Wymiarowanie konstrukcji drewnianych - projektowanie wiaty samochodowej

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 21 авг 2024
  • Wiaty i altany ogrodowe to konstrukcje o niewielkich wymiarach, których powierzchnia zabudowy nie przekracza 35m2. Zwykle są to konstrukcje wolnostojące o otwartych, niezabudowanych ścianach. Sprawiają wrażenie niepozornych i prostych konstrukcji w zakresie obliczeń jak i projektu.
    Projekt wiaty samochodowej został wykonany dla założonych parametrów:
    długość 600cm, okapy szczytowe 50cm
    szerokość 300cm, okapy 50cm
    wysokość dolnej krawędzi płatwi 225cm
    kąt nachylenia połaci 30 stopni
    lokalizacja Rzeszów, kategoria terenu II
    zabudowa dachu - pełne deskowanie i dachówka betonowa
    Obliczenia rozpoczynamy od schematu krokwiowego. Umożliwi on zebranie obciążeń dla całej konstrukcji od śniegu, wiatru oraz obciążeń stałych. Automatycznie zostaną wygenerowanie kombinacje obciążeń dla konstrukcji.
    Specyfika wiaty narzuca wybór opcji obciążenia wiatrem dla konstrukcji otwartych ze wszystkich stron. W obliczeniach zostanie ujęty nawis śnieżny ze względu na brak płotków śniegowych na połaci dachu.
    Do obliczeń przyjęto przekroje krokwi 4x12cm z C24 oraz nadzacios równy 9cm. Uwzględniono podatność płatwi w przęśle przy rozstawie podpór 300cm oraz przekroju 14x16cm wykonanego drewna C24. Schemat statyczny zawiera dwie podpory przegubowo nieprzesuwne. Krokwie zostały połączone w kalenicy za pomocą połączenia nakładkowego z pojedynczym łącznikiem typu śruba M12.
    Wyniki obliczeń zawierają dobór przekroju krokwi, parametrów połączenia w kalenicy oraz zaciosu. Krokiew z płatwią należy połączyć za pomocą łącznika, dobierając jego parametry na podstawie siły rozporu. W tym przypadku będzie to wkręt z łbem talerzowym 6x180.
    Kolejny etap obliczeń to podłużna rama stolcowa. Zbudowana jest z płatwi przekroju 14x16cm wykonanej z C24. Słupy oraz miecze są wykonane z jednakowego przekroju 14x14 cm oraz materiału C24. Elementy zostały ze sobą połączone za pomocą czopów. Słupy zostały zamocowane do fundamentu podporą przegubowo nieprzesuwną. Schemat statyczny zawiera jeszcze 3 dodatkowe podpory umieszczone w punktach połączenia płatwi podłużnej z płatwiami poprzecznymi. Są to podpory przegubowe z ograniczeniem przesuwu w płaszczyźnie prostopadłej do ramy podłużnej. Zastosowane rozwiązanie daje możliwość pełnego transferu obciążeń z krokwi na płatwie oraz analizę płatwi w układzie dwukierunkowego zginania.
    Wyniki obliczeń zawierają dobór przekroju: płatwi, słupów oraz mieczy. Zweryfikowane zostały również parametry połączeń czopowych między elementami.
    Słupy zostaną zamocowane do fundamentu za pomocą okucia systemowego - podstawa słupa. W obliczeniach tego węzła zostaną wykorzystane wyniki obliczeń rama podłużna, podpora środkowego słupa. Automatycznie zostaną przejęte informacje o cechach wymiarowych i materiałowych słupa. Identyczna sytuacja ma miejsce w zakresie obciążeń związanych z zakotwieniem.
    Wiata zostanie posadowiona na fundamentach punktowych wykonanych z betonu C20/25 bez zbrojenia. W obliczeniach przyjęto odpór gruntu o wartości 350 kN/m2 . Założony został stały i niezmienny poziom fundamentowania 80 cm poniżej poziomu terenu. Wymiary przekroju stopy 30x30cm zostały wyznaczone i zoptymalizowane do przyjętych kryteriów obliczeniowych.
    W konstrukcji wiaty zastosowano 3 płatwie poprzeczne. Ich zadaniem jest połączenie ram podłużnych i przeniesienia sił rozporu z dachu. Obliczeniom została poddana środkowa, najbardziej obciążona płatew. W obliczeniach przyjęto przekrój 14x16cm oraz materiał C24. Schemat statyczny składa się z dwóch podpór przegubowych przesuwnej i nieprzesuwnej. Do obciążenie wykorzystano wyniki obliczeń ramy podłużnej, transferując obciążenia z podpory F na punkty podparcia płatwi.
    Płatew poprzeczna jest połączona z płatwią podłużna za pomocą połączenia nakładkowego typu T. Takie połączenie może przenosić siły osiowe (ściskanie/rozciąganie) oraz siły poprzeczne w płaszczyźnie pionowej oraz poziomej. Obliczenie połączenia zostałonie wykonane na podstawie obliczeń środkowej płatwi poprzecznej. W połączeniu zastosowano łączniki typu gwoździe gładkie 5x120.
    Wyniki obliczeń weryfikują przekroje osłabionych elementów w miejscu połączenia oraz ilość i rozstaw zastosowanych łączników.
    Ostatnim etapem obliczeń jest weryfikacja stateczności konstrukcji wiaty od oddziaływania wiatru. Ze względu na wymiary oraz orientację połaci dachu, przyjęto założenie, że zachowanie stateczności wiaty w kierunku prostopadłym do osi jest warunkiem krytycznym. Z tego względu do dalszych obliczeń przyjęto schemat ramy stolcowej w układzie poprzecznym. Schemat zawiera płatew poprzeczną 14x16, dwa słupy 14x14 pochodzące z ramy podłużnej oraz dwa miecze 14x14. Słupy posiadają podpory przegubowo nieprzesuwne. Obciążenie wiatrem jest kluczowe dla zachowania stateczności wiaty.
    Wyniki obliczeń zawierają dobór przekroju płatwi, słupów oraz mieczy. Zweryfikowane zostały również parametry połączeń czopowych między elementami.

Комментарии • 10

  • @JanKowalski-lr2uc
    @JanKowalski-lr2uc 10 месяцев назад +1

    Przecież program musi przyjmować jako podstawę obliczeń drewno certyfikowane gdzie są znane jego parametry. Jak mógłby przyjmować do obliczeń drewno niewiadomego pochodzenia o nie znanej wytrzymałości.

  • @Dreamwave_Serenity
    @Dreamwave_Serenity 3 года назад

    Dzień dobry
    Czy mogą państwo zaprojektować pergole ? Jak można się skontaktować
    Dziękuję za pomoc

  • @robertk4597
    @robertk4597 2 года назад +1

    wszystko fajnie tylko nikt nie mówi o cenie materiału c24

  • @user-me5yp7kh7e
    @user-me5yp7kh7e 3 месяца назад

    Czy Dietriechs oferuje możliwość zastosowania japońskich łączeń ciesielskich?

    • @DietrichsPL
      @DietrichsPL  3 месяца назад +1

      W programie zastosować możemy wszystko, jednak jeśli chodzi o standardową bibliotekę parametrycznych makr obróbczych jest ona ograniczona do najbardziej powszechnych obróbek: czopy, wręby, nakładki, itd.. W nietypowych sytuacjach możemy pójść dwoma drogami: 1) ręcznie modelować połączenie 2) napisać własne makro dla połączenia

  • @jacekp6616
    @jacekp6616 2 года назад

    dostosowany do zmian klimatycznych 200 km/h

  • @middev5996
    @middev5996 2 года назад +1

    Jak wiekszosc….przeinwestowany projekt. Po jakiego grzyba c24?

  • @maciejkosowski8093
    @maciejkosowski8093 3 года назад +1

    Kmk

  • @v-ros7400
    @v-ros7400 2 месяца назад

    Masz tyle werwy w głosie, że strach uwierzyć w to..... Zawali się!!!!!