Wspaniała nowina. Miasto Sochaczew to rodzinne miasto mojej mamy i moich dziadków. Mieszkali na ulicy Wojska Polskiego, z okna mieszkania było widać przejeżdżające pociągi a w oknie ja. Chodziłem w latach 70-80 na cienkotorówkę tak ją wtedy nazywałem i siadając na ławce na peronie oglądałem i "czułem" ruch na stacji. Ach te wspomnienia. Jak zbudowano wiadukt nad linią kolejową normalnotorową przy dworcu, również spędzałam długie godziny oglądając ruch na stacji. A i jeszcze lotnisko wojskowe i loty migów 21, to było coś. A dziś jako miłośnik kolei a zarazem modelarz kolejowy jestem pod ogromnym wrażeniem wykonania dioramy kolei Sochaczewskiej. Gratuluję pomysłu, gratuluję wykonania A dawny budynek przedszkola nadal będzie służył młodzieży. Bardzo dziękuję Panom inżynierom za film. Więc nie ma na co czekać, czas do Sochaczewa ;)
Piękna jest ta makieta, perfekcyjnie wykonana i na pewno będzie dodatkowym atutem skłaniającym do odwiedzenia muzeum. Zwłaszcza, że makiety kolejowe zawsze ściągają masę chętnych do oglądania. Od czasu do czasu władze Grodziska Mazowieckiego zapraszają jakąś grupę "makietników kolejowych", którzy zmontowują swoje dziełka w jedną większą całość i wtedy przewalają się tłumy. Rzecz jasna najbardziej zainteresowane są dzieciaki, ale i wielu starszych chętnie na te pokazy przychodzi. Fantastycznie, że zrobiliście ten materiał. Jakoś mnie ominęła informacja o powstaniu i udostępnieniu tej makiety. Fakt, że ostatnio mało się ruszam dokądkolwiek, ale do Sochaczewa w tym roku postaram się dotrzeć. Dzięki, pzdr
Wow, extra, dzięki. 13:49 ta stacja "Wyszogród" - czasem zostawiam obok niej samochód jak idę pospacerować nad Bzurą przy moście w Kamionie a nawet nie wiedziałem, że to był budynek stacji. Zawsze dziwił mnie właśnie tak duży nietypowy budynek w tamtym miejscu. Rozpoznałem go na tym filmie i teraz sprawdzam, że to właśnie on. To, że tam była kolejka wąskotorowa to może nawet wiedziałem, bo na wale powodziowym nad Bzurą chyba widać po niej ślad a moze nawet czasem jakieś resztki torowiska. Ale, że to był budynek stacji to zaskoczenie. Dzięki.
Dzięki Panowie za jak zwykle bardzo ciekawy odcinek i dzięki temu materiałowi chcę pojechać do Sochaczewa zobaczyć owe miejsce, z tą imponującą makietą.
Dziękuję Panowie za relację z otwarcia tej makiety. 😎👍 Trzeba będzie się wreszcie wybrać do Sochaczewa by ją obejrzeć - jak i pozostałą część muzeum. 🤓 Moim marzeniem jest by kiedyś w "SGKW" w Bytomiu mogła powstać taka diorama pokazująca ciekawe fragmenty sieci nie istniejące już w terenie (np. Gliwice - port w centrum czy Katowice - estakady w Szopienicach , czy "Balkan" , itp.). 😊☝️
Wspaniała diorama. Jedyne co kuje w oczy to w H0 pomarańczowa cysterna, węglarki 4 osiowe i cysterna na bocznicy. Akurat odpowiednie węglarki ma AM z Ostrowa Wlkp. Oprócz tego bajka.
O modelarstwie można opowiadać jeszcze dużo. Mam nadzieję, że kolej w miniaturze pojawi się jeszcze w przyszłych odcinkach. Może wizyta u jakiegoś modelarza, który objaśni co i jak?
@@lukasz_p_ Chciałem tylko zwrócić uwagę, że tory wąskotorowe po prostu można wziąć fabryczne - te o odpowiednio mniejszej skali. Gorzej z taborem. Ten już musi być dedykowany.
@@krzysztofrudnik4745 są jeszcze 'dedykowane' szyny pod tabor wąskotorowy w H0 posiadające właściwy dla skali rozmiar podkładów, ale to już chyba dla kolejowych masochistów.
Szkoda ze w Wyszogrodzie w tle nie widać Wisĺy i mostu drewnianego w Wyszogrodzie, właśnie w pobliżu stacji kolei wąskotorowej. A byl to najdłuższy na swiecie drewniany most drogowy, przez ktory miałem okazje przejść w obie strony - tam i z powrotem. Dlugosc mostu okolo 2 km.
Świetne są Pana filmy i z przyjemnością je oglądam, pozwalają znacznie poszerzać wiedzę z techniki kolejowej. Czy pokusił by się Pan o odcinek o tunelu w Rydułtowach. Żródła przeważnie internetowe podają, że użyto tam 20000 ton łoju wołowego do uszczelniania tunelu. Wielkość ta wydaje mi się nieprawdopodobna, 200 kg łoju z jednej krowy( wg. żródeł)= 100000 sztuk. Czym to przewieziono, jak ten tłuszcz wtłaczano itd. Myślę, że odcinek byłby bardzo interesujący choćby tylko w tym aspekcie. Pozdrawiam i zdrowia dużo.
Super makieta. Kiedyś odkupiłem gotowy projekt 2x2 metry( z otworem w środku 50x50cm). Z tunelami, górkami i figurkami. Chciałem się pobawić ale okazało się to być zbyt drogim "sportem". Więc zostałem makieciarzem wirtualnie, w symulatorze ;) Makieta chyba jeszcze istnieje i dogorywa gdzieś w garażu albo piwnicy w Polsce... Chciałbym mieć tyle energii co kiedyś może znowu by się zachciało. Pozdrawiam
Panie Piotrze Kulkowski, jeżeli wolno mnie, prostemu chłopeckowi zabrać głos, to chciałbym gorąco polecić "Leśną Osadę" w Tułowicach, obok przebiegu sochaczewskiej wąskotorówki, tuż nad kanałem Łasica. Jako, że jestem tylko prostym parobkiem i u nasz we wiosce nie ma nawet elektryki, to nie ośmielę się wychodzić z inicjatywą, jednak proszę zacnych jaśniepaństwa o sprawdzenie wspomnianego wyżej kompleksu domków w google maps i w miarę możliwości o przybycie na wczasy. A w szczególności chciałbym spotkać się z Panem Piotrem Kulkowskim, gdyż w okresie letnim będę przebywał w owym miejscu i wylegiwał się będę na hamaku rozwieszonym między dwoma drzewami i popijać będę pyszny soczek 5% spod znaku Łomży, a będzie to miało miejsce w lipca połowie roku bieżącego.
Znamy, znamy, ale z innych obszarów: swego czasu w Osadzie odbył się zlot miłośników motocykli Royal Enfield. Miejsce sympatyczne, a atrakcyjność miejsca z powodzeniem kompensuje pewne niedostatki standardu. Soczek uznaję, a jakże… właśnie się raczę. Zdrówko!
Szkoda że co prawda mniej okazała dawna Krośniewicka Kolej Wąskotorowa sie nie dorobiła żadnego chociaż skromnego muzeum (choć z tego co wiem prace trwają, a na pewno nad częściowym odtworzeniem), bo też fajnie było by posłuchać historii o niej. Z tego co wiem działała do około 2007 czy 2008 roku, łączyła Krośniewice z Łęczycą i Ozorkowem. Swoją drogą zapraszam do Kutna, czyli miasta z dość długą tradycją kolejową
O, takich kolei jest więcej - na przełomie tysiącleci miał miejsce prawdziwy armageddon wąskotorówek. A jeszcze przecież były liczne kolejki torfowe, cegielniane i tartaczne - tematów dla modelarzy bez liku.
Do konina i włocławka też można było dojechać. Prawdopodobnie pierwszy poleciał odcinek Włocławek-Brześć Kujawski (1978). Dobrze że chociaż dworzec istnieje do dziś.
Witajcie Panowie. W prasie branzowej widziałem wzmiankę o tym "projekcie", ale jak to w prasie zero szerszej informacji. W waszej relacji widać kunszt modelarski i faktyczny rozmiar przedsięwzięcia za co dzięki. Jak sobie policzę, to kurcze ... w Sochaczewie byłem już naście lat temu... Będzie trzeba się wybrać znowu... Pomijam fakt, że znajdują się tu także "wynalazki" rodem z Mławskiej KD ( na której zgliszczach poznałem swoją Lepszą Połówkę) jak np Pw53, które okazały się jednak niewypałami jeśli chodzi o walory eksploatacyjne... Trzymajcie się Panowie i do kolejnego,...
Piękna makieta i jak zawsze ciekawy materiał, ale chciałbym dzisiaj wyjątkowo napisać nie na temat bo bardzo nurtuje mnie kolejowa wiadomość stulecia, która właśnie gruchnęła w moim mieście (Słupsk). Spędza ona sen z oczu wielu mieszkańcom. W związku z modernizacją linii 202, PKP postanowiło zburzyć i zbudować na nowo trzy wiadukty w ciągu tej linii znajdujące się na terenie miasta. Na pierwszy ogień idzie wiadukt przecinający ulicę Szczecińską - czyli jeden z 4 traktów zapewniających komunikację samochodową między wschodnią i zachodnią częścią miasta, który codziennie bierze na siebie jakieś 60% miejskiego ruchu samochodowego wschód-zachód - wg ostrożnej oceny jakieś 12 tys. aut dziennie. Zwiastuje to kompletny paraliż komunikacyjny miasta na 7 miesięcy - bo tyle kolej daje sobie na odbudowę wiaduktu, której towarzyszyć będzie całkowite zamknięcie ulicy. Wszystko byłoby dobrze gdyby nie to, że ten wiadukt ma zaledwie 40 lat i nie wykazuje żadnych symptomów degradacji. Kolej tłumaczy, że chodzi o jego przepustowość, ale jest to naprawdę szeroka przeprawa kolejowa i nie chce mi się wierzyć, że nie sposób przeprowadzić przez nią linii przezbrajanej z jednotorowej na dwutorową. Czy jest może ktoś, kto śledzi kolejowe aktualności i zechciałby się wypowiedzieć w przedmiotowej sprawie? Czy rozbiórka wiaduktu w ciągu ul. Szczecińskiej w Słupsku rzeczywiście jest uzasadniona? Być może po zmianie władz centralnych i przyjęciu innej optyki udałoby się tę decyzję jeszcze cofnąć? Podobnie jak decyzję o wyburzeniu słupskiego dworca (zalewie 30-letniego!), który jest zdrowym i solidnie zbudowanym obiektem. Byłbym ogromnie wdzięczny za wszelkie komentarze.
Ciekawy temat... nie znając konkretnego przypadku podam ogólne wskazówki które mogą uzasadniać potrzebę wyburzenia i postawienia na nowo: - Budowle z lat 70., 80. czy 90. potrafią być cholernie marnie wykonane - zwłaszcza lata 70. i 80. to dużo piachu i mało cementu w zaprawie, zaś lata 90. to często zachwyt nad projektowaniem komputerowym i zbyt oszczędne konstrukcje których trwałość jest bardziej ograniczona. - Geometria wiaduktu może zbytnio utrudniać poprowadzenie linii o projektowanej nowej geometrii - Nośność dynamiczna wiaduktu może nie być wystarczająca dla nowych zamierzeń - być może wcześniej zbudowany wiadukt był "plastrem" dla "umierającej" kolei... a tu niespodzianka, ze pacjent nie tylko wyzdrowiał to jeszcze rośnie w siłę
@@fifi81pl Dzięki za odpowiedź. Wiadukt jest z początku lat '80 i jest wręcz pancerny. Całe życie tu mieszkam i obserwuję ten wiadukt więc gdyby się sypał, to na pewno bym to zauważył lub coś by mi się obiło o uszy.
@@Obywatel1978 może być też tak, że i wiadukt jest pancerny... lecz kwitów na to nie ma i ktoś ocenił, że taniej i pewniej jest zastosować konstrukcję typową nową niż dorabiać kwity do istniejącego obiektu.
@@Obywatel1978 raczej, tak się mogą mieć... Nie znam konkretnie tego przypadku, ale znam przypadek "Ściany wschodniej" ul. Marszałkowskiej gdzie osobiście w doku skanowałem oryginalne plany budynków, szwagier wrysował do AutoCADa... a na gruncie okazało się są "ściany widmo" które są tylko na dokumentacji lub takie co tylko w naturze. Per saldo wyszło, że taniej by było zburzyć wszystko i postawić na nowo niż remontować istniejące budynki... tam jednak wybrano droższy remont, bo do gruntu były roszczenia, więc zburzenie budynków uwolniło by proces zwrotu nieruchomości.
ze wschodniego. tt byly produkowane w ddr/nrd. wiem, bo z kolejka tt mam do czynienia z przerwami od 45 lat i kupowalem rozne czesci w sklepie firmowym w roku 1987, przy okazji wczasów wymiennych z nrd. :)
W żadnym razie nie chodziło o klikbajt - to raczej wrodzona przekora objawiająca się w tytułowaniu odcinków. Klikbajt jako zjawisko nie leży w mojej naturze :) .
Na stacji w Wyszogrodzie w gęstej trawie są jeszcze niewidoczne tory. Zawsze zastanawialem się jak w Tym miejscu mieli w planach poprowadzić kolejkę na drugą stronę Wisły.
Tor normalny: H0, 16.5mm Tor 1000 mm: H0m - z TTtki Tor 750 mm: H0e - z N-ki Tor 600 mm: H0i - z Z-tki zapewne. Tor 400 mm i węższe: H0p - nie wiem, z czego :) .
@@PokoleizKuleckim pod kolejki parkowe to chyba już sobie samemu trzeba 'przekuć' tory ze skali Z. Raczej zabawa dla fanów lub masochistów (jedno jednak nie wyklucza drugiego).
Dzięki za odpowiedzi. A jak jest z taborem przy modelowaniu wąskotorówek? Przypuszczam, że podwozia (ostoje) też można zaadoptować ze skali mniejszej, lecz nadwozia (budy) chyba trzeba budować już od zera?
...że trzymajcie się, nie dajcie się. Jeszcze będzie normalnie. I że H0 na torze normalnym i szerokim ma taką samą szerokość, tak więc gdy już przekujecie całą sieć na 1435mm to nie trzeba będzie zmieniać makiet. O.
Makieta super. Ale jeszcze większe wrażenie na mnie robi fakt, że w naszych realiach znalazły się środki na realizację takiej makiety.
No i super 👍👍 kolejny odcineczek do obejrzenia przy składaniu mojej makiety h0 z papieru 🙂 Pozdrawiam!🖐😉
Wspaniała nowina. Miasto Sochaczew to rodzinne miasto mojej mamy i moich dziadków. Mieszkali na ulicy Wojska Polskiego, z okna mieszkania było widać przejeżdżające pociągi a w oknie ja. Chodziłem w latach 70-80 na cienkotorówkę tak ją wtedy nazywałem i siadając na ławce na peronie oglądałem i "czułem" ruch na stacji. Ach te wspomnienia. Jak zbudowano wiadukt nad linią kolejową normalnotorową przy dworcu, również spędzałam długie godziny oglądając ruch na stacji. A i jeszcze lotnisko wojskowe i loty migów 21, to było coś. A dziś jako miłośnik kolei a zarazem modelarz kolejowy jestem pod ogromnym wrażeniem wykonania dioramy kolei Sochaczewskiej. Gratuluję pomysłu, gratuluję wykonania A dawny budynek przedszkola nadal będzie służył młodzieży. Bardzo dziękuję Panom inżynierom za film. Więc nie ma na co czekać, czas do Sochaczewa ;)
Piękna jest ta makieta, perfekcyjnie wykonana i na pewno będzie dodatkowym atutem skłaniającym do odwiedzenia muzeum. Zwłaszcza, że makiety kolejowe zawsze ściągają masę chętnych do oglądania. Od czasu do czasu władze Grodziska Mazowieckiego zapraszają jakąś grupę "makietników kolejowych", którzy zmontowują swoje dziełka w jedną większą całość i wtedy przewalają się tłumy. Rzecz jasna najbardziej zainteresowane są dzieciaki, ale i wielu starszych chętnie na te pokazy przychodzi. Fantastycznie, że zrobiliście ten materiał. Jakoś mnie ominęła informacja o powstaniu i udostępnieniu tej makiety. Fakt, że ostatnio mało się ruszam dokądkolwiek, ale do Sochaczewa w tym roku postaram się dotrzeć.
Dzięki, pzdr
Ujecia tego malego parowozu w jego prawdziwym i naturalnym srodowisku sa przepiekne. Doskonaly pomysl! Cieszy oczy jak malo co potrafi cieszyc!
Dziękuję za odcinek
Jak zawsze super materiał.
Świetny materiał. Teraz nie ma wymówek - trzeba zwiedzić Sochaczew :)
to trzeba się będzie znowu na wiosnę wybrać do Sochaczewa
Niesamowita!
Panowie jak ja was lubię słuchać i oglądać pozdrawiam z Krakowa. Muszę się wybrać do Sochaczewa 😀
Fajny byłby fragment takiej makiety w scenerii zimowej, delikatne nawiązanie do Siekierezady.
No dokładnie, fajnie że o tym wspomniałeś.
Super !
Panowie, jak ja was szanuje za wasze filmy. Doceniam ten inżynierski sznyt w waszych wypowiedziach.
Kłaniamy się z pokorą za dobre słowo.
Bardzo ładna makieta.
Pozdrowienia od byłego ucznia Technikum Kolejowego w Łodzi.
Wspaniały reportaż. Podziękowania Panu i wszystkim twórcom makiety i muzeum.
Ale sztos makieta :D uwielbiam takie tematy.
Lajk przed obejrzeniem. Pozdrawiam. PaFaWag Wrocław
Aż miło popatrzeć, ja tam nałogowo oglądam Pennulę
Wow, extra, dzięki. 13:49 ta stacja "Wyszogród" - czasem zostawiam obok niej samochód jak idę pospacerować nad Bzurą przy moście w Kamionie a nawet nie wiedziałem, że to był budynek stacji. Zawsze dziwił mnie właśnie tak duży nietypowy budynek w tamtym miejscu. Rozpoznałem go na tym filmie i teraz sprawdzam, że to właśnie on. To, że tam była kolejka wąskotorowa to może nawet wiedziałem, bo na wale powodziowym nad Bzurą chyba widać po niej ślad a moze nawet czasem jakieś resztki torowiska. Ale, że to był budynek stacji to zaskoczenie. Dzięki.
Dzięki Panowie za jak zwykle bardzo ciekawy odcinek i dzięki temu materiałowi chcę pojechać do Sochaczewa zobaczyć owe miejsce, z tą imponującą makietą.
Odwiedziny na cały dzień - samego taboru jest tyle, że nie wiadomo, od czego zacząć.
@@PokoleizKuleckim "Jak sie tam bedzie, da sie rade".
piękne to
6:13 zaczyna sie jedno z Twoich najpiękniejszych ujęć w Twoich filmach
Widziałem tę makietę wcześniej, pora wybrać się i zobaczyć ją rozbudowaną. Chylę czoła jako pasjonat i modelarz. Piękna robota. 😊👏
Jest naprawdę spektakularna.
Tylu lądowań, co startów!
Super odcinek, muszę się wybrać na własne oczy zobaczyć tą makietę, bo jest to kawał wspaniałej roboty 😊 pozdrawiam 🙂
Niewąsko😉
Niesamowita diorama!! Jestem pełen szacunku dla ludzi, którzy mają talent aby takie cudeńka tworzyć :-)
O, ja takoż! Z lotniczym pozdrowieniem, Maćku!
Wspaniały materiał!!
Dziękuję, byłem tam, widziałem, a pan Łukasz Popowski zrobił dla mnie ciekawą wycieczkę, pozdrawiam go serdecznie
Jeden z lepszych na kanale!!!
Leoncin.W tej miejscowości spędziłem dzieciństwo.
W Chodakowie się urodziłem.
Piękna robota. Brawo panowie 👏
Dziękuję Panowie za relację z otwarcia tej makiety. 😎👍 Trzeba będzie się wreszcie wybrać do Sochaczewa by ją obejrzeć - jak i pozostałą część muzeum. 🤓 Moim marzeniem jest by kiedyś w "SGKW" w Bytomiu mogła powstać taka diorama pokazująca ciekawe fragmenty sieci nie istniejące już w terenie (np. Gliwice - port w centrum czy Katowice - estakady w Szopienicach , czy "Balkan" , itp.). 😊☝️
super relacja :)
Wspaniała diorama. Jedyne co kuje w oczy to w H0 pomarańczowa cysterna, węglarki 4 osiowe i cysterna na bocznicy. Akurat odpowiednie węglarki ma AM z Ostrowa Wlkp. Oprócz tego bajka.
O modelarstwie można opowiadać jeszcze dużo. Mam nadzieję, że kolej w miniaturze pojawi się jeszcze w przyszłych odcinkach. Może wizyta u jakiegoś modelarza, który objaśni co i jak?
Zdecydowanie tak. Jest plan na kilka odcinków.
O, Panie Fink. Najbardziej optymalny? Optymalny z założenia jest najbardziej.:)
Oczywiście... i by było śmieszniej to sam innych za taki zlepek ganiam ;)
Pracuję nad poprawą
@@fifi81pl No, to jest nas dwóch.:)
Najlepsze materiały o kolei. Pozdrawiam
Zgadza się. A nasi Panowi prelegenci to istne diamenty sztuki przekazywania wiedzy, historii. Po raz kolejny dziękuje Panowie! Wszystkiego dobrego.
Ciekawy materiał
Panie Kulecki! Ja to widzę! Pierwszy przejazd nad Łasicą to crop z późniejszego przejazdu w 27:15
:)
Małe oszustewka filmowe :) . Montaż filmowy to sztuka mamienia widza :) .
@@PokoleizKuleckim to samo z miksem i masteringiem w muzyce
@@zygmuntzarzecki - bezsprzecznie. Jak mawiał zaprzyjaźniony realizator dźwięku: "po nagraniu zaczyna się praca w programie graficznym".
Tory TT (1:120 - rozstaw szyn 12mm) są sprzedawane także jako skala H0m - czyli wąskotorowe dla skali H0.
Dla szerokości toru 1000mm to prawda, dla toru 750 mm (skala H0e) to będzie 9mm rozstawu szyny, czyli skala N.
@@lukasz_p_ Chciałem tylko zwrócić uwagę, że tory wąskotorowe po prostu można wziąć fabryczne - te o odpowiednio mniejszej skali. Gorzej z taborem. Ten już musi być dedykowany.
@@krzysztofrudnik4745 są jeszcze 'dedykowane' szyny pod tabor wąskotorowy w H0 posiadające właściwy dla skali rozmiar podkładów, ale to już chyba dla kolejowych masochistów.
@@lukasz_p_ w H0m? Podkłady nie są tak małe jak w TT, więc jest wręcz łatwiej.
Szkoda ze w Wyszogrodzie w tle nie widać Wisĺy i mostu drewnianego w Wyszogrodzie, właśnie w pobliżu stacji kolei wąskotorowej.
A byl to najdłuższy na swiecie drewniany most drogowy, przez ktory miałem okazje przejść w obie strony - tam i z powrotem. Dlugosc mostu okolo 2 km.
Świetne są Pana filmy i z przyjemnością je oglądam, pozwalają znacznie poszerzać wiedzę z techniki kolejowej. Czy pokusił by się Pan o odcinek o tunelu w Rydułtowach. Żródła przeważnie internetowe podają, że użyto tam 20000 ton łoju wołowego do uszczelniania tunelu. Wielkość ta wydaje mi się nieprawdopodobna, 200 kg łoju z jednej krowy( wg. żródeł)= 100000 sztuk. Czym to przewieziono, jak ten tłuszcz wtłaczano itd. Myślę, że odcinek byłby bardzo interesujący choćby tylko w tym aspekcie. Pozdrawiam i zdrowia dużo.
Kurcze, a ja 7 stycznia byłem w tym Muzeum. O tydzień się rozminąłem z nową makietą :( No nic, obejrzę następnym razem.
Co się odwlecze, to nie uciecze.
Dzięki za fantastyczny materiał
Stan stacji Wyszogród sprzed roku
ruclips.net/video/n7tfzv5NAjs/видео.html
A makieta rewelacja, widziałem na żywo
Super makieta. Kiedyś odkupiłem gotowy projekt 2x2 metry( z otworem w środku 50x50cm). Z tunelami, górkami i figurkami. Chciałem się pobawić ale okazało się to być zbyt drogim "sportem". Więc zostałem makieciarzem wirtualnie, w symulatorze ;)
Makieta chyba jeszcze istnieje i dogorywa gdzieś w garażu albo piwnicy w Polsce...
Chciałbym mieć tyle energii co kiedyś może znowu by się zachciało.
Pozdrawiam
5:15 O wow! Makieta ma nawet ruch uliczny!
A nie, czekaj...
32:30 - Errata - odcinek 3
Panie Piotrze Kulkowski, jeżeli wolno mnie, prostemu chłopeckowi zabrać głos, to chciałbym gorąco polecić "Leśną Osadę" w Tułowicach, obok przebiegu sochaczewskiej wąskotorówki, tuż nad kanałem Łasica. Jako, że jestem tylko prostym parobkiem i u nasz we wiosce nie ma nawet elektryki, to nie ośmielę się wychodzić z inicjatywą, jednak proszę zacnych jaśniepaństwa o sprawdzenie wspomnianego wyżej kompleksu domków w google maps i w miarę możliwości o przybycie na wczasy. A w szczególności chciałbym spotkać się z Panem Piotrem Kulkowskim, gdyż w okresie letnim będę przebywał w owym miejscu i wylegiwał się będę na hamaku rozwieszonym między dwoma drzewami i popijać będę pyszny soczek 5% spod znaku Łomży, a będzie to miało miejsce w lipca połowie roku bieżącego.
Znamy, znamy, ale z innych obszarów: swego czasu w Osadzie odbył się zlot miłośników motocykli Royal Enfield. Miejsce sympatyczne, a atrakcyjność miejsca z powodzeniem kompensuje pewne niedostatki standardu.
Soczek uznaję, a jakże… właśnie się raczę. Zdrówko!
Szkoda że co prawda mniej okazała dawna Krośniewicka Kolej Wąskotorowa sie nie dorobiła żadnego chociaż skromnego muzeum (choć z tego co wiem prace trwają, a na pewno nad częściowym odtworzeniem), bo też fajnie było by posłuchać historii o niej. Z tego co wiem działała do około 2007 czy 2008 roku, łączyła Krośniewice z Łęczycą i Ozorkowem. Swoją drogą zapraszam do Kutna, czyli miasta z dość długą tradycją kolejową
O, takich kolei jest więcej - na przełomie tysiącleci miał miejsce prawdziwy armageddon wąskotorówek. A jeszcze przecież były liczne kolejki torfowe, cegielniane i tartaczne - tematów dla modelarzy bez liku.
Do konina i włocławka też można było dojechać. Prawdopodobnie pierwszy poleciał odcinek Włocławek-Brześć Kujawski (1978). Dobrze że chociaż dworzec istnieje do dziś.
Witajcie Panowie. W prasie branzowej widziałem wzmiankę o tym "projekcie", ale jak to w prasie zero szerszej informacji. W waszej relacji widać kunszt modelarski i faktyczny rozmiar przedsięwzięcia za co dzięki. Jak sobie policzę, to kurcze ... w Sochaczewie byłem już naście lat temu... Będzie trzeba się wybrać znowu... Pomijam fakt, że znajdują się tu także "wynalazki" rodem z Mławskiej KD ( na której zgliszczach poznałem swoją Lepszą Połówkę) jak np Pw53, które okazały się jednak niewypałami jeśli chodzi o walory eksploatacyjne...
Trzymajcie się Panowie i do kolejnego,...
Piękna makieta i jak zawsze ciekawy materiał, ale chciałbym dzisiaj wyjątkowo napisać nie na temat bo bardzo nurtuje mnie kolejowa wiadomość stulecia, która właśnie gruchnęła w moim mieście (Słupsk). Spędza ona sen z oczu wielu mieszkańcom. W związku z modernizacją linii 202, PKP postanowiło zburzyć i zbudować na nowo trzy wiadukty w ciągu tej linii znajdujące się na terenie miasta. Na pierwszy ogień idzie wiadukt przecinający ulicę Szczecińską - czyli jeden z 4 traktów zapewniających komunikację samochodową między wschodnią i zachodnią częścią miasta, który codziennie bierze na siebie jakieś 60% miejskiego ruchu samochodowego wschód-zachód - wg ostrożnej oceny jakieś 12 tys. aut dziennie. Zwiastuje to kompletny paraliż komunikacyjny miasta na 7 miesięcy - bo tyle kolej daje sobie na odbudowę wiaduktu, której towarzyszyć będzie całkowite zamknięcie ulicy.
Wszystko byłoby dobrze gdyby nie to, że ten wiadukt ma zaledwie 40 lat i nie wykazuje żadnych symptomów degradacji. Kolej tłumaczy, że chodzi o jego przepustowość, ale jest to naprawdę szeroka przeprawa kolejowa i nie chce mi się wierzyć, że nie sposób przeprowadzić przez nią linii przezbrajanej z jednotorowej na dwutorową.
Czy jest może ktoś, kto śledzi kolejowe aktualności i zechciałby się wypowiedzieć w przedmiotowej sprawie? Czy rozbiórka wiaduktu w ciągu ul. Szczecińskiej w Słupsku rzeczywiście jest uzasadniona? Być może po zmianie władz centralnych i przyjęciu innej optyki udałoby się tę decyzję jeszcze cofnąć? Podobnie jak decyzję o wyburzeniu słupskiego dworca (zalewie 30-letniego!), który jest zdrowym i solidnie zbudowanym obiektem.
Byłbym ogromnie wdzięczny za wszelkie komentarze.
Ciekawy temat... nie znając konkretnego przypadku podam ogólne wskazówki które mogą uzasadniać potrzebę wyburzenia i postawienia na nowo:
- Budowle z lat 70., 80. czy 90. potrafią być cholernie marnie wykonane - zwłaszcza lata 70. i 80. to dużo piachu i mało cementu w zaprawie, zaś lata 90. to często zachwyt nad projektowaniem komputerowym i zbyt oszczędne konstrukcje których trwałość jest bardziej ograniczona.
- Geometria wiaduktu może zbytnio utrudniać poprowadzenie linii o projektowanej nowej geometrii
- Nośność dynamiczna wiaduktu może nie być wystarczająca dla nowych zamierzeń - być może wcześniej zbudowany wiadukt był "plastrem" dla "umierającej" kolei... a tu niespodzianka, ze pacjent nie tylko wyzdrowiał to jeszcze rośnie w siłę
@@fifi81pl Dzięki za odpowiedź. Wiadukt jest z początku lat '80 i jest wręcz pancerny. Całe życie tu mieszkam i obserwuję ten wiadukt więc gdyby się sypał, to na pewno bym to zauważył lub coś by mi się obiło o uszy.
@@Obywatel1978 może być też tak, że i wiadukt jest pancerny... lecz kwitów na to nie ma i ktoś ocenił, że taniej i pewniej jest zastosować konstrukcję typową nową niż dorabiać kwity do istniejącego obiektu.
@@fifi81pl Czyli tak się sprawy mają. Dzięki za wyjaśnienie.
@@Obywatel1978 raczej, tak się mogą mieć... Nie znam konkretnie tego przypadku, ale znam przypadek "Ściany wschodniej" ul. Marszałkowskiej gdzie osobiście w doku skanowałem oryginalne plany budynków, szwagier wrysował do AutoCADa... a na gruncie okazało się są "ściany widmo" które są tylko na dokumentacji lub takie co tylko w naturze. Per saldo wyszło, że taniej by było zburzyć wszystko i postawić na nowo niż remontować istniejące budynki... tam jednak wybrano droższy remont, bo do gruntu były roszczenia, więc zburzenie budynków uwolniło by proces zwrotu nieruchomości.
Szkoda,że tory i budynek w Wyszogrodzie niszczeją,czy jest szansa na ich odnowienie w przyszłości?
Liczę na to, że jest. Tam są rozmaite zagwozdki natury prawnej i własnościowej.
10:02 co to za pojazd? wie ktoś?
Wojskowa drezyna z Zielonki. Temat na osobny odcinek.
@@PokoleizKuleckim Tak właśnie wyglada jak coś dla wojska.Dziekuję i pozdrawiam.
Mam kilka TTetek które ojciec mi przywoził z Berlina Zachodniego :)
ze wschodniego.
tt byly produkowane w ddr/nrd.
wiem, bo z kolejka tt mam do czynienia z przerwami od 45 lat
i kupowalem rozne czesci w sklepie firmowym w roku 1987, przy okazji wczasów wymiennych z nrd.
:)
@@zygmuntzarzecki zwracam honor, musiałem pomylić z pampersami po które jeździk :)
@@ernestfichtner4284 nie musisz mi zwracac honoru, bo nie bylismy w sporze :)
Jakubie, mimo tytułowego klikbajtu, gratuluję dobrego filmu.
W żadnym razie nie chodziło o klikbajt - to raczej wrodzona przekora objawiająca się w tytułowaniu odcinków. Klikbajt jako zjawisko nie leży w mojej naturze :) .
Na stacji w Wyszogrodzie w gęstej trawie są jeszcze niewidoczne tory.
Zawsze zastanawialem się jak w Tym miejscu mieli w planach poprowadzić kolejkę na drugą stronę Wisły.
Są tory, obejrzeliśmy. Przeprawa potrzebna nie była, bo tuż obok stacji był most, który można było pokonać pieszo.
każda kolejowa makieta jest wąskotorowa :)
💗👏👏👏👍✌
Komentarz mój!
Mam pytanie zrobisz kiedyś film o koleji młoćińskiej chętnie taki bym zobaczył
Już jest: odcinek 39.
@@PokoleizKuleckim choć nie zaprzeczysz, że warto do tematu jeszcze wrócić
Jakoś tak, dużo drzew zaraz obok tartaku :P
Idealna lokalizacja :)
@@PokoleizKuleckim Nie przeczę ale pierwsze bym wyciął drzewa blisko tartaku :)
@@phridax Tartak przerabia drewno, nie zajmuje się wycinką 🙃
Czyli jeśli dobrze rozumiem H0e to jest po prostu TT udające wąskotorówkę w skali H0?
Niestety jesteś w błędzie. TT to skala 1:120, a HOe to skala wąskotorowa 1:87 (tor ma 9 mm szerokości, tak jak skala N).
Tor normalny: H0, 16.5mm
Tor 1000 mm: H0m - z TTtki
Tor 750 mm: H0e - z N-ki
Tor 600 mm: H0i - z Z-tki zapewne.
Tor 400 mm i węższe: H0p - nie wiem, z czego :) .
@@PokoleizKuleckim pod kolejki parkowe to chyba już sobie samemu trzeba 'przekuć' tory ze skali Z. Raczej zabawa dla fanów lub masochistów (jedno jednak nie wyklucza drugiego).
Dzięki za odpowiedzi. A jak jest z taborem przy modelowaniu wąskotorówek? Przypuszczam, że podwozia (ostoje) też można zaadoptować ze skali mniejszej, lecz nadwozia (budy) chyba trzeba budować już od zera?
@@viz12345 - trochę bazy można nabyć - dla wózków i zestawów kołowych - ale większość zapewne trzeba zbudować od podstaw.
Tak tak. A co jeszcze powiedzieć?
...że trzymajcie się, nie dajcie się. Jeszcze będzie normalnie. I że H0 na torze normalnym i szerokim ma taką samą szerokość, tak więc gdy już przekujecie całą sieć na 1435mm to nie trzeba będzie zmieniać makiet. O.
Założyciel KPN Roman Kobendza.
Dokładnie tak. W ten sposób upamiętniony na makiecie.
A kiedy Żnińska Kolej Wąskotorowa, ciągle działająca latem i do tego z muzeum Wąskotorówki w Wenecji??
Panie Kubo czy mama pana jest architektem?
Jest. Nieustannie aktywnym zawodowo. Nic nie zapowiada zmiany tego stanu rzeczy.
Fajne ale nieruchome :-(
W białych koszulkach wyglądacie jak Jutuberzy, którzy coś zmalowali i probują się wybielać:-) Jeszcze brakuje pieska albo kotka...
Wiedziałem, że trzeba było zabrać ze sobą Rewelę ;)
super, wdepnales w gowno, zrub film o skalach Piko H0, TT , i jak to czytac, w angiii jakies 00, ,01 guage i wiecej, pozdrawiam
Hehe... trzeba będzie. Wdepnąłem świadomie. O TT już jest.