216. Włącznik tradycyjny 2-przyciskowy, 4-zwierny do automatyki domowej. Smart Home samemu

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 29 окт 2024

Комментарии • 28

  • @HelloHelloXD
    @HelloHelloXD 2 месяца назад

    Ja mam te same wlaczniki co Ty juz od 4 lat i tez podlaczone przez skretke. Podlaczylem normalnie, bez bawienia sie i dzialaja... :-)

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 месяца назад +2

      A no to super :) u mnie jakos się ukręcały żyły. Też kat 5e?

    • @HelloHelloXD
      @HelloHelloXD 2 месяца назад

      @@ProgramistaNaBudowie tak, 5e. U mnie 5v i Arduino Mega z Ethernet Shield po drugiej stronie

  • @piotrpartyka3753
    @piotrpartyka3753 20 дней назад

    Cześć :) Niedługo zaczynam budować rozdzielnicę do swojego domu i mam pytanie o złączki LSA. Czy rozszywałeś na nich tylko przewody sygnałowe czy również zasilające np. taki włącznik? Jeżeli nie na LSA to gdzie poprowadzone jest zasilanie ze skrętki i w jaki sposób rozszyte? Pozdrawiam!

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  20 дней назад

      Cześć! Przewody do włączników zwierane są do masy. Tzn, że jedna żyła jest podłączona do wyjścia cyfrowego GND modułu i ona wchodzi na łączówkę LSA i dalej tak jakby na zasilanie włącznika, tam gdzie normalnie wszedłby główny przewód fazowy włącznika, a reszta żył jest wpięta w konkretny przycisk, z powrotem wraca do łączówki LSA i dalej do wejścia cyfrowego modułu. Na jednym z poprzednich filmów pokazywałem, że rozszywam całą skrętkę na łączówce.

  • @Salarieri
    @Salarieri Месяц назад

    Witam. Jestem na etapie układnia przewodów w nowo budowanym domu. Na razie nie planuję robić fotowoltaiki ze względu na koszty, ale może kiedyś w przyszłości się zdecyduję. Wiesz może jakie przewody należy puścić od rozdzielni głównej w garażu do dachu/strychu, aby później w przyszłości nie trzeba było ścian kuć?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Месяц назад

      Cześć! Nie interesowałem się. Sprawdź może w instrukcji montażu falownika jakimi przewodami podłączony jest od strony rozdzielnicy.

    • @elomax4685
      @elomax4685 Месяц назад +2

      Standardowo fotowoltaikę podłącza się kablami solarnymi o przekroju 4 lub 6mm2(h1z2z2-k). Jeżeli będzie to mała instalacja, powiedzmy do 5kW, na jednej stronie dachu to jedna para takich przewodów(czerwony i czarny) powinna wystarczyć. Jeżeli planujesz większą instalację, to puść dwie pary. Mimo wszystko polecałbym jednak dla spokoju puścić 6mm2 :). Najlepiej żebyś puścił to też w jakiejś osłonie, typu peszel lub rurka. Do tego powinieneś puścić kabel LGY 16mm2 do uziemienia, najlepiej w oddzielnej osłonie. Chociaż tu zdania wśród instalatorów są podzielone, niektórzy puszczają uziemienie tylko po zewnątrz i bezpośrednio do swojego uziemienia. Nie zapomnij też zostawić zapasu tych kabli, aby spokojnie wystarczyły na dach i aby uniknąć łączenia ich w jakichś dziwnych miejscach :)

  • @andrzejmar9089
    @andrzejmar9089 2 месяца назад +1

    Na jakiej zasadzie realizujesz podłączanie czujników temperatury? 1-wire? Przez jakiś moduł?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 месяца назад

      Będę korzystał z 1-wire. W przypadku paneli dotykowych będę podłączał czujnik bezpośrednio do panelu bo jest w nim 1-wire, a jeśli gdzieś nie ma panelu to będę wykorzystywał 1-wire w jednym z modułów w rozdzielnicy.

  • @q1fly198
    @q1fly198 2 месяца назад

    Ni i gitara !!! Pozdro.

  • @soniababelek3535
    @soniababelek3535 2 месяца назад +6

    Nie lepiej było by zacisnąć tuleje ? Tyle roboty z jednym łącznikiem maskara 😵‍💫

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 месяца назад

      Nie mam tulejek na takie małe żyły. Mam raptem kilka włączników, to trochę się podszkoliłem z lutowania przynajmniej.

    • @stefanokrzeja001
      @stefanokrzeja001 2 месяца назад

      Na druty nie stosuje się tulejek. Tulejki cienkościenne tylko i wyłącznie na przewody typu linka i to gdy śruba bezpośrednio dociska przewód. Jeżeli jest zacisk klatkowy, to nie ma potrzeby stosowania tulejek, bo nawet przewidują takie połączenie producenci aparatury i osprzętu. Poza tym to średnica 0,5 mm. Piszę o średnicy, bo w kablach teletechnicznych nie podaje się przekroju, a właśnie srednicę. Odizolowaną żyłę zawija się ścisło w literkę U, żeby końcówka była grubsza i wklada do zacisku, następnie dokręcając. Żadnego lutowania. Tu nie ma zbędnej filozofi, bo identycznie jest z żyłami telefonicznymi.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 месяца назад

      ​ @stefanokrzeja001 Dziękuję za komentarz. Niestety w moim przypadku przy kilku próbach skręcania żyła pękała i odrywała się od reszty żyły poza zaciskiem dlatego właśnie zdecydowałem się lutować by wzmocnić to miejsce. Być może skręcałem zbyt mocno.

    • @stefanokrzeja001
      @stefanokrzeja001 2 месяца назад

      ​@@ProgramistaNaBudowieWażne, że skutecznie połączone. 👍 Pozdrawiam.

  • @StreamStudioPL
    @StreamStudioPL 2 месяца назад

    Cześć, trafiłem na Twój kanał przez filmik nr 89 z montażem stelaża podtynkowego WC i można powiedzieć, że "tak już zostałem" :D. Zastanawiam się jakiego konkretnie lasera krzyżowego (samopoziomującego) używasz? Cały czas tego samego czy może przebyłeś jakąś drogę od jednego modelu do następnego? Rozglądam się za czymś na własny użytek, bo jestem akurat przed remontem mieszkania w bloku i taki laser ułatwiłby realizację wielu prac. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź :)

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Месяц назад +1

      Cześć! Korzystam z tego samego lasera od początku, tj. GeoFennel Geo 6X SP Green. Moim zdaniem jest to bardzo dobry i bardzo dobrze wykonany laser, natomiast kompletnie nie mam porównania do innych. Wiem, że ludzie budują domy nawet z takimi chińskimi, chyba DEKO czy jakoś tak i też dają radę. Ja kupowałem swój bo myślałem, że kiedyś mój brat go wykorzysta na swojej budowie, więc chciałem porządniejszy. Mi on teraz się czasem przydaje przy wykańczaniu. Czy bym teraz kupił taki sam to nie wiem. Wtedy miałem dużo pieniędzy na początku budowy, hehehe :) Teraz to oglądam pieniądze jeszcze bardziej niż kiedyś :D Nie wiem też czym się różni drogi laser od taniego. Może jeśli się z nim delikatnie obchodzić to posłuży. Trzeba by podpytać jakiegoś sklepu z laserami o opinię.

  • @tesseract7132
    @tesseract7132 2 месяца назад

    Hej, mam pytanie o system alarmowy, jak umiejscowiłeś czujniki ruchu: patrzą na okna czy do środka pomieszczeń? Pytam bo widziałem że ludzie różnie je montują, np. Luksiu elektryk mówił że je kieruje na okna a z kolei w instrukcji jest żeby tak nie robić

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 месяца назад +1

      Cześć! Mam zaplanowane tak by były skierowane w kierunku drzwi czyli bardziej na środek pomieszczeń.

    • @tesseract7132
      @tesseract7132 2 месяца назад

      @@ProgramistaNaBudowie A pamiętasz jaki przewód użyłeś na czujki? 6 czy 8 żyłowy?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 месяца назад

      @@tesseract7132 Używałem jedynie przewodów 8-żyłowych.

  • @mateuszlachowski7813
    @mateuszlachowski7813 2 месяца назад

    A przynajmniej lutownica na aku, może byłoby łatwiej 😊

  • @andrzejmar9089
    @andrzejmar9089 2 месяца назад +1

    Simon Kontakt TP4.01/149 też ma coś takiego ;)