187. System inteligentnego domu Ampio SMART HOME. Prezentacja modułów elektrycznych do naszego domu.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 13 дек 2024

Комментарии • 127

  • @bmichal
    @bmichal 11 месяцев назад

    Dzień dobry. Super film. Pozdrawiam

  • @endurowojczyk7220
    @endurowojczyk7220 Месяц назад

    Super to objaśniasz, właśnie chcę zakupić moduły i pojawił się problem, nie są one dostępne dla zwykłego Kowalskiego. Gdzie to zakupiłeś, robiłeś szkolenie ? U nas w Katowicach nie chcą sprzedać jeśli nie posiadasz firmy instalacyjnej. Możesz opisać w jaki sposób to załatwiłeś.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Месяц назад +1

      Cześć! Tak jak wspominałem w kilku komentarzach wcześniej pod filmami z tej serii i w opisie filmu, nabyłem moduły w ramach współpracy z Ampio na moim kanale. Niestety obecnie moduły oficjalnie można nabyć od instalatora wraz z usługą montażu. Mimo, że moduły nie są dostępne dla klienta końcowego na tą chwilę, to zaletą tej serii jest to, że moduły różnych producentów działają bardzo podobnie choć mogą mieć inne wejścia i wyjścia czy inny wygląd, więc jeśli ktoś chce zlecić instalację, to może wybrać Ampio, a jeśli ktoś ostatecznie chce zrobić samemu instalację automatyki w gwiazdę, to może dowiedzieć się jak taką instalację wykonać, na co zwrócić uwagę. Pozdrawiam!

  • @aaqu2232
    @aaqu2232 11 месяцев назад +2

    każdemu dają dostęp do oprogramowania(programowanie)? jeśli nie to szajs

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад +1

      Cześć! Na obecną chwilę montaż odbywa się przez przeszkolonego instalatora, z którym można zaprojektować całą instalację od A do Z. Jeszcze nie dalej jak rok czy półtora roku temu inny duży gracz na naszym rynku, a rok przed nim jeszcze jeden producent, również nie umożliwiał zakupu modułów przez klienta końcowego, ale to się zmieniło. Ampio ma ku temu powody, które dla klienta końcowego mogą nie być tak istotne a dla firmy są istotne. Być może zmieni się to w przyszłości. Ja natomiast dzięki współpracy z Ampio mogę pokazać widzom na kanale w jaki sposób zaprojektować taką instalację, na co zwracać uwagę na poszczególnych etapach budowy domu i jak taka instalacja powstaje podczas budowy naszego domu. Być może niezdecydowane osoby zdecydują się by zbudować dom z automatyką od razu zamiast później szukać rozwiązań bezprzewodowych. Być może nie koniecznie zrobią to z Ampio. Z pewnością na kanał trafią też inwestorzy, którzy sami i tak by nie potrafili złożyć takiego systemu w całość, więc może skorzystają z takiego filmu, gdzie prezentuję jak to działa w Ampio i zlecą wykonanie takiej instalacji fachowcowi. Pozdrawiam!

  • @michal199411
    @michal199411 11 месяцев назад

    Jakiego programu używałeś do projektowania/rozrysowania instalacji elektrycznej?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад

      Cześć! Wszystkie rysunki wykonuję w sketch.com - żadnych udogodnień tam nie ma. To zwykły program do grafiki wektorowej.

  • @user-isom
    @user-isom 11 месяцев назад

    Założenia całkiem ok, do pewnych rzeczy bym się przyczepił, tzn inaczej rozwiązał, np żaluzje i centralny przycisk, po co ? To ma się samo kontrolować i śledzić słońce. Uzbrajanie alarmu owszem, ale już rozbrajanie przyciskiem na ścianie ? Kto takie rozwiązanie polecał ? Cena kosmos w stosunku do możliwości. Ogółnie gdyby nie karta SD to samo serce systemu jest ciekawe. Pozdrawiam

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад +1

      Cześć! Co do alarmu to zle zrozumiałeś. Przycisk alarmu ma przełączyć panel w tryb klawiatury i naciśnięcie odpowiednich ikon ma rozbroić bądź zazbroic alarm. W żadnym przypadku wciśnięcie pojedynczego przycisku nie będzie rozbrajało alarmu. Co do żaluzji to jasne, mogą śledzić słońce, ale to nie sprawdzi się zawsze. Czasem możesz chcieć po prostu podnieść wszystkie zaluzje. Te przyciski są po to by mieć możliwość korzystac z żaluzji tak jak chcesz. Może tak naprawdę wcale nie będziemy ich opuszczać? A może bedziemy często korzystać z przycisków lub nigdy bo będzie działało tak jak chcemy. Kto wie ;) Przyciski są. Babcia przyjedzie to będzie potrafiła wyjść na taras albo podnieść sobie zaluzje by popatrzeć przez pełne okno. Po co na sile sobie ograniczać możliwości.

    • @user-isom
      @user-isom 11 месяцев назад

      @@ProgramistaNaBudowie ok jeśli chodzi o alarm, zwracam honor :) z żaluzjami faktycznie życie pokaże , u mnie sledzą słońce i procentowo do nasłonecznienia reagują. Oczywistym jest możliwość ingerencji przez użytkownika i zatrzymanie tego cyklu śledzenia, ale najczęściej po prostu jak chcę wyjść na taras to otwieram drzwi co jest sygnałem do odsłonięcia. Do awaryjnych czy wyjątkowych sytuacji wystrczy aplikacja. Mam też przyciski , ale one tylko się kurzą , tak często używane. Źyczę powodzenia i oby automatyka spełniła oczekiwania.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад

      @@user-isomZ żaluzjami to super, chciałbym chyba docelowo by działały tak jak piszesz. Są kontaktrony, będzie stacja pogodowa, będzie node-red, wiec będzie można konfigurować. Życie pisze różne scenariusze i ludzie mogą inaczej używać żaluzje, no i jeszcze są przyzwyczajenia :) Sygnał do odsłonięcia oczywiście będzie, po to mamy kontaktrony, na tym mi zależało. Aplikacji niestety nie będę uruchamiał na telefonie babci, która ma przyciski czy na telefonie rodziców. Od tego mamy przyciski, które nie szpecą, a nawet bardzo dobrze się prezentują i nie zabierają dodatkowego miejsca na ścianie :) Zależało mi na możliwości korzystania smart home praktycznie w pełni za pomocą przycisków na ścianie lub by działo się automatycznie a nie żeby chodzić i telefonu szukać po domu. Natomiast rozumiem i super, że jest taka możliwość by ukryć bardzo rzadko wykorzystywane opcje w telefonie. U nas po prostu możemy wygasić niewykorzystywane ikony i zaakcentować te istotne. Dzięki, dużo roboty przede mną jeśli chodzi o elektrykę i programowanie systemu :)

    • @user-isom
      @user-isom 11 месяцев назад

      @@ProgramistaNaBudowie Roboty Kolego będzie sporo, Node-Red ogromne możliwości, ale moim skromnym zdaniem sama stacja pogodowa nie wystarczy do sterowania roletami - źaluzjami. tym bardziej, że prawidłowy montaż takiej stacji nie pozwala na pełne śledzenie słońca. Z praktyki wiem, że przynajmniej dwa czujniki jeden od wschodu, drugi od południa, pozwalają sesnownie to oprogramować. Mam tu na myśli rzeczywiste nasłonecznienie. System żaluzji -rolet powinien zwiększać komfort termiczny w domu, czyli przynośić wymierne oszczędności na ogrzewaniu, czy chłodzeniu. Nie namawiam do niczego, ale skoro już taka inwestycja, to pomyśl jak to wdrożyć u siebie. Naprawdę bezcenne jest gdy w upalne lato w domu nie panuje pełny mrok, bo zasłonięte są wszystkie okna, tyko zasłaniane są te w które aktualnie wali słońce, lub częściowo przysłaniane , gdy tego słońca jest mniej. Co do przycisków, to tak jak napisałem kurzą się, ponieważ nie ma potrzeby ich używania. Do sterowania samymi roletami wykorzystałem klika warunków, nasłonecznienie, produkcja z PV, pogoda (wiatr), pora dnia,pora roku, czujniki magnetyczne i obecność domowników. Dlaczego aż tyle ? Właśnie dlatego żeby przyciski mogły się kurzyć. Oczywiście nie neguję posiadania ręcznych przycisków, jeszcze jak są nieinwazyjne i można je ukryć w jednym zespolonym panelu.
      Jeszcze raz powodzenia :)

    • @ZablockiKornelius
      @ZablockiKornelius 11 месяцев назад

      Hej, możesz podać konkretny model jakiegoś czujnika nasłonecznienia, który nadawałby się do montażu na elewacji? Myślałem o tym samym rozwiązaniu aby sterować roletami zewnętrznymi w zależności od nasłonecznienia konkretnej elewacji. Niestety sterowanie stacją pogodową czy zegarem astronomicznym się nie sprawdza, a przynajmniej nie jest wystarczające. Pozdrawiam @@user-isom

  • @ukaszmacieja7093
    @ukaszmacieja7093 11 месяцев назад

    Bardzo fajnie to wygląda, z uwagi na zamknięty system i pewne sprawy z montażem wybrałem knx . Który jak sie dobrze pomyśli nie jest duzo droższy.
    Jednak ampio bylo na drugim miejscu i uważam ze ma spore możliwości.
    Świetny materiał

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад

      Cześć Łukasz! Dziękuję za komentarz. Ampio jest systemem otwartym, można z nim integrować wszystko.

    • @ukaszmacieja7093
      @ukaszmacieja7093 11 месяцев назад

      @@ProgramistaNaBudowie też tak myślałem ale miałem pewne pytania o rozwiązania ktore chcialem zastosowac i uzyskałem odpowiedź że się nie da za bardzo albo wymyślmy to inaczej.
      Grenton to nawet nie podjął tematu moich pomysłów

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад

      Podrzucisz jakiś przykład co tam chcesz zrobić? Ciekaw jestem.

    • @ukaszmacieja7093
      @ukaszmacieja7093 11 месяцев назад +1

      @@ProgramistaNaBudowie to by trzeba zacząć opowieść o moim domu.
      Ale przykład z brzegu sterowanie ogrzewaniem na podstawie uslonecznienia i odczytów z aktualnej pracy paneli . Czyli PV produkuje prąd ładujemy bufor albo dogrzewamy dom aby zwiększyć autokonsumcje.
      Braki w słońcu do nocnej taryfy została godzina system wstrzymuje ogrzewanie do tańszego prądu. Mam dużą PV wiec ma to sens nawet zimą.
      Ampio ogólnie było sceptyczne do tego pomysłu ale była odpowiedź że pracują aby było to możliwe.
      Wybrałem inne rozwiązanie, możliwe że teraz mogą to a nawet więcej.
      Ale ja już nie mam czasu na te rozważania szczególnie że mam elektryka który ogarnia knx

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад

      @ukaszmacieja7093 a no to rzeczywiście jakiś ciekawszy przypadek.

  • @marcink1980
    @marcink1980 11 месяцев назад

    Masz wiedze chłopie szacun 👏

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад

      Dziękuję :) Sporo się nauczyłem na budowie :)

    • @marcink1980
      @marcink1980 11 месяцев назад

      @@ProgramistaNaBudowie cos mi się zdaje że wcześniej jakieś doświadczenie miałeś w końcu programista 😉

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад +1

      Z programowaniem tak, z elektryką to zupełnie zielony byłem przed budową i nie wiedziałem jak miernikiem sprawdzić napięcie w gniazdku, przez co też spaliłem drogi miernik ;) Potrafię sobie wyobrazić jak coś zaprogramować by działało i to zrobić, ale tutaj musiałem się sporo doedukować by zrozumieć jak podłączyć później te moduły.

  • @Sleepyhead6912
    @Sleepyhead6912 11 месяцев назад

    Samemu kombinowales z projektem smarthome, czy zlecałeś i w tej ewentualnosci ile to kosztowalo?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад

      Cześć! Jeśli chodzi o funkcjonalności, to projekt przygotowałem we własnym zakresie, po czym na spotkaniu z Ampio dokonaliśmy kilku zmian oraz na podstawie projektu dostałem później listę niezbędnych modułów. Projekt nie kosztował nic. Gdybyś nie miał nic i poszedł do Ampio czy instalatora, to też by ci zrobili bezkosztowo moim zdaniem.

    • @Sleepyhead6912
      @Sleepyhead6912 11 месяцев назад

      @@ProgramistaNaBudowie w ogóle Ampio udostępnia oprogramowanie do zaprogramowania modułów?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад

      Oprogramowanie jest obecnie dostępne z przeglądarki, natomiast dla klienta końcowego jest możliwość programowania dodatkowych funkcji i automatyzacji z poziomu telefonu bez ruszania podstawowych funkcji przycisków i innych zaprogramowanych przez instalatora. Na swoim kanale prezentuję jak wygląda smart home w ogólnym zarysie, jak wykonać instalację pod to, bo dla każdego systemu wygląda to podobnie, a tutaj przy okazji współpracy na modułach i systemie Ampio.

  • @marcinjasiurkowski4035
    @marcinjasiurkowski4035 11 месяцев назад

    Witam mam instalacje przygotowaną pod grenton czyli magistrale na czujniki temp.i magistrale paneli dotykowych ,czy moge zmienic na ampio za odpowiedz z gory dziekuje

  • @Kr-xg7lc
    @Kr-xg7lc 11 месяцев назад

    Cześć, w czym wykonałeś rysunki/rzyty pomieszczeń? Jakich programów uzywałeś na tym etapie?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад +1

      Używam jedynie SketchUp w przeglądarce oraz sketch.com

    • @Kr-xg7lc
      @Kr-xg7lc 11 месяцев назад

      @@ProgramistaNaBudowie Rozumiem ze to co widac w 39:59 robiłęs w sketch? Niestety nie znam, a strona poki co nie pokazuje Twoich scenariuszy uzycia. Mogłybs kiedys to pokazac w swoich filmach?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад

      Tak, rysowane w Sketch. Tam nie ma scenariuszy. To wszystko samemu rysowałem od zera.

  • @harwaz3149
    @harwaz3149 3 месяца назад

    Hej tez mam system Ampio. Posiadam moduł M-DIM-2S ale nie mogę go zaprogramowac. Moze podrzucisz jakieś Tipy. Byłbym wdzięczny

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  3 месяца назад

      Cześć! Sam korzystam z dokumentacji jedynie i mam ściemnianie na dosyć specyficznej oprawie ze zintegrowanym źródłem. Na zwykłej żarówce jeszcze nie robiłem, ale nie powinno to być skomplikowane. Jeśli da się włączać i wyłączać to ściemnianie polegałoby jedynie na ustawieniu odpowiedniego warunku.

  • @mateuszw20
    @mateuszw20 11 месяцев назад

    Dlaczego nie rozwiazanie open source, np home assistant i node-red?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад

      Node red I home assistant można zintegrować z Ampio bez problemu. Moduł MSERV obsługuje Node Red. Ogólnie Ampio jest praktycznie otwarte na każdy rodzaj integracji, a jeśli ci się coś wymyśli, że chciałbyś mieć a nie ma, to wystarczy się z nimi skontaktować. Chciałem zastosować komercyjny, ale zarazem otwarty system przewodowy z gotową działającą aplikacją i konfiguratorem, żeby że tak powiem działało od kopa, a jeśli będę chciał się pobawić to po wprowadzce byc może kiedyś przyjdzie czas, to będę miał możliwość bo system mnie nie będzie ograniczał.

    • @ukaszxktos5397
      @ukaszxktos5397 11 месяцев назад

      a część wykonawcza to na czym? Dom na arduino?

  • @pabisbar1376
    @pabisbar1376 11 месяцев назад

    pozazdrościć pogody za oknem :D

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад

      Prawda? :) To była fajna pogoda. Dziś będzie kolejny film, na czasie z pogodą :) Właściwie sprzed dwóch dni :)

  • @lukasz1we
    @lukasz1we 11 месяцев назад

    Masz juz wybraną jakąś stacje pogodową :) ?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад

      Pewnie kupię kiedyś Elsner, ale póki co musi poczekać :)

    • @gdzies663
      @gdzies663 20 дней назад

      @@ProgramistaNaBudowie Czy masz już może konkretny model stacji wybrany oraz czy będziesz jak łączył z Ampio?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  20 дней назад

      Cześć! Jeszcze o tym nie myślałem.

  • @pabisbar1376
    @pabisbar1376 11 месяцев назад +1

    Drugi temat to szacun za posiadanie magistrali CAN w instalacji domku jednorodzinnego. Das Dom :)

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад

      Magistrala do paneli jak najbardziej :) Łatwo się wszystko do niej podłącza :) Jedynie 5 włączników tradycyjnych mamy zrealizowane poza magistralą.

  • @SzymoneX93
    @SzymoneX93 11 месяцев назад +2

    Jaki koszt tych wszystkich modułów Ampio ?

    • @czarek.4753
      @czarek.4753 11 месяцев назад

      Chciałem zadać to samo pytanie, ale uprzedziłeś mnie. Też jestem ciekaw.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад

      Wszystkie te moduły do rozdzielnicy to koszt ok. 15-17 tys. netto na dzień gdy je kupowałem. Podaję cenę netto, ponieważ obecnie nie ma oficjalnie możliwości zakupu tych modułów bez usługi montażu, do której należy doliczyć zazwyczaj 8% VAT do modułów. Pozdrawiam!

    • @SzymoneX93
      @SzymoneX93 11 месяцев назад

      A jaki to model rozdzielnicy ?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад +1

      @@SzymoneX93 zerknij do odcinka nr 109, tam wszystko omawiam odnośnie rozdzielnicy prawej i lewej.

    • @elektrondt_pl
      @elektrondt_pl 11 месяцев назад

      Ceny modułów są na stronie producenta, można pobrać cennik wszystkiego. Ceny są również widoczne na stronach dystrybutorów.

  • @rm-1313
    @rm-1313 11 месяцев назад

    Rozdzielnica elektryczna od I-future?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад

      Cześć! Nie, rozdzielnica innej polskiej firmy. W odcinku 109 więcej o niej. Ta od i-future byłaby za głęboka i nie weszłaby w ścianę. Pozdrawiam!

  • @yazon3v
    @yazon3v 11 месяцев назад +1

    Wow jak czysto w domu:) btw co to za program w ktorym pokazywales projekt domu?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад

      Projekt jak zwykle rysowany w Sketch (sketch.com). W końcu można było posprzątać, aż miło :)

    • @yazon3v
      @yazon3v 11 месяцев назад

      @@ProgramistaNaBudowie dzięki:)

  • @tomaszzielinski7851
    @tomaszzielinski7851 11 месяцев назад

    Rozważałeś także inne ekosystemy np. Fibaro albo Satel?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад +3

      Cześć! Tak, natomiast od razu odrzucałem wszystko co bezprzewodowe, ponieważ miałem możliwość prowadzić przewody tak jak mi pasowało. Satel to raczej system alarmowy i jako taki będzie użyty u nas w domu oraz zintegrowany z systemem automatyki. Będzie przekazywał informacje z czujek do systemu automatyki by ten dalej te dane przetwarzał. Chciałbym oddzielić system alarmowy od opcjonalnych funkcji automatyki zwiększających komfort przebywania w domu. Napsujesz w części automatyki domowej jednostki centralnej systemu alarmowego i kto wie czy alarm też nie przestanie działać, a może zdziwisz się po fakcie. A tak jest oddzielone, możesz się bawić automatyką, a alarm będzie działał tak jak działa. Poza tym chyba nie działa to zbyt szybko na Satelu - kiedyś coś czytałem.

    • @Mrtussipec
      @Mrtussipec 11 месяцев назад

      @@ProgramistaNaBudowie Na satelu działa ok pod warunkiem, że czujki i reszta są przewodowe, sam mam integrę - ale to co napisałeś to moim zdaniem jedyne słuszne podejście tj. alarm alarmem, jakieś mocno podstawowe rzeczy jak włączenie światła po wejściu do domu też akceptowalne, ale reszta to integracja z osobnym smart home gdzie robimy sobie całą automatykę (ja łączyłem z home assistantem). Oczywiście abax2 z satela też jakoś działa bezprzewodowo jak trzeba, ale jak ktoś to czyta - jak tylko da radę kładziemy kabel :)

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад

      @@MrtussipecDzięki za podzielenie się opinią!

    • @Sebastian-zs8pl
      @Sebastian-zs8pl 11 месяцев назад

      @@Mrtussipec czyli.masz Satela ktory Ci steruje automatyką domu? Pytam bo chciałem tak robić u siebie na Satelu i.mam zrobioną gwiazdę, ale.teraz juz sam nie wiem czy to będzie OK. Nie mam magistrali i teraz trochę ciężko ja bedsie wykonać. Mam.stan deweloperski.

    • @Mrtussipec
      @Mrtussipec 11 месяцев назад

      ​@@Sebastian-zs8pl Tylko podstawowe rzeczy mam na alarmie tj. prosta automatyka wybranych świateł, termostaty. Głównym przeznaczeniem satela u mnie jest właśnie bycie alarmem. A cała reszta, nawet jeśli HA steruje wyjściami centrali, jest na smart home (+to pozwala łączyć inne bzdety z wifi czy zigbee). Niestety integra, o ile uważam ją za niezawodną to dinozaur, oraz czuję dużą niechęć do softu do jej konfiguracji. Jedna automatyzacja bardziej rozbudowana zająłby mi kilka wyjść centrali i trochę myślenia jak to poukładać.
      Z drugiej strony znam osoby które mają zrobioną na satelu haupe, np. ze światłami, roletami na iors satela, lampki na zewnątrz, bramy itd. - i raz zrobione będzie działać bez problemu, wiec ogólnie to "wszystko zależy od potrzeb" i co system ma robić.
      Jedyne co mogę doradzić to robić kablowo.

  • @Sebastian-zs8pl
    @Sebastian-zs8pl 11 месяцев назад

    Kolego jak sie z Tobą skontaktować ?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад +1

      Cześć! Pisz na programistabuduje @ gmail . com

    • @Sebastian-zs8pl
      @Sebastian-zs8pl 11 месяцев назад

      @@ProgramistaNaBudowienapisze do Ciebie wieczorem, chodzi o rozdzielnicę, dzięki Sebastian

  • @marekklimkowski5878
    @marekklimkowski5878 3 месяца назад

    Ile kosztowała zawartość kartoników?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  3 месяца назад

      Cześć! Gdzieś tutaj podawałem ceny w komentarzu pod tym lub kolejnym filmem. Między 17 a 20 tys. zł jeśli dobrze pamiętam.

    • @marekklimkowski5878
      @marekklimkowski5878 3 месяца назад

      Wyceniałeś inne systemy np grenton dla swojej instalacji ?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  3 месяца назад

      Tak, cenowo wychodziło dosyć podobnie za cały komplet wejść i wyjść.

    • @marekklimkowski5878
      @marekklimkowski5878 3 месяца назад

      Co zaważyło za tym, że wybrałeś ten system a nie np grenton ?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  3 месяца назад

      @@marekklimkowski5878 Grenton tamtego czasu był bardziej zacofany niż Ampio w możliwościach. Przez ten czas nadrobili, mają nowe moduły i przyciski. Obecnie teraz w każdym systemie zrobisz co chcesz, kwestia preferencji.

  • @LesniakKrzysztof
    @LesniakKrzysztof 11 месяцев назад

    Panie Tomaszu, a gdzie audio server od ampio? LOL

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад

      Akurat tego modułu nie potrzebujemy w naszej instalacji :)

  • @stromskimateusz
    @stromskimateusz 11 месяцев назад

    Z tym m-serv uwazaj z umiejscowieniem :) bo tam rj45 trzeba z prawej podlaczac :p

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад

      Racja, dzięki! Akurat na tej szynie z MSERV będzie kilka cm miejsca, to będzie można przesunąć.

  • @bymalibu
    @bymalibu 11 месяцев назад

    Widze za oknem zielono to mam pytanie czy mieszkacie już ?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад

      Hejo! Jeszcze nie, ale to zobaczysz niebawem w najnowszym filmiku świątecznym :)

  • @goodman1127
    @goodman1127 11 месяцев назад

    Jesli chodzi o opuszczanie i podnoszenie żaluzji o okreslonej godzinie takie sterowanie robi robotę.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад

      Cześć! Pewnie coś takiego wypróbujemy gdy tylko podłączę i skonfiguruję żaluzje :)

    • @ytappmsttytappmstt7105
      @ytappmsttytappmstt7105 11 месяцев назад

      Moim zdaniem automatyka właśnie ma głównie sens do sterowania roletami/żaluzjami. A to można zrobić 10x taniej na modułach dopuszkowych.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад

      @@ytappmsttytappmstt7105 Pewnie, że można. Nie będzie to wyglądało tak samo w implementacji i ostatecznie w użytkowaniu, ale będzie działało dopóki sieć wifi (jeśli to po wifi ma się komunikować) będzie dobrze rozwinięta w domu. Będziesz miał też "świerszcze" w puszkach bo przekaźniki nie są bezgłośne i trzeba o tym pamiętać, ale poza tym jak najbardziej. Nie wszystkim to musi przeszkadzać. Nie wiem jak z żywotnością modułów, one są trochę inaczej skonstruowane przez to, że są zminiaturyzowane. Ciekawe czy da się przelutować coś co tam się uszkodzi. W większym module jest to prostsze. Też będzie potrzeba więcej puszek na przyciski ścienne, bo przekaźniki trochę miejsca zajmują, a puszki są z reguły ciasne i nie wiem w sumie jak z dostępnością więcej niż dwóch wejść na moduł, ale chyba też już ktoś to wykonał? Warto znać możliwości i ograniczenia systemu. Oba rodzaje systemów, nieistotne czy przewodowe czy bezprzewodowe wymagają odpowiedniego zaplanowana instalacji by to miało ręce i nogi.

  • @Syrinxification
    @Syrinxification 11 месяцев назад +6

    Wydatek spory a po jakimś czasie nikt i tak tego nie używa.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад +3

      Jak możesz pisać, że nikt nie używa, skoro te moduły chociażby przełączają światło, które to przełącza się na codzień :) Po jakimś czasie wszystko jest ustawione i nikt nie zawraca sobie tym głowy bo po prostu działa.

    • @ukaszxktos5397
      @ukaszxktos5397 11 месяцев назад +1

      Jak tak sobie podliczysz wszystkie wydatki związane z 'automatyzacją' i komfortem w domu, to już cena nie robi się taka duża. Np.
      - termostaty pokojowe
      - listwę sterującą CO
      - sterowniki roletowe
      - monitor energi
      - sterownik podlewania
      - domofon
      - zegar sterujący pompy cyrkulacyjnej
      - centralę alarmową
      - itd...
      Nie wiem na ile obsłuży to wszystko Ampio, natomiast u mnie wpadnie PLC i w połączenie z MQTT załatwi to wszystko i wiele innych.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад

      @ukaszxktos5397 zgadza się. MQTT jest obsługiwane.

    • @hinsen
      @hinsen 11 месяцев назад

      Problem w tym jak zacznie się to wszystko psuć zwłaszcza po okresie gwarancyjnym.
      Wtedy się okaże ze bez wzywania serwisu niczego nie sam nie naprawisz.
      A sam serwis za przyjazd zaśpiewa ci np 1000 zł nie mówiąc o robociźnie i kosztach wymiany zużytych czy popsutych elementów.
      Po 10 latach może sie tez okazać ze tzw dzisiejszy smart home jest już przestarzały i nie ma i nowsze elementy będą nie kompatybilne ze starymi wiec zostaje wymiana praktycznie wszystkiego na nowe.
      Nie jestem przeciwnikiem smart home ale należy z głową nową instalacje projektować na potrzeby budowy wymarzonego domu na ktory zbiera sie pieniądze przez lata i bierze sie ciezkie kredyty żeby po latach nie zostać z
      ręką w nocniku.
      Domu nie budujesz tylko dla siebie i na teraz ale tez z myślą o następnych pokoleniach którzy będą w nim mieszkać kiedy ciebie już dawno nie będzie na tym swiecie.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад +2

      @@hinsen Cześć! Instalację i system trzeba projektować z głową. Dlatego do mojej instalacji elektrycznej można włożyć jakikolwiek system smart home. Kiedy ostatnio zepsuł ci się jakiś bezpiecznik w domu/mieszkaniu? W mieszkaniu gdzie mieszkaliśmy przez 10 lat nic się nie stało z żadnym modułem. Budowa modułu smart home nie jest niczym bardziej skomplikowanym niż bezpiecznik. Kilka ścieżek, do których na płytce jest dolutowane kilka elementów, które można dokupić w większości lub wszystkie na wolnym rynku. Jeśli nie spaliłeś modułu, a sam się nie spali, to tam nie ma się co popsuć. Po 10 czy 20 latach jeśli jakiś z wielu wspieranych protokołów komunikacji okaże się przestarzały, a nie potrzebuję integrować się z czymś nowym, to w zasadzie mnie to nie obchodzi. A gdybym chciał zintegrować sobie nie wiem, super nowy inteligentny bulbulator z 2050 roku, który komunikuje się jakimś dziwnym protokołem, to z pewnością ktoś już wyprodukuje jakąś bramkę (moduł) komunikacyjną między bardzo popularnym protokołem, który wykorzystuje moja instalacja, a tym najnowszym rozwiązaniem. Wybrałem system, którego moduły są produkowane jakieś 40 km od naszego domu, więc serwis nie zaśpiewa 1000 zł za przyjazd jeśli miałby się taki odbyć, zresztą to przyjeżdżają instalatorzy ewentualnie, których też jest masa. Do mnie to i tak nikt nie przyjedzie bo sam to instalowałem. Po prostu należy wybrać popularne rozwiązanie gdzie istnieje jakiś serwis a nie sprowadzać rozwiązania z końca świata. Jeśli już naprawdę coś pójdzie nie tak i nie będzie cię stać na nowy moduł to kupujesz kilka przekaźników, łączysz do kupy z jakimś sterowniczkiem i masz nadal działającą instalację, ewentualnie odpinasz na jakiś czas to co ci nie potrzebne i przepinasz to co jest potrzebne przy zepsutym module i kiedyś uciułasz 300 zł żeby sobie stworzyć coś na miarę tego modułu, który się popsuł. Nie popadajmy też ze skrajności w skrajność, nie ma się za bardzo czego bać z tymi modułami. Dopóki instalacja nie potrzebuje łączyć się z jakimś serwerem żeby działała to wiek instalacji i modułów nie ma znaczenia.

  • @andrzej3511
    @andrzej3511 11 месяцев назад

    Mam pytanie i od razu zastrzegam: nie jest moim celem zaglądanie do cudzej kieszeni. Ale pytanie raczej oczywiste... ILE? Ile kosztuje taki zestaw modułów? Wiem, że każda instalacja to inne pieniądze, ale widząc na ile rozbudowałeś swój system mogę ocenić moje koszty. Pewnie bardzo porównywalne...
    Zatem nie chodzi mi o to byś podał wielkość swoich wydatków, raczej chodzi o orientacyjną wielkość kosztową inwestycji dla hardware'u takiego systemu.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад

      Cześć Andrzeju! Odpowiedziałem na to pytanie pod innym komentarzem pod tym filmem ;)

    • @andrzej3511
      @andrzej3511 11 месяцев назад

      @@ProgramistaNaBudowie Przetrzepałem WSZYSTKIE odpowiedzi. Interesującej mnie informacji nie znalazłem. Czy to taka wielka tajemnica?
      Znalazłem za to inną informację, która deaktualizuje moje pytanie. Mianowicie, że ma być instalator z firmy ifd. Bo jak rozumienm pan instalator nie pracuje społecznie ku chwale firmy. Bardzo, bardzo dziwna polityka... Ale nie to jest dla mnie najważniejsze.
      Poszukuję systemu POLSKIEGO, który mogę sam zainstalować i w który mogę samodzielnie wklepać algorytmy. Bo jeśli czegoś sobie STANOWCZO NIE ŻYCZĘ to przede wszystkim tego by w MOIM SYSTEMIE, w szczególności w kontroli dostępu, dłubała osoba trzecia, ktoś kompletnie mi obcy. Niech sobie ma wszelkie certyfikaty bezpieczeństwa i stuprocentowe rekomendacje do tego cieszy się powszechnym zaufaniem. Ja wiem swoje...
      No i oczywiście system MUSI być CAŁKOWICIE PRZEWODOWY. By jakiś złośliwy dowcipniś (albo ktoś, kto świadomie usiłuje sabotować część bezpieczeństwa sytemu) mógł sobie swój radiojammer wsadzić bardzo głęboko w wiadome miejsce.
      Trzeci warunek sine qua non: system MUSI pracować całkowicie autonomicznie, wręcz ściśle odizolowany od WAN w jakiejkolwiek postaci.
      Może pan powiedzieć, że jestem chorobliwie podejrzliwy. A ja odpowiem w ten sposób: pracowałem wiele lat w firmie specjalizującej się w technicznym zabezpieczeniu mienia. Napatrzyłem się na tyle "cudów", że wolę programowo z góry zakładać nieufność niż później rwać bezsilnie włosy z głowy...

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад

      Andrzeju już odpowiadam specjalnie dla ciebie :) Udzieliłem odpowiedzi pod komentarzem SzymoneX93 poniżej pod tym materiałem. Staram się odpowiadać raz by widzowie mogli odszukać tą informację czytając komentarze i kontynuując dyskusję. Tajemnicy kosztów na moim kanale nie ma :) Moduły, które zaprezentowałem na filmie w momencie gdy je nabywałem to był kosz około 15-17 tys. netto. Podaję netto, ponieważ do instalacji oficjalnie jest potrzebny wykwalifikowany instalator, od którego fizycznie kupisz moduły i usługę jednocześnie. Zatem zazwyczaj trzeba będzie doliczyć 8% podatku VAT do wartości modułów.
      Obecna polityka Ampio, czyli instalacja i konfiguracja systemu przez przeszkolonego instalatora Ampio była jeszcze 2 lata temu bardzo popularna w naszym kraju. Zarówno inna firma Loxone oraz Grenton wymagały by ich moduły były instalowane przez ichniego instalatora i inaczej tych modułów nie dało się zakupić. Dopiero chyba od roku można kupić moduły Loxone i Grenton w internecie i zainstalować oraz zaprogramować samemu. Z tych dwóch prócz Ampio polski jest Grenton. Jeszcze jest niszowy projekt BoneIO, który jest warty uwagi jeśli sam chcesz wszystko ogarnąć.
      Ampio z obecną polityką firmy jest obecnie nastawione na klientów, którzy nie są w stanie i nie chcą instalować smart home samemu. Od tego są przeszkoleni instalatorzy, którzy doradzą, zaprojektują i zamontują, najczęściej na etapie przed ułożeniem przewodów na ścianie, wtedy najlepiej. Tak jak to jest z ogrzewaniem podłogowym i pompą ciepła czy kotłem gazowym. Nie wszyscy chcą się za to brać a nawet nie wszyscy mogą (gazy, uprawnienia). Nie chodzi tu o to, że firma na siłę blokuje żeby jakiś kumaty gość nie instalował sobie samemu i nie dał zarobić instalatorowi. Firma nie chce dopuścić do sytuacji, gdy sprzeda komuś nieobytemu z elektryką moduły, a ten zrobi sobie krzywdę pracując przy rozdzielnicy i dojdzie np. do porażenia prądem. A także do sytuacji gdy ten ktoś nie będzie ostatecznie potrafił systemu zaprogramować czy złożyć do końca i będzie później pisał opinie, że system nie działa. Narzędzia do programowania nie zawsze są przyjazne dla użytkownika (np. tragiczny interfejs w satelu) oraz nie każdy ma żyłkę do programowania. Możesz się ze mną zgodzić, że jakiś sens dla firmy w tym jest choć z naszej perspektywy, osób które same chcą wszystko zrobić, nie jest to idealne i niestety musimy obejść się smakiem bardzo fajnych modułów i systemu.
      Wracając do systemu alarmowego, to nikt nie musi grzebać w twoim systemie alarmowym. Masz ustawiony jakiś tam kod dostępu na centralce alarmowej, a instalator go wcale nie musi znać żeby zaprogramować zazbrajanie alarmu i rozbrajanie w systemi Smart Home. Jeśli nadal chcesz odblokowywać system kombinacją klawiszy imitując wstukiwanie kodu składającego się z kilku cyfr, to instalator ustawi ci tak te przyciski, że i tak tylko ty będziesz znał ich kombinację. Jeśli masz 9 przycisków, to każdy może odpowiadać za jakąś cyfrę. Oby to nie było tylko przytrzymanie palcem celem rozbrojenia :)
      Żaden z wymienionych systemów nie potrzebuje internetu do pracy. Wszystko może działać offline.

    • @andrzej3511
      @andrzej3511 11 месяцев назад

      @@ProgramistaNaBudowie Prawda jest taka, że konia z rzędem temu kto pokaże mi takiego, który ma naturę majsterkowicza i którego nigdy prąd nie grzebnął. Że o elektrykach z uprawnieniami litościwie nie wspomnę... Argument bezpieczeństwa do mnie nie przemawia. Tym bardziej, że cały system można sklecić elektrycznie i fizycznie, wklepać mu soft oraz uruchomić w ogóle bez istnienia sieci energetycznej! Choćby na akumulatorze, na ultrabezpiecznych 12 woltach. A na chojraków - idiotów lekarstwa nie ma! Nawet mając bezpiecznie uruchomiony system przez kompetentną osobę, sprawnie działający, wcześniej czy później swoje ciekawskie łapki wsadzi - nie ma bata! "Bo co to tam, panie, we w środku jest...?"
      Co do strony software'owej. Zapewne obaj dobrze wiemy, że programiści UWIELBIAJĄ tworzyć dla swoich programów backyard gate, co ja nazywam kuchennymi drzwiami.
      Że nie wspomnę o kontach instalatora/administratora. Gdy ja sam prześledzę wiersz po wierszu to wtedy i TYLKO wtedy mam pewność, że nikt nie ma i nie będzie miał możliwości wetknięcia swojego nosa w MÓJ system.
      Co do różnych systemów w domu. Reprezentuję pogląd, że system powinny całkowicie autonomiczne. Automatyka domowa (wraz z kontrolą dostępu), antywłamaniówka, pepożka i monitoring wizyjny (jeśli jest). Jedyny dopuszczalny dla mnie sposób komunikacji to zero-jedynkowy przekaźnik, lepiej transoptor, który wobec zaistnienia określonych zdarzeń w jednym systemie ma wywołać określoną sekwencję reakcji w drugim. W ŻADNYM RAZIE magistrale tych systemów nie mają prawa się ze sobą komunikować!!! Bo jeśli okaże się że któryś z systemów jest dziurawy to pozostałe nadal funkcjonują poprawnie i bezpiecznie. Natomiast skomunikowanie magistralami to bardzo szeroko, zapraszająco otwarte drzwi do domu DLA KAZDEGO.
      Na marginesie: jeśli ktoś chce uzyskać upust u ubezpieczyciela (znaczny!) z tytułu posiadania pepożki to musi mieć błogosławieństwo CNBOP, a ściślej któregoś z ich upawnionych. A to oznacza, że pepożka MUSI być całkowicie autonomiczna, inaczej żegnaj certyfikacie.
      W tym kontekście nie potrafię wyjść z zadziwienia praktykami Satela, który wręcz namawia na integrację wszystkiego, oczywiście pod satelowskim parasolem. Kompletny nonsens.
      Taaaaa... No więc, jak dla mnie, na placu boju pozostaje Grenton.

    • @elektrondt_pl
      @elektrondt_pl 11 месяцев назад

      @@andrzej3511może warto zainteresować się bezpieczeństwem dostępu w Ampio zamiast pisać takie treści? Gdy użytkownik systemu oznaczy swoją instalacje jako zakończoną instalatorzy nie będą mieli dostępu. W temacie programowania też jest wiele zmian, nie ma już dedykowanego oprogramowania, Designer wszystko zmienił.

  • @miloszenko
    @miloszenko 11 месяцев назад

    Szczerze to lepiej zeby te srodki wydac na PV i magazyn energii bo to w iesie konkretne oszczednosci. Automatyka niestety nie pozwala oszczedzać, uzywana jest glownie zeby gosciom pokazac co mamy a na codzień dla pozostalych domownikow udręka. Jak sobie przypomne jak system Grentona przechodzil integracje z systemem grzaniaz roletami okiem dachowych i elewacyjnych to mnie strzelało a jeszcze dom bym nieoddany.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад

      Cześć! Szkoda, że miałeś takie doświadczenia przy realizowaniu instalacji u siebie. U nas system będzie integrowany dopiero po wprowadzeniu. Na początek tylko oświetlenie żeby działało w pomieszczeniach, z których będziemy korzystać. Żaluzji jeszcze nie podłączyłem po zewnętrznej stronie domu. Inteligencja zostanie dodana po zamieszkaniu. Smart home ma podnieść komfort. Raczej nie myślę o nim w kwestii potencjalnych oszczędności, zwłaszcza w kontekście energii ;) System grzania jest - pompa ciepła, reszta to dodatki, które może kiedyś zintegruję, a może nigdy bo kto wie czy będzie potrzeba. PV to inny temat. Już pisałem, że PV nie robię dopóki nie będziemy mieszkać co namniej rok. Pozdrawiam!

  • @q1fly198
    @q1fly198 11 месяцев назад

    Będzie bajka !!! Pozdro

  • @Jabuszko86
    @Jabuszko86 11 месяцев назад

    Cena zabija....

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад

      Cześć! Nie jest to najtańsza inwestycja, smart home nadal kosztuje więcej niż tradycyjna instalacja, natomiast też więcej umożliwia i jeśli uwzględnić dodatkowe możliwości względem tradycyjnej najprostszej instalacji, to koszt ten jest odpowiednio niższy.

  • @MrZiemwit
    @MrZiemwit 11 месяцев назад +3

    widz ampio daje solidnego minusa :)
    ten film zacheca do czegos co nie istnieje no chyba ze cos sie w ostatnim kwartale zmienilo, film pokazuje ze ta firma wezmie nasz plan i przysle nam elektronikie, eee tak nie ma, masz zaplacic za instalatora,
    20tys. za 3 rzedy sprzetu, pewnie 10k za ekraniki przyciski czujki i pewnie w normalnym trybie z 15k za instalatora
    powiem tak, chyba wole zmieniac baterie w zigbee :)

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад +2

      Cześć! Hmm, no tak nie do końca ;) Rozumiem co masz na myśli. Ampio na podstawie twojego planu będzie mogło przygotować zestawienie sprzętu oraz ewentualnie doradzić nad czym można się zastanowić, coś przemyśleć, zmienić, dopracować na wczesnym etapie budowania domu. Stąd zaproszenie do kontaktu z salonem Ampio w Szczecinie. Dla mnie spotkania w salonie były owocne i miałem o czym myśleć :)
      W filmie chciałem skupić się na możliwościach modułów i systemu oraz przedstawić funkcjonalności jakie my będziemy m. in. wykorzystywać w naszym domu. To już któryś z kolei odcinek o Ampio oraz trochę ludzi pyta w komentarzach, a ja zawsze odpowiadam jak jest, bez ściemy i dla mnie jest już jasne, że widzowie wiedzą, że system jest obecnie montowany przez przeszkolonych instalatorów. Również liczę na to, że Ampio otworzy się na bezpośredniego klienta końcowego, ale rozumiem też dlaczego tego nie robią. Nie wszyscy posiadają wiedzę by samemu zainstalować sobie taki system, więc z pewnością znajdą się ludzie, którzy będą chętni skorzystać z kompleksowej usługi, trafią na mój kanał i dowiedzą się więcej zanim skontakują się z producentem.
      Inwestor z wiedzą techniczną pewnie zainteresuje się ostatecznie innym produktem, ponieważ ten tak jak zauważyłeś jest oficjalnie dostępny jedynie za pośrednictwem instalatora. Natomiast dla mnie takie materiały to złoto i szukałem czegoś takiego dla siebie. Mając okazję nagrywam takie materiały dla przyszłych budujących :)
      Myślę, że to nic złego, że sprzęt jest sprzedawany z usługą, ponieważ każda firma ma swoją politykę. Znam plusy i minusy. Ja w swoich materiałach dzięki możliwości współpracy z Ampio chcę przedstawić możliwości systemu oraz zaprezentować jego elementy składowe. Może to zainteresować potencjalnego budującego, a jeśli nie zainteresuje się tym systemem, to może przekona go to by temat zgłębić i chociaż przygotować instalację na wczesnym etapie i mieć w domu instalację smart home zamiast tradycyjnej i mieć dużo możliwości w przyszłości :) Także i widz zainteresowany kompleksową usługą jak i ten zainteresowany "mięsem" jeśli chodzi o techniczne aspekty systemu smart home w ogólnym rozumieniu, prezentację modułów i dodatkową wiedzę, a także producent naszego systemu, czyli Ampio, myślę, że każda strona będzie zadowolona z powstania tego, poprzednich i przyszłych materiałów :)

    • @marcinbaazy1692
      @marcinbaazy1692 11 месяцев назад

      @@ProgramistaNaBudowie a jesteś w stanie polecić jakies inne firmy/rozwiązania które są gotowe dla klienta indywidualnego? Kupuje moduły, instaluje i konfiguruje sam. Coś co mógłbyś polecić?

    • @marcinbaazy1692
      @marcinbaazy1692 11 месяцев назад

      @@ProgramistaNaBudowie a jesteś w stanie polecić jakies inne firmy/rozwiązania które są gotowe dla klienta indywidualnego? Kupuje moduły, instaluje i konfiguruje sam. Coś co mógłbyś polecić?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад

      Jeśli chcesz zrealizować system we własnym zakresie to zainteresuj się Grentonem, Loxone lub BoneIO, który jest z nich najtańszy i też jest warty uwagi, polski produkt.

  • @piotrr597
    @piotrr597 11 месяцев назад

    Czysta reklama....

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад +1

      Cześć Piotrze, na początku filmu wyświetla się informacja o lokowaniu produktu, a także w opisie pod filmem znajduje się informacja o współpracy. Jestem transparentny w tej kwestii. Dzięki nawiązaniu współpracy z polskim producentem automatyki domowej Ampio mogę wielu budującym pokazać proces powstawania takiej instalacji w naszym domu. Pozdrawiam!