Zbudujmy sobie prawdziwy oscyloskop
HTML-код
- Опубликовано: 10 фев 2025
- Dzisiejszy odcinek poświęcam budowie oscyloskopu. Omawiam luźno to, co działo się podczas przerwy. Niestety, odcinek musiał zostać podzielony na odcinki, ponieważ materiał był strasznie duży i nie zdążyłem go nawet skopiować na dysk.
Niemniej, mam nadzieję, że spodoba się Wam to, co zostało złożone dotychczas.
Kto czekał?
Jam czekał
Już myślałem że się nie wyrobisz
@Chemiczny Chemik ja
ja
ja
Film znajduje się na topce twoich filmów pod względem wykonania :D
Biedny stół xD
Przemoc w domu
Komentarz dla statystyk
Pisać mu komy dla statystyk!!
Comment for stats
Komtarz dla statystów
Komentarz dla statystów
wytłumaczyłeś nam jak krowie na rowie
dzięki, bardzo ciekawy odcinek
Będzie mega jak zawsze
Już 700 wyświetleń :)
Jeden z najlepszych filmów na Twoim kanale, tak trzymaj! Btw, zaczynasz mówić coraz bardziej jak nauczyciel, bardzo przyjemnie się słucha
...a jestem dopiero po trzecich zajęciach kursu dla nauczycieli....
Yes, you are right
Chłopie, ty powinieneś poprowadzić Sondę w TVP! Leci sub, oczywiście.
Zapraszamy na kanał ELEKTRON,gdzie prowadzimy kontynuację tego kanału.
Sam mam wielki sentyment do odcinków SONDY, SONDA 2 (już trochę mniej), młodego technika, radioamatora, EdW, nowoczesne zabawki Wojciechowskiego czy zrób to sam Adama Słodowego/młody konstruktor
Pasji nie da się wsadzić do garnka, tak samo do garnka nie da się włożyć energii życiowej ( uczuć, emocji, marzeń ). Ale jedno i drugie można wykorzystać tak by mieć co do garnka włożyć. Oczywiście można z pasji zrezygnować, tylko że wtedy z reguły jest się nieszczęśliwym i przy okazji unieszczęśliwia najbardziej tych najbliższych. Podstawą największych fortun rodzinnych z reguły jest pasja. Wystarczy pogrzebać w historii, by się o tym przekonać. Problem z pasją zaczyna się gdy ta pasja staje się nałogiem, wtedy jest ona wykorzystywana przez wszystkich oprócz pasjonata. 🙂
Czekamy
Gdzie mógłbym zdobyć schemat oscyloskopu omawianego przez Pana i film o tym temacie? Pozdrawiam
Jeszcze nie powstał
Mam takie pytanie: otóż planuję zbudować sobie oscyloskop LED na 6 matrycach 8×8, rozdzielczość 16×24 w zupełności mi wystarczy do podstawowej diagnostyki układów. Odchylanie poziome planuję zrobić na trzech cd4017 połączonych kaskadowo, oraz na timerze 555, wyzwalanie zrobię na prostym wykrywaczu zbocza narastającego i przerzutniku Schmitta (po wyzwoleniu cd4017 przelecą po wszystkich diodach w poziomie w tempie ustalonym przez timer 555, a potem układ zaczeka na zbocze narastające, które osiągnie ustawione napięcie, wyzwoli się i tak w kółko). Odchylanie pionowe zrobię nie na lm3914/5, jak większość ludzi, tylko na szybkich komparatorach połączonych tak, żeby w danym czasie mogł być zasilany tylko jeden rząd diod. Wejście "oscyloskopu" będzie podłączone do komparatorów przez bufor oraz dzielnik napięcia (potencjometr, komparatory będą miały stałe napięcie podawane na wejścia odwracające). Dodam jeszcze jakiś układ dodający offset do napięcia wejściowego, żebym mógł sobie przesuwać wykres w pionie. Nie chodzi mi o pracę przy częstotliwościach rzędu MHz, 50kHz w zupełności wystarczy. Chodzi mi głównie o sprawdzanie ostrości przebiegów i ewentualnych poszarpań. Czy to ma prawo działać tak, jak napisałem powyżej?
Musiałbyś przetestować. Wszystko zależy od zastosowanych układów. Moim zdaniem za dużo roboty na tak mizerny efekt.
@@compaqchemlab Dla mnie dużo roboty to nie problem, z resztą te kilkadziesiąt zł to nie majątek, a przy okazji się czegoś nauczę, i mam nadzieję będę miał przydatny przyrząd (miernik częstotliwości wypalił, nawet on pozwala mi na określenie, czy przebieg jest czysty, czy poszarpany, myślę, że oscyloskop także się uda)
@@__MINT_ ten wynalazek traktowałbym dalej jednak tylko jako bajer, nie przyrząd pomiarowy. Sam kształt przebiegu zależeć już będzie od jego układów.
W życiu nie dostrzeżesz szczegółów na takim wynalazku. Nie mówiąc już o synchronizacji. Do niskich częstotliwości rzędu 1...1kHz może się sprawdzi, ale do pozostałych...możesz się rozczarować mocno.
@@compaqchemlab Mi bardziej chodzi o to, żeby to wogle działało, i żeby się trochę pobawić z budową "oscyloskopu". Jeśli chodzi o wyzwalanie, to też myślę, że do wyższych częstotliwości będę musiał po prostu ręcznie dopasować podstawę czasu, bo może się zdarzyć tak, że w dwóch różnych momentach okresu będzie takie samo napięcie.
@@compaqchemlab A znasz jakiś schemat wykrywacza zbocza narastającego? Bo jedyne, co mi do głowy przychodzi, to taki na komparatorze, wejście odwracające bezpośrednio pod sygnał, a nieodwracające pod sygnał przez układ RC. Mam komparatory 80ns, więc nie powinno być problemów z szybkością. Układ podstawy czasu generuje stabilne przebiegi do 1MHz, wyzwalanie także myślę powinno działać przy większych częstotliwościach.
7:15 - nie przesadzaj, 8 bitów wystarczy w prostym oscyloskopie. Mam takie coś cyfrowe i przebiegi przyzwoicie wyglądają. Gdyby było 10 bitów to już w ogóle super. Natomiast prawdą jest że musi być to bardzo szybki przetwornik.
No więc Arduino samo w sobie nie uciągnie. Najprostszym, takim meeega prostym byłoby właśnie na lampie.
@@compaqchemlab Arduino na pewno nie. STM też nie. Tamto chińskie cudo moje ma samplowanie 100 mega, także wiesz : D A jeszcze trzeba te dane obrobić.
Powinienem się uczyć, ale są rzeczy ważne i ważniejsze
Filmy Ci nie uciekną....
@@compaqchemlab Dużo mi do nauki nie zostało, a to tylko 14 minut :)
@@eryk1937 i 5 sekund ;)
@@frostyyyt6188 No tak, jak ja mogłem zapomnieć o 5 sekundach :D
Brawo TY
Pannuuu bo czekamuuuuu :) Pokaż jak załatwiłeś zasilanie lampki, mam dwie i w zasadzie poprzeglądane projekty oscyloskopów - samoróbek z Radioelektronika ("zasilacz jest typowy, dlatego nie będzie omawiany"), z EP (przetwornica oparta na generatorze Colpitsa, oraz projekt "bateryjny" Alka Zawady), Młody Technik z lat 80tych, Homo Ludens i masę innych... Jednak te wszystkie zasilacze takie coś nie trafiają w mój gust. Pokaż, co tam wykombinowałeś :)
Ja robiłem dwoma metodami: żarzenie z transformatora, anodowe z transformatora 200v lub po wyprostowaniu jednopołówkowo sieciowego, ale to nie jest zalecane rozwiązanie
Komentario fla Statistikario.
2:25 ja też suszę układy jak są mokre
nie tylko ty suszysz mi od suszenia SUSZARKA umarła
@@lettunorlandero7391 ja newet suszarki nie mam i układy scalone marzną w nocy
@@ksenonxe856 xd to jeszcze parę komentarzy trzeba napisać. i moje scalusie dawno się zatruły ołowiem więc nie marzną
Z pasji rodziny nie utrzymasz. Nie kupisz domu/mieszkania. Wydawanie pieniędzy na pasję jak dla mnie jest ostatnią koniecznością. Elektroniką interesuje się od 25 lat.
I tak zdecydowanie lepiej wydać na pasję, niż pierdoły
Tak. Gorzej, jak 80% twoich dochodów (po opłatach) leci na hobby....
woow najs.
komentarz dla statystyk
MEGA👏👏👏
Czy temat oscyloskopu już umarł? Pytam, bo w sumie mój ŚP tato budował taki w latach 80-tych i leży mi dalej taki na strychu. Jakbyś chciał do eksperymentów to mogę podarować.
Nic nie umiera. Kwestia wolnego czasu, a raczej jego braku.
@@compaqchemlab To jak chcesz to napisz do mnie.
Ok
diagrama? esquema?
Fajne to jest, jakiś czas temu widziałem na allegro podobną lampę oscyloskopową, szkoda że jej wtedy nie zakupiłem. BTW znalazłem niedawno schemat oscylografu MINI-4
A co z oscyloskopem 1GHz, który kupiłeś ?
Do tej pory nie wiem, co mu jest. Nie mam też narzędzi, by go sprawdzić
@@compaqchemlab Kurcze fajny jest, by się przydał :)
Żeby prezentować działanie jakiejś "druciarni", to dobrze jest to robić na podstawie schematu jak i wiarygodnych pomiarów. To moim zdaniem najlepiej kształtuje wyobraźnie elektronika. Przynajmniej ja się tak uczyłem, najpierw wymyślałem schemat, potem uruchamiałem mierząc wyciągałem wnioski dotyczące poprawek. ( niestety ze mnie żaden biznesem )
Ps. Mam nadzieje że zdrowie Ci dopisuje ? ( wiem że to stary film, ale też wiem jakie są obecnie uwarunkowania środowiskowe ) Przydałby Ci się jakiś mały sukcesik, taki mały zastrzyk energetyczny ?
@@mariuszkajstura6635 na nowym kanale całkiem nieźle przędę. Dziś uruchamiamiam wszystko na cyfrowym oscyloskopie do 50MHz. Inna bajka w ogóle
@@compaqchemlab Ten kanał też nie jest zły, jest bardziej naturalny i mniej "perfumowany". No i jest pewne ustronne miejsce w którym można pogadać ... ;)
Bez pomiarów nie ma wniosków 😀 Twoja wyobraźnia lepiej się sprawdza w elektronice czy chemii ?
@@mariuszkajstura6635 w obu. Jestem wielodyscyplinowy. Nie ograniczam się do jednej rzeczy
super!
Pozdro łapka w górę 👍
Napisze komentarz, może jakoś pomogę
Niestety nie zdążyłem na premierę bo kuzynka miała komunie :C
Spokojnie, nie ucieka Ci film :)
Osiem bitów jest w zupełności wystarczające do oscyloskopu.
Czego uczysz?
Praktycznej Nauki Zawodu, elektronika
Statystycznie :)
Komentarz dla statystyk 🍾🍾🍾🍾🍾✌🏼✌🏼✌🏼✌🏼✌🏼✌🏼
dziękuję za serduszko, obejrzałam cały filmik i był super. rozumiem jak to jest gdy wkłada się dużo serca i czasu w coś a ludzie olewają ale rób dalej co robisz pls :(
komentarz na odwal sie zrobiłam i przepraszam, ale mam teraz ciężko, pozdrawiam :*
Spoko, da się załatwić
@@compaqchemlab dziękuję, buziaki
eM-eŁ-Te? Jak to trzyma parametry po tylu latach? Ładny wrzut btw.
Trzyma trzyma. Mogłem dać nowsze, ale w układach lampowych chcę zachować pewnego rodzaju wygląd retro
MŁT są lepsze od większości współczesnych niewiadomego pochodzenia.
chyba rekord będzie
2/10 przebicie 1 to musielibyśmy stanąć na głowie XD
Ile ty masz lat?
Pamiętam bajki Tom and Kerry, Reksio, Bolek i Lolek, a jak słyszę opowieści niektórych widzów, to czuję się jak dinozaur.
Czasem jak slychac grzmoty w okolicach Czewki to ludzie sie zastanawiają czy to burza czy znowu Adamowi w krzyżu jebło xDDD
Teraz dodaj mu drugi kanał i możliwość wyświetlania dwóch kanałów naraz
Nie da się
Drugi kanal przekroczy opłacalność tego przedsięwzięcia
Da się,aaaaaale nie na tej lampie. Na dwa kanały potrzeba dwu dział elektronowych, ta ma tylko jedno.
@@compaqchemlab Nie prawda, wystarczy jedno działo, ale trzeba sygnał przełączać.
Wszystko można .... tylko trzeba strasznych kombinacji do nie wiadomo jak prostego projektu.
nice
Nauczycielem? (3:26). Współczuję, ciężka robota a pensja głodowa. Jako konstruktor-elektronik zarabiam kilka razy więcej niż nauczyciel!
O rozdzielczość karty graficznej (7:00) to same głupoty. Oscyloskopy cyfrowe mają rozdzielczości rzędu 600-480, i dobrze widać obserwowany przebieg. Ekstremalnie szybki (7:15) ADC? Daje się kilaka wolniejszych i steruje z przesunięciem w fazie. ADC 60MHz kosztuje ok 30zł. Do zbierania danych nie trzeba ekstremalnie szybkiego komputera CPLD czy FPGA Załatwia sprawę.
Widac NIE MASZ PIJĘCIA jakie rozdzielczości ADC mają współczesne oscyloskopy! Uważsz, ze trzeba 16 albo 24-bit? i na czym to wyświetlisz? Znasz monitor o rozdzielczości pionowej 65536 punktów czy tym bardziej 16`777`216?
Układ wykonany na lampach (12:11). Pochwal sie jakie max częstotliwości możesz obserwować na swoim oscyloskopie? 10, 20MHz? Mój majsłabszy Rigol DS1054 ma 4kanały 50MHz. Ma wyzwalanie pojedynczym przebiegiem, dekodowanie protokołów! Kolejny ma 4x70MHz i analizator logiczny. Najszybszy 2 kanały 200MHz. Twojej zabawce daleko do profesjonalizmu!
śiatkę, którą wydrukowałeś można sobie wsadzić w (wiesz gdzie) bo ma się nijak do rzeczywistości. Jak jest inaczej to napisz jak ustaliłeś jej wymiary.
- Zaprezentowałeś nie prawdziwy tylko przestarzały, źle wykonany oscyloskop!
- Masz OGROMNE BRAKI w wiedzy! Dlatego też mało wyświetleń bo wiele osób po kilku minutach przestaje oglądać film i nie próbuje nawet zobaczyć kolejnych!.
- Zanim zaczniesz uczyć innych najpierw sam się doucz bo teraz tylko ośmieszasz się swoją NIEWIEDZĄ!
W dzisie3jszychc czasach łatwiej zbudować oscyloskop cyfrowy niż analogowy!
ADC FLASH + RAM FIFO i powolny uC, nawet AVR.
ADC FLASH i szybki uC np STM32 z interfejsem do kamery.
kilka ADC + CPLD + uC
Są też inne opcje. Wszystkie lepsze niż przestarzałe rozwiązanie na lampie w końcu nie bez powodu zaprzestano produkcji archaicznych rozwiązań.
Używałem oscyloskopu z lampą + przystawka 4-kanały teraz mam kilka cyfrowych i potrafię zobaczyć różnicę! To co mówisz na filmie to jakieś HEREZJE!
Rozdzielczość 8 czy 12-bit (7:18) to mało?
Jak uczysz elektroniki to jesteś kiepskim nauczycielem!
szkoda że schematu nie dałeś
jestem dopiero w trakcie rysowania XDDD
@@compaqchemlab czyli troche jeszcze zejdzie
@@compaqchemlab to skąd ty go masz czy sam wymyśliłeś?
@@matid8453 przerobiłem ten, co był w książce, o której mówiłem
Jesu jakie dlugie intro
Cały film, bez dzielenia na części trwa jeszcze dłużej, jest też równie ciekawy
proszę ,zarobisz sobie kilka groszy :)
W kineskopach odchylanie magnetyczne jest stosowane ze względu na duży kąt i wysokie napięcie anodowe dochodzące do 27kV. Lampy oscyloskopowe mają mały kąt odchylania i znacznie mniejsze napięcie anodowe do kilku kilowoltów.
Prawda. Stąd kineskopy nie muszą być takie wielkie
Nie dziwne ze mala ogladalnosc jak taki dlugi bezsensowny wstep. Masz potencjal ale filmowcem nie bedziesz.
Kopiesz trupa. Oglądasz stary film. Zobacz sobie kanał ELEKTRON.
Filmowcem też zostałem, nawet nagrodę wygrałem. Pozdro ;)
Komentarz dla statystyk