Startovat oheň shora?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 дек 2021
  • 5:51 - Start
    9:52 - 3,5 hodiny hoření
    Zadejte kód KILLEROZ v košíku při objednávce nad 20Eur na www.solik.sk a získejte 7% slevu na celý nákup
    / discord
    FAQ:
    Odizolovávací kleště: bit.ly/3gDWMyb
    Vidlice 230V - ABL Sursum Elamid
    Killerozi s čím pájíš?
    bit.ly/2r6GGZ9
    bit.ly/35qbYsM
    Killerozi, co to máš za mikroskop?
    www.banggood.com/custlink/vGG...
    Killerozi doporučíš nějaký multimetr do 500?
    www.banggood.com/custlink/GD3...
    www.banggood.com/custlink/DvD...
    Čím lisuji dutinky:
    www.banggood.com/custlink/3Kv...
    Odzkoušené kleště na elektroniku:
    www.banggood.com/custlink/GD3...
    / killeroz
  • НаукаНаука

Комментарии • 281

  • @Mates15864
    @Mates15864 2 года назад +8

    Takto zatápím 4 roky a opravdu paráda. Když mi to říkal krbař, který instaloval krbovou vložku Hoxter tak jsem klepal na čelo. Vždy jsem byl naučen odspoda. No člověk se furt učí :)

  • @karelventil2647
    @karelventil2647 2 года назад +9

    O tom jsem ještě neslyšel. Topil jsem vždy odspodu a někdy i ořechama. Vymrzlá dílna, dlouhá roura. Teplo bylo hned. Máš tam čerta, musí to hřát výborně. Petry mám rád.

  • @petrida3425
    @petrida3425 2 года назад +7

    Tohle je na laik s hvězdičkou, to nadšení z pouhých 3,5 hodiny nonstop hoření bylo super ;-) Osobně bych ale byl naštvaný, kdyby mi Petry topily jen 3,5 hodiny v kuse - to zvládají na menší brikety normálně odhoříváním. 10 kousků briket a přikládat (oživit hoření) běžně za 4 hodiny.Stačí jen přihodit další a zase se topí - na přechodné počasí jako je aktuálně ideální.
    U těch kamen Petra, co máš na dílně, si můžeš vybrat, jak chceš mít teplo a topit
    A) mít rychle teplo (do 10 - 20 minut podle velikosti místnosti), ale chodit často přikládat a mít větší spotřebu
    B) mít nárůst tepla postupně (od cca 1 hodiny podle velikosti místnosti), ale pak si až 24 hodin nemuset kamen všimnout a mít menší spotřebu.
    ad A) zatápět odspodu a přikládat po troškách (systém prohořívání), aby nešlo všechno teplo do komína
    ad B) zatápět odshora = nasypat plná kamna, nahoře zapálit, po rozhoření seřídit přívod vzduchu a pak si kamen všimnout až jsou bez ohně (až 24 hodin při topení hnědým uhlím - Ořech 1, ale dá se i Ořech 1, jen při násypu má snahu něco propadnout roštem, protože je jemnější)
    Dá se to i kombinovat - nejdřív B a pak A, obráceně to nejde - na nasypání pro způsob B musí být zcela vyhaslý oheň.
    Briketami jsem zkoušel topit odhořívání (zatápění shora) jen 1x - rovnat brikety (v mém případě uhelné) do ještě teplých, ale už vyhaslých kamen je docela opruz, takže tam délku nonstop hoření nevím. Topit dřevěnými briketami v Petrách jsem zkoušel taky jen jednou - to už je snad levnější topit elektrikou.

  • @travnikdj409
    @travnikdj409 2 года назад +1

    Přeji krásného Silvestra a všechno nejlepší do nového roku, hodně štěstí, zdravý, lásky a hodně pracovních úspěchů.

  • @mareklewandowski6028
    @mareklewandowski6028 2 года назад +2

    Pěkný video k zamyšlení.. Za mě by to chtělo jeste teplotní sondu na komín a do mistnosti a zapisovat hodnoty v průběhu hoření a porovnat oba způsoby. Je dost možný, že bude větší účinnost nebo může být taky nižší z důvodu nejasné distribuce a spalování drevoplynu. Pokud dochází postupnému uvolnění drevoplynu a k jeho vyhoření , pak přeměně na uhel a postupně shoří, je to ideal spalování. Nicméně energie uložené do daného množství je stále stejná, takže pokud to topí déle buď je otázka zda se energie do prostoru uvolní vice nebo méně. Pokud ty kamna nejedou při hoření extra bomby, je možný, ze komínem nevyleti tolik tepla.
    Způsob jak zvýšit účinnost je delší vedení napojení do kominu. Ten výměník není nicmoc, dobré je navarit treba na trubky kde je odtah jeste lamely.

  • @radekliska2741
    @radekliska2741 2 года назад +4

    Zapalovat z vrchu je super. Nekouří to, dlouho a stabilně to hoří. Ze spod zapálený je čoud jak kráva, potom fire jak hovado, rudá trubka od komína a za chvíli je palivo v háji.

    • @riskototh
      @riskototh 2 года назад

      no a to je preto, ze ked to hori dole, tak to proste vsetky prchave uhlovodiky z dreva vydestiluje rovno do komina, miesto toho, aby zhoreli, co sa deje v pripade, ked sa zapaluje zhora nadol - ono totiz dole bude studene drevo a na nom vrstva, ktora sa okyslicuje vzduchom ktory prichadza zdola, no a ta vrstva je vlastne to horenie...

  • @janprusa209
    @janprusa209 2 года назад +4

    Ještě vychytej nastavení klapky do komína a nastavení přívodu vzduchu do kamen. Takhle ti podle mě ještě spousta tepla letí komínem pryč. Když zatápíš tímto způsobem, tak to má ještě ten efekt, že po zapálení se ti plamen neochlazuje o nespálené topivo a nekouří to. A až dáš krbovky, tak to bude určitě lepší.

  • @johnyhol5
    @johnyhol5 2 года назад +32

    Používáme léta v krbu, je to bomba! Večer to ženě připravím, ona ráno jenom škrtne a dost dlouho si toho nemusí všimnout a může vařit něco dobrýho. 😀

    • @candreminc843
      @candreminc843 2 года назад

      Aha, krb s vrchním plněním 😂🤣🤦

    • @vaclavkrupansky739
      @vaclavkrupansky739 2 года назад +1

      Celi já taky to tak ženě připravují

    • @beranekCZ
      @beranekCZ 2 года назад

      jj presne tak. U krbu se to pouziva bezne :).

    • @manitoul5783
      @manitoul5783 5 месяцев назад

      zlatý chlap 🥰

  • @NikiBretschneider
    @NikiBretschneider 2 года назад +4

    Podle mého to takhle bude mít menší výkon, ale ona to může být i výhoda. Já v tomhle vždycky topila uhlem, to se nechalo rozžhavit a ze všech stran se to zavřelo. Jelo to pak zhruba hodinu a půl, ovšem teda dělalo to divy a výkon to mělo strašlivý. Jinak venku jsme zkoušeli špalek, nahoře naříznout do kříže motorovkou, nechat napít lampovým olejem a po zapálení to dokázalo hořet 6 a víc hodin. Moc to nehořelo, ale na ohřátí ruk v zimě to bylo dobré. No a taky jako dekorace na šermířských vystoupeních. Kouzelné bylo i jak to hořelo, to normálně vyhořelo zevnitř a potom až na úplný závěr se to zbortilo.

  • @rastiuhricik1660
    @rastiuhricik1660 2 года назад +1

    Myslím, že v komentároch sa povedalo všetko. Zapaľovanie zhora je oveľa ekonomickejšie. Pri zapálení zdola to všetko rýchlo prehorí a kúriš do komína. Ja som tak začal kúriť v ústrednom kúrení pri rodičoch, v akumulačnej peci v obývačke u nás doma a aj táborák v lese pri takom zapálení menej dymí a vydrží dlhšie 🔥👍.

  • @TheRefl3xx
    @TheRefl3xx 2 года назад +1

    Také mi to minulý týden poradili kamarádi :-) Kotel na tuhá paliva - vysypáno stejně jako Ty a byl jsem mile překvapený.. Po 12ti hodinách stále žhavé..

  • @Kubik.Martin
    @Kubik.Martin 2 года назад +1

    Pamatuji jak jsem v mládí přesně takhle topil - ze shora dolů. Naučila mě to ještě moje máma když žila. Vydrželo to i 6 hodin když se vzadu zavřela klapka a nebyl velký vítr. Takhle jsem zatopil na noc a bylo fajn. :-)

  • @vladimirheide
    @vladimirheide 2 года назад +11

    Princip odhořívání vždy to hoří déle, většina kotlů na to dneska jede. Když takto zatopím ve svém kotli tak doba hoření se prodlužuje cca o 40%

  • @jaroslavhurta3558
    @jaroslavhurta3558 2 года назад

    Je to dobré. Třeba výrobce kotlů viadrus takový způsob topení přímo doporučuje v manuálu

  • @vaclavhencl6919
    @vaclavhencl6919 2 года назад

    Zdravim, Jo urcite zatapim jen takovym zpusobem v krbu je to super nemas cerny sklo kdyz zatopis ze spoda drevo hodne zacne horet ale kamna roura a komin sou studeny a nemaji takovy tah a sklo dostane velky teplotni sok a se cely zapari a mas to hned cerny. od vrchu se to vse pekne pomalu ohreje zadny teplotni sok a funguje to super

  • @jdudodilny
    @jdudodilny 2 года назад +23

    Hele je to tak jak říkáš, když budeš topit "od vrchu" bude trvat dýl než to celý prohoří až dolů. Ušetříš tím materiál i svůj čas, který nemusíš věnovat přikládání. Myslím že na tohle topení byla lepší americká stáložárná kamna Fenom (myslím, že na na bazoši tak 1 500,-). Jinak velmi zajímavé je taky, když děláš oheň venku, tak vzít nějakej vysokej špalek, rozříznout ho na 4 části a podélně a zase je složit k sobě, ale nechat mezi nima tak 15 cm z každé strany. (A nebo nedoříznout spodek). Když to pak zapálíš, hoří to hodiny, jde z toho hromada tepla a nemusíš se toho všimnout. Používali jsme to hodně třeba na výlovech.

    • @ahoyi530
      @ahoyi530 2 года назад +3

      Tomu se říká Finská svíce. Jinak u nás v Čechách se používá hranice na čarodejnice, což je taky takový systém hoření z hora. Dokonce se tak i dá odstranit pařez po stromu. Prostě ho zapálit a on odhoří, ale nikdy jsem to nezkoušel. Příští rok mám pár adeptů :-)

    • @jdudodilny
      @jdudodilny 2 года назад

      @@ahoyi530 Jo, taky jsem o tom slyšel, ale mohli by to být nebezpečné ne? Aby se oheň nerozběhl po kořenech a nezničil i jiné stromy?

    • @ahoyi530
      @ahoyi530 2 года назад +1

      @@jdudodilny Jo, to se stát může, nejlepší je, když v okolí žádné nejsou :-)

    • @heinrichjager3855
      @heinrichjager3855 2 года назад

      @@jdudodilny To jako vážně?? Ne, že ne?

    • @jankubinec7351
      @jankubinec7351 2 года назад

      To není možný, dva oblíbení RUclipsři na jednom místě.:-)

  •  2 года назад +10

    Ahoj. Škoda že nemáš ještě ventilátor na termočlánek na kamnech🙄🙄

  • @siskarjmenome8276
    @siskarjmenome8276 2 года назад +4

    dílnu máme docela velkou a navíc s průvanem, takže je poměrně náročný to vytopit uškrecnýma petrama. Zatápím od zvrchu, když venku mrzne a zatápím si hned ráno, abych měl večer teplo. Když tam večer přijdu, tak už musím topit normálně, aby tam bylo pěkně na triko. Pokud se petry pořádně roztopí a přinuttí pěkně rovnoměrně zplynovat, pak jedna dřevěná briketa je klidně hodina a půl, když tam hodím tři (pořád nebudou plný) tak mám minimálně na dvě hodiny pokoj

  • @radocapek9828
    @radocapek9828 2 года назад

    Ahoj ja takto kútom v krbe. Úspora času a funguje to. Všetko dobré v Novom roku 2022.

  • @user-fh5hs3nq2u
    @user-fh5hs3nq2u 3 месяца назад

    1:19 od tej doby čo som videl podobne video, stále tak topim, oveľa lepšie ako zospodu, pekne to rozhorí a aj z komíny ide menej dymu.

  • @zdenekmastalir6910
    @zdenekmastalir6910 2 года назад +13

    No nevím, zkrátka v 1kg dřeva je podle účinnosti kamen cca 3-4 kWh energie a halt v těch kamnech spálíte ta kila rychleji nebo pomaleji a tak máte rychleji nebo pomaleji zatopeno.
    V dílně bych spíše dával přednost tomu, aby to teplo bylo co nejrychleji, navíc Petry nemají moc velký výkon, takže jde o to, jestli z těch kamen chcete míc co nejvíce tepla nebo jestli chcete co nejmíň přikládat. O co míň spálíte tuhých paliv o to víc spálíte plynu.

    • @eldacz
      @eldacz 2 года назад +6

      Jo, tohle je způsob vhodný třeba na noc, nehřeje to moc a nemusí se tolik přikládat.

    • @peacefulmansk1196
      @peacefulmansk1196 2 года назад +2

      Presne preto ten systém nepoužívam.Aj keď to funguje. V dielni nie som aj niekoľko dní a potrebujem tam rýchlo zakúriť. Ak raz je výmena energie daná a dielňa má tepelnú stratu tak to proste týmto nevykúrim kým skončím s prácou.
      A to nehovorím , že kúrim zväčša odrezkami od píly čo sa mi hromadia počas roka.
      Kupovať brikety , to už výjdem narovanko ak tam dám gamatky a budem kúriť plynom.

  • @petrtruksa7097
    @petrtruksa7097 2 года назад +2

    Jo funguje to dobře i v kotli na uhlí,vůbec se toho neboj👍Petrušky jsou super konstrukce

  • @joseftrela342
    @joseftrela342 2 года назад +1

    Zdravim vsechny, v Petrach topim leta, vzdy odshora, mam teda ty novejsi, ktery maj velky i horni dvirka. Kamna mi hori 12 hodin bez prilozeni a dalsich 12 jsou horky, fakt nekecam. Nasypu hnedy uhli po okraj hornich dvirek, dam navrch pepo a nad to poskladam malou hranici z drivek. Kamna zavru a dam oba vzduchy na max. Po hodine (to uz byva dobre rozhoreno) vzduchy uskrtim - horni diry sirka 3mm, spodni 4mm. Finyto :) a z komina skoro nic nejde. Sice to nehicuje tolik, ale ani nezere moc paliva, a pokud se takto topi denne, mistnost si udrzi staly teplo :). Pepa

  • @tomascirc9909
    @tomascirc9909 2 года назад +22

    Nevím proč, ale celou dobu jsem v tom videu slyšel tón toho chlapíka co řezal dřevo cirkularkou v paneláku 😃

  • @JirkaV8792
    @JirkaV8792 2 года назад +6

    Petry jsem v dílně taky měl a jsem rád, že sem se jich zbavil, pořádný poleno se tam nevejde a než to začne hřát to je doba (když přijdu po práci tak chci teplo hned a ne za 2 hodiny). Kamna jsem si svařil ze starýho bojleru a obložil vinglama, dvířka jsem použil ze starých kamen, případně bych šel do krbovek, ale Petry už nikdy.

  • @stinacdutohlav6737
    @stinacdutohlav6737 2 года назад +1

    Tak hele. Ono jde o to, že hořením odspoda je větší teplosměnná plocha a vyhřívá se veškerá plocha kamen. Při hoření odshora tomu tak je také, ale dle polohy ohně. Z hlediska kvality ohně je lepší hořet svrchně. Je třeba si uvědomit, že je toto ryze pokusná věc, neboť Petry nejsou uzpůsobeny (výhřevně) na tento druh topení. Když to všechno shoří, nastává změna hoření. Je otázka zda z pohledu výkonu to má smysl. Pokud by se mělo dělat seriózní měření, chce to v intervalech měřit teplotu kamen, vytápěného prostoru a spalin v komínu, vztáhnout to k času a pak hodnotit. Hele hezkej Novej rok

  • @martinstanek_live
    @martinstanek_live 2 года назад +4

    když uvažuješ o změně kamen , pořiď si s krbovou vložkou a propojit to s radiátory so okruhu. podrobnosti ti určitě sdělí nějaký topenář.

  • @jansmatlak6777
    @jansmatlak6777 Год назад

    Možná už jdu ,, s křížkem po funusu " , dříve než bylo topení , měl jsem v dílně také Petry , už vehikl na dožití . Na vývod do komína jsem potom napojil nádobu ze starého bojleru 120 litrů doplněnou jednoduchým labyrintem a tím se tepelný výkon téměř ztrojnásobil . Když jsme udělali topení , je tam kotel tříčlánkový Viadrus ( na koks , černé uhlí a dřevo ) , živený výhradně dřevem , systém prohořívání jako ty Petry . Naletěl jsem , je to nejhorší systém , dobrý jen na koks . Zatopit nahoře , nechat dohořet , naložit a znovu zatopit se mi nejeví moc efektivní . Určitě hodně lidí zná kamna klubky vyráběná před asi šedesáti lety která měla normální svislou komoru ale dole odhořívání do boků , ve své třídě nejefektivnější spalování . Ne zatopit , dohořet , naložit a znovu zatopit ale dost efektivně i na slušnou výdrž topit ,, furtpryč " . Sice to zatím nemám vyzkoušené ale na tento systém by musely fungovat i ty zmíněné Petry ale upravené na nízký vývod do komína , vlastně do jakéhokoliv výměníku ve výšce těsně nad roštem . Původní vývod by se mohl zaslepit a ta horní přepážka , jakýsi deflektor by se také odstranila a přikládání by mohlo být shora . Tu horní litinovou desku by bylo možné proříznout na celý profil komory a možná ještě nastavit trochu výšky přišroubovanou plechovou komorou s ,, padacími " dvířky . Tím co tady zmiňuji hodlám někdy doplnit ten kotel Viadrus ,,dehta " který tímto bude už jen výměníkové těleso na kterém je při původním použití dobré jen to že je to litina .

  • @babetakrasto5680
    @babetakrasto5680 2 года назад +1

    ahoj, chcem sa opýtať či by si natočil video o tom ako je tá piecka namontovaná, ako je spravený komín. Tiež by som chcel do dielne takúto pec a neviem ako ju namontovať aby to bolo bezpečné.

  • @slavobb
    @slavobb 2 года назад +9

    Ahoj, týmto spôsobom kúrim/topím/ v krbe už dlhšiu dobu a výhoda tohto kúrenia/topení/hlavne v krbe je že sa ohrieva postupne a nemá taký teplotný šok. Pri kúrení je prvoradé aby sa najskôr ohrial komín aby nekondenzoval a mal lepší ťah. Tento postup môžem na základe niekoľkoročných skúseností len odporučiť.S pozdravom.

  • @michalcernohorsky653
    @michalcernohorsky653 2 года назад +4

    Ahoj Oldo,
    mám doma interierovej krb na dřevo s vodním výměníkem a tenhle systém topení funguje bezvadně. Naložim tam tři balíky dřevěnejch briket ( používám btikety RUF Hard) a doba hoření je 8 hodin, takže vlastně nepřikládám vůbec, natopí mi to akumulační nádrž 750 litrů a z té přežiju do dalšího večera. Jediný s čím sem ze začátku laboroval byl systém jak naskládat brikety dovnitř. Závěr je že dřevěné brikety by měli být na stojato ( ve směru lisování ).
    Ty v těch petrách můžeš použít klidně jenom uhelné není to potřeba kombinovat. A vzduch stačí odspodu.
    Teplu zdar 😁

    • @TheJarque
      @TheJarque 2 года назад

      Ja mám zase opačnú skúsenosť. Potrebujem najskôr nahrať malý okruh, výmenník, až potom mi trojcetny ventil úplne otvorí a vyhrieva veľký okruh, teda radiatory. Pri rozkurovaní z vrchu to zaberie kopu času kým ohreje malý okruh. Za druhé si myslím že splyňovanie dreva je oveľa slabšie keďže žiara je nad drevenou hmotou.

    • @michalcernohorsky653
      @michalcernohorsky653 2 года назад

      Mam krb verner 13/10.2 a regulace od Adexu afunguje to perfektně, nic se nemusí ovládat vše funguje automaticky, těleso krbu držím na 80°C a zplynování briket běží už po 30 minutách od zatopení protože v nich není téměř žádná vlhkost 👍

    • @michalcernohorsky653
      @michalcernohorsky653 2 года назад

      Jo a důležitá věc je automat na regulaci komínového tahu, já sem koupil Esreko.
      Je to výrazná úspora paliva. Můj krb potřebuje 12Pa tah komínu a když je zima a nebo fouká vítr tak ti to bez toho regulátoruhoří nesmyslně rychle a teplo zbytečně odletí komínem pryč.

    • @TheJarque
      @TheJarque 2 года назад

      @@michalcernohorsky653 Ja mam vlozku BEF HOME Aquatic WH 75, vymenik mi drzi na 60C prave ten 3cestny ventil ked v pasme od 30 do 60 plynule otvara/zatvara velky okruh, v pripade prehriatia sa spusti nutene chladenie, nastastie sa tak este nikdy nestalo. Mam to este prepojene s kondenzacnym kotlom, kde vlozka je master a plyn slave. Takze sa nestane ze by zoplo plyn ked je krb v prevadzke. Ta kominova regulacia je isto dobra vec, no v case realizacie krbu som o takom niecom nevedel :-(

  • @PepaSFI
    @PepaSFI 2 года назад +1

    já to tady psal minule, akorát my topili uhlím a ty kamna měly vzduch v horních dvířkách a to topení bylo popsané přímo v návodu páč jsme ty kamna měli nový. Když se to správně vyladilo, muselo se to spíš krotit protože to hučelo a roury svítily. To uhlí se tím žárem seshora odpařovalo, zplynovalo a shořelo skoro beze zbytku. Zkus si ještě pohrát s tím vrchním vzduchem. Taky je dobrý pro rozlehlejší místnost to teplo rozhánět, umístit někam za kamna k tomu výměníku ventilátorek. Dokonce se dá koupit za docela nechutný peníze ventilátor poháněný teplem, Stirlingovým motorem, co se postaví přímo na kamna.

  • @hugo.0086
    @hugo.0086 2 года назад +1

    Jasně že to topí pomaleji, když to hoří déle, ale má to o něco lepší spalování, takže čistší spaliny a trochu víc vytěžených joulů z kila hmoty. Když si k tomu uděláš elektrickou roznětku, můžeš si zatopit na chalupě dřív než tam vyrazíš. Když se při příjezdu kouří jen z komína, je to fajn. 🐓

  • @mirapolach23
    @mirapolach23 2 года назад +1

    Tímto zpusobem topim již mnoho let. Začal jsem s Petrama a pak si to upravil i na krbová kamna. Je to výhodné z několika důvodů. Kamna náplním, co se do nich vejde, takže hoří dlouho bez přikládání a mohu se věnovat něčemu jinému. Pokud bych plná kamna zapálil zespoda, tak by buď příliš hořela a trpěl by komín i kamna tepelným šokem nebo bych je musel privrit a. tak by zase hodně kouřily. Když že zatopi zhora, prochází kouř ohniskem hoření a shoří dokonaleji. I když je dostatek vzduchu, tak oheň hoří pomaleji. Když kamna skoro vyhori, jsou již vyhřátá a muže se dále topit velkými poleny.

  • @czechrider9234
    @czechrider9234 2 года назад

    Ahoj takhle topim léta a super, předtím jsem topil od spodu... Taky to hořelo ale kamna často, , blafly, když jsem otevřel dílnu

  • @CeskaPastika
    @CeskaPastika 2 года назад +1

    Zajímavé!!! :-),kdybych topil jen briketama, myslím ty menší (ne) utopilo by se to uhlí v prachu?

  • @vaclavik79
    @vaclavik79 2 года назад +5

    Ahoj Killeroz toto video je slepá cesta bohužiaľ to čo sa na oko zdá dobré neznamená že to tak je. Ako si si všimol síce si minul menej paliva a nemusel si tak často prikladať ale prišiel si o to čo najviac potrebuješ a to o teplo. je tu aj iná alternatíva oveľa viac ušetriť menej prikladať a mať teplo. Prikláňam sa k tej krbovej vložke pokiaľ sa to spraví správne. Na overenie si môžeš spraviť pokus. 1- oblož piecku tehlami aby vedľa bočných a zadnej strany tak aby boli tehly 5 cm od piecky. Tato vzduchová medzera musí byť uzavretá. 2- nalož piecku v opačnom poradí a podpál od spodu. 3- po vyhorený uzavri piecku a aj komín. a môžeš sa čudovať ako dlho to vydrží.

    • @DL-kc8fc
      @DL-kc8fc Год назад +1

      Ovšem to je princip akumulaček. Horní podpal neodvádí teplo - delší čas prohořívání je doprovázen menším výkonem rozloženým v čase, tedy suma sumárum, zákon zachování je v platnosti.

  • @vitabenes148
    @vitabenes148 2 года назад +2

    3,5 hodiny je jestě furt dost málo. Pokud je naložíš a spodní dvířka zavřeš ve chvíli, kdy nahoře bude rovnoměrná žhavá vrstva, prodloužíš hoření v řádu hodin. Mě takhle petry jedou na stavbě a jsou schopný udržet teplo přes noc. Ráno jen nahodim pár třísek a jedou.

  • @MrVenicek
    @MrVenicek 2 года назад +3

    Ahoj, letos jsme měnili kotel na tuhá paliva (ústřední topení), aby jsme splnili požadovanou emisní třídu a tam startujeme taktéž shora a úplně s tím nejsme spokojeni. Je to náročnější na celkovou přípravu, vlhkost dřeva, kolikrát je třeba podpalovač a hlavně komínový tah. Ušetříš sice trochu času, než ti to prohoří až na rošt, pak už jedeš zase klasicky, takže o něco ve tvém případě prodloužíš dobu mezi přiložením, ale jinak to asi moc benefitů mít nebude, spíš bych pohledat jiný typ kamen.

    • @Reaktor_atomovy
      @Reaktor_atomovy 2 года назад

      Když zapaluješ od shora, tak je podpalovač ta nejlepší volba. Tím dlouhým plamenem bez kouře právê ten komín nastartuje a bude ti to hořet a nemělo by čmudit.

  • @slavomirkucmas215
    @slavomirkucmas215 2 года назад

    Ahoj takhle zatapim v kotly Viadrus jen s tím že spodek vyskladam uhelné brikety nasypu uhlí až po dvířka 2 a půl kbelíku od primalexu se mi tam vleze zapalim třísky taky horakem 😁po půl až ¾ hodině to to zavřu a 22-26 hodin to tlačí teplo do baráku! Spotřeba super a z komínu po zatopeni skoro nejde žádný čmoud

  • @jakub736
    @jakub736 2 года назад +13

    Já když potřebuju zatopit, tak potřebuju místnost vyhřát co nejdřív, proto zatápim odspodu a budu to dělat tak i dál. :)

    • @luboszimovcak6389
      @luboszimovcak6389 7 месяцев назад

      Presne.
      Zhora je internetova hlúposť.

    • @Nzperix
      @Nzperix 6 месяцев назад

      Kamarátik nie je to úplne tak ako píšeš! Dá se zatopit aj od stredu to znamená že si pomyselne rozdelíš pec na tri časti to znamená dole do jednej tretiny dáš hrubé drevo v druhej tretine teda v strede normálne zatopíš a potom do tretej tretiny priložíš tenšie drevo. Teplo budeš mať okamžite bude ti to dlhšie horieť a výrazne sa zníži dymovost!

  • @vladimirelias4129
    @vladimirelias4129 2 года назад

    Viděl jsem už podobné video tady kdo takhle topí. Do spoda dál brikety, potom uhlí a nahoře samozřejmě třísky na podpal. Taky tvrdil doba přes 4 hodiny bez přikládání.

  • @pracantneunavny8833
    @pracantneunavny8833 2 года назад

    Já tak topím taky když nemám čas chodit do dílny přikládat dřevem,ale do větších kamen ( dakon 25kw).Má to výhodu že nejde zbytečně teplo do komína.Naházím tam dřevěné brikety,nahoru trochu drti z briket,stříknu ne to tekutý podpalovač,škrtnu sirkou a nechám to být.Pěkně to prohořívá do oběda,pak přikládám polena

  • @JanVokas
    @JanVokas 2 года назад +11

    Tak užívej, než ti to topení (vlastním) dřevem také zakážou.. Dávám tomu 5let max. Každopádně zajímavé.

    • @filip_sedlak
      @filip_sedlak 2 года назад

      Já myslím, že EU brzo zakáže oheň úplně, beztak to používají jen ekosvině, hnusní kuřáci a nesvéprávný ovčánek se může popálit! 😀Slušnému člověku přece stačí elektřina!

    • @lecler100
      @lecler100 2 года назад +2

      @@filip_sedlak blackout a ten kdo jede na elektřinu v zimě mrzne. a díky ekoteroristům se pravděpodovnost bude jen zvyšovat. ono to chce párkrát aby to postihlo celou eu v zimě aby se konečně vzpamatovali.

  • @zdenekmastalir6910
    @zdenekmastalir6910 2 года назад +1

    Jinak čistě teoreticky, Petry jsou sálává kamna, takže cílem by mělo být ohřát co největší povrch kamen. Pokud zatopíte shora, tak jde teplo zpočátku prakticky rovnou do komína, tak zaplať pámbů alespoň za ten výměník na kouřovodu.
    Pokud typ použitých kamen budete teprve řešit, tak první rozhodnutí je, jestli sálavá nebo teplovzdušná. Teplovzdušné ohřejí prostor rychleji, ale víří prach. Sálavá ohřívají pomaleji, ale teplo je příjemnější.
    Pokud ta dílna není velmi dobře zaizolovaná a ráno je v ní bez přitápění plynem zima, zvolil bych teplovzdušná kamna (hledat trubková, bullerjan apod) Případně hodně pomáhá větrák pod stropem, který teplý vzduch žene zpět dolů, ale ta trubková kamna by tu cirkulaci měl zajistit i bez větráku.

  • @stanislav8187
    @stanislav8187 2 года назад +1

    ahoj, hlavně to při takovém startu tak nekouří. Mám krbová kamna a je to fakt dobrý start nešpiní se sklo.

  • @cryogen2052
    @cryogen2052 2 года назад

    já takto zatápím na chalupě, někde jsem se dočetl že odhořívání zvrchu si má člověk představit jako hoření svíce, snad by tě mělo mít i kladný vliv na tah komína, rychleji se zahřeje a nezanáší se tak sazema 🙂

  • @radekzelinka7443
    @radekzelinka7443 2 года назад

    Takto topím v kotlu viadrus u26 drevo dolu podle venkovní teploty dám uhlí a rozdelám zvrchu. Doba hoření cca4-8hod.Výhoda je v tom ,ze uhlí postupně prohoří ,minimálně kouří a dlouho je rožhavené.

  • @venagarazmistr9792
    @venagarazmistr9792 2 года назад

    Jako slyšel jsem to že se tak dá topit ale nikdy jsem to nezkoušel ono taky jsem k tomu neměl důvod. Měl jsem kotel ručně přikládanej a teď mám automatickej ale tenhle způsob může bejt dobrej. Asi dobrý když bude hodně mrznout tak večer než půjdeš z dílny tak je takhle naložit a nechat hořet i kdyby zhasli ve 4-5 ráno tak když dojdeš na 8 tak bude v dílně příjemně naložíš zapálíš a vydržíš tam v pohodě zas do oběda nebo i přes odpoledne protože nejdůležitější podle mě je aby jsi každej den ráno neroztápěl úplně studený kamna ve studený dílně.

  • @peny1188
    @peny1188 2 года назад +2

    Toho pána co peče ty buřty znám 🤣. Jinak zhora topím furt odjakživa už táta i děda tak topili. Má to i vliv na komín při rychlém zatopení dostane komín tepelný šok a může praskat. Tobě by se hodili kamna trubkový aby dávaly brzo teplo petry jsou šamotky které vydrží dlouho sálat.

  • @MufHanter
    @MufHanter 2 года назад

    Peterka národný podnik Kovosmalt Filakovo je to od nás :D toto sa ovšem požíva na udržiavanie na noc a tak, Ak treba rýchlo zohriať miestnosť tak toto funguje len s dobrým komínom a z hornými dvierkami s prieduchom

  • @vitdolezal6244
    @vitdolezal6244 2 года назад

    Ahoj, jen pro zajímavost. Já od letošního roku topím za pomoci klimatizace, zatím to vypadá že budou náklady stejné jako při topení v podobných kamnech za pomoci briket. Za měsíc spotřeba 100kWh dílna 5x6m stěna cihla 40cm bez zateplení.

    • @Killeroz
      @Killeroz  2 года назад +2

      Ano to je další možnost

  • @miroslav2705
    @miroslav2705 2 года назад +2

    Určitě. To ti ukáže každý dobrý kominík.
    Nejhorší co topič udélá, na rošt dá hromadu papírů a na to dřevo.
    Papír shoří a ucpe rošt, tím se ucpe primární přísun vzduchu.

  • @danielslesar851
    @danielslesar851 2 года назад +1

    Já tak topim jedině jak v kotli tak v petrách už roky. Nešpiní to komín jako klasické přikládání, nekouří a při použití uhlí vydrží topit i 15hodin.

  • @manitoul5783
    @manitoul5783 5 месяцев назад

    nezbavujte se Peter, jsou to skvělá kamna. Mám krbovky a nicsedo nich nevejde, špatněse přikládá a šatně se regulují. Zlaté Petry.

  • @hokejjj
    @hokejjj 2 года назад +2

    Pokud se zatopí od spodu, tak se zapálí defakto celý objem paliva najednou. Pokud se shora palivo postupně odhořívá. Pokud chcete zvýšit teplotu v místnosti tak zatopit od spodu. Pokud jen udržovat teplotu zapálit se shora.
    Ješte bych pořídil teploměr na teplotu spalin. Ne ten na magnet(ten hodně zkresluje) ale ten se stopkou do kouřovodu. Idealní teplota apalin je od 150 do 200. Tak se pozná jestli nedáváte moc vzduchu a nezvyšujete zbytčně spotřebu.
    Pokud chcete zjitit o topení víc.Puste si videa se smokemanem, je to učitel s baňské univerzity a celkem pětkě to vysvětluje.

    • @_autopujcovna_DailyCar.cz_
      @_autopujcovna_DailyCar.cz_ 2 года назад

      Jj, na nej jsem nedávno narazil, dobrý typek :)👍🏻

    • @ahoyi530
      @ahoyi530 2 года назад

      Nebo by teoreticky mohl použít regulátor tahu do komína. Ten zajistí správný tah a úsporu paliva. Ale musí to být správně seřízené.

  • @ladislavskaroupka2591
    @ladislavskaroupka2591 2 года назад

    A co naftový topení. Nevím jak máš velkou dílnu, ale tu moji vytopí s přehledem 8 kW nafťák a moc to nesežere. Mám dílnu o velikosti: 4x6x2,20m.

  • @krtekjetady
    @krtekjetady 2 года назад +1

    Seshora jsem zatápěl mnohokrát v kamnách značky Musgraves, nevím jestli se vůbec ještě vyrábí, už je to dost let... Nasypalo se uhlí do studených kamen, nahoře se založil oheň třískama a trochou dříví a kamna potom topily i deset hodin v kuse.

  • @paveljawis
    @paveljawis 2 года назад +2

    No já nevím. Ale doteď jsem žil v přesvědčení, že smyslem topení je vytvořit teplo a vyhřát prostor ve kterém jsou kamna umístěna. Hele, nezlobte se na mě, ale co má za smysl, že mi petry na jeden zátop jedou 3,5hodiny, když kolem nich stejně mlátím kosigina?

  • @dmastik1
    @dmastik1 Год назад

    Používám, ale nejlepší je to s hnědým uhlím. Vydrží i 8 h. Mám ty nové Petry. Zatopím na uhlí dřevem a uhlí chytne samo. Déle trvá než začnou hřát. Já ovšem dolní vzduch po nahoření uplně zavřu a používám jen horní vzduch a proto to tak dlouho hoří.

  • @Nasetraktory.
    @Nasetraktory. 2 года назад

    jesli máš infrateploměr můžeš naměřit teploty kořovodu před i po úpravě atd

  • @dvoracek1000
    @dvoracek1000 2 года назад

    za kamna pověš ještě nějakej větráček(třeba nějakej co je ze svářečky) ten docílí toho že během půlhoďky je teplo v celé místnosti nevíhoda je hlučnost ale dá se to odstarnit tím že se použijou větráčky z pc a jeikoš je pak člověk zapomíná vypnout tak je dovrý tam dát termostat s čidlem na trubce komínu a to je pak super když začnou vypínat větráky znamená to že je zase potřeba přiložit

  • @jsicechcechcech6579
    @jsicechcechcech6579 2 года назад

    Top koksem při pořádným spodním tahu.

  • @1zhotar
    @1zhotar 2 года назад

    Do té dílny bych ti doporučil Jotul F 3 TD BP a budeš spokojený odvod spalin má v průměru 150, nevím jaký máš komín ale mělo by ti to dát když ti tam jedou Petry

  • @jvividoff6860
    @jvividoff6860 2 года назад +14

    ked som kupoval nove petry tak v navode to takto pisaly aj som skusal ale...problem je ze ked pridem rano do premrznutej dielne potrebujem mat co najskor pohodovu teplotu tzn idem na to zo spodu a laduje-ladujem

    • @manitoul5783
      @manitoul5783 5 месяцев назад

      však to můžeš nejdřív rozpálit odpsodu na požadovanou teplotu a potom až dohoří, tak můžeš dát vrchni hoření pro udržovací teplotu

  • @jiriledvinka6986
    @jiriledvinka6986 2 года назад

    Zdravím Killerozi moje babička už takhle topila před čtyřiceti lety sice jen uhlím protože uhelné brikety byly drahé a nic jiného nebylo. Stejným způsobem se topilo ve školách na sálech kde nebyla jiná možnost v takových asi jednou tak velikých kamnech než jsou petry.

  • @argoatos2206
    @argoatos2206 2 года назад +2

    Ale dá to aj také teplo? To ze to bude horet 6h to je super ale ci to aj vykuris

  • @jaroslavv.2233
    @jaroslavv.2233 2 года назад +9

    Nahoře máš ohřívátko na kulmy, takže na vedlejšák můžeš provozovat kadeřnictví 😀

    • @Killeroz
      @Killeroz  2 года назад +5

      To je na párky v alobalu :)

    • @jaroslavv.2233
      @jaroslavv.2233 2 года назад +3

      @@Killeroz takže kadeřnictví a bufet aka hladové okno 🤣

    • @NikiBretschneider
      @NikiBretschneider 2 года назад +1

      Nacpat do toho vuřty v alobalu mě nikdy nenapadlo >__

  • @eriksirupovi631
    @eriksirupovi631 2 года назад

    Ja mám tu istú piecku v dielni 😁 tak to skúsim 😁

  • @richardkunc4451
    @richardkunc4451 2 года назад

    Jsem stejný laik jako ty. Jak topit máš už spoustu komentářů dole.
    Já bych asi i víc využil teplo kouře:
    1- bych přidal ještě jedno gájo protože větší plocha víc ochladí kouř a ohřeje vzduch.
    2 - a nebo prodloužit trubky a cestu odvodu kouře tak že bych kamna prohodil s tou bruskou ( ano je to dál od stolu, to musí člověk uvážit sám podle toho jak tam bývá a jak moc topí) a klidně přidal i to gájo.

  • @rodrigobg4080
    @rodrigobg4080 2 года назад +2

    Než jsem vyměnil starý kotel, tak jsem již takto zapaloval 25 let a důvod byl prostý. Kotel tolik nekouřil a jakmile se to rozhořelo, tak to vydrželo strašně dlouho bez přikládání. Potom jsem ve velkých mrazech kotel vyčistil, znovu naplnil a zapálil odshora!

  • @radoslavdomanicky9412
    @radoslavdomanicky9412 2 года назад

    No v petrach som asi ani nevidel podpal zdola... Vždy len z vrchu 😁 je to pohodlnejšie 😄

  • @jiriorlik352
    @jiriorlik352 2 года назад

    Zdravim jiz25let timto zpusobem topim ve viadrusu u22 coz je stejny zpusob horeni, akorat ho nasypam cernym uhlim a pouzivam sekundani vzduch a po te kotel nekouri ani pri zatopu a hlavne vydrzi i 8h.U klasickych peter tez akorat davam o1a vydrz cca4-6h ale maji dvirka ze sekundarem.Hodne zdravi v novem roce preji .

  • @davidlutr7213
    @davidlutr7213 2 года назад

    Nechybí ti tam komínová klapka?

  • @marcelacigankova
    @marcelacigankova 2 года назад

    Hele nemam nic proti kdo a jak zatapi jen asi kdyz to zapalis z vrchu tak je celkem logicke ze to bude horet dele,ale kdyz jdes prilozit tak asi zhave nezvednes nahoru aby si tam dal palivo ne tak vcem je ta vyhoda?

  • @novacioslavice
    @novacioslavice 2 года назад

    funguje to,léty prověřeno

  • @tomasmartis9469
    @tomasmartis9469 2 года назад +5

    Ja som mal tiež takto riešené v dielni ale odporúčam klasický stolný ventilátor nasmerovať na ten vymenik tepla a super to bolo

    • @mariostibrany
      @mariostibrany 2 года назад +3

      Aj ja používam ventilátor neskutočne to znásobí vykurovací výkon a urýchli vykurenie miestnosti. Kto to neskusi neuverí.

    • @janjoska2549
      @janjoska2549 2 года назад +1

      Si myslím, že pro Killeroze žádný problém. Ventilátorů má všude plno a v elektrice se vyzná.

  • @jkmotorsport4380
    @jkmotorsport4380 2 года назад +1

    A pocitivě to hodí kolik tepla? je znát že to topí o hodně mín? nebo by se tak dalo opravdu topit? ale pokud by si přišel do vymrzlé dílny asi budeš potřebovat rychle hodně tepla a tohle by nebylo vhodné.

    • @Killeroz
      @Killeroz  2 года назад +2

      Topí to o dost méně, řekl bych tak o 40%

  • @tomas_vucka
    @tomas_vucka 2 года назад

    Delala jiz moje prababicka , kdyz sem byl malej. Funguje to dokonale, celou noc bylo v chalupe teplo :-)

  • @groulass
    @groulass 2 года назад +1

    Takhle topim na chalupě. Kamna hoří přes dvanáct hodin bez vsimnuti. Na uhlí a z komína jde jen tetelici se vzduch

  • @Pepeckk
    @Pepeckk 2 года назад +2

    Tady tím ale vyřešíte jen roztápění protože jak to vyhoří a budete přikládat tak už to bude brát opět zespodu jelikož žhavý bude dole. Aspoň u peter. MOžná v moderních kotlích to funguje jinak ale to nevím jelikož nemám.

  • @bibianapaulovicova6300
    @bibianapaulovicova6300 2 года назад

    super video...ak nechces prikladat skus napr pilinaky alebo piecku na naftu ci na stary olej

  • @milanhudak2647
    @milanhudak2647 2 года назад

    Tento spôsob tiež používam v našom kotli na pevné palivo. Základ tohto typu naklada ia je naložiť, zapáliť, zavrieť a nešuoupat do toho!!!! a prívod vzduchu regulovať podľa požadovanej teploty.

  • @janpalencar3729
    @janpalencar3729 2 года назад +1

    Presne takto to robim aj ja. Po zhliadnuti jedneho chlapika na YT a pekne to funguje

  • @ferkostuchlik2825
    @ferkostuchlik2825 2 года назад

    To už je dost starý způsob topení u násypných kamen.Výhoda je ta,že je dokonalé spalování bez kouře hned od zatopení.Rychlost spalování se řídí spodním přívodem vzduchu.Ještě dokonalejšího spalování a tím i větší výhřevnosti se docílí,když je možnost přivádět sekundární vzduch malými dírkami zhora.(je ale nutné, mít možnost regulovat počet dírek) U tohoto způsobu by bylo lepší dát,,gajo,,níže,případně dát dvě,protože sálání ze samotných kamen je zpočátku menší.František.

  • @Elekron5556
    @Elekron5556 2 года назад +5

    Petry jsou nejžravejší kamna který znám. Tam spláchne cokoliv velmi rychle. Při klasickém topení. Ale tohle je dobrý nápad jak topit jen tak lehce.

    • @pitrs130
      @pitrs130 2 года назад +2

      Kamna z V3Sky jsou ještě žravější tam přikládáš každych 15 minut 😂

    • @honza846
      @honza846 2 года назад +2

      @@pitrs130 To bylo proto, abys byl stále bdělý a ostražitý

  • @mariostibrany
    @mariostibrany 2 года назад

    Ja zakurujem v krbe vždy zvrchu. Vydrží mi to horieť aj 4-5 hodin záleží ako to naskladam. To sa chce naučiť optimalne naskladanie dreva medzery medzi drevom nesmia byť malé ani veľké. Na optimálne treba prísť pokusom. Aj každé drevo chce svoj spôsob. Musí to opatrne prehorievať. Na vrchu zapalujem buď pepom ale často svojim vlastným voskovým podpalovacom z hoblín.

  • @RD-rt5gw
    @RD-rt5gw 2 года назад

    Ano, rozumní lidé, kteří berou ohled na sousedy, tak opravdu topí, není to nic nového. U nás bych řekl, že se to nepoužívá, stačí v současné době projet kolem prakticky jakékoliv "osady" a ten smrad je docela vypovídající. Výhřevnost dřeva je jak efektivně se spálí plyny, které při zahřátí vznikají. Pokud to zapálím odspoda, tak dřevo nad pouze "udím" a čoud, který jde do komína obsahuje nespálený "dřevoplyn" ale jo, zase "to dlouho vydrží" a to se vyplatí ...

  • @ladycvach
    @ladycvach Год назад

    Zadna novinka ale je to tak, hlavne u krbovek je to lepsi, nebo od prostredka. Nezakouri se sklo a rozjede se to pekne a rovnomerne podava vykon. Je treba si ale uvedomit, ze ten vykon neni takovej.

  • @Jerry_9997
    @Jerry_9997 2 года назад

    Jediná moje zkušenost s topením je otočit kohoutkem a z kotelny naproti mi jde teplo, takže ti moc neporadím. 😂

  • @Lubodec
    @Lubodec 2 года назад

    Tiež takto doma zakurujem . Mam defro optima komfort plus. Je to 8kw a zmestim tam len 25cm polena. Kupil som uholne brikety tie naložim doplna hore dam triesky .Na triesky šplechnem pouzity aceton a hodim tam horiaci kusok papiera. Vyhoda takehoto kurenia je aj to že z komina nejde tolko dymu. Čo ma u mna veľke plus.

  • @honza846
    @honza846 2 года назад +2

    Není to nic nového, lze použít jenom při zatápění a pak se musí přikládat klasicky. Taky se dělal na kamna nástavec, konkrétně na Petry. kdy se na otvor pro plotýnku přišroubovala roura / s pertlem/ stejného průměru a šouplo se tam celé poleno. Nahoře trubky ale musí být víčko /ucpávka komínu/ Poleno pak odhořívá po dobu jak je dlouhé. Výška trubky je taková, aby se tam poleno mohlo zasunout vzhledem k možnostem.

    • @jankydlicek3646
      @jankydlicek3646 2 года назад +2

      Člověk spaluje dřevo za účelem osvětlení, ohřevu sebe a potravin už tisíce let. Opravdu se nemusíte bát, že se na tom něco změní. Ekošašci z neziskovek na to časem přijdou též, dnes jsou to holt jen mladí nezkušení pomatenci, co rádi něco ostatním zakazují v přesvědčení, že je to pro jejich dobro. Naopak s plynem to vypadá dost nahnutě, to je strategická surovina a tak do toho kromě těhle zblblíků vstupuje ještě i politika, což už je vážnější problém. Takže naopak - pořiďte si kamna na dřevo včas, dokud jdou koupit bez nějaké speciální eko daně. A jinak - topení dřevem se věnuji už minimálně 20 let. Začínal jsem taky na starých petrách, taky jsem k nim rychle pořídil ten teplovzdušný výměník. A jak již mnozí zmínili, na výměník foukal ventilátor, potom už se dalo říct, že to téměř nemá chybu. Bydlel jsem v objektu, kde jiný zdroj tepla nebyl (na topení přímotopem jsem ve dvaceti fakt neměl peníze), takže mne to donutilo přemýšlet jinak, než v bytovce. Po příjezdu z práce bylo zapotřebí co nejrychleji získat teplo, což tento systém umožnil skvěle. Petry mají výhodu v tom, že se dají roztopit opravdu docela rychle, ovšem většina tepla utíká komínem. Díky výměníku s ventilátorem se to ale poměrně dramaticky zlepšilo. Po rozehřátí už stačí jen umět vyregulovat přívod vzduchu a využít toho, že se jedná v principu o stáložárná kamna. Ovšem jsou postavena primárně na topení uhlím. Dnes už se dělá i obdoba s většími prosklenými dvířky, díky kterým se podařilo vychytat neduhy předchozí verze - na oheň je vidět (kromě lepšího pocitu je bezproblémová i regulace hoření) a hlavně se dají přikládat mnohem větší kusy dřeva. Do dílny naprosto perfektní věc! Jinak o několik levelů výše (do dílny bych si to nepořídil, spíš pro zajímavost) jsou krbovky s primárním, sekundárním a terciálním vzduchem (La Nordica, Jotul...), kde při správné regulaci není problém udržet hoření i 8 hodin bez přikládání! A pokud jde o opravdový komfort, tak jsou tu ještě kamna na pelety s automatickým zapalováním a přikládáním (EcoScroll například), kde už jsou nároky na obsluhu minimální (srovnatelné s plynem, bohužel téměř i cenově). Pokud je v dílně pana autora možnost topení plynem do radiátorů, určitě bych to nezatracoval, ale v rámci ekonomičnosti bych jej používal jen pro temperování (na termohlavici stupeň 2). Klasické petry bych nahradil obyčejnými většími krbovkami (hlavně aby měly sekundární vzduch, ten je hodně důležitý pro úsporu paliva a taky se nezačoudí sklo). Dřevo získat nejlépe samovýrobou, zásobu mít vždy na rok dopředu, aby dřevo stihlo vyschnout. Jako ideální jsou 2 roky, na to ale už často není prostor (ne každý má stodolu jen na dřevo). U dřeva platí, že se u něj člověk zahřeje minimálně 2x, ale neměnil bych - ten pohled do plamenů je lepší, než televize (a když člověk přijde v zimě vymrzlej, tak není nic lepšího na rychlé prohřátí kostí a kloubů - se svařákem, čajem a nebo grogem v ruce už pak nemá chybu vůbec!)

    • @honza846
      @honza846 2 года назад +2

      @@jankydlicek3646 Jo pánové, začíná boj o teplo, stejně se to ožulit nijak nedá, než pořádně přiložit do kamen a hezky se ohřát. Nic nového nikdo nevymyslí než buď zajet do lesa a dříví si opatřit a nebo zaplatit víc a jen zmáčnout knoflík u plynu nebo elektriky. Asi si pořídím kožich z ovcí, jak míval můj děda.

    • @jandobes8970
      @jandobes8970 2 года назад

      Potom , ale musíte vybourat deflektor , aby se tam to poleno dalo nacpat . Logicky tak zabráníte kvalitnímu vyhoření dřevoplynu , kdy by tam měl být sekundár ve dvířkách co je nasáván do prostoru před ten deflektor. U těchto kamen ale není vubec😒

  • @jfdevnullcz
    @jfdevnullcz 2 года назад +2

    Nebal bych se to cele zespoda zavrit a nechat jen minimalni skvirku na prisavani vzduchu...

  • @neurolog5621
    @neurolog5621 2 года назад

    Čau, topíme takhle odjakživa, tzn. asi 40 let. V návodu k Petrám je to i popsaný. Kdo kdy ale četl návod ke kamnům, že 🙂 Topíme hnědým uhlím, kamna naládujeme div uhlí nevypadává horníma dvířkama ven. Máme Petry s přívodem vzduchu do horních dvířek. Na to uhlí není problém topit sedm hodin bez přiložení. Uhlí během tak hodiny začne plynovat , hoří modře a z komína nevidíš sebemenší kouř. Zespodu vůbec netopíme. Měj se.

  • @ollampjawasimsonskoda4265
    @ollampjawasimsonskoda4265 2 года назад

    AHOJ jaký je prosím typ té TV taky hledám něco do dílny dík

  • @patrikbeer6209
    @patrikbeer6209 2 года назад

    8:00 🤣👏🤣

  • @arbon2559
    @arbon2559 2 года назад +2

    Nebude za rok zakázanej tenhle druh kamen a kotlů ?

    • @kvetaeliaskova7554
      @kvetaeliaskova7554 2 года назад

      Kotlů 2. emisní třídy a nižší ano, ale kamínka a krby do 8 kW ne.

    • @jandobes8970
      @jandobes8970 2 года назад

      Nebude . Jenom teplovodní kotle nad 10kw

  • @smorada1
    @smorada1 2 года назад

    Tak kúrim do kotla Stalmark 15KW v garaži už4 roky, našiel som to náhodou na youtube, Poliaci tak kúria.Na jedno naloženie uhlím 7hod. kľud.😀

  • @matejpatrman2287
    @matejpatrman2287 2 года назад

    Zajímavé ,na srubu máme Koper Antigona

  • @jancerven3089
    @jancerven3089 2 года назад

    Týmto spôsobom sa ochráni aj komínová vložka pred prudkým teplom. Dôjde k postupnému ohrevu komína a ten nepraskne. Naučil som sa tak kúriť v normálnej peci na pevné palivo (viadrus). Palivo lepšie prehorí.