25: Lukáš Kučera - O pravěkém pivu, nejstarším pesaru i o rekonstrukci tetování

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 11 сен 2024
  • S chemikem, který spolupracuje s archeology, RNDr. Lukášem Kučerou , Ph.D. z Katedry analytické chemie, Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci si povídáme o tom, co všechno chemie prozradí o archeologických nálezech. Podíváme se na unikátní předměty jako nejstarší nález prosného piva i jeho vaření, na průzkum nitra slavné sošky býčka z Býčí skály z doby halštatské, na pravěká tetování nebo na snad nejstarší nález pesaru.
    Rozhovorem provází Anna Augustinová.
    Medailonek hosta , doporučená literatura, fotografie a další jsou volně dostupné na ⁠Patreonu⁠: www.patreon.co...
    ➡️ Možnosti podpory podcastu najdete také na ⁠Patreonu⁠: www.patreon.co...
    🔸Instagram: ⁠ / ⁠
    🔹Facebook: ⁠ / archeopodcast⁠
    🔺email: ⁠archeopodcastcz@gmail.com⁠
    ------------
    Music from #Uppbeat (free for Creators!):
    ⁠Free Music For Creators⁠
    License code: VBKGVGLY1ISJON9X

Комментарии • 3

  • @pavelwronka4827
    @pavelwronka4827 2 месяца назад

    Při zmínce o keramice jsem si vzpomněl na úryvek z nějaké knihy, tuším že to byla detektivka s kapitánem Exnerem (tam se archeologové objevují dost často) , kdy odborník říká (studentovi nebo mladšímu kolegovi) "Pane kolego, tento střep nám dokazuje pouze to, že v té době kromě té krásné zdobené keramiky, kterou můžete obdivovat v muzeu, vyráběli i úplně obyčejný šunt denní potřeby."😂

  • @blankakredlova6772
    @blankakredlova6772 3 месяца назад

    Včera jsem to pivo ochutnávala, takže v části o enzymech ve mně trochu zatrnulo 😁

    • @pavelwronka4827
      @pavelwronka4827 2 месяца назад

      Kamarádka občas dělá středověké pivo. Ona je na historii piva docela odborník, takže dělá buďto "pozdní" s chmelem nebo "temně středověké" bez chmele, zato s bylinkami (pokud vím tak právě pelyněk, jalovec...) a vždy takové, jak se tehdy opravdu dělalo. Takže v podstatě něco mezi řídkou kaší a hustou polévkou (proto se prý říká dodnes, že se někdo ožral - víno se pilo, ale pivo bylo husté a žralo se lžící). A většinou mezi zimními svátky dělá "středověkou pivní žranici" kdy svou várku servíruje tak jako tehdy v zimě - tedy teplé husté pivo v misce. A teplé to úžasně leze do hlavy 😂 to si člověk musí dávat pozor, protože hrozí že než se nažere, je ožralý 😂 Akorát to má jednu chybu: kdo nemá na tohle přirozeně fermentované a pořád ještě trochu živé pivo zvyklou střevní mikroflóru... Tak má druhý den problém. Ona sama doporučuje trénink 😀 pokud ne soustavný, tak aspoň týden předem po malých dávkách nějaký nefiltr/nepaster.