Stary filmik, ale pozwolę sobie dodać bardzo istotną rzecz - żeby ogień wydobywał się z wydechu, najpierw trzeba usunąć katalizator. Katalizator ma za zadanie dopalać resztki niedopalonych wcześniej spalin (dzięki czemu są czystsze i bardziej ekologiczne), więc zablokuje wszystkie płomienie. Samo usunięcie katalizatora może dać efekt ognia z wydechu. Niektóre modyfikacje wydechu bez usunięcia katalizatora może skutkować rozerwaniem układu wydechowego. A kolejnym sposobem na ogień z rury jest urządzenie do odcinki, np. Bee-r rev limiter. Ustawia się na nim normalną, górną odcinkę, oraz odcinkę zapłonu w wybranych obrotach podłączonych np. pod czujnik ręcznego. Ale skąd płomienie? Normalnie odcinka jest realizowana poprzez wyłączenie wtryskiwaczy, a iskra sobie dalej strzela. Brak paliwa, brak napędu. To urządzenie zaś robi odwrotnie - wtryskiwacze działają, tłocząc paliwo, a uziemia iskrę - nie ma iskry, nie ma wybuchu, a paliwo leci w układ wydechowy. Po prostu podkrada iskrę z układu zapłonowego i nie daje jej na świecę. Potem, kiedy już iskra będzie, zapala się paliwo w cylindrze + paliwo w wydechu. Trzecią gałką do ustawienia tego urządzenia regulujemy sygnał PWM, uziemienia, regulując częstotliwość uziemienia iskry. Kiedy jest na krótko uziemiana, mamy efekt "popcorn" czyli krótkie częste "ta-ta-ta-ta-ta-ta-ta" jak z karabinu. Możemy też wydłużyć okresy bez iskry, uzyskując rzadsze jebnięcia na odcince typu "BANG-BANG", a płomienie mogą mieć i 2m. Samo urządzenie, oprócz aspektów wizualnych, można wykorzystać za pomocą drugiego ustawienia i zazwyczaj podłączenia pod czujnik ręcznego do zrobienia sobie launch control.
@@MotoZagwozdki Jak przypadkiem twój kanał wyskoczył mi na słynnej "głównej" zacząłem Cie oglądać. po kilku odcinkach zacząłem podejrzewać że jesteś "kamerzystą" Jesionowskiego :D PS: kiedy robisz te "triki " okulary/bez okularów to pod pewnym kątem kiedy nie masz na sobie okularów , wyglądasz praktycznie jak Stiffler z "american pie" :D To nie przytyk tylko taka ciekawostka :D
Jeszcze można dodać, w dawnych samochodach przygotowanych do sportu wyczynowego, gaźniki nie miały odcięcia paliwa przy hamowaniu silnikiem. Do cylindra trafiała mieszanka o nieprawidłowym składzie, stąd te samochody przy hamowaniu te samochody wyraźnie dymiły z wydechu i czasami strzelały kiedy niespalone paliwo wybuchało w kontakcie z rozgrzanym kolektorem wylotowym. Po przejściu na wtrysk w silnikach bez turbo zjawisko to zanikło, bo system wyłącza wtryskiwacze w momencie zdjęcia nogi z gazu, aż obroty nie spadną do jakiejśtam utawionej wartości. Inaczej było w seryjnych samochodach z gaźnikami, bo w ostatnich kilkunastu latach ich istnienia zaczęto stosować mechanizm który odcinał dopływ paliwa przy hamowaniu silnikiem.
A może coś o sprawności zawieszenia? Coś o diagnostyce amortyzatorów, co oznaczają procenty na stacji diagnostycznej i dlaczego pomimo wylanego amortyzatora wynik badania jest super pozytywny :)
Miałem z tym styczność wczoraj w kosiarce xD. Puściłem tą dźwignie co hamuje silnik i szybko ją wcisnąłem i był strzał (warto dodać że ta kosiarka ma już z 15 lat i wszystko jest tak rozregulowane, że żyje własnym życiem)
Z tym nieustawionym gaźnikiem bym się kłócił, u mnie w favoritce był ustawiony b. dobrze. A marchewy dawała lepsze niż nie jedne auto z turbo, i silnik nawet jak na swoje 26lat miał moc do samego końca. Teraz w audicy mam tak samo ;)
Nie było chyba jeszcze nic o owianych złą sławą filtrach DPF stosowanych w nowych dieslach. Za niedługo ma wejść nowa norma euro i podobne filtry dostaną też silniki benzynowe. Myślę że warto się zainteresować tematem i rozjaśnić kilka kwestii z nim związanych
Auta z samym DPF lub to jeszcze nie takie wielkie zło. Natomiast auta z DPF + adblue to już koszmar. To rozwiązanie stosowane jest od lat w dużych pojazdach ciężarowych, ale te poruszają się głównie poza obszarem miejskim i nie ma tam problemu z "cofką" do silnika. Problem rozrzedzającego się oleju w dostawczakach już się dzieje.
Kilka błędów chciałbym zaznaczyć #1 1:20 Efektowny ogień jak już * Efektywność to coś na plus jeśli chodzi o osiągi dla silnika. Efektowność to właśnie ogień z wydechu. Ma być efektywnie, nie efektownie jeśli zależy nam na przeznaczeniu paliwa na moc a nie na strzały w wydech. #2 2:45 Zapłon (wytworzenie iskry na świecy) nie następuje w GMP ale zawsze przed nim. Gdyby przeskok iskry był w tym samym czasie kiedy tłok znajduje się w GMP osiągi silnika byłyby dużo gorsze. *poprawione na filmie widzę
Opóźniony zapłon nie zawsze jest winą strzałów z rury. Niektóre osobowe wozy(głównie nowe silniki ze stajni VW) na obciążeniu częściowym(rozgrzany silnik, niski bieg, małe uchylenie przepustnicy) celowo przestawiają sobie zapłon w okolicy 5 stopni po GMP. Jeśli wierzyć zapewnianiom producenta pozwala to na spalanie uwarstwionej(ubogiej) mieszanki. Wraz ze zmiennym fazami dolotu i wydechu działa jak należy.... Niestety, jeszcze nie zapuściłem łapek do tych silników i osobiście tego nie potwierdzam póki co:P Co do prędkości osiąganych przez rozrząd i nie nadążaniu domykania i otwierania zaworów - oprę się tylko na zaworach ze sprężynami. Owszem, po rozkręceniu porządnie silnika może się zdarzyć, że sprężyny(zwłaszcza w starym silniku po tuningu) nie nadążają za prędkościami wału. Wówczas strzały będą, ale silnik nie będzie też w stanie wyżej się wkręcać, będzie przerywał, strzelał w dolot jak i wydech. Jako ciekawostkę podam, że w "mondrych ksionszkach" wspomina się o granicy prędkości obrotowej silnika z zaworami ze sprężynami jako okolice 8 -10 000 rpm. Co ciekawe popularne japońskie motocykle posiadają sprężyny na zaworkach a potrafią i 15 000 wykręcić bez problemu, co przeczy wytrzymałości materiałowej:P No i ostatnia rzecz - gazior i strzały. Powód dobrze podałeś. Zapomniałeś o jednym - silniki z gaźnikami w samochodach posiadają urządzenia zintegrowane z gaźnikiem(i to takie liche konstrukcje jak ruskie stare łady!), które w momencie gwałtownego przyrostu ciśnienia i wytwarzania próżni nie podają paliwa. Zwane oszczędzaczami lub bardziej fachowo - ekonomizerami. Po zamknięciu przepustnicy niezależnie od prędkości obrotowej(oczywiście za wyjątkiem obrotów jałowych) membranka lub zaworek zamyka również dopływ paliwa(najczęściej "zatyka" dysze) - i tak oto gaźnik działa jak wtrysk paliwa. Możemy hamować silnikiem na biegu nie zużywając w ogóle paliwa. O ile wszystko jest poprawnie wyregulowane i.... nie zużyte:P Jak obroty maleją maleje również podciśnienie w gaźniku stopniowo zezwalając na wydatek paliwa, co zapobiega zgaśnięciu silnika na luzie.
@Pr Sprężyny sprężynami, są różne rodzaje rozrządów, ich napędzania, wady i zalety. My mówimy o klasycznych sprężynowych rozwiązaniach, bo są tanie, lekkie, mało awaryjne i przede wszystkim potrafią w razie czego pracować przy smarowaniu mieszanym, a nie głównie płynnym. Krzysiek nie miał do końca racji odnośnie "inżynierów" i materiałów. Kiedyś, zwłaszcza przy paliwach o niskich wartościach oktanowych i co z tym się wiąże niskich stopniach sprężania stosowano rozrządy bezkolizyjne. Dlatego nie inwestowano kupę kasy w rozwój czegoś, co nie jest potrzebne. Potem pojawiły się wysokooktanowe paliwa, stopnie sprężania poszły do góry, pojawiły się konstrukcje z dwoma wałkami w głowicy(a dokładniej rozpowszechniono takie konstrukcje), nie można było zastosować już bezkolizyjnych rozrządów i w razie awarii sprężyn silniki nie miały szans na ocalenie(zazwyczaj, znam przypadki, gdzie pasek pękł w kolizyjnym rozrządzie podczas jazdy a żaden zawór nawet nie otarł się o tłoki). Materiały w produkcji sprężyn niewiele się zmienia od dekad i od dekad zaledwie kilka pierwiastków "opatentowano", (które i tak nie są stosowane w motoryzacji) zmieniło się za to sposób ich produkcji jak i lepszych testów sprężyn. Sa też konstrukcje z 2 sprężynami na 1 zaworze, zmienne fazy rozrządy a nawet zmienne wzniosy zaworów, a lista się nie kończy :P
Tak ale motocykle mają tytanowe zawory i sprężyny zaś te starsze ceramiczne i . Warto nadmienić że te starsze miały inne moce ktore były generowane pojemnością potem zasilaniem
Może kolejny odcinek o silniku Wankla ? I odpowiedź na pytanie czemu świetna prosta konstrukcja o wysokiej sprawności, nie sprawdziła się w starciu z praktyką ?
A mnie ciekawi jedna rzecz. Dlaczego szersza opona daje lepszą przyczepność skoro na fizyce zawsze mówiło się, że tarcie nie zależy od powierzchni styku? Mam teraz na myśli zwykły suchy asfalt, bo na mokrym dochodzi aquaplanning i tam węższa opona może lepiej odprowadzić wodę. Natomiast ma piachu czy w błocie logiczne jest, że szersze będzie lepsza, bo to mniesze ryzyko zakopania się. Więc jak to jest?
Zapewne nauczyciel użył jakiegoś skrótu myślowego i nie załapałeś lub chodziło o jakieś egzotyczne metale które przy małej powierzchni dają duże tarcie. Im szersza opona tym więc tego tarcia jest, im więcej tarcia tym więcej przyczepności.
współczynnik tarcia = t/f większa powierzchnia = mniejsze F chyba to tak na pierwszy rzut oka,chociaż jak sie chwilę zagłębiłem to w sumie nie wydaje mi sie że to jest to kluczowa kwestia ;x
Nauczycielowi chodziło o współczynnik tarcia a nie i sile. Współczynnik między metalem a metalem czy drewnem a metalem jest na całej powierzchni taki sam.
konradknd1 Zarówno współczynnik tarcia jak i siła tarcia nie zależą od powierzchni styku. Pisze to w książkach, w internecie i wszędzie indziej, więc nie sądzę, aby to było błędne stwierdzenie. Zależy tylko od współczynnika tarcia oraz siły nacisku i dlatego zastanawiam się, czemu w przypadku opon jest inaczej.
jeden jedyny sposób płomien z rury jest jeden. w rurze wydechowej masz iskrownik lub normalna ŚWIECA ZAPŁONOWA I LUB USTAWIENIE tak aby sie przelewało i benzyna leciała do rury wydechowej w której na końcu masz iskrownik, druga metoda to przycisk obok kierownicy który odcina 1/2 świece aby z 2 cylindrów sie przelała i paliwo przeszło na rure wydechową gdzie zaś jest świeca zapłonowa.... propn butanu (butli sie nie montuje wybuch gazu jest silniejszy niz benzyny i moze Ci rozerwac wydech nie wazne jak go wzmocnisz i tym tez możesz zdusić całkiem auto. widzialem wiele sportowych aut z takim efektem i kazde miało swiece w rurze i niektore miały osobny bak ale na paliwo 2-3 litry z drobnym ukladem wtryskowym zamontowanym w rurze aby nie przelac za mocno i nie rozsadzic wydechu
Ja słyszałem że w niektórych samochodach specjalnie na zimnym silniku jest za duża mieszanka aby ogień jak najszybciej ogrzał sondę lambda. Potem wprowadzono sondy z grzałkami i tego zjawiska już nie było ale nie było też tak ,,efektowne,, jak w przypadku samochodów rajdowych.
CWS T-1 A co z samochodami o mocy ponad 200km tam to już strzal generuje sama moc silnika czy w tych wszystkich tunerskich autach też mają niesprawny gaźnik czy wtrysk
Grochówka za 14zł na Orlenie plus zapalniczka ... Karmisz swoją starą wieczorem a w nocy tylko czekasz ... Takie strzały stary że szok .. no i kolory płomieni niesamowite .. tylko nie rób tego w namiocie ani w przyczepie kempingowej 😉😂😂
Strzały z wydechu mam na codzień :P Ale był jeden wyjątkowy jak uruchamiałem starego T4 , kręcił , kręcił , kręcił .... i JEBUDUP ! ( Nazbierało sie paliwo w wydechu ) a po wybuchu rozerwało puszke wydehu :D
Ja mam uszkodzoną cewkę (chyba) jak nie spali paliwa i pójedzie w wydech to jak walnie to masakra. Już 2 razy tłumik spawałem. Na dniach wymieniam cewkę. O dziwo tak jest na zimnym, więc chyba też szczelność zaworów jest średnia. Bo skąd zapłon mieszanki w wydechu?
Spoko filmy robisz. Tylko ja bym dał więcej szczegółów bo bardzo ogólnie mówisz. I zapomniales dodać ze nieszczelny układ wydechowy też może spowodować dopalanie się spalin w wydechu
trochę odkopie :D opóźnienie zapłonu stosuje się też w dieslach poprzez opóźnienie wtrysku w celu wytworzenia wyższej temperatury by wypalić filtr cząstek stałych
Ciekawe informacje. Ale co ja mam zrobić żeby się domykały zawory Wyczyścić specialna pastą zawory czy ustasic inaczej. Mam na 0.15 gdzyz mam z dziadowkiego materiału. Dam na 0.5 to się powyginaja Lub rozklepia jak nit. :? Zapłon rozdaz ustawiany dobrze. Nie ma puzniej ani szybciej. Hm jak z dotowego lub wylotowy ucieka to może przestawię. Lub się przestawił poprpstu. Wylewam myśli tu : D jak kogoś to i teresuje to mogę dać znać co było
Fajny, merytoryczny film, ale w 2:15 mówisz, że potrzebujemy utleniacza.. No bardziej potrzebujemy tlenu, bo utleniaczem jest wiele pierwiastków, które ulegają redukcji, czyli przyjmują elektrony od innych.
mi w 1.8t gdzie nie mam kata tylko DP i po czipie tez strzela z wydechu (czy jest ogien nie wiem) ale tylko w jednej sytuacji. np przyspieszam na 2 biegu na maxa i mryga ESP bo brakuje trakcji i przy np 5tys obr jak szybko puszcze gaz to wtedy strzeli z wydechu:) jak jest przyczenosc i ESP nie mruga to nie strzeli z wydechu:)
ja dotykam gazu tak go pytam i strzela mi z rury szczegolnie jak puszcze gaz i schodzi z obrotow. krotkie pykniecie gazu nie otwiera za bardzo przepustnicy ale zdazy sie polac paliwko, wczesniej miałem tez beeR polecam. Zrob odcinek czy wytłumacz dlaczego na postoju dodajac gaz nie wchodzi na doładowanie tylko pod obciazeniem wchodzi na doładowanie jak sie jedzie co sprawia ze obciazenie wpływa na to ze pojawia ie doładowanie. pozdrawiam SR20DET
co do szczalow to za wczesny zaplon bedzie w kilku cylindowym silniku szczelac a tak ze na odcienciu zaplonu jak i czasem specjalnie sie tak robi zeby rozkrecic turbo;d
Idąc za ciosem mógłbyś wyczerpać temat spalania stukowego i samozapłonu. Omówić wpływ na te zjawiska obciążenia silnika, wpływ temperatury, zbyt małej przepustowości wydechu, złego ustawienia rozrządu oraz przedstawić metodę sprawdzania czujników odpowiedzialnych za wpływ spalanie stukowe i samozapłon.. w tym czujnika spalania stukowego oraz tego jak dokładnie działa kiedy jest sprawny a kiedy jest uszkodzony i co może się w nim uszkodzić. Nie widziałem tego jeszcze na polskim youtube, który przedstawia problem tłumacząc wszystko złej jakości paliwem co tak naprawdę jedynie minimalizuje częstotliwość występowania powyższych objawów.
Zdajesz sobie sprawę, że to nie jest takie łatwe?:P Zależy tutaj od konstrukcji silnika, warunków, sterowaniem silnika, map wgranych w ECU, czułości czujników, metody regulacji, dokładności tworzenia mieszanki a nawet... od ilości dodatków biopaliwa w benzynie(etanol)...
Ja w swoim motocyklu z wydechem przelotowym zamontowałem moduł odcięcia zapłonu i gdy moduł jest włączony to strzela z wydechu jak popieprzony. Czy to normalne ? (gdy moduł jest wyłączony i nie ma odciny to nie strzela w ogóle)
Zagwozdka na dzisiaj: dlaczego przy odpalaniu diesla konieczne jest podgrzanie komory spalania w tym powietrza do odpalenia natomiast przy pracy silnika uruchomionego lepiej jest dostarczac zimne powietrze do mieszanki komory spalania ?
Jedno z drugim nie ma nic wspolnego tu chodzi o dzialanie silnika diesla. Przy odpalaniu podgrzewamy komore spalania aby temperatura byla odpowiednia naromiast w trakcie pracy silnika intercooler chlodzi spaliny aby zwiekszyc efektywność pracy silnika
Proszę cię bardzo:P ZAWSZE do spalenia mieszaniny palnej jest potrzebne CIEPŁO(dlatego też gwałtownie spada moc silnika w momencie spadku ciśnienia sprężania). W benzynie podczas sprężania automatycznie zwiększa się temperatura(oraz ciśnienie) mieszaniny i dzięki temu możliwy jest zapłon mieszanki. Natomiast w dieslu problemem jest zimny silnik, jego ścianki. Zassane powietrze jest zimne, jest go więcej niż w ciepłe dni, jakbyś w tym momencie podał paliwo to nic się nie stanie lub zacznie się paliwo spalać niecałkowicie. Ale jak ogrzejemy powietrze poprzez gorące świece żarowe lub ciepłą komorą spalania(zależy jakie rozwiązanie i gdzie świece żarowe są umieszczone) to zassane powietrze otrzymuje ciepło, które nie dość, że ułatwia nam mieszanie się z ropą to jeszcze poprawia proces spalania. Dlatego też zimnego diesla należy podgrzać świecami przez określony czas(czasami trzeba kilkukrotnie przełączać zapłon i uruchamiać ponownie świece, również z konieczności przyjęcia ciepła nie wystarczy 3-4 sekundy grzać świecami i odpalać). Diesle z lat 80-90tych dodatkowo posiadały ssanie - dźwigienkę, która przyspieszała wtrysk ropy, aby dać więcej czasu na zimnym silniku na ogrzanie ropy przed sprężaniem Warto tutaj jeszcze wspomnieć o pierwszych układach wtryskowych lub jeszcze gaźnikach - spotyka się w tych konstrukcjach takie fajne "tuneliki" - szybko grzejący się kolektor wydechowy emituje sporo ciepła, można wówczas użyć go do podgrzewania powietrza zasysanego.... Dlatego chociażby TICO posiadało taką przesłonę, którą się przestawiało w zimę tak, aby zasysał filtr powietrza ciepłe powietrze znad kolektora(oczywiście powietrze zasysane było przez filtr powietrza, a nie bezpośrednio do silnika). Małe fiaty też takie układy miewału Oczywiście zaraz padną komentarze, że komuś w zimę padły świece a diesel odpalał. Tak, to normalne w starych silnikach, które truły na potęgę i kiepsko mieszały ropę z powietrzem. Silniki te również mają mało mocy i ogólnie niską jak na obecne czasy sprawność cieplną. Ciężko jest mi to opisać bez wykresów. Warto poczytać książki o sterowaniu wtryskiem w dieslu.
mam takie strzelania w swoim skuterze, podrasowanym :D gdy zchodze z obrotów to strzela jak głupi płomieniem na pół metra, nagram jutro i spróbuje gdzieś tu to wstawić.
Chciałbym coś usłyszeć o tak zwanych "lewych obrotach" silnika. Kiedyś w starym traktorze tak mieliśmy że nie dało się go wyłączyć a jeszcze innym razem to w kombajnie trzeba było wyrwać przewód paliwowy żeby sam z siebie się zadusił. Od czego to zależy ? Czy to dotyczy tylko starych silników typu diesel ?
w silniku wolnossącym to raczej nic się dziać nie będzie co najwyżej zawory mogą się nadpalać ale w silnikach turbodoładowanych to już może być różnie może się na przykład układ wydechowy rozszczelnić od przegrzania i mocny wybuch może spowodować jakieś szkody
Zdajesz sobie sprawę, że siły działające podczas eksplozji konkretnie nagrzanej mieszaniny palnej są co najmniej duże? Wolnossące silniki zazwyczaj nie mają z tym problemów, chociaż potrafi się posypać katalizator od takich drgań podczas wybuchu. Przy turbo potrafi wyrwać kolektor ssący jak i wydechowy, co dopiero kilka blaszek zwanych wydechem.. Dla silnika nie jest to zdrowe - może dochodzić do zapłonów w momencie, kiedy tłok idzie ku górze(zawieszony zawór), dostają po dupie zawory wydechowe oraz kat.
Witam. Czy możesz mi powiedzieć co takiego się dzieje, że gdy wciskamy pedał gazu (przyśpieszenia) to samochód przyśpiesza? Co powoduje że samochód przyśpiesza? Zwiększona dawka powietrza???? Proszę pomóż mi rozwichłać tą zagadkę :) Pozdrawiam
2:10 jakaś nowa fizyka chyba. Skoro w cylindrze będzie za mało tlenu żeby spalić całe paliwo to skąd ten tlen wziąłby się w wydechu? Jakiś rozpad atomowy, tworzenie jednych atomów z całkiem innych? Propan ani butan są niepalne bez dodatku tlenu.
Układ wydechowy ma dwa końcowe otwory, gdzie jeden łączy się z kolektorem wydechowym przy silniku a drugi znajduje się zazwyczaj z tyłu samochodu (i łączy z powietrzem atmosferycznym) - a tutaj mamy tlen.
Tylko w którą stronę podróżują gazy w wydechu? Z końcówki do silnika czy odwrotnie? Gdyby tak było butle z propanem by wybuchały gdyby je odkręcić i podpalić, tak samo palniki.
Każdy zużyty silnik będzie zużywał olej a hondy miały to do siebie, że były popularne wśród młodych kierowców którzy z 15letnich aut chcą wyciskać ile się da. Mialem 3 hondy (normalnie użytkowane) i żadna nie piła oleju-od czasu do czasu coś dolałem ale bez przesady. Dla porównania moj znajomy w 5letnim Jeepie dolewa 1 litr na 1500km i to wg niego jest calkowicie normalne.
Po co montować świece do układu wydechowego i podawać tam LPG to ma służyć za silnik odrzutowy? nie spotkałem się jeszcze z takim rozwiązaniem zawsze LPG podawane jest do cylindra a nie w wydech
Kacper Sambór jezeli tylko przez chwile gdy zimny silnik to jest to normalne. Bo w tlumiku skrapla sie para wodna. Ale jezeli jest tak caly czas to jest to zly znak np. Slabe paliwo
Jak rozumiem antylag system wtłacza powietrze z blow off-a w wydech w tak mocno uproszczonym tłumaczeniu? Jaki to ma wpływ na samą sprężarkę oraz układ wydechowy? Używając praw logiki AL wytwarza o wiele większą temperaturę w układzie wydechowym gdyż to właśnie tam jest spalana mieszanka a nie w cylindrze który jest chłodzony. Obawiam się iż turbina jak i wydech bardzo szybko padają i po kilku przejazdach kolokwialnie mówiąc są do dupy. Mam pytanie z czego są wykonane wirniki w turbinie i te dysze(to w czym się kręci wirnik)? Zwykły metal raczej uległ by stopieniu. O ile w zwykłym aucie gdzie turbo nie rozgrzewa się do czerwoności to zapewne stal i żeliwo wystarczą, a co siedzi w rajdowych turbinach które niejednokrotnie są aż białe? I czym one są chłodzone? Przecież olej w takiej temperaturze uległby zapłonowi.
A jak ze szkodliwością dla silnika, lub wydechu? Słyszałem oraz widziałem sytuacje w których, dochodziło do podpalenia samochodu, właśnie od strzałów z wydechu. Może powiesz coś na ten temat? Np. Jak tego unikać. A kolejne moje pytanie dotyczy zaworów blow off, wiem ze jest dużo filmików na ten temat, ale widać że Ty duże pojęcie na temat mechaniki samochodowej.
AdrianX w dużym skrócie, diesel im ma niższa temp. Cieczy chlodzacej tym podaje więcej paliwa co jak wiadomo skutkuje nie dopalaniem się jego. Dotyczy do oczywiście starszych układów z pompą rotacyjna bo nowsze rozwiązania już nie "śmierdzą" tak bardzo :)
Stary filmik, ale pozwolę sobie dodać bardzo istotną rzecz - żeby ogień wydobywał się z wydechu, najpierw trzeba usunąć katalizator. Katalizator ma za zadanie dopalać resztki niedopalonych wcześniej spalin (dzięki czemu są czystsze i bardziej ekologiczne), więc zablokuje wszystkie płomienie. Samo usunięcie katalizatora może dać efekt ognia z wydechu. Niektóre modyfikacje wydechu bez usunięcia katalizatora może skutkować rozerwaniem układu wydechowego.
A kolejnym sposobem na ogień z rury jest urządzenie do odcinki, np. Bee-r rev limiter. Ustawia się na nim normalną, górną odcinkę, oraz odcinkę zapłonu w wybranych obrotach podłączonych np. pod czujnik ręcznego. Ale skąd płomienie? Normalnie odcinka jest realizowana poprzez wyłączenie wtryskiwaczy, a iskra sobie dalej strzela. Brak paliwa, brak napędu. To urządzenie zaś robi odwrotnie - wtryskiwacze działają, tłocząc paliwo, a uziemia iskrę - nie ma iskry, nie ma wybuchu, a paliwo leci w układ wydechowy. Po prostu podkrada iskrę z układu zapłonowego i nie daje jej na świecę. Potem, kiedy już iskra będzie, zapala się paliwo w cylindrze + paliwo w wydechu. Trzecią gałką do ustawienia tego urządzenia regulujemy sygnał PWM, uziemienia, regulując częstotliwość uziemienia iskry. Kiedy jest na krótko uziemiana, mamy efekt "popcorn" czyli krótkie częste "ta-ta-ta-ta-ta-ta-ta" jak z karabinu. Możemy też wydłużyć okresy bez iskry, uzyskując rzadsze jebnięcia na odcince typu "BANG-BANG", a płomienie mogą mieć i 2m. Samo urządzenie, oprócz aspektów wizualnych, można wykorzystać za pomocą drugiego ustawienia i zazwyczaj podłączenia pod czujnik ręcznego do zrobienia sobie launch control.
Przypnę Twój komentarz :)
@@MotoZagwozdki Jak przypadkiem twój kanał wyskoczył mi na słynnej "głównej" zacząłem Cie oglądać. po kilku odcinkach zacząłem podejrzewać że jesteś "kamerzystą" Jesionowskiego :D PS: kiedy robisz te "triki " okulary/bez okularów to pod pewnym kątem kiedy nie masz na sobie okularów , wyglądasz praktycznie jak Stiffler z "american pie" :D To nie przytyk tylko taka ciekawostka :D
Jeszcze można dodać, w dawnych samochodach przygotowanych do sportu wyczynowego, gaźniki nie miały odcięcia paliwa przy hamowaniu silnikiem. Do cylindra trafiała mieszanka o nieprawidłowym składzie, stąd te samochody przy hamowaniu te samochody wyraźnie dymiły z wydechu i czasami strzelały kiedy niespalone paliwo wybuchało w kontakcie z rozgrzanym kolektorem wylotowym. Po przejściu na wtrysk w silnikach bez turbo zjawisko to zanikło, bo system wyłącza wtryskiwacze w momencie zdjęcia nogi z gazu, aż obroty nie spadną do jakiejśtam utawionej wartości.
Inaczej było w seryjnych samochodach z gaźnikami, bo w ostatnich kilkunastu latach ich istnienia zaczęto stosować mechanizm który odcinał dopływ paliwa przy hamowaniu silnikiem.
A czy w każdym samochodzie się da np wolno saki np audi a4 b5 1.6
Stare BMW wycinasz kata i odlaczasz silniczek krokowy marchewy metrowe
A może coś o sprawności zawieszenia? Coś o diagnostyce amortyzatorów, co oznaczają procenty na stacji diagnostycznej i dlaczego pomimo wylanego amortyzatora wynik badania jest super pozytywny :)
Miałem z tym styczność wczoraj w kosiarce xD. Puściłem tą dźwignie co hamuje silnik i szybko ją wcisnąłem i był strzał (warto dodać że ta kosiarka ma już z 15 lat i wszystko jest tak rozregulowane, że żyje własnym życiem)
Z wielką chęcią posłuchał bym o systemie blow off w samochodach z turbo. Chodzi o ten piękny dźwięk po opuszczeniu gazu w Skyline r34.
Z tym nieustawionym gaźnikiem bym się kłócił, u mnie w favoritce był ustawiony b. dobrze. A marchewy dawała lepsze niż nie jedne auto z turbo, i silnik nawet jak na swoje 26lat miał moc do samego końca. Teraz w audicy mam tak samo ;)
4:55 Ciemność widzę.
Ja też
No oczywiście coś się zawsze musi spierdzielić :( Na szczęście umieszczam linki do tych filmów w opisie.
Trochę więcej wyobraźni :D
Nie było chyba jeszcze nic o owianych złą sławą filtrach DPF stosowanych w nowych dieslach. Za niedługo ma wejść nowa norma euro i podobne filtry dostaną też silniki benzynowe.
Myślę że warto się zainteresować tematem i rozjaśnić kilka kwestii z nim związanych
Popieram pomysł
No nie było - racja ;)
Auta z samym DPF lub to jeszcze nie takie wielkie zło. Natomiast auta z DPF + adblue to już koszmar. To rozwiązanie stosowane jest od lat w dużych pojazdach ciężarowych, ale te poruszają się głównie poza obszarem miejskim i nie ma tam problemu z "cofką" do silnika. Problem rozrzedzającego się oleju w dostawczakach już się dzieje.
Juz sa produkowane filtry do silnikow benzynowych...nazywane sa GPFami.
czuję pociąg do ciebie - I feel train to you
poczekaj - Afterwait
xD
Dobre ;)
Widzę, że widz NrGeeka :D
nima krapa :( shit is going around of me
Thank to you from the Mountain, dziękuję z góry
Dobrze napisal, polac mu! Na zdr... For health!
Wiedziałem jak to się mnie więcej dzieje ale bez takich szczegółów Więc Lapka i subik!
Dzięki !
Spoko
Kilka błędów chciałbym zaznaczyć
#1
1:20
Efektowny ogień jak już *
Efektywność to coś na plus jeśli chodzi o osiągi dla silnika. Efektowność to właśnie ogień z wydechu.
Ma być efektywnie, nie efektownie jeśli zależy nam na przeznaczeniu paliwa na moc a nie na strzały w wydech.
#2
2:45
Zapłon (wytworzenie iskry na świecy) nie następuje w GMP ale zawsze przed nim. Gdyby przeskok iskry był w tym samym czasie kiedy tłok znajduje się w GMP osiągi silnika byłyby dużo gorsze.
*poprawione na filmie widzę
Tak, dzięki za uwagi!
Opóźniony zapłon nie zawsze jest winą strzałów z rury. Niektóre osobowe wozy(głównie nowe silniki ze stajni VW) na obciążeniu częściowym(rozgrzany silnik, niski bieg, małe uchylenie przepustnicy) celowo przestawiają sobie zapłon w okolicy 5 stopni po GMP. Jeśli wierzyć zapewnianiom producenta pozwala to na spalanie uwarstwionej(ubogiej) mieszanki. Wraz ze zmiennym fazami dolotu i wydechu działa jak należy.... Niestety, jeszcze nie zapuściłem łapek do tych silników i osobiście tego nie potwierdzam póki co:P
Co do prędkości osiąganych przez rozrząd i nie nadążaniu domykania i otwierania zaworów - oprę się tylko na zaworach ze sprężynami. Owszem, po rozkręceniu porządnie silnika może się zdarzyć, że sprężyny(zwłaszcza w starym silniku po tuningu) nie nadążają za prędkościami wału. Wówczas strzały będą, ale silnik nie będzie też w stanie wyżej się wkręcać, będzie przerywał, strzelał w dolot jak i wydech. Jako ciekawostkę podam, że w "mondrych ksionszkach" wspomina się o granicy prędkości obrotowej silnika z zaworami ze sprężynami jako okolice 8 -10 000 rpm. Co ciekawe popularne japońskie motocykle posiadają sprężyny na zaworkach a potrafią i 15 000 wykręcić bez problemu, co przeczy wytrzymałości materiałowej:P
No i ostatnia rzecz - gazior i strzały. Powód dobrze podałeś. Zapomniałeś o jednym - silniki z gaźnikami w samochodach posiadają urządzenia zintegrowane z gaźnikiem(i to takie liche konstrukcje jak ruskie stare łady!), które w momencie gwałtownego przyrostu ciśnienia i wytwarzania próżni nie podają paliwa. Zwane oszczędzaczami lub bardziej fachowo - ekonomizerami. Po zamknięciu przepustnicy niezależnie od prędkości obrotowej(oczywiście za wyjątkiem obrotów jałowych) membranka lub zaworek zamyka również dopływ paliwa(najczęściej "zatyka" dysze) - i tak oto gaźnik działa jak wtrysk paliwa. Możemy hamować silnikiem na biegu nie zużywając w ogóle paliwa. O ile wszystko jest poprawnie wyregulowane i.... nie zużyte:P Jak obroty maleją maleje również podciśnienie w gaźniku stopniowo zezwalając na wydatek paliwa, co zapobiega zgaśnięciu silnika na luzie.
Dzięki za garść informacji. Przypominam Twój komentarz ;)
@Pr Sprężyny sprężynami, są różne rodzaje rozrządów, ich napędzania, wady i zalety. My mówimy o klasycznych sprężynowych rozwiązaniach, bo są tanie, lekkie, mało awaryjne i przede wszystkim potrafią w razie czego pracować przy smarowaniu mieszanym, a nie głównie płynnym.
Krzysiek nie miał do końca racji odnośnie "inżynierów" i materiałów. Kiedyś, zwłaszcza przy paliwach o niskich wartościach oktanowych i co z tym się wiąże niskich stopniach sprężania stosowano rozrządy bezkolizyjne. Dlatego nie inwestowano kupę kasy w rozwój czegoś, co nie jest potrzebne. Potem pojawiły się wysokooktanowe paliwa, stopnie sprężania poszły do góry, pojawiły się konstrukcje z dwoma wałkami w głowicy(a dokładniej rozpowszechniono takie konstrukcje), nie można było zastosować już bezkolizyjnych rozrządów i w razie awarii sprężyn silniki nie miały szans na ocalenie(zazwyczaj, znam przypadki, gdzie pasek pękł w kolizyjnym rozrządzie podczas jazdy a żaden zawór nawet nie otarł się o tłoki). Materiały w produkcji sprężyn niewiele się zmienia od dekad i od dekad zaledwie kilka pierwiastków "opatentowano", (które i tak nie są stosowane w motoryzacji) zmieniło się za to sposób ich produkcji jak i lepszych testów sprężyn.
Sa też konstrukcje z 2 sprężynami na 1 zaworze, zmienne fazy rozrządy a nawet zmienne wzniosy zaworów, a lista się nie kończy :P
Tak ale motocykle mają tytanowe zawory i sprężyny zaś te starsze ceramiczne i . Warto nadmienić że te starsze miały inne moce ktore były generowane pojemnością potem zasilaniem
Może kolejny odcinek o silniku Wankla ? I odpowiedź na pytanie czemu świetna prosta konstrukcja o wysokiej sprawności, nie sprawdziła się w starciu z praktyką ?
Mam już na liście, ale nie jestem pewien czy powiedziałbym coś nowego (w porównaniu do tego co już można znaleźć na YT).
A mnie ciekawi jedna rzecz. Dlaczego szersza opona daje lepszą przyczepność skoro na fizyce zawsze mówiło się, że tarcie nie zależy od powierzchni styku? Mam teraz na myśli zwykły suchy asfalt, bo na mokrym dochodzi aquaplanning i tam węższa opona może lepiej odprowadzić wodę. Natomiast ma piachu czy w błocie logiczne jest, że szersze będzie lepsza, bo to mniesze ryzyko zakopania się. Więc jak to jest?
Zapewne nauczyciel użył jakiegoś skrótu myślowego i nie załapałeś lub chodziło o jakieś egzotyczne metale które przy małej powierzchni dają duże tarcie.
Im szersza opona tym więc tego tarcia jest, im więcej tarcia tym więcej przyczepności.
BraDom No nie wydaje mi się :) Poszukaj w internecie od czego zależy tarcie, a od czego nie.
współczynnik tarcia = t/f
większa powierzchnia = mniejsze F
chyba
to tak na pierwszy rzut oka,chociaż jak sie chwilę zagłębiłem to w sumie nie wydaje mi sie że to jest to kluczowa kwestia ;x
Nauczycielowi chodziło o współczynnik tarcia a nie i sile. Współczynnik między metalem a metalem czy drewnem a metalem jest na całej powierzchni taki sam.
konradknd1 Zarówno współczynnik tarcia jak i siła tarcia nie zależą od powierzchni styku. Pisze to w książkach, w internecie i wszędzie indziej, więc nie sądzę, aby to było błędne stwierdzenie. Zależy tylko od współczynnika tarcia oraz siły nacisku i dlatego zastanawiam się, czemu w przypadku opon jest inaczej.
jeden jedyny sposób płomien z rury jest jeden. w rurze wydechowej masz iskrownik lub normalna ŚWIECA ZAPŁONOWA I LUB USTAWIENIE tak aby sie przelewało i benzyna leciała do rury wydechowej w której na końcu masz iskrownik, druga metoda to przycisk obok kierownicy który odcina 1/2 świece aby z 2 cylindrów sie przelała i paliwo przeszło na rure wydechową gdzie zaś jest świeca zapłonowa.... propn butanu (butli sie nie montuje wybuch gazu jest silniejszy niz benzyny i moze Ci rozerwac wydech nie wazne jak go wzmocnisz i tym tez możesz zdusić całkiem auto. widzialem wiele sportowych aut z takim efektem i kazde miało swiece w rurze i niektore miały osobny bak ale na paliwo 2-3 litry z drobnym ukladem wtryskowym zamontowanym w rurze aby nie przelac za mocno i nie rozsadzic wydechu
Ja miałem Clio 1.6 8v 98r które strzelalo jak się go kręcilo lub przy redukcji ;) Zajebiste auto było :D
Ja słyszałem że w niektórych samochodach specjalnie na zimnym silniku jest za duża mieszanka aby ogień jak najszybciej ogrzał sondę lambda. Potem wprowadzono sondy z grzałkami i tego zjawiska już nie było ale nie było też tak ,,efektowne,, jak w przypadku samochodów rajdowych.
Przynajmniej wyjaśnione ,dlaczego tak się dzieje,dzięki :D
Wporzo !
CWS T-1 A co z samochodami o mocy ponad 200km tam to już strzal generuje sama moc silnika czy w tych wszystkich tunerskich autach też mają niesprawny gaźnik czy wtrysk
Dlaczego Maluch ma zgniecioną rurę? Od zawsze mnie to ciekawiło. XD
Bez kitu XD
Dla dźwięku pierdzenia.
Bo bez zgnieconej brzmi głośno
Jak zawsze mega odcinek, nie zniechęcaj się do robienia filmów!
Staram się xD
ja mam takie wystrzały z rury wydechowej przy zchodzeniu z obrotów w kosiarce firmy subaru 190ccm
jabłko XD subaru tak mają xD
u mnie to nawet delikatnie na zimnym strzela w wydechu XD mówię o imprezie gl2.0
U mnie też strzela dość mocno, silnik honda gcv 160
Grochówka za 14zł na Orlenie plus zapalniczka ... Karmisz swoją starą wieczorem a w nocy tylko czekasz ... Takie strzały stary że szok .. no i kolory płomieni niesamowite .. tylko nie rób tego w namiocie ani w przyczepie kempingowej 😉😂😂
Bardzo fajny filmik
4:22 najlepszy moment xd
Strzały z wydechu mam na codzień :P
Ale był jeden wyjątkowy jak uruchamiałem starego T4 , kręcił , kręcił , kręcił .... i JEBUDUP ! ( Nazbierało sie paliwo w wydechu ) a po wybuchu rozerwało puszke wydehu :D
Ja mam uszkodzoną cewkę (chyba) jak nie spali paliwa i pójedzie w wydech to jak walnie to masakra. Już 2 razy tłumik spawałem. Na dniach wymieniam cewkę. O dziwo tak jest na zimnym, więc chyba też szczelność zaworów jest średnia. Bo skąd zapłon mieszanki w wydechu?
Spoko filmy robisz. Tylko ja bym dał więcej szczegółów bo bardzo ogólnie mówisz. I zapomniales dodać ze nieszczelny układ wydechowy też może spowodować dopalanie się spalin w wydechu
Hej, dziękuje za opinie ;)
Tak miałem ostatnio styczność z płomieniami.. Stodoła mi się zapaliła..
trochę odkopie :D opóźnienie zapłonu stosuje się też w dieslach poprzez opóźnienie wtrysku w celu wytworzenia wyższej temperatury by wypalić filtr cząstek stałych
Ciekawe informacje.
Ale co ja mam zrobić żeby się domykały zawory
Wyczyścić specialna pastą zawory czy ustasic inaczej. Mam na 0.15 gdzyz mam z dziadowkiego materiału. Dam na 0.5 to się powyginaja
Lub rozklepia jak nit. :? Zapłon rozdaz ustawiany dobrze. Nie ma puzniej ani szybciej. Hm jak z dotowego lub wylotowy ucieka to może przestawię. Lub się przestawił poprpstu. Wylewam myśli tu : D jak kogoś to i teresuje to mogę dać znać co było
Moduł cdi był zepsuty. Wymieniłem i już jest ok. Zmieniłem na zaworach z 0.15 na 0.5 może mi nie zklepie zaworów. Lepiej się zbiera
Fajny, merytoryczny film, ale w 2:15 mówisz, że potrzebujemy utleniacza.. No bardziej potrzebujemy tlenu, bo utleniaczem jest wiele pierwiastków, które ulegają redukcji, czyli przyjmują elektrony od innych.
Poradnik jak strzelać gulfem z wydechu ;D
Witam u mnie w suzuki gs 550 m nie szczelnie złączony kolektor z tłumikiem dostawało się powietrze i po puszczeniu gazu z 5 tyś obt strzelało
mi w 1.8t gdzie nie mam kata tylko DP i po czipie tez strzela z wydechu (czy jest ogien nie wiem) ale tylko w jednej sytuacji. np przyspieszam na 2 biegu na maxa i mryga ESP bo brakuje trakcji i przy np 5tys obr jak szybko puszcze gaz to wtedy strzeli z wydechu:)
jak jest przyczenosc i ESP nie mruga to nie strzeli z wydechu:)
ja dotykam gazu tak go pytam i strzela mi z rury szczegolnie jak puszcze gaz i schodzi z obrotow. krotkie pykniecie gazu nie otwiera za bardzo przepustnicy ale zdazy sie polac paliwko, wczesniej miałem tez beeR polecam.
Zrob odcinek czy wytłumacz dlaczego na postoju dodajac gaz nie wchodzi na doładowanie tylko pod obciazeniem wchodzi na doładowanie jak sie jedzie co sprawia ze obciazenie wpływa na to ze pojawia ie doładowanie. pozdrawiam SR20DET
Pamiętam jak bratu poldek i maluch strzelały. Calutki wydech zdjęty i jazda :D
Proponuje w następnym odcinku poruszyć temat alternatora:)
Mam już na liście do zrobienia.
co do szczalow to za wczesny zaplon bedzie w kilku cylindowym silniku szczelac a tak ze na odcienciu zaplonu jak i czasem specjalnie sie tak robi zeby rozkrecic turbo;d
Idąc za ciosem mógłbyś wyczerpać temat spalania stukowego i samozapłonu. Omówić wpływ na te zjawiska obciążenia silnika, wpływ temperatury, zbyt małej przepustowości wydechu, złego ustawienia rozrządu oraz przedstawić metodę sprawdzania czujników odpowiedzialnych za wpływ spalanie stukowe i samozapłon.. w tym czujnika spalania stukowego oraz tego jak dokładnie działa kiedy jest sprawny a kiedy jest uszkodzony i co może się w nim uszkodzić. Nie widziałem tego jeszcze na polskim youtube, który przedstawia problem tłumacząc wszystko złej jakości paliwem co tak naprawdę jedynie minimalizuje częstotliwość występowania powyższych objawów.
Dziękuje za propozycję.
Zdajesz sobie sprawę, że to nie jest takie łatwe?:P
Zależy tutaj od konstrukcji silnika, warunków, sterowaniem silnika, map wgranych w ECU, czułości czujników, metody regulacji, dokładności tworzenia mieszanki a nawet... od ilości dodatków biopaliwa w benzynie(etanol)...
W 2suwie jak mi się zapłon przestawił to tak jebło że wydech rozerwało 😂😂😂
O huj na prawde?
Pamiętam jak miałem golfa 2 1.8 na gaźniku to zawsze dawałem mu w gaz i wyłączałem zapłon :D
Ale szedł ogień :P
A jak się opóźni zapłon, to nie będzie waliło cały czas zamiast tylko po odpuszczeniu gazu?
Ja w swoim motocyklu z wydechem przelotowym zamontowałem moduł odcięcia zapłonu i gdy moduł jest włączony to strzela z wydechu jak popieprzony. Czy to normalne ? (gdy moduł jest wyłączony i nie ma odciny to nie strzela w ogóle)
Zagwozdka na dzisiaj: dlaczego przy odpalaniu diesla konieczne jest podgrzanie komory spalania w tym powietrza do odpalenia natomiast przy pracy silnika uruchomionego lepiej jest dostarczac zimne powietrze do mieszanki komory spalania ?
Jeśli się nie mylę to dlatego, że mieszanka w dieslu zapala się samoczynnie poprzez sprężenie a benzyna potrzebuje iskry. Oczywiście mogę się mylić :)
Jedno z drugim nie ma nic wspolnego tu chodzi o dzialanie silnika diesla. Przy odpalaniu podgrzewamy komore spalania aby temperatura byla odpowiednia naromiast w trakcie pracy silnika intercooler chlodzi spaliny aby zwiekszyc efektywność pracy silnika
Od kiedy intercooler chłodzi spaliny?
Proszę cię bardzo:P
ZAWSZE do spalenia mieszaniny palnej jest potrzebne CIEPŁO(dlatego też gwałtownie spada moc silnika w momencie spadku ciśnienia sprężania). W benzynie podczas sprężania automatycznie zwiększa się temperatura(oraz ciśnienie) mieszaniny i dzięki temu możliwy jest zapłon mieszanki. Natomiast w dieslu problemem jest zimny silnik, jego ścianki. Zassane powietrze jest zimne, jest go więcej niż w ciepłe dni, jakbyś w tym momencie podał paliwo to nic się nie stanie lub zacznie się paliwo spalać niecałkowicie. Ale jak ogrzejemy powietrze poprzez gorące świece żarowe lub ciepłą komorą spalania(zależy jakie rozwiązanie i gdzie świece żarowe są umieszczone) to zassane powietrze otrzymuje ciepło, które nie dość, że ułatwia nam mieszanie się z ropą to jeszcze poprawia proces spalania. Dlatego też zimnego diesla należy podgrzać świecami przez określony czas(czasami trzeba kilkukrotnie przełączać zapłon i uruchamiać ponownie świece, również z konieczności przyjęcia ciepła nie wystarczy 3-4 sekundy grzać świecami i odpalać). Diesle z lat 80-90tych dodatkowo posiadały ssanie - dźwigienkę, która przyspieszała wtrysk ropy, aby dać więcej czasu na zimnym silniku na ogrzanie ropy przed sprężaniem
Warto tutaj jeszcze wspomnieć o pierwszych układach wtryskowych lub jeszcze gaźnikach - spotyka się w tych konstrukcjach takie fajne "tuneliki" - szybko grzejący się kolektor wydechowy emituje sporo ciepła, można wówczas użyć go do podgrzewania powietrza zasysanego.... Dlatego chociażby TICO posiadało taką przesłonę, którą się przestawiało w zimę tak, aby zasysał filtr powietrza ciepłe powietrze znad kolektora(oczywiście powietrze zasysane było przez filtr powietrza, a nie bezpośrednio do silnika). Małe fiaty też takie układy miewału
Oczywiście zaraz padną komentarze, że komuś w zimę padły świece a diesel odpalał. Tak, to normalne w starych silnikach, które truły na potęgę i kiepsko mieszały ropę z powietrzem. Silniki te również mają mało mocy i ogólnie niską jak na obecne czasy sprawność cieplną.
Ciężko jest mi to opisać bez wykresów. Warto poczytać książki o sterowaniu wtryskiem w dieslu.
A o EGR słyszałeś?:)
mam takie strzelania w swoim skuterze, podrasowanym :D gdy zchodze z obrotów to strzela jak głupi płomieniem na pół metra, nagram jutro i spróbuje gdzieś tu to wstawić.
no i jak z tymi płomieniami? :D
Nie mam skręceń z powodu Twojego angielskiego ale boli mnie układ odbierający dźwięki gdy mówisz "włancza, załancza..." 😂😉
Trabant to dopiero wydech pali:)
Chciałbym coś usłyszeć o tak zwanych "lewych obrotach" silnika. Kiedyś w starym traktorze tak mieliśmy że nie dało się go wyłączyć a jeszcze innym razem to w kombajnie trzeba było wyrwać przewód paliwowy żeby sam z siebie się zadusił. Od czego to zależy ? Czy to dotyczy tylko starych silników typu diesel ?
Mi to w Malczaju jak rąbneło to wydech zgubiłem, pekly szpilki mocujące wydech do głowicy :/
a skąd strzały w nowych samochodach (jak np A45 AMG)?
W komputerze jest zapisane że ma podać więcej paliwa
jak chodzi Ci o strzały pprzy zmianie biegów to za to odpowiada skrzynia dwusprzęgłowa (np dsg farts)
Silnik za kołami nie nadanża
@@ss8826 hahahahahaaha 😂
W moim quadzie strzela pięknie 🙂
W moim ciągle strzela jak na poligonie 😁
Można pv
Teraz już wiem :D
I o to chodziło!
A jest to szkodliwe dla silnika czy tylko dla wydechu ?
jak ci ma niby wydech rozsadzic????? przeciez gazu sobie wylatuja i cala energia zapalenia sie mieszanki
w silniku wolnossącym to raczej nic się dziać nie będzie co najwyżej zawory mogą się nadpalać ale w silnikach turbodoładowanych to już może być różnie może się na przykład układ wydechowy rozszczelnić od przegrzania i mocny wybuch może spowodować jakieś szkody
Zdajesz sobie sprawę, że siły działające podczas eksplozji konkretnie nagrzanej mieszaniny palnej są co najmniej duże? Wolnossące silniki zazwyczaj nie mają z tym problemów, chociaż potrafi się posypać katalizator od takich drgań podczas wybuchu. Przy turbo potrafi wyrwać kolektor ssący jak i wydechowy, co dopiero kilka blaszek zwanych wydechem..
Dla silnika nie jest to zdrowe - może dochodzić do zapłonów w momencie, kiedy tłok idzie ku górze(zawieszony zawór), dostają po dupie zawory wydechowe oraz kat.
Ja w motocyklu mam zawsze zaplon w gmp czyli tez przy otwartym zawoze wydechowym i wtedy mieszanka sie dopala
3:18 mmm charger’ek z 69/70 :3
A jak uzyskać w motocyklach płomienie?
Czy te strzały są szkodliwe?
1:18 Efektowny*
Mój fiat 126 lubi sobie od czasu do czasu tak po prostu strzelić i wystraszyć kierowcę.
Czy tutaj gimbusy też uczą się liczyć?
Nie
Dorian Białaszewski spójrz niżej.
Jak widać naukę mechaniki warto zacząć od najmłodszych lat :)
klejnos94 czego liczyć?
R G liczyć numery, pierwszy, drugi trzeci... jak downy.
Nagraj Film ile wytrzymują świece zapłonowe w samochodach seryjnych i w samochodach tuningowych którymi się driftuje??
W kosiarkachz olejem i w odśnieżarce
Witam. Czy możesz mi powiedzieć co takiego się dzieje, że gdy wciskamy pedał gazu (przyśpieszenia) to samochód przyśpiesza? Co powoduje że samochód przyśpiesza? Zwiększona dawka powietrza???? Proszę pomóż mi rozwichłać tą zagadkę :)
Pozdrawiam
CWS T-1 , a jak stare samochody nie mają komputera? To jak to sie dzieje?
W starszym samochodach mieliśmy np. gaźnik w którym przepływające powietrze powodowało zabieranie kropelek paliwa z dyszy.
Dzięki a dodasz materiał filmowy na ten temat? Żebym mógł to zobaczyć to na oczy :)
Tutaj coś o tym mówiłem: ruclips.net/video/ldY_9DxOBeM/видео.html&lc=UgzqMEvNXooTIueViCh4AaABAg
A co jak by podlaczyc powietrze z zaworu obejsciowego za turbine? Beda strzaly bez nadwyrezania turbiny? Cz moze bedzie to chomowalo turbineP???
przecież jeszcze jest BOV który przy zmianie biegu na większych obrotach daje niezła marchewe :)
Mi dzisiaj w moim simsonie tak pierdolneło z wydechu kurwa normalnie ogłuchłem na dobre 10 minut. Chumra dymu za mną była.
Jak działa VTEC, DOHC, SOHC?
VVTi, Vanos, MIVEC... itd
Zmienne fazy rozrządu to jedno, a DOHC, SOHC, OHV, itd. to są typy silników pod względem budowy rozrządu.
To niech opowie o jednym jak i o drugim, odcinek o rozrządzie :D
u miłośników 4 kółek masz fajny film o tym
Vteck działa tak że się można zesrać
2:10 jakaś nowa fizyka chyba. Skoro w cylindrze będzie za mało tlenu żeby spalić całe paliwo to skąd ten tlen wziąłby się w wydechu? Jakiś rozpad atomowy, tworzenie jednych atomów z całkiem innych?
Propan ani butan są niepalne bez dodatku tlenu.
Układ wydechowy ma dwa końcowe otwory, gdzie jeden łączy się z kolektorem wydechowym przy silniku a drugi znajduje się zazwyczaj z tyłu samochodu (i łączy z powietrzem atmosferycznym) - a tutaj mamy tlen.
Tylko w którą stronę podróżują gazy w wydechu? Z końcówki do silnika czy odwrotnie? Gdyby tak było butle z propanem by wybuchały gdyby je odkręcić i podpalić, tak samo palniki.
no przydałby się na końcu jakiś screen z tej ostatniej gazowej opcji, a tak to spoko.
W opisie masz link ;)
Mówi się że silnik w Hondzie Civic zużywa b. dużo oleju.
Czy to prawda?
Nie
Każdy zużyty silnik będzie zużywał olej a hondy miały to do siebie, że były popularne wśród młodych kierowców którzy z 15letnich aut chcą wyciskać ile się da. Mialem 3 hondy (normalnie użytkowane) i żadna nie piła oleju-od czasu do czasu coś dolałem ale bez przesady.
Dla porównania moj znajomy w 5letnim Jeepie dolewa 1 litr na 1500km i to wg niego jest calkowicie normalne.
Co to jest odcinka jak ją robić i do czego służy ???
2:23 kurwa sie wystraszyłem
Ja też
4:23
Po co montować świece do układu wydechowego i podawać tam LPG to ma służyć za silnik odrzutowy? nie spotkałem się jeszcze z takim rozwiązaniem zawsze LPG podawane jest do cylindra a nie w wydech
Odpowiedź jest prosta - dla "efektu".
A na przykład dlaczego z rury czasami kapie?
Kacper Sambór jezeli tylko przez chwile gdy zimny silnik to jest to normalne. Bo w tlumiku skrapla sie para wodna. Ale jezeli jest tak caly czas to jest to zly znak np. Slabe paliwo
Bo w kontakcie z zimnym, nie rozgrzanym jeszcze wydechem, skrapla się para wodna zawarta w spalinach :)
Paliwo Ci ucieka 😉😛
Dziękuje
a w dwusuwach normalnie wylatuje nie spalony olej z paliwem ;)
więcej takich filmów
OK
Zapomniałeś o nieszczelnych zaworach ( podpartych) zwłaszcza na wydechu.
A ja mam takie pytanko, prędkość obrotowa silnika to jest prędkość wału ? :D
Tak :)
PIERWSZY, NAJWIĘKSZY FAN!!!
Teraz przynajmniej wiem kogo zablokować :)
Taki ogień jest szkodliwy dla pojazdu ?
Jak rozumiem antylag system wtłacza powietrze z blow off-a w wydech w tak mocno uproszczonym tłumaczeniu?
Jaki to ma wpływ na samą sprężarkę oraz układ wydechowy?
Używając praw logiki AL wytwarza o wiele większą temperaturę w układzie wydechowym gdyż to właśnie tam jest spalana mieszanka a nie w cylindrze który jest chłodzony.
Obawiam się iż turbina jak i wydech bardzo szybko padają i po kilku przejazdach kolokwialnie mówiąc są do dupy.
Mam pytanie z czego są wykonane wirniki w turbinie i te dysze(to w czym się kręci wirnik)?
Zwykły metal raczej uległ by stopieniu.
O ile w zwykłym aucie gdzie turbo nie rozgrzewa się do czerwoności to zapewne stal i żeliwo wystarczą, a co siedzi w rajdowych turbinach które niejednokrotnie są aż białe? I czym one są chłodzone? Przecież olej w takiej temperaturze uległby zapłonowi.
może tak się dziać przez niedokręconą rurę wydechową ?
Nie
A jak ze bedzie strzelało przy odcieciu zapłonu??
mi w motocyklu strzela jak z armaty :P
Zrób filmik o astrze j opc co ma 700km
Mi kosiarka strzela z rury 😂
A jak ze szkodliwością dla silnika, lub wydechu? Słyszałem oraz widziałem sytuacje w których, dochodziło do podpalenia samochodu, właśnie od strzałów z wydechu. Może powiesz coś na ten temat? Np. Jak tego unikać.
A kolejne moje pytanie dotyczy zaworów blow off, wiem ze jest dużo filmików na ten temat, ale widać że Ty duże pojęcie na temat mechaniki samochodowej.
Zawory Blow-Off - dodane do listy.
w rajdówkach już przy około 4500obr/min silniki gwałtownie tracą moc więc kręcenie do np.7tyś nie ma sensu
Zależy tez od nawierzchni, wyzej kręcą na asfalcie niż żwirze.
Skąd w np. Kosiarce albo pile spalinowej prąd do świecy skoro nie mają akumulatora
Z iskrownika.
No prawie bo marchewy nie było widać :/ ukruszył się zawór wydechowy i cała mieszanka leciała do tłumika
MISHFIRING SHIZTEM!
*NANI?!*
Aniki!
Patryczeq *DARLING!*
CWSie może tak by zrobić odcinek o N2o czyli popularnego Nitro.
Wspominałem już o tym w jednym z filmów, ale w sumie mógłbym rozwinąć ten temat.
Co to może być jak cały czas leci ogień z zaworu wydechowego i nie chce wejść na wysoki obroty
W motorowerze 125
Nie wspomniałeś o strzale gazu w dolocie :P
Wspomniałem.
Wspomniane jest, że płomień cofa się do dolotu - tak ogólnie. A mi chodziło o strzał LPG w dolocie często powodujący uszkadzanie np przepływki.
👍👍👍
Strzelałem wydechem tłumikiem Wupex 20 lat temu maluchem
Panie Krystanie mowi sie "Zalącza" 3:43 rispekt :p
Ano prawda
W moim garbim zalalo mi świece na 1 cylindrze i cala dawkę benzyny ładował w tłumik. I czasem jak się jeblo ...... :D
Tylko ze w samochodach nie masz gaźnika tylko przepustnice
Tylko ze kiedys nie bylo przepustnicy tylko gaznik ;)
Czyli strzaly z rury to cos niedobrego,a dziwne bo zawsze to sie ludziom dobrze kojazy jak strzela
Właściciele lamborghini avnetadora nie spią przez płomienie z rury xd
?
@@DawidLess Chodzi mi o przy jednego aventadora z Dubaju który właśnie spłonął przez ogień
Dlaczego na zimnym silniku zapach diesla jest taki tragiczny? Pare minut i juz w miare normalnie
AdrianX w dużym skrócie, diesel im ma niższa temp. Cieczy chlodzacej tym podaje więcej paliwa co jak wiadomo skutkuje nie dopalaniem się jego. Dotyczy do oczywiście starszych układów z pompą rotacyjna bo nowsze rozwiązania już nie "śmierdzą" tak bardzo :)