Když už je řeč o ředidlech, tak by bylo dobrý video o rozdělění druhů ředidel. Třeba použití a rozdíly mezi těma zmíněnýma S6006 a S6001 a možná další, docela by mě to zajímalo.
@@michalp5732 6006 je na štětec a 6001 je na pistoli. Ale 6001 můžeš použít i obráceně a prd tim zkazíš. Jinak panu řediteli Krásenskému vzkaz : Kup si štětec,barvu a ředidlo. Natři to a vyhoď to a příští rok znova. Kdybych jen okrajově spočítal kolik by mě s takovou píčovinou stál hodinově jako zaměstnanec tak mu naseru na ruce a druhý den mu řeknu ať si doma zadarmo vymejvá svůj štětec.
Já taky vymačkám zbylou barvu zpět do barvy a utřu štětec hadrou a pak ho dám do uzavíratelné nádoby, kde mám na dně asi 1 cm ředidla (nejlépe nitro) a drátěnku, aby štětce neležely v ředidle a štětce jsou krásně vláčné. Rozpustí to po nějakém čase i zatvrdlý štětec
Dobrej tip. Že se barva v ředidle usazuje, jsem si všiml, ale ještě mě nenapadlo ho znovu použít. A to mám při každém praní štětců výčitky svého ekosvědomí. Jinak syntetiku používám hlavně u fajnovějších věcí. Když je kvalitní barva, tak u ní prakticky neexistují zaschlé tahy štětcem, čehož u vodou ředitelných nedosáhnu ani u těch nejdražších barev. Téma nátěrových hmot by vůbec stálo za video (a víc..) 😉
Dělám to v podobném duchu. Na čištění v drtivé většině používám toluenový čistič a mám to jako sadu zavařovaček označených jako: č.1) Extra špinavá č.2) Špinavá č.3) Slabě znečištěná. Po každém vymáchání štětec do sucha vytřu do hadry. Jednou za čas zavařovačku č.1) odvezu do sběrného dvora, z č.2) udělám č.1), z č.3) udělám č.2) a založím novou č.3). Děkuji za tip, zkusím to nechat odstát a vyhazovat jen kal.
Respekt. Osobně recykluji i ikdyž umeju řetěž na kole, tak tu "vodu" s olejem co mi z toho zbyde sleju do sklenice a pak odnáším do sběru. Díky, že propagujete takovéto rozumné recyklování.
👍🏻 dělám to stejně + štětce po vybrání "vytřu" o starou boudu, obloženou krajinka. Byla natřená nějakou hnědou syntetikou a tak postupně nátěr "obnovuji", protože odstíny hnědé používám nejvíc
Diky. za pripomenuti tem co neznaji a netridi. Ja to mam podobne. Jen radsi nepouzivam plastove nadoby, ale sklenene. Mam je ale oddelene a na kazdou si pisu co sem do ni lil. Pouzivam totiz relativne uzkou paletu barev/laku a tak mam napriklad sklenici s napisem "lodni lak - 6006" apod. Pokud je obsah dostatecne cisty a sedly, nevaham jej nekdy i znovupouzit na doredeni davky z ktere se bude natirat .. tedy v tomto pripade opet davka lodniho laku. Nemicham zdroje. Sklenice pouzivam vetsi, treba od okurek, co by jinak sly treba ro kontejneru na recyklovane sklo. Takhle je pouziju rovnou. Nekdy, ale spise vyjimecne, pouzivam takto recyklovane sbytky spise hadru a papir uterek od oleju (mam radsi napouzteni dreva oleji nez schovavani pod barvu) jako podpalovace. Stetce vyperu a vetsinou necham volne uschnout a pak rozemnu v ruce, a prebehnu hubici vysavace abych odsal lakovy/barvovy prach a treba polamane vlasy. Podobnou ocistu delam pak jeste pred natiranim protoze nesnasim pak honit na lakovanem povrchu prilepenej vlas ze stetce. To me muze vzit das. Ve sklenici nechavam namocene jedine stetce a to v mixu na napouzteni konstrukcniho dreva venku - drevni ter, terpentyn, tungovy olej.
Jak profesor Orfanikus z Tajemného hradu v Karpatech :-) Ještě tu pásku přes oko a kostým je dokonalý :-) Perfektní video jako vždy, až na tu japonskou dešťovku :-) Děkuji za tip Ať se daří :-)
Tohle vědení mi předával kolega v práci. Určitě je lepší mít na každé ředidlo vlastní skleněnou nádobu, například od okurek, štětec se pak dá prát přímo v ní ;-)
Ahoj Tomáši. Škoda, že si to nepublikoval tak před 30 lety. Mohl bych se tak chlubit, že použitá ředidla recykluji podle Krásenského. Takhle to bylo do dnes jen podle sebe. Vlastně jsem o tom nikdy s nikým nemluvil. Přišlo mi to tak nějak samozřejmé. Ale jsem rád, že se ekologicky nechovám sám. A odteď nás bude ještě víc, což je moc dobře. A proto mám ty tvoje videa a rady tak rád. 😀
Úplně mi to připomnělo, když jsem míchal směs laku, acetonu atd. Na výrobu mikrofilmu pro potahování modelů letadel. Kapalo se to na vodní hladinu a vytahovalo dřevěnými rámečky.
Nitro v klasické PETce od Mattoni vydrží v pohodě. Mám ho tak roky. Jen pozor na 2 věci. 1) Ta PETka se pravděpodobně časem zmenšuje, takže pokud je plná, při otevření je dost natlakovaná. 2) Na školení BOZP nám tloukli do hlavy "Nikdy nedávejte chemikálie do lahví od poživatin"...tak to na tu lahev alespoň píšu :-)
@@michalsuchy8761 tak to mal stastie, susedov otec takto narychlo si dal nejakej kyseliny ( neviem ci chlorovodikova ci sirova) a zial napriek tomu ze okamzite sadol do auta, dosiel len pred rampu nemocnice :(
Mám 5l. plechovku od barvy a po natírání do ní dávám štětce do ředidla. Vejde se tam krásně několik štětců a zavřu plechovku víčkem. Když potřebuju štětec, vyndám vytřu ředidlo do kusů dřeva nebo hadru a můžu natírat. Samozřejmě to není na bílou barvu, ale normální lazury nejsou problém. Kdykoliv si plechovku vezmu na montáž a vím že mám malý i velký štětec sebou. Jen dvakrát do roka vyměním ředidlo, je ho tam tak litr, jen aby byly chlupy v ředidlem. Válečky na lazury taky neperu, nechávám je plavat v barvě a vydrží tam klidně rok. Jen kupuji větší plechovky.
Na recykláciu riedidla existuje stroj . Funguje to na princípe destilácie . Ale na také domáce práce sa to neoplatí. Využijú to hlavne veľké firmy , ktoré majú veľa odpadu. Napríklad lakovne .
Dělám to samé, akorát používám zavařovačku a štětec v tom vymačkám :) Jinak další možné využití použitého ředidla dnes a denně propíraná Ukrajina-molotovův koktejl :D
JJo ,tak tohle mám velice podobné, taky mě nebaví zasírat přírodu ještě víc než je. Jen já na to mám sklo, vydrží déle čistější a průhlednější, než ten plast. Vůbec celkově je tohle problém kam s tím, když se jedná o zbytky barvy, ředidel a podobných neekologických a odbouratelných sajrajtů a to zejména na stavbách. Sám kolikrát nevím kam s tím, není čas tak v nejmenším zlu to hodím do odpadu sutě a bordelu, který stejně končí drtivě na skládce, kde končí i celé hromady jedů ale když to jde, dělám aspoň jednu plechovku na šmakuládu, kde taky vše čistím a pak se to na konec někam odveze. U nás je třeba i problém v tom, že sběrný dvůr je přes zimu zavřen ale to neznamená, že se přes zimu nepracuje a dost nám to stěžuje práci, protože zejména přes zimu se jedou vnitřní prostory jako staré koupelny atd. A pak kam s tím, když ropa drahá, další sběrný dvůr daleko a zákazník se diví, proč to všechno tak naskakuje, že je drahý chleba a teď jsme zdražili i my a jezdíme si jen tak. To člověk kolikrát nevysvětlí ale hromady bordelu si nikdo na zahradě nenechá.🤨🙂
@@joystick195 Tak zrovna vyjetý olej já osobně nechám v servisu ale třeba brácha ho z motorky ještě na něco používá a když ne, no tak taky časem končí v nějaké velké nádobě a pak na sběrňáku. A klasický olej z kuchyně nebo prostě tuky už naštěstí v popelnicích na oleje a že tam toho obšas je. Ale jo, taky občas při procházce vískou poznám, kdo topí petkou a olejem, kdo uhlím a kdo pálí snad i mrtvoly. 😀 Nejradši ale mám auto, které jede na olej, to jsou vůně jak z Friallu.😃
Na čem mi záleží, to natírám většinou syntetickymi barvami. A jelikož je dost obtížné dostat zasaklou barvu ze štetce, povětšinou ji nechávám v zavřené sklenici v ředidle. Pokud měním odstín, nebo je hotovo, naučil jsem se vyfoukat štětec stlačeným vzduchem, jde to krásně , štetec je poté jako nový. Nakonec lehce proplachnu redidlem, na kterém se přesvědčím o kvalitě své práce. Povětšinou je jen lehce zakalene. A na nedůležité věci koupím horší štetec, a vůbec ho nevyplachuju, ředidlo je drahý jako čert.
Dobrý nápad, takhle recykluju petrolej po čištění ložisek v kole. Ale na dobré vyčištění štětce ředidlo nestačí, možná pokud by se vyměnilo tak 4x. Po prvním vyčištění v ředidle štětec umyju ve vodě s mýdlem a už mám štětce přes 10 let staré a neztvrdly. Ale většinou používám vodou ředitelné barvy a tam se ředidlo používat nemusí.
Nikdy jsem tuhle problematiku nemusel řešit. Vždy totiž dám štětec do kelímku s ředidlem "na chvíli odmáčet" a pak když si vzpomenu po několika dnech až týdnech, tak už není co slejvat. 😀
Po naredeni barvy a natreni plochy muzete stetec strcit do kelimku s vodou (nezapomente vodu dolivat). Tim zamezite pristup vzduchu a potom muzete stetec po case vytahnout otrit od vody a dal natirat... Nemyslim si, ze nekdo ma 10 barev, ale v klidu muzete mit 4 barvy a 4 stetce a pouzit vzdy od konkretni barvy. Kdyz nemate redidlo, pouzijte klasicky benzin... (jen ho nelijte potom do nadrze motoru) No a usetrite redidlo pri pouziti vody.
ja to tak tiez robim. Mam sklenene flase od instantnych kav, do ktorych to lejem, a kedze ich mam viac, tak skoro kazdy mesiac je k pouzitiu pripravena dalsia :)
Obecně ano, ale záleží na typu plastu a konkrétní chemikálii. Např. kyselina fluorovodíková leptá sklo, takže se dává do kaučukových či plastových nádob.
Od J. Páslera jsem se naučil takový trik a funguje skvěle (používám syntetiku). Možná znáte - pro ty co ne, napíšu. 1) Barvu ze štětce napřed vytřu do hadru 2) Štětec omyju v ředidle (ano, také mám recyklát - flaška od povidel se skleněným víkem, stačí sundat, nešroubuje se a dobře těsní, nevysychá) 3) Do štětce vmasíruju tekuté mýdlo 4) Opláchnu dočista pod teplou tekoucí vodou - vyplaví se další část teď už nelepícího pigmentu 5) Znovu vmasíruju dostatek tekutého mýdla do štětin, uhladím do tvaru a nechám ho tam V případě potřeby krok 3 a 4 zopakuju. Mýdlo v kroku 5 zabrání slepení štětin po uschnutí a štětec je tak prakticky ve stavu, jako by byl nepoužitý. Doba schnutí mýdla závisí na množství a teplotě, je asi 2 dny. Pokud potřebuju štětec dříve, tak ho napřed vytřu do hadru a pak lehce vykoupám v ředidle a znovu utřu. Pokud už je suchý, rovnou jej používám. Od doby, kdy to Jarda zveřejnil ve svém videu, mám stále tentýž jeden štětec a nemá slepenou nebo zatuhlou žádnou část. Naopak bych řekl, že mýdlo štětiny časem změkčuje.
Já mám plechovku ze které jsem vyřizl vršek mám tam nalité ředidlo a stále ponořené štětce mám to na ponku časem se to vypaří tak tam doliji a pohoda, svářím i brousím a nikdy to neshořelo takže tak
Ja by som snáď len dodal , že osobne sa snažím nikdy nedávať do potravinárskych obalov (fľaše ) nič . Z bezpečnostného hľadiska. Osobne poznám jednej prípad keď si chalan odlial pár deci riedidla do fľaše od sódy a druhý sa z nej napil. Ja viem , že to tak robia mnohí a viem aj že bolo veľa prípadov otravy . Nápad s recyklovanim vyskúšam. 👍
Stalo sa mi niečo podobne, akurát som namiesto citronovej malinovky vypil deci oleja. Bohužiaľ kamarát mal v garáži rovnaku fľašu, akú som si doniesol. No a v letných horúčavách to šlo rovno do hrdla 😂
@@renetnk Toto sa stalo na stavbe a chalan si odpil tak dve deci kým zbadal. Proste bolo leto ,horúco a dal fľašu na ústa a poriadne stlačil aby ráchlejšie tieklo. Našťastie robili práve v areáli nemocnice tak bol takmer okamžite ošetrený a pobudol tam iba pár dní. Ale sú aj takí čo to šťastei nemali. Aj taký prípad poznám. 😢
Nevím, jak fakticky, ale pocitově mi ta směs nepřipadá na odmaštění vhodná (umývám i štětce od fermeže). Raději odmašťuji technickým benzinem či acetonem.
Agresívne nitroriedidlo, hmm, v robote máme takú potvoru riedidlo herkula alebo tak niečo, to prežerie všetko :D žiaľ aj ochranné rukavice, ruky, pľúca, oči a mám tušenie, že je zakázané ho už aj používať :D farba ktorú ňou riedime je zakázaná určite :D
Mam to uplne stejne jako to mas ty , jen jeste uplne prvotni cisteni stetce od barvy delam v malem mnozstvi redidla , a to pak vracim zpet do plechovky s barvou , a nekdy i dvakrat pokud je dost barvy ktera se stejne hodne musi redit .
Nevím co dělám špatně, ale tyhle ředidla mi nikdy nezbyly :)) vždycky to buď vypotřebuju všechno nebo to prostě vyčpí...o tom, že s mou intenzitou natírání nikdy nevím, který je na co..se raději nebavím :D
To mi pripomina duchodce,ktery schovavaj pytliky od rohliku😀akorat oni ty pytliky jenom hromadi,protoze je to skoda vyhodit a co kdyby se to nekdy nahodou hodilo a stejne to nikdy nepouzijou😁tak na zdravi🍻 a redte neco🥃
@@delejteneco Vy pane kolego pic Arguse a Plzen? Tomu se mi skoro ani nechce verit😀a dobry ze jo po tom neustalym pozivani toho sajrajtu Argusackyho😁😁takze posilam malou pochvalu z Plzne🤘🏻🍻
@@Sakmadyk Já na rozdíl od plzeňských "patriotů" nemám problém si dát i něco jiného než plzeň a třeba uznat, že protivínský ležák mi chutná víc než plzeň. Plzeň jsem si dal jen proto, že podkováň mi opravdu nechutná (umějí i dobré pivo, ale ta kvalita kolísá), ale kdybych tu měl basičku protivínského, volba je jasná. Takže malou pochvalu z Plzně... děkuji. 😁
@@delejteneco Ja bych taky nemel problem uznat,ze mi neco chutna vic a i si davam jiny piva ale jeste jsem nic takovyho nepil😎kdyby varil Protivin pivo jako my a obracene,tak budu rikat,ze nejlepsi je Protivin a Plzensky je hnus. Jenze nastesi to tak neni😁a nejlepsi pivo mame my💪🏻😎
Důchodce nejsem, pytlíky schovávám a opětovně je používám na vyhazování různých odpadků, na které nechci sahat a nebo je nechci mít někde nezavřené. Třeba konzervy od krmiva pro zvířata, které fakt nechci čuchat a s každou jednotlivou blbostí samostatně ihned chodit nebudu. Nebo třeba s odpadem po natírání.
do lesaaaa :) diky, dobry napad, slivam to taky do flasky, ale tu jsem jeste nikdy nezrecykloval, vzdycky odnesu do sberneho dvora, to co radis zkusim, usetrim :)
Na čistenie používam technický benzín, lebo riedidlo rýchle vyprchá a ak sú prestávky medzi nátermi, štetce len ponorím do benzínu, vydržia aj do druhého dňa ponorené, riedidlo by už dávno vyprchalo a štetce by uschli.
@@DAKIE323 Pokud na obalu není původní etiketa, ale nová a dobře viditelně popsaná (velká kontrastní písmena na bílém podkladu), tak v tom nevidím sebemenší problém. A ještě něco, co sám považuju za stěžejní - pokud se někdo napije z cizí lahve, bez zeptání se majitele, bez prozkoumání obsahu (třeba čichem), zvláště pak v prostředí, kde se něco takového dá očekávat (dílny, stavby, garáže, sklady...) a vypije nějakou chemii, tak si za svou újmu může stejně sám jako chodec, který vstoupí do vozovky bez rozhlédnutí (a je jedno, že je to třeba i na přechodu). Prostě Darwin - přežijí ti chytřejší a schopnější. Bez debat. Vůbec mi takových lidí není líto, jsou moc hloupí.
JJ, znám. Tohle jsem dělal i v práci. A úplně nejlepší je štětec prvně vyprat v tomto recyklátu a pak třeba v tekutém prášku s vodou. Pořádně vpláchnot čistou vodou a pak usušit. Neztvrdne.
jj dělám to s nitrem a akrylátovým ředidlem , sedne to za tejden , rozhodně neni dobrý slejvat natužený a dvousložkový laky které jsou v ředidle bo to nesedne nikdy a i když se zdá že vršek je čistej po sednutí tak právě ta lepkavost tam je po těch 2K a tužidlech stále a to je na čištění napikaču :)
Také jsme tu měli takového experta, který do nádrže od motorky lil všechno, co by mělo byť jen trochu potenciál hořet - ředidla, petrolej, naftu, líh - fakt cokoliv co kde vyhrabal po starých sklepech nebo někde sehnal. Vidět (a slyšet) co pak lezlo z výfuku když jel po ulici byl fakt zážitek.
Otec na to měl velkou plechovku s víkem asi od bezbarvého laku na dřevo. Čisté ředidlo se odebíralo zvrchu vaničkou od termixu se zastřiženym krajem aby se nezvířil/nenabral kal ale stejně jsem při velkym úklidu kůlny našel asi 40 štětců tvrdých jak beton všech možných velikostí a tvarů, takže praní štětců mu asi moc nešlo.
Já si debatovat klidně troufnu. Pokud na obalu není původní etiketa, ale nová a dobře viditelně popsaná, tak v tom nevidím sebemenší problém. A ještě něco, co sám považuju za stěžejní - pokud se někdo napije z cizí lahve, bez zeptání se majitele, bez prozkoumání obsahu (třeba čichem), zvláště pak v prostředí, kde se něco takového dá očekávat (dílny, stavby, garáže, sklady...) a vypije nějakou chemii, tak si za svou újmu může stejně sám jako chodec, který vstoupí do vozovky bez rozhlédnutí (a je jedno, že je to třeba i na přechodu). Prostě Darwin - přežijí ti chytřejší a schopnější. Bez debat. Vůbec mi takových lidí není líto, jsou moc hloupí.
Ja taketo veci neriesim pouzity stetec do vody nestvrdne nikdy a ked idem naterat tou istou farbou napr po roku iba utriem handrou a pokracujem nezabudnut dolievat vodu lebo zo stetcami je amen ale da sa umit stvrdnuty stetec dentacrilovym riedidlom a da sa opravit aj stetec zo smetiska ked ma dobry vlas dovy dopo🇸🇰🇸🇰🇸🇰🇸🇰
To je sice pravda, jenom rezne plechová část štětce. Trochu tomu pomůže když se používá převařená voda (vařit 10min intenzivně). Během vaření se uvolní značná část plynů rozpuštěná ve vodě a voda je pak méně korozivní.
Ups, hned uvodni zaber a zminka o recyklaci a uz je tu vzpominka na WC jakehosi restauracniho zarizeni a hlasku "uzivatele" .. Ty potvory vycepni nam to pivo jen pucuji!
Když už je řeč o ředidlech, tak by bylo dobrý video o rozdělění druhů ředidel. Třeba použití a rozdíly mezi těma zmíněnýma S6006 a S6001 a možná další, docela by mě to zajímalo.
@@michalp5732 6006 je na štětec a 6001 je na pistoli. Ale 6001 můžeš použít i obráceně a prd tim zkazíš. Jinak panu řediteli Krásenskému vzkaz : Kup si štětec,barvu a ředidlo. Natři to a vyhoď to a příští rok znova. Kdybych jen okrajově spočítal kolik by mě s takovou píčovinou stál hodinově jako zaměstnanec tak mu naseru na ruce a druhý den mu řeknu ať si doma zadarmo vymejvá svůj štětec.
Já taky vymačkám zbylou barvu zpět do barvy a utřu štětec hadrou a pak ho dám do uzavíratelné nádoby, kde mám na dně asi 1 cm ředidla (nejlépe nitro) a
drátěnku, aby štětce neležely v ředidle a štětce jsou krásně vláčné. Rozpustí to po nějakém čase i zatvrdlý štětec
Existenční problémy vol.2. Krásná práce. A ten začátek fakt potěšil... :)
Jednou jsem si toho právě taky takto všiml a od té doby dělám v podstatě totéž 🙂.
Dnešním dílem nás provede pan Tomáš Krásenský, ŘEDITEL 😁😁😁
Dobrej tip. Že se barva v ředidle usazuje, jsem si všiml, ale ještě mě nenapadlo ho znovu použít. A to mám při každém praní štětců výčitky svého ekosvědomí. Jinak syntetiku používám hlavně u fajnovějších věcí. Když je kvalitní barva, tak u ní prakticky neexistují zaschlé tahy štětcem, čehož u vodou ředitelných nedosáhnu ani u těch nejdražších barev. Téma nátěrových hmot by vůbec stálo za video (a víc..) 😉
Já ty Vaše úvody miluju. 😉
Díky, to mě těší.
Dělám to v podobném duchu. Na čištění v drtivé většině používám toluenový čistič a mám to jako sadu zavařovaček označených jako: č.1) Extra špinavá č.2) Špinavá č.3) Slabě znečištěná. Po každém vymáchání štětec do sucha vytřu do hadry. Jednou za čas zavařovačku č.1) odvezu do sběrného dvora, z č.2) udělám č.1), z č.3) udělám č.2) a založím novou č.3). Děkuji za tip, zkusím to nechat odstát a vyhazovat jen kal.
Respekt. Osobně recykluji i ikdyž umeju řetěž na kole, tak tu "vodu" s olejem co mi z toho zbyde sleju do sklenice a pak odnáším do sběru. Díky, že propagujete takovéto rozumné recyklování.
👍🏻 dělám to stejně + štětce po vybrání "vytřu" o starou boudu, obloženou krajinka. Byla natřená nějakou hnědou syntetikou a tak postupně nátěr "obnovuji", protože odstíny hnědé používám nejvíc
Ta hnědá vyjde nakonec ze všeho. 😁
@@delejteneco jj, je to tak
@@delejteneco trochu nechutne, ale asi mas pravdu :)
@@klimbikovabastlirna Výjimečně to primárně nebylo myšleno jako dvojsmysl. Ale jakmile jsem to dopsal, až to dvojsmysl byl. 😁
Diky. za pripomenuti tem co neznaji a netridi. Ja to mam podobne.
Jen radsi nepouzivam plastove nadoby, ale sklenene. Mam je ale oddelene a na kazdou si pisu co sem do ni lil. Pouzivam totiz relativne uzkou paletu barev/laku a tak mam napriklad sklenici s napisem "lodni lak - 6006" apod. Pokud je obsah dostatecne cisty a sedly, nevaham jej nekdy i znovupouzit na doredeni davky z ktere se bude natirat .. tedy v tomto pripade opet davka lodniho laku. Nemicham zdroje. Sklenice pouzivam vetsi, treba od okurek, co by jinak sly treba ro kontejneru na recyklovane sklo. Takhle je pouziju rovnou.
Nekdy, ale spise vyjimecne, pouzivam takto recyklovane sbytky spise hadru a papir uterek od oleju (mam radsi napouzteni dreva oleji nez schovavani pod barvu) jako podpalovace.
Stetce vyperu a vetsinou necham volne uschnout a pak rozemnu v ruce, a prebehnu hubici vysavace abych odsal lakovy/barvovy prach a treba polamane vlasy. Podobnou ocistu delam pak jeste pred natiranim protoze nesnasim pak honit na lakovanem povrchu prilepenej vlas ze stetce. To me muze vzit das.
Ve sklenici nechavam namocene jedine stetce a to v mixu na napouzteni konstrukcniho dreva venku - drevni ter, terpentyn, tungovy olej.
Super nápad 👍 len miesto plastovej fľaše použijem plechovú Ď
Jak profesor Orfanikus z Tajemného hradu v Karpatech :-)
Ještě tu pásku přes oko a kostým je dokonalý :-)
Perfektní video jako vždy, až na tu japonskou dešťovku :-)
Děkuji za tip
Ať se daří :-)
Jak jsi poznal, že je to plzeň? To se pozná znalec. 👍
Na tohle jsem přišel už před 20 lety.
tak to je dobrá věc! super.
Tohle vědení mi předával kolega v práci. Určitě je lepší mít na každé ředidlo vlastní skleněnou nádobu, například od okurek, štětec se pak dá prát přímo v ní ;-)
Ahoj Tomáši. Škoda, že si to nepublikoval tak před 30 lety. Mohl bych se tak chlubit, že použitá ředidla recykluji podle Krásenského. Takhle to bylo do dnes jen podle sebe. Vlastně jsem o tom nikdy s nikým nemluvil. Přišlo mi to tak nějak samozřejmé. Ale jsem rád, že se ekologicky nechovám sám. A odteď nás bude ještě víc, což je moc dobře. A proto mám ty tvoje videa a rady tak rád. 😀
Ahoj Mariane, to se stává, že na stejnou věc přijde víc lidí a třeba i ve stejný čas, aniž o sobě vědí. Dodnes jsem o tom s nikým také nemluvil. 😁
Úplně mi to připomnělo, když jsem míchal směs laku, acetonu atd. Na výrobu mikrofilmu pro potahování modelů letadel. Kapalo se to na vodní hladinu a vytahovalo dřevěnými rámečky.
Parádní tip. Díky ;-)
Nitro v klasické PETce od Mattoni vydrží v pohodě. Mám ho tak roky. Jen pozor na 2 věci.
1) Ta PETka se pravděpodobně časem zmenšuje, takže pokud je plná, při otevření je dost natlakovaná.
2) Na školení BOZP nám tloukli do hlavy "Nikdy nedávejte chemikálie do lahví od poživatin"...tak to na tu lahev alespoň píšu :-)
Jj, takhle si můj kamarád v garáži u druhého kamaráda lokl benzínu...
Jej, to byla rychlost jak to šlo ven...
@@michalsuchy8761 tak to mal stastie, susedov otec takto narychlo si dal nejakej kyseliny ( neviem ci chlorovodikova ci sirova) a zial napriek tomu ze okamzite sadol do auta, dosiel len pred rampu nemocnice :(
Souhlasím, i doma na všechnu chemii v neorigo obalech lepím štítky z popisovačky. Člověk prostě nikdy neví.
Dobrá práce, pane!
Mám 5l. plechovku od barvy a po natírání do ní dávám štětce do ředidla. Vejde se tam krásně několik štětců a zavřu plechovku víčkem. Když potřebuju štětec, vyndám vytřu ředidlo do kusů dřeva nebo hadru a můžu natírat. Samozřejmě to není na bílou barvu, ale normální lazury nejsou problém. Kdykoliv si plechovku vezmu na montáž a vím že mám malý i velký štětec sebou. Jen dvakrát do roka vyměním ředidlo, je ho tam tak litr, jen aby byly chlupy v ředidlem. Válečky na lazury taky neperu, nechávám je plavat v barvě a vydrží tam klidně rok. Jen kupuji větší plechovky.
Na recykláciu riedidla existuje stroj .
Funguje to na princípe destilácie .
Ale na také domáce práce sa to neoplatí.
Využijú to hlavne veľké firmy , ktoré majú veľa odpadu.
Napríklad lakovne .
Dělám to samé, akorát používám zavařovačku a štětec v tom vymačkám :)
Jinak další možné využití použitého ředidla dnes a denně propíraná Ukrajina-molotovův koktejl :D
JJo ,tak tohle mám velice podobné, taky mě nebaví zasírat přírodu ještě víc než je. Jen já na to mám sklo, vydrží déle čistější a průhlednější, než ten plast. Vůbec celkově je tohle problém kam s tím, když se jedná o zbytky barvy, ředidel a podobných neekologických a odbouratelných sajrajtů a to zejména na stavbách. Sám kolikrát nevím kam s tím, není čas tak v nejmenším zlu to hodím do odpadu sutě a bordelu, který stejně končí drtivě na skládce, kde končí i celé hromady jedů ale když to jde, dělám aspoň jednu plechovku na šmakuládu, kde taky vše čistím a pak se to na konec někam odveze. U nás je třeba i problém v tom, že sběrný dvůr je přes zimu zavřen ale to neznamená, že se přes zimu nepracuje a dost nám to stěžuje práci, protože zejména přes zimu se jedou vnitřní prostory jako staré koupelny atd. A pak kam s tím, když ropa drahá, další sběrný dvůr daleko a zákazník se diví, proč to všechno tak naskakuje, že je drahý chleba a teď jsme zdražili i my a jezdíme si jen tak. To člověk kolikrát nevysvětlí ale hromady bordelu si nikdo na zahradě nenechá.🤨🙂
Boli casy kedy aj vyjety olej odovzdal clovek na cerpacke. Dnes uz nie. Olej este spaly kamarat v kotli na olej ale kde dat filter.
@@joystick195 Tak zrovna vyjetý olej já osobně nechám v servisu ale třeba brácha ho z motorky ještě na něco používá a když ne, no tak taky časem končí v nějaké velké nádobě a pak na sběrňáku. A klasický olej z kuchyně nebo prostě tuky už naštěstí v popelnicích na oleje a že tam toho obšas je. Ale jo, taky občas při procházce vískou poznám, kdo topí petkou a olejem, kdo uhlím a kdo pálí snad i mrtvoly. 😀 Nejradši ale mám auto, které jede na olej, to jsou vůně jak z Friallu.😃
@@Virusbacilus Olej z kuchyně dávám do kompostu. Ony si to bakterie přeberou.
Na čem mi záleží, to natírám většinou syntetickymi barvami. A jelikož je dost obtížné dostat zasaklou barvu ze štetce, povětšinou ji nechávám v zavřené sklenici v ředidle. Pokud měním odstín, nebo je hotovo, naučil jsem se vyfoukat štětec stlačeným vzduchem, jde to krásně , štetec je poté jako nový. Nakonec lehce proplachnu redidlem, na kterém se přesvědčím o kvalitě své práce. Povětšinou je jen lehce zakalene. A na nedůležité věci koupím horší štetec, a vůbec ho nevyplachuju, ředidlo je drahý jako čert.
Dobrý nápad, takhle recykluju petrolej po čištění ložisek v kole. Ale na dobré vyčištění štětce ředidlo nestačí, možná pokud by se vyměnilo tak 4x. Po prvním vyčištění v ředidle štětec umyju ve vodě s mýdlem a už mám štětce přes 10 let staré a neztvrdly. Ale většinou používám vodou ředitelné barvy a tam se ředidlo používat nemusí.
Nikdy jsem tuhle problematiku nemusel řešit. Vždy totiž dám štětec do kelímku s ředidlem "na chvíli odmáčet" a pak když si vzpomenu po několika dnech až týdnech, tak už není co slejvat. 😀
Nikdy jsem tuhle problematiku neřešil.Koupil jsem si novou barvu i štětec:)
Po naredeni barvy a natreni plochy muzete stetec strcit do kelimku s vodou (nezapomente vodu dolivat).
Tim zamezite pristup vzduchu a potom muzete stetec po case vytahnout otrit od vody a dal natirat... Nemyslim si, ze nekdo ma 10 barev, ale v klidu muzete mit 4 barvy a 4 stetce a pouzit vzdy od konkretni barvy. Kdyz nemate redidlo, pouzijte klasicky benzin... (jen ho nelijte potom do nadrze motoru)
No a usetrite redidlo pri pouziti vody.
ja to tak tiez robim. Mam sklenene flase od instantnych kav, do ktorych to lejem, a kedze ich mam viac, tak skoro kazdy mesiac je k pouzitiu pripravena dalsia :)
Tenhle vícestupňový systém asi zkusím taky. Díky. 👍
pátek 11:54 - za 5 hodin narazíme sud, takže za mě dobrý
Poslední fáze je Molotovuv koktejl.
Zdravim, jsou sklenene lahve lepsi nez plastove na chemikalie,muze se pet lahev rozpustit po case ? dekuji
Obecně ano, ale záleží na typu plastu a konkrétní chemikálii. Např. kyselina fluorovodíková leptá sklo, takže se dává do kaučukových či plastových nádob.
Od J. Páslera jsem se naučil takový trik a funguje skvěle (používám syntetiku). Možná znáte - pro ty co ne, napíšu.
1) Barvu ze štětce napřed vytřu do hadru
2) Štětec omyju v ředidle (ano, také mám recyklát - flaška od povidel se skleněným víkem, stačí sundat, nešroubuje se a dobře těsní, nevysychá)
3) Do štětce vmasíruju tekuté mýdlo
4) Opláchnu dočista pod teplou tekoucí vodou - vyplaví se další část teď už nelepícího pigmentu
5) Znovu vmasíruju dostatek tekutého mýdla do štětin, uhladím do tvaru a nechám ho tam
V případě potřeby krok 3 a 4 zopakuju. Mýdlo v kroku 5 zabrání slepení štětin po uschnutí a štětec je tak prakticky ve stavu, jako by byl nepoužitý. Doba schnutí mýdla závisí na množství a teplotě, je asi 2 dny. Pokud potřebuju štětec dříve, tak ho napřed vytřu do hadru a pak lehce vykoupám v ředidle a znovu utřu. Pokud už je suchý, rovnou jej používám.
Od doby, kdy to Jarda zveřejnil ve svém videu, mám stále tentýž jeden štětec a nemá slepenou nebo zatuhlou žádnou část. Naopak bych řekl, že mýdlo štětiny časem změkčuje.
To se určitě vyplatí.Půl litru ředidla a hodina práce a nová štětka stojí 30 korun
Ja to pijem
Někdy bývá levnější koupit nový štětec, než ho prát v ředidle. 🙂
Ja po vypláchnutí vyšúcham štetec o bránku za domom. Štetec vydrží oveľa dlhšie, než predtým.
Já mám plechovku ze které jsem vyřizl vršek mám tam nalité ředidlo a stále ponořené štětce mám to na ponku časem se to vypaří tak tam doliji a pohoda, svářím i brousím a nikdy to neshořelo takže tak
Ja by som snáď len dodal , že osobne sa snažím nikdy nedávať do potravinárskych obalov (fľaše ) nič .
Z bezpečnostného hľadiska.
Osobne poznám jednej prípad keď si chalan odlial pár deci riedidla do fľaše od sódy a druhý sa z nej napil.
Ja viem , že to tak robia mnohí a viem aj že bolo veľa prípadov otravy .
Nápad s recyklovanim vyskúšam. 👍
jo, znám ten případ
Stalo sa mi niečo podobne, akurát som namiesto citronovej malinovky vypil deci oleja. Bohužiaľ kamarát mal v garáži rovnaku fľašu, akú som si doniesol. No a v letných horúčavách to šlo rovno do hrdla 😂
@@renetnk Toto sa stalo na stavbe a chalan si odpil tak dve deci kým zbadal. Proste bolo leto ,horúco a dal fľašu na ústa a poriadne stlačil aby ráchlejšie tieklo.
Našťastie robili práve v areáli nemocnice tak bol takmer okamžite ošetrený a pobudol tam iba pár dní. Ale sú aj takí čo to šťastei nemali. Aj taký prípad poznám.
😢
OK 😎👍👍👍👍
A mozna by islo neco odmastit pred naterem. Alebo sa pletem?
Nevím, jak fakticky, ale pocitově mi ta směs nepřipadá na odmaštění vhodná (umývám i štětce od fermeže). Raději odmašťuji technickým benzinem či acetonem.
Není ta lahev spíše z poleethyltereftalát-u? (PET)
Láhev možná ano, ale víčko je tutově PE-HD. 😉
@@delejteneco právě že HDPE je chemicky hodně odolné - daleko více než PET
většina chemikálií je uskladňována právě v HD-PE nádobách
@@davidpolacek4902 Vždyť právě proto, že to mnoho let vydrželo, usuzuji, že to je HDPE.
znám👍 používám velkou láhev od okurek s víčkem...
Agresívne nitroriedidlo, hmm, v robote máme takú potvoru riedidlo herkula alebo tak niečo, to prežerie všetko :D žiaľ aj ochranné rukavice, ruky, pľúca, oči a mám tušenie, že je zakázané ho už aj používať :D farba ktorú ňou riedime je zakázaná určite :D
Spustím video a přemýšlím: dám si za a) minerálku nebo za b) pivo. Za chvíli slyším béééééé. A je rozhodnuto 😀
a) pivo, b) ředidlo
Rozumím, dal sis k jídlu jehněčí s pivem :D
Bezpečnostná karta výrobcu bola tiež po ruke? 👍🏻
Mam to uplne stejne jako to mas ty , jen jeste uplne prvotni cisteni stetce od barvy delam v malem mnozstvi redidla , a to pak vracim zpet do plechovky s barvou , a nekdy i dvakrat pokud je dost barvy ktera se stejne hodne musi redit .
Like :)
A co to prodávat smažkám? Těm na odstínu ředidla beztak nesejde...
Nevím co dělám špatně, ale tyhle ředidla mi nikdy nezbyly :)) vždycky to buď vypotřebuju všechno nebo to prostě vyčpí...o tom, že s mou intenzitou natírání nikdy nevím, který je na co..se raději nebavím :D
Magistr kelly...
To mi pripomina duchodce,ktery schovavaj pytliky od rohliku😀akorat oni ty pytliky jenom hromadi,protoze je to skoda vyhodit a co kdyby se to nekdy nahodou hodilo a stejne to nikdy nepouzijou😁tak na zdravi🍻 a redte neco🥃
Místo abyste ocenil, že jsem na úvod dal plzeň (ale to byste ji musel poznat), tak zas nějaké vtipné šťourání. 🤪
@@delejteneco Vy pane kolego pic Arguse a Plzen? Tomu se mi skoro ani nechce verit😀a dobry ze jo po tom neustalym pozivani toho sajrajtu Argusackyho😁😁takze posilam malou pochvalu z Plzne🤘🏻🍻
@@Sakmadyk Já na rozdíl od plzeňských "patriotů" nemám problém si dát i něco jiného než plzeň a třeba uznat, že protivínský ležák mi chutná víc než plzeň. Plzeň jsem si dal jen proto, že podkováň mi opravdu nechutná (umějí i dobré pivo, ale ta kvalita kolísá), ale kdybych tu měl basičku protivínského, volba je jasná. Takže malou pochvalu z Plzně... děkuji. 😁
@@delejteneco Ja bych taky nemel problem uznat,ze mi neco chutna vic a i si davam jiny piva ale jeste jsem nic takovyho nepil😎kdyby varil Protivin pivo jako my a obracene,tak budu rikat,ze nejlepsi je Protivin a Plzensky je hnus. Jenze nastesi to tak neni😁a nejlepsi pivo mame my💪🏻😎
Důchodce nejsem, pytlíky schovávám a opětovně je používám na vyhazování různých odpadků, na které nechci sahat a nebo je nechci mít někde nezavřené. Třeba konzervy od krmiva pro zvířata, které fakt nechci čuchat a s každou jednotlivou blbostí samostatně ihned chodit nebudu. Nebo třeba s odpadem po natírání.
Ja osobne čistim iba acetonovim riedidlom a farby neriedim nakoľko používam vodu rieditelne farby, oleje a alkyton.
mokrá hadra je lepsí jak PEPO 😀
To jsem kvůli eko osvětě říct nemohl. 😁
Ta usazená (zgumovatělá) sedlina taky. V pražské truhlárně, před pár lety, jsme tím rozdělávali oheň v kotli. Sice né moc eko, ale taky recyklace. 🤫
do lesaaaa :) diky, dobry napad, slivam to taky do flasky, ale tu jsem jeste nikdy nezrecykloval, vzdycky odnesu do sberneho dvora, to co radis zkusim, usetrim :)
Aha, já myslel že tím naplníš flašku a zahrabeš v lese nebo na zahradě jako slivku :D
Na čistenie používam technický benzín, lebo riedidlo rýchle vyprchá a ak sú prestávky medzi nátermi, štetce len ponorím do benzínu, vydržia aj do druhého dňa ponorené, riedidlo by už dávno vyprchalo a štetce by uschli.
A víš, že se nemají chemikálie nalévat do nádob na potraviny a nápoje? Ale opětovné používání kvituji.
Vím
Jj, základní školení od bezpečáků.. Je to opravdu nebezpečné.. Recyklace super, ale ty nádoby opravdu nevhodné 😥
@@DAKIE323 Pokud na obalu není původní etiketa, ale nová a dobře viditelně popsaná (velká kontrastní písmena na bílém podkladu), tak v tom nevidím sebemenší problém. A ještě něco, co sám považuju za stěžejní - pokud se někdo napije z cizí lahve, bez zeptání se majitele, bez prozkoumání obsahu (třeba čichem), zvláště pak v prostředí, kde se něco takového dá očekávat (dílny, stavby, garáže, sklady...) a vypije nějakou chemii, tak si za svou újmu může stejně sám jako chodec, který vstoupí do vozovky bez rozhlédnutí (a je jedno, že je to třeba i na přechodu). Prostě Darwin - přežijí ti chytřejší a schopnější. Bez debat. Vůbec mi takových lidí není líto, jsou moc hloupí.
Nejlepší je ředidlo předestilovat, pak máte 100% čisté ředidlo.
Lepsie je destilovat trnky tak v january čauko🇸🇰🇸🇰
JJ, znám. Tohle jsem dělal i v práci. A úplně nejlepší je štětec prvně vyprat v tomto recyklátu a pak třeba v tekutém prášku s vodou. Pořádně vpláchnot čistou vodou a pak usušit. Neztvrdne.
jj dělám to s nitrem a akrylátovým ředidlem , sedne to za tejden , rozhodně neni dobrý slejvat natužený a dvousložkový laky které jsou v ředidle bo to nesedne nikdy a i když se zdá že vršek je čistej po sednutí tak právě ta lepkavost tam je po těch 2K a tužidlech stále a to je na čištění napikaču :)
Pivo místo ředidla? 🤔 🤣🤣 Tyjo, díky za tip! Koupím dětem velkou šťávu a láhev si 100% dám do sklepa/dílny.
Já ředidlo recikluju do ovzduší naleju ho do nádrže a vyjedu ho 😬😂
Také jsme tu měli takového experta, který do nádrže od motorky lil všechno, co by mělo byť jen trochu potenciál hořet - ředidla, petrolej, naftu, líh - fakt cokoliv co kde vyhrabal po starých sklepech nebo někde sehnal. Vidět (a slyšet) co pak lezlo z výfuku když jel po ulici byl fakt zážitek.
Otec na to měl velkou plechovku s víkem asi od bezbarvého laku na dřevo. Čisté ředidlo se odebíralo zvrchu vaničkou od termixu se zastřiženym krajem aby se nezvířil/nenabral kal ale stejně jsem při velkym úklidu kůlny našel asi 40 štětců tvrdých jak beton všech možných velikostí a tvarů, takže praní štětců mu asi moc nešlo.
A toho stříbra z ustalovače! :)
Tak proto jsi tak bohatý! 😉
Malí chemik 🤣🤟🏻 bacha at si nechtěně nevyrobíš doma bombu 🤣 jinak me nikdy zadny ředidlo nezbylo asi něco dělám špatně Greta by ze me neměla radost 😢
Tomáši, víte proč v pivě stoupaj bublinky? Já jo, takže příště si tu sklenici lépe .....
Vím. A platí to i u piva rozlévaného z plechu? Každopádně díky za ně, jinak by nebylo co točit. 😉
Princip prezentovány vevideu super.
ALE CHEMII NIKDY DO OBALU PRO POTRAVINY!!!!
A prosím bez debat, diky
Není s tím sebemenší problém jen se to musí dělat důsledně a ještě před přelitím ten obal pořádně popsat a samozřejmě odstranit původní etiketu.
Já si debatovat klidně troufnu. Pokud na obalu není původní etiketa, ale nová a dobře viditelně popsaná, tak v tom nevidím sebemenší problém. A ještě něco, co sám považuju za stěžejní - pokud se někdo napije z cizí lahve, bez zeptání se majitele, bez prozkoumání obsahu (třeba čichem), zvláště pak v prostředí, kde se něco takového dá očekávat (dílny, stavby, garáže, sklady...) a vypije nějakou chemii, tak si za svou újmu může stejně sám jako chodec, který vstoupí do vozovky bez rozhlédnutí (a je jedno, že je to třeba i na přechodu). Prostě Darwin - přežijí ti chytřejší a schopnější. Bez debat. Vůbec mi takových lidí není líto, jsou moc hloupí.
Ja taketo veci neriesim pouzity stetec do vody nestvrdne nikdy a ked idem naterat tou istou farbou napr po roku iba utriem handrou a pokracujem nezabudnut dolievat vodu lebo zo stetcami je amen ale da sa umit stvrdnuty stetec dentacrilovym riedidlom a da sa opravit aj stetec zo smetiska ked ma dobry vlas dovy dopo🇸🇰🇸🇰🇸🇰🇸🇰
To je sice pravda, jenom rezne plechová část štětce. Trochu tomu pomůže když se používá převařená voda (vařit 10min intenzivně). Během vaření se uvolní značná část plynů rozpuštěná ve vodě a voda je pak méně korozivní.
Výrobci ředidel ho nenávidí.
Sdílejte, než to smažou. 😁
Ups, hned uvodni zaber a zminka o recyklaci a uz je tu vzpominka na WC jakehosi restauracniho zarizeni a hlasku "uzivatele" .. Ty potvory vycepni nam to pivo jen pucuji!
Dělejte něco? Najdi si pořádnou práci
Dělám, co mě baví, a dělám to, jak nejlíp umím. Šťastný každý, kdo to tak má. 😄
Čemu říkáš pořádná práce?
Ale fuj, takové intro, to se nedělá, až mi sliny naběhly.
Však jsem si taky pochutnal, i když to byla jen plzeň. Ale sklo dělá hodně a tenhle půllitr dělá divy.
@@delejteneco Jo jo, podobné půllitry jsme ocenili hlavně na bečkách, kde vždycky jeden čepoval všem a jak tam přišel někdo s úzkou vyškou tak letěl.