@@Skryptoriumliczę że dowiem się jakiego pra mocnego fulla pił Sinuhe Isztar Aszirad-amon Tut-anel Nursuarel Ibrahim, później znany pod nazwiskiem Ferdynand Kiepski, nim za nieróbstwo przy budowie piramid, został skazany na wieczne bezrobocie.
Dzięki tobie jestem zafascynowanym Historią starożytności. Dziękuje za twoją ciężką robotę. Szkoda że jest mało podobnych kanałów jak ty na polskim youtube.
Musi to być prawdziwa pasja, gdyż ja kończę pierwszy rok Historii i mam zarówno bagaż pozytywnych doświadczeń, jak i takich, które młodszego mnie odsunęłyby od pomysłu studiowania tego kierunku. Debatowania nad przyczepnością sandałów rzymskich legionistów podczas bitwy pod Adys z 255 roku, porównywanie chwiejnego Prokopiusza z Cezarei do TVP oraz zagwozdka nad tym, czy wielbłąd otrzymany przez Ottona III podczas hołdu trybutarnego w roku 986 był dromaderem czy baktrianem to krople w morzu wspomnień, otoczone przez niezliczone nieprzespane noce, spędzone na zakuwaniu każdego asyryjskiego władcy oraz skrawków ziemi zagarniętych przez Totmesa III. Także ten: musisz naprawdę wiedzieć, jak bardzo kochasz historię i jak bardzo jesteś w stanie się dla niej poświęcić.
Cóż, jak mówili inni - przemyśl dwa albo i trzy razy czy na pewno to jest to, co chcesz robić. Dobrze w międzyczasie myśleć o innej ścieżce, bo historia jest fascynująca i uczy dobrze warsztatu, ale kokosów z tego nie ma. :D
Ciekawy materiał 12:30 zasadzniczo nie gotuje się zacieru tj. nie doprowadza sie do wrzenia ponieważ enzymy rozkładające skrobie na cukry proste zawarte w słodzie dezaktywują się powyżej 75°. Jest to konieczne ponieważ drożdże nie fermentują cukrów złożonych. Natomiast energiczne mieszanie min. pozwala równomiernie rozłożyć temperaturę w naczyniu podczas zacierania. Optymalna temperatura działania enzymów o których mowa to 60-65 14:30 być może właśnie dlatego twoj zacier podgrzany do wyższych temperatur smakował lepiej bo były to lepsze warunki dla drożdży. W kontrze, czyli w zacierze niskotemperaturowym mamy więcej skrobi której drożdże nie ruszą ale niektóre bakterie już tak, przez co uzyskamy kwaśny smak. Oczywiscie wówczas nic nie bylo wiadomo o enzymach oraz wiązaniach glikozydowych łączących cukry proste. Niemniej metodą prób i błędów być może mogli zaobserwować że zacieranie w określonych warunkach sprawia ze produkt końcowy lepiej fermentuje i smakuje.
Przez te tysiące lat na pewno zdążyli wypróbować niemal wszystkie kombinacje metod i dostępnych składników. Nawet przypadkiem, wystarczyło że ktoś np. przysnął i grzało się dłużej niż powinno. Albo ktoś chciał się raz popisać przed szefem, jak to on energicznie miesza 😂 a jak się okazało, że wyszło lepsze niż zwykle, to zaczęli robić tak więcej.
Jestem fanem tego że na polskim yt jest kanał który czymś takim się zajmuje. Bardzo mi się podoba że nie robisz kopii „tasting history” masz inne podejście i trochę inną formę, która mi osobiście bardziej pasuje
A sprobuje wlasnie zrobic chyba cos a'la tasting history jesli bedzie nastepny kulinarny, bo jednak widz, ktory na codzien nie ma tak silnej zajawki oczekuje mięsa od razu. A tutaj trxeba bylo sie na to naczekac do samej koncowki. Także nie przyzwyczajaj sie. Z tym to bede sobie eksperymentowal jeszcze :P
Genialny kontent. Podziwiam pracę którą wykonujesz. Tak w ogóle to są tematy które mnie chyba najbardziej pasjonują, geneza ucywilizowanego człowieka itp. Dzięki za to co robisz!
Zajebisty pomysł na odcinek. Bardzo szanuję że zaznaczasz braki w wiedzy odnośnie produktów. To paradoksalnie uwiarygadnia cały eksperyment. Myślę że w czasach kiedy nie istniały koncerny piwowarskie, nie było jednego standardu piwa więc pewnie oba, z punktu widzenia Sumerów się udały.
Królu złoty drogi skrybo, uwielbiam twój kanał, tematycznie skrojony jest pod moje upodobania i zachwyty. To czym jednak chciałbym zepsuć tą beczkę miodu jest fakt iż nie wspomniałeś o tym że wedłóg wielu hipotez piwo w miastach Sumeru stanowiło nie tyle trunek ku uciesze, a podstawę ekonomii umożliwiającą przetrwanie licznej grupie osób jaka zamieszkiwała mury miasta, wszelkie klęski nieurodzaju, stanowiąc możliwe do długiego przechowywania i składowania źródło pokarmu oraz że bardzo możliwe że właśnie ten fakt stanowił jeden z filarów możliwości przejścia ludów koczowniczych na tryb osiadły (składowanie piwa oraz irygacja stanowiły podwalinę pod gospodarkę zasobami raz wytwarzanymi w nadmiarze, a raz popadającymi w niedostatek). Dziękuję i pozdrawiam (jeśli natomiast się mylę to przepraszam, być może operuję na niepełnych lub przestarzałych źródłach, lub zbyt śmiałych hipotezach)
Fenomenalny kanał. W kolejnym filmie może coś o piwach gruitowych, które warzono zanim zaczęto stosować chmiel. Średniowieczne piwa gruitowe to fascynujący, chociaż mało znany temat.
Prawda jest taka że piwo pili wszyscy, także dzieci, z prostego powodu, 1% alk wystarczy żeby napój był pozbawiony drobnoustrojów chorobotwórczych. Albo pili albo chorowali. Unoszące się i opadające fale mogły dotyczyć procesu fermentacji kiedy piana pojawia się i znika w zależności od temperatury otoczenia (fermentacja jest bardziej gwałtowna lub mniej)
Ten zapach kiszonki moze wynikac z tego ze nie zamkles szczelnie pojemnika fermentacyjnego. Sugerowałbym nalać brzeczke do kadzi fermentacyjnej, zamknąć ją szczelnie jakims dekielkiem z otworem gdzie wlozylbyć rurke fermentacyjną ( gerglas). Też kiedyś domowo warzylem piwo i to dużo dodaje do smaku i zapachu. Super odcinek
Ciekaw byłem jak wygląda twarz o tak ciekawym głosie no i się wreszcie dowiedziałem. Masz jakieś doświadczenia lektorskie? Myślę, że masz duży potencjał.
LUX odcinek, nie spodziewałem się! Piwo wyszło gówniane, ale to że chciało Ci się rozkminiać co jakiś poecina miała na myśli 4000 tyś lat temu. LUUUUUUUUUUUX
Nie chodziło o chęć odurzenia się (choćby dlatego, że odmienne stany świadomości mogły być wywołane przez szereg innych łatwo dostępnych rzeczy, w tym nie tylko roślin ale i... czynności - o czym starożytni doskonale wiedzieli), lecz o "pewne" źródło bezpiecznego dla zdrowia napitku - woda wtedy (poza tą świeżą źródlaną) często była skażona drobnoustrojami i pasożytami, i aż do XIX wieku ludzkość nie znała tego prostego sposobu na sterylizację wody jakim jest jej przegotowanie. Procesy jakie zachodzą przy powstawaniu piwa powodują, że napój taki (o ile się uda - a nieudane piwo jest po prostu nie do wypicia) jest wolny od pasożytów i bezpieczny dla naszego zdrowia. I rzeczywiście, to dzięki piwu zawdzięczamy ten skok cywilizacyjny, ale powodem był czysty pragmatyzm a nie chęć nabzdryngolenia się (co z resztą nie byłoby takie łatwe, ze względu na niską zawartość alkoholu).
Szanuję odcinki eksperymentalne ze Starożytnego wschodu, oby więcej takich!
Jak sie ten przyjmie to pojdziemy dalej z tym wozkiem. Fajnie sie bawilem przy tym odcinku, chociaz zajelo mi to z 3 tygodnie.
W kolejnym odcinku prymitywnymi metodami budujemy zigguraty! 😊
@@KT-tj8dwto nie takie proste. Projekt nadzór budowlany i pozwolenie na budowę 🤣🤣🤣
@@Skryptoriumliczę że dowiem się jakiego pra mocnego fulla pił Sinuhe Isztar Aszirad-amon Tut-anel Nursuarel Ibrahim, później znany pod nazwiskiem Ferdynand Kiepski, nim za nieróbstwo przy budowie piramid, został skazany na wieczne bezrobocie.
@@KT-tj8dw Niegłupie, jako widz, chcę wziąć w tym udział, podpiszę, że na własną odpowiedzialność i jedziemy!
Myślałem, że nic lepszego na youtubie nie spotkam już w tym roku ale wczoraj trafiłem na Twój kanał i jednak to będzie moje odkrycie 2k24, pozdro!
Dzieki za dobre slowo!
Rel +1
@@Skryptorium Czy napisy po polsku są wygenerowane automatycznie przez YT, czy samodzielnie je dodałeś?
@@januszlepionko automat. Przepraszam, nie mam na to czasu, stad niedokładności.
@@SkryptoriumMoże lepiej wyłączyć ten automat? Robi błędy, że aż przykro na to patrzeć.
Tak, kuchnia starożytna. Tego właśnie mi brakowało na polskim yt. Rób tego więcej, błagam
Zawsze zywy przepis 1410!!! Bitwa pod Grunwaldem dzialal tysiace lat przed bitwa!!!
Spróbuj fasolki z cebulą. Tylko nie dawaj pieprzu,wtedy go nie znano. Wystarczy ugotować fasolkę w morskiej wodzie i później dodać cebuli
Podziwiam każdego kto szerzy historie na yt robisz dobrą robote dzięki że mam co oglądać
Filmy historyczno-kulinarne to idealne połączenie
Tzw. archeologia eksperymentalna. Bardzo ciekawa i ważna dziedzina nauki XD
Harry Potter warzy sumeryjskie piwo :0
A tak żarty na bok - świetny odcinek, dziękujemy! Uwielbiam Twój kanał.
Harry Potter odpada w przedbiegach...nasz Skryba to osobna superliga ☝
hahaha ta ostatnia scena najlepsza , dzięki twojemu kanałowi polubiłem starożytność jako okres i mam nadzieję ,że będzie więcej materiałów
Robisz fantastyczne filmy. Trwaj dalej !!
16:20 niesamowite ze pokazałes twarz bez żadnego eventu😂😂
Dzięki tobie jestem zafascynowanym Historią starożytności. Dziękuje za twoją ciężką robotę. Szkoda że jest mało podobnych kanałów jak ty na polskim youtube.
Dobrze się to oglądało. Oby więcej takich materiałów z gotowaniem z starożytnych przepisów :D
Waszmość wspaniały odcinek zrobił, czekam na całą serie. W następnym proponuje opiu.m
A za dwa odcinki pozdrowienia do wiezienia
@@Skryptorium Ooo właśnie, kolejny świetny pomysł. Więzienia w starożytności
Ten materiał jest najbardziej zachęcający powodem aby pójść na studia historyczne
Mimo wszystko zastanów się dwa razy 💀
Musi to być prawdziwa pasja, gdyż ja kończę pierwszy rok Historii i mam zarówno bagaż pozytywnych doświadczeń, jak i takich, które młodszego mnie odsunęłyby od pomysłu studiowania tego kierunku. Debatowania nad przyczepnością sandałów rzymskich legionistów podczas bitwy pod Adys z 255 roku, porównywanie chwiejnego Prokopiusza z Cezarei do TVP oraz zagwozdka nad tym, czy wielbłąd otrzymany przez Ottona III podczas hołdu trybutarnego w roku 986 był dromaderem czy baktrianem to krople w morzu wspomnień, otoczone przez niezliczone nieprzespane noce, spędzone na zakuwaniu każdego asyryjskiego władcy oraz skrawków ziemi zagarniętych przez Totmesa III.
Także ten: musisz naprawdę wiedzieć, jak bardzo kochasz historię i jak bardzo jesteś w stanie się dla niej poświęcić.
@@mrlostagentPrzecie to same radości wymieniłeś, gdzie tutaj poświęcenie?
A mnie zachecilo do zrobienia wlasnego piwa
Cóż, jak mówili inni - przemyśl dwa albo i trzy razy czy na pewno to jest to, co chcesz robić.
Dobrze w międzyczasie myśleć o innej ścieżce, bo historia jest fascynująca i uczy dobrze warsztatu, ale kokosów z tego nie ma. :D
Niesamowity odcinek , powodzenia w eksperymentach piwnych
Czyli to drugie piwo które próbowałeś było takie wspaniałe że aż obcymi językami zacząłeś mówić 😊
czekałem na opis jakiś a tu chłop gada po pradawnemu
@@Thekola01 śpiewa hymn do ishtar, chyba mu smakowało
17:00 to zbliżenie na "AUTYZM" xD
zajebisty film, bardzo ciekawy i fajna forma!
Ciekawy materiał
12:30 zasadzniczo nie gotuje się zacieru tj. nie doprowadza sie do wrzenia ponieważ enzymy rozkładające skrobie na cukry proste zawarte w słodzie dezaktywują się powyżej 75°. Jest to konieczne ponieważ drożdże nie fermentują cukrów złożonych.
Natomiast energiczne mieszanie min. pozwala równomiernie rozłożyć temperaturę w naczyniu podczas zacierania.
Optymalna temperatura działania enzymów o których mowa to 60-65
14:30 być może właśnie dlatego twoj zacier podgrzany do wyższych temperatur smakował lepiej bo były to lepsze warunki dla drożdży.
W kontrze, czyli w zacierze niskotemperaturowym mamy więcej skrobi której drożdże nie ruszą ale niektóre bakterie już tak, przez co uzyskamy kwaśny smak.
Oczywiscie wówczas nic nie bylo wiadomo o enzymach oraz wiązaniach glikozydowych łączących cukry proste. Niemniej metodą prób i błędów być może mogli zaobserwować że zacieranie w określonych warunkach sprawia ze produkt końcowy lepiej fermentuje i smakuje.
A JAK DŁUGO MUSI PIWO LEŻAKOWAĆ, BY DOJRZAŁO ?
🤔🍻
£OOO!!! £ucona £osoba sie £odezwala!....
Przez te tysiące lat na pewno zdążyli wypróbować niemal wszystkie kombinacje metod i dostępnych składników. Nawet przypadkiem, wystarczyło że ktoś np. przysnął i grzało się dłużej niż powinno. Albo ktoś chciał się raz popisać przed szefem, jak to on energicznie miesza 😂 a jak się okazało, że wyszło lepsze niż zwykle, to zaczęli robić tak więcej.
Ten kanał to moje TOP1 w kategorii Odkrycie Roku na yt
16:58 "jest to spowodowane tym..." I to zbliżenie na książkę. Szczerze mnie to rozbawiło xD
Haha, to jak Twoja twarz zamieniła się w tego sumeryjskiego męża i począłeś Skrybo mówić językiem jego, padłem🤣🤣 Świetne poczucie humoru.
Jeden z lepszych odcinków. Miło cię zobaczyć.
Było już na innym odcinku o piwie , ale tylko symboliczne tu teraz Skryba pokazał klasę - detaliczne 👌
Jestem fanem tego że na polskim yt jest kanał który czymś takim się zajmuje. Bardzo mi się podoba że nie robisz kopii „tasting history” masz inne podejście i trochę inną formę, która mi osobiście bardziej pasuje
A sprobuje wlasnie zrobic chyba cos a'la tasting history jesli bedzie nastepny kulinarny, bo jednak widz, ktory na codzien nie ma tak silnej zajawki oczekuje mięsa od razu. A tutaj trxeba bylo sie na to naczekac do samej koncowki. Także nie przyzwyczajaj sie. Z tym to bede sobie eksperymentowal jeszcze :P
Fajny odcinek
Dzięki za Twoją pracę, oby nie było rewolucji żołądkowych po tych trunkach. 👀
No właśnie Skryba, były?
Człowieku jak ja szanuję tą twoją wiedzę.
No cóż, podziwiam za proóbę uwarzenia ich piwa. Bardzo ciekawy eksperyment.
Genialny kontent. Podziwiam pracę którą wykonujesz. Tak w ogóle to są tematy które mnie chyba najbardziej pasjonują, geneza ucywilizowanego człowieka itp. Dzięki za to co robisz!
Końcówka perfekcyjna na to liczyłem, w końcu też zrozumiałem o jak to robiłeś, świetny film i ciekawa produkcja
Ale jaja, nie spodziewalem sie takiego formatu zupelnie. Dzieki za to cudo ❤
Dopiero dzisiaj odkryłam Twój kanał. Złoto 💃🏻
Dziękuję
Dzieki wielkie za analizę! I za materiał! Wreszcie głos zgrał się z twarzą 😊
Fajny kanał. Kiedyś dam Ci wsparcie bo zasługujesz. 🙂
Pozdrawiam i licze na więcej podobnych odcinków
Smacznego sumeryjskiego piwa😁👌🍻
Zajebisty pomysł na odcinek. Bardzo szanuję że zaznaczasz braki w wiedzy odnośnie produktów. To paradoksalnie uwiarygadnia cały eksperyment. Myślę że w czasach kiedy nie istniały koncerny piwowarskie, nie było jednego standardu piwa więc pewnie oba, z punktu widzenia Sumerów się udały.
Były, były, Starożytny Sumer, to państwo dobrze funkcjonujące, mieli tam normalne firmy, interesy etc. To nie jaskiniowcy już.
Jedna z lepszych polecajek które youtube podrzuciło mi ostatnimi laty!
Trafiłem dzisiaj na ten kanał i cóż mogę rzec :
Zostaję na dłużej, mega się tego słucha.
Czy to pierwszy eksperyment archeologiczny na polskim jutubie?
Gratuluję
Królu złoty drogi skrybo, uwielbiam twój kanał, tematycznie skrojony jest pod moje upodobania i zachwyty. To czym jednak chciałbym zepsuć tą beczkę miodu jest fakt iż nie wspomniałeś o tym że wedłóg wielu hipotez piwo w miastach Sumeru stanowiło nie tyle trunek ku uciesze, a podstawę ekonomii umożliwiającą przetrwanie licznej grupie osób jaka zamieszkiwała mury miasta, wszelkie klęski nieurodzaju, stanowiąc możliwe do długiego przechowywania i składowania źródło pokarmu oraz że bardzo możliwe że właśnie ten fakt stanowił jeden z filarów możliwości przejścia ludów koczowniczych na tryb osiadły (składowanie piwa oraz irygacja stanowiły podwalinę pod gospodarkę zasobami raz wytwarzanymi w nadmiarze, a raz popadającymi w niedostatek). Dziękuję i pozdrawiam (jeśli natomiast się mylę to przepraszam, być może operuję na niepełnych lub przestarzałych źródłach, lub zbyt śmiałych hipotezach)
Dobra robota.Ciekawa interpretacja sumeryjskiego "przepisu".
Masz suba👍
Duże uznanie i szacunek dla Ciebie za włożony trud! Super!
Akurat piwko kraftowe otwierałem,a tu takie złoto na yt 👍
Fantastyczny odcinek!! Miałam wielką przyjemność podczas oglądania go. Trzymam kciuki i kibicuję za dalszy rozwój kanału! 🫡🌷
Niesamowite
O kurcze ale fajny eksperyment, szacuneczek za jeszcze testowanie tego, co się zrobiło.
Fenomenalny kanał. W kolejnym filmie może coś o piwach gruitowych, które warzono zanim zaczęto stosować chmiel. Średniowieczne piwa gruitowe to fascynujący, chociaż mało znany temat.
Bardzo ciekawe,jestem piwowarem :) i zrobiłeś bardzo interesujący material :)
Dziękuje za ten odcinek! Właśnie go oglądam popijając złocisty trunek...🍺
Smacznego!
Cicho🤫 ja nagrywam to na twardy dysk, lepiej to będzie mi służyć jak książki- mam nadzieję, że Skryba się nie obrazi 🤔
Ten kanał to złoto ❤
Mega świetny pomysł i wykonanie. Lecę grać w Nabuchodonozora
Kanał encyklopedia historyczno-kulinarno-kulturowo-ciekawostkostkowo-komediowy... idealnie 😂
Prawda jest taka że piwo pili wszyscy, także dzieci, z prostego powodu, 1% alk wystarczy żeby napój był pozbawiony drobnoustrojów chorobotwórczych. Albo pili albo chorowali. Unoszące się i opadające fale mogły dotyczyć procesu fermentacji kiedy piana pojawia się i znika w zależności od temperatury otoczenia (fermentacja jest bardziej gwałtowna lub mniej)
Subuje od dłuższego czasu bo świetny kontent, ale ten odcinek to już mistrzostwo. Więcej!
Super pomysł z otworzeniem piwa sumeryjskiego więcej takich filmów👍👍
Ten zapach kiszonki moze wynikac z tego ze nie zamkles szczelnie pojemnika fermentacyjnego. Sugerowałbym nalać brzeczke do kadzi fermentacyjnej, zamknąć ją szczelnie jakims dekielkiem z otworem gdzie wlozylbyć rurke fermentacyjną ( gerglas). Też kiedyś domowo warzylem piwo i to dużo dodaje do smaku i zapachu. Super odcinek
Tak, natomiast otwarte fermentacje byly w uzyciu na 100%. Stosowanie kadzi ze zwezona szyjka w 4-2 tysiacleciu jest dyskusyjne.
Fajne fajne... piwo kiedyś to nie piwo dzis. Kiedyś fermentacja służyła zabiciu bakterii w wodzie i jak nie patrzeć cel osiagiety
Subskrybuje
Końcówka mnie rozbawiła 😂 dobrze się bawie oglądając Twoje filmiki oby tak dalej
Ciekaw byłem jak wygląda twarz o tak ciekawym głosie no i się wreszcie dowiedziałem. Masz jakieś doświadczenia lektorskie? Myślę, że masz duży potencjał.
Nie no, bez przesady. To po prostu ustawienia mikrofonu i podbicie basowe :D
Super odcinek
Teraz czekam na miod pitny
Dziekuje za kolejny swietny film. Eksperymenty ze starozytna kuchnia to chyba naturalne nastepstwo filmow o jedzeniu!
Siemka, bardzo ciekawy pomysł na odcinek. Brakuje takich ciekawostek na RUclips 👍👍
Sumer Ale to był najlepszy tytuł jaki widziałem na polskim yt w tym roku!
Wow chłopie, jestem pod wrażeniem
Gościu jesteś czadowy, uwielbiam twój kontent 🎉
Super film, czas binge'ować cały kanał!
Tak powinnam uczyć się na sesję, ale teraz mam ochotę uwarzyć piwo sumeryjskie
Komentarz dla statystyk bo zajebisty film zrobiłeś wielki skrybo
Mocny amper theme i jest gitarka
Świetny odcinek, szacun za archeologię doświadczalną i fajnie Cię zobaczyć :)
LUX odcinek, nie spodziewałem się! Piwo wyszło gówniane, ale to że chciało Ci się rozkminiać co jakiś poecina miała na myśli 4000 tyś lat temu. LUUUUUUUUUUUX
Bardzo ciekawe, dzięki za film :)
Ło panie...Świetne. Gratuluje pomysłu i wykonania
W końcu po tym długim czasie jaki cię oglądam (od samego początku) ujrzałem wadzą mordzie 😊
Ciekawy format, z chęcią ujrze więcej tego typu treści 😊
pierwszy oglądany film na nowym kompie, czuj się zaszczycony xD
Zaje materiał. Szanuję w opór, cny paniczu!
Antyczne eksperymenty... przekonałeś mnie !!! 😁😁
Genialne, serio! Oglądało mi się z przyjemnością
Bardzo przyjemnie oglądało się odcinek, proszę o więcej!
To chyba najlepszy odcinek na Twoim kanale :D
Film to mistrzostwo świata! Dzięki
Świetny materiał, oby takich więcej!
Super odcinek, bardzo dziekuje za twoja prace. Mam nadzieje ze piwko smakowalo.
Fajny pomysl z eksperymentem :) mam nadzieje ze bedzie wiecej na kanale. Pozdro
Świetny film więcej takich ❤
Interesujący materiał 👉🏼🍺
Genialny odcinek świetny kanał
Bardzo spoko
ŚWIETNY KANAŁ.
Pozdrawiam Serdecznie.
Genialne!!!
Polecam
Nie chodziło o chęć odurzenia się (choćby dlatego, że odmienne stany świadomości mogły być wywołane przez szereg innych łatwo dostępnych rzeczy, w tym nie tylko roślin ale i... czynności - o czym starożytni doskonale wiedzieli), lecz o "pewne" źródło bezpiecznego dla zdrowia napitku - woda wtedy (poza tą świeżą źródlaną) często była skażona drobnoustrojami i pasożytami, i aż do XIX wieku ludzkość nie znała tego prostego sposobu na sterylizację wody jakim jest jej przegotowanie. Procesy jakie zachodzą przy powstawaniu piwa powodują, że napój taki (o ile się uda - a nieudane piwo jest po prostu nie do wypicia) jest wolny od pasożytów i bezpieczny dla naszego zdrowia. I rzeczywiście, to dzięki piwu zawdzięczamy ten skok cywilizacyjny, ale powodem był czysty pragmatyzm a nie chęć nabzdryngolenia się (co z resztą nie byłoby takie łatwe, ze względu na niską zawartość alkoholu).
Nie ukrywam, się nawet uśmiałem gdy usłyszałem fragment Mocnego Ampera z Bomby
Koniecznie sam muszę przetestować
Jak zawsze świetny temat fajnie opowiedziany 😊
Mi się najbardziej podoba Skryba z Twierdzy oraz muzyczki z niej
Najlepszy odcinek na kanale. Oby więcej takich filmów❤❤
Łapa w górę i czekam na więcej :3
mmmm... piwo 😊😊😊 LUBIĘ !!
Świetny material😊