Zioła - problem, czy nadzieja medycyny? | Wokół życia: Podcast #5

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 9 окт 2023
  • Cześć, nazywam się Mariusz Gogól i zapraszam Cię do posłuchania podcastu z cyklu “Wokół Życia”. Tematem dzisiejszego odcinka są zioła, a dokładnie leki ziołowe.
    Czy zioła są jedynie legendarnymi lekami z przeszłości, czy może nadal stanowią cenne źródło substancji aktywnych dla współczesnej nauki? Są nadzieją czy raczej problemem medycyny? A może granica jest trudna do postawienia? To tylko niektóre pytania, na które będę szukał odpowiedzi w rozmowie z naszą ekspertką - dr. hab. Agnieszką Zagórską z Katedry Chemii Farmaceutycznej CM UJ.
    Podczas naszej rozmowy porozmawiamy także między innymi o tym, czy istnieją zioła, które zawsze mogą być stosowane w sposób bezpieczny, jakie restrykcje warto zachować w dawkowaniu i czy istnieją sytuacje, które wymagają całkowitego unikania kuracji z ich udziałem. Wspólnie przemyślimy, skąd najlepiej pozyskiwać leki ziołowe, by mieć pewność co do ich jakości i skuteczności.
    Dr hab. Agnieszka Zagórska w swojej pracy poszukuje nowych związków chemicznych o aktywności biologicznej. Ponadto brała udział w realizacji projektu opracowania nowego leku we współpracy z przemysłem farmaceutycznym. Współtworzyła zgłoszenia patentowe i patenty.
    Dr Mariusz Gogól - biolog, biochemik, edukator i popularyzator nauki. Więcej o jego działaniach dowiesz się z profilu na Instagramie: / drmariuszgogol Dofinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki w ramach projektu „Nauka na żywo: wszechświat, życie, umysł". Kwota dofinansowania 540 200,00 zł, całkowita wartość zadania 600 200 zł.
    Słuchaj nas w formie podcastu:
    open.spotify.com/show/6NGqEBj...
    www.google.com/podcasts?feed=...
    podcasts.apple.com/us/podcast...
    anchor.fm/copernicus-center
  • НаукаНаука

Комментарии • 47

  • @KismetAurea
    @KismetAurea 8 месяцев назад +2

    Ja miałbym kilka pytań. Dlaczego skoro już ponad 30 lat temu udowodniono rakotwórcze działanie talku nadal jest on dodawany do leków? Dlaczego glikol propylenowy i polipropylenowy, które przede wszystkim uszkadzają wątrobę, nerki, mięsień sercowy, niszczą krwinki (szpik) i powodują obniżenie lub zaburzenia płodności, zakłócają tez procesy wymiany gazowej i troficznej w skórze, wdzierając się do przestworów międzykomórkowych i w strukturę biomembran, dlaczego ten związek jest dodawany do maści, kremów, a także do leków chemicznych? Dlaczego Sodium Lauryl Sulfate (SLS), który ulega kumulacji w ustroju, jest metabolizowany w wątrobie, uszkadza układ nerwowy i układ odpornościowy skóry, obniża stężenie estrogenów, może wzmagać niekorzystne objawy menopauzy, wcierany w maściach i kremach w piersi i narządy płciowe może indukować nowotwory i uszkadzać spermatogenezę oraz owogenezę, wcierany w skórę może powodować uszkodzenie bariery hydrolipidowej skóry, zaburza wydzielanie łoju i potu, upośledza czynności gruczołów apokrynowych, podrażnia skórę wywołując świąd i wypryski, dlaczego jest dodawany do kremów, maści, szamponów, past do zębów a także do leków?

  • @Potimus_Ripme
    @Potimus_Ripme 9 месяцев назад +4

    Tej, ta seria lekowa jest świetna!

  • @mygardenofthings
    @mygardenofthings 9 месяцев назад

    Dzięki, mega się słuchało👍

  • @jadwigaciesla2757
    @jadwigaciesla2757 9 месяцев назад

    Cześć fajne że poruszacie ten temat

  • @isztar4172
    @isztar4172 8 месяцев назад +1

    Pierwsza część lepsza.
    Gdybym mogła poradzić - branie chemika od leków, do rozmowy o ziołach to słaby pomysł. Niby każdy na wydziale jest farmaceutą, ale po latach pracy naukowej każdy patrzy przez pryzmat swojej dziedziny.
    Piętro wyżej od Kat. Chemii Farmaceutycznej, jest Katedra Farmakognozji, o ziołach polecam pogadać z nimi ;)

  • @KismetAurea
    @KismetAurea 8 месяцев назад +2

    "Salicyna naturalna, w przeciwieństwie do syntetycznych salicylanów, nie drażni błony śluzowej żołądka i dwunastnicy." - "Wierzba - Salix w praktycznej fitoterapii" dr Henryk Różański

    • @evkochajitworz_pl4617
      @evkochajitworz_pl4617 8 месяцев назад +1

      A w ogóle najpierw wyizolowano te związki (salicylany) z wiązówki.

  • @iwanowicz44
    @iwanowicz44 Месяц назад

    Czy mogę link to pracy na temat hipolipemizującego działania czosnku?

  • @Imislaw
    @Imislaw 9 месяцев назад

    1. Moja propozycja tematu odcinka - Marihuana lecznicza.
    Zagadnienia: Badania kliniczne z użyciem podwójnej ślepej próby.
    Dlaczego pomaga (albo nie) w tak wielu schorzeniach?
    Jakie grupy substancji aktywnych działają i czy się wzajemnie wspomagają?
    Ja wygląda sprawa standaryzacji (na jaką/jakie substancje/grupy substancji)?

  • @kernelirq9246
    @kernelirq9246 9 месяцев назад +1

    Dobry temat trochę kosztuję, warto czyste zioło brać, nie dajcie się na samosiejki z chemią, bo zmiecie z planszy. A tak, to polecam, sama przyroda, za dużo nie warto palić, bo nie ma już takiej mocy, przerwy wskazane.

  • @dominikkowalewski4233
    @dominikkowalewski4233 9 месяцев назад

    W kilku kwestiach można się zgodzić, ale są zioła, które dużo lepiej sobie radzą niż leki syntetyczne i nie dają skutków ubocznych. Mam tu na myśli chociażby statyny jak i antybiotyki np. w leczeniu boreliozy. Okazuje się, że zaatakowanie borelii zapewne tysiącami związków zawartych w mieszankach ziołowych daje lepsze efekty, niż antybiotykoterapia, która może chwilowo pomoże na borelie, ale zaszkodzi narządom...

  • @antysynteza777
    @antysynteza777 9 месяцев назад +1

    Melatoninę to teraz "madki curkom dajom", bo nie mogą spać od lampienia się w te smartfony. Dramat.

  • @RenataMilosz
    @RenataMilosz 9 месяцев назад +7

    Proszę mi powiedzieć, kto i na jakiej podstawie zatwierdził lek na cholesterol, po którym wypadają włosy i poraża ramię? Długo się nie mogłam zorientować, dlaczego mi się to dzieje. Dotąd nie czytałam ulotek, bo nic mi się nie działo przy lekach. W końcu poszłam do lekarza, a lekarz zapytał, czy nie biorę leku na zmniejszenie cholesterolu? Nigdy nie bierzcie tej trucizny.

    • @paprukas
      @paprukas 9 месяцев назад

      Leków są tysiące, może wskaż nazwę tego "leku"

    • @RenataMilosz
      @RenataMilosz 9 месяцев назад

      @@paprukas Nie pamiętam. Ale skoro mój znajomy lekarz się zapytał, czy biorę lek na cholesterol, to znaczy, że tak działa dużo tego typu leków. Jeszcze trochę a byłabym łysa i kaleka.

    • @SteelM4chine
      @SteelM4chine 9 месяцев назад

      Tlyko takie skutki uboczne wywoluje u 1 na 1000 albo jeszcze rzadziej
      A wszystkim pozostalym ratuje zycie !!

    • @RenataMilosz
      @RenataMilosz 9 месяцев назад +1

      @@SteelM4chine Gówno prawda. Moja matka też brała leki na cholesterol. I też miała poważne skutki uboczne/

    • @SteelM4chine
      @SteelM4chine 9 месяцев назад

      @@RenataMilosz gdyby nie brała, to by nie miała skutkow ubocznych...
      Bo duzo wczesniej zmarlaby np na zawal czy jakis udar przez zapchane cholesterolem tetnice.
      Po prostu nie zawsze skutki uboczne dyskwalifikuja lek. Kwestia porównania skutkow ubocznych do korzyści.
      Natomiast na cholesterol to polecam jednak zmienic diete+ naturalne preparaty jak np ziemia okrzemkowa

  • @jadwigaciesla2757
    @jadwigaciesla2757 9 месяцев назад +4

    Co można zrobić jeśli człowiek jest chory po 70tce i stracił przez zachowanie lekarza rodzinnego zaufanie do niego podczas pandemi szuka ratunku w ziołach tak jak ja

    • @ZlewkaTotalna
      @ZlewkaTotalna 9 месяцев назад +7

      Można spróbować wytłumaczyć, że stracił zaufanie do lekarza a nie do medycyny. Podobnie można stracić zaufanie do sklepikarza i nie robić u niego zakupów, tylko korzystać z obsługi innych.

    • @paprukas
      @paprukas 9 месяцев назад

      @@ZlewkaTotalna w punkt

  • @ortnisible
    @ortnisible 9 месяцев назад +1

    stół zamiast biurka wyglądałby lepiej ;)

  • @sawekforc8536
    @sawekforc8536 9 месяцев назад +7

    Zioła działają ale nie wiemy jak to się dzieje że działają, dla tego leki syntetyczne są lepsze bo wiemy dla czego działają". No kura maść. !!!
    Rok czasu brałem leki syntetyczne na artrozę i było coraz gorzej. Acleksa zabrała mi sen i dostałem szumów usznych. Brałem oczywiście jeszcze kilka innych syntetyków. Poprawa nastąpiła dopiero kiedy odstawiłem syntetyki, wywaliłem z diety pro zapalne produkty i rozpocząłem naturoterapię z fitoterapią. A zastosowałem się do zaleceń tego wspomnianego w nagraniu inżyniera, który ma ciche wsparcie wielu lekarzy. Ciche, bo gdy pewien lekarz zaczął głosić to samo, to odebrali mu prawa wykonywania zawodu, pomimo iż nikomu nie zaszkodził tylko pomógł.
    Biolodzy, medycy sami przyznają, że w przeważającej większości, nie znają mechanizmów funkcjonowania ludzkiego organizmu, szczególnie na poziomie biochemicznym. Skąd taka ich pewność siebie, że mają rację ?!?!

    • @ZlewkaTotalna
      @ZlewkaTotalna 9 месяцев назад +4

      Czy dany lek jest "lepszy", czy też "gorszy" nie decyduje pojedynczy przypadek. Podobnie kiedy zagram myszy na skrzypcach i zacznie kręcić się w koło, nie będzie to oznaczać, że mysz lubi tańczyć do fugi Bacha - to może być przypadek. Jeśli zagrałbym 1000 myszom i te również kręciłyby się w koło, to mogłoby oznaczać, że faktycznie lubią tańczyć do tej muzyki i raczej to nie jest przypadkowy ruch. Podobnie jest z Pana przykładem. Być może był to właśnie przypadek, skoro np. na 99% osób wykazywał lek pozytywnie działanie a na Pana nie. Być może należy Pan do wąskiej grupy osób, która "nie idzie" na takie leczenie - to też się zdarza. Nikt nie twierdzi, że preparaty ziołowe nie działają. Twierdzimy, że mechanizm działania jest słabiej poznany, więc skutki uboczne również mogą być z tego powodu bardziej zaskakujące Z pozdrowieniami

    • @paprukas
      @paprukas 9 месяцев назад

      Źle dobrane leki mogą zaszkodzić, dobrze dobrane leki mogą pomóc
      "Biolodzy, medycy sami przyznają, że w przeważającej większości, nie znają mechanizmów funkcjonowania ludzkiego organizmu, szczególnie na poziomie biochemicznym"
      Część znają, części jeszcze nie znają

    • @sawekforc8536
      @sawekforc8536 9 месяцев назад +2

      @@ZlewkaTotalna To ja dziękuję za leki, które mogą mieć takie fatalne skutki uboczne. Jak można się chwalić że to dobry lek, gdy wywołuje tak okropne skutki niepożądane. Nie jestem królikiem doświadczalnym, żeby testować na mnie leki, bo może jak nie trzeci to dziewiąty zadziała. Co to za medycyna, strzelanie do pacjenta i oczekiwanie kiedy wreszcie będzie pożądany efekt. W międzyczasie można zniszczyć komuś zdrowie, co właśnie się nagminie dzieje, poprzex nie trafnie dobrane leki. A może tak ma być, może ma być dużo pacjentów, żeby tfu, medycyna mogła się rozwijać, tylko nie ku zdrowiu pacjenta a zysków Big Pharmy i środowiska medyków. Ja znam tylko przypadki w których, jak nawet leki na coś pomogły, to co innego rozwaliły. Potrafię wydać na kawałek steka za 120 zł/kg, i kupować żywność z atestami i certyfikatem jakości bio, bo wiem, że nie będę musiał kiedyś wydawać, być może znacznie więcej na lekarzy i leczenie. W przypadkach bezpośredniego zagrożenia życia leki mają sens. Przy leczeniu chorób przewlekłych są do dupy. Dietą i suplementacją wycofałem artrozę, insulinooporność, chorobliwą otyłość, potężne nadciśnienie, ciotce wyleczyłem w rok biodra a lekarz leczył 12 lat. Moje doświadczenia nie wskazują na zasadność stosowania leków w przypadku chorób metabolicznych i wynikających z nich setek innych chorób. A te właśnie są chorobami najpowszechniejszymi w każdej ludzkiej populacji.

    • @qj0n
      @qj0n 9 месяцев назад

      @@sawekforc8536 ale biorąc polecane przez inżyniera mieszanki ziołowe, których nikt nigdy nie sprawdził pod kątem skuteczności albo bezpieczeństwa, sami z siebie robimy królika doświadczalnego. No bo tym się różnią właśnie przebadane leki od preparatów bez badań, że te pierwsze są wypuszczone do obiegu po kilku badaniach, a w te drugie, jeśli kiedykolwiek będą przebadane, to właśnie na osobach, które biorą je przed badaniem.
      I oczywiście, każdy preparat eksperymentalny (czy to lek czy zioła i czy od lekarza czy od inżyniera) może się okazać skuteczniejszy i bezpieczniejszy od oficjalnie zarejestrowanego leku. Pytanie tylko czy warto zawsze ryzykować własnym zdrowiem, żeby to sprawdzić...

    • @ZlewkaTotalna
      @ZlewkaTotalna 9 месяцев назад

      ​@@sawekforc8536 oczywiście szanuje, to co Pan pisze, ale nie zgadzam się z wielu powodów. Z pozdrowieniami.

  • @tomaszbojko1405
    @tomaszbojko1405 9 месяцев назад

    A tak z ciekawości .. podmienmy dziurawiec na ostropest i dograjmy 5 minut materiału .

  • @paprukas
    @paprukas 9 месяцев назад +1

    Zioła najskuteczniej leczą choroby, których się nie ma

    • @user-do6cm5jq9w
      @user-do6cm5jq9w 9 месяцев назад +1

      Raczej leki chemiczne szkodzą a nawet zabijają.