Niezła cena, w sumie sam nigdy nie szukałem, bo przeglądając wszelkie poradniki na popularnym forum zaczynającym się na e, a kończącym na lektroda, tematy kończyły się na "musisz kupić falownik za 200zł".
Pomyliłeś kolego tematy na elektrodzie, nikt nie polecił falownika do silnika komutatorowego bo te stosuje się tylko w przypadku silników indukcyjnych asynchronicznych.
Niedawno kupiłem taki regulator z wyświetlaczem obrotów. Radzę zajrzeć do środka obudowy. W moim triak był prawie odkręcony od radiatora. Oczywiście nie ma mowy o jakiejś paście przewodzącej ciepło. Jak mój gust ten radiator można nazwać atrapą. Wymieniłem na większy od karty graficznej, pasta, gwint i jest ok. Jeśli chodzi o obroty, to na bocznej ściance jest otwór do potencjometru i można nim ustawić maxa. Sprawdzajcie ten radiator bo mozna zrobić kopciucha....
W silniku szeregowym nie ma uzwojenia roboczego i pomocniczego. To co Pan zmierzył identyfikując kable to było znalezienie szeregowo połączonych uzwojeń stojana. Ciekawy materiał.
Fajny film. Warto zauważyć, że poza sterownikiem dobrze jest nabyć jakiś miernik prędkości obrotowej, bo wbrew pozorom łatwo jest uszkodzić silnik w czasie próbnego rozruchu. W sterowniku przydała by się możliwość ustawienia maksymalnych i minimalnych obrotów.
Dziś też to robiłem bo ostatnio nie chciało mi działać, a wystarczyło zamienić przewód bo miałem problem, że silnik odpalał ale przerywał. Teraz śmiga pięknie.
Ten regulator nie zmienia prędkości obrotowej silników szczotkowych zmianą częstotliwości sieci elektrycznej.Do napędzania i regulacji obrotów w dużym zakresie stosuje się falowniki i silniki klatkowe asynchroniczne.
Nie mogę się doczekać końcowego filmiku z tokarką - bo widziałem, że jest. Mam daleko idące plany z budową "rzeczy" z silnika od pralki ;] Twoje filmiki bardzo pomagają! edit: O, NAC i Parkside mają te pasujące akku? Czy tam jest jakaś przejściówka, której nie dostrzegam?
3:03 Nie jest regulowane napięcie a FAZA - to jest regulator FAZOWY, skutkiem ubocznym jest zmiana napięcia średniego a nie chwilowego .Miernik niestety prawdy nie pokazuje, uśrednia ten odkształcony od sinusoidy sygnał i sprawia wrażenie regulacji napięcia co z nią nie ma nic wspólnego. Można widzieć 100V na obciążeniu na mierniku a faktycznie w szczycie tego napięcia będzie 324V czyli pełne napięcie sieci (ale nie pełna moc). Jeśli już jakoś określić to urządzenie to bardziej jako regulator mocy dla obciążeń rezystancyjnych niż napięcia. Pozdrawiam
Co byś poradził w sprawie podłączenia starego silnika o małym zyżyciu Typ: OKC2-2/120K, prawdopodobnie pralki Polar. Silnik chcę wykorzystać do napędu z regulacją obrotów posuwu palnika wypalarki plazmowej, w tym obroty lewa/prawa
Problem z którym walczysz to typowe zachowanie silników szeregowych prądu stałego (którym w istocie ten silnik jest ..możesz spróbować na niskim napięciu DC 12-100v).Tego typu silniki musza pracować pod obciążeniem bo na luzie się rozbiegają. Jest jednak wyjście robiąc z tego silnika silnik bocznikowy czyli cewki magnesujące podłączyć na stałe do prądu stałego ( mostek graetza) ale o takim napięciu by prąd nie przekraczał prądu nominalnego 1-1,5 A).Wirnik (. doprowadzone do szczotek) zasilić też koniecznie prądem stałym o napięciu które przy nominalnym obciążeniu nie przekroczy prądu 1-1.5A. .Być może sprawdzi się ten wcześniejszy regulator ale z mostkiem g. na wyjściu).Silniki bocznikowe nie rozbiegają się, a przy pełnym namagnesowaniu stojana zmniejszysz obroty i zwiększysz moment obrotowy(siła) .Zyczę powodzenia.
Jako ciekawostkę powiem, że w Biedronce pojawiły się zestawy akcesoriów w wygodnych pudełkach z przegródkami. U mnie były cztery zestawy: * Koszulki (kołki do betonu) * Koszulki z wkrętami * Gwoździe i wkręty do drewna * Opaski , koszulki termokurczkiwe i elementy do organizowania kabli. Dwa pierwsze są mało interesujące, ale zestaw z gwoździami i śrubami jest całkiem fajny. Zawiera po 6 rodzajów różnych rozmiarów wkrętów i gwoździ. Zestaw "elektryczny" jest też fajny bo jest masa elementów do układania i organizacji kabli. Są w nim nawet zestawy koszulek termokurczliwych, tak więc to chyba najbardziej przydatny zestaw. Zestawy są w wygodnych i estetycznych walizeczkach, więc w przyszłości też mogą się przydać.
Wydaję mi się, że w filmie jest błąd. Powiedział Pan, że układ reguluje częstotliwość prądu, gdy obroty silnika spadają (11 minuta). Układ ten, zdaje się regulować napięcie zamiast częstotliwości. Pozdrawiam :)
Bardzo dobry kanał dla majsterkowiczów gratuluję pomysłu proszę o kontynuację serdecznie pozdrawiam mam pytanie czy silnik od pralki można zaadaptować do wirówki do miodu 😀😀😃
Myślę że tak - kwestia tylko odpowiedniej regulacji obrotów poprzez sterownik ewentualnie zastosowanie przekładni pasowej ( nie znam się na pszczelarstwie i nie wiem jaki obroty są najlepsze do tego typu zadań :) ) Pozdrawiam
Dziękuję za odpowiedź wirówka potrzebuje regulowanych obrotów od powolnego startu do szybkich na tyle aby miód był wyrzucony siłą odśrodkową z plastra myślę że z tym modułem jest to możliwe dzięki pozdrawiam serdecznie
Witam, Nie znam się na takiej elektryce akurat jeżeli jest więcej niż trzy kable do silnika to już mam problem i w związku z tym mam pytanie czy ten regulator obrotów da się w jakikolwiek sposób podłączyć do na przykład urządzenia które ma trzy kable w którym jedno jest uziemieniem? Czekam na odpowiedź Pozdrawiam Marek
Proszę rozszerzenie tematu o wykorzystanie tego regulatora do silników bezszczotkowych , czy też bez prądniczki tachometrycznej. I jeszcze jedno ,do czego przewidział producent podłączenie tego nie wykorzystanego przewodu?
@@plelektryk Ten wzrost obrotów to wina fabrycznego zestrojenia regulatora, to samo widać przy zmianach obciążenia silnika. Żeby zniwelować ten efekt należało by pogrzebać w wnętrznościach regulatora. Gdyby podłączyć falownik z wejściem na tachoprądnicę i wyregulować parametry to utrzymywał by obroty jak należy, ale z takim silnikiem to kompletnie nietrafiony pomysł i mając falownik lepiej zastosować zwykły indukcyjny :P
@@iaaqob8318 Witaj mam pytanie posiadam silnik indukcyjny od pralki automatycznej firmy Welling. Podłączony tz na krótko mocno się grzeję potrzebuję regulatora i falownika aby wyeliminować nadmierne nagrzewanie mojego silnika? jak masz jakieś info proszę podaj mi dzięki pozdrawiam.
@@radek50 One tak mają, będą się grzać bo nie są przeznaczone do pracy ciągłej i maja niską sprawność. Można go zasilić nieco obniżonym napięciem ale straci trochę mocy. Mi by się nie chciało w to bawić, poszukał bym normalnego używanego silnika.
ten regulator obrotow dziala z silnikiem nie nadaje sie do zadnej maszyny typu mini tokarka ,szlifierka ,itp , bo po ustawieniu na jakas wartosci obrotow dostanie lekki opor to calkowicie przestaje reagowac na regulator i zaczyna chodzic na maxymalnych obrotach i zeby go zatrzymac trzeba wylaczyc zasilanie dochodzace do regulatora bo nawet wylacznik w regulatorze przestaje reagowac ,po odcieciu zasilania i ponownym wlaczeniu regulator dziala dalej do puki nie przekroczymy tego oporu i tak w kolko ,mysle ze problem tkwi w tym ze silnik pralki ma okolo 300w regulator ma 400w i w momecie obciazenia przekraczamy wartosc 400w i regulator przestaje reagowac i daje maksymalne obroty
Witam Posiada Pan material jak na przyklad odkrecic to male kolo pasowe od tego silnika i na przyklad zamontowac kolo pasowe od alternatora 5 rowkowe uprosciloby to zastosowanie silnika i paska do niego? poza tym swietny material, pozdrawiam.
Niestety nie próbowałem tego robić - zostawiłem to oryginalne i narazie działa ruclips.net/video/UJH1u6efP7Y/видео.html 😉 Myślałem o tym samym co Pan, ale raz że to kółko jest prawdopodobnie nie demontowalne ( przynajmniej w cywilizowany sposób 😉) a po drugie to małe ma plusy ze względu na wysokie obroty silnika, oraz łatwą dostępność pasujących do niego pasków. Pozdrawiam 🙂
To koło jest na wcisk założone. I najpewniej także po nagrzaniu. Ja sciągnąłem je nacinając wzdłuż małą kątówką. Różnica wymiarów jaką zmierzyłem to około 0,1mm, koło ma o tyle mniejszy otwór niż wynosi średnica zewn. wałka.
Robicie regulatory obr.silnika,lub ściemniacze światła, to unikajcie tyrystorów.Tyrystory zakłucają sieć, jak i urządzenia elektroniczne.(Sam się przekonałem). Triaki i wiele urządzeń jest w tej chwili dostępnych na rynku.Jest w czym wybierać.
Ściemniacze i regulatory obrotów robione są właśnie na triakach. Gdyby użyty był jeden tyrystor można by uzyskać tylko połowę mocy. Problemem jest sposób sterowania triakiem. W prostych sterownikach dla ograniczenia mocy stosuje się metodę (sterowanie fazowe) polegającą na włączaniu triaka w trakcie trwania kazdej połówki przebiegu sinusoidy, tym później im mniejsza moc ma być dostarczona do odbiornika. Powoduje to włączanie odbiornika w chwili występowania wysokiego napięcia co wywołuje przepływ dużego prądu i generuje zakłócenia. Lepszą metodą jest sterowanie grupowe. W tym rozwiązaniu odbiornik jest załączany zawsze przy przejściu przebiegu sinusoidy (napięcia) przez zero czyli włączany jest w chwili gdy nie ma napięcia (więc i prądu). Dlatego nie ma zakłóceń. Dla uzyskania regulacji zmienia się proporcje ilości przepuszczanych do odbiornika wzgledem blokowanych połówek sinusoidy. Dla przykładu aby uzyskać 20 procent mocy podaje się 20 połówek przebiegu prądu a kolejne 80 blokuje wyłączając triaka.
Można zastosować tyrystor włączając go "za" mostkiem prostowniczym, tak robiono kiedy triaki nie były jeszcze popularne. Z kolei żeby uniknąć zakłóceń stosuje się odpowiednie filtry (w tanich/źle zaprojektowanych urządzeniach są często nieobecne). Resztę filtruje indukcyjność silnika. Regulacja grupowa nadaje się w zasadzie tylko do urządzeń typu grzałki, w przypadku silników powodowałaby duże wibracje.
wystarczy zwykły regulator obrotów z allegro za niecałe 10 zł . ja dodałem jeszcze dwie diody led ..jedna mnie informuje że silnik jest podłaczony do sieci a druga że sie rozbiegał powyżej 12000 obr
To już przerabiałem ruclips.net/video/ZMFsreDFnGY/видео.html teoretycznie działa ale najgorsze że obroty cały czas spadają przy obciążeniu i trzeba je non stop korygować
@@taniemajsterkowanie możliwe ale przy mojej szlifierce taśmowej jest ok ! płynnie do potrzeb se ustawiam obroty w zalezności co szlifuje i jakim papierem . oczywiście zgadzam sie że tego rodzaju i mocy silnik nie we wszystkim jednako sie spisuje . zaleta jego jest tylko taka że to z odzysku ...
Witam Pana mam pytanie jako że zakupiłem taki sam u Pana kolory przewodów jak i na naklejce się zgadzają i mnie nie ale to nic. Problem jest że silnik jakby czkawkę ma gdy podepnę w sposób jak na filmie a gdy podepnę ten który Pan odizolował silnik wchodzi na najwyższe obroty i nie da się sterować nim potencjometrem jak zrobic by było ok? Ktoś z widzów miał podobny objaw i znalazł rozwiązanie? Na 2 silnikach z pralki to samo a są sprawne.
Mam dokładnie ten sam problem, próbowałem roznie podłączyć i nic z tego. Problemem jest to, ze jak urządzenie jest wyłączone, a podłączone do sieci, to caly czas jest napiecie na silniku (!), czyli na wyjściu regulatora. Zastanawiam sie, czy zastosowanie kondensatora do silnika wyeliminuje problem, bede próbować.
Przydało mnie się to Dziękuję. Właśnie do koła garncarskiego chce to zamontować. Czy ten regulator jest w wersji z płynną regulacją obrotów w niższym ich zakresie. Tak żeby obroty min.800 i max 2000. Na obudowie tego jest 400w czy jakby zastosować np 200w to mogło by to tak zadziałać? Jeszcze raz dzięki . Przydatny materiał.
@@jacekborowski3370witam, ale silnik uruchamia sie na ułamek sekundy po podłączeniu do sieci, bo na wyjściu regulatora jest napięcie (nawet jak jest wyłączony). Czy kondensator pomoze w takiej sytuacji?
Zależy jaki regulator jest w tej szlifierce - w niektórych tanich modelach opiera się to na regulacji samego napięcia przez co na niskich obrotach silnik nie ma zupełnie mocy.
Minęło sporo czasu od publikacji filmu ale może ktoś mi pomoże. Podłączyłem silnik od pralki (chyba Whirlpool) oraz użyty w filmie regulator. Zależy mi na bardzo niskich obrotach ale niestety moc silnika w takim wypadku drastycznie spada (mogę go zatrzymać palcami) a po pomiarach multimetrem wynika, że napięcie również jest niskie (ok.60V). Czy jest sposób aby zachować moc silnika i cieszyć się małymi obrotami? Z góry dziękuję za podpowiedzi.
Witam, mam podobny silnik, ale o mocy 420W. Mogę go użyć z prądniczką o mocy 400W bez ryzyka uszkodzenia silnika lub prądniczki ? Z góry dziękuję za odpowiedz.
Wszystko pięknie działa, jest płynna regulacja, jedyny mankament to start silnika z Max. obrotami na ułamek sekundy przy włączaniu bądź wyłączaniu pradniczki. Bez znaczenia w jakiej pozycji jest potencjometr. jakiś błąd podłączenia czy taki urok silnika ?
To prawda, napięciem, ale nie wiem dlaczego niby dokładność am być tylko +/-10%. Wszystko zależy od dobrania parametrów w regulatorze (w przypadku dokładności: głównie od jego wzmocnienia i pasma).
@@rekinek2043 Utrzymanie obrotów i siły to wcale nie jest błahostka przy niektórych zastosowaniach można to olać ale przy innych dyskwalifikuje takie rozwiązanie
Dzień dobry. Panie Pawle Kochany. Zachęcony Pańskim filmem postanowiłem przygotować sobie napęd do szlifierki taśmowej. W zasadzie działa, ale silnik po podłączeniu do gniazdka (regulator wyłączony) dramatycznie się wzbudza. Przy włączeniu regulatora również. Może jakaś rada? Film z czkającym silnikiem: ruclips.net/video/PRFZx7QJxCM/видео.html Pozdrawiam Piotr
@@jarekzaj26 Ciągle jest to samo. Na elektrodzie również nie nie potrafili mi pomóc twierdząc, że ten regulator nie jest to silników komutatorowych. Wymieniłem szczotki, ale to też nie pomogło. Silnik chodzi w szlifierce taśmowej i jak jest obciążony napiętą taśmą, to już nie czka tak spektakularnie.
Ale akurat ten zestaw jest do 400W bodajże ale na olx widziałem na układzie tda1085C www.olx.pl/oferta/regulator-obrotow-silnika-od-pralki-na-ukladzie-tda1085-c-CID628-IDFxvJD.html
Dokładny model to WELLING HSGK 1I - z tego co pamiętam moc 300 - 400 W w zależności od trybu pracy. Zasilany napięciem sieciowym 230V - resztę mogę sprawdzić gdy będę w warsztacie. Pozdrawiam
Ten regiulator z filmu ma 400W, z tego co pamiętam. Generalnie radziłbym stosować takie regulatory z zapasem szczególnie gdy chcemy stosować silnik do cięższych prac, gdyż może on wtedy osiągnąć swoją maksymalna moc przekraczającą możliwości sterownika
@@taniemajsterkowanie Wybacz źle napisałem pytanie chodziło mi oczywiście o maksymalne natężenie (A), którym można ten układ obciążyć przy 220V, silnik jest wysokoobrotowy, pewnie natężenie małe stąd moje pytanie czy te 400W wystarczy dla urządzeń zastosowania garażowego... . teoretycznie powinno być maksymalnie ok 1.5-2A. Stąd pytam co producent napisał. Bo to bardzo mało do zastosowań jeśli chciałbyś np zrobić na tym układzie jakąś polerkę...
Zakupiłem taki sam regulator i nie ma co go reklamować ponieważ po podłączeniu nie reagował wcale na włącznik i pokrętło. Tak jak by w ogóle go nie było silnik odrazu na wyłączonym regulatorze się uruchamiał. Chiński bubel 🫤
No a jak podłączyć silnik bezszczotkowy (YXT220-2b) bo taki posiadam do tego regulatora prędkości? Z silniczka wychodzą brązowy niebieski i czarny a z regulatora identycznego jak u Pana zostały mi zielony biały i czerwony.
CW ,CCW NIE DZIAŁA >Cześć Koledzy , zrobiłem na bazie tego sterownika ,,pralkę do czyszczenia baków motocyklowych w środku,, niestety zworka obrotów lewych , prawych nie działa . Zawsze sa prawe . Dlaczego tak może być ?
Ten układ nie reguluje prędkości przez zmianę częstotliwości, tylko napięcia (a więc i prądu). To jest silnik szeregowy i jego obroty nie zależą do częstotliwości. Napięcie zasilające silnik reguluje się pewnie przez regulację fazową triakiem. Poza tym proszę nie mówić że ten żółty (żółto-zielony) przewód to przewód masowy. To przewód ochronny.
Oglądałem ten regulator i slabe bebechy ma i 400W na papierze. Jesli ktos ma odrobine zaciecia mozna fajny zbudować samemu. wyjdzie 2x drozej ale sie nie spali. ruclips.net/video/yOo18O4I3Is/видео.html
www.ebay.co.uk/itm/400W-AC-220V-Motor-Speed-Controller-Pinpoint-Regulator-Controller-Forward-50Hz-/384118835066?_trksid=p2349624.m46890.l49286 Takie coś zamówiłem.
Zrobiłem według tej instrukcji, działa, będzie z tego mała szlifiereczka na pasy bezkońcowe 🙂 Dzięki bardzo!
Niezła cena, w sumie sam nigdy nie szukałem, bo przeglądając wszelkie poradniki na popularnym forum zaczynającym się na e, a kończącym na lektroda, tematy kończyły się na "musisz kupić falownik za 200zł".
Raczej falownik za 200 tutaj nic by nie dał;) Zresztą, ten typ silnika na napięciu stałym również działa dobrze.
Pomyliłeś kolego tematy na elektrodzie, nikt nie polecił falownika do silnika komutatorowego bo te stosuje się tylko w przypadku silników indukcyjnych asynchronicznych.
@@radosawwawrzyniak6454 synchronicznych raczej
Dokładnie takiej serii mi było trzeba.
Dziękuję za informację! Przydatne i w dobry sposób przygotowany materiał!
Genialne, tego mu trzeba było. Szkoda że Ali Ciebie jeszcze nie wspiera, ale to tylko kwestia czasu. Dziękuję
Dzięki 🙂
@@taniemajsterkowanie Witam czy długo czekałaś na przesyłkę , jaka forma płatności?
@@janpaklak5811 przesyłka okło 14 dni ( zapłaciłem kartą ) pozdrawiam
Drewienkiem panie, drewienkiem, szkoda palców. :D
Materiał ciekawy, dzięki.
Niedawno kupiłem taki regulator z wyświetlaczem obrotów. Radzę zajrzeć do środka obudowy. W moim triak był prawie odkręcony od radiatora. Oczywiście nie ma mowy o jakiejś paście przewodzącej ciepło. Jak mój gust ten radiator można nazwać atrapą. Wymieniłem na większy od karty graficznej, pasta, gwint i jest ok. Jeśli chodzi o obroty, to na bocznej ściance jest otwór do potencjometru i można nim ustawić maxa. Sprawdzajcie ten radiator bo mozna zrobić kopciucha....
...jak zawsze: ....super !!!...
Super robota ! Dziękuję Panu bardzo 👍
Kurcze , ciekawe podłączenie na te prądniczke, wlasnie chce tez tokarke z tego zrobić
W silniku szeregowym nie ma uzwojenia roboczego i pomocniczego. To co Pan zmierzył identyfikując kable to było znalezienie szeregowo połączonych uzwojeń stojana. Ciekawy materiał.
Fajny film. Warto zauważyć, że poza sterownikiem dobrze jest nabyć jakiś miernik prędkości obrotowej, bo wbrew pozorom łatwo jest uszkodzić silnik w czasie próbnego rozruchu.
W sterowniku przydała by się możliwość ustawienia maksymalnych i minimalnych obrotów.
Jest możliwość
Zwyklym palcem.Super.Pozdrawiam.
To znaczy że mogą wystąpić,inne palce jakieś NIEZWYKŁE.
Dziś też to robiłem bo ostatnio nie chciało mi działać, a wystarczyło zamienić przewód bo miałem problem, że silnik odpalał ale przerywał. Teraz śmiga pięknie.
Witam mam ten sam problem , jak podłączyć kable
Przydał by się pomiar miernikiem TRUE RMS. Przebiegi odkształcone które nie mają 50Hz "pokazują" jakieś głupoty na takich zwykłych miernikach.
ważne że projekt postępuje.
Bardzo dobre rozwiązanie mam taki jak ten poprzedni regulator ale widzę ze to jest to czego będę potrzebować do silnika 2KW
To jest tylko do 400 w, nie obrobi 2 kw.
Tak samo z tamtym tanim małym niby do 2kw, ale nie polecalbym...
@@RysiekM To znajdzie taki do 2 kW
Ten regulator nie zmienia prędkości obrotowej silników szczotkowych zmianą częstotliwości sieci elektrycznej.Do napędzania i regulacji obrotów w dużym zakresie stosuje się falowniki i silniki klatkowe asynchroniczne.
Po policzeniu koła pasowego w moim przypadku silnik dając wirowanie 1000 musiał kręcić się 16000 obr.
a przy 12 voltach przy szeregowym zasilaniu tego silnika, ten potencjometr będzie działał ?
Super teraz jest ok
Ciekawy materiał mam takie dwa silniki od pralek automatycznych jeden z nich użyć do zrobienia piły do cięcia paneli podłogowych.
Taki sterownik można wykorzystać do napędu zepsutej pralki. Będzie to działało podobnie na zasadzie pralki "Frania".
Poproszę schemat podłączenia tego silnika do prądu tak jak to było w pierwszym filmie. Dziękuję
Nie mogę się doczekać końcowego filmiku z tokarką - bo widziałem, że jest. Mam daleko idące plany z budową "rzeczy" z silnika od pralki ;] Twoje filmiki bardzo pomagają!
edit: O, NAC i Parkside mają te pasujące akku?
Czy tam jest jakaś przejściówka, której nie dostrzegam?
3:03 Nie jest regulowane napięcie a FAZA - to jest regulator FAZOWY, skutkiem ubocznym jest zmiana napięcia średniego a nie chwilowego .Miernik niestety prawdy nie pokazuje, uśrednia ten odkształcony od sinusoidy sygnał i sprawia wrażenie regulacji napięcia co z nią nie ma nic wspólnego. Można widzieć 100V na obciążeniu na mierniku a faktycznie w szczycie tego napięcia będzie 324V czyli pełne napięcie sieci (ale nie pełna moc). Jeśli już jakoś określić to urządzenie to bardziej jako regulator mocy dla obciążeń rezystancyjnych niż napięcia. Pozdrawiam
Dziękuję z merytoryczny komentarz 🙂 Pozdrawiam
U mnie jest czarny przewód zamiast drugiego niebieskiego. Czy mam go wpiąć jako ''niebieski''?
Superancko
S U P E R _ F I L M I K -DZIEKI -swietne filmiki swietne porady tylko glos fatalny ledwo co slychac-pozdrawiam
Co byś poradził w sprawie podłączenia starego silnika o małym zyżyciu Typ: OKC2-2/120K, prawdopodobnie pralki Polar. Silnik chcę wykorzystać do napędu z regulacją obrotów posuwu palnika wypalarki plazmowej, w tym obroty lewa/prawa
Problem z którym walczysz to typowe zachowanie silników szeregowych prądu stałego (którym w istocie ten silnik jest ..możesz spróbować na niskim napięciu DC 12-100v).Tego typu silniki musza pracować pod obciążeniem bo na luzie się rozbiegają. Jest jednak wyjście robiąc z tego silnika silnik bocznikowy czyli cewki magnesujące podłączyć na stałe do prądu stałego ( mostek graetza) ale o takim napięciu by prąd nie przekraczał prądu nominalnego 1-1,5 A).Wirnik (. doprowadzone do szczotek) zasilić też koniecznie prądem stałym o napięciu które przy nominalnym obciążeniu nie przekroczy prądu 1-1.5A. .Być może sprawdzi się ten wcześniejszy regulator ale z mostkiem g. na wyjściu).Silniki bocznikowe nie rozbiegają się, a przy pełnym namagnesowaniu stojana zmniejszysz obroty i zwiększysz moment obrotowy(siła) .Zyczę powodzenia.
Jest jakiś tutorial na ten temat?
Jako ciekawostkę powiem, że w Biedronce pojawiły się zestawy akcesoriów w wygodnych pudełkach z przegródkami. U mnie były cztery zestawy:
* Koszulki (kołki do betonu)
* Koszulki z wkrętami
* Gwoździe i wkręty do drewna
* Opaski , koszulki termokurczkiwe i elementy do organizowania kabli.
Dwa pierwsze są mało interesujące, ale zestaw z gwoździami i śrubami jest całkiem fajny. Zawiera po 6 rodzajów różnych rozmiarów wkrętów i gwoździ. Zestaw "elektryczny" jest też fajny bo jest masa elementów do układania i organizacji kabli. Są w nim nawet zestawy koszulek termokurczliwych, tak więc to chyba najbardziej przydatny zestaw.
Zestawy są w wygodnych i estetycznych walizeczkach, więc w przyszłości też mogą się przydać.
Wydaję mi się, że w filmie jest błąd. Powiedział Pan, że układ reguluje częstotliwość prądu, gdy obroty silnika spadają (11 minuta). Układ ten, zdaje się regulować napięcie zamiast częstotliwości. Pozdrawiam :)
Fajnie wykład ale mam pytanie czy można sterować silnikiem za pomocą układu karel y26/yoc z pralki beko bez programatora ?
Bardzo dobry kanał dla majsterkowiczów gratuluję pomysłu proszę o kontynuację serdecznie pozdrawiam mam pytanie czy silnik od pralki można zaadaptować do wirówki do miodu 😀😀😃
Myślę że tak - kwestia tylko odpowiedniej regulacji obrotów poprzez sterownik ewentualnie zastosowanie przekładni pasowej ( nie znam się na pszczelarstwie i nie wiem jaki obroty są najlepsze do tego typu zadań :) ) Pozdrawiam
Dziękuję za odpowiedź wirówka potrzebuje regulowanych obrotów od powolnego startu do szybkich na tyle aby miód był wyrzucony siłą odśrodkową z plastra myślę że z tym modułem jest to możliwe dzięki pozdrawiam serdecznie
A jak tu działa zmiana kierunku obrotów którą sterownik niby obsługuje?
Witam, Nie znam się na takiej elektryce akurat jeżeli jest więcej niż trzy kable do silnika to już mam problem i w związku z tym mam pytanie czy ten regulator obrotów da się w jakikolwiek sposób podłączyć do na przykład urządzenia które ma trzy kable w którym jedno jest uziemieniem? Czekam na odpowiedź Pozdrawiam Marek
Czy można by było użyć tego całego projektu jako szlifierka stołowa ? Była by mocna?
Myślę że tak ( moc ok 300W ) tylko trzeba pamiętać o osłonach jeżeli miałby to być kamień szlifierski.
Pamiętaj że tarcze mają określone obroty maksymalne. Żebyś nie przesadził bo będzie źle
@@szpieg49 dzięki za podpowiedź👍bo o tym nawet nie myślałem
Ile wyniosło cło i vat dzięki.
Witam .Pytanie jak podłączyc taki regulator do zwykłego silnika gdzie są tylko 3 przewody
Proszę rozszerzenie tematu o wykorzystanie tego regulatora do silników bezszczotkowych , czy też bez prądniczki tachometrycznej. I jeszcze jedno ,do czego przewidział producent podłączenie tego nie wykorzystanego przewodu?
Myślę że jakbyś słuchał że zrozumieniem to bys wiedział
A gdyby zastosować falownik fo zasilania? Chodzi o to że napięcie zasilające jest normalne a zmieniamy częstotliwość?
To w przypadku gdyby był to silnik indukcyjny, tutaj nie potrzeba.
@@iaaqob8318 Jak by się to zachowywało, tak w praktyce. Czy początkowo rosły by obroty?
@@plelektryk Ten wzrost obrotów to wina fabrycznego zestrojenia regulatora, to samo widać przy zmianach obciążenia silnika. Żeby zniwelować ten efekt należało by pogrzebać w wnętrznościach regulatora.
Gdyby podłączyć falownik z wejściem na tachoprądnicę i wyregulować parametry to utrzymywał by obroty jak należy, ale z takim silnikiem to kompletnie nietrafiony pomysł i mając falownik lepiej zastosować zwykły indukcyjny :P
@@iaaqob8318 Witaj mam pytanie posiadam silnik indukcyjny od pralki automatycznej firmy Welling. Podłączony tz na krótko mocno się grzeję potrzebuję regulatora i falownika aby wyeliminować nadmierne nagrzewanie mojego silnika? jak masz jakieś info proszę podaj mi dzięki pozdrawiam.
@@radek50 One tak mają, będą się grzać bo nie są przeznaczone do pracy ciągłej i maja niską sprawność. Można go zasilić nieco obniżonym napięciem ale straci trochę mocy. Mi by się nie chciało w to bawić, poszukał bym normalnego używanego silnika.
Regulator obrotów zda egzamin w połączeniu z silnikiem indukcyjnym i kondensatorem?
Witam serdecznie ja mam silnik od pralki bosch silnik posiada 8 pinów pomoże Pan jak mogę podpiąc ten regulator do niego pozdrawiam serdecznie
ten regulator obrotow dziala z silnikiem nie nadaje sie do zadnej maszyny typu mini tokarka ,szlifierka ,itp , bo po ustawieniu na jakas wartosci obrotow dostanie lekki opor to calkowicie przestaje reagowac na regulator i zaczyna chodzic na maxymalnych obrotach i zeby go zatrzymac trzeba wylaczyc zasilanie dochodzace do regulatora bo nawet wylacznik w regulatorze przestaje reagowac ,po odcieciu zasilania i ponownym wlaczeniu regulator dziala dalej do puki nie przekroczymy tego oporu i tak w kolko ,mysle ze problem tkwi w tym ze silnik pralki ma okolo 300w regulator ma 400w i w momecie obciazenia przekraczamy wartosc 400w i regulator przestaje reagowac i daje maksymalne obroty
Czy takie sterowanie zadziała na silniku inwerterowym?
Fajny kanał leci sub ☺
ten sterownik niejest przypadkiem na triaku i diaku + 2 kondensatory i rezystory radiator ?
mam taki regulator z tacho -ale chcialbym zmienic kierunek obrotow silnika -pomozesz?
Witam mam mieszarki do betonu
1100W
750obr.
Silnik szczotkowy
Czy jest jakaś możliwość zmniejszenia obrotów do 100 na min. bez zastosowania reduktora
A jak podłączyć ten silnik na 400 obrotów?
Witam
Posiada Pan material jak na przyklad odkrecic to male kolo pasowe od tego silnika i na przyklad zamontowac kolo pasowe od alternatora 5 rowkowe uprosciloby to zastosowanie silnika i paska do niego? poza tym swietny material, pozdrawiam.
Niestety nie próbowałem tego robić - zostawiłem to oryginalne i narazie działa ruclips.net/video/UJH1u6efP7Y/видео.html 😉 Myślałem o tym samym co Pan, ale raz że to kółko jest prawdopodobnie nie demontowalne ( przynajmniej w cywilizowany sposób 😉) a po drugie to małe ma plusy ze względu na wysokie obroty silnika, oraz łatwą dostępność pasujących do niego pasków. Pozdrawiam 🙂
To koło jest na wcisk założone. I najpewniej także po nagrzaniu. Ja sciągnąłem je nacinając wzdłuż małą kątówką. Różnica wymiarów jaką zmierzyłem to około 0,1mm, koło ma o tyle mniejszy otwór niż wynosi średnica zewn. wałka.
Może trochę nie w temacie, ale czy ma Pan jakiś pomysł na wykorzystanie silnika z dmuchawy do liści :) ?
Ja używam od lat ściemniacza do żarówek i działa znakomicie
A sciemniacz założony na zasilaniu?
Ściemniacze działa, ale nie ma stabilizacji obrotów :)
Robicie regulatory obr.silnika,lub ściemniacze światła, to unikajcie tyrystorów.Tyrystory zakłucają sieć, jak i urządzenia elektroniczne.(Sam się przekonałem). Triaki i wiele urządzeń jest w tej chwili dostępnych na rynku.Jest w czym wybierać.
Ściemniacze i regulatory obrotów robione są właśnie na triakach. Gdyby użyty był jeden tyrystor można by uzyskać tylko połowę mocy. Problemem jest sposób sterowania triakiem. W prostych sterownikach dla ograniczenia mocy stosuje się metodę (sterowanie fazowe) polegającą na włączaniu triaka w trakcie trwania kazdej połówki przebiegu sinusoidy, tym później im mniejsza moc ma być dostarczona do odbiornika. Powoduje to włączanie odbiornika w chwili występowania wysokiego napięcia co wywołuje przepływ dużego prądu i generuje zakłócenia. Lepszą metodą jest sterowanie grupowe. W tym rozwiązaniu odbiornik jest załączany zawsze przy przejściu przebiegu sinusoidy (napięcia) przez zero czyli włączany jest w chwili gdy nie ma napięcia (więc i prądu). Dlatego nie ma zakłóceń. Dla uzyskania regulacji zmienia się proporcje ilości przepuszczanych do odbiornika wzgledem blokowanych połówek sinusoidy. Dla przykładu aby uzyskać 20 procent mocy podaje się 20 połówek przebiegu prądu a kolejne 80 blokuje wyłączając triaka.
Można zastosować tyrystor włączając go "za" mostkiem prostowniczym, tak robiono kiedy triaki nie były jeszcze popularne. Z kolei żeby uniknąć zakłóceń stosuje się odpowiednie filtry (w tanich/źle zaprojektowanych urządzeniach są często nieobecne). Resztę filtruje indukcyjność silnika.
Regulacja grupowa nadaje się w zasadzie tylko do urządzeń typu grzałki, w przypadku silników powodowałaby duże wibracje.
wystarczy zwykły regulator obrotów z allegro za niecałe 10 zł . ja dodałem jeszcze dwie diody led ..jedna mnie informuje że silnik jest podłaczony do sieci a druga że sie rozbiegał powyżej 12000 obr
To już przerabiałem ruclips.net/video/ZMFsreDFnGY/видео.html teoretycznie działa ale najgorsze że obroty cały czas spadają przy obciążeniu i trzeba je non stop korygować
@@taniemajsterkowanie możliwe ale przy mojej szlifierce taśmowej jest ok ! płynnie do potrzeb se ustawiam obroty w zalezności co szlifuje i jakim papierem . oczywiście zgadzam sie że tego rodzaju i mocy silnik nie we wszystkim jednako sie spisuje . zaleta jego jest tylko taka że to z odzysku ...
Witam Pana mam pytanie jako że zakupiłem taki sam u Pana kolory przewodów jak i na naklejce się zgadzają i mnie nie ale to nic. Problem jest że silnik jakby czkawkę ma gdy podepnę w sposób jak na filmie a gdy podepnę ten który Pan odizolował silnik wchodzi na najwyższe obroty i nie da się sterować nim potencjometrem jak zrobic by było ok?
Ktoś z widzów miał podobny objaw i znalazł rozwiązanie? Na 2 silnikach z pralki to samo a są sprawne.
Mam dokładnie ten sam problem, próbowałem roznie podłączyć i nic z tego. Problemem jest to, ze jak urządzenie jest wyłączone, a podłączone do sieci, to caly czas jest napiecie na silniku (!), czyli na wyjściu regulatora. Zastanawiam sie, czy zastosowanie kondensatora do silnika wyeliminuje problem, bede próbować.
@@rekinov2009 ten sterownik nie nadaje się do silników szczotkowych bardziej do inwerterowych
tanie majsterkowanie proszę mi doradzić jaki regulator obrotów zainstalować - posiadam silnik indukcyjny od pralki automatycznej Welling pozdrawiam.
Silnika indukcyjnego niestety nie podłączałem nigdy więc przykro mi ale nie pomogę zbytnio 🙄
@@taniemajsterkowanie Dziękuję za info będę szukał eksperta, który byłby w stanie pomóc mi w doborze regulatora pozdrawiam.
Maszp oryginalny regulator? @@radek50
Przydało mnie się to
Dziękuję.
Właśnie do koła garncarskiego chce to zamontować.
Czy ten regulator jest w wersji z płynną regulacją obrotów w niższym ich zakresie. Tak żeby obroty min.800 i max 2000. Na obudowie tego jest 400w czy jakby zastosować np 200w to mogło by to tak zadziałać?
Jeszcze raz dzięki . Przydatny materiał.
Temat stary ale mam pytanko. Czy nie powinien być podpięty kondensator do silnika? Dodam że jestem nowy w tym temacie a to jest pytanie pozdrawiam.
Nie,to jest silnik szczotkowy szeregowy do którego nie trzeba stosować systemu rozruchowego.
@@jacekborowski3370witam, ale silnik uruchamia sie na ułamek sekundy po podłączeniu do sieci, bo na wyjściu regulatora jest napięcie (nawet jak jest wyłączony). Czy kondensator pomoze w takiej sytuacji?
Mam silnik od pralki bosch. 470W / 13000 rpm. Którą prądniczkę kupić 400w czy 500w. ???
500 -powinna mieć trochę zapasu 🙂
Witam
Czy silnik przy starcie na większych obrotach zrywa czy ma powolny start?
Jedno pytanie może głupie może nie
Czy można zastosować regulator z szlifierki kątowej?
Zależy jaki regulator jest w tej szlifierce - w niektórych tanich modelach opiera się to na regulacji samego napięcia przez co na niskich obrotach silnik nie ma zupełnie mocy.
Minęło sporo czasu od publikacji filmu ale może ktoś mi pomoże.
Podłączyłem silnik od pralki (chyba Whirlpool) oraz użyty w filmie regulator. Zależy mi na bardzo niskich obrotach ale niestety moc silnika w takim wypadku drastycznie spada (mogę go zatrzymać palcami) a po pomiarach multimetrem wynika, że napięcie również jest niskie (ok.60V). Czy jest sposób aby zachować moc silnika i cieszyć się małymi obrotami?
Z góry dziękuję za podpowiedzi.
Ile uzwojeń ma silnik?
Witam,
mam podobny silnik, ale o mocy 420W. Mogę go użyć z prądniczką o mocy 400W bez ryzyka uszkodzenia silnika lub prądniczki ?
Z góry dziękuję za odpowiedz.
Raczej powinno wytrzymać - aczkolwiek starałabym się pracować takim silnikiem unikając maksymalnych obciążeń.
Wszystko pięknie działa, jest płynna regulacja, jedyny mankament to start silnika z Max. obrotami na ułamek sekundy przy włączaniu bądź wyłączaniu pradniczki. Bez znaczenia w jakiej pozycji jest potencjometr. jakiś błąd podłączenia czy taki urok silnika ?
@@meffi1008poradziles sobie z tym uruchamianiem na ulamek sekundy?
To jest regulacja napięciem a nie częstotliwością w dodatku z jedną pętlą pomiarową co daje + - 10% max dokładność na polowe zakresu
To prawda, napięciem, ale nie wiem dlaczego niby dokładność am być tylko +/-10%. Wszystko zależy od dobrania parametrów w regulatorze (w przypadku dokładności: głównie od jego wzmocnienia i pasma).
Ale działa i do nie ciężkich prac garażowych się nadaje nie wiem czemu tacy hejterzy przyczepiają się do takich błahostek😤
@@rekinek2043 Utrzymanie obrotów i siły to wcale nie jest błahostka przy niektórych zastosowaniach można to olać ale przy innych dyskwalifikuje takie rozwiązanie
No teraz to możnaby wykorzystać ten silnik do napędu samochodu elektrycznego 😜😜😜
Byleby nie takiego zapalnego jak to mają w zwyczaju dzisiaj projektować ;)
Dzień dobry.
Panie Pawle Kochany.
Zachęcony Pańskim filmem postanowiłem przygotować sobie napęd do szlifierki taśmowej.
W zasadzie działa, ale silnik po podłączeniu do gniazdka (regulator wyłączony) dramatycznie się wzbudza. Przy włączeniu regulatora również.
Może jakaś rada?
Film z czkającym silnikiem: ruclips.net/video/PRFZx7QJxCM/видео.html
Pozdrawiam
Piotr
Witam, mam to samo. Znalazłeś przyczynę. Może tanie majsterkowanie coś doradzi?
@@jarekzaj26 Ciągle jest to samo. Na elektrodzie również nie nie potrafili mi pomóc twierdząc, że ten regulator nie jest to silników komutatorowych. Wymieniłem szczotki, ale to też nie pomogło. Silnik chodzi w szlifierce taśmowej i jak jest obciążony napiętą taśmą, to już nie czka tak spektakularnie.
@@kersksur Ok, dzięki. Popytam jeszcze na filmikach z za wschodniej granicy.
@@jarekzaj26czy udało Ci się rozwiązać problem wzbudzania?
@@serwatkiewicz Nie, nie udało się rozwiązać problemu. Przyzwyczaiłem się już do tego czkania.
Witam chciałabym ten regulator podłączyć do szlifierki na kamień tylko nie wiem jak może jakaś podpowiedź pozdrawiam
Cieżko powiedzieć nie widząc jak wygląda okablowanie silnika ( ewentualnie podeślij proszę jakieś zdjęcie na maila )
UWAŻAJ z prędkościami bo kamienie mają określone obroty
Jak przesadzisz to możesz oberwać kawałkiem kamienia szlifierskiego
@Kamień Kamiński
Witam czy mogę tym zestawem zastąpić silnik szczotkowy od grubościówki o mocy 1500W . Einhell TC-SP 204
Można tylko musi być dołożona prądnicka tacho bo to ona daje sygnał że silnik zwalnia 👍🙂
Ale akurat ten zestaw jest do 400W bodajże ale na olx widziałem na układzie tda1085C www.olx.pl/oferta/regulator-obrotow-silnika-od-pralki-na-ukladzie-tda1085-c-CID628-IDFxvJD.html
Jaki to silnik ile watt ile amper ile volt ile Hz. To urządzenie jest doax chyba 400 Wat . A silniki są różne . Jaki typ silnika .
Dokładny model to WELLING HSGK 1I - z tego co pamiętam moc 300 - 400 W w zależności od trybu pracy. Zasilany napięciem sieciowym 230V - resztę mogę sprawdzić gdy będę w warsztacie. Pozdrawiam
@@taniemajsterkowanie spoko już postudiowałem . Są różne silniki jakiś znalazłem do 400 watt z pralki canddy
Czy taki regulator o mocy 500w mogę podłączyć pod silnik 600w
Ten regiulator z filmu ma 400W, z tego co pamiętam. Generalnie radziłbym stosować takie regulatory z zapasem szczególnie gdy chcemy stosować silnik do cięższych prac, gdyż może on wtedy osiągnąć swoją maksymalna moc przekraczającą możliwości sterownika
Jakie jest maksymalne obciążenie prądowego tego urządzenia. Producent nie napisał na stronie chińskiego portalu.
400W
@@taniemajsterkowanie Wybacz źle napisałem pytanie chodziło mi oczywiście o maksymalne natężenie (A), którym można ten układ obciążyć przy 220V, silnik jest wysokoobrotowy, pewnie natężenie małe stąd moje pytanie czy te 400W wystarczy dla urządzeń zastosowania garażowego... . teoretycznie powinno być maksymalnie ok 1.5-2A. Stąd pytam co producent napisał. Bo to bardzo mało do zastosowań jeśli chciałbyś np zrobić na tym układzie jakąś polerkę...
Mam taki silnik. Da się zrobić z tego piłę? Może temat na jakiś film ?
Matthias Wandel budował kilka urządzeń stolarskich bazując na silnikach z pralek i nie tylko.
Tylko uważaj żebyś se nic nie zrobił bo czasami chwila nieuwagi i może polecieć konczyna nie daj Bóg
Baterie parkside plasują do nac bez przeróbek?
Trzeba przerobić minimalnie gniazdo w urządzeniu - pokaże to za jakiś czas na kanale 🙂
@@taniemajsterkowanie - czekam na linka i z góry dzięki.
można nimi zasilać nawet einhela trzeba tylko zmienić biegunowość
Pokarz jak podłonczyci silnik od pralki elektrolux
Wysokie napięcie (WN) jest powyżej 20kV... 230V to jest najniższe napięcie (nN).
nie oczekuj od amatora poprawnego nazewnictwa tu jest wiele błedow !
Skrót myślowy. Napięcie niebezpieczne w odróżnieniu do napięcia bezpiecznego
Panie dawaj Pan odcinek jak zrobić zgrzewarke z mikrofali bo są tylko po angielsku A mi się nie chce motac z translatorem:p
1 cz. 2 cz. 3 cz...
Trylogia o elektrycznosci...
Jeszcze lepszy byłby falownik bo on zmienia częstotliwość Hz a nie napięcie V
Ciekawy sterownik na Mosfecie i Arduino można zobaczyć na kanale Post Apocalyptic Inventor
ten silnik pracuje tak samo na prąd stały jak zmienny, częstotliwość nie ma dla niego znaczenia a napięcie skuteczne zasilania.
układ reguluje napięcie skuteczne (wypełnienie) a nie częstotliwość!
Komutatorowy to by i na stałym pracował :)
Tyrystory zakłócają częstotliwość sieci.Szczególnie urządzenia elektroniczne i elektryczne.
Pomylił z falownikiem.
Zakupiłem taki sam regulator i nie ma co go reklamować ponieważ po podłączeniu nie reagował wcale na włącznik i pokrętło. Tak jak by w ogóle go nie było silnik odrazu na wyłączonym regulatorze się uruchamiał. Chiński bubel 🫤
Na wyjsciu jest napięcie, czy jest włączony regulator czy nie.
No a jak podłączyć silnik bezszczotkowy (YXT220-2b) bo taki posiadam do tego regulatora prędkości? Z silniczka wychodzą brązowy niebieski i czarny a z regulatora identycznego jak u Pana zostały mi zielony biały i czerwony.
nie wolno podłaczac 3 fazowych
👍
Jak spadają obroty zwiększa się napięcie nie częstotliwość!!!
Czy masz pomysł jak sterować silnikiem bezszczotkowym od pralki inwerterowej?
Tutaj tylko falownikiem, można próbować wykorzystać z tej samej pralki.
Wysokie napięcie.... 🤯
CW ,CCW NIE DZIAŁA >Cześć Koledzy , zrobiłem na bazie tego sterownika ,,pralkę do czyszczenia baków motocyklowych w środku,, niestety zworka obrotów lewych , prawych nie działa . Zawsze sa prawe . Dlaczego tak może być ?
Z tylu widze narzedzia z Lidla i Biedronki . .
Żenada :)
Ten układ nie reguluje prędkości przez zmianę częstotliwości, tylko napięcia (a więc i prądu). To jest silnik szeregowy i jego obroty nie zależą do częstotliwości. Napięcie zasilające silnik reguluje się pewnie przez regulację fazową triakiem. Poza tym proszę nie mówić że ten żółty (żółto-zielony) przewód to przewód masowy. To przewód ochronny.
jaki koszt takiego regulatora?
Około 40-45 zł trzeba poszukać bo bywają te same urządzenia sprzedawane dużo drożej😉
A gdzie takiego szukać?
@@marekreszka1896 Na torgu u Alojza
Badzo cenny materiał.
Do tego regulatora prędkosci dołożyłbym przełącznik trójpozycyjny dla zmiany obrotów.
Wszelkie prace z elektryka,a nie z elektronika . . Tu widac prace z elektryka
Sterowanie jest elektroniczne :P
Oglądałem ten regulator i slabe bebechy ma i 400W na papierze. Jesli ktos ma odrobine zaciecia mozna fajny zbudować samemu. wyjdzie 2x drozej ale sie nie spali. ruclips.net/video/yOo18O4I3Is/видео.html
www.ebay.co.uk/itm/400W-AC-220V-Motor-Speed-Controller-Pinpoint-Regulator-Controller-Forward-50Hz-/384118835066?_trksid=p2349624.m46890.l49286 Takie coś zamówiłem.