Która Pompa Ciepła Jest Lepsza? Split czy Monoblok?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 окт 2024

Комментарии • 195

  • @WrOnG1984
    @WrOnG1984 8 месяцев назад

    Są też pompy ciepła typu monoblok które nie mają jednostki wewnętrznej (hydroboxa). Ja właśnie taką kupiłem bo za bardzo nie miałem gdzie powiesić jednostki wewnętrznej od splita i jestem zadowolony. Jedyną wadą takiej pompy jest konieczność wyciągania wszystkich przewodów od sterowania, pomp, czujników, zaworów oraz zasilania na zewnątrz budynku.

  • @hubivarius2547
    @hubivarius2547 2 месяца назад

    Zastanawiałem się też nad wybraniem pompy jednofazowej ze względu na zaniki poszczególnych faz, ale elektryk podpowiedział mi, że lepiej wybrać trójfazową i jedną z grzałek w pompie ustawia się jako priorytetową (zewnętrznym urządzeniam do przełączania faz dostarczane jest do niej zasilanie)

  • @Wieslaw1973
    @Wieslaw1973 7 месяцев назад

    Najlepsza to ta którą się samemu instaluje
    3:24 i tu się mylisz. Do monobloku również potrzebujesz uprawnienia dopuku nie bedzie to zaznaczone na stronie udt

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  6 месяцев назад

      Tak, właściwie przy każdej pompie są wymagane uprawnienia, ale to jak ze wszystkim. Póki nic się nie stanie to nikt tego nie egzekwuje. Okazuje się, że większość firm montujących pompy ciepła takich uprawnień nie ma, bo twierdzą że skoro nie ingerują w układ chłodniczy monobloka to ich to nie dotyczy.

  • @martamarta480
    @martamarta480 8 месяцев назад

    Jakie przekroje rur między jednostką zewnętrzną a wewnętrzną przy pompie monoblok o mocy 7kw?

  • @zizer000004
    @zizer000004 4 месяца назад

    Witam. jak daleko może stać od budynku pompa monoblock a jak daleko jednostka zew. split?

  • @ryszardx5883
    @ryszardx5883 Год назад

    Dxiekuje za film pozdrawiam

  • @skorpion6ster
    @skorpion6ster 2 года назад

    Jaka pompa ciepła?
    Dom 170 m2 (piwnica, parter i piętro), ściany 12 cm styropian i 5 cm pianka styropianowa, 44 cm pustak żużlobetonowy, podłoga 5 cm styropian, strop 15 cm wełna, okna dwuszybowe, went. grawitacyjna, grzejniki aluminiowe 137 sztuk temperatura komfortowa to 21 dzień i 19 noc. Piec zasypowy górnego spalania, opał 300-400 kg węgla i 10 mp drewna.

  • @Bemx2k
    @Bemx2k Год назад +4

    To co zaoszczędzimy na zakupie pompy split wydamy na hydraulika z uprawnieniami UDT + ewentualne nieszczelności :)

  • @michazastrow2925
    @michazastrow2925 Год назад

    Cześć.
    Kupiłem dom z Splitem Panasonic Aquarea. Nie posiadam paneli foto ,latem chciałbym wesprzeć ją kolektorami słonecznymi a zimą kominkiem z płaszczem wodnym. Oczywiście w planach jest dodatkowy bufor. Jest to możliwe?

  • @Piter8819
    @Piter8819 10 месяцев назад

    Witam nowo wybudowany dom z poddaszem użytkowym 101m2 poroterm poddasze 25cm izolacji zewnętrzne styro 18cm w pełni podłogówka rodzina 5 osobowa jaka moc i czy mono czy split

  • @sylwester6156
    @sylwester6156 2 года назад +1

    Czy monobloki samsunga maja naczynie przeponowe w jednostce zewnetrznej ? I czy mając dobrą zwyklą pompa bez PWM nada sie do takiego monobloka czy lepiej wymienić na coś z PWM? Czy to ma duże znaczenie dla tej pompy ciepła?

  • @przemysaw4807
    @przemysaw4807 Год назад +1

    Witam, może sie mylę, ale wydawało mi się że monoblok jest tańszy, co mnie bardziej przekonywało do takiej PC.
    Mam jednak pytanie. Dla dwóch osób, ktore zużywają malo cieplej wody, z reguły bywają po za domem, jest sens montować zbiornik CWU?
    Sklaniam sie bardziej do pogrzewacza przepływowego o mocy 21kW. Grzeje wode gdy potrzebuje a nie po to by była. Dodam że w sumie mam 4 pkt cieplej wody.
    Kuchnia, natrysk i dwie umywalki.... Z reguły tylko jedna osoba bywa dlużej w domu.
    Tak wiec czy jest sens przy PC montować zbiornik CWU?
    Obecnie mam taki zbiornik przy piecu z podajnikiem i wkurza mnie gdy uzupełnia temp wody, bo akurat troche spadła i tak co róż przez całą dobę...

  • @mateuszkomsta7689
    @mateuszkomsta7689 2 года назад +6

    Krótko zwięźle i na temat...👍

  • @gregorrack9120
    @gregorrack9120 2 года назад +1

    Witajcie, czy jest ktoś w stanie wypowiedzieć się w miarę obiektywnie o pompie monoblok firmy Vaillant?
    Czy naprawdę warta jest tej ceny?
    Z góry serdeczne dzięki.

    • @mrowa3405
      @mrowa3405 2 года назад

      zapewne chodzi o aroTHERM. Bardzo dobry monoblok, klasyfikowany już jako półka premium, zdecydowanie lepsze od wielu innych tańszych monobloków, (np. grupa Midea tj. Sevra, Kaisai, Rotenso, Galmet) wystarczy spojrzeć na tabele zmian mocy w zależności od temp. zewnętrznej. Porównywalny jest do Stiebel-Eltrona HPA Premium/Buderus WLW/Bosch Compress 7000 itd.

  • @mirekb.8548
    @mirekb.8548 2 года назад +1

    na portalu aukcyjnym na literkę a najtańsze są monobloki np. Haier zaczynają się od ok 10 tys. splity są dwa razy droższe.
    jeśli chodzi o próby szczelności, próżni itp. to ich pomijanie przy uruchamianiu nie jest spowodowane brakiem doświadczenia tylko lenistwem instalatora. przy "odrobinie szczęścia" sprężarka padnie po jakimś czasie co będzie problemem pracodawcy (instalator będzie już w innej firmie) lub jak awaria się zdarzy po gwarancji klienta ( inwestora - jak wykonawcy lubią nazywać tego co im płaci)

    • @komonk1
      @komonk1 2 года назад

      ktoś kto ma f gazy 5 lat i robi klimatyzacje cały czas, to nie ma szans że coś sp

  • @charlieharper5248
    @charlieharper5248 Год назад

    ja posiadam monoblok jestem bardzo zadowolony tylko gdzie ta jednostka wewnętrzna jak przy split nonoblok tego nie posiada tylko bufor i koniec to jaka tu jednostka wewnętrzna???

  • @PanHydraulik
    @PanHydraulik  2 года назад

    A Ty jaką pompę byś wybrał SPLIT czy MONOBLOK❓❓
    🔥 Natomiast jeśli szukasz sprawdzonej ekipy do montażu POMPY CIEPŁA z Twojej okolicy wskakuj na OFERTEO i złóż bezpłatne zapytanie - tinyurl.com/5xrrww5m

  • @elektryk5
    @elektryk5 2 года назад

    Dziękujemy!

  • @zbigniewgutowski1707
    @zbigniewgutowski1707 2 года назад

    Mam pompę ciepła NIBE, na kolektor gruntowy, potrzeba doradztwa, i domek w zakończeniu, co robić.

  • @tomekcwiklinski2125
    @tomekcwiklinski2125 2 года назад

    A robiles moze uklad hybrydowy z piecem dwufunkcyjnym ?

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  2 года назад +1

      Tak mam duże budynki, gdzie wymagana jest kaskada pomp ciepła dla utrzymania komfortowej temperatury. Ale żeby zredukować koszty została zamontowana pompa 16kW, natomiast kocioł gazowy pracuje zamiast grzałek elektrycznych. 4-5 lat temu w jednym domu montowałem nowe przyłącze gazowe i tam jest kocioł gazowy, pompa ciepła monoblok, agregat prądotwórczy gazowy i w jednym z salonów kominek gazowy, a w drugim kominek tradycyjny 🙂

  • @marekprzedstawiciel8740
    @marekprzedstawiciel8740 2 года назад +1

    Kolego, nie tylko pompa split czy monoblok, ale są jeszcze pompy ciepła GRUNTOWE:).
    Posiadam taką od 2012 roku i żadne bestie ze Wschodu, czy bestie podwyżek jak i brak prądu nie są ŻADNYM PROBLEMEM.
    Ostatnio po wichurach nie było u nas prądu przez 27 godzin!!!
    I co??? i nic.
    W domu mam ustawioną temperaturę na dole 23,5 u góry od 22,2 stopnie.
    Przez te (27 godzin bez prądu) temperatura w domu spadła o 2 stopnie, a jeszcze wieczorem mogliśmy korzystać z kąpieli - bo woda z zbiornika (185 l) leciała ciepła.
    Posiadam ogrzewanie podłogowe (217 m 2) - dom 256 m 2 - nie ogrzewam garażu.
    Na rok pompa na ogrzewanie (CO) pobiera około 3500-3700 kWh / 217 m 2
    i około 1100-1300 kWh na CWU (było 5 osób, teraz z wody korzystają 4 osoby)
    Razem zużycie prądu około 4600-5000 kWh na rok (CO+CWU) - dom 256 m 2.
    Co do ceny - jasne że na "dzień dobry" jest drożej, ale taka pompa (GRUNTOWA) powinna przepracować około 50.000 godzin, moja przepracowała nie całe 19.000 godzin (10 lat), czyli koszt takiej pompy można podzielić na 20-25 lat!!!! (oczywiście, do nowego domu i jak jest dobrze wszytko wykonane).
    KOMFORT, WYGODA, SYSTEM BEZ OBSŁUGOWY -nie zależny do polityki (PV) oraz NISKIE KOSZTY UŻYTKOWANIA (bez jakiś dziwnych taryf, żyję dla siebie nie dla taryfy energetycznej) - uważam, za inwestycję najlepszą!!!
    Nie posiadam PV.
    PS. Czytam komentarz (Łukasz W.) - i temperatura około 19,5 w nocy (dla mojej Rodziny) to zimno, minimum to 22 ( po 27 godz. bez prądu na górze było 20,1 stopni a na dole 21,5):).
    Pozdrawiam.

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  2 года назад

      Tak gruntowe jak najbardziej, ale w 2021 roku zamontowano ich trochę ponad 5 tyś natomiast powietrznych blisko 80 tyś. Może kiedyś też nagram coś o pompach gruntowych.

    • @michap.8610
      @michap.8610 2 года назад +2

      @@PanHydraulik przy gruntowej dużą rolę odgrywa grunt :) jego parametry mają bezpośrednie przełożenie na rozmiary (a więc wprost - cenę) wymiennika. Czasami wymiennik gruntowy to koszt 15-20 tysięcy złotych, a przy kamienistych gruntach o utrudnionym wierceniu nawet więcej. To ok. 50% i więcej wartości instalacji PV. Przez marketing i wpojenie ludziom, że pompa musi mieć PV, bo inaczej rachunki zabiją ludzie zamiast zainstalować gruntowy wymiennik działający w stałych warunkach instalują pompy powietrzne, które tracą wydajność razem ze spadkiem temperatur. Każde z rozwiązań ma wady i zalety i można doktoraty pisać :)

    • @heringcorp
      @heringcorp 2 года назад +1

      Co ma pompa gruntowa do spadania temp. w domu podczas braku prądu? Twoja PC bez prądu działa? U mnie 2 dni nie było prądu, a mam powietrzną, i temp. spadła 1 stopień.
      Ale mam mniejszy dom 95m^2, 4 samobieżne grzejniki (2 psy i 2 koty), no i to chata-termos.

    • @kamils5791
      @kamils5791 Год назад

      Z tą ceną to nie jest tylko tak, że na "dzień dobry" jest drożej, tylko mega drożej. Jestem po wycenach. Dom o powierzchni ogrzewania 192m2. Zalecana pompa powietrze-woda 9kW, całkowity montaż kotłowni wyceny 29-38k. Zalecana pompa gruntowa 7,5kW, całkowity montaż kotłowni z wykonaniem przyłącza pionowego (sondy 2 razy po 90-95m) otrzymałem 3 wyceny na 96-105k, czyli jakieś 65k więcej! Tragedia. Zacząłem szukać możliwości wykonania kolektora poziomego bo mam dobry grunt (glina, wysoki poziom wód), ale wyceny to raptem 5-10k mniej, nadal bardzo dużo.

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 Год назад

      @@kamils5791 - Kamil, skoro masz około 200 m 2 - to czy pompa powietrzna starczy 9kW (czy masz ogrzewanie podłogowe?)
      po drugie - czy w cenie pompy powietrznej masz bufor do ciepłej wody i jaki?
      Po trzecie czy gruntowa 7,5 kW na około 200m2 w tym przypadku nie jest za duża?
      Ja posiadam pc gruntową 11 kW (od 2012) - i uważam, że nie ma lepszego źródła
      Być może ceny są z kosmosu bo do pc gruntowej jest chyba dofinansowanie 21 czy 28 tyś
      więc cena nawet jak masz 90 - 21 = 69 (około 70)
      Różnica w zużyciu prądu na rok to około 50% (mniej na korzyść gruntowej)
      Matematyka jest dość prosta:
      np. zużyjesz na CO+CWU przy gruntowej 3500 kWh
      przy powietrznej około 7000 kWh
      czyli różnica 3500 kWh * 10 lat = 35.000 * 1,5 = 50.000 PLN
      Koszt między pc grunt a powietrzną nie może być większy niż 30-40 tyś
      ale sprawdź czy w cenie masz wszystko (zbiornik połączenie itp.) bo gruntowa ma w sobie zbiornik.

  • @diana7421
    @diana7421 Год назад

    witam widzę ze siedzisz w Samsungu czy mógłbyś mi pomóż w jednej sprawie

  • @darekantas6107
    @darekantas6107 2 года назад

    A co Pan myśli o pompie antlantic r32

  • @rafarafi2529
    @rafarafi2529 2 года назад

    Witam,
    Co Pan powie na temat pompy ciepła samsung monoblok 9kw warto ja zamontować czy lepiej iść np w firmę vailan czy saunier duval

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  2 года назад

      U siebie w domu mam zamontowanego takiego Samsunga, ale 12kW. W starszym budynku na grzejnikach sprawdza się doskonale.

    • @ukaszw.5461
      @ukaszw.5461 2 года назад

      @@PanHydraulik Dom 220 m2 (prostokąt, parter i piętro), ściany 8 cm styro, 44 cm pustak żużlobetonowy, podłoga 2 cm styro, strop 15 cm wełna, okna dwuszybowe, went. grawitacyjna, grzejniki aluminiowe (parametr grzewczy przy -20 stopni na dworze to 45°C przez 24h), temperatura komfortowa to 21,5 dzień i 19,5 noc. Piec zasypowy górnego spalania, opał 2 tony węgla i 10 mp drewna. Zrobiłem zapotrzebowanie na energię tzw. OZC na stronie ciepłowłaściwie i wyszło ok. 11 kw mocy przy -20° i 5,5 kw przy 2°C, 100 kWh/m2, czyli mój dom potrzebuje ok. 22000 kWh na sezon grzewczy (CO i CWU). Pewna firma wyliczyła mi moc pompy ciepła do mojego budynku na wartość 20 kw z 6 kw grzałką plus bufor 300l z 3kw grzałką. Co o tym myślicie, bo mi się wydaje że grubo przesadzili?

  • @smarcolyt
    @smarcolyt Год назад

    Cześć. Ale o jakiej jednostce wewnętrznej Ty mówisz jeżeli chodzi o Monoblocka. Wydawało mi się, że właśnie główną zaletą tego rozwiązania jest to, że tej jednostki wewnętrznej nie ma wogóle (ewentualnie jakiś mały sterownik naścienny) Czy monoblocka nie wpina się bezpośrendio do układu CO lub do zbiornika buforowego? Nie popełniłeś tutaj błędu w opisie i pokazanym schemacie na początku gdzie monoblock jest połączony z jednostką wewnętrzna?

    • @WrOnG1984
      @WrOnG1984 8 месяцев назад

      Jak najbardziej masz rację. Sam posiadam taką pompę a Pan hydraulik pewnie montował tylko tzw. hydrosplity i stąd taki a nie inny materiał.

  • @ukasznowak6572
    @ukasznowak6572 2 года назад

    Czy do pompy monoblock wystarczy dać jeden zawór zabezpieczający przed zamarznięciem czy dwa na zasilanie i powrót?

    • @mrowa3405
      @mrowa3405 2 года назад

      na zasilanie i powrót

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  Год назад

      Muszą być dwa zawory. Całość rur ze spadkiem do zaworów.

  • @invoker5632
    @invoker5632 Год назад

    Witam, mam pytanie, w jakiej odległości jednosta zewnętrza powinna znajdować się od granicy działki? czy jest to jakoś uregulowane prawnie? Także czy jednostka zewnętrzna może znajdować się pod wiatą? Po prawej stronie od frontu mam kotłownie i chyba zdecyduje się na PC, ale po prawej stronie gdzie jest kotłownia i najlepsze miejsce na jednostkę zewnętrzą, planuje też zbudować przylegającą do domu wiate połączoną z domkiem na narzędzia, i czy PC będzie działać efektywnie znajdując się pod wiatą której wysokość będzie wynosić 3 metry i szerokość 4 metrów, długość jakieś 6 metrów?

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  Год назад

      Tak odległość pompy jest gdzieś zawarta w przepisach i jest to z tego co pamiętam 7 m od budynku sąsiada. Czyli jeśli będą budynki możliwie jak najbliżej siebie czyli 8 m, to można na tej ścianie ustawić pompę. Jeśli pompa pod wiatą będzie miała swobodny przepływ powietrza to nie ma problemu. W niektórych instrukcjach jest narysowane, że można zbudować daszek nad jednostką zewnętrzną. Ogólnie trzeba zachować odległość około metra po bokach i od frontu pompy, żeby mogła swobodnie pracować.

  • @karoleeeee
    @karoleeeee 2 года назад

    A czy Pan hydraulik posiada certyfikat ukończenia szkoleń?

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  2 года назад +1

      Tak 🙂 jestem Technikiem urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Mam certyfikat UDT i jestem w ich bazie 😉

  • @rapmenn
    @rapmenn 2 года назад

    jaka pompa dom 170m2 kanadyjka 7kw ?

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  2 года назад

      Najlepiej wrzuć dane na ciepło.app i wypluje Ci wynik zapotrzebowania przy -20

  • @rafalkolanowski6608
    @rafalkolanowski6608 2 года назад +2

    Halo zapomniał pan wspomnieć że istnieją pompy monoblok ze splitem i to polskiej produkcji .Nie bede robił tu reklamy ale właśnie została u mnie uruchomiona na razie diała i jest ok jak to sie sprawdza nie wiem bo za krótko pracuje .

    • @grzesio1712
      @grzesio1712 2 года назад +2

      Monoblok ze splitem? Co to za konstrukcja?

    • @rafalkolanowski6608
      @rafalkolanowski6608 2 года назад

      @@grzesio1712 hks lazar z jastrzebia

    • @grzesio1712
      @grzesio1712 2 года назад +2

      @@rafalkolanowski6608 dzieki. To już mi mignęły kiedyś te jednostki zewnętrzne w kształcie kosza na śmieci:D tylko nie bardzo rozumiem "monoblok ze splitem".

    • @rafalkolanowski6608
      @rafalkolanowski6608 2 года назад +1

      napewno znajdziesz odpowiedz na ich stronie internetowej, dla mnie wazne ze to polska konstrukcja. I funkcjonuje dobrze .

    • @grzesio1712
      @grzesio1712 2 года назад

      @@rafalkolanowski6608 poczytam. Obecnie mam ofertę na pompie split Viessmann Vitocal 222-S i póki co jest tańsza niż Galmet. Do tego serwis od ręki.

  • @Arturinho1409
    @Arturinho1409 2 года назад +1

    Czy przy pompie ciepła jest sens montować termostaty pokojowe czy lepiej zostać przy pogodowym?

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  2 года назад +3

      Zostawić pogodowe na krzywej grzewczej, a wyregulować temperaturę rotametrem na konkretnych pętlach podłogówki.

    • @Arturinho1409
      @Arturinho1409 2 года назад

      @@PanHydraulik Może film o tym? brakuje tego na YT.

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  2 года назад

      Zapisze na liście 🙂

  • @anteksobol7113
    @anteksobol7113 10 месяцев назад

    Tylko monoblok, a najlepiej Modena. Dla mnie świetna inwestycja.

  • @G.ThoMass
    @G.ThoMass 2 года назад +1

    Czy przy pompie ciepła warto robic cyrkulację cwu czy raczej nie warto.?

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  2 года назад +1

      To bardziej zależy od budynku niż od źródła ciepła. Bez cyrkulacji trzeba będzie spuścić więcej wody zanim doleci do kranu ciepła. Jeśli kuchnie i łazienkę masz przez ścianę pomieszczenia, w którym stoi pompa to raczej nie ma co montować. Ale jeśli pompa stoi w drugim końcu domu, to warto cyrkulację zamontować. U mnie jest 17m do pompy i bez cyrkulacji byłoby niekomfortowo.

    • @G.ThoMass
      @G.ThoMass 2 года назад

      @@PanHydraulik Dziękuję za szybką odpowiedź. Kuchnia jest za ścianą A do łazienki do najdalszego źródła odbioru wody jest maks 5 metrów. Dom to parterowka. Monter pompy twierdzi że w tym przypadku to niepotrzebne . Hydraulik od i instalacji zaleca. I jak to ugryźć.😂😏

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  2 года назад +1

      @@G.ThoMass Do łazienki będziesz miał z pół litra wody do spuszczenia, w zależności od instalacji. Rury można położyć, najwyżej nie będziesz montował pompy obiegowej :)

    • @G.ThoMass
      @G.ThoMass 2 года назад

      @@PanHydraulik Dziękuję za odpowiedźi. Pozdrawiam 👍

  • @wiesawb7404
    @wiesawb7404 2 года назад

    Witam posiadam pompę kita 33 split firmy Templari szukam pełnej instrukcji są ale tyko podstawowe, chodzi mi dokładnie o hasło do wyświetlenia dodatkowych ekranów. W ustawieniach zaawansowanych jest np. tylko jeden ekran wyświetlający produkcję mocy na 2 dni do tyłu dalsze znikają. Jak dasz radę pomóc to będę wdzięczny.

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  2 года назад

      Wiesław spróbuj też popytać w grupach na Facebooku dotyczących pomp ciepła.

  • @radosawfabin678
    @radosawfabin678 2 года назад

    Witam. Mogę pompą monoblok ogrzewać bufor 500l wody kotłowej za pomocą wężownicy solarnej?

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  2 года назад

      Trzeba sprawdzić jak dużej powierzchni jest ta wężownica. Bufory dedykowane dla pomp mają zwiększona powierzchnię wymiany przez wężownice, dla zachowania jak największej wydajności.

  • @mariuszmisiak4706
    @mariuszmisiak4706 2 года назад +1

    Jaka pompę polecasz ?? Do nowo wybudowanego domu 130 m ??

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  2 года назад +2

      Mariusz szukaj przede wszystkim firmy, która ma mocny serwis u ciebie w okolicy. Pytaj ludzi. Tak naprawdę każda pompa jest ok, ale co ci po dobrej pompie jak będzie tylko jeden serwisant na województwo 😅 Ja montuje pompy kilku firm i do każdej mam 3-4 serwisantów w okolicy. Najwięcej montuje Brotje z wbudowanym zasobnikiem.

    • @mariuszmisiak4706
      @mariuszmisiak4706 2 года назад

      @@PanHydraulik dziękuję za odpowiedź.Pozdrawiam

  • @krzysztofploszek7342
    @krzysztofploszek7342 2 года назад +3

    Monoblok nie ma obowiązkowych przeglądów (poza gwarancją). Split musi co roku mieć przegląd za około 100zł wykonany przez uprawnionego instalatora. Kara za rozszczelnienie i wypuszczenie czynnika z pompy to 5 tys. zł.

    • @bobsiu1
      @bobsiu1 2 года назад +1

      Mowa tutaj o celowym uwolnieniu czynnika do atmosfery lub zaniechaniu działań mimo wykrycia nieszczelności co raczej nikt o zdrowych zmysłach raczej by nie robił. Split posiadający ilość czynnika nie przekraczającą 5ton ekwiwalentu co2 (praktycznie wszystkie na R32) też nie musi przechodzić dodatkowych kontroli szczelności. Kiedy nieszczelność układu można bez problemu naprawić tak rozsadzony wymiennik płytowy kończy życie monobloka raz na zawsze.

  • @MajkiCBR
    @MajkiCBR 2 года назад

    Panie Majster, a co Pan powiesz na takie rozwiązanie jak Bufor ciepła 1000L, ładowany 2 grzałkami w taryfie nocnej? Możesz się odnieść do tego jakże taniego rozwiązania?

  • @krzysztofmajczak3478
    @krzysztofmajczak3478 2 года назад +3

    Mam monoblok (Boscha compres 7000)na wodzie bez zaworu spustowego (sezon 2020/2021)temperatura w nocy w styczniu (-21) I jakoś nic nie zamarzło ważne jak pompa jest zaprojektowana A nie przerobiona z klimatyzacji i pełny pakiet serwisowy dla użytkowników kolegą ma daikina monoblok i zawór spustowy bo jest tak kiepsko zaizolowana mogłem zainstalować Panasonica za połowę ceny Boscha ale prawie każdy mi odradzał A szukałem PC 6 miesięcy obdzwoniłem wielu monterów i tyle głupot się nasłuchałem że szkoda gadać

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  2 года назад +1

      Bo to jest tak, że każdy mówi o zamarzającym monobloku, ale nikt nie widział 😅 Takie Yeti 🙂 Myślę, że to bardziej taki straszak, żeby sąsiad sąsiadowi nie montowal. Ja u siebie też mam monoblok, ledwo zawieje i nie ma prądu przez dwa dni, do tej pory jest bez problemu.

    • @Anonymous-PL
      @Anonymous-PL 2 года назад +4

      Woda zamarza jak prądu nie ma a nie jak chodzi .. jak chodzi może być i -30 i nie zamarznie

    • @maciejkaminski7787
      @maciejkaminski7787 2 года назад +1

      @@PanHydraulik LG monoblock wyrzuci błąd o odmrażaniu instalacji i koniec. Nie zamarzła a nie działa. Woda w instalacji musi mieć odpowiednią dodatnią temperaturę, co jest kuriozalne, jako, że pompa sama przy zbyt zimnym nośniku nie ruszy. Dodatkowa pompa dla cyrkulacji to bzdura. Dzisiaj nie ma świętości i każda nieużywana przez dłuższy czas a zalana pompa może mieć problem z rozruchem. Będziesz stał i pilnował, czy akurat jest ujemna temperatura i ruszy? W obecnej sytuacji jeżeli jest dostęp do instalacji gazowej montowanie pompy jest zbrodnią. Pompy ciepła są jak samochody tesla, z ekologią mają mało wspólnego.

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  2 года назад

      Zgadza się, nie pamiętam którą ostatnio uruchamiałem, ale tam wymagana była temperatura +16, żeby ruszyła. Gdzie zalewając w zimę wodą z sieci miała temp +5.

    • @krzysztofmajczak3478
      @krzysztofmajczak3478 2 года назад

      @@Anonymous-PL No KOLEGO to mądrość napisałeś 😱😳wczuj się w temat 🥱dyskusji 😜🙉

  • @charlieharper5248
    @charlieharper5248 Год назад

    zrzut wody odbywa się poprzez zawory elektromagnetyczne i nie zrzuca całej wody z układu ponieważ są trójdrożne zrzuca tylko wodę z pompy którą sobie sami dopełnimy , tak powoli wątpię ze widziałeś pompę monoblok z bliska a tylko cos poczytałes co?

  • @heringcorp
    @heringcorp 2 года назад

    ...som..., ...wodom... ciekawy język, radiowy :-)

  • @wes4227
    @wes4227 Год назад

    Sorki,, muwisz ze pompy split sa tansze,, to dlaczego ich cena startuje od 30k ,, a monoblok od 11500 ,,,

    • @wes4227
      @wes4227 Год назад

      Pisalem o pompach 8kw

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  Год назад

      Jeśli mówisz o monobloku haier to fakt jest tani, ale absolutny golas. Musisz sam ręcznie ustawiać temperaturę jaką ma podawać na instalację, ponieważ nie ma nawet czujnika temperatury zewnętrznej. Ustawienie krzywej grzewczej nie jest możliwe. Poza tym ma jedynie A+, więc również nie ma mowy o dofinansowaniu.

  • @jaceki33
    @jaceki33 2 года назад +1

    Moje zdanie to na dzien dzisiejszy monoblock

  • @wojciechstyczynski1354
    @wojciechstyczynski1354 Год назад

    A gdzie ci wszyscy pseudo doradcy - instalatorzy byli 4 lata temu. Już wtedy się pompy opłacało zakładać. Ale szybsze pieniądze były na gazie. Jeszcze w lutym 2022 wciskali ludziom gaz. Tylko dlatego, że woleli nie dobro klienta, a dobro swojej kieszeni. Po 1.4.2022 pompy nadal mają sens ale ile się da powinno być montowane do starego systemu PV.

  • @krzysztofkuznik5306
    @krzysztofkuznik5306 2 года назад

    jak pompe ciepla monoblok Pan Hydraulik poleca na dzis budynek ok 180m2

  • @5zpyrek
    @5zpyrek 2 года назад

    Lubię to 👍
    Dalej się wahamy między kotłem na gaz a PC 🤔 wrzuć film jak samemu połączyć takiego monobloka 😎

    • @krzysztofmajczak3478
      @krzysztofmajczak3478 2 года назад +3

      Montuj PC I PV ODRADZAM GAZ

    • @5zpyrek
      @5zpyrek 2 года назад

      @@krzysztofmajczak3478 jakie argumenty oprócz ceny za m3 gazu są bardziej za pc? Od razu mówię że nie mam kasy na to aby na start wyłożyć i na pc i na pv.

    • @baribal64
      @baribal64 2 года назад

      @@5zpyrek ogrzewanie PC wychodzi taniej jak węglem, przynajmniej u mnie

    • @krzysztofmajczak3478
      @krzysztofmajczak3478 2 года назад +1

      @@5zpyrek Gaz to paliwo kopalniane ciągle musisz płacić nie wiedząc ile tania inwestycja z opcją ciągłego dokładania kasy ja to wszystko przerobiłem przed podjęciem decyzji o PC jak masz ochotę podeślij jakieś namiary bo tego nie da się opisać w skrócie mam dom z 1975r i PC I cieszę śię żę podjąłem taką decyzję pozdrawiam

    • @5zpyrek
      @5zpyrek 2 года назад

      @@krzysztofmajczak3478 planujemy dom 100mkw w parterze bez użytkowego poddasza.

  • @mateuszk2652
    @mateuszk2652 2 года назад

    Niedawno rozmawiałem z Panem, który jest specjalistą od pomp ciepła (teraz to jest modne), który zapewniał mnie, że pompa powietrzna przy temp poniżej 0C zawsze ma uruchomioną grzałkę, bo przecież nie da się zrobić takiego ciepła z zimnego powietrza. Nie dawało nic tłumaczenie, że sam widziałem dziesiątki/setki razy pompy, które radzą sobie przy -7, nawet przy -10. On po prostu wiedział lepiej niż ktoś, kto tego doświadczał. Przegadać się nie da.

    • @g12ukolysany_halas97
      @g12ukolysany_halas97 2 года назад

      Ja mam taką do -25 C

    • @stanislawakapsiak5107
      @stanislawakapsiak5107 2 года назад +1

      @@g12ukolysany_halas97 no to czemu nie podałeś nazwy?!!!

    • @g12ukolysany_halas97
      @g12ukolysany_halas97 2 года назад

      @@stanislawakapsiak5107 AIWA

    • @stanislawakapsiak5107
      @stanislawakapsiak5107 2 года назад

      @@g12ukolysany_halas97 dzięki, ja nie mam stoję dopiero w przed,, tzw pierwsza klasa szkoły podstawowej,, mam działkę, projekt jeszcze nie kupiony, szukam firmy budowlanej i uczę się tutaj

  • @marekobrzezgiewicz5965
    @marekobrzezgiewicz5965 Год назад

    monoblok można zabezpieczyć wymiennikiem płytowym strata ciepła między 1 do 2 stopni
    a spokój na zawsze

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  Год назад

      1 do 2 stopni to sprawność 98-99%
      Najlepsi chwalą się, że są w stanie uzyskać do 96% sprawności, która i tak z czasem spada, ze względu na osady pokrywające płyty. Do tego trzebaby założyć bufor po stronie pompy ciepła, żeby miała odpowiedni zład wody do oddania wytworzonego ciepła i spokojnego odszraniania.
      Wymiennik płytowy najlepiej zastosować gdy mamy starą instalację z układem otwartym i chcemy do niej podłączyć pompę ciepła bez większej ingerencji.

  • @marcinworonko6013
    @marcinworonko6013 2 года назад +2

    A gruntowe to co?
    Tylko powietrzne ludzie montuja?🤔
    Pozdrawiam
    Marcin Woronko

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  2 года назад

      Cześć Marcin, oczywiście że gruntowe również montują :)
      Mam nawet domek 86m2 szkieletowy z pompą gruntową ;)
      Aczkolwiek koszt montażu wielu ludzi odstrasza.

    • @marcinworonko6013
      @marcinworonko6013 2 года назад +1

      @@PanHydraulik no widzisz .. Napewno wiecej osob oglada ten kanal posiadajac gruntowki , wlaczajac w to mnie..
      Wszyscy o tych powietrznych robia filmy tak jakby gruntowe nie istnialy.

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  2 года назад +1

      Wydaje mi się, że właśnie cena odstrasza przeciętnego Kowalskiego. Również ilość firm specjalizujących się w montażu pomp gruntowych nie jest tak liczna jak w przypadku pomp powietrznych.

    • @marcinworonko6013
      @marcinworonko6013 2 года назад +1

      @@PanHydraulik a to dosyc dziwne. Bo 5 lat temu montowano tylko gruntowe, a powietrzne byly do dogrzania budynku.

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 2 года назад +1

      @@marcinworonko6013 - Marcin ja mam pc gruntową od 2012 roku:).
      Działa na krzywej grzewczej na dom 256 m 2 ( 217 podłogówki, 39 garaż nieogrzewany) w zeszłym sezonie (20/21) jak była normalna zima pc zużyła na CO 3712 kWh :) - rozliczam sezon od 01.10 do 30.09.
      Nie ma lepszego źródła ogrzewania - ale teraz większość się zafiksowała na pc+pv.
      Nie mam pv - bo jest mi to nie potrzebne:).
      Pozdrawiam

  • @norman2pl
    @norman2pl 2 года назад +1

    Jak dla mnie, dodatkowym plusem monoblocka jest mniejsza ilość miejsca zajmowanego w kotłowni. Nie każdy split ma małą jednostkę wewnętrzną a przy kotłowni takiej jak moja (140cm x 120cm) to instalacja wszystkiego na ścisk nie jest dobrym pomysłem. O Serwisowaniu później z łatwym dostępem do elementów nie wspominam nawet.

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  2 года назад +1

      Roman rzuć okiem na szafę hydrauliczną od Izzifast dedykowaną do monobloka, ja mam u siebie taką w domu.

    • @montffa9222
      @montffa9222 2 года назад

      Od kilku miesięcy oglądam filmy na tym kanale, ale nie miałem czasu na napisanie czegoś mądrego. Postanowiłem to zrobić teraz. Ja zgadzam się na publikowanie w mediach społecznościowych informacji, których zadaniem jest podniesienie wiedzy na wyższy poziom. Treści na tym kanale nic nie wnoszą za wyjątkiem tego, że można sobie pogadać. Otóż obecnym trendem nie jest kupienie i zamontowanie samej pompy ciepła, lecz zaprojektowanie całego systemu wentylacyjno-grzewczego. Jeżeli mamy mówić o pompie ciepła, to chcąc powiedzieć prawdę o opłacalności, nie da się pominąć faktu, że praktycznie każda pompa ciepła winna pracować w systemie z rekuperacją powietrza. Nie da się ukryć, że zyski większe są wówczas, kiedy stosujemy gruntowy wymiennik ciepła, lub każdy inny. Pompa powietrze-powietrze nie jest urządzeniem najwydajniejszym. A zatem idzie nowe, co? Mam taki pomysł. Do zwykłego klimatyzatora podłączyć na wejściu dopływ powietrza z rury spiro fi 200 zakopanej w gruncie na głębokości poniżej poziomu zamarzania gruntu. Otrzymamy wówczas sytuację, gdzie powietrze w rurze osiągnie temperaturę co najmniej 0 st C, ale nie będzie to już powietrze o temperaturze -10 czy -15 st C. Co panowie na taki pomysł? Muszę tylko jakoś rozwiązać kwestię podłączenia tej rury do wentylatora klimy i uszczelnić dopływ powietrza.

    • @konrad5142
      @konrad5142 2 года назад

      @@montffa9222 dobrze rozumiem że chcesz do jednostki zewnętrznej od klimy zrobić wstępne podgrzanie powietrza poprzez wymiennik gruntowy? Ciekawy pomysł ale nie jestem pewien czy jedno duża rura da radę, bo im większa rura tym mniejsze opory przepływu ( czyli lepiej no nie będzie problemu ze wentylator od klimy będzie się dusił) ale też mniejsza powierzchnia wymiany ciepła, czyli przy dużym przepływie powietrza rura nie da rady nam go ogrzać. Wydaje mi że trzeba by dostosować wymiennik gruntowy do konkretnego klimatyzatora( one chyba mają podawane ile powietrza przetłacza wentylator w ciągu godziny) i dopasować ilość rur żeby powietrze przepływało z odpowiednią prędkością. Bardzo ciekawy i dość eksperymentalny temat, ale podnosząc temperaturę na wejściu do wymiennika ( czyli j. zewnętrznej naszej klimy) zwiększymy COP. Pozostaje jeszcze tylko przeliczyć czy to się opłaca

    • @konrad5142
      @konrad5142 2 года назад

      @@montffa9222 ale to mogło by generować oszczędności nie tylko w zimę przy ogrzewaniu ale także w lato przy chłodzeniu ponieważ w lato przepływające powietrze przez wymiennik gruntowy było by chłodzone i jednostce zewnętrznej łatwiej było by oddać ciepło

    • @montffa9222
      @montffa9222 2 года назад

      @@konrad5142 no witam. Rzeczywiście realizując swój minimalistyczny względem kosztów pomysł, miałem także na uwadze opcję chłodzenia latem, bo już mnie wkurzają temperatury >34 w cieniu. Słuchaj właśnie realizuję swój pomysł. Jak go skończę to dam znać co i jak. Co do tego czy wentylator będzie się dusił czy nie, to w prosty sposób nie da się tego policzyć. Po prostu trzeba spróbować. Jakby co to można dołożyć jakąś dmuchawkę od rekuperacji i włożyć ją do rury. Założenie jest takie, że rura fi 200 będzie miała długość jakieś 40m. Będzie to zwykła rura z drenażem jak do drenażu. Idę na całość.

  • @marekprzedstawiciel8740
    @marekprzedstawiciel8740 2 года назад

    Kolego, tylko większość zamontowanych pc powietrznych jest z PV (czyli kosztowo, pewnie więcej niż zamontowanie gruntówki, bez gwarancji, że ustawa o OZE się nie zmieni przez 15 lat).
    Nagraj, nagraj o gruntówka - bo oczywiście większość "Kowalskich" widzi na początku (koszt), ale nie widzi późniejszych korzyści.
    Moje to tzw. COP czy chyba bardziej SCOP roczne to ponad 4
    - posiadam podlicznik zużycia prądu
    i po prawie 10 latach zużycie prądu do wyprodukowanej energii to (SCOP) : 4,22 (katalog 4,35).
    Pompa pracuje bez awaryjnie:) - oby jak najdłużej - zobaczymy:).
    Roczne zapotrzebowanie mam wyliczone na CO+CWU - 83 kWh/ m 2/ rok (dom 256 m 2)
    - czyli około 21.000 kWh
    a pompa gruntowa "pobiera" około 4800 kWh (zeszły rok 4926 kWh z czego 3711- CO i 1215 - CWU).
    Straty ciepła to (garaż nie ogrzewany oraz 6 okien dachowych dwuszybowych standardowe).
    Dom nie jest ocieplony :),(budowa z ściany jednowarstwowej - 48 cm Ytong + system nadproży Ytong, czyli bez mostków termicznych przyokiennych)
    Pozdrawiam.

  • @bobsiu1
    @bobsiu1 2 года назад

    Tylko glikol zostaje jako właściwe zabezpieczenie. większość producentów nie uznaje UPS jako zabezpieczenie wystarczające ani zawory upustowe . Zamarznięcie instalacji nie obejmuje gwarancja. Glikol w instalacji zmniejsza zdolność do przenoszenia ciepła pominąc co glikol o odpowiednim stężeniu zrobi z uszczelnieniami w instalacji po dłuższym czasie .

  • @Petenz_oo
    @Petenz_oo 9 месяцев назад

    Ceny prądu szybują do góry 😝

  • @mariuszkubasiewicz7158
    @mariuszkubasiewicz7158 2 года назад

    Do monobloka też są potrzebne uprawnienia fgaz. Takie mamy prawo

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  2 года назад

      Mariusz, a kto to weryfikuje? W sprzedaży w markecie masz jedną z pomp ciepła monoblok. Kowalski kupuje przy kasie jak zwykły worek z cementem, czy opakowanie z wkrętami. To nie jest żadne kombinowanie z portalu aukcyjnego na VAT 8% sprzedawane przez firmę instalacyjną, tylko normalna sprzedaż urządzenia w markecie na 23%.

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  2 года назад +4

      Z konieczności posiadania uprawnień F-gazowych zwolnieni są wykonawcy, którzy instalują urządzenia hermetyczne, tj. na miejscu montażu nie są wykonywane żadne czynności związane z obiegiem czynnika chłodniczego. Dotyczy to tzw. urządzeń typu monoblok. 21 mar 2018

  • @haniakubica-mazur4430
    @haniakubica-mazur4430 10 месяцев назад +1

    Monoblok De Dietrich najlepiej

  • @brejnus
    @brejnus 2 года назад

    Nie zakładaj pompy ciepła. Przelicz cenę prądu po nowych stawkach w przyszłym 2023 roku. 2zł/1kWh !!! Zużycie przez pompę tylko 6000kWh daje rachunek rzędu 12000zł. Lepiej wyjdziesz ogrzewając węglem i drewnem.

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  2 года назад +2

      Ile będę musiał zapłacić człowiekowi, który się zajmie paleniem w tym kotle w 2023 roku? Bo ja nie mam zamiaru tracić w kotłowni swojego czasu. Nie liczę przygotowania opału, jego składowania, wnoszenia, wynoszenia popiołu i czyszczenia kotła raz w tygodniu. Wolę spędzić ten czas z rodziną.

    • @brejnus
      @brejnus 2 года назад

      @@PanHydraulik Ok jeżeli kogoś stać na takie czy inne rozwiązanie to jestem za😉 W 2023 roku będzie trzeba po prostu zweryfikować koszty zużycia prądu. Te natomiast wzrosną horrendalnie co nikogo nie cieszy mnie też. Pozdrawiam

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  2 года назад

      Na szczęście fotowoltaika pokrywa w 100% zużycie mojej pompy, więc nie mam stresu, ale w razie czego zmniejsze temperaturę z 23 na 20 i jakoś zimę przeżyjemy 🙂

    • @drifboy2515
      @drifboy2515 Год назад

      Tylko że ogrzewaniem np ekogroszkien wyjdzie tyle co prądem albo i drożej i do tego musisz zasypywać podajnik czyścić piec,przywieść i znieść groszek itd
      przy pompie nie robisz nic ..więc dla mnie komfort wygrywa nawet jeżeli musiałbym zapłacić trochę więcej

  • @daruddg31
    @daruddg31 2 года назад

    Ja to się boję tej całej elektroniki na zewnątrz, wilgoć może ją załatwić w krótkim czasie. Ja stara szkoła, elektronika tylko w suchym miejscu.

  • @Kilamkyrtap
    @Kilamkyrtap Год назад

    Monoblok nie musi mieć jednostki wewnętrznej nie wprowadzaj w błąd

  • @andrzejsopiecki9864
    @andrzejsopiecki9864 2 года назад

    Nie każda pompa Monoblok ma jednostkę wewnętrzna.

  • @n0x537
    @n0x537 2 года назад +7

    Monoblok jest wlasnie chyba tanszy, a nie drozszy :D

    • @tomaszdrezek369
      @tomaszdrezek369 2 года назад +1

      Polecam zapoznać się z cenami.
      Sam miałem dylemat czy kupić splita czy monobloka bo monoblok kilka tyś. droższy.

    • @goodman1127
      @goodman1127 2 года назад +1

      Jak obserwuje ceny to monoblok jest tanszy. Co on pierdoli?

    • @n0x537
      @n0x537 2 года назад

      @@tomaszdrezek369 kogo reklamujesz?

  • @krzysztofploszek7342
    @krzysztofploszek7342 2 года назад +1

    ups przegląd to koszt 1000zł a nie 100....

  • @mariuszchrup5999
    @mariuszchrup5999 2 года назад

    Split Atlantic

    • @mw2781
      @mw2781 2 года назад

      Witam ja też posiadam Split Atlantic 10kw na dom 140m i obecnie zużycie energii jest na poziomie 28kwh. Jak u was?

    • @mariuszchrup5999
      @mariuszchrup5999 2 года назад

      Ja mam 15HP na 160m i zużycie jest na poziomie 36kwh (ale jest to pompa i zużycie bieżące w domu) czyli wychodzi podobnie. Ja mam same grzejniki.

  • @baribal64
    @baribal64 2 года назад

    z tego co wiem to zawory antyzamrożeniowe zamykają się same, więc jedyne co zostaje to dopuścić wody do układu, chociaż i w tym temacie są układy dopełniające

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  2 года назад

      Hej. Są też takie, które pozostają otwarte. Chociaż ostatnio montowałem te zawory w 2015 chyba. Jeśli układ był zalany jedynie wodą bez żadnych dodatków (glikol lub inhibitor) to można dopuścić wodę we własnym zakresie, ale duża część klientów jednak wzywa instalatora/serwisanta.

    • @rafalkolecki4977
      @rafalkolecki4977 2 года назад

      @@PanHydraulik a jakie są jeszcze zawory antymrozeniowe oprócz celaffi?

  • @eugb5
    @eugb5 Год назад

    Ja wybrałem monobloki Bosch

  • @kuki_shu
    @kuki_shu 2 года назад

    Mitsubishi eco inverter :)

  • @tomekkorab5631
    @tomekkorab5631 Год назад

    Monobloka 12 kw samsung

    • @JanNadolny-r3p
      @JanNadolny-r3p 8 месяцев назад

      W jakim domu ten Samsung 12 ,bo mi też to polecają

    • @tomekkorab5631
      @tomekkorab5631 8 месяцев назад

      @@JanNadolny-r3p Dom z lat 80 jakies 220 metrów kaloryfery 100 % ocieplony 15 cm styropianu po 2 miesiacach daje rade przetrwala nawt 21 stopni mrozu

    • @JanNadolny-r3p
      @JanNadolny-r3p 8 месяцев назад

      Ja mam 140 m na grzejnikach1,5 suporek plus styropian 10 cm i też chcą mi dać Samsung 12 kw, mam obawy że będzie za duży , fachowcy mówią będzie pracować na luzie i będzie jeszcze lepiej 🤔

  • @Gamaran90
    @Gamaran90 2 года назад

    Trochę wprowadzasz w błąd. Większość monobloków nie ma j wewnętrznej i to dla mnie jest jedyna zaleta monobloka.
    Czasami nie ma na nią szczególnie miejsca...

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  2 года назад +1

      Montowałem kilka marek monobloków, każda z nich miała mniejszą lub większą jednostkę wewnętrzna. Są też takie, które mają całość w jednostce zewnętrznej i musisz do nich prowadzić masę przewodów do każdego czujnika, sterownika itp. Żaden z kolegów, z którymi rozmawiałem nie są zwolennikami tego typu rozwiązania. Montując monobloka tak czy inaczej masz zasobnik CWU wewnątrz. Bez względu czy jest to 100 czy 500 litrów zajmuje dokładnie tą samą powierzchnię na podłodze. Do tego jeszcze pół ściany na zawory, naczynia itp. Szafy hydrauliczne od Izzifast dedykowane do monobloków zajmują 60x60 cm i masz już tam wszystko łącznie z zasobnikiem i osprzętem + UPS zabezpieczający jednostkę zewnętrzną przed zamarznięciem, w przypadku zaniku prądu. Jak dla mnie jedno z lepszych rozwiązań dla pomp typu monoblok 🙂

    • @mieto132
      @mieto132 2 года назад

      Można się dowiedzieć która to pompa ma wbudowanego upsa?

    • @irenamalik-piekorz6106
      @irenamalik-piekorz6106 2 года назад

      @@PanHydraulik Witam Pana- czy do domu 350m2 z 2008r ( średnia izolacja, okna 3 szybowe ,33%podłogówki i 66% grzejniki radziłby Pan monoblok czy split .Zastanawiam się nad 16 Panasonic ?(obecnie grzanie ecogroszkiem 6,5 tony na sezon.

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  2 года назад

      Szafy hydrauliczne od Izzifast mają wbudowany UPS. A są dostępne do różnych modeli pomp np. Samsung, haier, Panasonic, gree, rotenso, Buderus itp. Ja osobiście mam taki zestaw z Samsungiem 12kW.

  • @jerzygraczyk1339
    @jerzygraczyk1339 2 года назад

    Nj

  • @rafalkolanowski6608
    @rafalkolanowski6608 2 года назад

    Ach zapomniałem dodać że moja pompa nie pracuje na czynniku chłodzącym tyljo na propan butan, wiec jest to też zaleta i zarazem ekologia bo jak wiemy te wszystkie czynniki chłodzące są dość kłopotliwe z wymianą i utylizacją.

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  2 года назад

      Rozwiązanie z propanem nie jest jeszcze popularne, pewnie z czasem się to zmieni 🙂
      Mam pompę od izzifast u siebie w domu i w kilku budynkach swoich klientów. Będziesz zadowolony 🙂

    • @rafalkolanowski6608
      @rafalkolanowski6608 2 года назад +1

      Witam ,chciał bym poznać pana zdanie na temat tej pompy jet to hks lazar z jastrzebia.

    • @jackbazyl5535
      @jackbazyl5535 2 года назад

      @@rafalkolanowski6608 ja też, wiesz już coś?

  • @dariusznowicki9943
    @dariusznowicki9943 Год назад +1

    Żadna pompa. Koszty instalacji ogromne, skomplikowana obsługa i niefachowe serwisy, awaryjność, duży pobór prądu, niewydolność przy dużych mrozach.

  • @sultansmiejkowski
    @sultansmiejkowski 2 года назад +2

    Chyba coś ci się pomieszało monoblok jest tańszy.

    • @PanHydraulik
      @PanHydraulik  2 года назад +3

      Nie, jeśli porównujesz identyczne pompy tego samego producenta z podobnym osprzętem.

    • @MM-ex5fd
      @MM-ex5fd 2 года назад +3

      No chyba jednak nie do końca. Generalnie mono są droższe.