Vegánsky výživový poradca: 4 suplementy ktoré používam

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 янв 2025

Комментарии • 30

  • @moonsunsha
    @moonsunsha 4 года назад +1

    Super video. Jasné vecné a zrozumiteľné. Ďakujem

  • @81akiko81
    @81akiko81 3 года назад

    Tak B12 a D používame presne tie isté :)
    Akurát sa chcem opýtať na jód - používame jódovanú soľ a asi celkom často. Treba /netreba dopĺňať? So štítnou žľazou podľa krvi problém mám, ale zatiaľ som to neriešila, preto ma to viac zaujíma. Osobne máme zmes vitamínov a minerálov od Vegancity a je tam jód 55 mikrogramov (denne).

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  3 года назад

      Ďakujem za otázku :-). Na samotnú soľ by som sa úplne nespoliehal, keďže pre 100 % odporúčanej dávky by bolo treba konzumovať 6 g jódovanej soli denne. To pre väčšinu ľudí nie je úplne realistické, keďže významná časť soli v strave väčšiny ľudí pochádza zo spracovaných potravín, kde sa spravidla používa nejódovaná. Pre optimálne zdravie je pre dospelého človeka treba 150 ug jódu denne pre optimálne zdravie. Je možné, že sa s jódovanou soľou + 55 ug z doplnku k tejto hranici viete priblížiť, to by však bolo treba skutočne zrátať, koľko jódovanej soli konzumujete. Medzi absolútnym deficitom a optimálnym príjmom jódu je veľa priestoru a mierne nižší príjem sa nemusí nevyhnutne cítiteľne prejaviť, aj keď už bude musieť orgnaizmus trochu šetriť. Osobne odporúčam skôr staviť na istotu a pri budúcom nákupe zvoliť doplnok s vyšším obsahom :-).

  • @verajaka9627
    @verajaka9627 4 года назад +2

    Chtěla bych se zeptat, mohou se tyto čtyři doplňky brát všechny najednou? Třeba ráno. Aby nedošlo k nežádoucím následkům jako u B12 a vitaminu C. Děkuji moc!

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  4 года назад +5

      Vitamín D, omega 3 mastné kyseliny a jód je možné brát společně po jídle, vitamín B12 doporučuji naopak mimo jídla, například hned ráno při vstávání.

    • @verajaka9627
      @verajaka9627 4 года назад +1

      Moc děkuji za odpověď!

  • @danalatalova5598
    @danalatalova5598 5 лет назад +4

    Chci se zeptat, jestli lze suplementovat vitamín B12 u veganů injekčně, v jakých dávkách a jak často, samozřejmě po domluvě s lékařem.

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  5 лет назад +2

      Možné to samozřejmě je a někteří to dokonce preferují. Výhodou je jednorázové podání se zaručenou vstřebatelností, což může vyhovovat lidem například po operacích žaludku nebo tenkého střeva a při percinózní anémii. Vitamín B12 v ampulkách bývá typicky po 1000 ug, teoreticky by tedy mohlo stačit i například čtvrtletní podávání (v případě zjištěného nedostatku vitamínu B12 se dávají i tři dávky v týdenním rozestupu). No konkrétní dávkování u určitého člověka je lepší probrat s lékařem, jelikož ampulky jsou u nás na předpis.

    • @danalatalova5598
      @danalatalova5598 5 лет назад +1

      @@RadekLatal269 Mám po 50-ce a prodávají vitamín D3 s calciem. Měla bych jej doplňovat? Na vyšetření kostí denziometrii jsem nebyla.

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  5 лет назад +1

      @@danalatalova5598 Vitamín D3 v období od října do konce března určitě ano, v kombinaci s vápníkem nutně být nemusí, pokud ho máte dostatek ve stravě. Obecně pro zdraví kostí je důležitých hned několik vitamínů a minerálních látek, které však nikdy neměli takovou marketingovou podporu, jako právě vápník. Spolu s vitamínem D jsou tak důležité také například vitamín K a hořčík a samozřejmě pravidelné zatěžování kostí - pohyb.

    • @TinaWavelet
      @TinaWavelet 4 года назад

      Radek ako nahrádzaš v jedle soľ? Akými bylinkami, korením ochucuješ aby bolo jedlo chutné? A prečo je soľ škodlivá? Ďakujem

  • @katarinazvarikova2057
    @katarinazvarikova2057 3 года назад

    Výborné!!!! Syntetika víťazí!!!!! Nie normálna strava....oooooBoooze...nuž, svet sa mení.....

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  3 года назад +1

      Súhlasím, že ideálnym zdrojom väčšiny živín sú potraviny. Problém však je, že neprirodzené prostredie, v ktorom žijeme, nám neposkytuje niektoré živiny v optimálnej miere. Ak je naším cielom optimálne zdravie, konzervatívna cielená suplementácia vitamínu B12, vitamínu D a jódu, prípadne dlhoreťazcových omega 3 mastných kyselín, vie tieto nedostatky napraviť. :-)

  • @matejtrihard4379
    @matejtrihard4379 3 года назад

    Ake je davkovanie u deti? Davat polovicku tabletky alebo raz za dva dni celu?

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  3 года назад +2

      Dobrý deň Jana, pre dávkovanie pre deti odporúčam pozrieť brožúrku, Slovenskej vegánskej spoločnosti, kde sme dávkovanie podrobne rozpísali: veganskaspolocnost.sk/wp-content/uploads/2020/11/Teh.-broz%CC%8Cu%CC%81ra_ID-1.pdf

  • @ThePuklica
    @ThePuklica 4 года назад

    Zdravím, ja by som mal dotaz ako ste spomenul vo videu, že beriete 1 tabletu jódu za týždeň. Je to teda v pohode ak si to dám raz do týždňa alebo by som to mal užívať pravidelne každý deň ale v menšej dávke? Je v tom nejaký rozdiel?

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  4 года назад +2

      V zásade obi dva varianty sú možné. Odporúčaná denná dávka pre dospelého muža je 150 μg denne, čo vychádza na 1050 μg týždenne. Ak používate jódovanú soľ alebo morské riasy, časť z tejto dávky pokryjete týmito spôsobmi a aj menšia dávka môže byť v poriadku. Ako som uviedol vo videu, s ohľadom na ďalšie zdroje jódu v mojej strave, beriem 650 μg týždenne. Potenciálne toxické dávky jódu sú pre dospelých nad 1100 μg denne, pri dlhodobom dennom užívaní-

  • @zuzanajakubcova7317
    @zuzanajakubcova7317 5 лет назад +1

    Chcem sa spýtať, či naozaj treba vápnik pravidelne užívať, alebo stačí užívať len vitamin D a mat pravidelný pohyb, ďakujem 🙂

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  5 лет назад +3

      Ďakujem za otázku Zuzana, vápnik sa obecne v rastlinných potravinách vyskytuje a s pomerne dobrou využiteľnosťou. Napríklad v tmavozelenej listovej zelenine (kučeravý kel, brokolica), semienkach (sézam, tahini, mak), sušenom ovocí (marhule, figy, slivky, hrozienka), strukovinách a tiež v tofu a obohatených rastlinných mliekach. Základom pre príjem vápnika teda je konzumovat tieto celistvé rastlinné potraviny či obohatené potraviny v dostatočnom množstve. Zdravie kostí je ako všetko v našom organizme veľmi komplexné a závisí od celkovej výživy. No najvýznamnejšími známymi faktormi sú práve vitamín D, pohyb, vápnik a vitamín K. Vápnik a vitamín K je možné lahko získať zo stravy (predovšetkým konzumáciou primárne celistvých rastlinných potravín) a vitamín D je potrebné v období najmenej od začiatku októbra do konca marca suplementovať - to platí pre bežne sa stravujúcich rovnako ako pre vegánov.

  • @cokinovajana6028
    @cokinovajana6028 Год назад

    A co riasy, ako napr. chlorellla, ma dostatok jodu?

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  Год назад

      Ďakujem za otázku. Chlorella alebo napríklad nori riasy majú pomerne málo jódu a pre dennú dávku by ste ich museli skonzumovať veľmi veľa. Obsah jódu v riasach navyše obecne kolíše a nedá sa s istotou povedať, koľko jódu obsahujú. Kelpové tablety ktoré ukazujem vo videu sú na množstvo jódu štandardizované, preto sa na nich dá spolahnúť. Ďalšou možnosťou je napríklad špecificky minerálka Vincentka (má unikátne vysoký obsah jódu, ktorý iné minerálky nemajú), alebo iné výživové doplnky.

    • @cokinovajana6028
      @cokinovajana6028 Год назад

      @@RadekLatal269 velmi pekne dakujem za odpoved

  • @matejtrihard4379
    @matejtrihard4379 3 года назад

    Moze sa jod doplnovat Vincentkou?

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  3 года назад +3

      Áno, už 25 ml Vincentky obsahuje približne dennú dávka jódu :-)