35 - Zasilanie awaryjne domu v2.0 - plan rozbudowy

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 17 ноя 2024

Комментарии • 120

  • @robertcylke2604
    @robertcylke2604 2 года назад +14

    Dziwię się ludziom którzy zadają pytanie kiedy to się zwróci i ile to kosztuje.Hobby nie ma ceny i nigdy się zwróci.

  • @slawomirdrewniak
    @slawomirdrewniak 2 года назад

    A blondyn krzykacz i tak jest najmundrzejszy ;)))) Brawo, jest treść i doświadczenie!!

  • @krzysztofbaradziej3110
    @krzysztofbaradziej3110 2 года назад +1

    Świetny kanał, jeszcze nie spotkałem nikogo na YT kto tak profesjonalnie podchodzi do wielu tematów, wiele życzy można się od Ciebie nauczyć. Sam też będę niedługo robił podobną instalację, ale póki co jeszcze zagłębiam się w te tematy i powoli robie zakupy.

  • @javoltable
    @javoltable 2 года назад

    oglądam i okazuje się że jestem na tym samym etapie, czekam na przesyłkę 90 dni. Trochę mam problem bo ciągle mało wiem, dlatego muszę wszystko obejrzeć na tym kanale. I chyba porostu odgapię.
    pozdrowienia

  • @makitor7673
    @makitor7673 2 года назад +3

    Bardzo dziękuję za poświęcony czas i podzielenie się informacjami. Oby film bił rekordy oglądalności.
    Gratuluję znalezienia brakującego ogniwa w praktyce połączenia on- i off-gridu, w końcu coś co nie pożera więcej niż odbiory i w dodatku korzysta z istniejącej infrastruktury.

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад +1

      Dzięki za miłe słowo - sam jestem ciekaw efektów. Niestety ze względu na terminy dostaw, to trochę na efekty przyjdzie poczekać ;)

  • @patrykb2
    @patrykb2 2 года назад +3

    Trzymam kciuki (y). Sam składam zasilanie awaryjne tylko zasilanie na DC, a AC tam gdzie potrzeba czyli kotłownia i niski pobór ;) Zbieram informacje stopniowo i Victron fajnie się integruje z HA. Nadmiar w lato w CWU i instalacja mała 4x370W paneli. Sam jestem ciekaw czy coś co z tego wyjdzie.

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад +2

      A co po dc zasilasz bezpośrednio?

    • @patrykb2
      @patrykb2 2 года назад +2

      @@smart-diy Ja robię na 24V, bo taniej przy tylu panelach. Ale tale 12V routery, mini pc, kamery na 48V. Zaleta DC jak się to robi od zera to większa sprawność. Oświetlenie na 24V awaryjne i gniazdka samochodowe. Może 12V. Bardziej mnie teraz mota temat czy Victron 100V/50A pasuje czy może chińczyk. Ale i tak przy 24V zamówię 16 ogniw na i przeróbka wchodzi w grę.

    • @patrykb2
      @patrykb2 2 года назад +2

      A jak głębiej się zastanowić jak nie ma prądu to raczej oświetlenie 12V wystarczy, a aby telefon doładować nie konwersja dc->ac>dc tylko bezpośrednio lepiej DC->DC. Moja mała instalacja jest łatwiej do analizowania jako backup, ale Ty masz mega monstrum i to nie ta skala, dlatego pochwalam Twoje podejście

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад +2

      @@patrykb2 myślałem też trochę o tym, aby szafkę sieciową zasilić po dc... ale głównym prądożercą jest u mnie duży switch POE, który zasila mnóstwo innych urządzeń po poe i nie ma chyba możliwości zasilania dc... on jest przygotowany na puszczenie łącznie 600W po poe... więc to trochę monstrum ;) A znowu bez niego reszta nie ma sensu... Ale zgadzam się... że mniej konwersji to mniej strat i jest to dobre podejście.. tam gdzie można.

    • @patrykb2
      @patrykb2 2 года назад +1

      @@smart-diy Niestety, tego się nie przeskoczy bez ingerencji w urządzenie :/ A dla potomnych wybierać mniejsze switche POE z zasilaczem zewnętrznym.
      Trzymam kciuki za upgrade i dalsze filmiki. Może jakiś pomysł podkradnę 🤭

  • @Kenny88
    @Kenny88 2 года назад +2

    Ciekawy projekt. Faktycznie, większość to takie trochę na mniejszą skalę, a tu coś z grubej rury. Jak ma być nie tylko do zasilania awaryjnego, a też pod względem zwiększenia autokonsumpcji to by nawet się pokusił o stwierdzenie, że jakieś uzasadnienie ekonomiczne by to miało. Chociaż wiadomo, że bezpieczeństwo energetyczne to w tym podstawowa i jest bezcenne. Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na kolejne filmy. Miałem nosa, że temat zasilania awaryjnego powróci :)

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад +3

      Ten falownik mnie zblokował... bo najpierw się nastawiłem na hybrydę... i tak krążyłem, krążyłem i nic nie znalazłem no i w końcu jakoś uzasadniłem sobie ekonomicznie tego victrona ;) Mam też pomysł na wykorzystanie mojego obecnego falownika off-grid - pójdzie najprawdopodobniej do zasilania ogrodu (pompa wody i może jakieś oświetlenie)... ale to temat na kolejny projekt.. pewnie najwcześniej po wakacjach.

    • @aaaaaaaaaa5446
      @aaaaaaaaaa5446 2 года назад

      @@smart-diy Witam. Czemu wybrałeś victrona?

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад

      @@aaaaaaaaaa5446 bo daje duże możliwości jeśli chodzi o konfigurację i wykorzystanie on-grida, którego już mam...

  • @EkoNiezalezny
    @EkoNiezalezny 2 года назад +1

    Witaj Maćku, Bardzo dobry materiał i wybór znakomitego rozwiązania. Osobiście uważam, że Victron to jedyny falownik, który spełnia normy, gwarantuje niezawodność pracy i ma tak naprawdę w sobie wszystko, co jest potrzebne do pracy w hybrydzie lub jako zasilanie wyspowe. Perfekcyjnie funkcjonujące awaryjne zasilanie 3-fazowe, krótkotrwałą możliwość przeciążenia falownika. Do tego integracja systemu z on gridem opartym na SolarEdge'u tak jak u mnie. IDEAŁ :) Zarządzanie mocą P(f) sprawdza się tutaj idealnie. W lecie możesz sobie też tak skonfigurować, aby po naładowani magazynu całość energii była wysyłana do sieci na zimę :)
    Pozdrawiam fana Victrona i liczę na jakiś wspólny materiał.

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад +2

      Cześć. Twoja instalacja była jedną z moich inspiracji, jak poszukiwałem odpowiedniego rozwiązania dla siebie. Na papierze i w planach wszystko wygląda super - zobaczymy jak mi pójdzie z realizacją, bo jednak dość złożony ten system będzie... no ale nic... zobaczymy.
      Co do wspólnego materiału to pewnie - daleko z tego co widzę nie mamy do siebie ;)

    • @EkoNiezalezny
      @EkoNiezalezny 2 года назад +1

      @@smart-diy Super, bardzo się cieszę. Napisz mi na priv kontakt do siebie, to jakoś się umówimy.

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад +1

      @@EkoNiezalezny poszedł email ;)

  • @jakub.barzdo
    @jakub.barzdo 2 года назад +4

    Cena/żywotność + cena/pojemność fajnie wychodzą baterie LiFePo4.
    Ogólnie bardzo fajny film. Dzięki za odrobienie lekcji za nas i dostarczenie wszystkiego na tacy :D

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад +1

      No i żywotność w lifep4 powinna być dość duża... zobaczymy w praniu ;)

    • @rafal1324
      @rafal1324 2 года назад +1

      @@smart-diy Baterie LTO mają mieć 20 000 cykli ...

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад +1

      @@rafal1324 Ale cena wciąż dość wysoka w porównaniu do lifepo4. Te lifepo4 też powinny na sporo czasu starczyć - w końcu nikt ich nie będzie codziennie do zera jechał...

    • @jakub.barzdo
      @jakub.barzdo 2 года назад +1

      @@smart-diy Są filmy jak na yt jak ludzie używają ich w camperach. Po 3 latach użytkowania (ładowane do max 90% i rozładowywane do max 30%) i bateria nie wykazała zużycia praktycznie w ogóle. Jeżeli nie fake, brzmi obiecująco

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад

      @@jakub.barzdo tak... sporo dobrego o nich czytałem i oglądałem. Wybrałem też dostawcę, który był polecany i testowany przez innych youtuberów.. i zobaczymy co przyjdzie ;)

  • @ParagonDIY
    @ParagonDIY 2 года назад +4

    Witam, dzięki za sporo miłych słów i faktycznie nie było łatwo jak zaczynałem to raczej poruszanie tematu o magazynowaniu energii kończyło się zawsze wielką awanturą, ale jakoś się udało doprowadzić wszystko od początku do końca, jedynie co nie zostało przemyślane to fotowoltaika a mianowicie była za mała i nie daje rady utrzymać magazynu w dobrej kondycji, ale jestem w trakcie rozbudowy wiec za miesiąc będzie już wszystko hulać 😁
    Co DIY-BMSa ciesze się że trafił właśnie do Ciebie, myślę że jesteś odpowiednią osobą która wykorzysta jego możliwości w 100%, widzę ze już śmiga, a jak z balansowaniem sprawdza się, czy wyłączyłeś?
    Trzymam kciuki za Twój podjęty projekt wierzę że wyjdzie w 100% procentach tak jak sobie obmyśliłeś i będziesz zadowolony, niestety masz racje czasy są słabe już nie chodzi o ceny ale przede wszystkim o dostępność, może dojść do tego że będziesz miał środki na budowę czegoś ale niestety nic nie kupisz :/
    Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za miłe słowo Leszek 🤜🤛
    EDIT:
    Polecam ABB co do zabezpieczeń po stronie DC, szczególnie serie Sace S3 ma wyjścia AUX (na pewno znajdziesz dla nich zastosowanie) tak samo wyjście na rozłacznik bocznikowy, który może wykorzystać DIY-BMS

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад +4

      BMS balansuje spoko - do 4mV różnicy doprowadził ogniwa. Jedyne co to się dość mocno grzeje przy wytracaniu energii, ale kupiłem już małe radiatorki, co powinno trochę poprawić sytuację i zwiększyć tempo balansowania. Ogólnie, jak to w projektach open source - trzeba się go nauczyć i poznać ograniczenia. Fajne jest na pewno to, że bms ma od razu wbudowaną komunikację po mqtt także mogę śledzić zachowanie każdego ogniwa w czasie, bo mi się to odkłada do bazy i czytam sobie grafaną. Ma duży potencjał ten projekt ;)

    • @johnydeep1094
      @johnydeep1094 2 года назад +1

      Co do łatwości rozbudowy aparatury ABB o kolejne elementy to się zgodzę. Ale co do wytrzymałości, poprawności działania może być różnie. Wszystko produkcja made in China. Pozdrawiam.

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY 2 года назад

      @@johnydeep1094 Chyba coś Ci się pomyliło :P
      ABB jest globalnym liderem w technologiach energetyki i automatyki. ABB (Asea Brown Boveri Group Ltd.) - międzynarodowy koncern z siedzibą główną w Zurychu. Działa w takich branżach jak automatyka, robotyka i energetyka.

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY 2 года назад +1

      @@smart-diy Super dobrze by było aby ten balanser był aktywny nawet pojemnościowy na kondensatorach trochę szkoda wypalać energii :P

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад +2

      @@ParagonDIY do takich pojemności aku pewnie i tak trzeba będzie coś dołożyć... ale zobaczymy. Teoretyczni te ogniwa EVE są bardzo dokładnie dopierane pod kątem RW, więc może nie będą się mocno rozjeżdżały... zobaczymy. Wyjdzie w testach.

  • @kaslopoland
    @kaslopoland 2 года назад +3

    Witaj, sam budując magazyn zastanawiałem się tak jak ty LEV czy lifepo4 z Chin. Ja wybrałem LEV ale szczerze jestem ciekawy realnej pojemności jak i jakości zakupionych przez Ciebie ogniw w teście długodystansowym. Powodzenia przy budowie i czekam na kolejne odcinki.

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад +2

      Ja nie znalazłem jakiegoś taniego dojścia do LEV, więc cenowo wychodziły bardzo podobnie do lifepo4, przy czym lifepo4 są trochę jednak bezpieczniejsze niż li-ion. Widzę też masz ciekawe filmiki na kanale - dałem suba! ;)

    • @kaslopoland
      @kaslopoland 2 года назад +1

      @@smart-diy Bezpieczeństwo to podstawa przy takich projektach. Moje ogniwa docelowo będą na zewnątrz budynku. Z Lev jestem mega zadowolony i dokupiłem kolejne 28 sztuk😀. Zobaczymy w testach długoterminowych ile te ogniwa wytrzymają. Dziękuje i pozdrawiam😀

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад +1

      @@kaslopoland A jak cenowo Ci to wychodzi - za jedno ogniwo?

    • @kaslopoland
      @kaslopoland 2 года назад +1

      @@smart-diy koszt jednego to 100 zł ale widzę że idą w górę

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад +1

      @@kaslopoland To wychodzi jakieś18,5kWh za 10k pln czyli jakieś 3kWh więcej pojemności niż lifepo4, które zamówiłem - to spora różnica. Ciekawe jak będzie z trwałością jednych i drugich ;)

  • @zodziejpodatkow8110
    @zodziejpodatkow8110 2 года назад +1

    Moim skromnym zdaniem zabawa w fotowoltaikę to przerost formy nad treścią. Wszystko zależy od tego czy chce się ponosić koszty i się bawić czy mieć prąd. Jeżeli jsteś zainteresowany tym pierwszym to jak najbardziej pierwsze rozwiązanie. Zajęcie ( i koszty ) zapewnione na lata. Natomiast jeżeli chcesz mieć prąd to nie wymyślono nic lepszego i prostszego niż cichobieżny agregat o odpowiedniej mocy, najlepiej z silnikiem wysokoprężnym , i do tego nawet niezbyt duża bateria akumulatorów ( aby zapewnić ciągłość zasilania przez czas rozruchu do osiągnięcia pełnej mocy przez agregat ). I co najważniejsze, przy dobrej księgowej sam agregat jak i paliwo do niego " funduje " SP. w postaci odliczeń w VAT i w PDOF. Tym sposobem udało mi się zachomikować paliwo na około miesiąc ciągłej pracy 24/24h z maksymalnym obciążeniem czyli około 20-22 kW i teraz tylko uzupełniam jeżeli cokolwiek zostanie zużyte. Agregat jest tak wytłumiony że nawet sąsiad zza płotu nie ma o nim pojęcia, ( jak i o zbiornikach na paliwo ) a dodatkowo panele ( wycofane z utylizacji jak i reszta osprzętu do nich ) udają że " robią prąd " żeby zbyt dociekliwi myśleli że jeżeli w całej wsi nie ma prądu a u mnie jest, to z fotowoltaiki.

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад

      Hej, dzięki za ciekawy komentarz. Generalnie agregaty mają swoje niebywałe zalety w postaci tego, że można im dostarczyć energii bez względu na pogodę i porę dnia. Ciężko z tym zawalczyć ;) Mają też sporo wad... hałas, smród no i konieczność serwisowania - jak to silnik spalinowy. Koszt generatora 22kW też niski nie jest. W przypadku PV zaletą jest to, że może służyć nie tylko wtedy, gdy jest awaria, ale potrafi dostarczać energię w normalnym trybie działania. Myślę, że najlepszym rozwiązaniem jest mix tych dwóch systemów... tylko to już konkretny pieniądz trzeba wyłożyć ;)

  • @rafal1324
    @rafal1324 2 года назад

    Twój Poprzedni filmik zainspirował mnie do zrobienia podobnej instalacji, Tyle że u mnie falownik UPS ma mieć możliwość przełożenia kabli mojej matrycy PV i zasilić tak 1 faze w wypadku blackoutu.
    Proponuję jeszcze filmiki tego użytkownika ruclips.net/video/B87vqeSFDWE/видео.html , w kwestii przemyślenie baterii LTO i przełączania automatycznego matryc PV,
    Kolejny temat do zgłębienia to SOLAX ma gotowy przełącznik / który separuje sieć domową od sieci energetyki i falownik on-grid działa w wypadku awarii jako off-grid, (nazywa się chyba retrofit ale niestety występuje odczuwalna przerwa w zasilaniu coś większa niż 20ms)
    Wielkie dzięki za dzielenie się swoją wiedzą!

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад

      Dzięki ;) Widziałem ten filmik i generalnie aku lto są ciekawe, ale jednak dość drogie... ja zadowolę się lifepo4.

  • @KamilSSj2
    @KamilSSj2 2 года назад

    Świetnie opowiedziane. Projekt bardzo ambitny. Działaj z tematem i niech te aku szybko do Ciebie dojeżdżają, bo jestem ciekaw jak to wszystko będzie działać.
    Co do tych offgridów 3F to tak jak mówisz informacji na ten temat jest mało i trzeba dużo szukać, ale jest sporo firm, które produkują takie inwertery.
    W większości dla offgridów są to urządzenia które łączy się równolegle (3 inwertery) w ten sposób uzyskując 3 fazy, tak jak w przypadku Twoich Victronów.
    Sam w tym roku mam zamiar przejść z instalacji 1F na 3F(Mam typowego offgrida na regulatorze solarnym, przetwornicy 24V 2000W i 4 Aku trakcyjnych SIAP).
    Pozdrawiam ze Wdowina ;).

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад

      też jestem ciekaw jak to zadziała... ale jeszcze sporo roboty przede mną... zanim to wszystko odpalę ;)

  • @psychollek
    @psychollek 2 года назад +3

    no zmartwiłeś mnie :D bo to znaczy, że jak chce się porządnie to trzeba victron i że to nie będzie tylko kwestia flexu :D

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад +2

      czy trzeba victrona to nie wiem... ja po prostu nic lepszego nie znalazłem co by spełniało moje wymagania ;)

  • @zendev-it
    @zendev-it 5 месяцев назад

    Cześć. Możesz opowiedzieć coś więcej nt Twoje dashboardu na grafanie? Z jakiego licznika do pomiaru korzystasz? Jak to jest spięte? Możesz podzielić się configiem grafany? Z góry wielkie dzięki, bo wygląda on imponująco

    • @smart-diy
      @smart-diy  4 месяца назад +1

      Cześć. Korzystam z kilku liczników eastron sdm 120 i sdm 630 plus sam victron dostarcza trochę danych, plus falowniki itp. Napisz do mnie na maila (znajdziesz go w opisie kanału), to Ci podeślę ten dashboard.

  • @machny81
    @machny81 Год назад

    Pozdro

  • @jerzol_KOMINIARZ
    @jerzol_KOMINIARZ 2 года назад

    Nooo Panie jak pisałem na priv zainspirowałeś mnie na nowo :-)) mam w sumie 3 magazyny energii : dwa pełne a właściwie doładowane zestawy BMW I3 i jeden doładowany LEV 50 - 84 sztuki
    Każdy do tej pory był podłączony do innego zestawu ( invertera ) - mam Growatt 5000 , jakiś sun ( czytaj chińczyk 5000 ) no i viktron w starej wersji multiplus
    Po obejrzeniu Twoich filmów stwierdziłem że dalej tak być nie może . Kupiłem - już leżą u mnie 3 Multiplus II w wreski 5000/70/50 . U mnie wszystkim , ze strony dozoru ( BMS) zawiaduje BATRIUM ( drogo bo nie wiedzą ile cła dowalić - co to może być - lepiej policzyć razy 2 :-)) ) Trochę gratów mi zostało po wcześniejszych wariacjach ale przekonałeś mnie do cerbo GX ( zastanawiam się czy da radę podłączony laptop do cerbo ) Muszę poczytać lub doradzić się bo mam w parze pracujące dwa Froniusy 10 i 4 kWp - gdzieś wspomniałeś że ongrid nie może być większy niż zawiadujacy nim Multiplus - w całości , w sumie , 3 fazy ? czy pojedyncze sztuki ? Może powinienem rozdzielić te dwa froniusy ? Pytań sporo ale zabawa przednia się szykuje :-))
    Dzięki że Ci się chce _ BRAWO !!

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад

      Super - i o to właśnie chodzi w tym kanale... aby dawać inspirację ;) Co do victronów to przy ac couplingu sumujesz moce victronów i moc falowników pv nie powinna być większa od sumy (bo zakładam, że froniusy też masz 3 fazowe). Oczywiście jak wyjedziesz 1kw to się pewnie nic nie stanie bo fronius raczej niezbyt często będzie z pełną mocą śmigał. Tu masz więcej info: www.victronenergy.com/live/ac_coupling:start. Swoją drogą victron ma domyślnie wsparcie dla froniusa, więc fajnie się to powinno integrować. Daj znać jak uruchomisz! ;)

  • @FastElectronic
    @FastElectronic 2 года назад

    Jaka jest przewaga systemu na 3 victronach + inverter + ew MPPT, w porównaniu z inwerterem hybrydowym np SOFAR HYD15KTL? Wiadomo, że Victrony to wyższa półka, ale patrząc na ceny i komplikację instalacji, inverter hybrydowy wychodzi prościej i taniej. Jedyną zaletą zestawu z victronami jest fakt, że jak uszkodzi się jedna faza, to wymieniamy tylko sprzęt za ułamek kwoty całej instalacji.

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад

      Są dwie - jedna to to, że możesz przy jego pomocy uruchomić instalację on-grid w off-grid (jeśli już taką posiadasz to jest to istotne). Druga to aku 48V przy 3 fazach - to zarówno zaleta jak i wada. Jeśli chcesz sam budować aku to bezpieczniej i prościej iść w 48V. Jeśli stawiasz na gotowce, to lepiej iść w HV.

  • @madmax19770225
    @madmax19770225 2 месяца назад

    WItam, wyslalem do pana wiadomosc odnosnie systemu zasilania awaryjnego, w miarę możliwości prosze o odpowiedz :) Bartlomiej Baldyga, pozdrawiam ;)

  • @andrzejgorczak3061
    @andrzejgorczak3061 2 года назад

    Super ciekawie Pan prezentuje wiedzę - oglądając jestem pod dużym wrażeniem. Moje pytanie jest następujące czy mógłby Pan nakręcić film o prostym opomiarowaniu domu bez zaawansowanej wiedzy z dziedziny automatyki. Czy mógłby Pan coś doradzić do opomiarowania zasilania of-grida dla początkujących w dziedzinie automatyki. Czyli jak w prosty niezbyt kosztowny sposób mieć informacje i pomiary dostępne z poziomu aplikacji komputera

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад

      Oj będzie ciężko z tym łatwo... ja do pomiarów prądu na poszczególnych obwodach w rozdzielnicy używam liczników Eastron SDM120M i SDM630 (jedno i trójfazowe). One są czytane u mnie przez skrypt napisany w pythonie z jakiegoś tam rpi czy podobnego sprzętu. Komunikacja idzie po modbus po rs485. Zebrane dane wysyłam na mqtt.... które z kolei odbiera home assistant i on tworzy z tych danych sensory i wrzuca do influxdb, a dopiero na podstawie tych danych czytam to sobie za pomocą grafany. Dla mnie jest to stosunkowo proste, bo większość z tych komponentów i tak używam po prostu do automatyki domowej. Czy jest to najlepsze podejście i najprostsze? Pewnie nie... powiedz może coś więcej co dokładnie próbujesz osiągnąć to pomyślę, jak to zrobić...

  • @janekkreska7579
    @janekkreska7579 2 года назад +2

    Z wielką uwagą będę się przyglądał temu ambitnemu projektowi :)
    Bardzo ciekawa funkcja :) która pozwoli aby trzy jednofazowe victrony utrzymały 3fazowy falownik ongrid.
    Nie mogę się doczekać jak to będzie działo.
    Pytanie do projektu :) jest możliwe podłączenie do tej instalacji generatora prądu?

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад +2

      Tak - jak najbardziej. Victron ma nawet specjalne ustawienia, jak generator jest kiepskiej jakości i potrafi obsłużyć fajnie piki zanim generator zwiększy obroty (a przynajmniej z tego co wyczytałem do tej pory). Przy czym ten multiplus II, którego ja wybrałem ma tylko jedno wejście, więc jak chcesz mu zapiąć generator to jest potrzebny ATS, który odetnie grida na czas działania generatora. Victron Quattro ma z tego co pamiętam dwa wejścia i tam możesz chyba wprost do niego zapiąć generator, a on sobie już wysteruje, aby generator nie puścił nic do grida.

    • @tespis1984
      @tespis1984 2 года назад

      @@smart-diy bardzo ciekawy temat. Właśnie jestem na etapie kończenia domu na wsi, gdzie braki prądu sie zdarzają. Właśnie coś takiego jak teraz planujesz chciałbym tez u siebie zbudować. Czyli trzy fazy, utrzymanie pompy ciepła. Narazie zamiast solarow myślałem właśnie o dodatkowym ładowaniu z generatora. Jestem ciekaw czy zrobienie czegoś takiego przez amatora którym jestem, w ogóle jest możliwe. Czekam na następne filmy.

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад +1

      @@tespis1984 Ja tez nie jestem specjalistą od tego typu rozwiązań - raczej szukam na bieżąco informacji i tyle. Co do wykorzystania generatora to można to bez problemu zrobić. Falowniki tego typu całkiem nieźle pracują z agregatem.

  • @piotrgorzelak8376
    @piotrgorzelak8376 2 года назад

    Witam.Czy mogę akumulatory postawić 15metrow od falownika inwentura?

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад

      Możesz, ale będziesz miał duże straty na przewodach - lepiej aby przewody były jak najkrótsze.

  • @LeszekZalewski
    @LeszekZalewski 9 месяцев назад

    co w momencie kiedy jedna faza jest obłożona bardziej niż inne, np. jedno fazowa pompa ciepła? Energia z tych samych baterii jest pobierana na fazy w miarę potrzeb czy na każdą fazę jest oddzielny bank?

    • @smart-diy
      @smart-diy  9 месяцев назад

      wszystkie falowniki są podpięte równolegle do tego samego banku i każdy pobiera z niego tyle ile potrzebuje w ramach swojej mocy, więc nie ma tu problemu z asymetrią obciążenia.

  • @maciejmizgalski6112
    @maciejmizgalski6112 2 года назад

    Fajne - Victron znajdzie ciekawe zastosowanie.
    Rozwiniesz kiedyś wątek koparki?
    Dzięki za dzielenie się wiedzą i doświadczeniami!

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад +1

      Hej... co rozumiesz przez rozwinięcie wątku koparki? Ja jakimś specem od kopania nie jestem.. poskładałem, uruchomiłem, zautomatyzowałem działanie... i chodzi samo ;)

    • @maciejmizgalski6112
      @maciejmizgalski6112 2 года назад

      @@smart-diy jestem ciekaw spostrzeżeń i doświadczeń "nie-speca" :) Rozumiem, że to nie w nurcie Twojego kanalu i głównych informacji jakimi się dzielisz z nami - ale może kiedyś byś coś więcej powiedział... właśnie z punku osoby która jest "nie specem"

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад +1

      @@maciejmizgalski6112 No spoko.. może zrobię jakieś podsumowanie ile ta moja kopalnia wypracowała zysku i jakie były koszty i jak je można optymalizować... ale to nie tak szybko, bo teraz dwa główne tematy to nowy magazyn i boneIO.. bo w tym projekcie też się wiele dzieje cały czas ;)

    • @maciejmizgalski6112
      @maciejmizgalski6112 2 года назад

      @@smart-diy jasne - rozumiem :) Byłoby super - ale po kolei. Magazyn energii to też super temat. Korzystając z okazji - wielkie dzięki za informację i wiedzę którymi się dzielisz. Pamiętaj, że wśród Twoich odbiorców są laicy ;)

  • @ZeptoBoxpl
    @ZeptoBoxpl 2 года назад +1

    G12W jest nieopłacalna dla fotowoltaiki. Dużo droższa od G12 a trzeba pamiętać, że cała produkcja z weekendu wchodzi w taryfę nocną. To nieopłacalne.
    Co znowu do koparki kryptowalut to gdybyś prąd sprzedawał to zarobilbys więcej niż na kryptowalutach bez kupowania sprzętu do kopania.

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад +3

      Hej - jakiś czas temu zrobiłem obliczenia dla g12w i przy moim zużyciu wyszło to dosyć mocno opłacalne - tu możesz zobaczyć moje obliczenia: ruclips.net/video/krJP0Umiql4/видео.html. Co do sprzedaży prądu to co masz na myśli, bo ja jestem zwykłym prosumentem ?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl 2 года назад

      @@smart-diy Prosument może wybrać sposób rozliczania tak zwany net-biling lub net-metering. Zanim wszedł net-metering ja byłem producentem prądu i Enea SA kupowała go ode mnie. Sprzedaż prądu od prosumenta nie jest działalnością gospodarczą więc nic się nie wlicza do podatku. Obecnie bardzo poprowadzono nagonkę net biling jest bardzo zły ale tak naprawdę wszystko zależy od wielkości instalacji i zużycia prądu w domu w dziennej taryfie.
      Filmik chyba przeoczyłem - obejrzę.

  • @krystianheczko215
    @krystianheczko215 Год назад

    Upewniajac sie moc maksymalna inwertera 3f w opcji micro-grid nie może przekroczyc sumarycznej mocy trzech victronów (3000-15000W na sztuke w zaleznosci od opcji)?

    • @smart-diy
      @smart-diy  Год назад +1

      Dokładnie tak - szukaj pod hasłem factor 1.0. Tzn trochę może przekroczyć, bo falowniki można trochę przeciążyć. Ogólnie chodzi o to, aby falownik był w stanie tą moc przetworzyć.. którą dostanie z falownika pv.

  • @luklukowaty
    @luklukowaty 2 года назад

    @Maciej Krasuski - z jakiej aplikacji korzystasz w NASie do "kontenerowania" np. Grafany?

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад

      Nie korzystam na nasie - wcześniej korzystałem z konteneryzacji na qnapie, ale trochę wolno to chodziło. Ja mam to postawione tak, że home assistanta mam jako wirtualkę na NUC'u, a na nim jako pluginy dograne grafana i influxdb. Także taka wersja dla mniej rozgarniętych ;)

  • @adamberent1018
    @adamberent1018 2 года назад

    Cześć, zauważyłem że masz zabezpieczenie bezpiecznikowe DC pomiędzy akumulatorami AMG a falownikiem. Mam 48volt tak samo się zastanawiam o dołożeniu. Pytanie ile masz amperowy bezpiecznik ? Mój falownik generuje max do 80amper podczas ładowania. Pozdrowienia. Sporo wiedzy dzięki tobie przyswoiłem.

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад +1

      Hej... nie do końca rozumiem pytanie.... W obecnym systemie na victronach mam każdy falownik zabezpieczony po stronie dc bezpiecznikiem 200A, do tego zbiorcze zabezpieczenie 500A na shuncie. Aby dobrać zabezpieczenie oblicz ile maks falownik może podać prądu i dodaj z 10-20% i powinno być ok.

  • @adipawlicki
    @adipawlicki Год назад

    Jest falownik na białej liście który spełnia twoje wymagania.

    • @smart-diy
      @smart-diy  Год назад

      Teraz już jest... wcześniej było słabo.

    • @adipawlicki
      @adipawlicki Год назад

      @@smart-diy jest duża różnica w cenie bo zwykły falownik tej samej mocy kosztuje powiedzmy 4 netto a hybryda z podejściem na 48 V kosztuje 12netto

  • @colin6610
    @colin6610 2 года назад

    Hej Maciek, czy sprawdzałeś ile można przepuścić mocy przez jednego Multi. Czy robiłeś jakieś testy ? W karcie podane jest 50A i rozumiem że odnosi się to do dwóch wyjść łącznie ( AC OUT 1 i AC OUT2). Czy to oznacza że po przekroczeniu max mocy pobieranej z baterii reszta wypływa z sieci? A gdy mamy zanik napięcia w sieci max moc jaka może wypływać z Multi na sieć to 4 kW?

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад

      Z tego co pamiętam w piku on potrafi podać 9kW i dlatego zabezpieczenie, jakie jest przewidziane na podpięciu do aku to 200A na falownik. Sam nie robiłem jakiś testów większych pod dużym obciążeniem, więc nie odpowiem, jak to się zachowuje w stresie. Jeśli zaś chodzi o drugie pytanie to victron ma coś takiego jak power assist i wtedy to może tak działać, że np. z sieci bierze 16A i drugie 16A dobiera z aku. To ma znaczenie jak masz słabe przyłącze np. w porcie ;)

  • @gibzinski
    @gibzinski 2 года назад

    Mam bardzo podobne rozważania zrobiłem sobie mała symulacje i wyszło mi że najlepiej kupić 8x zwykłych akumulatorów samochodowych 120AH Jennox, do zwykłych kwasówek nie trzeba balacera . Za około 2.5 K pln można mieć magazyn na poziomie 11 KWh. Lifepo4 na podobna pojemność trzeba mieć z 10-15tys zł, a Litowych akumulatorów się boje - za dużo razy widziałem jak się pala.
    Jak wygląda pełny koszt Victronów + osprzęt?

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад

      Kwasiaki to chyba nie nadadzą się do pracy w magazynie energii dlatego, że głębokie rozładowanie je zabija. Z balansowaniem też nie jest tak różowo (no chyba, że pozostajesz przy 12v, ale wtedy trzeba to spinać szynami kolejowymi, bo prądy robią się bardzo duże). Ja mam obecnie taki magazyn 2s2p na akumulatorach AGM 100Ah - magazyn był budowany 2 lata temu i koszt to było około 500pln za aku a jest w nich jakieś 4kWh. Teraz właśnie go serwisuje i rozłazi się jak cholera... także zamówiłem sobie balancer do nich - zobaczymy. Ogniwa lifepo4 są teoretycznie bezpieczniejsze niż li-ion - dymią mocno, ale nie wybuchają - teoretycznie ;) Co do victronów to nie liczyłem jeszcze wszystkiego, bo sporo osprzętu też z nimi jest... ale tanio nie jest - koszt niezłej instalacji PV.

    • @aaaaaaaaaa5446
      @aaaaaaaaaa5446 2 года назад

      kwasiaki do magazynów energii się nie nadają. Więc nie bierz ich pod uwagę. lifepo4 są bezpieczne to raz, tańsze od kwasiaków to dwa. Cos kiepska ta twoja symulacja skoro twierdzisz ze aku kwasiak mający około 300 cykl życia za 2,5k jest tańszą opcją niż lifepo4 14kWh za około 12k zł, który nie będzie do wyrzucenia po 300 cyklach tylko po 3k - 4k będzie miał około 80% pojemnosci, czyli 11k. Co do viktrona droga zabawka i tyle

  • @SuperCierbo
    @SuperCierbo Год назад

    Szanowny Panie, proszę o odpowiedź bo stoję przed zyciową decyzją. Otóż czy zrobiłbyś taką samą instalacje gdybyś miał budować od 0 z tym doświadczeniem co masz teraz? Zrobiłbyś to inaczej ? Chodzi o stosunek funkcjonalność-cena. Mam takie same założenia jak Ty co do instalacji.

    • @smart-diy
      @smart-diy  Год назад

      Trudno odpowiedzieć na takie pytanie, gdyż od czasu gdy ja planowałem swoją instalację minęło już trochę czasu i nie znam na tyle rynku, aby wiedzieć co tam w tym czasie konkurencja wymyśliła. Z jednej strony moja instalacja jest dość skomplikowana, ale z drugiej strony daje duże możliwości dalszej rozbudowy, a ja już myślę co tu nowego dołożyć. Z takich wniosków jakie mam, to nie wiem, czy pchałbym się w gołe celki, czy nie poszedł w baterie rackowe - po prostu mniej z tym pierdzielenia. Z drugiej strony u mnie nie miałem na to przestrzeni. Podsumowując: jeżeli chcesz założyć instalację i zapomnieć, to szukaj innych rozwiązań, jeżeli chcesz co roku coś tam podłubać i rozbudować, to victrony będą fajne do tego... ;)

    • @SuperCierbo
      @SuperCierbo Год назад

      @@smart-diy a myślałeś nad turbiną 2-3kW na dachu do poddtrzyamnia magazynu? 4energy dużo o tym gada tylko dobry sterownik do turbiny dobrać..

    • @smart-diy
      @smart-diy  Год назад

      ​@@SuperCierbo Gadać to ja też mogę dużo - niech pokaże swoją instalację w działaniu to będę pierwszym, który to kupi ;) Ja staram się pozyskiwać wiedzę raczej od praktyków niż teoretyków. Natomiast co do samej turbiny to myślałem... wielokrotnie myślałem.. ale u mnie nie ma szans to działać niestety. Ukształtowanie terenu jest takie, że działka opada w dół i z każdej strony spore przeszkody terenowe. Musiałby być maszt ze 20m, to może by coś działało... ;(

    • @SuperCierbo
      @SuperCierbo Год назад

      @@smart-diy rozumiem. Obecnie nie wiem co robić bo od czasu Twojej instalacji nic na rynku się nie zmieniło więc pewno też pójdę w on gridowy inwerter 3f i do tego multiplusy i może te baterie 48V do szafy Rack bo nie wiem czy bym ogarnął diyBMS'a. Dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie.

    • @smart-diy
      @smart-diy  Год назад

      @@SuperCierbo Zobacz jeszcze te falowniki deye... wydają się być też ciekawym rozwiązaniem, choć nie miałem takiego w rękach nigdy.

  • @szymonwojnarowski1148
    @szymonwojnarowski1148 2 года назад

    Cześć, zastanawiam się nad zasilaniem awaryjnym, ale myślałem o zestawie Fronius hybryd/gen24 z bateria BYD czy LG. Jedno urządzenie które steruje wszystkim. Nie wyjdzie to taniej niż 3x VICTRON??

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад +1

      Wszystko zależy od tego jakie masz założenia. Mi zależało na mocy powyżej 10kW i możliwości łatwej rozbudowy baterii. Bateria lg 12kWh to jakieś 30k pln... ja będę miał docelowo 30kWh lifepo4, więc o ile falownik froniusa pewnie wyszedłby trochę taniej, to już bateria zrobi robotę. No i mi zależało też na wykorzystaniu tego co już mam czyli PV od SE, a victron to umożliwi.
      Nie twierdzę, że moje rozwiązanie jest najlepiej dobrane... ale na moje potrzeby jest takie jak chciałem ;)

    • @szymonwojnarowski1148
      @szymonwojnarowski1148 2 года назад

      @@smart-diy dzięki! Faktycznie trzeba przeanalizować konkretny przypadek. Dla mnie fronius jest o tyle atrakcyjnym rozwiązaniem ze mam wszystko w jednym systemie, wiec rownolegle do mojej autorskiej platformy integracji (HA, etc.), mam jeszcze awaryjnie system producenta który tez daje niezłe możliwości.
      Co do realizacji planów inwestycji w baterie to chetnie będę śledził Twój projekt. Ja, jak ma razie to zdecydowałem sie na auto elektryczne z funkcja Vehicle2Home wiec zobaczymy jak to działa. Może się okaże ze bateria auta (77kWh) mi wystarczy żeby zapewnić podtrzymanie w sytuacji awaryjnej. Przeważnie zaniki zasilania mam jak wieje, wiec w momencie gdzie i tak nigdzie nie wyjeżdżamy (czyt. Auto stoi w garażu). Niemniej myśle tez o baterii aby pokryć godziny gdzie mam drogi prąd, a ja jestem w pracy czy w drodze z pracy do domu; tutaj ładnie mi się wpisuje jakis magazyn 5-10kWh

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад

      ​@@szymonwojnarowski1148 Ja też w przyszłym roku pewnie będę zmieniał auto, ale mimo, że lubię technologię, to jakoś mnie te elektryki nie przekonują... bo jak przeglądam te wszystkie testy, to mam wrażenie, że każdy jeździ jakby miał za chwilę ten samochód stanąć, a ja lubię trochę docisnąć i się nie bać, że za chwilę muszę klimatyzację wyłączyć, bo do domu nie dojadę. Testowałem ostatnio eniaca czy jak to się tam nazywa, to tragedia... myślałem, że to będzie jak w tesli, że płuca się zapadają przy przyspieszaniu... a ten samochód powyżej 90km/h nie przyspieszał wcale... lanosem w gazie by mnie wyprzedził... ;)
      Co do magazynu to ja chcę zwiększać autokonsumpcję, aby ta część domu, która będzie zasilana victronami była samowystarczalna w okresie od wiosny do jesieni... zobaczymy co z tego wyjdzie ;)

    • @lukbogucki
      @lukbogucki 2 года назад

      Cześć to jest bardzo ciekawy wątek 😁. Właśnie stoję przed wyborem zarówno instalacji pv jak i magazynowania energii. Jeśli chodzi o pv to skłaniam się do solaredge (jest drożej się przekonują mnie kwestie monitorowania paneli oraz bezpieczeństwa). Zastanawia mnie jak się mają sprawy związane z możliwością konfigurowania i zarządzania rozwiązania opartego o falownik hybrydowy vs. Taki układ który prezentuje Maciej. Zakup 3x Victron nie był tani. Dlaczego się na niego zdecydowałeś vs. Wymiana falownika na hybrydę i sprzedaż starego.. dużo pytań mało odpowiedzi.. jak można się z Toba kontaktować by jeszcze podpytać o milion innych rzeczy? 😁

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад +1

      @@lukbogucki to monitorowanie paneli w SE jest fajne w przypadku jakiś awarii lub złego działania instalacji. Raczej w normalnym użytkowaniu się na to nie zwraca uwagi za mocno - raczej ogólna produkcja jest istotna (przynajmniej takie są moje doświadczenia). Jeśli jeszcze nie masz pv i planujesz wszystko od zera to faktycznie lepiej chyba poszukać rozwiązań hybrydowych plus baterie od pylontecha lub byd - powinny być obsługiwane przez takie falowniki. Nie wiem, czy SE ma już jakieś rozsądne rozwiązanie z aku na polskim rynku, ale inni już powoli wprowadzają. Falowniki hybrydowe mają tą zaletę, że mają wysokonapięciowe banki energii - to jest duża zaleta bo prądy są dużo mniejsze, ale moim zdaniem do rozwiązań DIY są zbyt niebezpieczne. Mój projekt jest bardzo kosztowny i wciąż nowe koszty wychodzą, ale daje mi tą zaletę, że jest bardzo elastyczny we wszelkiego rodzaju przebudowie i zmianach. Ogólnie, jak zaczynałem, to założenia były dość proste, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia. Co do kontaktu to najlepiej łap mnie na facebooku... ewentualnie pisz na tego maila: m.kr4suski@gmail.com

  • @waldemar2355
    @waldemar2355 2 года назад

    Witaj,mam pytanie posiadam victrona multiplusa z dwoma ładowarkami już około 8 lat i jeszcze dwa falowniki froniusa do tego 4 akumulatory agm 12 v 200ah , 5 lat temu przeprogramowano mi jak chciałem ,żeby naddatek szedł w sieć i oszczędzić akumulatory , działają w razie awarii sieci , nie wiem ile cykli przeszły ale chyba już nie trzymają tak jak to ma być / rozładowanie ustawione chyba około 50 procent/ , nie posiadam colorpanela , chce wymienić aku na lifepo4, nie jestem elektrykiem ale wiem, że po wymianie tych aku trzeba było coś zmienić w menu czy dam sobie rade sam przy pomocy laptopa , bo za bardzo w mojej okolicy nikt się nie zna na victronie . Waldemar

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад +1

      Cześć, Potrzebujesz tylko tego kabelka mk3-usb czy jak on się tam nazywał. Łączysz się do falownika tym kabelkiem odpalasz ve.config i trzeba przekonfigurować ustawienia aku dla lifepo4. To generalnie trudne nie jest, ale wszystko zależy od tego jaki aku kupisz z jakim bms'em. Na jednym z filmów z odpalenia mojej konfiguracji możesz zobaczyć mniej więcej jak wygląda ta konfiguracja - nic specjalnie skomplikowanego chociaż jest trochę parametrów, które trzeba ustawić i tu na moim filmiku niekoniecznie to wszystko było dobrze robione, bo robiłem to pierwszy raz ;)

    • @waldemar2355
      @waldemar2355 2 года назад

      @@smart-diy tak jak pisałem posiadam do tej instalacji na victronie dwie ładowarki z wyświetlaczami ze śledzeniem najlepszej mocy , ogólnie chyba nie były potrzebne ale są czy one nie działają tez jako bms?

    • @waldemar2355
      @waldemar2355 2 года назад

      @@smart-diy możesz dać mi jakieś namiary na siebie to w wolnej chwili byśmy wymienili poglądy

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад +1

      @@waldemar2355 Łap mnie na fb najlepiej...

  • @premyslavvalesyn2855
    @premyslavvalesyn2855 2 года назад

    AGM przestarzale ????

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад +1

      Mało opłacalne... do tej pory jechałem na agm'ach, ale załatwiłem je w dwa lata ;/

  • @tadeuszczuraj6298
    @tadeuszczuraj6298 2 года назад +2

    Strasznie to skomplikowane i do tego b.drogie. Nic nie ma wiecznego i byle burza z małym ale celnym wyładowaniem to sporo będzie do śmietnika, a odbudować to i czasu i kasy znów potrzeba. Strasznie biją cenę te 3 fazy, a czemu nie jedna ? Naprawdę da się to zrobić i taniej i prościej. Ale mimo wszystko życzę powodzenia.

    • @smart-diy
      @smart-diy  2 года назад +3

      Czemu 3 fazy? Bo falowniki od PV mam 3 fazowe i aby je wysterować muszę mieć 3 fazy... no i chcę podtrzymać pompę ciepła.. a one też jest 3 fazowa. Pozdrawiam ;)

    • @tadeuszczuraj6298
      @tadeuszczuraj6298 2 года назад +1

      @@smart-diy No tak to już po sprawie jak jest to jest ale na pompę z jednej fazy też jest rada wystarczy kupić falownik z jednej fazy na trzy jak skończę swoje dzieło to dam znać Pozdrawiam

    • @PaweUrban
      @PaweUrban 2 года назад

      @@smart-diy U mnie podobnie, teoretycznie pompa ciepła jest 3 fazowa. W praktyce pod trzy fazy mam podłączone jedynie grzałki dogrzewające, a sama jednostka ma zasilanie z jednej fazy.
      Jedynie tak jak u Ciebie, falownik ma 3 fazy, więc żeby z niego skorzystać w przypadku awarii to instalacja się komplikuje.