Czy pompa ciepła jest dla ciebie? Odkryj wszystko w jednym odcinku!

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 25 дек 2024

Комментарии • 29

  • @PanHydraulik
    @PanHydraulik  Год назад +1

    Czy jest jakieś zagadnienie odnośnie pompy ciepła, o którym chcesz ze mną porozmawiać?
    🔥🔥🔥 Szukasz sprawdzonej ekipy do montażu POMPY CIEPŁA z Twojej okolicy wskakuj na OFERTEO i złóż bezpłatne zapytanie - tinyurl.com/oferteopc
    Posiadasz już pompę ciepła, ale zastanawiasz się nad FOTOWOLTAIKA - złóż zapytanie tinyurl.com/panelepv 🔥🔥🔥

  • @Petrezen1982
    @Petrezen1982 Год назад +1

    Fajny filmik, bardzo dobry zbiór pytań i odpowiedzi. Dobra robota pozdrawiam !

  • @erwinboksycki2834
    @erwinboksycki2834 Год назад +9

    Podaję koszty : docieplenie domu koszt 50 tyś pompa ok40 wymiana stolarki 30 , modernizacjia ogrzewania czyli wymiana na ogrzewanie niskotemperaurwe koszt ok 60 tys, montaż fotowoltaiki tu mogę się mylic od 35 do 40.Reasumujac wydatek 220000.Myslę że można smiało składać ofertę emerytom i ludziom o niskich dochodach.

  • @mecenasonoffgrid
    @mecenasonoffgrid Год назад +1

    Kawał dobrej roboty!!!

  • @DynamitoMojito
    @DynamitoMojito Год назад +3

    Napisze z perspektywy roku z pompą ciepła. Przesiadka z przewymiarowanego podajnikowca na ekogroszek 25kW. Jego sprawność roczna wychodzi na poziomie 65%.
    Budynek mam stary z lat 60-tych, średnio ocieplony. Instalacja nowa, grzejnikowa. Węgla szło 4,5-5,5 tony. Prądu poszło 7500kWh.
    Mi pasuje bo mam panele na starych zasadach, ceny węgla też nie są poniżej 1000zł/t. Jakoś się bilansuje.
    Na pewno nie polecałbym pompy do słabo docieplonego budynku, gdzie trzeba pchać w instalacje więcej niż 45C. Co z tego, że pompa da rade zagrzać wode jak prądu pobierze chore ilości. Jak inwestor zobaczy rachunek to będzie mu cieplej niż od tej pompy. Dlatego też śmieszą mnie propozycje pomp wysokotemperaturowych do durszlaków cieplnych, a sporo ludzi takie ma.
    W pierwszej kolejności ocieplić dom ile tylko się da. Jak jest podłogówka to spoko, jak grzejniki to przewymiarować ile tylko się da (niższy parametr grzania = lepsza wydajność pompy ciepła).
    No i na koniec dobór pompy. Ja mam 12kW Rotenso split. Punkt biwalentny wyliczyłem na jakieś -14C. Grzałki pomocnicze ustawiłem tak, że raz mi się włączyły przy ok -10C gdy wyszło dość duże zapotrzebowanie na ciepło z rana.
    Ogólnie polecam pompy ciepła, jedynie od czego głowa siwieje szybciej to złodziejskie ceny prądu jakie mamy. No ale wiadomo, jest się czym chwalić na bilboardach, że przekazuje się 10 mld na obniżenie rachunków, gdzie chwile wcześniej wydarło się z kieszeni ludzi 10x tyle.

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  Год назад

      Dziękuję za konkretny komentarz. Izolacja domu to podstawa. Często się zdarza, że ludzie próbują dobrać pompę do wyliczonego zapotrzebowania, zamiast założyć mniejsza pompę, a nadwyżkę przeznaczyć na docieplenie domu i modernizację instalacji grzewczej.

    • @arturpodkowinski8622
      @arturpodkowinski8622 Год назад

      Twój piec podajnikowy nawet jak brudny to miał sprawność na poziomie 70% 5 ton węgla to 35.000-40.000 kWh energii przy sprawności 70% daje 24500-28.000kWh Masz grzejniki to jaka temperaturą je zasilasz 40 stopni to w domu 17 stopni utrzymujesz? A jak zasilasz wyżej bo jak więcej to słabo widzę te 7500kWh. Napisz co to za pompa ile kosztowała i ile kosztował jej montaż zgodnie z warunkami gwarancji.

  • @pawebudzynski5472
    @pawebudzynski5472 Год назад +1

    Panie Rafale mam prośbę czy nagrał by Pan odcinek o hybrydowej pompie ciepła ( kocioł gazowy wraz z powietrzną pompą ciepła) ponieważ zastanawiam się nad takim zakupem z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

  • @arturpodkowinski8622
    @arturpodkowinski8622 Год назад +4

    TAK TAK KROWA TO PIĘKNY PTAK ;-) niektóre pompy ciepła wygenerują przy -20 temperaturę 60 stopni Wygenerują tą temperaturę przy pomocy grzałek elektrycznych. Niższe koszty końcowe ogrzewania?? A TO DOBRE Prąd po 0.99gr w 2 taryfie a 1.40 w pierwszej Średnioroczna sprawność w powietrznej pompie ciepła osiągnie max 3 To gdzie ta oszczędność jak dziś energia z gazu kosztuje 0.25zł za kWh? A z tym oddziaływaniem na środowisko to też niezła ściema. Jak samochód elektryczny. Do produkcji i utylizacji zużyjemy tyle energii i zanieczyścimy środowisko jakbyśmy 2 starymi dieslami jeździli 20 lat Ładna karta produktu tylko średnia temperatura zima w Polsce to 1,2 stopnia i tylko jesienią i wiosna i to przy zasilaniu podłogówki to ma jakikolwiek sens. Tylko po co wydawać na coś 50-70 tys z montażem by mieć koszty wiosna i jesienią zbliżone do ogrzewania gazowego a zima dwukrotnie większe niż grzanie gazem. A CO GAZ JUZ NIEEKOLOGICZNY BO RUSKI? Na 3 minucie skończyłem oglądać, bo widzę że Pan Hydraulik ludzi ma za głupków

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  Год назад

      Artur, nie tylko niektóre, a wszystkie pompy przy pomocy grzałek są w stanie wygenerować 60 st. w temperaturze -20. Jedynie niektóre są w stanie bez pomocy grzałek. Rzuć okiem choćby na pompę ciepła Kaisai z czynnikiem R290. Na stronie producenta masz ogólnodostępną informację w dokumentacji technicznej. Wyjście wody z pompy przy -25 to 60st, bez wykorzystania grzałek wspomagających. Obecnie nie ma sensu wymiana kotła gazowego na pompę ciepła, więc nie widzę sensu porównywania kosztu ogrzewania gazem, a pompą. Inaczej ma się sytuacja z kotłami stałopalnymi. Można faktycznie doposażyć kocioł gazowy w pompę ciepła, żeby stworzyć hybrydowy system, ale pamiętam jak swojego czasu nie pamiętam 6-7 lat temu Daikin miał takie rozwiązanie w jednym urządzeniu. I co? U bogatych zachodnich sąsiadów takich urządzeń montowano w roku 2. Obecnie nie ma nacisku na wymianę kotłów gazowych u nas, nawet warunki dofinansowania dopuszczają pozostawienie kotła gazowego, gdzie w innych wypadkach stare źródło ciepła trzeba zdemontować i oddać na złom. Kotły gazowe montowałem i montuję cały czas, szkoda mi tylko tych ludzi, jeśli za kilka lat będą mieli nakazany demontażu, a to urządzenia z wyższej półki.

    • @arturpodkowinski8622
      @arturpodkowinski8622 Год назад +1

      @@PanHydraulik O tej pompie mówisz? Ile kosztuje cały montaż pompy z robocizna i akcesoriami ( brutto zgodnie z wymogami gwarancji producenta ( płukania, filtry zawory, zasobnik wody 200-300 litrów wszystkie śrubunki, zawory ) do starej instalacji centralnego ogrzewania?
      Pompy Ciepła Monoblok R290 (KHX)
      Ogrzewanie A2W55 ΔT=5, R.H. 85%
      wydajność grzewcza nominalna kW 6.52
      pobór mocy elektrycznej kW 2.19
      COP W/W 2.97

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  Год назад

      @@arturpodkowinski8622 We wrześniu 2022 montowaliśmy taką 14kW za Brutto:
      42147,00 + dodatkowy bufor do CO z INOX i elektroniczną pompą obiegową Brutto: 4644,00. Do tego można było odliczyć czyste powietrze -13500. Płukanie instalacji z chemią było w cenie. Instalacja zalana wodą z inhibitorem. Teraz taki zestaw wyjdzie nieco drożej, ale masz do odliczenia -24400 z dofinansowania mój prąd 5.0

    • @arturpodkowinski8622
      @arturpodkowinski8622 Год назад +3

      @@PanHydraulik Dziękuje za odpowiedź. Cały ten biznes ratują odliczenia i dofinansowania. Tylko jak w życiu bywa wszyscy się w podatkach na to składają a korzystają nieliczni. Moim skromnym zdaniem nie powinno być żadnych dofinansowań i wtedy bo to prowadzi do patologii. Pojawia się dofinansowanie 40% i od następnego dnia towar na półce drożeje o 40%. Takich przykładów są setki. Obecnie w rolnictwie ma być dofinansowanie silosów na zboże. Taki sam silos 6 miesięcy temu kosztował 22.000 obecnie kosztuje 35.000 ale ceny nie mogą gwarantować i mówią że przy zamówieniach trzeba się nastawiać na 40.000zł. Dofinansowania do kredytu mieszkaniowego 2% ale tylko dla ludzi do 45 roku życia. A jak ktoś ma 48 i od 20 lat płaci w Polsce podatki to co on gorszy. Ten kraj jest tylko dla kombinatorów i nierobów- +- elektorat PIS reszta jest dymana do momentu aż z dziury sie dymi.

  • @dawids6006
    @dawids6006 Год назад +2

    Ogrzewanie pompą ciepła o ile obecnie wychodzi o połowę taniej tyle już wkrótce nie będzie i będzie trzeba do tego dopłacać ponieważ prąd ma kosztować ponad 2x tyle co obecnie(kWh zamiast 50gr to 1,30zł)więc nie tylko tak droga inwestycja nigdy się nie zwróci a do tego będzie się jeszcze przepłacać za ogrzewanie zwłaszcza kiedy obecnie węgiel już staniał z 3000 do 1700 zł. A póki co nie słyszy się o gigantycznych ulgach dla posiadaczy pomp ciepła czy ⚡ aut

  • @kubula726
    @kubula726 Год назад

    Na razie nie ma nic lepszego od pompy ciepła , pozdrawiam serdecznie.

  • @32umberto
    @32umberto Год назад +1

    Prawda taka pompa ciepła ok ale do nowego domu czy mieszkania dobrze docieplonego i stolarki itd i fotowoltaika przynajmniej 10 kw bo starsze domy to na gaz no chyba że modernizacja jest na tip top a to napewno kosztuje i to nie mało reasumując starsze budynki to na gaz

  • @Mikikikii
    @Mikikikii Год назад

    No nie wiem ziomus czy elektrownie węglowe maja jakaś super sprawność w potownaniu do kotła węglowego. Sprawność ogólna elektrowni węglowej ma z 38%. Wiec nawet jak ktoś jeździ elektrykiem gdzie silnik elektryczny ma 98% sprawności to ogólna sprawność pojazdu elektrycznego napędzanego prądem z elektrowni węglowej ma sprawność nie 98 a 36% czyli mniej od diesla i podobnie jak benzyna.

  • @Jarek_Szefer
    @Jarek_Szefer Год назад +1

    Z tym ograniczeniem kosztów za ogrzewanie to pojechałeś przy wymienianiu zalet😁

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  Год назад

      Czemu? Masz pompę ciepła i zwiększyła koszty ogrzewania u Ciebie?

    • @Jarek_Szefer
      @Jarek_Szefer Год назад

      @@PanHydraulik niestety nie było mi dane tego sprawdzić we własnym domu, bo to nowy budynek z PV i PC 🤷 bo gazu nie chcieli mi podłączyć 🙃
      Ale już u teściów, czy u szwagra gdzie mają trochę gorzej ocieplone domy to płacą więcej , wcześniej opalali groszkiem oraz pelletem i to różnica o ponad 1000zł 🤷
      Z resztą się zgadzam, nie muszę chodzić do teściowej żeby mieli ciepło w chaupie.

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  Год назад +1

      A to ciekawe. Ja większość pomp montuję w nowych domach, bo tylko w takich robię wszystkie instalacje. Modernizacje robię od czasu do czasu, jeśli mam wolne moce przerobowe lub zlecam sam montaż stałej ekipie, z którą współpracuje. Ostatnie 2 sezony robiliśmy po kilka montaży w tygodniu, ale u żadnego klienta pompa ciepła nie zużywała więcej niż poprzednie źródło. Fakt zdarzały się stare domy bez docieplenia, ale w ostatecznym rozrachunku wychodziło nieco taniej. Kwestia doboru i ustawień pompy. Sprawności całego układu itp. Czasem trzeba doizolować rury, które biegły od kotła do grzejników często "gołe" w półpiwnicach z otwartymi oknami :) Przy zwykłym kotle węglowym nie zwracano na to za bardzo uwagi, ale przy pompie, gdzie liczy się każdy kilowat to już robi różnicę. Często na tak prowadzonych rurach ucieknie nam kilowat czy dwa z mocy samej pompy.

    • @Jarek_Szefer
      @Jarek_Szefer Год назад

      @@PanHydraulik rozumiem , że z tego żyjesz i musisz trochę zareklamować , ale przy obecnych cenach gazu, pelletu czy węgla plus koszt instalacji to niestety ekonomia nie będzie przemawiać na stronę PC.
      W nowych małych domkach do 150m2 bardzo dobrze zaizolowanych oraz ocieplonych pompy ciepła to super rozwiązanie.
      PS: czekam na materiał o rekuperacji jak już ja zamontujesz. I wynikach w kosztach ogrzewania, tylko bez koloryzowania 😉👌👍

    • @arturpodkowinski8622
      @arturpodkowinski8622 Год назад +1

      @@PanHydraulik Panie Hydraulik. Parę sezonów temu to prąd kosztował ludzi 0.65 zł a w nocnej taryfie w G12 0.35zł Teraz prąd kosztuje 1,35zł a 2 taryfach 0.99 i 1,50-1,60 Czasem trzeba odizolować rury? To może trzeba było nauczyć się palić w kotle, dołożyć jakiś bufor ciepła, miarkownik spalania, odizolować rury i koszty ogrzewania spadły by w niektórych przypadkach o połowę.

  • @kajetanstopa8714
    @kajetanstopa8714 Год назад +1

    44 razy powiedziałeś 'pompa ciepła' :)

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  Год назад +1

      A co najmniej 3x tyle usunąłem 😅