Super temat dzięki. No jak patrzę teraz w rozkład jazdy to już jeżdzą wreszcie regularnie przez te stacje pociągi i to nawet co 1-3h. Koleje Mazowieckie na siebie wzięły. No - wspominane Skarżysko Kamienna to od samego początku był tłusty bardzo kąsek dla KM to sporo ludzi stamtąd jeździ do Wawy (moje rodzinne strony) jak i ze stacji pośrednich; to stacja węzłowa no i tam dosłownie niemal tylko ostatni przystanek jest poza Mazowszem. Dobrze, że przy Skarżysku nie było więc tych sporów.
Styk łódzkiego i kujawsko-pomorskiego na linii 18 - część pociągów Polregio nie dojeżdża do Kutna, tylko do Kalisk Kujawskich. Dzieje się to od prawie 10 lat, więc wymówka przebudową Kutna nie daje rady.
7:12: Szepietowo chwilowo mocno upośledzona stacja (przez modernizację) W zasadzie tylko się minąć można. W Czyżewie GT tak samo, można się minąć, ale nic więcej. Łapy tak samo. Trzeba by gonić prosto do Białegostoku.
Rozumiem że Szulborze Wielkie służy za stację końcową KM tymczasowo z powodu że Czyżew jest w proszku a do Szepietowa jest czynny jeden tor. No to ogryzek drugiego (podg. Kietlanka - granica województwa) , po podlaskiej stronie nieprzejezdny akurat nadaje się na tymczasową końcówkę dla ruchu regionalnego z Warszawy...
Styk województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego czyli Ełk-Suwałki, totalna pustka, jeśli chciałbym dojechać nad morze czy w głąb kraju, to muszę albo sam dojechać na dworzec w Ełku albo dymać do Białegostoku i stamtąd jechać dalej…to tylko 60 kilometrów malowniczej i ciekawej trasy. Wykluczone jest tu miasto Suwałki i Olecko
Ja znam swój zauważony (nie gdzieś tam wyczytany) przykład który jest ewenementem na skalę krajową : Szczekociny, o ile można jeszcze jakoś zrozumieć likwidację peronów podczas modernizacji kiedy nie ma i nie planuje się tam ruchu pasażerskiego tak przez miasto w/w przejeżdża mnóstwo pociągów pasażerskich. Nie mówię tutaj o expressach choć właśnie Włoszczowa poszła w drugą stronę. Do ok 1999r. na lini Koniecpol Kozłów był prowadzony ruch lokalny, potem już tylko dalekobieżne. Jednak nawet i te dalekobieżne najniższej kategorii jak pospieszne a potem TLK czy ówczesne InterREGIO nie obsługiwały tej stacji. Mało tego swego czasu jeździł tamtędy pociąg osobowy przyspieszony GIEWONT rel. Zakopane - Częstochowa i on też się w Szczekocinach nie zatrzymywał. To była dosłownie stacja widmo. Przed katastrofą w 2012 r. linia przeszła modernizację i stacja razem z peronami przestały istnieć. Dlaczego to miasto dało się wykluczyć komunikacyjnie? Swoją drogą wypadek wydarzył się ok km od miejsca gdzie była stacja więc gdyby były by tam chociaż postawione perony i oba te pociągi TLK oraz IR miały by tam postój na pewno potoczyło by się to wszystko inaczej.
Granice państw bywają takimi stykami. Nawet pomijając sprawy bieżące w geopolityce. Takie szybkie przykłady: Zebrzydowice/ Piotrowice koło Karwiny, nieczynne, lub jedna para bez zatrzymań, Bogumin/Chałupki nowy odcinek telenoweli, Czadca/Zwardoń- Słowak się stara, bo w końcu cośtam, jakośtam jeździ, ale skomunikowań z KŚami na ogół brak. Kasy biletowej w Zwardoniu zresztą też.
Tu kolej mazowiecka wysadza pasażerów lecz nie zmienia czoła, bo zakłóciło by to blokadę liniowa. Jedzie na pusto aż do zwolnienia odcinka i wraca po tym samym torze po pasażerów.
Kiedyś na styku pomorskie-wielkopolskie funkcjonowały pociągi relacji Chojnice-Bukowo Człuchowskie. Bukowo Człuchowskie, to jest praktycznie stacja w lesie niedaleko jest osada Bukowo Człuchowskie, w której mieszka koło 200 ludzi. Co jest dalej w stronę Piły? Granica, ale nie państwowa, w której są potrzebne wizy tylko zwykła granica miedzy województwami.
Jechałeś w czterdziesyej sekundzie filmu trasą S8 w stronę Białegostoku (trasa w tunelu szklanym). Trasa jest z nazwy ekspresową, ponieważ w związku ze źle zaprojektowanymi węzłami i ich odległościami się często korkuje. Tobie przejazd minął sprawnie. Jak to zrobiłeś? Na odpowiedź czeka 2 miliony mieszkańców Warszawy i setki tysięcy kierowców tirów
Год назад+1
@@bartomiejwasik5001 ah, wyjazd w sobotę wczesnym rankiem bardzo pomaga 😁
Na granicy WLKP i Kujawsko-pomorski, też są problemy. Ciekawe u Was jest to, że zatykają linię tym jeżdżeniem pod prąd. PS Czytałeś "Ostre cięcie" Karola Trammera? Jak nie, to polecam. :)
3 года назад+1
Znam książkę, ale nie czytałem - przyznaje się bez bicia 😃
Pan Strużik nie chce dopłacić dla kolei podlaskiej. Docelowo po remoncie Czyżew będzie stacją przesiadkową. Starosta warminski dopłaca kolei podlaskiej za odcinek Grajewo Ełk i pociągi jeżdzą do Ełku
To jeszcze nic. Linia kolejowa LK69 to jest perła na odcinku Zawady Hrebenne jes predkość szlakowa max. 70 i nieremonowana od1917 roku czyli jej otwarcia przez wojska Austrowegierskie. Wszystko dlatego ze to linia dochodząca do granicy przez co politycy i wojskowi spisują ją na straty.
ale to musi dziwnie wyglądać, widzę że jest tu SBL to za każdym razem kiedy pociąg tu przyjeżdża to zmienia kabinie, trzeba zmienić kierunek SBL i jedzie w drugą stronę na teoretycznie przystanku osobowy
Fałszywe jest określenie " bezpieczeństwo ważniejsze jest od wygody ". Utrudnia się życie podróżnym przejściami naziemnymi tylko dlatego, że potencjalnie ktoś raz na 200 lat nie zauważy pociągu? Nie znam przypadku wypadku na przejściu na stacji. Utrudnienia prowadzą do powstawania dzikich przejść pasażerów jak Warszawa SŁUŻEWIEC
Trochę płyniesz kolego. Wszystkie przewozy regionalne są zlecane przez organizatorów, którymi są marszałkowie województw. Koleje Mazowieckie czy Przewozy Regionalne to tylko przewoźnicy, u których marszałkowie zamawiają przewozy. Koleje Mazowieckie mogą sobie chcieć, ale bez zlecenia organizatora (wpłaty dotacji) nie pojadą nigdzie. Polityka niszczy kolej, ale w tym przypadku jest to spowodowane tym, że stawka za pockm w woj. mazowieckim jest duża wyższa niz stawka za poc km pobierana przez Przewozy Regionalne w województwie podlaskim. A te drugie nie jest na tyle bogate żeby tyle zapłacić i dlatego pociąg KM nie przekracza granicy województwa. Poza tym istnieje jeszcze jeden styk woj. podlaskego i mazowieckiego gdzie jeżdżą pociągi regionalne i udało się porozumieć pomimo dużych różnic finansowych, ponieważ było parcie społeczne i polityczne. Trochę spłyciłeś omawiany przez siebie problem, przed produkcją takiego materiału warto zrobić research i zbadać przyczyny, ponieważ wnioski mogłyby być ciekawe, a niestety są oczywiste.
3 года назад+2
Tutaj też jest, może nie parcie, ale poparcie społeczne. Poza tym jesteśmy już na tyle bogatym krajem, ze stawka za pockm nie powinna być problemem. Jeśli chcemy by usługa transportowa była na wysokim poziomie, nie możemy oczekiwać, że będzie się opłacać. Szczególnie jeśli sama wierchuszka walczy z wykluczeniem komunikacyjnym. Nie rozumiem, w której kwestii zrobiłem niewystarczający reaserch, skoro wszystko o czym mówisz zawarłem w filmie. Jedynie w formie trochę prostszej w odbiorze. Jedno województwo z drugim się nie dogaduje, ich przewoźnicy nie jeżdżą tak jak by sobie tego mieszkańcy oczekiwali, brak profitu, winna polityka.
3 года назад
Inna kwestia: takie koleje mazowieckie mają jednego klienta od którego dostają zlecenia. Czy jeśli KM mówi że chce jeździć, to uważasz że mówi to KM czy ich zamawiający? Bo coś mi się wydaje, że to jeden i ten sam głos...
@ Ja rozumiem twoje intencje, ale to co mówisz w filmie to można wysnuć że ktoś się uwziął na Szulborze i nie chce tam pociągów a przyczyny są bardziej złożone. Bogactwo kraju tutaj nie musi mieć nic do rzeczy, ot nawet bogate kraje zawieszają kursy. Koleje Mazowieckie to nie to samo co urząd marszałkowski, pomimo że ten jest właścicielem spółki. Polecam Ci lekturę o ustawie o publicznym transporcie zbiorowym, w szczególności o tym kim jest organizator przewozów. Brak zrozumienia takich kwestii jest politykom na rękę, a bez zrozumienia problemu, go nie rozwiążesz. Pozdrawiam!
3 года назад+1
Nie nie, nie uważam, że ktoś się uwziął na Szulborze, tylko że Szulborze obrywa rykoszetem. Mam nadzieję, że po zakończeniu remontu Czyżew-Białystok, ktoś jednak pójdzie po rozum do głowy i styk zacznie działać. Ustawę o PTZ znam, ale polityka tak nie działa. Skoro jedno jest drugiego właścicielem, to nijak to drugie nie jest niezależne. De facto to to samo, tylko nazwa i zadanie inne... Pozdrawiam Cię także! Dzięki za merytoryczne komentarze!
@ Co do stykow, to przez dlugi czas istnial problem styku na linii nr 2: lubelskie nie chcialo jezdzic do mazowieckiego czyli z Terespola do Siedlec, pomimo ze km jezdzilo do Lukowa w lubelskiem. W koncu jednak znalazla sie kasa i po wielu latach lobbowania PR pojawily sie w Siedlcach.
3 года назад+1
@@TheDamiansn tak, zgadza się! No ale hajs się znalazł i okazało się że można. Tu hajs ewidentnie jest, tylko ktoś z kimś na wódkę nie poszedł i nie pogadał w temacie 😅
@ Tu pokutuje tez wielkosc tych miejscowości, w poblizu zapewne nie mieszka nikt znaczący. Niestety w naszych realiach wystarczy szepniecie słówka przez kogos na stolku i taki temat mozna zalatwic jedna rozmowa.
Przewozy Regionalne są ogólnokrajowe . Nie mają nic wspólnego z województwami . Koleje Mazowieckie bez względu na gdzie jeżdżą płacą za użytkowanie toru PKP PLK SA - 100% skarb państwa Większość województw ma przewoźników regionalnych np Dolnośląskie -to koleje dolnośląskie( taka nazwa akurat ) Mazowieckie - to Koleje Mazowieckie . Podlaskie nie ma wiec obsługują przewozy Regionalne. Ps kolej musi tez jeździć gdzie nie ma pełnego obłożenia . Bo to by było wykluczenie komunikacyjne . )Nie będę tu pisał kto tak robił )
3 года назад
Też raczej zgadzam się że stwierdzeniem, że kolej powinna działać "z misją". Żeby generować potrzebę transportową. Ale... musi robić to z głową. Poprawka do Twojego pierwszego zdania: PRy działają ogólnokrajowo owszem ale organizowane są przez województwa, więc mają trochę wspólnego z województwami
Tak z innej beczki... czy "polityka niszczy" ? No chyba sam przyznasz,że ta reforma z podziałem na województwa zmusiła samorządy do mocnego przemyślenia ekonomii. No ale ale zainwestowali w szynobusy bo wiedzieli, że warto, że to dla siebie - i ruszyło. Ruch jest coraz częściej przywracany. Na molochu ogólnopolskiego PKP to mogło się nie zadziać.
2 года назад
Wiesz no... I tak i nie, bo wszystko zależy od tego czy województwo chce te przewozy w ogóle prowadzić. Ogólnie reforma jest mocno na plus, to prawda, ale czy jeśli przewozy regionalne nadal prowadziłoby PR sterowane centralne byłoby gorzej? Spójniej pewnie tak. To jest ogólnie za mocna dyskusja i zbyt mocne gdybanie. PKP z początku XX wieku to inna spółka niż obecne pozostałości po niej. Nie podejmuję się odpowiedzi.
@ Zauważmy, że w wielu województwach pojawiły się dedykowane spółki wojewódzkie jak np. Łódzka czy nawet Świętokrzyska. I One mają pewnośc, że inwestując w tabor inwestują dla siebie. W taki który jest im potrzebny. I sami układają też rozkład jazdy. Ożywia się też samo województwo np w świętorzyskim dzieki tanim szynobusom przywrócono kilka lat temu kursy Ostrowiec - Kielce i nawet dalej do Krakowa - niemal co godzinę. Gdyby to była duża Państwowa spółka zawsze ważniejsze byłyby potrzeby największych miast jak Warszawa. I co chyba najważniejsze nie przyglądano by się tak uważnie potrzebom lokalnym.
@ Jeszcze apropo styku przewoźników : bywają i miłe niespodzianki. Jak pisałem pochodże z okolic Skarżysku i to z Łodzi przez Końskie zaczęła docierać... Łódzka Kolej. A to do granic województwa łódzkiego aż z około 50 km (!!). Super, zwłaszcza, że jeździ z tego co wiem hybryda dzięki czemu jako pociąg elektryczny może wjechać na lux stację Łódż Fabryczna - wczesniej mogły tylko na Kaliską lub Chojny. Jakoś widac sie samorządy dogadały albo Łódź widzi, że sporo ludzi dojezdza aż ze Skarzyska. Podobno reaktywacja tej linii rok temu dała bardzo dobre wyniki frekwencji i jest aż 6-7 par pociągów teraz (były 3-4 w poprzednim rozkladzie)
Przez Małkinię prowadzi najszybsza droga na moją działkę... Jak będzie posucha z pomysłami to i Małkinia wjedzie. Chociaż ciekawsza jest linia kolejowa Małkinia - Sokołów!
Aktualizacja od 4 września 2022 koleje mazowieckie będą dojeżdżały do Czyżewa (Podlaskiego)
Nareszcie!
Super temat dzięki. No jak patrzę teraz w rozkład jazdy to już jeżdzą wreszcie regularnie przez te stacje pociągi i to nawet co 1-3h. Koleje Mazowieckie na siebie wzięły. No - wspominane Skarżysko Kamienna to od samego początku był tłusty bardzo kąsek dla KM to sporo ludzi stamtąd jeździ do Wawy (moje rodzinne strony) jak i ze stacji pośrednich; to stacja węzłowa no i tam dosłownie niemal tylko ostatni przystanek jest poza Mazowszem. Dobrze, że przy Skarżysku nie było więc tych sporów.
Styk łódzkiego i kujawsko-pomorskiego na linii 18 - część pociągów Polregio nie dojeżdża do Kutna, tylko do Kalisk Kujawskich.
Dzieje się to od prawie 10 lat, więc wymówka przebudową Kutna nie daje rady.
7:12: Szepietowo chwilowo mocno upośledzona stacja (przez modernizację) W zasadzie tylko się minąć można. W Czyżewie GT tak samo, można się minąć, ale nic więcej. Łapy tak samo. Trzeba by gonić prosto do Białegostoku.
Profesjonalne omówienie tematu, dzięki!
Rozumiem że Szulborze Wielkie służy za stację końcową KM tymczasowo z powodu że Czyżew jest w proszku a do Szepietowa jest czynny jeden tor. No to ogryzek drugiego (podg. Kietlanka - granica województwa) , po podlaskiej stronie nieprzejezdny akurat nadaje się na tymczasową końcówkę dla ruchu regionalnego z Warszawy...
Styk województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego czyli Ełk-Suwałki, totalna pustka, jeśli chciałbym dojechać nad morze czy w głąb kraju, to muszę albo sam dojechać na dworzec w Ełku albo dymać do Białegostoku i stamtąd jechać dalej…to tylko 60 kilometrów malowniczej i ciekawej trasy. Wykluczone jest tu miasto Suwałki i Olecko
Robione z pasją. Ogląda się jak dobry kryminał 😃
Ja znam swój zauważony (nie gdzieś tam wyczytany) przykład który jest ewenementem na skalę krajową : Szczekociny, o ile można jeszcze jakoś zrozumieć likwidację peronów podczas modernizacji kiedy nie ma i nie planuje się tam ruchu pasażerskiego tak przez miasto w/w przejeżdża mnóstwo pociągów pasażerskich. Nie mówię tutaj o expressach choć właśnie Włoszczowa poszła w drugą stronę.
Do ok 1999r. na lini Koniecpol Kozłów był prowadzony ruch lokalny, potem już tylko dalekobieżne. Jednak nawet i te dalekobieżne najniższej kategorii jak pospieszne a potem TLK czy ówczesne InterREGIO nie obsługiwały tej stacji. Mało tego swego czasu jeździł tamtędy pociąg osobowy przyspieszony GIEWONT rel. Zakopane - Częstochowa i on też się w Szczekocinach nie zatrzymywał. To była dosłownie stacja widmo. Przed katastrofą w 2012 r. linia przeszła modernizację i stacja razem z peronami przestały istnieć. Dlaczego to miasto dało się wykluczyć komunikacyjnie?
Swoją drogą wypadek wydarzył się ok km od miejsca gdzie była stacja więc gdyby były by tam chociaż postawione perony i oba te pociągi TLK oraz IR miały by tam postój na pewno potoczyło by się to wszystko inaczej.
Granice państw bywają takimi stykami. Nawet pomijając sprawy bieżące w geopolityce. Takie szybkie przykłady: Zebrzydowice/ Piotrowice koło Karwiny, nieczynne, lub jedna para bez zatrzymań, Bogumin/Chałupki nowy odcinek telenoweli, Czadca/Zwardoń- Słowak się stara, bo w końcu cośtam, jakośtam jeździ, ale skomunikowań z KŚami na ogół brak. Kasy biletowej w Zwardoniu zresztą też.
Wracam tu kilka godzin po obejrzeniu filmu żeby napisać, że ED161 wygląda jak płynąca ryba
Tu kolej mazowiecka wysadza pasażerów lecz nie zmienia czoła, bo zakłóciło by to blokadę liniowa. Jedzie na pusto aż do zwolnienia odcinka i wraca po tym samym torze po pasażerów.
Kiedyś na styku pomorskie-wielkopolskie funkcjonowały pociągi relacji Chojnice-Bukowo Człuchowskie. Bukowo Człuchowskie, to jest praktycznie stacja w lesie niedaleko jest osada Bukowo Człuchowskie, w której mieszka koło 200 ludzi. Co jest dalej w stronę Piły? Granica, ale nie państwowa, w której są potrzebne wizy tylko zwykła granica miedzy województwami.
Jak w 0:40 udało Ci się przejechać trasę z nazwy ekspresową numer 8 ?
Nie rozumiem, o co cho?
Jechałeś w czterdziesyej sekundzie filmu trasą S8 w stronę Białegostoku (trasa w tunelu szklanym). Trasa jest z nazwy ekspresową, ponieważ w związku ze źle zaprojektowanymi węzłami i ich odległościami się często korkuje. Tobie przejazd minął sprawnie. Jak to zrobiłeś? Na odpowiedź czeka 2 miliony mieszkańców Warszawy i setki tysięcy kierowców tirów
@@bartomiejwasik5001 ah, wyjazd w sobotę wczesnym rankiem bardzo pomaga 😁
Na granicy WLKP i Kujawsko-pomorski, też są problemy.
Ciekawe u Was jest to, że zatykają linię tym jeżdżeniem pod prąd.
PS
Czytałeś "Ostre cięcie" Karola Trammera? Jak nie, to polecam. :)
Znam książkę, ale nie czytałem - przyznaje się bez bicia 😃
Prawdziwy triller o zagubionej technokracji :)
Pan Strużik nie chce dopłacić dla kolei podlaskiej. Docelowo po remoncie Czyżew będzie stacją przesiadkową. Starosta warminski dopłaca kolei podlaskiej za odcinek Grajewo Ełk i pociągi jeżdzą do Ełku
Rób więcej takich filmów.
Brak nawyków komunikacji kolejowej..Ludzie za mało jeżdżą.
We w 100 % z tobą ze wszystkim się zgadzam co mówisz.
To jeszcze nic. Linia kolejowa LK69 to jest perła na odcinku Zawady Hrebenne jes predkość szlakowa max. 70 i nieremonowana od1917 roku czyli jej otwarcia przez wojska Austrowegierskie. Wszystko dlatego ze to linia dochodząca do granicy przez co politycy i wojskowi spisują ją na straty.
ale to musi dziwnie wyglądać, widzę że jest tu SBL to za każdym razem kiedy pociąg tu przyjeżdża to zmienia kabinie, trzeba zmienić kierunek SBL i jedzie w drugą stronę na teoretycznie przystanku osobowy
Przez pewien czas pociągi też nie jeździły do Działdowa tylko do Iłowa
Fałszywe jest określenie " bezpieczeństwo ważniejsze jest od wygody ". Utrudnia się życie podróżnym przejściami naziemnymi tylko dlatego, że potencjalnie ktoś raz na 200 lat nie zauważy pociągu? Nie znam przypadku wypadku na przejściu na stacji. Utrudnienia prowadzą do powstawania dzikich przejść pasażerów jak Warszawa SŁUŻEWIEC
Czy to nie Ty prowadzisz kanał Kuracyja?
Nieeee, kanał Kuracyja prowadzi sam Kuracyja 😅
Trochę płyniesz kolego. Wszystkie przewozy regionalne są zlecane przez organizatorów, którymi są marszałkowie województw. Koleje Mazowieckie czy Przewozy Regionalne to tylko przewoźnicy, u których marszałkowie zamawiają przewozy. Koleje Mazowieckie mogą sobie chcieć, ale bez zlecenia organizatora (wpłaty dotacji) nie pojadą nigdzie.
Polityka niszczy kolej, ale w tym przypadku jest to spowodowane tym, że stawka za pockm w woj. mazowieckim jest duża wyższa niz stawka za poc km pobierana przez Przewozy Regionalne w województwie podlaskim. A te drugie nie jest na tyle bogate żeby tyle zapłacić i dlatego pociąg KM nie przekracza granicy województwa.
Poza tym istnieje jeszcze jeden styk woj. podlaskego i mazowieckiego gdzie jeżdżą pociągi regionalne i udało się porozumieć pomimo dużych różnic finansowych, ponieważ było parcie społeczne i polityczne.
Trochę spłyciłeś omawiany przez siebie problem, przed produkcją takiego materiału warto zrobić research i zbadać przyczyny, ponieważ wnioski mogłyby być ciekawe, a niestety są oczywiste.
Tutaj też jest, może nie parcie, ale poparcie społeczne. Poza tym jesteśmy już na tyle bogatym krajem, ze stawka za pockm nie powinna być problemem. Jeśli chcemy by usługa transportowa była na wysokim poziomie, nie możemy oczekiwać, że będzie się opłacać. Szczególnie jeśli sama wierchuszka walczy z wykluczeniem komunikacyjnym.
Nie rozumiem, w której kwestii zrobiłem niewystarczający reaserch, skoro wszystko o czym mówisz zawarłem w filmie. Jedynie w formie trochę prostszej w odbiorze.
Jedno województwo z drugim się nie dogaduje, ich przewoźnicy nie jeżdżą tak jak by sobie tego mieszkańcy oczekiwali, brak profitu, winna polityka.
Inna kwestia: takie koleje mazowieckie mają jednego klienta od którego dostają zlecenia. Czy jeśli KM mówi że chce jeździć, to uważasz że mówi to KM czy ich zamawiający? Bo coś mi się wydaje, że to jeden i ten sam głos...
@ Ja rozumiem twoje intencje, ale to co mówisz w filmie to można wysnuć że ktoś się uwziął na Szulborze i nie chce tam pociągów a przyczyny są bardziej złożone. Bogactwo kraju tutaj nie musi mieć nic do rzeczy, ot nawet bogate kraje zawieszają kursy. Koleje Mazowieckie to nie to samo co urząd marszałkowski, pomimo że ten jest właścicielem spółki. Polecam Ci lekturę o ustawie o publicznym transporcie zbiorowym, w szczególności o tym kim jest organizator przewozów. Brak zrozumienia takich kwestii jest politykom na rękę, a bez zrozumienia problemu, go nie rozwiążesz.
Pozdrawiam!
Nie nie, nie uważam, że ktoś się uwziął na Szulborze, tylko że Szulborze obrywa rykoszetem. Mam nadzieję, że po zakończeniu remontu Czyżew-Białystok, ktoś jednak pójdzie po rozum do głowy i styk zacznie działać.
Ustawę o PTZ znam, ale polityka tak nie działa. Skoro jedno jest drugiego właścicielem, to nijak to drugie nie jest niezależne. De facto to to samo, tylko nazwa i zadanie inne...
Pozdrawiam Cię także! Dzięki za merytoryczne komentarze!
Kolego to nie paranoja , tylko polska rzeczywistość
Ten przerywnik muzyczny to jak z Hansa klossa :)
blad bezpieczenstwo i wygoda musza byc . Jesli cos buduje sie niech buduja porzadnie i solidnie i z przemysleniem
Jak będziesz bardzej napieprzał PLK to będę lajkował :) A, i odwal się od Kutna bo po remoncie to tam będzie złoto (a dworzec od dawna złoto) ;)
Mam nadzieję, że nawet po remoncie, zapachowa mieszanka żelaza, moczu i kurzu tam pozostanie :D
Btw jak sie auto sprawuje? 😏
Nie mogę narzekać 😁
@ Co do stykow, to przez dlugi czas istnial problem styku na linii nr 2: lubelskie nie chcialo jezdzic do mazowieckiego czyli z Terespola do Siedlec, pomimo ze km jezdzilo do Lukowa w lubelskiem. W koncu jednak znalazla sie kasa i po wielu latach lobbowania PR pojawily sie w Siedlcach.
@@TheDamiansn tak, zgadza się! No ale hajs się znalazł i okazało się że można. Tu hajs ewidentnie jest, tylko ktoś z kimś na wódkę nie poszedł i nie pogadał w temacie 😅
@ Tu pokutuje tez wielkosc tych miejscowości, w poblizu zapewne nie mieszka nikt znaczący. Niestety w naszych realiach wystarczy szepniecie słówka przez kogos na stolku i taki temat mozna zalatwic jedna rozmowa.
Przewozy Regionalne są ogólnokrajowe . Nie mają nic wspólnego z województwami . Koleje Mazowieckie bez względu na gdzie jeżdżą płacą za użytkowanie toru PKP PLK SA - 100% skarb państwa Większość województw ma przewoźników regionalnych np Dolnośląskie -to koleje dolnośląskie( taka nazwa akurat ) Mazowieckie - to Koleje Mazowieckie . Podlaskie nie ma wiec obsługują przewozy Regionalne. Ps kolej musi tez jeździć gdzie nie ma pełnego obłożenia . Bo to by było wykluczenie komunikacyjne . )Nie będę tu pisał kto tak robił )
Też raczej zgadzam się że stwierdzeniem, że kolej powinna działać "z misją". Żeby generować potrzebę transportową. Ale... musi robić to z głową. Poprawka do Twojego pierwszego zdania: PRy działają ogólnokrajowo owszem ale organizowane są przez województwa, więc mają trochę wspólnego z województwami
Niby kanał o dworcach kolejowych a i tak najwygodniej dojedziesz samochodem ;)
Żyćko na polskiej kolei. Chociaż gdybym nie jechał na działkę, to bym pojechał pociągiem. Taniej.
Polityka zniszczyła również połączenia regionalne pomiędzy Poznaniem a Toruniem…
Tak z innej beczki... czy "polityka niszczy" ? No chyba sam przyznasz,że ta reforma z podziałem na województwa zmusiła samorządy do mocnego przemyślenia ekonomii. No ale ale zainwestowali w szynobusy bo wiedzieli, że warto, że to dla siebie - i ruszyło. Ruch jest coraz częściej przywracany. Na molochu ogólnopolskiego PKP to mogło się nie zadziać.
Wiesz no... I tak i nie, bo wszystko zależy od tego czy województwo chce te przewozy w ogóle prowadzić. Ogólnie reforma jest mocno na plus, to prawda, ale czy jeśli przewozy regionalne nadal prowadziłoby PR sterowane centralne byłoby gorzej? Spójniej pewnie tak. To jest ogólnie za mocna dyskusja i zbyt mocne gdybanie. PKP z początku XX wieku to inna spółka niż obecne pozostałości po niej. Nie podejmuję się odpowiedzi.
@ Zauważmy, że w wielu województwach pojawiły się dedykowane spółki wojewódzkie jak np. Łódzka czy nawet Świętokrzyska. I One mają pewnośc, że inwestując w tabor inwestują dla siebie. W taki który jest im potrzebny. I sami układają też rozkład jazdy. Ożywia się też samo województwo np w świętorzyskim dzieki tanim szynobusom przywrócono kilka lat temu kursy Ostrowiec - Kielce i nawet dalej do Krakowa - niemal co godzinę. Gdyby to była duża Państwowa spółka zawsze ważniejsze byłyby potrzeby największych miast jak Warszawa. I co chyba najważniejsze nie przyglądano by się tak uważnie potrzebom lokalnym.
@ Jeszcze apropo styku przewoźników : bywają i miłe niespodzianki. Jak pisałem pochodże z okolic Skarżysku i to z Łodzi przez Końskie zaczęła docierać... Łódzka Kolej. A to do granic województwa łódzkiego aż z około 50 km (!!). Super, zwłaszcza, że jeździ z tego co wiem hybryda dzięki czemu jako pociąg elektryczny może wjechać na lux stację Łódż Fabryczna - wczesniej mogły tylko na Kaliską lub Chojny. Jakoś widac sie samorządy dogadały albo Łódź widzi, że sporo ludzi dojezdza aż ze Skarzyska. Podobno reaktywacja tej linii rok temu dała bardzo dobre wyniki frekwencji i jest aż 6-7 par pociągów teraz (były 3-4 w poprzednim rozkladzie)
Szulborze Wielkie to przystanek osobowy, nie stacja ;)
Tak i nie. Po kolejarsku owszem, to przystanek osobowy. Jeśli chodzi o infrastrukturę pasażerską - jest to stacja pasażerska.
A kto był wywczas u władzy w latach gdy chciano zaorać te stację ?
Kamehameha!
...mogłeś przy okazji zachaczyc o Małkinię...
Przez Małkinię prowadzi najszybsza droga na moją działkę... Jak będzie posucha z pomysłami to i Małkinia wjedzie. Chociaż ciekawsza jest linia kolejowa Małkinia - Sokołów!