Hej, może taki pomysł na odcinek - przejrzyjcie zapowiadane inwestycje z poprzednich 4 odcinków serii i zobaczcie które już zostały zrealizowane i jak finalnie wyszły/spełniają swoją rolę. Może być naprawdę ciekawie zobaczyć po czasie efekty :)
Pamiętam, jak pokazałem Wasz kanał mojemu młodszemu bratu, który ma dużą zajawkę na tematy architektoniczne. Skończyło się tym, że to on stał się widzem numer 1 w rodzinie, a ostatnio widział Waś na żywo na spotkaniu, w międzyczasie zarażając twórczością także mojego ojca. I tak oto przyjeżdżam w rodzinne odwiedziny, a tu już nie tylko brat, ale i tatulo mnie zagaduje "a widziałeś ten kanał fajny o architekturze?". Jeszcze tylko mama została i będziemy w Wigilię oglądać serię o katowickim modernizmie zamiast Kevina.
3:30 Najlepsze, że jak chodzi o inwestycję dla pieszych i rowerzystów z której nie mogą skorzystać kierowcy to zastanawiamy się 20lat i musimy tłumaczyć z kompromisów i gęsto wyjaśniać dlaczego tak a nie inaczej, a jakby to była trasa samochodowa to ten most by tam już stał pewnie od ponad dekady i nikt by nie zadawał pytań i nie narzekał, że coś komuś przesłania XD
@@bartoszg5544Trzy więcej w porównaniu z czym. Pierwsza kładka dla pieszych w Wawie się dopiero buduje a tymczasem od 2000 roku powstały cztery mosty dla samochodów czyli o 4 więcej niż kładek których na razie jest zero. Nie znajduję w faktach potwierdzenia twoich obliczeń. Wręcz przeciwnie przykład Wawy potwierdza dokładnie to co napisałam.
Co do wieżowców są ok. Chodź muszę przyznać, że nie robią na mnie aż takiego wrażenia jak architektura sprzed wieków. To jest zupełnie inny klimat. Co do starych budynków, jestem zwolennikiem ich restauracji, ale z nutką modernizmu, np duże przeszklenia z ukrytymi ramami okiennymi. Nadaje to budynkom niesamowity klimat, luksusu w starej odsłonie, nie można przejść koło nich obojętnie. Robią niesamowite wrażenie, znacznie większe niż wielkie wieżowce.
Jako katowiczanin uważam że jest to już swego rodzaju standard w naszym mieście. Zapoczątkował to oczywiście drapacz chmur, potem haaperowiec, prokuratura, altus, stalexporty, ktw to charakterystyczne akcenty krajobrazu, i bardzo mnie cieszy że tak się to prezentuje. Ciekawe w zasadzie że 100m już raczej nie robi tu wrażenia, a w większych miastach gdzieniegdzie nawet ta granica nie jest jeszcze przebita. Pokazuje to wymownie jak specyficznym bytem są Katowice przez swoją konurbacyjną otoczke. Niestety, wszystko co nastąpiło po ktw to póki co równia pochyła. Cavatina powiedzmy że jeszcze jakoś się broni, ale olimpijska i słoneczna czyli w zasadzie dwa najwyższe budynki w mieście (i wysokościowo i w kontekście ich usadowienia w terenie dużo wyżej niż reszta) to kolejno dramat i potencjalnie szkodliwa nuda. Wojciechowski z atalem poraz kolejny istotnie krzywdzi to miasto, niestety drugi raz akcentem wysokościowym (szare dwa bliźniaki na sokolskiej przynajmniej zupełnie znikają w krajobrazie bo zupełnie się nie wyróżniają, często zapominam że w ogóle tam są). (Choć nic nie przebije plomby na mikołowskiej wstawionej pomiędzy kamienice...). Atal może jeszcze będzie jakoś wyglądał od strony rynku, ale ta ściana wschodnia to jest nieporozumienie, już mamy jedną taką ścianę płaczu na osiedlu odrodzenia na Piotrowicach, swego czasu nominowaną nawet do makabryły. Kompleks zamykający oś alei Korfantego też niestety bardzo mierny. Na szczęście tu wieża zdaje się być mniej szkodliwa niż przyległości w postaci niższych budynków. Bardzo mnie uwiera, że to jest jeden z chyba najbardziej wyrazistych nurtów współczesnej polskiej architektury. Odcienie szarości i sztuczne drewno. Jak wszystkie murapole, atale i inni (zazwyczaj) najbardziej parszywi przedstawiciele "nowej zmiany" w przestrzeni publicznej zaczną marzyć o swoich wysokościowcach - biada nam. Niech zostaną przy swoich 4 piętrach.
14:00 te wysokie budynki jaki i dzielnica pierwsza, która jest zaraz obok już ma problemy. Budynki te są postawione na terenie pokopalnianym czyli właściwie są budowane nad pustą dziurą. I ściany i sufity w tych budynkach pękają a ciekawe co będzie za kilka(dziesiąt) lat i czy nadal będą stać.
Pod miastami fedruje się na podsadzkę lub ugięcie stropu więc nie ma możliwości by była tam pusta przestrzeń, osiadanie gruntu jest stopniowe. Zreszta budynki na terenach górniczych są do tego przystosowane
@@KaczyProceder No okey tylko tam jest już pusta przestrzeń po kopalni. Plus tak wielki i ciężki budynek (a nawet kilka) są bezpośrednio nad nim zbudowany. Wiec nie wiem czy to tak dobre i bezpieczne
To nie Wapno, że kopalnia była na niskich pokładach pod miastem... Jeśli chcesz już pisać jakieś teorie spiskowe to warto zainteresować się bardziej tematem jak funkcjonuje kopalnia ;). I piszę to z praktyki, sam robię na miedzi, od dzieciństwa mieszkam w mieście nad kopalnią, stoją wieżowce i jakoś nie widać by coś się zawaliło. A wydobycie węgla też podobne głębokości, niektóre szyby nawet powyżej 1300 m. @@darekd4822
@@KaczyProceder budynki są przystosowane, ale czy kopalnia wycofując się zachowała wszelkie standardy (+w jakich latach pod centrum przestali fedrować).
co do silver towar poznan, fajnie ze robi sie tzw 'city', bo nie tylko to jest dominanta ale tez np na wierzbiecicach powstal wysoki biurowiec. Kleka tego 'city' jest to ze leży w podjesciu drogi ladowania samolotów wiec nic nigdy naprawde wyoskiego nie powstanie. W mojej ocenie architekci/projektenci powinni bardziej wyrazac swoja kreatywnosc w projekty ciekawe pod wzgledem i orginalnosci bryły skoro i tak nie moga pierzyć sie w góre, Bałtyk na kaponierze to dobry przykład
Myślę, że wielu osobom podoba się to że w Poznaniu nie ma bardzo wysokich, dominujących nad otoczeniem drapaczy chmur. Podobnie jest w wielu europejskich miastach jak Berlin czy Kopenhaga. Nie wiem skąd ten pęd do tego żeby budować jak najwyżej.
W Szczecinie mamy świetnego Konserwatora Zabytków. Może dlatego Inwestorzy się nie boją? :) zwróćcie uwagę na Starą Olejarnię, to też może być perełka. Stara drukarnia, stara olejarnia, tylko Szczecin młody ❤
Dobry wieczór, przez wczorajszy filmik zapomniałam otworzyć Wam drzwi (serce i umysł) od razu po dzwonku ;) Widząc powiadomienie pomyślałam, ale DOBRA IDEA żeby filmiki były dzień po dniu ;) Pozdrawiam wszystkich.
odnosnie kladek - skad wziela sie moda na biale kladki? a to omawiany projekt, czy to "nowa" kladka w Gdansku, nawet w Dublinie najnowasze tez sa biala. Troche juz jest tto zbyt powszednie i wszechobecne. Przynajmniej ma fajny ksztalt :)
Andersia Silver pokrywa się stopniowo szkłem i wygląda całkiem schludnie. Widoczny jest jednak kontrast pomiędzy nią, a Starym Browarem zaraz obok. Cudownie było was poznać w wyborczą noc w Poznaniu!
Od strony Parku, z poziomu ulicy Krysiewicza wygląda nawet całkiem imponująco. Co ciekawe, fasada nie jest cała szklana, ale ma metalowe, wertykalne ornamenty. Projekt nie robi szału, ale dzięki swojej prostocie może się dobrze zestarzeć. Projekty wieżowców mieszkaniowych, które przedstawiliście w Katowicach, znacznie gorzej bedą się starzeć, przypominają mi to trochę tą przerysowaną architekturę rzeszowskich wieżowców, które już teraz wyglądają komicznie... :)
Żałuję, że nie są budowane nowe inwestycje w stylu barokowym, renesansowym, rokoko tylko zawsze jest mowa o restaurowaniu starych budowli. Szkoda, że w grę wchodzi tylko beton, a cegła odeszła w niepamięć. Co ja bym dał, żeby kładka nad Wisłą była w stylu przemysłowym lub barokowym. Jak pięknie mogłaby wyglądać gdyby była podobna do mostu Zwierzynieckiego lub Grunwaldzkiego we Wrocławiu lub starego mostu Krakusa w Krakowie.
jako Poznaniak moje nastawienie do nowego najwyższego budynku jest nijakie. Bo budynek nijaki. 100 parę metrów na nikim wrażenia nie robi, ani nie ma nic w sobie ciekawego, ani okolicy nie upiększa. Ogólnie to co się buduje lub ma być budowane w Poznaniu to esencja nijakości jak np Nowy rynek, muzeum powstania wielkopolskiego czy pomysł na Dziurę Toruńską. Jeszcze planowany jest teatr muzyczny, ale on już nie jest nijaki, a po prostu jest fatalny
Pojawił sie typowy Poznaniak maruda, proponuje przypatrzeć sie jaką nijakością zabudowywany jest np Kraków. Nie znajdziesz tam nic na poziomie NR czy Bałtyku. Sam SIlver dobrze siedzi i dopełnia założenie urbanistyczne, elewacji ma typową dla Warszawskich wieżowców, a do tego fajną schodkową bryłę zamiast dziwnych owalnych kształtów, które bardzo szybko sie starzeją.
@@aryon55 w Krakowie ludzie chwalą nowego szkieletora, ale mnie on się akurat nie podoba. A tak to nawet nie kojarzę jakichś większych, nowszych inwestycji.
@@aryon55 ' elewacja typowa dla Warszawskich wieżowców' to raczej nie jest zaleta, bo te warszawskie szklaki są strasznie nudne i pretensjonalne. Każdy fan architektury tylko czeka na wieżowiec w stolicy który odchodzi od schematu 'szklany kloc' i urozmaici ten smętny bezbarwny skyline.
@@robb264 Zgadzam sie ze w Warszawie jest juz za duzo podobnych do siebie szklanych wież o niezbyt wyszukanej archi od Ghelamco, ale w Poznaniu to w zasadzie pierwsza. Chodzi mi bardziej o to ze Poznaniacy krytykują za mocno własne miasto mówiąc ze u innych to jest lepiej. Szkieletor w Krakowie jest ok, ale szklany dach bym zmienił, jednak tam powstały tez niższe budynki , które sa koszmarnej jakości.
Poznań, jedno z najbardziej spójnych urbanistycznie i architektonicznie miast w PL. Architektura ogólnie kilka półek wyżej niż przeciętna krajowa - na pewno znacznie lepsza od współczesnego chłamu z Krakowa. Mając powyższe na uwadze mimo wszystko uważam Unity Tower za najlepszy wieżowec ostatniej dekady (sama wieża, reszta kompleksu rozczarowująca). Neo Art Deco>>>>wszelkie warszawskie szklaki razem wzięte.
mocno trzymam kciuki za Zamość i pałac, kościół franciszkanów pokazuje, że da się to zrobić dobrze. i nie wiedziałem, że attyki na ratuszu to całkiem świeża sprawa, faktycznie!
Nie jestem pewny co do kamienic Ormiańskich, ale ratusz chyba już w okresie XX-lecia międzywojennego poddano przebudowie przywracając attyki. Ogólnie wbrew pozorom Zamość był mocno zdewastowanym zaborami miastem. Praktycznie wszystkie obiekty zabytkowe (synagoga, kościoły, ratusz, akademia, fortyfikacje, część kamienic) przeszły w ostatnich 80-90 latach gruntowne przebudowy przywracające zatarte cechy stylowe. Z tych dużych i widowiskowych został właśnie Pałac Zamojskich jeszcze do przebudowy.
Kladka w Krakowie totalnie przeskalowana, wciśnięta na siłę, uwzględnia bardziej interesy turystów niż mieszkańców, można by tak długo wymieniać. Do tego organizacja bulwarowej jest w tragicznym stanie, na kolejne miesiące część zostanie wyłączoną z użytku a przy okazji miasto nie zrobi rewitalizacji ( gdzie są już projekty, audyty). Na szczęście koniec ery betonowego Jacka już blisko, oby nowy gospodarz był lepszy.
brakuje szczegółowych planów zagospodarowania przestrzennego dla reprezentacyjnych puntków w dużych miastach, tak aby potworki jak w Poznaniu czy w Katowicach by nie powstały.
Co do wieżowców w Polsce, to cieszę się, bo to okazja do popisu architektów i polepszeniu krajobrazów naszych miast. Inna sprawa to planowanie-nie każdemu deweloperowi zależy na urbanistyce. Szkoda tylko,że w samej Warszawie oprócz wieżowców chciałbym rewitalizacji XIX kamienic czy modernistycznych pawilonów-np.-Cepelia stoi, wzorem dla takich rewitalizacji powinny być Foksal 13/15 czy Złota 83.
Mieszkałem rok temu przy Malcie, ale o takim pomyśle nie słyszałem 😮 Moim zdaniem kicz, na wizualizacjach wygląda jak pawilon handlowy z lat 90' w stylu jakiejś harmonijki. Projekt nachodzący na koniec stoku jest słuszny, bo wygodny, ale Malta nie jest ośrodkiem narciarskim, a przede wszystkim jeziorem zazielenionym z każdej strony (a od dwóch - pełnym, porządnym lasem). Andersia Silver za to tam pasuje. Bryła inna niż kostki (bardziej wymyślna) nie mogła by być podziwiana, bo budynki obok skutecznie zasłaniają ją do przynajmniej 80m. Mam nadzieję, że efekt piętrzenia będzie taki jak oczekiwany, bo to właśnie z Królowej Jadwigi będzie podziwiany najczęściej.
Spróbujcie uratować najpiękniejsze reprezentacyjne miejsce w Szczecinku ul 3 go Mają szaleniec chce tam zbudować salę koncertową wątpliwej urody . Wcześniej unowocześnił dziewiętnastowieczny ratusz ,w środku jest teraz nowoczesny .Zlkwidował piękne lampy w centrum powstawał rury . A piękne lampy stoją w ogródkach prywatnych . Ratunku !
Jako mieszkaniec Torunia powiem, że większość mieszkańców jest przeciwna budowie ECS. Problemem jest sama wielkość budynku, finansowanie. Festiwal jest raz w roku przez tydzień. A co będzie przez większość czasu się działo? Nikt nie wie. Dodatkowym problemem jest wpływ budowy na wody gruntowe, które mogą niekorzystnie wpłynąć na stare miasto znajdujące się obok. A co do betonu. W Toruniu jest moda na betonozę :)
Szczerze mówiąc, to w Toruniu nie ma mody na betonozę. W porównaniu do innych miast naprawdę nie jest źle. Według moich obserwacji miast podobnej wielkości chyba tylko Gdynia wybija się jako bardziej "zielone" miasto...
Oj tam, taki betonowy placyk można upiększyć gustownym wiatrakiem łącząc opłacalne (dla stawiającej firmy) z pożytecznym (ktoś pozbędzie się starego złomu).
To mają właśnie zrobić. "Żyletki" będą stawiane pionowo i voila. Akurat dzisiaj obejrzałem film na YT gdzie w pewnej podparyskiej dzielnicy straszącej budynkami jak z komunizmu przerobiono fasady rzeczonych na podobne do starej architektury. Moim zdaniem Warszawa powinna wziąć przykład.
Jako mieszkanka Poznania muszę powiedzieć, że nie jestem zbytnio zadowolona z tego, jak to wszystko wygląda (bądź też jak to będzie wyglądać ). Obserwując inne projekty z Waszego materiału jest mi tylko przykro, że w naszym mieście nie ma więcej ciekawych budynkow zrobionych z głową (zwłaszcza patrząc na projekt hotelu na Malcie o którym nie widziałam...) :(
Maraton, który został nagrodzony najlepszym biurowcem, Nowy Rynek z bardzo ciekawymi architektonicznie i robiącymi wrażenie biurowcami, również nagrodzony Pixel, zwarte centrum biurowe przy pl. Andersa. Absolutnie Poznań ma się czym pochwalić Anuluj Odpowiedz
Absolutnie sie zgadzam. Nigdy w zyciu bym w takim wiezowcu nie zamieszkal bo to nieludzkie i klaustrofobiczne. Ciekaw jaki jest aspekt ekonomiczny takich budow? Czy to taniej a zarobek wiekszy? Nie znam sie na tym.
Co do ostatniej pozycji to dla mnie najgorsza. Razi mnie zestawienie które było pokazane z historyczną zabudową. Gdyby zastosować zielony dach może zniknął by otoczeniu drzew.
Myślę że ten Atal w Katowicach jest na niskim poziomie. Warto by było zaprosić do tego projektu firmę Herzog & de Meuron. A ten szklano błyszczący kompleks w Toruniu moim zdaniem raz że zupełnie nie pasuje do Torunia, a dwa że takie błyszczaki się szybko i źle starzeją. Uważam że do tego projektu warto by było zaprosić Mario Botta. Poza tym bardzo ciekawy film.
Toruń idzie w złą stronę, zatraca to co ma najlepsze, czyli urok miasta gotyckiego. Główny architekt, powinien zostać zwolniony w trybie natychmiastowym.
Ja też uważam że lokalizacja to błąd. Nie znam Torunia by próbować zasugerować inna lokalizację ale ten budynek ( interesujący i dobrze by powstał) powinien być zdała od tej średniowiecznej zabudowy. Drugą rzeczą ktora mnie zastanawia to kto ma być właścicielem studia filmowego ? Czy przypadkiem studio filmowe w tak fancy stylu to nie kolejny miś na nasze czasy?
Niestety nowa katowicka rodzina deweloperskich kreaturek bardzo średnio wpisuje się w krajobraz muzeum Śląskiego i ogólnie całej strefy kultury, a szkoda
Rebarokizajca to coś czego wincej nam poterzba zamiast "nowoczesnago" stylu, ktory porównuję do panienek na wybiegu ubranychw kołdry i puduszki. Poznański projekt jest ciekawy bo duży, naprawdę takie teraz kryteria estetyczne obowiazują?
Ta sztuka nowoczesna ma przesłanie, którego nie wszyscy rozumieją Natomiast neo-barok jest odtwórczy nijaki poza tym, że może być ładny dla przeciętnego odbiorcy.
@@RogFrog397 Tak jestem przeciętnym odbiorcą i pokazy łażenia w szmatach czy płótno z czerwoną plamą na środku, mające przekazać życiową misję autora nie trafia do mnie. Idąc chodnikiem nie mam czasu łamać głowy nad celem postawienia trzech pudełek jednego na drugim bo mogę wpaść pod samochód. Guilty as charged jak mawiają anglosasi.
Tak sobie czasem jadę tramwajem po Krakowie i obserwuję nową architekturę. Jest bardzo dużo nowych, nowoczesnych budynków, głównie o przeznaczeniu biurowym. Patrzę na nie i zastanawiam się jak mogły wyglądać na wizualizacjach i w którym miejscu nie wyszło, bo na żywo wyglądają na druciarstwo. Podstawowy błąd jaki popełniają architekci, to totalna nieświadomość możliwości wykonawczych i materiałowych. Powszechne są krzywe szyby a w nich obrzydliwie krzywe odbicia. Pogięte blachy na elewacjach. Niespasowane licowania kiepskiej jakości materiałów. Nawet wtedy gry bryła ma jakiś zamysł, to realizacja wygląda krzywo, tak jakby była wykonana z zastępczych, wybrakowanych materiałów. Lepiej projektować coś prostego, co umie się poprawnie i dobrze wykonać, niż skomplikowaną architektonicznie bryłę, nad którą nie do końca się panuje, nie mówiąc już o braku umiejętności technicznych przy realizacji budynku. Ludzie niestety muszą patrzeć na te koszmarki pychy inwestorów i architektów i wciąż mają poczucie niesmaku. Przykład, jeden z wielu koszmarnego projektu - - Pana Tadeusza 2 w Krakowie. Beznadziejnie brzydkie łuki i w dodatku krzywo narysowane. Kto to projektuje i dlaczego kompletne beztalencia dostają takie ambitne projekty do popsucia? Nie wierzę, że polscy architekci nie mają gustu. Myślę, że tak jak i w innych branżach w Polsce, wszechobecny nepotyzm pozwala przebijać się najmniej zdolnym jednostkom na scenę.
Pozór: Dwoje nerdów gada sobie o czymś nader ezoterycznym. Znaczy - architekturze. Rzeczywistość: Dwoje wybitnych specjalistów snuje intrygującą gawędę o architekturze podaną lekko, ze swadą i niesamowitą elegancją słowną. Pozwolę tu sobie na parafrazę J. Tuwima: "Mówią ładnie I melodyjnie. Zdania perlą jak z pereł kolie." Jest w tym szczypta ciekawości, szczypta krytycyzmu, troszkę uszczypliwości. No i cała masa zaangażowania. PANI NATALIO! PANIE RADOSŁAWIE! CZEKAŁEM NA TO Z WIELKĄ NIECIERPLIWOŚCIĄ.
NO JASNE! 1. Trzeba kupić nasze "Archistorie" 2. Przeczytać i zapamiętać garść ciekawostek o architekturze 3. Umówić się na pierwszą randkę na spacer po mieście 4. Zaimponić ciekawostkami z "Archistorii" 5. Dalej pójdzie już samo :)
Cała okolica tego biurowca w Poznaniu to zrobiona po kosztach fuszerka. Pusta, martwa przestrzeń. Chodzę na mcfit i często mam okazję to obserwować. Andersia jest po prostu wstrętna z tym swoim zielonym szkłem. Wstyd mi za takie "centrum biznesowe" w moim mieście
Zabrakło mi nowego obiektu Pomorskiego Uniwersytetu Szczecinskiego. - Obiekt w tej czesci Polski to obecnie najwieksza toczaca się inwestycja kubaturowa w ogromnym wykopie, gdzie przed wojną był planowany stadion.
Absolutnie obrzydliwy jest ten budynek z Torunia, zwłaszcza zestawony z zabudową historyczną. Krzyczy, że chce być inny, podważa swoje otoczenie. Zdecydowanie na minus. Atal, faktycznie, nuda. Zupełnie tak jak to coś z Poznania. Mostek z Krakowa, faktycznie, godnie Projket znosi próbę czasu. Zamość - bardzo się cieszę. Uważam, że wszelkie próby rekonstrukcji i rehistoryzacji miast są na plus i powinny być promowane, wspierane.
Toruń nie może być już na wieki związany zabudową sprzed kilkuset lat. Ten budynek nie stoi na terenie Starego miasta, tuż koło niego w latach 70 postawiono 4 punktowce i budynek orbisowskiego hotelu i to one są absolutnie obrzydliwie. ECFC jako projekt się broni! Byle nic nie stanęło na drodze do realizacji.
@@Martentyna świetnie, czyli kolejny budynek, który nie powinien tam powstać na liście. Nie chodzi o to by blokować rozwój miasta, ale żeby budować ładnie i funkcjonalnie. Obecna architektura bywa okropna, a w najlepszym przypadku średnia. Same bryły, bez detalu, wszystko takie samo z generatora (to akurat nie przytyk to tego budynku, a ogólna tendencja).
To Ci nieudolni Rosjanie zbudowali most kerczeński drogowo - kolejowy, długi na ponad 18 km, a my w Polsce cieszymy się z kładki rowerowej, która jest budowana od 20lat. Nie wiem co mam o tym myśleć. 😮
Aktualnie, jest Warszawa, potem nic i dopiero Katowice, potem Wrocław i na tym kończymy aspiracje co do polskiego Skyline. Mimo wszystko, jest potencjał 💪
Nie ma co, samotny wrocławski fallus wspaniale wpisuje się w gotycką panoramę miasta. Już Poznań ma bardziej sensowny skyline stworzony przez szereg obiektów wysokościowych zlokalizowanych blisko siebie, ale nieprzeskalowanych na rozmiar miasta. Z dużych miast jeszcze Gdynia ma całkiem sensownie umiejscowione budynki wysokościowe i to w całkiem dobrym guście.
Kładka w Krakowie jest przykładem przewalania publicznych pieniędzy na bzdurne projekty, w sytuacji gdy miasto nie ma kasy na podstawowe wydatki typu komunikacja miejska. A komunikacyjnie dla mieszkańców wiele to nie zmienia. Inwestycja typowo dla turystów. Jedyne co to ułatwia to dostanie się z browara pod Forum, do zapiekanek na Kazimierzu. Za te pieniądze można by też zrealizować dużo więcej mniej widowiskowych, ale bardziej potrzebnych inwestycji.
Potencjalnie przyczyni się do ożywienia części miasto, a co za tym idzie do większych wpływów do budżetu? Tak jak kładka na Kazimierz, szeroko opisywana w literaturze zaraz obok procesu rewitalizacji Kazimierza.
@@Grzegorz_Grabowski Kładka Bernatka łączyła miejsca, gdzie ktoś mieszka i gdzie coś było, co można było ożywić. W okolicy nowej kładki nic nie ma. Z jednej strony jest bulwar, gdzie nic nowego nie powstanie. Z drugiej strony jest imprezownia, gdzie też nic nowego nie powstanie (bo juz jest ożywione). Komunikacyjnie, to bardziej potrzebna by była kładka na Salwator - Dębniki. Albo kładka obok Mostu Nowohuckiego, żeby udrożnić tam przejazd rowerowy. Albo koło Stopnia Wodnegl Dąbie (w tym samym celu), chociaż tam w miarę to ogarnięto wyznaczając drogę dla rowerów na drodze publicznej. Nawet w Przylasku Rusieckim kładka by się bardziej przydała.
??drogi ekspresowe ( muszą dać miejsce dla lokalnych małych biznesów'' dla regionalnej kuchni '' dla regionalnego rzemiosła'' kultury i sztuki itp .. dla podróżnych okazja by zapoznać się z bogactwem i różnorodnością Regionów i zajrzenia głębiej '' szansa na nowe kontakty kulturalne, gospodarcze itp. Międzynarodowe kołchozy będą wciskać towary międzynarodowych kołchozów- a to nie jest prawdziwa Polska........ w Hiszpanii takie zlekceważenie potrzeby zarobiania na życie przez lokalną społeczność skończyło się biedą i wyludnieniem. Nawet w tv mają o tym cykliczny program ''pusta Hiszpania''
Twój egzemplarz "Archistorii" czeka na Ciebie tutaj: goodidea.archi/produkt/archistorie/ Zapraszamy! :)
Idealna długość odcinka :D
No prawie, sekunde zbyt długi
Prawie idealna 😂
@@zycienapodkarpaciu9183 w widoku miniaturki pokazuje idealnie :D
Hej, może taki pomysł na odcinek - przejrzyjcie zapowiadane inwestycje z poprzednich 4 odcinków serii i zobaczcie które już zostały zrealizowane i jak finalnie wyszły/spełniają swoją rolę. Może być naprawdę ciekawie zobaczyć po czasie efekty :)
Pamiętam, jak pokazałem Wasz kanał mojemu młodszemu bratu, który ma dużą zajawkę na tematy architektoniczne. Skończyło się tym, że to on stał się widzem numer 1 w rodzinie, a ostatnio widział Waś na żywo na spotkaniu, w międzyczasie zarażając twórczością także mojego ojca. I tak oto przyjeżdżam w rodzinne odwiedziny, a tu już nie tylko brat, ale i tatulo mnie zagaduje "a widziałeś ten kanał fajny o architekturze?". Jeszcze tylko mama została i będziemy w Wigilię oglądać serię o katowickim modernizmie zamiast Kevina.
3:30 Najlepsze, że jak chodzi o inwestycję dla pieszych i rowerzystów z której nie mogą skorzystać kierowcy to zastanawiamy się 20lat i musimy tłumaczyć z kompromisów i gęsto wyjaśniać dlaczego tak a nie inaczej, a jakby to była trasa samochodowa to ten most by tam już stał pewnie od ponad dekady i nikt by nie zadawał pytań i nie narzekał, że coś komuś przesłania XD
gdyby tak łatwo przechodziły mosty samochodowe, to Warszawa by miała co najmniej o trzy więcej. Tych cały czas brakuje.
@@bartoszg5544Trzy więcej w porównaniu z czym. Pierwsza kładka dla pieszych w Wawie się dopiero buduje a tymczasem od 2000 roku powstały cztery mosty dla samochodów czyli o 4 więcej niż kładek których na razie jest zero. Nie znajduję w faktach potwierdzenia twoich obliczeń. Wręcz przeciwnie przykład Wawy potwierdza dokładnie to co napisałam.
Co do wieżowców są ok. Chodź muszę przyznać, że nie robią na mnie aż takiego wrażenia jak architektura sprzed wieków. To jest zupełnie inny klimat.
Co do starych budynków, jestem zwolennikiem ich restauracji, ale z nutką modernizmu, np duże przeszklenia z ukrytymi ramami okiennymi. Nadaje to budynkom niesamowity klimat, luksusu w starej odsłonie, nie można przejść koło nich obojętnie. Robią niesamowite wrażenie, znacznie większe niż wielkie wieżowce.
Zdobić, złocić, rebarokizować!
a kto za to zapłaci ?
Powiem tak architektura mnie nie interesuje ale sposób w jaki o tym mówicie sprawia że oglądam filmy z przyjemnością
Jako katowiczanin uważam że jest to już swego rodzaju standard w naszym mieście. Zapoczątkował to oczywiście drapacz chmur, potem haaperowiec, prokuratura, altus, stalexporty, ktw to charakterystyczne akcenty krajobrazu, i bardzo mnie cieszy że tak się to prezentuje. Ciekawe w zasadzie że 100m już raczej nie robi tu wrażenia, a w większych miastach gdzieniegdzie nawet ta granica nie jest jeszcze przebita. Pokazuje to wymownie jak specyficznym bytem są Katowice przez swoją konurbacyjną otoczke.
Niestety, wszystko co nastąpiło po ktw to póki co równia pochyła. Cavatina powiedzmy że jeszcze jakoś się broni, ale olimpijska i słoneczna czyli w zasadzie dwa najwyższe budynki w mieście (i wysokościowo i w kontekście ich usadowienia w terenie dużo wyżej niż reszta) to kolejno dramat i potencjalnie szkodliwa nuda. Wojciechowski z atalem poraz kolejny istotnie krzywdzi to miasto, niestety drugi raz akcentem wysokościowym (szare dwa bliźniaki na sokolskiej przynajmniej zupełnie znikają w krajobrazie bo zupełnie się nie wyróżniają, często zapominam że w ogóle tam są).
(Choć nic nie przebije plomby na mikołowskiej wstawionej pomiędzy kamienice...).
Atal może jeszcze będzie jakoś wyglądał od strony rynku, ale ta ściana wschodnia to jest nieporozumienie, już mamy jedną taką ścianę płaczu na osiedlu odrodzenia na Piotrowicach, swego czasu nominowaną nawet do makabryły.
Kompleks zamykający oś alei Korfantego też niestety bardzo mierny. Na szczęście tu wieża zdaje się być mniej szkodliwa niż przyległości w postaci niższych budynków.
Bardzo mnie uwiera, że to jest jeden z chyba najbardziej wyrazistych nurtów współczesnej polskiej architektury. Odcienie szarości i sztuczne drewno. Jak wszystkie murapole, atale i inni (zazwyczaj) najbardziej parszywi przedstawiciele "nowej zmiany" w przestrzeni publicznej zaczną marzyć o swoich wysokościowcach - biada nam.
Niech zostaną przy swoich 4 piętrach.
ATAL nie jest taki zly. Wiekszosc wiezowcow lepsza niz makabryly w Poznaniu.
Zdobić, złocić, rebarokizować!🧡
🎖🎁🎈🏅
14:00 te wysokie budynki jaki i dzielnica pierwsza, która jest zaraz obok już ma problemy. Budynki te są postawione na terenie pokopalnianym czyli właściwie są budowane nad pustą dziurą. I ściany i sufity w tych budynkach pękają a ciekawe co będzie za kilka(dziesiąt) lat i czy nadal będą stać.
Staną się szybko zabytkami.
Pod miastami fedruje się na podsadzkę lub ugięcie stropu więc nie ma możliwości by była tam pusta przestrzeń, osiadanie gruntu jest stopniowe. Zreszta budynki na terenach górniczych są do tego przystosowane
@@KaczyProceder No okey tylko tam jest już pusta przestrzeń po kopalni. Plus tak wielki i ciężki budynek (a nawet kilka) są bezpośrednio nad nim zbudowany. Wiec nie wiem czy to tak dobre i bezpieczne
To nie Wapno, że kopalnia była na niskich pokładach pod miastem... Jeśli chcesz już pisać jakieś teorie spiskowe to warto zainteresować się bardziej tematem jak funkcjonuje kopalnia ;). I piszę to z praktyki, sam robię na miedzi, od dzieciństwa mieszkam w mieście nad kopalnią, stoją wieżowce i jakoś nie widać by coś się zawaliło. A wydobycie węgla też podobne głębokości, niektóre szyby nawet powyżej 1300 m.
@@darekd4822
@@KaczyProceder budynki są przystosowane, ale czy kopalnia wycofując się zachowała wszelkie standardy (+w jakich latach pod centrum przestali fedrować).
Przyszłość Polski widzę w długości odcinka 🧐
Jeszcze jak!
21:37
Przypadek?
Znalazłam was po wizycie w Księży Młynie i ....przepadłam. Jesteście świetni. Gratulacje.
Dziękujemy! ❤️❤️❤️
Projekty sprzed 20 czy 100 lat :) to jest chyba Polska PRZESZŁOŚCI!
Bardzo ciekawa formuła filmu, dobra treść - no i czarująca Pani Natalia :)
bardzo lubię ten format
Uwielbiam wasz program, wesołych świąt! :)
Dziękujemy! Pozdrawiamy serdecznie i życzymy wszystkiego dobrego! :)
uwielbiam tę serię odcinków, dzięki!
co do silver towar poznan, fajnie ze robi sie tzw 'city', bo nie tylko to jest dominanta ale tez np na wierzbiecicach powstal wysoki biurowiec. Kleka tego 'city' jest to ze leży w podjesciu drogi ladowania samolotów wiec nic nigdy naprawde wyoskiego nie powstanie. W mojej ocenie architekci/projektenci powinni bardziej wyrazac swoja kreatywnosc w projekty ciekawe pod wzgledem i orginalnosci bryły skoro i tak nie moga pierzyć sie w góre, Bałtyk na kaponierze to dobry przykład
Myślę, że wielu osobom podoba się to że w Poznaniu nie ma bardzo wysokich, dominujących nad otoczeniem drapaczy chmur. Podobnie jest w wielu europejskich miastach jak Berlin czy Kopenhaga. Nie wiem skąd ten pęd do tego żeby budować jak najwyżej.
Super odcinek, idealna długość do wieczornej kolacji
Super film 👍👍👍
Ależ to złoty podcast był 🔥
W Szczecinie mamy świetnego Konserwatora Zabytków. Może dlatego Inwestorzy się nie boją? :) zwróćcie uwagę na Starą Olejarnię, to też może być perełka. Stara drukarnia, stara olejarnia, tylko Szczecin młody ❤
Piękna Natalia :)
Dobry wieczór,
przez wczorajszy filmik zapomniałam otworzyć Wam drzwi (serce i umysł) od razu po dzwonku ;) Widząc powiadomienie pomyślałam, ale DOBRA IDEA żeby filmiki były dzień po dniu ;) Pozdrawiam wszystkich.
Złocić, złościć, rebarokizować 😊
Może jakiś odcinek o katedrze we Włocławku?
Może by tak jeden cały odcinek o Szczecinie ? :D
Chętnie! Ostatni film w całości poświęcony Szczecinowi opublikowaliśmy już chyba ze dwa lata temu, więc też już tęsknimy :)
@@goodidea_archi No to czekamy! 😀😀
odnosnie kladek - skad wziela sie moda na biale kladki? a to omawiany projekt, czy to "nowa" kladka w Gdansku, nawet w Dublinie najnowasze tez sa biala. Troche juz jest tto zbyt powszednie i wszechobecne. Przynajmniej ma fajny ksztalt :)
W Warszawie nowa kładka jest ruda 🐿 Czyli da się inaczej :) Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy!
@@goodidea_archi
Bardziej przypadają mi do gustu Paryskie kładki nad Sekwaną.
Wszystkie inwestycje śledzę na skyscrapercity ;) Pozdr, Pana Radosława i Panią Natalię
Andersia Silver pokrywa się stopniowo szkłem i wygląda całkiem schludnie. Widoczny jest jednak kontrast pomiędzy nią, a Starym Browarem zaraz obok. Cudownie było was poznać w wyborczą noc w Poznaniu!
My też miło wspominamy spotkanie! Pozdrawiamy serdecznie! :)
Od strony Parku, z poziomu ulicy Krysiewicza wygląda nawet całkiem imponująco. Co ciekawe, fasada nie jest cała szklana, ale ma metalowe, wertykalne ornamenty. Projekt nie robi szału, ale dzięki swojej prostocie może się dobrze zestarzeć. Projekty wieżowców mieszkaniowych, które przedstawiliście w Katowicach, znacznie gorzej bedą się starzeć, przypominają mi to trochę tą przerysowaną architekturę rzeszowskich wieżowców, które już teraz wyglądają komicznie... :)
19:05 ta żaba też nie przejdzie 😊
Смотрим из Киева. ❤❤❤
Радослав великолепный !!!
ja z poznania - silver andersia - ciekawa budowa, ale jednocześnie kolejny budynek dla burżujstwa więc poza wyglądem elewacji mało ciekawy
Świetne.
Fajny odcinek. Nie wszystkie projekty przypadły mi do gustu
Żałuję, że nie są budowane nowe inwestycje w stylu barokowym, renesansowym, rokoko tylko zawsze jest mowa o restaurowaniu starych budowli. Szkoda, że w grę wchodzi tylko beton, a cegła odeszła w niepamięć. Co ja bym dał, żeby kładka nad Wisłą była w stylu przemysłowym lub barokowym. Jak pięknie mogłaby wyglądać gdyby była podobna do mostu Zwierzynieckiego lub Grunwaldzkiego we Wrocławiu lub starego mostu Krakusa w Krakowie.
jako Poznaniak moje nastawienie do nowego najwyższego budynku jest nijakie. Bo budynek nijaki. 100 parę metrów na nikim wrażenia nie robi, ani nie ma nic w sobie ciekawego, ani okolicy nie upiększa. Ogólnie to co się buduje lub ma być budowane w Poznaniu to esencja nijakości jak np Nowy rynek, muzeum powstania wielkopolskiego czy pomysł na Dziurę Toruńską. Jeszcze planowany jest teatr muzyczny, ale on już nie jest nijaki, a po prostu jest fatalny
Pojawił sie typowy Poznaniak maruda, proponuje przypatrzeć sie jaką nijakością zabudowywany jest np Kraków. Nie znajdziesz tam nic na poziomie NR czy Bałtyku.
Sam SIlver dobrze siedzi i dopełnia założenie urbanistyczne, elewacji ma typową dla Warszawskich wieżowców, a do tego fajną schodkową bryłę zamiast dziwnych owalnych kształtów, które bardzo szybko sie starzeją.
@@aryon55 w Krakowie ludzie chwalą nowego szkieletora, ale mnie on się akurat nie podoba. A tak to nawet nie kojarzę jakichś większych, nowszych inwestycji.
@@aryon55 ' elewacja typowa dla Warszawskich wieżowców' to raczej nie jest zaleta, bo te warszawskie szklaki są strasznie nudne i pretensjonalne. Każdy fan architektury tylko czeka na wieżowiec w stolicy który odchodzi od schematu 'szklany kloc' i urozmaici ten smętny bezbarwny skyline.
@@robb264 Zgadzam sie ze w Warszawie jest juz za duzo podobnych do siebie szklanych wież o niezbyt wyszukanej archi od Ghelamco, ale w Poznaniu to w zasadzie pierwsza. Chodzi mi bardziej o to ze Poznaniacy krytykują za mocno własne miasto mówiąc ze u innych to jest lepiej.
Szkieletor w Krakowie jest ok, ale szklany dach bym zmienił, jednak tam powstały tez niższe budynki , które sa koszmarnej jakości.
Poznań, jedno z najbardziej spójnych urbanistycznie i architektonicznie miast w PL. Architektura ogólnie kilka półek wyżej niż przeciętna krajowa - na pewno znacznie lepsza od współczesnego chłamu z Krakowa. Mając powyższe na uwadze mimo wszystko uważam Unity Tower za najlepszy wieżowec ostatniej dekady (sama wieża, reszta kompleksu rozczarowująca). Neo Art Deco>>>>wszelkie warszawskie szklaki razem wzięte.
Hotel-jamnik to super cel dla Iskanderów.
Wystarczy tylko dać na nim napis "nie strzelajcie, tu są dzieci".
😂 czarny humor objawem inteligencji ;)
mocno trzymam kciuki za Zamość i pałac, kościół franciszkanów pokazuje, że da się to zrobić dobrze. i nie wiedziałem, że attyki na ratuszu to całkiem świeża sprawa, faktycznie!
Nie jestem pewny co do kamienic Ormiańskich, ale ratusz chyba już w okresie XX-lecia międzywojennego poddano przebudowie przywracając attyki. Ogólnie wbrew pozorom Zamość był mocno zdewastowanym zaborami miastem. Praktycznie wszystkie obiekty zabytkowe (synagoga, kościoły, ratusz, akademia, fortyfikacje, część kamienic) przeszły w ostatnich 80-90 latach gruntowne przebudowy przywracające zatarte cechy stylowe. Z tych dużych i widowiskowych został właśnie Pałac Zamojskich jeszcze do przebudowy.
Jeśli przyszłość Polski zależy od takich ,gute Idee .To czeka nas świetlana przyszłość.
Cześć, dla mnie te 2o lat to przeciwieństwo sukcesu, nadzieja owszem, ale „sukces” dopiero jak stanie.
Kladka w Krakowie totalnie przeskalowana, wciśnięta na siłę, uwzględnia bardziej interesy turystów niż mieszkańców, można by tak długo wymieniać. Do tego organizacja bulwarowej jest w tragicznym stanie, na kolejne miesiące część zostanie wyłączoną z użytku a przy okazji miasto nie zrobi rewitalizacji ( gdzie są już projekty, audyty). Na szczęście koniec ery betonowego Jacka już blisko, oby nowy gospodarz był lepszy.
Mam pytanie czy poruszaliście już może temat Okęcia po wybudowaniu CPK co tam mogło by powstać, korzyści zagrożenia
brakuje szczegółowych planów zagospodarowania przestrzennego dla reprezentacyjnych puntków w dużych miastach, tak aby potworki jak w Poznaniu czy w Katowicach by nie powstały.
A co z budynkiem Alvernia Studios. Nie zgadzam się z opinią że wszystkie studia filmowe w Polsce mają nie ciekawą formę! Uwielbiam was :*
Co do wieżowców w Polsce, to cieszę się, bo to okazja do popisu architektów i polepszeniu krajobrazów naszych miast. Inna sprawa to planowanie-nie każdemu deweloperowi zależy na urbanistyce. Szkoda tylko,że w samej Warszawie oprócz wieżowców chciałbym rewitalizacji XIX kamienic czy modernistycznych pawilonów-np.-Cepelia stoi, wzorem dla takich rewitalizacji powinny być Foksal 13/15 czy Złota 83.
w wielu miastach na zachodzie szklane bezduszne fasady wymieniają na nowoczesne pełne faktury i barwy a u nas jak zwykle sto lat za Murzynami....
👍👍👍
Szczecin!! ogień 🔥
Mieszkałem rok temu przy Malcie, ale o takim pomyśle nie słyszałem 😮
Moim zdaniem kicz, na wizualizacjach wygląda jak pawilon handlowy z lat 90' w stylu jakiejś harmonijki.
Projekt nachodzący na koniec stoku jest słuszny, bo wygodny, ale Malta nie jest ośrodkiem narciarskim, a przede wszystkim jeziorem zazielenionym z każdej strony (a od dwóch - pełnym, porządnym lasem).
Andersia Silver za to tam pasuje. Bryła inna niż kostki (bardziej wymyślna) nie mogła by być podziwiana, bo budynki obok skutecznie zasłaniają ją do przynajmniej 80m.
Mam nadzieję, że efekt piętrzenia będzie taki jak oczekiwany, bo to właśnie z Królowej Jadwigi będzie podziwiany najczęściej.
Spróbujcie uratować najpiękniejsze reprezentacyjne miejsce w Szczecinku ul 3 go Mają szaleniec chce tam zbudować salę koncertową wątpliwej urody . Wcześniej unowocześnił dziewiętnastowieczny ratusz ,w środku jest teraz nowoczesny .Zlkwidował piękne lampy w centrum powstawał rury . A piękne lampy stoją w ogródkach prywatnych . Ratunku !
Co sądzicie na temat Nowych Młynów w Lesznie? Jestem bardzo ciekawy Waszej opinii ;)
Pozdrawiam!
znowu szklane paskudne pudła nam budują - gdzie jest prokurator? ja się pytam...
dokladnie
Jako mieszkaniec Torunia powiem, że większość mieszkańców jest przeciwna budowie ECS. Problemem jest sama wielkość budynku, finansowanie. Festiwal jest raz w roku przez tydzień. A co będzie przez większość czasu się działo? Nikt nie wie.
Dodatkowym problemem jest wpływ budowy na wody gruntowe, które mogą niekorzystnie wpłynąć na stare miasto znajdujące się obok.
A co do betonu. W Toruniu jest moda na betonozę :)
Szczerze mówiąc, to w Toruniu nie ma mody na betonozę. W porównaniu do innych miast naprawdę nie jest źle. Według moich obserwacji miast podobnej wielkości chyba tylko Gdynia wybija się jako bardziej "zielone" miasto...
A ja wiem :) Ktoś zatrudni swoją rodzinkę do zarządzania utrzymaniem obiektem...
Oj tam, taki betonowy placyk można upiększyć gustownym wiatrakiem łącząc opłacalne (dla stawiającej firmy) z pożytecznym (ktoś pozbędzie się starego złomu).
@@charonboat6394 a na dachu panele
Kopiujemy amerykańskie wzorce, które albo już przebrzmiały, albo się po prostu nie sprawdziły.
Zamówiłem książkę u Mikołaja 😊
Natalia i Radek zapakowani w kokarde pod moją choinka 🎀 🎄 😂😉 to by było coś!
co myślicie o budowie ogrodów renesanoswych przy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie?
Super, tylko warto najpierw naprawić to co zostało zepsute za czasów komunizmu, czyli przeskalowane jezdnie w miastach.
To mają właśnie zrobić. "Żyletki" będą stawiane pionowo i voila.
Akurat dzisiaj obejrzałem film na YT gdzie w pewnej podparyskiej dzielnicy straszącej budynkami jak z komunizmu przerobiono fasady rzeczonych na podobne do starej architektury. Moim zdaniem Warszawa powinna wziąć przykład.
Jaki inwestor taka zabudowa (ATAL).
Czy będzie odcinek o Dworcu Metropolitarnym w Lublinie?
Chętnie zrobilibyśmy odcinek na temat tego budynku, bo na zdjęciach wygląda imponująco, ale na razie nie mamy konkretnych planów.
Kiedy dostepna bedzie wysylka za granice ?
Wysyłkę na cały świat prowadzi księgarnia w Muzeum Architektury: www.ma.wroc.pl/pl/ksiegarnia/wydawnictwa/archistorie/ Zapraszamy!
Jako mieszkanka Poznania muszę powiedzieć, że nie jestem zbytnio zadowolona z tego, jak to wszystko wygląda (bądź też jak to będzie wyglądać ). Obserwując inne projekty z Waszego materiału jest mi tylko przykro, że w naszym mieście nie ma więcej ciekawych budynkow zrobionych z głową (zwłaszcza patrząc na projekt hotelu na Malcie o którym nie widziałam...) :(
Maraton, który został nagrodzony najlepszym biurowcem, Nowy Rynek z bardzo ciekawymi architektonicznie i robiącymi wrażenie biurowcami, również nagrodzony Pixel, zwarte centrum biurowe przy pl. Andersa. Absolutnie Poznań ma się czym pochwalić
Anuluj
Odpowiedz
Dodam jeszcze Bałtyk ( wielokrotnie zresztą nagradzany) czy biurowiec za bramką
Oczywiście te budynki jak najbardziej są godne uwagi - nie przeczę, że takowych nie ma wcale, tylko że są nieliczne :(
@@patrycjawodarczyk9975 W którym mieście oprócz Warszawy jest więcej tego typu budynków? Mówimy oczywiście o ciekawych
Wieżowce wyglądają jak klocki Lego bez duszy ! To jest ohydne! 😮😂
Absolutnie sie zgadzam. Nigdy w zyciu bym w takim wiezowcu nie zamieszkal bo to nieludzkie i klaustrofobiczne. Ciekaw jaki jest aspekt ekonomiczny takich budow? Czy to taniej a zarobek wiekszy? Nie znam sie na tym.
A ja bym chciała się zapytać co sądzicie o wyburzeniu galerii handlowej Malta - odnawiamy i przerabiamy inne budynki - a tu takie marnotrawstwo.
Co do ostatniej pozycji to dla mnie najgorsza. Razi mnie zestawienie które było pokazane z historyczną zabudową. Gdyby zastosować zielony dach może zniknął by otoczeniu drzew.
Myślę że ten Atal w Katowicach jest na niskim poziomie. Warto by było zaprosić do tego projektu firmę Herzog & de Meuron. A ten szklano błyszczący kompleks w Toruniu moim zdaniem raz że zupełnie nie pasuje do Torunia, a dwa że takie błyszczaki się szybko i źle starzeją. Uważam że do tego projektu warto by było zaprosić Mario Botta. Poza tym bardzo ciekawy film.
Toruń idzie w złą stronę, zatraca to co ma najlepsze, czyli urok miasta gotyckiego. Główny architekt, powinien zostać zwolniony w trybie natychmiastowym.
Ja też uważam że lokalizacja to błąd. Nie znam Torunia by próbować zasugerować inna lokalizację ale ten budynek ( interesujący i dobrze by powstał) powinien być zdała od tej średniowiecznej zabudowy. Drugą rzeczą ktora mnie zastanawia to kto ma być właścicielem studia filmowego ? Czy przypadkiem studio filmowe w tak fancy stylu to nie kolejny miś na nasze czasy?
👍
Szkoda że Ci wybitni architekci tak niszczą przestrzeń .. na tyle przykładów naprawdę ze dwa sensowne… ten hotel przy stoku?! Tragedia …
Niestety nowa katowicka rodzina deweloperskich kreaturek bardzo średnio wpisuje się w krajobraz muzeum Śląskiego i ogólnie całej strefy kultury, a szkoda
Coś więcej o tym low techu Baumschlager Eberle?
Kładka, kolejna kładka w krk jest mieleniem pieniędzy, albo raczej powiększaniem dołka z długiem.
Inwestycja w Toruniu zdecydowanie najgorsza…
Klocek godny 8 latka
Rebarokizajca to coś czego wincej nam poterzba zamiast "nowoczesnago" stylu, ktory porównuję do panienek na wybiegu ubranychw kołdry i puduszki.
Poznański projekt jest ciekawy bo duży, naprawdę takie teraz kryteria estetyczne obowiazują?
Ta sztuka nowoczesna ma przesłanie, którego nie wszyscy rozumieją
Natomiast neo-barok jest odtwórczy nijaki poza tym, że może być ładny dla przeciętnego odbiorcy.
@@RogFrog397 Tak jestem przeciętnym odbiorcą i pokazy łażenia w szmatach czy płótno z czerwoną plamą na środku, mające przekazać życiową misję autora nie trafia do mnie. Idąc chodnikiem nie mam czasu łamać głowy nad celem postawienia trzech pudełek jednego na drugim bo mogę wpaść pod samochód.
Guilty as charged jak mawiają anglosasi.
ciekawe gdzie w Katowicach w tym wieżowcu będą garażować samochody mieszkańców , to jest gęste centrum , może wielopiętrowy podziemny garaż ?
706 miejsc parkingowych na trzech poziomach garażu (0, -1, -2).
Tak sobie czasem jadę tramwajem po Krakowie i obserwuję nową architekturę. Jest bardzo dużo nowych, nowoczesnych budynków, głównie o przeznaczeniu biurowym. Patrzę na nie i zastanawiam się jak mogły wyglądać na wizualizacjach i w którym miejscu nie wyszło, bo na żywo wyglądają na druciarstwo. Podstawowy błąd jaki popełniają architekci, to totalna nieświadomość możliwości wykonawczych i materiałowych. Powszechne są krzywe szyby a w nich obrzydliwie krzywe odbicia. Pogięte blachy na elewacjach. Niespasowane licowania kiepskiej jakości materiałów. Nawet wtedy gry bryła ma jakiś zamysł, to realizacja wygląda krzywo, tak jakby była wykonana z zastępczych, wybrakowanych materiałów.
Lepiej projektować coś prostego, co umie się poprawnie i dobrze wykonać, niż skomplikowaną architektonicznie bryłę, nad którą nie do końca się panuje, nie mówiąc już o braku umiejętności technicznych przy realizacji budynku. Ludzie niestety muszą patrzeć na te koszmarki pychy inwestorów i architektów i wciąż mają poczucie niesmaku. Przykład, jeden z wielu koszmarnego projektu - - Pana Tadeusza 2 w Krakowie. Beznadziejnie brzydkie łuki i w dodatku krzywo narysowane. Kto to projektuje i dlaczego kompletne beztalencia dostają takie ambitne projekty do popsucia?
Nie wierzę, że polscy architekci nie mają gustu. Myślę, że tak jak i w innych branżach w Polsce, wszechobecny nepotyzm pozwala przebijać się najmniej zdolnym jednostkom na scenę.
Wieżowce w Kato to jak dla mnie jest całkowita parażka. Faktycznie Kukurydze i Gwiazdy prezentują się lepiej.
Pozór: Dwoje nerdów gada sobie o czymś nader ezoterycznym. Znaczy - architekturze.
Rzeczywistość: Dwoje wybitnych specjalistów snuje intrygującą gawędę o architekturze podaną lekko, ze swadą i niesamowitą elegancją słowną. Pozwolę tu sobie na parafrazę J. Tuwima: "Mówią ładnie I melodyjnie. Zdania perlą jak z pereł kolie." Jest w tym szczypta ciekawości, szczypta krytycyzmu, troszkę uszczypliwości. No i cała masa zaangażowania. PANI NATALIO! PANIE RADOSŁAWIE! CZEKAŁEM NA TO Z WIELKĄ NIECIERPLIWOŚCIĄ.
masakra jeśli to są najciekawsze inwestycje :(
Dlaczego?
Nie sa najciekawsze, szczególnie ten bloczek w Katowicach rodem z Azji. Polecam sprawdzić np Starą rzeźnie w Poznaniu.
15:13 Według mnie oszpecają one miasta..
WTF! Która to godzina? Mieliśmy zmianę czasu? ;P
Hehe. Tylko u nas. Za to - okraszona licznymi przekleństwami :)
Dzisiejsza architektura sie nie umywa do tej sprzed wiekow. Niby technologia poszla do przodu, a oni nic, tylko molochy buduja...
Ciekawy odcinek, choć omawiana przyszłość nieciekawa....
Budowle fajne, tylko kto będzie chodzić po tym jak dzietność wynosi 1.38? Moze pomysł jak to zmienic?:D
NO JASNE!
1. Trzeba kupić nasze "Archistorie"
2. Przeczytać i zapamiętać garść ciekawostek o architekturze
3. Umówić się na pierwszą randkę na spacer po mieście
4. Zaimponić ciekawostkami z "Archistorii"
5. Dalej pójdzie już samo :)
@@goodidea_archiinstrukcja niejasna! Co jest między punktem 2, a 3?
Cała okolica tego biurowca w Poznaniu to zrobiona po kosztach fuszerka. Pusta, martwa przestrzeń. Chodzę na mcfit i często mam okazję to obserwować. Andersia jest po prostu wstrętna z tym swoim zielonym szkłem. Wstyd mi za takie "centrum biznesowe" w moim mieście
Zabrakło mi nowego obiektu Pomorskiego Uniwersytetu Szczecinskiego. - Obiekt w tej czesci Polski to obecnie najwieksza toczaca się inwestycja kubaturowa w ogromnym wykopie, gdzie przed wojną był planowany stadion.
Absolutnie obrzydliwy jest ten budynek z Torunia, zwłaszcza zestawony z zabudową historyczną. Krzyczy, że chce być inny, podważa swoje otoczenie. Zdecydowanie na minus.
Atal, faktycznie, nuda. Zupełnie tak jak to coś z Poznania.
Mostek z Krakowa, faktycznie, godnie Projket znosi próbę czasu.
Zamość - bardzo się cieszę. Uważam, że wszelkie próby rekonstrukcji i rehistoryzacji miast są na plus i powinny być promowane, wspierane.
Toruń nie może być już na wieki związany zabudową sprzed kilkuset lat. Ten budynek nie stoi na terenie Starego miasta, tuż koło niego w latach 70 postawiono 4 punktowce i budynek orbisowskiego hotelu i to one są absolutnie obrzydliwie. ECFC jako projekt się broni! Byle nic nie stanęło na drodze do realizacji.
@@Martentyna świetnie, czyli kolejny budynek, który nie powinien tam powstać na liście.
Nie chodzi o to by blokować rozwój miasta, ale żeby budować ładnie i funkcjonalnie. Obecna architektura bywa okropna, a w najlepszym przypadku średnia. Same bryły, bez detalu, wszystko takie samo z generatora (to akurat nie przytyk to tego budynku, a ogólna tendencja).
Jaka rebarokizacja?
Myslalem ze Radek jest członkiem Tajnego Stowarzyszenia przeciwników barokizowania!!
To Ci nieudolni Rosjanie zbudowali most kerczeński drogowo - kolejowy, długi na ponad 18 km, a my w Polsce cieszymy się z kładki rowerowej, która jest budowana od 20lat. Nie wiem co mam o tym myśleć. 😮
Ten środkowy budynek z Katowic wyglada jak PS5
20 min
Aktualnie, jest Warszawa, potem nic i dopiero Katowice, potem Wrocław i na tym kończymy aspiracje co do polskiego Skyline. Mimo wszystko, jest potencjał 💪
Nie ma co, samotny wrocławski fallus wspaniale wpisuje się w gotycką panoramę miasta. Już Poznań ma bardziej sensowny skyline stworzony przez szereg obiektów wysokościowych zlokalizowanych blisko siebie, ale nieprzeskalowanych na rozmiar miasta. Z dużych miast jeszcze Gdynia ma całkiem sensownie umiejscowione budynki wysokościowe i to w całkiem dobrym guście.
@@robb264 dokładnie,tragicznie to wygląda.
Atal olimpijska, takie skojarzenie na pierwszej wizualizacji wyglada jak playstation 5 😅
Szklane pudlo... Ile lat trzeba studiowac zeby dojsc do takiego 'oryginalu'???😂
Kładka w Krakowie jest przykładem przewalania publicznych pieniędzy na bzdurne projekty, w sytuacji gdy miasto nie ma kasy na podstawowe wydatki typu komunikacja miejska.
A komunikacyjnie dla mieszkańców wiele to nie zmienia. Inwestycja typowo dla turystów. Jedyne co to ułatwia to dostanie się z browara pod Forum, do zapiekanek na Kazimierzu.
Za te pieniądze można by też zrealizować dużo więcej mniej widowiskowych, ale bardziej potrzebnych inwestycji.
Z browara na forum na zapiekankę na Kazimierzu to jednak brzmi jak priorytet 😁
Potencjalnie przyczyni się do ożywienia części miasto, a co za tym idzie do większych wpływów do budżetu? Tak jak kładka na Kazimierz, szeroko opisywana w literaturze zaraz obok procesu rewitalizacji Kazimierza.
@@Grzegorz_Grabowski Kładka Bernatka łączyła miejsca, gdzie ktoś mieszka i gdzie coś było, co można było ożywić.
W okolicy nowej kładki nic nie ma. Z jednej strony jest bulwar, gdzie nic nowego nie powstanie. Z drugiej strony jest imprezownia, gdzie też nic nowego nie powstanie (bo juz jest ożywione).
Komunikacyjnie, to bardziej potrzebna by była kładka na Salwator - Dębniki. Albo kładka obok Mostu Nowohuckiego, żeby udrożnić tam przejazd rowerowy. Albo koło Stopnia Wodnegl Dąbie (w tym samym celu), chociaż tam w miarę to ogarnięto wyznaczając drogę dla rowerów na drodze publicznej. Nawet w Przylasku Rusieckim kładka by się bardziej przydała.
Ale jest moda na kładki. Lindyn ma, Warszawa ma. Czekam na Łódź 😆
To samo z ty diabelskim młynem. Londyn, Sydney, Gdańsk. Może Kraków, obok kładki?
Nie ma takiego miasta, Lindyn. Lublin jest 😄
??drogi ekspresowe ( muszą dać miejsce dla lokalnych małych biznesów'' dla regionalnej kuchni '' dla regionalnego rzemiosła'' kultury i sztuki itp .. dla podróżnych okazja by zapoznać się z bogactwem i różnorodnością Regionów i zajrzenia głębiej '' szansa na nowe kontakty kulturalne, gospodarcze itp. Międzynarodowe kołchozy będą wciskać towary międzynarodowych kołchozów- a to nie jest prawdziwa Polska........ w Hiszpanii takie zlekceważenie potrzeby zarobiania na życie przez lokalną społeczność skończyło się biedą i wyludnieniem. Nawet w tv mają o tym cykliczny program ''pusta Hiszpania''
Archistorie
99,00 zł 79,00 zł
Brak w magazynie
Zachęcamy do zapisu na newsletter: subscribepage.com/aiagi Wyślemy wiadomość, kiedy książka będzie znów dostępna :)
Osobiście, jako mieszkaniec Poznania, denerwują mnie te ograniczenia wysokościowe, te miasto ma potencjał, którego nie może przez nie wykorzystywać.
A mi się to podoba. Bardzo dobrze, że Poznań ma swój własny styl i jest sapójny architektonicznie