Így van! Azt a bringát vegyétek meg amire vágytok! Minden anyagra lehet mondani jót és rosszat is. Amikor bejött az alu, sokan mondták hogy nem időtálló, könnyen fárad, törik és a CrMo az Isten. Aztán jött a karbon ezzel is nyilván lehetnek problémák de rengeteg előnye is van (például nem fogja a mágnes XD ) . Nekem az álmom egy titán vázas bringa, de ha rengeteg pénzem lenne akkor tuti vennék minden féle vázanyagból bringát (még bambusz és kőris bringát is).
A napokban találtam rá a csatornádra, szuper tartalmak, atom hangulat, nagyon jó flow, szóval gg, csak így tovább:) Én 2017 óta használok karbon bicajokat országútra, főleg nyáron. A téli bicajom is karbon, egy 29er MTB. Ez alatt a 6 év alatt rengetegszer tették fel nekem azt a kérdést hogy, mennyibe került, amikor elmondom, akkor pedig hüledeznek, és sokszor azt is megállapítják, hogy nem normális az aki ILYEN DRÁGA bicajt vesz. Amikor megértetem velük, hogy az én évente 6-8000 km-t bicajon, s közben fülig ér a szám mert ettől nem sok jobb dolog van az életben és e miatt minden Ft-ot megért, akkor látom rajtuk hogy kezdik érteni.:) Szóval olyan dologra költeni a pénzed, amivel egy álmodat váltod valóra és közben még atom egészséges is.... a legjobb dolog evör szerintem.:))
No akkor tegyünk rendet a fejekben.... 30 éve bringázom, évente kb 8 ezer km-t, napi munkába járás + hétvégi monizás a hegyekben. Volt már több cro-mo vázam, alu váz vagy 10 évig, titán váz 5 évig, 8 éve karbon vázzal járok, eddig 3 féle karbon vázam volt. Szóval bátran hozzá merek szólni a dologhoz. Első dolog persze, hogy ki mennyi pénzt szán rá a bringájára. De a kérdés szerintem alapvetően hibás, hogy "Megéri-e a karbon bringa?" Megéri egy márkásabb TV-t venni? Megéri egy oled tv 150e Ft-al drágábban a sima lcd tv-hez képest? Hiszen sokkal drágább de lényegében ugyanazt kapod, megnézed rajta a filmet. Vagy megéri egy sok millióval drágább kocsit venni? Egy Dacia is ugyanúgy elvisz bárhova mint egy BMW v Ford, ugye? Szóval ez nem jó kérdés hogy megéri-e. Drágább a karbon anyag de szerintem többet is kapsz érte. Úgy mondanám, inkább egy másfajta érzést vásárolsz vele. Súlyban, merevségben, kényelemben szerintem sokkal jobb egy karbon vázas bringa. Véleményem szerint nem érdemes hasonlítgatni a karbont a fém vázasokhoz, az almát a körtéhez. Karbon javítás: Besétálsz egy bringaboltba és fognak ajánlani karbon javító embert. Nekem többször is volt rá szükségem, haverok ajánlottak egy srácot és ő hibátlanul, kb láthatatlanul megcsinált mindent. És nem drágán!!! Az is csodálatos a karbonban, hogy szinte láthatatlan lesz a végeredmény és kb minden sérülés javítható. Szóval aki a karbon sérülésétől, javításától retteg az nyugodjon meg, gond nélkül javítható. Még itt Magyarországon is többen foglalkoznak ezzel. Nem pont idevág de azért leírom, nekem a legnagyobb csalódásom a titán váz volt. Olyan rugalmas a váz, hogy szinte látod magad alatt hogy hajladozik a hajtómű amikor tekersz. Szerintem ebben nem lehet különbség a sok ezer €-s titán vagy egy "olcsóbb" közt, mert ugye maga az alapanyagnak van egyfajta rugalmas tulajdonsága. Ami mondjuk bizonyos alkatrésznél (pl titán nyeregcsővel volt a titán váz) nagyon hasznos de a váznál pont nem az. Szóval közel sem olyan nem hatékony vele a menet mint egy alu vagy pláne egy karbon vázzal. És ez tényleg érezhető. De hát én úgy voltam vele hogy elvarázsolt a váz, a lehelet sima hegesztési varratok szépsége, a könnyű súly, a rozsdamentesség tudata,....szóval azért szerettem de elrepedt sajnos. Tehát az én saját véleményem szerint nagyon jól jár mindenki egy karbon vázzal. És itt is ki lehet fogni nagyon jó akciókat, pl. a Cube karbon vázam 200€ volt a bike-discount.de -n!!! Akkor meg már azt sem mondhatod hogy drága a karbon. Vegyétek bátran, imádni fogjátok. U.i: Ha a többi videódba grammra méred a túra felszereléseid és kiver a víz hogy a mini fakanál 8 grammal könnyebb a titánodnál, akkor hogy mondhatod azt hogy a alu vs karbon bringa közt nem jelentős a fél kiló különbség?? Ezt nem teljesen értettem...
Horgászbotok nagyobb igényt kell hogy kibírjanak ,mégis bírják és a karbon nem fárad. Vázakat bonyolultabb gyártani karbonból, de manapság már biztos lehetsz benne, hogy életed végéig kibírja. Amire érzékeny , az az eros utés élesebb tárgyal, ott aztán torhet konnyebben mivel rideg anyag.
@@viliamvass ezt örömmel olvasom, nekem az elsőszámú tényező bicajvásárlásnál az élethossz, időtállóság, de ezt a karbonról nem hittem volna... Igaz nem is értek hozzá :D nagyon tetszenek a karbon bringák, pláne a karbon MTB, és a gravel... De ha annyi pénzt áldoznék rá amennyiért adják, elvárás az időtállóság is... Én még keresem az igazit, de egyre közelebb áll hozzám a karbon...
Hát én vennék szivesen carbont is ha olyan ára lenne viszont nekem van egy csepel orszagutim (tekintsünk el ettől hogy nem lehet gravelt orszagutival hasonlítani) most ha 9,4kg alu vagy 8,6 carbon nem teljesen mindegy? Nem ekkora sportolok vagyunk hogy 3 dkg fog elválasztani akarmitol is😅 a csepelem 10kg pont kereken és pont ugyanolyan boldogan szalguldozok vele mint akarki mas valami carbon csucskategoriaval😅 felhasználás kerdese leginkabb😅 és a csepelem meg 200 alatt volt meg picit több mint egy eve szoval a kompromisszumokat belevéve soha nem választanék carbont😅 (kiveve ha nem számítana a penz😅)
@@_Mr_Blackmagic hat amugy nem hiszed el hogy mekkora nagy elmeny átülni egy orszagutira montiról meg ilyen belépő kategoriassal is nyilvan valaki azt mondana hogy nem valami jo meg nehez de hat én nagyon megszerettem
@@gaborkerekes1504 de elhiszem, van mindkettő.. Nem kell túldimenzionálni ezt a témát. Tekerd örömmel, minél többet, oszt kész. Ismertem olyat, aki fogta magát és egy talált, rozsdás szarral eltekert vadkempingezve Indiába, majd vissza. Az ilyen súlyproblémákon csak röhögött volna.
Akkoriban (2020 eleje) még nem volt gond megrendelni egy ilyen gépet, ma már nem tudom mennyi időt kellene várni rá. Van rendes mérettáblázatuk a weboldalon, leméred a testrészeidet és kidobja mekkora gép kell
Annyival kiegészíteném, hogy a karbon kormány is nagyon sokat hozzá tud tenni az élményhez, és nem kell félni tőle, hogy eltörik. Az alu kormányt is simán el lehet görbíteni ha elesel vele. Oké, hogy nem tört el, de ugyan úgy kuka mintha eltört volna. Abban sem vagyok biztos, hogy egy prémium karbon kormány eltörik ott ahol például az alu már görbül. Szóval bátran vegyetek karbon kormányt, csak lehetőleg márkásat, ne aliexpress-ről valami kínai szart. A karbon váz egy gravel esetében szerintem jó dolog, mert érezhetően simább lesz vele a terep. Nem csak a nyeregcső miatt, a vázon is rengeteg múlik. De még aszfalton is nagyon érezhető, mert a vibrációt nagyon jól kiszedi. A karbon kerék már tényleg úri huncutság, egyébként sokat dob a bringa hatékonyságán, mind gyorsíthatóságban mind irányításban, de ez már véleményes, hogy mennyire éri meg hobbi felhasználónak. Viszont a karbon váz, villa, nyeregcső, kormány nem kérdés, hogy megéri. MTB esetében, hosszabb rugóutas Trail/Enduro bringán már nagyobb dilemma, hogy karbon vagy alu, mert ott vannak akkora rugóutak, ami már alapból egy repülőszőnyeget csinál a bringából, de a karbon váz azért még itt is érezhető különbség.
Karbon váz javítása Pesten kb 30 ezer forint. Alu vázat nem szabad heggeszteni mert a varrat mellett a hőtől megpuhul és gyenge lesz. Kevered az acéllal, vassal. Hajszálrepedéseket szintén nem szabad heggeszteni. Hűtve kell heggeszteni, ami elég speciális dolog.
Nekem carbon időfutam bringám van, előtte alu volt. A caron sokkal kényelmesebb, jobban elnyeli a rezgéseket. 21mm magas gumin megyek 10 bár nyomáson. Gondolhatod, hogy mennyire szétveri a 3,14csám :D
Karbon vázat _sokkal_ könnyebb javítani (és szerintem nagyobb eséllyel találsz embert rá)... Alu vázat kb egy ember javít Magyarországon (szakszerűen). Az én karbon montimat nagyon szépen megcsinálták (lerepült a tetőcsomagtartóról, és a felsővázcsővel rácsapódott a szalagkorlátra...)
RUclips-os vidik alapján az látszik persze, hogy "könnyebb javítani" a karbonvázat, de. Pont most lestem meg hogy konkrétan hogyan is megy ez, asszem egy GCN videós csinált riportot egy profi karbonváz javítóval, akinél ránézésre 10 ember dolgozik, és még a festést is újracsinálják - akár színátmenetest is, profin. Abból a videóból derült ki, hogy pl nem igazán szabad csakúgy ragtapasz szerűen javítani, mert azzal megváltoztatod az erőeloszlását a váznak - ahol törött "betekered" karbonnal, csakhogy ettől megváltozik a súlya jobb vs bal erőviszonyokat tekintve meg emiatt a bicaj másik része kap majd többet, ami miatt meg az fog berepedni-eltörni. Szal igen, ránézésre könnyebb, valójában nem. Viszont érdekelne hogy itthon, mo-n egyáltalán KIK javítanak ténylegesen bicajvázakat, mert alig van bármi infó, direkte ilyen műhely szervíz meg asszem nincs is egyáltalán.
Az aluvázas bringákat így is kb 10-15 év használatra tervezik, ráadásul vannak gyártók, akik vállalnak akár örök garanciát is az aluvázra. A karbonvázas bringa meg igen drága mulatság egy átlag embernek. Átlagos kerékpáros nem fog venni karbonvázas kerékpárt magának, mert az nagyon drága. Az én bringám alumíniumvázas terep MTB, de megvagyok vele elégedve. Amire használom, arra megfelel nekem. A hátránya inkább annyi az aluváznak, hogy nagyon vezeti a zörgéseket.
Acél ;) igaz, nehezebb, de szerintem a gravel pont az a kategória, aminek a legtökéletesebb vázanyaga az acél. Rugalmas, viszont nem olyan sérülékeny, mint a karbon, de persze nehezebb, kérdés ez mennyire szàmít egy ilyen fun kategóriában.
@@gyorgyhanko ...Ez a „puhaság” ahhoz vezet, hogy titánváz rendkívül kényelmes, mert rezgéscsillapító hatása van. A merevségi értéke eléri, számos mai karbonvázét. Végülis: a Roadbike-labor mérései megerősítik azt, hogy a titánvázak általában sokkal kényelmesebbek, de kevésbé merevek, mint az alu és karbonvázak.
Nos, ami még Danny fiúnál is meggyőzőbb, amikor a karbon felnik mellett érvel az ember, az Aaron Gwin 2014-es DH-világbajnoki futama: ruclips.net/video/PUoCSzVmhhQ/видео.html
12 éve hardtail karbon vázas montim van, Semmi baja. semmi. akkki esetleg attól fosik, hogy eltörik, azt tájékoztatom, hogy a vékony falú aluminium sokkal jobban eltörik. És de a karbon sokkal nagyobb élmény, Ha te azért csinálsz videót a 21. században, mert rettegsz, hogy a karbon eltörik, akkor nagyon tapasztalatlan vagy,. Sajnos manapság már mindenki mindenről videót tud csinálni még ha fogalma sincs róla. Egyébként meg féláron repkednek a használt karbon bicók, mindenki tudja. Semmi bajuk. kábé őskorszak, amit feszegetsz
Így van! Azt a bringát vegyétek meg amire vágytok! Minden anyagra lehet mondani jót és rosszat is. Amikor bejött az alu, sokan mondták hogy nem időtálló, könnyen fárad, törik és a CrMo az Isten. Aztán jött a karbon ezzel is nyilván lehetnek problémák de rengeteg előnye is van (például nem fogja a mágnes XD ) . Nekem az álmom egy titán vázas bringa, de ha rengeteg pénzem lenne akkor tuti vennék minden féle vázanyagból bringát (még bambusz és kőris bringát is).
A napokban találtam rá a csatornádra, szuper tartalmak, atom hangulat, nagyon jó flow, szóval gg, csak így tovább:) Én 2017 óta használok karbon bicajokat országútra, főleg nyáron. A téli bicajom is karbon, egy 29er MTB. Ez alatt a 6 év alatt rengetegszer tették fel nekem azt a kérdést hogy, mennyibe került, amikor elmondom, akkor pedig hüledeznek, és sokszor azt is megállapítják, hogy nem normális az aki ILYEN DRÁGA bicajt vesz. Amikor megértetem velük, hogy az én évente 6-8000 km-t bicajon, s közben fülig ér a szám mert ettől nem sok jobb dolog van az életben és e miatt minden Ft-ot megért, akkor látom rajtuk hogy kezdik érteni.:) Szóval olyan dologra költeni a pénzed, amivel egy álmodat váltod valóra és közben még atom egészséges is.... a legjobb dolog evör szerintem.:))
No akkor tegyünk rendet a fejekben....
30 éve bringázom, évente kb 8 ezer km-t, napi munkába járás + hétvégi monizás a hegyekben. Volt már több cro-mo vázam, alu váz vagy 10 évig, titán váz 5 évig, 8 éve karbon vázzal járok, eddig 3 féle karbon vázam volt. Szóval bátran hozzá merek szólni a dologhoz.
Első dolog persze, hogy ki mennyi pénzt szán rá a bringájára. De a kérdés szerintem alapvetően hibás, hogy "Megéri-e a karbon bringa?" Megéri egy márkásabb TV-t venni? Megéri egy oled tv 150e Ft-al drágábban a sima lcd tv-hez képest? Hiszen sokkal drágább de lényegében ugyanazt kapod, megnézed rajta a filmet. Vagy megéri egy sok millióval drágább kocsit venni? Egy Dacia is ugyanúgy elvisz bárhova mint egy BMW v Ford, ugye? Szóval ez nem jó kérdés hogy megéri-e.
Drágább a karbon anyag de szerintem többet is kapsz érte. Úgy mondanám, inkább egy másfajta érzést vásárolsz vele. Súlyban, merevségben, kényelemben szerintem sokkal jobb egy karbon vázas bringa. Véleményem szerint nem érdemes hasonlítgatni a karbont a fém vázasokhoz, az almát a körtéhez.
Karbon javítás:
Besétálsz egy bringaboltba és fognak ajánlani karbon javító embert. Nekem többször is volt rá szükségem, haverok ajánlottak egy srácot és ő hibátlanul, kb láthatatlanul megcsinált mindent. És nem drágán!!! Az is csodálatos a karbonban, hogy szinte láthatatlan lesz a végeredmény és kb minden sérülés javítható. Szóval aki a karbon sérülésétől, javításától retteg az nyugodjon meg, gond nélkül javítható. Még itt Magyarországon is többen foglalkoznak ezzel.
Nem pont idevág de azért leírom, nekem a legnagyobb csalódásom a titán váz volt. Olyan rugalmas a váz, hogy szinte látod magad alatt hogy hajladozik a hajtómű amikor tekersz. Szerintem ebben nem lehet különbség a sok ezer €-s titán vagy egy "olcsóbb" közt, mert ugye maga az alapanyagnak van egyfajta rugalmas tulajdonsága. Ami mondjuk bizonyos alkatrésznél (pl titán nyeregcsővel volt a titán váz) nagyon hasznos de a váznál pont nem az. Szóval közel sem olyan nem hatékony vele a menet mint egy alu vagy pláne egy karbon vázzal. És ez tényleg érezhető. De hát én úgy voltam vele hogy elvarázsolt a váz, a lehelet sima hegesztési varratok szépsége, a könnyű súly, a rozsdamentesség tudata,....szóval azért szerettem de elrepedt sajnos.
Tehát az én saját véleményem szerint nagyon jól jár mindenki egy karbon vázzal. És itt is ki lehet fogni nagyon jó akciókat, pl. a Cube karbon vázam 200€ volt a bike-discount.de -n!!! Akkor meg már azt sem mondhatod hogy drága a karbon.
Vegyétek bátran, imádni fogjátok.
U.i:
Ha a többi videódba grammra méred a túra felszereléseid és kiver a víz hogy a mini fakanál 8 grammal könnyebb a titánodnál, akkor hogy mondhatod azt hogy a alu vs karbon bringa közt nem jelentős a fél kiló különbség?? Ezt nem teljesen értettem...
Esetleg a karbon élettartamáról, öregedéséről, anyagfáradásáról valamit lehetne tudni? Ha már hosszú időre vennénk.
Jó lenne ha tudnék erről beszélni, de sajnos ennyire azért nem értek hozzá 😬 De hátha lesz majd itt valaki aki érdemben tud nyilatkozni.
Horgászbotok nagyobb igényt kell hogy kibírjanak ,mégis bírják és a karbon nem fárad. Vázakat bonyolultabb gyártani karbonból, de manapság már biztos lehetsz benne, hogy életed végéig kibírja. Amire érzékeny , az az eros utés élesebb tárgyal, ott aztán torhet konnyebben mivel rideg anyag.
@@viliamvass ezt örömmel olvasom, nekem az elsőszámú tényező bicajvásárlásnál az élethossz, időtállóság, de ezt a karbonról nem hittem volna... Igaz nem is értek hozzá :D nagyon tetszenek a karbon bringák, pláne a karbon MTB, és a gravel... De ha annyi pénzt áldoznék rá amennyiért adják, elvárás az időtállóság is... Én még keresem az igazit, de egyre közelebb áll hozzám a karbon...
A videóban mondta a srác, hogy vigyázni kell rá nagyon. Tehát érzékeny a karbonváz.
@@tamaskreif60 nekem full karbon bringám van és egyáltalán nem érzékeny, cserébe nem nyeklik-nyaklik össze vissza.
Hát én vennék szivesen carbont is ha olyan ára lenne viszont nekem van egy csepel orszagutim (tekintsünk el ettől hogy nem lehet gravelt orszagutival hasonlítani) most ha 9,4kg alu vagy 8,6 carbon nem teljesen mindegy? Nem ekkora sportolok vagyunk hogy 3 dkg fog elválasztani akarmitol is😅 a csepelem 10kg pont kereken és pont ugyanolyan boldogan szalguldozok vele mint akarki mas valami carbon csucskategoriaval😅 felhasználás kerdese leginkabb😅 és a csepelem meg 200 alatt volt meg picit több mint egy eve szoval a kompromisszumokat belevéve soha nem választanék carbont😅 (kiveve ha nem számítana a penz😅)
Ennyi. Menni kell a költségek minimalizálásával, ha nincs párhuzamban a hozzáadott érték. Ha meg lesz zsé, akkor a kempingem is karbonból lesz :D
@@_Mr_Blackmagic hat amugy nem hiszed el hogy mekkora nagy elmeny átülni egy orszagutira montiról meg ilyen belépő kategoriassal is nyilvan valaki azt mondana hogy nem valami jo meg nehez de hat én nagyon megszerettem
@@gaborkerekes1504 de elhiszem, van mindkettő.. Nem kell túldimenzionálni ezt a témát. Tekerd örömmel, minél többet, oszt kész. Ismertem olyat, aki fogta magát és egy talált, rozsdás szarral eltekert vadkempingezve Indiába, majd vissza. Az ilyen súlyproblémákon csak röhögött volna.
Könnyen ment a kerékpár rendelés? Miután nincs magyarországon bolt, ahol ki tudtad volna próbálni. Mi alapján döntöttél a váz méret kiválasztásában?
Akkoriban (2020 eleje) még nem volt gond megrendelni egy ilyen gépet, ma már nem tudom mennyi időt kellene várni rá. Van rendes mérettáblázatuk a weboldalon, leméred a testrészeidet és kidobja mekkora gép kell
Mivel a Rose egy német márka (Heinrich Rose alapította 1907-ben Németországban és ma is a család tulajdonában van), ejtheted nyugodtan "rozé"-nak.
Annyival kiegészíteném, hogy a karbon kormány is nagyon sokat hozzá tud tenni az élményhez, és nem kell félni tőle, hogy eltörik. Az alu kormányt is simán el lehet görbíteni ha elesel vele. Oké, hogy nem tört el, de ugyan úgy kuka mintha eltört volna. Abban sem vagyok biztos, hogy egy prémium karbon kormány eltörik ott ahol például az alu már görbül. Szóval bátran vegyetek karbon kormányt, csak lehetőleg márkásat, ne aliexpress-ről valami kínai szart. A karbon váz egy gravel esetében szerintem jó dolog, mert érezhetően simább lesz vele a terep. Nem csak a nyeregcső miatt, a vázon is rengeteg múlik. De még aszfalton is nagyon érezhető, mert a vibrációt nagyon jól kiszedi. A karbon kerék már tényleg úri huncutság, egyébként sokat dob a bringa hatékonyságán, mind gyorsíthatóságban mind irányításban, de ez már véleményes, hogy mennyire éri meg hobbi felhasználónak. Viszont a karbon váz, villa, nyeregcső, kormány nem kérdés, hogy megéri. MTB esetében, hosszabb rugóutas Trail/Enduro bringán már nagyobb dilemma, hogy karbon vagy alu, mert ott vannak akkora rugóutak, ami már alapból egy repülőszőnyeget csinál a bringából, de a karbon váz azért még itt is érezhető különbség.
„kisebb bunnyhoppokat is kikerülöm” tehát elvesz vmit (élvezet, funn, szabadság) a bringázásból, az élvezetéből? 🤔
Nekem nem feltétlenül az adja az élvezetet, hanem hogy 30-cal suhanok az Alföldön. Hidd el, kiélvezem én a bringázást.
@@kisskolos elhiszem, én is az Alföldön élek, viszont nekem annyival többet ad egy cro-mo váz 😉
Nemrég vettem egy Scott Endorphin t remélem beválik majd ,tetszik ......
Még keresem azt a karbon vázat, amire legalább 10-15 év jótállást adnak. :)
Törésre elég sokan adnak, még örökélet is van ha jól emlékszem, merida és specialized talán.
miért mit akarsz a vázzal , összetörni vagy biciklizni? 12 éve karbon montim van, semmi baja
Karbon váz javítása Pesten kb 30 ezer forint. Alu vázat nem szabad heggeszteni mert a varrat mellett a hőtől megpuhul és gyenge lesz. Kevered az acéllal, vassal. Hajszálrepedéseket szintén nem szabad heggeszteni. Hűtve kell heggeszteni, ami elég speciális dolog.
Nekem carbon időfutam bringám van, előtte alu volt. A caron sokkal kényelmesebb, jobban elnyeli a rezgéseket. 21mm magas gumin megyek 10 bár nyomáson. Gondolhatod, hogy mennyire szétveri a 3,14csám :D
Karbon vázat _sokkal_ könnyebb javítani (és szerintem nagyobb eséllyel találsz embert rá)... Alu vázat kb egy ember javít Magyarországon (szakszerűen). Az én karbon montimat nagyon szépen megcsinálták (lerepült a tetőcsomagtartóról, és a felsővázcsővel rácsapódott a szalagkorlátra...)
Na mondjuk ebben nincs tapasztalatom, csak így hallomásból tudom a dolgokat. Hogy esett le menet közben a bicaj? 😮
Ez így van, az alu sokkal kényesebb és alattomosabb, amiről a videóban beszélsz, az leginkább a Cro-mo-ra igaz.
Alut elég sokan tudnak javítani/hegeszteni, kérdezz autószerelőket.
RUclips-os vidik alapján az látszik persze, hogy "könnyebb javítani" a karbonvázat, de. Pont most lestem meg hogy konkrétan hogyan is megy ez, asszem egy GCN videós csinált riportot egy profi karbonváz javítóval, akinél ránézésre 10 ember dolgozik, és még a festést is újracsinálják - akár színátmenetest is, profin. Abból a videóból derült ki, hogy pl nem igazán szabad csakúgy ragtapasz szerűen javítani, mert azzal megváltoztatod az erőeloszlását a váznak - ahol törött "betekered" karbonnal, csakhogy ettől megváltozik a súlya jobb vs bal erőviszonyokat tekintve meg emiatt a bicaj másik része kap majd többet, ami miatt meg az fog berepedni-eltörni. Szal igen, ránézésre könnyebb, valójában nem. Viszont érdekelne hogy itthon, mo-n egyáltalán KIK javítanak ténylegesen bicajvázakat, mert alig van bármi infó, direkte ilyen műhely szervíz meg asszem nincs is egyáltalán.
Az aluvázas bringákat így is kb 10-15 év használatra tervezik, ráadásul vannak gyártók, akik vállalnak akár örök garanciát is az aluvázra. A karbonvázas bringa meg igen drága mulatság egy átlag embernek. Átlagos kerékpáros nem fog venni karbonvázas kerékpárt magának, mert az nagyon drága. Az én bringám alumíniumvázas terep MTB, de megvagyok vele elégedve. Amire használom, arra megfelel nekem. A hátránya inkább annyi az aluváznak, hogy nagyon vezeti a zörgéseket.
Acél ;) igaz, nehezebb, de szerintem a gravel pont az a kategória, aminek a legtökéletesebb vázanyaga az acél. Rugalmas, viszont nem olyan sérülékeny, mint a karbon, de persze nehezebb, kérdés ez mennyire szàmít egy ilyen fun kategóriában.
na igen, egy acél gravel bicajt kipróbálnék...
@@kisskolos éppenséggel tudok egyet… 😃 (most azt hagyjuk, hogy darabokban van 🤣)
Titánium. Nincs, de elfogadnám. :)
@@Csak-Én jó, de azért az elég más árkategória 😃 (egyèbként azt mondják róla, hogy azért ridegebb, mint az acél, bár nem annyira, mint az alu)
@@gyorgyhanko ...Ez a „puhaság” ahhoz vezet, hogy titánváz rendkívül kényelmes, mert rezgéscsillapító hatása van. A merevségi értéke eléri, számos mai karbonvázét. Végülis: a Roadbike-labor mérései megerősítik azt, hogy a titánvázak általában sokkal kényelmesebbek, de kevésbé merevek, mint az alu és karbonvázak.
Nos, ami még Danny fiúnál is meggyőzőbb, amikor a karbon felnik mellett érvel az ember, az Aaron Gwin 2014-es DH-világbajnoki futama:
ruclips.net/video/PUoCSzVmhhQ/видео.html
az kemény 😅
Fél kiló eltérés egy kerékpáron nem számít. Komolyabb kerékpárosok az ilyen kijelentésen csak nevetnek.
Egy jó titán váz....:D
53x mondtam hogy KARBON!
És 2X FÉLIG !
Szóval 54x !!
MIT NYERTEM?
Egy pofont 😄
12 éve hardtail karbon vázas montim van, Semmi baja. semmi. akkki esetleg attól fosik, hogy eltörik, azt tájékoztatom, hogy a vékony falú aluminium sokkal jobban eltörik. És de a karbon sokkal nagyobb élmény, Ha te azért csinálsz videót a 21. században, mert rettegsz, hogy a karbon eltörik, akkor nagyon tapasztalatlan vagy,. Sajnos manapság már mindenki mindenről videót tud csinálni még ha fogalma sincs róla. Egyébként meg féláron repkednek a használt karbon bicók, mindenki tudja. Semmi bajuk. kábé őskorszak, amit feszegetsz