Przypominam sobie calkiem sporo takich torów na podwórkach różnych wrocławskich kamienic. Często na tych podwórkach były warsztaty, magazyny, fabryczki. Czasem nawet dość konkretny przemysł. I zapewne dla tych biznesów je tam układano. Ciekawe, czy tam całe pociągi wjeżdżały. Fajne by to musiało być widowisko. Szczególnie, jeśli ten mini - parowóz toto ciągnął czy pchał. W wielu miejscach tory tramwajowe i kolejkowe były wspólne. To znaczy - jedna szyna była wspólna a jedna dodatkowa między tramwajowymi, bo tramwaj ma szerszy rozstaw kół.
@@tvhistorianaluzie6273 prace remontowe brak wakacji ale fajny temacik z kolejka , tylko gdzie wschodząca Gwiazda ferie są a tu brak parcia na szkło. Jacku cos trzeba zaplanować
Dziekuje za piekny, pouczjacy material. Mieszkalem we Wroclawiu ponad 40 lat, ale jakos nie ywrocilem uwagi na te kolejke ... totez dyiekuje raz jeszcze.
Bardzo szerokie zastosowanie kolejki wąskotorowej było na terenie terenów Górnego Śląska znajdującego sił w granicach woj.opolskiego przemysł wapienny cementowy zwirownie i nie tylko. Pozdrawiam
👍 Z kolejek to najbardziej utkwiły mi w pamięci te do sklepów na początku lat 80 tych.😂 A tak na poważnie to ciekawy materiał rzucający światło na wszechstronnosć wykorzystania pojazdów torowych w rozwoju cywilizacji na początku ubiegłego wieku.
Dzięki za ciekawą opowieść! Ze swojego dzieciństwa pamiętam pociągi wąskotorowe kursujące między Trzebnicą a Żmigrodem. Po zlikwidowaniu dworca obok wrocławskiego kościoła św. Bonifacego dworcem był budynek nad Odrą, który przynajmniej jeszcze dość niedawno nadal tam stał (jakieś hurtownie z farbami tam były). Tory do Trzebnicy były jeszcze w latach osiemdziesiątych, wraz z tymi śmiesznymi miniaturowymi jakby mostami na Widawie i innych rzeczkach. W latach pięćdziesiątych, może dłużej, tabor kolei wąskotorowych budowany był w trzebnickiej filii Pafawagu (wagony, spalinowe lokomotywy). Całe mnóstwo torów było na polach na północ od Trzebnicy. Część tej sieci, położona za Miliczem, po I wojnie światowej znalazła się w granicach II RP. Służyły te tory tam do zbioru płodów rolnych, chyba głównie lnu, burakó cukrowych. Aż wierzyć się nie chce, jak ogromnie dużo tych torów na tamtejszych polach było! W dość wielu bramach wrocławskich kamienic (np. przy Szewskiej) są takie tory. Nie wiem, czy tam całe pociągi wjeżdżały czy tylko wózki, ale widywało się kiedyś takie obrotnice, jakie Panowie pokazali na filmie. Na Praczach Widawskich był kiedyś taki zespół szpitalno - opiekuńczy prowadzony przez siostry zakonne. I ich głównym środkiem transportu była wąskotorówka. Do pralni klasztornej, która była przy Rydygiera, brudy jeżdziły tą wąskotorówką, podobnie dostarczano jedzonko itd. No i chyba to było w innych miejscach podobnie praktykowane. No i takie retoryczne pytanko: Komu to przeszkadzało? No rozumiem, że nieekonomiczne, że konserwacji wymaga itd. No ale część mogła sobie działać dalej, jacyś hobbyści by się jakąś częścią tego zajęli :)
Prezesi PKP likwiduja trasy normalnotorowe bo zysk ze sprzedazy szyn jest ogromny.U nas zlikwidowali waskotorowke lesna w latach 80 tych bo wtedy zlom tez byl oplacalny.Podklady do tej pory sa na tej trasieod Lipy.
@@arturadamski71 tak myślałem. To nie są tory, tylko prowadnice do kół wozu/samochodu żeby równo przez bramę przejeżdżać. Z ciekawszych prawdziwych torowisk to można odnaleźć Na Grobli fragmenty kolejki 600 mm należącej do wodociągów - przy budynku pompy, na przeciwko przy Hydropolis jest mały kawałek również. Na Placu Wróblewskiego w chodniku też jest kawałek toru 600 mm, ale nie wiem do czego służył.
Witaj Jacku , No bardzo się cieszymy że kolejny odcinek tak szybko. Super mam nadzieje że tak już zostanie . Kolejki wąskotorowe super temat , i jeszcze pan Stanisław nie mogę się doczekać.
Witam Jacku, widzę że kolega zaczyna wiecej filmow wklejac . Bardzo dobrze i temat jak dla mnie bardzo ciekawy . Oczywiście łapka w górę w ciemno i do 19 00
Strój pana doktora potwierdza, że jest prawdziwym abnegatem, a tym samym potwierdza jego pasję i zaangażowanie naukowe :). Lubię takich ludzi, mówię bez cienia ironii.
Bardzo ciekawy temat , miałem przyjemność prowadzić poszukiwania w letniej rezydencji tzw króla kolei w Polsce i cara kolei ruskiej . Pozdrawiam serdecznie .
@@tvhistorianaluzie6273 Tego nie wiem, jak Pan wjedzie do Milicza przed dawnym przejazdem kolejowym są ustawione wagony na dawnym torowisku widać je z drogi DK15
Jacku, twój kanał ma wysoką wartość merytoryczną (szczególnie ze Staszkiem), ale jeśli chcesz mieć większą oglądalność, musisz trochę więcej czasu/wysiłku włożyć w przygotowania scen i w montaż. Jeśli filmy będą wyglądać bardziej profesjonalnie (np. sceny nie będą ucinane w połowie zdania), to mogę się założyć, że oglądalność wystrzeli. Wiem, że nie masz czasu i robisz wszystko sam, dlatego mówię "jeśli chcesz mieć większą oglądalność" 🙂 Coś za coś, niestety...
Oczywiście masz rację , amatorski nie znaczy z błędami . Pracuje nad tym , choć nie wszystko zależy ode mnie . Przydała by się pomoc szczególnie do kamer ale chętnych brak a moja kochana małżonka robi za operatora kamery , choć mało ją to interesuje . Pozdrawiam i dziękuje
Przy tak zmiejszonych "oporach toczenia" lokomotywa nie byla koniecznoscia, spokojnie calklem ciezkie "skalady" mogla obslugiwac czworka koni... Zmierzch kolejek waskotorowych... jednak postawil bym na lata 80te, kiedy zaczely padaac cukrownie raczej tak bym to ocenil.... Ale to oczywiscie moje luzne przemyslenia
najbardziej lubię odcinki z wrocławia i o wrocławiu.Pozdo Jacek i ukłony dla doktora Staszka.Hej
Przypominam sobie calkiem sporo takich torów na podwórkach różnych wrocławskich kamienic. Często na tych podwórkach były warsztaty, magazyny, fabryczki. Czasem nawet dość konkretny przemysł. I zapewne dla tych biznesów je tam układano. Ciekawe, czy tam całe pociągi wjeżdżały. Fajne by to musiało być widowisko. Szczególnie, jeśli ten mini - parowóz toto ciągnął czy pchał.
W wielu miejscach tory tramwajowe i kolejkowe były wspólne. To znaczy - jedna szyna była wspólna a jedna dodatkowa między tramwajowymi, bo tramwaj ma szerszy rozstaw kół.
Lajkujmy, komentujmy, udostępniajmy :)
To tak jak katechetka pyta dzieci co robimy kiedy jest post?
@@marcinsarzynski5506 katechetka to chyba czasem zapędzi się dalej z pytaniami :)))
Witam i zdrawiam Ekipę Luzaków w czasie wakacyjnym
Pozdrawiam i ukłony . Jak wakacje u kolegi
@@tvhistorianaluzie6273 prace remontowe brak wakacji ale fajny temacik z kolejka , tylko gdzie wschodząca Gwiazda ferie są a tu brak parcia na szkło. Jacku cos trzeba zaplanować
Jestem za a nawet za . Pozdrawiam
Dziekuje za piekny, pouczjacy material. Mieszkalem we Wroclawiu ponad 40 lat, ale jakos nie ywrocilem uwagi na te kolejke ... totez dyiekuje raz jeszcze.
Dziekuje za komentarz i pozdrawiam serdecznie.
Bardzo szerokie zastosowanie kolejki wąskotorowej było na terenie terenów Górnego Śląska znajdującego sił w granicach woj.opolskiego przemysł wapienny cementowy zwirownie i nie tylko.
Pozdrawiam
Może się powtórzę ,ale pan Stanisław gwarancją ciekawego opowiadania 👍
Pozdrawiam serdecznie obu panów ,i wszystkich oglądających 👋
Bardzo dziękuje za miłe słowa , zarazem radość mi sprawia fakt iż mam tak wiernych widzów . Pozdrawiam
Fantastycznie nakreślony kawałek historii kolejki wąskotorowej 👍
Dzięki Jacku i pokłony dla Staszka 🙏
Dziękujemy bardzo i pozdrawiamy
Cześć Jacek, oglądam, dziękuję, pozdrawiam 👍
Witam , wiem , widzę i bardzo mnie to cieszy . Dziękuje bardzo
👍 Z kolejek to najbardziej utkwiły mi w pamięci te do sklepów na początku lat 80 tych.😂 A tak na poważnie to ciekawy materiał rzucający światło na wszechstronnosć wykorzystania pojazdów torowych w rozwoju cywilizacji na początku ubiegłego wieku.
Dziękuje bardzo i pozdrawiam , a co do kolejek w sklepach hmmmm ja też je pamietam , aż za dobrze 😂😂😂
Dzięki za ciekawą opowieść!
Ze swojego dzieciństwa pamiętam pociągi wąskotorowe kursujące między Trzebnicą a Żmigrodem. Po zlikwidowaniu dworca obok wrocławskiego kościoła św. Bonifacego dworcem był budynek nad Odrą, który przynajmniej jeszcze dość niedawno nadal tam stał (jakieś hurtownie z farbami tam były). Tory do Trzebnicy były jeszcze w latach osiemdziesiątych, wraz z tymi śmiesznymi miniaturowymi jakby mostami na Widawie i innych rzeczkach.
W latach pięćdziesiątych, może dłużej, tabor kolei wąskotorowych budowany był w trzebnickiej filii Pafawagu (wagony, spalinowe lokomotywy).
Całe mnóstwo torów było na polach na północ od Trzebnicy. Część tej sieci, położona za Miliczem, po I wojnie światowej znalazła się w granicach II RP. Służyły te tory tam do zbioru płodów rolnych, chyba głównie lnu, burakó cukrowych. Aż wierzyć się nie chce, jak ogromnie dużo tych torów na tamtejszych polach było!
W dość wielu bramach wrocławskich kamienic (np. przy Szewskiej) są takie tory. Nie wiem, czy tam całe pociągi wjeżdżały czy tylko wózki, ale widywało się kiedyś takie obrotnice, jakie Panowie pokazali na filmie.
Na Praczach Widawskich był kiedyś taki zespół szpitalno - opiekuńczy prowadzony przez siostry zakonne. I ich głównym środkiem transportu była wąskotorówka. Do pralni klasztornej, która była przy Rydygiera, brudy jeżdziły tą wąskotorówką, podobnie dostarczano jedzonko itd. No i chyba to było w innych miejscach podobnie praktykowane.
No i takie retoryczne pytanko: Komu to przeszkadzało? No rozumiem, że nieekonomiczne, że konserwacji wymaga itd. No ale część mogła sobie działać dalej, jacyś hobbyści by się jakąś częścią tego zajęli :)
Prezesi PKP likwiduja trasy normalnotorowe bo zysk ze sprzedazy szyn jest ogromny.U nas zlikwidowali waskotorowke lesna w latach 80 tych bo wtedy zlom tez byl oplacalny.Podklady do tej pory sa na tej trasieod Lipy.
O jakim miejscu przy Szewskiej mowa? Jakiś dokładniejszy adres?
@@OJakub Chodzi o jedną z bram między antykwariatem a ulicą Wita Stwosza, po tej samej stronie. Numeru nie pamiętam, ale nie ma tam ich wiele.
@@arturadamski71 tak myślałem. To nie są tory, tylko prowadnice do kół wozu/samochodu żeby równo przez bramę przejeżdżać. Z ciekawszych prawdziwych torowisk to można odnaleźć Na Grobli fragmenty kolejki 600 mm należącej do wodociągów - przy budynku pompy, na przeciwko przy Hydropolis jest mały kawałek również. Na Placu Wróblewskiego w chodniku też jest kawałek toru 600 mm, ale nie wiem do czego służył.
Witaj czekam z zaciekawieniem 😊
Witam i pozdrawia bardzo serdecznie do zobaczenia jutro o 19
Łapka wjechała 👍🏻👍🏻
Jak zawsze ciekawie 😃
Pozdrawiam 👋🏻👋🏻
Witam K/M pozdrawiam i dziękuje . Oczywiście do zobaczenia o 19 00
Witam i bardzo się cieszę że tak szybko jest kolejny odcinek i to z Stanisławem ,bardzo lubię te wasze wymiany zdań .
Bardzo dziękuje i pozdrawiam
Witaj Jacku , No bardzo się cieszymy że kolejny odcinek tak szybko. Super mam nadzieje że tak już zostanie . Kolejki wąskotorowe super temat , i jeszcze pan Stanisław nie mogę się doczekać.
Cześć dziewczyny, ja też mam taką nadzieję. A niespodzianek szykuje się bardzo bardzo wiele
Pozdrowienia od Rodzinki Detektorystów :)
Wielkie dzięki i wzajemnie
Witam Jacku, widzę że kolega zaczyna wiecej filmow wklejac . Bardzo dobrze i temat jak dla mnie bardzo ciekawy . Oczywiście łapka w górę w ciemno i do 19 00
Witam pozdrawiam i bardzo dziękuje
Kolejna ciekawostka pięknego miasta merytorycznie i tematycznie. Pozdrawiam i dziękuję 😮😮😮😮
Bardzo dziękuje i pozdrawiam serdecznie
Kolejny raz świetny odcinek ,gratuluję pasji i chęci . Pozdrawiam
Dzięki
Super. Pozdrawiam serdecznie.
Dzięki i pozdrawiam
Dziękuję za kolejny film i pozdrawiam :)
Wielkie dzięki i pozdrawiam serdecznie
Piękne czeskie nazwisko Kolouszek , pasuje idealnie do Dolnego Śląska .
Strój pana doktora potwierdza, że jest prawdziwym abnegatem, a tym samym potwierdza jego pasję i zaangażowanie naukowe :). Lubię takich ludzi, mówię bez cienia ironii.
Fakt pan Staszek zawsze w klimacie , a Jacek to poszukiwacz z krwi i kości widać u nich pasje i wiedzę
witajcie
Witam i pozdrawiam serdecznie
Bardzo ciekawy temat , miałem przyjemność prowadzić poszukiwania w letniej rezydencji tzw króla kolei w Polsce i cara kolei ruskiej . Pozdrawiam serdecznie .
Dzięki wielkie i powodzenia w poszukiwaniach a ja teraz testuje questa 35 czyli najnowszy model. Jak na razie bardzo pozytywne odczucia
👍👍👍
Dzięki wielkie i serdecznie pozdrawiam .
Bardzo ciekawy odcinek. Dzięki.
Wielkie dzięki i pozdrawiam
👍
Dziękuje i pozdrawiam
W Miliczu jest zachowany niewielki osobowy skład wąskotorówki
Witam ale jest do pozyskania , wydobycia i przekazania na fort czy to już prywatna własność
@@tvhistorianaluzie6273
Tego nie wiem, jak Pan wjedzie do Milicza przed dawnym przejazdem kolejowym są ustawione wagony na dawnym torowisku widać je z drogi DK15
Jest to ekspozycja
Na Klecinie też zostały szyny po kolejce wąskotorowej
Dziekuje za kolejny ciekawy material.
Jacku, twój kanał ma wysoką wartość merytoryczną (szczególnie ze Staszkiem), ale jeśli chcesz mieć większą oglądalność, musisz trochę więcej czasu/wysiłku włożyć w przygotowania scen i w montaż. Jeśli filmy będą wyglądać bardziej profesjonalnie (np. sceny nie będą ucinane w połowie zdania), to mogę się założyć, że oglądalność wystrzeli. Wiem, że nie masz czasu i robisz wszystko sam, dlatego mówię "jeśli chcesz mieć większą oglądalność" 🙂 Coś za coś, niestety...
Oczywiście masz rację , amatorski nie znaczy z błędami . Pracuje nad tym , choć nie wszystko zależy ode mnie . Przydała by się pomoc szczególnie do kamer ale chętnych brak a moja kochana małżonka robi za operatora kamery , choć mało ją to interesuje . Pozdrawiam i dziękuje
Bardzo ciekawy film, wspaniali ludzie ratujący zabytki techniki!
Wielkie dzięki i pozdrawiam
Nie wiem jak teraz ale jeszcze kilka lat temu Huta miedzi Legnica używała wąskotorówkę
Jak to mawiał mój profesor... Dziurę, to się ma w dupie, a to jest otwor.
Witam, czy gdzieś dostępne są wymiary profilu szyny i wymiary podkładów lub całych części torowisk Decauville'a? Chcę zrobić ich dokładny model.
Ja widzialem te szyny waskotorowki w ogrodzeniu dawnej cegielni,tartaku,teraz to jest hurtownia .😄Rejon to podkarpacie,Nisko.
@@zesesman witam , tak to bardzo częste zastosowanie w komunie . Wiadomo nie było nic a taki słupek to wojnę przetrwa . Są do pozyskania ?
Przy tak zmiejszonych "oporach toczenia" lokomotywa nie byla koniecznoscia, spokojnie calklem ciezkie "skalady" mogla obslugiwac czworka koni... Zmierzch kolejek waskotorowych... jednak postawil bym na lata 80te, kiedy zaczely padaac cukrownie raczej tak bym to ocenil.... Ale to oczywiscie moje luzne przemyslenia
:)
Dzięki i pozdrawiam