Mega kompleksowy materiał. Miałeś masę rzeczy do przetestowania, mam takie wrażenie, że oglądający ten materiał nie koniecznie zdają sobie z tego sprawy.
Bardzo ciekawy pomysł na materiał zważywszy jak mocno niektóre procesory się grzeją. Undervolting to również obniżenie temperatur sekcji zasilania płyty głównej, a co za tym idzie zwiększenie jej żywotności, co w filmie nie zostało ujęte, a temperatury sekcji zasilania również mają wpływ na wydajność poszczególnych procesorów.
Gicior. Na podstawie poradnika właśnie bawię się z moim 5900x na curve optimizer. Wcześniej tylko obniżka zasilania na z 1,2 na 1,1 oraz offset -0,100. Zobaczymy jak to się przełoży na stabilność, temperatury oraz przede wszystkim osiągi.
@@klinsmann87 ostatecznie co na 20 zostało ustawione, offset -0,050, a do tego zmieniłem front obudowy bq pb 500 na mesh i temp gpu z max 84 spadły do max 74. Procesor w cb23 ma ok 22700 w mc i ok 1670 w sc.
bardzo ciekawy materiał, miałem dylemat jaką platformę pod gry i wybrałem 13700 kf, czekam na płytę z790 z ddr5, zawsze robiłem OC ale z tego materiału i innych recenzji wynika że era OC się powoli kończy i trzeba walczyć o temperatury i racjonalne zużycie prądu:)
14:04 komunikacja w Ryzenach swoje musi zawsze zjeść więc na niskim limicie głodzone są rdzenie... Ogromny wzrost przy zwiększeniu limitu pokazuje jak efektywne są same rdzenie ;)
@@rotmistrzjanm8776 ehh.. człowieczku napisałem tylko z czego to wynika.. takie wykresy, zestawienia trzeba analizować całościowo i ze zrozumieniem, a nie tylko patrzeć na wynik końcowy... daj sobie na wstrzymanie
Moim zdaniem te 30W ma znaczenie w momencie gdy grasz ekonomicznie w 1080p na zablokowanych 60 FPS. Wówczas pobór mocy GPU jest często poniżej 100W, więc całościowo te 30W może być procentowo zauważalną wartością.
Mordzia, te 30W nie robi diametralnej różnicy w aspekcie realnego korzystania z komputera. Kiedyś też myślałem, że UV daje większe korzyści na rachunkach, ale jest to głównie kwestia zmniejszenia temperatur (niekiedy wyższych zegarów) podzespołu. Zakładając, że korzystałbyś z komputera przez 8h dziennie przy jednoczesnym maksymalnym zużyciu procesora na zmniejszonym poziomie (-30W), to z perspektywy miesiąca zaoszczędziłbyś ok. 5 PLN.
@@tomnow8298 mordziak 😉 mi wyszło 6.48zl miesięcznie, ale rocznie to już 78zl, a jak procka masz jak ja, na 4-5 lat to wychodzi 388zl. Oczywiście, nikt poważny nie gra 8h dziennie non stop, ale niech to będzie połowa tego. Nie odczuwając spadku komfortu grania, a ,zaoszczedzie 200zl na samym CPU - dla mnie miodzio. A kosztuje to 10min czasu. Ale zdecydowanie lepiej jest przy GPU. Na starej 1060 6gb oszczędzam teraz 20W, przy dokładnie tej samej wydajności. A mogę i kolejne 20W uszczknąć, poświęcając ledwie niecałe 10% mocy. To jak przy oszczędzaniu. Możesz powiedzieć, że te 40gr na tym samym chlebie nie jest warte zmian przyzwyczajeń, nawet jeśli tańszy sklep jest w tej samej odległości i nic cię to nie będzie kosztować. Ale te 150zl rocznie na głupim produkcie już robi różnicę. A jak to Was nie przekonuje, to prócz temperatur, jest jeszcze ekologia 😂 tak na siłę 😂
Pobawiłem się przy 5800x3d na freezer 2 240mm. Optymalnie działa na -50mV i jak przy mocnym teście dobijał do 90st tak teraz max 80 a spadek wydajności 0 :) W grach jeszcze lepiej :)
jo coś jest z tymi ihsami na filmie u der8auera po zdjeciu czapki był uzysk parenaście stopni . Ciekawe czy amd revizje zrobi procków z cieńszym ihs hmm.
U AMD można by jeszcze co nie co przy PBO ugrać ustawiając osobne współczynniki na każdy rdzeń, jest z tym trochę pracy bo nie każdy rdzeń jest równie chętnie używany przez system, ale jednocześnie często te mniej chętnie używane rdzenie mają większą ochotę do pracy z niższymi napięciami. Dobrą metodą jest uruchamianie OCCT w różnych testach tak by obciążał sekwencyjnie kolejne rdzenie lub pary rdzeni. Dodatkowo z dziennika zdarzeń można odczytać, który rdzeń przyczynił się do awarii systemu. W ten sposób można często jeszcze sporo popchnąć te procki w dół, a przynajmniej tak było w przypadku poprzedniej generacji a dokładnie 5600x.
Spoko materiał. Jednak moim zdaniem potrzebny by był materiał który zawiera w sobie: a) Pobór prądu w kilku grach, nie tylko jednej CP2077 gdzie fps nie wyskakuje ponad 300kl/s czyli jakaś e-sportowa plus przynajmniej 2-3 na różnych silnikach - tak wiem i tak wykresy będą płaskie ale te 5 gier miło widziane. b) Pobór prądu podczas pracy w kilku programach, nie tylko test syntetyczny z maksymalną wartością - to nijak ma się do rzeczywistego używania kompa i tego gdzie się oszczędza - taki test syntetyczny to pokazuje jaki jest potrzebny zasilacz i właściwie nic więcej (może chłodzenie ale też nie do końca). Taki przykład rzeczywisty - pracujesz z programem kilkaset godzin (lub nawet więcej przy projektowaniu) a maksymalny pobór trwa kilka minut, godzin(dni) w zależności co i jak się robi - czyli jak to się ma do oszczędności, która jednostka/ustawienie wypada korzystniej w jakim momencie i przy jakiej pracy dana jednostka ile pobiera prądu. Wiemy tylko ile przy maksymalnym obciążeniu - nic więcej. c) przeglądanie stron/youtube/muzyka/filmy itd... gdzie wówczas ląduje pobór prądu i porównania Intel vs AMD Taki materiał mi się marzy na polskiej scenie RUclips. To że dany procesor przy maksymalnym obciążeniu pobierze więcej niż konkurencja nie zawsze przekłada się na większy rachunek. Może okazać się że ta sama jednostka przy robieniu czegokolwiek innego co zazwyczaj trwa dłużej pobiera mniej prądu itd... Wszystko zależy od tego co się robi, dlatego testy są potrzebne. Ile można czytać w komentarzach po teście procesora że pobiera ileś tam wat... gdzie to była tylko maksymalna wartość i nijak ma się do do rzeczywistości. Wszystkiego dobrego, może kiedyś ktoś z ekipy zdecyduje się na taki materiał gdyż to sporo pracy. 👌
Jeśli chodzi o pobór prądu zdecydowanie wygra AMD wspomniano o tym w materiale że AMD sztywno trzyma się wartości około 200w a Intel pochłania nawet ponad 300
Jesli chodzi o Intela to -100 mV i obydwa power limit na cos pomiedzy 180W - 210W. Roznicy w wydajnosci w codziennym uzytkowaniu (a zwlaszcza w grach) nie zauwazymy, natomiast kultura pracy bedzie zupelnie inna. Oczywiscie jak ktos uzywa aplikacji, gdzie kazda sekunda ma znaczenie, bo przeklada sie to na zarobione pieniadze, wtedy to zupelnie inna para kaloszy.
Jeśli ktoś ma chłodzenie powietrzne to zrobienie undervoltingu dużo da do temperatur. Ja mam 13900k na stosunkowo małym chłodzeniu noctua nh-14s. Na razie zrobiłem offset tylko na -0,030V a temperatura średnia w cyberpunku po około 2h gry z około 80C spadała do 75C (mam też 3080Ti, wiec to wydala dużo ciepła do obudowy). A to mały undervolting a taki efekt. A jak są niższe temperatury to mozna thermal velocity boost włączyć - i wówczas cpu powinno boostować wyżej niż ma limit w mnożniku jeśli ma zapas temperaturowy.
UV jest ok, ale warto pobawić się power limitami i sprawdzić wydajność np w grach. Mój 13600k ma problem na b dobrym 240mm aio ale wtedy okazało się że z defaultu tylko w cinebenchu cała platforma pobierała 330W z gniazdka.
@@hokopl Zmiana power limit nic ci nie da tzn ograniczy ci pobór i punkty w cinebanchu. W grach nic ci nie da bo nawet fabrycznego intelowskiego limitu w grach nie osiągasz. I tak rdzeń będzie dostawa za dużo prądu niż musi tak nadal dostawać będzie nawet z power limitem. Testowałem ostatnio różne kombinację na moim 13900k.
@@jazon9 Na 13600k miałem tyle samo punktów w cinebenchu ( R23, multi mierzone przez 10 minut ) gdy procesor pobierał prawie 240W jak i 160W-dane z hwinfo. Zegary były identyczne, wydajność w grach taka sama. Co się zmieniło to oczywiście pobór prądu i napięcie które w defaultowym biosie potrafiło skoczyć do 1,41V. Teraz pod pełnym obciążeniem nie przekracza 1,25V. Miernik energii podczas stress testu w cinebenchu dla calej platformy pokazywał 330W pod obciążeniem, teraz pobiera niecałe 250W. Dla potwierdzenia mogę nawet wysłać screenshoty na maila.
@@jazon9 Co do gier to prawda bo chyba nie ma tytułów które obciąża non stop każdy z procesorów na ponad 90% Z temperaturami za to bywa różnie a to dlatego że np w takim cinebenchu mamy obciążony tylko procesor. Natomiast podczas grania w obudowie dochodzi jeszcze ciepło z karty graficznej. W moim przypadku radiator od aio zamontowany jest na samej górze obudowy więc dodać do tego 300W z gpu I czasami podczas grania na niektórych rdzeniach mam wyższe temp niż podczas stress testu w cinebenchu. Sam w tym momencie zastanawiam się nad przejściem na 360mm ale zamontowanie radiatora tym razem z przodu obudowy.
@@foresyt pierwszy PC od 10 lat i brak wiedzy. Na płycie domyślnie miałem włączone Auto OC, po wyłączeniu, bez problemu zszedłem do -0.100. Niżej nie testowałem.
Czy można połączyć technikę obniżania napięć przez PBO dając All Cores -> Negative -> np. 20, a do tego ustawić undervolting poprzez Offset np. na -0.10000? Czy ma to sens? Jeśli tak to czy mógłbyś zrobić takie porównanie? Działam na Ryzenie 5900x, więc jakbyś zamierzał zrobić i na takim procku to by było super. 🙂
W przypadku gamingowych laptopów ...jak najbardziej. Temperatura to największy problem dla tych małych radiatorów, które fizycznie po prostu nie dadzą rady schłodzić na pełniej mocy i włączy się limiter ...do tego takie maszyny nie podają pełnej mocy na CPU oraz GPU w tym samym momencie i muszą się dzielić tym, co podaje zasilacz... i tutaj zmniejszenie poboru pozwala na większą efektywność programów/gier w zależności czy jest to CPU czy GPU intensywna aplikacja, "oszczędność" na drugim komponencie pozwoli na lepsze osiągi.
Ze wzrostem rozdzielczosci wplyw CPU jest coraz bardziej znikomy bo to GPU bedzie zawsze najslabszym ogniwem. Skoro przy 1440p nie ma juz prawie zadnych roznic, to przy 4K tym bardziej ich nie bedzie.
Trochę stary odcinek ale fajnie by było jak byś podobny filmik zrobił na płycie np ASRock z serii b550 czy coś jednak do starszych ryzenow np 5600 nie każdy kupuje płytę z MSI na czipsie X. A wiadomo że te droższe płyty i w sumie każda marka ma inne opisy i oznaczenia i w ASRock np nie ma nic co pokazałeś na filmie ;D
U mnie na AMD 9550X przy 40 win11 zawieszał się na ekranie logowania. Przy 30 było przez większość czasu ok ale czasami była zwiecha. Przy 25 po jakimś czasie wyskoczył bluescreen. Zostawiłem na razie 20.
zależy od płyty i jaką sztukę procka trafiłeś... ja na msi B550-A PRO curve optimizer maksymalnie mogę ustawić na negative magnitude -30 (-300mV) i tak działa ta sztuka 5600 (stepping VMR-B2) więc z tych nowszych krzemów
0:52 Zmaslo mam starszy procesor i5 12400 i intel mi zablokował zmiany w napięciach, jak mam zrobić uv? jakie bym napięcie nie ustawił zawsze jest domyślne. Już pomijam, że ietu nie zainstaluje się na komputerze. Tytuł oraz Twoja ogólna narracja pokazuje, że jest to możliwe w wszystkich procesorach intela a jest to nie prawdą, już pomijając, że niektóre płyty w ogóle nie obsługują zmiany napięć na cpu.
Ogólnie 12400 obsługuje undervolt jesli chodzi o sam CPU, funkcje płyt się różnią i to jest naturalne. Natomiast z tego co wiem z XTU powinna norlamnie być możliwość niezależnie od mobo, i działa to również w laptopach
Próbowałem tego PBO z Ryzenkiem 7950x z AIO 420mm i ram 6000mhz/cl30 to na negative 30 to mi nawet Windows nie wstał ;) Na negative 20 było już lepiej,tak samo Cinebench20 ogarnoł z rzeczywiście lepszym wynikiem ale już na Cinebench R23 się wysypał... Również na maksymalnie odkręconej bazie danych w FM22 nie podołał. Zaniechałem więc tego,wróciłem do stockowych ustawień ,pozdro ;)
3 próby, jedna z powerlimit - spadek z 88W na 80W i spadek z 1744pkt na 1680pkt. Chyba nieopłacalne. Dwie z curve, ale wykrzaczalo mi po uruchomieniu programu (wartości 30 i 20) Procek Ryzen 5500. To była budżetowy zakup, nie oczekuje nie wiadomo czego 😂
Spróbuj ustawić offset PBO na 200 MHz i zrobić automatyczne strojenie CO w programi Ryzen Master. Jak na moje to wstyd, że Łukasz o tym nie wspomniał. Mam ten sam procesor, UV na -50mV, offset PBO +200MHz, wartości CO per core wychodziły od -20 do -10. Nigdy nie widziałem poboru mocy większego niż 63W.
Dziękuję za ciekawy materiał. Wykorzystałem do obniżenia temp. 14700k przez offset by CPU -100 mV. Cinebench r23 niby stabilnie ale...prime95 już po kilku minutach BSoD. Ostatecznie pominąłem zabawę z offset i zacząłem z opcją CPU LITE LOAD z MODE9 na MODE6 (niżej prime95 dawał BSoD) oraz TDP 250W oraz IA CEP SUPPORT z AUTO na DISABLED i temperatury o około 5 stopni wyższe jak przy offset -0,100mV ale za to prime95 test 20 min. bez błędów. Wynik cinebench r23 to samo co na default a stabilnie jednocześnie. Czy kolega Zmaslo może zrobić materiał o tego typu undervoltingu? Zaznaczam tylko, że sprawdzanie stabilności cinebench nie zawsze pokaże nam czy jest stabilnie. Jak nie jest to prime95 i max 5 min i już często się potrafi wysypać. Pozdrawiam
Materiał ma ponad rok lecz przydał się. W pc mam i7-12700kf+Endorfy navis 360 podstawowe wyniki podczas używania cinebench r23: 180wat, 74 stopnie, 20560 punktów multi core, 1840~ single core. 1)Undervolting o 100mv mniej. 150 Wat, 66 stopni, 21480+ punktow, single core o kilka pkt wieciej. 2)175mv mniej, 128wat poboru, 59 stopni z momentami skok na 60 stopni. Delikatnie mniej punktów niż na undervoltingu 100mv Więc jak GPU(4060 ti 8gb) i CPU były by w użyciu 100% to po zrobieniu undervoltingu na GPU i CPU pobiera mi o 80+ Wat mniej komputer.
Cześć, trochę odgrzebie temat, natomiast szukam sensownego rozwiązania dla mojego problemu z 5800X. Mam BeQuiet`a Dark Rock Pro 4, więc całkiem sprawne chłodzenie powietrzne. Za każdym razem po uruchomieniu PC musze korzystać z programu AMD Ryzen Master aby zaaplikować napięcie 1,20625 V dla taktowania 4,5 GHz. Sprawdziłem taką konfigurację i jest stabilnie, nie mniej irytuje mnie fakt tego, że za każdym razem muszę uruchamiać ten program, bo bez użycia go komputer wchodzi w jakiś "szał wentylatorów" i przy uruchomieniu PC temperatury skaczą (w zależności od uruchomienia) do poziomu 55-70 stopni Celsjusza, a napięcie do 1.44/1.45V. Co powinienem zmienić w BIOS, aby procesor miał zdefiniowane np. maksymalne napięcie 1.20V i taktowanie 4.5 GHz, ale samodzielnie zrzucał sobie napięcie i taktowanie gdy nie ma zapotrzebowania na mocno obliczeniową? P.S. Płyta główna to MSI B550 Tomahawk (więc UEFI od MSI jest mi "wzrokowo" w miarę znane). Z góry dziękuję za pomoc :)
To nie IHS i AMD jest problemem tylko struktura czepka AMD jest inna i pastę wtedy trzeba inną zastosować, która wejdzie w tą strukturę lepiej. Bynajmniej na YT był duży test past i oto co się okazało.
te problemy z temperaturami amd są nie od dziś. porównajmy sobie amd ryzen 5 3600 do i5 10 gen to na nie których chłodzeniach będzie różnica 15-20 stopni :)
Czy płyty B660M mają opcje power limitu? Zastanawiam się nad modelem od Gigabyte, który ma aktualizację biosu flashem, co by się przydało do połączenia z 13600k. Jednak póki co nie potrzebuję tak silnego procka, więc nałożyłbym power limit (z kolei słabszego pokroju 12400f nie chcę kupować, żeby za 2 lata stwierdzić, że przydałoby się upgradować).
Udało Ci się stworzyć taki zestaw? Jeśli tak, to mógłbyś pochwalić się rezultatami, bo planuje złożyć taki sam zestaw (13600k z power limitem na b660)?
@@alfek100 Ostatecznie złożyłem zestaw z 5800x3d i 6800xt. Wydajność w programach lepsza u intela, ale do wymagających programów nie potrzebuję procka, zaś w grach na ddr4 wypadają bardzo podobnie.
Posiadam Procesor Amd ryzen 7 5800 X Jednak mam ustawione na full szybkośc rdzeni 4,7 a cpu voltage mam na auto. Przez co procesor się grzeje. Mam pytanie przy jakich wartościach cpu clock speed jakie ma być napięcie procesora ? Oraz mam ustawione memory clock 1600? czy tak ma być ta funkjca jest związana z ramami? Ustawiłem 4200 mhz i 1,38 voltage i nie wiem czy to jest dobre bo voltage jest stałe Używam program amd ryzen master do tego. Prosze o pomoc.
Porządnie wyjaśniony temat...ale z jednym błędem metodycznym. Do oceny wydajności w grach powinieneś użyć nie średniego fpsu, a 0.1% lub 0.2% ostatecznie 1% low. Wtedy okazałoby się, że docelowa wydajność wypada dalej niż te okolice 60W.
Dziękuję za świetny film. Mam pytanie co do power limitu Intela 13 gen. Dlaczego należy oba limity w biosie ustawiać na tą samą wartość? Widziałem na innych filmach że ludzie ustawiali różne limity np. 100 i 150
Ustawiamy dwa na tą samą wartość jeśli chcemy żeby faktycznie trzymał się tej wartości, jeśli chcesz żeby po dłuższym czasie moc spadła do 100W to możesz limity ustawić na 150 i 100 😉
@Wojciech Sawicki Przecież to short boost czyli pl2 zawsze ustawia się na wyższy. To wtedy procesor ma maksymalną wydajność przez krótki okres czasu. Long jest od utrzymania zegarów w długich sesjach więc jeśli temperatury są za wysokie wtedy manipulujesz power limitem. Jeśli long masz na 145W to short powinien być zawsze wyższy
@ZMASLO Zastosowałem twój patent z PBO auto + curve Optimizer -> Negative 30 i uzyskałem o 1200 pkt lepszy wynik w cinebench R23 na procesorze 5900X stepping 2 B2. Rdzenie teraz same boostują do 5Ghz.
Ja dlugi czas jechalem na -30 na moim 5900x ale wkurzalo mnie, ze i tak podczas grania wali napiecie 1,45v do boostowania, gdzie procek na chlodzeniu powietrznym od noctuy mial 70-80 stopni...Dlatego ustawilem recznie mnoznik na 4,6ghz i napiecie na 1,275v i poki co smiga, bierze okolo 30W mniej w grach, a temp spadly do 55-65C. A w wiekszosci ten chwilowy boost to chyba jest tylko po to, zeby nacieszyc oko w tych programach diagnostycznych bo pozytek z tego zaden :D No i warto tez popatrzec na efektywny zegar a nie sam boost, bo mozna sie zdziwic ;P
Kurde liczylem na to że undervolt mojego ryzena przyniesienie mi korzysci temperaturowe dlatego chciakem to fzisiaj zrobić ale wychodzi na to ze niestety nie da mi to korzysci temperaturowych a jedynie podbije zegary 🙁 a szkoda bo właśnie na temoeraturach mi zalezy z takich względów że komputer mam we wnęce w biurku (niestety jedyne miejsce gdzie moge go usadowić a to sprawia ze no caly zestaw osiaga dosc spore temoeratury 🙁 zostaje mi hedynie undervolt karty moze on cos przyniesie
Błągam, zróbcie materiał o tym jak złożyć PC do gier, który będzie pobierać jak najmniej mocy. Mój obecny komputer ledwo działa, a chciałbym móc w coś sobie pograć z kolegami, jednocześnie nie wydając połowy wypłaty na rachunki za prąd
Twoja prośba jest na czasie ale nie podajesz głównej składowej zapytania czyli kwoty do wydania plus czy ma to być cały zestaw czy są rzeczy które możesz użyć ze starego komputera np dysk twardy, obudowa ddr4 czy nawet zasilacz. Undervolting możesz wykonać na każdym procesorze i karcie graficznej. Mi udało się obniżyć pobór prądu całej platformy o około 100W przy zachowaniu identycznej wydajności.
Hejka mi by się przydała pomóc w undervoltingu na i7-8700k i karcie rtx 2080 super gaming x trio Msi 😟dużo scinek, nieregularne pobory mocy... ahhh i mega głośno chodzi 😭
Może wreszcie czas zrobić UV 4090...tutaj mogą być już oszczędności zapewne nawet 100W. Ja na RTX3080 przy takim samym taktowaniu schodzę z 370W do min 310 w 4K ale są gry gdzie można zejść do 220W z włączonym DLSS
Że też nikt się nie podjął tego aby zrobić undervolting AMD Ryzen w idle za pomocą biosu bez PBO , bez Ryzen Master. Nie gram w gry które katują proca więc w stresie to mi nie potrzebne bo i tak do takich temperatur nie dobijam. Po zrobieniu w Biosie override zjechałem już prawie 0,4 V a temepratury w idle bez zmian. Zupełnie inaczej było dla Ryzen 5 2600 czy 3600 jak i 5600x , obecnie siedzę na sockecie AM5 ryzen 5 7600 . Ktoś życzliwy pomoże ? ;)
Super zrobiłem undervolting mojego 5800x i z 79 stopni podczas grania zjechałem na 45 stopni w Cyberpunk 2077 . I nadal śmiga jak miło nawet nie ma różnicy w klatkach. A cisza w domu kolosalna!
Bardzo chętnie zobaczyłbym jak w podobnych testach radziłyby sobie i5-13600k(ewentualnie kf) oraz 5800X3D. Zastanawiam się nad zakupem jednego z powyższych, a ze względu na różnicę generacji nie jestem pewny jak mogę te wyniki odnieść do serii 5000
Witam serdecznie wszystkich Overclockerow. Jezeli chodzi o procesory AMD to panie Zmaslo musze Cie delikatnie poprawic. Z nowa generacja nie mialem mozliwosci opcowac ale z seria 5000 juz tak i po calym dniu testow doszedlem do smutnej prawdy(moze w przypadkow R7000 jest inaczej, nie wiem bo nie mialem mozliwosci testowac). Jak bym sie nie bawil tym precisoin boostem oraz krzywymi napiec, to i tak nie daja one takich korzysci jak klasyczne podkrecanie. Tlumacze i objasniam, w biosie wylaczamy wszystkie mozliwosci PBO, zadne auto tylko wszystko jak mozemy to OFF, ustawiamy tylko napiecie w override w przypadku mojego mojego egzemplarza R5600x 1.3mv przy 4700mhz dziala super stabilnie i najbardziej wydajnie. Takze bardzo proste, ustawiamy tylko maxymalne napiecie dla procesora 1.3mv(oczywiscie w peeku zawsze jak potrzebuje to moze pobrac troche wiecej) a ustawienia PBO wylaczamy wszedzie w Ai tweru i w advanced. I tyle, w grach oczywiscie sa roznice w wydajnosci. W niektorych przypadkach, lokacjach graficznych procesor z ustawionym PBO da lepsze wyniki i tak samo w druga strone, ze klasycznie podkrecony w innych lokacjach wypadnie lepiej ale w ogolnym rozrachunku fps na klasycznym podkreceniu wypadnie troche lepiej i jest o wiele bardziej stabilny. W cinebenchu na PBO r5600x boostowal mi sie do 4850mhz przy 1.3mv i wygladal stabilnie ale juz podczas grania bylo roznie. Blue screeny, resety. Nawet po zmniejszenu taktowania i zostawieniu napiecia. Takze stale 4700mhz nie dosc ze wypadlo lepiej od boosta do 4850mhz to jeszcze jest ssuper stabilne, zero problemow oraz pobor na bardzo podobnym niskim poziomie. Pozdrawiam
Kupujesz w ch## drogi procesor i wielkie chłodzenie a teraz szukasz oszczędności 😆 Spoko ja zostanę przy swoim xeon e5440 na sokecie 775 podkręcony na płycie Asus p5q pro na 3,6 i max ma 65c 😉 Pozdrawiam 😉
Mi na i7 6700hq udalo sie stabilnie wyciagnac offset na poziomie 0.165 V i dalo to na laptopie z felernym chlodzeniem -10 stopni co do zmniejszonego poboru mocy hmmm no nie jest to duzo niby ale po 20 h grania masz 1 gratis ;) bo skoro zeszlo o 30 w na godzine srednio to po 20 godzinach mamy juz 600w zaoszczedzonych okolo 😎
Był wiekszy zapas. Teraz juz bedzie coraz mniejszy, a podkrecanie cpu juz nie ma sensu jak i gpu. Czesto mozna miec -5 fps kosztem 100w mniej calej jednostki.
👍 Subskrybuj moreleTV ➡ morele.tv/subskrybuj
Produkty:
🛒 AMD Ryzen 7000 ➡ morele.tv/3sRka32
🛒 Intel 12 i 13 Gen ➡ morele.tv/3DUVxsQ
⚠ A tu znajdziecie najnowsze promocje na Morele ➡ morele.tv/Price-Man-Promki
No jo fajnie ze ktoś z PL to nagrywa
Dlaczego jesteś taki żałosny
@@lolekelo4214?
Dokładnie taki materiał był mi potrzebny. Dzięki Zmasło :)
Doceniam ten materiał giga mocno za czas jaki musiałeś poświęcić temu wątkowi :) Świetnie wykonana praca 🙂
Mega kompleksowy materiał. Miałeś masę rzeczy do przetestowania, mam takie wrażenie, że oglądający ten materiał nie koniecznie zdają sobie z tego sprawy.
Bardzo ciekawy pomysł na materiał zważywszy jak mocno niektóre procesory się grzeją.
Undervolting to również obniżenie temperatur sekcji zasilania płyty głównej, a co za tym idzie zwiększenie jej żywotności, co w filmie nie zostało ujęte, a temperatury sekcji zasilania również mają wpływ na wydajność poszczególnych procesorów.
Throttling.
Gicior. Na podstawie poradnika właśnie bawię się z moim 5900x na curve optimizer. Wcześniej tylko obniżka zasilania na z 1,2 na 1,1 oraz offset -0,100. Zobaczymy jak to się przełoży na stabilność, temperatury oraz przede wszystkim osiągi.
jak po zmianie? możesz napisać wnioski z tej zmiany ?
@@klinsmann87 ostatecznie co na 20 zostało ustawione, offset -0,050, a do tego zmieniłem front obudowy bq pb 500 na mesh i temp gpu z max 84 spadły do max 74. Procesor w cb23 ma ok 22700 w mc i ok 1670 w sc.
Świetny odcinek!
bardzo ciekawy materiał, miałem dylemat jaką platformę pod gry i wybrałem 13700 kf, czekam na płytę z790 z ddr5, zawsze robiłem OC ale z tego materiału i innych recenzji wynika że era OC się powoli kończy i trzeba walczyć o temperatury i racjonalne zużycie prądu:)
Świetny materiał !!! dzięki tym wykresom można w końcu optymalnie wykonać undervolting
Dobry materiał. Co prawda ( jak dla mnie ofc) o tydzień za późno ale nie każdy ma czas i ochotę grzebać na eng forach.
GJ
Rewelacyjny materiał, brawo
Jak zawsze dobry i przydatny na codzień temat techniczny... 👍
Ooo o tym nie wiedziałem chodź się domyślałem dzięki 😁😁
Całkiem spoko film undervolting=tańszy zasilacz
heh ja mam be quiet dark power 12 1000w 😅 (system 13700k + 3080ti)
@@zawiszaczarny1749 kto pytał
@@furieux6742 kto pyta ten nie błądzi
Tytaniczna praca. Szacun :)
14:04 komunikacja w Ryzenach swoje musi zawsze zjeść więc na niskim limicie głodzone są rdzenie... Ogromny wzrost przy zwiększeniu limitu pokazuje jak efektywne są same rdzenie ;)
I co z tego? To ogólna efektywność procesora ma znaczenie
@@rotmistrzjanm8776 ehh.. człowieczku napisałem tylko z czego to wynika.. takie wykresy, zestawienia trzeba analizować całościowo i ze zrozumieniem, a nie tylko patrzeć na wynik końcowy... daj sobie na wstrzymanie
5:48 ale się wystraszyłem :D Niebieski ekran śmierci.
Moim zdaniem te 30W ma znaczenie w momencie gdy grasz ekonomicznie w 1080p na zablokowanych 60 FPS. Wówczas pobór mocy GPU jest często poniżej 100W, więc całościowo te 30W może być procentowo zauważalną wartością.
Mordzia, te 30W nie robi diametralnej różnicy w aspekcie realnego korzystania z komputera. Kiedyś też myślałem, że UV daje większe korzyści na rachunkach, ale jest to głównie kwestia zmniejszenia temperatur (niekiedy wyższych zegarów) podzespołu.
Zakładając, że korzystałbyś z komputera przez 8h dziennie przy jednoczesnym maksymalnym zużyciu procesora na zmniejszonym poziomie (-30W), to z perspektywy miesiąca zaoszczędziłbyś ok. 5 PLN.
@@tomnow8298 mordziak 😉 mi wyszło 6.48zl miesięcznie, ale rocznie to już 78zl, a jak procka masz jak ja, na 4-5 lat to wychodzi 388zl.
Oczywiście, nikt poważny nie gra 8h dziennie non stop, ale niech to będzie połowa tego. Nie odczuwając spadku komfortu grania, a ,zaoszczedzie 200zl na samym CPU - dla mnie miodzio. A kosztuje to 10min czasu.
Ale zdecydowanie lepiej jest przy GPU.
Na starej 1060 6gb oszczędzam teraz 20W, przy dokładnie tej samej wydajności. A mogę i kolejne 20W uszczknąć, poświęcając ledwie niecałe 10% mocy.
To jak przy oszczędzaniu. Możesz powiedzieć, że te 40gr na tym samym chlebie nie jest warte zmian przyzwyczajeń, nawet jeśli tańszy sklep jest w tej samej odległości i nic cię to nie będzie kosztować. Ale te 150zl rocznie na głupim produkcie już robi różnicę.
A jak to Was nie przekonuje, to prócz temperatur, jest jeszcze ekologia 😂 tak na siłę 😂
O coś ciekawego się szykuje
Pobawiłem się przy 5800x3d na freezer 2 240mm. Optymalnie działa na -50mV i jak przy mocnym teście dobijał do 90st tak teraz max 80 a spadek wydajności 0 :) W grach jeszcze lepiej :)
a pobór mocy ?
@@klinsmann87 na początku nie przekraczał 120w. Parę dni później znowu dobijał w occt do 90st z maksymalnym poborem 😆
13:00 IHS Ryzenów 7000 jest znacznie grubszy względem Ryzenów 5000. Stąd problem z odprowadzeniem ciepła.
PS. Fajny materiał ;)
jo coś jest z tymi ihsami na filmie u der8auera po zdjeciu czapki był uzysk parenaście stopni . Ciekawe czy amd revizje zrobi procków z cieńszym ihs hmm.
Teraz musisz AMD "obciac" leb i sprawdzic temperatury. Jak dobrze pamietam spadaja o 10-15° (wg. der8auer).
U AMD można by jeszcze co nie co przy PBO ugrać ustawiając osobne współczynniki na każdy rdzeń, jest z tym trochę pracy bo nie każdy rdzeń jest równie chętnie używany przez system, ale jednocześnie często te mniej chętnie używane rdzenie mają większą ochotę do pracy z niższymi napięciami. Dobrą metodą jest uruchamianie OCCT w różnych testach tak by obciążał sekwencyjnie kolejne rdzenie lub pary rdzeni. Dodatkowo z dziennika zdarzeń można odczytać, który rdzeń przyczynił się do awarii systemu. W ten sposób można często jeszcze sporo popchnąć te procki w dół, a przynajmniej tak było w przypadku poprzedniej generacji a dokładnie 5600x.
Spoko materiał. Jednak moim zdaniem potrzebny by był materiał który zawiera w sobie:
a) Pobór prądu w kilku grach, nie tylko jednej CP2077 gdzie fps nie wyskakuje ponad 300kl/s czyli jakaś e-sportowa plus przynajmniej 2-3 na różnych silnikach - tak wiem i tak wykresy będą płaskie ale te 5 gier miło widziane.
b) Pobór prądu podczas pracy w kilku programach, nie tylko test syntetyczny z maksymalną wartością - to nijak ma się do rzeczywistego używania kompa i tego gdzie się oszczędza - taki test syntetyczny to pokazuje jaki jest potrzebny zasilacz i właściwie nic więcej (może chłodzenie ale też nie do końca). Taki przykład rzeczywisty - pracujesz z programem kilkaset godzin (lub nawet więcej przy projektowaniu) a maksymalny pobór trwa kilka minut, godzin(dni) w zależności co i jak się robi - czyli jak to się ma do oszczędności, która jednostka/ustawienie wypada korzystniej w jakim momencie i przy jakiej pracy dana jednostka ile pobiera prądu. Wiemy tylko ile przy maksymalnym obciążeniu - nic więcej.
c) przeglądanie stron/youtube/muzyka/filmy itd... gdzie wówczas ląduje pobór prądu i porównania Intel vs AMD
Taki materiał mi się marzy na polskiej scenie RUclips.
To że dany procesor przy maksymalnym obciążeniu pobierze więcej niż konkurencja nie zawsze przekłada się na większy rachunek. Może okazać się że ta sama jednostka przy robieniu czegokolwiek innego co zazwyczaj trwa dłużej pobiera mniej prądu itd... Wszystko zależy od tego co się robi, dlatego testy są potrzebne. Ile można czytać w komentarzach po teście procesora że pobiera ileś tam wat... gdzie to była tylko maksymalna wartość i nijak ma się do do rzeczywistości.
Wszystkiego dobrego, może kiedyś ktoś z ekipy zdecyduje się na taki materiał gdyż to sporo pracy. 👌
Jeśli chodzi o pobór prądu zdecydowanie wygra AMD wspomniano o tym w materiale że AMD sztywno trzyma się wartości około 200w a Intel pochłania nawet ponad 300
Kozak super odcinek :)
Jesli chodzi o Intela to -100 mV i obydwa power limit na cos pomiedzy 180W - 210W.
Roznicy w wydajnosci w codziennym uzytkowaniu (a zwlaszcza w grach) nie zauwazymy, natomiast kultura pracy bedzie zupelnie inna.
Oczywiscie jak ktos uzywa aplikacji, gdzie kazda sekunda ma znaczenie, bo przeklada sie to na zarobione pieniadze, wtedy to zupelnie inna para kaloszy.
Jeśli ktoś ma chłodzenie powietrzne to zrobienie undervoltingu dużo da do temperatur. Ja mam 13900k na stosunkowo małym chłodzeniu noctua nh-14s. Na razie zrobiłem offset tylko na -0,030V a temperatura średnia w cyberpunku po około 2h gry z około 80C spadała do 75C (mam też 3080Ti, wiec to wydala dużo ciepła do obudowy). A to mały undervolting a taki efekt. A jak są niższe temperatury to mozna thermal velocity boost włączyć - i wówczas cpu powinno boostować wyżej niż ma limit w mnożniku jeśli ma zapas temperaturowy.
UV jest ok, ale warto pobawić się power limitami i sprawdzić wydajność np w grach.
Mój 13600k ma problem na b dobrym 240mm aio ale wtedy okazało się że z defaultu tylko w cinebenchu cała platforma pobierała 330W z gniazdka.
@@hokopl Zmiana power limit nic ci nie da tzn ograniczy ci pobór i punkty w cinebanchu. W grach nic ci nie da bo nawet fabrycznego intelowskiego limitu w grach nie osiągasz. I tak rdzeń będzie dostawa za dużo prądu niż musi tak nadal dostawać będzie nawet z power limitem. Testowałem ostatnio różne kombinację na moim 13900k.
@@jazon9 Na 13600k miałem tyle samo punktów w cinebenchu ( R23, multi mierzone przez 10 minut ) gdy procesor pobierał prawie 240W jak i 160W-dane z hwinfo.
Zegary były identyczne, wydajność w grach taka sama.
Co się zmieniło to oczywiście pobór prądu i napięcie które w defaultowym biosie potrafiło skoczyć do 1,41V. Teraz pod pełnym obciążeniem nie przekracza 1,25V.
Miernik energii podczas stress testu w cinebenchu dla calej platformy pokazywał 330W pod obciążeniem, teraz pobiera niecałe 250W.
Dla potwierdzenia mogę nawet wysłać screenshoty na maila.
@@hokopl No tak. To normalne zachowanie power limitu. Tyle że jak pisałem nijak to się ma do gier bo w grach i tak nie osiągasz dużego poboru prądy
@@jazon9 Co do gier to prawda bo chyba nie ma tytułów które obciąża non stop każdy z procesorów na ponad 90%
Z temperaturami za to bywa różnie a to dlatego że np w takim cinebenchu mamy obciążony tylko procesor. Natomiast podczas grania w obudowie dochodzi jeszcze ciepło z karty graficznej.
W moim przypadku radiator od aio zamontowany jest na samej górze obudowy więc dodać do tego 300W z gpu I czasami podczas grania na niektórych rdzeniach mam wyższe temp niż podczas stress testu w cinebenchu.
Sam w tym momencie zastanawiam się nad przejściem na 360mm ale zamontowanie radiatora tym razem z przodu obudowy.
bardzo dobry film! wlasnie o to chodzi, nie wystarcza wsadzic nowego procka i ustawic wszystko na default, niestety ludzie tak mysla ...
Z ajebisty film - na to czekałem
Mega materiał :), na moim egzemplarzu i9-13900kf udało się zejść tylko o -0.050V
Co tak mało
@@foresyt pierwszy PC od 10 lat i brak wiedzy. Na płycie domyślnie miałem włączone Auto OC, po wyłączeniu, bez problemu zszedłem do -0.100. Niżej nie testowałem.
@@Matt_Turismo spoczko loczko byqu
Byle Ci służył jak najdłużej 🤜🤛
Czy można połączyć technikę obniżania napięć przez PBO dając All Cores -> Negative -> np. 20, a do tego ustawić undervolting poprzez Offset np. na -0.10000? Czy ma to sens? Jeśli tak to czy mógłbyś zrobić takie porównanie? Działam na Ryzenie 5900x, więc jakbyś zamierzał zrobić i na takim procku to by było super. 🙂
W przypadku gamingowych laptopów ...jak najbardziej. Temperatura to największy problem dla tych małych radiatorów, które fizycznie po prostu nie dadzą rady schłodzić na pełniej mocy i włączy się limiter ...do tego takie maszyny nie podają pełnej mocy na CPU oraz GPU w tym samym momencie i muszą się dzielić tym, co podaje zasilacz... i tutaj zmniejszenie poboru pozwala na większą efektywność programów/gier w zależności czy jest to CPU czy GPU intensywna aplikacja, "oszczędność" na drugim komponencie pozwoli na lepsze osiągi.
Super poradnik
Bardzo proszę również o testy w rozdzielczości 4k 166hz bardzo mnie ciekawią wyniki bo użytkowników takich platform jest coraz więcej pozdrawiam.
Ze wzrostem rozdzielczosci wplyw CPU jest coraz bardziej znikomy bo to GPU bedzie zawsze najslabszym ogniwem.
Skoro przy 1440p nie ma juz prawie zadnych roznic, to przy 4K tym bardziej ich nie bedzie.
Trochę stary odcinek ale fajnie by było jak byś podobny filmik zrobił na płycie np ASRock z serii b550 czy coś jednak do starszych ryzenow np 5600 nie każdy kupuje płytę z MSI na czipsie X. A wiadomo że te droższe płyty i w sumie każda marka ma inne opisy i oznaczenia i w ASRock np nie ma nic co pokazałeś na filmie ;D
Fajnie, tylko pytanie, czy to samo dotyczy np. Corei5 i ciut starszej, 11 albo 12 generacji Intela.
Jak najbardziej, sam mam 10400F na offset -0.125mv, oraz laptopowy i5 8300H -0.200mv
Ja tam na mojej i5 11400f mam bez obciążenia 25-30 stopni a pod obciążeniem max 50 więc jest git(chłodzenie wodne)
tyle to ja miałem na fera 5 .
Fajny materiał
Teraz poproszę identyczny materiał tylko o GPU :)
ruclips.net/video/OVaeg07I1lk/видео.html&ab_channel=TechManiacHD
U mnie na AMD 9550X przy 40 win11 zawieszał się na ekranie logowania. Przy 30 było przez większość czasu ok ale czasami była zwiecha. Przy 25 po jakimś czasie wyskoczył bluescreen. Zostawiłem na razie 20.
Lepsza wydajność po zostawieniu takiego samego poboru mocy? Można mieć lepszą wydajność z niższym poborem prądu :D
a na 5600 jaki polecacie power limit i curve optimizer?
zależy od płyty i jaką sztukę procka trafiłeś... ja na msi B550-A PRO curve optimizer maksymalnie mogę ustawić na negative magnitude -30 (-300mV) i tak działa ta sztuka 5600 (stepping VMR-B2) więc z tych nowszych krzemów
napięcie na rdzeniach przy uruchomionej grze 1.089V
0:52 Zmaslo mam starszy procesor i5 12400 i intel mi zablokował zmiany w napięciach, jak mam zrobić uv? jakie bym napięcie nie ustawił zawsze jest domyślne. Już pomijam, że ietu nie zainstaluje się na komputerze. Tytuł oraz Twoja ogólna narracja pokazuje, że jest to możliwe w wszystkich procesorach intela a jest to nie prawdą, już pomijając, że niektóre płyty w ogóle nie obsługują zmiany napięć na cpu.
pytanie czy przy 12400 jest to wgl sens tam grzebac, przeciez ten procek sam w sobie wiele nie bierze
Ogólnie 12400 obsługuje undervolt jesli chodzi o sam CPU, funkcje płyt się różnią i to jest naturalne. Natomiast z tego co wiem z XTU powinna norlamnie być możliwość niezależnie od mobo, i działa to również w laptopach
@@ZMASLO XTU się nie zainstaluje, wyskakuje komunikat o nieobsługiwanej platformie.
@@hollytomlc jak jaką ty płytę masz ? normalnie XTU powinien działać najnowszy.
@@mrbeckham666 msi b660 a pro
Spoko testy
Na AMD miałeś obniżone mocowanie aby wypadało na hotspocie IHS?
Próbowałem tego PBO z Ryzenkiem 7950x z AIO 420mm i ram 6000mhz/cl30 to na negative 30 to mi nawet Windows nie wstał ;) Na negative 20 było już lepiej,tak samo Cinebench20 ogarnoł z rzeczywiście lepszym wynikiem ale już na Cinebench R23 się wysypał... Również na maksymalnie odkręconej bazie danych w FM22 nie podołał. Zaniechałem więc tego,wróciłem do stockowych ustawień ,pozdro ;)
3 próby, jedna z powerlimit - spadek z 88W na 80W i spadek z 1744pkt na 1680pkt. Chyba nieopłacalne.
Dwie z curve, ale wykrzaczalo mi po uruchomieniu programu (wartości 30 i 20)
Procek Ryzen 5500. To była budżetowy zakup, nie oczekuje nie wiadomo czego 😂
Spróbuj ustawić offset PBO na 200 MHz i zrobić automatyczne strojenie CO w programi Ryzen Master. Jak na moje to wstyd, że Łukasz o tym nie wspomniał.
Mam ten sam procesor, UV na -50mV, offset PBO +200MHz, wartości CO per core wychodziły od -20 do -10. Nigdy nie widziałem poboru mocy większego niż 63W.
Dobry wieczór, dobrze zrobiłem wykonując pbo 30 i -0.150 v na Ryzen 7700? Czy lepiej wykonać power limit 60 w I pbo?
Pozdrawiam
Dziękuję za ciekawy materiał. Wykorzystałem do obniżenia temp. 14700k przez offset by CPU -100 mV. Cinebench r23 niby stabilnie ale...prime95 już po kilku minutach BSoD. Ostatecznie pominąłem zabawę z offset i zacząłem z opcją CPU LITE LOAD z MODE9 na MODE6 (niżej prime95 dawał BSoD) oraz TDP 250W oraz IA CEP SUPPORT z AUTO na DISABLED i temperatury o około 5 stopni wyższe jak przy offset -0,100mV ale za to prime95 test 20 min. bez błędów. Wynik cinebench r23 to samo co na default a stabilnie jednocześnie. Czy kolega Zmaslo może zrobić materiał o tego typu undervoltingu? Zaznaczam tylko, że sprawdzanie stabilności cinebench nie zawsze pokaże nam czy jest stabilnie. Jak nie jest to prime95 i max 5 min i już często się potrafi wysypać. Pozdrawiam
Mądry materiał ale zabrakło mi rzeczy najważniejszej. Jakie chipsety i jakie procesory dokładnie można wykorzystywać do obniżenia napięć.
Materiał ma ponad rok lecz przydał się. W pc mam i7-12700kf+Endorfy navis 360 podstawowe wyniki podczas używania cinebench r23:
180wat, 74 stopnie, 20560 punktów multi core, 1840~ single core.
1)Undervolting o 100mv mniej.
150 Wat, 66 stopni, 21480+ punktow, single core o kilka pkt wieciej.
2)175mv mniej, 128wat poboru, 59 stopni z momentami skok na 60 stopni. Delikatnie mniej punktów niż na undervoltingu 100mv
Więc jak GPU(4060 ti 8gb) i CPU były by w użyciu 100% to po zrobieniu undervoltingu na GPU i CPU pobiera mi o 80+ Wat mniej komputer.
Pobór energii. ENERGII
A co z ustawieniami AC_LL i DC_LL? Co z całościowym dostrajaniem napięcia? Ponoć sam offset to tylko 1/3 drogi?
Cześć, trochę odgrzebie temat, natomiast szukam sensownego rozwiązania dla mojego problemu z 5800X.
Mam BeQuiet`a Dark Rock Pro 4, więc całkiem sprawne chłodzenie powietrzne. Za każdym razem po uruchomieniu PC musze korzystać z programu AMD Ryzen Master aby zaaplikować napięcie 1,20625 V dla taktowania 4,5 GHz. Sprawdziłem taką konfigurację i jest stabilnie, nie mniej irytuje mnie fakt tego, że za każdym razem muszę uruchamiać ten program, bo bez użycia go komputer wchodzi w jakiś "szał wentylatorów" i przy uruchomieniu PC temperatury skaczą (w zależności od uruchomienia) do poziomu 55-70 stopni Celsjusza, a napięcie do 1.44/1.45V.
Co powinienem zmienić w BIOS, aby procesor miał zdefiniowane np. maksymalne napięcie 1.20V i taktowanie 4.5 GHz, ale samodzielnie zrzucał sobie napięcie i taktowanie gdy nie ma zapotrzebowania na mocno obliczeniową?
P.S. Płyta główna to MSI B550 Tomahawk (więc UEFI od MSI jest mi "wzrokowo" w miarę znane).
Z góry dziękuję za pomoc :)
A wie juz ktos czy przy tej nowej seri intela ihsy sa dalej wklesłe? warto dalej stosowac ramki?
To nie IHS i AMD jest problemem tylko struktura czepka AMD jest inna i pastę wtedy trzeba inną zastosować, która wejdzie w tą strukturę lepiej. Bynajmniej na YT był duży test past i oto co się okazało.
Trochę podobna sytuacja z AMD 5000, zmieniałem 2 razy pastę bo były za wysokie temperatury,i o dziwo niby te najlepsze nie sprawdzały się
te problemy z temperaturami amd są nie od dziś. porównajmy sobie amd ryzen 5 3600 do i5 10 gen to na nie których chłodzeniach będzie różnica 15-20 stopni :)
Czy płyty B660M mają opcje power limitu? Zastanawiam się nad modelem od Gigabyte, który ma aktualizację biosu flashem, co by się przydało do połączenia z 13600k. Jednak póki co nie potrzebuję tak silnego procka, więc nałożyłbym power limit (z kolei słabszego pokroju 12400f nie chcę kupować, żeby za 2 lata stwierdzić, że przydałoby się upgradować).
Mają.
Udało Ci się stworzyć taki zestaw? Jeśli tak, to mógłbyś pochwalić się rezultatami, bo planuje złożyć taki sam zestaw (13600k z power limitem na b660)?
@@alfek100 Ostatecznie złożyłem zestaw z 5800x3d i 6800xt. Wydajność w programach lepsza u intela, ale do wymagających programów nie potrzebuję procka, zaś w grach na ddr4 wypadają bardzo podobnie.
Posiadam Procesor Amd ryzen 7 5800 X Jednak mam ustawione na full szybkośc rdzeni 4,7 a cpu voltage mam na auto. Przez co procesor się grzeje. Mam pytanie przy jakich wartościach cpu clock speed jakie ma być napięcie procesora ? Oraz mam ustawione memory clock 1600? czy tak ma być ta funkjca jest związana z ramami? Ustawiłem 4200 mhz i 1,38 voltage i nie wiem czy to jest dobre bo voltage jest stałe Używam program amd ryzen master do tego.
Prosze o pomoc.
dobrze zrobiony unrervolting to zarowno nizsze temperatury i pobor pradu jak i wyzsza wydajnosc
Porządnie wyjaśniony temat...ale z jednym błędem metodycznym. Do oceny wydajności w grach powinieneś użyć nie średniego fpsu, a 0.1% lub 0.2% ostatecznie 1% low. Wtedy okazałoby się, że docelowa wydajność wypada dalej niż te okolice 60W.
Asus rog b650a gaming, tez można zmniejszyć napięcie procka?
Dziękuję za świetny film. Mam pytanie co do power limitu Intela 13 gen. Dlaczego należy oba limity w biosie ustawiać na tą samą wartość? Widziałem na innych filmach że ludzie ustawiali różne limity np. 100 i 150
Ustawiamy dwa na tą samą wartość jeśli chcemy żeby faktycznie trzymał się tej wartości, jeśli chcesz żeby po dłuższym czasie moc spadła do 100W to możesz limity ustawić na 150 i 100 😉
@Wojciech Sawicki Przecież to short boost czyli pl2 zawsze ustawia się na wyższy. To wtedy procesor ma maksymalną wydajność przez krótki okres czasu. Long jest od utrzymania zegarów w długich sesjach więc jeśli temperatury są za wysokie wtedy manipulujesz power limitem.
Jeśli long masz na 145W to short powinien być zawsze wyższy
@Wojciech Sawicki No i teraz wszystko pasuje :)
@ZMASLO Zastosowałem twój patent z PBO auto + curve Optimizer -> Negative 30 i uzyskałem o 1200 pkt lepszy wynik w cinebench R23 na procesorze 5900X stepping 2 B2. Rdzenie teraz same boostują do 5Ghz.
Ja dlugi czas jechalem na -30 na moim 5900x ale wkurzalo mnie, ze i tak podczas grania wali napiecie 1,45v do boostowania, gdzie procek na chlodzeniu powietrznym od noctuy mial 70-80 stopni...Dlatego ustawilem recznie mnoznik na 4,6ghz i napiecie na 1,275v i poki co smiga, bierze okolo 30W mniej w grach, a temp spadly do 55-65C. A w wiekszosci ten chwilowy boost to chyba jest tylko po to, zeby nacieszyc oko w tych programach diagnostycznych bo pozytek z tego zaden :D No i warto tez popatrzec na efektywny zegar a nie sam boost, bo mozna sie zdziwic ;P
i ile masz pkt w R20?
@@skiller8858 podobnie ja zrobiłem, 4,6 Ghz i elegancko... w grach 55-65 stopni a wcześniej na stock 78-82 co mnie denerwowało.
Kurde liczylem na to że undervolt mojego ryzena przyniesienie mi korzysci temperaturowe dlatego chciakem to fzisiaj zrobić ale wychodzi na to ze niestety nie da mi to korzysci temperaturowych a jedynie podbije zegary 🙁 a szkoda bo właśnie na temoeraturach mi zalezy z takich względów że komputer mam we wnęce w biurku (niestety jedyne miejsce gdzie moge go usadowić a to sprawia ze no caly zestaw osiaga dosc spore temoeratury 🙁 zostaje mi hedynie undervolt karty moze on cos przyniesie
A jak to zrobić w biosie płyty Asus Maximus Z 790 Hero? Pozdrawiam.
Mam pytanie który procesor (Ryzen 5 5600 vs Intel i5 12400F) jest bardziej energooszczędny ??
ryzen
mając b660m od asusa nie idzie zrobić UV i5 13 gen. zbicie napiecia obniża wydajność procesora dość drastycznie.
I AMD i Intel ma aplikacje do undervoltingu pod windows. Po co męczyć się w BIOSie? Nie rozumiem....
Ja dalem przy r5 7600 CO negative 30 Platform trothlle limit 74 i ppt 85 wynik w r23 14700 i temp 74 stopnie
Błągam, zróbcie materiał o tym jak złożyć PC do gier, który będzie pobierać jak najmniej mocy. Mój obecny komputer ledwo działa, a chciałbym móc w coś sobie pograć z kolegami, jednocześnie nie wydając połowy wypłaty na rachunki za prąd
To jest właśnie o tym materiał. Testy kart też są wraz z podaniem poboru mocy.
Twoja prośba jest na czasie ale nie podajesz głównej składowej zapytania czyli kwoty do wydania plus czy ma to być cały zestaw czy są rzeczy które możesz użyć ze starego komputera np dysk twardy, obudowa ddr4 czy nawet zasilacz.
Undervolting możesz wykonać na każdym procesorze i karcie graficznej.
Mi udało się obniżyć pobór prądu całej platformy o około 100W przy zachowaniu identycznej wydajności.
To teraz jakie procesory lub karty graficzne najlepsze pod oszczędność energii
Czy ALF2 + AMD używało w testach montażu offsetowego AM4/AM5 ?
czy tam samo można zrobić z Ryzen serii 5xxx albo intel serii 10xxx ?
To jak najlepiej uzyskać dobre temperatury ryzena 7 5800x nie tracąc na wydajności ? Ma ktoś ochotę wytłumaczyć albo napisać poradnik od A-Z ? :)
Taki undervolting Intel na odpierdziel. Są filmy w necie z super rezultatami. Ja swojego obniżyłem o 25 % TDP a wydajność wzrosła o 20%.
Zrób takie testy na tarcovie tam to widać ile kosztuje fps jeśli bawisz się z cpu
Pytanko, da się coś takiego przeprowadzić na laptopie który w biosie nie posiada funkcji ręcznego ustawienia napięcia?
(Lenovo ideapad)
Da się przez program z poziomu Windowsa - Intel XTU lub ThrottleStop.
A da się zrobić undervolting 11400F ? Plyta główna h510ms2h v2
"Problem" z oddawaniem ciepła u AMD występuje już od serii 3000... chipletowa budowa, niski proces to mała powierzchnia oddawania ciepła ;)
Jest chujowo a będzie jeszcze dziwnej
Moge na b660 ustawic sobie limity w aplikacji Intela w Windowsie? Bo w biosie to wiadomo że nie
W BIOSie też możesz.
czy na 13 generację zapowiadają procesory z dopiskiem T ewentualnie L ??
Hejka mi by się przydała pomóc w undervoltingu na i7-8700k i karcie rtx 2080 super gaming x trio Msi 😟dużo scinek, nieregularne pobory mocy... ahhh i mega głośno chodzi 😭
Troszkę nie lubię się z biosami więc zrobiłam undervolting Ryzena w programie CTR
do zen3 i zen 4 lepiej uzyc hydry ;) ctr ma zaduzo bugow z noowymi ryzami i juz dawno nie jest wspierany ;)
@@Venom-gs4nz W sumie nie zauważyłam żadnych problemów z CTR na moim 5700X. Ale może pobawię się w biosie
@@JustMartha07 Warto, więcej możliwości i dokładnego tuningu. W CTR były już różne cyrki a nie wspieranie go świadczy o czymś...
@@hokopl To chyba ja miałam szczęście w tym programie XD
@@Venom-gs4nz Faktycznie, zrobiłam parę testów z CRT i OCCT, po obniżeniu napięć w stress teście procesor brał więcej watów niż standardowo o_o
Może wreszcie czas zrobić UV 4090...tutaj mogą być już oszczędności zapewne nawet 100W. Ja na RTX3080 przy takim samym taktowaniu schodzę z 370W do min 310 w 4K ale są gry gdzie można zejść do 220W z włączonym DLSS
Ło to byłby czad przeliczać wydajność fps na W mocy :D .. z moim RX 6600 miałbym szansę :D :D :D
A jak zrobić coś takiego żeby uruchomić pc zdanie?
magic packet + wake on lan
Że też nikt się nie podjął tego aby zrobić undervolting AMD Ryzen w idle za pomocą biosu bez PBO , bez Ryzen Master. Nie gram w gry które katują proca więc w stresie to mi nie potrzebne bo i tak do takich temperatur nie dobijam. Po zrobieniu w Biosie override zjechałem już prawie 0,4 V a temepratury w idle bez zmian. Zupełnie inaczej było dla Ryzen 5 2600 czy 3600 jak i 5600x , obecnie siedzę na sockecie AM5 ryzen 5 7600 . Ktoś życzliwy pomoże ? ;)
Nie pali ci się ta Tesla, którą masz na półce w tle? :-P
Wiem że ten film ma ponad rok ... Ale, czy ktoś robił może undervolting na macbook'u ??
A mi cały czas brakuje jakiś materiałów o undervoltingu 13600, który jest bardziej prockiem dla zwykłych ludzi.
Tez chętnie bym zobaczył jakiś poradnik ja nie mogę poradzić ze swoim
no tez bym zobaczył nawet dla 13600kf
Super zrobiłem undervolting mojego 5800x i z 79 stopni podczas grania zjechałem na 45 stopni w Cyberpunk 2077 . I nadal śmiga jak miło nawet nie ma różnicy w klatkach. A cisza w domu kolosalna!
napiszesz po krotce jak to zrobiles? identyko jak w filmiku dla ryzena 7xxx ?
Bardzo chętnie zobaczyłbym jak w podobnych testach radziłyby sobie i5-13600k(ewentualnie kf) oraz 5800X3D. Zastanawiam się nad zakupem jednego z powyższych, a ze względu na różnicę generacji nie jestem pewny jak mogę te wyniki odnieść do serii 5000
Wystarczy wejść na kanał Nexus,tam wszystko wyjaśnił i zrobił porównania
7:20 a czy w sytuacji gdy obniżamy napiecie o 0.1v a moc pozostaje na tym samym poziomie 210W sekcja zasilająca nie grzeje sie bardziej?
będzie to działać na moim pentiumie 4?
Witam serdecznie wszystkich Overclockerow. Jezeli chodzi o procesory AMD to panie Zmaslo musze Cie delikatnie poprawic. Z nowa generacja nie mialem mozliwosci opcowac ale z seria 5000 juz tak i po calym dniu testow doszedlem do smutnej prawdy(moze w przypadkow R7000 jest inaczej, nie wiem bo nie mialem mozliwosci testowac). Jak bym sie nie bawil tym precisoin boostem oraz krzywymi napiec, to i tak nie daja one takich korzysci jak klasyczne podkrecanie. Tlumacze i objasniam, w biosie wylaczamy wszystkie mozliwosci PBO, zadne auto tylko wszystko jak mozemy to OFF, ustawiamy tylko napiecie w override w przypadku mojego mojego egzemplarza R5600x 1.3mv przy 4700mhz dziala super stabilnie i najbardziej wydajnie. Takze bardzo proste, ustawiamy tylko maxymalne napiecie dla procesora 1.3mv(oczywiscie w peeku zawsze jak potrzebuje to moze pobrac troche wiecej) a ustawienia PBO wylaczamy wszedzie w Ai tweru i w advanced. I tyle, w grach oczywiscie sa roznice w wydajnosci. W niektorych przypadkach, lokacjach graficznych procesor z ustawionym PBO da lepsze wyniki i tak samo w druga strone, ze klasycznie podkrecony w innych lokacjach wypadnie lepiej ale w ogolnym rozrachunku fps na klasycznym podkreceniu wypadnie troche lepiej i jest o wiele bardziej stabilny. W cinebenchu na PBO r5600x boostowal mi sie do 4850mhz przy 1.3mv i wygladal stabilnie ale juz podczas grania bylo roznie. Blue screeny, resety. Nawet po zmniejszenu taktowania i zostawieniu napiecia. Takze stale 4700mhz nie dosc ze wypadlo lepiej od boosta do 4850mhz to jeszcze jest ssuper stabilne, zero problemow oraz pobor na bardzo podobnym niskim poziomie. Pozdrawiam
Kupujesz w ch## drogi procesor i wielkie chłodzenie a teraz szukasz oszczędności 😆 Spoko ja zostanę przy swoim xeon e5440 na sokecie 775 podkręcony na płycie Asus p5q pro na 3,6 i max ma 65c 😉
Pozdrawiam 😉
Może coś podobnego ale z GPU?
TechManiacHD ostatnio nagrał serię filmów na ten temat.
procesory pentium 4 nie potrzebują undervoltingu tylko ilość megaherców zmniejszyć trzeba
Mi na i7 6700hq udalo sie stabilnie wyciagnac offset na poziomie 0.165 V i dalo to na laptopie z felernym chlodzeniem -10 stopni co do zmniejszonego poboru mocy hmmm no nie jest to duzo niby ale po 20 h grania masz 1 gratis ;) bo skoro zeszlo o 30 w na godzine srednio to po 20 godzinach mamy juz 600w zaoszczedzonych okolo 😎
Był wiekszy zapas. Teraz juz bedzie coraz mniejszy, a podkrecanie cpu juz nie ma sensu jak i gpu. Czesto mozna miec -5 fps kosztem 100w mniej calej jednostki.