Całe życie na MTB mazylem o szosie, kupiłem szosę i denerwowalo mnie ze jadąc asfaltem nie mogę zjechać w jakąś boczna drogę. Kupiłem gravela i dowiedziałem się z praktyki gdzie go używam, Teraz dopiero pełni świadomy wybrałem szosę plus contend ar 1. Tyle że czekam na niego od września :) ale 19 tydzień roku 21 już niedaleko i wkoncu wyjadę :). W tym roku bardziej będzie się kupowało- wybieralo nie szosa plus czy gravel lecz będzie się brało co dostępne.
Nie mogłem się skupić przez tego małego statyste 😁 byłem ciekaw gdzie włoży głowę byle być w kadrze 😂 Rozbawił mnie .Co do opon do szosy wcześniej Janek przekonał mnie do opon 25 a teraz do 28 .Od tego roku jeżdżę na takich i już ich nie zamienię ,bomba .
Na canyon endurace holowałem przyczepę z dzieckiem po gruzie i pod wzniesienia, których rower do XC by się często nie powstydził. Szkoda było tylko opon, ale rower dał radę. Choć na pewno gravel byłby lepszy.
Jak ktoś od czasu do czasu zjechac chce na szuter to road plus jezeli glownie lata po asfalcie. Gravelem z napedem 1x na asfalt na ustawke ciezko jechac, trzeba miec konska nogę ale i geometria itp. to nie to na asfalt. Ja wybrałbym road plusa z resztą takowego mam. Wchodzą oponki 38c na max a 35c juz na luzie. Gravel z napedem 1x tylko na szutry, las itp. pojedziesz po asfalcie ale na ustawke juz nie bardzo. Zgadzam się z Jankiem. Do roadplusa zawsze sakwe mozesz na sztyce wrzucic czy rame i tez po wioskach i lasach mozna sie wybrac takze uwazam ze road plus jest wszechstronniejszy i jezeli ma mozliwosc wrzucenia opon 38c to wogole super. Zaminiasz z Tiagry,105 czy ulregry na tylnia przerzutke GRX i smiało do lasu po przygody. Sama nazwa wskazuje do czego jest Gravel a do czego Road plus. Pozdrawiam
Ja się nie zgodzę tylko z tym, że road plus jest wszechstronniejszy. To jest raczej kwestia proporcji gdzie kto jeździ. Na pewno gravelem można wjechać w więcej miejsc, tylko po asfalcie ciut wolniej. Ja dlatego właśnie zmieniam na road plus, bo w praktyce 90% mojej jazdy to asfalt i nie ma sensu targać gravela, ale od czasu do czasu nadal można zjechać z głównej drogi.
Dziękuję za filmik. To już teraz wiem gdzie zakwalifikować moją Liv Avail AR 1. To jest właśnie szosa plus. I świetnie mi się na niej jeździ jako początkującej kolarce.
@Łukasz Tkacz Bardzo ciekawy temat, przelajowka moze byc gravelem. Backpacking pozwala ogarnac temat bez mocowan, opona nawet tylko 33 pozwoli wjechac prawie wszedzie skoro zawodnicy przelaju tego dokonuja. Geometria nie jest az tak wazna skoro sam na przelaju robisz dlugie trasy, mozna przywyknac
@Łukasz Tkacz hej, widzę, że masz chyba spore pojęcie w temacie gravel/cross, a ja właśnie potrzebuję pilnej porady w sprawie decyzji zakupowej (mam zero pojęcia jeżeli chodzi o "kolarzówki").Stanęło na tym, że będzie to cross tylko z dostępnej opcji w wybranym rowerze (canyon) w tym roku pozostaje napęd z jednym blatem 40 i kaseta 11-36. Rower powinien spełnić moje jakże niestety szerokie oczekiwania, tzn być w miarę szybki na asfalcie (tu gravel wydawał mi się być zbyt mułowaty) i radzić sobie całkiem dobrze poza asfaltem i lekkim terenie (np pomorska500), endurance które sprawdzałem były super na szosie, ale nie można grubszej opony wstawić.Mam baaardzo duże obawy czy 1 blat podoła (sram osprzęt), 40z na szosie jest mi niedostatecznie szybko, a jak zwiększe koronkę np. na 44 to nie ogarnę chyba w terenie, no i chyba serce bije mi do shimano, a nie sram, ale to już mniej istotne bo temat "szosówki" jest mi nowy i np. kwestie manetek szosowych i tak do nauczenia. Możesz coś zasugerować czy w temacie kryterium doboru dobrze celuje w crossa i czy 40z na korbie z 11-36 ma większy sens, pozdrawiam
@Łukasz Tkacz dziękuję za odpowiedź, ideałem jest model canyon inflite cf sl7 na ulterga ale już nie zdobycia w 2021 (mieszkam w koblenz, gdzie jest montownia i showroom), też myślę, że to zestawienie z 1 blatem mocno ogranicza, ja lubię na asfalcie jeździć na ciężkich przełożeniach, cóż mam zagwozdkę...pozdrowienia :-)
A dodam jeszcze z własnego przykrego doświadczenia żeby nie upychać opony zostawiając po 3mm luzu. Tak w moim MTB zrobił producent, wystarczył lekki luz na osi i karbon się mocno przytarł 😒
Problem który ja widzę w koncepcji rowerów "road+" dla początkujących kolarzy to właśnie kwestia ceny. Zazdroszczę ludziom którzy kupują karbonowego Gianta ze 105 jako pierwszy rower "żeby się rozeznać czego potrzebuję" :D :P A z kolei ktoś kto zajeździł już parę rowerów i jest gotowy wydać te 8-10 tysięcy na rower pomiędzy szosą a gravelem zwykle będzie wiedział czego dokładnie szuka :)
Ale przecież to nie jest tak, że road+ nie da się kupić taniej... Przecież nie trzeba na pierwszy rower koniecznie kupować w carbonie... Można kupić jakiś bardziej podstawowy aluminiowy model znacznie taniej. A jeśli chodzi o ceny, to teraz ogólnie jest problem, czego byś nie szukał. MTB, szosa, gravel, wszystko tak podrożało, że jak chce się kupić jakiś model przystosowany do aktualnych standardów (osie, hamulce itd), to minimalny pułap zaczyna się od 4-5 tys. Poniżej to już są wszędzie kompromisy konstrukcyjne, które w ogóle ograniczają możliwości rozbudowy, a nie tylko kwestia niższego osprzętu.
Poproszę czytających o wsparcie . Stoję przed dylematem , mam rower MTB 29 Cali , średnio jestem w stanie wycisnąć na nim 22-24 kmh . Zastanawiam się nad zakupem gravela lub szosy . Brakuje mi jednak tej prędkości . Dodam chyba najważniejsza informację , mieszkam w Warszawie , pełno ścieżek rowerowych itp ? Poproszę o komentarz
Janie. Jak myślisz, co byłoby lepszym wyborem? Defy Advanced 2 za 10600zł, czy Contend AR 1 + koła Evanlite New Disc 50 za 11350zł. Karbonowa, bardziej zaawansowana rama? Czy aluminium z dobrymi kołami? Oba na 105. Zakładając że limit wydatków zostaje osiągnięty i nie będzie już żadnych upgradów.
mnie najbardziej zastanawia czy konstrukcja/wytrzymalosc ramy i widelca jest taka sama w gravelu jak w rowerze szosowym, obręcze w gravelu są napewno potężniejsze widze to po rowerze szwagra Bianchi Impulso ja mam Bianchi Via Nirone 7 u mnie one wygladaja bardzo delikatnie, ciekaw jestem czy zeby wjechac w szuter wystarczyloby zmienic opone na 32 czy lepiej tak delikatnym rowerem nie ryzykowac. Rama pewnie nie pęknie, widelec jest troche cieńśzy niż w gravelu ale koła, roznica jest spora, ciekaw jestem jakie macie doswiadczenia na takich typowych szosach ze zmienionym jedynie ogumieniem, czy przydarzylo Wam sie cos nieprzyjemnego w trakcie dluzszej eksploatacji takiego roweru w ciezszym terenie czy lepiej po prostu nie ryzykowac i zostawic szose tylko na szose i trenazer.
na widelec są inne uchwyty (chyba tzw. canister bag), dedykowane do przewożenia lekkich rzeczy w worku żegarskim. Inny bidon montuje się na rurze przy supporcie.
Mam pytanie o koła... Kupiłem Giant Contend AR 1 i zastanawiam się nad zakupem kół od Lemonbike. Stawiam na koła aluminiowe, karbon to na razie nie mój budżet. I teraz tak... Jeżdżę głównie po asfalcie, czasem fatalnej jakości, czasem po jakimś szutrze. Chciałbym kupić jakieś lepsze koła dla poprawy prędkości, ale równie ważna jest dla mnie wytrzymałość, nie chcę uciekać przed każdą dziurą w drodze, a moja waga po zimie potrafi skoczyć do 80-paru kg. Plus rower i jakiś bagaż w plecaku i robi się ~100kg. Rozważam dwa modele na DT Swiss 350, na obręczach RR521 i RR421, szer. wew. 20mm i odpowiednio 32 i 21mm wysokości. Deklarowana waga to 1770 i 1610g. I teraz pytanie: które lepiej wybrać? Cięższe 32mm, czy lżejsze 21? I czy w ogóle będzie zauważalna poprawa względem fabrycznych kół, które ważą 2030g? Jak byś doradzał?
A co z hybrydą? Właśnie czekam na giant escape 2 disc. Czy to dobra opcja? Dodam że przesiadam się z marketowego mtb. Jeżdżę w 90% po szosie, do lasu się nie wybieram. Czasem zahaczę jakiś park.
Jak zwykle super ciekawy materiał Janku👌👍ale mam do ciebie pytanie, jakie zdanie masz o systemie hamulcowym giant conduct, jest sens montować je w rowerze typu route+
Janek już kiedyś o tym systemie się wypowiadał. Plus taki że przy wypadku tańsza jest wymiana zwykłej klamkomanetki niż hydraulicznej. Mam ten system siła i modulacja są super. Jedyny minus poza względami wizualnymi które mi nie przeszkadzają, to niewątpliwie trochę zbiera miejsce na baranku. Mocowanie do komputerka i lampki jest dedykowane i działa super, ale chciałbym założyć lemondke i tu jest mały zgrzyt, ale system działa i jest ok. Od 3 lat żadnego problemu . Pozdrawiam
@@robertk1975 właśnie o koszty ewentualnej wymiany klamkomanetek mi chodzi, bo hamulce hydrauliczne sram są dosyć drogie, a co do mocowania licznika i lampki to używam uchwytu z Ali.
Jeśli miałeś go w rowerze, to trzeba z tym żyć - działa. Natomiast nie widzę sensu pakować się w niego specjalnie, bo to ślepa uliczka, do której w przyszłości nie będzie cześci i będzie sporym utrudnieniem. Sam Giant się z tego rozwiązania mocno wycofał.
Jak powiedział inny jutuber - gravel to głównie szutry, nieco szosy, road plus to głównie szosa nieco szutrów. A ja potrzebuję pół na pół - nie ma roweru dla mnie ;)
No nie wiem. To nie jest pierwszy film z porównaniem, który oglądam i dalej ich nie odróżnię. Może jak podejdę i zobaczę oponę z większym bieżnikiem, to stwierdzę, ze gravel. Ale z tej odległości, gdzie na filmie widać dwa rowery to dla mnie dwa szosowe. No ale rozumiem, że różnice są istotne. Dla mnie podział jest dość prosty. Jest szosa i góral. Cross to taki góral trochę na szosę a gravel to taka szosa trochę w góry. Może nawet nie góry tylko do lasu.
Bo szosę od gravela odróżnia praktycznie tylko opona. Jak ktoś wsadzi cieńsza do gravela to zwykła szosa. A napęd to dość często identyko. Grx zwykle różnią się tym że mają sprzęgło
Z szosą to ten rower nie mial za wiele wspólnego:) Protoplasta graveli w GIantacie, a nawet z ukłonem w stronę rowerów fitness (geometrię dzielił chociażby z Fastroad).
Giant Contend AR, Trek Domane w wersji karbonowej i aluminiowej, Superior X-Road, Rondu HVRT, jest też Rose Backroad i wiele innych - na rynku jest coraz więcej rowerów o "szosowej" geometrii z miejscem na szersze opony.
W endurance zaczęły się pojawiać dodatkowe mocowania na bidon czy torebkę. Chętnie powitałbym je na pokładzie mojego rumaka razem z demontowalną osłoną dolnej rury - jak w gravelu.
dla mnie nie ma lepszego roweru niż gravel . Jeżdzę 100% po asfalcie ale jestem lalusiem to wybrałem gravel bo w gravelu mogę załozyć porządne błotniki bo jest miejsce by je zamontować.
ale ta plastikowa osłona przy kasecie kłuje w oczy, w tribanie za niecałe 3000zł tego nie ma a w karbonowym "markowym" jest i wygląda to okropnie, sensu tez nie ma, prędzej kłopot sprawi
To trochę zajmie, bo ten jest pierwszy, ale pożyjemy, zobaczymy - jak wszystkie mają się tak dobrze klikać i docierać do tylu osób, to może dam się namówić!
To oczywiście szosa endurance, ale kiedy założysz opony 32 już masz gravel. ;) Za chwilę pojawią się kolejne "odmiany" szosowek do jazdy po błocie, łące, górach, piasku, itd. i już można zarabiać na fajerach, którzy uwierzą, że to coś innego niż zwykła szosa na szerszych oponach. Dla mnie paranoja.
Majac juz mtb czy dobrego crossa bezpieczniej kupic szose + bo trudno w trybie asfaltu bardzo szybko pocisnac gravelem 1x z blatem 40, gdyby jeszcze kaseta byla od 10 jak w mtb 1x12, a nie standardowo od 11. Byc moze nie zalapie ktos bakcyla na smiganie barankiem w ciezkim terenie i road + zostanie wtedy wygodna moze jedyna szosa, bo przejdzie nam ta moda, trendy fanaberia po kilku glebach w terenie i mega wytelepaniu dupska, kregoslupa, rak... Dlaczego nie jest kreowana moda na lekkie fulle xc i trailowe odpowiednie na kazdy teren od asfaltu po zablokowaniu amortyzacji poczynajac? To takie fajne rowery. Cena fulla mtb z nizszej polki jakby adekwatna, a cena dosc podstawowych graveli, road + z kosmosu wzieta.
Mam gravela z przed 3 lat i fulla z tego roku, gravel był tańszy o 2,5k (obecne ceny). I to były jedne z najtańszych rowerów alu jakie można było kupić. Szutrówka jest fes uniwersalna i można ją tak zmodyfikować, że pojeździsz i z szosami i z MTB, fulem z szosami nie pojeździsz. Takie jest moje zdanie po 3 latach użytkowania krajowego gravela i miesiącu francuskiego fulla 🚴
Większości Polaków nie ma dostępu na trasy dla fulla .Jak już ma to kilka na krzyż .Od cholery ludzi jeździ na fullach gdzie ja cisnę sobie moim rowerem miejski na 32 c bez problemu .
@@Techpriest01010 miałem sztywniaka i miałem 2 fule z małym skokiem na kołach 26 i znów szukam fulla tylko z 29 kołami i nowego, jeździłem nim głównie las, szuter, i wygoda oraz kręgosłup się cieszy że go nic nie boli.
@@robertdw1212Wroce moze do tematu bez dygresji o wyzszosci mtb nad gravelami i road plus. Z uwagi na naped 1x w wielu gravelach, nie zrobimy z tego rownie szybkiej szosy po zmianie opon np na 28mm, bo nie bedzie odpowiednio twardego przelozenia, natomiast lepiej to wyglada z grx 2x. Zatem wolalbym taki naped w gravelu, byloby dobrze tez zeby byl lekki i geometria zblizony do szosy, a nie jakiegos cudaka jak drabiniasty stalowy marin wyprawowy. Sa bardzo lekkie gravele karbonowe bez kosmicznej ceny, ale np taki Romet Nyk ma naped 1x apex i bylby problem z maksymalna szybkoscia, trzeba by do niego poszukac kasety sram od 10 zebow zachowujac system 1 do 1 i byloby znacznie lepiej, mozna wtedy pruc 50 km/h bez mega mlynka. Ostatnio podobaja mi sie dosc lekkie szosy, ale niedrogie, czyli nawet przestarzale troche jak romety karbonowe, po prostu wiem ze taka bedzie smigac i dobrze, lzej podjezdzac, ale rzadko to road plusy, zatem bylaby niewola waskiej opony i raczej hamulcow szczekowych
@@Techpriest01010 Tylko oni moga zjechac z gladkiej drogi gdzie chca, a ty nie. Oni sa wolni, a ty zniewolony ograniczonymi mozliwosciami swojej maszyny w terenie. Ludzie robia bardzo dlugie trasy na lekkich fullach, np ultramaratony teoretycznie gravelowe i niekiedy wygrywaja je czy osiagaja dobre wyniki goscie na mtb :) Gravelowcow wykancza tam ciezki teren typowo pod mtb mimo ze impreza gravelowa i telepanie np na brukach.
A założysz do swojej szosy endurance opony 38 mm?:> I w jaki sposób zastępowanie podstawowych modeli w których dało się zmieścić max 25-28 mm modelami podstawowymi, w których da się (co wcale nie oznacza, że trzeba) zmieścić szerszą oponę, ma być sposobem na "koszenie $"?:)
Zakładam z powodzeniem 32C i zrobiłem też próbę z 38C. Weszły (domane AL3 2018). Uważam, że jeśli rower ma być szosowy, niech taki będzie. Jak chcę pośmigać na drogach szutrowych, wskakuję na mtb, ewentualnie na crossa. Jazda szosowka zwana gravel z kierownicą typu baranek po drogach szutrowych mija się z celem i koncepcją choćby samej kierownicy baranek.
@@mk2520 podzielam w 100 %. Modyfikowane genetycznie szosy są mało sensowne. Szosa ma jeżdzić po szosie, i tyle. Na szutry i umiarkowany teren najlepsze są wg. Mnie crossy. Ale teraz przy wszechobecnej modzie na gravele mało kto o takich rowerach pamięta...
Dla 90% będzie to rower trochę na szutry trochę na drogi i tyle. Wyglądają identycznie tylko opony je różnią. Myślę że niepotrzebnie jest wrzucona nowa nazwa dla tego co już jest.
No nie wyglądają identycznie i nie tylko opony je różnią. Szosa jest jednak lżejsza i lepiej się zbiera. Rodzaj napędu, szerokość kierownicy, to też robi swoje.
@@kuba6156 jednak są to raczej kwestie zależne od "kierowcy". Jak tak dalej pójdzie to każdy nowy model będzie przedstawicielem nowej grupy na którą nazwa się znajdzie bez problemu.
@@gawd35 No nie, to nie są kwestie zależne od kierowcy. Ten sam kierowca na dwóch różnych rowerach będzie się zbierał inaczej. A co do kategoryzacji, to dla totalnego laika pewnie to nie ma znaczenia, ale dla kogoś kto już zauważa, czy jeździ 80% w terenie i 20% po asfalcie, czy na odwrót, ma to jak najbardziej sens. Sam właśnie zmieniam gravela na road plus, bo to dużo lepiej odpowiada mojemu jeżdżeniu.
Kupiłem używanego tribana 500 z 2018, założyłem opony 38c, bagażnik, sakwy(tak jest miesce na to). Wydałem na całość 900 zł i zapierdalam jak gravelem za tysiące złotych:)
Jak gravel z napedem 1x na szose sie nie nadaje zabardzo. Słabe stopniowanie i jak ktos jezdzi kadencyjnie i nie ma nogi to słabiutko na asfalt. Pojedziesz ale nie jak na szosie z napedem 2x
@@Techpriest01010 Miejsce na oponę to nie wszystko. I nie każdy potrzebuje tego samego... A ja np. właśnie pozbywam się gravela i kupiłem road plusa... I właśnie dlatego, że zmiana opon nie zmieni jeszcze charakteru roweru.
@@DobreroweryRUclips szkoda, że usunąłeś pierwotną odpowiedź. Bardzo szkoda. Czyżby przyszła świadomość, że może przez to spaść reputacja i przez to sprzedaż firmy?
@@DobreroweryRUclips A jak nie wejdzie to musisz iść do księdza on ci nasmaruje ;), to wtedy kupujesz 7 rowerów i masz do wszystkiego a producenci ręce zacierają, a jeszcze masz kolarzówkę z geometrią ramy na płaski teren i w góry nie wiem czy wiedziałeś ;)
Nie no to nie może być to samo bo wtedy przecież ludki nie miały by powodu kupować dwóch rowerów, a przecież producenci już myślą o rowerkach typu boggy - od angielskiego bagienko - nie wiem czy słyszałeś, w rurce kierownicy mają być umieszczone magnesy neodymowe a do kompletu rękawice z wkładkami stalowymi, rower ma zapewnić nieosiągalny do tej pory chwyt na kierownicy - jak już się przylepisz to zostajesz na rowerze, nawet nie masz jak nagrywać filmików na yt, no chyba że rączki wyciągniesz z rękawic - rękawiczki oczywiście zostają na kierownicy. Musisz to mieć...
Czasem mam wrażenie, że wolny rynek i słowo takie jak "wybór", "wolna wola" to ogromne zagrożenia dla pewnego rodzaju mentalności, która najlepiej sprawdziłaby się ze 40 lat temu, gdzie nie ważne co chciałes, to i tak kupowałeś to, co było i maluchem ciągnąłeś przyczepę Niewiadów.
@@DobreroweryRUclips weź pomyśl zanim napiszesz... slowo klucz: co to jest skrajność, co to jest sztuczne tworzenie potrzeby, ty chcesz sprzedać, przyklepiesz wszystko.
Drogi homo sovieticusie - ja nic nie chcę sprzedać. Ja chcę jeździć na rowerze, którego potrzebuję, a nie męczyć się na czymś, co w 50% nie pasuje do moich potrzeb tylko dlatego, żeby tacy jak Ty nie marudzili, że to "sztuczne tworzenie potrzeb". Moje potrzeby nie są sztuczne!
@@DobreroweryRUclips ja nie powiedziałem, że uzasadniona różnorodność jest zła, ale pozwolę sobie przypomnieć redaktorowi, że to właśnie w komunie z braku pomysłów na zabetonowanie i totalnego zastoju sprzedawano malucha z bagażnikiem dachowym jako wersje turystyczną, a z przyklejonym małym spojlerem maluch był sprzedawany już jako SPORT, a ze zbiornikiem z wodą na dachu był już to wóz strażacki. Dokładnie jak Pan zauważył, wracamy do PRLu, że też są ludzie, którzy się dają na to nabierać, ale jakby nie patrzeć w koło - komuna wróciła i o zgrozo, rozpanoszyła się na dobre w grupie 40+ zaraz po 60+. Oczywiście, że jest różnica między mtb a rowerem szosowym, ale żeby na siłę szukać różnić między przełajem a gravelem i znajdować ją... w ilości mocowań na bidony??? Może i te potrzeby nie są sztuczne, ale jaka szkoda, że Pan nie zauważa, że takie typowo konsumpcyjne. Prosiłbym w takim razie o film z wyjaśnieniem fenomenu i realnej potrzeby zakładania butów gravelowych - już Pan pewnie takie posiada domniemam? A okulary gravelowe? a skrapetki gravelowe? co z nimi?? słyszałem, że nie da się bez takich jeździć.. no i kto tu jest homo sovieticus?? Pomijam już że siedzi Pan w branży komunistycznej i jej broni - jak zaciekły bolszewik (haha), to za byłego ZSRR reklamy telwizyjne biły rekordy popularności a w sklepie towaru nie było. Ile dzisiaj u Pana w sklepie będę czekał na wymarzony rower? rok? dwa? Czy po prostu mam kupić to co jest na stanie i cieszyć się że w ogóle udało mi się cokolwiek kupić? I co redaktorze? Nie głupio Panu?
Szosówka to nie rower tylko wariactwo Można gnać bez sensu jeżdżę tylko mtb i mi wystarczy Moja średnia prędkość to 13 km Najszybciej jechałem to 40 km Intensywna celowa jazda średnia prędkość wrasta do 20-25 Gdyby jeździł szosówką prawdziwych płaskich drogach bez wstrząsów maksymalna prędkość to 60 km a średnio to 15 - 30 Lubię jeździć wolno i bez trzymanki po wertepach
Moja żona - to Cię już po głosie poznaje. Oglądam film a w tle - znowu tego Janka oglądasz i tylko rowery i rowery :D
Szkoła cierpliwości ... ;)
Największa różnica widoczna okiem nieuzbrojonym to oczywiście odblaski na kołach :)
Masz cierpliwość powiem Ci szczerze. Ja nie wytrzymywałem oglądając. A co dopiero gdybym nagrywał 😂
Młody naprowadzany na cel jak dron 😆
Całe życie na MTB mazylem o szosie, kupiłem szosę i denerwowalo mnie ze jadąc asfaltem nie mogę zjechać w jakąś boczna drogę. Kupiłem gravela i dowiedziałem się z praktyki gdzie go używam, Teraz dopiero pełni świadomy wybrałem szosę plus contend ar 1. Tyle że czekam na niego od września :) ale 19 tydzień roku 21 już niedaleko i wkoncu wyjadę :). W tym roku bardziej będzie się kupowało- wybieralo nie szosa plus czy gravel lecz będzie się brało co dostępne.
Nie mogłem się skupić przez tego małego statyste 😁 byłem ciekaw gdzie włoży głowę byle być w kadrze 😂 Rozbawił mnie .Co do opon do szosy wcześniej Janek przekonał mnie do opon 25 a teraz do 28 .Od tego roku jeżdżę na takich i już ich nie zamienię ,bomba .
Chłopak ma parcie na szkło :)
40km/h jeśli tylko masz fantazje... no dla mnie to jest fantazja :D
Młody Cię trolował😜. Pozdrawiam i dziękuję za ciekawy film.
Bardzo fajnie omówiony temat Same road plusy też spokojnie można by podzielić na kilka grup :)
Zgadza się. Dzielmy włos na czworo
Moje zdanie jest niezmienne, mieć dwa rowery mtb xc lub full zależy i szose, może nawet road plus. Wtedy jest super.
No właśnie ja mam sztywniaka XC i szosę i szczerze zastanawiam się jeszcze nad fullem trial/AM. (a poza tym mam jeszcze trekkinga wyprawowego xD
dokładnie, mam tę samą konfigurację.
Na canyon endurace holowałem przyczepę z dzieckiem po gruzie i pod wzniesienia, których rower do XC by się często nie powstydził. Szkoda było tylko opon, ale rower dał radę. Choć na pewno gravel byłby lepszy.
Jak ktoś od czasu do czasu zjechac chce na szuter to road plus jezeli glownie lata po asfalcie. Gravelem z napedem 1x na asfalt na ustawke ciezko jechac, trzeba miec konska nogę ale i geometria itp. to nie to na asfalt. Ja wybrałbym road plusa z resztą takowego mam. Wchodzą oponki 38c na max a 35c juz na luzie. Gravel z napedem 1x tylko na szutry, las itp. pojedziesz po asfalcie ale na ustawke juz nie bardzo. Zgadzam się z Jankiem. Do roadplusa zawsze sakwe mozesz na sztyce wrzucic czy rame i tez po wioskach i lasach mozna sie wybrac takze uwazam ze road plus jest wszechstronniejszy i jezeli ma mozliwosc wrzucenia opon 38c to wogole super. Zaminiasz z Tiagry,105 czy ulregry na tylnia przerzutke GRX i smiało do lasu po przygody. Sama nazwa wskazuje do czego jest Gravel a do czego Road plus. Pozdrawiam
Ja się nie zgodzę tylko z tym, że road plus jest wszechstronniejszy. To jest raczej kwestia proporcji gdzie kto jeździ. Na pewno gravelem można wjechać w więcej miejsc, tylko po asfalcie ciut wolniej. Ja dlatego właśnie zmieniam na road plus, bo w praktyce 90% mojej jazdy to asfalt i nie ma sensu targać gravela, ale od czasu do czasu nadal można zjechać z głównej drogi.
Dziękuję za filmik. To już teraz wiem gdzie zakwalifikować moją Liv Avail AR 1. To jest właśnie szosa plus. I świetnie mi się na niej jeździ jako początkującej kolarce.
Ciekawe byłoby porównanie gravela z przełajówką.
@Łukasz Tkacz Bardzo ciekawy temat, przelajowka moze byc gravelem. Backpacking pozwala ogarnac temat bez mocowan, opona nawet tylko 33 pozwoli wjechac prawie wszedzie skoro zawodnicy przelaju tego dokonuja. Geometria nie jest az tak wazna skoro sam na przelaju robisz dlugie trasy, mozna przywyknac
@Łukasz Tkacz hej, widzę, że masz chyba spore pojęcie w temacie gravel/cross, a ja właśnie potrzebuję pilnej porady w sprawie decyzji zakupowej (mam zero pojęcia jeżeli chodzi o "kolarzówki").Stanęło na tym, że będzie to cross tylko z dostępnej opcji w wybranym rowerze (canyon) w tym roku pozostaje napęd z jednym blatem 40 i kaseta 11-36. Rower powinien spełnić moje jakże niestety szerokie oczekiwania, tzn być w miarę szybki na asfalcie (tu gravel wydawał mi się być zbyt mułowaty) i radzić sobie całkiem dobrze poza asfaltem i lekkim terenie (np pomorska500), endurance które sprawdzałem były super na szosie, ale nie można grubszej opony wstawić.Mam baaardzo duże obawy czy 1 blat podoła (sram osprzęt), 40z na szosie jest mi niedostatecznie szybko, a jak zwiększe koronkę np. na 44 to nie ogarnę chyba w terenie, no i chyba serce bije mi do shimano, a nie sram, ale to już mniej istotne bo temat "szosówki" jest mi nowy i np. kwestie manetek szosowych i tak do nauczenia. Możesz coś zasugerować czy w temacie kryterium doboru dobrze celuje w crossa i czy 40z na korbie z 11-36 ma większy sens, pozdrawiam
@Łukasz Tkacz dziękuję za odpowiedź, ideałem jest model canyon inflite cf sl7 na ulterga ale już nie zdobycia w 2021 (mieszkam w koblenz, gdzie jest montownia i showroom), też myślę, że to zestawienie z 1 blatem mocno ogranicza, ja lubię na asfalcie jeździć na ciężkich przełożeniach, cóż mam zagwozdkę...pozdrowienia :-)
Kolega w granatowej kurtce może dać tutaj komentarz: "PIERWSZY!".
Zrobisz kilka filmików tego typu o rowerach TT i byś pokazał tanie i droższe ?
2:57 nie dałem rady dalej oglądać - no przez Młodego nie mogę się skupić;)
Wytrzymałem do 3:25 hehe
Bym pogoniła...upierdliwy....🙄
Mistrz drugiego planu!!! :)
mistrz drugiego planu :p!!
Za szybą to był reżyser tego odcinka 😉
Po kolorze kurtki można wnosić, że to Najman szukający Stanowskiego :)
A dodam jeszcze z własnego przykrego doświadczenia żeby nie upychać opony zostawiając po 3mm luzu. Tak w moim MTB zrobił producent, wystarczył lekki luz na osi i karbon się mocno przytarł 😒
Dobry materiał ;) jutro śmigam na szose
O
Podziwiam za cierpliwość:)
Problem który ja widzę w koncepcji rowerów "road+" dla początkujących kolarzy to właśnie kwestia ceny. Zazdroszczę ludziom którzy kupują karbonowego Gianta ze 105 jako pierwszy rower "żeby się rozeznać czego potrzebuję" :D :P A z kolei ktoś kto zajeździł już parę rowerów i jest gotowy wydać te 8-10 tysięcy na rower pomiędzy szosą a gravelem zwykle będzie wiedział czego dokładnie szuka :)
Ale przecież to nie jest tak, że road+ nie da się kupić taniej... Przecież nie trzeba na pierwszy rower koniecznie kupować w carbonie... Można kupić jakiś bardziej podstawowy aluminiowy model znacznie taniej. A jeśli chodzi o ceny, to teraz ogólnie jest problem, czego byś nie szukał. MTB, szosa, gravel, wszystko tak podrożało, że jak chce się kupić jakiś model przystosowany do aktualnych standardów (osie, hamulce itd), to minimalny pułap zaczyna się od 4-5 tys. Poniżej to już są wszędzie kompromisy konstrukcyjne, które w ogóle ograniczają możliwości rozbudowy, a nie tylko kwestia niższego osprzętu.
Janek co się stało z kierownicami i klamkomanetkami w obu rowerach, a dokładnie ich pozycją? Czemu to takie rozjechane w stosunku do poziomu?
Podobno ergonomia i aero
Witam bardzo dobze 👍👍👍👍
Wyłącz sobie auto white balance w kamerce Panie Janie :)
Poproszę czytających o wsparcie . Stoję przed dylematem , mam rower MTB 29 Cali , średnio jestem w stanie wycisnąć na nim 22-24 kmh . Zastanawiam się nad zakupem gravela lub szosy . Brakuje mi jednak tej prędkości . Dodam chyba najważniejsza informację , mieszkam w Warszawie , pełno ścieżek rowerowych itp ? Poproszę o komentarz
Piękne rowery i technologia godna uwagi . Bardzo mnie się podobają rowery Gianta . Pozdrawiamy z Chicago 🚲🇵🇱
Świetny materiał 🙂
Janie. Jak myślisz, co byłoby lepszym wyborem? Defy Advanced 2 za 10600zł, czy Contend AR 1 + koła Evanlite New Disc 50 za 11350zł. Karbonowa, bardziej zaawansowana rama? Czy aluminium z dobrymi kołami? Oba na 105. Zakładając że limit wydatków zostaje osiągnięty i nie będzie już żadnych upgradów.
Który wybrałeś?
O, widzę, że sklep zatowarowany w gianty. Janek, gdzie to taki wybór rowerów jest ? Może się przejade 😃
Film na kanale Dobrerowery.pl i nie wpadłeś na to żeby wejść na tą stronę?
mnie najbardziej zastanawia czy konstrukcja/wytrzymalosc ramy i widelca jest taka sama w gravelu jak w rowerze szosowym, obręcze w gravelu są napewno potężniejsze widze to po rowerze szwagra Bianchi Impulso ja mam Bianchi Via Nirone 7 u mnie one wygladaja bardzo delikatnie, ciekaw jestem czy zeby wjechac w szuter wystarczyloby zmienic opone na 32 czy lepiej tak delikatnym rowerem nie ryzykowac. Rama pewnie nie pęknie, widelec jest troche cieńśzy niż w gravelu ale koła, roznica jest spora, ciekaw jestem jakie macie doswiadczenia na takich typowych szosach ze zmienionym jedynie ogumieniem, czy przydarzylo Wam sie cos nieprzyjemnego w trakcie dluzszej eksploatacji takiego roweru w ciezszym terenie czy lepiej po prostu nie ryzykowac i zostawic szose tylko na szose i trenazer.
Co da się zamontować na takim widelcu z jednym otworem na śrubę, skoro uchwyty na bidon mają po dwie śruby, ,a na bagażnik często po 3 ?
Błotnik pewnie
na widelec są inne uchwyty (chyba tzw. canister bag), dedykowane do przewożenia lekkich rzeczy w worku żegarskim. Inny bidon montuje się na rurze przy supporcie.
@@siymia_904 ale żadne z nich nie są na jedną śrubę
Patrząc na twój drugi kanał, to jak chcę jeździć na ustawki na Gassy to powinienem kupić gravela ;)
A czym różni się szosa endurance oraz road plus?
Endurance to inna geometria bardziej komfortowa, a road plus to szersze koła tak w uproszczeniu
Myslalem, ze chce road +. Ale wyjasniles mi ze jednak wole gravela :P
Jako fanatyk mtb powiem tak: tak bardzo nie lubie szosy, ze az zaczynam lubic zuzla ;) pozdroooo
Czyli jak złożę szersze opony do mojej starej szosówki to nie powstanie z tego Gravel? :D
Jakie jeszcze (poza giantamj z filmu) są modele road plus poza domane i superior x-road ?
Czy można zamówić u was treka domane sl4
a co powiesz o bianchi via nirone 7 allroad?
Czy polecacie gravel Merida Silex 200? Proszę o pomoc!
Mistrz II planu😂
To samo miałem napisać ;)
Mam pytanie o koła... Kupiłem Giant Contend AR 1 i zastanawiam się nad zakupem kół od Lemonbike. Stawiam na koła aluminiowe, karbon to na razie nie mój budżet. I teraz tak... Jeżdżę głównie po asfalcie, czasem fatalnej jakości, czasem po jakimś szutrze. Chciałbym kupić jakieś lepsze koła dla poprawy prędkości, ale równie ważna jest dla mnie wytrzymałość, nie chcę uciekać przed każdą dziurą w drodze, a moja waga po zimie potrafi skoczyć do 80-paru kg. Plus rower i jakiś bagaż w plecaku i robi się ~100kg. Rozważam dwa modele na DT Swiss 350, na obręczach RR521 i RR421, szer. wew. 20mm i odpowiednio 32 i 21mm wysokości. Deklarowana waga to 1770 i 1610g. I teraz pytanie: które lepiej wybrać? Cięższe 32mm, czy lżejsze 21? I czy w ogóle będzie zauważalna poprawa względem fabrycznych kół, które ważą 2030g?
Jak byś doradzał?
A co z hybrydą? Właśnie czekam na giant escape 2 disc. Czy to dobra opcja? Dodam że przesiadam się z marketowego mtb. Jeżdżę w 90% po szosie, do lasu się nie wybieram. Czasem zahaczę jakiś park.
Janie uważaj bo młody podgląda fachowca więc może konkurencja rośnie
MTB ST 900 S 27,5" czy scott 980 scale ( Szukam roweru do 4000zł)
Unibike jakis bedzie z super hamulcami deore, a tak dostaniesz tektro czy mt200, szajs szczerze mowiac. Minimum mt500
Jak ja bym chętnie przygarnął Revolta z GRX w XL.. a tu taka pustka na półkach ;(
Ja też 😆
Na sramie nigdy nie kupię, nawet jak będę miał czekać do połowy sezonu 🤣
Jak zwykle super ciekawy materiał Janku👌👍ale mam do ciebie pytanie, jakie zdanie masz o systemie hamulcowym giant conduct, jest sens montować je w rowerze typu route+
Janek już kiedyś o tym systemie się wypowiadał. Plus taki że przy wypadku tańsza jest wymiana zwykłej klamkomanetki niż hydraulicznej. Mam ten system siła i modulacja są super. Jedyny minus poza względami wizualnymi które mi nie przeszkadzają, to niewątpliwie trochę zbiera miejsce na baranku. Mocowanie do komputerka i lampki jest dedykowane i działa super, ale chciałbym założyć lemondke i tu jest mały zgrzyt, ale system działa i jest ok. Od 3 lat żadnego problemu . Pozdrawiam
@@robertk1975 właśnie o koszty ewentualnej wymiany klamkomanetek mi chodzi, bo hamulce hydrauliczne sram są dosyć drogie, a co do mocowania licznika i lampki to używam uchwytu z Ali.
@@max-bj3dp ja jestem na TAK
Jeśli miałeś go w rowerze, to trzeba z tym żyć - działa. Natomiast nie widzę sensu pakować się w niego specjalnie, bo to ślepa uliczka, do której w przyszłości nie będzie cześci i będzie sporym utrudnieniem. Sam Giant się z tego rozwiązania mocno wycofał.
@@DobreroweryRUclips dzięki za odpowiedź, jeszcze to przemyśle😁
Jak powiedział inny jutuber - gravel to głównie szutry, nieco szosy, road plus to głównie szosa nieco szutrów.
A ja potrzebuję pół na pół - nie ma roweru dla mnie ;)
ale ten revolt ma piękną osłonkę na kasecie ;D
No nie wiem. To nie jest pierwszy film z porównaniem, który oglądam i dalej ich nie odróżnię. Może jak podejdę i zobaczę oponę z większym bieżnikiem, to stwierdzę, ze gravel. Ale z tej odległości, gdzie na filmie widać dwa rowery to dla mnie dwa szosowe. No ale rozumiem, że różnice są istotne. Dla mnie podział jest dość prosty. Jest szosa i góral. Cross to taki góral trochę na szosę a gravel to taka szosa trochę w góry. Może nawet nie góry tylko do lasu.
Bo szosę od gravela odróżnia praktycznie tylko opona. Jak ktoś wsadzi cieńsza do gravela to zwykła szosa. A napęd to dość często identyko. Grx zwykle różnią się tym że mają sprzęgło
Nie rozgłaszaj takich informacji, bo po prostu nie masz racji i wprowadzasz ludzi w błąd.
Fajny road plus do 6k?
Podpinam się pod to pytanie ;)
Panie Janie! Czy nie produkowany dziś giant anyroad zaliczyłbyś do graveli, czy do road+?
Z szosą to ten rower nie mial za wiele wspólnego:) Protoplasta graveli w GIantacie, a nawet z ukłonem w stronę rowerów fitness (geometrię dzielił chociażby z Fastroad).
@@DobreroweryRUclips czyli można powiedzieć, że anyroad to fitness z barankiem?
Jakie są przykładowe modele rowerów typu road plus,.oprócz Giant Defy ?
Giant Contend AR, Trek Domane w wersji karbonowej i aluminiowej, Superior X-Road, Rondu HVRT, jest też Rose Backroad i wiele innych - na rynku jest coraz więcej rowerów o "szosowej" geometrii z miejscem na szersze opony.
Dżizas, kto ustawiał te kierownicę i klamki? Przecież to wygląda jak antyreklama sklepu.
Może rzecz w tym, ze jeszcze nikt ich nie ustawiał
Otóż to - to nie są jeszcze rowery przygotowane do jazdy, a wyciągnięte z kartonów/z wieszaka z poskręcanymi kierownicami.
Co tam masz na rękawie?
„Bardzo przezywa nagrywanie” 😂😂😂
Na jakiej ulicy jest ten sklep w Krakowie?
Google nie boli bo sklepy są tylko dwa więc szansę masz 50 na 50
2:00 To się nazywa parcie na szkło xD
Początek filmu. Ja zastanawiający się przez minutę co do cholery masz przyklejone na łokciu..... ;)
W endurance zaczęły się pojawiać dodatkowe mocowania na bidon czy torebkę. Chętnie powitałbym je na pokładzie mojego rumaka razem z demontowalną osłoną dolnej rury - jak w gravelu.
Dlatego wybrałem rower na T, choć droższy, niż rower na G. 😁 I jestem póki co zadowolony.
@@andredo4880 Witaj w klubie Domane 😁
Pytanie do znawców: co wybrać: topstone 1 na grx 800 czy Orbea terra na grx 400 ( 600 zł tańsza). Obydwa Alu.
Skąd wynajdujecie takie cuda techniki których w Polsce pewnie nawet nie naprawisz jak się złamie hak
@@labedzp ale który z tych dwóch masz na myśli, że to wynalazek ?
@@mikomiko6086 no raczej nie mam żadnego ale już łatwiej naprawisz tribana niż jakąś orbeę
@@labedzp orbea to znana marka i widzę, że w kraju coraz częściej się pojawia, ale nie na tyle żeby znaleźć rzeczowe recenzje na RUclips
@@mikomiko6086 no a się dziwisz jeśli orbea nie ma dystrybutora w Polsce a na to to niestety trzeba myśleć
dla mnie nie ma lepszego roweru niż gravel . Jeżdzę 100% po asfalcie ale jestem lalusiem to wybrałem gravel bo w gravelu mogę załozyć porządne błotniki bo jest miejsce by je zamontować.
za 15 lat będziesz młodego oglądał w Tour De Pologne i biegał za nim za autografem ...
Jan Frajdewicz 😋
ale ta plastikowa osłona przy kasecie kłuje w oczy, w tribanie za niecałe 3000zł tego nie ma a w karbonowym "markowym" jest i wygląda to okropnie, sensu tez nie ma, prędzej kłopot sprawi
Janku jakie opony wybrać?: 20,21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,31,32,33,34,35,36,37,38,39,40,41,42,43,44,45,46,47,48,49,50mm?
Nie wiem co bym ze sobą zrobił, gdybym aż tak bardzo nie miał co ze sobą robić w niedzielny wieczór:
@@DobreroweryRUclips Nagrać N-ty filmik o różnicy miedzy gravelem a endurance?
To trochę zajmie, bo ten jest pierwszy, ale pożyjemy, zobaczymy - jak wszystkie mają się tak dobrze klikać i docierać do tylu osób, to może dam się namówić!
Trek al 3 to bardziej szosówka czy gravel? Opony 32mm
To oczywiście szosa endurance, ale kiedy założysz opony 32 już masz gravel. ;) Za chwilę pojawią się kolejne "odmiany" szosowek do jazdy po błocie, łące, górach, piasku, itd. i już można zarabiać na fajerach, którzy uwierzą, że to coś innego niż zwykła szosa na szerszych oponach. Dla mnie paranoja.
Faktycznie maly wygral ;) taki ladny rowerek i jazda po blocie o nie to nie dla mnie :)
Pozdro dla gwiazdy drugiego planu.
Majac juz mtb czy dobrego crossa bezpieczniej kupic szose + bo trudno w trybie asfaltu bardzo szybko pocisnac gravelem 1x z blatem 40, gdyby jeszcze kaseta byla od 10 jak w mtb 1x12, a nie standardowo od 11. Byc moze nie zalapie ktos bakcyla na smiganie barankiem w ciezkim terenie i road + zostanie wtedy wygodna moze jedyna szosa, bo przejdzie nam ta moda, trendy fanaberia po kilku glebach w terenie i mega wytelepaniu dupska, kregoslupa, rak... Dlaczego nie jest kreowana moda na lekkie fulle xc i trailowe odpowiednie na kazdy teren od asfaltu po zablokowaniu amortyzacji poczynajac? To takie fajne rowery. Cena fulla mtb z nizszej polki jakby adekwatna, a cena dosc podstawowych graveli, road + z kosmosu wzieta.
Mam gravela z przed 3 lat i fulla z tego roku, gravel był tańszy o 2,5k (obecne ceny). I to były jedne z najtańszych rowerów alu jakie można było kupić. Szutrówka jest fes uniwersalna i można ją tak zmodyfikować, że pojeździsz i z szosami i z MTB, fulem z szosami nie pojeździsz. Takie jest moje zdanie po 3 latach użytkowania krajowego gravela i miesiącu francuskiego fulla 🚴
Większości Polaków nie ma dostępu na trasy dla fulla .Jak już ma to kilka na krzyż .Od cholery ludzi jeździ na fullach gdzie ja cisnę sobie moim rowerem miejski na 32 c bez problemu .
@@Techpriest01010 miałem sztywniaka i miałem 2 fule z małym skokiem na kołach 26 i znów szukam fulla tylko z 29 kołami i nowego, jeździłem nim głównie las, szuter, i wygoda oraz kręgosłup się cieszy że go nic nie boli.
@@robertdw1212Wroce moze do tematu bez dygresji o wyzszosci mtb nad gravelami i road plus. Z uwagi na naped 1x w wielu gravelach, nie zrobimy z tego rownie szybkiej szosy po zmianie opon np na 28mm, bo nie bedzie odpowiednio twardego przelozenia, natomiast lepiej to wyglada z grx 2x. Zatem wolalbym taki naped w gravelu, byloby dobrze tez zeby byl lekki i geometria zblizony do szosy, a nie jakiegos cudaka jak drabiniasty stalowy marin wyprawowy. Sa bardzo lekkie gravele karbonowe bez kosmicznej ceny, ale np taki Romet Nyk ma naped 1x apex i bylby problem z maksymalna szybkoscia, trzeba by do niego poszukac kasety sram od 10 zebow zachowujac system 1 do 1 i byloby znacznie lepiej, mozna wtedy pruc 50 km/h bez mega mlynka. Ostatnio podobaja mi sie dosc lekkie szosy, ale niedrogie, czyli nawet przestarzale troche jak romety karbonowe, po prostu wiem ze taka bedzie smigac i dobrze, lzej podjezdzac, ale rzadko to road plusy, zatem bylaby niewola waskiej opony i raczej hamulcow szczekowych
@@Techpriest01010 Tylko oni moga zjechac z gladkiej drogi gdzie chca, a ty nie. Oni sa wolni, a ty zniewolony ograniczonymi mozliwosciami swojej maszyny w terenie. Ludzie robia bardzo dlugie trasy na lekkich fullach, np ultramaratony teoretycznie gravelowe i niekiedy wygrywaja je czy osiagaja dobre wyniki goscie na mtb :) Gravelowcow wykancza tam ciezki teren typowo pod mtb mimo ze impreza gravelowa i telepanie np na brukach.
Zrobicie materiał o ebike do 20 tys zł ?
Zakładam do szosy endurance szersze opony i już mam road+ ? Producenci wiedzą jak kosić $. ;)
A założysz do swojej szosy endurance opony 38 mm?:> I w jaki sposób zastępowanie podstawowych modeli w których dało się zmieścić max 25-28 mm modelami podstawowymi, w których da się (co wcale nie oznacza, że trzeba) zmieścić szerszą oponę, ma być sposobem na "koszenie $"?:)
Zakładam z powodzeniem 32C i zrobiłem też próbę z 38C. Weszły (domane AL3 2018). Uważam, że jeśli rower ma być szosowy, niech taki będzie. Jak chcę pośmigać na drogach szutrowych, wskakuję na mtb, ewentualnie na crossa. Jazda szosowka zwana gravel z kierownicą typu baranek po drogach szutrowych mija się z celem i koncepcją choćby samej kierownicy baranek.
@@mk2520 podzielam w 100 %. Modyfikowane genetycznie szosy są mało sensowne. Szosa ma jeżdzić po szosie, i tyle. Na szutry i umiarkowany teren najlepsze są wg. Mnie crossy. Ale teraz przy wszechobecnej modzie na gravele mało kto o takich rowerach pamięta...
Interesuje mnie Cube nuroad EX. Czy ten rower jest warty uwagi w cenie do 7000 zł? Ma pełny GRX.Czy ktoś miał kontakt z tym rowerem?
Ja mam ale jeszcze nie jeździłem bo czasu brak. Wygląda dobrze i solidnie. Napiszę w przyszłym tyg jakie wrażenia z jazdy 😁
Testy sklepów rowerowych są super, bardzo obiektywne
Polecisz jakieś ciekawe? Chętnie obejrzę test jakiegoś sklepu!
@@DobreroweryRUclips czemu swoich nie obejrzysz?
Ale ja nie testowałem żadnego sklepu :
@@DobreroweryRUclips przestań bo puszczą mi zwieracze
A czyje testy są obiektywne? Ciekawi mnie to...
Dla 90% będzie to rower trochę na szutry trochę na drogi i tyle. Wyglądają identycznie tylko opony je różnią. Myślę że niepotrzebnie jest wrzucona nowa nazwa dla tego co już jest.
No nie wyglądają identycznie i nie tylko opony je różnią. Szosa jest jednak lżejsza i lepiej się zbiera. Rodzaj napędu, szerokość kierownicy, to też robi swoje.
@@kuba6156 jednak są to raczej kwestie zależne od "kierowcy". Jak tak dalej pójdzie to każdy nowy model będzie przedstawicielem nowej grupy na którą nazwa się znajdzie bez problemu.
@@gawd35 No nie, to nie są kwestie zależne od kierowcy. Ten sam kierowca na dwóch różnych rowerach będzie się zbierał inaczej. A co do kategoryzacji, to dla totalnego laika pewnie to nie ma znaczenia, ale dla kogoś kto już zauważa, czy jeździ 80% w terenie i 20% po asfalcie, czy na odwrót, ma to jak najbardziej sens. Sam właśnie zmieniam gravela na road plus, bo to dużo lepiej odpowiada mojemu jeżdżeniu.
Ale za te klamkomanetki to mechanik powinien dostac po premii
Proszę, nie pokazujcie rowerów 1/12 bo to największy shiiit jak widziałem.
Kupiłem używanego tribana 500 z 2018, założyłem opony 38c, bagażnik, sakwy(tak jest miesce na to). Wydałem na całość 900 zł i zapierdalam jak gravelem za tysiące złotych:)
aaa już kumam co to gravel- bełkot marketingowy, ściema, wciskanie bananowej młodzieży gówna. mieć rower do każdego zastosowania? uuu drogo...
Z gravela zrobisz road plusa (co sam uczyniłem), a z road plusa gravela nie ulepisz.
Jak gravel z napedem 1x na szose sie nie nadaje zabardzo. Słabe stopniowanie i jak ktos jezdzi kadencyjnie i nie ma nogi to słabiutko na asfalt. Pojedziesz ale nie jak na szosie z napedem 2x
@@mariuszkalinowski960 Jak się uprzesz to albo dasz tarcze 45 albo dwa blaty .Kolega wyżej ma rację .Miejsca na oponę się nie zrobi
@@Techpriest01010 Miejsce na oponę to nie wszystko. I nie każdy potrzebuje tego samego... A ja np. właśnie pozbywam się gravela i kupiłem road plusa... I właśnie dlatego, że zmiana opon nie zmieni jeszcze charakteru roweru.
Gravel to odpowiednik Suv-a. Nie ma sensu ale moda robi swoje.
@Łukasz Tkacz spisałeś się, żeby udowodnić mi brak racji, a ostatnim zdaniem mi ją przyznałeś...
Aaaaa zresztą - każdy kto ma gravela sam dobrze wie, jak bardzo jest to nieprawda:)
@@DobreroweryRUclips szkoda, że usunąłeś pierwotną odpowiedź. Bardzo szkoda. Czyżby przyszła świadomość, że może przez to spaść reputacja i przez to sprzedaż firmy?
@Łukasz Tkacz No ty widzisz a inni nie zobaczą. Dlaczego?
gravele to nie moda a strzał w 10, już nigdy nie przeminie
Jaki atencjusz z kaszojada xd
Wciskanie ludzią rowerów, jak wejdzie opona to śmigać i nie słuchać naciągaczy.
A jak nie wejdzie to kto naciągnie???
@@DobreroweryRUclips A jak nie wejdzie to musisz iść do księdza on ci nasmaruje ;), to wtedy kupujesz 7 rowerów i masz do wszystkiego a producenci ręce zacierają, a jeszcze masz kolarzówkę z geometrią ramy na płaski teren i w góry nie wiem czy wiedziałeś ;)
Nie no to nie może być to samo bo wtedy przecież ludki nie miały by powodu kupować dwóch rowerów, a przecież producenci już myślą o rowerkach typu boggy - od angielskiego bagienko - nie wiem czy słyszałeś, w rurce kierownicy mają być umieszczone magnesy neodymowe a do kompletu rękawice z wkładkami stalowymi, rower ma zapewnić nieosiągalny do tej pory chwyt na kierownicy - jak już się przylepisz to zostajesz na rowerze, nawet nie masz jak nagrywać filmików na yt, no chyba że rączki wyciągniesz z rękawic - rękawiczki oczywiście zostają na kierownicy. Musisz to mieć...
Czasem mam wrażenie, że wolny rynek i słowo takie jak "wybór", "wolna wola" to ogromne zagrożenia dla pewnego rodzaju mentalności, która najlepiej sprawdziłaby się ze 40 lat temu, gdzie nie ważne co chciałes, to i tak kupowałeś to, co było i maluchem ciągnąłeś przyczepę Niewiadów.
@@DobreroweryRUclips weź pomyśl zanim napiszesz... slowo klucz: co to jest skrajność, co to jest sztuczne tworzenie potrzeby, ty chcesz sprzedać, przyklepiesz wszystko.
Drogi homo sovieticusie - ja nic nie chcę sprzedać. Ja chcę jeździć na rowerze, którego potrzebuję, a nie męczyć się na czymś, co w 50% nie pasuje do moich potrzeb tylko dlatego, żeby tacy jak Ty nie marudzili, że to "sztuczne tworzenie potrzeb". Moje potrzeby nie są sztuczne!
@@DobreroweryRUclips ja nie powiedziałem, że uzasadniona różnorodność jest zła, ale pozwolę sobie przypomnieć redaktorowi, że to właśnie w komunie z braku pomysłów na zabetonowanie i totalnego zastoju sprzedawano malucha z bagażnikiem dachowym jako wersje turystyczną, a z przyklejonym małym spojlerem maluch był sprzedawany już jako SPORT, a ze zbiornikiem z wodą na dachu był już to wóz strażacki. Dokładnie jak Pan zauważył, wracamy do PRLu, że też są ludzie, którzy się dają na to nabierać, ale jakby nie patrzeć w koło - komuna wróciła i o zgrozo, rozpanoszyła się na dobre w grupie 40+ zaraz po 60+. Oczywiście, że jest różnica między mtb a rowerem szosowym, ale żeby na siłę szukać różnić między przełajem a gravelem i znajdować ją... w ilości mocowań na bidony??? Może i te potrzeby nie są sztuczne, ale jaka szkoda, że Pan nie zauważa, że takie typowo konsumpcyjne. Prosiłbym w takim razie o film z wyjaśnieniem fenomenu i realnej potrzeby zakładania butów gravelowych - już Pan pewnie takie posiada domniemam? A okulary gravelowe? a skrapetki gravelowe? co z nimi?? słyszałem, że nie da się bez takich jeździć.. no i kto tu jest homo sovieticus?? Pomijam już że siedzi Pan w branży komunistycznej i jej broni - jak zaciekły bolszewik (haha), to za byłego ZSRR reklamy telwizyjne biły rekordy popularności a w sklepie towaru nie było. Ile dzisiaj u Pana w sklepie będę czekał na wymarzony rower? rok? dwa? Czy po prostu mam kupić to co jest na stanie i cieszyć się że w ogóle udało mi się cokolwiek kupić? I co redaktorze? Nie głupio Panu?
W moim sklepie nie będzie Pan czekał na pewno, gdyż ja w żadnym nie pracuję:>
powiem krutko co wam przeszkadza to dziecko za szklem
Dżeant
Z Ukrainu j estem.
Młody wygrał 😂
Ale wkurwiający bachor...
Szosówka to nie rower tylko wariactwo
Można gnać bez sensu jeżdżę tylko mtb i mi wystarczy
Moja średnia prędkość to 13 km
Najszybciej jechałem to 40 km
Intensywna celowa jazda średnia prędkość wrasta do 20-25
Gdyby jeździł szosówką prawdziwych płaskich drogach bez wstrząsów maksymalna prędkość to 60 km a średnio to 15 - 30
Lubię jeździć wolno i bez trzymanki po wertepach