Poprvé jsem skládací metr měl v prváku na střední (museli jsme). Od druháku používám zásadně svinovací. Jinak u všech metrů mě vadí, že měří z leva do prava, protože když měřím, tak téměř zásadně tak, že na pravé straně mám zaháknutý zobáček, případně 10cm značka, pokud potřebuji větší přesnost. Metr pak držím v levé ruce a tužku. Výsledkem je, že mám čísla vzhůru nohama... A k přesnosti metru mám jedno moudro mistra se kterým se nám podělil po otázce, který metr je nejpřesnější: "Nejpřesnější metr je ten, kterým byla zakázka měřena od začátku až do konce a je potom jedno, jestli stál 20 korun nebo 200 korun" A poslední zajímavost přidám. V době, kdy jsem ještě truhlařil, tak jsem dělal s truhlářem, který jako pozornost dával k zakázce zákazníkům metr, kterým zakázku měřil. A důvod byl ten, že na každou zakázku kupoval nový, aby byl přesný z výše zmíněného důvodu.
Tohle je skvělý! Před měsícem jsem si stěžoval právě na to, jak musím na skládacím metru odpočítavat, když chci přiložit a on existuje tenhle jeho protiklad! Zároveň dík za vysvětlená se svinovacím metrem. Přišel jsem na kanál díky stolní pile, tohle je asi moje osmé video a jsem fakt nadšenej!
Vědecké pojednání o skládacím metru 🤩👍🏻 Já si doteď vystačil s tím, jestli stupnici nepřekrývá nevhodně reklama a jestli je dobře čitelná (barva stupnice vs. barva metru - nikdo nemládneme)
Ještě bych přidal jednu připomínku. Jednou jsem dostal reklamní metr od výrobce sádrokartonu a na metru byly uznacene výrazně velké trojúhelníky na roztečích pro profily.Takže člověk nemusel odečítat a hned věděl jestli je profil na správném místě. Moc mi to pomohlo.
ta 90°aretace je treba v mym pripade dostatecná pokud potrebuju uříznout kabelovou trasu. tj na kratsí "pravouhlý" rysy to je dostatecný. Co se týče tuhosti, tak na elektro preferuju tužší kvuli merení z jedný strany - rozlozim ho, vylezu na stafle, namerim od zdi dva metry, posunu domerim zbytek 🙂
na měření úhlů byva jeste stupnice na tretim dilu metru a pokud se po ní jedezacatkem metru, tak cislo ma dany pozici opovida uhlu který svírá první a sruhý dil metru 🙂
Díky za video. K Hultafors mám dvě zajímavosti: 1) Není náhoda, že si to u nich někdo nechává vyrábět, ani že se tomu říká švédský metr. Skládací metr vymyslel a jako první začal vyrábět Hultafors, potažmo jeho zakladatel Karl Kollen (jeho iniciály jsou v logu firmy). 2) Hultafors se vyslovuje se š na konci, s neznělým r a slyšel jsem to (asi podle dialektu) i bez toho H na začátku. Takže Hultafoš nebo Ultafoš. Na Trubce se to dá naposlouchat.
nohavice Engelbert Strauss Motion majú na ľavej nohe na stehne vrecko na tento druh metru a vôbec neprekáža pri chôdzi. Najlepší skladací meter je ten zadarmo pri pokladni:)
Porovnáváte zde, co je lepší, jestli svinovací, nebo skládací metr. Každý má své výhody. Mohl bych napsat spoustu příkladů, kdy je lepší skládací a kdy svinovací. U svinovacího nesnáším, když se kroutí, sám se zasunuje, láme se... Skládacím metrem změříte v pohodě třeba 10m, použijete ho rozložený a je to rychlejší a pohodlnější. Jsem hlavně od železa a víc měřím svinovacím metrem, ale pozemek, nebo trám bych tím měřit fakt nechtěl. Nebo když nejde zasunout svinovací metr, letí rovnou do popelnice. To skládací neudělá. Prostě každý metr je vhodný na jiné měření.
Nikdy som skladací meter nepoužíval a to až do chvíle, kým som nenastúpil do nového zamestnania a kolega mi ho pri práci doslova nenanútil. Veľmi rýchlo som si ho obľúbil. Zistil som, že existujú aj kvalitné skladacie metre, nie ako tie prastaré logarex, ktoré sa mi váľajú doma po starých rodičoch, ktoré po rozložení nedržia tvar. Nižšia hrúbka metra má aj tú výhodu, že sa ľahšie a presnejšie odčítava hodnota, nakoľko je ryska nižšie nad meraným objektom.
Dokud si člověk přizná, že neví a nepochopil, je tam prostor pro zdokonalování. Taky jsem nevěděl, tak jsem se do toho pustil. A dnes v některých situacích sáhnu raději po skládacím než po svinovacím. 😄 Díky
@@delejteneco: Od tý doby co jsem tam dělal se mi na svinovací práší. Skládací drží tvar a při měření na delší vzdálenost se neláme. Mimochodem se se svinovacím daj dělat spousta fíglů. Např. obouvat boty jak se lžící... . 🙂
Já kdysi míval jeden takový metr, který měl aretaci vždy po 45°, kdy se jakoby lehce zadrhl a dovedl v té pozici držet. Takže jsem mohl tak nějak zhruba určit úhly 45°, 90°, 135°, 180°, 225°, 270° a 315°. Schválně, jestli uhodneš, proč jsem nezmínil i 0°/360° i když je pravdou, že i v této pozici držel. 😆 Vůbec nevím co se s tím metrem stalo, jestli ještě někde je, nebo už je pryč a netuším co to bylo za výrobce, ale určitě mu nebude méně než 20 let a to si ani nejsem jist, jestli jsem ho získal jako nový.
Video jako vzdy super, ale vzpomnel jsem si na kratkou lekci od naseho fyzikare - jedna cela, dve - ctyri cele, 5 - 20 celych, pak je snesitelne pokracovat v “celych” nebo urcovat priponu podle posledni cifry ale to mi uprimne nikdy moc pres hubu neslo :)
Díky. Nevím přesně, na co je to reakce, ale jestli na ruclips.net/video/Gjtynhf-bFY/видео.html, tak tam by mělo být tři celé (milimetry) a DVĚ desetiny. Místo toho říkám DVA, což je špatně. Nebo?
Když jsem byl malej, několik metrů jsem rozlámal, když jsem ho natahoval jinak, než se měl. Ale o skládací metr se dítě nepořeže, jako když blbne se svinovacím. Jinak prý jsou i metry s nataženou stupnicí o pár procent, pro modeláře, co musí pracovat s přídavkem na smrštění. Co mě ale vytočilo, byl svinovací metr, co měl mnohem výraznější stupnici v palcích, než milimetrech. Případně pásmo, na kličku, kde se musí odečíst tři metry, protože začátek někdo přejel autem, takový mám taky.
Práve som sa dozvedel o metri, ktorý ma obratenú stupnicu👌🏻 ale mne do práce by bol ideálny meter s: 1. obratenou stupnicou 2. so skrytými kĺbmi 3. s uhlomeromktorý ma na 90° aretáciu 😀 do prace pre elektromotora to je ako stvorené len som ešte nikde taký meter podľa mojich požiadaviek nevidel😀
Ty co pamatuji já zas až tak pružný nebyli... "Tatínku, zlomil se ti metr..." A že jich bylo, a těch věcí co se z toho dalo poskládat :-) Prostě skládací metr, švédský, (znám jen hasák "švéďák") nebo kontaktní jsem nikdy neslyšel. Taťka míval v kapse blůzy i ten jeden kus z těch polámanejch, na takové to drobnější měření. Každopádně to je typicky truhlářská záležitost, podobně jako třeba plochá tužka. Měřit tím obvod trubky je pochopitelně nesmysl, už jen pro to, že dimenze je o průměru, a když už budu potřebovat obvod, tak ji ho spočítám, nebo změřím metrem svinovacím. Ale co třeba ohýbaný nábytek? Tam už jsou poloměry, kterými by se to měřit dalo. Ten úhloměr je ovšem super, s tím jsem se nesetkal, jenže já jsem elektromechanik, takže když už, v kapse mám svinovací. Ale jsem rád za zmínku té aretace. Pamatuji, jak si tatínek pořídil nový metr s touto fíčurou, a jak z toho byl nadšený. Ten pravý úhel jistě dojde uplatnění, ovšem v přímém směru je přínos obří: měřit sám delší rozměr, a ve finále metr v jednom z kloubů sklapne, to je po pár pokusech na mrtvici. Je to staré, ale jistě ne zastaralé měřidlo, a stejně jako hoblík, dláto, šponvingl, dřevěná palička, nebo disperzní lepidlo, bude mít své místo v každé truhlářské dílně. Doporučil bych průzkum japonské truhlařiny, a jejich nástrojů, to je nádherná disciplína. A stejně jako mi voní dřevo, a že to je parfém všech parfémů, voní mi kalafuna při pájení, a zrovna tak vůně železa, mazacích olejů a chladicích emulzí, které nabízí zámečnická dílna. Když nakonec můžu říct "jo, tohle se mi fakt povedlo", tak je to super. Ale třeba jako zedník jsem naprosto zoufalá bída.
Colštok :D som používal len kým som si nekúpil prvý zvinovací meter (Vtedy som bol šťastný ako blcha. Do teraz ho mám a občas používam už som ho niekoľkokrát opravoval takže je taký malý Frankenštajn lebo niektoré jeho časti mechanizmu sú už doma vyrobené :D ). Celkom zaujímave video by bolo ako sa správne meria jednotlivými druhmi metrov. Inak teraz ma tak napadlo že na overenie MÝTUS ALEBO FAKT?: niekedy sa hovorilo že pri práci sa má použivať len jeden meter lebo každý meter meria inak a tak by sa vnášala nepresnosť merania. A nejedná sa len o rozdielne triedy presnosti ale že každý meter aj od jedného výrobcu meria trochu inak. Tak by ma zaujímalo či to platí aj dnes. Samozrejme nie v strojárskej praxi :D ale pri takom bežnom domácom používaný či 2m odmerané jedným metrom nie je 1,998 m druhým metrom
Nemám to vyzkoušené, ale připadá mi to při současné přesnosti měřidel jako blbost. Samozřejmě za předpokladu, že mám měřidla, která měří "stejně". Myslím, že největší chybu udělám stejně já sám, netrefím se přesně na rysku, mám různě ořezanou tužku, nástrojem se netrefím na čáru atd. Navíc u některých projektů přece jedno měřidlo použít nejde. Např. průměr měřím třeba posuvkou, délku svinovacím metrem.
@@delejteneco No takto som to myslel aj ja. Dnes by to už nemal byť problém jedine že by sa konalo nejaké veľké odhalenie pravdy o metroch :D. To bolo skôr myslené že použivať viac šupler a viac zvinovacích metrov.
Předpokládám, že při domácím měření nepoužíváte profinářadí. Tak si zajděte do hobby marketu, vyberte si tam 3-4 metry a porovnejte. Možná budete překvapený. Rozdíl na délce 1 metru i 2 mm.
Napadla ma este jedna vec, svinovaci meter je nachylnejsi na poskodenie pri praci. Napriklad na stavbach je vela prachu, aj voda moze byt a to ked sa dostane do svinovacieho, tak je po vysuvani a zasuvani :-) Skladaci meter moze padnut aj do malty a len sa oplachne vodou. To ma len tak napadlo, nie som murar, zednik.
dobrý den zajímalo by mne na co je značka na 23.5 cm a násobky(na českém metru) některé to mají některé ne,neodpovídá to ani cihle ani palci a v mém okolí nemá nikdo ani ponětí.děkuji Třešňák.
Skoro k neuvereni. Zrovna vcera jsem zkroucenej pod krokvemi vypenil, ze nedelaji skladaci metr, s kterym jde pohodlne merit na plose, aniz by byl rozlozenej. Tohle a jeste nyty me prudi dlouhodobe, ale nikdy me to nenapadlo googlit. Bral jsem to tak, ze jsem proste divnej a ze podobny problem mam i s uchopem ponorny pily ve vodici liste, o nemz jsem presvedceny, ze by mel byt naopak. To video je moje zachrana, diky! Ted jeste tu pilu.
Nejsem si jistý, jestli varianta skrytý nýt + skrytý plech je technicky realizovatelná. Asi by to dlouho nevydrželo pokupě. Pak je ještě varianta bez plechu, tak to má náš (dnes už asi historický za 11 Kčs) plastový Logarex: profily na 90° aretaci jsou udělány přímo z plastu (na všech kloubech). A ani nemá nýty, jen plastové čepy.
Uhlomer som prvy krat videl az tento rok :-) Ale ze nejaky meter v dnesnej dobe nema aretaciu kazdeho klbu na 90%? Tak taky som nemal v ruke od cias socializmu a jeho zlteho colstoku...
Jako pokosník by se používal blbě kvůli vystupujícím koncům, takže spíše jako ten úhloměr. Ale je smutné, že mám doma spousty různých metrů, ale skládací už ani jeden. Ale tesařinu nedělám a u truhlařiny je lepší svinovací. Ale smutný to je.
@@delejteneco To vím, sám jsem si jeden co od určitého otevření nejde strčit do rohu vyrobil. 🤣 Stihl jsem to s pár kapkama, ale i tak se neskutečně těším.
Za mě jsou lepší ty metry, které jsou jen dřevěné se stupnicí, než ty pomalované, protože ty pomalované většinou po čase se olopou bohužel i se stupnicí. A ještě můj bratr, který dělá střechy, tak má metr, kde je ta aretace kolmého úhlu v celé délce metru, tedy na každém spoji a říká, že je to dosti nápomocná věc. A mohu potvrdit, že když člověk dělá na střeše, tak každý milimetr je důležitý! A takový svinovací metry nikdy nemají takovou přesnost, jen málo který. Na střeše, když je třeba rozměřit na pokládání tašek, tak aspoň třeba od bodu 10ti centimetrů pro přesnost.
Sola je top. Nevychodí se panty tak rychle, jak u běžných metrů. Pružnost je výhoda v tom, že neustálé denodenní skládání a rozkládání snižuje riziko zlomení. Všechny běžné co jsem odepsal praskly. Solu jsem ztratil. Nejhorší skládací metry jsou ty pro P.R. účely. Ty jsou naprosto katastrofální.
Navážu na předešlého pisatele. Jestli ví, že ten zlatý svinovací metr nemá zase tak dlouhou historii jako ty skládací. Já jsem se se svinovacím metrem poprvé setkal na průmyslovce v 70. letech min. století. A to si ho náš mistr střežil jako oko v hlavě. Než byly ty svinovací na péro, tak byly pásma na kličku. No a ještě, pokud vím, tak jsou krejčovské metry, běžně v délce 150 cm. A ty mají taky ty stupnice opačně proti sobě. Zatímco na lícové straně je konec, tak na rubové je začátek. Zajisté ti dříve narození - jako já, to pamatují z vojny, kdy se poslední dny stříhal metr. 🤓
Poprvé jsem skládací metr měl v prváku na střední (museli jsme). Od druháku používám zásadně svinovací.
Jinak u všech metrů mě vadí, že měří z leva do prava, protože když měřím, tak téměř zásadně tak, že na pravé straně mám zaháknutý zobáček, případně 10cm značka, pokud potřebuji větší přesnost. Metr pak držím v levé ruce a tužku. Výsledkem je, že mám čísla vzhůru nohama...
A k přesnosti metru mám jedno moudro mistra se kterým se nám podělil po otázce, který metr je nejpřesnější:
"Nejpřesnější metr je ten, kterým byla zakázka měřena od začátku až do konce a je potom jedno, jestli stál 20 korun nebo 200 korun"
A poslední zajímavost přidám. V době, kdy jsem ještě truhlařil, tak jsem dělal s truhlářem, který jako pozornost dával k zakázce zákazníkům metr, kterým zakázku měřil. A důvod byl ten, že na každou zakázku kupoval nový, aby byl přesný z výše zmíněného důvodu.
Tohle je skvělý! Před měsícem jsem si stěžoval právě na to, jak musím na skládacím metru odpočítavat, když chci přiložit a on existuje tenhle jeho protiklad! Zároveň dík za vysvětlená se svinovacím metrem. Přišel jsem na kanál díky stolní pile, tohle je asi moje osmé video a jsem fakt nadšenej!
Zdravím vás, Jirko. Jedno moudré rčení říká: NECHVAL DNE PŘED VEČEREM. Zákonitě přijde video, které vás na*ere. 😀
@@delejteneco hele, není důvod! Ještě jak jsem kantorskej, tak mě baví videa o historii! Super práce, Tome :)
Tak zamě dosti zajímavé informace o kterých jsem nevěděl. A to jsem s nimy hodně dělal.
Vědecké pojednání o skládacím metru 🤩👍🏻
Já si doteď vystačil s tím, jestli stupnici nepřekrývá nevhodně reklama a jestli je dobře čitelná (barva stupnice vs. barva metru - nikdo nemládneme)
dobrá edukace Tome, ostatně jako vždy. Díky
Na škole ( truhlář ) jsme v prvním a druhém ročníku museli používat tyto skládací metry . Ve třeťáku už jsme si mohli vybrat 🙂
Huh. Jsem se musel při nedělením večeru vydat zkoumat jestli má můj metr taky úhloměr. Má! Neskutečný. Tak díky, zase jsem chytřejší 😀
Těch úhlů jsem si nikdy nevšiml. Takže díky, jsem chytřejší :-)
Pekne zpracovano, opet nove informace 👍
Ještě bych přidal jednu připomínku. Jednou jsem dostal reklamní metr od výrobce sádrokartonu a na metru byly uznacene výrazně velké trojúhelníky na roztečích pro profily.Takže člověk nemusel odečítat a hned věděl jestli je profil na správném místě. Moc mi to pomohlo.
Díky. Mám to na dvou svinovacích metrech, jsou to značky pro rozteče sloupků a krokví u (amerických) dřevostaveb.
Ano, dělám neco. Raňajkujem.
Dobrou chuť!
Děkuji za osvícení už se těším na víkend až to se synem proberem. Akorád děláme Babičce noví pařník.
ta 90°aretace je treba v mym pripade dostatecná pokud potrebuju uříznout kabelovou trasu. tj na kratsí "pravouhlý" rysy to je dostatecný.
Co se týče tuhosti, tak na elektro preferuju tužší kvuli merení z jedný strany - rozlozim ho, vylezu na stafle, namerim od zdi dva metry, posunu domerim zbytek 🙂
na měření úhlů byva jeste stupnice na tretim dilu metru a pokud se po ní jedezacatkem metru, tak cislo ma dany pozici opovida uhlu který svírá první a sruhý dil metru 🙂
Díky za video. K Hultafors mám dvě zajímavosti:
1) Není náhoda, že si to u nich někdo nechává vyrábět, ani že se tomu říká švédský metr. Skládací metr vymyslel a jako první začal vyrábět Hultafors, potažmo jeho zakladatel Karl Kollen (jeho iniciály jsou v logu firmy).
2) Hultafors se vyslovuje se š na konci, s neznělým r a slyšel jsem to (asi podle dialektu) i bez toho H na začátku. Takže Hultafoš nebo Ultafoš. Na Trubce se to dá naposlouchat.
nohavice Engelbert Strauss Motion majú na ľavej nohe na stehne vrecko na tento druh metru a vôbec neprekáža pri chôdzi.
Najlepší skladací meter je ten zadarmo pri pokladni:)
To mají i kalhoty Párxajt.
Dneska jsem propásl skvělou aukci, někdo z Berlína prodával něco na foťák, nevíš o tom něco?
@@delejteneco vôbec. Berlin som opustil teraz som Frankfurter😂 a od júla Bremer.
Bez mňa nebude žiadny Nemecký kalifát 🍀
Porovnáváte zde, co je lepší, jestli svinovací, nebo skládací metr. Každý má své výhody. Mohl bych napsat spoustu příkladů, kdy je lepší skládací a kdy svinovací. U svinovacího nesnáším, když se kroutí, sám se zasunuje, láme se... Skládacím metrem změříte v pohodě třeba 10m, použijete ho rozložený a je to rychlejší a pohodlnější. Jsem hlavně od železa a víc měřím svinovacím metrem, ale pozemek, nebo trám bych tím měřit fakt nechtěl. Nebo když nejde zasunout svinovací metr, letí rovnou do popelnice. To skládací neudělá. Prostě každý metr je vhodný na jiné měření.
Ještě jedna výhoda skrytých kloubů je,že se metr neseká v kapse při vytahování😉
Nikdy som skladací meter nepoužíval a to až do chvíle, kým som nenastúpil do nového zamestnania a kolega mi ho pri práci doslova nenanútil. Veľmi rýchlo som si ho obľúbil. Zistil som, že existujú aj kvalitné skladacie metre, nie ako tie prastaré logarex, ktoré sa mi váľajú doma po starých rodičoch, ktoré po rozložení nedržia tvar.
Nižšia hrúbka metra má aj tú výhodu, že sa ľahšie a presnejšie odčítava hodnota, nakoľko je ryska nižšie nad meraným objektom.
Aretace na 90 o slouží na opsání pravého úhlu. Tudíž nepotřebují vyngl. Ale použít asi s rezervou, ne na výrobu nábytku.
Já nevím, ale zlatej svinovací. Tento systém jsem nějak nepochopil. Ale zase další zajímavé video, jen tak dál!
Dokud si člověk přizná, že neví a nepochopil, je tam prostor pro zdokonalování. Taky jsem nevěděl, tak jsem se do toho pustil. A dnes v některých situacích sáhnu raději po skládacím než po svinovacím. 😄 Díky
@@delejteneco Co není může být. Taky jsem si říkal, na co digitální posuvka.... :-) Tu miluju.
@@delejteneco: V SRN na montážích mě se svinovacím metrem vyhodili. To je skoro až taková móda. Straussky a skládací metr v postranní kapse.
Mně se z kapsy skládací metr vyndává líp než svinovací. Ale musel jsem si zvyknout, většinou měřím svinovacím.
@@delejteneco: Od tý doby co jsem tam dělal se mi na svinovací práší. Skládací drží tvar a při měření na delší vzdálenost se neláme. Mimochodem se se svinovacím daj dělat spousta fíglů. Např. obouvat boty jak se lžící... . 🙂
Já kdysi míval jeden takový metr, který měl aretaci vždy po 45°, kdy se jakoby lehce zadrhl a dovedl v té pozici držet. Takže jsem mohl tak nějak zhruba určit úhly 45°, 90°, 135°, 180°, 225°, 270° a 315°. Schválně, jestli uhodneš, proč jsem nezmínil i 0°/360° i když je pravdou, že i v této pozici držel. 😆
Vůbec nevím co se s tím metrem stalo, jestli ještě někde je, nebo už je pryč a netuším co to bylo za výrobce, ale určitě mu nebude méně než 20 let a to si ani nejsem jist, jestli jsem ho získal jako nový.
Video jako vzdy super, ale vzpomnel jsem si na kratkou lekci od naseho fyzikare - jedna cela, dve - ctyri cele, 5 - 20 celych, pak je snesitelne pokracovat v “celych” nebo urcovat priponu podle posledni cifry ale to mi uprimne nikdy moc pres hubu neslo :)
Díky. Nevím přesně, na co je to reakce, ale jestli na ruclips.net/video/Gjtynhf-bFY/видео.html, tak tam by mělo být tři celé (milimetry) a DVĚ desetiny. Místo toho říkám DVA, což je špatně. Nebo?
Metr od Stihlu ma znaceni prvnich 60 cm ze vsech ctyrech stran.
Když jsem byl malej, několik metrů jsem rozlámal, když jsem ho natahoval jinak, než se měl. Ale o skládací metr se dítě nepořeže, jako když blbne se svinovacím. Jinak prý jsou i metry s nataženou stupnicí o pár procent, pro modeláře, co musí pracovat s přídavkem na smrštění. Co mě ale vytočilo, byl svinovací metr, co měl mnohem výraznější stupnici v palcích, než milimetrech. Případně pásmo, na kličku, kde se musí odečíst tři metry, protože začátek někdo přejel autem, takový mám taky.
Práve som sa dozvedel o metri, ktorý ma obratenú stupnicu👌🏻 ale mne do práce by bol ideálny meter s:
1. obratenou stupnicou
2. so skrytými kĺbmi
3. s uhlomeromktorý ma na 90° aretáciu 😀
do prace pre elektromotora to je ako stvorené len som ešte nikde taký meter podľa mojich požiadaviek nevidel😀
Prosim: Wiha Skládací metr Longlife All in One
Ty co pamatuji já zas až tak pružný nebyli... "Tatínku, zlomil se ti metr..." A že jich bylo, a těch věcí co se z toho dalo poskládat :-) Prostě skládací metr, švédský, (znám jen hasák "švéďák") nebo kontaktní jsem nikdy neslyšel. Taťka míval v kapse blůzy i ten jeden kus z těch polámanejch, na takové to drobnější měření. Každopádně to je typicky truhlářská záležitost, podobně jako třeba plochá tužka. Měřit tím obvod trubky je pochopitelně nesmysl, už jen pro to, že dimenze je o průměru, a když už budu potřebovat obvod, tak ji ho spočítám, nebo změřím metrem svinovacím. Ale co třeba ohýbaný nábytek? Tam už jsou poloměry, kterými by se to měřit dalo. Ten úhloměr je ovšem super, s tím jsem se nesetkal, jenže já jsem elektromechanik, takže když už, v kapse mám svinovací. Ale jsem rád za zmínku té aretace. Pamatuji, jak si tatínek pořídil nový metr s touto fíčurou, a jak z toho byl nadšený. Ten pravý úhel jistě dojde uplatnění, ovšem v přímém směru je přínos obří: měřit sám delší rozměr, a ve finále metr v jednom z kloubů sklapne, to je po pár pokusech na mrtvici. Je to staré, ale jistě ne zastaralé měřidlo, a stejně jako hoblík, dláto, šponvingl, dřevěná palička, nebo disperzní lepidlo, bude mít své místo v každé truhlářské dílně. Doporučil bych průzkum japonské truhlařiny, a jejich nástrojů, to je nádherná disciplína. A stejně jako mi voní dřevo, a že to je parfém všech parfémů, voní mi kalafuna při pájení, a zrovna tak vůně železa, mazacích olejů a chladicích emulzí, které nabízí zámečnická dílna. Když nakonec můžu říct "jo, tohle se mi fakt povedlo", tak je to super. Ale třeba jako zedník jsem naprosto zoufalá bída.
O tých uhloch som nevedel ,a 5o mám už cez 60.
Colštok :D som používal len kým som si nekúpil prvý zvinovací meter (Vtedy som bol šťastný ako blcha. Do teraz ho mám a občas používam už som ho niekoľkokrát opravoval takže je taký malý Frankenštajn lebo niektoré jeho časti mechanizmu sú už doma vyrobené :D ). Celkom zaujímave video by bolo ako sa správne meria jednotlivými druhmi metrov. Inak teraz ma tak napadlo že na overenie MÝTUS ALEBO FAKT?: niekedy sa hovorilo že pri práci sa má použivať len jeden meter lebo každý meter meria inak a tak by sa vnášala nepresnosť merania. A nejedná sa len o rozdielne triedy presnosti ale že každý meter aj od jedného výrobcu meria trochu inak. Tak by ma zaujímalo či to platí aj dnes. Samozrejme nie v strojárskej praxi :D ale pri takom bežnom domácom používaný či 2m odmerané jedným metrom nie je 1,998 m druhým metrom
Nemám to vyzkoušené, ale připadá mi to při současné přesnosti měřidel jako blbost. Samozřejmě za předpokladu, že mám měřidla, která měří "stejně". Myslím, že největší chybu udělám stejně já sám, netrefím se přesně na rysku, mám různě ořezanou tužku, nástrojem se netrefím na čáru atd. Navíc u některých projektů přece jedno měřidlo použít nejde. Např. průměr měřím třeba posuvkou, délku svinovacím metrem.
@@delejteneco No takto som to myslel aj ja. Dnes by to už nemal byť problém jedine že by sa konalo nejaké veľké odhalenie pravdy o metroch :D. To bolo skôr myslené že použivať viac šupler a viac zvinovacích metrov.
Předpokládám, že při domácím měření nepoužíváte profinářadí. Tak si zajděte do hobby marketu, vyberte si tam 3-4 metry a porovnejte. Možná budete překvapený. Rozdíl na délce 1 metru i 2 mm.
Nechápu proč ten "kontaktní" metr není standart.
Napadla ma este jedna vec, svinovaci meter je nachylnejsi na poskodenie pri praci. Napriklad na stavbach je vela prachu, aj voda moze byt a to ked sa dostane do svinovacieho, tak je po vysuvani a zasuvani :-)
Skladaci meter moze padnut aj do malty a len sa oplachne vodou. To ma len tak napadlo, nie som murar, zednik.
Ano, stavbu jsem nezmínil, ale zedníci a obkladači skládací metry používají taky celkem často.
dobrý den zajímalo by mne na co je značka na 23.5 cm a násobky(na českém metru) některé to mají některé ne,neodpovídá to ani cihle ani palci a v mém okolí nemá nikdo ani ponětí.děkuji Třešňák.
Skoro k neuvereni. Zrovna vcera jsem zkroucenej pod krokvemi vypenil, ze nedelaji skladaci metr, s kterym jde pohodlne merit na plose, aniz by byl rozlozenej. Tohle a jeste nyty me prudi dlouhodobe, ale nikdy me to nenapadlo googlit. Bral jsem to tak, ze jsem proste divnej a ze podobny problem mam i s uchopem ponorny pily ve vodici liste, o nemz jsem presvedceny, ze by mel byt naopak. To video je moje zachrana, diky! Ted jeste tu pilu.
S metry (i svinovacím) a s ponorkou to mám stejně. Říkám si, proč to dělají pro leváky. 😄
Skládací metr za mě skvělí. Samozřejmě jak na kterou práci, ale jinak ho mám radši než sviňku.
Jako decka jsme ten metr obdivoali, svinovaci metry jeste nebyly - zajimave vypraveni
👍👍👍🇸🇰🤝🇨🇿
Nejsem si jistý, jestli varianta skrytý nýt + skrytý plech je technicky realizovatelná. Asi by to dlouho nevydrželo pokupě.
Pak je ještě varianta bez plechu, tak to má náš (dnes už asi historický za 11 Kčs) plastový Logarex: profily na 90° aretaci jsou udělány přímo z plastu (na všech kloubech). A ani nemá nýty, jen plastové čepy.
Hned jsem si na tel Logarex taky vzpomněl! Mám ho na chatě. Ale stejně radši používám svinovací...
Abych byl upřímný tak se mi švédský metr moc neosvědčil, ani né proto že by se mi s ním špatně pracovalo ale spíš proto že jsem ho po měsíci zlomil.
Uhlomer som prvy krat videl az tento rok :-)
Ale ze nejaky meter v dnesnej dobe nema aretaciu kazdeho klbu na 90%? Tak taky som nemal v ruke od cias socializmu a jeho zlteho colstoku...
první na heureku se kouknu potom
Co je to bezkontaktní metr?
Jako pokosník by se používal blbě kvůli vystupujícím koncům, takže spíše jako ten úhloměr. Ale je smutné, že mám doma spousty různých metrů, ale skládací už ani jeden. Ale tesařinu nedělám a u truhlařiny je lepší svinovací. Ale smutný to je.
Pokosník není jen do koutů. Lepší pro jednoho není lepší pro druhého. Zmokls'?
@@delejteneco To vím, sám jsem si jeden co od určitého otevření nejde strčit do rohu vyrobil. 🤣 Stihl jsem to s pár kapkama, ale i tak se neskutečně těším.
Kdo by se na kozy netěšil. A co teprve litinová bruska. 😋
@@delejteneco No, tak na tu se těším už dlouho. 😀
jde s tím otevřít stejně pivo? 😀
Jde, ale stál dvě stovky, tak si ho zatím šetřím. 😄
Tie uhly na colštoku som si nikdy nevšimol
Nejsou na všech.
O těch stupních jsem nevěděl, ale stejně je to kravina na tak malé délce něco nastavovat. Je to plus mínus autobus.
Taky si myslím. Ale potěšilo mě, že jsem to objevil. 😄
Za mě jsou lepší ty metry, které jsou jen dřevěné se stupnicí, než ty pomalované, protože ty pomalované většinou po čase se olopou bohužel i se stupnicí. A ještě můj bratr, který dělá střechy, tak má metr, kde je ta aretace kolmého úhlu v celé délce metru, tedy na každém spoji a říká, že je to dosti nápomocná věc. A mohu potvrdit, že když člověk dělá na střeše, tak každý milimetr je důležitý! A takový svinovací metry nikdy nemají takovou přesnost, jen málo který. Na střeše, když je třeba rozměřit na pokládání tašek, tak aspoň třeba od bodu 10ti centimetrů pro přesnost.
Skladaci metr pouzivam jedine na rybach , vsechny ty svinovaci se budto zadreli , nebo zrezateli , palstovej skladaci drzi uz 20 let :-)
Me skládací vydrží jen dokud se k němu nedostanou děti. Pak mám dva... 🙈😃
Sola je top.
Nevychodí se panty tak rychle, jak u běžných metrů.
Pružnost je výhoda v tom, že neustálé denodenní skládání a rozkládání snižuje riziko zlomení. Všechny běžné co jsem odepsal praskly.
Solu jsem ztratil.
Nejhorší skládací metry jsou ty pro P.R. účely. Ty jsou naprosto katastrofální.
Navážu na předešlého pisatele. Jestli ví, že ten zlatý svinovací metr nemá zase tak dlouhou historii jako ty skládací. Já jsem se se svinovacím metrem poprvé setkal na průmyslovce v 70. letech min. století. A to si ho náš mistr střežil jako oko v hlavě. Než byly ty svinovací na péro, tak byly pásma na kličku. No a ještě, pokud vím, tak jsou krejčovské metry, běžně v délce 150 cm. A ty mají taky ty stupnice opačně proti sobě. Zatímco na lícové straně je konec, tak na rubové je začátek. Zajisté ti dříve narození - jako já, to pamatují z vojny, kdy se poslední dny stříhal metr. 🤓
Jo a zapomněl jsem napsat, že ten krejčovský je z textilního materiálu. A můžeš si ho taky svinout, třeba kolem prstu...🤣🤩