Mycie paneli fotowoltaicznych, odprowadzenie wody z paneli. Carport, wiata samochodowa - Zrób To Sam

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 22 май 2022
  • ‪@ZrobtosamDIY‬
    Zapraszam do oglądania kolejnego filmu związanego z fotowoltaiką, wiatą samochodową. W filmie pokażę jak myję panele zamontowane na dachu wiaty samochodowej. Ze względu na to, że wiata ma mały kąt nachylenia dachu (6 stopni), a ja mieszkam przy nieutwardzonej drodze, na palenach zbiera się sporo kurzu. W tym filmie pokażę czego używam do mycia paneli, oraz jak poradziłem sobie z problemem zbierającej się wody na ostatnim rzędzie paneli.
    Zapraszam do filmu.
    Poniżej link do klipsów odprowadzających wodę o których wspomniałem w filmie.
    pl.aliexpress.com/item/100500...

Комментарии • 40

  • @jacekmarciniak7579
    @jacekmarciniak7579 2 месяца назад

    Dziękuje za te klipy, bardzo tego potrzebowałem - a fotowoltaikę mam nad tarasem, spadek 6 stopni i myć też muszę.

    •  2 месяца назад +1

      Niestety przy tym spadzie to normalne. Ale przynajmniej nie wygląda jak kurnik przy domu 😉

  • @cattledogpl
    @cattledogpl Год назад +2

    to moj pierwszy rok z panelami Twoj problem jest identyczny z moim :) dziekuje za podzielenie sie radami, bardzo cenne :)

    •  Год назад

      Dziękuję. Pozdrawiam!

    • @jacekmarciniak7579
      @jacekmarciniak7579 2 месяца назад

      Błażej a nie próbowałeś przed myciem odkurzać panele? U mnie w dodatku w pobliżu Modrzew gubiący igły i pełno Brzozy z pyłkami i innymi śmieciami. Próbuję zbudować sztywne przedłużenie rury odkurzacza centralnego aby mój daszek nad tarasem z balkonu nad nim odkurzyć. Próbowałem rurki PCV 32mm połączyć ale przy 3 sztukach na sześciu metrach to bardzo się ugina.... zastanawiam się nad połączeniem zwykłych rurek ok 50cm do odkurzacza one są grubsze lub zakup rury aluminiowej w dwóch kawałkach i połączenia jej jakąś mufką.

  • @marcingrynhoff3683
    @marcingrynhoff3683 2 года назад +1

    Błażej jak zwykle profesjonalny film… uprzedzając negatywne komentarze na temat nachylenia dachu u Ciebie, ja mam kąt 40* i też myłem panele. Strasznie zapylił rzepak. Więc problem z zabrudzeniem paneli przy braku deszczu istnieje nawet przy prawidłowym nachyleniu. Dzięki za film, czekam na następny ;)

    •  2 года назад

      Marcin, wiesz o tym Ty, wiem o tym ja i wielu widzów tego kanału. Jednak są też specjaliści trzy znają się najlepiej i powodem brudnych paneli jest kąt dachu. Podobnie jak zimą zalegający śnieg to też tylko na takiej wiecie się zdarza, bo z paneli nachylonych pod większym kątem to zawsze sam zjeżdża 😉
      Pozdrawiam

  • @andrzejlis2499
    @andrzejlis2499 Год назад +1

    Mam panele na dachu zamontowane i jeszcze nie myłem poczekam do wiosny i może w tedy ,pozdrawiam:)

    •  Год назад

      Generalnie mam zdanie takie że warto. Szczególnie jeżeli są pod niskim kątem.
      Miękką szczotkę i do dzieła.

  • @arturmiszczuk7617
    @arturmiszczuk7617 Год назад +2

    Panele trzeba myć 2 razy do roku. Deszcz ich nie umyje, tak samo jak nie umyje samochodu i okien. Do czyszczenia paneli nie można stosować twardych szczotek, ani wody z kranu. Chlor niszczy panele, a zimna woda na rozgrzanej powierzchni może powodować mikropekniecia, co powoduje jeszcze szybsze brudzenie się powierzchni. Dodatkowo, niewielu instalatorów to powie, ale gwarancja wiekszosci producentów paneli wymaga mycia 2 razy do roku. Robia to wyspecjalizowane firmy woda demineralizowaną bez chloru i innych zanieczyszczeń o temperaturze wody dobranej do tem paneli.

    •  Год назад

      Super, dziękuję za informację! Myślę że przydadzą się wielu osobom.
      A czy można myć panele wodą z sieci domowej zmiękczoną zmiekczaczem wody?

    • @arturmiszczuk7617
      @arturmiszczuk7617 Год назад

      @ Myć mozesz nikt Ci nie zabroni. Woda demineralizowana nie ma chloru, rozpuszczonych minerałow i innych zanieczyszczeń. Przez co nie przewodzi pradu. Zmiekczona woda w zależnosci od zastosowanych filtrów moze wyeliminować chlor i część rozpuszczalnych zanieczyszczeń, jednakże nie wyeliminuje wszystkich, więc dalej przewodzi prąd. Wykorzystanie aluminiowych przedlużek do szczotek to też ryzyko! Jeśli już chcesz sam myć panele rób to z głową, unikaj mycia nagrzanych od słońca powierzchni. Profesjonalne firmy używaja do tego karbonowych kiji o dlugosci 15m, wiec siegają nawet paneli na dachu bez koniecznosci wchodzenia na dachy.

    • @arturmiszczuk7617
      @arturmiszczuk7617 Год назад +1

      @ Odpowiedzmy sobie po co myć panele fotowoltaiczne:
      1. Zakurzone zmniejszaja ilosc produkowanej energii, w skrajnych przypadkach gdy panele są przy szutrowych drogach, polach, uprawnych lub w otoczeniu wielu domków jednorodzinnych ogrzewanych paliwami stałymi osadza się ns nich sadza. To wszystko powoduje mniejsza sprawność nawet o 20-30%.
      2. Wielu producentów paneli wymaga ich 2 krotnego mycia inaczej tracisz gwarancje producencką.
      3. Ptasie odchody, żywica z drzew oraz detergenty moga powodować erozje wafli krzemowych oraz korozje metali na obrzeżach.
      4. Dlugo nie myte panele moga przerastać glonami i porostami tak jak dach, czy elewacja. Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że bedzie to powodować kosztowne awarie. Mycie eliminuje takie rzeczy.

  • @BulkazMaslem
    @BulkazMaslem 2 года назад

    Muszę u siebie sprawdzić czy woda spływa. 16 stopni na wysokim dachu 🙃

    •  2 года назад +1

      Zawsze można zastosować tanie, proste rozwiązanie. Nie zaszkodzi a może pomóc.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem 2 года назад

      @ dokładnie. Ja swoją myjkę dostałem w prezencie. Lepsza taka niż żadna. Poza tym zawsze na rynku znajdzie się coś lepszego, no ale nie to w życiu chodzi.

  • @mflaku6596
    @mflaku6596 2 года назад

    też mam mam zamiar robić wiatę o podobnym kącie, Nie pasuje mi tam wizualnie -bardziej stromy. Czy teraz z perspektywy odradził taki montaż mając miejsce na działce na normalną konstrukcję- którego jednak szkoda? I jeszcze pytanie czy nie nie cieknie jednak po czasie... ?

    •  2 года назад

      Mam jedno miejsce, gdzie podczas mycia uszczelkę musiałem przestawić i leci woda. Na środku paneli się wysunęła. Ale mam zamiar podobnie jak wcześniej mówiłem na filmie podsumowującym po roku użytkowania wiaty uszczelnić to uszczelniaczem dekarskin wciskając go pomiedzy uszczelke a panel żeby uszczelka się przykleiła. I będzie ok.

  • @mareklica529
    @mareklica529 2 года назад +1

    Znajomi, którzy mają farmę fotowoltaiczną myją ją 3 razy do roku i twierdzą, że to ma sens ekonomiczny

    •  2 года назад +3

      Wiesz, co innego myć panele w farmie fotowoltaicznej, czy na takiej wiacie jak mam ja, a co innego wysoko na dachu domu.
      Zgodzę się z opinią wielu osób które często krytykują takie działania bo pewnie mają panele wysoko. W takim przypadku też bym nie mył. Ryzyko utraty zdrowia czy życia po spadnięciu z wysokosci jest dużo większe niż uzyski jakie możesz mieć z tego działania. Jednak nie widzę powodu dla jakiego nie miałbym umyć paneli w konstrukcji gruntowej, wolnostojącej czy na takiej wiacie gdzie dostęp jest prosty i nie ma ryzyka.
      To tak jakby postawić samochód na parkingu i przez rok go nie myć... po pół roku będzie tak brudny że nie da się jechać bez umycia szyb. Podobnie jest z panelami. Może nie będzie 20 czy 30% większych uzysków, ale myślę że kilka % produkcja może być większa.
      Pozdrawiam

  • @michachojnowski9004
    @michachojnowski9004 Месяц назад

    Witam, jaki rodzaj profila uzyles do łączenia pokrzecznego z ta rynienka , model i firma , oraz czy masz na srodku podparcie dla tych wielkich paneli. Dużo ludzi miało sytuacje że pid naporem śniegu powycinało ramy. Pozdrawiam myj panele najlepiej deszczówka.

    •  Месяц назад +1

      Witam, tu masz film z budowy. Jak będziesz miał jakieś pytania to jest też film z wniosków po roku od budowy. Tam są odpowiedzi na wszystkie pytania.
      ruclips.net/video/czJwmbZtpO8/видео.htmlsi=pahHErXf7XqUY3Hr

    • @michachojnowski9004
      @michachojnowski9004 Месяц назад

      No i jak się to spisuje bo nieźle to wykombinowałeś, nie ma przecieków? Jaki czas jest to już u ciebie i jak z zimą i śniegiem?? Była mała przebitka na filmiku że leży może 3cm śniegu

    •  Месяц назад

      @@michachojnowski9004 raz w roku muszę uszczelnić jeden czy dwa panele. Z racji tego że ramy paneli nie są proste to uszczelnień na środku panela luźno jest wciśnięta. Praca drewna zima/lato powoduje, że latem jak drewno wysycha to szczelina minimalnie się zwiększa i uszczelka ma wiekszy luz. Na środku powoduje ro nieszczelnosc.. Panele które uszczelniłem w poprzednich latach trzymają. Dziś musiałem uszczelnień kolejne dwa. Pierwszy raz w tym roku po zimie. 15 minut roboty uszczelniaczem dekarskim w tubie jak silikon. To tyle z minusów. Zimą raz było z 10-15 cm śniegu. Jak wspominałem w filmie po roku od budowy, nie spowodowało to żadnego ugięcia konstrukcji. Jestem bardzo zadowolony, gdybym miał budować jeszcze raz zrobiłbym tak samo. No chyba że dodatkowe profile aluminiowe na krokwie żeby tak nie pracowało. Ale to już dodatkowy koszt. Tyle że trzeba myć bo drogę mam cały czas gruntową. Więc z 3 - 4x w roku myje. W pierwszym roku usuwałem snieg myśląc, że zyskam trochę produkcji prądu. Jednak nie ma to sensu. Przez cały miesiąc zimowy (grudzień czy styczen) produkcji jest tyle co w jeden dzień letni więc szkoda pracy.

  • @rohen89
    @rohen89 2 года назад

    A drugą stronę od spodu też czyścisz 😁?

    •  2 года назад

      Nie, no bez przesady. Nie zakładałem Bifaciali żeby korzystać ze światła od dołu. Przy takiej wiecie gdzie jest zabudowa z dwóch stron nie podziewam się żeby od dołu paneli był jakiś uzysk energii. W tym przypadku chodziło tylko o względy wizualne o czym mówiłem w drugiej części filmu.

    • @rohen89
      @rohen89 2 года назад

      @ też właśnie założyłem bificjal na wiacie i się zastanawiam czy od spodu będzie to kiedyś wymagało czyszczenia i też jak to robić, bo już woda spryskać chyba nie bardzo 😃

    •  2 года назад

      @@rohen89 a dlaczego nie pryskać wodą? Przecież połączenia są hermetyczne, odporne na wodę. Jak montujesz panele na dachy i pod nimi spływa snieg czy woda to też dochodzi wilgoć. Myślę że umycie wężem bez jakiegoś ostrego strumienia im nie zaszkodzi.

    • @rohen89
      @rohen89 2 года назад

      @ teoretycznie tak, ale w przypadku nawet małej nieszczelności jakieś końcówki ryzyko porażenia istnieje.

    •  2 года назад

      @@rohen89 to wieczorem opłucz je jak nie będzie produkcji.

  • @mg2126
    @mg2126 2 года назад

    U mnie 10 stopni i identycznie woda nie spływa całkiem i zostaje z tą wodą pył.

    •  2 года назад +2

      To już wiesz jak rozwiązać ten problem 😉

  • @henrykorkisz6536
    @henrykorkisz6536 Год назад

    Czy mógłbyś bardziej precyzyjnie określić co powoduje że ta woda spływa po zastosowaniu tych klipsów. Pozdrawiam

    •  Год назад

      Woda pozostająca na panelach przy tak małym kącie powoduje że cały kurz i brud zostaję w tej wodzie (nie spływa dalej). Po wyschnięciu wody brud pozostaje i zapycha na panelu zasłaniając płytki krzemowe. Może wpływać to na produkcję (choć w niewielkim stopniu zapewne).
      Jednak nie czyszczony przez wiele miesięcy brud z czasem na tyle zaschnie że nie ma możliwości doczyszczenia paneli. A jak wiemy szorowanie nie jest wskazane.
      Pozdrawiam

    • @matulinio
      @matulinio 3 месяца назад

      Można odpowiedz na ww pytanie. Jak ten Klps działa? A prawa fizyki?

  • @dorotastasiak8930
    @dorotastasiak8930 Год назад

    Czyli jednak można myć bieżącą wodą?

    •  Год назад

      Opinie są różne. Ja myję ze względu na maly kąt wiaty. Wiele osób nie zaleca mycia, jednak w moim przypadku wpływa to na produkcję. Szutrowa droga powoduje że panele są mocno zakurzone. Najlepiej jakby woda była zmiękczona, wtedy nie pozostaną ślady od kamienia po wyschniętej wodzie. Albo umyć panele przed lub w czasie deszczu wtedy deszcz spłucze wodę kranową i nie pozostaną ślady.

  • @marcingp5
    @marcingp5 2 года назад

    to jest dramat ten kat sam miałem 8 stopni i panel się uszkodził bo została smuga na zawsze od piasku

    •  2 года назад

      Zaschnięta, czy porysowana smuga? Widziałem niejednoktornie jak przy tak małym kącie ktoś nie mył że względu na brak dostępu czy zaniedbanie i na dole paneli, gdzie zbierała się woda, bród był tak zaschnięty że nie szło go domyć i zasłaniał cześć płytek krzemowych. Nie można do tego dopuścić.