Mam zamiar zainstalować pompę ciepła typu monoblok z wykorzystaniem 2 oddzielnych obiegów z wymiennikiem płytowym. Obieg z pompą ciepła z roztworem glikolu a obieg grzewczy z wodą. Co sądzicie o takim rozwiązaniu. Ewentualnie proszę o uwagi w tym temacie.
Ok. Może i racja. Ale są jeszcze że dwie sprawy. Jeżeli chodzi o defrost monoblok robi robi to w pół minuty a w splicie zajmuje to chwilę czasu. A jeżeli chodzi o splity to oglądałem ostatnio filmik chyba na kanale trzeba coś robić albo coś w tym rodzaju i facet tam mówi o ilości gazu wprowadzanego do splita i konieczności zgłaszani tego i przeglądów co rocznych a monoblok jest fabrycznie zamknięty i nie trzeba tego robić.
To zależy od czynnika. Przy R 32 właściwie nie ma takiej pompy domowej która wymagała by obowiązkowych przeglądów. R 32 - ekwiwalent CO 2 dla 5 ton to ponad 7 kg czynika a przy R 410 to już tylko 2,39 kg. oczywiście w splicie.
Dlaczego pompa jest zamocowana na ramie transportowej. Pisze Pan o przeczytaniu DTR a na tym filmie widać brak wibroizolatorów gumowych. Pompa stoi bezpośrednio na ramie do transporu bez amortyzacji
Rzeczywiście wyczerpujące informacje na temat wad i zalet. Ważne jest to że monoblock jest poprostu o 50 % droższy dlatego ludzie sie na to nie decydują a instalator na wstępie oznajmia inwestorowi że może zamarznąć woda i lepej tego nie brać , ( bo instalator skasuje grubo za montaż splita i nie wie co zrobić żeby jednak woda nie zamarzła nie używając glikolu, poniewąż konretne firmy pomp ciepła nie zezwalają na jego używanie w monoblockach ale chyba nie wszyscy o tym wiedzą),poza tym wyższa cena z czegoś wynika proszę Pana. Widzę że trzeba dobrze zacząc uczyć się wiedzy na temat pewnych produktów. Unaszych sąsiadów ze wschodu 70 % montowanych pomp to monoblocki, dlaczego? Jeżeli chodzi o splity to mają niestety więcej wad ale zaletą główną jest poprostu cena dlatego w Polsce będzie jeszcze przez długi długi czas przewaga splitów.
Właściwie film mógłby być 5 minutowy bo prawdę mówiąc nic nowego nie wnosi do tematu starego jak świat oprócz oczywiście reklamy konkretych urządzeń Ja osobiście dodam to co najważniejsze i przemawia na korzyść splitu. Monoblok zazwyczaj jest oparty na wymienniku płytowym w związku z tym im cieplejsza woda na zasilaniu tym cieplejsza woda po ogrzaniu pomieszczeń na powrocie. A to już zjawisko niekorzystne dla pompy ( sprężarki) szczególnie przy wyższych temperaturach zasilania. Oczywiście w bardziej rozbudowanych układach istnieje ścisła zależość i automatycza regulacja temperatury zasilania wody i inwertera w zależości od temperatury pomieszczeń ale zazwyczaj pompy są ustawiane ręcznie . Gdyby na przewodzie gazowym powrotnym zastosować mały parownik z automatycznym wentylatorem który ciepło powracające wykorzystałby do 100 % do ogrzewania pomieszczeń mniej ważnych ( np garaż ) to powrót gazów do sprężarki byłby zawsze w stałej temperaturze .
@@pawegruba7787 na powrocie gazu przed zaworem rozprężnym można zastosować dochładzacz. Najprościej - odizolować rurkę cieczową, jeśli przebiega w piwnicy :)
Mam do Pana pytanie .Padła mi sprężarka w Splicie Daikina 8kw firma wymieniająca sprężarkę twierdzi że były za krótkie przewody gazowe miały w jedną stronę 1,6m i to było przyczyną zatarcia kompresora ,pompę instalowała licencjonowana firma ,czy faktycznie długość przewodu może mieć wpływ na pracę sprężarki.
"Woda może zamarznąć nie tylko przy minusowych temperaturach" ?? To kiedy jeszcze może zamarznąć? Wystarczy przeczytać zalecenie producenta panie montarze(celowo z małej skoro takie głupoty wygaduje) I zastosować zalecenia producenta i nic nie zamarznie i to nawet przy -25 !!!
Oczywiście mam monoblok na wodzie Boscha i nie zamarza 🥵🥵 i tu się zgadzam wiedza i doświadczenie montera A zarazem wiedzę podstawową musi mieć inwestor żeby sprzedający nie wciskali kitu szukałem pompy 6 m-cy i się nasluchałem takich kitów z kolegą też jest temat dooooo szerokiej dyskusji co monter to jego najlepsze pozdrawiam pamiętajcie inwestorzy podstawową wiedzę trzeba posiadać
@@krzysztofmajczak3478 mam na myśli fakt, że ten geniusz (monter) stwierdził, że woda może zamarznąć nie tylko przy minusowych temperaturach. Więc czekam na odpowiedź geniusza jak inaczej ma zamarznąć:)
Panie Jacku , przy zubadanie i autoadaptacji nie bedzie przeszkadzało że jednostka zewnętrzna będzie na stronie południowej? Podobno najlepiej od strony północnej , gdyż czujnik powinien być w cieniu , ale to może tylko przy krzywej grzewczej?
Montuję agregaty po każdej stronie. Nie zdążyli mi się aby agregat zgłosił błąd z powodu zbyt wysokiej temp zewn. Ale wiadomo, jak świeci w czujnik to można go przysłonić. :) Pozdr
@@Nowato A czym to można przesłonić czujnik na stronie południowej 🙈🙈👻🤔????? Zamiast wyciągnąć go na północną już mam pompę Boscha monoblok stoi na stronie południowo-zachodniej A czujnik temperatury zamontowany jest na północną zgodnie ze specyfikacją pompy i nie zamarzła na wodzie miałem ofertę na zubadana ale wybrałem Boscha A szukałem 6 miesięcy pompy to dłuuuuugi temat
Co by Pan polecił do domku około 60m2, dwie osoby dorosłe, budowa szkieletowa. Rozwiązanie proste w montażu, niedrogie w zakupie i w eksploatacji i niezawodne, do CO oraz C.W.U? PS. Prywatnie fan Mitsubishi, na razie od strony motoryzacji ;)
Dobrą kanałówkę i pc do CWU, albo pc powietrze-woda, bo to robi i ciepło i CWU i może z klimakonwektorami chłodzić. Pana postulaty sie wykluczają - niedrogie w zakupie i niezawodne, jesli nie licząc kozy żeliwnej to raczej sie wyklucza. Teraz robię układ, gdzie właśnie jest ogrzewanie podłogowe wodne, pc i klimakonwektory na poddaszu.
@@Nowato Dziękuję za odpowiedź. Co do ceny to może nie dość jasno się wyraziłem. Myślałem o około 15k PLN. Co do chłodzenia to w domu szkieletowym jest raczej zbędne. Czyli rozumiem że opcja 1. Klima kanałowa plus PC do CWU lub opcja 2 PC CO/CWU z ogrzewaniem podłogowym. Może Pan polecić konkretne modele pod 60m2 w obu opcjach?
@@burenpoczta3459 multisplita i zasobnik cwu na prąd. Multisplit raczej Midea niż Mitsu. albo kanałówka bez regulacji w poszczególnych pomieszczeniach + terma cwu + konwektory na ścianę jako szczytowe.
@@burenpoczta3459 masz Ariston nie drogie albo LG 5 kw lub Panasonic 5 kw albo Haier 8kw a są już nawed 5 kw tylko ogrzewanie podłogowe. Ja chcę z tych modeli dać do domu 70 metrów projekt Zosia domu Pozdrawiam
Witam... Dom ok 170 m2... Zapotrzebowanie przy minus 20 ok 7 kw... Co Pan poleca z Zubadana? Myslałałem 8 kw? Tomaszów Mazowiecki nie za daleko dla Pana?
Skoro nie lubisz monobloków to będziesz musiał albo zakończyć montaże, albo się dostosować bo wszystko zmierza by stosować urządzenia na R 290 .Tak na marginesie byś nagrał film z zamarzniętym wymiennikiem w pompie bo ja jeszcze nie widziałem i nie słyszałem by gdzieś zamarzł ,ME tez wprowadza na jesieni pompę propanową ciekawe czy tez powiesz klientowi że zamarznie.pozdrawiam
Bardzo popieram monobloki, szczególnie przy dzisiejszych podwyżkach cen węgla, ale..., ale, jak policzysz monoblok + bufor z wężownicą + glikol to zawsze wyjdzie ci drożej niż split + bufor bez wężownicy + hiena instalator z f-gazami. No, chyba, że masz gdzieś jakość i robisz na skróty. To rób, ale nie opowiadaj innym, że to cool.
A prawdziwa przyczyna jest taka, ze ZUBADANa jako monobloc w tej ladnej czarnej obudowie nie dostaniemy 😀. Zapomnial Pan jeszcze o trzech argumentach przeciw monoblocowi: - duzo wieksze dziury w scianie, - mniejszy zakres umiejscowienia jednostki zewn., - przy wyborze japonczyka najlepiej zdecydowac sie na split, bo tutaj maja oni najwieksze doswiadczenie.
@@burenpoczta3459 mając dom można ogrzewać go klimatyzatorami. mając dom 3-4 pokojowy mozna zrobić to na jednym agregacie zewnętrznym i kilku wewnętrznych
"Instaluje splity to proszę brać splity bo monoblok może Panu zamarznąć". Monoblok jest zły. Filmik średni, mam wrażenie że Panu nie opłaca się instalować monoblok bo nie skasuje Pan grubego hajsu od naiwniaków. Pozdrawiam
Montujesz split musisz robić przeglądy coroczne i kasa znika . Mam splita w firmie już 3 w ciągu 12 lat bo jednostka wewnętrzna ulega poważnej awarj , sprężarka ok ale wymieniałem całość. Teraz w domu instaluje monoblok bo nie mam zamiaru mieć takich problemów jak w firmie .
Za pompami ciepła typu split zdecydowanie przemawia cena i osobiste przekonanie inwestorów, że w przypadku braku dostaw energii elektrycznej, układ nie ulegnie uszkodzeniu na skutek zamarznięcia przewodów. Z kolei pompy ciepła typu monoblok, są bardziej kompaktowe, cichsze i wydajniejsze - jednak droższe w zakupie. To informacje z internetu i ja kupując papę ciepła wszystkie marki monobloki miała droższe DLACZEGO??🤔🤔 Skoro gorsze to dlaczego droższe 🤔🤔🤔
@@Nowato monobloków nie może montować byle kto ponieważ producent nie udzieli gwarancji na taki montaż. Monobloki są tak skonstruowane że nie mają prawa zamarznąć nawet przy minus 30 stopniach. Jedyna możliwość kiedy mogą zamarznąć motobloki to wtedy i tylko wtedy kiedy braknie prądu ale to by musiało nie być prądu przynajmniej z 2 dni
@@Nowato tylko pytanie kiedy byłam taka sytuacja że nie było prądu przez dwie doby? Mamy 21wiek. I moim zdaniem nie ma się co chełpić uprawnieniami gazowniczymi bo takie uprawnienia jest o wiele prościej zdobyć niż autoryzację na montaż pomp danego producenta. Splity są tańsze w zakupie i montażu ale gorsze w eksploatacji chociażby przez to że są głośniejsze i nie osiągają takich parametrów jak monobloki
Mam zamiar zainstalować pompę ciepła typu monoblok z wykorzystaniem 2 oddzielnych obiegów z wymiennikiem płytowym. Obieg z pompą ciepła z roztworem glikolu a obieg grzewczy z wodą. Co sądzicie o takim rozwiązaniu. Ewentualnie proszę o uwagi w tym temacie.
Dziękujemy!
wystarczy zrobic glokol do -7st i nic nie zamarznie , nawet jak bedzie -20 to płyn zrobi sie gęsty ale nie zamarznie i nic nie rozsadzi
na całą instalację, czy z wymiennikiem pośrednim? proszę radzić
Ok. Może i racja. Ale są jeszcze że dwie sprawy. Jeżeli chodzi o defrost monoblok robi robi to w pół minuty a w splicie zajmuje to chwilę czasu. A jeżeli chodzi o splity to oglądałem ostatnio filmik chyba na kanale trzeba coś robić albo coś w tym rodzaju i facet tam mówi o ilości gazu wprowadzanego do splita i konieczności zgłaszani tego i przeglądów co rocznych a monoblok jest fabrycznie zamknięty i nie trzeba tego robić.
:)
To zależy od czynnika. Przy R 32 właściwie nie ma takiej pompy domowej która wymagała by obowiązkowych przeglądów. R 32 - ekwiwalent CO 2 dla 5 ton to ponad 7 kg czynika a przy R 410 to już tylko 2,39 kg. oczywiście w splicie.
Dlaczego pompa jest zamocowana na ramie transportowej.
Pisze Pan o przeczytaniu DTR a na tym filmie widać brak wibroizolatorów gumowych. Pompa stoi bezpośrednio na ramie do transporu bez amortyzacji
Słuszna uwaga
10:39 -10:59 tylko monobloki mają R290 i R744 ??
Dalej: dlaczego mógłby być "przymus" stosowania tylko tych dwóch czynników?
Rzeczywiście wyczerpujące informacje na temat wad i zalet. Ważne jest to że monoblock jest poprostu o 50 % droższy dlatego ludzie sie na to nie decydują a instalator na wstępie oznajmia inwestorowi że może zamarznąć woda i lepej tego nie brać , ( bo instalator skasuje grubo za montaż splita i nie wie co zrobić żeby jednak woda nie zamarzła nie używając glikolu, poniewąż konretne firmy pomp ciepła nie zezwalają na jego używanie w monoblockach ale chyba nie wszyscy o tym wiedzą),poza tym wyższa cena z czegoś wynika proszę Pana. Widzę że trzeba dobrze zacząc uczyć się wiedzy na temat pewnych produktów. Unaszych sąsiadów ze wschodu 70 % montowanych pomp to monoblocki, dlaczego? Jeżeli chodzi o splity to mają niestety więcej wad ale zaletą główną jest poprostu cena dlatego w Polsce będzie jeszcze przez długi długi czas przewaga splitów.
poprawka, u sąsiadów
z zachodu
Właściwie film mógłby być 5 minutowy bo prawdę mówiąc nic nowego nie wnosi do tematu starego jak świat oprócz oczywiście reklamy konkretych urządzeń
Ja osobiście dodam to co najważniejsze i przemawia na korzyść splitu.
Monoblok zazwyczaj jest oparty na wymienniku płytowym w związku z tym im cieplejsza woda na zasilaniu tym cieplejsza woda po ogrzaniu pomieszczeń na powrocie.
A to już zjawisko niekorzystne dla pompy ( sprężarki) szczególnie przy wyższych temperaturach zasilania.
Oczywiście w bardziej rozbudowanych układach istnieje ścisła zależość i automatycza regulacja temperatury zasilania wody i inwertera w zależości od temperatury pomieszczeń ale zazwyczaj pompy są ustawiane ręcznie .
Gdyby na przewodzie gazowym powrotnym zastosować mały parownik z automatycznym wentylatorem który ciepło powracające wykorzystałby do 100 % do ogrzewania pomieszczeń mniej ważnych ( np garaż ) to powrót gazów do sprężarki byłby zawsze w stałej temperaturze .
Mogłby Pan rozwinąć mysl,bardzo przydatne sa takie rozwazania w dobie drogiej energi
@@pawegruba7787 na powrocie gazu przed zaworem rozprężnym można zastosować dochładzacz. Najprościej - odizolować rurkę cieczową, jeśli przebiega w piwnicy :)
Mam do Pana pytanie .Padła mi sprężarka w Splicie Daikina 8kw firma wymieniająca sprężarkę twierdzi że były za krótkie przewody gazowe miały w jedną stronę 1,6m i to było przyczyną zatarcia kompresora ,pompę instalowała licencjonowana firma ,czy faktycznie długość przewodu może mieć wpływ na pracę sprężarki.
Może mieć wpływ na gwarancję. Większość firm ma określone w dtr-ce minimalne i maksymalne odległości i należy się tego trzymać.
Planuję zainstalować pompę ciepła, mieszkam na Śląsku proszę o kontakt
Proszę bardzo : www.nowato.pl/cennik-instalacji/
Witam mam pytanie czy w woj.luelskim też pań montuje pompy ciepła i robi wyceny jak tak to proszę o jakieś namiary nr tel.lub messengera pozdrawiam
nowato.pl
"Woda może zamarznąć nie tylko przy minusowych temperaturach" ?? To kiedy jeszcze może zamarznąć?
Wystarczy przeczytać zalecenie producenta panie montarze(celowo z małej skoro takie głupoty wygaduje) I zastosować zalecenia producenta i nic nie zamarznie i to nawet przy -25 !!!
Oczywiście mam monoblok na wodzie Boscha i nie zamarza 🥵🥵 i tu się zgadzam wiedza i doświadczenie montera A zarazem wiedzę podstawową musi mieć inwestor żeby sprzedający nie wciskali kitu szukałem pompy 6 m-cy i się nasluchałem takich kitów z kolegą też jest temat dooooo szerokiej dyskusji co monter to jego najlepsze pozdrawiam pamiętajcie inwestorzy podstawową wiedzę trzeba posiadać
@@krzysztofmajczak3478 mam na myśli fakt, że ten geniusz (monter) stwierdził, że woda może zamarznąć nie tylko przy minusowych temperaturach. Więc czekam na odpowiedź geniusza jak inaczej ma zamarznąć:)
@@maczo1515 Też czekam 🤣🤣🤣🙈🙉🙋♂️🙋♂️🙋♂️🙋♂️
Autor filmu mówił o przypadku gdy zabraknie prądu w zimę.
Panie Jacku , przy zubadanie i autoadaptacji nie bedzie przeszkadzało że jednostka zewnętrzna będzie na stronie południowej? Podobno najlepiej od strony północnej , gdyż czujnik powinien być w cieniu , ale to może tylko przy krzywej grzewczej?
Montuję agregaty po każdej stronie. Nie zdążyli mi się aby agregat zgłosił błąd z powodu zbyt wysokiej temp zewn. Ale wiadomo, jak świeci w czujnik to można go przysłonić. :) Pozdr
@@Nowato A czym to można przesłonić czujnik na stronie południowej 🙈🙈👻🤔????? Zamiast wyciągnąć go na północną już mam pompę Boscha monoblok stoi na stronie południowo-zachodniej A czujnik temperatury zamontowany jest na północną zgodnie ze specyfikacją pompy i nie zamarzła na wodzie miałem ofertę na zubadana ale wybrałem Boscha A szukałem 6 miesięcy pompy to dłuuuuugi temat
Czujnik zewnętrzny temperatury na północną stronie się montuje nie ch
Co by Pan polecił do domku około 60m2, dwie osoby dorosłe, budowa szkieletowa. Rozwiązanie proste w montażu, niedrogie w zakupie i w eksploatacji i niezawodne, do CO oraz C.W.U?
PS. Prywatnie fan Mitsubishi, na razie od strony motoryzacji ;)
Dobrą kanałówkę i pc do CWU, albo pc powietrze-woda, bo to robi i ciepło i CWU i może z klimakonwektorami chłodzić.
Pana postulaty sie wykluczają - niedrogie w zakupie i niezawodne, jesli nie licząc kozy żeliwnej to raczej sie wyklucza. Teraz robię układ, gdzie właśnie jest ogrzewanie podłogowe wodne, pc i klimakonwektory na poddaszu.
@@Nowato Dziękuję za odpowiedź. Co do ceny to może nie dość jasno się wyraziłem. Myślałem o około 15k PLN. Co do chłodzenia to w domu szkieletowym jest raczej zbędne. Czyli rozumiem że opcja 1. Klima kanałowa plus PC do CWU lub opcja 2 PC CO/CWU z ogrzewaniem podłogowym. Może Pan polecić konkretne modele pod 60m2 w obu opcjach?
@@burenpoczta3459 multisplita i zasobnik cwu na prąd. Multisplit raczej Midea niż Mitsu. albo kanałówka bez regulacji w poszczególnych pomieszczeniach + terma cwu + konwektory na ścianę jako szczytowe.
@@burenpoczta3459 masz Ariston nie drogie albo LG 5 kw lub Panasonic 5 kw albo Haier 8kw a są już nawed 5 kw tylko ogrzewanie podłogowe. Ja chcę z tych modeli dać do domu 70 metrów projekt Zosia domu Pozdrawiam
@@michajachym1303 Dziękuję. Wymienione przez ciebie modele to PC do podłogówki i CWU? Czy tylko CWU?
Witam... Dom ok 170 m2... Zapotrzebowanie przy minus 20 ok 7 kw... Co Pan poleca z Zubadana? Myslałałem 8 kw? Tomaszów Mazowiecki nie za daleko dla Pana?
Prosze wysłać zapytanie na maila ze strony nowato.pl wraz z zapotrzebowaniem. Pozd
@@Nowato Za stary jestem haha na takie rzeczy.... Pozdrawiam..
Skoro nie lubisz monobloków to będziesz musiał albo zakończyć montaże, albo się dostosować bo wszystko zmierza by stosować urządzenia na R 290 .Tak na marginesie byś nagrał film z zamarzniętym wymiennikiem w pompie bo ja jeszcze nie widziałem i nie słyszałem by gdzieś zamarzł ,ME tez wprowadza na jesieni pompę propanową ciekawe czy tez powiesz klientowi że zamarznie.pozdrawiam
Tak jest pompy to bomb atomowe . Uważajcie Prosy !.
To co Split lepszy bo monoblok moze zamontowac kazdy a Split tylko koles z up. Gazowymi , - gadki asfaltowej wstegi !!!
Bardzo popieram monobloki, szczególnie przy dzisiejszych podwyżkach cen węgla, ale..., ale, jak policzysz monoblok + bufor z wężownicą + glikol to zawsze wyjdzie ci drożej niż split + bufor bez wężownicy + hiena instalator z f-gazami. No, chyba, że masz gdzieś jakość i robisz na skróty. To rób, ale nie opowiadaj innym, że to cool.
A prawdziwa przyczyna jest taka, ze ZUBADANa jako monobloc w tej ladnej czarnej obudowie nie dostaniemy 😀. Zapomnial Pan jeszcze o trzech argumentach przeciw monoblocowi: - duzo wieksze dziury w scianie, - mniejszy zakres umiejscowienia jednostki zewn., - przy wyborze japonczyka najlepiej zdecydowac sie na split, bo tutaj maja oni najwieksze doswiadczenie.
:)
A co z firmą nibe
Normalnie, ma się dobrze mam nadzieję ;)
Wole splita. Chociaż u konkurencji wysokotemperaturowa jest na R32 z monoblokiem. A najlepiej multi na klimatyzatorach i coś na zabezpieczenie
;)
Możesz rozwinąć multi na klimatyzatorach?
@@burenpoczta3459 Kupujesz u Mitsubishi multisplita na 8 klimatyzatorów i ogrzewasz chłodzisz pomieszczenia. Jest wersja -28 i -15.
@@burenpoczta3459 mając dom można ogrzewać go klimatyzatorami. mając dom 3-4 pokojowy mozna zrobić to na jednym agregacie zewnętrznym i kilku wewnętrznych
Jak ja szukałem pompy to wysokotemperaturowe były na dwóch czynnikach chyba że przez rok coś się zmieniło lub przegapiłem
Czyli jedna wada
ruclips.net/video/3ZIXkmRhM9M/видео.html tutaj jest ten filmik
Witam Pana zbadana
"Instaluje splity to proszę brać splity bo monoblok może Panu zamarznąć". Monoblok jest zły. Filmik średni, mam wrażenie że Panu nie opłaca się instalować monoblok bo nie skasuje Pan grubego hajsu od naiwniaków. Pozdrawiam
I jest miejsce dla instalatorów monobloków. :) Pozdrawiam
Typowa reklama nic nie wnosząca do tematu totalna ściema
Wolisz splity Bo kasujesz losi po 8k za 5 godz roboty
Nie jestem monterem więc nie trafiłeś
Montujesz split musisz robić przeglądy coroczne i kasa znika . Mam splita w firmie już 3 w ciągu 12 lat bo jednostka wewnętrzna ulega poważnej awarj , sprężarka ok ale wymieniałem całość. Teraz w domu instaluje monoblok bo nie mam zamiaru mieć takich problemów jak w firmie .
Za pompami ciepła typu split zdecydowanie przemawia cena i osobiste przekonanie inwestorów, że w przypadku braku dostaw energii elektrycznej, układ nie ulegnie uszkodzeniu na skutek zamarznięcia przewodów. Z kolei pompy ciepła typu monoblok, są bardziej kompaktowe, cichsze i wydajniejsze - jednak droższe w zakupie. To informacje z internetu i ja kupując papę ciepła wszystkie marki monobloki miała droższe DLACZEGO??🤔🤔 Skoro gorsze to dlaczego droższe 🤔🤔🤔
Bo mają część hydrauliki już w sobie. a gorsze w naszym klimacie, bo trzeba dodatkowych zabezpieczeń. to proste :)
@@Nowato monobloków nie może montować byle kto ponieważ producent nie udzieli gwarancji na taki montaż. Monobloki są tak skonstruowane że nie mają prawa zamarznąć nawet przy minus 30 stopniach. Jedyna możliwość kiedy mogą zamarznąć motobloki to wtedy i tylko wtedy kiedy braknie prądu ale to by musiało nie być prądu przynajmniej z 2 dni
@@asz754 niestety, przy mrozie i braku prądu przez 2 doby, monoblok na wodzie nie przeżyje. Pozdrawiam
@@Nowato tylko pytanie kiedy byłam taka sytuacja że nie było prądu przez dwie doby? Mamy 21wiek. I moim zdaniem nie ma się co chełpić uprawnieniami gazowniczymi bo takie uprawnienia jest o wiele prościej zdobyć niż autoryzację na montaż pomp danego producenta. Splity są tańsze w zakupie i montażu ale gorsze w eksploatacji chociażby przez to że są głośniejsze i nie osiągają takich parametrów jak monobloki
Co ku*wa kupiles "pape ciepla" ?? XD co to jest ?? XD