przez złącze magnetofonu śmiga pozdrawiam :)
Może isostaty są temu winne? Albo gdzieś jest jakiś mostek z cyny na płytce.
Dzień dobry czy można prosić o jakiś kontakt do Pana, mam wzmacniacz do przeglądu
Niestety Jędrzej nie żyje
A gdyby z anten ferrytowych zrobić coś w rodzaju yagi-uda?
no kurde, jak mnie wkurza jak ja coś sam buduje jakieś radio i nie działa a potem oglądam na ju tubie jak ktoś pokazuje jak działa 😡
Też posiadam ten model. Wszystko pięknie grało, zwłaszcza ukf. Ładna czułość. Odstawiłem radio na półkę, po paru miesiącach sprawdzam jak działa, i jakie było moje zaskoczenie, kiedy na ukfie, ledwo usłyszałem stację. Radio cicho odbierało ukf. Co to mogło się stać. Grało ładnie jak to na filmiku, a jak przeleżało nie ruszane, to ukf cicho gra. Wymieniłem ten układ scalony CX1111 ale nic nie pomogło. Dalej cicho gra na ukf ie. Teraz żeby coś usłyszeć muszę głośność dać na max. A wtedy leciutko wystarczyło podgłośnić. Pozdrawiam.
Brawo, za uratowanie pięknego radia. Też posiadam ten model. Super odbiera, Węgry na średnich odbiera na początku skali gdzie masz napis miasta Budapeszt. Pozdrawiam.
Widać, że jeszcze w latach 1977-78 stosowano te powietrzne trymery zamiast nowszych ceramicznych.
Amp ok 😂 ale te głośniki?
Rest in power, dziadku
Jak oceniasz przestrojenie ruclips.net/video/Gnxhj82Pfbg/видео.html ?
ja zrobilem nadajnik i odbiornik bardzo prosty do modeli zdalnie sterowanych (takich ultra prostych) i mam taki problem , ze odbiornik reakcyjny sam sie rozregulowuje i dziala ogolnie malo stabilnie, zasieg max 3 m i juz nie wiem jak to poprawic. Probowalem juz wszystkiego, prownuje z komercyjnym chinskim odbiornikiem reakcyjnym z zabawki i zawsze chinski wychodzi znaczniej lepiej niz moj wlasnej roboty mimo , ze wydaje sie , ze wszystko jest zrobione dokladnie tak samo! W cy\zym moze byc problem? Zainstalwoalem wszedzie trymery , zeby moc przestawiac rozne wartosci, jak juz mi sie wydaje , ze jest ok, nastepnego dnia wlacam i wszystko musze ustawiac od poczatku, bardzo dziwne!
Trzeba byłoby obejrzeć oba, obstawiam się, że ten samodzielnie robiony gdzieś łapie zakłócenia, które zmieniają Ci się w zależności od danego dnia. Syfić może wszystko - od żarówek led, przez wszelkiej maści zasilacze (komputerowe również), ładowarki do telefonu, falowniki od wind, czy fotowoltaikę. Nie wiem jak masz go zrobionego, ale spróbuj zacząć od zasilania bateryjnego, uziemienia go o kaloryfer i jakiegoś ekranowania wszystkiego (poza anteną) - chociażby jakąś puszką po czekoladkach/cukierkach/tytoniu,
@@DziadekOi cos poprobuje, dzieki. Z uziemieniem jest problem , bo oczywsicie do testow moge go uziemic, ale docelowo to ma zalaczac prosty uklad z silnikiem w modelu latajacym, wiec ciezko byloby to uziemic. Mam ciagle takie wrazenie, ze nic nie jest takie jak pisza w ksiazkach, szczegolnie tych starszych. Jest wiele schematow np. do modeli na 27.12 MHz i ma mwrazenie , ze wszystko dziala jakso na opak. Chyba , ze gdzies sa bledy w tych schematach?? Ksiazka podaje zasieg 30 m , a ja sie mecze z ledwo 2 m i STABILNIE to juz cud jak dla mnie. To jest budowane na podstawie schematow Janusza Wojciechowskiego i tych prostych ukladow zdalnie sterowanych z czasow PRL .
@@DziadekOi ruclips.net/video/tnNQIqrux6c/видео.html widzisz z takiej odleglosci dziala, ale im dalej tym wieksze problemy sie zaczynaja, zaczyna przerywac, albo sa punkty w moim pokoju gdzie traci zupelnie sygnal itd. Jakim cudem autorowi udalo sie uzyskac 30 m z tego 🤔🤔Albo komponenety mam jakies beznajdziejne , albo juz nie wiem gdzie szukac przyczyny.
@@DziadekOi Wiesz co , zasugerowales mi jedna rzecz i byc moze wyeliminowalem jedna z przyczyn. Dzis zauwazylem, ze mam przeciez generator wlaczony czasem, ustawiony co prawda na fale prostokatna i niskiej czestotliwosci, ale w jakis sposob to powoduje, ze czesc z tego jest odbierana. Myslalem ze skoro dalem go w stan uspienia, to ze nie bedzie nic generowal, ale widocznie cos jednak generuje. Raz napewnp byla to lutownica JBC, ale to akurat wiem.
Dobra robota :)
A jakby rozkminić ten warkot na średnich? Ciekawe, ile przebiegów w nim sie kryje? Zasilacze impulsowe marudza na 300kilosercach Na średnich to przeważnie Rumunia. Najdalsze stacje to Algieriene Radiodiffusion. Rabat albo Tunis. Jak był mróz w lutym 2018, to na średnich głośno nawalał Iszrael. W Wielkopolsce moze być slychać jakies polonijne radio z USA. Oni tam dużo średnich używają. Tam za Wisłą moze być lepiej slychac religijne radio groot nieuws.
Fajna zabawka edukacyjna !!. Pozdrawiam
Zaś co do grzejącej się diody zenera daj wtórnik emiterowy który wzmocni prąd, a zmniejsz prąd samej diody, dzięki czemu i napięcie wyjściowe spadnie o 0,7V i będziesz miał upragnione 24,5V
Dość dziwne że uzwojenie trafo padło. Zamiast drugiego trafo dowiń to uzwojenie zwykłym drutem emaliowanym DNE do obecnego.
Ten tuner z tyłu na półce to AS215? Mam właśnie taki i tego Radmora też mam. Mój czeka na lepsze czasy bo jest do kapitalnego remontu.
AS211d, Faust. Ale to bardzo podobna konstrukcja ;)
W porównaniu z odbiorem na dolnym paśmie w czasach anten zbiorczych, jest to bardzo słaby odbiór. Co z tego, że wskazówka wychyla się do końca na niektórych stacjach, skoro jest to odbiór obarczony bardzo silnymi zniekształceniami nieliniowymi, nieznanymi w czasach OIRT. Moim zdaniem w czasach OIRT i w ogóle w PRL był dużo większy komfort odbioru radiowego: tylko trzy stacje i wszystkie lokalnie z jednego kierunku, z jednego centrum nadawczego. Do tego antena zbiorcza na każdym bloku. Dzisiaj na UKF-ie mamy w Polsce po prostu burdel, nie mający nic wspólnego z dobrą jakością dźwięku. Warunki odbioru znacznie pogorszyły się - jedno wielkie trzeszczenie i charczenie. Nic dziwnego, że młodzi ludzie wolą słuchać radia przez smartfona i przez internet.
Wygląda juz przyzwoicie, nie ma co marudzić. Gałki nawet pasują. Nie osuszyłeś dokładnie albo nie zdarzyło wyschnąć, bo widać jeszcze wilgoć w przednim panelu
Dawno to było ale stara szczoteczka do zębów czyni cuda z takimi zabrudzeniami i drobnymi zakamarkami. I niczego nie uszkodzi. Chemia: na początek mleczko Ciff - dobrze zbiera tłusty syf, Ludwik za to świetnie odtłuszcza. Powtarzać do skutku.
Deko szumi, ale to albo Romanija, albo Węgierskie coś Ten głośnik do AM się już nada. Tylko go zamontuj pionowo, i na krawędzi stołu, półki, etc
Moskwa - pewnie w nocy
Najlepiej podawać do sądu, o zwrot kosztów części, przesyłki, zwrot kosztów pracy z tymi podróbkami, zwrot kosztów za naprawę ewentualnych szkód, uszkodzonego sprzętu, i oczywiście zadośćuczynienie za straty moralne - o tym wszystkim mówi kodeks karny. Razem wyjdzie kilka tysięcy - to się nauczą wciskać gówno 😆
Popraw głośnik, daj mu komorę akustyczną bo teraz go bardzo skisiłeś w tej puszce i na leżąco. Najlepiej jakiś telewizyjny głośnik dodaj, a nie tą pierdziawkę w klozecie 🤪 Poza tym poukładaj solidnie przewody, i przytwierdź do dechy, np gorącym klejem bo ci to lata jak galareta, szczególnie trymer 😆 Nie należy brać przykładu że sprzętów Unitry, a większość niestety tak robi 😁
Na średnich polecam Radio Rassia, w nocy mi świetnie odbiera, a i fun fajny gdy przemawia Konaszenkow lub Sam Fiutin 😛 Odbiera też tam mnóstwo innych stacji, czasami ciekawych, bo odległych.
Dlaczego ta pierwsza antena jest taka długa??
Nie pamiętam już. Chyba dlatego, żeby upchnąć na niej więcej zwojów (na fale długie) i miec jeszcze pole manweru na reakcję ;)
@@DziadekOi No niby ma to sens. Ale na fale długie to przeważnie nawija się cewkę wielowarstwową, np koszykową, i jest nawet krótsza od tej do Średnich
@@gordongecko9405 Racja, ale tego nie potrafię - nawijałem więc ręcznie, licząc po cichu zwoje i odganiając kota od latającego w powietrzu drutu nawojowego ;)
@@DziadekOi No sierściuch 🐈 w tym wypadku to wystarczający argument 👍😁
Biedny Tandberg . Te złote frako w pre nie wolno tykać. Kompletnie to inaczej gra potem .
Kondensatory nie grają. A jak są ze starości wylane, wprowadzają do układu tętnienia, albo paraliżują resztę układu tak jak tutaj (byle przełączenie klawisza powodowało huk i rozłączenie przekaźnika) to się je wywala. Proste.
@@DziadekOi Szanowny Panie graja . Zawsze odświeżam zasilacz i wszystkie do 2.2 uf wkładam ecq panasonic polipropylen. Zasilacz też na panasonic ebeu a pre nie ruszam chyba że muszę jak muszę to mam duży problem z dobraniem czegoś baaaaaaardzo duży. Pozdrawiam
Co ty gadasz na Vox FM tylko kilka i rzadko jest disco polo mało słuchasz
To fakt, ja ogólnie bardzo mało na UKF słucham. Wolę fale krótkie, średnie, długie i bardzo długie. A jak trafię na VOX, to z reguły trafiam na disco polo właśnie - może taka pora dnia lub dzień tygodnia ;)
@@DziadekOi Uważam że Disco Polo to było w 90-98 bo teraz to podróby za wyjątkiem Martyniuka i Milera
no i fajnie, noszę się z zamiarem zrobienia radia w mydelniczce (powtórka z dzieciństwa)
Jedź wyżej - znany jest projekt w pudełku po zapałkach, na UL1111 i jednej baterii AAA
@@gordongecko9405 Robiłem też taki, to trzeba mieszkać pod nadajnikiem
Hejka, efekt fajny uzyskałeś. Będę musiał pomyśleć by u mnie to w Mercurym wprowadzić, ale zrobię troszkę zamieszania i uwypukle bardziej dół pasma by przy cichszej muzyce bardziej miotało membranami przy basie😀😀 Przyznam się że też lubie opcje z konturami, u mnie w radmorku to mam non stop włączony i jeszcze regulacją pasma troszkę podbite. Pozdrawiam Bartosz
Trafił do mnie taki sam model i mam problem z ustawieniem prądów spoczynkowych, zapinam się według serwisówki na R959 i R960, a tam 0,00mV na obydwu kanałach. Sprawdzałem dwoma multimetrami, dziwne... 🤔
A przekaźnik zaskakuje?
@@DziadekOi Tak, gra bez problemu.
@@hubertz3049 Hmmm...a nie wypadły te małe tranzystory przy radiatorze? Nie wiedzieć czemu, one są na wcisk, niczym nie przylutowane.
@@DziadekOi Wszystko ok. Mimo po failu z tranzystorami mocy od pewnej Wrocławskiej firmy działa. Oczywiście podróbki wywaliłem zastępując je parą 2SA1941 + 2SC5198 z wylutu.
@@hubertz3049 Tranzystory to czasem wrzód na...płycie. U siebie musiałem wymienić 4 sztuki 2SB528 na nowe NTE398 by przekaźnik wskoczył, choć tester elementów twierdził, że wszystkie są sprawne.... ;) Dobrze, że już działa i do przodu ;)
Pytanie jest proste! Jak spowodować, aby cały zakres skali - obejmował przedział np., od częstotliwości 87-109 MHz, bez większych dysproporcji czasowo-temperaturowych, względem zadziałania układu ARcz!!!?
Obniżyć temperaturę wewnątrz radia - chodzi o dryf temperatury. Planuje to uzyskać zakładając taśmę diod LED za wskaźnikiem.
Witaj, pomysł z konturem ciekawy pogratulować :) Co do AM no czasem się zdarza problem i człowiek się męczy , sam raz szukałem problemu akurat w Radmorze na jednym z zakresów fal krótkich bo nie dawał mi się prawidłowo zestroić. Problemem okazała się jedna z sekcji z filtrem LC , gdzie po małej wymianie i strojeniu śmiga do dziś w komplecie z Radmorkiem 5102. Jak będziesz naprawiał tą płytkę i będziesz potrzebował filtr do tego filtra to odezwij się , powinienem coś znaleźć w warsztacie sprawnego z wylutu to mogę ci podesłać to sobie cewkę podmienisz :) Pozdrawiam Bartek
Na razie muszę pokończyć to, co mam już rozgrzebane - wciąż czeka na mnie Tandberg 2075 i jakoś nie mogę się za niego zabrać - bezrobocie od grudnia strasznie mnie rozleniwiło, ale może jego zbliżający się koniec trochę zmusi mnie do kontynuacji tego przedsięwzięcia
1. MERKURY - złośliwy? Toć to przecież książę naszych odbiorników. To ciekaw że jest jeszcze ktoś kto słucha AM. Lutowanie wtyczek do PIN-ów OK, ale glut? - nie pochwalam. Ten duży został rozebrany? Pozdrawiam bardzo serdecznie.
Cześć Grzegorzu , a powiem ci że sam też czasem lubię nasłuchiwać AM , a dokładniej średnie i fale krótkie. Ale to chyba dla tego że kiedyś bawiłem się w nawiązywanie łączności CB, zabawę w nadawanie itp :) A to że mieszkam wysoko troszkę mi ułatwia odbiór programów . I tak mi zostało że lubię czasem po szukać co ciekawego dzieje się w eterze, najlepiej jeszcze udać się z dala od komputerów , ładowarek telefonów i innego ustrojstwa z przetwornicami :) , np gdzieś po za miasto . Pozdrawiam Bartek
Chodziło konkretnie o ten egzemplarz - wyjątkowo złośliwy. Ta wtyczka poszła dosłownie podczas skręcania sprzętu "na gotowo" ;) Glutów w zasadzie już nie ma - dorwałem w czeluściach szafy kable do płytek stykowych zakończone pinem, jest spokój. na AMach sporo się dzieje, choć najlepiej byłoby dorobić sobie jeszcze BFO. Zbudowałem sobie kiedyś ramówkę, zbierała nawet z 3000km (w bloku!), poniżej 30 kHz dało się nawet usłyszeć (na ferrycie własnej konstrukcji) amerykański nadajnik wojskowy "Cutler" z Maine - 6000km :) Fajna przygoda.
@@Serwis-ElektronikiBartku możemy sobie rękę podać. Ja też sporo się udzielałem na CB. trochę się bawiłem i innymi zakresami. nie jest mi obce SSB, a nawet w MON na titawie się uczyłem. Może dlatego jakoś tak te drgania elektromagnetyczne są mi zrozumiałe. A co do AM, och to dłuższa rozmowa. Jedyny sposób aby wysłać komunikat na cały kraj z jednego miejsca - to był Raszyn. Aby to odebrać nie trzeba nawet baterii. Na ale kto o tym wie. Pozdrawiam.
@@Serwis-Elektroniki To chyba wszyscy możemy sobie rękę podać. Też mam CB (ten czarny zasilacz na stole jest właśnie od niego), w Poznaniu bywam na kanale 5-tym. No i w bólach (ciągle coś staje mi na drodze) zabieram się za egzamin na licencję krótkofalarską, nawet parę metrów od domu mam klub SP3ZAC. Polecam VLFy, i stację SAQ (Grimeton, Szwecja), za parę dni powinni coś nadawać :)
Super się oglądało. Fajnie że uratowałeś tą unitre od utylizacji. Niestety coraz częściej trzeba wymieniać te nasze kondensatory, w szczególności te małe pojemności które dosłownie zamieniają sie w rezystory. Na twoim miejscu bym jeszcze troszkę rozsunął ukf po skali bo widziałem że jak vox fm złapałeś to jeszcze do końca skali jeszcze troszkę było. Co do czułości to obstawiam że twój poprzednik coś nawywijał bo te odbiorniki raz że ładnie się stroją a dwa maja naprawdę ładną czułość głowicy. Ładnie u ciebie odbierają stacje na falach średnich. Pozdrawiam Bartek
A co zrobić jak już nie da się rozciągnąć ten skali? Nawet cewkę heterodyny przewijałem, rdzeń aluminiowy, trymerki obok kondensatorów i nic efekt wciąż ten sam. Od połowy radio łapie jak szalone ale początku skali nie da się osiągnąć.
@@Arti128 witaj, należało by dokładnie zweryfikować pojemności w układach przestrajanie. Czyli w uproszczeniu kondensatorki , ewentualnie cewki w układzie strojenia. Pytanie jakie wartości dałeś. Możesz dać np jeszcze o połowę mniejsze. Ale aby nie błądzić Pytanie, czy posiadasz jakieś narzędzia ? Miernik częstotliwości, oscyloskopów?? Kwestią taka że najpierw musisz sprawdzić jakie częstotliwości pracy masz na heterodynie. Pozdrawiam serdecznie, Bartosz
Serdeczne dzięki za pomoc. Z narzędzi to mam tylko multimetry i tuner SDR do sprawdzenia heterodyny. Górna częstotliwość 118.7 MHz wchodzi bardzo ładnie natomiast problem jest z dolną. Kondensatory dodane zgodnie z opisem + trymerki. Uważam, że coś nie tak jest z cewką od heterodyny, rdzeń w niej jest bardzo luźno, nawet jak wkręcam bo z kawałkiem gumki. W wolnej chwili posiedzę nad tym dłużej i jak coś napiszę. Problemem może też być moja kiepska antena a konkretnie jej brak za który robi kawałek przewodu. Dzięki i pozdrawiam!
@@Arti128 Witaj, spoko tunerek sdr wystarczy. Ważne aby mieć czym sprawdzić częstotliwości heterodyny. Góra to widzę ładnie stoi a dolny zakres heterodyny na ilu staję?? Ja z ciekawości zerknę na schemat bo teraz nie pamiętam go. I coś jeszcze doradzę. W razie co pisz do mnie na email, jest podany u mnie na kanale w opisie kanału. Pozdrawiam serdecznie, Bartosz
@@Serwis-Elektroniki Dzięki! Ja znajdę czas to rozeznam się jeszcze w tym wszystkim dokładnie, sprawdzę schemat i czy nie ma tam jakichś przeróbek itp. Jakbym miał jakieś wątpliwości to na pewno się odezwę. Pozdrawiam!
Mam pytanko, gdzie podłaczyłeś kolorofon? I drugie pytanie fajnie byłoby nagrać filmik gdzie kontur jest wyłaczony i właczony by porównać brzmienie
Kolorofon nie jest do niczego (poza gniazdkiem sieciowym) podłączony - ma wbudowany mikrofon i współpracuje z każdym wzmacnaiczem. Film miałem nagrać (pytałeś o niego miesiąc temu), ale od jakiegoś czasu nie mam do niczego głowy
@@DziadekOi A ok, fakt że pytałem juz kiedyś , ale wydawało mi sie , że kogos innego:) Ale filmik chętnie bym zobaczył
@@fabianfabio484 Trochę mi to zajęło, wrzucił się właśnie ruclips.net/video/hUauC1z872g/видео.html
Z całym szacunkiem, ale niepotrzebne te "narzekania". Mam ten sam amplituner (tylko trochę ciemniejsza obudowa), sprzęt o co najmniej o trzy klasy lepszy od naszych. Małe problemy z przekaźnikiem do kolumn, ale już dobrze. Tych dużych elektrolitów SIMENS nie trzeba wymieniać. Mój egzemplarz był na rynek amerykański i stamtąd przybył. Przeróbka bardzo prosta. Tylko przelutować kabel sieciowy przy transformatorze (dałem na 240V) oraz wymienić wtyczkę i bezpiecznik sieciowy na mniejszy. Aha dorobiłem gniazdo antenowe na koncentryczne 75 ohm bo w tej wersji było płaskie. Z pewnych względów stał w szafie przez pół roku, a po wyjęciu i uruchomieniu nie odstroił się "ani na milimetr". Tak jak włożyłem do szafy, takim go wyjąłem. Nie ma co narzekać !! Co do oświetlenia skali, to żarówki motocyklowe 6V 3W to najlepsza opcja. I tak nie świecą pełną mocą bo dostają napięcie ok. 5,6 - 5,7V (ust. na 240V). Zamówiłem w USA diody LED na prąd zmienny dedykowane do tego modelu, biały ciepły. Nie dość, że zapłaciłem za całość z przesyłką ok. 30 USD, to jeszcze cło 33 zł naliczyli. Efekt mierny, nie polecam. Powróciłem do żarówek jw.
Nie ma większego sensu wymiany tych dużych elektrolitów. To są solidne "Simensy", reszta tych małych tak. Ogólnie to super sprzęt! Przy przełączeniu na nap. zasilania 240V żarówki skali mogą świecić nieco ciemniej, bo nie dostają pełnego napięcia. Znam to po sobie.
Ja na twoim miejscu bym je uruchomił do końca. Co do FM to najpierw wyczyść przełącznik bo one lubią nie stykać. Jak nie to to przemierz tor FM i się ogarnie i będzie na chodzie. Co do gałeczek ważne że coś dopasowałeś i jest ok. Oryginalne jeszcze dostaniesz i skompletyjesz radio 😀 Pozdrawiam Bartek
Przedsięwzięcie kusi, ale zniechęca mnie do tego fakt, że znów musiałbym zdejmować linkę (choć tu prowadzi się ją całkiem prosto) by dostać się do elementów. Przełacznik był oczywiście myty, ale obstawiam, że gdzieś puścił lut, urwało się wyprowadzenie cewki, albo przysmażył się jakiś tranzystor. Pomyślę, choć za sprzęt tradycyjnie nie wezmę ani złotówki (nie jest mój), to na bezrobociu i tak nie mam zbyt wielu innych zajęć ;)
1. No i gałeczki nie oryginalne. Słoneczne UV kolory niszczy. Porównanie z papierośnicą szczególnie dla niepalących jest niezbyt właściwa. Kuchenne radia mają to do siebie. Są pioruńsko brudne/tłuste. No chyba klapki baterii jeszcze brakuje. Pozdrawiam serdecznie.
O gałkach wspominałem - były przyklejone do osiek czymś żółtym i zapewne był to Distal, więc niestety poszły w drzazgi przy demontażu - dałem innne. Bez przesady, paczki papierosów i ich gabaryt widzisz niemal codziennie, chociażby płacąc za zakupy w Żabce czy stacji benzynowej - chcąc nie chcąc patrzysz na fajki, które znajdują się za plecami ekspedientki. Klapka baterii jest, na biurku ;)
Chciałem aby komentarz miał pozytywny wydźwięk ale jak widać chyba mi nie wyszło. Przepraszam. Gałeczki są inne i to się rzuca w oczy. Może dlatego że znam to radio i odmiany. Najważniejsze że ratowane. Uważam że warto je skończyć razem z UKF. Pozdrawiam serdecznie.
@@ZPDU Ja się tam nie gniewam - samemu jeszcze spałem gdy odpisywałem i może dlatego tak sucho zabrzmiało ;) Grunt, że są jednakowe i trochę retro. Zobaczę dziś te luty, możliwe że któryś puścił - radio ewidentnie upadło (nieraz), a cyna też w nim ledwo trzyma - co chwila odpadały mi w nim kable. (A na luty jestem ostatnio uczulony - naprawiałem ostatnio starą kartę turbo do komputera Amiga. Blizzard nie działał właśnie z powodu kiepskich połączeń na gnieździe ;)
@@DziadekOi No to super. Trzymam kciuki za naprawę. To co radzę to podobnie jak sugestia poniżej. Przełącznik. Wylutować, rozebrać, umyć, poskładać i będzie OK.
Taki odbiór bez anteny zewnętrznej?
Ferryty są całkiem skuteczne, długie i średnie ładnie też niosą po zmroku, to z założenia fale dużego zasięgu ;) (Ciekawostka - na ferrycie domowej roboty i prostym wzmacniaczu antenowym odbierałem ostatnio stację oddaloną ode mnie o 6000 km na falach bardzo długich, czyli poniżej 30Khz :) )
@@DziadekOi Też jeszcze wchodzi w grę gdzie ktoś mieszka bo na przykład w bloku jest ciężko cokolwiek odebrać
@@eppe8755 Mieszkam w bloku na trzecim piętrze, Rosję na 999 Khz (okna mam na wschód) czy jedynkę słychać dobrze m.in ze względu na to, że zabudowa za moim oknem stoi na spadzie biegnącym ku Warcie. Nie ukrywam też, że cewka reakcji w tym odbiorniku jest bardzo mocno wyśrubowana, pracuje na styk. Wystarczy odrobinkę przesadzić z chociażby 1 zwojem więcej, by upalić tranzystor ;) A fale bardzo długie (takie jak ten Cutler w USA będący 6000km ode mnie) po prostu bardzo dobrze się rozchodzą, szczególnie w nocy. Ferryt, który budowałem na te częstotliwości pierwotnie miał służyć do odbioru słynnego SAQ, ale w tym roku mieli problem z nadawaniem. Inne stacje na średnich i długich raczej wymagają już ramówki i jakiegoś lepszego odbiornika - przy Philipsowskim odbiorniku globalnym z dorzuconą ramówką słyszałem w domu większość Europy i północną Afrykę ;)
@@DziadekOi Ja też mieszkam na tym samym piętrze co ty a mogę odebrać tylko krótkie urywki audycji radiowych. Moje radio jest tego samego projektu co twoje i nawet ma podobne cewki oraz pracuje bez uziemienia.
@@eppe8755 Co daje to uziemienie? I dlaczego??
Ciekawie opowiadasz o Merkurym i co czym jak ogarnąć. Mnie też czeka praca nad Merkurym ale bardziej poważniejsza, prawie cały jest do ogarnięcia, kondensatorki, nowe połączenia kablami, no i najgorsze to naprawa płytki FM, bo ktoś ja przeorał i zrobił coś najgorszego. Wywalił oryginalną głowice. Tak na marginesie, fajnego masz pomocnika czworo - łapkowego , biało ciapkowego :) Jak ma na imię? Pozdrawiam Bartek
Merkury to akurat bardzo wdzięczna konstrukcja. Przejrzysta, wszędzie jest dojście, czysto, schludnie, logicznie (w przeciwieństwie do Elizabeth) - myślę, że praca nad nim będzie całkiem przyjemna. W swoim będę wymieniał tor AM, ale to w przyszłości. Jak płytka FM jest przez kogoś ruszana, to sam też nie tykam z powodu braku narzędzi - zawsze się boję, że jeszcze bardziej to rozstroję. Nie bardzo rozumiem, czemu ktoś wywalił oryginalną głowicę - moją ktoś przestroił na cały zakres i czułość też jest bardzo dobra. Na 20cm kabla odbieram w Poznaniu wszystko przy bardzo mocnej sile sygnału ;) Kotka wabi się Łajka...może i po psiemu, ale mam z nią istny kosmos ;) Pozdrawiam również, Jędrek
@@DziadekOi Dokładnie tak jak piszesz w Mercury jest ład i porządek w porównaniu z Elizka gdzie przewody biegną wszędzie gdzie się da . Masakra przy serwisowaniu dosłownie. Rozumiem że płytke AM masz uszkodzoną lub rozrrojoną?? Co do FM to sam zawsze staram się przesrrajać oryginalne głowice. I zawsze to działa i radia sie daje na oryginalnej głowicy przestroić. Ten kto przeorał tą płytkę u mnie to powinien mieć obie ręce ucięte za niszczenie sprzętu. Najgorsze jest to że oryginalną puszkę głowicy wywalił i wstawił jakieś chińskie badziewie. Więc będzie zabawa aby to odbudować. Na szczęście mam części już zakupione. Wiec wymiana i strojenie mnie będzie czekać, chyba że wyjdzie coś więcej uszkodzone. Będzie o tym filmik umie na kanale bo akurat powoli go uruchamiam . Co do kotka to pytałem bo akurat mam podobnego pomocnika, uwielbia wszelkie śrubki no i kartoniki 😀 Oo to kolega jest z Poznania, ja mieszkam w Swarzędzu😀 Pozdrawiam Bartek
Co to za kolorofon? czy własna produkcja? Fajny. W które gniazdo w Merkurym go podłączyłeś? Mam pytanie też o filtr kontur. Można go włączać i wyłączać?
Cześć. Tak, kolorofon to własna produkcja - zestaw Jabel J-50 osadzony w skrzynce na butelkę wina, którą kupiłem w markecie. Kolorofon jest o tyle fajny, że nie wymaga podłączania gdziekolwiek - ma mikrofon, którego czułość można sobie regulować. Co do konturu, to ma oczywiście wyłącznik (zaznaczony na schemacie) - ja umieściłem go akurat z tyłu obudowy by nie szpecił Merkurego od frontu ;)
@@DziadekOi To fajny patent z mikrofonem w kolorofonie. 30lat temu jak miałem to powodował zakłócenia lekkie po podłączeniu do odbiornika. Fajnie gdybyś nagrał filmik kiedy kontur jest włączony i wyłączony dla porównania efektu. Tez mam Merkurego 303A na hybrydach STK077 Albo chociaż napisz czy jest róznica i czy duża wg Ciebie.
@@fabianfabio484 To też 303A, choć z kopniętym torem AM - kiedyś podmienię mu całą płytkę, która ma izostaty w lepszym stanie., Nie ma sprawy, spróbuję coś nagrać, choć smartfon i tak może tego nie wyłapać, ma jakieś dziwne algorytmy zmieniające dźwięk podczas nagrywania (np. ścisza, gdy kolumny grają za głośno). Jest jednak różnica, moim zdaniem na plus (bo lubię kontur i ze względu na tekturowe ściany w bloku słucham zawsze dość cicho)
@@DziadekOi Czyli kontur podbija basy? Daje większą głębię?
@@fabianfabio484 To sztuczne podbicie wysokich i niskich, więc tak. Głębia rzecz wzlgędna - wiele zależy od nagrania i zestawu kolumnowego. U mnie są akurat kolumny Dual CL170 (nie grzeszą dobrym bassem) i Altusy 110, które grzeszyły bassem tak bardzo, że aż musiałem je troszkę przerobić by go wręcz obniżyć ;)
To klasyk o świetnym projekcie. Moim zdaniem fajne popularne radio. Gotowe przepisy często takie problemy powodują. Zawsze trzeba pokombinować. Moim zdaniem do dobrze - można się wykazać. A co do elektrody, dobrze że jest, choć miło tam nie jest (czasami jest bardzo nie miło). Fajny materiał i bardzo pomocny.
Dlatego jestem tzw. lurkerem - czytam to forum, ale niespecjalnie się tam udzizelam :)
@@DziadekOi Ja się nawet udzielałem, ale walka z moderatorami to prawdziwy koszmar. Pozdrawiam serdecznie.
Jeżeli wypisujesz tam takie bzdury o świetnym projekcie to nic dziwnego, że walczysz z moderatorami. 😃
@@NecrosDeus Widać że kolega zna się doskonale na wzornictwie. Chwali się. :) Być może nawet jest moderatorem elektrody. Bo ten komentarz idealnie się w to wpisuje. 1. O gustach się nie dyskutuje. 2. Projekt wizualny jest bardzo dobry. W tamtych czasach zachwycał i spokojnie przeszedł próbę czasu. Technicznie gorzej, ale to miał być odbiornik popularny dlatego nie jest to techniczny hi end. A elektroda przez moderatorów którzy dostali odrobinę "władzy" która ich przytłoczyła staje się miejscem nie dla pasjonatów. Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi, (resztę warto sobie dopowiedzieć). Rolą moderatora jest zadbać o porządek i pomóc, nakierować. Pozdrawiam serdecznie.
@@ZPDU Może nie twórzmy tutaj jakiś niesamowitych historii. Nie jestem moderatorem na Elektrodzie, ale pochwalam ograniczenie publicznego wypisywania głupot, które czytane przez innych są potem powielane. Po jakimś czasie zaczyna się czytać takie herezje, że nie da się przejść nad tym do porządku dziennego. Jeżeli ktoś tworzy bzdury w oparciu o własne przemyślenia, na ogół nie poparte wiedzą czy własnym doświadczeniem, czy powtarza po innych, to naprawdę trzeba na to reagować. Tak jak napisałeś, moderator powinien pomóc, nakierować...nie jestem moderatorem, ale pomogę i nakieruję, podpowiadając, że Amator to słaby projekt a nie świetny. W ówczesnej dobie możliwości projektowych i produkcyjnych można było zrobić lepiej, tak jak i wiele innych urządzeń audio (i nie tylko audio). Dlaczego nie robiono lepiej? To już słodka tajemnica panów konstruktorów. Tak czy owak, jest totalną bzdurą twierdzenie, że robiono wszystko to, na co pozwalały warunki gospodarcze. Nie rozumiem o co chodzi z tym wzornictwem, ja podsumowałem tezę o świetnym projekcie. Pisząc ogólnie o projekcie zawsze się ma na myśli całość, a nie tylko design. A jak wiadomo, ten projekt z punktu widzenia elektroniki jest kiepski, o czym wiele razy pisano. Mówienie o świetnym projekcie w przypadku Amatora jest kompletnym nieporozumieniem. Co do wzornictwa. Tu akurat stwierdzę, że wzorniczo Amator jest bardzo dobry i ciężko się do czegoś doczepić, poza jakością wykonania, a chodzi o spasowanie "drewnianej" obudowy z panelem przednim, które często było tragiczne (ja takiego Amatora miałem osobiście). Skala radia jest bardzo ładna i może się podobać. Jak na klasę popularną jest wręcz rewelacyjna. I w sumie nie ma się czemu dziwić, bo prawdopodobnie jest zerżnięta z jakiegoś zachodniego radia. Widziałem zdjęcie "protoplasty" bardzo dawno, nie pamiętam nazwy, skala była praktycznie dokładnie identyczna. Tak więc podejrzewam, że ta rewelacyjna skala jak na odbiornik klasy popularnej została zerżnięta z innego radia, bo nie sądzę, by to zachodni inżynierowie bazowali na projekcie inżynierów polskich.
Miernik ELPO na półce ... szacunek
Kiedyś taką miałem potem wprowadziłem zmiany w torze przedwzmacniaczu żeby szumy były mniejsze i kontur dorobiłem .
Widziałem przypadek, że po takim kontakcie wszystko zrobiło się zielone. Zdaje się że trzeba go neutralizować
Jeśli mowa o Argentumie, to jak najbardziej - on nie tylko i świetnie przewodzi, ale jest chyba też mocno kwaśny - po smrodzie zgniłych jaj wnioskuję, że to coś opiera się m.in na kwasie siarkowym. Producent zaleca zmycie tego wodą, tu pewnie wystarczy izopropanol (ale nie w ilości paru kropel)
Co do isostatów to praktycznie zawsze je wylutowuję, rozbieram, czyszczę każdą blaszkę z osobna, daję na styki smar CG53A i mam pewność, że prędko nie nawalą :-)
1. Merkury to amplituner (mała dygresja). Klimatyczna szklaneczka z herbatą po prawej :) Pozdrawiam bardzo serdecznie
Wiem, ale ja zawsze mówię na coś takiego wzmacniacz, bo tunera prawie nigdy nie używam ;)
P.S. A szklaneczki używam tylko przy tym biurku - musi pasować do fartuszka ;P
@@DziadekOi Nie chciałem zbytnio "pojechać", ale fartuszek też zauważyłem - dokładniej napis na nim. Jest super klimatycznie. Bardzo serdecznie pozdrawiam.