dzień dobry, witam Szanowny Panie Kolego na wstępie fajnie, że samemu próbujesz coś zrobić ale proszę - zaznaczyć na wstępie pana filmu że prezentuje pan Kolega własną robotę (i jeżeli ktokolwiek uzna to za prace zgodną z obowiązującymi normami bezpieczeństwa - to jego prywatny problem) Ogólnie mało znajdzie sie odważnych fachowców aby poprowadzić instalację w układzie zamkniętym - CHYBA że zostanie wykonana ona z zastosowaniem odpowiednich form zabezpieczania instalacji. w kotłach opalanych paliwem stałopalnych zaleca się budowę instalacji w układzie otwartym i pewnie w pana DTR kotła taka była wzmianka wytłuszczonym drukiem. Przedstawiony w pana materiale "zawór antykondensacyjny" zapewnia wyłącznie ochronę powrotu czynnika kotła, to tylko jak zawsze mylony temat - czyli nic innego jak ochrona powrotu czynnika(zastosowanie rozwiązań np zaworu ATV z nastawą tempitp.) zapomina pan o istotnej w układzie zamkniętym ochronie przeciw przeciążeniowej czyli ochronie termicznej kotła - nie ochronie powrotu (zastosowanie wężownic WZS, zawów TAS, DBV, BVTS)? Niektórzy z producentów kotła przyjmą gwarancje wyłącznie w przypadku zastosowania "pewnych rozwiązań wskazanych w DTR kotła - np w układzie zamkniętym stosować właściwie dobrane naczynie przeponowe + zawory bezpieczeństwa oraz np. wężownica schładzająca " Panie kolego przed pompami tylko dodam że warto dawać filtry skośne lub lepiej zawór odcinający z filtrem skośnym przed pompą jako jej ochronę za pompą zawór zwrotny lub śrubunek z zaworem. na "tzw osprzęcie np bufory, zasobniki, naczynia i ine" .. warto dawać śrubunki oraz zawory odcinające - tam gzie to dozwolone. - jak chce kolega potem wymontować uszkodzony bufor skoro wg widoku z filmu wkręcona jest tylko redukcja i kolna (widok z 10:29) - ogólnie dla wygody montuje się śrubunki zaraz na wyjściach - no chyba ze dalej Masz to zamontowane i nie widać tego w materiale. Są też inne kwestie instalacyjne bezpośrednio wpływające na efektywność kumulacji ciepłą bufora, ułatwiające serwis, ewentualną wymianę ale trudno się odnieść bo materiał pokazuje tylko znikomą część instalacji. pozdrawiam
Instalacja jest wykonana zgodnie z instrukcja producenta. W niej producent informuje ze stosując sterownik z miarownikiem kocioł zostaje zabezpieczony przed przegrzaniem. I wtedy nie trzeba montować dbv w instalacji z buforem. I dzięki temu też może bezpiecznie być zainstalowany w układzie zamkniętym. Za filtr skośny robi separator przed pompami. Pozdrawiam
Dodatkowo dopowiem że przepisy mówią że instalacje w których niema możliwości wygaszenia muszą mieć zawór dbv. A stosując sterownik on natychmiastowo wygasza kocioł że względu na jego budowę odcinając powietrze do paleniska.
Dużym błędem jest jeszcze barak obejścia grawitacyjnego dla zaworu i pompy na powrocie do kotła. W prezentowanej instalacji przy braku zasilania ( w trakcie palenia w kotle) nie będzie przepływu pomiędzy kotłem a buforem. I mamy boom. Ponadto instalacja kotła na paliwo stałe z buforem w systemie zamkniętym, też może spowodować boom np. przy awarii naczynia przeponowego i zaworu bezpieczeństwa. Układ otwarty (pomiędzy kotłem a buforem ) w takiej instalacji jest najbardziej bezpieczny i nie zawodny. Pozdrawiam
Elementy zabezpieczające powinny przechodzić kontrolę poprawności działania. Naczynie kontroluje się poprzez wskazania ciśnienia w układzie i powietrza w membranie a zawór bezpieczeństwa się testuje przez przekręcenie go. W ten sposób się sprawdza układ
OK, przy buforze pewnie tak jest, a jaką temperaturę poleciłby Pan przy kotle na drewno Atmos DC 18 S, starej "grubej" instalacji (20 m rur o średnicy 8 cm w piwnicy), z 10 żeliwnymi 15-20 żeberek grzejnikami na 2 piętrach? Wszystko bez buforów i zaworu kondensacyjnego. Tylko jedna pompa przy powrocie. Chodzi mi o temperaturę wyjścia z kotła przy której włącza się pompa co. Tak by kocioł najmniej cierpiał od różnicy temperatur.
Ja zamontowałem zawór termostatyczny tak jak ty masz 65 stopni i podgotowywało wodę bo był za krótki obieg przeniosłem zawór pod bufor wydłużając krótki obieg i jest ok.
@@jaktorobie Miałem afrizo w rękach ale Herz wydał mi się solidniej wykonany przy normalnej pracy nie gotowało ale jak dokładałem opału dałem krótki obieg bulkneło i zapowietrzało układ.Nawet zmieniłem wkladkę z 65 na 55 Stopni to znów kocioł nie mógł się rozbujać.
Pomimo tego że mam zawór 55 stopni to przy rozpalaniu potrafi sie otworzyc przy 45 stopniach i wychładza piec jak dla mnie to lipa przymierzam sie do wymiany po sezonie na zawór z siłownikiem elektrycznym i podpiecie pod sterownik
Witam. Wciąż tylko certyfikat 5 klasy i że masz na to papiery. Zastanawiam się czy palenie drewnem iglastym jest dobre czy tylko tanie w Twoim przypadku . Po co kocioł z papierami jak opał dziadoski. Kup porządny dąb lub olche sezonowaną .
Stary puknij się w.... I pomyśl. W dobrym kotle może spalać opony smiecie i co tam sobie wymyślisz... patrz spalarnia śmieci. Olśniło? A jak to nie pomaga to poczytaj o działaniu kotła. Ja mam atmos ac25s i iglak spala się super. Druga kwestia poczytaj o kaloryczności drewna i temperaturze i sposobie jego spalania dopiero wtedy zabieraj głos. Z pytaniami i wątpliwościami a nie ze coś Ci się wydaje.
Do kotlow wysokotemperaturowych zgazowujących wskazana sosna ... gdyż w skrócie jęzor ognia ładnie sie spala ... druga kwestia to poczytaj o mechanice spalania iglaka i liściastych... I po trzecie przy właściwym spalaniu tzn piecu wilgotności kalorycznosc jest bardzo zbliżona. Różnica jest tylko w obietosci w stosunku do wagi użytego paliwa. Powiela pan stereotyp z uzywania smieciucha w którym szło w komin... pozdrawiam z Warmii.
1. Największy błąd jaki zrobiłeś jest pokazany w 2:05. Widać przewód zasilający pompę z izolacjami żył na wierzchu. JEST TO ABSOLUTNIE NIEDOPUSZCZALNE i groźne dla życia. Przewód po to ma izolacje by chroniła, gdyby była niepotrzebna, elektrycy zasililiby samymi żyłami izolowanymi. Wiem że istnieją różnicówki i zapewne taką masz, ale to NIE ZWALNIA cię z wprowadzenia przewodu wraz z izolacją do przepustu, w tym wypadku do dławika . Takie wykonanie grozi śmiercią w razie awarii różnicówki i pęknięcia izolacji żyły, a izolacja żyły ma małą wytrzymałość mechaniczną. 3 nie wiem co chcesz osiągnąć obracając ten zawór. Przecież nie wymienisz kotła nie spuszczając z niego wody. 4 Na filmie słabo to widać, ale czy jest naprawdę tyle miejsca by tak tędy wsunąć grzałkę? taka grzałką naprawdę jest dość długa. Aby dom nie zamarzł wystarczy naprawdę niewielka temperatura, ja kiedyś zostawiłem dom nie używany przez cała zimę i "ogrzałem" go bojlerem 60 litrowym z grzałką 2 kW. Piece gazowe mają funkcię takiego ogrzewania by dom nie zamarzł plus kilka stopni C trzymają. 5. Najprostszy sposób poradzenia sposobem z tym problemem, jest zamiana kolanka na trójnik i dodanie odpowietrznika. A przy okazji. Nie wiem dlaczego propagujesz takie bezsensowne wyprowadzenie obiegu CO bezpośrednio na ogrzewanie. Prawidłowe jest pokazane na filmie ruclips.net/video/qjPV1B_xkiA/видео.html w 1:03. Obieg CO ma za zadanie dostarczać wodę o zadanej temperaturze, a nie dawać gorącą wodę z bufora na podłogówke. Krótkie omówienie jest tu ruclips.net/video/l36u7o8g6II/видео.html co prawda tam są sprzęgła, ale z buforem ciepła jest podobnie. Nie puszcza się gorącej wody na podłogówkę.
@@jaktorobie Jak tłumaczy dobór bufora rysowałeś inaczej. Tak to się zgadza. Ale za kabelek, toja bym wsadzał do więzienia. Poważnie. Możesz kogoś zabić.
Pozytywnie, ze gość sam to zrobił, merytoryczności szukac tutaj ? Nie ten kanał! Odnośnie zaworu termostatycznego ochrony powrotu kotła - jakby ten gość miał odrobine rozumu to by wykręcił te śrubkę na jego dole i zmienił wkładkę za 25 zł na temp wyższa. Ale nie - lepiej zastać internet takimi bzdurami, zeby ludziska oglądali i dawali lajki…
Zasada działania jest zupełnie taka sama. Zachodzi sucha destylacja albo tzn pirioliza. Możesz sprawdzić np Atmosa, ma taki model z niebieską obudową. Zgazowuje i węgiel i drewno. Nie widzę problemu.
@@aleksander1610 bo weszły nowe przepisy i by dostać na nie dotacje musiał być jedno paliwowy. Ale ja kupiłem gdy miał certyfikację na oba paliwa i konstrukcja jest nie zmieniona
Kotłownia i Piec/Kocioł MPM DS
ruclips.net/p/PLxzKDapHM3yayCCBWF5nhMF-M0mjClDaG
--------------------
Instalacja Centralnego Ogrzewania C.O
ruclips.net/p/PLxzKDapHM3yZTy06RJBf2lpSoSMmO0tmT
--------------------
Bufor ciepła
ruclips.net/p/PLxzKDapHM3yaIAHyHjQod7UN8qtG1KdUL
Gdzie zabezpieczenie pompy ? Czyli filterek 😉
@@damianwojcik8670 jest separator przed pompą
Dużo oglądałem i powiem krótko.
Najlepszy kanał.
Zero pieprzenia.
Krótko fachowo konkretnie merytorycznie.
Gratulacje 🤓
Prosto i Jasno😄
Grzelke ustawić żeby grzała w taniej taryfie G12 w wyznaczonych godzinach przez dostawcę energi elektrycznej i też będzie oszczędzanie 👍😀
dzień dobry, witam
Szanowny Panie Kolego na wstępie fajnie, że samemu próbujesz coś zrobić ale proszę - zaznaczyć na wstępie pana filmu że prezentuje pan Kolega własną robotę (i jeżeli ktokolwiek uzna to za prace zgodną z obowiązującymi normami bezpieczeństwa - to jego prywatny problem)
Ogólnie mało znajdzie sie odważnych fachowców aby poprowadzić instalację w układzie zamkniętym - CHYBA że zostanie wykonana ona z zastosowaniem odpowiednich form zabezpieczania instalacji. w kotłach opalanych paliwem stałopalnych zaleca się budowę instalacji w układzie otwartym i pewnie w pana DTR kotła taka była wzmianka wytłuszczonym drukiem.
Przedstawiony w pana materiale "zawór antykondensacyjny" zapewnia wyłącznie ochronę powrotu czynnika kotła, to tylko jak zawsze mylony temat - czyli nic innego jak ochrona powrotu czynnika(zastosowanie rozwiązań np zaworu ATV z nastawą tempitp.) zapomina pan o istotnej w układzie zamkniętym ochronie przeciw przeciążeniowej czyli ochronie termicznej kotła - nie ochronie powrotu (zastosowanie wężownic WZS, zawów TAS, DBV, BVTS)? Niektórzy z producentów kotła przyjmą gwarancje wyłącznie w przypadku zastosowania "pewnych rozwiązań wskazanych w DTR kotła - np w układzie zamkniętym stosować właściwie dobrane naczynie przeponowe + zawory bezpieczeństwa oraz np. wężownica schładzająca "
Panie kolego przed pompami tylko dodam że warto dawać filtry skośne lub lepiej zawór odcinający z filtrem skośnym przed pompą jako jej ochronę za pompą zawór zwrotny lub śrubunek z zaworem.
na "tzw osprzęcie np bufory, zasobniki, naczynia i ine" .. warto dawać śrubunki oraz zawory odcinające - tam gzie to dozwolone. - jak chce kolega potem wymontować uszkodzony bufor skoro wg widoku z filmu wkręcona jest tylko redukcja i kolna (widok z 10:29) - ogólnie dla wygody montuje się śrubunki zaraz na wyjściach - no chyba ze dalej Masz to zamontowane i nie widać tego w materiale. Są też inne kwestie instalacyjne bezpośrednio wpływające na efektywność kumulacji ciepłą bufora, ułatwiające serwis, ewentualną wymianę ale trudno się odnieść bo materiał pokazuje tylko znikomą część instalacji.
pozdrawiam
Instalacja jest wykonana zgodnie z instrukcja producenta. W niej producent informuje ze stosując sterownik z miarownikiem kocioł zostaje zabezpieczony przed przegrzaniem. I wtedy nie trzeba montować dbv w instalacji z buforem. I dzięki temu też może bezpiecznie być zainstalowany w układzie zamkniętym. Za filtr skośny robi separator przed pompami. Pozdrawiam
Dodatkowo dopowiem że przepisy mówią że instalacje w których niema możliwości wygaszenia muszą mieć zawór dbv. A stosując sterownik on natychmiastowo wygasza kocioł że względu na jego budowę odcinając powietrze do paleniska.
Dużym błędem jest jeszcze barak obejścia grawitacyjnego dla zaworu i pompy na powrocie do kotła. W prezentowanej instalacji przy braku zasilania ( w trakcie palenia w kotle) nie będzie przepływu pomiędzy kotłem a buforem. I mamy boom.
Ponadto instalacja kotła na paliwo stałe z buforem w systemie zamkniętym, też może spowodować boom np. przy awarii naczynia przeponowego i zaworu bezpieczeństwa. Układ otwarty (pomiędzy kotłem a buforem ) w takiej instalacji jest najbardziej bezpieczny i nie zawodny. Pozdrawiam
W przypadku braku zasilania kocioł się wygasi przez odcięcie dopływu powietrza.
Elementy zabezpieczające powinny przechodzić kontrolę poprawności działania. Naczynie kontroluje się poprzez wskazania ciśnienia w układzie i powietrza w membranie a zawór bezpieczeństwa się testuje przez przekręcenie go. W ten sposób się sprawdza układ
@@jaktorobie mi wywaliło paręnaście litrów glikolu bo....padła pompka. Poszło wszystko zaworem bezpieczeństwa. Fakt bez bufora
@@swietnymikoaj6584 i w takich przypadkach tak ma to działać
@@jaktorobie nie wybuchło i to super. Ale ile sprzątania (mgła z glikolu)- nie polecam. Teraz zamontowałem schladzajacy zawór
Co do cofki wody z bufora, to czy nie blokuje jej zawór termostatyczny, kt. zamknie się jak woda ostygnie?
A czy nie da się wymienić wkładkę termostatyczną w tym zaworze na inną o wyższej temperaturze ?
Tak można. Ale ciężko z firmą Ottone się dogadać
A do afriso bez problemu idzie dostać
Witam - czy jesteś w stanie rozrysować swoją kotłownię na schemacie ?
ruclips.net/video/YkR_3BhGRa8/видео.html proszę
OK, przy buforze pewnie tak jest, a jaką temperaturę poleciłby Pan przy kotle na drewno Atmos DC 18 S, starej "grubej" instalacji (20 m rur o średnicy 8 cm w piwnicy), z 10 żeliwnymi 15-20 żeberek grzejnikami na 2 piętrach? Wszystko bez buforów i zaworu kondensacyjnego. Tylko jedna pompa przy powrocie. Chodzi mi o temperaturę wyjścia z kotła przy której włącza się pompa co. Tak by kocioł najmniej cierpiał od różnicy temperatur.
Ja zamontowałem zawór termostatyczny tak jak ty masz 65 stopni i podgotowywało wodę bo był za krótki obieg przeniosłem zawór pod bufor wydłużając krótki obieg i jest ok.
U mojego taty też założyłem tak jak u siebie 65 zawór termostatyczny i jest wszystko ok nic się nie gotuje
@@jaktorobie Może to zależy od zaworu ja ma Herz Teplomix jak go dałem pod bufor jest spokój .
@@tomaszk6061 ja u taty montowałem afriso i działa super
@@jaktorobie Miałem afrizo w rękach ale Herz wydał mi się solidniej wykonany przy normalnej pracy nie gotowało ale jak dokładałem opału dałem krótki obieg bulkneło i zapowietrzało układ.Nawet zmieniłem wkladkę z 65 na 55 Stopni to znów kocioł nie mógł się rozbujać.
Czy można się z Panem jakoś skontaktować? Miałabym z mężem parę pytań . :)
Jaki masz kocioł mpm bo na allegro piszą że tylko do drewna a do węgla już nie
Wejdź na stronę mam tam są kotły dwupaliwowe i jest mpm 14
Dzień dobry chce kupić z dotacja czyste powietrza kocioł zgazowujący drewno Czy można tam palic węgiel z drewnem
Pomimo tego że mam zawór 55 stopni to przy rozpalaniu potrafi sie otworzyc przy 45 stopniach i wychładza piec jak dla mnie to lipa przymierzam sie do wymiany po sezonie na zawór z siłownikiem elektrycznym i podpiecie pod sterownik
A co oznacza "zawór wbudowany " w menu instalatora i jaka powinien mieć temp ustawioną? Ktoś wie?
A musi być ten zawór 3 drożny? Znam parę osób nie mają takiego zaworu, ale robię do siebie i nie chce błędu popełnić
Stare instalacje otwarte bez buforów mogą działać. Ale instalując bufor jest potrzebny
My nie mamy, nie jest konieczny, zależy jak zbudowany układ i na czym
Szczeże ...gdybys znowu mogl wybrac nowy poec ...wybralbys inny ? Jaki ?dzieki
Fajny też jest setlans selvan ale niewiem czy bym wybrał inny.
Witam.
Wciąż tylko certyfikat 5 klasy i że masz na to papiery.
Zastanawiam się czy palenie drewnem iglastym jest dobre czy tylko tanie w Twoim przypadku .
Po co kocioł z papierami jak opał dziadoski.
Kup porządny dąb lub olche sezonowaną .
Powiem ze spałam to drewno bez dymu z komina. W wielu filmach na moim kanale to udowadniam. Więc jest czyste i tanie spalanie w wysokiej temp spalania
Stary puknij się w.... I pomyśl. W dobrym kotle może spalać opony smiecie i co tam sobie wymyślisz... patrz spalarnia śmieci. Olśniło? A jak to nie pomaga to poczytaj o działaniu kotła. Ja mam atmos ac25s i iglak spala się super. Druga kwestia poczytaj o kaloryczności drewna i temperaturze i sposobie jego spalania dopiero wtedy zabieraj głos. Z pytaniami i wątpliwościami a nie ze coś Ci się wydaje.
Do kotlow wysokotemperaturowych zgazowujących wskazana sosna ... gdyż w skrócie jęzor ognia ładnie sie spala ... druga kwestia to poczytaj o mechanice spalania iglaka i liściastych... I po trzecie przy właściwym spalaniu tzn piecu wilgotności kalorycznosc jest bardzo zbliżona. Różnica jest tylko w obietosci w stosunku do wagi użytego paliwa. Powiela pan stereotyp z uzywania smieciucha w którym szło w komin... pozdrawiam z Warmii.
Zamiast spuszczać wodę do wymiany zaworu zastosuj zamrażanie rury
Dobry pomysł
a ja wam mówię wszyscy piece wymienią a syf i tak zostanie...
Witaj mam ten sam piec sprawdzałem u siebie mam zawór 55 stopni złóż reklamacje u producenta wg mnie powinni ci wymienic
Złożyłem i powiedzieli że jest wszystko ok
jestem ciekaw jak to wszystko będzie działała w razie jakiejś poważnej awarii gdy braknie prądu.
ruclips.net/video/0Yh9vsjuKN0/видео.html w ten sposób
Gigantyczny błąd - brak zaworów przed i za pompami, w razie awarii pompki - cała woda w szambo.
Spokojnie w śrubunkach mam zawory zamykające
1. Największy błąd jaki zrobiłeś jest pokazany w 2:05. Widać przewód zasilający pompę z izolacjami żył na wierzchu.
JEST TO ABSOLUTNIE NIEDOPUSZCZALNE i groźne dla życia. Przewód po to ma izolacje by chroniła, gdyby była niepotrzebna, elektrycy zasililiby samymi żyłami izolowanymi.
Wiem że istnieją różnicówki i zapewne taką masz, ale to NIE ZWALNIA cię z wprowadzenia przewodu wraz z izolacją do przepustu, w tym wypadku do dławika .
Takie wykonanie grozi śmiercią w razie awarii różnicówki i pęknięcia izolacji żyły, a izolacja żyły ma małą wytrzymałość mechaniczną.
3 nie wiem co chcesz osiągnąć obracając ten zawór. Przecież nie wymienisz kotła nie spuszczając z niego wody.
4 Na filmie słabo to widać, ale czy jest naprawdę tyle miejsca by tak tędy wsunąć grzałkę? taka grzałką naprawdę jest dość długa.
Aby dom nie zamarzł wystarczy naprawdę niewielka temperatura, ja kiedyś zostawiłem dom nie używany przez cała zimę i "ogrzałem" go bojlerem 60 litrowym z grzałką 2 kW. Piece gazowe mają funkcię takiego ogrzewania by dom nie zamarzł plus kilka stopni C trzymają.
5. Najprostszy sposób poradzenia sposobem z tym problemem, jest zamiana kolanka na trójnik i dodanie odpowietrznika.
A przy okazji. Nie wiem dlaczego propagujesz takie bezsensowne wyprowadzenie obiegu CO bezpośrednio na ogrzewanie. Prawidłowe jest pokazane na filmie ruclips.net/video/qjPV1B_xkiA/видео.html w 1:03. Obieg CO ma za zadanie dostarczać wodę o zadanej temperaturze, a nie dawać gorącą wodę z bufora na podłogówke.
Krótkie omówienie jest tu ruclips.net/video/l36u7o8g6II/видео.html co prawda tam są sprzęgła, ale z buforem ciepła jest podobnie. Nie puszcza się gorącej wody na podłogówkę.
ruclips.net/video/PhHSnan-1Qs/видео.html w tym filmie przedstawiam schemat połączenia podłogówki
@@jaktorobie Jak tłumaczy dobór bufora rysowałeś inaczej. Tak to się zgadza. Ale za kabelek, toja bym wsadzał do więzienia. Poważnie. Możesz kogoś zabić.
Pozytywnie, ze gość sam to zrobił, merytoryczności szukac tutaj ? Nie ten kanał! Odnośnie zaworu termostatycznego ochrony powrotu kotła - jakby ten gość miał odrobine rozumu to by wykręcił te śrubkę na jego dole i zmienił wkładkę za 25 zł na temp wyższa. Ale nie - lepiej zastać internet takimi bzdurami, zeby ludziska oglądali i dawali lajki…
Największym błędem jest wybór drewna jako opału
przestań pierdolić ludziom głupoty nie ma pieca który zgazowuje drewno i węgiel jest albo na to albo na to
Mój kocioł posiada certyfikat 5 klasy na drewno i węgiel . Posiadam na to dokumenty. I przedstawiam kocioł który posiadam.
Zasada działania jest zupełnie taka sama. Zachodzi sucha destylacja albo tzn pirioliza. Możesz sprawdzić np Atmosa, ma taki model z niebieską obudową. Zgazowuje i węgiel i drewno. Nie widzę problemu.
Pierwszy hejter sie trafił hehe
@@jaktorobie dziwne dzwoniłem do mpm i powiedzieli że albo jest na to albo na to
@@aleksander1610 bo weszły nowe przepisy i by dostać na nie dotacje musiał być jedno paliwowy. Ale ja kupiłem gdy miał certyfikację na oba paliwa i konstrukcja jest nie zmieniona