1.2 TCe 130 kuni rok produkcji 2017. Wymieniam oleum co półtorej roku lub gdy przejadę max 10 000 km (choć mało jeżdżę tym autochodem, więc wymieniam najczęściej ze względu na termin a nie na kilometraż) w mojej Megane IV phase I. To fakt - czuć benzynę w oleju. Silnik bardziej do jazdy na autostradzie niż do miasta. Dynamiczny, żwawy, kulturalnie pracujący. Z przebywania na grupie Megane IV zauważyłem, że przy 80 / 100 000 km warto zajrzeć do łańcucha rozrządu bo lubi się wyciągać. O niszczących się źlizgach nie słyszałem. Jednostki produkowane od 2012 do 2016 miały problem z ogromnym poborem oleju, ale na szczęście te produkowane od 2016 roku są już poprawione choć zdarzały się na forach tematy o wpierdalaniu oleju (pewnie w pojazdach w których zamontowano jednostki produkowane przed 2016). Nawet mnie informowano w salonie gdy kupowałem moją Megane, że Renault dopuszcza jako "normalny" pobór oleju w ilości 1 litr na 1 000 km ! Tak, nie 10 000 a 1 000 km ! Powiedziałem wtedy w ASO, że tam we Francji zdrowo już ich popierdoliło. Zauważyłem na grupie Megane 4, że niektórzy się skarżą na wypadanie zapłonu. Być może ze względu na piętę achillesową jednostek z wtryskiem bezpośrednim czyli zbieranie się syfu w zaworach dolotowych z systemu recyrkulacji spalin. Tak poza tym nie widzę aby jakieś katastrofy się działy. Pozdrawiam.
Miałem 1.2 TCE 130 koni w Meganie IV z 2016 roku. Zero problemów, lałem paliwo i jeździłem. Wymiana oleju co 15 tys km. Jednak 1.2 jest trochę za słaby, szczególnie zanim załapie turbina, gdy turbo zacznie dmuchać to ciągnie jak szatan ale rośnie spalanie. Sprzedałem i zmieniłem na Arkanę z 1.3 TCE - jest dużo lepiej i pomimo większego samochodu spalanie mniejsze niż w Meganie z silnikiem 1.2
Kupilem używane Clio z 2014 roku z 1.2 tce 118 KM. 88000 km. Silnik bez problemu, oleju nie pali ,łańcuch rozrządu oryginalny bez luzu. Poprzedni właściciel wymieniał olej co 10 t.km. aktualizacja oprogramowania była zrobiona na początku. Może dlatego jest bezawaryjny.
Dzień dobry, dokładnie tak jest, problem związany z nadmiernym poborem oleju wynikał tylko z błędów w oprogramowaniu - niewłaściwe ciśnienie w komorze spalania powodowało zasysanie oleju. Pozdrawiam!
średnio 7 l na 100 km to już paliły silniki 1600 ccm TU5 JP4. Silniki wolnossące, pancerne, praktycznie bezawaryjne, moc 109 KM. I po co było to zmieniać ?
Powiem tak...od lutego 2016 do 2021 roku użytkowałem1,2 Tce w Megane III .Przejechałem niewiele ,bo tylko ok. 70 tys. km .Silnik jak i samochód był kompletnie bezawaryjny ,.
Ja przejechałem 200.000 od czerwca 2018 roku do teraz, również bezawaryjnie. Silnik ma opinię bezawaryjnego, aczkolwiek pojedyncze egzemplarze mają swoje problemy. Zależy od szczęścia i po zakończeniu procesu w Paryżu dowiemy się, co tak naprawdę się stało z tymi silnikami. Dużo wskazuje na jakiś błąd materiałowy, czy w obróbce czy w technologii, po stronie Renault. Pozdrawiam!
A w moim Megane 3 1.2 TCE po 40 tys. i 3 latach ,na szczęście po sprzedaży,rozpadł się rozrząd.Pani miała do mnie pretensje a olej był zmieniany 4 razy.
@@marekcieszkowski5592 wady fabryczne, jest filmik w źródłach z Francji gdzie gość tłumaczy problemy z tymi silnikami. Ponoć używali tworzywa sztucznego do rozrządu i też była seria wadliwych napinaczy. Przed tym nic nie uchroni...
Zakupiłem niedawno Kadjara z 2016 r. z silnikiem 1,2 TCE po zmianie nieco leciwego już 14 latka - Grand Scenic III 1,5dci. Scenic-iem nalatałem 260tys. km bez jekichkolwiek problemów. Jeden jedyny problem z tym samochodem jaki mi się zdarzył nie dotyczył silnika lecz zablokowania elektrycznego hamulca ręcznego. Jak obejrzałem filmik o 1,2 TCE to zdałem sobie sprawę w jakie g...no się wpakowałem. Niestety po przejechaniu 2 tys. km już widzę na bagnecie ubytek ok. 0,5 ltr oleju choć silnik pracuje bardzo kulturalnie, cicho i równo, nie dymi, bez jakichkolwiek niepokojących objawów. Spróbuję z płukanką i ceramizerem, ale przyznam, że już jestem nico przerażony. Mam do Was pytanie, dotyczące spalania stukowego, które może pojawiać się w tym silniku, czy wobec tego zalecana jest jazda na benzynie 95 czy 98?
Bardzo ciekawy materiał, dosyć szczegółowo omawiasz ten motor. Właśnie zastanawiam sie nad poliftowym Capturem z 1,2TCe po 2016r. z EDC, pytanie jeszcze co z żywotnością tego francuskiego DSG:)
Cześć. EDC mam w Dusterze. 100.000 km bez problemu. To zautomatyzowany manual. Jeśli się nie grzebie, podobno chodzi bez problemów. Zrobie o nim dłuższy materiał. Natomiast 1.2 TCe mam gruntownie zbadany, przejechałem nim ponad 210.000 km. Nie było żadnych problemów przy odpowiednim serwisowaniu. Zasadniczo polecam, paradoksalnie mniej może być problemów niż z wczesnym 1.3 TCe. Byle produkcja silnika była po 2016, najlepiej 2017. Rocznik samochodu to niekoniecznie rocznik silnika. Pozdrawiam!
I'm still extremely confused. I wanna buy a used Megane IV 2018 1.2 Tce 132hp (90k km). Is it affected by the problems described in the video? Is there something I should worry about?
Ja kupiłem kadjara 1.2 z 2015 . Przy zakupie dowiedziałem się że auto miało wymieniony silnik przez reno bo poprzedni był wadliwy i pobierał olej. Ten obecny był wyprodukowany w 2018 roku. Olej wymieniam co 12 mc. ( 8-9 tys km ) przy wymianie płukanka L.M Na bieżąco kontroluje stan oleju i od wymiany do wymiany stan jest praktycznie taki sam bez żadnego dolewania. Na miarce Min/Max zawsze mechanik zalewa na równego Max. taksami robią w serwisie i po 12 mc oleju ubywa 1 mm z miarki. Co ciekawe przez pierwsze 4-5 mc stan jest ciągle na Max. Myślę że te 1 mm się pojawia jeśli olej zaczyna się starzeć , brudzić i wtedy traci swoją lepkość powoli się degraduje. Ktoś kiedyś powiedział że olej powinno się wymieniać jak jeszcze jest dobry np. 10 tys A nie jak jest już zużyty i nie ma właściwości smarnych. Tego się trzymam .
@@tszalkowski78 Tesli jest tak jak mówisz to w sezonie letnim kiedy silnik się szybko rozgrzewa i nie dolewa benzyny . Wtedy powinna benzyna odparować ! I stan oleju powinien drastycznie spadać. A nie spada.
@@DaroPolska772 A dokąd miałaby ta benzyna odparować ? Wyślij próbkę oleju po przejechaniu tysiąca km od wymiany do laboratorium to się przekonasz co w nim jest.
Witam, dziękuję za film. Wiadomo może których wersji dotyczy problem ? Mam właśnie do kupienie Captura z 2017 roku z 1.2 TCE 118km. Niby 2017 ale przecież silnik może być ze starszą datą produkcji.
Dzień dobry, problem dotyczy wszystkich wersji, niezależnie od mocy i producenta. Czyli Dacia, Nissan, Renault. Myślę że spokojnie można brać, mój Kadjar też jest z 2017 roku, a czerwiec 2016 jest datą graniczną, po której rzeczywiście silnik 1.2 TCE można uznać za bezawaryjny (poza kwestią czujnika spalania stukowego, który w pojedynczych egzemplarzach nie działa prawidłowo). Spalanie oleju, to problem wyłącznie software i z dużym prawdopodobieństwem ten egzemplarz może mieć już nowe oprogramowanie. Natomiast wady łańcucha i napinacza dotyczą tylko pierwszych egzemplarzy tego silnika. Pozdrawiam!
Co Pan ma na myśli pisząc ze spalanie oleju to jest kwestia software? Pytam bo Captur mojej żony żre l/1000 oleju a jest niby juz poprawiony bo z czerwca 2017r
Mam Nissan Juke z 2016 roku, w tym roku wymieniony byl rozrząd, ale mam problem z poborem oleju, bierze 0,5 na 1000 km , prosze o jakas radę co robić. dzięki pozdrawiam👍
jak mi c-max 1.8 brał 0,6 L oleju na 1000km to zrobiłem płukankę, ale wlałem do cylindrów (po równo TEC 2000) i zostawiłem na noc. Rano odpał i praca tak pół godziny na wolnych obrotach, następnie wymiana oleju plus ceramizer. Po tym zbiegu Ford przestał brać olej. Chodzi o to że zapieczone pierścienie przylegają do tłoka a nie do tulei cylindra i przez to silnik żre olej. Mam nadzieję że pomogłem.
Ja zrobiłem tak samo tylko że nie dawałem płukanki do cylindrów, samochód zaraz po zakupie brał trochę oleju mimo że przebieg 40 000 a samochódz 2011 dzisiaj mam przejechane 85 000 i nie wiem co to pobór oleju Fokus mk3 1.6Ti-VCT 125km
Mam 1.2 TCE w Megane 3 grandtour z 2015 roku z salonu, lepszego silnika nie miałem w życiu a prawko mam od 93 roku, olej wymieniany co 10k i latamy, straszyli mnie tym silnikem kosiarka nie kupuj chory jesteś, była jakaś partia wadliwych silników i poszła fama w świat, może miałem farta :D, cichutki, oleju nie bierze jak wszystko dzisiaj haha.
@@piotrprzybycien Mam 1.2 dig-t z 2017r. QQ z salonu, jestem pierwszym właścicielem. Na gwarancji wymienili napinacz rozrządu i pompę oleju (razem), aktualizację oprogramowania silnika i wymienili akumulator. To wszystko przez 5 lat rozszerzonej gwarancji. Co roku jeżdżę nim do Włoch/Chorwacji w trasę koło 4/5 tysięcy kilometrów - nigdy nie zawiódł, raz tylko porysowałem lusterko w ciasnej włoskiej uliczce ;) Poza tym co 2 lata robię płukankę (tec 2000) i dodaję ceratec. Autko pracuje na Shell helix ultra 5w40. Na ten moment 84 000 kilometrów i tfu tfu wszystko cacy. Warto sprawdzić uszczelki przed zakupem w silniku - dolot, rura turbo i ewentualnie nagar, bo jak ktoś nie dba o czyszczenie go, to może się tam trochę nazbierać syfów. Pozdrawiam
@@piotrprzybycien Tak, wcześniej lałem ELF Evolution 900 SXR 5W40 i nie brał oleju. Podobno Shelll trochę lepszy, więcej czyści nagar. Elf też dobry :)
1.2 Tce pierwszej generacji mialy 101, a potem 103 KM. 1.2 Tce i Pure Tech to zupelnie inne konstrukcje - silnik PSA ma rozrząd w kąpieli olejowej, a poza tym ma 3 cylindry i rzeczywiscie wymaga szczególnego traktowania. Tu też jest szykowany pozew zbiorowy ;)
Zgadza się, już poprawiłem. Wiem o rozrządzie w 1.2, natomiast instrukcja zasadniczo pokrywa się z wnioskami i zaleceniami dotyczącymi innych silników. Podobnie z problemami - benzyna w oleju w jeździe miejskiej, problemy z czujnikiem spalania stykowego, które jest problemem we wszystkich zmodernizowanych jednostkach, podobnie jak skrócenie interwału wymiany oleju o połowę. Cóż, ja po 100.000 stosuje się do tych zaleceń i samochód jeździ bezproblemowo. Wychodzi taniej, niż nowy silnik...
@@FRNCZPSJ 1.2 Tce 1 gen. zrobiłem od nowości 145 kkm bez problemów przy interwale olejowym 20 kkm (wg zaleceń serwisu). Nissanowskim 1.2 przejechałem 40 kkm. Nie brał oleju, interwał 15 kkm. Oczywiście wszystko jest kwestią indywidualną, ale moje turbo nigdy nie "pałowane" na zimno, po jeździe zawsze do 1 min. na wolnych obrotach. Pure Tech miały problem z paskiem, który się strzepił i zatykał kanały olejowe. Częstsza wymiana oleju i płukanki nie zawsze pomagały :/
@@mariuszfilar3127 zgadza się, dlatego wybrałem Dacie Duster zamiast Citroena C3. 1.3 TCE 60.000 bez awarii, płukanki, olej co 15.000. Na początku świadomość nie była taka jak dziś, jak kupiłem 1.2 TCe też nikt nic nie wiedział o tym silniku, tankowałem dobra benzynę, bo wtrysk bezpośredni, płukanki i 98 dopiero potem wjechały. Przerobiłem na gaz przy 100.000, dziś 200.000 bezawaryjnie, tylko żaden szybciej się świece zużywają. Jest git.
Ja słucham z zaciekawieniem. Sztuczna inteligencja nieźle się już wyrobiła. Aczkolwiek wprawne ucho i mózg w głowie wystarczą do tego by rozpoznać że nie przygotował tego żaden człowiek tylko AI. Wiele rzeczy się to kompletnie nie klei. Pomijając już kwestię wielu powtórzeń i to całkowicie bezsensownych. Ale skoro już na tym poziomie sztuczna inteligencja była w stanie oszukać tylu Widzów to za jakiś czas nikt nie rozpozna czy materiał został przygotowany przez człowieka czy przez robota.
Dzień dobry! Regularnie (przy każdej wymianie oleju - co 10-15 tys. km) stosuje dwusiarczek molibdenu lub uszlachetniacze oparte na dwusiarczku molibdenu lub wolframu, różne marki w zależności od dostępności, np. Mannol. Do tego regularne płukanki, benzyna 98 i od czasu do czasu Tunap microflex 978 lub analogicznie działający środek. Pozdrawiam!
Już scenariusz napisany, silnik 1.3 dalej bez informacji o jakichkolwiek większych usterkach, trzeba tylko pamiętać żeby często wymieniać olej co 10k km i jeździć czasem trasy. Pozdrawiam!
@@adasnecc7120 na szybko odpowiem, nic nie znalazłem o tym silniku negatywnego poza 1 pękniętym blokiem i 1 niedokręconym przewodem. Silnik nie lubi jazdy tylko w mieście. Dużo źródeł podaje cykl życia na 250.000 km, co jest zastanawiające. Scenariusz w produkcji. U mnie 1.3 TCE 150 EDC sprawuje się świetnie. Podobno mają kończyć już produkcję tego silnika, a szkoda.
O renault kadjar jest b.malo informacji dużo dowiedziałem się z internetu lub zagranicznych stronach mam pytanie napisze Pan nr tel(może być priv) chciałbym kiedyś (wieczorem) zadzwonic i porozmawiać bo jeszcze mam dużo pytan/obiekcji o skrzyni edc,zużyciu paliwa,montażu lpg itp itd ;)
@@adasnecc7120 mozna się skontaktować ze mna przez messengera, FB: Rafał Francuz, telefon też ogarniam i będzie podany wkrótce, proszę śmiało pisać DM! Pozdrawiam
Moja skrzynia w 1.3 EDC pracuje w przedziale 1600 do 3000. Jak odebrałem z salonu 1.2 TCE był zakaz przekraczania 3000 obrotów przez pierwsze 5000 km. Najbezpieczniej poruszać się w tym przedziale 2000 do 3000. Może Pan piłować silnik do 5000 obrotów tylko nie wiem po co, skoro ma wtedy moment jak przy 1000 obrotów. A na 1000 obrotów raczej się nie jeździ. Silniki wysilone nie służą do sportowej jazdy. To jest co do zasady, zdarza się wkręcanie na 5000, ale powinien to być sporadyczny wyjątek. Żadnych zmian biegów przy 5-6 tys.
Aktualizacja - nadmierny pobór oleju wynikał tylko z błędów w oprogramowaniu. Ciekawy film ruclips.net/video/Jq5h3eXybw0/видео.htmlsi=ks5M2oNL21CUf5iF Pan przyznaje, że 1.2 TCE 2012-2016 ma problem, nie wiedzą jaki i z czego wynika, hiszpańska fabryka, 100.000 egzemplarzy. Najbardziej rozwalił mnie fragment w którym mówi, że każdy problem ma swoje rozwiązanie. I generalnie nie bardzo wolno im mowić. Najważniejsza jest komunikacja.
Dzień dobry, w mojej ocenie silnik jest bezawaryjny, wkrótce test po przejechaniu 100.000 km oraz druga część informacji o tym silniku. Jeśli nie zatankujecie Państwo silnika wodą, jak prawdopodobnie bohater jednego z filmów o tym silniku, to nie dojdzie do wypalenia zaworów. Części są serwisie, nie ma problemu z naprawami, można zawsze wydłużyć gwarancję. Poza polskim internetem nie odnotowano przypadku wymiany silnika. Nie odnotowano również przypadku wypalenia zaworu. Pozdrawiam!
@@kraja86pl70 jeszcze o jednej rzeczy muszę wspomnieć. 1.2 TCe w nowym Dusterze, to zupełnie nowa konstrukcja trzycylindrowa, będąca rozwinięciem 1.0 TCe. Póki co brak jakichkolwiek informacji o awariach, niemniej jednak zalecam w przypadku nowego 1.2 TCe przedłużenie gwarancji. Ten o którym jest film, nie jest produkowany od 2018 roku i pewnie o taki samochód Państwu chodzi. W najbliższym czasie ma się pojawić w sprzedaży Dacia Duster 4x4 TCe 1.3 150. O tym silniku pisałem wyżej. Szerokości życzę i radości z jazdy.
@@FRNCZPSJ Ale mój komentarz tyczył się poprzedniego komentarza Autora który na początku napisał o tym ze Pasek jest w oleju, ale już widzę że zmienił swoją narrację po moim komentarzu ;)
@@andrzejantoszczyk9657 do wszystkich silników są części. W szczególności do 1.2 TCe bo cała procedura serwisowa jest oparta o naprawę tego silnika. Inna sprawa że powinien być wymieniany.
Zależy - to kwestia szczęścia Wadliwe są silniki do czerwca 2016. Możliwe, że właściciel dbał, zmieniał często olej. Cena pewnie atrakcyjna, bo z dużym prawdopodobieństwem będzie silnik specjalnej troski z obniżoną żywotnością. Wadliwe jest 25% silników, wiec jest 75% na nabycie egzemplarza bez wad, przynajmniej fabrycznych. Dużo lepszym wyborem jest 1.3 TCe. Pozdrawiam!
Moze to nie jest zadna informacja potwierdzona przez srodowisko, a tylko moja obserwacja, jako uzytkownika. Uwazam ze w silniku H5F reakcje niszczace uruchamiane sa przez zle umiejscowione wtryskiwacze. Mam wrazenie, ze w momencie, kiedy zachodza nagarem, zaczynaja 'pokapywac', co prowadzi do szarpania i spalania stukowego. Czestym zachowaniem jest tez ostre falowanie obrotow po uruchomieniu, ktore mogloby wskazywac, ze do komory dostaje sie paliwo, w trakcie postoju. Moge sie mylic, bo o tym raczej nikt nie wspomina, ale wiele z tych czynnikow zanika na jakis czas, po uzyciu preparatu na wtryski, dodanego do paliwa.
Usterki tego silnika mamy wyjaśnione i mamy też podgląd dokumentacji z firmy i jeden Pan z serwisu się wypowiedział. Jest wadliwe oprogramowanie i nieprawidłowe ciśnienie w komorze spalania. Kolejne usterki nakręcane są przez odkładający się nagar, który prowadził do spalania stukowego oraz wypalania denek tłoków. Są jeszcze 2 problemy. Nierozwiązany z czujnikiem spalania stukowego, który nie reagował prawidłowo w pojedynczych egzemplarzach, prawdopodobnie jest źle umiejscowiony. Drugi problem to wadliwe rozrządy, napinacze, łańcuchy etc które po pewnym czasie powodowały uszkodzenia komory cylindra tłokowego oraz uszkodzenia samych tłoków. Firma robiła przeprogramowanie, natomiast zalecenia są do wymiany uszkodzonych elementów (ew. całego silnika). Serwisowanie od początku i aktualizacja oprogramowania, wykonywanie serwisu olejowego co 10.000 km z płukanką oraz dodawanie uszlachetniaczy do oleju, np dwusiarczek molibdenu powodowało, że silnik chodzi bezawaryjnie (poza egzemplarzami z wadliwym rozrządem - tu trzeba wymienić rozrząd). Silnik zasadniczo nie ma wad konstrukcyjnych, przynajmniej żaden dokument na to nie wskazuje. Pozew we Francji jest za złą politykę informacyjną firmy a nie za same wady konstrukcyjne. Więcej informacji będzie w nowym filmie, który właśnie przygotowujemy. Czyszczenie wtryskiwaczy, komory etc zawsze jest dobre, niedługo zalejemy do 1.2 TCE Tunap microflex 978. Serdecznie pozdrawiam!
U nas na flocie jest tak, że 1.2 TCe w starych daciach (roczniki 2013-14) to straszne padaki, a w megankach czwórkach (po 2016 r.) są nie do zajechania...
@@FRNCZPSJ Te nassze megane z dobrymi 1.2 TCe mają po 100 KM. Może trwałość zależy tez od tego, czy silnik ma 100,115 czy 130 KM? Im bardziej wysilony, tym gorzej
@@michau75 130konne w Megane IV kombiaksch, rocznik 2016. Absolutnie bezproblemowe. Auta flotowe, nie oszczędzane. Koledzy powykupowali i dalej jeżdżą.
@@FRNCZPSJ niestety nie, auto miało 2,5 roku dopiero co po serwisie olejowym w aso 1mc wcześniej.Silnik do wymiany uwaga 21 tys od nowosci !!!! Nigdy więcej vw!
Trzeba czekać do końca procesu i o wynikach poinformujemy! W latach 2012-2016 prawdopodobnie 25% silników do całkowitej wymiany, dlatego warto zachować czujność i poprawnie go eksploatować, jeśli już się ma taki silnik. Mnie się trafił egzemplarz bez wad i prawidłowo serwisowany jest dość przyjemny. To jeszcze nie są najgorsze współczesne silniki, jest gorzej. Pozdrawiam i zapraszam do kolejnych odcinków!
@@tomaszwojcik8772 1.4 TSI przed modernizacją, 1.2 pure tech, zaniedbany 1.6 thp i inne rodziny prince z początku produkcji, problemy mają niektóre 1.6 16v, 1.5 dCi miał swoje problemy, słyszałem bardzo złe opinie o 1.5 TSI, 1.6 HDi z początku produkcji. Każdy silnik miał swoje problemy.
@@Kamil-zb9kv silnik dobry, ja mam w Dusterze 150, 60 000 przejechane bez problemów, leje olej Castrol zmiana co 10 000 km i benzyna 98. Jest cała playlista z tych wymian na kanale.
Święte słowa. W moim Capturze FL z 2017 roku ów silnik padł po 5 latach od zakupu w salonie jako nowy i przebiegu właśnie ok 50 tys km. Na szczęście miałem wykupioną gwarancję na 5 lat. W 4 roku od zakupu wymieniono na gwarancji rozrząd, a w 5 roku silnik. Dodam, iż olej był wymieniany regularnie co roku, oraz że nie brał w zasadzie oleju między wymianami.
Autor filmu wszystko mieszal w tym filmie: mieszał informacje z silnika 1.2 Pure Tech ktorego nie chcialbym za darmo. Ponadto w wielu przypadkach celowo wprowadza w błąd: silniki benzynowe Renault nie posiadaja EGR ani chlodnicy Egr; problemy z brsnirm oleju to przez wadliwe pierscienie, ktrore zistaly zastapio w dopiero w 2017 roku. Na plus ze rozróżnia 1.2 D4Ft tylko za mialy moc 101 KM a nie 74 KM - 75 mialy wolnossace wersje. Ogolnie : 1.2 TCE mocno problematyczny nie mniej niz konkurencja, ostatnie roczniki poprawione ale i tak umywają się do 1.33 TCE. Pozdr
1. Nie ma instrukcji do TCE, natomiast ja stosuję zalecenia z pure tech, bo są to podobne konstrukcje i dotykają je te same problemy, eksploatacja jest identyczna (spalanie stukowe, nagar). Przejechałem na tym silniku 200.000 bez awarii przy stosowaniu tych zaleceń. Stosuje je też do 1.3 TCE. Proszę sprecyzować, które punkty z ww. zaleceń nie są wskazane do 1.2 TCE i dlaczego. 2. Odnośnie mocy silników jest adnotacja, proszę sobie włączyć napisy, 3. Odnośnie EGR zaznaczyłem że są to niepotwierdzone informacje (plotki) z francuskiej prasy. Proszę sobie przesłuchać film jeszcze raz, ze zrozumieniem. Nie istnieje na świecie osoba, poza ścisłym kierownictwem Renault, która zna przyczyny problemów. Nie ma rozwiązania. Nie ma nawet dokumentacji technicznej, bo dopiero został Renault zobowiązany przez sąd do jej przedstawienia. Pozdrawiam
@@FRNCZPSJ silnik ma problemy z braniem oleju - nieskuteczne pierścienie, interwał olejowy, ale słabej jakości zalecany olej Elf 5W40 SXR który nie zapobiega LSPI; napinacz łańcucha rozrządu, który w zamyśle jest bardzo dobry bo zapobiega dzwonieniu łańcucha podczas uruchamiania silnika, ale zastosowany materiał na zapadkę napinacza był słabej jakości który szybko się zużywał blokując możliwość napinania łańcucha. O ile wymiana rozrządu rozwiąże problemy o tyle z braniem oleju jest gorzej - zużyte gładzie cylindrów bo zablokowane pierścienie pozwalały na ocieranie się ścianek tłoka o gładź- z tłoków ściera się ochronna warstwa grafitu - zużycie tłoków przyspieszaja niskie obroty. Pozostaje wtedy generalny remont. Pozdr
@@szwagier24aznam tę historię, nie znam odpowiedzi skąd się wzięły złe materiały i co zrobiono w tym kierunku, że problem zaczął zanikać w 2015 r. a silniki od 2016 r. nie miały z tym problemów. Myślałem że to błąd w tłumaczeniu bo nikt nie byłby na tyle szalony, żeby powlekać tłoki grafitem. I skoro był problem z przedwczesnym zapłonem to czemu nie wydano zaleceń jak do 1.2 pure tech lub nie zmienili oleju jak Stellantis? Pozdrawiam
@@FRNCZPSJ Na zdjęciach tłoków każdej marki są obszary, w których jest ten "grafit". Przewidziany jest na cały okres eksploatacji silnika. Jak w każdym silniku GDI zbiera się nagar w dolocie, w innych silnikach mniej a tu więcej. Zalecane jest okresowe czyszczenie dolotu bo taki nagar który się oderwie i spadnie do komory spalania może doprowadzić do LSPI. Czemu nie ma takich problemów w 1.3TCe? Jest inny olej, skuteczna odma, ale i tak brudzi siw dolot. Niech Pan pokaże jak wygląda dolot w Pana Dusterze, bo ma Pan już znaczny przebieg. Odradzam stosowanie oleju Castrol. Pozdr.
@@ludwikjork to są nie ludzie a ludzkie odpady zaprzedane mamonie jeszcze większych odpadów ludzkich niż oni. Oby kiedyś spotkała ich wszystkich zasłużona kara. Jak nie na tym świecie to miejmy nadzieję, że w innym - jeżeli ten istnieje.
We made the mistake of buying a 2016 Clio expression and three times now the rear main oil seal has fucked out and the transmission also failed once thus far and now it’s up for a new timeing chain all at only 160.000 kilometres , thanks Renault you suck !
D4ft to silnik około 100 konny , d4f zwykłe wolnossące mają 75 km , jednocześnie jest to jedyny godny polecenia silnik 1,2 tce , kolejne odsłony na bezpośrednim wtrysku(1,2) to kibel , dużo spalają , sypią się rozrządy, żre olej , generalnie lipa. Renault ma w związku z tymi silnikami pozew zbiorowy.
Specjalne paliwo ,dodatki ,przy wymianie oleju płukania. Mozliwe zerwanie rozrządu, zużycie oleju 1l na tysiąc.. Co to k.. jest ,przepis na idealną katastrofę budżetową. Do tego położę prawie zupełny brak części zamiennych do silniks ,nawet w ASO rok czekania .motoryzacja europejską na prawdę chce upaść.
@@FRNCZPSJ biały kruk ale jest o nim tyle mitów że człowiek nie wie czego się chwycić . Jedni chwalą a drudzy nie . podobno ma wadliwe uszczelki pod głowicą i i tuleje cylindrów . Ale że go poprawiono podobno po którymś roku . Warto było to w końcu rozwiązać jak jest z tym silnikiem
@@1993deerejohn nie wiem czy to będzie możliwe, ale ponoć 1.3 czerpie z niego pełnymi garściami. Kupno auta i test na 200.000 to robota na 3-4 lata i kupa szmalu i te silniki nowe są nie do zdobycia. Research zrobimy i materiał teoretyczny, ale mam zawsze kaca, jak się wypowiadam o czymś, czego nie doznałem. Zobaczymy, temat bardzo warty uwagi. 2.0 TCe to też bardzo ciekawa kwestia!
Nie mówię o zakupie ,tylko zebrania wszystkich którzy Pana obserwują i akurat może posiadają ten silnik . i może by się podzielili swoimi doznaniami :)
Najgorsze są te wymiany oleju longflife, świadomość ludzi poza takimi pasjonatami jak my jest znikoma, jak tłumaczę niektórym co się dzieje w silniku przy takiej eksploatacji to patrzą na mniejakbym opowiadał o locie w kosmos, oni chcą wlać paliwo i jechać i to oferują im producenci
Zgadza się, dobrze że Citroen już zmienił na 10.000, ale wielu producentów wciąż upiera się przy 30.000, przynajmniej w Polsce. W Niemczech np. niektóre samochody mają inne zalecane interwały (skrócone o połowę) niż w PL. W PL też zdarzały się większe problemy w realizacji roszczeń gwarancyjnych, np. jak VW miał aferę o oszukiwanie w normach emisji. Pozdrawiam!
@@FRNCZPSJ niezawodne i proste jak budowa cepa. Wczoraj wymieniłem świece zapłonowe, miałem Iskra 37G do gazu, zrobiłem na nich 75.000km, trochę za dużo, ale nic się nie działo. Teraz założyłem NGK, bo nigdy ich nie stosowałam a kolega sobie bardzo chwali. Komplet 4 świec 44zł, oryginały, bo bywają podróbki na portalach aukcyjnych. I zmieniłem termostat, bo otwierał mi się przy 70*C. Koszty 25zl. Czas pracy pół godzinki bez pośpiechu.
@@nomtbg dokładnie, obecnie nie ma w miarę nowego auta z porządnym silnikiem, wszystko to jednorazówki klepane z puszek po napojach. Sam jeżdżę poczciwym grand sceniciem II po lifcie z jednym z bardziej udanych silników Renaulta czyli F4R-2.0 benzyna, co z tego, że podoba mi się grand III jak jedyny silnik który można w nim polecić to stary 1.6 K4M z którym auto żłopie a nie jedzie.
Jest, jest, zgadza się. Za politykę informacyjną konkretnie, a nie usterki, więc będzie ciekawie, procesy dopiero ruszają, dam znać jak się skończą. Pozdrawiam!
Zgadza się, przypominam, że 1.2 TCE jest uważany za "bezawaryjny" i wielu problemów można uniknąć przy specjalnej trosce. A rozpuszczający się pasek rozrządu... Tego trudno było uniknąć...
@@FRNCZPSJ mam bardzo duże wątpliwości że nie udaje się uniknąć tego typu wpadek jak wadliwy napinacz łańcucha...Japończycy robili rozrządy łańcuchowe na setki tysięcy km już w latach 80tych...Europa mogła podejrzeć 🙈 VAG przejechał się na łańcuchu, Francja po części też potem historia z paskiem w oleju...tam pracują inżynierowie z bagażem doświadczeń, z tytułami, całe sztaby mądrych głów i...mamy co mamy...pewnie że jakość wszystkiego leci na łeb na szyję ale opinia marki i koszty związane z pozwami czy naprawami na gwarancji i wymienianymi silnikami nie są im w smak. Nie szukam kolejnej teorii spiskowej (zniechęcić do spalinowych żeby elektryki sprzedawać) ale ciężko jest mi znaleźć powód bo przypadek to mógł być w latach 50tych kiedy silnik udoskonalano, maszyn nie było, eksperymentowano z materiałami itd ale nie dziś.
Póki co, po dystansie 75 tysięcy km, na benzynie 95, nie ma z tym silnikiem problemu. Dodatki na nagar, na serwisie dodają tylko, ale trzeba zaznaczyć, że auto jeździ głowie trasy minimum 20 km w jedną stronę
Z tą honda jak się komu trafi miałem wiele lat temu Civica z D14A8 od pierwszego właściciela salon polska najgorsze auto jakim jeździłem, non stop u mechanika bo ciągle coś plus walka non stop z rdza.
@@user-ac4uo7my0d Jeśli chodzi o rdzę to się zgadza, 6 generacje jak i 7 były tak sobie zabezpieczone, prawdopodobnie też jakis błąd w postaci braku odtluszczania czy też zanieczyzczania występował na lini produkcyjnych nadwozi ponieważ zmorą civiców były rdzewiejące tylne nadkola. Natomiast pod wzgldem mechanicznym były dopracowane, musiał Pan mieć wyjątkowo wyeksplatowany egzemplarz iż takie problemy występowały. Sam miałem D15Z3 tzw ekonomiczny vtec, na baku to naprawdę dłuuuugo sie jezdziło, awarii poza jakimiś pierołami nie było.
@@JanJan-fs8mw moja Hondę kupiłem jak miała 12lat salon polska od starszego Pana pierwszego właściciela który przez ponad 10 lat serwisowa ją w ASO miałem na to ogromny plik faktur, a przebieg to było 160 tys. Dlatego też się skusiłem pomimo widocznych oznak korozji na tylnych nadkolach i w kilku innych miejscach. Mimo wszystko wspominam ją z sentymentem bo to moje pierwsze "sensowne" auto po maluchu. Później miałem Peugeot, Forda, Audi i każde z tych było dużo lepsze od Hondy pod każdym względem. Może faktycznie miałem pech co do konkretnego egzemplarza ale pozostał mi duży nie smak do Hondy jak sobie przypomnę te wizyty u mechanika przynajmniej raz w miesiącu i hol na linkę bo honda nie odpala. Pozdrawiam 🙂 i życzę szerokość 😉
@@FRNCZPSJ pewnie że nie wolno nawet jechać nie wolno na niskich obrotach i wysokim biegu bo silnik jest przeciążony, ale temu silnikowi szkodzi wszystko
Zabiorę głos tylko i wyłącznie ze pakują ten syf do Mercedesa omijajcie jak możecie bo naprawdę bez problemu można dołożyć tam 2 tys Euro i cieszyć się powiedzmy 10 lat czy nawet 20 jazdą bezproblemową Mercedesem z silnikiem Mercedesa benzyna 250 dzizel 200 lub prościej. Hauptraum 2l wszystkie małe to podróbki z tym gnojkiem na czele. 300 tyś do ledwodotarcie w Mercedesie silnik robi milion km. Jasne jak ktoś katował to w tym om654 siadają łożyska popychaczy i wałek w konsekwencji. Ale żaden silnik Merca nie kleknie przy 300 stawkówkach. Wiem bo mam😊 jasne tam do daci to taki silnik ok ale jak ma jechac mercedes Gla z 1,3 benzyniokiem? To warjactwo. W Niemczech otwarcie mówią w salonie który silnik jest jaki i tez naprawiają za darmo. Spoko dbanie o klijęta.
1.2 TCe 130 kuni rok produkcji 2017. Wymieniam oleum co półtorej roku lub gdy przejadę max 10 000 km (choć mało jeżdżę tym autochodem, więc wymieniam najczęściej ze względu na termin a nie na kilometraż) w mojej Megane IV phase I. To fakt - czuć benzynę w oleju. Silnik bardziej do jazdy na autostradzie niż do miasta. Dynamiczny, żwawy, kulturalnie pracujący. Z przebywania na grupie Megane IV zauważyłem, że przy 80 / 100 000 km warto zajrzeć do łańcucha rozrządu bo lubi się wyciągać. O niszczących się źlizgach nie słyszałem. Jednostki produkowane od 2012 do 2016 miały problem z ogromnym poborem oleju, ale na szczęście te produkowane od 2016 roku są już poprawione choć zdarzały się na forach tematy o wpierdalaniu oleju (pewnie w pojazdach w których zamontowano jednostki produkowane przed 2016). Nawet mnie informowano w salonie gdy kupowałem moją Megane, że Renault dopuszcza jako "normalny" pobór oleju w ilości 1 litr na 1 000 km ! Tak, nie 10 000 a 1 000 km ! Powiedziałem wtedy w ASO, że tam we Francji zdrowo już ich popierdoliło. Zauważyłem na grupie Megane 4, że niektórzy się skarżą na wypadanie zapłonu. Być może ze względu na piętę achillesową jednostek z wtryskiem bezpośrednim czyli zbieranie się syfu w zaworach dolotowych z systemu recyrkulacji spalin. Tak poza tym nie widzę aby jakieś katastrofy się działy. Pozdrawiam.
Jest git, dokladnie to jest w filmie. Pozdro!
Miałem 1.2 TCE 130 koni w Meganie IV z 2016 roku. Zero problemów, lałem paliwo i jeździłem. Wymiana oleju co 15 tys km. Jednak 1.2 jest trochę za słaby, szczególnie zanim załapie turbina, gdy turbo zacznie dmuchać to ciągnie jak szatan ale rośnie spalanie.
Sprzedałem i zmieniłem na Arkanę z 1.3 TCE - jest dużo lepiej i pomimo większego samochodu spalanie mniejsze niż w Meganie z silnikiem 1.2
Gratuluję ,dziękuję. Mistrz filmów motoryzacyjnych.
Kupilem używane Clio z 2014 roku z 1.2 tce 118 KM. 88000 km. Silnik bez problemu, oleju nie pali ,łańcuch rozrządu oryginalny bez luzu. Poprzedni właściciel wymieniał olej co 10 t.km. aktualizacja oprogramowania była zrobiona na początku.
Może dlatego jest bezawaryjny.
Dzień dobry, dokładnie tak jest, problem związany z nadmiernym poborem oleju wynikał tylko z błędów w oprogramowaniu - niewłaściwe ciśnienie w komorze spalania powodowało zasysanie oleju. Pozdrawiam!
średnio 7 l na 100 km to już paliły silniki 1600 ccm TU5 JP4. Silniki wolnossące, pancerne, praktycznie bezawaryjne, moc 109 KM. I po co było to zmieniać ?
W clio ich nie ma nie? W 207 można trafić?
Normy.....
Powiem tak...od lutego 2016 do 2021 roku użytkowałem1,2 Tce w Megane III .Przejechałem niewiele ,bo tylko ok. 70 tys. km .Silnik jak i samochód był kompletnie bezawaryjny ,.
Ja przejechałem 200.000 od czerwca 2018 roku do teraz, również bezawaryjnie. Silnik ma opinię bezawaryjnego, aczkolwiek pojedyncze egzemplarze mają swoje problemy. Zależy od szczęścia i po zakończeniu procesu w Paryżu dowiemy się, co tak naprawdę się stało z tymi silnikami. Dużo wskazuje na jakiś błąd materiałowy, czy w obróbce czy w technologii, po stronie Renault. Pozdrawiam!
A w moim Megane 3 1.2 TCE po 40 tys. i 3 latach ,na szczęście po sprzedaży,rozpadł się rozrząd.Pani miała do mnie pretensje a olej był zmieniany 4 razy.
@@marekcieszkowski5592 wady fabryczne, jest filmik w źródłach z Francji gdzie gość tłumaczy problemy z tymi silnikami. Ponoć używali tworzywa sztucznego do rozrządu i też była seria wadliwych napinaczy. Przed tym nic nie uchroni...
Zakupiłem niedawno Kadjara z 2016 r. z silnikiem 1,2 TCE po zmianie nieco leciwego już 14 latka - Grand Scenic III 1,5dci. Scenic-iem nalatałem 260tys. km bez jekichkolwiek problemów. Jeden jedyny problem z tym samochodem jaki mi się zdarzył nie dotyczył silnika lecz zablokowania elektrycznego hamulca ręcznego. Jak obejrzałem filmik o 1,2 TCE to zdałem sobie sprawę w jakie g...no się wpakowałem. Niestety po przejechaniu 2 tys. km już widzę na bagnecie ubytek ok. 0,5 ltr oleju choć silnik pracuje bardzo kulturalnie, cicho i równo, nie dymi, bez jakichkolwiek niepokojących objawów. Spróbuję z płukanką i ceramizerem, ale przyznam, że już jestem nico przerażony. Mam do Was pytanie, dotyczące spalania stukowego, które może pojawiać się w tym silniku, czy wobec tego zalecana jest jazda na benzynie 95 czy 98?
Lejemy tylko 98, aczkolwiek benzyna 95 E10 stosowana sporadycznie też da radę. Pozdrawiam!
@@FRNCZPSJ Dzięki za szybką odpowiedź, pozdrawiam
Takie zużycie oleju to standard także nie pisz bzdur.
@@FRNCZPSJ Rety, od 2017 leję 95 i wszystko ok. Człowiek całe życie się uczy :)
Bardzo ciekawy materiał, dosyć szczegółowo omawiasz ten motor. Właśnie zastanawiam sie nad poliftowym Capturem z 1,2TCe po 2016r. z EDC, pytanie jeszcze co z żywotnością tego francuskiego DSG:)
Cześć. EDC mam w Dusterze. 100.000 km bez problemu. To zautomatyzowany manual. Jeśli się nie grzebie, podobno chodzi bez problemów. Zrobie o nim dłuższy materiał. Natomiast 1.2 TCe mam gruntownie zbadany, przejechałem nim ponad 210.000 km. Nie było żadnych problemów przy odpowiednim serwisowaniu. Zasadniczo polecam, paradoksalnie mniej może być problemów niż z wczesnym 1.3 TCe. Byle produkcja silnika była po 2016, najlepiej 2017.
Rocznik samochodu to niekoniecznie rocznik silnika. Pozdrawiam!
I'm still extremely confused. I wanna buy a used Megane IV 2018 1.2 Tce 132hp (90k km). Is it affected by the problems described in the video? Is there something I should worry about?
No, there will be no problems. Our's 1.2 TCe is 2017 and there is no oil consumption.
@@FRNCZPSJ Is this an exception? Or no problems have been mentioned especially for the megane versions of the 1.2 TCe?
Ja kupiłem kadjara 1.2 z 2015 . Przy zakupie dowiedziałem się że auto miało wymieniony silnik przez reno bo poprzedni był wadliwy i pobierał olej. Ten obecny był wyprodukowany w 2018 roku. Olej wymieniam co 12 mc. ( 8-9 tys km ) przy wymianie płukanka L.M Na bieżąco kontroluje stan oleju i od wymiany do wymiany stan jest praktycznie taki sam bez żadnego dolewania. Na miarce Min/Max zawsze mechanik zalewa na równego Max. taksami robią w serwisie i po 12 mc oleju ubywa 1 mm z miarki. Co ciekawe przez pierwsze 4-5 mc stan jest ciągle na Max. Myślę że te 1 mm się pojawia jeśli olej zaczyna się starzeć , brudzić i wtedy traci swoją lepkość powoli się degraduje. Ktoś kiedyś powiedział że olej powinno się wymieniać jak jeszcze jest dobry np. 10 tys A nie jak jest już zużyty i nie ma właściwości smarnych. Tego się trzymam .
Powąchaj ten olej, na bank śmierdzi benzyną. Olej pobiera, a w jego miejsce dolewa benzynki :)
@@tszalkowski78 Tesli jest tak jak mówisz to w sezonie letnim kiedy silnik się szybko rozgrzewa i nie dolewa benzyny . Wtedy powinna benzyna odparować ! I stan oleju powinien drastycznie spadać. A nie spada.
@@DaroPolska772 A dokąd miałaby ta benzyna odparować ? Wyślij próbkę oleju po przejechaniu tysiąca km od wymiany do laboratorium to się przekonasz co w nim jest.
Witam, dziękuję za film. Wiadomo może których wersji dotyczy problem ? Mam właśnie do kupienie Captura z 2017 roku z 1.2 TCE 118km. Niby 2017 ale przecież silnik może być ze starszą datą produkcji.
Dzień dobry, problem dotyczy wszystkich wersji, niezależnie od mocy i producenta. Czyli Dacia, Nissan, Renault. Myślę że spokojnie można brać, mój Kadjar też jest z 2017 roku, a czerwiec 2016 jest datą graniczną, po której rzeczywiście silnik 1.2 TCE można uznać za bezawaryjny (poza kwestią czujnika spalania stukowego, który w pojedynczych egzemplarzach nie działa prawidłowo). Spalanie oleju, to problem wyłącznie software i z dużym prawdopodobieństwem ten egzemplarz może mieć już nowe oprogramowanie. Natomiast wady łańcucha i napinacza dotyczą tylko pierwszych egzemplarzy tego silnika. Pozdrawiam!
Co Pan ma na myśli pisząc ze spalanie oleju to jest kwestia software?
Pytam bo Captur mojej żony żre l/1000 oleju a jest niby juz poprawiony bo z czerwca 2017r
A jak stwierdzić czy mój Captur 1.2 tce z czerwca 2017 ma nowe oprogramowanie?
Mam Nissan Juke z 2016 roku, w tym roku wymieniony byl rozrząd, ale mam problem z poborem oleju, bierze 0,5 na 1000 km , prosze o jakas radę co robić. dzięki pozdrawiam👍
jak mi c-max 1.8 brał 0,6 L oleju na 1000km to zrobiłem płukankę, ale wlałem do cylindrów (po równo TEC 2000) i zostawiłem na noc. Rano odpał i praca tak pół godziny na wolnych obrotach, następnie wymiana oleju plus ceramizer. Po tym zbiegu Ford przestał brać olej. Chodzi o to że zapieczone pierścienie przylegają do tłoka a nie do tulei cylindra i przez to silnik żre olej. Mam nadzieję że pomogłem.
@@arturmularski4192bardzo dziękuję za odpowiedź, dużo mi pomogłeś. Pogadam z mechanikiem o tym co napisałeś😊 pozdrawiam serdecznie
Ja zrobiłem tak samo tylko że nie dawałem płukanki do cylindrów, samochód zaraz po zakupie brał trochę oleju mimo że przebieg 40 000 a samochódz 2011 dzisiaj mam przejechane 85 000 i nie wiem co to pobór oleju Fokus mk3 1.6Ti-VCT 125km
Panowie, bardzo dziękuję za porady, miło że odpisaliscie 🙂🙂
@@didzi4491 spoko 🤝🤜🤛
Mam 1.2 TCE w Megane 3 grandtour z 2015 roku z salonu, lepszego silnika nie miałem w życiu a prawko mam od 93 roku, olej wymieniany co 10k i latamy, straszyli mnie tym silnikem kosiarka nie kupuj chory jesteś, była jakaś partia wadliwych silników i poszła fama w świat, może miałem farta :D, cichutki, oleju nie bierze jak wszystko dzisiaj haha.
Mam zamiar kupic nissana juke z 2017 r z silnikiem 1,2 115 i sie zastanawiam bo podobno wadliwy ten silnik
@@piotrprzybycien Mam 1.2 dig-t z 2017r. QQ z salonu, jestem pierwszym właścicielem. Na gwarancji wymienili napinacz rozrządu i pompę oleju (razem), aktualizację oprogramowania silnika i wymienili akumulator. To wszystko przez 5 lat rozszerzonej gwarancji. Co roku jeżdżę nim do Włoch/Chorwacji w trasę koło 4/5 tysięcy kilometrów - nigdy nie zawiódł, raz tylko porysowałem lusterko w ciasnej włoskiej uliczce ;) Poza tym co 2 lata robię płukankę (tec 2000) i dodaję ceratec. Autko pracuje na Shell helix ultra 5w40. Na ten moment 84 000 kilometrów i tfu tfu wszystko cacy. Warto sprawdzić uszczelki przed zakupem w silniku - dolot, rura turbo i ewentualnie nagar, bo jak ktoś nie dba o czyszczenie go, to może się tam trochę nazbierać syfów. Pozdrawiam
@@bernardzet5422 a olej ELF EVOLUTION 900 NF 5W40 nadaje sie do tego silnika?
@@piotrprzybycien Tak, wcześniej lałem ELF Evolution 900 SXR 5W40 i nie brał oleju. Podobno Shelll trochę lepszy, więcej czyści nagar. Elf też dobry :)
1.2 Tce pierwszej generacji mialy 101, a potem 103 KM. 1.2 Tce i Pure Tech to zupelnie inne konstrukcje - silnik PSA ma rozrząd w kąpieli olejowej, a poza tym ma 3 cylindry i rzeczywiscie wymaga szczególnego traktowania. Tu też jest szykowany pozew zbiorowy ;)
Zgadza się, już poprawiłem. Wiem o rozrządzie w 1.2, natomiast instrukcja zasadniczo pokrywa się z wnioskami i zaleceniami dotyczącymi innych silników. Podobnie z problemami - benzyna w oleju w jeździe miejskiej, problemy z czujnikiem spalania stykowego, które jest problemem we wszystkich zmodernizowanych jednostkach, podobnie jak skrócenie interwału wymiany oleju o połowę. Cóż, ja po 100.000 stosuje się do tych zaleceń i samochód jeździ bezproblemowo. Wychodzi taniej, niż nowy silnik...
@@FRNCZPSJ 1.2 Tce 1 gen. zrobiłem od nowości 145 kkm bez problemów przy interwale olejowym 20 kkm (wg zaleceń serwisu). Nissanowskim 1.2 przejechałem 40 kkm. Nie brał oleju, interwał 15 kkm. Oczywiście wszystko jest kwestią indywidualną, ale moje turbo nigdy nie "pałowane" na zimno, po jeździe zawsze do 1 min. na wolnych obrotach. Pure Tech miały problem z paskiem, który się strzepił i zatykał kanały olejowe. Częstsza wymiana oleju i płukanki nie zawsze pomagały :/
@@mariuszfilar3127 zgadza się, dlatego wybrałem Dacie Duster zamiast Citroena C3. 1.3 TCE 60.000 bez awarii, płukanki, olej co 15.000. Na początku świadomość nie była taka jak dziś, jak kupiłem 1.2 TCe też nikt nic nie wiedział o tym silniku, tankowałem dobra benzynę, bo wtrysk bezpośredni, płukanki i 98 dopiero potem wjechały. Przerobiłem na gaz przy 100.000, dziś 200.000 bezawaryjnie, tylko żaden szybciej się świece zużywają. Jest git.
Oglądam z zaciekawieniem
Ja słucham z zaciekawieniem. Sztuczna inteligencja nieźle się już wyrobiła. Aczkolwiek wprawne ucho i mózg w głowie wystarczą do tego by rozpoznać że nie przygotował tego żaden człowiek tylko AI. Wiele rzeczy się to kompletnie nie klei. Pomijając już kwestię wielu powtórzeń i to całkowicie bezsensownych. Ale skoro już na tym poziomie sztuczna inteligencja była w stanie oszukać tylu Widzów to za jakiś czas nikt nie rozpozna czy materiał został przygotowany przez człowieka czy przez robota.
Witam. Czy używa pan dodatki do paliwa? Jeżeli tak to jakie. Dziękuję I pozdrawiam
Dzień dobry! Regularnie (przy każdej wymianie oleju - co 10-15 tys. km) stosuje dwusiarczek molibdenu lub uszlachetniacze oparte na dwusiarczku molibdenu lub wolframu, różne marki w zależności od dostępności, np. Mannol. Do tego regularne płukanki, benzyna 98 i od czasu do czasu Tunap microflex 978 lub analogicznie działający środek. Pozdrawiam!
proszę o materiał o silniku 1,3 Tce. mam ten silnik w wersji 130 konnej w dusterze i jetem ciekawy co to za wynalazek 😅
Już scenariusz napisany, silnik 1.3 dalej bez informacji o jakichkolwiek większych usterkach, trzeba tylko pamiętać żeby często wymieniać olej co 10k km i jeździć czasem trasy. Pozdrawiam!
Ja też proszę o 1.3 tce ale 160km reno kadjar
@@adasnecc7120 na szybko odpowiem, nic nie znalazłem o tym silniku negatywnego poza 1 pękniętym blokiem i 1 niedokręconym przewodem. Silnik nie lubi jazdy tylko w mieście. Dużo źródeł podaje cykl życia na 250.000 km, co jest zastanawiające. Scenariusz w produkcji. U mnie 1.3 TCE 150 EDC sprawuje się świetnie. Podobno mają kończyć już produkcję tego silnika, a szkoda.
O renault kadjar jest b.malo informacji dużo dowiedziałem się z internetu lub zagranicznych stronach mam pytanie napisze Pan nr tel(może być priv) chciałbym kiedyś (wieczorem) zadzwonic i porozmawiać bo jeszcze mam dużo pytan/obiekcji o skrzyni edc,zużyciu paliwa,montażu lpg itp itd ;)
@@adasnecc7120 mozna się skontaktować ze mna przez messengera, FB: Rafał Francuz, telefon też ogarniam i będzie podany wkrótce, proszę śmiało pisać DM! Pozdrawiam
To jaki zakres obrotów jest bezpieczny?? 2.5 ?? i to tylko latem przy 90.
Moja skrzynia w 1.3 EDC pracuje w przedziale 1600 do 3000. Jak odebrałem z salonu 1.2 TCE był zakaz przekraczania 3000 obrotów przez pierwsze 5000 km. Najbezpieczniej poruszać się w tym przedziale 2000 do 3000. Może Pan piłować silnik do 5000 obrotów tylko nie wiem po co, skoro ma wtedy moment jak przy 1000 obrotów. A na 1000 obrotów raczej się nie jeździ. Silniki wysilone nie służą do sportowej jazdy. To jest co do zasady, zdarza się wkręcanie na 5000, ale powinien to być sporadyczny wyjątek. Żadnych zmian biegów przy 5-6 tys.
@@FRNCZPSJ Ta jeździłem 1.2 DCi i przy 3000 to już pluje wiatrem.
Aktualizacja - nadmierny pobór oleju wynikał tylko z błędów w oprogramowaniu.
Ciekawy film ruclips.net/video/Jq5h3eXybw0/видео.htmlsi=ks5M2oNL21CUf5iF Pan przyznaje, że 1.2 TCE 2012-2016 ma problem, nie wiedzą jaki i z czego wynika, hiszpańska fabryka, 100.000 egzemplarzy. Najbardziej rozwalił mnie fragment w którym mówi, że każdy problem ma swoje rozwiązanie. I generalnie nie bardzo wolno im mowić. Najważniejsza jest komunikacja.
ELF EVOLUTION 900 NF 5W40 - 4L można lać ten okej do 1,2 dig-t ?
Myślę że można. Zalałem go kilka razy, nic się nie wydarzyło. Najbardziej jestem zadowolony póki co z Motula. Pozdrawiam!
@@FRNCZPSJMotul to jakiś wyjatkowy okej?
Bardzo dobry silnik w renault clio 2017 wymiatał.
Zero awarii polecam .👍
Do większych aut to może za słaby 😊
Nasz też z 2017. Przebieg 220.000 od nowości. Bez problemów. Pozdrawiam.
Witam zastanawiam sie nad nowym Duster z 2024 z silnikiem TCE 130,ale boje sie tego silnika mogłbym prosic o opinie pozdrawiam
Dzień dobry, w mojej ocenie silnik jest bezawaryjny, wkrótce test po przejechaniu 100.000 km oraz druga część informacji o tym silniku. Jeśli nie zatankujecie Państwo silnika wodą, jak prawdopodobnie bohater jednego z filmów o tym silniku, to nie dojdzie do wypalenia zaworów. Części są serwisie, nie ma problemu z naprawami, można zawsze wydłużyć gwarancję. Poza polskim internetem nie odnotowano przypadku wymiany silnika. Nie odnotowano również przypadku wypalenia zaworu. Pozdrawiam!
Dziękuję bardzo
@@kraja86pl70 jeszcze o jednej rzeczy muszę wspomnieć. 1.2 TCe w nowym Dusterze, to zupełnie nowa konstrukcja trzycylindrowa, będąca rozwinięciem 1.0 TCe. Póki co brak jakichkolwiek informacji o awariach, niemniej jednak zalecam w przypadku nowego 1.2 TCe przedłużenie gwarancji.
Ten o którym jest film, nie jest produkowany od 2018 roku i pewnie o taki samochód Państwu chodzi. W najbliższym czasie ma się pojawić w sprzedaży Dacia Duster 4x4 TCe 1.3 150. O tym silniku pisałem wyżej. Szerokości życzę i radości z jazdy.
No własnie tak myslałem że to nowość hehe i teraz mam jeszcze większe obawy dziękuję za szczerą poradę
Jest to wymagająca jednostka ale pytanie czy dziś znajdziemy coś innego o co nie trzeba dbać bardziej niż kiedyś?
Jaki pasek w oleju xD przecież to nie jest 1.2 Pure Tech z PSA tylko Silnik RENAULT NISSAN to całkowicie inne jednostki.
Zgadza się. Natomiast pojawia się nawiązanie do pure tech, pod względem eksploatacji. Pozdrawiam!
1.3 TCE może być takim silnikiem. Zobaczymy...
@@FRNCZPSJ Ale mój komentarz tyczył się poprzedniego komentarza Autora który na początku napisał o tym ze Pasek jest w oleju, ale już widzę że zmienił swoją narrację po moim komentarzu ;)
To w tej nowej Dacii Dusterz 2024 roku 130 Tce jest ten silnik co na filmie?
Nie, w Kadjarze 2017. Dacia ma 1.3 TCe 150.
@@FRNCZPSJNowa Dacia Duster 2024 ma silnik 1.2 Tce 130
Czy 1.2 tce jest naprawialny, czy podobnie jak 1.0 i 1.3tce brak do nich części bo producent nir przewiduje napraw tylko wymianę całej jednostki ?
@@andrzejantoszczyk9657 do wszystkich silników są części. W szczególności do 1.2 TCe bo cała procedura serwisowa jest oparta o naprawę tego silnika. Inna sprawa że powinien być wymieniany.
8:55 taka ta ekologia jak teslę z agregatu ładują
Renault Megane po 2015 roku 1.2 tce 130 km, warto ?
Zależy - to kwestia szczęścia Wadliwe są silniki do czerwca 2016. Możliwe, że właściciel dbał, zmieniał często olej. Cena pewnie atrakcyjna, bo z dużym prawdopodobieństwem będzie silnik specjalnej troski z obniżoną żywotnością. Wadliwe jest 25% silników, wiec jest 75% na nabycie egzemplarza bez wad, przynajmniej fabrycznych. Dużo lepszym wyborem jest 1.3 TCe. Pozdrawiam!
Moze to nie jest zadna informacja potwierdzona przez srodowisko, a tylko moja obserwacja, jako uzytkownika. Uwazam ze w silniku H5F reakcje niszczace uruchamiane sa przez zle umiejscowione wtryskiwacze. Mam wrazenie, ze w momencie, kiedy zachodza nagarem, zaczynaja 'pokapywac', co prowadzi do szarpania i spalania stukowego. Czestym zachowaniem jest tez ostre falowanie obrotow po uruchomieniu, ktore mogloby wskazywac, ze do komory dostaje sie paliwo, w trakcie postoju. Moge sie mylic, bo o tym raczej nikt nie wspomina, ale wiele z tych czynnikow zanika na jakis czas, po uzyciu preparatu na wtryski, dodanego do paliwa.
Usterki tego silnika mamy wyjaśnione i mamy też podgląd dokumentacji z firmy i jeden Pan z serwisu się wypowiedział. Jest wadliwe oprogramowanie i nieprawidłowe ciśnienie w komorze spalania. Kolejne usterki nakręcane są przez odkładający się nagar, który prowadził do spalania stukowego oraz wypalania denek tłoków. Są jeszcze 2 problemy. Nierozwiązany z czujnikiem spalania stukowego, który nie reagował prawidłowo w pojedynczych egzemplarzach, prawdopodobnie jest źle umiejscowiony. Drugi problem to wadliwe rozrządy, napinacze, łańcuchy etc które po pewnym czasie powodowały uszkodzenia komory cylindra tłokowego oraz uszkodzenia samych tłoków. Firma robiła przeprogramowanie, natomiast zalecenia są do wymiany uszkodzonych elementów (ew. całego silnika). Serwisowanie od początku i aktualizacja oprogramowania, wykonywanie serwisu olejowego co 10.000 km z płukanką oraz dodawanie uszlachetniaczy do oleju, np dwusiarczek molibdenu powodowało, że silnik chodzi bezawaryjnie (poza egzemplarzami z wadliwym rozrządem - tu trzeba wymienić rozrząd). Silnik zasadniczo nie ma wad konstrukcyjnych, przynajmniej żaden dokument na to nie wskazuje. Pozew we Francji jest za złą politykę informacyjną firmy a nie za same wady konstrukcyjne. Więcej informacji będzie w nowym filmie, który właśnie przygotowujemy. Czyszczenie wtryskiwaczy, komory etc zawsze jest dobre, niedługo zalejemy do 1.2 TCE Tunap microflex 978. Serdecznie pozdrawiam!
U nas na flocie jest tak, że 1.2 TCe w starych daciach (roczniki 2013-14) to straszne padaki, a w megankach czwórkach (po 2016 r.) są nie do zajechania...
najgorsze byly w megane 3 wersje 1.2 116km po poprawce od 2017 niby spoko..
Są poprawione to te energy, ale ekologia sprawiła, że zdążamy do absurdu! Potem Renault kombinował z Mercedesem a PSA z BMW
@@FRNCZPSJ Te nassze megane z dobrymi 1.2 TCe mają po 100 KM. Może trwałość zależy tez od tego, czy silnik ma 100,115 czy 130 KM? Im bardziej wysilony, tym gorzej
@@michau75 ale to tylko moc max. zależy od map i paru innych rzeczy. No mogą byc inne konfiguracje faz rozrzadu
@@michau75 130konne w Megane IV kombiaksch, rocznik 2016. Absolutnie bezproblemowe. Auta flotowe, nie oszczędzane. Koledzy powykupowali i dalej jeżdżą.
Kupilem 1.3 tce( poprawiony) jak sie dowiedzialem jak wadliwe sa 1.5tsi grupy wag.Auto od nowowci i wymiana silnika o zabach na zimnym niewspominajac
Wymienili na gwarancji bez problemów?
@@FRNCZPSJ niestety nie, auto miało 2,5 roku dopiero co po serwisie olejowym w aso 1mc wcześniej.Silnik do wymiany uwaga 21 tys od nowosci !!!! Nigdy więcej vw!
Dlaczego jako ilustrację pokazujecie silniki 4-ro cylindrowe skoro omawiacie silniki 3 cylindrowe
1.2 TCe ma 4 cylindry
Ja naliczylem 6 w układzie V@@michau75
Jednym słowem złom, za wciskanie ludziom, tego szajsu, powinni wyplacać odszkodowania!
Trzeba czekać do końca procesu i o wynikach poinformujemy! W latach 2012-2016 prawdopodobnie 25% silników do całkowitej wymiany, dlatego warto zachować czujność i poprawnie go eksploatować, jeśli już się ma taki silnik. Mnie się trafił egzemplarz bez wad i prawidłowo serwisowany jest dość przyjemny. To jeszcze nie są najgorsze współczesne silniki, jest gorzej. Pozdrawiam i zapraszam do kolejnych odcinków!
@@FRNCZPSJco jest gorsze?!
@@tomaszwojcik8772 1.4 TSI przed modernizacją, 1.2 pure tech, zaniedbany 1.6 thp i inne rodziny prince z początku produkcji, problemy mają niektóre 1.6 16v, 1.5 dCi miał swoje problemy, słyszałem bardzo złe opinie o 1.5 TSI, 1.6 HDi z początku produkcji. Każdy silnik miał swoje problemy.
Auto filmu wszystko pomieszał w tym filmie.
@@szwagier24a a co konkretnie?
To teraz nagraj o 1332 który jest w renault, Dacia, Mercedes
Już jest w produkcji. W najbliższych godzinach wleci prezentacja i historia Dacii Duster 2024!
Mam w Captur 1.3 140 km co prawda dopiero 3200 km na liczniku
@@Kamil-zb9kv silnik dobry, ja mam w Dusterze 150, 60 000 przejechane bez problemów, leje olej Castrol zmiana co 10 000 km i benzyna 98. Jest cała playlista z tych wymian na kanale.
Ja leje 95 i planuję co 15 tysięcy zmieniać olej
Do 50 tyś powinno wytrzymać. Wystarczy popatrzeć jakie mają przebiegi sprzedające silniki w ogłoszeniach
Używanego bym nie kupił. W ogóle nie kupowałbym używanego Renault.
Święte słowa.
W moim Capturze FL z 2017 roku ów silnik padł po 5 latach od zakupu w salonie jako nowy i przebiegu właśnie ok 50 tys km.
Na szczęście miałem wykupioną gwarancję na 5 lat. W 4 roku od zakupu wymieniono na gwarancji rozrząd, a w 5 roku silnik.
Dodam, iż olej był wymieniany regularnie co roku, oraz że nie brał w zasadzie oleju między wymianami.
@@tomt.4166co padło w silniku
@@piotrprzybycien Ponownie rozrząd. Tym razem ASO zdecydowało się na wymianę silnika. Dodam, że nigdy nie brał oleju.
Z rodziny puretech? 🤔
Nie, to zupełnie inna konstrukcja. Ale podobno 1.2 pure tech stworzyli ludzie od 1.4 TSI, taka jest branżowa plotka.
Ten silnik powinien być dostępny na każdej stacji paliw na szybkozłączki
Autor filmu wszystko mieszal w tym filmie: mieszał informacje z silnika 1.2 Pure Tech ktorego nie chcialbym za darmo. Ponadto w wielu przypadkach celowo wprowadza w błąd: silniki benzynowe Renault nie posiadaja EGR ani chlodnicy Egr; problemy z brsnirm oleju to przez wadliwe pierscienie, ktrore zistaly zastapio w dopiero w 2017 roku. Na plus ze rozróżnia 1.2 D4Ft tylko za mialy moc 101 KM a nie 74 KM - 75 mialy wolnossace wersje.
Ogolnie : 1.2 TCE mocno problematyczny nie mniej niz konkurencja, ostatnie roczniki poprawione ale i tak umywają się do 1.33 TCE. Pozdr
1. Nie ma instrukcji do TCE, natomiast ja stosuję zalecenia z pure tech, bo są to podobne konstrukcje i dotykają je te same problemy, eksploatacja jest identyczna (spalanie stukowe, nagar). Przejechałem na tym silniku 200.000 bez awarii przy stosowaniu tych zaleceń. Stosuje je też do 1.3 TCE. Proszę sprecyzować, które punkty z ww. zaleceń nie są wskazane do 1.2 TCE i dlaczego.
2. Odnośnie mocy silników jest adnotacja, proszę sobie włączyć napisy,
3. Odnośnie EGR zaznaczyłem że są to niepotwierdzone informacje (plotki) z francuskiej prasy.
Proszę sobie przesłuchać film jeszcze raz, ze zrozumieniem. Nie istnieje na świecie osoba, poza ścisłym kierownictwem Renault, która zna przyczyny problemów. Nie ma rozwiązania. Nie ma nawet dokumentacji technicznej, bo dopiero został Renault zobowiązany przez sąd do jej przedstawienia.
Pozdrawiam
@@FRNCZPSJ silnik ma problemy z braniem oleju - nieskuteczne pierścienie, interwał olejowy, ale słabej jakości zalecany olej Elf 5W40 SXR który nie zapobiega LSPI; napinacz łańcucha rozrządu, który w zamyśle jest bardzo dobry bo zapobiega dzwonieniu łańcucha podczas uruchamiania silnika, ale zastosowany materiał na zapadkę napinacza był słabej jakości który szybko się zużywał blokując możliwość napinania łańcucha. O ile wymiana rozrządu rozwiąże problemy o tyle z braniem oleju jest gorzej - zużyte gładzie cylindrów bo zablokowane pierścienie pozwalały na ocieranie się ścianek tłoka o gładź- z tłoków ściera się ochronna warstwa grafitu - zużycie tłoków przyspieszaja niskie obroty. Pozostaje wtedy generalny remont. Pozdr
@@szwagier24aznam tę historię, nie znam odpowiedzi skąd się wzięły złe materiały i co zrobiono w tym kierunku, że problem zaczął zanikać w 2015 r. a silniki od 2016 r. nie miały z tym problemów. Myślałem że to błąd w tłumaczeniu bo nikt nie byłby na tyle szalony, żeby powlekać tłoki grafitem. I skoro był problem z przedwczesnym zapłonem to czemu nie wydano zaleceń jak do 1.2 pure tech lub nie zmienili oleju jak Stellantis? Pozdrawiam
@@FRNCZPSJ Na zdjęciach tłoków każdej marki są obszary, w których jest ten "grafit". Przewidziany jest na cały okres eksploatacji silnika.
Jak w każdym silniku GDI zbiera się nagar w dolocie, w innych silnikach mniej a tu więcej. Zalecane jest okresowe czyszczenie dolotu bo taki nagar który się oderwie i spadnie do komory spalania może doprowadzić do LSPI.
Czemu nie ma takich problemów w 1.3TCe? Jest inny olej, skuteczna odma, ale i tak brudzi siw dolot.
Niech Pan pokaże jak wygląda dolot w Pana Dusterze, bo ma Pan już znaczny przebieg.
Odradzam stosowanie oleju Castrol. Pozdr.
@@szwagier24a to jakiego oleju w takim razie używać?
Masakra! Co oni robią, to wina UNI!
UE ma ambicje dominacji technologicznej na rynkach globalnych. Obecna sytuacja VW, Stellantis oraz Siemensa wskazuje, że chyba się nie udało.
Zlot tych pajacow klimatycznych byl w Dubaju ostatniu, patrzylem na mapie lotow ile prywatnych odrzutowcow w tym rejonie latało
@@ludwikjork to są nie ludzie a ludzkie odpady zaprzedane mamonie jeszcze większych odpadów ludzkich niż oni. Oby kiedyś spotkała ich wszystkich zasłużona kara. Jak nie na tym świecie to miejmy nadzieję, że w innym - jeżeli ten istnieje.
Do dig-t ponoć nie ma części, remont niemożliwy. ?
We made the mistake of buying a 2016 Clio expression and three times now the rear main oil seal has fucked out and the transmission also failed once thus far and now it’s up for a new timeing chain all at only 160.000 kilometres , thanks Renault you suck !
Agree
Witam zrobi Pan odcinek o silniku 2.0 tce ?
D4ft to silnik około 100 konny , d4f zwykłe wolnossące mają 75 km , jednocześnie jest to jedyny godny polecenia silnik 1,2 tce , kolejne odsłony na bezpośrednim wtrysku(1,2) to kibel , dużo spalają , sypią się rozrządy, żre olej , generalnie lipa. Renault ma w związku z tymi silnikami pozew zbiorowy.
Specjalne paliwo ,dodatki ,przy wymianie oleju płukania. Mozliwe zerwanie rozrządu, zużycie oleju 1l na tysiąc..
Co to k.. jest ,przepis na idealną katastrofę budżetową. Do tego położę prawie zupełny brak części zamiennych do silniks ,nawet w ASO rok czekania .motoryzacja europejską na prawdę chce upaść.
szkoda ze nie ma takiego filmu o 1.4 tce
Bo to biały kruk, ale postaramy się zrobić. Pozdrawiam!
@@FRNCZPSJ biały kruk ale jest o nim tyle mitów że człowiek nie wie czego się chwycić . Jedni chwalą a drudzy nie . podobno ma wadliwe uszczelki pod głowicą i i tuleje cylindrów . Ale że go poprawiono podobno po którymś roku . Warto było to w końcu rozwiązać jak jest z tym silnikiem
@@1993deerejohn nie wiem czy to będzie możliwe, ale ponoć 1.3 czerpie z niego pełnymi garściami. Kupno auta i test na 200.000 to robota na 3-4 lata i kupa szmalu i te silniki nowe są nie do zdobycia. Research zrobimy i materiał teoretyczny, ale mam zawsze kaca, jak się wypowiadam o czymś, czego nie doznałem. Zobaczymy, temat bardzo warty uwagi. 2.0 TCe to też bardzo ciekawa kwestia!
Nie mówię o zakupie ,tylko zebrania wszystkich którzy Pana obserwują i akurat może posiadają ten silnik . i może by się podzielili swoimi doznaniami :)
@@1993deerejohn ja jezdze takim 1.4 TCe juz 6 rok ;p
Najgorsze są te wymiany oleju longflife, świadomość ludzi poza takimi pasjonatami jak my jest znikoma, jak tłumaczę niektórym co się dzieje w silniku przy takiej eksploatacji to patrzą na mniejakbym opowiadał o locie w kosmos, oni chcą wlać paliwo i jechać i to oferują im producenci
Zgadza się, dobrze że Citroen już zmienił na 10.000, ale wielu producentów wciąż upiera się przy 30.000, przynajmniej w Polsce. W Niemczech np. niektóre samochody mają inne zalecane interwały (skrócone o połowę) niż w PL. W PL też zdarzały się większe problemy w realizacji roszczeń gwarancyjnych, np. jak VW miał aferę o oszukiwanie w normach emisji. Pozdrawiam!
@@FRNCZPSJgdzie niby citroen ma co 10? Mam flote 350 citroenow i ciagle co 30
@@piotrstanislawski6842 C5X, serwis Gliwice. Wszystkie 1.6 pure tech mają co co, 1.2 tak samo. Zmienili interwały.
@@FRNCZPSJ bierz australa i tak
Może tylko w Gliwicach to promują bo nie chcą mieć kolejki klientów z uszkodzonymi silnikami
Moja Fabia z 2002 roku z przebiegiem 365.000km na LPG nie ma tych wad. Chyba nie kupię już nowego samochodu i do emerytury będę jeździł Fabią...
To są wciąż niezawodne auta.
@@FRNCZPSJ niezawodne i proste jak budowa cepa. Wczoraj wymieniłem świece zapłonowe, miałem Iskra 37G do gazu, zrobiłem na nich 75.000km, trochę za dużo, ale nic się nie działo. Teraz założyłem NGK, bo nigdy ich nie stosowałam a kolega sobie bardzo chwali. Komplet 4 świec 44zł, oryginały, bo bywają podróbki na portalach aukcyjnych. I zmieniłem termostat, bo otwierał mi się przy 70*C. Koszty 25zl. Czas pracy pół godzinki bez pośpiechu.
@@nomtbg dokładnie, obecnie nie ma w miarę nowego auta z porządnym silnikiem, wszystko to jednorazówki klepane z puszek po napojach. Sam jeżdżę poczciwym grand sceniciem II po lifcie z jednym z bardziej udanych silników Renaulta czyli F4R-2.0 benzyna, co z tego, że podoba mi się grand III jak jedyny silnik który można w nim polecić to stary 1.6 K4M z którym auto żłopie a nie jedzie.
@@152archi 370.000 km mam już w Fabii, przez 6000km zużyła 0,6l oleju, nie ma tragedii. 😉
Nie miała na razie żadnego remontu.
Renault jest w sądzie za ten silnik pozew zbiorowym tak samo jak i Peugeot za silniki 1.2 pur tech.
Jest, jest, zgadza się. Za politykę informacyjną konkretnie, a nie usterki, więc będzie ciekawie, procesy dopiero ruszają, dam znać jak się skończą. Pozdrawiam!
Trzeba dbać lepiej niż o dziecko
W sumie tak.
1.2 puretech PSA jest jeszcze gorszy🙈
Zgadza się, przypominam, że 1.2 TCE jest uważany za "bezawaryjny" i wielu problemów można uniknąć przy specjalnej trosce. A rozpuszczający się pasek rozrządu... Tego trudno było uniknąć...
@@FRNCZPSJ mam bardzo duże wątpliwości że nie udaje się uniknąć tego typu wpadek jak wadliwy napinacz łańcucha...Japończycy robili rozrządy łańcuchowe na setki tysięcy km już w latach 80tych...Europa mogła podejrzeć 🙈 VAG przejechał się na łańcuchu, Francja po części też potem historia z paskiem w oleju...tam pracują inżynierowie z bagażem doświadczeń, z tytułami, całe sztaby mądrych głów i...mamy co mamy...pewnie że jakość wszystkiego leci na łeb na szyję ale opinia marki i koszty związane z pozwami czy naprawami na gwarancji i wymienianymi silnikami nie są im w smak. Nie szukam kolejnej teorii spiskowej (zniechęcić do spalinowych żeby elektryki sprzedawać) ale ciężko jest mi znaleźć powód bo przypadek to mógł być w latach 50tych kiedy silnik udoskonalano, maszyn nie było, eksperymentowano z materiałami itd ale nie dziś.
Tak, tego się nie uda uniknąć. Dzisiejsze silniki wymagają niestety specjalnej troski. Kiedyś to była prawdziwa motoryzacja...
Póki co, po dystansie 75 tysięcy km, na benzynie 95, nie ma z tym silnikiem problemu. Dodatki na nagar, na serwisie dodają tylko, ale trzeba zaznaczyć, że auto jeździ głowie trasy minimum 20 km w jedną stronę
@@ZajetyOfficial ja przejechałem że 100.000 zanim się dowiedziałem, że trzeba jeździć na 98. Tylko trasy. Miałem dużo szczęścia.
Makabra kasę wzięli a odpowiedzi niem silnik do wymiany 1,2 🤮
Nie ta marka ale chetnie bym obejrzał dla porownania 1,2 tsi EA111 (łańcuch) i 1.0 tsi EA211 juz na pasku
Będzie! Pozdrawiam!
1.2 tsi to po akcji serwisowej czy bez akcji serwisowej?
tragedia..
Polecam za to silniki 1.3, są dużo lepsze, pozdrawiam!
Dramat 😮
Te silniki to jakaś żenada
Nie do końca. Pierwsze D4F to solidne konstrukcje, natomiast H5F od 2017 roku są niezawodne, a na wcześniejsze trzeba po prostu uważać. Pozdrawiam !
chyba nie moj z czerwca 2017 żre 1l oleju na 1000km...
Żre olej
Mój nie żre, żadnego zużycia przez 200000 km, 2017 rok produkcji.
a Captur mojej żony żre 1l/1000 przebieg 70k, a silnik niby poprawiony bo z czerwca 2017.
Niby na czym polegała ta poprawka?
@@BronislawCieslak007 Zmiana ciśnienia w komorze spalania bodajże, on sobie zasysał olej podczas cyklu pracy przez różnice ciśnień.
TSI to dopiero syf
Ludzie którzy mają V6,V8,V12 po prostu się smieją- kto kupuje taki szajs?
v6 v8 v12? to probuj naprawic można sie śmiać. no większosc w europie ma 4 cyl.
Ja przejeżdżam rocznie do 100.000 km. Nie ma ludzi, którzy robią takie trasy samochodami V6 lub V8. To byłoby szczytem głupoty.
Gówniane niemieckie i francuskie badziewia, jak można być pasjonatem takich gównianych awaryjnych silników.
Proszę Pastwa tylko Honda ! 🥇🥇🥇
Dobre silniki benzynowe, ale też żywotność producent określa na 300.000 km, trzeba o tym pamiętać.
Z tą honda jak się komu trafi miałem wiele lat temu Civica z D14A8 od pierwszego właściciela salon polska najgorsze auto jakim jeździłem, non stop u mechanika bo ciągle coś plus walka non stop z rdza.
@@user-ac4uo7my0d Jeśli chodzi o rdzę to się zgadza, 6 generacje jak i 7 były tak sobie zabezpieczone, prawdopodobnie też jakis błąd w postaci braku odtluszczania czy też zanieczyzczania występował na lini produkcyjnych nadwozi ponieważ zmorą civiców były rdzewiejące tylne nadkola.
Natomiast pod wzgldem mechanicznym były dopracowane, musiał Pan mieć wyjątkowo wyeksplatowany egzemplarz iż takie problemy występowały. Sam miałem D15Z3 tzw ekonomiczny vtec, na baku to naprawdę dłuuuugo sie jezdziło, awarii poza jakimiś pierołami nie było.
@@JanJan-fs8mw moja Hondę kupiłem jak miała 12lat salon polska od starszego Pana pierwszego właściciela który przez ponad 10 lat serwisowa ją w ASO miałem na to ogromny plik faktur, a przebieg to było 160 tys. Dlatego też się skusiłem pomimo widocznych oznak korozji na tylnych nadkolach i w kilku innych miejscach. Mimo wszystko wspominam ją z sentymentem bo to moje pierwsze "sensowne" auto po maluchu. Później miałem Peugeot, Forda, Audi i każde z tych było dużo lepsze od Hondy pod każdym względem. Może faktycznie miałem pech co do konkretnego egzemplarza ale pozostał mi duży nie smak do Hondy jak sobie przypomnę te wizyty u mechanika przynajmniej raz w miesiącu i hol na linkę bo honda nie odpala. Pozdrawiam 🙂 i życzę szerokość 😉
Honda tez nayebała
Ale jebany złom nie wolno przyśpieszać na niskich obrotach a są podane w instrukcji na jakich obrotach wolno
Żadnym silnikiem nie wolno przyspieszać na wysokich biegach i niskich obrotach. Pozdrawiam!
@@FRNCZPSJ pewnie że nie wolno nawet jechać nie wolno na niskich obrotach i wysokim biegu bo silnik jest przeciążony, ale temu silnikowi szkodzi wszystko
@@aleksander1610 część została prawdopodobnie wykonana ze złych materiałów plus technologia, niestety to nie to co kiedyś
Pracowalem w nissanie 2 lata , ten silnik to najwieksze gowno na swiecie
Dlaczego brał ten olej na początku produkcji?
@@FRNCZPSJ Wystarczylo zrobic przeprogramowanie komputera sterujacego silnikiem i problem znikl. Chodzilo o odpowietrzanie skrzyni korbowej.
a coś bliżej o tym programie Captur mojej żony z 2017 przebieg 70k żre l/1000 oleju
@@marianpazdzioch7300 o co chodzi ze zmianą programu w tym silniku 1.2 tce na czym polega?
Zabiorę głos tylko i wyłącznie ze pakują ten syf do Mercedesa omijajcie jak możecie bo naprawdę bez problemu można dołożyć tam 2 tys Euro i cieszyć się powiedzmy 10 lat czy nawet 20 jazdą bezproblemową Mercedesem z silnikiem Mercedesa benzyna 250 dzizel 200 lub prościej. Hauptraum 2l wszystkie małe to podróbki z tym gnojkiem na czele. 300 tyś do ledwodotarcie w Mercedesie silnik robi milion km. Jasne jak ktoś katował to w tym om654 siadają łożyska popychaczy i wałek w konsekwencji. Ale żaden silnik Merca nie kleknie przy 300 stawkówkach. Wiem bo mam😊 jasne tam do daci to taki silnik ok ale jak ma jechac mercedes Gla z 1,3 benzyniokiem? To warjactwo. W Niemczech otwarcie mówią w salonie który silnik jest jaki i tez naprawiają za darmo. Spoko dbanie o klijęta.