Metody diagnostyki stanu akumulatorów

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 9 янв 2025

Комментарии • 132

  • @wiktorbrzozka3341
    @wiktorbrzozka3341 Год назад +5

    Tyle wiedzy w jednym filmiku, dziękuję.
    Aż serce się cieszy po obejrzeniu.

  • @romanjanicki6601
    @romanjanicki6601 3 года назад +10

    Kolejny raz oglądam (dla utrwalenia) i zawsze coś nowego usłyszę.
    Dziękuję 🍀 i pozdrawiam 👍

  • @slaw007
    @slaw007 2 года назад +5

    Twoje filmy są jednymi z lepszych jeśli chodzi o akumulatory. Zawsze fajnie wszystko tłumaczysz. Pozdrawiam 🙂

  • @zdenekzalis5916
    @zdenekzalis5916 4 года назад +8

    Dzięki za ciekawy film. Jeden komentarz. Napięcie na akumulatorze wzrasta podczas testu obciążenia rezystancyjnego, ponieważ rezystancja obciążenia rośnie w tym samym czasie, co temperatura. Jeśli podłączysz amperomierz cęgowy, okaże się, że prąd obciążenia maleje.
    Przetłumaczone przez Tłumacza Google

  • @dariuszbadek5279
    @dariuszbadek5279 3 года назад +6

    Piękny materiał na wagę złota! Bezcenne informacje zawarte w filmie jakiego to figla może spłatać akumulator, duży szacunek dla CIEBIE.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +2

      Dziękuję za miły komentarz 😉

  • @Remix_101
    @Remix_101 3 года назад +6

    Obciążenie dużą(tak minimum 250-350A)opornicą obnaża ułomności aku. Obserwacja nie tylko spadku napięcia, ale też elektrolitu w celach, duużoo "mówi" o stanie akumulatora. Fajny film i wartościowy kontent. Chylę czoło za poświęcany czas i chęć, oraz uświadamianie użytkowników akumulatorów.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +5

      Zgadza się 😉
      Dzięki za komentarz 👍

  • @revision373
    @revision373 4 года назад +8

    To mi się dopiero oczy otworzyły! A myślałem, że multimetr i aerometr wystarczą.
    Dzięki za ciekawe filmy na kanale. Zielony jestem a dzięki nim powoli dojrzewam.
    Pozdrawiam serdecznie.

  • @kamilbogus
    @kamilbogus 4 года назад +10

    Jak zawsze dobrze wytłumaczone dla początkujących !!

  • @bartekwierchowski8248
    @bartekwierchowski8248 4 года назад +4

    Witam. Przydatny materiał, prosto przedstawiony. Ja natomiast przy testach jako obciążenia używam samochodu, podłączam scopometr z możliwością zapisu śledzonych wartości i przeprowadzam grzanie świec i rozruch, po czym analizuje jak nisko upadł akumulator... Taki pomiar można przeprowadzić również średniej klasy multimetrem, oczywiście z różną skutecznością (częstotliwość próbkowania miernika, a długość pracy rozrusznika - byle jaki miernik może nie zdążyć zarejestrować spadku). Pozdrawiam serdecznie.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +4

      Tak, to bardzo prosty i skuteczny test akumulatora. Można powtórzyć pomiary w różnych warunkach temperaturowych - zarówno na zimnym silniku jak i ciepłym.
      Takie pomiary z dużym prawdopodobieństwem pozwolą uniknąć problemów z przyszłym uruchomieniem silnika.

    • @bartekwierchowski8248
      @bartekwierchowski8248 4 года назад +4

      @@TomaszHudy Ogólnie co do urządzenia Konnwei mam mieszane uczucia, testuję go około tygodnia i mam wrażenie że pomiary obarczone są dość dużym błędem, miernik ma funkcję testu podczas rozruchu, na dwóch urządzeniach Fluke, naprawdę dokładnych był spadek do 9,87 a tester Konnwei wskazał 8,54 a to w tym przypadku dla akumulatora to być albo nie być... Od jakiegoś czasu oglądam Pana filmy i muszę przyznać że robi Pan kawał dobrej i ciekawej roboty. Pozdrawiam serdecznie.

  • @polj8813
    @polj8813 3 года назад +2

    Niemało wiedziałem o akumulatorach samochodowych, ale w porównaniu z tym co pokazujesz i jak tłumaczysz w swoich filmach doszedłem do wniosku, że od nowa muszę się uczyć. Chylę czoła. Oczywiście subik. Pozdrawiam.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +1

      Dziękuję za miły komentarz 😉

  • @adamtomalka9809
    @adamtomalka9809 4 года назад +7

    Mam podobny Aku. Na złom go nie oddałem 😁 Jeździ w ciągniku 😁 dołożony jako pomocnik dla takiego samego Boscha 60ah(sprawnego), połączony równolegle 😁

  • @pifi7719
    @pifi7719 3 года назад +1

    Prosta metoda obciążenia to żarówka. Oniegdaj zostawiałem zawsze taką z przepalonym włóknem od mijania. Zawsze się jeszcze przydała, np. do rozładowania akumulatora. Tylko nie odłączy się sama jak rozładowalnica. Trzeba patrzeć na miernik co jakiś czas. FIlm jak zawsze profi.

  • @ukaszdabrowski4441
    @ukaszdabrowski4441 4 года назад +3

    Świetny film dzięki. Ostatnia awaria aku w moim samochodzie była oczywista i z diagnozą nie było problemu. Zwyczajnie po jeździe w aku nie było prądu nawet na jednokrotne zakręcenie silnikiem. Zwarcie wewnętrzne, temperatura jednej celi wzrosła obudowa się wybrzuszyła, zero mocy, zgon. Inaczej było z aku, którym zasilam silnik łódki tu degradacja zachodziła stopniowo, z każdym cyklem pojemność aku spadała, opad masy z dodatnich płyt i zgon. Co ciekawe po ładowaniu 5 cel osiągnęło wymaganą gęstość elektrolitu, a jedna nawet nie ruszyla, gęstość poza skalą aerometru. Teraz do łódki kupiłem aku trakcyjny i problem z prądem się skończył. Pozdr

  • @arkadiuszpiasecki4635
    @arkadiuszpiasecki4635 Год назад +1

    1. Przed sprawdzeniem należy naładować akumulator do pełna
    2. Należy rozładowywać prądem 1/10 pojemności akumulatora czyli jak mamy aku 50ah to prądem 5ah, 10ah to prądem 1ah itd inaczej wyniki będą zakłamane. Polecam kanał mr akumulator

  • @portomare648
    @portomare648 3 года назад +9

    Facet: jesteś wielki, bajok mister akumulator do pięt Ci nie dorasta

  • @inspektorelektron
    @inspektorelektron 4 года назад +7

    Wartościowy film. Odnośnie testerów elektronicznych to warto też (a może przede wszystkim) zwrócić uwagę na rezystancję wewnętrzną. Różne testery dla bardzo podobnej rezystancji podają dość mocno rozstrzelone wyniki. Procentowy wskaźnik poziomu (SOH) życia to ja bym brał pod uwagę na samym końcu. Szczególnie, że on też zależy od zadeklarowanego na początku prądu rozruchu. Jedynie rezystancja wewnętrzna nie zmienia się bez względy na wybrany fabryczny prąd rozruchu a często też rodzaj akumulatora.
    Kolejna sprawa miejsce wpięcia się testerem. Oczywiście najlepiej wprost na słupki akumulatora, poza samochodem. Pomiar w instalacji samochodu, poprzez klemy a szczególnie w większym oddaleniu od akumulatora daje mocno zakłamane wyniki.
    W pełnie się zgadzam, że jedne pomiar, jeden test niczego nie przesądza.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +4

      Tak masz rację - algorytmy są różne w różnych testerach. Kiedyś próbowałem zrobić taką tabelę - jaka rezystancja odpowiada za daną pojemność, ale wartości te są różne dla różnych aku.
      Nie mniej jednak, rezystancja jest zbliżona przy pomiarze różnymi testerami. Z resztą, metoda szacowania sprawności akumulatora opiera się przede wszystkim na rezystancji wewnętrznej akumulatora.

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron 4 года назад +2

      @@TomaszHudy Tak, głównie rezystancja a w drugiej kolejności napięcie. Ale aby obliczyć wartość procentową tej sprawności (SOH) to wynik musi być porównywany z jakąś wartością referencyjną. Z tego wynika, że dany akumulator o zadanej znamionowej zdolności rozruchowej powinien posiadać określoną konduktancję (rezystancję wewnętrzną). Pewnie te dane nie są jakoś upubliczniane ale muszą być znane konstruktorom testerów. Nie jest to jednak chyba najlepsza metoda określania sprawności akumulatora. Załóżmy, że jeden akumulator ma prąd znamionowy 500A EN (rzeczywisty 520A EN) a po roku mu spadnie do 450A EN. Drugi ma 500A EN (rzeczywisty 650A EN) a po roku mu spadnie do 520A EN. Ten drugi nadal ma sprawność 100% ?

    • @romanjanicki6601
      @romanjanicki6601 3 года назад +1

      ["Wartościowy film."]
      I wartościowy komentarz. Dzięki 👍

  • @janfok1315
    @janfok1315 2 года назад +2

    Dzięki za ciekawy film

  • @piterstg
    @piterstg Год назад +1

    Świetny materiał

  • @piotrsch1976
    @piotrsch1976 4 года назад +5

    Myślę, że gęstość elektrolitu po pełnym rozładowaniu jest jednoznacznym wskaźnikiem aktualnej pojemności akumulatora liczona procentowo wg wskazania aerometru do pojemności deklarowanej na etykiecie, co można porównać ze wskazaniem rozładowalnicy a wniosek jest taki że nawet bez elektroniki jesteśmy w stanie określić aktualną pojemność akumulatora 🙂😉

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +4

      Jest to jakiś trop - pod warunkiem rozładowania prądem C20 😉

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976 4 года назад +3

      @@TomaszHudy Dla mojego zmęczonego testami akumulatora to bez różnicy. Żeby to sprawdzić będę musiał znaleść jakiś kolejny aku w lepszym stanie.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +5

      Ja jestem w trakcie badania nowego aku, niebawem będzie materiał 😉

  • @wojciechpiatek5052
    @wojciechpiatek5052 4 года назад +4

    Dzięki za filmiki :-)

  • @Idakifi
    @Idakifi 4 года назад +5

    Jak zawsze. Szacun od amatora.

  • @kmnaniak
    @kmnaniak 4 года назад +3

    super, prosiłbym o doprecyzowanie 1. 'aku odmówił współpracy' czyli co konkretnie się wydarzyło ? 2. Czemu ten akumulator w czasie pomiarów ma 13,19V ? czyżby był wcześniej doładowywany ? 3. Skoro na obciążeniu było ustawione odcięcie na 10,3V to znaczy że rozładował się do tych 10,3V a potem odbił ponad 12V czy skończyło się rozładowanie na 12,6V ? 4. Czy jeżdżenie z analizatorem typu BM2 i analiza historii zmian napięcia na wykresie z ostatnich 30 dni może być punktem odniesienia odnośnie stanu akumulatora ?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +4

      1. Uszkodzeniu uległa jedna cela w której w pewnym momencie drastycznie spada napięcie.
      2. Tak, akumulator był wcześniej ładowany
      3. Napięcie zakończenia wynosiło 10,3V ponieważ uwzględniłem spadek napięcia na cieńkich kablach
      4. Każdy pomiar można traktować jako punkt odniesienia - i tak często robię.

  • @Tab7.6.Tab7.6
    @Tab7.6.Tab7.6 4 года назад +5

    Gratulacje z okazji 1,5 tys. subskrypcji :-)

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +2

      Podziękował 😉

    • @mariomariusz993
      @mariomariusz993 3 года назад

      @@TomaszHudy Dlaczego nie zmienisz w MENU języka na nasz ojczysty?

  • @MrX-yg7rz
    @MrX-yg7rz Год назад +1

    Czyli sprawność SOH testerem do akumulatorów warto mierzyć na rozładowanym akumulatorze???
    Obciążenie elektroniczne chyba najdokładniej mierzy. Teraz już sam nie wiem co myśleć, czy warto kupić elektroniczne obciążenie?

  • @robasjusi
    @robasjusi 4 года назад +3

    👍👍👍👍👍

  • @marekk2519
    @marekk2519 Год назад +1

    Jeśli to akumulator rozruchowy, to w teście rozładowania, biorąc pod uwagę jego wczesniejszą eksploatację, został zwyczajnie uszkodzony ;)

  • @MrKamilns2
    @MrKamilns2 2 года назад +1

    Czy mógł bym prosić o małą poradę odnośnie zakupu testera akumulatorów? Nie wiem który wybrać, konkretnie interesuje mnie opornica taka jak z filmu lub tester kw600

  • @malik5136
    @malik5136 4 года назад +4

    Akumulator długo stal poza samochodem,kolor elektrolitu przezroczysty napięcie na aku 1.96 opór wewnętrzny mały potrafi nawet prądem 14 amperow się ładować dalej nie sprawdzałem bo to maksymalna wydajność prostownika.Czy da sie go jeszcze jakoś podnieść ? Oczywiście do testów.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +4

      Spróbuj tej metody ruclips.net/video/OESWX3aQ0_k/видео.html

  • @GarbateGrabie
    @GarbateGrabie Год назад +1

    Cześć. Auto mnie zaskoczylo, gdy rozrusznik zrobił parę zamulonych obrotów i koniec. Akurat po pierwszych niskich temp. Po kablach rozruch bez problemu.
    Na mierniku trzyma 12,3-12,5v. Przy rozruchu spada do 9,6v. Klemy i slupki przeczyszczone. Mechanik zaproponował, że sprawdzi mi aku opornicą i że to najlepszy test. Poniekąd to potwierdzasz.
    Podpowiedz prosze czy na test opornica powinno sie spelnic jakies warunki? Czy wynik bedzie rozny w temp okolo zera i temp okolo 10+ stopni; czy ma znaczenie testowanie na rozgrzanym/zimnym silniku?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  Год назад +2

      Tak, spadek napięcia pod obciążeniem będzie inny w temperaturze 0 stopni a inny w temperaturze 25 stopni.
      Opornica może wiele wyjaśnić, ale najlepszy test to pomiar pojemności.

  • @Adi-vj8gn
    @Adi-vj8gn 2 года назад +1

    Witam. Czy taki tester pojemnosci akumulatora można kupić albo zrobic w jakiś normalnych pieniądzach?

  • @kriskarson2195
    @kriskarson2195 3 года назад +1

    👍

  • @mirosawjodowski38
    @mirosawjodowski38 2 года назад +1

    Witam. Ja się tego wszystkiego dopiero uczę, z tym że nie jestem kompletnym laikiem, ale po różnych ładowaniach i próbach ładowania akumulatora, mam gęstość mniejszą niż Pan po rozładowaniu i poraz kolejny nic nie rozumiem.

  • @walentymarel746
    @walentymarel746 3 года назад +1

    Bardzo wiele można się dowiedzieć. Nigdzie nie mogę znależć info czy; lepiej używać refraktometr czy areometr. Co lepiej i pewniej pokaże gęstość elektrolitu. Jeżeli można prosić o Pana zdanie. Widzę wszyscy używają areometry. A gdzieś w odpowiedzi zobaczyłem że. Wynik areometru olać. a wynik refraktometru wziąść na poważnie.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +1

      Posiadam zarówno kilka różnych areometrów jak i refraktometr. Ten najtańszy areometr nieznacznie odbiega wskazaniami od reszty - ze względu na to że pływak lubi się przykleić.
      Areometr to przede wszystkim szybkość i wygoda pomiaru, refraktometr trzeba za każdym razem czyścić i pomiar trwa dłużej.
      W przypadku pomiaru areometrem trzeba pamiętać o temperaturze elektrolitu i uwzględnić podczas odczytywania, refraktometr teoretycznie sam dokonuje kompensacji.
      Jeśli miałbym coś polecić, to areometr marki Würth który obecnie używam.

    • @walentymarel746
      @walentymarel746 3 года назад +1

      @@TomaszHudy Też tak myślałem. Pan mnie upewnił. I tak zrobię. Bo stary z przed 20 lat stłukł się. Dziękuję bardzo.

  • @krzysiek8213
    @krzysiek8213 10 месяцев назад

    Miałem to samo. Gęstość elektrolitu dobra ale czasami stawał mi rozrusznik. Pojechałem na sprawdzenie opornicą a tam 8,5v

  • @norbert5144
    @norbert5144 4 месяца назад

    Czy takie sztuczne obciążenie można zastąpić ładowarką modelarską do sprawdzenia jaka pojemność w akumulatorze faktycznie pozostała?

  • @dariuszop
    @dariuszop 3 года назад +1

    Bardzo lubię twoje filmy. Dziękuję. Co myślisz o płukania aku np trakcyjny us baterii. Elektrolit po wyłączeniu jeszcze nie był brązowy

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +1

      Kiedyś robiłem coś takiego w mocno zasiarczonym aku, jednak wymiana elektrolitu oraz płukanie wodą demineralizowaną spowodowało dodatkowe rozluźnienie masy czynnej.
      Po ponownym zalaniu elektrolitem doszło do dość silnej reakcji i masa znowu wypadła zabarwiając elektrolit.
      Podsumowując - chyba nie warto się w to bawić 😉

    • @dariuszop
      @dariuszop 3 года назад +1

      @@TomaszHudy Bardzo mi się spodobało eksperymentowanie z akumulatorami. Spróbuje odsiarczania jeszcze, to będzie myślę bardzo pouczające, bo z założenia aku trakcyjny ma grubsze separatory itp

  • @isxkamil
    @isxkamil 7 месяцев назад

    W przypadku tego sztucznego obciazenia przy jakim napieciu zakonczyc test?

  • @mikoajlewandowski8700
    @mikoajlewandowski8700 3 года назад +1

    A takie sprawdzenie, jak odpalanie samochodu i sprawdzenie miernikiem spadek napięcia, to też dobry i tani test???

  • @Ravsawicki1
    @Ravsawicki1 6 месяцев назад

    Jaki model testera używasz?

  • @petermedino2644
    @petermedino2644 5 месяцев назад

    Jakiej marki jest ten areometer? Dzienkuje

  • @ortalionowywiesaw9455
    @ortalionowywiesaw9455 4 года назад +3

    Witam.
    Czy taka opornica 100A ma w ogóle sens w przypadku nieco większych akumulatorów? Mam na myśli choćby takie 75-120Ah . Powinienem zrobić kilka takich rozruchów opornicą czy zaopatrzyć się w większą do większych akumulatorów?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +3

      Nie, w przypadku małych akumulatorów - tak do 50Ah jeszcze coś tam może "powiedzieć".
      Do większych jednak trzeba coś "mocniejszego".

    • @ortalionowywiesaw9455
      @ortalionowywiesaw9455 4 года назад +3

      @@TomaszHudy A no właśnie. Silnik nie kręci a takie gadżety przekonują mnie że z tym akumulatorem to jeszcze nie jedną zimę spędzę. :D
      Silnik 2.0 dizel z aku 75Ah zrobił jeden obrót wałem a opornica zrobiła 3 pomiary po 10 sekund zanim się żółta lampka zaświeciła. Konnwei 650 wskazał 12,4V przed pomiarami i że tam w zasadzie połowa wigoru jeszcze w tym akumulatorze została. Do elektrolitu nie zajrzę bo to bezobsługowy.
      Nieco skonsternowany przełożyłem akumulator z innego pojazdu bo już zacząłem rozruch w samochodzie obwiniać ale drugi akumulator rozrusznik kręcił bez problemu.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +5

      @@ortalionowywiesaw9455 stąd też pomysł na ten materiał 😉
      Gdybyś podłączył do tego aku jakieś obciążenie - nawet zwykłą żarówkę H4 55W - to pewnie szybko by się okazało że akumulator już nie "trzyma" pojemności.
      Takie obciążenie da Ci ok. 4,6A i łatwo policzyć jego pojemność mierząc czas rozładowania do napięcia 10,5V

    • @ortalionowywiesaw9455
      @ortalionowywiesaw9455 4 года назад +3

      @@TomaszHudy Jutro tak zrobię. Dzięki.

    • @zdzisawdardzinski7673
      @zdzisawdardzinski7673 4 года назад +2

      Istnieją opornice z nastawnym oporem i tabelą nastawów w zależności od pojemności akum.

  • @pawelxxxx6076
    @pawelxxxx6076 3 года назад +1

    Jaka temperatura akumulatora nie powinna przekraczać z góry dziękuję za odpowiedź

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +1

      To zależy od temperatury otoczenia, ale wzrost temperatury powyżej 20 względem otoczenia już jest niepokojący.

  • @tomekr.7042
    @tomekr.7042 4 года назад +3

    Od jakiegoś czasu zapewne dobrze przetestowałeś to elektroniczne obciążenie. Warte jest zainteresowania? Zastanawiam się nad zakupem tego urządzenia.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +3

      Tak, uważam że warte jest swojej ceny.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 4 года назад +3

      W relacji cena / możliwości jest ok pod warunkiem, że rozpatrujesz je jako samodzielne urządzenie. Dodatki jakimi chwali się sprzedawca w swojej ofercie w postaci oprogramowania na smartfony i PC są praktycznie bezużyteczne. Apka na Androida w 100%, soft na komputer częściowo.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +3

      @@Tab7.6.Tab7.6 zgadzam się w 100% 😉

  • @ebutuoy972
    @ebutuoy972 Год назад +1

    Czy ta opornica Geko jest warta zakupu?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  Год назад +1

      Do małych akumulatorów - tak do 40Ah jeszcze się nada - niestety przy większych pojemnościach te 80 czy też 90A to nie jest żadne obciążenie.

    • @ebutuoy972
      @ebutuoy972 Год назад +1

      @@TomaszHudy dziękuję za odpowiedź. To czym się "ratować" przy tych większych?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  Год назад +1

      Np. czymś takim ruclips.net/video/LXWPbtP6P0Q/видео.html

    • @ebutuoy972
      @ebutuoy972 Год назад +1

      @@TomaszHudy
      A czy akumulator z kampera (w opisie ma "marine"), nada się do ciężarówki??

  • @mm-1965
    @mm-1965 4 года назад +3

    Jakie można mieć wnioski jak kolor jest szary lub brunatny elektrolitu? Co było przyczyną powstania takiego koloru?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +5

      Szary kolor spowodowany jest wypadem masy z płyt ujemnych, brązowy z płyt dodatnich.
      Lekkie zabarwienie nie jest jeszcze powodem do zmartwień - jak kolor jest już intensywny - po wymieszaniu elektrolitu, można zacząć się martwić. Ale do tego potrzebna jest pełna diagnostyka.

    • @mm-1965
      @mm-1965 4 года назад +3

      @@TomaszHudy ale co jest powodem że opada z + lub -?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +5

      @@mm-1965 powodów może być wiele - niedoładowany aku i zbyt duży prąd ładowania alternatora + wysoka temperatura w komorze silnika. Może być też słabe wykonanie płyt akumulatora - zazwyczaj bardziej obciążona jest płyta dodatnia.

    • @sailor8864
      @sailor8864 4 года назад +3

      @@TomaszHudy Należy jeszcze uwzględnić akumulatory EFB, w niektórych producenci dodają grafitu w celu polepszenia przenoszenia ładunku. W takim akumulatorze, po przemieszaniu elektrolitu(gazowanie), elektrolit robi się czarno-szary nawet w nowym akumulatorze, co może utrudnić diagnostykę. Tak jest np. w Moll EFB.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +3

      @@sailor8864 tak, masz rację. Osobiście miałem Exide Premium z dodatkami węglowymi i tam również elektrolit ma szarawy odcień choć akumulator w pełni sprawny.

  • @WrozbyOnline
    @WrozbyOnline 3 года назад +1

    mozesz dac linka do tego elektronicznego obciazenia? Chciałbym kupic :D

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +1

      ruclips.net/video/AgvTfIP4e8g/видео.html
      Teraz są lepsze - czteroprzewodowe, właśnie takich szukaj.

  • @andrzejkwiatos7378
    @andrzejkwiatos7378 4 года назад +3

    Panie Tomku A jak tego wszwysokiego dokonać w akumulatorach żeliwnych lub agm?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +3

      W przypadku takich akumulatorów, nie można dokonać jedynie pomiaru gęstości i stanu elektrolitu.

    • @andrzejkwiatos7378
      @andrzejkwiatos7378 4 года назад +3

      @@TomaszHudy Panie Tomku mam dwa żelowe po 65 Ah spięte dające 135 Ah. ładuje je panele 260W przez cały dzień czerpie z nich lodówka na 12V (załancza się 4 razy w ciągu godziny - 2,5 A) W ciągu dnia w czasie ładowania z paneli na regulatorze MPPTpokazuje 99% naładowania a wieczorem już ok 75 % po zakończeniu ładowania z paneli czy to realny spadek ?

  • @Tadek-n3g
    @Tadek-n3g 4 года назад +6

    Materiał ,,mucha nie siada''.Gdybym miał wymienić jeden najpożyteczniejszy parametr, który jak oczy u człowieka są zwierciadłem duszy i zdrowia tak w diagnozowaniu stanu sprawności akumulatora jest to? ......................................rezystancja Rw.Gdybym był zmuszony wymienić drugi najpożyteczniejszy, czyli skuteczny sposób wymieniłbym oczywiście pomiar mocną opornicą nie taką 100A, a taką 400A, 600A.

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g 4 года назад +4

      @@tomaszjar541 Badanie opornicą ma sens, gdy opornica jest odpowiednio mocna i akumulator przeszedł pozytywnie proces naładowania.Napisałeś, że badany przez mechanika akumulator ma 70Ah myślę, że prąd rozruchowy na etykiecie to 640A EN.Więc opornica 400A, a nie 100A jest w stanie poprawnie zwerywikować stan tej Varty.Niestety rezystancja Rw na poziomie 4,9-6,2mohm w naładowanym akumulatorze też wskazuje na jego ogólną marną sprawność.Moim zdaniem ,,dobrze''w przypadku 70Ah Ca/Ca to widełka między 3, a 4mohm.

  • @mateuszrogolski2804
    @mateuszrogolski2804 4 года назад +3

    Moim marzeniem jest otrzymanie opornicy Lewanda :)

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +4

      Cena powala, ale pytając osób które korzystają z tej opornicy, to jest niezniszczalna 😉

  • @robertarachon1262
    @robertarachon1262 3 года назад +1

    Można namiar na te z wiatrakiem urządzenie pozdrawiam 👍🍻

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +2

      Szukaj pod nazwą DL24 - teraz są modele 4-przewodowe, dokładniejsze a.aliexpress.com/_vDa6M4

  • @hazypaws5747
    @hazypaws5747 4 года назад +2

    Co to za pirometr posiadasz? Patrzyłem na aliexpress na pirometry , ale w opiniach piszą, że przekłamują, np pomiar temperatury ciała wskazują 34 stopnie.. 😑

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +2

      To kwestia emisyjnosci - mój egzemplarz niestety nie ma możliwości kompensacji, dlatego staram się mierzyć na ciemnych elementach - wtedy pomiary są w miarę wiarygodne.

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator 4 года назад +2

      @@TomaszHudy To dla Murzynów muszą zmieniać emisyjność?

  • @janmay8519
    @janmay8519 4 года назад +3

    O czym mówi nam zielone oczko i jak działa?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +5

      To taka namiastka areometru - ale dość niedokładnego. Jeżeli gęstość elektrolitu jest na prawidłowym poziomie, zielona kulka unosi się ku górze, jeśli zbyt niska - spada w dół i jej nie widać.

    • @jacekm
      @jacekm 3 года назад +1

      @@TomaszHudy dokładnie z tym, że to tylko w jednej celi, najczęściej prawie po środku akumulatora bo jak wiadomo cela 4 lub 3 jest hydraulicznie oddzielona od celi 3 lub 4 - zależy z której strony liczymy. Reszty cel nie wskaże no chyba, że przełożysz..

  • @piotr441
    @piotr441 4 года назад +3

    Panie Tomaszu a co z akumulatorem który nie ma dostępu do elektrolitu po sprawdzeniu pojemności DL24 jak długo go ładować Mam takie prostowniki/ładowarki.
    einhell cc-bc 6m, STEF-POL EST-303, i taki Ruski Вымпел-57. Jak skutecznie naładować akumulator?

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976 4 года назад +5

      Ładuj prostownikiem i obserwuj napięcie, jeśli mierzone przez 3 kolejne godziny co godzinę nie rośnie tzn że aku jest pełny. Dotyczy to sprawnych akumulatorów. Jeśli napięcie mocno spada poniżej 16V, zaczyna się wyczuwalnie grzać to znaczy że masz zwartą celę w akumulatorze i aku nadaje się na złom

    • @zdzisawdardzinski7673
      @zdzisawdardzinski7673 4 года назад +3

      Jeśli już po gwarancji, to wykręć otworki o średnicy umożliwiającej użycie areometru. Po sprawdzeniu gęstości zaklej taśmą izolacyjną. Kwas jej nie przepali, jest odporna na jego działanie.Można ten sposób nazwać druciarstwem, ale jest sprawdzony i skuteczny.I raczej tylko w ten sposób zmierzysz nie tylko gęstość ale i poziom elektrolitu,który nierzadko bywa zbyt niski.Zdarzało mi się dolewać ponad pół litra wody ,żeby tylko zakryć płyty.

  • @arkadyrzeznik3902
    @arkadyrzeznik3902 4 года назад +4

    Czyli wychodzi na to, że najefektywniejszym sposobem pomiaru jest elektroniczne obciążenie, ponieważ pokazuje wytrzymałość akumulatora. Inne metody pokazują prąd rozruchowy ale nie wiadomo czy w krótkim czasie cży w długim.
    Mam pytanie, jeżeli testery i gęstość elektrolitu jest ok. Jak u Ciebie. Jaka pojemność badana przez elektroniczne obciazenie skreśla akumulator 50 procent czy mniej? Pozdrawiam

    • @szymonsaj
      @szymonsaj 4 года назад +3

      Dobre pytanie, dlatego je podbijam. Sam ostatnio mierzylem starszy akumulator elektronicznym obciążeniem. Teoretycznie miał 40Ah, przy pierwszym rozladowaniu wyszła pojemność 20Ah, po kilku cyklach rozładowania i naladowania udało się uzyskać 30Ah. Jaki procentowy ubytek pojemności można uznać że najwyższy czas na wymianę?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +6

      Akumulator bardzo długo zachowuje zdolności rozruchowe. Nawet przy 20% pojemności posiada całkiem spory prąd rozruchowy.
      Problem polega na tym, że wystarczy nieznaczny spadek pojemności i zdolności rozruchowe drastycznie spadają.

    • @grzesiekzawadzki188
      @grzesiekzawadzki188 4 года назад +1

      @@szymonsaj jak nie odpala

    • @szymonsaj
      @szymonsaj 4 года назад +3

      @@grzesiekzawadzki188 to już za późno. Do tego nie potrzeba diagnostyki. Po to się sprawdza parametry, aby uniknąć sytuacji że "nie odpali"

    • @arkadyrzeznik3902
      @arkadyrzeznik3902 4 года назад +3

      @@TomaszHudy Czyli należy to rozumieć, że mając małą pojemność (zbadanego akumulatora obciążeniem) np 20% pojemności ( faktycznie te 20% to powinno się nazywać sprawność, ponieważ akumulator jest naładowany maksymalnie tylko, że może przyjąć tylko 20% pojemności), jeżeli w zimie odpalamy samochód raz rano i raz po południu wracając z pracy jadąc np 40 km.dziennie to akumulator będzie działał. ( te 20% wystarczy) Natomiast z ta samą pojemnością akumulator odpalając 20 razy dziennie w zimie jadąc do sklepu zaledwie 5 km to może odmówić posłuszeństwa.

  • @krzysztofg2025
    @krzysztofg2025 4 года назад +4

    Też mam Geko tylko z analogowym wskaźnikiem bo on płynniej pokazuje niż cyfrowy.A tester Atorch który ty kupiłeś to jest po 115zł obecnie pl.aliexpress.com/item/4001153199791.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.142eac34eFJodx&algo_pvid=1b8fb159-974c-4046-a519-1b96251993e9&algo_expid=1b8fb159-974c-4046-a519-1b96251993e9-35&btsid=0b0a0ac216023473758965404e70bf&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_ chętnie bym go sobie sprawił. Wkrótce 11.11 to może uda się go taniej wyrwać Pozdro

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 4 года назад +3

      Pojawił się nowy model Atorch DL24P-Plus, na 4 przewody:
      161,11 zł 31%OFF | 180W 4-Wire DC tester electronic Adjust Constant load lithium18650 battery capacity monitor discharge charge power meter checker
      a.aliexpress.com/_BSPpdB

  • @krzysiekmadej2105
    @krzysiekmadej2105 3 месяца назад

    Jaka opornica lepiej wybrac/używać 100a czy 200/400/600A i dlaczego?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 месяца назад +1

      Biorąc pod uwagę że przybliżony prąd obciążenia powinien równać się połowy wartości prądu rozruchowego - zdecydowanie lepiej sprawdzi się opornica regulowana. Ta do 100A, a w rzeczywistości ok. 80A będzie dobra do małych akumulatorów, do dużych po prostu się nie sprawdzi.

    • @krzysiekmadej2105
      @krzysiekmadej2105 3 месяца назад

      @@TomaszHudy dziękuję za odpowiedź.

    • @krzysiekmadej2105
      @krzysiekmadej2105 3 месяца назад

      @@TomaszHudy a ma ktoś na zbyciu takowa z regulowanym prądem do 400A lub 600A

  • @2cezand
    @2cezand 4 года назад +3

    Masz link do tej rozładowalnicy?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +5

      Proszę
      a.aliexpress.com/_B0YCwf

  • @arturs6971
    @arturs6971 4 года назад +2

    Gdzie kupic ten tester pojemnościowy?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 года назад +2

      Chodzi o elektroniczne obciążenie?
      Jeśli tak to np. na Alliexpress

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator 4 года назад +3

      Bardzo tanio jak 70zł. Kupiłem za 100 po zniżkach w black week.

  • @eNKa007
    @eNKa007 Год назад

    Im niższa gęstość po rozładowaniu tym lepiej i tak 1.20 nie rokuje dobrze - wygląda jak pomyłka

  • @rw7955
    @rw7955 3 года назад +1

    prąd 10 godziny ????

  • @Piotr-fo6rp
    @Piotr-fo6rp 4 месяца назад

    Jedynie co bym wybrał z pokazanych rzeczy do sprawdzenia akumulatora to areometr.
    Reszta nie potrzebna szkoda na to kasy.
    Chyba że ktoś lubi zabawki.

  • @petermedino2644
    @petermedino2644 5 месяцев назад

    Jakiej marki jest ten areometer? Dzienkuje