31: Jaroslav Podliska - Život ve veřejném prostoru ve středověké Praze

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 5 фев 2025
  • S archeologem a památkářem PhDr. Jaroslavem Podliskou, Ph.D. z Národního památkového ústavu (ú.o.p. Praha) se vypravíme do středověké Prahy. Povídáme si o tom, jak zde fungoval život, kde se lidé shromažďovali, kde s konaly popravy, kde nakupovali, jak se po Praze dopravovali, jaké využívali spojení mezi pravým a levým břehem Vltavy, apod. - tedy o cestách, náměstích, mostech a trzích.
    Principy fungování středověké Prahy můžete však přenést i na další středověká města.
    Rozhovorem provází Anna Augustinová.
    🔹 Dřívější díl s Jaroslavem Podliskou “⁠Výzkumy v metru, památky a středověké zdi⁠” najedete pod epizodou číslo 15.
    Medailonek hosta , doporučená literatura, fotografie a další jsou volně dostupné na ⁠Patreonu⁠ (www.patreon.co....
    ➡️ Možnosti podpory podcastu najdete také na Patreonu
    (www.patreon.co....
    🔸Instagram: / archeopodcast_cz
    🔹Facebook: / archeopodcast
    🔺email: archeopodcastcz@gmail.com
  • НаукаНаука

Комментарии • 13

  • @vladimiradamek2868
    @vladimiradamek2868 5 месяцев назад +1

    Děkuji za velmi zajímavý pořad...

    • @archeopodcast
      @archeopodcast  5 месяцев назад

      Moc děkujeme! Máme radost, že vás baví😊

  • @Muhammad80008
    @Muhammad80008 7 месяцев назад +2

    Tyjo zkuste něco zjistit o historii Turků na Moravě myslím si, že by to mohl být zajímavý výzkum a případně byste mohli spolupracovat se zahraničními kolegy, jinak se to dobře poslouchá dobrá práce :)

  • @pavelwronka4827
    @pavelwronka4827 7 месяцев назад

    16:50 slovo "podvodní" vyslovujete tak, že jsem v první chvíli rozuměl "podvodný". 😂 Než mi to došlo, tak mě napadlo, ze k podvodnému výzkumu byste mohli pozvat nějaké vládní experty, zejména ty bývalé na covid 😂
    Ale zpět k historii: Díky za zmínku o dřevěné úpravě cest. Když někomu řeknete "představ si středověké město a řekni mi co vidíš" tak většinou začne popisovat úzké křivolaké dlážděné páchnoucí uličky... Přičemž to je nesmysl.
    Dlažba jak ji známe dnes je v těch úzkých uličkách spíš novověká záležitost. Opravdu středověké město mělo hlavní ulice mezi náměstím a městskými branami poměrně rovné, ty představovaly v té době jakousi "lepší adresu" pro majetné měšťany a dláždily se jako první, opravdu už ve středověku, zpočátku ovšem většinou dřevem, v podobě jakýchsi haťových či povalových cest. Poměrně brzy, ještě ve středověku, se přešlo na kámen. Pro zajímavost, velmi často tyto ulice dělily město na části (v ideálním případě čtyři) které se podle toho nazývají čtvrti. Je zajímavé, že tento pojem má ze slovanských historických jazyků pouze čeština, asi v důsledku poměrně významné budovy sítě královských měst v čase posledních Přemyslovců a následně Lucemburků.
    Ty úzké uličky v jednotlivých čtvrtích pak byly "adresami" méně majetných (pozor, nikoli však chudiny, to byla úplně jiná kategorie) a ano, byly často úzké, křivé, většinou i špinavé a páchnoucí... Ale ještě dlouho nebyly dlážděné.

    • @badaxebadaxe2248
      @badaxebadaxe2248 4 месяца назад

      Jak je zřejmě vaším zvykem melete nesmysly. Řada měst ve středověku měla předem dané uspořádání bez nějakých uliček, třeba Č. Budějovice mají předem daný půdorys a na nějaké křivolaké uličky tam místo nenajdete. Podobně i řada dalších třeba Nové město pražské. Jen hlupák čerpající sví "znalosti" ze sračkoidních filmů si myslí to co vy tu blábolíte. Dláždění bylo dáno tím, co město potřebovalo a bylo schopno zaplatit.

  • @pavelwronka4827
    @pavelwronka4827 7 месяцев назад

    20:25 promiňte, mám dnes nějakou kousavou náladu ale... Most, který má 20 oblouků a 20 pilířů nelze postavit. To by jeden konec musel viset "v luftě"😂 Pokud měl dvacet oblouků, pak musel mít 19 pilířů podpěrných a samozřejmě dva koncové.

    • @MarieBílská
      @MarieBílská 7 месяцев назад

      Nutně nemusel, pokud by pilíř dosedal na jedné straně na dostatečně pevný břeh typu skalní výběžek.

    • @pavelwronka4827
      @pavelwronka4827 7 месяцев назад

      @@MarieBílská já tedy nejsem stavař, nýbrž strojař, ale pokud se nemýlím, i toto zakončení je považováno za pilíř. Pokud si vzpomínám (ale je to už dávno) tak jsou to koncové pilíře, na rozdíl od těch uprostřed, které se označují za nosné (případně hlavní či podpěrné).

  • @milanrott8209
    @milanrott8209 7 месяцев назад +4

    Jsem si jist, že ve středověké Praze nikde nevisela žádná ukrajinská vlajka.

    • @tomaschitrii6421
      @tomaschitrii6421 7 месяцев назад +2

      Jste tak sám, ze? A proč myslíte, že vás nikdo nechce?

    • @Solamnijec
      @Solamnijec 7 месяцев назад

      Jsem si jistý, že ve středověké Praze nebyla vyvěšená ani žádná česka vlajka! Mimochodem jak velký chudák musíte být, když přijde podobné nesmysly psát do komentářů pod Archeopodcast?

    • @badaxebadaxe2248
      @badaxebadaxe2248 4 месяца назад

      @@tomaschitrii6421 Klídek hovňousku, seber si baťůžek a mazej do zákopů, už tam na tě čekaj. Šmejdi ukrošcí