How to Make Dark Grape Wine

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 29 дек 2024

Комментарии • 21

  • @zbigirabbitpax7954
    @zbigirabbitpax7954 2 месяца назад +6

    Koniecznie odcinek o pożywkach.

  • @krzysztoftelizyn
    @krzysztoftelizyn 2 месяца назад +5

    Seba, dobrze że wróciłeś, już bałem się że zatrułeś się piwami na GoodBeer 😉

  • @mpGrafik
    @mpGrafik 2 месяца назад +6

    Wino zacząłem robić jakieś 50 lat temu i skończyłem ok. 20 lat wstecz, bo mialem zapełnioną piwnicę po brzegi. Nigdy nie używałem żadnej chemii poza drożdżami winnymi na początku do fermentacji. W nowym domu zbudowałem piwnicę tylko z uwagi na miejsce na wino. Jaki ma smak i moc? Smak taki, że podejrzewam niektorych przyjaciół, że przyjeżdżają do mnie 100km tylko z powodu tego wina :). A moc powoduje, że po wypiciu butelki we dwójkę, na drugi dzień nie wsiadamy za kierownicę.
    Moje ulubione mają w okolicach 40 lat - zacząłem wtedy robić z wiśni, które nigdy nie były opryskiwane, jak też niepryskanych ciemnych winogron i takiego agrestu. Wcześniej to były głogi, jeżyny czy maliny dziko rosnące, które również nie były pryskane.
    Pod koniec - z uwagi na już małą ilość miejsca na przechowywanie - robiłem wino głównie pod destylację. Kaca nie ma po takich trunkach ;).

  • @Maj687
    @Maj687 2 месяца назад +5

    Witam 🙂. Możesz podac namiar na ten wężyk do odciągu wina ?

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  2 месяца назад +4

      Hej, szukaj czegoś takiego syfon automatyczny do piwa

    • @Maj687
      @Maj687 2 месяца назад +4

      @@BrowarDomowyStrzal ok dzięki 🙂

  • @goldi7624
    @goldi7624 Месяц назад +2

    ja miałem 20kg winogron nie mam prasy i uzyskałem 14L najpierw dałem na sito a potem dłońmi wyciągnąłem co zostało

  • @dodobird4155
    @dodobird4155 2 месяца назад +5

    polecasz winogrona marcheal foch? Właśnie myślę nad zakupem sadzonek tej winorośli i chciałbym opinie, jak i również mógłbym dostać informacje jak była przeprowadzana pielęgnacja i ile blg miał sok z nich?

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  2 месяца назад +4

      Tak, spoko się prowadzi, blg tak jak na filmie powyżej 20 więc całkiem spoko. Co do pięlęgnacji to dużo podcinania i standardowe opryski, chodź przy kilku winoroślach da się bez

  • @stanisawkumor3121
    @stanisawkumor3121 2 месяца назад +5

    Gdzie zaopatrujesz się w drożdże i pożywkę do wina?

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  2 месяца назад +5

      Hej, te kupowałem na enopol.pl lub sklep.centrumfermentacji.pl

    • @TheArasss
      @TheArasss 2 месяца назад +5

      To jest centrumfermentacji

  • @neomarex
    @neomarex 2 месяца назад +5

    Piro się deaktywuje? Po jakim czasie?

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  2 месяца назад +6

      Tak, po kilku godzinach, ale w domowych warunkach trudno to określić, zależy to od pH nastawu i pewnie od kilku innych czynników, zaleca się jakieś minimum 2-3h

  • @MateuszAdamik-h7v
    @MateuszAdamik-h7v Месяц назад +1

    Też mi się spodobał ten syfon do odciągu, ale nigdzie nie mogę znaleźć takiego z uchwytem przykręcanym jak u Ciebie. To oryginal czy jakaś samoróbka?

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  Месяц назад +2

      Tak, sam dorobiłem z jakiegoś uchwytu do rur i ścisku stolarskiego czy tam ślusarskiego

  • @goldi7624
    @goldi7624 Месяц назад +1

    No ok a co gdy chcemy mieć więcej procent i kiedy dosładzać w jakich proporcjach by było np półwytrawne kiedy zlewać ? Czy mając balon 16l a wina 14L taka poduszka powietrzna nie wpłynie na jakość wyrobu

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  Месяц назад +1

      Najlepiej dodawać w kilku porcjach, na początku i po kilku dniach jak fermentacja zwolniła, dodanie na początku całości mogło by utrudnić start fermentacji. Wino pół wytrawne zależy od szczepu droży i ich odporności na alkohol, można też próbować stopować fermentacje i zachować cukry resztkowe na odpowiednim poziomie słodyczy, np. pirosiarczanem potasu. Zlewać w momencie kiedy wino skończy fermentacje i zgubi osad. Im mniejsza przestrzeń w balonie tym lepiej, ale jeśli wino jeszcze pracuje to stworzy poduszkę CO2 i nie powinno być problemów.

    • @zbigniewdyszczyk1991
      @zbigniewdyszczyk1991 Месяц назад +1

      @@BrowarDomowyStrzal - ojoj, a niedofermentowane piwo też byś "stopował"? Dodanie cukru na początku nie utrudni startu fermentacji. Za to nadmiar cukru uniemożliwi później cichą fermentację, oraz odkwaszanie bakteriami i drożdżami. Nadmiar cukru powoduje też w początkowym okresie większą produkcje estrów, co ma swoje zalety, ale może mieć i wady. Żeby zastopować fermentację, trzeba użyć nadmiarowej ilości pirosiarczynu, a i to nie ma gwarancji, że się nie wznowi, chyba że zastosujemy sorbinian potasu.

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  Месяц назад +1

      Hej, ale napisałem że można próbować, a nie że to pewnik, to jedna z metod. Sam uważam, że uzyskanie półwytrawnego/półsłodkiego wina o rozsądnej mocy 11-13% jest dość trudne dla tego nakreśliłem tylko możliwości, tu trzeba widzieć coś więcej, dlatego nie chce podać gotowego przepisu (takiego uważam, że nie ma) i martwić się o granaty. Nawet szczepy, które teoretycznie mają obniżoną tolerancje na alkohol potrafią i tak fermentować wyżej. Rzeczywiście sam pirsiarczyn, może nie zatrzymać, ale jak wspomniałeś można jeszcze próbować z sorbinian potasu. Co do cukrów to praktyka z piwowarstwa, jeśli zastosuje za mało drożdży przy wysokich cukrach drożdże będą pracowały w stresowych warunkach i naprodukują estrów i innych niepożądanych aromatów, co jest wadą w piwie (pewnie nie koniecznie w winie), do tego mogą mieć problemy z dofermentowaniem (ale to w dużej mierze zależy od szczepu drożdży). Co do dodania cukru kiedy zwolni, to miałem na myśli, że po kilku dniach kiedy jeszcze drożdże są w pędzie, a nie po skończonej fermentacji, mogłem sprecyzować.