Oo to co było zapowiadane ;) Dzięki może się przydać. Od siebie dodam ( mam nadzieję dobrze myślę ) że nie powinno się robić /home w btrfs - po co komu migawki tutaj szczególnie wielkich plików np gier - żaden backup a miejsce leci. Mogę się mylić w sensie działania tego btrfs poza głównym systemem😂 Fajnie że wyjaśniłeśv temat instalacji nie standardowej ❤❤❤
home w btrfs nie ma większego sensu jeżeli nie masz dwóch configów snapper config /(root) config /home a i tak może być problem bo w pewnym momencie migawki z home zaczynają ważyć tyle co pliki. Koniec końców btrfs na home w domu? Bezsens
Dzięki za kolejny ciekawy film. Jak zawsze prosto i zrozumiałe. Szkoda tylko że tak cicho nagrane. Twoje filmy zawsze były głośne a Twój głos jest wyraźny.
TL:DR Super, że sie film przydał. Mam w opisie kanału paypal me oraz ilibrepay. Polska wersja buy me a coffe chciała mój numer dowodu wraz serią i pesel. Więc odpuściłem buy me a coffe. Już wolę zostawić nr konta w opisie kanału, jeżeli tobie lub komukolwiek innemu będzie tak wygodniej.
@@MakeLinuxSimple Jeżeli możesz dać numer konta w opisie, to myślę, że to było by bardzo wygodne dla darczyńców. Powiem tak: zarejestrowałem się na librepay, ale ten serwis nie jest zbyt wygodny i nie zachęca Polaków. Podam przykład: akceptują tylko płatności na konto w koncie walutowym euro. Jest jeszcze tylko jedna możliwość: płatność kartą. Mnie to akurat nie odstrasza, ale wiem, że wiele osób nie lubi podawać dane swojej karty płatniczej. W każdym razie podałem numer swojej karty płatniczej i chciałem zrobić płatność i otrzymałem komunikat, że płatność, którą próbuję zrealizować musi być przez pośrednictwo paypal i że ta płatność jest nie zalecana ze względu na wysokie koszty prowizyjne. Nie ukrywam, że takie teksty nie zachęcają do wspomagania przez pośredników, skoro na starcie otrzymujesz komunikat, czytaj: "możesz wpłacić, ale ostrzegamy, że to nie będzie wiele warte dla nadawcy" Kiepski przekaz moim zdaniem,.... P.S. Paypal do mnie nie przemawia ze względu na złe doświadczenia jakie z nimi miałem dekadę temu P.S2 Rozumiem, że wirtualna kawa jako dla Ciebie twórcy może nie być wygodna ze względu na ochronę prywatności danych, ale myślę, że dla wpłacających jest odwrotnie, bo mają płatności blik (wygoda i brak wymogu podawania danych karty) i tym samym są bardziej zachęcający dla nadawcy.
Trochę nie rozumiem kwestii bania się o TBW SSD.. 3 lata mam min. Crucial CX500 ( żaden pro, zwykłe qlc ) i robi za cache proxy video - prawie v codziennie zapis kilkadziesiąt GB w kółko i co ? No nic. Nic mu nie jest. Nie raz jest zapchany pod korek... Jasne trim automatyczny co tydzień i jest spokój.. gdzie niby to wypalenie komórek?? Nie sprawdzałem stanu bo po co.. dojdzie do zera i tak będzie chodził, prędzej kontroler siada niż sama pamięć flash
@SwiatLinuksa 3 lata Bartku, porozmawiamy za 10. Wszystkie wyliczenia na temat TBW dysków ssd są wyliczeniami teoretycznymi. których nikt nie sprawdził w boju. Pierwszy dysk tależowy to 1956 sposób zapisu CMR. Technologia używana do dzisiaj w data center. Nikt nie postawi dysku SMR nawet na NAS... chyba,że niespełna rozumu. Ze względu na trwałość danych na dyskach CMR nie mam w kompie ani jednego SMR. Dysk półprzewodnikowy na dane owszem ale serwerowy. Jeszcze mnie nie popiedroliło żeby dać 1000zł i więcej zł za 480GB NVME i 3400zł za 1.2 TB sata. Sprawdź sobie kontrolery, sprawdź kości zobacz co idzie do cywila a co na serwer jak chodzi o ssd. Z HDD sprawa wygląda lepiej i jednak wielokrotnie taniej.
A ja mam takie pytanie. Jaki system plików w Open Suse jest lepszy BTRFS czy EXT4 jeżeli chodzi o laptopa do multimediów ,przeglądanie internetu i rzeczy biurowe?Ps.laptop nowy z intel i3 1215u i 16 gb ramu i dyskiem nvme samsung 500 gb odczyt 3500 mb/s zapis 2500 mb/s PCIe 4.0 M.2 (2242).No i najważniejsze , nie planuję robić migawek systemowych ,ale zauważyłem ,że po instalacji open suse na btrfs laptop działa szybciej niż na ext4.
Osobiście nie zauważyłem różnicy w prędkości ext4 vs btrfs. Podzieliłem dysk root btrfs home ext4 ze względu na migawki. Jeżeli nie chcesz migawek śmiało wrzucaj ext4, jest to stabilny sprawdzony system plików.
ja to bym jeszcze wywalil do ext4 /var , /tmp i ten dziwny folder co on tam sobie dyski montuje z automatu. I wtedy byla by bajka. Tam i tak sam smietnik jest a dodatkowo po jakims fikolku - mozna by bylo zawsze po odtworzeniu zajzec do logow z awarii (tak mi sie wydaje przynajmniej)
tmp od kilku lat siedzi domyślnie w ramie o ile kojarzę tmpfs to się zwie. Dziwny folder? Masz na myśli /media? O ile trzymanie /var na osobnej partycji czy dysku (szczególnie na serwerach) jest jak najbardziej logiczne o tyle media który sam z siebie nic nie zajmuje chyba już nie. Do /media trzeba coś wpiąć, żeby cokolwiek tam było (pendrive, dysk przenośny), po domontowaniu zawartość znika. Natomiast var to co innego. Załóżmy że coś generuje logi w wyniku ataku, jeżeli var jest na roocie zapcha partycje i np zwiesi / spowolni system. Jak siedzi na swojej partycji, to zapcha partycje /var, system na to gwiżdże i macha nogą. W razie co cd /var/log rm -rfv * . Taki tam przykład.
@@MakeLinuxSimple musialem sprawdzic ten punkt montowania, bo to naprawde wynalazek jest 🤣 - on to montuje wszystko co nie jest inaczej ustawione w fstab do /run/media. I zastanawia mnie wlasnie - skoro to jest w strukturze partycji root, to snapper nie bedzie sobie przeczesywal tego punktu montowania? Przeciez hardlink dziala jak by to byl fizyczny folder. Tak w/g mojej logiki przynajmniej...?
Katalog /media służy systemowi za punkt dla automount. Spróbuj tam zamontować coś z palca ;) ;). Próbowałem system zdurniał. Miałem pendrive shrodingera. On tam był, ale go tam nie było. Do restartu nic nie szło zamontować. Wkładasz drugi pendrive - system resources busy. Próbujesz domontować ręcznie, ten który uprzednio zamontowałeś - system resources busy :) . Do ręcznego montowania można użyć /mnt. Natomiast zwykle używa się go do chwilowego montowania obcych systemów plików (np partycja z windows). Ja mnt używam już tylko przy bootstrapowaniu systemu. Jeżeli montuje coś ręcznie to sobie tworze katalog do którego montuje.Wracając jeszcze do samego /media lub /run/media. Przeglądając FHS cieżko nie odnieść wrażenia, że prawidłowym katalogiem dla automount jest katalog /media ale... /run jest opisany w taki sposób, że można usprawiedliwić jego użycie jako kontenera dla /media i stąd wszystkie niejasności i galimatias
Oo to co było zapowiadane ;) Dzięki może się przydać. Od siebie dodam ( mam nadzieję dobrze myślę ) że nie powinno się robić /home w btrfs - po co komu migawki tutaj szczególnie wielkich plików np gier - żaden backup a miejsce leci. Mogę się mylić w sensie działania tego btrfs poza głównym systemem😂
Fajnie że wyjaśniłeśv temat instalacji nie standardowej ❤❤❤
home w btrfs nie ma większego sensu jeżeli nie masz dwóch configów snapper config /(root) config /home
a i tak może być problem bo w pewnym momencie migawki z home zaczynają ważyć tyle co pliki. Koniec końców btrfs na home w domu? Bezsens
Dzięki za kolejny ciekawy film. Jak zawsze prosto i zrozumiałe. Szkoda tylko że tak cicho nagrane. Twoje filmy zawsze były głośne a Twój głos jest wyraźny.
Fajnie że się filmy przydają, dobrze wiedzieć że to co mówie jest jasne (czasami nie mam pewności). Musze zobaczyć co z dźwiękiem skaszaniłem dzięki.
Dziękuję bardzo za film. O to chodziło🙂👍
Czy można Ci postawić kawę, tzw wirtualna kawę (chyba to jest serwis buycoffe) ?
TL:DR Super, że sie film przydał. Mam w opisie kanału paypal me oraz ilibrepay. Polska wersja buy me a coffe chciała mój numer dowodu wraz serią i pesel. Więc odpuściłem buy me a coffe. Już wolę zostawić nr konta w opisie kanału, jeżeli tobie lub komukolwiek innemu będzie tak wygodniej.
@@MakeLinuxSimple
Jeżeli możesz dać numer konta w opisie, to myślę, że to było by bardzo wygodne dla darczyńców.
Powiem tak: zarejestrowałem się na librepay, ale ten serwis nie jest zbyt wygodny i nie zachęca Polaków. Podam przykład: akceptują tylko płatności na konto w koncie walutowym euro. Jest jeszcze tylko jedna możliwość: płatność kartą. Mnie to akurat nie odstrasza, ale wiem, że wiele osób nie lubi podawać dane swojej karty płatniczej.
W każdym razie podałem numer swojej karty płatniczej i chciałem zrobić płatność i otrzymałem komunikat, że płatność, którą próbuję zrealizować musi być przez pośrednictwo paypal i że ta płatność jest nie zalecana ze względu na wysokie koszty prowizyjne.
Nie ukrywam, że takie teksty nie zachęcają do wspomagania przez pośredników, skoro na starcie otrzymujesz komunikat, czytaj: "możesz wpłacić, ale ostrzegamy, że to nie będzie wiele warte dla nadawcy"
Kiepski przekaz moim zdaniem,....
P.S.
Paypal do mnie nie przemawia ze względu na złe doświadczenia jakie z nimi miałem dekadę temu
P.S2
Rozumiem, że wirtualna kawa jako dla Ciebie twórcy może nie być wygodna ze względu na ochronę prywatności danych, ale myślę, że dla wpłacających jest odwrotnie, bo mają płatności blik (wygoda i brak wymogu podawania danych karty) i tym samym są bardziej zachęcający dla nadawcy.
ok, już dodaje nr konta do opisu, dzięki wielkie
7:43 SSD masz z gównolitu i/albo używasz hibernacji?
ani jedno ani drugie
Trochę nie rozumiem kwestii bania się o TBW SSD.. 3 lata mam min. Crucial CX500 ( żaden pro, zwykłe qlc ) i robi za cache proxy video - prawie v codziennie zapis kilkadziesiąt GB w kółko i co ? No nic. Nic mu nie jest. Nie raz jest zapchany pod korek... Jasne trim automatyczny co tydzień i jest spokój.. gdzie niby to wypalenie komórek?? Nie sprawdzałem stanu bo po co.. dojdzie do zera i tak będzie chodził, prędzej kontroler siada niż sama pamięć flash
@SwiatLinuksa 3 lata Bartku, porozmawiamy za 10. Wszystkie wyliczenia na temat TBW dysków ssd są wyliczeniami teoretycznymi. których nikt nie sprawdził w boju. Pierwszy dysk tależowy to 1956 sposób zapisu CMR. Technologia używana do dzisiaj w data center. Nikt nie postawi dysku SMR nawet na NAS... chyba,że niespełna rozumu. Ze względu na trwałość danych na dyskach CMR nie mam w kompie ani jednego SMR. Dysk półprzewodnikowy na dane owszem ale serwerowy. Jeszcze mnie nie popiedroliło żeby dać 1000zł i więcej zł za 480GB NVME i 3400zł za 1.2 TB sata.
Sprawdź sobie kontrolery, sprawdź kości zobacz co idzie do cywila a co na serwer jak chodzi o ssd. Z HDD sprawa wygląda lepiej i jednak wielokrotnie taniej.
@@MakeLinuxSimple jak sie nie ma co się lubi.. to wiesz :) Ja nie narzekam.
@@SwiatLinuksa Spoko :) Ja po prostu cywilnym ssd nie ufam. Newralgicznych danych na takowych nie trzymam. Obecnie na ssd mam tylko root :P
A ja mam takie pytanie. Jaki system plików w Open Suse jest lepszy BTRFS czy EXT4 jeżeli chodzi o laptopa do multimediów ,przeglądanie internetu i rzeczy biurowe?Ps.laptop nowy z intel i3 1215u i 16 gb ramu i dyskiem nvme samsung 500 gb odczyt 3500 mb/s zapis 2500 mb/s PCIe 4.0 M.2 (2242).No i najważniejsze , nie planuję robić migawek systemowych ,ale zauważyłem ,że po instalacji open suse na btrfs laptop działa szybciej niż na ext4.
Osobiście nie zauważyłem różnicy w prędkości ext4 vs btrfs. Podzieliłem dysk root btrfs home ext4 ze względu na migawki. Jeżeli nie chcesz migawek śmiało wrzucaj ext4, jest to stabilny sprawdzony system plików.
@@MakeLinuxSimple Sprawdziłem tego snappera w btrfs.Faktycznie działa on bez problemu.Chyba przejdę na tego btrfsa.
ja to bym jeszcze wywalil do ext4 /var , /tmp i ten dziwny folder co on tam sobie dyski montuje z automatu. I wtedy byla by bajka. Tam i tak sam smietnik jest a dodatkowo po jakims fikolku - mozna by bylo zawsze po odtworzeniu zajzec do logow z awarii (tak mi sie wydaje przynajmniej)
tmp od kilku lat siedzi domyślnie w ramie o ile kojarzę tmpfs to się zwie. Dziwny folder? Masz na myśli /media? O ile trzymanie /var na osobnej partycji czy dysku (szczególnie na serwerach) jest jak najbardziej logiczne o tyle media który sam z siebie nic nie zajmuje chyba już nie. Do /media trzeba coś wpiąć, żeby cokolwiek tam było (pendrive, dysk przenośny), po domontowaniu zawartość znika. Natomiast var to co innego. Załóżmy że coś generuje logi w wyniku ataku, jeżeli var jest na roocie zapcha partycje i np zwiesi / spowolni system. Jak siedzi na swojej partycji, to zapcha partycje /var, system na to gwiżdże i macha nogą. W razie co cd /var/log rm -rfv * . Taki tam przykład.
@@MakeLinuxSimple musialem sprawdzic ten punkt montowania, bo to naprawde wynalazek jest 🤣 - on to montuje wszystko co nie jest inaczej ustawione w fstab do /run/media. I zastanawia mnie wlasnie - skoro to jest w strukturze partycji root, to snapper nie bedzie sobie przeczesywal tego punktu montowania? Przeciez hardlink dziala jak by to byl fizyczny folder. Tak w/g mojej logiki przynajmniej...?
@@TomekRz /run/media lub /media to standartowe miejsce montowania dysków wymiennych opisane w FHS 3.0 albo 2.5
@@MakeLinuxSimple no to jestem za stary chyba, bo jakoś się przyzwyczaiłem do /mnt albo /media 😁
Katalog /media służy systemowi za punkt dla automount. Spróbuj tam zamontować coś z palca ;) ;).
Próbowałem system zdurniał. Miałem pendrive shrodingera. On tam był, ale go tam nie było. Do restartu nic nie szło zamontować. Wkładasz drugi pendrive - system resources busy. Próbujesz domontować ręcznie, ten który uprzednio zamontowałeś - system resources busy :) . Do ręcznego montowania można użyć /mnt. Natomiast zwykle używa się go do chwilowego montowania obcych systemów plików (np partycja z windows). Ja mnt używam już tylko przy bootstrapowaniu systemu. Jeżeli montuje coś ręcznie to sobie tworze katalog do którego montuje.Wracając jeszcze do samego /media lub /run/media. Przeglądając FHS cieżko nie odnieść wrażenia, że prawidłowym katalogiem dla automount jest katalog /media ale... /run jest opisany w taki sposób, że można usprawiedliwić jego użycie jako kontenera dla /media i stąd wszystkie niejasności i galimatias