Simple voltage/motor speed regulator
HTML-код
- Опубликовано: 8 фев 2025
- During inspections and repairs of old vacuum cleaners, I missed a device that would allow starting motors with lower power and speed. Following the advice in the comments to previous recordings, I bought a simple and cheap voltage regulator module. Today I would like to assemble it and try it out.
The housing for the power supply (Z16) used in the video has the following dimensions:
63mm (height) X 70mm (width) X 114mm (length)
The larger housing (Z4AW) that I show has the following dimensions:
159mm (front width) X 138mm (length) X 59mm (height)
The regulator has dimensions (without knob):
85mm (front width) x 58mm (length) x 38mm (height)
Regulator parameters (according to the seller):
Power: 4000W AC
Operating voltage: 230V
Regulation range: 50-230V
Efficiency: Above 90%
Max Current: 20A
Triac: BTA41
Protection: Fuse
Cooling: Radiator
UWAGA! Ponieważ na metalowej obudowie regulatora może pojawiać się napięcie, NIE WOLNO jej dotykać, a najlepiej od razu przed wykorzystaniem zamontować regulator w izolowanej plastikowej obudowie! Krótka aktualizacja: regulator mam już od roku i nadal fajnie działa, bardzo pomocny przy testach starych urządzeń z silnikami komutatorowymi. Można go zobaczyć w prawie wszystkich kolejnych filmach na kanale.
Ale fajnie, że nagrał Pan kiedyś ten odcinek. Zawsze mi, czy nawet odkąd pamiętam Tacie brakowało takiego prostego regulatora, ale ceny powalały. Teraz sam zająłem się pod wpływem Pana i Pana Arka Unitry sprzętem AGD i taki regulatorek to miodzio. Regulator i obudowę już zamówiłem, miejmy nadzieję, że dobrze poskręcam :D
Bardzo się cieszę, że film był przydatny! U mnie ten regulator nadal bardzo dobrze działa, używam go praktycznie w każdym odcinku o starych urządzeniach, ale także w warsztacie np. do regulowania obrotów narzędzi. Przydaje się też przy urządzeniach przewidzianych na inne napięcia np. 110 V. Warto pamiętać, że nie wszystkie silniki dają się takim regulatorem sterować (najlepszy jest do silników komutatorowych, ale też do grzałek, klasycznych żarówek, elektromagnesów itp.). Będę chciał zrobić jeszcze jeden w trochę większej obudowie i z wbudowanym woltomierzem. Uwaga: aby zmierzyć napięcie wyjściowe przy tym regulatorze musi być obciążony, czyli musi być do niego podłączone jakieś pracujące urządzenie, inaczej pokazuje 0V, co czasem może mylić, bo wydaje się, że nie działa. No i uwaga, nie wolno go dotykać bez tej plastikowej obudowy. Pozdrawiam i udanego montażu!
Uwaga! Czytałem ostatnio komentarze o tych regulatorach, w których pisano, że na metalowej obudowie może pojawiać cię napięcie. Dlatego nie wolno go dotykać kiedy regulator jest podłączony do prądu (poza plastikową gałką potencjomentra), a najlepiej dla bezpieczeństwa przed uruchomieniem od razu zamontować regulator tak jak mój w plastikowej obudowie. Nie wolno też dotykać metalowej części potencjonetru gdyby odpadła z niego ta plastikowa gałka. To tak dla bezpieczeństwa.
@@marcinbarcz5176 złożyłem swojego już chyba z tydzień temu u chodzi jak struś pędziwiatr 😁 A co do bezpieczeństwa to zawsze przestrzegam, nawet czasami za dużo, ale lepiej tak, niż liczyć na fart
@klausjager1826 Super!
Już miałem napisać że autotransformator by się panu przydał właśnie do regulacji obrotów silnika pozdrawiam serdecznie zdrówka życzę mój znajomy mechanik ma takie urządzenie
Tylko taki autotransformator, który pozwoliłby na pełny zakres mocy dla silników powyżej 500 W to już stosunkowo droga zabawka. Nie wiem, czy warto inwestować do takiego celu w autotransformator, bo jedyne praktyczne zastosowanie jakie można sobie wyobrazić dla autotransformatora (sprawdzenie silnika, docieranie szczotek) można również tymi regulatorami uczynić. Jedyną i największą wadą regulatorów impulsowych jest niesinusoidalny sygnał wyjściowy, który wpływa na kulturę współpracy komutatora ze szczotkami, ale jeśli przyjmiemy, że regulator taki służyć ma tylko do docierania szczotek, to wpływ i tak jest znikomy. Przy czym jak się jakimś fartem trafi autotransformator za pół darmo to brać i się nie zastanawiać. Nawet taki laboratoryjny małej mocy - docieranie szczotek na takim również można przeprowadzić, a nawet docisnąć Gammę pod 220 V. Ja mam na przykład autotransformator 200 VA zdobyty za 65 zł na starociach, co prawda z przerwanym początkowym kawałkiem uzwojenia, ale po nieznacznej ingerencji ożywiony.
Na razie ten mały regulator działa całkiem OK do takich podstawowych testow silnikow na niskich obrotach. Na pewno z czasem znajdę dobry autotransformator, ale teraz na moje potrzeby wystarcza. Zobaczymy czy dlugo podziała. Pozdrawiam!
👍✨️⭐️Super
Czytałem w komentarzach, że ktoś kupił dwa takie regulatory, oba podobno wadliwe. Mój działa bardzo dobrze już ponad rok, więc różnie z nimi bywa. Ja jestem zadowolony i bardzo dobrze działa do moich zastosowań.
kupiłem mniejszy za 10zł, ale piszczy przy silnikach bardzo głośno i regulacja jest w wąskim zakresie dla mocy pozornej, przy rezystancji jest w miarę ok, piski są ale cicho, czy ten twój też piszczy w częstotliwości 50Hz?
Nie, z tym regulatorem nie spotkałem się z piszczeniem, działa zupełnie bezgłośnie. Używam go głównie do uruchamiania na zmniejszonym napięciu starych silników komutatorowych do odkurzaczy, ale czasem też do lutownicy, do kosiartki do trawy itp. Mam go już około roku i działa w porządku, nie piszczy, nie buczy. Widać jego zastosowanie w bardzo wielu moich ostatnich nagraniach o zabytkowych odkurzaczach, silniakch czy wiertarkach. Generalnie jestem z niego bardzo zadowolony. Zakres regulacji bardzo szeroki - od minimalnych obrotów silnika po normalną pracę. Przyznaję, że nie mierzyłem całego zakresu woltomierzem, ale zrobię taki drugi regulator z wbudowanym woltomierzem i zobaczymy.
@@marcinbarcz5176 A to super, w tym Twoim widzę jest kondensator chyba 100nF, zakładam że moja wersja bez żadnego kondensatora po prostu źle działa dla silników / wentylatorów.
Witam podłączyłem tak jak na filmie bez uziemienia i plus jest na obudowie o o kaman ?
Czytałem kilka razy w komentarzach o tych regulatorach opartych na triakach, że na metalowej obudowie może pojawiać się napięcie. Nie znam niestety przyczyny - może jest nią przebicie z triaka na radiator, do którego jest przymocowany (co prawda czytałem, że wykorzystane w tych regulatorach najczęściej triaki BTA41 są izolwoane). Ktoś inny pisał, że u niego były źle zamontowane styki potencjometru. Tak czy inaczej NIE WOLNO DOTYKAC tej metalowej obudowy regulatora - najlepiej od razu zamontować go w izolowanej plastikowej obudowie (nie używać też potencjometru bez plastikowej gałki). A gdyby regulator był zamontowany w jakiejś metalowej obudowie innego urządzenia (lepiej nie!) - to koniecznie z uziemieniem. Szukałem o tym trochę na portalu elektroda.pl, ale niewiele przydatnych informacji znalazłem. Postaram się bardziej tym zająć, tym bardziej, że chcę jeszcze zrobić drugi taki podobny regulator w większej obudowie z woltomierzem. Sprawdzę wtedy też czy będzie na nim napięcie na obudowie.
Witam mam takie cudo i gdy chce zmniejszyć obroty to sprzęt w tym wypadku szlifierka wyłącza się
Czy to wina regulatora czy źle podłączone?
Dzień dobry, pierwsze ważne pytanie to jaka to szlifierka i jaki silnik jest w Pana szlifierce? Te regulatory zmniejszające napięcie bardzo dobrze działają do regulacji obrotow z silnikami komutatorowymi, ale z indukcyjnymi już nie. Ja mam np. szlifierkę ze starego silnika od pralki i w jej przypadku taki regulator nie zadziała. Jeżeli się nie mylę, to do silników indukcyjnych stosowane są regulatory, które zmieniają częstotliwość. Takie moduły też są bez kłopotu dostępne. Może to jest przyczyną?
Sprawdziłem działanie z moją drugą szlifierką stołową (zwykłą z marketu budowlanego) i efekt jest taki, że na pełnym napięciu działa, przy zmniejszaniu napięcia do pewnego czasu działa praktycznie bez zmian, a potem bardzo szybko traci moc i praktycznie przestaje działać. Typowe dla podłączanych do tego regulatora silników indukcyjnych, w których zmiany napięcia nie przynoszą tego efektu, co przy silnikach komutatorowych, które potrafią ruszać już przy bardzo małym napięciu i płynnie reagują na zmiany napięcia. Postaram się niedługo kupić taki moduł, który jest reklamowany jako regulator do silników indukcyjnych, zmontuję go i zobaczymy jak wtedy zadziała szlifierka. To nawet fajny pomysł na kolejne nagranie.
Jak regulator 12-24v dostanie zasilanie 29v to coś się stanie?
Przyznaję, że nie robiłem takich testów - jaki to jest dokładnie regulator, czy jakiś na DC np do urządzeń akumulatorowych?
Jaki to model?
Proszę podać link albo symbol.
Miałem na pewno ulotkę, ale kupowałem wiosną 2023 i nie mogę jej odszukać. Było to coś takiego jak na przykład tu na Allegro: allegro.pl/oferta/regulator-obrotow-napiecia-mocy-silnika-prad-zmiennego-4000w-230v-duza-moc-16504901573
Ja na pewno kupowałem właśnie na Allegro w sklepie modulosy, ale tam teraz widzę tylko drogie, zmontowane już modele w obudowie. Kosztował około 20 zł. Kupując nie nastawiałem się na zbyt wiele (raczej sądziłem, że szybko się zepsuje), ale o dziwo nadal działa, a korzystam z niego regularnie (głównie przy testach zabytkowych silników na obniżonym napięciu i na niskich obrotach). Na moje potrzeby bardzo dobrze się sprawdza.
will this work with reverse switch?
Do you mean like for example to change the rotation direction? I haven't really tried this kind of application with this regulator. Changing the wires (phase/neutral) at the input to the regulator basically does not change anything. But using a reverse switch between the controller and the specific device may work.
@@marcinbarcz5176 yes
@@iMeltdownDeveloperX It also depends on the type of motor: this regulator is for AC commutator motors and works very well with them (also great to adjust the brightness of classic light bulbs or the power of heaters). It doesn't work well with induction motors.
Na razie po kilku dniach korzystania ten chiński gadżecik spisuje się zgodnie z oczekiwaniami i generalnie jestem z niego zadowolony. Za jakiś czas opowiem o doświadczeniach z nim przy różnych zastosowaniach i ewentualnych wadach.
Czy taki regulator nada się do pompy głębinowej wody 1500 W?
Niestety do pompy głębinowej z silnikiem indukcyjnym taki regulator się nie nadaje. Reguluje obroty silników komutatorowych i na przyklad w przypadku wyposażonych w takie silniki pomp powierzchniowych, jak stara radziecka pompa wody Kama, która jest w jednym z filmów na moim kanale, ten regulator sprawdza się bardzo dobrze. Ale z głębinowymi nie. Ja nie mam z pompami i ich regulacją doświadczenia, ale na pewno w jakimś specjalistycznym sklepie czy serwisie z pompami głębinowymi będą potrafili doradzić odpowiednie rozwiązanie.
@marcinbarcz5176 dziękuję bardzo za odpowiedź
@tR-vn3gh Na pewno są też działające na innej zasadzie i pewnie w mniejszym zakresie obrotów regulatory nadające się do silnikow indukcyjnych, postaram się taki znaleźć i tutaj przetestować, bo także mi się przyda głównie do zabytkowych urządzeń z takimi silnikami. Ten regulatorek jest zresztą dość słaby, do urządzeń o mocy do około 400 W.
@@marcinbarcz5176 a na allegro piszą że do 4000 W
Witam . Mam starą wiertarkę celme w metalowej obudowie . Czy taki regulator też by się w niej sprawdził ?
Mam także m.in. starą i dość zniszczoną wiertarkę Celma i robiłem na jednym z nagrań próby jej działania właśnie z tym regulatorem. Można to zobaczyć tutaj: ruclips.net/video/5_Rg9Gq7KoI/видео.html Jest tam też pokazana inna stara wiertarka również działająca z tym regulatorem: ruclips.net/video/5_Rg9Gq7KoI/видео.html Generalnie regulator bardzo dobrze nadaje się właśnie do silników komutatorowych. Ja używam go do testów starych urządzeń (odkurzacze, wiertarki) na zmniejszonym napięciu i przy niższych obrotach. Trzeba pamiętać, że wraz ze zmniejszaniem napięcia i obrotów spada także moc urządzenia, więc od pewnego momentu przy wierceniu w twardych materiałach zacznie się blokować. Ale da radę wiercić nawet ze zmniejszonymi obrotami w miękkich materiałach. Testowałem ten regulator także z moją współczesną wiertarką Makita i dobrze działa, tak samo z wyrzynarką Bosch. Używam go też m.in. z moją powoli "zdychającą" kosiarką do trawy Sterwins, której stary silnik zaczął się przy pełnych obrotach przegrzewać i śmierdzieć - na niższym napięciu działa dobrze, tylko ma kłopot z gęstą i wysoką trawą, wtedy trzeba podnieść napięcie i obroty). Regulator mam już około roku, używam regularnie i jak dotąd wszystko OK. Tylko z silnikami indukcyjnymi nie działa dobrze.
Dzień dobry gdzie pan kupił ten regulator? chciałbym sobie kupić taki sam
Jest sporo na Allegro, odszukam link do tego sprzedawcy, u ktorego kupowałem i napiszę, ale generalnie po wpisaniu "regulator napięcia, mocy, obrotów" powinny wyskoczyć oferty z tymi regulatorami.
To jest aktualna oferta u sprzedawcy, u którego ja kupowałem:
allegro.pl/oferta/regulator-napiecia-obrotow-silnika-230v-4000w-10205462686
Są też identyczne u innych sprzedających, kilka złotych tańsze. Uwaga: z takim regulatorem bez obudowy trzeba uważać, bo jego elementy mogą być pod napięciem! Najlepiej od razu dla bezpieczeństwa zamontować go w obudowie. Sprzedawca ma także gotowe zestawy, choć sporo droższe od modułu do samodzielnego montażu. Obudowa z mojego nagrania jest na przykład dostępna tutaj (także ta większa):
allegro.pl/oferta/obudowa-uniwersalna-wentylowana-z16-63x70x114mm-13581348682
Kupiłem ten regulator ale w ogóle nie zmienia napięcia na wyjściu
Może jest wadliwy lub warto jeszcze sprawdzić podłączenie? U mnie super działa już ponad rok, nawet dzisiaj używałem. Uwaga, regulator działa dopiero pod obciążeniem, trzeba jakieś urządzenie do niego podłączyć. Trzeba też pamietać, ze nie wszystkie urzadzenia nadają sie do tego typu regulatorów, ja bym spróbował na zwykłym silniku komutatorowym od jakiejś wiertarki albo po prostu odkurzacza. Jak nie zadziała, to pewnie uszkodzony.
Silnik komutatorowy, regulator sprawdzany pod obciążeniem ale nadal podaje 230v na wyjściu. To już drugi nowy i ciągle to samo.
@@dailyfishing244 Szkoda, czyli niestety musi być wadliwy. Przy okazji sprawdzę mój drugi, kupiłem kiedyś dwa i jeden ciągle jest nieużywany. Ten, który na filmie zamontowałem w obudowie świetnie działa, sprawdziłem już dzieki niemu działanie kilkudziesięciu starych urządzeń, głównie odkurzaczy.
Kupiłem 2 sztuki i 2 zepsute? Muszę mieć chyba pecha