Wiem, że to już stary film, ale mam dla Ciebie taką radę dotyczącą programatora, sam się o tym przekonałem: zamiast podawać Vpp przekaźnikiem, lepiej robić to tranzystorem lub mosfetem, bo czasem podczas weryfikacji trzeba poprawiać niektóre bajty. Problem pojawia się, gdy pin od Vpp jest jednocześnie pinem OE. Wtedy, żeby poprawić bajt, trzeba włączyć Vpp, podać impuls na WE lub CE (jeśli pamięć nie ma OE), a potem wyłączyć Vpp i sprawdzić, czy bajt się zapisał. Przekaźnik bardzo szybko by się zużył, a weryfikacja trwałaby wieki. Załączenie lub wyłączenie tranzystora to kilka us, i nie zużywa się
Trochę nie rozumiem logiki Twoich filmów. Tydzień temu film, w którym pokazujesz jak wygląda opornik i transoptor (btw nie omawiając ich). Dziś bez pardonu nagle film o komputerze 80 bitowym, o bramkach logicznych i ogólnie scalakach - również bez kompletnego pokazania, jak to budowałeś, jak to działa, z czego się składa i do czego służy. Nie rozumiem sensu Twojej działalności youtubowej. Chcesz stworzyć kanał popularno-naukowy, DIY czy raczej jakiś przeglądowy po technologii? Moim zdaniem za bardzo mieszasz w tych filmach i nie ma jakiegoś logicznego ciągu. Mówiąc w przenośni "łapiesz kilka srok za ogon" zamiast skupić się na jednej gałęzi nauki, i rozpocząć drugą jak tą zakończysz.
Wieloletnia praktyka pokazuje, że widzowie składają się z ludzi o różnym poziomie zaawansowania. Co dwa tygodnie jest cykl "mózg na ścianie" na przemian z krótkimi filmami opowiadającymi po które, czym się zajmuję aktualnie. Miałem strasznie pracowity tydzień, film miał inaczej wyglądać, ale wszystko się sypało. Przyszło zmęczenie i na potężnym przyciąganiu do poduszki montowałem ten film. Niestety...jak sobie odpuszczę, to algorytmy sobie mnie odpuszczą....
@@compaqchemlab być może masz rację co do algorytmów YT. Ale chcesz mieć widownie i przyciągać ich niedopracowanymi filmami? Bez scenariusza, bez porządku, bez logiki. Domyślam się, że wkładasz sporo pracy, ale efekty nie są póki co najwyższe. Nie mam zamiaru Cię hejtować, bo cenię każdy kanał tutaj, który porusza głębszą tematykę niż skakanie do basenu z plastikowymi kulkami. Ale rynek tej branży jest spory i "konkurencja" też jest spora. Ja raczej nie przestanę ogladąć Twoich filmów, bo zawsze warto poświęcić czas na to co może mnie czegoś nauczyć, ale musisz poukładać to sobie nieco bardziej. Myślę, że mimo, że masz różną widownię to rób jeden rodzaj filmów, bo Ci na niższym bądź wyższym poziomie mogą skorzystać z innych kanałów, natomiast Ty nie ogarniesz tyle pracy naraz, bo doba ma tylko 24h, a na pewno masz jeszcze inne obowiązki. Wyniknie z tego taki misz-masz i żaden poziom widowni nie będzie zadowolony.
Przypadkiem w takim odciągu oparów nie powinno być jeszcze filtra z okapu bo wydaje mi się że jak wywalimy dym i pary jakieś dwa metry od siebie to prawie nic nie da tam powiną być jakaś rura wyprowadzona za okno
@@compaqchemlab na z80 dało sie, komputer z81 czy podobne wykorzystywały procesor do generowanie obrazu tak samo jak Atari 2600 Widzę że ty używasz projektu z edw zamiast nie go polecam ci coś na miktokontrolerach pić np Pana geoofga
Możesz zrobić z niego symulator dowolnej bramki lub bardziej złożonego układu: Dane wejściowe trafiają na magistrale adres (0..15), wynikowe lecą na data. Poza tym, dalej, w niektórych sprzętach się je stosuje, bo są stosunkowo tanie i niezawodne.
młody człowieku fascynujesz mnie normalnie objawienie .
Wiem, że to już stary film, ale mam dla Ciebie taką radę dotyczącą programatora, sam się o tym przekonałem: zamiast podawać Vpp przekaźnikiem, lepiej robić to tranzystorem lub mosfetem, bo czasem podczas weryfikacji trzeba poprawiać niektóre bajty. Problem pojawia się, gdy pin od Vpp jest jednocześnie pinem OE. Wtedy, żeby poprawić bajt, trzeba włączyć Vpp, podać impuls na WE lub CE (jeśli pamięć nie ma OE), a potem wyłączyć Vpp i sprawdzić, czy bajt się zapisał. Przekaźnik bardzo szybko by się zużył, a weryfikacja trwałaby wieki. Załączenie lub wyłączenie tranzystora to kilka us, i nie zużywa się
Osobiście problemu przekaźnika nie znałem bo od zawsze używałem tranzystorów (nawet w mojej pierwszej konstrukcji z 1993 roku).
Wyciągo-odkażarko-kasowarka :D
Matko genialne!
80 bit magistra tej szerokości
Szerokości 80
JEJ 80BITOWIEC!!
No ty to przynajmniej wstałeś na czas, ale jestem :-)
Trochę nie rozumiem logiki Twoich filmów. Tydzień temu film, w którym pokazujesz jak wygląda opornik i transoptor (btw nie omawiając ich). Dziś bez pardonu nagle film o komputerze 80 bitowym, o bramkach logicznych i ogólnie scalakach - również bez kompletnego pokazania, jak to budowałeś, jak to działa, z czego się składa i do czego służy. Nie rozumiem sensu Twojej działalności youtubowej. Chcesz stworzyć kanał popularno-naukowy, DIY czy raczej jakiś przeglądowy po technologii? Moim zdaniem za bardzo mieszasz w tych filmach i nie ma jakiegoś logicznego ciągu.
Mówiąc w przenośni "łapiesz kilka srok za ogon" zamiast skupić się na jednej gałęzi nauki, i rozpocząć drugą jak tą zakończysz.
Wieloletnia praktyka pokazuje, że widzowie składają się z ludzi o różnym poziomie zaawansowania. Co dwa tygodnie jest cykl "mózg na ścianie" na przemian z krótkimi filmami opowiadającymi po które, czym się zajmuję aktualnie.
Miałem strasznie pracowity tydzień, film miał inaczej wyglądać, ale wszystko się sypało. Przyszło zmęczenie i na potężnym przyciąganiu do poduszki montowałem ten film. Niestety...jak sobie odpuszczę, to algorytmy sobie mnie odpuszczą....
@@compaqchemlab być może masz rację co do algorytmów YT. Ale chcesz mieć widownie i przyciągać ich niedopracowanymi filmami? Bez scenariusza, bez porządku, bez logiki.
Domyślam się, że wkładasz sporo pracy, ale efekty nie są póki co najwyższe. Nie mam zamiaru Cię hejtować, bo cenię każdy kanał tutaj, który porusza głębszą tematykę niż skakanie do basenu z plastikowymi kulkami. Ale rynek tej branży jest spory i "konkurencja" też jest spora. Ja raczej nie przestanę ogladąć Twoich filmów, bo zawsze warto poświęcić czas na to co może mnie czegoś nauczyć, ale musisz poukładać to sobie nieco bardziej. Myślę, że mimo, że masz różną widownię to rób jeden rodzaj filmów, bo Ci na niższym bądź wyższym poziomie mogą skorzystać z innych kanałów, natomiast Ty nie ogarniesz tyle pracy naraz, bo doba ma tylko 24h, a na pewno masz jeszcze inne obowiązki. Wyniknie z tego taki misz-masz i żaden poziom widowni nie będzie zadowolony.
@@Tesserakt_ dokładnie +1469
@@compaqchemlab Jeśli można spytać czy bedą jeszcze jakieś filmiki np. z arduino, raspberry pi? bo też dość ciekawy temat.
U mnie jak w szufladzie w kuchni: co tylko chcesz
Super kanał 😘😘 pozdro
Ten error na końcu rozwalił xD
po prostu
Łał elektronika rośnie w lesie,
Przypadkiem w takim odciągu oparów nie powinno być jeszcze filtra z okapu bo wydaje mi się że jak wywalimy dym i pary jakieś dwa metry od siebie to prawie nic nie da tam powiną być jakaś rura wyprowadzona za okno
Tak, ale przy tak dużym pomieszczeniu i stałym wietrzeniu, nie ma problemu. Tutaj bardziej chodzi o to, by dym nie leciał prosto w twarz
@@compaqchemlab Ja zaczolem korzystać z maski pełnotwarzowe i uważam że to bez funduszy na wentylację jest najtańsze
9:08 chłop co podkręca laptopa xD
No to ogladamy
A poza tym to fajny film
fajny odcinek (:
Zrób zbiórkę, złożymy Ci się na kompa :D
Jest już...nawet 4 zbiórki. Faktem jest, że moja społeczność się mocno postarała i uzbierała prawie na cewkę
Zegarek to casio protrek z gps?
Armitron
Będziesz wyprowadzał video?
Nie ma czegoś takiego jak sygnał video z mikroprocesora. Trzeba sobie samemu napisać osobne GPU do generowania obrazu lub złożyć z bramek logicznych.
@@compaqchemlab na z80 dało sie, komputer z81 czy podobne wykorzystywały procesor do generowanie obrazu tak samo jak Atari 2600
Widzę że ty używasz projektu z edw zamiast nie go polecam ci coś na miktokontrolerach pić np Pana geoofga
Byłbym usatysfakcjonowany, gdybyś podesłał jakieś materiały na ten temat
@@compaqchemlab www.quora.com/Is-it-possible-to-use-CPU-as-a-GPU
Nie no taaaa na apel wstawałeś
Jasnogórski
8:22 O kurde, pranie mózgu XDDD
Tak kasujemy hejterów
@@compaqchemlab +1
kurde ładnie kabelki ukladasz
Nie boisz sie o tą lampę uv c bo jest szkodliwa i nawet skóre wypala po krótkim czasie
Jest zabudowana
Znowu na premierze nie byłem >:c
30 minut (8:30) kasowania EPROM? To chyba ruskie pamięci im nawet godzina była za mało. W większości not jak znam piszą o 15 minutach.
Zależy od mocy lampy. Eksperymentalnie dobierane. Kasowałem i sprawdzałem z czy jest już czysta
@@compaqchemlab Nie tylko mocy ale i także a zwłaszcza spektrum UV, które lampa generuje.
@@eR-MIK no ja lecę UV-C
@@compaqchemlab Jaki zakres tego UV-C? Czy pokrywa się z tym co napisał producent pamięci EPROM?
@@eR-MIK w punkcik się mieści. Na jednorazowe czyszczenie takie formatowanie to nie problem, więc jakkolwiek...
Czy uv EPROM ma jakieś zastosowanie? Takie praktyczne
Możesz zrobić z niego symulator dowolnej bramki lub bardziej złożonego układu:
Dane wejściowe trafiają na magistrale adres (0..15), wynikowe lecą na data. Poza tym, dalej, w niektórych sprzętach się je stosuje, bo są stosunkowo tanie i niezawodne.
IRQL not less or equal :)
łał ja się podjarałem 8bit komputerem a tu 80!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! bitowy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Możesz mieć nawet 300-bitowy, jeśli tylko złożysz sobie 300-bitową magistralę danych