Jestem zachwycony OpenSUSE Tumbleweed - Łukasz Vs. Linux

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 30 ноя 2024

Комментарии • 108

  • @RabbitTV95
    @RabbitTV95  5 месяцев назад +4

    Tumbleweed zrobił aktualizację, teraz jak instalujesz system z podpiętą nvidią, serwer jest automatycznie dodany, wystarczy wpisać jedną komendę w konsolę by zainstalować sterowniki
    sudo zypper -n in nvidia-drivers-G06
    Jeżeli masz secure boot włączony w biosie, trzeba jeszcze wpisać tą komendę
    sudo mokutil --disable-validation

  • @RabbitTV95
    @RabbitTV95  10 месяцев назад +23

    Mój następny duży film będzie zbiorowym poradnikiem na temat przesiadki z windows na linux, jak tu działają gry, jakich programów używać itd.

    • @KKK-br3ic
      @KKK-br3ic 10 месяцев назад +1

      Oby jak najszybciej.

    • @marcinpawelski4091
      @marcinpawelski4091 9 месяцев назад

      jestem za@@KKK-br3ic

    • @nomaddemon
      @nomaddemon 4 месяца назад +1

      co do przesiadki, jednym z najwazniejszych elementów jest:
      ile sie da, sprobuj sie przesiasc na oprogramowanie ktore jest wieloplatformowe i zacznij je uzywac na swoim windowsie, przesiadka bedzie mnie bolesna, bo juz troche softu bedziesz znać :)
      druga sprawa, NIGDY ale to NIGDY nie instaluj sterowników nvidii ze stronki... [windows style]
      zza czasow jak x11 byl glownym managerem, to ten sterownik rozwalał kompletnie X a potem co aktualizacja kernela czy xorga zawsze cos sie wywalało w kosmos.
      tak sie po prostu nie robi :) zawsze uzywac paczek systemowych

  • @elektron1101
    @elektron1101 10 месяцев назад +6

    Fajnie, że znalazłem Twój kanał. Z linuksem znam się od 2001r. Od 2006 siedziałem po trochę na Mandriva, trochę na windzie. W 2010 stwierdziłem, że mam dosyć microshitu i siadłem na Ubuntu, potem Mint. Jak już się oswoiłem z linuksem to zacząłem szukać szybkości i stabilności. 3 lata temu przeleciawszy wszystkie dystrybucję siadłem na Manjaro, ale dalej mi mało. No bara wyleciała po 3 dniach, potestuję Tumbleweed, może to co mi przeszkadzało 3 lata temu zostało naprawione...

  • @SneakiestDuke68
    @SneakiestDuke68 10 месяцев назад +8

    Również ciekawa jest ta OpenSUSA, daje jeszcze więcej możliwości. Ja na razie pozostaję przy Nobarze, bo aktualnie wszystko dobrze działa. A ja jestem taki, że jak zainstaluje system i śmiga wszystko to chcę go mieć na dłużej.

  • @home291
    @home291 10 месяцев назад +6

    czekałem na taki materiał o OpenSUSE na polskim yt, dzięki wielkie ! sub leci

  • @tomaszczerwinski2943
    @tomaszczerwinski2943 10 месяцев назад +2

    Hejka. Bardzo konkretnie i treściwie o susełku. Szkoda, że nie można postawić obok windy, ale mam drugi dysk i wypróbuję. Dzięki jeszcze raz za konkret opis :)

    • @RabbitTV95
      @RabbitTV95  10 месяцев назад

      Można. Ja mam i winde i suse na komputerze, bootloader opensuse(tj. grub) dodaje opcję uruchomienia windowsa jeżeli jest taka potrzeba.

    • @tomaszczerwinski2943
      @tomaszczerwinski2943 10 месяцев назад

      Moze pomylilem się jeżeli chodzi o tryb Live. Na drugim dysku postawilemi jest miodzio. Ciekawe czy instalacja obok windy bedzie przebiegala jak choćby w endeavour. W senscie podobnie jak orzez calamares?

  • @demanuDJ
    @demanuDJ 10 месяцев назад +3

    Jestem użytkownikiem Nobary od dawna (wcześniej Fedory zanim odkryłem Nobarę) i szczerze pomimo pewnych bolączek tej dystrybucji to zawsze byłem z niej zadowolony. Sprawdza się w codziennym użytkowaniu w pracy (pracuję jako DevOps i nie mam z Nobarą problemów w pracy) jak i w graniu. Ale nie próbowałem OpenSuse w dłuższej perspektywie a ten film dał mi do myślenia... może wypróbuję Thumbleweed na Laptopie z którego mniej korzystam a potem ewentualnie przerobię mój stacjonarny.

  • @djlukas1983
    @djlukas1983 2 месяца назад

    Cześć ja też jestem Łukasz i też od jakiegoś czasu korzystam z OpenSuse Tumbleweed.
    Po przesiadce z Archa szukałem jakiegoś sensownego rolling release z czymś takim co będzie podobne do AUR no i natrafiłem na OpenSuse tumbleweed z OPI.
    Jeżeli chodzi o prędkość zyppera to chodzi o to że pobiera on na raz tylko jeden pakiet więc mając kolkaset pakietów do poprania idzie to dość długo.

  • @verpejas
    @verpejas 10 месяцев назад +2

    Również przesiadłem się z debiana + kde na Opensuse jakoś w listopadzie, i może poza (moim zdaniem) niepotrzebnie skomplikowanym interfejsem dodawania drukarek przez yast (co psuje ustawienia drukarek KDE), jak narazie wygląda na to że wkońcu skończyłem z distrohoppingiem. Wszystko co potrzebuję mam w flatpakach i repozytoriach, a coś bardziej egzotycznego znajdzie się w opi/obs/distrobox.
    Fajny tip który usprawnił mi korzystanie z opensuse to stworzenie sobie symlinka "zypper" do ~/bin/zyp. Dzięki temu zamiast np. "sudo zypper dup" wystarczy "sudo zyp dup", co przynajmniej w moim subiektywnym odczuciu poprawiło mi korzystanie z openSUSE - (dwie literki "p" w komendzie powodowały że często wpisywałem komendę z błędem).
    Tylko raz zdarzyła się sytuacja gdzie sddm się wykrzaczył na waylandzie - ale to przez to że mam dość egzotyczne ustawienia locale - wszystko po angielsku z formatem daty/godziny HH:mm i yyyy-mm-dd co nie jest dostępne w żadnym angielskim formacie lokalizacji (przynajmniej z tego co pamiętam). Po zresetowaniu ustawień locale sddm działał już poprawnie, a Konsole zaczeła poprawnie wyświetlać emotikony i inne znaki unicode/krzaczki i bloki.
    Ogółem rzecz biorąc, tak jak sam powiedziałeś, obawiałem się małego community oraz relatywnie niedużej liczbie użytkowników na desktopach, ale cieszę się że spróbowałem i jak narazie nie żałuję. Zobaczymy co wydarzy się pod koniec lutego jak wskoczy plasma6 :)

    • @RabbitTV95
      @RabbitTV95  10 месяцев назад +1

      co do symlinka, to ja mam w oh-my-zsh plugin suse i on dodaje skróty do zyppera, np. zin jest od instalacji, zrm od usuwania itd. Nie chciałem o tym mówić na filmie bo to już bardziej zaawansowana sprawa.

    • @Starboy_21_08
      @Starboy_21_08 9 месяцев назад

      Dlaczego porzuciłeś kochanego Debianka? Przyznam, że 12 wersja jest troche zbugowana. Z KDE Kubuntu LTS jest dopracowane też

    • @verpejas
      @verpejas 9 месяцев назад

      @@Starboy_21_08 Jakoś nie chciał mi sprawnie działać na moim hardwarze - ryzen 5650u i karta sieciowa NFA765 - lepszej sieciowki jeszcze nie doświadczyłem a korzystałem i z AX210 i z realtekow. Na debianie brak odpowiednich sterowników, bodajże atk11. Był spory problem z ustawianiem regionu dla karty, przez co dmesg był zapełniony błędami a i sama karta działała wolniej. Do tego amdgpu średnio mi działało w przeglądarkach. Z racji tego że korzystam z KDE plasmy - rolling release działa na moją korzyść. Jutro premiera plasmy 6, więc za tydzień można zabrać się za testy :D
      Oczywiście jest kanał sid dla debiana, można bawić się w backporty, kompilowanie specyficzne pod sprzęt, ale jakoś mi to nie leży, chciałem coś co będzie stabilne i świeże. No i tutaj Opensuse (narazie) zakończył mój distrohopping.
      Debiana dalej lubię, korzystam z niego na drugim thinkpadzie, działal kiedyś jako serwer do tworzonych przezemnie stron www - w tym zastosowaniu stabilność debiana jest (chyba nadal) niezastąpiona

    • @RabbitTV95
      @RabbitTV95  9 месяцев назад +1

      @@Starboy_21_08 Mam za nowy sprzęt na debiana i jego forki, a nie przepadam za podmianą ważnych komponentów systemu, bo to się często źle kończy.

    • @Starboy_21_08
      @Starboy_21_08 9 месяцев назад

      A to takt, chyba, że debian testing.. ale susełek jest zajebisty choć wersja leap zauważalnie płynniejsza ale ponoć to ostatnie wersje tego systemu w tej wersji.@@RabbitTV95

  • @Linuxgymrat
    @Linuxgymrat 10 месяцев назад +3

    Na susełka przerzuciłem się prawie rok temu i była to najlepsza decyzja. Snapper już wiele razy ratował mi dupę i to zawsze z mojej winy bo system sam w sobie jest bardzo stabilny.

    • @Starboy_21_08
      @Starboy_21_08 9 месяцев назад

      Polecam też Kubuntu LTS jak lubisz duże repo i stabilność na KDE oraz wsparcie hardware

  • @det0xx842
    @det0xx842 9 месяцев назад +1

    Hej świetny materiał. Mam pytanie instalowałeś Repo Packmana czy korzystasz tylko z OBI ?

    • @RabbitTV95
      @RabbitTV95  9 месяцев назад +1

      instalując kodeki przez opi instalujesz packmana

  • @mrlukasz
    @mrlukasz 10 месяцев назад +4

    przkonałeś mnie zamieniam ubuntu na opensusa :)

  • @michal6688
    @michal6688 Месяц назад

    Mam ryzen 7 z integra amd oraz dedykowana amd rx6600m na laptopie jak to wlacxyc by korzystalo tylko z dedykowanej a nie z integry. W info sys pokazuje integre a w neofetch obie. Bardzo prosze o pomoc

    • @RabbitTV95
      @RabbitTV95  Месяц назад

      chyba w bios możesz wyłączyć zintegrowaną. Możesz też wymusić by aplikacja/gra uruchomiła się z dedykowanej karty, uruchamiając ją z parametrem startowym DRI_PRIME=1. Tryb zasilania wysokiej wydajności też powinien pchnąć wszystko na dedykowaną kartę.

  • @dar3kp459
    @dar3kp459 5 месяцев назад

    Cześć. Czy wiesz jak zainstalować aplikację megasync w tej dystrybucji? Przy korzystaniu z opi wywala błąd" nothing provides 'libicudata.so.73()(64bit)' needed by the to be installed megasync-5.2.1-4.1.x86_64" a po zainstalowaniu z flatpaka aplikacja się zawiesza.

    • @RabbitTV95
      @RabbitTV95  5 месяцев назад

      ciekawe, opi megasync to oficjalna metoda instalacji

  • @mariuszc.1292
    @mariuszc.1292 4 месяца назад +1

    Społeczność opensuse jest mała? Postarajmy się, żeby była większa. 😅 To dystrybucja do której mam sentyment. Zawsze jak do niej wracam, to na potykam jakiś błąd, który sprawia, że wracam z powrotem do Minta. Niemniej jednak, to jedna z niewielu dystrybucji o statusie "independent".

  • @szachupl
    @szachupl 5 месяцев назад

    Cześć! Na liście instalowanych aplikacji w oczy wpadł mi Photoshop... W jaki sposób korzystasz z PS na Linuxie?

    • @RabbitTV95
      @RabbitTV95  5 месяцев назад

      Używam starej wersji, bo najnowsza nie chula

  • @elektron1101
    @elektron1101 10 месяцев назад +1

    No jak fajnie, że Cię znalazłem. Uciekłem po 10 latach z Minta na Manjaro, ale po 2 latach znów szukam

    • @Starboy_21_08
      @Starboy_21_08 9 месяцев назад

      Manjaro zapierdala ale... błędy na błędach :D Kubuntu LTS ;)

  • @TheZawadziak
    @TheZawadziak 10 месяцев назад +2

    Zawsze używałem distro opartych o apt, ostatnio wpadłem na BigLinux i po tygodniu zainstalowałem na laptopie 😉

    • @Starboy_21_08
      @Starboy_21_08 9 месяцев назад

      MEga distro ale za bardzo dla mnie pstrokate i te okna Manjaro pod spodem :D

  • @heavybob18
    @heavybob18 8 месяцев назад +1

    Fajny materiał ❤

  • @Jacek..
    @Jacek.. 6 месяцев назад

    Miałem dwie próby instalacji 2 programów z pliku rpm i obie nie udane. Był ten sam komunikat: Pakiet jest uszkodzony, test integralności nie powiódł się. Instalowałem za pomocą yast. Mogłem wybrać ignoruj zamiast przerwij ale nie wiem czy to dobry pomysł? Pliki pobrane albo z githuba albo ze strony domowej programu.

  • @skarlok1
    @skarlok1 9 месяцев назад

    Cześć, Pytanko. Sprawdzałeś może dystrybucje pod kontem Blendera czy też Davinci Resolve? Chodzi mi tutaj o dobre wsparcie Nvidia plus dobra wydajność.

    • @RabbitTV95
      @RabbitTV95  9 месяцев назад

      Nie mam już nvidii to nie sprawdzę, ale sterowniki powinny pozwolić używać rdzeni cuda.

  • @szymonmordehaifinkelstein-3697
    @szymonmordehaifinkelstein-3697 9 месяцев назад +2

    Zostawiłem suba, Opensuse był zawsze przeładowany :D tak jak by nie mogli dać wyboru co do wielkości instalacji systemu jak w Ubuntu, zamiast tego ma się wszystko, a nie każda aplikacja jest nam potrzebna.

  • @Krzon90
    @Krzon90 9 месяцев назад +1

    Łukasz myślisz że można go instalować na Intel Xeon E3-1246 v3 z RTX 1650 4GB?

  • @Krzon90
    @Krzon90 10 месяцев назад +2

    @Łukasz Zając Ja siedziałem na pop os ale był jakiś problematyczny więc od kilku dni testuje nobarę dzięki tobie ale dodam że z linuxami to mam doczynienia góra 2 miesiące i dopiero się uczę choć bardzo boli mnie to że ciężko mega włączyć gry niezależne co mają tylko plik exe do instalacji takie jak ravendawn online, corepunk czy starcitizen. Jeszcze tego nie ogarnąłem ehh :(. I zależy mi na instalacji na innym dysku bo dysk systemowy już nie ma miejsca wkurza to że linuxy walą wszystko na dysk systemowy... Ale pozatym podoba mi się ogólnie. Widzę już dałeś nowy system no może nie będe znowu zmieniał bo nobara jako pierwsza obsługuje mi myszkę i jakoś to działa bo mam sprzęt gamingowy inne linuxy nie obsługiwały moich podzespołów dobrze. Do tej pory testowałem tylko Linux Minta później pop os i teraz Nobarę ale ja jadę na Wailand zamiast x11 w sumie bez róznicy ja jestem all team AMD.

    • @RabbitTV95
      @RabbitTV95  10 месяцев назад +1

      Cześć, z tego co widzę, Star Citizen i Ravendawn mają swoje instalatory w programie lutris, możesz spróbować je zainstalować w tym programie.

  • @tomaszwitt7326
    @tomaszwitt7326 5 месяцев назад

    wlasnie testuje na virtualce aktualnie 2 lata siedzie na ednevoros ale ten tez jest niezly

  • @Jacek..
    @Jacek.. 6 месяцев назад

    Ja byłem zachwycony dopóki nie zainstalowałem tumbleweed na VMware. Dźwięk się strasznie krzaczy zaraz po instalacji. I nie ważne czy instaluję KDE czy XFCE. Doinstalowanie kodeków czy aktualizacje nic nie pomagają. Samą VM ustawiam tak samo jak dla innych distro linuksowych. Różne dziwne rzeczy widziałem na linuksach ale takiego cyrku jeszcze nie. Dźwięk znika i się pojawia lub tnie strasznie ("czkawka" audio). Gdy w ustawieniach audio robię testy kanałów to też dźwięk czasem jest, czasem nie ma a czasem tnie. Oczywiście to samo na plikach wideo z dysku. Takie cyrki tylko na linuksie są możliwe. Wideo też niezbyt płynnie chodzi. Na KDE okna się otwierają ze sporym opóźnieniem. To distro w KDE na VM pracuje tak jakby miało większe wymagania systemowe niż win 10. To jeśli chodzi o wrażenia wizualne okien, ale z procka i z pamięci nie żre jakoś dużo. Testowałem zarówno z włączoną akceleracją 3d jak i wyłączoną. Nie idzie obejrzeć żadnego wideo a raczej posłuchać audio. Trzeba by się pobawić w informatyka i naprawiać ten system.

  • @Dawiss2
    @Dawiss2 8 месяцев назад +1

    Moja historia z Linuxem jest podobna, korzystałem z Nobary ale z powodu kilku dziwnych błędów zacząłem szukać innego distro nad którym pracuje większa grupa osób. Trafiłem na ten film i nie żałuję. OpenSUSE jest dużo lepsze niż myślałem :D

  • @pawekika421
    @pawekika421 8 месяцев назад

    Co do odejścia od wersji Leap: Think of Slowroll as more of a skip than a Leap. Regarding Slowrolls relationship with openSUSE Leap, it's important to note that Slowroll is not a replacement for Leap. Rather, it provides an alternative for users seeking more up-to-date software at a slower pace than Tumbleweed, but much faster than Leap.

  • @Krzon90
    @Krzon90 10 месяцев назад +1

    Ta OpenSusa na jakim jest linuxie? Tzn fedora? Ubuntu?

    • @RabbitTV95
      @RabbitTV95  10 месяцев назад +3

      Ich własna podstawa, tj.suse

    • @CampCraftPL
      @CampCraftPL 8 месяцев назад +2

      Warto dodać, że to jedna z najstarszych dystrybucji bo pierwsze wydanie było w 1994. Ciut wcześniej przed Red Hatem.

  • @Sevard85
    @Sevard85 4 месяца назад

    Co do następcy Leap - ma to bardzo dużo sensu. Jak Tumbleweed jest stabilniejsze od Factory, tak jednak taki sposób wydawania sprawia, że coś się może przemknąć. Wydawanie nowej wersji co miesiąc sprawia, że jest więcej czasu na przetestowanie wszystkich paczek i upewnienie się, że są stabilne.

  • @nomaddemon
    @nomaddemon 4 месяца назад

    ten moment, kiedy wszyscy Ci mowia ze terminal "omg jaskinia, jak znać te polecenia"
    Łukasz: ta? to pa na to 10:51
    terminal okazuje sie jednym z najlepszych narzedzi w tym systemie, w windowsie tez by byl, ale jest mega uposledzony

  • @Piorun1
    @Piorun1 9 месяцев назад +1

    bardzo Mądry Odcinek

  • @Krzon90
    @Krzon90 9 месяцев назад

    Ja instalowałem OpenSusa dalej dalej dalej sam wszystko coś tam robił jedna partycja i już. Co o tym myślisz? Czytam w sieci różne teorie że instalacja linuxa musi być ręczna tzn ręczne ustawianie partycji typu /EFI, /root, /home i /swap. Home to w ogóle na osobnym dysku i za każdym razem każdy podaje inne rozmiary. Co czytam to już się w tym pogubiłem. Jesteś w stanie nagrać taki film czy ma to sens? A jak już np na maszynie wirtualnej pokazać i wytłumaczyć jak partycjonowac dysk? W jakich rozmiarach itp? Np ja mam 32gb Ramu ten swap potrzebny? Piszą że 2x tyle co ramu ehh. W sumie home mógłbym dać na inny dysk mam ich kilka i było by spoko. To jak podzielić dysk 250gb ssd..

    • @RabbitTV95
      @RabbitTV95  9 месяцев назад +2

      ja linuxy instaluję z automatu, nie używam manualnego partycjonowania bo po co, jak będę chciał zrobić format to sobie skopiuje ważniejsze pliki na drugi dysk. Na 32GB ramu tp chyba 1GB swapu się używa albo wcale.

  • @Oczkins92
    @Oczkins92 8 месяцев назад

    Ciekawe jak sprawuje sie na laptopie.

  • @polskiluigi8326
    @polskiluigi8326 10 месяцев назад +2

    👍

  • @tomaszadmin2126
    @tomaszadmin2126 9 месяцев назад +1

    Tak słucham czasem tych zachwyconych Linuxem, sam czasem też go używam, z ciekawości i chęci zapoznania, ale wchodząc do jakiegoś poziomu, zauważam barierę, w doborze programów, język, także w moim przypadku ma znaczenie. To raczej system dla wprawnych informatyków, lub dla korzystających typowo do pracy biurowej, lub przeglądających internet (nareszcie, można bezproblemowo wgrać Google Chrome). Mam konto w Galaxy, ale nie ogarniam otworzenia go. Ale mimo wszystko, Linux pociąga swą mnogością systemów i łatwością ich zmiany.

    • @satagiah
      @satagiah 8 месяцев назад

      Gog Galaxy/Epic Store - oba zastępuje Heroic Game Launcher.

  • @leszekostachowski549
    @leszekostachowski549 10 месяцев назад +1

    Niewiadome powody są tajemnicą niezbędności profesjonalistów.. Inaczej bardzo trudno je siebie hobbystycznie od wielu lat by było nie wyjaśnić..

  • @MrKojot88
    @MrKojot88 5 месяцев назад

    OpenSUSE czy Nobara dla gracza z 3060

  • @mkunikow
    @mkunikow 5 месяцев назад

    Opensuse vs Fedora ?

  • @Johny5423
    @Johny5423 10 месяцев назад +1

    Siemano, spoko materiał zostawiam suba i łapkę. Będę pewnie wpadał częściej. Powodzenia!

  • @mariankowalski9797
    @mariankowalski9797 9 месяцев назад

    A próbowałeś cachyos??? To jest kozak!

  • @Jacek..
    @Jacek.. 8 месяцев назад

    Czy w tym distro brak jest problemów z dostępnością oprogramowania w normalnej wersji systemowej a nie flatpak? Programów w wersji flatpak jak wiadomo za wiele nie zainstalujesz, bo pojemność dysku nie jest nieograniczona. Jest to częsta bolączka w linuksie. Niby wyszukiwarka znajduje program ale to jedynie wersja flatpak.

    • @RabbitTV95
      @RabbitTV95  8 месяцев назад

      dzięki opi, można znaleźć dużo programów, baza nie jest tak ogromna jak aur np.

    • @Jacek..
      @Jacek.. 8 месяцев назад

      @@RabbitTV95 Czyli innymi słowy jest dobrze ale mogłoby być lepiej.

  • @tomsz9022
    @tomsz9022 6 месяцев назад

    Mnie osobiście jakoś najbardziej leży mint . cenie go za przejrzystość, prostotę obsługi i to co ma kazdy linux czyli stabilność i bezpieczeństwo

    • @RabbitTV95
      @RabbitTV95  6 месяцев назад

      Mint jest spoko, jest bardzo łatwy w obsłudze, dopóki nie zamontujesz nowych komponentów w komputerze. przestarzałe sterowniki i jądro niestety są bardzo problematyczne na nowszych komputerach. Dodatkowo pulpit cynamon uwielbia uciąć fpsy w grach.

  • @leszekostachowski549
    @leszekostachowski549 10 месяцев назад +1

    Dla grzebacza i podziwa cza najlepszy schematy partycjonowania przy instalacjach to jest korzeń podmieniający partycję na swoją do jednego worka i partycją swap. Potem ewentualnie poprawiam sobie edytorem /etc/fstab.. W home i tak siedzą pliki konfiguracyjne i trzeba mieć osobny dla każdej dystrybucji,.. więc swoje pliki danych najlepiej upychać na linkach do innych partycji.. Zatem mam sobie kilka - do naście partycji po 20G na korzenie, jednego swap i zazwyczaj jedną dużą na duże dane obrazy i wymijanki. Teraz doszedł ESP, bo wcześniej nawet było lepiej z starszą wersją Grub kierującą proces boot na partycje. Da się nawet praktycznie zbootować obrazy iso dystrybucji małym kniafem po wygnieceniu startowych kreneli i ram dysku.. . Za czasów W98 począłem stosować sobie SUSE jako system do multi boota i przywracania tego systemu z obrazu w 5minut do stanu po instalacji z sterami i apkami, a pliki z dokumentami trzymałem na osobnej partycji. SWAP też najlepiej jest mieć nie na partyj tego samego urządzenia, a na innym fizycznym nośniku co drastycznie potrafiło podnieść wydajność szczególnie na starszych sprzętach.. Zatem przy zabawach omijałem jakieś symulacje i wirtualizacje..
    Nawet na starym kopie mógł stać DOS, w98, XP, 7,.. koło siebie przywracane z pliku "ducha" do 10min.. To już dawno i nie prawda, bo jak przestałem naprawiać system kumplom giercomaniakom, to już nie pamiętam kiedy maiłem do czynienia z jakąkolwiek wersją windy do gleby.. W Grubie to zaraz staram sobie wyłączyć wyczyny z UUIDy i przejść na LABEL,.. dużo bardziej strawne przy grzebologi..
    /etc/default/grub ->
    "
    export GRUB_DISABLE_LINUX_UUID=true
    export GRUB_DEVICE="LABEL=Slowroll_Suse" ; xxx ; xxx
    "

  • @interes383
    @interes383 9 месяцев назад +2

    Ja miałem to na laptopie w 2018 roku

  • @Arek1125
    @Arek1125 8 месяцев назад

    ja też skończyłem swoje poszukiwania mojego linuxa na opensuse,z jedną różnicą używam Gnome,bardziej do mnie to przemiawia niż KDE

  • @demanuDJ
    @demanuDJ 8 месяцев назад

    Wracam do tego filmu ponownie, powiedz Łukasz jak opinia o Opensuse Thumbleweed? Chciałbym wiedziec bo ostatnie kroki Nobara przestały mi się podobać jak choćby przedwczesna implementacja Plasmy 6 (nie mówię że Plasma 6 jest zła, wręcz przeciwnie: jest genialna ale nie przygotowali całej reszty dystrybucji i rozjechało się sporo rzeczy).

    • @RabbitTV95
      @RabbitTV95  8 месяцев назад +1

      Nadal sobie chwalę i nie zamierzam jej zmieniać. Jest bardzo stabilna, plazma 6 wyjdzie dopiero za tydzień do tumbleweed, bo system wykrył problemy podczas testowania, i aktualizacja została opóźniona.

  • @zai3en
    @zai3en 2 месяца назад

    Ciekawe, ale nie przekonałeś mnie. Chcę się przesiąść z Windy na stałe i zastanawiam się pomiędzy Kubuntu a MX linux (KDE). Co jest lepsze dla początkującego użytkownika?

    • @RabbitTV95
      @RabbitTV95  2 месяца назад

      Ani jedno ani drugie :D Zobacz mój najnowszy film o linuxie dla początkujących, myśle że Bazzite przypadnie Ci do gustu by rozpocząć przygodęz pingwinem.

    • @zai3en
      @zai3en 2 месяца назад

      @@RabbitTV95 Dzięki za odpowiedź. Jednak NIE jestem graczem. Na linux moje główne aplikacje to Firefox i VLC :) Wcześniej używałem Kubuntu na moim zapasowym laptopie i byłem zadowolony. Tylko później coś się posypało... Może z mojej winy... Nie wiem. Teraz zastanawiam się nad MX Linux, bo ostatnio o nim głośno i jest w topie na Distorwatch. Nie podoba mi się w nim, że pasek zadań jest taki mikro, ale to pewnie da się zmienić. No i ta ikonka "start" - wolę tę z KDE :) Wiem to pierdoły, ale cały czas na to patrzysz.

    • @RabbitTV95
      @RabbitTV95  2 месяца назад

      Do zwykłego używania komputera, wystarczy ci linux mint.

  • @Micosek98
    @Micosek98 7 месяцев назад

    Odnośnie kart nvidii z RTX-em w górę, uważam że na nieco starszych też wcale nie jest źle, sam korzystam z gtx 1050ti w laptopie i wydajność nie odbiega jakoś od windowsa
    Super materiał, myślę że pora wypróbować OpenSUSE

  • @DuchDucha
    @DuchDucha 10 месяцев назад +2

    Jeśli chcesz używać Linuxa jako główny system to lepiej odpuścić sobie Nvidia.
    Używałem wielu dystrybucji by na koniec zawsze wracać do Debiana.

    • @RabbitTV95
      @RabbitTV95  10 месяцев назад +2

      Odpuściłem, jestem full AMD.

    • @DuchDucha
      @DuchDucha 10 месяцев назад

      @@RabbitTV95 ja też

    • @leszekostachowski549
      @leszekostachowski549 10 месяцев назад

      Te sterowniki to no,.,. Wypuszczają chyba żeby zmarnować czas użytkowników na grzebanie przy tym zamiast na pożyteczniejsze sprawy.. Było już parę automatów i potem za chwile znowu się wszystko sypało. Przestały mnie interesować i wystarcza mi intel G, a gram se w bashizma.. Nawet lepsze emocje,.. a jakie tekst i buty lecą w stronę monitora:). Tamci sobie niech się bawią w swojej okienkowej piaskownicy..

    • @Starboy_21_08
      @Starboy_21_08 9 месяцев назад

      Tylko Debian 12 kuleje bugami, nie tak jak manjaro ale jednak jak na debiana to kubuntu stabilniejsze :D

    • @DuchDucha
      @DuchDucha 9 месяцев назад

      @@Starboy_21_08 Laptop ma chyba 10 lat a nigdy zwiechy nie miał.

  • @Leming1
    @Leming1 5 месяцев назад

    Po filmie o Nobarze, oglądanie tego może powodować lekki zgrzyt: no ale jak to, dlaczego, przecież tamto było super, wszystko na gotowo, dobrze zrobione, skonfigurowane, podane na tacy, a tu jakiś golas, dlaczego i po co? ;)

    • @RabbitTV95
      @RabbitTV95  5 месяцев назад +1

      Pierwsze jest dla początkujących bo przychodzisz na gotowe, drugie daje większą kontrolę nad tym, co masz w systemie.

    • @Leming1
      @Leming1 5 месяцев назад

      @@RabbitTV95 Jasne... a poza tym robisz ciekawe filmy, dzięki za tę robotę 👍

  • @pantarei.
    @pantarei. 5 месяцев назад

    Dlatego własnie nie mogę się do końca przekonać ogółem do linuksa - żeby coś zadziałało, trzeba wpisać jakieś polecenie, ale najpierw trzeba wiedzieć, że należy to zrobić, a potem dowiedzieć się, jakie polecenie wpisać. Właśnie ta upierdliwość, że rzeczy nie działają po prostu na zasadzie "zainstaluj i używaj", tylko trzeba jeszcze dookoła robić jakieś czary-mary, odpycha mnie trochę od linucha. Na razie korzystam z Minta, bo już na starcie jest jako-tako skonfigurowany, a po Twojej recenzji już wiem, że "Suzy" na pewno nie zainstaluję, acz zastanawiam się, co dalej, bo DaVinci lubi mi sypnąć błędem na Mincie. Nie lubię tracić zbyt dużo czasu, a trochę już dystrybucji testowałem i nadal wiele pozostaje do sprawdzenia, dlatego rozważam po prostu powrót do Windows.

  • @leszekostachowski549
    @leszekostachowski549 10 месяцев назад +1

    SUSE miała jamerykański epizod..

  • @Jacek..
    @Jacek.. 9 месяцев назад

    Ta komenda sudo zypper dup && flatpak update robi chyba dwie aktualizacje a nie jedną systemową? Systemowa to ta pierwsza a druga aktualizuje hurtowo flatpaki. Tak nawiasem mówiąc, nie lepiej stosować appimage?

  • @szmonszmon
    @szmonszmon 4 месяца назад

    "jeżeli macie starszą jeszcze kartę, to może lepiej zapomnijcie o graniu na linuksie, bo to się źle skończy" - co to za brednie? Gram na linuksie od ~10 lat, a na RTXa przeniosłem się dopiero w tym roku. nvidia ma dobre wsparcie dla swoich produktów, głównie dla stacjonarek. Po prostu są gry czy systemy anticheat, które nie działają pod linuksem. To jaką masz kartę czy dystrybucję systemu nic tu nie zmieni. Nowych gier AAA też nie uruchomisz na 10 letniej karcie graficznej i to bez względu na to, czy to będzie linux, windows, czy cokolwiek innego.

    • @RabbitTV95
      @RabbitTV95  4 месяца назад

      Bardziej chodziło mi o to, że jak twoja karta graficzna nie wspiera API vulkan, to nie uruchomisz większości gier na linuxie, ponieważ translator directx na opengl nie potrafi wykonać 100% translacji.

  • @mwozniak00
    @mwozniak00 5 месяцев назад

    OpenSUSE bardzo brakuje do dystrybucji idealnej, uwierz mi wiem coś o tym bo po raz pierwszy instalowałem ją jakoś na początku lat 00 ;) I choć dalej mam ją na lapku to coraz bardziej uśmiecham się do Fedory w wydaniu Silverblue . ;)

  • @marcinpawelski4091
    @marcinpawelski4091 9 месяцев назад

    dobry kontenciQ leci sub

  • @Piotr-Olczak
    @Piotr-Olczak 10 месяцев назад +1

    Warto zainteresować się też: Big Linuxem i Garuda Linux są to systemy bardziej kompletne i idioto odporne. 🙂

    • @JesperKydster
      @JesperKydster 9 месяцев назад

      Garuda przez Archa ma czasem pewne niespodzianki. I tu muszę pochwalić całą społeczność gdyż wszelkie takie przypadki rozwiązywane są błyskawicznie. Wracając od OpenSUSE to największą wadą jest małe repo. Wspomagałem się rpm'ami, alien'em i appimage. Wytworów jak flaty i snapy nie lubię. Jeden z moich kompów robi co za media center działa na OpenSUSE od lat niezawodnie.

  • @donzur9812
    @donzur9812 7 месяцев назад

    do gier całkiem dobre jest bazzite

    • @MrSuvvri
      @MrSuvvri 2 месяца назад

      Jak chcesz używać kompa jako konsole to jak najbardziej ale bazzite niestety blokuje sporo rzeczy przez swoją naturę bycia atomowym desktopem

  • @user-wq8cp3bi9k
    @user-wq8cp3bi9k 9 месяцев назад

    A ja mam dość Opensuse TW ze wzlgędu na ich ulepszacze pokroju firewalla.

  • @fatpanda1597
    @fatpanda1597 8 месяцев назад

    Jest paczka do automatycznego aktualizowania, tylko nie wiem czy aktualizuje się sam w tle np bez zalogowanego użytkownika lub zalogowanego nie administratora. Fajnie by było jak byś to sprawdził, aż takiej wiedzy nie mam, a chciałbym mieć rolling na komputerach publicznych.

    • @RabbitTV95
      @RabbitTV95  8 месяцев назад +1

      Sklep z aplikacjami oferuje automatyczne aktualizacje

    • @fatpanda1597
      @fatpanda1597 7 месяцев назад +1

      @@RabbitTV95 Dopiero jak poklikałem to zobaczyłem. Miła odmiana od ustawiania wszystkiego w terminalu ;)

  • @mefariusxd3512
    @mefariusxd3512 8 месяцев назад

    Jednak wolę Manjaro KDE na Btrfs jakoś mój laptop lepiej gierki ciągnie a i system wogóle od 4 lat się nie wykrzacza. Wiem że ludzie hejtują ten system ale dlamnie jest świetny. Do tego migawki na btrfs to dla mnie pocne cudo! Jeśli ktoś rozumie eksperymentatora 😅