It is so interesting you posted this. My Norwegian based mom used to cook beef tongue and it was tasty, it was just the first cut to get it dished was tough to get through 😅
In North Mississippi we pay $2.99 to $3.29 lb for bonesless skinless chicken breast. I buy 10 lb chicken leg quarters at 79c lb. It's just me so That's about 65c per meal. I get 12 meals from a bag of the leg quarters.
Hi Gaby!!! I have never had cow-tongue. What does it taste like??? I guess if you didnt grow up with things you dont want to eat them. If I saw it at like a buffet I would give it a try. But...I have never seen it around me. Anyways...you have a very pretty daughter. I like how you put the meals in the big baggies. Thanks for this . Take Care...Great Video!!!...🦋
It's delicious. It's very tender and sort of soft, rich and fatty. People expect it to be chewy or rubbery, but it isn't at all. You can usually buy cooked, sliced tongue in UK supermarkets, but raw is a bit harder to find these days.
I grew up with beef tongue sandwiches with mustard. Tried a tongue taco for the first time and had to add mustard to eat it. Thank goodness they were takeout so i didn’t offend the cook.
Hello Gaby, no se si sepa que el PDF de su planer no esta funcionando! 😮 no se si tenga algo qué ver de su página el primer día si funcionó pero después no, si me puede dar la dirección correcta se lo agradecería, me encanta todas las formas qué hacer rendir la comida. Saludos
It is crazy to me that they are charging so much for lengua now. For something that was thrown away at one time. Is it just here in Texas that they are charging a lot because of demand or other parts are seeing the cost increase.
I have a cow tongue in my freezer. I cooked one before using a Mexican recipe and it was tasty. I used ingredients similar to yours. Do you have a recipe for the salsa Verde that you put on it? Thanks so much for this recipe.☺️
Cow tongue used to be cheap. Not now. Many years ago, I got "deal" on veal tongue. It was so bland. I ground it up with the basic ingredients of sandwich spread and used it for sandwiches
Here is like $5 a pound for chicken thighs.. Ground beef is $6.99 regular. A dozen eggs $6.99 ( on average). Gal. Milk $7. 89 ... .. a deodorant is around $8 the cheapest.
You are so smart and intelligent and awesome and amazing and incredible and inspiring and talented and thank you so much for sharing 😊😊😊
Thank you so much. your so sweet !
How nice of your daughter to come on your channel and do taste text. Awesome job, mija.
Thanks for all the great storage meal tips
Thank you for watching .
I love cow tounge! It's delicious 😋
me too!
That is Bloody genius. Or maybe put stickers on the cans with optional recipes that can be used for. Inspiring.
It is so interesting you posted this. My Norwegian based mom used to cook beef tongue and it was tasty, it was just the first cut to get it dished was tough to get through 😅
You are absolutely right. A taco is not a taco without lime ❤
We just had cow tongue tacos this week! So good! One of our favorite cuts!
My mom made tongue every other week..it was simmered all day on the stove and it was like butter. Every Jewish deli has a tongue sandwich.
I love lengua! 🤤 I remember when they were really cheap. Now, it's a lot. I paid about 25 for my last one and it wasn't too big.
In North Mississippi we pay $2.99 to $3.29 lb for bonesless skinless chicken breast. I buy 10 lb chicken leg quarters at 79c lb. It's just me so That's about 65c per meal. I get 12 meals from a bag of the leg quarters.
Great money 💰 saving video!
One of my favorite parts of a cow ;) Now that I live in a rural town in Vermont I can't find beef tongue sadly.
Hi Gaby!!! I have never had cow-tongue. What does it taste like??? I guess if you didnt grow up with things you dont want to eat them. If I saw it at like a buffet I would give it a try. But...I have never seen it around me. Anyways...you have a very pretty daughter. I like how you put the meals in the big baggies. Thanks for this . Take Care...Great Video!!!...🦋
It's delicious. It's very tender and sort of soft, rich and fatty. People expect it to be chewy or rubbery, but it isn't at all. You can usually buy cooked, sliced tongue in UK supermarkets, but raw is a bit harder to find these days.
Excellent system 😊
Your daughter is so beautiful 😍
Thank you so much for sharing
Woooo🎉
Excellent taco! What a treat. Tongue has gotten expensive here. It can also be hard to find - just like heart and some other cuts.
I wish you could have tasted after I cooked this you would be pleased … thank you for teaching me ,you are the best …❤
Thats awesome ! im so glad you tried it . Thank you for watching!
I love tacos de lengua... so exquisite , yum.
Oh the tongue tacos.. I just love beef tongue (pork tongue is also really good). Also your daughter is very beautiful ❤Just like her mama.
I grew up with beef tongue sandwiches with mustard. Tried a tongue taco for the first time and had to add mustard to eat it. Thank goodness they were takeout so i didn’t offend the cook.
Hello Gaby, no se si sepa que el PDF de su planer no esta funcionando! 😮 no se si tenga algo qué ver de su página el primer día si funcionó pero después no, si me puede dar la dirección correcta se lo agradecería, me encanta todas las formas qué hacer rendir la comida. Saludos
It is crazy to me that they are charging so much for lengua now. For something that was thrown away at one time. Is it just here in Texas that they are charging a lot because of demand or other parts are seeing the cost increase.
Thank you!
I have a cow tongue in my freezer. I cooked one before using a Mexican recipe and it was tasty. I used ingredients similar to yours. Do you have a recipe for the salsa Verde that you put on it? Thanks so much for this recipe.☺️
Yes I do. Check these videos.
ruclips.net/video/HQSGnCFYRJ8/видео.htmlsi=BOSzlhXh7fGpHe7Z
ruclips.net/video/htghEw5keew/видео.htmlsi=jP6CJffMy2C-MDB9
Hola, I was trying to buy your planner but the link does not let me. Is there any other link you can send me thank you..
Hey thanks for letting me know ! I will check and get back to you !
You must be in Texas.. HEB is awesome ❤
It is HEB is amazing i love it !
Do you have a video showing how you made that binder?
yes this is the video of the binder : ruclips.net/video/-29WD4Oe74Y/видео.htmlfeature=shared
Cow tongue used to be cheap. Not now. Many years ago, I got "deal" on veal tongue. It was so bland. I ground it up with the basic ingredients of sandwich spread and used it for sandwiches
Sometimes chicken is on sale but we usually pay 2.99 a pound. Where are you in Mexico. My daughter is in Piedras Negras.
Here in South Africa tongue is so expensive most of us cant afford.
Here is like $5 a pound for chicken thighs.. Ground beef is $6.99 regular. A dozen eggs $6.99 ( on average). Gal. Milk $7. 89 ... .. a deodorant is around $8 the cheapest.
WHAT STATE YOU IN?? Gawd.
@@louisewilliams1258 CALIFORNIA