Higiena jedzenia | Grudniowe Wyzwanie 3

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 фев 2025
  • Co to takiego higiena jedzenia?
    Higiena kojarzy nam się z czystością. Wiadome jest, że przed posiłkiem powinniśmy umyć ręce, spożywając owoce i warzywa przed zjedzeniem powinny być umyte, ale higiena jedzenia, to nie tylko dbałość o produkty, ale również dbałość o sposób jedzenia.
    Poznaj fazy trawienia
    I Faza: głowowa (inaczej nerwowa)
    Na drodze odruchów związanych układem nerwowym dochodzi do wstępnego wydzielania soków trawiennych, które powstają pod wpływem widoku, zapachu pożywienia i naszej wyobraźni. W tej fazie najważniejszy jest nerw błędny, czyli najdłuższy nerw w naszym organizmie, który przenosi bodźce wizualne, smakowe i węchowe do gruczołów wydzielniczych żołądka. Sam proces trawienia zaczyna się już w jamie ustnej - od żucia, miażdżenia i mieszania pokarmów ze śliną. W ciągu doby wydzielamy jej około półtora litra. Zawarta w ślinie amylaza rozpoczyna proces trawienia cukrów.
    II Faza: żołądkowa Kolejna faza rozpoczyna się, kiedy rozdrobniony pokarm trafia do żołądka. Rozciągają się wówczas ściany żołądka, kolejne hormony zostają pobudzone do wydzielania. Dochodzi do zwiększonego wydzielania kwasu solnego, który aktywuje enzymy odpowiedzialne za trawienie. W kwaśnym środowisku enzym pepsynogen zmienia się w pepsynę (jego postać czynną). Ten enzym trawi m.in. białka.
    III Faza: jelitowa
    Ostatnia faza trawienia i wchłaniania pokarmów rozpoczyna się w dwunastnicy, gdzie trawione są powstałe z białek polipeptydy. W jelicie cienkim, pod wpływem enzymów trzustkowych (elastazy, trypsyny, chymotrypsyny), białka rozpadają się do postaci aminokwasów. Jednym z ważniejszych enzymów w tej fazie jest lipaza trzustkowa oraz żółć odpowiedzialne za trawienie tłuszczów (funkcja emulgowania tłuszczu).
    Dziś skupimy się na fazie głowowej trawienia. W jaki sposób sprawić, aby przebiegała prawidłowo?
     Skup się na jedzeniu, nie oglądaj tv, nie przeglądaj maili, nie wchodź na media społecznościowe.
     Jedz powoli, nie spiesz się, przygotuj sobie czas na jedzenie, nie myśl, że musisz szybko zjeść i wracać do pracy każdemu należy się przerwa a szczególnie na jedzenie.
     Staraj się myśleć o jedzeniu lub o tym, co jesz.
     Nie bierz zbyt dużych kęsów, mamy tendencję do krótkiego przeżuwania, dlatego jeżeli nie umiesz nad tym zapanować bierz mniej do buzi a gryzienie może być krótsze.
    #posiłek #osteopatia #GW3

Комментарии • 9

  • @dominikmichalik5061
    @dominikmichalik5061 Год назад

    Muszę to spraktykować 🙂🙂🙂

  • @edytamichalik5714
    @edytamichalik5714 Год назад

    W obecnych czasach, bardzo ważny temat!

  • @BudzikTomasz
    @BudzikTomasz Год назад

    Muszę to zastosować u siebie 😊

  • @martamasowska1359
    @martamasowska1359 Год назад

    Dbajmy o siebie pod każdym względem 😊

  • @milenazimnicka3840
    @milenazimnicka3840 Год назад

    Dla mnie game changerem była właśnie informacja o tym, że trawienie zaczyna się już w jamie ustnej (dowiedziałam się o tym w podstawówce). Od tego czasu bardzo staram się przykładnie rozgryzać pokarmy ;). Dzięki za filmik!

  • @rudaa2645
    @rudaa2645 Год назад

    Jest nad czym popracować :D choć dużo dobrych nawyków wyszło z domu 😊🙏

  • @panodsukcesji
    @panodsukcesji Год назад

    Serdeczne dzięki Edyta! Ty to potrafisz mądrze przemówić do rozsądku :D chyba dziś Was "wyczułem", bo zjadłem przynajmniej jeden posiłek w opisany sposób. Szczerze... To najładniej chyba jem w samotności. Chyba wrócę do randek z samym sobą 🤣

  • @ewelinaodynska5175
    @ewelinaodynska5175 Год назад

    Och, ja zdecydowanie nie potrafię jeść 😂