Elegancka sprawa. Podczas gdy byłem dzieckiem to uciekałem od tej galaretki, kiedy to babcia z dziadkiem robili mi kolację i otwierali swoje wyroby. No bo przecież to jest 'ble'. Tak teraz uwielbiam i im jest jej więcej tym lepiej. Tak oto smaki zmieniają się z biegiem lat :)
Dziwne połączenie:) Ale Moja Luba np. do zupy ogórkowej zawsze robi naleśniki z twarogiem na słodko, bo tak zawsze jedli, ale ja jeszcze nie dojrzałem do tego połączenia:D
Ja robię też takie zapasy ale nieco prostsze. Mam zestaw słoików o pojemności z 600-700ml. Kupuję mięso pomielone wołowe i wieprzowe (łopatka, karkówka, chudy boczek)w proporcjach 1:3. Dodatkowo na każde 4kg mixu mięsnego 1 tylna golonka lub 1,5golonki przedniej. Aby wyrób miał galaretkę to wycinam nożem mięso z golonek i kroję w kostkę. Dalej kości i skórki gotuję w jak najmniejszej ilości wody aby był wywar. Jak mam wywar to 1 skórkę i z litr wywaru miksuje termomixem na papkę (taka ilość tej papki na 10kg wyrobu). Można też blenderem z dobrym nożem byle skórki jak najdrobniej zmielić. Doprawiam, mieszam całość mięs i papke skórkowo - wywarową. Pakuję do słoików i pasteryzuję z 3-4h w piekarniku w temperaturze z 120stopni. Przechowuję w lodówce albo w chłodnej spiżarni. Galaretka jest elegancka, sztywniutka. Ostatnio podobnie w słoikach robiłem salceson z głowizny świnki i ozorków+ pasteryzacja w piekarniku i też sztos. Bardzo zwarty był.
Witaj Arturze, robię takie życzy ale w słoikach do karczku dodaje golonke wraz z skórą a potem do pieca 100° przez 2,5 godziny I są gotowe, serdecznie pozdrawiam oraz życzę miłego weekendu 👍😀🍻
ja trzymam w słoiki (3) już 6 lat po tyndalizacji w lodówce ! Żona mnie się pyta po co to to trzymasz ? odpowiadam dla testu ! powinno wytrzymać 20 lat ! denka cały czas wklęsłe ! szkoda że nie można dać fotek , a konserwa oczywiście z przepisu Artura ! Pozdro !
Świetne i na pewno wyśmienite, choć nakład sprzętowy pod koniec nieco mnie odstraszył od samodzielnego próbowania. Z konieczności pozostaję przy słoikach :)
U mnie fajnie sprawdza się tzw sało w bańkach - cienka slonina, posypana przyprawami, zwinięta w rulon i wpakowana do słoika. Po tyndalizacji jest trwała (stoi 2 rok).
Po wystudzeniu to raczej wyrównuje Pan ciśnienie aby móc zdjąć pokrywę, ponieważ po upuszczaniu nadmiaru ciśnienia przez zawór bezpieczeństwa, a następnie wystudzeniu tegoż zbiornika to wytworzyło się tam zapewne podciśnienie, o ile nie próżnia. To tak na mój rozum😊 Pozdrawiam i oby więcej takich inspiracji.
Sterylizacja lub tyndalizacja unieszkodliwia wszystkie formy drobnoustrojów wiec sól peklująca wnosi tylko kolor i w ograniczonym zakresie wpływa na smak.
Żołądek wyciąga rękę? To mi wygląda na jakieś szczytowe osiągnięcie transplantacji :-) A mięcho pewnie pyszne. Ja jednak nie boję się słowików. Chyba łatwiej.
Agar pozyskiwany w Japonii. Agar-agar wytwarzany jest z krasnorostów (Rhodophyta), wydobywanych głównie u wybrzeży Japonii (często pozyskiwanych z podwodnych plantacji). Czyli może pochodzić z okolic Fukuszimy.
Podobać się - podobało ,ale....to już tak było półprofesjonalnie bo sterylizator czy zamykarkę do konserw to mało kto ma . Wolałbym słoiki i piekarnik lub garnek z wodą i pasteryzacja.
Czyli co lepiej dawać agar zamiast żelatyny? W sumie zawsze jak robiłem konserwy w słoikach to galaretka była płynna w temp. pokojowej. mimo dodania słusznej ilości żelatyny.
Żelatyna ma słabszą siłę wiązania w wyższych temperaturach, ale gorsze jest jej przegrzanie, bo wtedy lawinowo spada jej skuteczność. Obróbka do 85 st. C i przechowywanie w chłodniejszych warunkach - używać żelatynę z paczki lub naturalną bo tańsza 🙂
Po co mieszać peklosol ze zwykłą solą? Mieszając w ten sposób peklosol traci swoje właściwości a co za tym idzie nie zabezpiecza mięsa przed zepsuciem.
W tym przypadku zabezpiecza mięso przed zepsuciem proces sterylizacji, a peklosól odpowiada tylko za kolor. Im mniej azotynów w produkcie - tym lepiej.
Oczywiście, że da. Sterylizację można spokojnie zastąpić tyndalizacją. Ja latami dochodziłem do takiego sprzętu. Wcześniej robiłem w warniku pojedynczą lub potrójną pasteryzację.
W słoikach - 80-85 stopni, a czas zależy od wielkości słoików. można przyjąć 10 minut na każdy centymetr średnicy + drobny zapas. Przy potrójnej pasteryzacji dużych słoików często się stosuje cykl 3,2,1 (ilość godzin w każdym cyklu).
A czy są dostępne same przystawki? Bądż jakieś mniej zmyślne urządzenia? Ten kombajn z filmu trochę kosztowny jak na sporadyczne "produkcje" 🫣 Sterylizację można zastąpić potrójną pasteryzacją więc to nie problem. Bimbrowar nie jest potrzebny 😂
Jak robię dla siebie i bliskich to nie mam kompromisów. Na sprzedaż zawsze musiałbym liczyć złotówki, a to zawsze - wcześniej lub później - wpływa na jakość.
Jakże trafne stwierdzenie. Masówka zawsze z czasem, nawet niezamierzenie odbija się czkawką na jakości. Szczerze lepiej powtarzać lub inspirować się Pana przepisami. Dochodzi satysfakcja z udanej wędliny. U mnie golonka z szynkowara gości przynajmniej raz w miesiącu, a na kabanosy z boczku zbieram zamówienia w rodzinie liczone w kilogramach 😂
Oczywiście - to tańsza , choć bardziej krucha opcja wykonywania przetworów. W temacie kanału NOMART - To kanał firmowy powołany przez markę Nomart. Na początku i na końcu filmu zapraszamy do naszych sklepów. W opisie filmów i kanału jest informacja, że to kanał firmowy i stanowi element działalności handlowej firmy.
@@NomartPl Jeśli się nie mylę to informacja o lokowaniu produktu powinna być powiedziana ( albo napisana w obrazie filmu ) na początku filmu , chyba że jestem nie doinformowani ? Ps. Tak czy inaczej wolę słoiki od tych puszek do których potrzebne jest tyle zbędnych GADŻETÓW
Ze słoikami jest wszystko OK. Jedyne ograniczenie to gumowe czy silikonowe uszczelnienie na pokrywce. Z czasem parcieje i szczelność jest utracona, ale nie tak szybko 🙂 nawet kilka lat może w dobrych warunkach wytrzymać. Też słoiki robię - ruclips.net/video/viN6Wl_g3rU/видео.html Lokowanie produktu - czyli płatna promocja. Są takie filmy na kanale, z takim oznaczeniem - wtedy faktyczne została taka promocja zamówiona i zapłacona. Tego filmu nikt nie zamówił i nie opłacił. @@PiotrJanik67
@@NomartPl Niema ,zamiaru z nikim się kopać Ale ten cały ambaras : puszki zamykacz do puszek i ten gar ciśnieniowy ( w pszczelarstwie nazywa się ( steliryzator ) mimo wszystko nie jest to wszystko zachodu
Oczywiście, że można... a ile wytrzyma to zależy od jakości obróbki termicznej. Tyndalizacja nawet na lata, a pasteryzacja... tygodnie, miesiące w chłodzie.
@@NomartPlposiadam ukraiński 60 litrowy autoklaw. Gdy robię na przykład 20 konserw muszę też zalewać do pełna czy wystarczy jak wleje tyle wody aby zanurzyć konserwy
@@krzykres26 Chodzi o temperaturę, a nie o poziom wody. Problem jest w tym, że gdy chcemy uzyskać wyższą temperaturę niż 100 st. C. to musimy wytworzyć ciśnienie by woda nie wrzała. Im wyższa temperatura jest potrzebna tym większe ciśnienie należy wytworzyć ... i to jest istota problemu - łatwiej wytworzyć takie ciśnienie gdy ma się ono nabudować w małej objętości (sterylizator pełen wody) a sporo dłużej potrwa to wtedy gdy wody jest mało a przestrzeń na sprężanie pary znacznie większa. To wcale nie będzie bardziej ekonomiczne niż grzanie większej ilości wody. Poza tym - jeżeli w sterylizatorze jest wolna przestrzeń no szybka wyprawa do najbliższego sklepu po mięso, a następnie pokroić w kostkę, dodać przyprawy i w słoiki. Nie zmarnuje się przestrzeń w sterylizatorze, a produkt gotowy przetrwa długo i poczeka, aż będzie potrzebny.
Ale puszki są aluminiowe metal przechodzi do jedzenia Jakie badania i ludzie mają pełno rtęci i różnego rodzaju metali aluminium arsenu a potem chorują tylko szkło
Takie puszki do konserw mięsnych jakie użyłem są stalowe, a nie aluminiowe. Dodatkowo mają wewnątrz nanoszoną specjalną powłokę zabezpieczającą. Puszki aluminiowe to głównie do napojów.
A po co od razu wydawać - wystarczy słoik i zwykły garnek, a pasteryzację czy tyndalizację da się wykonać. Wystarczy chcieć. Jak jest potrzeba lub konieczność to można się dosprzętowić. Ja się po trochu całymi latami zaopatrywałem w sprzęt. Zaczynałem od pasteryzacji w garnku.
Bo agar to żelatyna pochodzenia roślinnego i w przeciwieństwie do zwykłej żelatyny potrafi po sterylizacji utworzyć galaretkę w konserwie czy słoiku, który przebywa w temperaturze pokojowej - czyli leży na przykład od dwóch dni w namiocie na biwaku.
@@NomartPl Proszę poczytać o skutkach ubocznych agaru. Substancja żelująca pochodzenia roślinnego, której głównym składnikiem jest trudno przyswajalny przez człowieka cukier galaktoza. Przykładowo dawka śmiertelna dla szczurów wynosi 11 g/kg masy ciała (doustnie). Nie polecam stosować Informacje z Wikipedii
@@janm7813 Wszystko w nadmiarze szkodzi cukier i sól także. To samo źródło wskazuje, że w ilościach normalnych Agar jest uznawany za bezpieczny dodatek. Powszechnie uważaną za bezpieczną i ogólnie stosowaną sól gdyby podać według tej samej proporcji 11 g dla osobnika ważącego 80 kg to spżyciu 880 g jednorazowo też miałby bardzo poważne problemy zdrowotne.
Agar jest pochodzenia roślinnego, a co do innych sposobów na galaretkę - po sterylizacji agar jest najlepszym wyjściem. Nawet po golonce trzymania w lodówce galaretki nie będzie. ruclips.net/video/4CGBPNPwdxY/видео.html Co innego po tyndalizacji - ale tam są niższe temperatury i działa żelatyna obecna w mięsie.
@@Parissssss3 E400 - E499 to substancje zagęszczające, znajdziemy tu zarówno naturalne i syntetyczne rodzaje. Do tych nieszkodzących możemy zaliczyć np. E406 agar, E412 guar, E440 pektyna, E441 żelatyna.
Elegancka sprawa. Podczas gdy byłem dzieckiem to uciekałem od tej galaretki, kiedy to babcia z dziadkiem robili mi kolację i otwierali swoje wyroby. No bo przecież to jest 'ble'. Tak teraz uwielbiam i im jest jej więcej tym lepiej. Tak oto smaki zmieniają się z biegiem lat :)
niezły down jesteś w takim razie
No ja polubiłem konserwy z racic, w szczególności z bydgoskiego fordonu.
Uwielbiam twoje reakcje jak próbujesz tych pyszności. Jak bym sam jadł 😎
😁😁😁
Moje konserwy (niestety w słoiku) mają już 4 lata i mają się wyśmienicie. Oczywiście tyndalizowane 💪😎👌 Aż zrobię sobie kanapkę 😋
Gratuluję cierpliwości i smacznego życzę 😄
Ale bym sobie zjadl. Cudowne pan robi przysmaki az slinka cieknie.
Coś pięknego i smacznego Pozdrawiam
Witam pana serdecznie oglądam pana od lat i pozdrawiam jutro tą konserwę robię
Super sprawa bułka z tą konserwą i szklanka zimnego mleka 🤤🤤🤤
Wolał bym bułkę z mlekiem, a konserwę z ogórkiem, ale w innym posiłku 😄
Dziwne połączenie:) Ale Moja Luba np. do zupy ogórkowej zawsze robi naleśniki z twarogiem na słodko, bo tak zawsze jedli, ale ja jeszcze nie dojrzałem do tego połączenia:D
Ślinka cieknie,ale Pan ma fajnie.
Świetnie,robie przepyszne sloikowki z Pana przepisu,moja domowa młodzież się zajada!!
Brawo aż ślinka cieknie.
Witam Panie Arturze 🤝 Ślinka leci. Pozdrawiam serdecznie
Pięknie wyszło, aż by się spróbowało :)
Meega!
Piękna sprawa!
Zazdroszczę osobą współbiesiadnikujacym.
Pozdrawiam!
OSOBOM analfabeto....
Witam i pozdrawiam P. Arturze, super przepis, dzięki.
Ależ pan zawsze smaku narobi i po wędzarni przyszła kolej na zakup sprzętu do produkcji konserw .💪👏👍
Witam serdecznie i pozdrawiam
No Artur wygląda przepysznie,ale gruby temat 😎
Coś pięknego ! Ślinka leci że ho hooooo 🤤🤤🤤
Mistrzostwo👍💪
Cudowna sprawa :) pozdrawiam serdecznie
Dziękuję i pozdrawiam :-)
Ja robię też takie zapasy ale nieco prostsze. Mam zestaw słoików o pojemności z 600-700ml. Kupuję mięso pomielone wołowe i wieprzowe (łopatka, karkówka, chudy boczek)w proporcjach 1:3. Dodatkowo na każde 4kg mixu mięsnego 1 tylna golonka lub 1,5golonki przedniej. Aby wyrób miał galaretkę to wycinam nożem mięso z golonek i kroję w kostkę. Dalej kości i skórki gotuję w jak najmniejszej ilości wody aby był wywar. Jak mam wywar to 1 skórkę i z litr wywaru miksuje termomixem na papkę (taka ilość tej papki na 10kg wyrobu). Można też blenderem z dobrym nożem byle skórki jak najdrobniej zmielić. Doprawiam, mieszam całość mięs i papke skórkowo - wywarową. Pakuję do słoików i pasteryzuję z 3-4h w piekarniku w temperaturze z 120stopni. Przechowuję w lodówce albo w chłodnej spiżarni. Galaretka jest elegancka, sztywniutka. Ostatnio podobnie w słoikach robiłem salceson z głowizny świnki i ozorków+ pasteryzacja w piekarniku i też sztos. Bardzo zwarty był.
Witaj Arturze, robię takie życzy ale w słoikach do karczku dodaje golonke wraz z skórą a potem do pieca 100° przez 2,5 godziny I są gotowe, serdecznie pozdrawiam oraz życzę miłego weekendu 👍😀🍻
Ależ pięknie ona wygląda 👌
Rewelacja, mniamniuskie***
Za ta galaretke dam sie pokroić :D ZDRÓWKA!
Toż to sam smak taka konserwa🤤👍
Brawo poezja
Stwierdzam w ciemno, że to kolejny świetny film 😄
Dziękuję za zaufanie 😄😄😄
ja trzymam w słoiki (3) już 6 lat po tyndalizacji w lodówce ! Żona mnie się pyta po co to to trzymasz ? odpowiadam dla testu ! powinno wytrzymać 20 lat ! denka cały czas wklęsłe ! szkoda że nie można dać fotek , a konserwa oczywiście z przepisu Artura ! Pozdro !
Tylko tacy badacze mogą określać trwałość wyrobów - bo mają poparcie w doświadczeniu 😀😀😀
Petarda
Świetne i na pewno wyśmienite, choć nakład sprzętowy pod koniec nieco mnie odstraszył od samodzielnego próbowania. Z konieczności pozostaję przy słoikach :)
Słoiki to świetne wyjście - sam puszkowanie stosuję od niedawna, a słoiki też wiąż robię.
U mnie fajnie sprawdza się tzw sało w bańkach - cienka slonina, posypana przyprawami, zwinięta w rulon i wpakowana do słoika. Po tyndalizacji jest trwała (stoi 2 rok).
Po wystudzeniu to raczej wyrównuje Pan ciśnienie aby móc zdjąć pokrywę, ponieważ po upuszczaniu nadmiaru ciśnienia przez zawór bezpieczeństwa, a następnie wystudzeniu tegoż zbiornika to wytworzyło się tam zapewne podciśnienie, o ile nie próżnia. To tak na mój rozum😊
Pozdrawiam i oby więcej takich inspiracji.
Dokładnie - dlatego zawór otwieralem dopiero jak stylizator się ostudził 😁
Super może jakaś szyneczka z dzika
ja to konserwy z puszki jem bez niczego :D piwko i ogórek kiszony i fajnie
Oglądam jedząc kanapki z gulaszem angielskim z Biedronki. Oczywiście z puszki. Też spoko 🙂
Ajjj ;) narobił pan smaku ;)
Zachęcam do wykonania 😄
Jutro zakupię sobie jakąś konserwę w sklepie
Lepiej zrobić - chociażby ze słoika ruclips.net/video/Lqd4hknyFLA/видео.html
Czy sol peklowa to konieczność w tym przypadku? Pozdrawiam Mistrzu 🥰
Sterylizacja lub tyndalizacja unieszkodliwia wszystkie formy drobnoustrojów wiec sól peklująca wnosi tylko kolor i w ograniczonym zakresie wpływa na smak.
Bez galaretki to nie konserwa :D
Żołądek wyciąga rękę? To mi wygląda na jakieś szczytowe osiągnięcie transplantacji :-) A mięcho pewnie pyszne. Ja jednak nie boję się słowików. Chyba łatwiej.
chcę to!
Ja przez te filmy dwa laptopy zjadlem ,,,,,,,,,, Pozdrawiam
Agar pozyskiwany w Japonii. Agar-agar wytwarzany jest z krasnorostów (Rhodophyta), wydobywanych głównie u wybrzeży Japonii (często pozyskiwanych z podwodnych plantacji). Czyli może pochodzić z okolic Fukuszimy.
Choćby pochodził z samego Czarnobyla, nie ma to żadnego znaczenia.
@@plp_ Smacznego
Spotkałem się z oznaczeniem kraju pochodzenia Hiszpania, Estonia, ale chyba z tak daleka nie sprowadzamy 😄
Jakie puszki i słoiki robimy ? Puszki najczęściej z metalu a słoiki ze szkła .
Podobać się - podobało ,ale....to już tak było półprofesjonalnie bo sterylizator czy zamykarkę do konserw to mało kto ma .
Wolałbym słoiki i piekarnik lub garnek z wodą i pasteryzacja.
Nie ma problemy - można wykonać wersję słoikową 😄
Gdzie mozna nabyc taka maszyne do zamykania puszek. Pozdrawiam
Dobry dzień. Może pan podpowiedzieć gdzie mozna kupic taką maszyne i puszki? Była bym bardzo wdzięczna.
Wystarczy w Internetach wpisać ... zamykarka do puszek lub wek maszyna
Czyli co lepiej dawać agar zamiast żelatyny? W sumie zawsze jak robiłem konserwy w słoikach to galaretka była płynna w temp. pokojowej. mimo dodania słusznej ilości żelatyny.
Żelatyna ma słabszą siłę wiązania w wyższych temperaturach, ale gorsze jest jej przegrzanie, bo wtedy lawinowo spada jej skuteczność. Obróbka do 85 st. C i przechowywanie w chłodniejszych warunkach - używać żelatynę z paczki lub naturalną bo tańsza 🙂
Panie. Masz Pan domową fabrykę fajnej żywności. Jak można kupić pańskie wyroby?
Trzeba sobie zrobić - można w słoikach - ruclips.net/video/sGUt5X4AFeQ/видео.html
Po co mieszać peklosol ze zwykłą solą? Mieszając w ten sposób peklosol traci swoje właściwości a co za tym idzie nie zabezpiecza mięsa przed zepsuciem.
W tym przypadku zabezpiecza mięso przed zepsuciem proces sterylizacji, a peklosól odpowiada tylko za kolor. Im mniej azotynów w produkcie - tym lepiej.
Trochę się Pan znęca! My takiego sprzętu nie mamy, więc pozostaje nam galaretka w słoikach. Może tyndalizacja da radę? Smacznego!
Oczywiście, że da. Sterylizację można spokojnie zastąpić tyndalizacją. Ja latami dochodziłem do takiego sprzętu. Wcześniej robiłem w warniku pojedynczą lub potrójną pasteryzację.
Ja najbardziej lubię wołowinę w sosie własnym tylko że teraz nie jest już taka dobra jak kiedyś.
Pierwszy 💪
Tym razem nie, ale dziękuję za czujność i obecność 😄
Pycha, zrobiłabym ale w słoikach, czy mogę prosić o podpowiedz jaki czas i jaka temperatura.
Pozdrawiam 🙂
W słoikach - 80-85 stopni, a czas zależy od wielkości słoików. można przyjąć 10 minut na każdy centymetr średnicy + drobny zapas. Przy potrójnej pasteryzacji dużych słoików często się stosuje cykl 3,2,1 (ilość godzin w każdym cyklu).
Dziękuję bardzo za odpowiedz, po niedzieli zrobię i się pochwalę jak wyszło.
Można sterylizować puszki lub słoiki z konserwą w szybkowarze?
Można opisuje to w swoich książkach kolega Krzysztof - polecam sklep.nomart.pl/q/?keywords=le%C5%9Bnie
Witam Panie Arturze,czy ta maszyna do zamykania puszek to jest oryginalna?Przypomina wiertarke stołowa tylko że przerobioną, pozdrawiam 🙂
Generalnie tak. Podstawą jest wiertarka stołowa z odpowiednim oprzyrządowaniem do zawijania krawędzi pokrywki i puszki.
A czy są dostępne same przystawki? Bądż jakieś mniej zmyślne urządzenia?
Ten kombajn z filmu trochę kosztowny jak na sporadyczne "produkcje" 🫣
Sterylizację można zastąpić potrójną pasteryzacją więc to nie problem. Bimbrowar nie jest potrzebny 😂
@@szwagierszwagier6361 Widuję nieraz w necie taką ręczną wersję zamykarki.
Witam, co to jest agar i w jakim celu się go dodaje? Pozdrawiam
Roślinny odpowiednik żelatyny.
Jeśli można prosić o film o słoninie prasowanej.
Fajna produkcja, ale kto ma w domu takie urządzenia? Ja robiłem w szybkowarze i wolno-warze w słoikach. Wyroby bardzo dobre.
Oczywiście, że to dobra droga. Sam latami polegałem na pasteryzacji i tyndalizacji. Sterylizator mam dopiero od paru lat.
Mam wolną wolę w domu jak się z niego przyrządza konserwa w słoikach
@@jonkamalonka4450 Oczywiście. Każdy robi jak chce - ja też robię w słoikach - www.youtube.com/@NomartPl/search?query=s%C5%82oik%C3%B3wka
Witam, czy taka puszka po otwarciu nadaje się na ponowne użycie? czy do wyrzucenia
Puszka jest opakowaniem jednorazowym.
Tyndalizacja tez może być? Nie mogę pozwolić sobie na taki sprzęt:(
Oczywiście. Da ten sam efekt i można zrezygnować agaru lub dać go mniej.
jak Pan kupuje mięso, żeby znać ilość tłuszczu?
To nie laboratorium i nie apteka 😀
Dlaczego Pan nie sprzedaje tych pysznych gotowych wyrobów? Chętnie bym spróbował :)
Jak robię dla siebie i bliskich to nie mam kompromisów. Na sprzedaż zawsze musiałbym liczyć złotówki, a to zawsze - wcześniej lub później - wpływa na jakość.
Jakże trafne stwierdzenie. Masówka zawsze z czasem, nawet niezamierzenie odbija się czkawką na jakości.
Szczerze lepiej powtarzać lub inspirować się Pana przepisami. Dochodzi satysfakcja z udanej wędliny.
U mnie golonka z szynkowara gości przynajmniej raz w miesiącu, a na kabanosy z boczku zbieram zamówienia w rodzinie liczone w kilogramach 😂
Napiszé krótko - gra nie warta świeczki wolę słoiki.
Ps. Następnym razem prosze napisać Lokowanie produktu
Oczywiście - to tańsza , choć bardziej krucha opcja wykonywania przetworów. W temacie kanału NOMART - To kanał firmowy powołany przez markę Nomart. Na początku i na końcu filmu zapraszamy do naszych sklepów. W opisie filmów i kanału jest informacja, że to kanał firmowy i stanowi element działalności handlowej firmy.
@@NomartPl Jeśli się nie mylę to informacja o lokowaniu produktu powinna być powiedziana ( albo napisana w obrazie filmu ) na początku filmu , chyba że jestem nie doinformowani ?
Ps. Tak czy inaczej wolę słoiki od tych puszek do których potrzebne jest tyle zbędnych GADŻETÓW
Ze słoikami jest wszystko OK. Jedyne ograniczenie to gumowe czy silikonowe uszczelnienie na pokrywce. Z czasem parcieje i szczelność jest utracona, ale nie tak szybko 🙂 nawet kilka lat może w dobrych warunkach wytrzymać. Też słoiki robię - ruclips.net/video/viN6Wl_g3rU/видео.html Lokowanie produktu - czyli płatna promocja. Są takie filmy na kanale, z takim oznaczeniem - wtedy faktyczne została taka promocja zamówiona i zapłacona. Tego filmu nikt nie zamówił i nie opłacił. @@PiotrJanik67
@@NomartPl Niema ,zamiaru z nikim się kopać
Ale ten cały ambaras : puszki zamykacz do puszek i ten gar ciśnieniowy ( w pszczelarstwie nazywa się ( steliryzator ) mimo wszystko nie jest to wszystko zachodu
Ja robię konserwy w słoikach...
Czy mozna takie mieso zrobic w sloikach, i ile wytrzyma?
Oczywiście, że można... a ile wytrzyma to zależy od jakości obróbki termicznej. Tyndalizacja nawet na lata, a pasteryzacja... tygodnie, miesiące w chłodzie.
@@NomartPl Dziekuje za odpowiedz.
Witam serdecznie mam pytanie co to jest AGAR
sklep.nomart.pl/14674301-agar-agar-30g
Bardzo zasadnicze podejście do tematu. Czas odstawić węglowodany..
Witam ile wody zalewa pan do autoklawu
Ile się da - byleby nie zalać otworu pomiarowego od manometru ciśnieniowego.
@@NomartPlposiadam ukraiński 60 litrowy autoklaw. Gdy robię na przykład 20 konserw muszę też zalewać do pełna czy wystarczy jak wleje tyle wody aby zanurzyć konserwy
@@krzykres26 Chodzi o temperaturę, a nie o poziom wody. Problem jest w tym, że gdy chcemy uzyskać wyższą temperaturę niż 100 st. C. to musimy wytworzyć ciśnienie by woda nie wrzała. Im wyższa temperatura jest potrzebna tym większe ciśnienie należy wytworzyć ... i to jest istota problemu - łatwiej wytworzyć takie ciśnienie gdy ma się ono nabudować w małej objętości (sterylizator pełen wody) a sporo dłużej potrwa to wtedy gdy wody jest mało a przestrzeń na sprężanie pary znacznie większa. To wcale nie będzie bardziej ekonomiczne niż grzanie większej ilości wody. Poza tym - jeżeli w sterylizatorze jest wolna przestrzeń no szybka wyprawa do najbliższego sklepu po mięso, a następnie pokroić w kostkę, dodać przyprawy i w słoiki. Nie zmarnuje się przestrzeń w sterylizatorze, a produkt gotowy przetrwa długo i poczeka, aż będzie potrzebny.
@@NomartPl Dziękuję za informację i poświęcony czas
Taktyczne banany na kuchni, żeby uspokoić wegetarian :D
😄😄😄 - są świetne z domowym jogurtem.
Ale puszki są aluminiowe metal przechodzi do jedzenia Jakie badania i ludzie mają pełno rtęci i różnego rodzaju metali aluminium arsenu a potem chorują tylko szkło
Takie puszki do konserw mięsnych jakie użyłem są stalowe, a nie aluminiowe. Dodatkowo mają wewnątrz nanoszoną specjalną powłokę zabezpieczającą. Puszki aluminiowe to głównie do napojów.
Po co ja się będę męczył, idę po słoik z dziczyzną 😊
Smacznego 😄😄😄
Dwie maszyny jak do domu pierwsza klasa powinieneś pokazywać to wcześniej
Co to jest agar?
Roślinna substancja żelująca.
Gdzie ten sklep
Sklep.nomart.pl
A coto za supstacja ten agar
Trochę zabawy jest ale efekt-WOW tego w sklepie nie kupisz ...i ta galaretka uhhh...
Gdybym miał wydać na cały osprzęt to wolałbym dać dzieciakom nieeee.
A po co od razu wydawać - wystarczy słoik i zwykły garnek, a pasteryzację czy tyndalizację da się wykonać. Wystarczy chcieć. Jak jest potrzeba lub konieczność to można się dosprzętowić. Ja się po trochu całymi latami zaopatrywałem w sprzęt. Zaczynałem od pasteryzacji w garnku.
Po co paprać dobry wyrób agarem nie rozumie.
Bo agar to żelatyna pochodzenia roślinnego i w przeciwieństwie do zwykłej żelatyny potrafi po sterylizacji utworzyć galaretkę w konserwie czy słoiku, który przebywa w temperaturze pokojowej - czyli leży na przykład od dwóch dni w namiocie na biwaku.
@@NomartPl Proszę poczytać o skutkach ubocznych agaru. Substancja żelująca pochodzenia roślinnego, której głównym składnikiem jest trudno przyswajalny przez człowieka cukier galaktoza.
Przykładowo dawka śmiertelna dla szczurów wynosi 11 g/kg masy ciała (doustnie). Nie polecam stosować
Informacje z Wikipedii
@@janm7813 Wszystko w nadmiarze szkodzi cukier i sól także. To samo źródło wskazuje, że w ilościach normalnych Agar jest uznawany za bezpieczny dodatek. Powszechnie uważaną za bezpieczną i ogólnie stosowaną sól gdyby podać według tej samej proporcji 11 g dla osobnika ważącego 80 kg to spżyciu 880 g jednorazowo też miałby bardzo poważne problemy zdrowotne.
Niestety chemia, istnieją inne sposoby na taką galarete np dodanie golonki, ja bym tego nie zjadł
Agar jest pochodzenia roślinnego, a co do innych sposobów na galaretkę - po sterylizacji agar jest najlepszym wyjściem. Nawet po golonce trzymania w lodówce galaretki nie będzie. ruclips.net/video/4CGBPNPwdxY/видео.html Co innego po tyndalizacji - ale tam są niższe temperatury i działa żelatyna obecna w mięsie.
Agar - chemia 🤣🤣🤣 To taki troll, tak? Bo to nie może być na poważnie, żeby kota psem nazywać.
Agar-agar (w przemyśle występujący także jako E406)
@@Parissssss3 E400 - E499 to substancje zagęszczające, znajdziemy tu zarówno naturalne i syntetyczne rodzaje. Do tych nieszkodzących możemy zaliczyć np. E406 agar, E412 guar, E440 pektyna, E441 żelatyna.
Coś prostego też bum prosił bez profesionalnego sprzetu
Proszę bardzo ruclips.net/video/sGUt5X4AFeQ/видео.html
A teraz konserwy dla tych co nie jedzą wieprzowiny 🦃🐔🐂
studio.ruclips.net/user/videoviN6Wl_g3rU/edit?o=U
Temp chyba za wysoka
Witam ,gdzie mozna taki sterylizator kupic ?
Na przykład tu - zapraszam sklep.nomart.pl/14675494-autoklaw-sterylizator-30l-do-produkcji-konserw