Köszönöm szépen a hozzászólást. Valószínűleg kevés fényt kapott a növény. Télen érdemesebb hűvösebb helyen tartani. Ha meleg szobában tartjuk télen, a hőmérséklet miatt növekedni fog, de a kevesebb fény miatt felnyúlik.
Kedves Tamás! Van egy kb. 20 éves yukkám, a vastagabb törzse 25 cm, a belőle kihajtott vékonyabb fás rész szintén kb. 25 cm, a leveles rész kb. 1 m. (Nincs felnyurgulva.) Néhány évvel ezelőtt a levelek közepe (rozetta) elszáradt, de a növény továbbra is szépen díszlett, így nem csináltam vele semmit. Most a föld felszínén a törzs kihajtott. Mi tenne vele? Hagyjam vagy vágjam le? Sajnálnám, ha tönkre menne. Kétszer is gyönyörű, illatos virágokkal ajándékozott meg, -igaz- évekkel ezelőtt. Válaszát előre is köszönöm, üdvözlettel!
Kedves Klára! Köszönöm szépen a hozzászólást! Mivel nincs a növény felnyurgulva, én egyenlőre nem vágnám vissza. A törzsből kihajtott rész hadd erősödjön meg, majd a későbbiekben lehet formára visszavágni a törzsét.
Kedves Péter! Jártam én is hasonlóan, de meg lehet menteni. A vizet ki kell cserélni. illetve azt a rohadt részt le kell mosni és az alatta lévő rész él tovább és hoz gyökeret. Ha nagyon elrohadt, akkor azt a részt le kell vágni és úgy gyökereztetni tovább. A vizet 3-4 naponta célszerű cserélni.
Üdvözlöm! Azt szeretném megtudni, hogy ha a hajtás megfakad és a gyökérszálak belegabalyodnak a vattába, mi a teendő? Úgy tűnik, hogy szinte lehetetlen eltávolítani a vattát teljes egészében. Köszönöm szépen a segítséget!
Üdvözlöm! Nagyon hasznos a videója,köszönöm 🙂 Lenne egy olyan kérdésem, hogy sajnos átültetés közben félig letört a yukkám egyik ága.Az lenne a kérdésem, hogy menthető-e úgy,hogy visszarögzítettem vagy inkább vágjam le és gyökereztessem? Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Melinda! Nagyon szívesen.🙂 Ha stabilan lehetett rögzíteni az ágat és van esetleg otthon FAGÉL - amivel a sebet be lehet kenni-, akkor érdemes meghagyni, össze fog forrni. Ha túl nagy a sérülés és nem lehet rögzíteni, akkor célszerű inkább gyökereztetni.
Kedves Orsolya! A yukka nagyon jól tűri a szárazságot nem szereti ha sok vizet kap. Természetesen nyáron nagy melegben kicsit több vizet igényel. Célszerű mindig akkor öntözni, amikor a földje kiszárad. Így hetente elég egy-két alkalommal öntözni, akkor is csak mérsékelten.
Üdvözlöm Tamás! Korábban egy válaszában írta, hogy a gyökereztetéshez használt vizet 3-4 naponta cserélni kell. Ilyenkor a vizet cseréljük csak vagy gyökereztető hormont is vigyünk fel újra a növény szárára?
Kedves Lajos! Ha a vizet cseréljük, célszerű a vízbe egy késhegynyi gyökereztető hormont tenni, így ugyanazt a hatást érjük el, mint amikor a növény szárára tesszük.
Üdvözlöm. Az én yukkámnak gyökérrothadása volt. A fő tövet épp felületig visszavágva is működik ez a módszer, vagy csak hajtások esetén? Kb 1-1,3 m magas yukka aliofolia. Köszönöm.
@@tamasborai Kedves Tamás! Nem maradt egy ép gyökere se. De a törzset vissza vágva ép törzsfelület még van! A Dithane-val és vízben áztatással, ahogy azt a videóban bemutatta esetleg el tudom érni, hogy a törzs újra gyökeret eresszen? Köszönöm a válaszát.
@@tamasszabo9142 Kedves Tamás! Igen, ha a törzs ép, egészséges, akkor az alvórügyek ki fognak hajtani. Viszont ne vízbe áztatással gyökereztesse, hanem rögtön nedves talajba kell helyezni a törzset és egy félbevágott PET palackkal lefedni. A talaj ne száradjon ki, de túl nedves se legyen, és úgy beállítani a palackot, hogy a levegő át tudjon rajta járni, így nem fülled be a növény.
Kedves Margit! Köszönöm a hozzászólást. Most már az én yukkám is alakul. A videó felvétele óta, mindegyik ágán 3-4 rügy kifakadt és elkezdett hajtani, ahogy vártam is.🙂
Kedves Mária! A gyökéritatót nem csak a vízigényes növényeknél lehet használni, javítja a talaj szerkezetét lazább, levegősebb közeg alakul ki a gyökérzóna körül és még számos előnye van. De természetesen gyökéritató nélkül is meg fog gyökeresedni és szépen fejlődnek a növények. emiatt - ha nincs otthon gyökéritató - nem kell vásárolni. Mivel én sokféle növénnyel foglalkozom egy nagy zsákkal vásároltam és fokozatosan használom fel. Igen a termesztő közeg aránya 50-50 % homok és tőzeg amit perlittel és saját készítésű komposzttal egészítem ki.
Kedves Ildikó! A gyökereztető por egy olyan készítmény, ami elősegíti a dugványon a gyökerek képződését. Gazdaboltokban, kertészeti áruházakban lehet kapni. Külön van a fás és külön a lágyszárú növényekhez. Radix-D gyökereztető félfás és fás-szárúakhoz, Radix-M gyökereztető lágyszárúakhoz néven kapható.
Köszönöm a hozzászólást! Nekem nincs fűszer babér növényem így sajnos nem tudom bemutatni a szaporítását, de ezeket a cserjeféle növényeket félfás dugványozással lehet a legegyszerűbben szaporítani. Ha gondolja nagyon szívesen leírom a dugványozás lépéseit.
Kedves Judit! A gyökereztető por vagy hormon egy olyan anyag, ami elősegíti, hogy a dugvány gyorsabban fejlessze ki az új gyökereit, és azok erősebbek, életképesebbek legyenek. Gazdaboltokban lehet kapni, külön a lágy és külön a fás szárú növényekhez. Ugyan ilyen hatása van a méznek és a fahéjnak is.
Kedves Judit! Köszönöm szépen a hozzászólást. A gyökéritató jellegzetes kialakítású, üreges szerkezetű csövecske, amely nedves és levegős környezettel támogatja a gyökerek fejlődését. A csövecskék teljesen vegyszermentesek, ásványi mikroőrleményből és szerves kötőanyagból készülnek. Így nemcsak a növényeket, hanem a talajt is ellátják tápanyaggal, méghozzá - a gyártástechnológiának köszönhetően - fokozatosan. A gyökéritató használata egyszerű, mindössze a növények ültetőgödrébe kell beszórni, közvetlenül a gyökérzethez.
Tökéletes ismertető. Köszönöm szépen.
Nagyon szívesen, örülök ha tudtam segíteni.
Pontosan most törtem el a szárát a Yukkának nagyon hasznos ez a video! Köszönöm szépen
Nagyon szívesen, örülök, hogy segíthettem.
Koszonöm szépen nagy segítséget kaptam Ilona Vajdai.❤
Nagyon szívesen, örülök, hogy tudtam segíteni!
Most már ennyivel többet tudok. Holnap már neki is látok a szaporításához. Gond a hordozása. Köszi. Üdvözletem Nagybecskerekről, Vajdaságból.
Kedves Géza!
Örülök, hogy segíthettem. Eredményes gyökereztetést! Nálam már hajtanak az új hajtások.
Üdvözlettel: Borai Tamás
@@tamasborai Köszönöm.
Köszönöm a videót
Nagyon szívesen!
Hatalmas yukka van a nappaliban kezdeni akartam vele valamit most már tudom mit és hogyan.Köszi a feltöltést.
Nagyon szívesen! Örülök ha tudtam ötletet adni.
Tiszteletem!
Ha az én jukkám fő szára vékony, hogyan tudom elérni, hogy vastag legyen, mint akár az öné! Koszonon
Köszönöm szépen a hozzászólást.
Valószínűleg kevés fényt kapott a növény.
Télen érdemesebb hűvösebb helyen tartani.
Ha meleg szobában tartjuk télen, a hőmérséklet miatt növekedni fog, de a kevesebb fény miatt felnyúlik.
@@tamasborai Érdemes lenne a leveleket most levágni róla, hogy a törzse erősödjön inkább?
@@TomNykDj
Csak az elszáradt leveleket célszerű leszedni. Olyan helyre kell tenni, ahol sok fény van és meg fog erősödni.
@@tamasborai köszönöm szépen
Kedves Tamás! Van egy kb. 20 éves yukkám, a vastagabb törzse 25 cm, a belőle kihajtott vékonyabb fás rész szintén kb. 25 cm, a leveles rész kb. 1 m. (Nincs felnyurgulva.) Néhány évvel ezelőtt a levelek közepe (rozetta) elszáradt, de a növény továbbra is szépen díszlett, így nem csináltam vele semmit. Most a föld felszínén a törzs kihajtott. Mi tenne vele? Hagyjam vagy vágjam le? Sajnálnám, ha tönkre menne. Kétszer is gyönyörű, illatos virágokkal ajándékozott meg, -igaz- évekkel ezelőtt. Válaszát előre is köszönöm, üdvözlettel!
Kedves Klára!
Köszönöm szépen a hozzászólást!
Mivel nincs a növény felnyurgulva, én egyenlőre nem vágnám vissza. A törzsből kihajtott rész hadd erősödjön meg, majd a későbbiekben lehet formára visszavágni a törzsét.
@@tamasborai Kedves Tamás! Köszönöm a tanácsot, megfogadom. Üdv!
Szia!
Nekem egy hét után nagyon büdös a víz+ szár,mintha rohadna.Úgy csináltam,ahogy te.
Kedves Péter!
Jártam én is hasonlóan, de meg lehet menteni.
A vizet ki kell cserélni. illetve azt a rohadt részt le kell mosni és az alatta lévő rész él tovább és hoz gyökeret. Ha nagyon elrohadt, akkor azt a részt le kell vágni és úgy gyökereztetni tovább. A vizet 3-4 naponta célszerű cserélni.
🧫🔬 🌱🪴🍃
Üdvözlöm! Azt szeretném megtudni, hogy ha a hajtás megfakad és a gyökérszálak belegabalyodnak a vattába, mi a teendő? Úgy tűnik, hogy szinte lehetetlen eltávolítani a vattát teljes egészében. Köszönöm szépen a segítséget!
Szép estét!
Amennyi vattát lehet le kell szedni, majd cserépbe ültethető, A gyökerek szépen tovább fognak fejlődni, nem zavarja a maradék vatta.
Metszés után nem kell viaszt rakni a levágott csonkra? A már a cserepben lévő növényre gondoltam.
Le lehet zárni a friss vágás helyét vagy viasszal vagy fagéllel, így a kórokozók nem tudnak bejutni.
@@tamasborai köszönöm a választ , és a videót is .👍🏾
Üdvözlöm!
Nagyon hasznos a videója,köszönöm 🙂
Lenne egy olyan kérdésem, hogy sajnos átültetés közben félig letört a yukkám egyik ága.Az lenne a kérdésem, hogy menthető-e úgy,hogy visszarögzítettem vagy inkább vágjam le és gyökereztessem?
Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Melinda!
Nagyon szívesen.🙂
Ha stabilan lehetett rögzíteni az ágat és van esetleg otthon FAGÉL - amivel a sebet be lehet kenni-, akkor érdemes meghagyni, össze fog forrni.
Ha túl nagy a sérülés és nem lehet rögzíteni, akkor célszerű inkább gyökereztetni.
@@tamasborai Nagyon szépen köszönöm a válaszát!
Most vettem először yukkát. Hányszor érdemes locsolni hetente?
Kedves Orsolya!
A yukka nagyon jól tűri a szárazságot nem szereti ha sok vizet kap. Természetesen nyáron nagy melegben kicsit több vizet igényel. Célszerű mindig akkor öntözni, amikor a földje kiszárad. Így hetente elég egy-két alkalommal öntözni, akkor is csak mérsékelten.
@@tamasborai köszönöm
Üdvözlöm Tamás!
Korábban egy válaszában írta, hogy a gyökereztetéshez használt vizet 3-4 naponta cserélni kell. Ilyenkor a vizet cseréljük csak vagy gyökereztető hormont is vigyünk fel újra a növény szárára?
Kedves Lajos!
Ha a vizet cseréljük, célszerű a vízbe egy késhegynyi gyökereztető hormont tenni, így ugyanazt a hatást érjük el, mint amikor a növény szárára tesszük.
@@tamasborai Köszönöm szépen! Így fogok tenni.
@@lajospamuk8853
Nagyon szívesen!
Üdvözlöm.
Az én yukkámnak gyökérrothadása volt. A fő tövet épp felületig visszavágva is működik ez a módszer, vagy csak hajtások esetén?
Kb 1-1,3 m magas yukka aliofolia.
Köszönöm.
Kedves Tamás!
A fő tövön vannak alvórügyek amik ki fognak hajtani és teljesen megújul, megfiatalodik a növény ha maradt ép, életképes gyökere.
@@tamasborai
Kedves Tamás!
Nem maradt egy ép gyökere se. De a törzset vissza vágva ép törzsfelület még van! A Dithane-val és vízben áztatással, ahogy azt a videóban bemutatta esetleg el tudom érni, hogy a törzs újra gyökeret eresszen?
Köszönöm a válaszát.
@@tamasszabo9142
Kedves Tamás!
Igen, ha a törzs ép, egészséges, akkor az alvórügyek ki fognak hajtani. Viszont ne vízbe áztatással gyökereztesse, hanem rögtön nedves talajba kell helyezni a törzset és egy félbevágott PET palackkal lefedni.
A talaj ne száradjon ki, de túl nedves se legyen, és úgy beállítani a palackot, hogy a levegő át tudjon rajta járni, így nem fülled be a növény.
Nekem tetszik így fel kopaszodva. Mondjuk az enyém nem kopasz es 2 m magas🙂
Kedves Margit!
Köszönöm a hozzászólást. Most már az én yukkám is alakul. A videó felvétele óta, mindegyik ágán 3-4 rügy kifakadt és elkezdett hajtani, ahogy vártam is.🙂
Üdvözlöm! 1. Érdemes gyökéritatót alkalmazni nem vízigényes növény esetében? 2. A termesztőközeg aránya 50-50-% homok és tőzeg és egy kevés perlit?
Kedves Mária!
A gyökéritatót nem csak a vízigényes növényeknél lehet használni, javítja a talaj szerkezetét lazább, levegősebb közeg alakul ki a gyökérzóna körül és még számos előnye van.
De természetesen gyökéritató nélkül is meg fog gyökeresedni és szépen fejlődnek a növények. emiatt - ha nincs otthon gyökéritató - nem kell vásárolni. Mivel én sokféle növénnyel foglalkozom egy nagy zsákkal vásároltam és fokozatosan használom fel.
Igen a termesztő közeg aránya 50-50 % homok és tőzeg amit perlittel és saját készítésű komposzttal egészítem ki.
@@tamasborai Köszönöm szépen a válaszát!
Gyökereztetö por ? az mi ? hol lehet kapni , vagy nekünk kell összerakni?
Kedves Ildikó!
A gyökereztető por egy olyan készítmény, ami elősegíti a dugványon a gyökerek képződését.
Gazdaboltokban, kertészeti áruházakban lehet kapni. Külön van a fás és külön a lágyszárú növényekhez.
Radix-D gyökereztető félfás és fás-szárúakhoz,
Radix-M gyökereztető lágyszárúakhoz néven kapható.
Üdvözlöm, a regi jukkan lesz uj hajtas? Vagy az teljesen kuka?
Kedves Zénó!
Ki ne dobja a régi yuccát. Az alvó rügyekből 3-4 hét múlva ki fog szépen hajtani.
Babérlevél szaporítását esetleg be tudná mutatni.
Köszönöm a hozzászólást!
Nekem nincs fűszer babér növényem így sajnos nem tudom bemutatni a szaporítását, de ezeket a cserjeféle növényeket félfás dugványozással lehet a legegyszerűbben szaporítani.
Ha gondolja nagyon szívesen leírom a dugványozás lépéseit.
Üdvözlöm!
Szeretném megkérdezni, hogy hol kapható és mi az a gyökereztető por?
Válaszát előre is köszönöm
Kedves Judit!
A gyökereztető por vagy hormon egy olyan anyag, ami elősegíti, hogy a dugvány gyorsabban fejlessze ki az új gyökereit, és azok erősebbek, életképesebbek legyenek. Gazdaboltokban lehet kapni, külön a lágy és külön a fás szárú növényekhez. Ugyan ilyen hatása van a méznek és a fahéjnak is.
@@tamasborai Nagyon szépen köszönöm Tamás
@@juditbarath6652
Nagyon szívesen.
@@tamasborai gyökeztető por helyet kenjem be mézzel ?,vagy hogy csináljam ?
@@erzsebetkatona1752
Kedves Erzsébet!
Igen, egy kevés mézet összekever késhegynyi fahéjjal és azzal keni be a levágott résznél.
Nekem nem gyökerezett meg...csak elrohadt ami a vízben volt😢
Valószínűleg ez a rendkívül meleg időjárás miatt van. A víz hőmérséklete okozhatta a rothadást.
Köszönöm. Nagy segítség. De mi az a gyökéritató?
Kedves Judit!
Köszönöm szépen a hozzászólást.
A gyökéritató jellegzetes kialakítású, üreges szerkezetű csövecske, amely nedves és levegős környezettel támogatja a gyökerek fejlődését. A csövecskék teljesen vegyszermentesek, ásványi mikroőrleményből és szerves kötőanyagból készülnek. Így nemcsak a növényeket, hanem a talajt is ellátják tápanyaggal, méghozzá - a gyártástechnológiának köszönhetően - fokozatosan.
A gyökéritató használata egyszerű, mindössze a növények ültetőgödrébe kell beszórni, közvetlenül a gyökérzethez.
@@tamasborai Köszönöm. Sosem hallottam még erről. Milyen jó,hogy megismerhettem. Szuper termék. Köszönettel:
Judit
@@juditvarallyay3648
Nagyon szívesen!
Üdvözlöm!5 nap után a yucca alján amit bevágtam szétnyíltak, és a fás rész megkezdett lejönni .Ez normális vagy valamit elrontottam?
Szép napot!
Ez normális folyamat, ahol szétnyílik, ott fognak a gyökerek megjelenni.