Witam, Panie Radoslawie, czy mozna prosic o odcinek na temat kaplicy SanSevero w Neapolu i zawoalowanego Chrystusa? Opowiada Pan tak ciekawie ze zadne przewodniki Pana nie wyprzedza... Pozdrawiam :-)
Gratuluje profesjonalnie przygotowanego materiału !!!; Pałac Saski co do zasady powinien być już dawno odbudowany, dla Nas …w zachowanym XVIII wiecznym stylu ( żadnych odwołań do przebudowań z czasów Paskiewicza, chyba każdy Polak wie kim był Paskiewicz) z przeznaczeniem tylko i wyłącznie do celów użytku muzealnego, z wystawami i Galeriami Art; zachodnią część powinna kończyć Kamienica Lessla (choć bardziej jest zapamiętana jako Kamienica Strasburgera) z Rotundą od strony Ogrodu Saskiego i tu można przywołać wspomnienia dawnych czasów i Cukierni Cafe de Saxe - ale o tym już nikt nie pamięta. Wschodnia część to oczywiście Pałac Brühla z przeznaczeniem dla Wojska - ale to wszystko powinno czekać na lepsze czasy bo nie stać Nas teraz na inwestycje 2 miliardów, które się zamkną zapewne na 4 miliardach;
Ogólnie zgadzam się z diagnozą postawioną w filmie, bez odpowiedniego nadzoru merytorycznego to może się bardzo źle skończyć. Prosiłeś o przemyślenia na temat kosztów, więc trochę swoich rozważań napiszę :) Według mnie tak w zasadzie nie ma dobrego momentu na to, żeby koszt takiej inwestycji ponieść. Odbudowa w porządnym standardzie, ze szlachetnych materiałów, z odpowiednim zabezpieczeniem pozostałości (piwnice) zawsze będzie droga. Zawsze będzie mnóstwo innych rzeczy, na które można wydać te pieniądze, tak jak HGW zerwała poprzednią umowę i przeznaczyła środki na most Północny. I nikt nie powie, że ten most nie jest potrzebny. Tylko tutaj pojawia się pytanie - czy w takim razie warto w ogóle coś odbudowywać? Czy warto było w zniszczonej, biednej powojennej Polsce odbudowywać stolicę? Czy w kryzysie PRLu wydawanie środków na Zamek Królewski to był dobry pomysł? Gdzie postawić granicę? Ja uważam, że jesteśmy już na tyle bogatym krajem, że możemy sobie pozwolić na placówkę kulturalną w takiej formie i z takim rachunkiem, oczywiście o ile będzie spełnione wszystko to, o czym mowa w filmie. Za kilkaset milionów złotych na Cytadeli powstaje Muzeum Historii Polski i trudno znaleźć argumenty przeciwko jego budowie. Nawet jeśli to będą i 4 miliardy złotych po przekroczeniu budżetu wydane na przestrzeni 10 lat to wcale nie jest dużo w skali kraju, dla porównania roczny budżet NFZ to 120 mld, rosnące rok do roku. To nie jest wydatek, który dramatycznie wpłynie na działanie państwa. Nie samym chlebem i inwestycjami w infrastrukturę żyje człowiek, kultura i historia też powinny mieć swoje miejsce. Pytanie czy te pieniądze nie lepiej przeznaczyć na coś innego trzeba zadać w innym kontekście - w kontekście wydatków na kulturę i zabytki. Na przykład na Dolnym Śląsku mamy setki pięknych, znacznie bardziej wartościowych architektonicznie budynków które wciąż stoją i dramatycznie potrzebują ratunku - pieniędzy. Tymczasem cały budżet na dolnośląskie zabytki mieści się w 10 mln złotych. Może lepiej najpierw zająć się tym co mamy, zanim przejdziemy do odbudowy tego, co straciliśmy?
Zgadzam się z całym wywodem. A zwłaszcza z końcówką. Serce mnie zawsze boli gdy widzę zabytki, które są jeszcze w całkiem dobrym stanie, nieremontowane do momentu aż się zawalą. A namy takich niemało nie tylko na Ślasku. Boli mnie szczególnie, rzecz jasna, to co dzieje sie z tym w moim mieście, Białymstoku. Jeśli cokolwiek jest odnawiane to murowanie a miasto jest unikalne ze względu na drewnianą zabudowę. Tylko, że teraz to co zostało wygląda jak byłe wiejska chata. Nie ujmując wsi, chodzi o charakterze budynku, które w mieście były inne. Dwa kara temu spłonął jeden z ostatnich o miejskie architekturze. Bardzo ciekawy. Z cudnymi wykuszami. Obok dogorywa o podobnej, ale już prostej bryle, tylko dlatego, że coś się w nim jeszcze mieści. Sam.Palac Saski akurat kompletnie mi się nie podoba i zupełnie nie rozumiem dlaczego akurat on na tak wysoce podnieść prestiż miasta. Ale to tylko moja opinia. Pozdrawiam bajkowo
@@Klopcyna Podstawowa różnica między tymi dwoma inwestycjami jest taka: odbudowa Zamku wynikała z rzeczywistej, oddolnej potrzeby społeczeństwa, podczas gdy odbudowa Pałacu Saskiego to wymysł polityków, forsowany bez oglądania się na zdanie obywateli.
Chodzi o to, żeby zarząd spólki zarobił - będą to krewni i znajomi królika, auta służbowe i różne inne świadczenia. Jeśli budowle powstaną to inni krewni i znajomi w nieznanych okolicznościach staną się właścicielami intratnych lokali w centrum miasta stołecznego. Gdyby wszystko szło, tak jak 3 lata temu to możnaby pomyśleć o takich ekstrawagancjach, ale wiele się zmieniło: epidemia, wojna, kryzys napędzany kryzysem i rządzący gaszący pożar benzyną tylko po to, by zabrać społeczeństwu a uratować pustą kasę na kolejne daniny dla elektoratu. Że już nie wspomnę o tym, że obecni rządzący uwielbiają wymyślać koło od nowa zamiast przejąć dobre wzorce, uczyć się od innych. Jeszcze budowa w funkcji specustawy (też ulubiona forma prawodawstwa obecnej władzy) z nieuwazględnianiem prawa budowlanego, ochrony środowiska, hydrologicznego, własności itp. Plus to, na co zwraca uwagę Pan, Panie Radosławie. I co tu mamy w sumie? Przepis na piękną katastrofę.
Dziękuję za przekazanie wartościowej wiedzy. Czemu tacy ludzie jak Pan nie biorą udziału w odbudowie? Takich ludzi nam trzeba, pasjonatów z merytorycznym przygotowaniem.
Jestem gorącym zwolennikiem odbudów, natomiast wszystkie uwagi zawarte w filmie uważam za wartościowe. Zanim wyda się 2 mld, powinno się solidnie zastanowić jak to zrobić.
@@pawepawe9058 nikt się nie zastanawiał zwyczajnie bez zastanowienia wydali najpierw 22 mld na ślepo na bąbelki co roku a potem 12 mld na emerytów i tak co roku. Mniej więcej tyle co kosztuje 1 blok elektrowni atomowej .
Wspaniały felieton! Niestety nie mogę wyrazić swojego zdania na temat specustawy o Pałacu Saskim, gdyż słowa które mi się nasuwają są niecenzuralne. Zastanawiam się tylko, dlaczego w naszym kraju, nie da się niczego zrobić DOBRZE wzorując się na dobrych przykładach? Na razie na spółce celowej zarobią znajomi... No cóż, taki już nasz Polski nieŁad :(
Świetny odcinek i super wszystko wyjaśnione. Osobiście nie jestem zwolennikiem odbudowy tych obiektów. Szczególnie teraz,w obecnej sytuacji gospodarczej i finansowej. Nie wspominając już o obecnym rządzie,sposobie odbudowy oraz tych wszystkich znów przetargach,ludzi poprawnych politycznych tylko po aby być twarzą tej odbudowy i innych dziwnych sytuacjach. W tej chwili jest mnóstwo innych potrzeb w kraju na które te pieniądze powinny być przeznaczone.
Dobry wieczór i dzięki za ciekawą analizę. Sama odbudowa historycznych budowli nie razi, o ile jest przeprowadzona kompetentnie. Mamy przykłady pozytywne - i to jest nie tylko zamek królewski, ale i wiele zabytków odbudowanych po wojnie, jak choćby gnieźnieńska katedra o której opowiadaliście. Są też przykłady negatywne i jesteśmy ciekawi czy kiedyś uda się Wam zrobić taką konstruktywną krytykę, choćby zamku "Disneya" w Poznaniu. Żeby nie było, Poznań bardzo lubimy i chętnie usłyszymy na kanale więcej o tym mieście! Choćby o farze, bibliotece Raczyńskich, czy targach! Jeśli idzie o obserwację dot. wynagradzania kompetencji - niestety wydaje nam się że w Polsce to w ogólności jest problem, że wysokie kompetencje nie są szanowane. Ale to może dłuższy temat ;) Pozdrawiamy!
Pałac Saski powinien być odbudowany w najpiękniejszej swojej postaci, czyli tak, jak to miało miejsce za króla Augusta III Sasa w stylu barokowym - wzorowanym na francuskich rezydencjach, razem z " Żelazną Bramą".. Absolutnie nie w formie gruntownie przebudowanego pałacu Saskiego w latach 1839- 1842, na zlecenie rosyjskiego kupca Iwana Skwarcowa, gdzie główny budynek ustąpił miejsca wysokiej kolumnadzie i w mniej więcej, takiej formie dotrwał do 1944 r. kiedy to Niemcy wysadzili pałac. Przyklad: nasi sąsiedzi za zachodnią granica, którzy mimo konsekwentnego oporu ze strony architektonicznego establishmentu, dzięki Torstenowi Kulke jego determinacji i uporowi zgromadzono 63,338 podpisów mieszkańców Drezna. Zrekonstruowano min. Neumarkt, Pałac Kurlandzki, odbudowano ponad 70 budynków na zachowanych fundamentach w tradycyjnej formie miejskich kamienic, o różnej ilości pięter i co najważniejsze wg. prawideł tradycyjnej architektury, zarówno jeśli chodzi o dachy, materiały, detal jak i kolory. Rekonstrukcja Neumarkt w Dreźnie po dwóch dekadach jest niezwykłym osiągnięciem, które spotkało się z zachwytem na całym świecie. Jest to niezwykła zarówno w Niemczech jak i na świecie inicjatywa przywrócenia utraconego wiele lat temu podczas wojny serca miasta.
Niestety mam wrażenie, że powód odbudowy wyjaśniono w kilku pierwszych zdaniach "powołano spółkę celową i wynajęto biuro". Zarząd się wyżywi. Oj, mój dziadek,Warszawiak z urodzenia a Wielkopolanin z wyboru, złapałby się za głowę!
To to w takim razie wychodzi na to że Odbudowa Pałacu Saskiego to wielki Bubel Prawny a nie profesjonalny projekt poważnego kraju. Szkoda że to wszystko jest kosztem Warszawy i ekspertów.
Wschodnia pierzeja Placu Piłsudskiego będzie odbudowana w stylu, w jakim budowano elektownię w Ostrołęce, prom w szczecińskiej stoczni, jak buduje się CPK, zaś opłacalna będzie niczym przekop Mierzei Wiślanej. Wszyscy wiemy, jaki jest cel wspomnianej "spółki celowej". Kolejnej zresztą.
Moim zdaniem Pałac Saski powinien być odbudowany tak jak wyglądał za Sasów. Aby dochować tradycji (dość abstrakcyjnie) można by nawet stawić ozdobnie straż w mundurach saskich z lat 30-tych XVIII wieku.
Bardzo mi sie podoba Panski sposob narracji, informatywny, zero manipulacji. Mam nadzieje ze Panski glos nie bedzie glosem "wolajacego na puszczy" i trafi gdzie trzeba. Sam nie umiem odniesc sie do tego planu odbudowy ale jak chyba kazdy Polak mam tesknote za przemoca nam zabrana 2RP i klimatem przedwojennej Warszawy.
@@qwer621 Zawsze to lepsze cztery ulice, niż cztery autostrady. Ale co kto lubi. Natomiast pewna "światła" część sceny politycznej, która ma środki na to, żeby się rozbijać w luksusowych hotelach po całej Europie, nie jest na tyle światła, żeby wyobrazić sobie, że w zasadzie to samo, tylko faktycznie może na nieco mniejszą skalę moglibyśmy mieć to u siebie. Zamiast tego snuje jakieś odrealnione wizje o puszczy na Placu Defilad, czy o ile mnie pamięć nie myli "naturalnych" mokradłach na Placu Konstytucji. (wtf?!) Ale przecież po co, skoro takie same pałace są w Berlinie, czy gdziekolwiek indziej?
Oj tam,oj tam...Analogia z CPK nasuwa się sama. W planach jest lotnisko, a w praktyce pastwisko. Ale nie byle jakie! Ma swój zarząd, radę nadzorczą i co najważniejsze: wielomilionowy budżet.
Jak według ciebie wyglądają takie inwestycje? Powołuje się spółkę, która miesiąc po zaczyna budować? xD Łopata w ziemię i coś się wymyśli, nie trzeba wybrać lokalizacji, nie trzeba przeprowadzić konsultacji z mieszkańcami, nie trzeba dostać pozwoleń, nie trzeba rozpisać konkursów, nic nie trzeba tylko lotniska budować!
@@BartorKrajczyk Miała być rok temu podjęta decyzja o dokładnym sposobie finansowania (sejm miał zdecydować). I gdzie ta decyzja? Nigdzie. Tak samo się z tym pałacem skończy. Nie ma na nic pieniędzy w budżecie, to po co mają to budować. Ale jak już się stworzyło spółkę, to przecież nie można takiej szansy zmarnować. Tyle stanowisk...
@@youpolonia jezus maria naprawdę rzygac mi się chce od tej paskudnej polaryzacji. Po pierwsze pisu nie popieram ani popierać nigdy nie będę bo nienawidzę ich cynizmu oraz braku poszanowania wobec obywateli. Odnosiłem się tylko do tego abyś przywołał jakiekolwiek dane na temat kondycji budżetu państwa zamiast snuć własne teorie, a ty jedyne co potrafisz to prymitywnie dzielić i obrażać. Aż mi się słabo robi jak czytam takie przykre komentarze
Nie jestem zwolennikiem odbudowy w tym momencie. Nie teraz. I nie jestem też pewien czy ogólnie odbudowa Pałacu Saskiego to dobry pomysł - może lepiej zachować układ urbanistyczny z szacunku do historii, ale zbudować coś nowego, wysokiej klasy artystycznej, będące pokazem siły dzisiejszej Polski. Ale wracając do odbudowy, moje największe obiekcje: - W pałacach i kamienicach mają się znajdować budynki administracji rządowej. O ile jestem wielkim zwolennikiem decentralizacji (Podobnie jak w RFN, np: Trybunal Konstytucyjny jest w stosunkowo małym Karlsruhe daleko od innych urzędów federalnych), to przenoszenie Senatu poza budynki Sejmu uważam za złe rozwiązanie. Zwłaszcza, że w naszym ustroju jest Zgromadzenie Narodowe - pomyślmy o logistyce przewozu osób i dokumentów (nawet podczas zwykłych posiedzeń tworzone jest pełno dokumentów), kosztach tego. Jeśli budynek urzędów staje się za mały, czasem lepiej pomyśleć o zmianie organizacyjnej, poprawie efektywności i zmniejszeniu biurokracji. Zbudować budynek jest najłatwiej. - Instytucje Kultury. Czy na pewno znajdą się takie które ożywią ten budynek, czy znajdą się takie które będą chciały zajmować tak ogromny obiekt (zapewne drogi w utrzymaniu), który nie został zbudowany na ich miarę i może nie spełniać ich oczekiwań (np: brak dużej sali teatralnej/widowiskowej lub za mało sal kameralnych dla teatru; niewystarczające instalacje dbające o dobro zbiorów w przypadku muzeum). Nie znalazłem nigdzie jasnej informacji CO TAM BĘDZIE SIĘ ZNAJDOWAŁO. Jest to poważny problem. Dlatego warto poczekać, aż będzie zapotrzebowanie i wtedy zbudować. - Koszty. 2 400 000 000 zł planowane. PLUS (zgodnie ze złotą zasada budowlańca) "do planowanych kosztów trzeba dodać minimum 30%". Za budynki niebędące priorytetem (bardziej zburzony nie będzie ;) ) wydaje się amoralne. Amoralne w sytuacji, kiedy zabytki klasy europejskiej czy nawet światowej w naszym kraju od lat nie mają wystarczających środków by zabezpieczyć swoje skarby. Polska jet pełna takich pałaców, klasztorów, kościołów, dawnych założeń parkowych i ogrodowych. Nie mówię, że 2mld starczą, ale na pewno mogłyby pomóc w zabezpieczeniu tego wszystkiego, aby późniejsze remonty nie kosztowały aż tyle (o ile będzie co remontować).
Ratusz w Warszawie oddaje bardzo drogą działkę kilometr dalej, żeby prywatny deweloper zbudował tam budynek, za który będzie od Ratusza - czyli od nas - pobierał czynsz najmu... Myślę, że jednak lepiej zbudować swój budynek, na swojej dzialce.
a jaki jest sens budownie kładki rowerowej z parku praskiego do Kruczej kiedy obok jest pusty most Świętokrzyski a w Wwie brak jest mostów przejazdowych dla samochodów?Kto musi zarobić?
Dziękuję za odcinek. 08:27 - nie sądzę, że ten pogląd jest trafny. Sformułowanie "w szczególności" w art. 4 ust. 2 ustawy wydaje się jednoznacznie przesądzać, że Rada ma prawo opiniować w pełnym zakresie objętym przedmiotem ustawy. Oczywiście, pozostałe uwagi dotyczące kompetencji Rady (zwłaszcza niewiążący charakter opinii) - w pełni zasadne. Natomiast mam bardzo mieszane uczucia co do samej odbudowy. W zasadzie byłem zwolennikiem odbudowy, chociaż chyba nie w wersji z sierpnia 1939 r. Co więcej, nie można uciec od wrażenia, że aktualnie cała odbudowa jest tylko po to, by zaspokoić pompatyczne ambicje obecnej władzy, wyrzucenie Poniatowskiego i postawienie pomnika wiadomo kogo na Krakowskim Przedmieściu.
@@goodidea_archi tak, tym bardziej dziękuję za odcinek ;) a co sądzą Państwo o pomyśle odbudowy Tuileries - w sumie tematyka podobna, chociaż miejsce bardziej symboliczne.
Miło wspominamy nasze spotkanie w Krakowie! Może uda nam się znowu wpaść do Krakowa w tym roku :) Trzymajmy kciuki :) Ooo Tuileries to dobry temat! Chyba jeszcze bardziej pogmatwany w kwestii zasadności :)
Czasy Saskie? To zdecydowanie nie jest mój ulubiony okres w naszej historii. To czas kompletnego upadku. A jego symbolem jest król August II Mocny chlający wódę z carem Piotrem I Wielkim w Rawie Ruskiej w 1698 r. No i Sejm Niemy z 1717 r. Na koniec zadam tu pytanie jakie zwykł zadawać niezbyt rozgarnięty August III Wettin: "Brul, haben wir geld?"
@@piotrsieminski Własny pogląd. Władca, który jak ślepy idiota wplątał kraj w nikomu niepotrzebną, rujnującą wojnę nie zasługuje na nic lepszego! A wszak mógł wpierw posłać kogoś by sprawdził naocznie czy aby na pewno car Piotr I ma takie szczere intencje. A czy, z drugiej strony, Karol XIII to na prawdę świr. I czym się to jego świrowanie objawia. Piotr I intencji nie miał na pewno czystych. A Karol XIII to był świr, ale genialny. August II zaś to "bzykacz", który zamiast mózgu miał genitalia... Czy taki osobnik zasługuje na coś lepszego niż potępienie?
Nie ma to jak czasy gierkowskie kiedy pijany Breżniew dyrygował posłami na sejm PRL śpiewającymi międzynarodówkę, a upokorzony Gierek stał za nim bojąc się pisnąć nawet słówko.
na początek uwaga, ta spółka nie jest po to, żeby cokolwiek wybudować, ona jest po to, żeby był zarząd, prezes, pracownicy, którym będzie się płacić sowite wynagrodzenia. Ta spółka tak odbuduje Pałac Saski, jak spółka CPK zbuduje lotnisko w Baranowie.
Dlatego trzeba wprowadzić odpowiedzialność urzędniczą. Jeśli ci przydzielono zadanie i się z tego nie wywiazesz - kara i zwrot części wynagrodzenia. To samo było z elektrownia jądrową, tą co jeszcze platforma zaczęła "budować" i PiS za poprzedniej kadencji też, ale przez 15 lat nie wybrali nawet lokalizacji. A miliony się rozpłynęły
ja rozumiem obawy o korupcję i inne wszelkie pasujące rządowi epitety, ale czy wy serio ludzie myślicie, ze tak duże inwestycje jak CPK powstają od tak? Zawsze potrzebne są do tego specjalne środki, spółki, etc. Oczywistym jest, ze potrzebne są potężne pieniądze i rzesze ludzi. W przypadku CPK sam jestem pod pozytywnym zdziwieniem biorąc pod uwagę relatywne dobrą organizację oraz jej jakość. Międzynarodowe współprace, konsultacje, zatrudnianie specjalistów i firm w tym obeznanych. Samo NIK wykazało sens tej inwestycji, wiec o co tyle szumu? Rozumiałbym obawy kiedy to w Polsce nic nie powstawało z pieniędzy publicznych, ale infrastrukturalnie żadne państwo z państw postkomunistycznych nie poczyniło tak dużych zmian w tej właśnie dziedzinie. Zwykle polackie marudzenie, choć rozumiem jego genezę, ale denerwuje mnie brak jakiejkolwiek refleksji nad tym
Witamy z Canady. Bardzo nam sie podoba Pana program, i tak profesjonalne i obiektywne podejscie do tematu. Zgadzamy sie z Panem w 100%, to nie jest pierwszy raz i ostatni w Polsce, trzeba sie chyba z tym pogodzic. Miejmy nadzieje, ze moze ten Pana program, zobacza osoby, ktore beda decydowaly o odbudowie Palacu Saskiego w Warszawie.
Dziękuję za komentarz i pozdrowienia, pragnę tylko zaznaczyć, że program ma dwoje autorów - oprócz mnie jeszcze arch. Natalię Szcześniak, z którą wspólnie przygotowujemy wszystkie materiały :)
Chętnie bym obejrzał odcinek od Was o najlepszych nowoczesnych uzupełnieniach kwartałów, bo często w miejsce wyburzonych kamienic powstają jakieś pseudo nowoczesne potworki nie pasujące kompletnie do sąsiednich budynków.
Pałac należy odbudować i zamknąć temat. Za 50-100 lat nikt nie będzie pamiętał, kto go odbudowywał, jakie partie rządziły w PL itd. Opadną też emocje. Za to ludzie będą mieli ładne miejsce do spędzania czasu w Warszawie. A wydatki ważniejsze/mniej ważne zawsze były są i będą ale mimo to budowano.
Czy mi się wydaje, czy ów zamek Gargamela to nawiązanie do pewnej odbudowy w Poznaniu? 🤨 Może o tym odcinek? Już trochę czasu minęło od odbudowy, może można już to ocenić bez nadmiernych emocji?
@@goodidea_archiJest decyzja obecnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego pana Sienkiewicza. Zielone światło dla odbudowy pałacu Brühla, Saskiego i kamienic przy Królewskiej. Mam nadzieje że to nie będzie tylko odpowiednio kostium rokokowy i klasycystyczny a pełna odbudowa. Nie chce mastodontów które będą historyzujące zaledwie. Wybudowany od podstaw pałac Brühla który był de facto rokokowy mam wrażenie że będzie neorokokowy. Chyba się nie mylę. Chciałbym całych brył zgodnych ze stylem a nie kostiumów. A pałac Saski barokowy, tylko,wówczas będzie zasługiwał na przydomek saski. To oczywiste.
Warszawiacy nie powinni odbudowywac-i to za wielkie pieniądze- stare posiadłości wielmoży magnatów,minimalizując duże wolne tereny do spacerów i oddychania wśród zieleni parku itd.
Bardzo trafny komentarz. Przykro, że pomimo doświadczenia jak powinna wyglądać od strony organizacyjnej odbudowa takich zabytków, odbudowa jest tak źle organizowana.
Nie wiemy, czy jest źle zorganizowana, ani czy dobrze, bo dopiero powołano spółkę celową i niewiele dotychczas zrobiła. Zobaczymy jak działa, ale to dopiero przyszłość. Rozumiem zastrzeżenia Pana Radosława, ale niekoniecznie muszą się spełnić. Jak się uwidocznią pierwsze realne działania, to będzie można krytykować. Odbudowa ma być poprzedzona badaniami archeologicznymi, co może dużo zmienić.
Badania archeologiczne były przeprowadzone przed poprzednim podejściem do odbudowy. Ich wyniki można z łatwością znaleźć. Co ich powtórzenie mogłoby zmienić?
@@goodidea_archi Badania były przepowadzone tylko pod Pałacem Saskim, ale nie pod Pałacem Bruehla i nie pod kamienicami w stronę ul. Królewskiej. Poprzednie przyniosły niespodziankę w postaci znalezienia dobrze zachowanych piwnic fazy XVII lub XVIII-wiecznej pałacu, które mają zostać zachowane, a planowano tu parking podziemny.
@@goodidea_archi ustawa nic nie mówi, ale te piwnice uprzednio odkryte, zostały wpisane na listę zabytków prawnie chronionych przez konserwatora zabytków, co było jedną z przyczyn zerwania umowy na odbudowę pałacu przez poprzednią prezydent Warszawy HGW. Sytuacja może się powtórzyć, a to wpłynie na projekt wykonawczy.
Co mi z tej dumy jak mamy drogi dziurawe. Infrastruktura drogowa jest w stanie agonalnym. Brak mostów obwodnic miast. Co mi po tej dumie jak gospodarczo jesteśmy zacofani. Mamy tyle zamków i pałaców zaniedbanych a zwłaszcza tych po PGR. Może zadbajmy właśnie o to co mamy żeby przetrwała kultura poprzednich ludzi. Nie jesteśmy państwem bogatym. Jestem przeciwny takim działaniom rządu. To jest marnotrawienie pieniędzy publicznych!
Dziękuję za bardzo dobry materiał. Szanuję za cenne wyważone i merytoryczne uwagi dla tej inwestycji. Odbudowa oczywiście ma sens - forma i styl architektoniczny bardzo mi się podobają, bez względu na ich wybór przez namiestnika Paskiewicza. Najlepiej gdyby w sam proces odbudowy zaangażowały się wyłonione w konkursie podmioty prywatne, które później mogłyby przez ileś lat do określonych komercyjnych celów wykorzystywać budynki będące jednak własnością państwową. Myślę, że ta trójtorowa koncepcja z merytoryczną, ekspercką (odpowiednio wynagradzaną, dajmy jak w ustawie 11 osobową ) radą proponującą wytyczne (może kika opcji list wytycznych) do wyłonienia na poziomie władz odpowiednio do skali przygotowanych na cel środków publicznych; oraz zatwierdzających zgodność projektów z wytycznymi i następnie podwyższać wymagania bez zwiększania środków poza jedynie jakąś waloryzacją związaną z inflacją i tak przesiewać aż do wybrania najlepszego projektanta i nadzorować jego pracę. A przynajmniej tak amatorsko widzę po wysłuchaniu uwag w filmie do których słuszności trudno się przyczepić. Pozdrawiam;
Mądry odcinek. Moim zdaniem odbudowa w kształcie sprzed 39 to dobry pomysł bo uważam że to były piękne budynki tylko że taka inwestycja tym bardziej powinna być pod ścisłym nadzorem budowlanym i konserwatorskim bo pole do tego jak można to zepsuć jest ogromne.
Bardzo trafnie dobrane argumenty. Obawiam się ze chodzi tu o to aby powstała tu ,,Srebrna,, bis a nie o to by zrobić coś wartościowego architektonicznie. Świetny materiał.
W zupełności się zgadzam. To jest jakaś idea fix rządzących. Jakaś chora chęć pozastawiania po sobie budowli-pomnika. Taka chęć znana jest z historii. Już w starożytności tak się działo. A ci obecnie panujący mają jakąś specjalną skłonność do budowania pomników, np pobliskie schody do nieba. Bardzo dobrze, że zajął się Pan tym problemem. Dzięki :)
Zapraszamy do oglądania! Polecamy też inne odcinki z ostatnich tygodni, np. ten o kolumnach: ruclips.net/video/8l6GD3JtVY4/видео.html albo ten o Matejce: ruclips.net/video/IeYwvknzBF0/видео.html :)
@@goodidea_archi tak się składa, że akurat wszystkie oglądałem :D na daniach planuję obejrzeć wszystkie filmy o warszawie, a następnie do niej przyjechać i zobaczyć wszystko na żywo, o czym opowiadałeś :)
Drogi autorze. Nikt nie ma zamiaru niczego odbudowywać. To kolejny CPK. Istotą tego projektu jest sama spółka celowa , stanowiska i wynagrodzenia dla rodziny PiS na tak długo jak się da. Nagrody,bonusy,samochody służbowe. Smutne ale prawdziwe. Nie wykluczam że zbudują jakieś ogrodzenie za 100mln złotych .
Przeżytych wspomnień żaden cud nie wróci do istnienia... Moim zdaniem Park Saski, czy raczej Ogród Saski w obecnej formie zapisał się już trwałe w tkance i historii Warszawy, że naruszenie obecnego stanu rzeczy byłoby porównywalne ze zburzeniem Pałacu Saskiego w czasie wojny. Myślę, że warto tworzyć nowy wspaniały świat warszawskiej architektury, tkanki miejskiej, miejskich wnętrz i przestrzeni publicznych, zamiast na siłę budzić demony przeszłości i oddawać im hołd. Innymi słowy zamiast z żywymi naprzód iść, obecne władze wyciągają wciąż trupy z szafy i na siłę każą im żyć 😬
a tymczasem wiele pałacow ,pałacykow w calej Polsce marnieje ,piekne obiekty z parkami ,starym drzewostanem, zrodelkami.... zarzadzanie w Polsce to 1---Marnotrastwo
Jeśli to odbudowa po przebudowie w duchu zimnego, klasycyzmu petersburskiego to nonsens. Odbudowa w formie pierwotnej barokowej trudniejsza niż odbudowa Zamku Królewskiego. Dziękuję za pokazanie problemów, choć w państwie PiS wola prof. Glińskiego będzie wiążąca. Nawet w PRL-u zrobiono to lepiej.
Pałac Saski piekna architektura, Plac Piłsudskiego zasługuje na odbudowę tego pięknego gmachu,podobnie jak Plac Zamkowy zasługiwał na Zamek Królewski.Trzeba ,aby włodarze Warszawy zrobili coś z PKiN i jego otoczeniem, jeśli już został wpisany na listę zabytków, i jest mimo wszystko symbolem Warszawy.Straszy brudną elewacją,koszmarnymi graffiti i nie tylko niestety te bazgroły tam,ale w innych miejscach w Śródmieściu,i koszmarna Chmielna,to wstyd.
Nie jestem warszawiakiem i mój stosunek do odbudowy tego kompleksu budynków jest ambiwalentny. Rozumiem, że politycy PiS-u już sobie otwierali kolejne korytko, ale coś nie pykło. Obstawiam, że przy obecnej władzy raczej się to nie uda. Już nie wiem, jak trafiłem na ten filmik, ale Pan, Panie Radku jest świetny i obiektywny. Chapeau bas.
Gdy odbudowy historyczne mają miejsce na zachód od Odry, są to przykłady świetnych inwestycji i odnawiania dziedzictwa kulturowego. Gdy mają miejsce na wschód od Odry, są to przykłady zacofania intelektualnego i okłamywania historii. Przecież to oczywiste.
@@benq3009 Nie zawsze. Odbudowa pałacu w Braunschweigu to katastrofa. Centrum handlowe z fasadą "jakby historyczną", zmienioną i posuniętą. Doskonały przykład tego, co NIE robić.
pamiętajcie, że to nie ma służyć zbudowaniu/odbudowaniu pałacu Saskiego. Nie chodzi o to żeby złapać króliczka, ale żeby gonić króliczka, czyli mówiąc bez ogródek do dojenia kasy przez kolegów i rodzinę króliczka. Przecież to nie pierwsza narodowa spółka powołana przez PiS - żadna nie ma efektów, że wymienię tylko CPK, ale kasa płynie na pensję, limuzyny, biura i jakąś bliżej nieokreśloną działalność. Żadna partia rządząca w PL nie kradła tak jawnie i tak bezczelnie, i takiej kasy!
Czyli będzie typowo po polsku. Doświadczonych ekspertów dysponujących wieloletnim doświadczonych wycyckać za darmo, ale dać zarobić rodzinie i znajomym polityków. Podobny case jest z CPK, gdzie zarząd od kilku lat pobiera niebywale hojne wynagrodzenie za nie zrobienie niczego.
Skoro z opinią ekspertów nikt nie będzie się liczył, to czemu za tę bezcenną /bezwartościową opinię należałoby zapłacić? Przepraszam za sarkazm, ale nie umiem inaczej wyrazić mojego oburzenia.
Naprawianie historii. 👍 Dziękuję za omówienie i aktualizację w tym temacie. Czytałem że odbudowa ma być zakończona w 110 rocznicę odzyskania niepodległości, czyli 2028 roku. Czy Pana zdaniem jest to realne że za 6 lat będziemy podziwiać odbudowany Pałac Saski ?
To wszystko jest zbyt nadmuchane dzisiaj takie pałace powstają w rok stawia się betonowy szkielet i te ornamenty zdobienie powstaje z gipsu a te kombinatorzy z rządu będą ściemniać kilka lat że niby ze stuletniej cegły robią a i jeszcze jeden robotnik a pięćdziesięciu kierowników .
Po tym filmie stwierdzam, że nasze władze w Polsce utrzymują tą samą mentalność i są z tym bardzo w tyle (Najlepiej zrobić wszystko za darmo). Najśmieszniejsze jest to, że lepiej zadbaliśmy o ekspertów przy odbudowie zamku królewskiego w latach 70-tych kiedy w naszym kraju panował komunizm. Najwyraźniej nasz "demokratyczny" rząd wolałby wydać te pieniądze dla pracowników telewizji państwowej.
Prawda? Dla mnie to szokujące. Nie żyłam w "tamtych" czasach, o których tylko słyszę, że są " słusznie minione". Narracja jest jednak taka, że prawie wszystko było wtedy złe. A jednak potrafili! Obecnie w tym "wspaniałym, złotym okresie", idzie nam jak widać gorzej, niż w tym "słusznie minionym". Nie spina się to w całość
@@akacja1692 nie chodzi mi o rozwój kraju w epoce komunizmu jednak o odbudowę zabytków. Jak wynika z powyższego filmu kiedyś bardziej byli skłonni zapłacić ekspertom i skorzystać z ich wiedzy niż teraz.
Tą kwotę 2 mld zł należy pomnożyć co najmniej razy 4 ry. Mamy kłopoty finansowe i całe dzieło na pewno nie zostanie ukończone z powodów finansowych. To kolejna kiełbasa wyborcza. Obecnie jest tysiące ważniejszych problemów niż odbudowa pałaców i tak do końca nie wiadomo po co!
Odbudowa ZK odbywała się na podstawie decyzji podjętej przez Biuro Polityczne KC PZPR, a końcówka odbudowy i wyposażanie oraz organizacja instytucji muzealnej na podstawie uchwały Rady Ministrów - wtedy były trochę inne warunki polityczno-społeczne... :)
Radzie eksperckiej zapłaci się tyle na ile będzie ich praca inwestorowi potrzebna; to tylko listek figowy na ew. krytykę kosztów i bubli. Projekt powstanie i zostanie zatwierdzony przez Wielkiego Architekta i Wizjonera i nikt inny nie będzie miał nic do gadania.
wycięte ze specustawy: "wysokość części stałej wynagrodzenia członków zarządu Spółki Celowej, o którym mowa w art. 4 ust. 2 tej ustawy, nie może przekroczyć pięciokrotności wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw".
ale wiesz ze to nie musi byc praca na caly etat? 5x3k- max 15k, niby nieduzo ale jak masz 5 takich fuch? no i nic tam nie pisze ze to jest miesiecznie, takie kruczki sa wlasnie od tego, a to co piszesz to sie mowi w TV zeby sie ludnosc nie burzyla
Uważam, iż Pałac Saski powinien być bezwzględnie odbudowany wraz z możliwie jak największą ilością przylegających do niego oraz będących w jego sąsiedztwie ówcześnie wyburzonych budynków-obiektów. Zgadzam się również z wszystkimi postulatami wymienionymi przez architekta prowadzącego ten podcast, wraz z jednakowym i właściwym wynagrodzeniem dla zaangażowanych w odbudowę osób-specjalistów społeczników i nie społeczników (żeby nie robić między nimi różnicy i niepotrzebnych antagonizmów oraz nie poróżniać ich z sobą). Również, o ile to możliwe i o ile się da, to należy upiększyć pałac oraz uczynić go bardziej funkcjonalnym i przystosowanym do współczesnych wymogów. - I ta odbudowa powinna być czyniona z należytą rozwagą, ostrożnością i odpowiedzialnością.
Zastanawiam się, Ile kosztowała odbudowa Warszawy po II wojnie światowej (wraz ze Starówką i Zamkiem Królewskim) oraz 100 innych Polskich miast takich jak między innymi Gdańsk, Wrocław, Elbląg Głogów, itd. Odbudowa tylko pałacu Saskiego i Brulla ma kosztować 2,5 mld zł. A wszyscy krytykują PRL, że nic wtedy nie powstało.
Zgadzam się z pana opinią co do Rady Merytorycznej. I słuszne są pytania czy dziś nas na to stać, i czy rzeczywiście warto odbudowywać coś co zrobił Rosjanin , który był narzucony i nienawistny Polakom.
Naprawdę bardzo szanuję Pana opinię w tym materiale oraz fakt że została wyrażona w tej kwestii, tym bardziej że ten kanał jest ukierunkowany na zupełnie inne - tematy. Dołączam się do tej opinii i popieram !
Na nastepna łąkę idą miliony, bez sensu w obecnej trudnej sytuacji kraju! Juz pisowcy pasa sie na łące portu lotniczego i teraz na łące pałacu saskiego, co następne? Ilu pisowcom jeszcze brakuje do pensji milionowej? Rozrzutnictwo do potęgi !
1. Koszt odbudowy pałacu w stosunku do kosztów obsługi zadłużenia kraju to jak mrówka w porównaniu do słonia, a dokładniej do stada słoni. 2. Projekt wybrał carski namiestnik... wodociągi warszawskie też zbudowano za cara i służą do dzisiaj i nikt nie narzeka na Lindleya. 3. Dzięki "spec-ustawie" czas budowy będzie skrócony i odpadanie większość biurokracji. 4. Uwagi co do kompetencji rady - 100% racji. 5. Wyśrubowane wymagania artystyczne - nie popadajmy w obłęd. Stojący obok Teatr Wielki odbudowano po wojnie, a potem po pożarze i nikt się krzywi na to co widzimy. Ten pałac to nie katedra Notre Dame. 6. Wynagrodzenie ekspertów - 100% racji. 7. Pan Radosław na szefa spółki!
ZAMÓW nową książkę Radka: 4wymiary.goodidea.archi/
Chętnie ale nie ma opcji za granicę 😢
Witam, Panie Radoslawie, czy mozna prosic o odcinek na temat kaplicy SanSevero w Neapolu i zawoalowanego Chrystusa? Opowiada Pan tak ciekawie ze zadne przewodniki Pana nie wyprzedza... Pozdrawiam :-)
Sikorskiego powinni zatrudnić jako doradcę on potrafi doradzać
Desygnuję pana, Panie Radosławie, na szefa odbudowy! Nie za darmo!
Dokładnie 😘
Wbrew ludowej mądrości gratis to nie uczciwa cena.
Komuchy z PiSu nie zatrudniają ekspertów bo eksperci nie chcą robić po ich myśli
Rodziny polityków PiS już mają tą fuche 😅
Gratuluje profesjonalnie przygotowanego materiału !!!; Pałac Saski co do zasady powinien być już dawno odbudowany, dla Nas …w zachowanym XVIII wiecznym stylu ( żadnych odwołań do przebudowań z czasów Paskiewicza, chyba każdy Polak wie kim był Paskiewicz) z przeznaczeniem tylko i wyłącznie do celów użytku muzealnego, z wystawami i Galeriami Art; zachodnią część powinna kończyć Kamienica Lessla (choć bardziej jest zapamiętana jako Kamienica Strasburgera) z Rotundą od strony Ogrodu Saskiego i tu można przywołać wspomnienia dawnych czasów i Cukierni Cafe de Saxe - ale o tym już nikt nie pamięta. Wschodnia część to oczywiście Pałac Brühla z przeznaczeniem dla Wojska - ale to wszystko powinno czekać na lepsze czasy bo nie stać Nas teraz na inwestycje 2 miliardów, które się zamkną zapewne na 4 miliardach;
Ogólnie zgadzam się z diagnozą postawioną w filmie, bez odpowiedniego nadzoru merytorycznego to może się bardzo źle skończyć. Prosiłeś o przemyślenia na temat kosztów, więc trochę swoich rozważań napiszę :)
Według mnie tak w zasadzie nie ma dobrego momentu na to, żeby koszt takiej inwestycji ponieść. Odbudowa w porządnym standardzie, ze szlachetnych materiałów, z odpowiednim zabezpieczeniem pozostałości (piwnice) zawsze będzie droga. Zawsze będzie mnóstwo innych rzeczy, na które można wydać te pieniądze, tak jak HGW zerwała poprzednią umowę i przeznaczyła środki na most Północny. I nikt nie powie, że ten most nie jest potrzebny. Tylko tutaj pojawia się pytanie - czy w takim razie warto w ogóle coś odbudowywać? Czy warto było w zniszczonej, biednej powojennej Polsce odbudowywać stolicę? Czy w kryzysie PRLu wydawanie środków na Zamek Królewski to był dobry pomysł? Gdzie postawić granicę?
Ja uważam, że jesteśmy już na tyle bogatym krajem, że możemy sobie pozwolić na placówkę kulturalną w takiej formie i z takim rachunkiem, oczywiście o ile będzie spełnione wszystko to, o czym mowa w filmie. Za kilkaset milionów złotych na Cytadeli powstaje Muzeum Historii Polski i trudno znaleźć argumenty przeciwko jego budowie. Nawet jeśli to będą i 4 miliardy złotych po przekroczeniu budżetu wydane na przestrzeni 10 lat to wcale nie jest dużo w skali kraju, dla porównania roczny budżet NFZ to 120 mld, rosnące rok do roku. To nie jest wydatek, który dramatycznie wpłynie na działanie państwa. Nie samym chlebem i inwestycjami w infrastrukturę żyje człowiek, kultura i historia też powinny mieć swoje miejsce.
Pytanie czy te pieniądze nie lepiej przeznaczyć na coś innego trzeba zadać w innym kontekście - w kontekście wydatków na kulturę i zabytki. Na przykład na Dolnym Śląsku mamy setki pięknych, znacznie bardziej wartościowych architektonicznie budynków które wciąż stoją i dramatycznie potrzebują ratunku - pieniędzy. Tymczasem cały budżet na dolnośląskie zabytki mieści się w 10 mln złotych. Może lepiej najpierw zająć się tym co mamy, zanim przejdziemy do odbudowy tego, co straciliśmy?
Dziękujemy za komentarz i podzielenie się swoimi spostrzeżeniami! Pozdrawiamy serdecznie!
Pieknie podsumowanie.
Akurat odbudowa Zamku Królewskiego była finansowana głównie ze środków społeczeństwa, tzw. "złotówka na Zamek'.
Zgadzam się z całym wywodem. A zwłaszcza z końcówką. Serce mnie zawsze boli gdy widzę zabytki, które są jeszcze w całkiem dobrym stanie, nieremontowane do momentu aż się zawalą. A namy takich niemało nie tylko na Ślasku. Boli mnie szczególnie, rzecz jasna, to co dzieje sie z tym w moim mieście, Białymstoku.
Jeśli cokolwiek jest odnawiane to murowanie a miasto jest unikalne ze względu na drewnianą zabudowę.
Tylko, że teraz to co zostało wygląda jak byłe wiejska chata. Nie ujmując wsi, chodzi o charakterze budynku, które w mieście były inne.
Dwa kara temu spłonął jeden z ostatnich o miejskie architekturze. Bardzo ciekawy. Z cudnymi wykuszami. Obok dogorywa o podobnej, ale już prostej bryle, tylko dlatego, że coś się w nim jeszcze mieści.
Sam.Palac Saski akurat kompletnie mi się nie podoba i zupełnie nie rozumiem dlaczego akurat on na tak wysoce podnieść prestiż miasta. Ale to tylko moja opinia.
Pozdrawiam bajkowo
@@Klopcyna Podstawowa różnica między tymi dwoma inwestycjami jest taka: odbudowa Zamku wynikała z rzeczywistej, oddolnej potrzeby społeczeństwa, podczas gdy odbudowa Pałacu Saskiego to wymysł polityków, forsowany bez oglądania się na zdanie obywateli.
Bardzo dobry materiał. Miejmy nadzieję, że dotrze tam, gdzie trzeba.
Nawet jak dotrze, to co to zmieni. Nie zrezygnują z kury znoszącej złote jajka (patrz spółka celowa..).
@@rysgwo5007 czyli taka sama pralnia $$$ jak CPK.
Nie dotrze. Ta odbudowa to przekręt.
Oby dotarło jak materiał krytykujący węzeł Mistrzejowice koło Krakowa do GDDKiA (film na kanale Autostrady Polska).
Obawiam się, że jest dokładnie tak, jak być miało - żeby się 'mądrale' nie pałętali
Jestem absolutnie za odbudową, ale w pierwotnej formie, a nie zmienionej przez zaborców.
Chodzi o to, żeby zarząd spólki zarobił - będą to krewni i znajomi królika, auta służbowe i różne inne świadczenia. Jeśli budowle powstaną to inni krewni i znajomi w nieznanych okolicznościach staną się właścicielami intratnych lokali w centrum miasta stołecznego.
Gdyby wszystko szło, tak jak 3 lata temu to możnaby pomyśleć o takich ekstrawagancjach, ale wiele się zmieniło: epidemia, wojna, kryzys napędzany kryzysem i rządzący gaszący pożar benzyną tylko po to, by zabrać społeczeństwu a uratować pustą kasę na kolejne daniny dla elektoratu. Że już nie wspomnę o tym, że obecni rządzący uwielbiają wymyślać koło od nowa zamiast przejąć dobre wzorce, uczyć się od innych.
Jeszcze budowa w funkcji specustawy (też ulubiona forma prawodawstwa obecnej władzy) z nieuwazględnianiem prawa budowlanego, ochrony środowiska, hydrologicznego, własności itp.
Plus to, na co zwraca uwagę Pan, Panie Radosławie.
I co tu mamy w sumie?
Przepis na piękną katastrofę.
Dziękuję za przekazanie wartościowej wiedzy. Czemu tacy ludzie jak Pan nie biorą udziału w odbudowie? Takich ludzi nam trzeba, pasjonatów z merytorycznym przygotowaniem.
Bo zwyczajnie Radka do tego projektu nie zaproszono, niestety.
Jestem gorącym zwolennikiem odbudów, natomiast wszystkie uwagi zawarte w filmie uważam za wartościowe. Zanim wyda się 2 mld, powinno się solidnie zastanowić jak to zrobić.
I by się zastanawiali jak z elektrowania atomową dekady.
@@pawepawe9058 lepiej postawić wszystko na co tylko jest myśl, niczego z nikim nie konsultować, a dopiero po fakcie myśleć
@@pawepawe9058 nikt się nie zastanawiał zwyczajnie bez zastanowienia wydali najpierw 22 mld na ślepo na bąbelki co roku a potem 12 mld na emerytów i tak co roku. Mniej więcej tyle co kosztuje 1 blok elektrowni atomowej .
Wspaniały felieton! Niestety nie mogę wyrazić swojego zdania na temat specustawy o Pałacu Saskim, gdyż słowa które mi się nasuwają są niecenzuralne. Zastanawiam się tylko, dlaczego w naszym kraju, nie da się niczego zrobić DOBRZE wzorując się na dobrych przykładach? Na razie na spółce celowej zarobią znajomi... No cóż, taki już nasz Polski nieŁad :(
W filmie jest błąd. Wartość inwestycji to dwa mld, ale na dzisiaj. Po ukończeniu będą cztery mld.
I pewnie właśnie o to chodzi.
2mld były przed pandemia. Teraz będzie 6mld
Świetny odcinek i super wszystko wyjaśnione. Osobiście nie jestem zwolennikiem odbudowy tych obiektów. Szczególnie teraz,w obecnej sytuacji gospodarczej i finansowej. Nie wspominając już o obecnym rządzie,sposobie odbudowy oraz tych wszystkich znów przetargach,ludzi poprawnych politycznych tylko po aby być twarzą tej odbudowy i innych dziwnych sytuacjach. W tej chwili jest mnóstwo innych potrzeb w kraju na które te pieniądze powinny być przeznaczone.
Dobry wieczór i dzięki za ciekawą analizę.
Sama odbudowa historycznych budowli nie razi, o ile jest przeprowadzona kompetentnie. Mamy przykłady pozytywne - i to jest nie tylko zamek królewski, ale i wiele zabytków odbudowanych po wojnie, jak choćby gnieźnieńska katedra o której opowiadaliście. Są też przykłady negatywne i jesteśmy ciekawi czy kiedyś uda się Wam zrobić taką konstruktywną krytykę, choćby zamku "Disneya" w Poznaniu. Żeby nie było, Poznań bardzo lubimy i chętnie usłyszymy na kanale więcej o tym mieście! Choćby o farze, bibliotece Raczyńskich, czy targach!
Jeśli idzie o obserwację dot. wynagradzania kompetencji - niestety wydaje nam się że w Polsce to w ogólności jest problem, że wysokie kompetencje nie są szanowane. Ale to może dłuższy temat ;)
Pozdrawiamy!
"Zamek Gargamela"... pozdrowienia z Poznania xD
Hehe, pozdrawiamy Poznań! :)
Pałac Saski powinien być odbudowany w najpiękniejszej swojej postaci, czyli tak, jak to miało miejsce za króla Augusta III Sasa w stylu barokowym - wzorowanym na francuskich rezydencjach, razem z " Żelazną Bramą".. Absolutnie nie w formie gruntownie przebudowanego pałacu Saskiego w latach 1839- 1842, na zlecenie rosyjskiego kupca Iwana Skwarcowa, gdzie główny budynek ustąpił miejsca wysokiej kolumnadzie i w mniej więcej, takiej formie dotrwał do 1944 r. kiedy to Niemcy wysadzili pałac.
Przyklad: nasi sąsiedzi za zachodnią granica, którzy mimo konsekwentnego oporu ze strony architektonicznego establishmentu, dzięki Torstenowi Kulke jego determinacji i uporowi zgromadzono 63,338 podpisów mieszkańców Drezna. Zrekonstruowano min. Neumarkt, Pałac Kurlandzki, odbudowano ponad 70 budynków na zachowanych fundamentach w tradycyjnej formie miejskich kamienic, o różnej ilości pięter i co najważniejsze wg. prawideł tradycyjnej architektury, zarówno jeśli chodzi o dachy, materiały, detal jak i kolory.
Rekonstrukcja Neumarkt w Dreźnie po dwóch dekadach jest niezwykłym osiągnięciem, które spotkało się z zachwytem na całym świecie. Jest to niezwykła zarówno w Niemczech jak i na świecie inicjatywa przywrócenia utraconego wiele lat temu podczas wojny serca miasta.
Zgadzam się Grzegorz całkowicie. Jak bym słyszał siebie.
Niestety mam wrażenie, że powód odbudowy wyjaśniono w kilku pierwszych zdaniach "powołano spółkę celową i wynajęto biuro". Zarząd się wyżywi.
Oj, mój dziadek,Warszawiak z urodzenia a Wielkopolanin z wyboru, złapałby się za głowę!
lepiej bym tego nie ujął, niestety :(
A wcześniej jeszcze wymyślili, że jak odbudują, to przeniosą pomnik Poniatowskiego, a przed pałacem prezydenckim stanie pomnik L. Kaczyńskiego.
Już samochody chyba zamówili
To to w takim razie wychodzi na to że Odbudowa Pałacu Saskiego to wielki Bubel Prawny a nie profesjonalny projekt poważnego kraju. Szkoda że to wszystko jest kosztem Warszawy i ekspertów.
Wschodnia pierzeja Placu Piłsudskiego będzie odbudowana w stylu, w jakim budowano elektownię w Ostrołęce, prom w szczecińskiej stoczni, jak buduje się CPK, zaś opłacalna będzie niczym przekop Mierzei Wiślanej.
Wszyscy wiemy, jaki jest cel wspomnianej "spółki celowej". Kolejnej zresztą.
Jak za darmo będą radzić, to znaczy, że kwestie ideologiczne i polityczne będą najważniejsze.
Moim zdaniem Pałac Saski powinien być odbudowany tak jak wyglądał za Sasów. Aby dochować tradycji (dość abstrakcyjnie) można by nawet stawić ozdobnie straż w mundurach saskich z lat 30-tych XVIII wieku.
@@elzbietarakusz2421 Augusta Mocnego
@@elzbietarakusz2421 byle nie Sasina
Ja mowie:Palac Saski to monument upadku sily Polski;potrzebny Warszawie jak w dupie koszula
Od zawsze uważam, że Radek Gajda to mistrz dyplomacji, ale tutaj zapodał takiego mic dropa, że pozostaje się tylko nakryć nogami. :D
Nakrywasz się nogami po takich wypowiedziach, serio?
co to jest mic drop? Co masz na myśli?
Nie dość że super polszczyzną to z pasją i bardzo zajmująco przekazuje Pan ważne treści...od pierwszej prezentacji jestem fanem i kibicem...brawo👏👏👏🌿🌿
Prezentowanie mądrego podejścia do tematu zawsze w cenie :)
Obecnie jest decyzja obecnego ministra Sienkiewicza. Zielone światło dla odbudowy.
Pytanie jakie kryteria będą wzięte pod uwagę.
Kolejny świetny material. Dziękuję. Prosze informować nas na bieżąco w tej kwestji, w miarę możliwości rzecz jasna. Pozdrawiam. Palais de Saxe
Świetny film! Czegoś właśnie takiego brakowało od dłuższego czasu, bardziej w stylu starego aiagi
Bardzo mi sie podoba Panski sposob narracji, informatywny, zero manipulacji.
Mam nadzieje ze Panski glos nie bedzie glosem "wolajacego na puszczy" i trafi gdzie trzeba.
Sam nie umiem odniesc sie do tego planu odbudowy ale jak chyba kazdy Polak mam tesknote za przemoca nam zabrana 2RP i klimatem przedwojennej Warszawy.
To już niestety nie wróci, może tylko tegoż namiastki?
Ten klimat to były cztery ulice, fajnie pisze o tym Filip Springer w książce 13 pięter.
@@qwer621 Zawsze to lepsze cztery ulice, niż cztery autostrady. Ale co kto lubi. Natomiast pewna "światła" część sceny politycznej, która ma środki na to, żeby się rozbijać w luksusowych hotelach po całej Europie, nie jest na tyle światła, żeby wyobrazić sobie, że w zasadzie to samo, tylko faktycznie może na nieco mniejszą skalę moglibyśmy mieć to u siebie. Zamiast tego snuje jakieś odrealnione wizje o puszczy na Placu Defilad, czy o ile mnie pamięć nie myli "naturalnych" mokradłach na Placu Konstytucji. (wtf?!) Ale przecież po co, skoro takie same pałace są w Berlinie, czy gdziekolwiek indziej?
Absolutnie bez sensu w tej kobylastej formie!
I tak zrobią co będą chcieli :(
Oj tam,oj tam...Analogia z CPK nasuwa się sama. W planach jest lotnisko, a w praktyce pastwisko. Ale nie byle jakie! Ma swój zarząd, radę nadzorczą i co najważniejsze: wielomilionowy budżet.
Jak według ciebie wyglądają takie inwestycje? Powołuje się spółkę, która miesiąc po zaczyna budować? xD Łopata w ziemię i coś się wymyśli, nie trzeba wybrać lokalizacji, nie trzeba przeprowadzić konsultacji z mieszkańcami, nie trzeba dostać pozwoleń, nie trzeba rozpisać konkursów, nic nie trzeba tylko lotniska budować!
@@BartorKrajczyk Miała być rok temu podjęta decyzja o dokładnym sposobie finansowania (sejm miał zdecydować). I gdzie ta decyzja? Nigdzie. Tak samo się z tym pałacem skończy. Nie ma na nic pieniędzy w budżecie, to po co mają to budować. Ale jak już się stworzyło spółkę, to przecież nie można takiej szansy zmarnować. Tyle stanowisk...
@@theflyingpotato5601 nie ma pieniędzy w budżecie? proszę podaj jakieś dane zamiast populistycznych wypocin
@@anthonycubadugosz109 Konkretne dane masz w samym budzecie, gdzie nie ma ni zlotowki przeznaczonej na ta inwestycje, PiSioku. :)
@@youpolonia jezus maria naprawdę rzygac mi się chce od tej paskudnej polaryzacji. Po pierwsze pisu nie popieram ani popierać nigdy nie będę bo nienawidzę ich cynizmu oraz braku poszanowania wobec obywateli. Odnosiłem się tylko do tego abyś przywołał jakiekolwiek dane na temat kondycji budżetu państwa zamiast snuć własne teorie, a ty jedyne co potrafisz to prymitywnie dzielić i obrażać. Aż mi się słabo robi jak czytam takie przykre komentarze
Nie jestem zwolennikiem odbudowy w tym momencie. Nie teraz. I nie jestem też pewien czy ogólnie odbudowa Pałacu Saskiego to dobry pomysł - może lepiej zachować układ urbanistyczny z szacunku do historii, ale zbudować coś nowego, wysokiej klasy artystycznej, będące pokazem siły dzisiejszej Polski.
Ale wracając do odbudowy, moje największe obiekcje:
- W pałacach i kamienicach mają się znajdować budynki administracji rządowej. O ile jestem wielkim zwolennikiem decentralizacji (Podobnie jak w RFN, np: Trybunal Konstytucyjny jest w stosunkowo małym Karlsruhe daleko od innych urzędów federalnych), to przenoszenie Senatu poza budynki Sejmu uważam za złe rozwiązanie. Zwłaszcza, że w naszym ustroju jest Zgromadzenie Narodowe - pomyślmy o logistyce przewozu osób i dokumentów (nawet podczas zwykłych posiedzeń tworzone jest pełno dokumentów), kosztach tego. Jeśli budynek urzędów staje się za mały, czasem lepiej pomyśleć o zmianie organizacyjnej, poprawie efektywności i zmniejszeniu biurokracji. Zbudować budynek jest najłatwiej.
- Instytucje Kultury. Czy na pewno znajdą się takie które ożywią ten budynek, czy znajdą się takie które będą chciały zajmować tak ogromny obiekt (zapewne drogi w utrzymaniu), który nie został zbudowany na ich miarę i może nie spełniać ich oczekiwań (np: brak dużej sali teatralnej/widowiskowej lub za mało sal kameralnych dla teatru; niewystarczające instalacje dbające o dobro zbiorów w przypadku muzeum). Nie znalazłem nigdzie jasnej informacji CO TAM BĘDZIE SIĘ ZNAJDOWAŁO. Jest to poważny problem. Dlatego warto poczekać, aż będzie zapotrzebowanie i wtedy zbudować.
- Koszty. 2 400 000 000 zł planowane. PLUS (zgodnie ze złotą zasada budowlańca) "do planowanych kosztów trzeba dodać minimum 30%". Za budynki niebędące priorytetem (bardziej zburzony nie będzie ;) ) wydaje się amoralne. Amoralne w sytuacji, kiedy zabytki klasy europejskiej czy nawet światowej w naszym kraju od lat nie mają wystarczających środków by zabezpieczyć swoje skarby. Polska jet pełna takich pałaców, klasztorów, kościołów, dawnych założeń parkowych i ogrodowych. Nie mówię, że 2mld starczą, ale na pewno mogłyby pomóc w zabezpieczeniu tego wszystkiego, aby późniejsze remonty nie kosztowały aż tyle (o ile będzie co remontować).
Ratusz w Warszawie oddaje bardzo drogą działkę kilometr dalej, żeby prywatny deweloper zbudował tam budynek, za który będzie od Ratusza - czyli od nas - pobierał czynsz najmu... Myślę, że jednak lepiej zbudować swój budynek, na swojej dzialce.
Jeśli nie teraz to kiedy ????? Zawsze będzie jakieś nie teraz !!!!!
Dziękuję
Dziękujemy i pozdrawiamy!
a jaki jest sens budownie kładki rowerowej z parku praskiego do Kruczej kiedy obok jest pusty most Świętokrzyski a w Wwie brak jest mostów przejazdowych dla samochodów?Kto musi zarobić?
Niemcy niech zapłacą za odbudowę...
Dziękuję za odcinek. 08:27 - nie sądzę, że ten pogląd jest trafny. Sformułowanie "w szczególności" w art. 4 ust. 2 ustawy wydaje się jednoznacznie przesądzać, że Rada ma prawo opiniować w pełnym zakresie objętym przedmiotem ustawy. Oczywiście, pozostałe uwagi dotyczące kompetencji Rady (zwłaszcza niewiążący charakter opinii) - w pełni zasadne. Natomiast mam bardzo mieszane uczucia co do samej odbudowy. W zasadzie byłem zwolennikiem odbudowy, chociaż chyba nie w wersji z sierpnia 1939 r. Co więcej, nie można uciec od wrażenia, że aktualnie cała odbudowa jest tylko po to, by zaspokoić pompatyczne ambicje obecnej władzy, wyrzucenie Poniatowskiego i postawienie pomnika wiadomo kogo na Krakowskim Przedmieściu.
Dziękujemy za prawniczy insight i podzielenie się z nami Pańską opinią na temat odbudowy! Chyba już o tym rozmawialiśmy w Krakowie, prawda? :)
@@goodidea_archi tak, tym bardziej dziękuję za odcinek ;) a co sądzą Państwo o pomyśle odbudowy Tuileries - w sumie tematyka podobna, chociaż miejsce bardziej symboliczne.
Miło wspominamy nasze spotkanie w Krakowie! Może uda nam się znowu wpaść do Krakowa w tym roku :) Trzymajmy kciuki :) Ooo Tuileries to dobry temat! Chyba jeszcze bardziej pogmatwany w kwestii zasadności :)
Czasy Saskie? To zdecydowanie nie jest mój ulubiony okres w naszej historii. To czas kompletnego upadku. A jego symbolem jest król August II Mocny chlający wódę z carem Piotrem I Wielkim w Rawie Ruskiej w 1698 r. No i Sejm Niemy z 1717 r. Na koniec zadam tu pytanie jakie zwykł zadawać niezbyt rozgarnięty August III Wettin: "Brul, haben wir geld?"
Masz własny pogląd czy tylko cytujesz Jasienicę?
@@piotrsieminski Własny pogląd. Władca, który jak ślepy idiota wplątał kraj w nikomu niepotrzebną, rujnującą wojnę nie zasługuje na nic lepszego! A wszak mógł wpierw posłać kogoś by sprawdził naocznie czy aby na pewno car Piotr I ma takie szczere intencje. A czy, z drugiej strony, Karol XIII to na prawdę świr. I czym się to jego świrowanie objawia. Piotr I intencji nie miał na pewno czystych. A Karol XIII to był świr, ale genialny. August II zaś to "bzykacz", który zamiast mózgu miał genitalia... Czy taki osobnik zasługuje na coś lepszego niż potępienie?
Nie ma to jak czasy gierkowskie kiedy pijany Breżniew dyrygował posłami na sejm PRL śpiewającymi międzynarodówkę, a upokorzony Gierek stał za nim bojąc się pisnąć nawet słówko.
na początek uwaga, ta spółka nie jest po to, żeby cokolwiek wybudować, ona jest po to, żeby był zarząd, prezes, pracownicy, którym będzie się płacić sowite wynagrodzenia. Ta spółka tak odbuduje Pałac Saski, jak spółka CPK zbuduje lotnisko w Baranowie.
Dokładnie
Zapomniałeś dodać o samochodach służbowych. Samochodach klasy premium oczywiście
Przecież nie o to chodzi by schwytać króliczka ale by gonić go...
Dlatego trzeba wprowadzić odpowiedzialność urzędniczą. Jeśli ci przydzielono zadanie i się z tego nie wywiazesz - kara i zwrot części wynagrodzenia. To samo było z elektrownia jądrową, tą co jeszcze platforma zaczęła "budować" i PiS za poprzedniej kadencji też, ale przez 15 lat nie wybrali nawet lokalizacji. A miliony się rozpłynęły
ja rozumiem obawy o korupcję i inne wszelkie pasujące rządowi epitety, ale czy wy serio ludzie myślicie, ze tak duże inwestycje jak CPK powstają od tak? Zawsze potrzebne są do tego specjalne środki, spółki, etc. Oczywistym jest, ze potrzebne są potężne pieniądze i rzesze ludzi. W przypadku CPK sam jestem pod pozytywnym zdziwieniem biorąc pod uwagę relatywne dobrą organizację oraz jej jakość. Międzynarodowe współprace, konsultacje, zatrudnianie specjalistów i firm w tym obeznanych. Samo NIK wykazało sens tej inwestycji, wiec o co tyle szumu? Rozumiałbym obawy kiedy to w Polsce nic nie powstawało z pieniędzy publicznych, ale infrastrukturalnie żadne państwo z państw postkomunistycznych nie poczyniło tak dużych zmian w tej właśnie dziedzinie. Zwykle polackie marudzenie, choć rozumiem jego genezę, ale denerwuje mnie brak jakiejkolwiek refleksji nad tym
Witamy z Canady. Bardzo nam sie podoba Pana program, i tak profesjonalne i obiektywne podejscie do tematu. Zgadzamy sie z Panem w 100%, to nie jest pierwszy raz i ostatni w Polsce, trzeba sie chyba z tym pogodzic. Miejmy nadzieje, ze moze ten Pana program, zobacza osoby, ktore beda decydowaly o odbudowie Palacu Saskiego w Warszawie.
Dziękuję za komentarz i pozdrowienia, pragnę tylko zaznaczyć, że program ma dwoje autorów - oprócz mnie jeszcze arch. Natalię Szcześniak, z którą wspólnie przygotowujemy wszystkie materiały :)
Dziękuję za przekazanie niesamowitej wiedzy. Niesamowite są wasze odcinki dziękuję 🌷😍🥰 sens ma ale nie w tym czasie jaki jest.
No proszę, nie tylko artystycznie, ale i bardzo merytorycznie!
Chętnie bym obejrzał odcinek od Was o najlepszych nowoczesnych uzupełnieniach kwartałów, bo często w miejsce wyburzonych kamienic powstają jakieś pseudo nowoczesne potworki nie pasujące kompletnie do sąsiednich budynków.
Pałac należy odbudować i zamknąć temat. Za 50-100 lat nikt nie będzie pamiętał, kto go odbudowywał, jakie partie rządziły w PL itd. Opadną też emocje. Za to ludzie będą mieli ładne miejsce do spędzania czasu w Warszawie. A wydatki ważniejsze/mniej ważne zawsze były są i będą ale mimo to budowano.
Czy mi się wydaje, czy ów zamek Gargamela to nawiązanie do pewnej odbudowy w Poznaniu? 🤨 Może o tym odcinek? Już trochę czasu minęło od odbudowy, może można już to ocenić bez nadmiernych emocji?
Mówimy o tym nieszczęściu w Poznaniu w jednym z odcinków "5 miast, 5 ciekawostek". Jedyna emocja, jaką budzi w nas ten budynek to zażenowanie.
@@goodidea_archiJest decyzja obecnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego pana Sienkiewicza. Zielone światło dla odbudowy pałacu Brühla, Saskiego i kamienic przy Królewskiej.
Mam nadzieje że to nie będzie tylko odpowiednio kostium rokokowy i klasycystyczny a pełna odbudowa.
Nie chce mastodontów które będą historyzujące zaledwie.
Wybudowany od podstaw pałac Brühla który był de facto rokokowy mam wrażenie że będzie neorokokowy. Chyba się nie mylę.
Chciałbym całych brył zgodnych ze stylem a nie kostiumów.
A pałac Saski barokowy, tylko,wówczas będzie zasługiwał na przydomek saski. To oczywiste.
Dziękuję za rzeczowe przedstawienie sprawy! Może w jakimś odcinku przeanalizujcie też, jak wyszła odbudowa zamku w Berlinie? Pozdrawiam :)
Nasi zobaczyli ten beznadziejny zamek i mówią „trzymaj moje piwo”
Nic dodać nic ująć . Brawo ! Pozdrawiam
Warszawiacy nie powinni odbudowywac-i to za wielkie pieniądze- stare posiadłości wielmoży magnatów,minimalizując duże wolne tereny do spacerów i oddychania wśród zieleni parku itd.
Bardzo trafny komentarz. Przykro, że pomimo doświadczenia jak powinna wyglądać od strony organizacyjnej odbudowa takich zabytków, odbudowa jest tak źle organizowana.
Nie wiemy, czy jest źle zorganizowana, ani czy dobrze, bo dopiero powołano spółkę celową i niewiele dotychczas zrobiła. Zobaczymy jak działa, ale to dopiero przyszłość. Rozumiem zastrzeżenia Pana Radosława, ale niekoniecznie muszą się spełnić. Jak się uwidocznią pierwsze realne działania, to będzie można krytykować. Odbudowa ma być poprzedzona badaniami archeologicznymi, co może dużo zmienić.
Badania archeologiczne były przeprowadzone przed poprzednim podejściem do odbudowy. Ich wyniki można z łatwością znaleźć. Co ich powtórzenie mogłoby zmienić?
@@goodidea_archi Badania były przepowadzone tylko pod Pałacem Saskim, ale nie pod Pałacem Bruehla i nie pod kamienicami w stronę ul. Królewskiej. Poprzednie przyniosły niespodziankę w postaci znalezienia dobrze zachowanych piwnic fazy XVII lub XVIII-wiecznej pałacu, które mają zostać zachowane, a planowano tu parking podziemny.
Ustawa nic nie mówi o tym, że dawne piwnice mają zostać zachowane.
@@goodidea_archi ustawa nic nie mówi, ale te piwnice uprzednio odkryte, zostały wpisane na listę zabytków prawnie chronionych przez konserwatora zabytków, co było jedną z przyczyn zerwania umowy na odbudowę pałacu przez poprzednią prezydent Warszawy HGW. Sytuacja może się powtórzyć, a to wpłynie na projekt wykonawczy.
Co mi z tej dumy jak mamy drogi dziurawe. Infrastruktura drogowa jest w stanie agonalnym. Brak mostów obwodnic miast. Co mi po tej dumie jak gospodarczo jesteśmy zacofani. Mamy tyle zamków i pałaców zaniedbanych a zwłaszcza tych po PGR. Może zadbajmy właśnie o to co mamy żeby przetrwała kultura poprzednich ludzi. Nie jesteśmy państwem bogatym. Jestem przeciwny takim działaniom rządu. To jest marnotrawienie pieniędzy publicznych!
Dziękuję za bardzo dobry materiał. Szanuję za cenne wyważone i merytoryczne uwagi dla tej inwestycji. Odbudowa oczywiście ma sens - forma i styl architektoniczny bardzo mi się podobają, bez względu na ich wybór przez namiestnika Paskiewicza. Najlepiej gdyby w sam proces odbudowy zaangażowały się wyłonione w konkursie podmioty prywatne, które później mogłyby przez ileś lat do określonych komercyjnych celów wykorzystywać budynki będące jednak własnością państwową. Myślę, że ta trójtorowa koncepcja z merytoryczną, ekspercką (odpowiednio wynagradzaną, dajmy jak w ustawie 11 osobową ) radą proponującą wytyczne (może kika opcji list wytycznych) do wyłonienia na poziomie władz odpowiednio do skali przygotowanych na cel środków publicznych; oraz zatwierdzających zgodność projektów z wytycznymi i następnie podwyższać wymagania bez zwiększania środków poza jedynie jakąś waloryzacją związaną z inflacją i tak przesiewać aż do wybrania najlepszego projektanta i nadzorować jego pracę. A przynajmniej tak amatorsko widzę po wysłuchaniu uwag w filmie do których słuszności trudno się przyczepić. Pozdrawiam;
To będzie kolejny polski „miś”. Zarząd zgarnie swoje, a nikt nie będzie ekspertem za darmo na co oni liczą.
Mądry odcinek. Moim zdaniem odbudowa w kształcie sprzed 39 to dobry pomysł bo uważam że to były piękne budynki tylko że taka inwestycja tym bardziej powinna być pod ścisłym nadzorem budowlanym i konserwatorskim bo pole do tego jak można to zepsuć jest ogromne.
Wolałbym, żeby za te pieniądze odbudowali np. Opactwo w Lubiążu. Idiotyczny pomysł.
Mądrego to aż miło posłuchać. 🙂
Wybudowanie rezydencji królewskiej spowoduje chęć umieszczania w nim króla i tak zostaniemy podanymi, a nie obywatelami. Boże chroń Krola.
Bardzo trafnie dobrane argumenty. Obawiam się ze chodzi tu o to aby powstała tu ,,Srebrna,, bis a nie o to by zrobić coś wartościowego architektonicznie.
Świetny materiał.
Oby te wszystkie inwestycje odbudowały tożsamość Polakow, po katyniu gdzie wiekszosc jej została zatracona.
wolałbym, żeby ta kasa poszła na ratowanie prawdziwych zabytków w potrzebie, a nie budowanie od nowa disneylandu
W zupełności się zgadzam. To jest jakaś idea fix rządzących. Jakaś chora chęć pozastawiania po sobie budowli-pomnika. Taka chęć znana jest z historii. Już w starożytności tak się działo. A ci obecnie panujący mają jakąś specjalną skłonność do budowania pomników, np pobliskie schody do nieba. Bardzo dobrze, że zajął się Pan tym problemem. Dzięki :)
stęskniłem się za nowymi odcinkami :))
Zapraszamy do oglądania! Polecamy też inne odcinki z ostatnich tygodni, np. ten o kolumnach: ruclips.net/video/8l6GD3JtVY4/видео.html albo ten o Matejce: ruclips.net/video/IeYwvknzBF0/видео.html :)
@@goodidea_archi tak się składa, że akurat wszystkie oglądałem :D
na daniach planuję obejrzeć wszystkie filmy o warszawie, a następnie do niej przyjechać i zobaczyć wszystko na żywo, o czym opowiadałeś :)
Założenie jest proste Pałac Saski ma być zewnętrznie jak przed wojną. A co do rosyjskiego fundatora jest to mało istotne.
Ale po co te nerwy, za odbudowę będzie odpowiadał polski anty- Midas! Sam minister Sasin!
Drogi autorze. Nikt nie ma zamiaru niczego odbudowywać. To kolejny CPK. Istotą tego projektu jest sama spółka celowa , stanowiska i wynagrodzenia dla rodziny PiS na tak długo jak się da. Nagrody,bonusy,samochody służbowe. Smutne ale prawdziwe. Nie wykluczam że zbudują jakieś ogrodzenie za 100mln złotych .
Odbudowa ma sens ale tak jak Pan mówi wzorem Windsoru ( z nowymi poprawionymi funkcjami ) !!!
Przeżytych wspomnień żaden cud nie wróci do istnienia... Moim zdaniem Park Saski, czy raczej Ogród Saski w obecnej formie zapisał się już trwałe w tkance i historii Warszawy, że naruszenie obecnego stanu rzeczy byłoby porównywalne ze zburzeniem Pałacu Saskiego w czasie wojny. Myślę, że warto tworzyć nowy wspaniały świat warszawskiej architektury, tkanki miejskiej, miejskich wnętrz i przestrzeni publicznych, zamiast na siłę budzić demony przeszłości i oddawać im hołd. Innymi słowy zamiast z żywymi naprzód iść, obecne władze wyciągają wciąż trupy z szafy i na siłę każą im żyć 😬
a tymczasem wiele pałacow ,pałacykow w calej Polsce marnieje ,piekne obiekty z parkami ,starym drzewostanem, zrodelkami....
zarzadzanie w Polsce to
1---Marnotrastwo
Jeśli to odbudowa po przebudowie w duchu zimnego, klasycyzmu petersburskiego to nonsens. Odbudowa w formie pierwotnej barokowej trudniejsza niż odbudowa Zamku Królewskiego. Dziękuję za pokazanie problemów, choć w państwie PiS wola prof. Glińskiego będzie wiążąca. Nawet w PRL-u zrobiono to lepiej.
Rozumiem, że jest bardzo źle, to przykre, zwłaszcza, że jeszcze nic nie powstało.
To jest to samo co z CKP.... ściema by tylko kieszenie napchać
Powstaly juz etaty dla PiSowskich zlodziejaszkow.
Pytanie otwarte czy w ogóle powstanie. Druga obawa czy nie będzie to maszkaron.
Może tan będą brakujące schrony i parkingi podziemne dla Warszawiaków
Pałac Saski piekna architektura, Plac Piłsudskiego zasługuje na odbudowę tego pięknego gmachu,podobnie jak Plac Zamkowy zasługiwał na Zamek Królewski.Trzeba ,aby włodarze Warszawy zrobili coś z PKiN i jego otoczeniem, jeśli już został wpisany na listę zabytków, i jest mimo wszystko symbolem Warszawy.Straszy brudną elewacją,koszmarnymi graffiti i nie tylko niestety te bazgroły tam,ale w innych miejscach w Śródmieściu,i koszmarna Chmielna,to wstyd.
Doskonały film. Gratuluję autorom.
Nie jestem warszawiakiem i mój stosunek do odbudowy tego kompleksu budynków jest ambiwalentny. Rozumiem, że politycy PiS-u już sobie otwierali kolejne korytko, ale coś nie pykło. Obstawiam, że przy obecnej władzy raczej się to nie uda. Już nie wiem, jak trafiłem na ten filmik, ale Pan, Panie Radku jest świetny i obiektywny. Chapeau bas.
A jak być ocenił odbudowę zamku Hohenzollernów w Berlinie, zakończona w zeszłym roku? Ogromny, piękny obiekt i bardzo udana rekonstrukcja.
Gdy odbudowy historyczne mają miejsce na zachód od Odry, są to przykłady świetnych inwestycji i odnawiania dziedzictwa kulturowego. Gdy mają miejsce na wschód od Odry, są to przykłady zacofania intelektualnego i okłamywania historii. Przecież to oczywiste.
@@benq3009 przecież co najmniej kilka razy pojawia się w filmie przykład odbudowy zamku królewskiego w Warszawie, o co ból?
@@pawegajowczyk9705 bardziej odnoszę się do pozostałych komentarzy pod tym filmem aniżeli do samego filmu
@@benq3009 Nie zawsze. Odbudowa pałacu w Braunschweigu to katastrofa. Centrum handlowe z fasadą "jakby historyczną", zmienioną i posuniętą. Doskonały przykład tego, co NIE robić.
@@cioccolateriaveneziana ktoś chyba nie zrozumiał co miałem na myśli
pamiętajcie, że to nie ma służyć zbudowaniu/odbudowaniu pałacu Saskiego. Nie chodzi o to żeby złapać króliczka, ale żeby gonić króliczka, czyli mówiąc bez ogródek do dojenia kasy przez kolegów i rodzinę króliczka. Przecież to nie pierwsza narodowa spółka powołana przez PiS - żadna nie ma efektów, że wymienię tylko CPK, ale kasa płynie na pensję, limuzyny, biura i jakąś bliżej nieokreśloną działalność. Żadna partia rządząca w PL nie kradła tak jawnie i tak bezczelnie, i takiej kasy!
Podziwiam Pana stoickie podejscie do tematu. Bardzo.
Czyli będzie typowo po polsku. Doświadczonych ekspertów dysponujących wieloletnim doświadczonych wycyckać za darmo, ale dać zarobić rodzinie i znajomym polityków. Podobny case jest z CPK, gdzie zarząd od kilku lat pobiera niebywale hojne wynagrodzenie za nie zrobienie niczego.
Skoro z opinią ekspertów nikt nie będzie się liczył, to czemu za tę bezcenną /bezwartościową opinię należałoby zapłacić? Przepraszam za sarkazm, ale nie umiem inaczej wyrazić mojego oburzenia.
Panie Radku, to są bardzo mądre słowa. Problemem jest czy decydenci będą chcieli wziąć pod uwagę taką opinię...
Naprawianie historii. 👍
Dziękuję za omówienie i aktualizację w tym temacie. Czytałem że odbudowa ma być zakończona w 110 rocznicę odzyskania niepodległości, czyli 2028 roku. Czy Pana zdaniem jest to realne że za 6 lat będziemy podziwiać odbudowany Pałac Saski ?
podzielam Wasz punkt widzenia.
Pozdrawiam
Dziękujemy i pozdrawiamy serdecznie!
Kto powstrzyma tych szaleńców!!!!
To wszystko jest zbyt nadmuchane dzisiaj takie pałace powstają w rok stawia się betonowy szkielet i te ornamenty zdobienie powstaje z gipsu a te kombinatorzy z rządu będą ściemniać kilka lat że niby ze stuletniej cegły robią a i jeszcze jeden robotnik a pięćdziesięciu kierowników .
Po tym filmie stwierdzam, że nasze władze w Polsce utrzymują tą samą mentalność i są z tym bardzo w tyle (Najlepiej zrobić wszystko za darmo). Najśmieszniejsze jest to, że lepiej zadbaliśmy o ekspertów przy odbudowie zamku królewskiego w latach 70-tych kiedy w naszym kraju panował komunizm. Najwyraźniej nasz "demokratyczny" rząd wolałby wydać te pieniądze dla pracowników telewizji państwowej.
Prawda? Dla mnie to szokujące. Nie żyłam w "tamtych" czasach, o których tylko słyszę, że są " słusznie minione". Narracja jest jednak taka, że prawie wszystko było wtedy złe. A jednak potrafili! Obecnie w tym "wspaniałym, złotym okresie", idzie nam jak widać gorzej, niż w tym "słusznie minionym". Nie spina się to w całość
A jakie cechy komunizmu w latach 70-ych w Polsce Pan stwierdza? Kościół w każdej wsi czy rozwijające się prywatne gospodarstwa rolnicze?
@@akacja1692 nie chodzi mi o rozwój kraju w epoce komunizmu jednak o odbudowę zabytków. Jak wynika z powyższego filmu kiedyś bardziej byli skłonni zapłacić ekspertom i skorzystać z ich wiedzy niż teraz.
@@PaulStone23 a mi chodzi o to, że w Polsce komunizmu nie było
Bo to jest palac na miare naszych mozlowosci . A co my robimy tym palacem ? Otwieramy ........ .
Tą kwotę 2 mld zł należy pomnożyć co najmniej razy 4 ry. Mamy kłopoty finansowe i całe dzieło na pewno nie zostanie ukończone z powodów finansowych. To kolejna kiełbasa wyborcza. Obecnie jest tysiące ważniejszych problemów niż odbudowa pałaców i tak do końca nie wiadomo po co!
Niezrozumiałe dlaczego nie wzorowano się na ustawie dotyczącej odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie?
Odbudowa ZK odbywała się na podstawie decyzji podjętej przez Biuro Polityczne KC PZPR, a końcówka odbudowy i wyposażanie oraz organizacja instytucji muzealnej na podstawie uchwały Rady Ministrów - wtedy były trochę inne warunki polityczno-społeczne... :)
Wydaje mi sie ze powinnismy odbudowac ale moze bardziej w stylu Belvederu
BELWEDER
Radzie eksperckiej zapłaci się tyle na ile będzie ich praca inwestorowi potrzebna; to tylko listek figowy na ew. krytykę kosztów i bubli. Projekt powstanie i zostanie zatwierdzony przez Wielkiego Architekta i Wizjonera i nikt inny nie będzie miał nic do gadania.
to było wartościowe , bardzo dziękuję
wycięte ze specustawy:
"wysokość części stałej wynagrodzenia członków zarządu Spółki Celowej, o którym mowa w art. 4 ust. 2 tej ustawy, nie może przekroczyć pięciokrotności wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw".
ale wiesz ze to nie musi byc praca na caly etat? 5x3k- max 15k, niby nieduzo ale jak masz 5 takich fuch? no i nic tam nie pisze ze to jest miesiecznie, takie kruczki sa wlasnie od tego, a to co piszesz to sie mowi w TV zeby sie ludnosc nie burzyla
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przesiębiorstw wyniosło w I kwartale 2022 6338,35 zł, więc pięciokrotność to ponad 30 tysięcy brutto.
Uważam, iż Pałac Saski powinien być bezwzględnie odbudowany wraz z możliwie jak największą ilością przylegających do niego oraz będących w jego sąsiedztwie ówcześnie wyburzonych budynków-obiektów.
Zgadzam się również z wszystkimi postulatami wymienionymi przez architekta prowadzącego ten podcast, wraz z jednakowym i właściwym wynagrodzeniem dla zaangażowanych w odbudowę osób-specjalistów społeczników i nie społeczników (żeby nie robić między nimi różnicy i niepotrzebnych antagonizmów oraz nie poróżniać ich z sobą).
Również, o ile to możliwe i o ile się da, to należy upiększyć pałac oraz uczynić go bardziej funkcjonalnym i przystosowanym do współczesnych wymogów.
- I ta odbudowa powinna być czyniona z należytą rozwagą, ostrożnością i odpowiedzialnością.
Zastanawiam się, Ile kosztowała odbudowa Warszawy po II wojnie światowej (wraz ze Starówką i Zamkiem Królewskim) oraz 100 innych Polskich miast takich jak między innymi Gdańsk, Wrocław, Elbląg Głogów, itd. Odbudowa tylko pałacu Saskiego i Brulla ma kosztować 2,5 mld zł. A wszyscy krytykują PRL, że nic wtedy nie powstało.
Zgadzam się z pana opinią co do Rady Merytorycznej. I słuszne są pytania czy dziś nas na to stać, i czy rzeczywiście warto odbudowywać coś co zrobił Rosjanin , który był narzucony i nienawistny Polakom.
Naprawdę bardzo szanuję Pana opinię w tym materiale oraz fakt że została wyrażona w tej kwestii, tym bardziej że ten kanał jest ukierunkowany na zupełnie inne - tematy.
Dołączam się do tej opinii i popieram !
Brawo za odwagę Panie Radosławie !
Ważki materiał na wrażliwy temat, fachowe podejście do tematu ;)
Niesamowite, a najlepsze że koszt odbudowy to 2 mld a tyle w jednym roku dostała lichutka TVP pana Kurwskiego... 😐
Na nastepna łąkę idą miliony, bez sensu w obecnej trudnej sytuacji kraju! Juz pisowcy pasa sie na łące portu lotniczego i teraz na łące pałacu saskiego, co następne?
Ilu pisowcom jeszcze brakuje do pensji milionowej?
Rozrzutnictwo do potęgi !
Wyglada na to ze spec ustawa jest skonstruowana tak aby przypadkiem obecny prezydent miasta nie mogl nic zablokowac
1. Koszt odbudowy pałacu w stosunku do kosztów obsługi zadłużenia kraju to jak mrówka w porównaniu do słonia, a dokładniej do stada słoni. 2. Projekt wybrał carski namiestnik... wodociągi warszawskie też zbudowano za cara i służą do dzisiaj i nikt nie narzeka na Lindleya. 3. Dzięki "spec-ustawie" czas budowy będzie skrócony i odpadanie większość biurokracji. 4. Uwagi co do kompetencji rady - 100% racji. 5. Wyśrubowane wymagania artystyczne - nie popadajmy w obłęd. Stojący obok Teatr Wielki odbudowano po wojnie, a potem po pożarze i nikt się krzywi na to co widzimy. Ten pałac to nie katedra Notre Dame. 6. Wynagrodzenie ekspertów - 100% racji. 7. Pan Radosław na szefa spółki!
A inflację mamy ba rząd rozsądnie wydaje pieniądze.
Cała ta inwestycja powinna poczekać aż Polska będzie bez długu, wtedy postawmy sobie ze dwie takie i most z Łodzi do Gdańska... Na wiwat.