Zapraszam też na analizę "Nędzników" ukazujących jak niszczyć człowieka potrafi niesprawiedliwy system społeczny: ruclips.net/video/j-K22bSEYEo/видео.html
Kiedy jeszcze byłem w liceum omawialiśmy jeszcze ,,Inny Świat" oraz opowiadania Borowskiego. Opisano w nich jak człowieka niszczy obóz koncentracyjny czy sowieckie Łagr. Do obozów koncentracyjnych zsyłano ludzi z całej Europy gdyż Niemcy uważali się za rasę panów, natomiast Rosjanie zsyłali tam ludzi pod oskarżeniami często wyssanymi z palca, często NKWD musiało szukać świadków ,,przestępstwa" i zaczęli ich szantażować że, albo będą kłamać albo oni też pójdą do Łagru, a wizyty rodzin więźniów były utrudniane przez NKWD, a jeśli już to głównie dotyczyły rozwodów a, więźień miał udawać że, ma się świetnie.
Szymon jaką masz radę dla osób chcących zrozumieć trudniejsze dzieła? W zeszłym roku czytałem m.in. Jądro ciemności i Dżumę i miałem problem z dogłębnym zrozumieniem tych dzieł, odczytaniem głebokiego przekazu.
Zdanie w którym Kurtz odpowiada Willardowi słowami "ani jednym, ani drugim. jesteś chłopcem na posyłki, wysłanym przez sklepikarzy z zaległym rachunkiem..." nie było zawarte w scenariuszu, a było improwizacją Marlona Brando. Kolejna ciekawa rzecz obok autentycznej sceny z początku filmu w której Martin Sheen świętował swoje urodziny.
Gdyby ludzie, którzy są przeświadczeni o swojej nieomylności zdawali sobie sprawę z tego, że oni też mają wewnątrz bestię, która czasem dochodzi do głosu, to świat byłby o wiele lepszym miejscem. Świetna analiza Szymon!
Ale kto ma stwierdzać kto się myli i na jakich podstawach miało by się to opierać? Jeśli ktoś uważa ze wie co jest słuszne i postępuję zgodnie z tym co za słuszne uznał to na jakiej podstawie można stwierdzić ze postępuję źle? Ja to wiem bo jestem Katolem, ale czy inni to wiedzą?
@@baltazargabka_ ,,No niestety, jesteśmy zawsze skazani na jakiś wybór i ryzyko'' A mi się to akurat podoba. Lubie wybór i ryzyko. Skoro ludzie mają wewnątrz bestie która czasem dochodzi do głosu to czemu bierność jest błędem? Moze czasem lepiej nie słuchać tej bestii i nic nie robić i pozostać biernym.
Warto także poświęcić czas na grową adaptację dzieła Conrada - "Spec Ops: The Line". Poza licznymi nawiązaniami do opisywanych w materiale książki i filmu, gra pozostawia również własny komentarz co do upadku człowieka w nicość oraz utraty człowieczeństwa. Gra jako medium opowiadania historii pozostawia szczególne piętno - zamiast potencjalnego utożsamienia się z protagonistą, wcielamy się w niego, przez co podejmowane działania zostawiają trwalszy ślad na konsumencie niż w przypadku książki czy filmu. Gra jest zdecydowanie warta polecenia, jakkolwiek technicznie nieidealna byłaby na dekadę od wydania.
Technicznie akurat też jest spoko. Bugów raczej się nie uświadczy, a cała reszta mechanik to bardzo poprawnie wykonany shooter TPP, którego mechaniki się nie zestarzały
@@HonestHappyHater nie jest zabugowana, ale responsywność pozostawia trochę do życzenia. System rozkazywania swoim towarzyszom czasami po rpostu nie działał. Strzelanie nie było najprzyjemniejszą częścią gry, zdawało się być dosyć toporne, czasami mnie po prostu męczyło - ale to w sumie nadawało dodatkowego "ciężaru" grze.
Świetny materiał tak jak i przykład, który posłużył do jego stworzenia, czyli "Jądro Ciemności" i "Czas Apokalipsy". Można byłoby to podsumować słowami "kiedy patrzysz w Otchłań, ona patrzy na Ciebie". W ogóle takie dzieła jak "Jądro Ciemności" czy "Władca Much" (też dobra powieść o podobnych motywach zachowań człowieka wyrwanego z cywilizacji i upadku kultury) stoją po stronie idei za którą opowiadał się np. Thomas Hobbes, że ludzie są ze swojej natury brutalni i źli, zaś cywilizacja hamuje ich zwierzęcość. To przeciwieństwo idei głoszonej przez Rousseau o tym, że ludzie są z natury dobrzy, tylko konkretna cywilizacja sprawia, że psują się im charaktery, zaczynają robić złe rzeczy. Jedno i drugie ma swoich zwolenników, zapewne dyskusja o naturze człowieka będzie jeszcze długo się ciągnęła. Możliwe, że nie dojdziemy do prawdy, chociaż... kto wie.
Jest o wiele więcej argumentów przeciw wyidealizowanym rojeniom J. J. Rousseau, a najważniejsze z nich to argument empiryczny. Thomas Hobbes również nie do końca miał rację, bo nie uwzględniał faktu, że cywilizacja jest wytworem pozytywnych cech ludzkiej natury. Ludzie są jednocześnie dobrzy i źli, tylko od naszej (dobrej lub złej) woli, uwagi i hartu ducha zależy, która strona weźmie górę.
Oglądałem ten film. Bardzo mi się spodobał nie tylko na ukazanie historycznych wydarzeń z 2 wojny indochińskiej- czyli tą znaną wojną w Wietnamie, ale też psychologię człowieka/żołnierza. Polecam.
To znaczy że " Człowiek " To program. Rodziny się z podstawową informacją, przyswajamy kolejne słowa (łączymy neurony),tylko na ich podstawie "myślimy " Przestawiamy " słowa. Nie możemy myśleć słowami których nie mamy w zasobie :). Ktoś z zewnątrz, dostarcza nam informację, zmieniając nasze połączenia neuronalne. Emocjami czyli chemią,też możemy zarządzać, dostarczając informacji np. Ty kur.., albo kocham cię, albo wzruszyć dzwiękiem, wystraszyć obrazem. To wszystko są informacje, przetwarzane przez mózg.
@@ApolloStar12 coraz mniej pochodzi z nas. Dziś za pomocą informacji można zmienić np. płeć u człowieka ,a przynajmniej przekonanie o jej zmianie .Przykład ten to być może tylko taki trend ,moda ,ale realnie wpływa na przetrwanie gatunku .To pokazuje potęgę jaką jest informacja dostarczana człowiekowi już po narodzinach.
Bardzo dobry materiał. Mam wrażenie, że Autorzy stają się powoli profesorami bez uczelni i dyplomów. Wykłady na kanale są coraz konkretniejsze i jednocześnie proste do zrozumienia. Jednocześnie nie wykluczając mnóstwa cennych informacji. Bardzo dobra robota. Życzę powodzenia na tej trudnej drodze. Oby tak dalej.
Kiedyś oglądaliśmy fragmenty tego filmu na lekcji historii jako zachęta by obejrzeć resztę. İ żałuję, że nie obejrzałem, ale po tym materiale już na pewno to zrobię :)
@@maciejatkowski5524 wystarczy że jakiś film ma duże oceny, a reszta lgnie do tego, jest dużo filmów które mają średnie oceny a też można z nich dużo wynieść
@@pnrxyz Ludzie lgną do tych filmów bo nie wiem, może na przykład dlatego że są dobre, duh. Pewnie że istnieją filmy które w moim mniemaniu są niedocenione, pewnie że istnieją również takie które uważam za przecenione i nie rozumiem hajpu na nie i czemu wszyscy krytycy tak bardzo się nad nimi zachwycają nawet po wysłuchaniu ich opinii, ale są to tylko wyjątki od reguły, zazwyczaj zgadzam się z konsensusem krytyków, i nie ma w tym nic złego przecież, nie rozumiem czemu koniecznie jest tutaj użycie takiego pejoratywnego słowa jak "lgnąć". Wręcz przeciwnie, lepiej jest obejrzeć jakiś film klasyk lub przynajmniej taki film który ma dobre oceny na portalach bo oznacza to że najprawdopodobniej jest dobry i vice versa, jeśli ma złe oceny to najprawdopodobniej jest zły... nie muszę przecież tego tłumaczyć chyba. Pewnie że czasami można sporo wynieść ze średnio ocenianych filmów, nawet jeżeli nie są one jakieś specjalnie dobre z filmowego punktu widzenia, ale to czy film ma jakieś ciekawe idee lub przynajmniej stara się je poruszać i czy można coś z niego wynieść nie ma za wielkiego znaczenia gdy mówimy o filmie jako całość, ważne wtedy jest tylko i wyłącznie to czy dany film jest dobry czy nie, i jedną ze składowych będzie tutaj sposób w jaki porusza i opowiada swoje idee. Ponownie, nie muszę tego chyba nikomu tłumaczyć, także nadal nie rozumiem o co ci chodziło. Są filmy które starają się poruszać jakieś ciekawe tematy i robią to w zły sposób, a są takie które robią to w sposób mistrzowski, takie właśnie jak te 3 filmy, i nie wiem jaka tu filozofia. Są one uważane za arcydzieła kina i jedne z najlepszych filmów jakie kiedykolwiek powstały nie bez powodu, i żeby argumentować przeciwko temu to trzeba mieć naprawdę cholernie dobre argumenty, co nie jest przyjemne ani łatwe. Wiem, że nie twierdzisz że te filmy są złe i nie o to ci chodziło w twojej wypowiedzi, ale to tylko taka moja mała dygresja z mojej strony spowodowana tym że się już za bardzo się wkręciłem i piszę zdecydowanie za dużo bez ładu i składu, i lepiej byłoby gdybym już się zamknął.
Dziękuję za analizę. Zarówno książka, jak i film wywarły na mnie duży wpływ. Choć potrzebowałem do tego czasu i przeczytania krótkiego dzieła Conrada samodzielnie, a nie jako lektury szkolnej. Wracałem do niej niejednokrotnie, mimo trudnego stylu naszego autora.
Za co walczymy? Za analizę Kapitana Bomby! Jak walczymy? Pisząc pod każdym nowym filmem Wojny Idei. Kiedy skończymy walczyć? Kiedy Szymon wypuści odcinek o Bombie! A jeśli nie wypuści? Walczymy do skutku! Wolność Fanom Bomby!
Wóda, dziwki i lasery: jak hedonizm wpływa na społeczeństwo Skurwoala- religijna utopia Średnia hawajska-korupcja władzy: analiza reżimu Jachasia Takie odcinki chce z Bomby
1:47 Nie. Marlowa poznajemy na jachcie zakotwiczonym w ujściu Tamizy. Marlow opowiada o jednej ze swoich podróży. Więc od początku opowieści czytelnik wie, że Marlow wyszedł z tego.
Pamiętam jak pierwszy raz zobaczyłem chiński symbol równowagi " ing jang " Od razu skojarzyło mi się z ludzką psychiką, zrozumiałem że wszyscy jesteśmy zarówno dobrymi ludźmi jak złymi potworami, doszedłem do wniosku że ludzie nie zabijają i nie krzywdzą innych ludzi właśnie dla tego że jest zachowana równowaga między dobrym cywilizowanym umysłem a pierwotnym i agresywnym umysłem (cechy pierwotne służą do przetrwania jednostki ludzkiej ale jak pokazuje film "Przypadek w Andach" człowiek w sytuacji zagrożenia zatraca człowieczeństwo) Trochę się rozpisałem ale tak myślę że to może mieć znaczenie.
Coś w tym jest żarcie jest: Huger Games -> Igrzyska Śwmierci Blade runner - > Łowca androidów Now You see Me - > Iluzja Never Back Down - > Po prostu walcz Their American Dream -> Sztanga i cash Die Hard - > Szklana pułapka Polacy widocznie od zawsze nie umieli tłumaczyć tytułów...
@@bezimienny.197 Nie można tu zapomnieć o legendzie wśród złych tytułów: "Elektroniczny Morderca" brzmiał tak głupio że dziś w Polsce i tak używa się lekko zmodyfikowanego tytułu oryginalnego, wywalając tylko "The"
Słabość ludów podbijanych daje podglebie do wyzwalania w ludziach i w ich umysłach oraz sercach zezwierzęcenie. Ale tutaj istotniejsze jest to, że psychika każdego człowieka może się okazać niestabilna. Niezależnie od tego którym ze stron konfliktów będziemy się przyglądać
jeśli człowiek wyzbędzie się człowieczeństwa stanie się zezwierzęcony targany instynktem ale wtedy mówi się, że jest gorszym od zwierząt. A kim się jest po drugiej stronie i jakie cechy reprezentuje? Id kontra super ego, czy jest coś więcej? Czas Apokalipsy kontra Lucy/Ghost in the Shell?
Ludzie są zdolni do zła gdy myślą ze walczą o dobro,albo dobra bronią. I tu nasuwa sie zasadnicze pytanie: Który człowiek jest zły? Czy człowiek który nie potrafi odróżnić dobra od zła i czyni zło sadząc ze dobrze czyni, czy ten który potrafi to rozróżnić i wybiera zło? Co przesadza o tym ze człowiek jest zły?
@@IronHubo mówię o historii w różnych częściach świata ponieważ my żyjemy prawdopodobnie w najlepszych czasach biarac Polskę pod uwagę tylko nie wiadomo jak długo...
@@lukaszdelimata253 nie, wcale tego nie napisałeś. Napisałeś banał, że ludzie bywają dla siebie źli, ale ubrałeś to w psedointeligentny aforyzm. To co potem dopisałeś ma z tym raczej luźny związek.
Jadro ciemności jako książka jest kiepskie wiadomo ze Kongu był terror ale to głównie Murzyni cierpieli . Biali którzy ich tam zmuszali do pracy , też byli w wielu przypadkach nie normalni , ale wielu robiło to z przekonaniem o wyższości białego człowieka. Conrad to pokazuje by czuć wstyd że człowiek może się zatracić. Ale takie były interesy króla Leopolda ! który do tej pory ma pomnik w Brukseli . Belgia też się bogaciła na eksploatacji Konga po ujawnieniu prawdy , która była wynikiem głupoty Leopolda. Król sprzedał kolonie Belgii. Sytuacja trochę się poprawiła , ale niewiele. Kraje mają tylko interesy co historia wiele razy pokazuję. Czas Apokalipsy kolejne nonsensy , wojna w Wietnamie była do wygrania . Film robi z Vietcongu bohaterów a Amerykanów zbrodniarzy to strasznie głupi mit .Ofensywa Tet skończyła się klęską potworną , masakry w Hue. A Dziennikarka zrobiła zdjęcie żołnierza amerykańskiego który zabija cywila. Nie zadano pytania że zabita osoba była potworem który zabijał nawet dzieci!!! Media przekonały społeczeństwo że wojna jest nie do wygrania i USA się wycofały. Film również w głupi sposób mówi o Francuzach którzy mieli tam swoją ziemie w Wietnamie . Głównym takim miejscem była Algieria a Wietnam był wyłącznie rynkiem zbytu!!!
Nie trzeba daleko szukać: stanfordzki eksperyment więzienny tak samo pięknie obrazuje fakt, że każdy z nas ma ukrytego psychola. 3:23 Zawsze ten diabeł rogaty i pomyśleć że są to rozważania dorosłych, poważnych ludzi 😂
forma idzie u kolegi w gore. stopniowo, powolutku ,regularnie od dluzszego czasu. zauwazam to ,w kontrze do mojej rowniez nie bez kozery uformowanej opini wczesniejszej - w skrocie ,czasem spoczko foczko ale z reguly - sredniawka ;). Ale moje opinie kreuje dla siebie wiec sorry ,ze trace teraz czyjs czas ;). pozdro. PS. zacytuje swa mysl "Moze ,by wujek przez h teraz jakis film rozsadnej dlugosci sprobowal ogarnac choc to watpliwe - 15min standard. ponadto wuj wie czy to by bylo spoczko foczko. sam nie wiem ,czy to egoizm skoro pisze ten komentaz." glupi wujek ze mnie ,ale takie mysli ,taki widz - taki kanal. ;) pozdro.
Problemem wersji Redux jest to że wszystkie dodane sceny a jest ich z 50 minut są słabsze od wszystkich scen oryginalnych. Nie ma w tych 50 minutach żadnego nowego momentu który by stał się kultowy. Najciekawsza jest chyba plantacja bo cały ten wątek miał jakiś sens ale to była raczej ciekawostka niż coś naprawdę potrzebnego.
Świetny materiał jak zawsze. Może kiedyś zrobicie analizę świetnego filmu jakim jest: Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda? Zbyt wielu ludzi odbiera ten film go "nudny western", a film ten jest o czymś zupełnie innym...
Ale czy warto być człowiekiem? W świecie ogarniętym szaleństwem nienawiści, chciwości i głupoty. A może cierpienie otwiera oczy. Jest tylko mrok. Nieuchronna ciemność, która wszystko otacza.
W momencie o załamaniu psychicznym na sacharze, przypomniał mi się Aleister Crowley i jego "objawienie" Księgi Prawa. Teraz sobie myślę czy on tam nie zajrzał do jądra swojej ciemności XD PDK
Wybitny film .Obejżałem go jako 18 latek. Jednak jak potem przeczytałem pierwowzór czyli bardzo polskie ,,Jądro ciemności " Conrada, to stwierdziłem, że film nie ma startu. Tak naprawde spłycił temat i szybko się zestarzał. Książka nie. Swoją drogą ciekawe że do niektórych książęk trzeba dorosnąć i czytanie ich w wieku licealnym nie ma sensu, vide ,,Ziemia obiecana" czy ,,Chłopi".
@@ApolloStar12 mózg to urządzenie sterujące twoim ciałem w tym zachowaniem. W zależności od tego jak jest zbudowany ludzie zachowują się w sposób wspópracujący lub nie tak samo z byciem wporządku w stosunkach do innych ludzi
Dobra, dobra, piękna narracja, jak w bajce. Film ma być katharsis i słychać same Ohy i Ahy nad mądrością przekazu. Autorzy jednak zapomnieli tylko o jednym zasadniczym motywie przekazu hipisowskich czasów, który widać było na ulicach USA. O realizmie lewackiej propagandowej kampanii antywojennej, która dominowała w przekazie, jak i filmach tego okresu. Tam nie było tak wyrafinowanych treści, których dziś doszukują się autorzy wojny idei. Szybko by to zrozumieli, gdyby spędzili choć kilka dni na planie.
@@wojbas471 Tak samo jak I i II wojna światowa. Ale gdy już wybuchła, to trzeba było przeciwstawić się agresji zbrodniarzy a nie kręcić filmy antywojenne. Nie powstrzymalibyśmy zbrodniczych planów Hitlera, gdyby w Hollywood tylko kręcono antywojenne filmy. Zgadzasz się?
@@wojbas471 Była potrzebna, tak jak każda inna wojna podczas Zimnej Wojny. To, że Wietnam, Laos, Kambodża, Birma i pół Korei zostały stracone nie znaczy, że komunistów nie należało zwalczać. "Domino" zostało zatrzymane w Malezji, Indonezji i na Filipinach, gdzie na szczęscie komuniści zostali pokonani
W filmie miało nie być takiego głębokiego przekazu, ale plany hollywoodzkich clownów pokrzyżowała głęboka treść oryginału książkowego, z której odwieczne prawdy o naturze ludzkiej przyćmiły próby tworzenia propagandy.
Ale jak to? Przecież cywilizacja to zło, a ludzie żyjący w dziczy to ludzie dobrzy, miłujący pokój, wychowujący dzieci bez przemocy. Nie jedzą zwierząt, żeby nie robić im krzywdy i nie krzywdzą siebie nawzajem. Są szczęśliwi i uśmiechnięci. To cywilizacja jest złem, a nie że jądro ciemności w człowieku…
Bo film miał być hollywódzką antywojenną bajką dla wyprania mózgów widzów i wybielenia USA. Temat był jednak tak ciężki, że próby twórców poległy w walce z odwieczną prawdą o ludzkiej naturze ;)
Zapraszam też na analizę "Nędzników" ukazujących jak niszczyć człowieka potrafi niesprawiedliwy system społeczny: ruclips.net/video/j-K22bSEYEo/видео.html
Kiedy jeszcze byłem w liceum omawialiśmy jeszcze ,,Inny Świat" oraz opowiadania Borowskiego. Opisano w nich jak człowieka niszczy obóz koncentracyjny czy sowieckie Łagr. Do obozów koncentracyjnych zsyłano ludzi z całej Europy gdyż Niemcy uważali się za rasę panów, natomiast Rosjanie zsyłali tam ludzi pod oskarżeniami często wyssanymi z palca, często NKWD musiało szukać świadków ,,przestępstwa" i zaczęli ich szantażować że, albo będą kłamać albo oni też pójdą do Łagru, a wizyty rodzin więźniów były utrudniane przez NKWD, a jeśli już to głównie dotyczyły rozwodów a, więźień miał udawać że, ma się świetnie.
Szymon jaką masz radę dla osób chcących zrozumieć trudniejsze dzieła? W zeszłym roku czytałem m.in. Jądro ciemności i Dżumę i miałem problem z dogłębnym zrozumieniem tych dzieł, odczytaniem głebokiego przekazu.
Niestety w szkołach lekturze tej poświęca się mało czasu na omawianie byle tylko "zdążyć z programem nauczania".
My jej nawet nie mieliśmy
@@anonymous-br5pz poprawiłem
Tak jest z większością lektur. U mnie o "Arhipelag Gułag" było ledwie dwie-trzy lekcje
Albo mówi się że uuu zły kolonializm, biało czarnych uciskają
@@adamstepien2465 Źle się mówi?
Zdanie w którym Kurtz odpowiada Willardowi słowami "ani jednym, ani drugim. jesteś chłopcem na posyłki, wysłanym przez sklepikarzy z zaległym rachunkiem..." nie było zawarte w scenariuszu, a było improwizacją Marlona Brando. Kolejna ciekawa rzecz obok autentycznej sceny z początku filmu w której Martin Sheen świętował swoje urodziny.
Gdyby ludzie, którzy są przeświadczeni o swojej nieomylności zdawali sobie sprawę z tego, że oni też mają wewnątrz bestię, która czasem dochodzi do głosu, to świat byłby o wiele lepszym miejscem.
Świetna analiza Szymon!
Ale kto ma stwierdzać kto się myli i na jakich podstawach miało by się to opierać? Jeśli ktoś uważa ze wie co jest słuszne i postępuję zgodnie z tym co za słuszne uznał to na jakiej podstawie można stwierdzić ze postępuję źle?
Ja to wiem bo jestem Katolem, ale czy inni to wiedzą?
@@maranatha5473 Chodzi o to, żeby nie zakładać, że na 100% masz we wszystkim rację. Człowiek z natury jest omylny, a jego zmysły ograniczone.
@@baltazargabka_ Ale jednak żeby cos robić trzeba by uznać żre postępuje sie słusznie, bo inaczej jak sie na cos zdecydować?
@@maranatha5473 No niestety, jesteśmy zawsze skazani na jakiś wybór i ryzyko, że się pomylimy. W każdym razie bierność na pewno jest błędem.
@@baltazargabka_ ,,No niestety, jesteśmy zawsze skazani na jakiś wybór i ryzyko'' A mi się to akurat podoba. Lubie wybór i ryzyko.
Skoro ludzie mają wewnątrz bestie która czasem dochodzi do głosu to czemu bierność jest błędem? Moze czasem lepiej nie słuchać tej bestii i nic nie robić i pozostać biernym.
Warto także poświęcić czas na grową adaptację dzieła Conrada - "Spec Ops: The Line". Poza licznymi nawiązaniami do opisywanych w materiale książki i filmu, gra pozostawia również własny komentarz co do upadku człowieka w nicość oraz utraty człowieczeństwa. Gra jako medium opowiadania historii pozostawia szczególne piętno - zamiast potencjalnego utożsamienia się z protagonistą, wcielamy się w niego, przez co podejmowane działania zostawiają trwalszy ślad na konsumencie niż w przypadku książki czy filmu. Gra jest zdecydowanie warta polecenia, jakkolwiek technicznie nieidealna byłaby na dekadę od wydania.
Mi w głowie jeszcz gra muzyka z końca tej gry.
@@sev3195 ogółem soundtrack, czy to oryginalny, czy licencjonowany, jest w tej grze perfekcyjny. Aż dziś sobie puściłem album The Black Angels.
"Cognitive dissonance is an uncomfortable feeling caused by holding two conflicting ideas simultaneously."
Technicznie akurat też jest spoko. Bugów raczej się nie uświadczy, a cała reszta mechanik to bardzo poprawnie wykonany shooter TPP, którego mechaniki się nie zestarzały
@@HonestHappyHater nie jest zabugowana, ale responsywność pozostawia trochę do życzenia. System rozkazywania swoim towarzyszom czasami po rpostu nie działał. Strzelanie nie było najprzyjemniejszą częścią gry, zdawało się być dosyć toporne, czasami mnie po prostu męczyło - ale to w sumie nadawało dodatkowego "ciężaru" grze.
Brawo... po prostu zastygłem , teraz wracam do rzeczywistości, ale jeszcze TU wrócę...
W tym kontekście warto by wspomnieć o grze "Spec Ops: The Line".
Tak, popieram
Muszę zagrać. Dziękuję
Świetny materiał tak jak i przykład, który posłużył do jego stworzenia, czyli "Jądro Ciemności" i "Czas Apokalipsy". Można byłoby to podsumować słowami "kiedy patrzysz w Otchłań, ona patrzy na Ciebie". W ogóle takie dzieła jak "Jądro Ciemności" czy "Władca Much" (też dobra powieść o podobnych motywach zachowań człowieka wyrwanego z cywilizacji i upadku kultury) stoją po stronie idei za którą opowiadał się np. Thomas Hobbes, że ludzie są ze swojej natury brutalni i źli, zaś cywilizacja hamuje ich zwierzęcość. To przeciwieństwo idei głoszonej przez Rousseau o tym, że ludzie są z natury dobrzy, tylko konkretna cywilizacja sprawia, że psują się im charaktery, zaczynają robić złe rzeczy. Jedno i drugie ma swoich zwolenników, zapewne dyskusja o naturze człowieka będzie jeszcze długo się ciągnęła. Możliwe, że nie dojdziemy do prawdy, chociaż... kto wie.
Jest o wiele więcej argumentów przeciw wyidealizowanym rojeniom J. J. Rousseau, a najważniejsze z nich to argument empiryczny.
Thomas Hobbes również nie do końca miał rację, bo nie uwzględniał faktu, że cywilizacja jest wytworem pozytywnych cech ludzkiej natury.
Ludzie są jednocześnie dobrzy i źli, tylko od naszej (dobrej lub złej) woli, uwagi i hartu ducha zależy, która strona weźmie górę.
Kto z siebie bestię uczynił, uwalnia się od bólu bycia człowiekiem.
-Samuel Johnson
Oglądałem ten film. Bardzo mi się spodobał nie tylko na ukazanie historycznych wydarzeń z 2 wojny indochińskiej- czyli tą znaną wojną w Wietnamie, ale też psychologię człowieka/żołnierza. Polecam.
"Gdy media przestaną nadawać złe wiadomości, będzie to znaczyło, że ludzie przestali być ludźmi."
To znaczy że " Człowiek " To program. Rodziny się z podstawową informacją, przyswajamy kolejne słowa (łączymy neurony),tylko na ich podstawie "myślimy " Przestawiamy " słowa. Nie możemy myśleć słowami których nie mamy w zasobie :). Ktoś z zewnątrz, dostarcza nam informację, zmieniając nasze połączenia neuronalne. Emocjami czyli chemią,też możemy zarządzać, dostarczając informacji np. Ty kur.., albo kocham cię, albo wzruszyć dzwiękiem, wystraszyć obrazem. To wszystko są informacje, przetwarzane przez mózg.
@@PasiekaNadBystrawszystko pochodzi z zewnątrz...nic z nas samych?
@@ApolloStar12 no nie , przyjmuje się średnio 50 %,to i tak bardzo dużo.
@@PasiekaNadBystra a co pochodzi z Nas?tak zwana "ludzka natura"?
@@ApolloStar12 coraz mniej pochodzi z nas. Dziś za pomocą informacji można zmienić np. płeć u człowieka ,a przynajmniej przekonanie o jej zmianie .Przykład ten to być może tylko taki trend ,moda ,ale realnie wpływa na przetrwanie gatunku .To pokazuje potęgę jaką jest informacja dostarczana człowiekowi już po narodzinach.
Bardzo dobry materiał. Mam wrażenie, że Autorzy stają się powoli profesorami bez uczelni i dyplomów. Wykłady na kanale są coraz konkretniejsze i jednocześnie proste do zrozumienia. Jednocześnie nie wykluczając mnóstwa cennych informacji.
Bardzo dobra robota.
Życzę powodzenia na tej trudnej drodze. Oby tak dalej.
Poza ciekawą treścią "Czas Apokalipsy" ma mistrzowskie zdjęcia i klimat :)
Czas Apokalipsy jeden z najlepszych filmów w historii kinematografii
Kiedyś oglądaliśmy fragmenty tego filmu na lekcji historii jako zachęta by obejrzeć resztę. İ żałuję, że nie obejrzałem, ale po tym materiale już na pewno to zrobię :)
Świetnie opowiedziane. Szokujące jest sedno. Otchłań ludziej natury, która pomimo zmian okoliczności dalej jest taka sama.
"Zło prawdziwe mieszka w każdym, w Tobie także to nie żart, kto nie wierzy nie zna życia, Archipelag niech przeczyta"
Mój ulubiony film, zobaczyłem go w wieku może 13 lat. Urzekł mnie choć wtedy nie wiedziałem czym.
No, Szymon - coraz ładniejsze miniatury :) o treści już nawet się nie wypowiadam, jak zawsze świetna robota!
Nie będę udawał, jak czytałem Jądro Ciemności w liceum, to była to dla mnie tylko - parafrazując klasyka - książka o facecie w łódce.
to byl film w filmie pt"Chopaki nie placzom"
@@derekkras "Śmierć w Wenecji" to prawdziwy film. Możesz sobie obejrzeć.
Kocham zapach nowego filmu Szymona o poranku!
Jest wieczór
@@xzamulaczkozak.3697 Ale by to nie pasowało do cytatu
Polecam również książkę Zbigniewa Lubienieckiego ,,Łowca". Drastyczna i nie będę spojlerować, trzeba przeczytać.
To ponadczasowa opowieść,bardzo życiowa...
Ojciec Chrzestny, Taksówkarz, teraz Czas Apokalipsy... widzę, że ktoś tu ma dobry gust filmowy😉. Oby tak dalej!
Dobry chociaż te filmy są oklepane
@@pnrxyz W jakim sensie oklepane?
@@maciejatkowski5524 wystarczy że jakiś film ma duże oceny, a reszta lgnie do tego, jest dużo filmów które mają średnie oceny a też można z nich dużo wynieść
@@pnrxyz ciekawe
@@pnrxyz Ludzie lgną do tych filmów bo nie wiem, może na przykład dlatego że są dobre, duh. Pewnie że istnieją filmy które w moim mniemaniu są niedocenione, pewnie że istnieją również takie które uważam za przecenione i nie rozumiem hajpu na nie i czemu wszyscy krytycy tak bardzo się nad nimi zachwycają nawet po wysłuchaniu ich opinii, ale są to tylko wyjątki od reguły, zazwyczaj zgadzam się z konsensusem krytyków, i nie ma w tym nic złego przecież, nie rozumiem czemu koniecznie jest tutaj użycie takiego pejoratywnego słowa jak "lgnąć". Wręcz przeciwnie, lepiej jest obejrzeć jakiś film klasyk lub przynajmniej taki film który ma dobre oceny na portalach bo oznacza to że najprawdopodobniej jest dobry i vice versa, jeśli ma złe oceny to najprawdopodobniej jest zły... nie muszę przecież tego tłumaczyć chyba. Pewnie że czasami można sporo wynieść ze średnio ocenianych filmów, nawet jeżeli nie są one jakieś specjalnie dobre z filmowego punktu widzenia, ale to czy film ma jakieś ciekawe idee lub przynajmniej stara się je poruszać i czy można coś z niego wynieść nie ma za wielkiego znaczenia gdy mówimy o filmie jako całość, ważne wtedy jest tylko i wyłącznie to czy dany film jest dobry czy nie, i jedną ze składowych będzie tutaj sposób w jaki porusza i opowiada swoje idee. Ponownie, nie muszę tego chyba nikomu tłumaczyć, także nadal nie rozumiem o co ci chodziło. Są filmy które starają się poruszać jakieś ciekawe tematy i robią to w zły sposób, a są takie które robią to w sposób mistrzowski, takie właśnie jak te 3 filmy, i nie wiem jaka tu filozofia. Są one uważane za arcydzieła kina i jedne z najlepszych filmów jakie kiedykolwiek powstały nie bez powodu, i żeby argumentować przeciwko temu to trzeba mieć naprawdę cholernie dobre argumenty, co nie jest przyjemne ani łatwe. Wiem, że nie twierdzisz że te filmy są złe i nie o to ci chodziło w twojej wypowiedzi, ale to tylko taka moja mała dygresja z mojej strony spowodowana tym że się już za bardzo się wkręciłem i piszę zdecydowanie za dużo bez ładu i składu, i lepiej byłoby gdybym już się zamknął.
Dzięki za przypomnienie tytułu do tego filmu. Wczoraj o nim myślałam, ale akurat tego zapomniałam
Piątka z plusem( czy co tam teraz stawiają) dla pana Szymona za program.
Robisz na prawdę dobre filmy.Potrafisz wszystko dokładnie wyjaśnić.
Dziękuję za analizę. Zarówno książka, jak i film wywarły na mnie duży wpływ. Choć potrzebowałem do tego czasu i przeczytania krótkiego dzieła Conrada samodzielnie, a nie jako lektury szkolnej.
Wracałem do niej niejednokrotnie, mimo trudnego stylu naszego autora.
Za co walczymy?
Za analizę Kapitana Bomby!
Jak walczymy?
Pisząc pod każdym nowym filmem Wojny Idei.
Kiedy skończymy walczyć?
Kiedy Szymon wypuści odcinek o Bombie!
A jeśli nie wypuści?
Walczymy do skutku! Wolność Fanom Bomby!
I średnia hawajska dla każdego!
Wóda, dziwki i lasery: jak hedonizm wpływa na społeczeństwo
Skurwoala- religijna utopia
Średnia hawajska-korupcja władzy: analiza reżimu Jachasia
Takie odcinki chce z Bomby
1:47 Nie. Marlowa poznajemy na jachcie zakotwiczonym w ujściu Tamizy. Marlow opowiada o jednej ze swoich podróży. Więc od początku opowieści czytelnik wie, że Marlow wyszedł z tego.
Pamiętam jak pierwszy raz zobaczyłem chiński symbol równowagi " ing jang "
Od razu skojarzyło mi się z ludzką psychiką, zrozumiałem że wszyscy jesteśmy zarówno dobrymi ludźmi jak złymi potworami, doszedłem do wniosku że ludzie nie zabijają i nie krzywdzą innych ludzi właśnie dla tego że jest zachowana równowaga między dobrym cywilizowanym umysłem a pierwotnym i agresywnym umysłem (cechy pierwotne służą do przetrwania jednostki ludzkiej ale jak pokazuje film "Przypadek w Andach" człowiek w sytuacji zagrożenia zatraca człowieczeństwo)
Trochę się rozpisałem ale tak myślę że to może mieć znaczenie.
Równowaga,Droga środka...łatwo się mówi
Polecam 2 rzeczy na motywach, "W dół, do ziemi" Silverberga i "Serce mroku" Dukaja (obie hard s-f).
Najlepszy poniedziałek jaki wybrałeś na publikację tego materiału...
Jest szansa na analizę Lorda Jima?
Polscy tłumacze to nawet serce na jądro zamienią.
Coś w tym jest żarcie jest:
Huger Games -> Igrzyska Śwmierci
Blade runner - > Łowca androidów
Now You see Me - > Iluzja
Never Back Down - > Po prostu walcz
Their American Dream -> Sztanga i cash
Die Hard - > Szklana pułapka
Polacy widocznie od zawsze nie umieli tłumaczyć tytułów...
@@bezimienny.197 no i oczywiście słynne Kac Vegas w Bangkoku XD
@@bezimienny.197
Nie można tu zapomnieć o legendzie wśród złych tytułów: "Elektroniczny Morderca" brzmiał tak głupio że dziś w Polsce i tak używa się lekko zmodyfikowanego tytułu oryginalnego, wywalając tylko "The"
Wolę poetyckie tłumaczenia od szkaradnych tłumaczeń przesiąkniętych kalkami językowymi które tłumaczą słowo w słowo, ale nie mają za grosz sensu.
Straszne i zarazem niesamowite
Nie było amerykańskiej inwazji na Wietnam. Poza lotami bombowymi w ramach retorsji - Amerykanie bronili terytorium Wietnamu Południowego.
I "Podróż do kresu nocy" Célinea. Kolejne wybitne dzieło inspirowane "Jądrem ciemności".
Szkoda, że nie było nic o growej "adaptacji" Spec Ops: The Line
Racja, jedyna taka gra na rynku.
Nr geek zrobił dobry film o tym
Ojoj najlepsza gra w jaką gra0em i jedyny antywojenny shooter
+1
Chyba z 13 razy o to prosiłem
Warłam Szałamow poruszał podobne tematy w swoich opowiadaniach. Jest szansa na analizę jego twórczości?
Szymon to nie maszynka do czytania. Jeszcze Andersena nie przerobił.
Cześć, zrobisz materiał na bazie filmu "American beauty" z 1999r? Może na temat kryzysu w życiu człowieka
Słabość ludów podbijanych daje podglebie do wyzwalania w ludziach i w ich umysłach oraz sercach zezwierzęcenie.
Ale tutaj istotniejsze jest to, że psychika każdego człowieka może się okazać niestabilna.
Niezależnie od tego którym ze stron konfliktów będziemy się przyglądać
Hej Szymon, pozdrów kolegę Chudolińskiego, z jego starszym bratem łomotaliśmy w kosza w liceum w Płońsku!
Świetny materiał
Mistrzostwo
Książka przodka wiecznie żywa.
jeśli człowiek wyzbędzie się człowieczeństwa stanie się zezwierzęcony targany instynktem ale wtedy mówi się, że jest gorszym od zwierząt. A kim się jest po drugiej stronie i jakie cechy reprezentuje? Id kontra super ego, czy jest coś więcej? Czas Apokalipsy kontra Lucy/Ghost in the Shell?
👍
Ciekawa interpretacja, ja ten film odebrałem całkowicie inaczej. Jakbyśmy zupełnie dwa różne filmy widzieli
Więcej projektów koszulek poproszę 😊😊 z chęcią dokupię, aby wesprzeć kanał 😊
Ej ej ale Jądro Ciemności to nie fikcja ;) takie stwierdzenie pojawia się ok. 1:00. Conrad opisywał w swoich książkach swoje własne przeżycia.
Przecież Szymon nie czytał książki.
Mr. Kurtz becoming uncanny
Ludzie są zdolni do zła gdy myślą ze walczą o dobro,albo dobra bronią. I tu nasuwa sie zasadnicze pytanie: Który człowiek jest zły? Czy człowiek który nie potrafi odróżnić dobra od zła i czyni zło sadząc ze dobrze czyni, czy ten który potrafi to rozróżnić i wybiera zło? Co przesadza o tym ze człowiek jest zły?
Piekło jest na ziemi 🌏 a demonami są ludzie :/
To prawda. Sprawdziłem.
wooooooooooooooooooooooooo, ale głębokie - pani od polskiego powinna dać ci plusa za tak elokwentny banał
@@IronHubo mówię o historii w różnych częściach świata ponieważ my żyjemy prawdopodobnie w najlepszych czasach biarac Polskę pod uwagę tylko nie wiadomo jak długo...
@@lukaszdelimata253 nie, wcale tego nie napisałeś. Napisałeś banał, że ludzie bywają dla siebie źli, ale ubrałeś to w psedointeligentny aforyzm. To co potem dopisałeś ma z tym raczej luźny związek.
@@IronHubo źli to mało powiedziane :O a podczas wojny to już lepiej nie mówić co wychodzi z facetów...
Oddzielny odcinek można by też poświęcić postaci Billa Kilgore, który był grany przez Roberta Duvall.
Po obejrzeniu tego filmu jeszcze przed 20, nie poszlem na egzaminy do wojska a taki miałem plan po szkole
It is judgment that defeat us.
Jesteś romantykiem Szymonie
Jest szansa na materiał o Idź i patrz Klimowa, albo Walc z Baszirem?
Za trudne.
Nie samowite...bardzo niedawno widzalem vlog w hiszpańi o tym temacie ,, Corazon de las tinieblas,,
Gdzie można ten film za darmo obejrzeć?
Jadro ciemności jako książka jest kiepskie wiadomo ze Kongu był terror ale to głównie Murzyni cierpieli . Biali którzy ich tam zmuszali do pracy , też byli w wielu przypadkach nie normalni , ale wielu robiło to z przekonaniem o wyższości białego człowieka. Conrad to pokazuje by czuć wstyd że człowiek może się zatracić. Ale takie były interesy króla Leopolda ! który do tej pory ma pomnik w Brukseli . Belgia też się bogaciła na eksploatacji Konga po ujawnieniu prawdy , która była wynikiem głupoty Leopolda. Król sprzedał kolonie Belgii. Sytuacja trochę się poprawiła , ale niewiele. Kraje mają tylko interesy co historia wiele razy pokazuję. Czas Apokalipsy kolejne nonsensy , wojna w Wietnamie była do wygrania . Film robi z Vietcongu bohaterów a Amerykanów zbrodniarzy to strasznie głupi mit .Ofensywa Tet skończyła się klęską potworną , masakry w Hue. A Dziennikarka zrobiła zdjęcie żołnierza amerykańskiego który zabija cywila. Nie zadano pytania że zabita osoba była potworem który zabijał nawet dzieci!!! Media przekonały społeczeństwo że wojna jest nie do wygrania i USA się wycofały. Film również w głupi sposób mówi o Francuzach którzy mieli tam swoją ziemie w Wietnamie . Głównym takim miejscem była Algieria a Wietnam był wyłącznie rynkiem zbytu!!!
Czy skutki Lockdownu mogą być podobne do skutków wojny?
Nie trzeba daleko szukać: stanfordzki eksperyment więzienny tak samo pięknie obrazuje fakt, że każdy z nas ma ukrytego psychola. 3:23 Zawsze ten diabeł rogaty i pomyśleć że są to rozważania dorosłych, poważnych ludzi 😂
Ja znam tą książkę po tytułem "Jądro ciemności".
forma idzie u kolegi w gore. stopniowo, powolutku ,regularnie od dluzszego czasu. zauwazam to ,w kontrze do mojej rowniez nie bez kozery uformowanej opini wczesniejszej - w skrocie ,czasem spoczko foczko ale z reguly - sredniawka ;). Ale moje opinie kreuje dla siebie wiec sorry ,ze trace teraz czyjs czas ;).
pozdro.
PS. zacytuje swa mysl "Moze ,by wujek przez h teraz jakis film rozsadnej dlugosci sprobowal ogarnac choc to watpliwe - 15min standard. ponadto wuj wie czy to by bylo spoczko foczko. sam nie wiem ,czy to egoizm skoro pisze ten komentaz."
glupi wujek ze mnie ,ale takie mysli ,taki widz - taki kanal. ;)
pozdro.
Ten film jest przekombinowany, zbyt długi, w połowie poprostu już nie wytrzymałem i ustawiłem prędkość filmu na 1,5 bo robiło się to już męczące
Problemem wersji Redux jest to że wszystkie dodane sceny a jest ich z 50 minut są słabsze od wszystkich scen oryginalnych. Nie ma w tych 50 minutach żadnego nowego momentu który by stał się kultowy. Najciekawsza jest chyba plantacja bo cały ten wątek miał jakiś sens ale to była raczej ciekawostka niż coś naprawdę potrzebnego.
Po tytule Liczyłem do nawiązania z gry Spec Ops the Line, ale mimo tego odcinek jak zwykle na poziomie
Jądro Ciemności to chyba moja ulubiona lektura szkolna
Akurat wczoraj oglądałem :p
Jest szansa na analizę serialu netfliks szkoła samobójców?
To może teraz full metal jacket
Ciekawe kiedy będzie film o tytule zalety wojny
kiedy zrobicie analizę "Żelaznego Jana" Roberta Bly'a?
Hej, kto zjadł ostatniego kwasa?
To mi trochę przypomina wątek gry spec ops the line. Sami twórcy przyznali gdzieś w jakimś wywiadzie że inspirowali się czasem apokalipsy.
może ocena filmu jojo rabit
czekałem na to, ale i tak bardzo proszę o analizę komiksu superman red son
może zrobisz analizę serii książek B.V Larsona Star Force?
Świetny materiał jak zawsze. Może kiedyś zrobicie analizę świetnego filmu jakim jest: Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda? Zbyt wielu ludzi odbiera ten film go "nudny western", a film ten jest o czymś zupełnie innym...
Ale czy warto być człowiekiem? W świecie ogarniętym szaleństwem nienawiści, chciwości i głupoty. A może cierpienie otwiera oczy. Jest tylko mrok. Nieuchronna ciemność, która wszystko otacza.
Aktor który grał Willarda grał też wujka Bena w filmie "niesamowity spider-man".
W momencie o załamaniu psychicznym na sacharze, przypomniał mi się Aleister Crowley i jego "objawienie" Księgi Prawa. Teraz sobie myślę czy on tam nie zajrzał do jądra swojej ciemności XD PDK
Akurat sachar nie powoduje załamań psychicznych, wręcz przeciwnie.
Wybitny film .Obejżałem go jako 18 latek. Jednak jak potem przeczytałem pierwowzór czyli bardzo polskie ,,Jądro ciemności " Conrada, to stwierdziłem, że film nie ma startu. Tak naprawde spłycił temat i szybko się zestarzał. Książka nie. Swoją drogą ciekawe że do niektórych książęk trzeba dorosnąć i czytanie ich w wieku licealnym nie ma sensu, vide ,,Ziemia obiecana" czy ,,Chłopi".
No way, to naprawdę wymawia się [kertz] a nie [kurtz]?
Józef Conrad
Na początku przeczytałem Wojna idei i myślałem, że to kolejny komentarz do odcinka o debacie
A ja wciąż czekam na analizę Seksmisji
Mógłbyś najpierw informować jaki film polecasz do obejrzenia, a po kilku dniach wrzucać swoje nagranie ;)
może coś o regionalizmie
Wstrząsające... O.o
Tak tylko informacyjnie moralność nie "znajduje się" w kręgosłupie tylko w mózgu.
Moralność???
@@ApolloStar12 mózg to urządzenie sterujące twoim ciałem w tym zachowaniem. W zależności od tego jak jest zbudowany ludzie zachowują się w sposób wspópracujący lub nie tak samo z byciem wporządku w stosunkach do innych ludzi
Czekam na film analizujący Red Dead Redemption 2
Dobra, dobra, piękna narracja, jak w bajce. Film ma być katharsis i słychać same Ohy i Ahy nad mądrością przekazu.
Autorzy jednak zapomnieli tylko o jednym zasadniczym motywie przekazu hipisowskich czasów, który widać było na ulicach USA. O realizmie lewackiej propagandowej kampanii antywojennej, która dominowała w przekazie, jak i filmach tego okresu. Tam nie było tak wyrafinowanych treści, których dziś doszukują się autorzy wojny idei. Szybko by to zrozumieli, gdyby spędzili choć kilka dni na planie.
No ale WOJNA w Wietnamie nie była potrzebna !!!
@@wojbas471 Tak samo jak I i II wojna światowa. Ale gdy już wybuchła, to trzeba było przeciwstawić się agresji zbrodniarzy a nie kręcić filmy antywojenne. Nie powstrzymalibyśmy zbrodniczych planów Hitlera, gdyby w Hollywood tylko kręcono antywojenne filmy. Zgadzasz się?
@@wojbas471
Była potrzebna, tak jak każda inna wojna podczas Zimnej Wojny.
To, że Wietnam, Laos, Kambodża, Birma i pół Korei zostały stracone nie znaczy, że komunistów nie należało zwalczać. "Domino" zostało zatrzymane w Malezji, Indonezji i na Filipinach, gdzie na szczęscie komuniści zostali pokonani
W filmie miało nie być takiego głębokiego przekazu, ale plany hollywoodzkich clownów pokrzyżowała głęboka treść oryginału książkowego, z której odwieczne prawdy o naturze ludzkiej przyćmiły próby tworzenia propagandy.
Ale jak to? Przecież cywilizacja to zło, a ludzie żyjący w dziczy to ludzie dobrzy, miłujący pokój, wychowujący dzieci bez przemocy. Nie jedzą zwierząt, żeby nie robić im krzywdy i nie krzywdzą siebie nawzajem. Są szczęśliwi i uśmiechnięci. To cywilizacja jest złem, a nie że jądro ciemności w człowieku…
Black lagoon
Czekamy na analizę polskości - kapitan bomba.
nie rozumiem czemu ten oficer był nie wygodny jeśli jego plan miał szansę przechylić szale zwycięstwa to poco się go pozbywać
Bo film miał być hollywódzką antywojenną bajką dla wyprania mózgów widzów i wybielenia USA.
Temat był jednak tak ciężki, że próby twórców poległy w walce z odwieczną prawdą o ludzkiej naturze ;)
Nagraj film o Morawiecki i e sporcie
Nie oglądałem muszę nadrobić