witam!!!!! właśnie tak robię jestem osobą niepełnosprawną, ostatnio miałem przerwę ,teraz znowu zaczynam robić piwo z brewkitów dla mnie najlepsza opcja, mniej roboty , ale dużo frajdy !!! kombinowanie to super rzecz ,ogranicza nas tylko umysł, a jakie to style to mnie nie interesuje byle lepsze od sklepowych i co najważniejsze zdrowsze !!! moja żona to ciągle narzekała że coś dokupuję a teraz pyta kiedy coś zrobię !! wspomnę że nie jesteśmy alkoholikami ,ale własne piwo to coś, sklepowe piwo to nagazowana woda każde piwo taki sam smak - tylko obstrukcja i boląca głowa , po moim to mogę stwierdzić trzeba iść po następne i tu: uwaga wciąga!!!!!!!!!!!!!!!! samo dyscyplina wskazana !!!!!! Dzięki Tomaszu za filmiki ,mało się słyszy że waży się dla siebie a jak się nazwa dane piwo i w jakim stylu dla mnie nic nie znaczy zawsze mówię ze to moje piwo i tyle jest tylko jasne i ciemne z dodatkami, przecież jest to piwo domowe!! cha cha !!! pa !!!!!!!
No nie masz do konca racji bo jakbyś robił piwna w różnych stylach byś odkrył nowe smaki i połączenia smakowe różnych piw ale to prawda że domowe piwa są lepsze od takich samych piw w sklepie czyli jakiś slodkich niedochmielonych i albo bez jakiś składników o których piwowar zapomniał dodać przy warzeniu w browarze
Jutro zlewam lagera z brewkitu Coopersa, tylko tej firmy używam jak narazie, no i jutro także z brewkitu robię IPA z dodatkami myślę dwóch chmieli które zakupiłem, citra i myślę nad lubelskim albo Martynka
Małe pytanko. Po trzech tygodniach po przelaniu do butelek (Pale Ale brewkit) otworzyłem jedną buteleczkę i niestety wydobył się dziwny zapach siarkowodoru , smak ok , ale ten zapach jaja wszystko psuje, czy to zniknie i czym to jest spowodowane ?
Hej Tomku, czy ja do stouta z brewkitu Coopersa mogę dodać 2x po 1.7 kg ekstraktu słodowego? Jeden ciemny drugi jasny aby piwo było pełniejsze? Czy to nie ma sensu? Nie chce by ten stoucik wyszedł taki płaski. Pozdrawiam
Tuningowałem sobie brewkit żeby zyskać Black ipa i odczuwalne w piwie jest taka kwaśność jak z mocnej kawy , jest za mocno palone . Ma pan pomysł jak można zredukować kwaśny posmak bez dosładzania cukrami niefermentowalnymi?
Czy można tunungować piwo z brew-kitu podczas rozlewu do butelek? Przykładowo uwarzyłem swoją pierwszą warkę z LAGER Finlandia z BA i chciałbym poznać aromat, smak niepoprawionego brew-kitu - jednak to będzie aż 40 butelek, i czy np. jest możliwe dodanie CZEGOŚ do kilku butelek, tak aby wiedzieć co dany dodatek wniósł? Te prażone wiórki kokosowe brzmią 'smakowicie'. Pozdrawiam
witam, mam maly problem robilem bittera tak samo jak ty. po 2-dniach ruchy byly dosyc male a piana bardzo slaba totez dodalem drozdze s04 które w szklance pracowaly bardzo dobrze. piwo po 15h nie tworzy piany a ruch jest slaby. Co robic?
Witam Panie Tomku. A co z przypadkiem kiedy np. zamiast brewkitu i dodatkowego ekstraktu kupić dwa zwykłe ekstrakty słodowe i dodać do nich np. tzw. "herbatkę chmielową", po czym doprawić całość np. zmielonym chilli? Mam na myśli koszta. Po przeliczeniu wychodzi na to , że taniej przy produkcji ciemnego piwa jest kupić dwa ciemne ekstrakty i do nich dodać zaparzony czy zagotowany wcześniej chmiel? W ciemnych piwach aromat chmielu jest mniej wyczuwalny niż np. w pilsach więc bardziej chodziłoby o goryczkę. Czy takie rozumowanie w przypadku kiedy nie oczekuję konkretnego gatunku piwa, a jedynie po prostu swoje ciemne piwo w smaku mam nadzieję przyjemne ma sens ? Pozdrawiam
Mam mały garnek, tylko 14l i zacieranie robiłem z 3kg słodu - który właściwie wypełnił cały garnek. Bardzo niska efektywność a i namęczyłem się przy tym strasznie. Teraz już będę mądrzejszy i zatrę sobie około 1,5kg słodu a potem doleję ekstraktu słodowego. Stuninguję sobie piwo brewkitem czyli ;-) Ale te opowieści bardzo też dobre i ciekawe są, bo samodzielnie zatrzeć jest bardzo trudno a efekt nie koniecznie jest lepszy niż z ekstraktu. Drożdże i chmiel robią czasem więcej niż brzeczka.
Czy ja wiem czy zatrzeć trudno, dobrze wysłodować i potem filtracja, ona najgorsza. Z pierwszego zacieranego nawet w dużym garnku, nie miałem dużo więcej niż ty, nawet z 4kg słodu, także podejrzewam że źle wysładzam i filtruję, zastanawiam się jak temu zaradzić i nie za bardzo wiem. Dotrzeć do tych 18l z właściwym ekstraktem to mój cel, jak już zacznę znowu warzyć. Tylko teraz wybiorę gotowy zestaw, bo poszedłem na kozaka kupiłem 4kg pale ale trochę czekoladowego i palony jęczmień. Niby miało to działać i piwo wyszło, ale za dużo kawowej goryczki od ciemnych słodów, za długo trzymane, ale jest dobre schłodzone. Spróbuję teraz jasnego.
Cześć Tomku, zamówiłem zestaw z Browamatora z brewkitem Finlandia Bitter. Nie chcę za bardzo kombinować z tuningiem, ale pomyślałem o wymianie drożdży na Wyeast Activator 1968 London Esb Ale, które niestety są w płynie. Browamator bardzo przestrzega przed takimi drożdżami. Z tego co czytałem, ta porcja jest wystarczająca na 20 litrów nastawu i nie trzeba robić aktywatora. Czy poza tym trzeba jeszcze na coś bardzo uważać?
Witam Panie Tomaszu. Chciałbym uwarzyc portera z brewkitu i podbić go smakiem śliwki. Zastanawiam się czy użyć suszonej śliwki czy soku że świeżych śliwek. Kolejne pytanie czy gotować sliwki/sok we wrzącej brzeczce czy też dodać suszone sliwki/sok na cicha fermentację. Dziękuję z góry za odpowiedź. Pozdrawiam
A ja mam być może głupie pytanie, ale nie chcę zepsuć piwa, więc będę wdzięczny za pomoc. Jeśli robię brzeczkę z brewkita i chcę dodać przyprawy podczas gotowania brzeczki (powiedzmy Curacao i trawę cytrynową) to czy po przegotowaniu a przed dodaniem drożdży usuwam pływające w brzeczce "fusy", czy zostawiam je na fermentację burzliwą?
Chciałbym poprawić goryczkę po fermentacji burzliwej. Wiem, że do tego potrzebna jest temperatura... Ale gdyby zagotować chmiel osobno po czym go wystudzić i wlać do fermentacji cichej? Ma to sens? Dopiero zaczynam i nie wiem wszystkiego ;)
Tak, można tak zrobić. Możesz zrobić tzw. herbatkę chmielową. Zagotuj 20g chmielu w wodzie przez powiedzmy 1h i wlej to do piwa. Możesz zrobić to np. z ekstraktem słodowym, żeby nie rozcieńczać zanadto piwa. Jeśli wody/ekstraktu będzie mało, możesz dać trochę więcej chmielu. Ile? Nie wiem, bo tej techniki nie stosowałem, ale zdecydowanie można tak zrobić.
Super, dzięki za błyskawiczną odpowiedź :) użyłem brewkitu Vienna Lager z ekstraktem słodowym ze słodów karmelowych. Fermentacja burzliwa dobiega końca. Uzyskałem piękny aromat (piękny dla mnie:) ) czerwonego Lagera ale niestety bardziej wyczuwam słodycz niż goryczkę. Nie znam mocy takich chmieli goryczkowych gdyż nie używałem żadnego. Jeśli dodam 100g chmielu goryczkowego na 23l brzeczki to nie przesadze z goryczą? Wiem, że gorycz względną jest ;) ale chodzi czy to nie za dużo żeby cokolwiek popsuć. Może lepiej bezpieczniej dodać 50g?
Super film robię tylko wina i teraz czas na piwko jutro będę robił 1 piwko z brewkitu A następnie idę zapisać się do miłośników piwowarstwa zastanawiam się nad nachmieleniem zła cydru czy to będzie sens? Puki co wiem że namówiłeś mnie na piwowarstwo wielkie Bless Ya w twoim kierunku
hm... a można dodać/dolać kawy zrobionej w ekspresie czy raczej mija się to z celem? Laktozę wsypuje, mieszam i zapominam ? chciałbym zrobić kawowego milk stouta z brewkitu.
Ja niedawno popełniłem coffee stout, przy butelkowaniu dodając do zwykłego stoutu kawę zaparzoną w ekspresie. Wyszło cudnie, ludzie nachwalić się nie mogą, że to moje najlepsze piwo. Więc można :).
Widzę, że z jakichś powodów moja odpowiedź zniknęła. Interwencja Kopyra, czy RUclips nie lubi linków? Tak czy inaczej, dla potomnych: na niecałe 10 litrów piwa dałem espresso z 25g kawy i było w sam raz.
Odpowiedź brzmi: to zależy. Myślę, że nie mniej niż 50g, a ile maksymalnie, to już zależy od fantazji piwowara, znam takich, co wrzucili kilogram. 😲 Generalnie browary kraftowe chwalą się tzw. hoprate między 15 g/l, a 25g/l, czyli jak łatwo policzyć w tym wypadku byłoby to: 350-600 g chmielu na zimno.
Czy jeśli dodam do brewkitu właśnie herbatkę chmielową, to czy podniesie to goryczkę czy tylko aromat? Czy jest to zależne od czasu gotowania tego wywaru?
A da się zrobić herbatkę albo wodę nachmielić żeby to miało smak i było dobre. Mam 2 paczki east kent golding, nie planuję z tym warzyć , a jestem ciekaw czy można dodać np do wody mocno schłodzić i dodać np też cukru do tego, i czy wyjdzie coś do picia czy raczej nie uda się. Fajny wywód o dodatkach , kiedyś mówiłeś że orzechy się nie nadają , bo mają tłuszcz. Wiem że to co innego, ale wpadłem na pomysł dodania łupin z orzechów włoskich, po prostu to mam xD, dlatego wpadło do głowy. Czego można oczekiwać i jak dodać, jakieś drewniane posmaki? Bo przecież nie orzech chyba xD.
Mam dużo włoskich, bo mam 2 drzewa. Jest jeszcze opcja pokombinowania z tym zanim się łupina wytworzy , może nie tym zielonym z zewnątrz ale środkiem, tylko tego bym nie zaryzykował.
Nigdy nie lubiłem piwa. Czasami wypiłem Warkę strong. Bo na rynku koncerniaki smakują tak samo. Potem przez Ciebie, zacząłem sięgać po piwa rzemieślnicze. No i mi zasmakowało, bo odkryłem że piwo może mieć różne smaki. Tylko jest jeden problem,piwo ma alkohol i boję się że rozpije się ;)
Tomku, wszyscy zawsze mówią, że chmielić na zimno należy dopiero po przelaniu na cichą do drugiego fermentora ale z tego co mówisz wynika, że nie ma przeciwwskazań żeby po tygodniu burzliwej wrzucić chmiel do tego samego fermentora w którym odbywała się burzliwa fermentacja i zostawić go jeszcze na tydzień?
Kup drożdże dolnej fermentacji, czyli W34-70 lub S-23. Raczej te pierwsze. Oczywiście ważne jest też, żebyś miał gdzie fermentować to piwo, czyli pomieszczenie, lodówka o temp. 8-12 C.
witam!!!!! właśnie tak robię jestem osobą niepełnosprawną, ostatnio miałem przerwę ,teraz znowu zaczynam robić piwo z brewkitów dla mnie najlepsza opcja, mniej roboty , ale dużo frajdy !!! kombinowanie to super rzecz ,ogranicza nas tylko umysł, a jakie to style to mnie nie interesuje byle lepsze od sklepowych i co najważniejsze zdrowsze !!! moja żona to ciągle narzekała że coś dokupuję a teraz pyta kiedy coś zrobię !! wspomnę że nie jesteśmy alkoholikami ,ale własne piwo to coś, sklepowe piwo to nagazowana woda każde piwo taki sam smak - tylko obstrukcja i boląca głowa , po moim to mogę stwierdzić trzeba iść po następne i tu: uwaga wciąga!!!!!!!!!!!!!!!! samo dyscyplina wskazana !!!!!! Dzięki Tomaszu za filmiki ,mało się słyszy że waży się dla siebie a jak się nazwa dane piwo i w jakim stylu dla mnie nic nie znaczy zawsze mówię ze to moje piwo i tyle jest tylko jasne i ciemne z dodatkami, przecież jest to piwo domowe!! cha cha !!! pa !!!!!!!
No nie masz do konca racji bo jakbyś robił piwna w różnych stylach byś odkrył nowe smaki i połączenia smakowe różnych piw ale to prawda że domowe piwa są lepsze od takich samych piw w sklepie czyli jakiś slodkich niedochmielonych i albo bez jakiś składników o których piwowar zapomniał dodać przy warzeniu w browarze
Ciekawe klimaty Szacunek 😊😊
o to mi chodziło :D super poradnik :) pod ostatnim filmem z warzenia pytałem o takie poprawianie smaku a teraz mam wyczerpującą odpowiedź :) dzięki!
dzieki filmom z piwem z brewkitu zamierzam zrobic piwo na sam poczatek z brewkitu pozdrawiam
Jutro zlewam lagera z brewkitu Coopersa, tylko tej firmy używam jak narazie, no i jutro także z brewkitu robię IPA z dodatkami myślę dwóch chmieli które zakupiłem, citra i myślę nad lubelskim albo Martynka
Małe pytanko. Po trzech tygodniach po przelaniu do butelek (Pale Ale brewkit) otworzyłem jedną buteleczkę i niestety wydobył się dziwny zapach siarkowodoru , smak ok , ale ten zapach jaja wszystko psuje, czy to zniknie i czym to jest spowodowane ?
Hej Tomku, czy ja do stouta z brewkitu Coopersa mogę dodać 2x po 1.7 kg ekstraktu słodowego? Jeden ciemny drugi jasny aby piwo było pełniejsze? Czy to nie ma sensu? Nie chce by ten stoucik wyszedł taki płaski. Pozdrawiam
Tuningowałem sobie brewkit żeby zyskać Black ipa i odczuwalne w piwie jest taka kwaśność jak z mocnej kawy , jest za mocno palone . Ma pan pomysł jak można zredukować kwaśny posmak bez dosładzania cukrami niefermentowalnymi?
Popytaj na piwo.org, ale raczej nic sensownego już teraz nie zrobisz.
A jakby tak zamiast cukru wlać syrop np kiwi z herbapolu? Jestem ciekawy efektu.
Czy można tunungować piwo z brew-kitu podczas rozlewu do butelek? Przykładowo uwarzyłem swoją pierwszą warkę z LAGER Finlandia z BA i chciałbym poznać aromat, smak niepoprawionego brew-kitu - jednak to będzie aż 40 butelek, i czy np. jest możliwe dodanie CZEGOŚ do kilku butelek, tak aby wiedzieć co dany dodatek wniósł? Te prażone wiórki kokosowe brzmią 'smakowicie'. Pozdrawiam
Cześć, moja pierwsza warka "się robi" i mam właśnie identyczny pomysł. Próbowałeś tych sposobów o jakich piszesz? Pozdr.
CUKIER CZCZINOWY :D Fajny materiał, pordro :)
witam, mam maly problem robilem bittera tak samo jak ty. po 2-dniach ruchy byly dosyc male a piana bardzo slaba totez dodalem drozdze s04 które w szklance pracowaly bardzo dobrze. piwo po 15h nie tworzy piany a ruch jest slaby. Co robic?
Witam Panie Tomku.
A co z przypadkiem kiedy np. zamiast brewkitu i dodatkowego ekstraktu kupić dwa zwykłe ekstrakty słodowe i dodać do nich np. tzw. "herbatkę chmielową", po czym doprawić całość np. zmielonym chilli?
Mam na myśli koszta.
Po przeliczeniu wychodzi na to , że taniej przy produkcji ciemnego piwa jest kupić dwa ciemne ekstrakty i do nich dodać zaparzony czy zagotowany wcześniej chmiel?
W ciemnych piwach aromat chmielu jest mniej wyczuwalny niż np. w pilsach więc bardziej chodziłoby o goryczkę.
Czy takie rozumowanie w przypadku kiedy nie oczekuję konkretnego gatunku piwa, a jedynie po prostu swoje ciemne piwo w smaku mam nadzieję przyjemne ma sens ?
Pozdrawiam
Robiąc piwo z ekstraktów, muszę przy chmieleniu gotować całość, czy można np. Połowę i resztę wody uzupełnić po zalaniu do fermentatora ?
Mam mały garnek, tylko 14l i zacieranie robiłem z 3kg słodu - który właściwie wypełnił cały garnek. Bardzo niska efektywność a i namęczyłem się przy tym strasznie.
Teraz już będę mądrzejszy i zatrę sobie około 1,5kg słodu a potem doleję ekstraktu słodowego. Stuninguję sobie piwo brewkitem czyli ;-)
Ale te opowieści bardzo też dobre i ciekawe są, bo samodzielnie zatrzeć jest bardzo trudno a efekt nie koniecznie jest lepszy niż z ekstraktu. Drożdże i chmiel robią czasem więcej niż brzeczka.
Czy ja wiem czy zatrzeć trudno, dobrze wysłodować i potem filtracja, ona najgorsza. Z pierwszego zacieranego nawet w dużym garnku, nie miałem dużo więcej niż ty, nawet z 4kg słodu, także podejrzewam że źle wysładzam i filtruję, zastanawiam się jak temu zaradzić i nie za bardzo wiem. Dotrzeć do tych 18l z właściwym ekstraktem to mój cel, jak już zacznę znowu warzyć. Tylko teraz wybiorę gotowy zestaw, bo poszedłem na kozaka kupiłem 4kg pale ale trochę czekoladowego i palony jęczmień. Niby miało to działać i piwo wyszło, ale za dużo kawowej goryczki od ciemnych słodów, za długo trzymane, ale jest dobre schłodzone. Spróbuję teraz jasnego.
Chodzi o to, że na kilogram słodu powinno być 3l wody - to jest optimum. U mnie był litr na kilogram może.
Byłem tego świadom , dawałem nawet 3,25 chyba albo 3,5
Cześć Tomku, zamówiłem zestaw z Browamatora z brewkitem Finlandia Bitter. Nie chcę za bardzo kombinować z tuningiem, ale pomyślałem o wymianie drożdży na Wyeast Activator 1968 London Esb Ale, które niestety są w płynie. Browamator bardzo przestrzega przed takimi drożdżami. Z tego co czytałem, ta porcja jest wystarczająca na 20 litrów nastawu i nie trzeba robić aktywatora. Czy poza tym trzeba jeszcze na coś bardzo uważać?
Witam Panie Tomaszu. Chciałbym uwarzyc portera z brewkitu i podbić go smakiem śliwki. Zastanawiam się czy użyć suszonej śliwki czy soku że świeżych śliwek. Kolejne pytanie czy gotować sliwki/sok we wrzącej brzeczce czy też dodać suszone sliwki/sok na cicha fermentację. Dziękuję z góry za odpowiedź. Pozdrawiam
I jak w końcu zrobiłeś? udało się?
A ja mam być może głupie pytanie, ale nie chcę zepsuć piwa, więc będę wdzięczny za pomoc. Jeśli robię brzeczkę z brewkita i chcę dodać przyprawy podczas gotowania brzeczki (powiedzmy Curacao i trawę cytrynową) to czy po przegotowaniu a przed dodaniem drożdży usuwam pływające w brzeczce "fusy", czy zostawiam je na fermentację burzliwą?
Usuwasz.
Tomku pytanie: kawa w ziarnach?
Ooooo tego szukałem :)
Chciałbym poprawić goryczkę po fermentacji burzliwej. Wiem, że do tego potrzebna jest temperatura... Ale gdyby zagotować chmiel osobno po czym go wystudzić i wlać do fermentacji cichej? Ma to sens? Dopiero zaczynam i nie wiem wszystkiego ;)
Tak, można tak zrobić. Możesz zrobić tzw. herbatkę chmielową. Zagotuj 20g chmielu w wodzie przez powiedzmy 1h i wlej to do piwa. Możesz zrobić to np. z ekstraktem słodowym, żeby nie rozcieńczać zanadto piwa. Jeśli wody/ekstraktu będzie mało, możesz dać trochę więcej chmielu. Ile? Nie wiem, bo tej techniki nie stosowałem, ale zdecydowanie można tak zrobić.
Super, dzięki za błyskawiczną odpowiedź :) użyłem brewkitu Vienna Lager z ekstraktem słodowym ze słodów karmelowych. Fermentacja burzliwa dobiega końca. Uzyskałem piękny aromat (piękny dla mnie:) ) czerwonego Lagera ale niestety bardziej wyczuwam słodycz niż goryczkę. Nie znam mocy takich chmieli goryczkowych gdyż nie używałem żadnego. Jeśli dodam 100g chmielu goryczkowego na 23l brzeczki to nie przesadze z goryczą? Wiem, że gorycz względną jest ;) ale chodzi czy to nie za dużo żeby cokolwiek popsuć. Może lepiej bezpieczniej dodać 50g?
Normalnie daje się ok. 20g, więc raczej bym użył 20g, góra 40g, a nie 100g.
Dzięki za pomoc! Z każdym kapslem będę wspominał :)
Super film robię tylko wina i teraz czas na piwko jutro będę robił 1 piwko z brewkitu A następnie idę zapisać się do miłośników piwowarstwa zastanawiam się nad nachmieleniem zła cydru czy to będzie sens?
Puki co wiem że namówiłeś mnie na piwowarstwo wielkie Bless Ya w twoim kierunku
hm... a można dodać/dolać kawy zrobionej w ekspresie czy raczej mija się to z celem? Laktozę wsypuje, mieszam i zapominam ? chciałbym zrobić kawowego milk stouta z brewkitu.
Ja niedawno popełniłem coffee stout, przy butelkowaniu dodając do zwykłego stoutu kawę zaparzoną w ekspresie. Wyszło cudnie, ludzie nachwalić się nie mogą, że to moje najlepsze piwo. Więc można :).
dzięki :)
Witam, czy mógłbyś się podzielić informacją na temat tego ile dodałeś tej kawy podczas butelkowania?:)
Widzę, że z jakichś powodów moja odpowiedź zniknęła. Interwencja Kopyra, czy RUclips nie lubi linków? Tak czy inaczej, dla potomnych: na niecałe 10 litrów piwa dałem espresso z 25g kawy i było w sam raz.
Chmielenie na zimno to znaczy ile tego chmielu na 23 litry I jak długo się chmieli oczywiście na cichej fermentacji
Odpowiedź brzmi: to zależy. Myślę, że nie mniej niż 50g, a ile maksymalnie, to już zależy od fantazji piwowara, znam takich, co wrzucili kilogram. 😲
Generalnie browary kraftowe chwalą się tzw. hoprate między 15 g/l, a 25g/l, czyli jak łatwo policzyć w tym wypadku byłoby to: 350-600 g chmielu na zimno.
Czy jeśli dodam do brewkitu właśnie herbatkę chmielową, to czy podniesie to goryczkę czy tylko aromat? Czy jest to zależne od czasu gotowania tego wywaru?
Na pewno podniesie tez goryczke
Herbatka jest głównie na goryczkę.
A da się zrobić herbatkę albo wodę nachmielić żeby to miało smak i było dobre. Mam 2 paczki east kent golding, nie planuję z tym warzyć , a jestem ciekaw czy można dodać np do wody mocno schłodzić i dodać np też cukru do tego, i czy wyjdzie coś do picia czy raczej nie uda się.
Fajny wywód o dodatkach , kiedyś mówiłeś że orzechy się nie nadają , bo mają tłuszcz. Wiem że to co innego, ale wpadłem na pomysł dodania łupin z orzechów włoskich, po prostu to mam xD, dlatego wpadło do głowy. Czego można oczekiwać i jak dodać, jakieś drewniane posmaki? Bo przecież nie orzech chyba xD.
Dobre pytanie z tymi łupinami. Ja bym wrzucił z orzechów laskowych, ale do gara i na wygotowanie.
Mam dużo włoskich, bo mam 2 drzewa. Jest jeszcze opcja pokombinowania z tym zanim się łupina wytworzy , może nie tym zielonym z zewnątrz ale środkiem, tylko tego bym nie zaryzykował.
Nigdy nie lubiłem piwa. Czasami wypiłem Warkę strong. Bo na rynku koncerniaki smakują tak samo. Potem przez Ciebie, zacząłem sięgać po piwa rzemieślnicze. No i mi zasmakowało, bo odkryłem że piwo może mieć różne smaki. Tylko jest jeden problem,piwo ma alkohol i boję się że rozpije się ;)
Jak Ty człowieku piłeś warkę to sie nie dziwię, że Ci piwo nie smakowało...
Tomku, wszyscy zawsze mówią, że chmielić na zimno należy dopiero po przelaniu na cichą do drugiego fermentora ale z tego co mówisz wynika, że nie ma przeciwwskazań żeby po tygodniu burzliwej wrzucić chmiel do tego samego fermentora w którym odbywała się burzliwa fermentacja i zostawić go jeszcze na tydzień?
No nie do końca. Według filmów kopyra. Cicha musi być i koniec. Idąc tym tropem wrzucamy do następnego fermentora
Panie Tomku szacun krótko zwięźle i na temat 😊😊...Pozdrawiam.
świetny odcinek.
Dziękuję!
pytanie od rodziców, szczerze zajaranych ogrodnictwem. Czy to za Tobą to tuje? Jeżeli tak to jakie? Pozdrawiam.
Nie znam się, ja ich nie sadziłem. :P
To jest jałowiec
Czy można leżakować w beczce piwa z brewkitu?
Ta, takiej plastikowej po kiszonce. Wnosi nuty stajni i plastiku
Chce zrobic laggera, posiadam drozdze s04 s33 i oryginalne z puszki brewkitu finlandii. Kupic inne czy te beda dobre? Dzieki za pomoc!
Kup drożdże dolnej fermentacji, czyli W34-70 lub S-23. Raczej te pierwsze. Oczywiście ważne jest też, żebyś miał gdzie fermentować to piwo, czyli pomieszczenie, lodówka o temp. 8-12 C.
@@BrowarKopyra Proszę o podpowiedź jaka ma być temperatura brzeczki przed dodaniem drożdży W34 70 ? Z góry dziękuję.
@@danielt5038 najlepiej by było 10C, ale 12C też obleci. Niektórzy zadają do 20C, a potem wiadro do zimna, ale moim zdaniem to błąd.
Super !!!!
👍
Przestaniesz pan szkalować i obrażać Polskie dzieje narodowe?
Nie czczcinowy, a trzcinowy :)