Это видео недоступно.
Сожалеем об этом.

#SZABLA

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 13 дек 2022
  • With Respect To The Sabre Ep. 1
    // English below, click the cc button for movie subtitles
    #polskasztukawalki #polishmartialart
    Seria filmów dokumentalnych poświęconych orężowi polskiemu w ujęciu historycznym i praktycznym. Materiał oparty głównie na bogatej bibliografii oraz unikatowej wiedzy dra Zbigniewa Sawickiego, założyciela Polskiego Związku Stowarzyszeń Polskiej Sztuki Walki Signum Polonicum z siedzibą w Zawierciu. Seria będzie realizowana według autorskiego scenariusza przy wykorzystaniu sprzętu (replik broni, strojów, zbroi) i umiejętności członków ww. stowarzyszenia mieszkających w Polsce. Odcinki w języku polskim z napisami w języku angielskim.
    Zapraszamy na regularne treningi:
    Wrocław
    profile.php?...
    Katowice
    profile.php?...
    Ksawerów
    / signumpolonicumksawerow
    Łódź
    / lodzkiklubpolskiejsztu...
    A series of documentary films devoted to the Polish weapon from a historical and practical perspective. The material is based mainly on the rich bibliography and unique knowledge of PhD Zbigniew Sawicki, the founder of the Polish Association of Polish Martial Arts Signum Polonicum based in Zawiercie. The series will be implemented according to the original scenario using the equipment (replicas of weapons, costumes, armor) and the skills of the members of the abovementioned associations living in Poland. Episodes in Polish with English subtitles.
    More info:
    www.signum-polonicum.com.pl
    withrespecttothesabre@gmail.com
    @withrespecttothesabreofficial
    profile.php?...
    #polska #historia #history #martialarts #education #crosscutting #polish #fight #fighting #traditional #signumpolonicum #sabres #saber #saberfighting #fencing #sztukiwalki #trening #trenning #singlestick #patriotyzm #patriotism #polisharmy #poland
    Wrocław, 2022 r.

Комментарии • 57

  • @bertzet2388
    @bertzet2388 8 месяцев назад +8

    Panowie, dziękuję z całego serca za waszą pracę ! Bądźmy dumni i godni swoich przodków !

    • @withrespecttothesabreofficial
      @withrespecttothesabreofficial  5 месяцев назад +2

      Dziękujemy. Takie komentarze dodają chęci do jeszcze cięższej pracy. Staramy się aby szabla nas łączyła, a nie dzieliła!

  • @jakubjanus8844
    @jakubjanus8844 Год назад +12

    Nasze Krobielowice i mnóstwo zdrowo zakręconych ludzi :)

  • @mamamonka
    @mamamonka Год назад +11

    Fajna muza.

  • @raulkramarski2082
    @raulkramarski2082 2 месяца назад +2

    Dla zasięgu

  • @AresKoci
    @AresKoci Год назад +11

    Nie mogę się doczekać kontynuacji.

  • @damakameliowa5712
    @damakameliowa5712 Год назад +8

    Panowie Pokojscy!Cudownie

  • @nataldoe3035
    @nataldoe3035 Год назад +22

    Miło że są w Polsce tacy pasjonaci.

    • @withrespecttothesabreofficial
      @withrespecttothesabreofficial  Год назад +5

      Mam nadzieję, że uda się zainspirować tym materiałem kolejne pokolenia :) Zapraszamy na treningi!

  • @sirmarek78
    @sirmarek78 Год назад +4

    super kanal ,rzeczowo i przyjemnie sie tego slucha.Dziekuje bardzo czolem!

    • @withrespecttothesabreofficial
      @withrespecttothesabreofficial  5 месяцев назад

      Czołem! To bardzo miłe gdy mam okazję czytać takie komentarze, bo na tę produkcję każdy z nas poświęcił cząstkę własnego życia. Dziękuję!

  • @irekddd72
    @irekddd72 Год назад +5

    Ciekawy materiał

  • @a.d.562
    @a.d.562 Год назад +6

    Szabla była dla polskiego szlachcica, husarza, czy ułana równie ważna, jeśli nie bardziej, niż katana dla samuraja.

    • @withrespecttothesabreofficial
      @withrespecttothesabreofficial  5 месяцев назад +2

      Powiązania szabli z religią są jak najbardziej słusznym wnioskiem. Już sam fakt przypasania rycerza do szabli (nie na odwrót) stanowi pewne sacrum.

  • @tomaszhermanowski9918
    @tomaszhermanowski9918 4 месяца назад +3

    Chyba według mnie są dwie nacje mające podobne podejście do broni białej Japończycy i my.

    • @withrespecttothesabreofficial
      @withrespecttothesabreofficial  4 месяца назад

      Rzeczywiście mamy bardzo wiele wspólnego z Japonią, w kontekście sztuki walki. Szabli istnieje o wiele więcej, dopiero zaczęliśmy badać te powiązania, tutaj odsyłamy do filmów z naszej konferencji.

  • @kirmarks02
    @kirmarks02 Год назад +3

    1. Dziwne że rodziny tego sobie nie przekazali.
    2. A czym się różni sztuka krzyżowa od tego co pokazujecie?

    • @withrespecttothesabreofficial
      @withrespecttothesabreofficial  Год назад +3

      Signum Polonicum jest niekomercyjne - każdy może do nas przyjść i uczęszczać na bezpłatne treningi. Zgodnie z tym co mówi nasz Mistrz dr Zbigniew Sawicki - to tylko próba rekonstrukcji w oparciu o dostępne źródła, których analiza pochłonie jeszcze kolejne pokolenia. Jak to mawiał jeden z prezydentów RP: "cały czas się uczymy" :)

  • @mariuszmichaek5586
    @mariuszmichaek5586 7 месяцев назад

    Narodu czyli szlachty, czyli ok. 5 procent mieszkańców terenów Rzeczpospolitej. Przodkami większości dzisiejszych Polaków są chłopi lub mieszczanie, ani jedni ani drudzy hie mieli prawa nosić szabli.

    • @withrespecttothesabreofficial
      @withrespecttothesabreofficial  7 месяцев назад +3

      Na szczęście nikt nie zabrania używania palcata (kija) w Polsce 😅

    • @mariuszmichaek5586
      @mariuszmichaek5586 7 месяцев назад +1

      @@withrespecttothesabreofficial nikt nie zabrania też jeść chleb czy wstawać rano.

  • @Protezus
    @Protezus Год назад +1

    Nie mam dorobku naukowego, więc nie wdam się w dyskusje merytoryczne. Jednak macanie goła dłonią głowni wartościowej szabli... - powinno być zakazane ustawowo...

    • @jakubpokojski9731
      @jakubpokojski9731 Год назад

      Czym niby szkodzi dotykanie głowni gołą ręką jeśli potem zostaje owa głownia przetarta? W walce też chwyta się swoją ręką głownię swojej szabli. I co? To jest broń, i służy do walki i do używania. I mimo że to święta broń Narodu Polskiego, i to mająca swe miejsce w hymnie, to to jednak broń użytkowa (czy też obecnie ceremonialna). Więc w czym problem? Nie czyńmy czarów. Wystarczy dbać o głownię, konserwować, przecierać i naprawdę nie ma problemu w dotknięciu głowni gołą dłonią.

    • @Protezus
      @Protezus Год назад

      @@jakubpokojski9731 - masz rację - dotykanie głowni gołą dłonią niczym nie różni się od nie dotykania głowni gołą ręką :D.

    • @Protezus
      @Protezus Год назад +2

      @Jakub Pokojski
      Jednak nieco rozwinę, bo jeśli nie Tobie to może komuś się przyda.
      Jedną z podstawowych zasad użytkowania każdej broni jest dbanie o jej czystość (jest to kwestia zarówno jej sprawności operacyjnej jak również trwałości) - w zasadzie więcej czasu zajmuje czyszczenie i konserwacja broni niż je bojowe używanie - zarówno teraz jak i 500 lat temu (pogadaj z posiadaczami-praktykami). W przypadku borni białej (w tym szabli), a szczególnie jakiejś wartościowej - dochodzi oczywiście kwestia nie tylko podatności na korozję ale również estetyki. Zwłaszcza jeśli używa się broni do prezentacji lub pokazów, to poplamiona broń wygląda nie tylko nieestetycznie, ale też nieprofesjonalnie (świadczy o jej posiadaczu - trochę jak brudne buty :D).
      Dyletanctwem trąci pogląd, że skuteczna na plamy po reakcji stali z tym co jest na dłoniach jest szmatka - praktyk wie ile czasu zajmuje doczyszczenie takich plam :D. Oczywiście każdy może robić ze swoją bronią co chce, ale np. moich głowni ani ja ani nikt nie dotyka gołymi dłońmi bez wyraźnej potrzeby - może jestem leniwym człowiekiem i po prostu nie chce mi się ich czyścić przy byle okazji o może to kwestia szacunku dla jej istoty i historii (można skreślić dowolne :)). (Buty również utrzymuję w czystości :D).
      P.S. Owszem - w warunkach bojowych łapie się dłonią za głownię, ale porównywanie sposobu użytkowania szabli reprezentacyjnej podczas prezentacji i bojowej podczas walki jest cokolwiek... no... dziwne - szabla to nie byle palcat :D.

  • @tomaszwolski4422
    @tomaszwolski4422 Год назад +11

    Niestety datowanie tego kształtu szabli według tego wizerunku jest dużym błędem. Na rycinie jest kord nie szabla, a jako wizerunek przygrobowy, nie powinien być brany pod uwagę ze względu na fantazję autorów w tym temacie i odnosi się to do całości tych sylwetek. Nie ma innych "źródeł" na potwierdzenie teorii o tego typu rękojeści występującej wcześniej niż ostatnia ćwierć XVIIw. Wspomnienia z tekstów pisanych określeniem "husarska" dotyczą szabel o odpowiedniej wartości pieniężnej. Znacznie wyżej wyceniano broń wyśmienitą i stać było na nią tylko towarzyszy husarskich. Do tego typu szabli odnoszą się też opisy "pałasz krzywy" stosowany zamiennie z szablą i później "usarską". Mam nadzieję że w dalszych częściach sięgnięcie do początku historii szabli wy wytłumaczyć przemiany konstrukcyjne, które doprowadziły do powstania szabli "Husarskiej" i jej dalszego rozwoju.

    • @jakubpokojski9731
      @jakubpokojski9731 Год назад +1

      To akurat Pana zdanie że na rycinie jest kord a nie szabla.

    • @tomaszwolski4422
      @tomaszwolski4422 Год назад +2

      @@jakubpokojski9731 akurat nie tylko moje ale i militarystów, także tych z doktoratami z historii.

    • @jakubpokojski9731
      @jakubpokojski9731 Год назад +1

      @@tomaszwolski4422 rozumiem że wszystkich znanych bronioznawców, którzy w tym zakresie, bronioznawczym, mają stopnie naukowe i wieloletnie doświadczenie i muzealników? I rozumiem że ta koncepcja, że owa szabla jest kordem, jest przedstawiona w jakimś naukowym artykule lub innym opracowaniu, a nie tylkoż Pana widzimisię i opinia kilku osób na zasadzie bo tak uważam? Bo w przeciwnym razie to tylko jedna koncepcja. A tu mamy drugą koncepcję. I tyle. Niech Pan nie próbuje lansować swoich koncepcji jako powszechnie przyjęty pogląd środowiska, w tym przypadku naukowego i bronioznawczego.

    • @tomaszwolski4422
      @tomaszwolski4422 Год назад +3

      @@jakubpokojski9731 Państwo niech przestaną tworzyć teorie nie mające oparcia w źródłach historycznych. Wasze lansowanie teorii jakoby odkrytych w źródłach których nie ma, tworzy masę problemów utrudniających późniejszą edukację w temacie szabli. Poproszę źródła materialne z konkretnego pola bitwy datowane do połowy XVII w z kształtem D kabłąka. Widzę wielką fantazję w tworzeniu wytycznych w dziedzinie rozwoju szabli. Grafika użyta przez R. Sikorę a później przez Was nie jest źródłem historycznym w oparciu o które można by budować daną teorię i tyle w temacie. Na szczęście mam kontakt ze środowiskiem bronioznawców którym nie wystarczy gdybanie, ale dogłębne badania. A nie wybiórcze stosowanie pewnych aspektów pod swoją teorię.

    • @tomaszwolski4422
      @tomaszwolski4422 Год назад +2

      @@jakubpokojski9731 i jeszcze jedno, proszę przedstawić publikację naukową wedle której udowodniono iż to jest szabla D. Mimo iż nie ma wąsów i kształt rękojeści odbiega od formy D

  • @szablotukpolski5201
    @szablotukpolski5201 Год назад +5

    Jeśli to miał być sarmacki kabaret to się udało :) "Brawo"... w tworzeniu własnych bajek i nie potwierdzonych teorii pobiliście nawet Sieniawskich.

    • @jakubpokojski9731
      @jakubpokojski9731 Год назад +1

      Akurat Pan jako historyczny manipulator, oszust oraz kłamca przeinaczający teksty źródłowe, świadomie zmieniający ich treść, sugerujący że co innego z tych źródeł wynika, robiący podstawowe błędy metodologiczne i merytoryczne (szabla husarska nie mająca często sztychu, Boże! Widzisz i nie grzmisz), chaos w bibliografii i błędne przypisy, naprawdę nie powinien się odzywać i komentować, bo jest to zaiste zabawny koncept.

    • @vigigejmer9813
      @vigigejmer9813 Год назад +5

      A możesz napisać coś więcej? To kto ma rację? Szablotluk?

    • @szablotukpolski5201
      @szablotukpolski5201 Год назад +2

      @@vigigejmer9813 Ja mam rację :) Powstaje moja książka o staropolskiej sztuce krzyżowej na podstawie zachowanych źródeł bez chciejstwa i fałszywych hipotez.

    • @withrespecttothesabreofficial
      @withrespecttothesabreofficial  Год назад +6

      Świetna wiadomość! Czekamy aż ukaże się w sprzedaży. Natomiast byłbym dalece ostrożny w rzucaniu takich oskarżeń (nauka szermierki bojowej SP jest bezpłatna - wystarczy tylko przyjść i regularnie ćwiczyć)... Pozdrawiam!

  • @KK-bw7gk
    @KK-bw7gk Год назад +5

    Głupoty wyssane z palca dla dzieci.

    • @withrespecttothesabreofficial
      @withrespecttothesabreofficial  Год назад +9

      Za zgodą rodziców dzieci również mogą uczestniczyć w nieodpłatnych treningach. Jedną z technik na stopień szkoleniowy uczeń jest zmiana palcata na palcu wskazującym. Bardzo przydatna i podstawowa umiejętność, a nie głupoty.

  • @0simonw0
    @0simonw0 Год назад +3

    Bajki i bajania, wielka polska sarmacka itp... nic ciekawego nic prawdziwego, nic co ma jakas wartosc.

    • @withrespecttothesabreofficial
      @withrespecttothesabreofficial  Год назад +6

      Seria opiera się na bogatej bibliografii - nie na bajkach. Wierzę, że oglądając kolejne odcinki zmieni się Pana podejście do patriotycznych wartości, które prezentujemy w materiale.

  • @77mako77ful
    @77mako77ful Месяц назад +1

    30 lata 17 wiek to nie 1730 tylko 1630 poprawcie ten błąd w napisach bo to tragedia i dezinformacha