Gotowe schematy z pompą ciepła.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • Przedstawiamy 3 najpopularniejsze schematy z pompą ciepła.
    Poznajcie nowość AFRISO: katalog schematów, czyli gotowiec dla każdego instalatora! Dzięki temu materiałowi minimalizujecie ryzyko popełnienia błędu, standaryzujecie swoją pracę i możecie łatwiej przekonać inwestora do wybrania konkretnego rozwiązania na jego kotłownię.
    Schematy omówione w filmie - czyli 3 najpopularniejsze schematy z pompą ciepła - możecie pobrać tutaj: afriso.pl/pobi...
    Natomiast kompletny katalog, czyli 12 najpopularniejszych schematów dla różnych źródeł ciepła (5 schematów z pompą ciepła, 5 schematów z kotłem gazowym, 2 schematy z kotłem stałopalnym) dostępny jest dla instalatorów uczestniczących w programie partnerskim AFRISO, czyli Drużynie A. Więc zalogujcie się albo zarejestrujcie na: www.druzyna-a....
    Podzieliliśmy schematy w katalogu na dwie części. Pierwsza to wizualizacja całej kotłowni - idealna, żeby pokazać inwestorowi jak będzie wyglądać i działać jego przyszła kotłownia.
    Druga część składa się z listy wszystkich produktów, jakich potrzebujecie do wykonania danej instalacji i rysunku technicznego 2D, na którym zaznaczyliśmy wszystkie niezbędne komponenty do technicznego wykonania.
    ❗ Subskrybuj AFRISOpl. Bądź na bieżąco z najlepszymi filmami poradnikowymi dla instalatorów: filmy.afriso.p...
    AFRISO znajdziesz też tutaj:
    ♦ WWW: afriso.pl​​​
    ♦ Facebook: / ​​​
    #afrisopl #instalacje #pompaciepla #podlogowka

Комментарии • 73

  • @grzegorzhabiniak4308
    @grzegorzhabiniak4308 Год назад +3

    Nio, ładnie pokazane i wytłumaczone.
    Waszego bufora jeszcze nie widziałem na żywo,ale w przeciwieństwie do ceny,robi wrażenie 😁😁

  • @gitfunfel9849
    @gitfunfel9849 Год назад +1

    super materiały, super firma. wielkie dzięki za wspaniałą robotę.

  • @Rrayford
    @Rrayford Год назад +4

    Moim zdaniem, zawór bezpieczeństwa powinien być montowany na powrocie, w razie zadziałania takiego zaworu na gorącej rurze może komuś zrobić krzywdę i na przykład poparzyć twarz... Nawet jak na powrocie to taki zawór powinien być montowany najniżej gdzie się da i wylot skierowany w bezpiecznym kierunku.

  • @prezes7905
    @prezes7905 Год назад +2

    Super film takich informacji właśnie brakowało Dziękuję.Szkoda że jako osoba prywatna a nie hydraulik niemożna dostać takiego katalogu chciałem sobię skompletować taką kotłownie od Afriso a tam fajnie to jest rozrysowanie jak dla laika.

    • @marek5229
      @marek5229 Год назад +3

      Bez problemu to ogarniesz przeglądając ich filmy. Sam się sporo tu dowiedziałem i zmontowałem kotłownie z kotłem na groch i sterowniku tech i3. Wpięte zawór 4d, ochrona kotła przed niską temperaturą powrotu i wysoką przy używaniu rusztu, solary, cyrkulacja na żądanie, pogodówka, pokojówka. System na PP 32 i PEX 32. Działa pięknie na mroźne tygodnie, kiedy szkoda męczyć sprężarki w klimie.

    • @prezes7905
      @prezes7905 Год назад +2

      @@marek5229 Dzięki spróbuję.

  • @siwy9566
    @siwy9566 5 месяцев назад

    Hmm..super naprawdę. Ale jeszcze mi.brakuje okablowania. Taki krótkie wzmianki tu czujnik do.tego sterownika/czy pompy...

  • @miroslawrrlegger9570
    @miroslawrrlegger9570 11 месяцев назад

    ja montuje zawsze na buforze odpowietrznik i nie potrzebny separator powietrza na zasilaniu do bufora . separator powietrza przenosze za pompe cyrkulacyjna do podlogowki nigdy mi sie nie zapowietrzy podlogowka np na skutek kawitacji . Ja bym nigdy nie mieszal systemow dla jednego grzejnika w lazience poniewaz potrzebna jest np wysokotemeraturowa pompa powietrzna oraz inny kosztowny asortyment

  • @henryk3878
    @henryk3878 Год назад +2

    Może coś w temacie pomp woda-woda ?

  • @pawelkowalski6914
    @pawelkowalski6914 Год назад

    Witam. Składam kotłownię z państwa produktów (kocioł stałopalny i PC, jak na schemacie) , nie chcę zakładać systemu floor Control, a założyć dwa termostaty pokojowe góra i dół aby każdy sterował tylko swoją pompą w grupie pompowej. Czy mógłby mi Pan podpowiedzieć jaki to mógłby być termostaty i jaki kabel do niego zastosować. I jakie to były grupy pompowe na których można regulować temperaturę. Z góry dziękuję

  • @mirosawmyszor9638
    @mirosawmyszor9638 Год назад +2

    poproszę schemat z monoblokiem z medium glikol

  • @MirasP
    @MirasP Год назад +1

    Czy obieg kominka (lub innego źródła ciepła) nie powinien być odseparowany od obiegu pompy wężownicą w buforze? Z tego co mi wiadomo to niektórzy producenci pompy nie dopuszczają bezpośredniego podłączenia

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад +2

      Zgadza się, ale taka konieczność występuje tylko wtedy kiedy kominek pracuje w układzie otwartym. Jeżeli drugie źródło ciepła tak samo jak pompa pracuje w układzie zamkniętym, wtedy można obydwa źródła podłączyć do bufora bez wężownicy.

    • @MirasP
      @MirasP Год назад +1

      @@AFRISOpl dzięki za odpowiedź, jeszcze jedno pytanie, bufor z oddzielnymi krućcami czym można podłączyć trójnikami z pompą?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад +1

      Zalecamy oddzielne króćce do bufora dla dodatkowego źródła ciepła.

  • @piotruslondon
    @piotruslondon Год назад +1

    Mój dom potrzebuje jakies 3kW ciepła na godzinę aby utrzymywać temperature w domu w okolicach 23* , pompę ustawiłem tak że dostarcza włąsnie te 3kW/h i pracuje praktycznie 24h/dobę , właśnie z srednią mocą 3kW/h . Czy jest to zdrowe dla spręzarki ? są jakieś zalecenia co do postoju sprężarki ?

    • @makromikro273
      @makromikro273 3 месяца назад

      Sprężarce szkodzą rozruchy a nie praca ciągła, na dodatek z mocą częściową. Rozruch generuje nawiększe naprężenia w materiale pompy z powodu zimnego oleju, którego opory trzeba pokonać, tarcia statycznego elementów sprężarki, łożysk itp. Rozruch wymusza obieg masy gazów, co pochłania więej energii. Rozruch to też uar prądowy i związane z tym rozgrzanie oleju i ementów maszyny do temperatury pracy. Zimny olej ma gorsze własciwości smarujące, gorzej penetruje elementy współpracujące. Po przestoju olej wypływa grawitacyjnie z cześci maszyny, które w czasie pracy smaruje, czyli w czasie statru jest ryzyko, że gdzieś jest go mało i dochodzi o tarcia. Nie zdecydowanie najlepiej jest, gdy pompa pracuje cały czas z mocą częściową, bez wyłączeń. Należy pamiętać o okresowej wymianie oleju w instalacji, bo chociaż olej pracuje w układzie zamkniętym, to ulega degradacji.

  • @grzegorzzielke4182
    @grzegorzzielke4182 Год назад

    W którym miejscu w i nstalacji CO pompa ciepła+bufor ogrzewanie podłogowe najlepiej zamontować separator powietrza FAR? Separator posiada kartridż filtracyjny wykonany z plastiku czy przy pompach ciepła gdzie w układzie jest woda z glikolem ten kartridż z czasem się nie uszkodzi, pęknie?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад

      Separator powietrza montuje się w miejscu najwyższej temperatury. Przeważnie to wyjście ze źródła ciepła. Separatory mogą pracować w instalacjach, gdzie temperatura nie przekracza 110°C.

  • @dopierosierozkrecam
    @dopierosierozkrecam Месяц назад

    Witam. Proszę o pomoc. W którym miejscu na schemacie powinien być zamatowany czujnik przepływu sika który otrzymałem z pompą ciepła monblock 5kw firmy Samsung. Na schemacie który otrzymałem do pompy ciepła nie mogę zlokalizować gdzie powinien być zamontowany. Pozdrawiam.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Месяц назад

      Zachęcamy do kontaktu z producentem pompy ciepła w tej sprawie.

  • @DamianWolos-e5k
    @DamianWolos-e5k 7 дней назад

    Witam, w jakim celu zamontowany jest zawor zwrotny na wyjsciu z wezownicy zbiornika cwu, tuz przed trojnikiem.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  6 дней назад

      Zawór został zamontowany jako dodatkowe zabezpieczenie przed wstecznym przepływem (uniknięcie wpływu wody powrotnej z buforu do wężownicy zasobnika c.w.u.).

  • @tomaszmichalczyk6115
    @tomaszmichalczyk6115 Год назад +1

    Czy w schemacie kominka i pompy ciepła kominek nagrzeje nam zbiornik cwu? Czy przypadkiem nie trzeba dołożyć kolejnego zaworu strefowego?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад

      Nie, w tym schemacie kominek nie ma możliwości grzania c.w.u. Jak chcemy kominkiem również grzać zasobnik to albo dokładamy dodatkowy zawór przełączają bądź decydujemy się na zasobnik z 2 wężownicami.

    • @s.m.12ss
      @s.m.12ss Год назад +2

      @@AFRISOpl dla czego? Jeśli sterować zaworem przełączeniowym nie z PC, a z czujnika temperatury CWU zasobnika?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад

      PC będzie przełączać strumień zaworem AZV właśnie na podstawie wskazań czujnika temp. w zasobniku c.w.u. W przedmiotowym schemacie kominek hydraulicznie wygrzewa jedynie bufor na potrzeby c.o.

  • @Konrak1
    @Konrak1 Год назад

    Po co zawór termostatyczny dla c.w.u. jak można temperaturę ustawić na pompie albo sterowaniu przy zaworze przełączającym?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад +2

      Zawór termostatyczny ma przewagę - można wygrzać zasobnik do wyższej temperatury. Mieszając gorącą wodę z zimną wodą otrzymamy jej więcej niż magazynowanej w zasobnikach wody o niższej temperaturze.

  • @djpaki
    @djpaki Год назад

    Prosiłbym o schemat pomoy split z instalacją grzejnikowa na parterze i piętrze.

  • @s.m.12ss
    @s.m.12ss Год назад +2

    W jakim celu, w schemacie z kominkiem, zdublowana grupa bezpieczeństwa do CO?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад

      Zalecamy, aby każde źródło ciepła miało swoją indywidualną grupę bezpieczeństwa GAK. W przypadku odcięcia części instalacji np. zaworami przy buforze mamy nadal zabezpieczoną instalację.

    • @janjj1990
      @janjj1990 5 месяцев назад

      Każde źródło ciepła musi posiadać swoje zabezpieczenie wynika to z norm i przepisów
      W praktyce jeżeli ktoś omyłkowo zamknie któryś zawór każda z tych teoretycznie odrębnych instalacji jest zabezpieczona

  • @KaczyProceder
    @KaczyProceder Год назад

    Witam. Dwa rozdzielacze ogrzewania podlogowego na parterze umieszczone w kotłowni, pierwotne wyliczenia były dla nich, zasilanie rura pp 60, następnie trójnik i rozdzial pp 50 do każdego z rozdzielaczy (10 obiegów, a drugi 8 obiegów). Czy zastosować jedną grupę pompową dla obu, czy dwie grupy?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад

      1 grupa pompowa może nie dać rady z wydajnością na instalację o opisanych rozmiarach. Aby mieć pewność, że 1 pompa da radę - należy wykonać obliczenia jak w naszym filmie poradnikowym. Zachęcam obejrzeć!
      ruclips.net/video/30RYp4_Zy6c/видео.html

  • @SoftAndQuiet
    @SoftAndQuiet Год назад

    7:44. "odpowiednią temperaturę, jaką będziemy chcieli mieć na wylewkach" ?? - mowa o cyrkulacji, więc pewnie "w kranie" :-)

  • @MC-zu5lj
    @MC-zu5lj 4 дня назад

    Pytanie - rozumiem, że w wersji z kominkiem nie ma możliwości aby ciepła woda z bufora była wykorzystywana do podgrzewania CWU? Wydaje się, że tylko pompa ciepła poprzez zawór przełączający albo ładuje bufor albo CWU. To ogromna strata bo CWU to nawet 50% opłat za prąd przy PC. Nie dałoby się zrobić tego tak, żeby kominek poprzez bufor grzał też CWU?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  3 дня назад

      Układ ten został zaprojektowany w założeniu, że pompa ciepła jest podstawowym źródłem ciepła. Można tak zrobić, żeby kominek grzał poprzez bufor grzał c.w.u., ale wówczas potrzebny byłby rozdzielacz na 3 obiegi i dodatkowa grupa pompowa.

    • @MC-zu5lj
      @MC-zu5lj 3 дня назад

      @@AFRISOpl Dzięki za odpowiedź. Właśnie komponuję u siebie kotłownię i chciałem mieć grzanie CWU z kominka również. 70% gratów mam pokupowane, sporo od Was (choć nie wszystko) i tak się zastanawiam jak to dopiąć. Rozumiem, że od bufora należałoby wtedy (gdzieś na samej górze) dać wyprowadzenie z grupą pompową / pompą + jakiś sterownikiem temperaturowym bezpośrednio do CWU. Pytanie czy CWU musi mieć dodatkową wężownicę do odbierania ciepła z bufora? Pytam bo jeszcze zbiornika CWU nie mam a wiem, że do pompy ciepła wskazana jest duża wężownica. Wiem, że są zasobniki CWU na dwie wężownice ale ciężko znaleźć coś o wielkości 200L tak żeby powierzchnia głównej wężownicy do pompy ciepła była wystarczająca (na ogół jak są dwie to trzeba je do pompy po prostu połączyć). Pewnie nie dałoby się spiąć tego tak, żeby była tylko jedna wężownica zasilana zarówno bezpośrednio do pompy (z pominięciem bufora) jak i z bufora po osiągnięciu w nim odpowiedniej temperatury?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  9 минут назад

      @@MC-zu5lj Nasze schematy bazują na zasobnikach c.w.u. z pojedynczą wężownicą. W przypadku zastosowania zasobników dwuwężownicowych należałoby spełnić rozwiązania hydrauliczne akceptowalne przez danych producentów źródeł ciepła.

  • @marekwisniewski7363
    @marekwisniewski7363 Год назад

    Witam. Macie może schemat do takiej instalacji.
    Piec atmos bufor 1000l za buforem dwie grupy pompowe jedna na co druga do cwu.
    Interesuje mnie jak dobrac moc pompy ciepła do takiego bufora .
    Chciałbym się wpiąć z monoblokiem prosto do bufora aby latem nie palić piecu

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад

      Nie posiadamy schematu dla wyżej opisanej instalacji. Pompy ciepła nie dobiera się ze względu na wielkość bufora tylko m. in. na zapotrzebowanie w ciepło budynku co zostało opisane na filmie w poniższym linku:
      ruclips.net/video/dMbRIwfSg50/видео.html

  • @tomaszchudala9532
    @tomaszchudala9532 Год назад +3

    Tak im więcej pierdół w instalacji tym bardziej się pierdoli, w szczególności przy podłogowce. Pompa cena 20tys. A cały osprzęt (zazwyczaj zbędny) 45tys. 🤦

    • @janjj1990
      @janjj1990 5 месяцев назад

      Proszę przy tego typu wypowiedziach o określenie co dokładnie jest zbędne
      Rozumiem że instalacja podłogówki posiada zład wody odpowiedni ...

  • @porcelanaboy
    @porcelanaboy Год назад

    Czy montaz naczynia wzbiorczego na zasilaniu nie uszkodzi membrany? Wszyscy zalecają montaz na powrocie. Dlaczego u Państwa jest inaczej?

  • @54321itsnoone
    @54321itsnoone 10 месяцев назад

    Czy jes taki film mowiacy o systemie PC+ kolektor słoneczny bufor kombinowany i podłogowka

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  10 месяцев назад

      Na razie nie mamy takiego filmu.

  • @jaceklitteck7760
    @jaceklitteck7760 Год назад

    Czy w pierwszym schemacie mozna tez chłodzić sie podłogówką?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад

      Tak, wykonując instalację wg zaprezentowanego schematu można wykorzystać ją również do chłodzenia domu.

  • @marekmitonski6498
    @marekmitonski6498 Год назад

    Pierwszy schemat zawiera wodę w instalacji pompy ciepła i w przypadku braku zasilania elektrycznego woda może zamarznąć... czy ta woda może być zastąpiona glikolem by takiego niebezpieczeństwa nie było?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад

      Istnieje taka możliwość. Niemniej jednak przedstawiony układ został już zabezpieczony za pomocą naszych zaworów antyzamrożeniowych AAV.

    • @marekmitonski6498
      @marekmitonski6498 Год назад

      @@AFRISOpl czy taki układ wtedy trzeba zalewać ponownie i odpowieczać czy może po powrocie zasilania wszystko dzieje się automatycznie?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад

      @@marekmitonski6498 Po powrocie zasilania elektrycznego należy sprawdzić czy układ nie jest zapowietrzony oraz czy ciśnienie w instalacji nie jest zbyt niskie (zależy to od tego jaka ilość wody wypłynęła przez zawory AAV). W razie potrzeby, konieczne jest uzupełnienie zładu i odpowietrzenie instalacji. Nie ma możliwości automatycznego uzupełnienia wody w instalacji (układ nie może być na stałe połączony z instalacją wodociągową).

  • @MrRatpaw
    @MrRatpaw 8 месяцев назад

    Czy można jeszcze dostać ten katalog w wersji papierowej?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  8 месяцев назад

      Oczywiście - wystarczy założyć konto w programie Drużyna A - www.druzyna-a.afriso.pl/rejestracja/, zdobyć nyple z kodów lub szkoleń i zamówić katalog, który wyślemy do Pana.

  • @AFRISOpl
    @AFRISOpl  Год назад

    3 schematy z pompą ciepła, które pokazujemy w filmie ➡ afriso.pl/pobierz/katalog-schematow
    Cały katalog schematów po logowaniu albo rejestracji w Drużynie A ➡ www.druzyna-a.afriso.pl/
    Korzystajcie, Instalatorzy!

    • @LaOrajPantalonoj
      @LaOrajPantalonoj Год назад +1

      czy w w papierowej wersji jest więcej schematów niż w pdf-ie?
      Przyałby się schematy bez cwu. np. monoblok + 2 obieiegi podłogowe.

    • @michagwozdz2049
      @michagwozdz2049 Год назад +1

      W którym miejscu na drużynie jest dostępny katalog schematów?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад

      Tak, w papierowej wersji jest 12 schematów.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад

      W Katalogu nagród - nagrody AFRISO

    • @LaOrajPantalonoj
      @LaOrajPantalonoj Год назад +3

      @@AFRISOpl A można zamówić taki katalog bez nypli?

  • @damiantwardak
    @damiantwardak Год назад

    Gdzie taki katalog mogę nabyć

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад

      Katalog schematów można zamówić przez stronę Drużyny A - należy się zarejestrować na stronie www.druzyna-a.afriso.pl/ z katalogu nagród wybrać nasz katalog schematów i zamówić przy pomocy zebranych nypli. Nyple można otrzymać rejestrując kody produktów lub przechodząc szkolenia archiwalne. Pozdrawiamy!

  • @michazastrow2925
    @michazastrow2925 Год назад

    Brak możliwości kupna katalogu za nyple

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Год назад +1

      zleciliśmy dodruk katalogu i już wkrótce wróci jako nagroda w naszej Drużynie A 🙂

  • @sellavi878
    @sellavi878 Год назад

    Hmm a po polsku ?

  • @xxxxxx6306
    @xxxxxx6306 10 месяцев назад

    Dlaczego konkurs ze zdrapką jest dla instalatorow,jeżeli to klient ponosi koszt zakupu produktow waszej firmy....Które sa jedne z najlepszych na obecnym rynku.....A dla klienta nie ma nic....NIEŁADNIE I NIE FER......To ja jako klient mam dostęp do kodow na opakowaniu,a nie instalator....

  • @DzmitrySamailovich
    @DzmitrySamailovich Год назад

    Первый

    • @karol7920
      @karol7920 Год назад

      A ty gdzie tu... tam w moskwie u swoich pisz.

    • @pawelradz
      @pawelradz Год назад

      you still use hierogliphs? we use it 2000 years ago

  • @maciekklimza9089
    @maciekklimza9089 Год назад

    O000