Podrąże jeszcze temat pasteryzacji,jak wspomniałem pracowałem w zakładach mięsnych sporo życiorysu.Jednym z działów produkcji była konserwiarnia oraz warzelnia gdzie gotowało się głowy wieprzowe , kości ,skórki , uszy , golonki generalnie komponenty zalewy i klej ,naturalna żelatyna,wszystko to po obraniu i zmieleniu trafiało do farszu [nie były to okrawki,lecz schaby ,łopatka , szynka ,polędwice, akurat polędwic docierało do wilka niewiele bo znikały szybko za pazuchami pracowników produkcji ,brygadzista się odwracał i patrzył gdzie indziej ,płaca była mało płatna i kierownictwo dobrze o tym wiedziało]. Jak się miało farta i trafiło akurat na obieranie glowizny ,to mozna było się objeśc policzkami ,dzis to wykwintne danie ale wtedy bylo traktowane jak dziś podroby i to z nie nawyzszej półki,najlepiej smakowało z odrobiną soli lub kropli maggi , pycha . Kupiłem niedawno gotowe policzki w Kaufie ,ale to nie było to , smak bez wyrazu ,zapach ścierkowy ,nie pomogło doprawianie.Troche odbiegłem od tematu ale wspomnienia spowodowały ślinotok i słowotok ,wracajac do naszych baranów;obok warzelni w osobnym pomieszczeniu stały dwa autoklawy do sterylizacji konserw ,mieściły w sobie 12 wózków na raz puszek o ile dobrze pamietam to temperatura w autoklawie osiągała 140-150 stopni w jakim nad cisnieniu nie pamiętam dokładnie ale tak mi się coś kojarzy że 2,5 atm do 3,0 bo jak gotowacz zaciągał pare i ciśnienie mu spadało ponizej tych 2,5 to dzwonił z dziką awantura do kotłowni zadając więcej pary. Gotowano tylko jeden raz przez około 3 godziny potem schladzano woda ,i odstawiano do schlodzenia i czyszczenia na magazyn .Po wstępnej selekcji t. j po odrzuceniu bombarzy i niedowag .i nalepieniu etykiet puszki były ustawiane w stosy i czekały na wysyłke do mag. mob.bo produkcja byla nastawiona na wojsko.jak wiele w naszym województwie.A teraz troche o jakości i trwałości konserw, podstawowym badaniem była standaryzacja t.j.próbki były wkładane do specjalnej ni to lodówki ni to sauny i tak na przemian od temp. składowania do 45 stp całe 48 godz. ,po przejsciu prób partia mogła byc wysłana.Standardem było 2 lata trwałości i na taki okres była gwarancja ,jesli termin się zbliżał a nie były zjedzone to trafialy na rynek chociaż tzw podpieki czyli 800 gramowe gulasze nigdy nie widziałem w sklepach..Kiedyś w transporcie węgla ze Śląska znależliśmy kilka konserw z wieprzowiną w sosie własnym 400 gr. z datą o 5 lat przekraczjącą termin do spożycia ,po otwarciu okazały sie zdatne do jedzenia tylko były strasznie slone tak że dobrze wykonane są wstanie znacznie przekroczyc termin do spożycia .Szybkowar jest rodzajem autoklawyi ciekawe czy daloby sie osiągnąc podobne parametry .,kurcze znowu poplynąłem ,z trudem ale musze sie oderwać od klawiatury ,pozdro ide wędzić cwiartki kurczaka !
Konserwy robię od wielu lat. Nigdy nie pasteryzowałem więcej niż jeden raz. Z każdego roku zostawiam próbki - aktualnie będę otwierał rok 2015 (w 5 rocznicę). Przepis atrakcyjny ale maszyna do kitu. Przepuściłem przez swoje ręce prawie wszystkie jakie są na rynku. Te ręczne nadają się do wiązania krawatów na prezenty-niespodzianki a te na wiertarkach do produkcji karmy dla psów o krótkim terminie przydatności do spożycia.
Jestem fanem od niedawna , ale widziałem już sporo przepisów na różności. Jednak tutaj jest to pokazane i przedstawione jak dla zwykłego Kowalskiego, który ma dwie lewe ręce. Pełen szacun. Uwielbiam mięsiwo szczególnie wieprzowe, ogólnie kuchnia jest moim konikiem, więc wszystkie Pańskie filmy i porady są cenne (a jest ich już trochę). Jednak jest potrawa, która nie daje mi spać i każda próba jej przyrządzenia z delikatną modyfikacją daje inny efekt, proszę o film na temat jednej z dwóch moich ulubionych potraw z wołowiny mianowicie "flaczki" Będę wdzięczny za film. Pozdrawiam
Widzę że przekaz Adolfa Kudlińskiego nie idzie na marne. Też planuje zakup wek maszyny i produkcję zdrowych konserw z mięsa z własnej przydomowe hodowli. Pozdrawiam.
Od 3 lat puszkuję prawie wszystko, dania gotowe takie jak gulasz, fasolka po bretońsku czy roladki mięsne w sosie, bigos, kiełbasę białą z kapustą kiszoną lub wędzoną zalaną smalcem. Mam pasztet, boczek wędzony i kaszankę, śledzia w sosie pomidorowym i rybę po grecku. Wszystkie konserwy trzymają wyśmienicie. Pozdrawiam Panie Arturze
szukam przepisu na prawdziwa konserwe Tyrolska.Smak dziecinstwa,niepowtarzalny smak.Obecni pod ta nazwa ,sprzedje sie cos co w niczym nie przypomina tej zacnej konserwy
W miejsce skórek jako spoiwa można uzyć wywaru z kurzych łap, genialna bomba kolagenowa. Ja robię galaretki z kawałkami mięsa i warzywami - wychodzą rewelacyjne. Puszki mają jedyna zaletę - w podrózy, są lekkie i nie tłukące. Poza tym jedną poważna wadę- pasteryzujesz w środku w atmosferze ocynku lub lakieru, zależy czym jest wykończony środek. Dla mnie to dyskwallifikuje ten sposób. Domowe ma być zdrowe. To samo z solą peklującą - zawiera azotyn sodu który w środowisku kwaśnym (żałądku) oraz w wysokiej temperaturze staje się substancją rakotwórczą i powinien być zakazany.
To niesamowite :) Dzisiaj rano kupiłem sobie nową książkę kucharską i jest tam kilka przepisów na konserwy :) Od razu postanowiłem coś w tym kierunku podziałać :) Nawet chciałem napisać w komentarzu, że powinien Pan Panie Arturze, zrobić filmik o konserwach :) a tu proszę, dostaję notyfikację "Konserwa Domowa - Pyszna Mielonka - Praktyka u Praktyka"! Czyta Pan w moich myślach :)
fajny ten kot i chyba dobrze wie kiedy są działania w kuchni :) kurczę idą chyba trudne czasy, ze tutaj na kanale pojawiają się przepisy rodem preppersów :D
Kotek wykrywa szansę na mięso już po przygotowaniach do działań i nie oddala się. Co do długotrwałych zapasów. Zawsze moja spiżarnia pozwalała na przetrwanie tygodni, a nawet miesięcy (uwzględniając zamrażarki) i na wiosnę tego roku mogłem nie ulegać emocjom i nie walczyć o zakupy tracąc czas w kolejkach. Świat się trochę uspokoił, a ja delikatnie jeszcze powiększam możliwość tworzenia zapasów. :-) Nie zaszkodzi i zaoszczędzi stresów w trudniejszych chwilach.
@@NomartPl Ostatnio odkryłem, że w państwach b. ZSRR robi się konserwy słoikowe sterylizując w autoklawie. To bardzo tam popularne i dużo szybsze niż tyndalizacja. Może warto zainteresować się?
Czy w taki sposób można zrobić coś rybnego? Coś na podobieństwo paprykarza szczecińskiego? W sensie wymieszać jak mięsko składniki rybne i dodatki i tyndalizować w puszkach?
maszynka zrobiona jest na wiertarce stołowej, i teraz pytanie może ktoś to przerabiał: może da się dokupić taką przystawkę do konserw do takiej wiertarki??? Nomart jak zawsze świetny film, pozdrawiam
Usiłowałeś może konserwowania słoików lub puszek w szybkowarze? Zrobione tak na raz słoiki mogą stać w ciepłym miesiące. Metoda podobna od przemysłowego autoklawu bo osiąga się mniejsze ciśnienie oraz temperaturę ale efekt jest zbliżony i dużo mniej pracochłonny niż tyndalizacja.
Gratuluję, świetny film. Mam nadzieję, że wszystkie puszki się udało za pasteryzować. Ciekawi mnie kiedy będą spożywane? Czy na bieżąco czy trzyma je Pan na czas "W" ?
Witam myślałem że doda pan coś nowego ale takie przepisy już są i to dużo lepsze i ciekawsze i robione na lepszym sprzęcie niż te z wiertarek stołowych. Pozdrawiam
Dwa pytania. Na co przyklejasz etykiety na słoikach(jaki klej i papier do drukarki). Mam taką stołową wiertarkę. gdzie mogę dokupić osprzęt do zamykania konserw i same puste konserwy.
Panie Arturze, czy mięso zapuszkowane ma więcej walorów od mięsa zasłoikowanego? Bo coś czuję, że niewielu z nas posiada albo skusi się na zakup maszynki do puszkowania mięsa. Wydaje mi się, że puszkowanie mięsa w warunkach domowych to lekka ekstrawagancja.
Jedyną praktyczna - puszka jest bardziej odporna na uszkodzenia i chroni przed światłem - dzięki temu zachowa dłużej zawartość w dobrym stanie jakościowym. Jeżeli ktoś nie buduje zapasów strategicznych lub tak jak ja nie rusza na łono natury z zapasami żywności, które muszą być bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż słoik, albo jak znajomy pokonujący tysiące kilometrów dużą ciężarówką - to z powodzeniem może pozostać przy słoikach.
Czy jest możliwość odpłatnego wypożyczenia maszyny do zamykania puszek ? niestety w małym mieszkaniu nie mogę sobie pozwolić na posiadanie wszystkich urządzeń. Pozdrawiam.
Panie Arturze jeśli nie mam urządzenia do obróbki termicznej czy mogę to zrobić w garnku w temperaturze wrzenia? Jakie będą wtedy czasy obrobki termicznej?
Można w zwykłym garnku tylko trzeba pilnować tych samych czasów i temperatur. Inne są procedury dla sterylizacji, ale do tego potrzebny jest duuuży szybkowar lub specjalne sprzęt. W obu przypadkach z możliwością kontroli temperatury.
Słoiki też się czasami pasteryzuje w więcej niż jednej warstwie. Zwykle się tego nie robi bo do pasteryzacji nie zakręca się ich mocno, po to by dokręcić pokrywki na koniec pasteryzacji. Taka lekko dokręcona pokrywka mogłaby okazać się nieszczelna gdyby była pod wodą. Dodatkowo słoiki często są niepełne i przy próbie zatopienia zaczynałyby pływać, lub stałyby się skłonne do przemieszczania się i uderzania w siebie nawzajem, a gorące szkło tego nie lubi.
Pracowałem kiedyś 20 lat w zakladach miesnych i bywalem na produkcji jako mechanik-ustawiacz co prawda krotko na konserwiarni i wiem że najwięcej problemow bylo z ustawieniem rolek co bylo kluczową sprawą w zachowaniu szczelności,.Produkowalismy słynne swinki -gatunkowa mielona,gulasz angielski ,turystyczną wg polskich norm ,nie to co dzisiejsze turystyczne za 3,50 zeta ,nawet mój pies nie chciał toto jeść jedyny zaklad jaki trzyma jakosc tego typu konserw to Krakus [to nie krypto-reklama tylko stwierdzenie faktu] oraz Mazury zwłaszcza gulasz angielski ,jeszcze pamietam tamte smaki i wiem co pisze. Wracając do panskich dzieł ,sugerowałbym napełnianie puszek prawie równo z rantem ,bedzie lepiej trzymac blok a galaretka i tak powstanie ,z wyglądu i konsystencji panski wyrób podchodzi mi pod coś pośredniego między gulaszem angielskim a wieprzowiną w sosie własnym ciekawy jestem smaku zwłaszcza uzycie kozieradki jest ciekawą nutą smakową. Pozdrowienia dla fanow własnych smaków'
Czy cebula dodawana do różnych tego typu przetwór jak np mielonki gulasze czy smarowidła , skraca ich leżakowanie ? jak wiadomo cebula może fermentować , więc pytam fachowca , bo są różne opinie na ten temat , a jak się to ma tak naprawdę w praktyce ? jakie jest Twoje zdanie na ten temat ? Pozdrawiam
O fermentacji nie może być mowy, bo wszelkie drobnoustroje tyndalizacjia unicestwia. Ale są zestawy produktów, które nie powinny znajdować w swojej obecności, bo mogą powstawać reakcje chemiczne, które mają niekorzystny wpływ na taką - na przykład konserwę.
Jak nie mamy możliwości kontrolować temperatury wewnętrznej to trzeba przyjąć metodę przodków. Na każdy centymetr grubości - 10 minut w temperaturze 80-85 st. C. Pod uwagę bierzemy mniejszy wymiar puszki
Witam czy taką pasteryzacje można wykonać w piekarniku chciałbym spróbować i nie stracic towaru,Moze ktoś mógłby Mnie naprowadzić posłucham rady bardziej doświadczonych Pozdrawiam
To nie chodzi o piwnicę tylko o warunki - temperatura i nasłonecznienie. Im cieplej i słoneczniej tym krócej trwałość zachowa. W lodówce i lata wytrwać powinny takie przetwory
@@NomartPlale jak przechować 40 słoików ogórków, konserwy, przetwory z buraka, jabłek i inne. Jeszcze mieszkam w bloku to mam dobre warunki bo mamy piwnicę. Niestety tam gdzie się budujemy jest wysoki poziom wody i nie mogliśmy mieć piwnicy a olbrzymia chłodnia to sporo prądu będzie zżerać.
Arturze a ja trochę z innej beczki mam pytanie. Noszę się z zamiarem kupna lodówki do przechowywania wędlin. Pytanie brzmi czy kupić tradycyjna lodówkę czy barowa z temperaturą 2-8°C proszę o podpowiedź. Problem polega na tym że nie posiadam w mieszkaniu przewiewnego miejsca o odpowiedniej temperaturze
Hi Artur. To me, this is one of the best video of your I have watched and I have some questions. My question for this video is as follow: a shelf live of any preserved product depends on elimination of oxigen. Therefore, how the air escapes once the can is sealed before the pasteurization? Or how the air scapes during pasteurization process as long as the can has been sealed before and certainly it contains Oxigen? I hope you undestand my question.
Skoro przyszedł czas na puszki, to może niedługo przyjdzie czas na konserwy pełne - czyli sterylizowane w autoklawie, np. białoruskim z fabryki novogas w Nowogródku typ YB-18, lub YB-24, lub YB-30. Pozdrawiam
W słoiku jest mniej trwała, narażona na światło i ograniczona jakością pokrywki i jej zassania. Trochę (po potrójnej pasteryzacji) i w pokojowych warunkach przetrwa, ale jeżeli myślimy o dłuższym przechowywaniu to chłodna, zaciemniona piwnica, lub lodówka.
Ja to mam wrazenie ze jak wpisze kiedys na yt "how to dry age mamut meat" to pierwsze co wyskoczy to praktyka u praktyka 🤣😅 czy jest cos co jest dostepne w markecie i jeszcze tego nie zrobiłes?
Nie mamy jej wystawionej na sklepie internetowym. Są w punktach stacjonarnych. Proszę wysłać zapytanie na sklep@nomart.pl - znajdziemy jakiś sposób :-)
Tyndalizacja wymaga czasu ;) skopiowałem z Wiki Pierwsza pasteryzacja zabija głównie formy wegetatywne, nie jest w stanie zabić niektórych form przetrwalnych. Po upływie doby, pod wpływem impulsu termicznego z przetrwalników rozwijają się kolejne formy wegetatywne bakterii, które giną po drugiej pasteryzacji. Trzecia pasteryzacja działa podobnie jak druga, zabijając ewentualne opóźnione bakterie.
Pamietajmy że w skali przemysłowej proces może przebiegac dłuzej mój opis jest subiektywny tyle ile pamietam , nie upieram sie tam w jedną autoklawe wchodzilo 6 wozków po 500 kg kazdy . i tyle z mojej strony@@obidowscy
Bardzo ciekawa sprawa z czasem przechowywania poza dobrze uwedzoną swojska kiełbasa, która w lodówce potrafi naprawdę dłuuugo wytrzymać 😂 A jest możliwość w taka puszkę pierś z kurczaka wkomponować? Dla kierowców ciężarówek którzy trzymają dietę byłaby mega sprawa. Pytanie tylko ile taka maszynka wychodzi bo przypuszczam, że grubo ponad Tysiak, no chyba że są jakieś zamykarki "manualne".
Dobra, mam dwa komentarze, ale najważniejsze na początek: mile byłoby widziane powiedzenie, dlaczego ważna jest tyndalizacja (czyli trzykrotna pasteryzacja w dobowych odstępach). Pierwsza pasteryzacja zabija bakterie, ale nie ich formy przetrwalnikowe. Te przetrwalniki dostają sygnał, że coś się złego zadziało i po pasteryzacji się budzą. To nie jest natychmiastowe, stąd cały dzień odstępu. Wtedy wchodzi druga pasteryzacja, podstępnie zabijając obudzone bakterie. Trzecia jest do posprzątania - na wypadek gdyby jeszcze nie wszystko się wybudziło po pierwszej i przeżyło drugą. W przypadku konserw mięsnych tyndalizacja to jest absolutna podstawa bezpieczeństwa - z laseczkami jadu kiełbasianego nie ma żartów. A drugi komentarz... weź mi zostaw jedną puszkę, proszęęę! Chętnie bym spróbował jak za jakiś czas wpadnę :)
Będzie na ciebie czekała w GD tam, gdzie dostarczasz swoje wyroby :-) - a szczegóły tego co się dzieje podczas pasteryzacji opisałem na blogu, ale dzięki - tu też się przyda :-)
@@ukasz1905 akurat wiem, jak takie coś działa i jak tego użyć. Mając zwykłą wiertarkę stołową można zrobić taką przystawkę samemu. Bez tokarki się nie obędzie. Odrobina chęci i pomyślenia wystarczy aby wykonać taki dodatek do wiertarki :-)
@@alledeube9148 Wpisz sobie w google osprzęt do zamykania puszek i masz to co potrzebujesz do wiertarki z marketu. Lepiej najpierw osprzęt a potem dopasować wiertarkę lub kupić konkretny model wskazany przez sprzedawce osprzętu. Pamiętaj że dany zestaw jest na konkretny wymiar puszki. Dobrze jest zatem sprawdzić najpierw dostępność i cenę puszek. Dobrze jak by były dostępne w różnej wysokości wtedy przy stalej średnicy operujesz pojemnością.
Niby fajnie bo domowe itd ale ile trzeba zrobić konserw żeby się zwrócił taki sprzęt? 1000? 2000? Jednak wolę kupić konserwę dobrej jakości bez wysiłku.
Panie Arturze, jaką poleciłby Pan nadziewarkę? 5kg surowca, to dla mnie już produkcja wielkoseryjna. Sprzęt ma być najtańszy z najlepszych. Dla mnie bez znaczenia, czy pozioma, czy pionowa. Wstępnie myślę o 2.5kg pionowej. Które są "LEPSZE" - pionowe, czy poziome?
@@NomartPl Zależy od podejścia. Kiedyś kupiłem w sklepiku pasieki miód pitny. Najlepszy jaki piłem w życiu. Miał lekką nutę jabłka. Smakował po królewsku. Wiele razy zaglądałem do tego sklepiku i nigdy więcej nie udało mi się niestety kupić miodu pitnego. Nie produkowali go dla zarobku, a dla radości tworzenia, przy okazji podstawowej działalności, którą jest wytwarzanie matek pszczelich.
Pozdrawiam, często odwiedzam Twój sklep w Rumi. Gdybys wprowadził do oferty swoje wyroby, napewno zrobiłbyś szał wśród ludzi. Może jest to w planach! Jeszcze raz pozdrowienia
NOMART.PL napewno byłoby to pracowite ale czy odrazu skreślać ten pomysł? Cieszę się ze inni tez Cie namawiają, może kiedyś coś sie urodzi :) jestem dobrej myśli
Podrąże jeszcze temat pasteryzacji,jak wspomniałem pracowałem w zakładach mięsnych sporo życiorysu.Jednym z działów produkcji była konserwiarnia oraz warzelnia gdzie gotowało się głowy wieprzowe , kości ,skórki , uszy , golonki generalnie komponenty zalewy i klej ,naturalna żelatyna,wszystko to po obraniu i zmieleniu trafiało do farszu [nie były to okrawki,lecz schaby ,łopatka , szynka ,polędwice, akurat polędwic docierało do wilka niewiele bo znikały szybko za pazuchami pracowników produkcji ,brygadzista się odwracał i patrzył gdzie indziej ,płaca była mało płatna i kierownictwo dobrze o tym wiedziało]. Jak się miało farta i trafiło akurat na obieranie glowizny ,to mozna było się objeśc policzkami ,dzis to wykwintne danie ale wtedy bylo traktowane jak dziś podroby i to z nie nawyzszej półki,najlepiej smakowało z odrobiną soli lub kropli maggi , pycha . Kupiłem niedawno gotowe policzki w Kaufie ,ale to nie było to , smak bez wyrazu ,zapach ścierkowy ,nie pomogło doprawianie.Troche odbiegłem od tematu ale wspomnienia spowodowały ślinotok i słowotok ,wracajac do naszych baranów;obok warzelni w osobnym pomieszczeniu stały dwa autoklawy do sterylizacji konserw ,mieściły w sobie 12 wózków na raz puszek o ile dobrze pamietam to temperatura w autoklawie osiągała 140-150 stopni w jakim nad cisnieniu nie pamiętam dokładnie ale tak mi się coś kojarzy że 2,5 atm do 3,0 bo jak gotowacz zaciągał pare i ciśnienie mu spadało ponizej tych 2,5 to dzwonił z dziką awantura do kotłowni zadając więcej pary. Gotowano tylko jeden raz przez około 3 godziny potem schladzano woda ,i odstawiano do schlodzenia i czyszczenia na magazyn .Po wstępnej selekcji t. j po odrzuceniu bombarzy i niedowag .i nalepieniu etykiet puszki były ustawiane w stosy i czekały na wysyłke do mag. mob.bo produkcja byla nastawiona na wojsko.jak wiele w naszym województwie.A teraz troche o jakości i trwałości konserw, podstawowym badaniem była standaryzacja t.j.próbki były wkładane do specjalnej ni to lodówki ni to sauny i tak na przemian od temp. składowania do 45 stp całe 48 godz. ,po przejsciu prób partia mogła byc wysłana.Standardem było 2 lata trwałości i na taki okres była gwarancja ,jesli termin się zbliżał a nie były zjedzone to trafialy na rynek chociaż tzw podpieki czyli 800 gramowe gulasze nigdy nie widziałem w sklepach..Kiedyś w transporcie węgla ze Śląska znależliśmy kilka konserw z wieprzowiną w sosie własnym 400 gr. z datą o 5 lat przekraczjącą termin do spożycia ,po otwarciu okazały sie zdatne do jedzenia tylko były strasznie slone tak że dobrze wykonane są wstanie znacznie przekroczyc termin do spożycia .Szybkowar jest rodzajem autoklawyi ciekawe czy daloby sie osiągnąc podobne parametry .,kurcze znowu poplynąłem ,z trudem ale musze sie oderwać od klawiatury ,pozdro ide wędzić cwiartki kurczaka !
Dobrze się czyta, dziękuję za informacje :)
Dlatego ludzie byli zdrowi
Wspaniała pasja.. Obserwuję od dłuższego czasu. Również korzystam z porad. Ale ta konserwa.. Chętnie odkupię... Gratulacje dla Pana.
Fajnie aby kotek był w każdym odcinku :-)
I to jest prawdziwa konserwa a nie podróbka ze sklepu :-)
Gość jest niesamowity, zrobi dosłownie wszystko
super film bardzo ciekawe jestem dalszych filmików o konserwach super temat pozdrawiam
Witam jak zwykle super ,ale to z puszkami extra sprawa.
A mi się marzy taka sama galaretka w puszce, uwielbiam 💖 A odcinek super 🤗
Dzięki Panu wiem co to znaczy osłonka polimadowa, no i oslonka bialkowa! Dziękuję!
Konserwy robię od wielu lat. Nigdy nie pasteryzowałem więcej niż jeden raz. Z każdego roku zostawiam próbki - aktualnie będę otwierał rok 2015 (w 5 rocznicę). Przepis atrakcyjny ale maszyna do kitu. Przepuściłem przez swoje ręce prawie wszystkie jakie są na rynku. Te ręczne nadają się do wiązania krawatów na prezenty-niespodzianki a te na wiertarkach do produkcji karmy dla psów o krótkim terminie przydatności do spożycia.
W takim razie jaką ,,zamykarkę,, do puszek pan poleci?
Super ❤️ dziękuję 🙂, będę czynić w słoikach 🙂.
jest miniur pomagier , można oglądać dalej ;)
Smaka zawsze Pan narobi :)
super maszyna!!!!! pozdrawiam
Jestem fanem od niedawna , ale widziałem już sporo przepisów na różności.
Jednak tutaj jest to pokazane i przedstawione jak dla zwykłego Kowalskiego, który ma dwie lewe ręce.
Pełen szacun.
Uwielbiam mięsiwo szczególnie wieprzowe, ogólnie kuchnia jest moim konikiem, więc wszystkie Pańskie filmy i porady są cenne (a jest ich już trochę).
Jednak jest potrawa, która nie daje mi spać i każda próba jej przyrządzenia z delikatną modyfikacją daje inny efekt, proszę o film na temat jednej z dwóch moich ulubionych potraw z wołowiny mianowicie "flaczki"
Będę wdzięczny za film.
Pozdrawiam
Artur ślinka mi cieknie, proponuję zrobić własne etykiety coś na wzór koszulek chętnie jedną przygarnę na spróbowanie i do reklamy pozdrawiam
Więcej przetworów, więcej!!!!
ARTUR JESTEŚ SUPER GOŚĆ !!! POWINIENEŚ NA KOSZULCE NAPISAĆ WSZYSTKO DAM RADĘ ZROBIĆ CO DOMOWE !!😋😋😋😀😀😀 !!!!!!!
Widzę że przekaz Adolfa Kudlińskiego nie idzie na marne. Też planuje zakup wek maszyny i produkcję zdrowych konserw z mięsa z własnej przydomowe hodowli. Pozdrawiam.
Od 3 lat puszkuję prawie wszystko, dania gotowe takie jak gulasz, fasolka po bretońsku czy roladki mięsne w sosie, bigos, kiełbasę białą z kapustą kiszoną lub wędzoną zalaną smalcem. Mam pasztet, boczek wędzony i kaszankę, śledzia w sosie pomidorowym i rybę po grecku. Wszystkie konserwy trzymają wyśmienicie. Pozdrawiam Panie Arturze
gdzie kupujesz w dobrej cenie puszki ?rybki w puszce mnie zaciekawiły ,jakies linki do sprawdzonych przepisow masz ?
@@goldi7624 puszki kupuję bezpośrednio u producenta puszek. Specjalnych przepisów nie mam, gotuję i jak smakuje to robię więcej i puszkuję.
@@marlando dasz namiar ew jaka cena za puszki 300g
@@goldi7624 www.jnpack.pl/detal/
Gdzie mozna Kupic taka maszynke do konserw?
szukam przepisu na prawdziwa konserwe Tyrolska.Smak dziecinstwa,niepowtarzalny smak.Obecni pod ta nazwa ,sprzedje sie cos co w niczym nie przypomina tej zacnej konserwy
Nie mam jeszcze takiego w swojej kolekcji.
W miejsce skórek jako spoiwa można uzyć wywaru z kurzych łap, genialna bomba kolagenowa. Ja robię galaretki z kawałkami mięsa i warzywami - wychodzą rewelacyjne.
Puszki mają jedyna zaletę - w podrózy, są lekkie i nie tłukące. Poza tym jedną poważna wadę- pasteryzujesz w środku w atmosferze ocynku lub lakieru, zależy czym jest wykończony środek. Dla mnie to dyskwallifikuje ten sposób. Domowe ma być zdrowe. To samo z solą peklującą - zawiera azotyn sodu który w środowisku kwaśnym (żałądku) oraz w wysokiej temperaturze staje się substancją rakotwórczą i powinien być zakazany.
Looks delicious i need to learn how to do this myself, looks fairly straightforward. Thank you friend
Thank you 😉
To niesamowite :) Dzisiaj rano kupiłem sobie nową książkę kucharską i jest tam kilka przepisów na konserwy :) Od razu postanowiłem coś w tym kierunku podziałać :) Nawet chciałem napisać w komentarzu, że powinien Pan Panie Arturze, zrobić filmik o konserwach :) a tu proszę, dostaję notyfikację "Konserwa Domowa - Pyszna Mielonka - Praktyka u Praktyka"! Czyta Pan w moich myślach :)
Albo Pan w moich :-)
@@NomartPl W każdym razie zapuszkowane i pierwsze parzenie mają już za sobą :)
@@izdziabol Trzymam kciuki :-)
Hmmm, mielonka, już się nie mogę doczekać:)
Sprobowalem! Naprawde bardzo dobra!
Uwielbiam ten kanał. Czas na zakupy na Pana stronie. 😁
Z góry dziękuję :-)
Zawsze jak cie ogladam to jodrazu glodny sie robie :)
*Marzy mi się taka maszyna...odcinek jak zwykle super, pozdrowienia z Niderlandów.*
Pozdrawiam serdecznie - sam się długo nad taką zastanawiałem :-)
Jak nazywa się ta maszynka
@@Bubu-mj2zw Wpisz sobie w google "maszyna do konserw". Na allegro jest między innymi. Pozdrawiam.
Piesek z pewnością uwielbia takie akcje 😋
To jest petarda
jak zwykle wyglada smacznie :)
Jak długo można przechowywać takie konserwy?
fajny ten kot i chyba dobrze wie kiedy są działania w kuchni :) kurczę idą chyba trudne czasy, ze tutaj na kanale pojawiają się przepisy rodem preppersów :D
Kotek wykrywa szansę na mięso już po przygotowaniach do działań i nie oddala się. Co do długotrwałych zapasów. Zawsze moja spiżarnia pozwalała na przetrwanie tygodni, a nawet miesięcy (uwzględniając zamrażarki) i na wiosnę tego roku mogłem nie ulegać emocjom i nie walczyć o zakupy tracąc czas w kolejkach. Świat się trochę uspokoił, a ja delikatnie jeszcze powiększam możliwość tworzenia zapasów. :-) Nie zaszkodzi i zaoszczędzi stresów w trudniejszych chwilach.
@@NomartPl dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź i czekam na kolejne odcinki. Pozdrawiam serdecznie :)
@@NomartPl Ostatnio odkryłem, że w państwach b. ZSRR robi się konserwy słoikowe sterylizując w autoklawie. To bardzo tam popularne i dużo szybsze niż tyndalizacja. Może warto zainteresować się?
Fajnie to zrobiles.
Witam sprzęt zakupiony puszki wysterylizowane mieso w loduwce dochodzi jutro zaczynam zawijanie puszek
ciekawe czy w piekarniku można pasteryzować
Czy w taki sposób można zrobić coś rybnego? Coś na podobieństwo paprykarza szczecińskiego? W sensie wymieszać jak mięsko składniki rybne i dodatki i tyndalizować w puszkach?
maszynka zrobiona jest na wiertarce stołowej, i teraz pytanie może ktoś to przerabiał:
może da się dokupić taką przystawkę do konserw do takiej wiertarki???
Nomart jak zawsze świetny film, pozdrawiam
Tak, są na allegro
No maszyna jak złoto 👍
Nieźle działa :-)
*Gitarka* 👍🙂
Witam serdecznie chciał bym się dowiedzieć czy Pan też pod czas gotowania miał Pan problemu ze zdarta farba lub innymi wadami puszek
Usiłowałeś może konserwowania słoików lub puszek w szybkowarze? Zrobione tak na raz słoiki mogą stać w ciepłym miesiące. Metoda podobna od przemysłowego autoklawu bo osiąga się mniejsze ciśnienie oraz temperaturę ale efekt jest zbliżony i dużo mniej pracochłonny niż tyndalizacja.
Mam autoklaw i w nim nieraz robię. Podstawowa różnica - po sterylizacji galaretka jest mniej trwała i poza lodówką płynie - chyba, że doda się agar.
Skąd w mieście wziąć mięso bez glifosatu?
Czy te puszki mają warstwę 'izolacyjną' od aluminium?
Podobno współczesne puszki piwne mają jakąś - tak kiedyś słyszałem/czytałem.
Witam, jak długo w szybkowarze powinniśmy gotować konserwy ??
Gratuluję, świetny film. Mam nadzieję, że wszystkie puszki się udało za pasteryzować. Ciekawi mnie kiedy będą spożywane? Czy na bieżąco czy trzyma je Pan na czas "W" ?
Zawsze mam zapas, ale nie trzymam go w nieskończoność. Zużywam je na wyprawy w teren i w sytuacjach awaryjnych i co jakiś czas robię nowe zapasy.
Witam. Moje pytanie dotyczy szybkowara...jakiej wielkosci jest ten uzywany w materiale?
To nie szybkowar tylko warnik (bezciśnieniowy) sklep.nomart.pl/q/?keywords=warnik Ja używam 25 l.
Witaj Artur jakiej firmy jest ta zamykarka czyżby puszkopol?
Dzień dobry subskrybuję Pana od niedawna szacunek za ogromna wiedzę.Mam pytanie do Pana gdzie za przystepną cenę można kupić taką zamykarkę do puszek?
Wek maszyna, lub puszkarka - sporo tego w internetach.
Witam myślałem że doda pan coś nowego ale takie przepisy już są i to dużo lepsze i ciekawsze i robione na lepszym sprzęcie niż te z wiertarek stołowych. Pozdrawiam
Co to znaczy lepszy przepis na mielonkę ?
Super, w jaki sposób przygotować puszki?
Muszą być czyste. Można je także odkażać, ale za chwile będą i tak pasteryzowane lub sterylizowane.
Dwa pytania. Na co przyklejasz etykiety na słoikach(jaki klej i papier do drukarki). Mam taką stołową wiertarkę. gdzie mogę dokupić osprzęt do zamykania konserw i same puste konserwy.
Etykiety samoprzylepne. Sprzęt i akcesoria - trzeba szukać w necie - na pewno ktoś to sprzedaje.
Super temat może więcej przepisów
W przyszłości będą :-)
Geniusz :):):) smaku
Witam serdecznie. Czy po 2 i 3 etapie pasteryzacji również studzimy puszki w chłodnej wodzie?
Ja tak robię - zwłaszcza po pierwszej i drugiej.
Panie Arturze, czy mięso zapuszkowane ma więcej walorów od mięsa zasłoikowanego? Bo coś czuję, że niewielu z nas posiada albo skusi się na zakup maszynki do puszkowania mięsa. Wydaje mi się, że puszkowanie mięsa w warunkach domowych to lekka ekstrawagancja.
Jedyną praktyczna - puszka jest bardziej odporna na uszkodzenia i chroni przed światłem - dzięki temu zachowa dłużej zawartość w dobrym stanie jakościowym. Jeżeli ktoś nie buduje zapasów strategicznych lub tak jak ja nie rusza na łono natury z zapasami żywności, które muszą być bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż słoik, albo jak znajomy pokonujący tysiące kilometrów dużą ciężarówką - to z powodzeniem może pozostać przy słoikach.
Czy jest możliwość odpłatnego wypożyczenia maszyny do zamykania puszek ? niestety w małym mieszkaniu nie mogę sobie pozwolić na posiadanie wszystkich urządzeń. Pozdrawiam.
Hmm - nie myślałem o tym, ale w sumie pomysł przyszłościowo do przemyślenia :-)
@@NomartPl Świetnie :) Temat puszek jest fajny i próbuje go ugryźć już drugi rok i nie mam jak zdobyć maszyny na kilka dni. Pozdrawiam
Panie Arturze jeśli nie mam urządzenia do obróbki termicznej czy mogę to zrobić w garnku w temperaturze wrzenia? Jakie będą wtedy czasy obrobki termicznej?
Można w zwykłym garnku tylko trzeba pilnować tych samych czasów i temperatur. Inne są procedury dla sterylizacji, ale do tego potrzebny jest duuuży szybkowar lub specjalne sprzęt. W obu przypadkach z możliwością kontroli temperatury.
Ok. Już wiem 👍
Tak z ciekawości, dlaczego przy pasteryzacji konserw w puszkach można je całe zalewać wodą a słoiki pod nakrętkę?
Słoiki też się czasami pasteryzuje w więcej niż jednej warstwie. Zwykle się tego nie robi bo do pasteryzacji nie zakręca się ich mocno, po to by dokręcić pokrywki na koniec pasteryzacji. Taka lekko dokręcona pokrywka mogłaby okazać się nieszczelna gdyby była pod wodą. Dodatkowo słoiki często są niepełne i przy próbie zatopienia zaczynałyby pływać, lub stałyby się skłonne do przemieszczania się i uderzania w siebie nawzajem, a gorące szkło tego nie lubi.
@@NomartPl dziękuję za odpowiedż, pozdrawiam 😉
Pracowałem kiedyś 20 lat w zakladach miesnych i bywalem na produkcji jako mechanik-ustawiacz co prawda krotko na konserwiarni i wiem że najwięcej problemow bylo z ustawieniem rolek co bylo kluczową sprawą w zachowaniu szczelności,.Produkowalismy słynne swinki -gatunkowa mielona,gulasz angielski ,turystyczną wg polskich norm ,nie to co dzisiejsze turystyczne za 3,50 zeta ,nawet mój pies nie chciał toto jeść jedyny zaklad jaki trzyma jakosc tego typu konserw to Krakus [to nie krypto-reklama tylko stwierdzenie faktu] oraz Mazury zwłaszcza gulasz angielski ,jeszcze pamietam tamte smaki i wiem co pisze. Wracając do panskich dzieł ,sugerowałbym napełnianie puszek prawie równo z rantem ,bedzie lepiej trzymac blok a galaretka i tak powstanie ,z wyglądu i konsystencji panski wyrób podchodzi mi pod coś pośredniego między gulaszem angielskim a wieprzowiną w sosie własnym ciekawy jestem smaku zwłaszcza uzycie kozieradki jest ciekawą nutą smakową. Pozdrowienia dla fanow własnych smaków'
Czy cebula dodawana do różnych tego typu przetwór jak np mielonki gulasze czy smarowidła , skraca ich leżakowanie ? jak wiadomo cebula może fermentować , więc pytam fachowca , bo są różne opinie na ten temat , a jak się to ma tak naprawdę w praktyce ? jakie jest Twoje zdanie na ten temat ? Pozdrawiam
O fermentacji nie może być mowy, bo wszelkie drobnoustroje tyndalizacjia unicestwia. Ale są zestawy produktów, które nie powinny znajdować w swojej obecności, bo mogą powstawać reakcje chemiczne, które mają niekorzystny wpływ na taką - na przykład konserwę.
@@NomartPl I o to mi chodziło , dziekuję serdecznie za odpowiedź . Pozdrawiam.
Gdzie można kupić taką maszynę do zamykania puszek?
Allegro
Lub olx
czy do kielbasy mozna dodac wolowine jak tak jaka proporcja dziekuje i pozdrawiam z Austri
Wołowina często stanowi składnik kiełbasy. Zwykle do 15-25 % i jako drobno-mielona. Ale są też kiełbasy całkowicie wołowe.
Dziękuję za kolejny pomysł. Mam dwa pytania, gdzie/jaki Pan kupił szarpak do tej maszynki i co to za maszynka do puszkowania?
Szarpak kupiłem u siebie :-) - nomart.pl zapraszam
@@NomartPl dzięki, a który rozmiar?
Witam mam pytanie czy pojemność konserwy,400gram taki sam czas pasteryzacji,80s60min?
Jak nie mamy możliwości kontrolować temperatury wewnętrznej to trzeba przyjąć metodę przodków. Na każdy centymetr grubości - 10 minut w temperaturze 80-85 st. C. Pod uwagę bierzemy mniejszy wymiar puszki
Dziękuję,a w tej ziemnej wodzie długo trzymamy?
Witam czy taką pasteryzacje można wykonać w piekarniku chciałbym spróbować i nie stracic towaru,Moze ktoś mógłby Mnie naprowadzić posłucham rady bardziej doświadczonych
Pozdrawiam
Ma to jedną wadę - w piekarniku nie odkryjemy nieszczelności puszki. W wodzie od razu będzie widać.
przegiecie ;:) NA MAXA!
Czy w można pakować słoikowo ?
W opisie jest wszystko.
Można.
Witam mam pytanie gdzie można kupić takie urządzenie do zamykania puszek
Puszkarka lub wek maszyna - sporo tego jest.
@@NomartPl dziękuję za pomoc właśnie chcę zacząć przygodę z konserwami
A co to za garnek?
Nie mam piwnicy. Jak mogę dłużej przechowywać przetwory w słoikach?
To nie chodzi o piwnicę tylko o warunki - temperatura i nasłonecznienie. Im cieplej i słoneczniej tym krócej trwałość zachowa. W lodówce i lata wytrwać powinny takie przetwory
@@NomartPlale jak przechować 40 słoików ogórków, konserwy, przetwory z buraka, jabłek i inne. Jeszcze mieszkam w bloku to mam dobre warunki bo mamy piwnicę. Niestety tam gdzie się budujemy jest wysoki poziom wody i nie mogliśmy mieć piwnicy a olbrzymia chłodnia to sporo prądu będzie zżerać.
Arturze a ja trochę z innej beczki mam pytanie. Noszę się z zamiarem kupna lodówki do przechowywania wędlin. Pytanie brzmi czy kupić tradycyjna lodówkę czy barowa z temperaturą 2-8°C proszę o podpowiedź. Problem polega na tym że nie posiadam w mieszkaniu przewiewnego miejsca o odpowiedniej temperaturze
Ja nabyłem chłodziarkę do napojów - trzyma 8-12 st C
@@NomartPl dzięki serdecznie
A więc tak wygląda prawdziwa konserwa :O Nie to co te syfy marketowe. Pozdrawiam.
Hi Artur. To me, this is one of the best video of your I have watched and I have some questions. My question for this video is as follow: a shelf live of any preserved product depends on elimination of oxigen. Therefore, how the air escapes once the can is sealed before the pasteurization? Or how the air scapes during pasteurization process as long as the can has been sealed before and certainly it contains Oxigen? I hope you undestand my question.
There is little oxygen. Its effect is not great.
Bacteria are more dangerous but are killed by pasteurization 3 times.
Czy puszki przed zapakowaniem mięsa trzeba wyparzać?
Dezynfekcja biologiczna będzie wykonana podczas pasteryzacji, ale muszą być czyste.
Skoro przyszedł czas na puszki, to może niedługo przyjdzie czas na konserwy pełne - czyli sterylizowane w autoklawie, np. białoruskim z fabryki novogas w Nowogródku typ YB-18, lub YB-24, lub YB-30. Pozdrawiam
Witam serdecznie :) mam pytanie ile kosztuja taka maszyna do puszek ??
Jest wiele rodzajów - w wyszukiwarce można znaleźć pod hasłem zamykarka do puszek lub wek maszyna.
Czy jest jakaś różnica jeśli bym robił konserwę w słoiku? Czy można przechowywać w temperaturze pokojowej czy należy w lodówce lub piwnicy?
W słoiku jest mniej trwała, narażona na światło i ograniczona jakością pokrywki i jej zassania. Trochę (po potrójnej pasteryzacji) i w pokojowych warunkach przetrwa, ale jeżeli myślimy o dłuższym przechowywaniu to chłodna, zaciemniona piwnica, lub lodówka.
Czy po każdej pasteryzacji konserwy wrzucamy do zimnej wody? Jeżeli tak to jak długo w niej trzymamy?
Nie ma konieczności.
Ja to mam wrazenie ze jak wpisze kiedys na yt "how to dry age mamut meat" to pierwsze co wyskoczy to praktyka u praktyka 🤣😅 czy jest cos co jest dostepne w markecie i jeszcze tego nie zrobiłes?
Dzien dobry Artuze a mozesz wstawic linka do puszkarki widzialam u pana Kudlinskiego ale u niego tylko ten system zamykabia mozna kupic .
Nie mamy jej wystawionej na sklepie internetowym. Są w punktach stacjonarnych. Proszę wysłać zapytanie na sklep@nomart.pl - znajdziemy jakiś sposób :-)
Skąd taką maszynę pozyskać?
Czy użycie szybkowara nie byloby lepsze , wtedy wystarczyłoby jedno pasteryzowanie ,ciekaw jestem pańskiej opinii.
Tyndalizacja wymaga czasu ;) skopiowałem z Wiki
Pierwsza pasteryzacja zabija głównie formy wegetatywne, nie jest w stanie zabić niektórych form przetrwalnych.
Po upływie doby, pod wpływem impulsu termicznego z przetrwalników rozwijają się kolejne formy wegetatywne bakterii, które giną po drugiej pasteryzacji.
Trzecia pasteryzacja działa podobnie jak druga, zabijając ewentualne opóźnione bakterie.
Można to zrobić jednorazowo, ale temperatura musi być znacznie wyższa. Te informacje opisałem na blogu - link pod filmem.
Styrylizacia mięsa wymaga 125 * C przez 1,5 godziny i czasu do ostygnięcia .
Pamietajmy że w skali przemysłowej proces może przebiegac dłuzej mój opis jest subiektywny tyle ile pamietam , nie upieram sie tam w jedną autoklawe wchodzilo 6 wozków po 500 kg kazdy . i tyle z mojej strony@@obidowscy
Jak uniknąć przy robieniu takich wyrobów wyprodukowania jadu kiełbasianego?
Sterylizacji lub pasteryzacja - najlepiej potrójna.
Nazwa procesu: tyndalizacja.
Bardzo ciekawa sprawa z czasem przechowywania poza dobrze uwedzoną swojska kiełbasa, która w lodówce potrafi naprawdę dłuuugo wytrzymać 😂 A jest możliwość w taka puszkę pierś z kurczaka wkomponować? Dla kierowców ciężarówek którzy trzymają dietę byłaby mega sprawa. Pytanie tylko ile taka maszynka wychodzi bo przypuszczam, że grubo ponad Tysiak, no chyba że są jakieś zamykarki "manualne".
Można zamykać kawałki mięsa i zagęszczone zupy. Koszt dobrze Pan ocenił.
Dobra, mam dwa komentarze, ale najważniejsze na początek: mile byłoby widziane powiedzenie, dlaczego ważna jest tyndalizacja (czyli trzykrotna pasteryzacja w dobowych odstępach). Pierwsza pasteryzacja zabija bakterie, ale nie ich formy przetrwalnikowe. Te przetrwalniki dostają sygnał, że coś się złego zadziało i po pasteryzacji się budzą. To nie jest natychmiastowe, stąd cały dzień odstępu. Wtedy wchodzi druga pasteryzacja, podstępnie zabijając obudzone bakterie. Trzecia jest do posprzątania - na wypadek gdyby jeszcze nie wszystko się wybudziło po pierwszej i przeżyło drugą. W przypadku konserw mięsnych tyndalizacja to jest absolutna podstawa bezpieczeństwa - z laseczkami jadu kiełbasianego nie ma żartów.
A drugi komentarz... weź mi zostaw jedną puszkę, proszęęę! Chętnie bym spróbował jak za jakiś czas wpadnę :)
Będzie na ciebie czekała w GD tam, gdzie dostarczasz swoje wyroby :-) - a szczegóły tego co się dzieje podczas pasteryzacji opisałem na blogu, ale dzięki - tu też się przyda :-)
Do chwili włożenia puszki, myślałem, że to jakiś rodzaj wiertarki stołowej i zastanawiałem się, o jej zastosowaniu w kuchni :D
Bo to jest przystawka zakładana do właśnie wiertarki stołowej :-)
@@Krzysztof_Kornet_84 ta na pewno i co jeszcze?
@@ukasz1905 akurat wiem, jak takie coś działa i jak tego użyć.
Mając zwykłą wiertarkę stołową można zrobić taką przystawkę samemu.
Bez tokarki się nie obędzie.
Odrobina chęci i pomyślenia wystarczy aby wykonać taki dodatek do wiertarki :-)
Link w opisie dot. robienia konserw chyba coś nie ok. Daje taką oto odp. "Nie znaleziono wyników dla słowa...". Można prosić o sprawdzenie pls 😀
Było jakieś opóźnienie w publikacji - już powinno działać
Ok już śmiga jak "cza" thx a lot.
Inna prośba: jakiegoś linka do zamykarek mógłbyś podpowiedzieć proszę ☺
@@alledeube9148 Wpisz sobie w google osprzęt do zamykania puszek i masz to co potrzebujesz do wiertarki z marketu.
Lepiej najpierw osprzęt a potem dopasować wiertarkę lub kupić konkretny model wskazany przez sprzedawce osprzętu.
Pamiętaj że dany zestaw jest na konkretny wymiar puszki. Dobrze jest zatem sprawdzić najpierw dostępność i cenę puszek. Dobrze jak by były dostępne w różnej wysokości wtedy przy stalej średnicy operujesz pojemnością.
@Pan Groszek
wielkie dzięki ☺
Jak wygląda cenowo taka maszynka
Niby fajnie bo domowe itd ale ile trzeba zrobić konserw żeby się zwrócił taki sprzęt? 1000? 2000? Jednak wolę kupić konserwę dobrej jakości bez wysiłku.
Panie Arturze, jaką poleciłby Pan nadziewarkę?
5kg surowca, to dla mnie już produkcja wielkoseryjna.
Sprzęt ma być najtańszy z najlepszych.
Dla mnie bez znaczenia, czy pozioma, czy pionowa.
Wstępnie myślę o 2.5kg pionowej.
Które są "LEPSZE" - pionowe, czy poziome?
Najczęściej używam pionowych 2,5 lub 5 kg.
@@NomartPl, BROWIN pionowa 2.5kg jest OK?
WITAM A GDZIE ZAKUPIĆ MASZYNKĘ Z PUSZKAMI ? POZDRAWIAM ;-)
Zobacz kanał Adolf Kudlinski (wek maszyna)
Ale czy taka puszka pokryta bisfenolem A jest w ogóle zdrowa?
Jak sie nazywa taki "garnek" ??
Warnik - mój to dokładnie ten sklep.nomart.pl/14672463-warnik-kociol-zacierno-warzelny-30-litrow
Dobry wieczór
Co Pan myśli o pastetyzacji w piekarniku??
Zawsze pasteryzuję w piekarniku tylko trzeba odpowiednio wydłużyć czas pasteryzacji.
@@MK-xl4mr jak długo ma znaczenie wielkość słoika i zawartości
A może doda Pan do swojego sklepu własne konserwy i inne wyroby? Chętnie bym spróbował.
Wyrobów domowych - także tych - nie ma w sprzedaży :-) Bo to już nie były by wyroby domowe, tylko działalność biznesowa.
@@NomartPl Zależy od podejścia. Kiedyś kupiłem w sklepiku pasieki miód pitny. Najlepszy jaki piłem w życiu. Miał lekką nutę jabłka. Smakował po królewsku. Wiele razy zaglądałem do tego sklepiku i nigdy więcej nie udało mi się niestety kupić miodu pitnego. Nie produkowali go dla zarobku, a dla radości tworzenia, przy okazji podstawowej działalności, którą jest wytwarzanie matek pszczelich.
A co to puszek się nie tyndylizuje ?
Potrójna pasteryzacja to jest to samo tylko inaczej nazwane.
Pozdrawiam, często odwiedzam Twój sklep w Rumi. Gdybys wprowadził do oferty swoje wyroby, napewno zrobiłbyś szał wśród ludzi. Może jest to w planach!
Jeszcze raz pozdrowienia
Ludzie namawiają, ale nie ma na to szans :-)
NOMART.PL napewno byłoby to pracowite ale czy odrazu skreślać ten pomysł? Cieszę się ze inni tez Cie namawiają, może kiedyś coś sie urodzi :) jestem dobrej myśli
Jaki trzeba mieć sprzęt do robienia konserw?
Są różnego rodzaju ręczne lub mechaniczne walcarki, które łączą pokrywę z puszką.
@@NomartPl Elektryczne są ale recznych nie mogę znaleźć,może pan ma jakiś namiar na ręczne?
@@andrzejxxx2694 Oferenci elektrycznych często mają i ręczne. Trzeba pytać.
@@NomartPl ok
Coś więcej o sprzęcie do puszkowania?
EDIT: już znalazłem. koszt minimum 1550zł, ale są też jakieś tańsze ręczne urządzenia do mniejszych przerobów.