Teraz mam rower z baranem i oponami 29x2.1 i muszę przyznać, że bardzo polubiłem taką kombinację :) Chociaż do typowego gravela to trochę overkill. Imho złoty środek do roweru który ma służyć "do wszystkiego po trochu" i bez sportowej napinki, to rozmiar 45c z bieżnikiem smi-slick. Opona na tyle szeroka, że daje możliwość jazdy z miarę niskim ciśnieniem poza asflatem, nie tonie w błocie i od biedy pojedzie nawet po piachu (jeśli nie będzie za głęboki). Ale przy tym jeszcze nie jest na tyle szeroka, żeby wyraźnie spowalniać na asflacie. Jedyny problem jest taki, że nie każdy gravel zmieści taką oponę.
Dlatego nadal używam roweru typu MTB...XC są fajne opony o sporej szerokości z niskim bieżnikiem a wszystko się mieści w ramie. Napęd zastosowany to 3x9 z "dużym" blatem przednim 40T. Więc jako rower turystyczny/wyprawowy jest git. Kombinuje teraz żeby zamienić widelec amortyzujący na sztywny.
Mam gravela i kombinowałem anwet zoponami szosowy i ta zasada najszersze możliwe się u mnie też sprawdziła. Opony to indywidualny wybór. Trzeba sprawdzić kilka modeli by wiedzieć czego się chce. W gravelu mam 40c z bardzo drobnym bieżnikiem. Na szustry super, na asfalcie to czą się bardzo lekko ale w piasku czy błocie zaczynają tańczyć.
Temat ważny, ale bardziej w kwestii trakcji. Szybkość jazdy na gravelu mniej istotna, chyba że się ścigasz. A kurtka ładnie wygląda, nie wiedziałem, że takie szyją z dwukierunkowym zamkiem. Ostatnio powiedzieli mi, że nie będą już dostępne. Chyba niewiedzą co mówią.
Przy wybieraniu jak najszerszej opony, warto wziąć rzeczywisty rozmiar opony na obręczy. Na obręczy 24 mm 40 mm Tufo Gravel Speedero mają 43 mm. Na obręczy 23 mm, 35 mm Panaracery Gravelking SK mają 37 mm. Jak miejsca jest styk, to się można zdziwić nie tylko z powodu bieżnika. Ja tak miałem w jednym rowerze, producent wstawił 40 mm, a po czasie okazało się, że opona w dolnych widełkach starła lakier do gołego metalu.
Potwierdzam.U mnie na obręczy szer. wewnętrzna 24mm Tufo Thundero ma prawie 45 mm. Można się czasem zdziwić jak producent poda, że wchodzi max 45mm. Zamawiasz oponę np.45mm, a ona na obręczy może mieć 49mm i jest zonk.
Też mam 35 i uważam że są super na asfalt i ubity gravel. Mój problem polega na tym że są łyse bez żadnego bieżnika. Zastanawiam się nad jakimiś 35 z lekkim bieżnikiem. Choć z drugiej strony się zastanawiam czy ten bieżnik to nie jakaś ściema bo przy 35 i tak nie przejadę z bieżnikiem tam gdzie teraz nie przejadę na łysych... np jak jest moment luźniejszego piasku. Pozdro
Byłem zwolennikiem do szosy 23C. Obecnie użytkuję 32c slicki i nie wierzę jak ogromnie wzrósł komfort, zniknęły bóle nadgarstków, mogę lepiej się czując jechać dalej, bo ewentualny brak powera najmniej mi dokuczał akurat przy jeździe, na słabej jakości asfalcie widzę szybszą jazdę. Po dobrym asfalcie nie zauważyłem różnicy - ta na pewno jest na niekorzyść tak szerokiej opony, ale jest zbyt mała bym ją zauważył, a zalety wcześniej wymienione odczułem od razu.
Mam Focusa Atlas 6.7 i jest w nim świetne że przyjmuje oponę 50c i ma jeszcze miejsce. Wrzucam w niego 35 i śmigam po szosie. Pełny uniwersal, taki jaki ma być :)
Kompletnie nie zgadzam się z tezą, że w gravelu trzeba pchać najszerszą oponę jaka wlezie. Przecież po to wybiera się gravela, a nie mtb żeby było, lżej i szybciej. Mój gravel mieści 47mki. Tzn mam takie wsadzać, żeby robić z niego pół mtb? Te szerokie 45 mm kapcie w gravelach i do tego coraz częściej jakaś amortyzacja to dla mnie zaprzeczenie istoty gravela. Gravel to prostota i szybkość. On ma być znacząco szybszy od mtb na asfalcie i tylko nieco wolniejszy od szosy. To nie jest rower do regularnej jazdy w terenie. To nie mtb. Gravel to rower do jazdy mieszanej, gdzie asfalt przeważa lub stanowi przynajmniej 50% udziału.. Reszta to inne drogi o różnej nawierzchni. Gravel jest po to żeby robić długie dystanse, ale nie martwić się o nawierzchnię drogi. I w takim zastosowaniu gravel jest niezastąpiony. Wg mnie w gravelu najbardziej optymalna szerokość opony to 35-40 mm. Przy szerszych gravel nawet wyglądać zaczyna głupio. Ja mam 35 mm, pompuję do 5 barów i latam po różnego rodzaju drogach, ścieżkach, szutrach bez żadnego problemu. A na asfalcie jest szybko prawie jak na szosie. I dla mnie jest to szerokośc optymalna. Może kiedys spróbuję 38 mm, ale nie szerszej. Od lat jeżdżę na sztywniakach i nauczyłem się podnosić tyłek kiedy trzeba i uginać łokcie. To jest też dobra amortyzacja. Owszem są tacy dla których jazda bez amora po mieście to masochizm, a po lesie jeździliby najchętniej fulem, ale ja tego nigdy nie zrozumiem. Zresztą każdy niech robi jak chce.
Testowałem różne szerokości opon w gravelu - 37,40,42,44 a nawet 47c. 35c i 5 barów to na dobrej jakości asfalt ale do lasu to masochizm. Wszelkie wibracje, nierówności będą Cię mocno zwalniać a o jakimkolwiek komforcie to po prostu zapomnij. Paradoksalnie szybciej i o wiele bardziej komfortowo będzie na np 44c z ciśnieniem ~2 bar. Szersze opony wcale nie muszą być wolniejsze czy cięższe. Ja aktualnie śmigam na tufo thundero hd 44 i są szybsze niż te 37c które miałem i nie zamulają jak wiekszość opon na niższym ciśnieniu. Btw gravela każdy sobie użytkuje jak uważa więc nie pisz że jest głównie na asfalt.. ja np śmigam nim głównie po lesie i szuterkach a mam też mtb..
Mam opony 35 i 47, wezsze nadają się na asfalt i wszystko co jest ubite i twarde, szersze są wolniejsze na asfalcie za to komfort i bezpieczeństwo jazdy nieporównywalne jeśli chodzi o teren, lasy, korzenie i ogólnie wertepy, myślę że optimum to przedzial 40-45
Podobnie jak w Schwalbe Smart Sam. 42C ma tak naprawdę 44mm, a 45C ma 47mm. W moim Ragu wchodzi 45mm, więc dobrze, że zaznaczyli to w opisie opony, bo bym się wpakował na mieliznę.
Ja do gravela mam dwa komplety kół. Jeden typowy na szutry - przód 40mm, tył 50 mm. A drugi to komplet na szosę - 25 mm. W reklamach twierdzą że karbonowa rama tłumi drgania, ale IHMO to marketingowy bełkot. Na kołach szosowych telepie tak samo jak i na aluminiowej i karbonowej szosie. 8:16 "dzięki za ten filmik" - ale to Ty dzwonisz ;]
@@Hoopi87 ja wożę sporo szpeju na tyle, na wyprawach, i sam nie należę do najlżejszych (ponad 80 kg). Większa objętość koła to mniejsze prawdopodobieństwo kapcia. Łatwiej po piachu i szutrach jechać. A tylne koło w znacznie mniejszym stopniu odpowiada za opór aerodynamiczny więc dużo nie tracę.
@@warschaumitdemfahrrad2857 pięknie dziękuję! Zatem nie ma większego zastosowania taki myk na moich ultrapojeżdżawkach. Jeżdżę zawsze na lekko a zegar pokazuje poniżej 80 kg ;)
w mojej szosie wymieniłem oponę 23 na 28. Nowa ma dość gruby bieżnik. Okazało sie, ze na boki jest jeszcze spory zapas, ale do góry (szczeki hamulca) jest już na styk. Czyli to mechanizm hamulca wyznacza limit. Przy tarczówkach to ograniczenie nie wystąpi. Na szczęście obciera tylko wtedy, gdybym pompował bardzo wysokim ciśnieniem.
@@kisielekrlz - Mój hamulec ma taka dźwigienkę, która otwiera szczeki do pozycji serwisowej. Można jeszcze nieco poluzować linke na śrubie regulacyjnej. Do wymiany dętki i tak spuszcza sie powietrze, wiec tu nie będzie żadnego problemu.
@@Bigos12 też mam taką dźwigienkę ale przy oponach 25 kiedy jest otwarta i tak nie ma za dużo miejsca i przy 28 problem byłby kiedy dętka jest napomowana
To jest istotne :) Dla mnie temat ciekawy bo ja nie wiem czy kupić koło szosowe czy gravelowe. Marzy mi się kółko GIANTA SLR 60stożek ( 22węwnętrzna), można niby pojechać na 40 łatwo. Druga opcja coś typu Evanlite New DISC 35 albo ich Road 50 i tam chyba 40 też idzie ubić. Lub zostać na 650x47 tylko że karbon :). Orientujecie się może ile mniej więcej szybciej się pojedzie przy tej samej mocy na 700x38 zamiast 650x47? Będzie z 2km/h? Czy raczej bliżej 1?
Mój pierwszy gravel i postawiłem na 38 , uzytkuje go po słabej jakości asfalcie, ścieżkach rowerowych (często zabrudzone, błoto, gałęzie), leśne ścieżki i w miarę równe polne drogi. Road ++.
Różnice w oporach toczenia są na tyle znaczące, że teza że im szersza opona tym lepsza nie jest prawdziwa. Mierzyłem za pomocą pomiaru mocy pod rząd Tufo Swampero 40c i GravelKing SK 43c. Różnice są mocno odczuwalne na korzyść Tufo. Są lżejsze 50g, ale różnica w mocy na odcinku płaskim była ponad 20W. Jak masz czas i jedziesz sam to spoko, ale jak się z kolegami wybierzesz i oni będą jechać na 38c, a ty na 45c to jestem przekonany że zmęczenie będzie dużo większe niż u kolegów.
Hm ale jaki sens ma mierzenie dwóch różnych modeli opon, z inną mieszanką gumy, oplotem i bieżnikiem i konstatacja, że różnica wzięła się tylko z tego, że jedna jest 3 mm węższa?:>
Zdjąłem cinturato velo 32c które dużo przeżyły i założyłem 38mm pathfinder sport(troche ciężkie) i jest o wiele wygodniej, ale ciężej wyciśnać prędkośći powyżej 33km/h w moim przypadku. Cięższe opony bardzo czuć w nogach. Jak założę 45mm to już kolana mnie bolą, ale te opony zostawię na zimę.Co do cinturato velo 32c to zdjęcie tych opon z obręczy tubeless to istny koszmar.
Janku, czy dobrze widzę, że film nagrywałeś iPhonem na gimbalu? Jesli tak, do czego go zamontowałeś? Wciąż walczę z ustawieniami w gopro9 i dostaję już białej gorączki, może to będzie rozwiązanie moich problemów?
Problem z serii: co zrobić, żeby było dobrze ;) Ja np. jeżdżę szosówką na oponach 25C, które są dla mnie optymalne, a kolega na 28C, które wg niego są w sam raz. Dla każdego coś miłego ;)
Czy zakładanie opon 40c z agresywnym bieżnikiem na zawody typu ultra (z punktu widzenia amatora, daleko od podium) to przesada przy trasach szutrowo-polno-leśnych? Tzn. czy dużo się traci na "ubitym" względem opon z drobniejszym bieżnikiem i czy warto ryzykować słabą trakcję na trudniejszych odcinkach?
Wiem, temat stary, ale patrząc na to jak wyglądają nasze ultra maratony gravelowe, to zakładałbym najbardziej agresywne, jakie się da. To co inni zyskają na jakichś prostych odcinkach asfaltowych, to z nawiązką odrobisz w terenie. Takie jest moje zdanie :). A nawet jeśli nie chcesz się ścigać z innymi, to już dla samej możliwości ukończenia takiego maratonu, wybrałbym takie właśnie opony.
Hej 122 kg :) - 190cm wzrostu - rower gravel - idea : kupie grawela by mnie uciągną:) ale mnie ciągnie na szosę... I z tego gravela oponki zmienione na continental contact speed szerokość 42 - i jeżdżę nim po szosie - duża strata jest między opona o szerokości 35 miedzy tym 42 ? W konforcie ? 28 się boję że będę łapał kapcie ....
@@forestus8 :) A duża różnica w konforcie ? Co jeszcze da węższa opona - np szybkość? Średnią w tym momencie na 60 km mam 27.3 i to chyba max na mój dotychczasowy poziom , - Ile to jest powyżej bo jak 102 kg to różnica 20kg ... :)
@@Zeroblady658 ważę 108 koło i te Vittorie są wspaniałe na szosę. Myślę, że na nich będzie ciut więcej szybkości - nie licz na wiele ale 1 km/h więcej jest realne.
Przy moich 100kg i rowerze endurance po zmianie z półsklicków 32c na Gravelking SK 38c poczułem się jakbym założył kapcie i chodził po grubym dywanie. Jednocześnie prędkość zauważalnie spadła. Także męczyłem się na tych 38c. W las o wiele bardziej lubię wziąć mojego ciężkiego crossa z oponami 40c + amor z przodu. Na niektórych segmentach wyprzedziłem nawet Janka.
Parę ładnych lat jeździłem z 1,5" z przodu i 1,75" z tyłu. Dzięki temu mogłem mieć podobne ciśnienie w obydwóch oponach, co dawało trochę komfortu. Byłem zadowolony z takiego rozwiązania. Moja waga spadła i obecnie mam 1,5" z przodu i tyłu.
Po 3 minutach oglądania filmu odechciało mi się reszty. po #1 - Gravel to rower "road+" czyli taka skundlona szosa i NIGDY nie będzie szybki jak szosa i mtb odpowiednio na drodze i w terenie. #2 opony trzeba dobierać do tego co chce się osiągnąć na trasach, które się planuje/jeździ. #3 np. Gravel przyjmie 50C to znaczy że ma się władować taka oponę gdy jeździ się po drodze/ścieżce rowerowej i np 10-20% twardy gładki szuter? SERIO ???? #4 na koniec dodam że ktokolwiek, kto wciska ludziom kit że Gravel jest najlepszy nie liznął nawet "lodów przez szybkę" i niech przemyśli temat bo nie ma nic lepszego niż upalanie w terenie hardtaila lub w górach fulla albo szosy na asfalcie....wszędzie tam Gravel będzie cierpiał....gravel w/g mnie to rower crossowy o większych możliwościach niż najprostsze i najtańsze rowery do trekkingu [nie ujmując im nic gdyż one też znajdą swoją niszę i zwolenników]
No tak ale grawel to rodzaj roweru a nie rodzaj nawierzchni. Nie ma opony idealnej do każdej nawierzchni i wszystko zależy co i jak jeździmy. Opona grawelowa zaczyna się od 38mm. Poniżej to już szosa albo przełaj.
2,6 i większę to stylistyczna moda kończącego się roku 2021. W całym zakresie zwalniają konia. Nie dajcie się zwariować. Kupiłem i wylądowały w piwnicy. 🥴 chyba że macie 5000W i 200+ Nm na korbie w prądzie. To moda, moda na male koła, duże koła teraz jedno małe drugie duże ...aby był ruch w interesie. Najlepiej podejść indywidualnie.
@@Bigos12 Nie jest to prawda - wielu producentów taka szerokość podaje;) Na tym przykładzie np Superior, ale tez Giant, Trek etc. Odnośnie bieżnika - dlatego o tym mówię, żeby zostawić sobie margines. Btw większość producentów ten margines tez przewiduje (do roweru na filmie mimo limitu 40 mm wchodzi 43).
@@cezaro2336 dlaczego bardzo uniwersalny rower mialby isc do lamusa? na moim specu diverge jezdze od 2018, zastapil on mtb i to byl dla mnie strzal w 10. mam w nim schwalbe marathony racery 35c i jest szybko na asfalcie i twardsze lesne czy szutrowe drogi robie bez problemu. na jesienne jazdy zmieniam na 38c semislicki z bocznymi klockami i to mi wystarcza. nie jezdze po typowym trudnym srodowisku mtb dlatego to indywidualny wybor i kazdy dobiera pod siebie i trasy jakie preferuje. gravele to swietne universalne maszyny
Teraz mam rower z baranem i oponami 29x2.1 i muszę przyznać, że bardzo polubiłem taką kombinację :) Chociaż do typowego gravela to trochę overkill. Imho złoty środek do roweru który ma służyć "do wszystkiego po trochu" i bez sportowej napinki, to rozmiar 45c z bieżnikiem smi-slick. Opona na tyle szeroka, że daje możliwość jazdy z miarę niskim ciśnieniem poza asflatem, nie tonie w błocie i od biedy pojedzie nawet po piachu (jeśli nie będzie za głęboki). Ale przy tym jeszcze nie jest na tyle szeroka, żeby wyraźnie spowalniać na asflacie. Jedyny problem jest taki, że nie każdy gravel zmieści taką oponę.
Dlatego nadal używam roweru typu MTB...XC są fajne opony o sporej szerokości z niskim bieżnikiem a wszystko się mieści w ramie.
Napęd zastosowany to 3x9 z "dużym" blatem przednim 40T. Więc jako rower turystyczny/wyprawowy jest git.
Kombinuje teraz żeby zamienić widelec amortyzujący na sztywny.
Ten wąs na nie jednym gravelu się trząsł :v
A jest takie stare powiedzenie jeszcze z lat 80 tych że każdy alfonsik ma wąsik ;)
ruclips.net/video/5UO11CHPmOk/видео.html
Sorry.... Nie mogłem się powstrzymać ;-)
@@piotrk.34 to jest toughlovex wąs xD
38 to moje ulubione. Trochę asfalt, dziury w drogach i reszta to szutrowanie ;)
Kozak stylowka 👌
Mam gravela i kombinowałem anwet zoponami szosowy i ta zasada najszersze możliwe się u mnie też sprawdziła.
Opony to indywidualny wybór. Trzeba sprawdzić kilka modeli by wiedzieć czego się chce. W gravelu mam 40c z bardzo drobnym bieżnikiem. Na szustry super, na asfalcie to czą się bardzo lekko ale w piasku czy błocie zaczynają tańczyć.
Temat ważny, ale bardziej w kwestii trakcji. Szybkość jazdy na gravelu mniej istotna, chyba że się ścigasz. A kurtka ładnie wygląda, nie wiedziałem, że takie szyją z dwukierunkowym zamkiem. Ostatnio powiedzieli mi, że nie będą już dostępne. Chyba niewiedzą co mówią.
Przy wybieraniu jak najszerszej opony, warto wziąć rzeczywisty rozmiar opony na obręczy. Na obręczy 24 mm 40 mm Tufo Gravel Speedero mają 43 mm. Na obręczy 23 mm, 35 mm Panaracery Gravelking SK mają 37 mm. Jak miejsca jest styk, to się można zdziwić nie tylko z powodu bieżnika. Ja tak miałem w jednym rowerze, producent wstawił 40 mm, a po czasie okazało się, że opona w dolnych widełkach starła lakier do gołego metalu.
Potwierdzam.U mnie na obręczy szer. wewnętrzna 24mm Tufo Thundero ma prawie 45 mm. Można się czasem zdziwić jak producent poda, że wchodzi max 45mm. Zamawiasz oponę np.45mm, a ona na obręczy może mieć 49mm i jest zonk.
@@artgrafix9250 Thundero 40C czy 44C?
Zależy od nawierzchni na jakiej się jeździ. U mnie na mieszaną asfalt plus grunt optymalna 35
Potwierdzam 35mm jest Ok
Dla uniwersalnego roweru potwierdzam 35
Przy jakiej wadze zestawu?
Też mam 35 i uważam że są super na asfalt i ubity gravel. Mój problem polega na tym że są łyse bez żadnego bieżnika. Zastanawiam się nad jakimiś 35 z lekkim bieżnikiem. Choć z drugiej strony się zastanawiam czy ten bieżnik to nie jakaś ściema bo przy 35 i tak nie przejadę z bieżnikiem tam gdzie teraz nie przejadę na łysych... np jak jest moment luźniejszego piasku. Pozdro
@@rafa6536 przejedziesz
32c semi slick rządzi :). Oczywiście gravelkingi ;)
Byłem zwolennikiem do szosy 23C. Obecnie użytkuję 32c slicki i nie wierzę jak ogromnie wzrósł komfort, zniknęły bóle nadgarstków, mogę lepiej się czując jechać dalej, bo ewentualny brak powera najmniej mi dokuczał akurat przy jeździe, na słabej jakości asfalcie widzę szybszą jazdę. Po dobrym asfalcie nie zauważyłem różnicy - ta na pewno jest na niekorzyść tak szerokiej opony, ale jest zbyt mała bym ją zauważył, a zalety wcześniej wymienione odczułem od razu.
hamulce tarczowe? u mnie rozmiar opony niestety limituje szczeka klasycznego hamulca. Założyłem oponę 28 z grubym profilem, i to już jest koniec.
@@Bigos12 Tak, tarczowe. Niestety nie każdy rower przyjmie nawet 28c.
@@shustypl dokładnie :( u mnie tył max 25 a przód 23
Na oponach 32c z delikatnym bieżnikiem dam radę po ubitych szutrach?
@@tomini7637 Bez problemu. Powiedziałbym nawet, że taka oponka jest akurat na ładne szutry, problem dopiero jak są kocie łby, bo nadgarstki odpadają.
Mam Focusa Atlas 6.7 i jest w nim świetne że przyjmuje oponę 50c i ma jeszcze miejsce. Wrzucam w niego 35 i śmigam po szosie. Pełny uniwersal, taki jaki ma być :)
Kompletnie nie zgadzam się z tezą, że w gravelu trzeba pchać najszerszą oponę jaka wlezie. Przecież po to wybiera się gravela, a nie mtb żeby było, lżej i szybciej. Mój gravel mieści 47mki. Tzn mam takie wsadzać, żeby robić z niego pół mtb? Te szerokie 45 mm kapcie w gravelach i do tego coraz częściej jakaś amortyzacja to dla mnie zaprzeczenie istoty gravela. Gravel to prostota i szybkość. On ma być znacząco szybszy od mtb na asfalcie i tylko nieco wolniejszy od szosy. To nie jest rower do regularnej jazdy w terenie. To nie mtb. Gravel to rower do jazdy mieszanej, gdzie asfalt przeważa lub stanowi przynajmniej 50% udziału.. Reszta to inne drogi o różnej nawierzchni. Gravel jest po to żeby robić długie dystanse, ale nie martwić się o nawierzchnię drogi. I w takim zastosowaniu gravel jest niezastąpiony. Wg mnie w gravelu najbardziej optymalna szerokość opony to 35-40 mm. Przy szerszych gravel nawet wyglądać zaczyna głupio. Ja mam 35 mm, pompuję do 5 barów i latam po różnego rodzaju drogach, ścieżkach, szutrach bez żadnego problemu. A na asfalcie jest szybko prawie jak na szosie. I dla mnie jest to szerokośc optymalna. Może kiedys spróbuję 38 mm, ale nie szerszej. Od lat jeżdżę na sztywniakach i nauczyłem się podnosić tyłek kiedy trzeba i uginać łokcie. To jest też dobra amortyzacja. Owszem są tacy dla których jazda bez amora po mieście to masochizm, a po lesie jeździliby najchętniej fulem, ale ja tego nigdy nie zrozumiem. Zresztą każdy niech robi jak chce.
Testowałem różne szerokości opon w gravelu - 37,40,42,44 a nawet 47c. 35c i 5 barów to na dobrej jakości asfalt ale do lasu to masochizm. Wszelkie wibracje, nierówności będą Cię mocno zwalniać a o jakimkolwiek komforcie to po prostu zapomnij. Paradoksalnie szybciej i o wiele bardziej komfortowo będzie na np 44c z ciśnieniem ~2 bar. Szersze opony wcale nie muszą być wolniejsze czy cięższe. Ja aktualnie śmigam na tufo thundero hd 44 i są szybsze niż te 37c które miałem i nie zamulają jak wiekszość opon na niższym ciśnieniu. Btw gravela każdy sobie użytkuje jak uważa więc nie pisz że jest głównie na asfalt.. ja np śmigam nim głównie po lesie i szuterkach a mam też mtb..
Uważam że same warunki to za mało, ważna też jest waga drivera
Ridera*
Co to za model kurtki? 🤔Jak zawsze 👍
Dobry wąsik :)
Mam opony 35 i 47, wezsze nadają się na asfalt i wszystko co jest ubite i twarde, szersze są wolniejsze na asfalcie za to komfort i bezpieczeństwo jazdy nieporównywalne jeśli chodzi o teren, lasy, korzenie i ogólnie wertepy, myślę że optimum to przedzial 40-45
najlepsza opona gravelowa jest o szerokości 28mm ale ja tylko po asfalcie jeżdżę
Janku - tak z perspektywy czasu. Na warunki 70%asfalt 30% szutry co byś polecił
Te Cinturato Gravel H czy Tufo Gravel speedro?
Podobnie jak w Schwalbe Smart Sam. 42C ma tak naprawdę 44mm, a 45C ma 47mm. W moim Ragu wchodzi 45mm, więc dobrze, że zaznaczyli to w opisie opony, bo bym się wpakował na mieliznę.
Ładna lokalizacja!
Kanał Łączany - Skawina, właśnie powstaje tam nowa trasa rowerowa wałem wzdłuż kanału :)
Dlatego właśnie brakuje na polskim rynku porządnych graveli do których wchodzą opony 2.2 już o 2.5 cala nie mówiąc
Ja do gravela mam dwa komplety kół. Jeden typowy na szutry - przód 40mm, tył 50 mm. A drugi to komplet na szosę - 25 mm. W reklamach twierdzą że karbonowa rama tłumi drgania, ale IHMO to marketingowy bełkot. Na kołach szosowych telepie tak samo jak i na aluminiowej i karbonowej szosie.
8:16 "dzięki za ten filmik" - ale to Ty dzwonisz ;]
Wytłumacz proszę bez heheszków co daje szersza opona z tyłu? Niebawem wymieniam komplet opon i zaciekawiłeś mnie ;)
@@Hoopi87 ja wożę sporo szpeju na tyle, na wyprawach, i sam nie należę do najlżejszych (ponad 80 kg). Większa objętość koła to mniejsze prawdopodobieństwo kapcia. Łatwiej po piachu i szutrach jechać. A tylne koło w znacznie mniejszym stopniu odpowiada za opór aerodynamiczny więc dużo nie tracę.
@@warschaumitdemfahrrad2857 pięknie dziękuję! Zatem nie ma większego zastosowania taki myk na moich ultrapojeżdżawkach. Jeżdżę zawsze na lekko a zegar pokazuje poniżej 80 kg ;)
@@Hoopi87 jeśli nie wjeżdżasz na piaski to faktycznie nie ma sensu
w mojej szosie wymieniłem oponę 23 na 28. Nowa ma dość gruby bieżnik. Okazało sie, ze na boki jest jeszcze spory zapas, ale do góry (szczeki hamulca) jest już na styk.
Czyli to mechanizm hamulca wyznacza limit. Przy tarczówkach to ograniczenie nie wystąpi.
Na szczęście obciera tylko wtedy, gdybym pompował bardzo wysokim ciśnieniem.
myślałem o montażu 28 ale nie wiem jak wygląda to przy wymianie dętki, znaczy np czy trzeba odkręcać wtedy jeden z klocków hamulcowych?
@@kisielekrlz - Mój hamulec ma taka dźwigienkę, która otwiera szczeki do pozycji serwisowej.
Można jeszcze nieco poluzować linke na śrubie regulacyjnej.
Do wymiany dętki i tak spuszcza sie powietrze, wiec tu nie będzie żadnego problemu.
@@Bigos12 też mam taką dźwigienkę ale przy oponach 25 kiedy jest otwarta i tak nie ma za dużo miejsca i przy 28 problem byłby kiedy dętka jest napomowana
@@kisielekrlz tak, to prawda. Sama dźwignia już nie wystarczy.
Jest sens zejście z 43C gravelking w Rondo al 2019? Jeżdżę raczej więcej po szosie. 190cm plus 100kg
Co myślisz o Cube Nuroad Pro na 2022 rok?
Dziś oglądałem w Kato Race i EX, wygladaja spoczko tylko ciężko z dostępnością
kiedys jak szukalem dla siebie to myslalem o tym modelu ale ciezko bylo z dostepnoscia i trafilem w fainej promce speca diverge
To jest istotne :) Dla mnie temat ciekawy bo ja nie wiem czy kupić koło szosowe czy gravelowe. Marzy mi się kółko GIANTA SLR 60stożek ( 22węwnętrzna), można niby pojechać na 40 łatwo. Druga opcja coś typu Evanlite New DISC 35 albo ich Road 50 i tam chyba 40 też idzie ubić. Lub zostać na 650x47 tylko że karbon :).
Orientujecie się może ile mniej więcej szybciej się pojedzie przy tej samej mocy na 700x38 zamiast 650x47? Będzie z 2km/h? Czy raczej bliżej 1?
Mój pierwszy gravel i postawiłem na 38 , uzytkuje go po słabej jakości asfalcie, ścieżkach rowerowych (często zabrudzone, błoto, gałęzie), leśne ścieżki i w miarę równe polne drogi. Road ++.
Słabej jakości asfalcie czyli 90%polskich dróg 😁
@@Behemoth806 E no bez przesady :)
Ale bieżnik gładki czy bardziej jak w MTB?
@@andredo4880 Gładki, Schwalbe g one
W jakiej okolicy Krakowa był kręcony film ?
Obejrzyj film, to się dowiesz🙃
Wygląda jak nie dokończona jeszcze część WTR w stronę Oświęcimia.
@@MrOryly Ludzie, przecież jest to powiedziane w filmie, wtf😂
Tak, jest to powiedziane na samym końcu. Wpisałem pytanie gdzieś w połowie :D
@@bikeshowcc a może i jest, ale nie oglądałem do końca :)
U mnie wchodzi 2.2 a standard fabryczny 45c, pozdro dla fanów Breezer’a
Rada sensowna pod warunkiem, że rower dobrano idealnie do terenu.
Różnice w oporach toczenia są na tyle znaczące, że teza że im szersza opona tym lepsza nie jest prawdziwa. Mierzyłem za pomocą pomiaru mocy pod rząd Tufo Swampero 40c i GravelKing SK 43c. Różnice są mocno odczuwalne na korzyść Tufo. Są lżejsze 50g, ale różnica w mocy na odcinku płaskim była ponad 20W. Jak masz czas i jedziesz sam to spoko, ale jak się z kolegami wybierzesz i oni będą jechać na 38c, a ty na 45c to jestem przekonany że zmęczenie będzie dużo większe niż u kolegów.
Hm ale jaki sens ma mierzenie dwóch różnych modeli opon, z inną mieszanką gumy, oplotem i bieżnikiem i konstatacja, że różnica wzięła się tylko z tego, że jedna jest 3 mm węższa?:>
Zdjąłem cinturato velo 32c które dużo przeżyły i założyłem 38mm pathfinder sport(troche ciężkie) i jest o wiele wygodniej, ale ciężej wyciśnać prędkośći powyżej 33km/h w moim przypadku. Cięższe opony bardzo czuć w nogach. Jak założę 45mm to już kolana mnie bolą, ale te opony zostawię na zimę.Co do cinturato velo 32c to zdjęcie tych opon z obręczy tubeless to istny koszmar.
Janku, czy dobrze widzę, że film nagrywałeś iPhonem na gimbalu? Jesli tak, do czego go zamontowałeś? Wciąż walczę z ustawieniami w gopro9 i dostaję już białej gorączki, może to będzie rozwiązanie moich problemów?
Nie używam gimbala. Na Dobrerowery od paru lat nagrywam filmy po prostu telefonem:)
Problem z serii: co zrobić, żeby było dobrze ;) Ja np. jeżdżę szosówką na oponach 25C, które są dla mnie optymalne, a kolega na 28C, które wg niego są w sam raz. Dla każdego coś miłego ;)
Ja na 24 :)
a do gravela opona 90szosa 10 las jaki rozmair opony zastanawiam sie nad 30
32 znakomite, 30 też będzie spoko
Witam, kurtka JMP to jakiś nowy model? Myślałem na początku ze to X, ale wygląda na trochę bardziej obszerną i zamek ma w dwie strony.
Bo to nowa X
Dokładnie, druga generacja. Trochę poprawiony krój i podwójny zamek. Jest właśnie mniej obszerna
Kross esker 6.0 jaka oponę pomieści najszerszą ?
nie wiem, choć chciałbym pomóc. chada zawsze na propsie. pozdro
Bez względu na oponę.... Jeździć aż do bólu
@Łukasz Tkacz dzięki bardzo kolego, czyli 45mm jak założę to będzie akurat . Pozdrawiam
@Łukasz Tkacz zastanawiam się jeszcze chce jakieś 45mm założyć. Chyba vandesteina bede chciał założyć
Ktoś wpakował tu już opony pod 29"? :D
Tak. 45 mm.
ile zębów na przedniej tarczy? nie chce mi się liczyć :P
48
@@Wojciech__RW
CZUWAJ!
Czy zakładanie opon 40c z agresywnym bieżnikiem na zawody typu ultra (z punktu widzenia amatora, daleko od podium) to przesada przy trasach szutrowo-polno-leśnych? Tzn. czy dużo się traci na "ubitym" względem opon z drobniejszym bieżnikiem i czy warto ryzykować słabą trakcję na trudniejszych odcinkach?
Wiem, temat stary, ale patrząc na to jak wyglądają nasze ultra maratony gravelowe, to zakładałbym najbardziej agresywne, jakie się da.
To co inni zyskają na jakichś prostych odcinkach asfaltowych, to z nawiązką odrobisz w terenie. Takie jest moje zdanie :).
A nawet jeśli nie chcesz się ścigać z innymi, to już dla samej możliwości ukończenia takiego maratonu, wybrałbym takie właśnie opony.
👍
A jaka najcieńsza opona na zimę i mokrą nawierzchnię? Bo kupiłem sobie szosę i nie wiem czy będę mógł jeździć zimą?
po śniegu? słaby pomysł.
@@lukaszorlowski1404 Po prostu w zimie po suchym lub trochę mokrym chodniku lub ulicy.
Polecam Vittoria Corsa Control ( różni się bieżnikiem od zwykłej corsy)
@@filipbrzezinski2678 Ale jakie szerokości?
@@adambandurski848 z mojego skromnego doświadczenia zima to 28-32
Mam nieodparte wrażenie, że początek filmu do 30 sekundy oglądam w zwolnionym tempie, ale synchronizacja głosu chyba się zgadza, a może i nie? 😀
Ja u siebie założyłem opony 700x42 ale miały za ciasno w widelcu, więc boczne ząbki zostały pomniejszone i teraz jest PRYMA SORT
Hej
122 kg :) - 190cm wzrostu - rower gravel - idea : kupie grawela by mnie uciągną:) ale mnie ciągnie na szosę... I z tego gravela oponki zmienione na continental contact speed szerokość 42 - i jeżdżę nim po szosie - duża strata jest między opona o szerokości 35 miedzy tym 42 ? W konforcie ?
28 się boję że będę łapał kapcie ....
Weź 32c - ja ważę powyżej 100 kg i jeżdżę na Vittoria Zafiro Pro 32c - zero kapci.
@@forestus8
:) A duża różnica w konforcie ?
Co jeszcze da węższa opona - np szybkość? Średnią w tym momencie na 60 km mam 27.3 i to chyba max na mój dotychczasowy poziom ,
- Ile to jest powyżej bo jak 102 kg to różnica 20kg ... :)
@@Zeroblady658 ważę 108 koło i te Vittorie są wspaniałe na szosę. Myślę, że na nich będzie ciut więcej szybkości - nie licz na wiele ale 1 km/h więcej jest realne.
Przy moich 100kg i rowerze endurance po zmianie z półsklicków 32c na Gravelking SK 38c poczułem się jakbym założył kapcie i chodził po grubym dywanie. Jednocześnie prędkość zauważalnie spadła. Także męczyłem się na tych 38c. W las o wiele bardziej lubię wziąć mojego ciężkiego crossa z oponami 40c + amor z przodu. Na niektórych segmentach wyprzedziłem nawet Janka.
@@rafalkumorek6195
:) dobra / to kupię te 32c -
Jakie ciśnienie preferujecie?
...swoją drogą powinien być jakiś poradnik dla +100 kilowców szosowców:)
Dobrze prawisz. Teraz coraz więcej osób jeździ na 47c
Czy zauważyłeś zniszczenia na ramie Superiora z powodu założonej za szerokiej opony, zbyt małego prześwitu na błoto?
Tak, jest trochę obtarć od gumowych włosków opony:)
Od amortyzacji to jest amortyzator. Od przyczepności opona. Nic tego nie zmieni.
👏👏👏🚴👍
Czy 38c z przodu i 45c z tylu to dobre rozwiązanie?
Niedobre. Asymetryczne sety działają odwrotnie - szeroka i miękka z bieżnikiem idzie na prowadzenie (przód), a wąska i gładka na napęd (tył).
Parę ładnych lat jeździłem z 1,5" z przodu i 1,75" z tyłu. Dzięki temu mogłem mieć podobne ciśnienie w obydwóch oponach, co dawało trochę komfortu. Byłem zadowolony z takiego rozwiązania. Moja waga spadła i obecnie mam 1,5" z przodu i tyłu.
Po 3 minutach oglądania filmu odechciało mi się reszty. po #1 - Gravel to rower "road+" czyli taka skundlona szosa i NIGDY nie będzie szybki jak szosa i mtb odpowiednio na drodze i w terenie. #2 opony trzeba dobierać do tego co chce się osiągnąć na trasach, które się planuje/jeździ. #3 np. Gravel przyjmie 50C to znaczy że ma się władować taka oponę gdy jeździ się po drodze/ścieżce rowerowej i np 10-20% twardy gładki szuter? SERIO ???? #4 na koniec dodam że ktokolwiek, kto wciska ludziom kit że Gravel jest najlepszy nie liznął nawet "lodów przez szybkę" i niech przemyśli temat bo nie ma nic lepszego niż upalanie w terenie hardtaila lub w górach fulla albo szosy na asfalcie....wszędzie tam Gravel będzie cierpiał....gravel w/g mnie to rower crossowy o większych możliwościach niż najprostsze i najtańsze rowery do trekkingu [nie ujmując im nic gdyż one też znajdą swoją niszę i zwolenników]
Póki mam fabryczne 38c to tak będzie.- ważne ze błotniki wchodzą.
No tak ale grawel to rodzaj roweru a nie rodzaj nawierzchni. Nie ma opony idealnej do każdej nawierzchni i wszystko zależy co i jak jeździmy.
Opona grawelowa zaczyna się od 38mm. Poniżej to już szosa albo przełaj.
Co to za opona jest teraz założna na superiorze? Taki brąz szlachetny.
Pirelli Cinturato
2,6 i większę to stylistyczna moda kończącego się roku 2021. W całym zakresie zwalniają konia. Nie dajcie się zwariować. Kupiłem i wylądowały w piwnicy. 🥴 chyba że macie 5000W i 200+ Nm na korbie w prądzie. To moda, moda na male koła, duże koła teraz jedno małe drugie duże ...aby był ruch w interesie. Najlepiej podejść indywidualnie.
Co to za oponka
W Polsce jest inaczej , tam myśle ze dbają o klienta . W UK nie potrafią nawet wymienić dętki w oponie ;)))
Witam. Cóż to za kask??
hjc furion 2.0 na glowie Janka od dobrych dwoch lat
@@lechprotean dzięki. Nie zwracam zwykle uwagi ale czas na zmianę mojego kasku więc i uwagę zacząłem zwracać co kto nosi w poszukiwaniu inspiracji ;D
Gdzie niby producent ma podawać maksymalna wartość ? Mam Boardman ADV 8.8 i mój producent się wypiął na podawanie jakichkolwiek danych .
producent roweru nie może podać max. szerokości opony, bo dodatkowo jeszcze grubość bieżnika ma znaczenie.
@@Bigos12 Nie jest to prawda - wielu producentów taka szerokość podaje;) Na tym przykładzie np Superior, ale tez Giant, Trek etc. Odnośnie bieżnika - dlatego o tym mówię, żeby zostawić sobie margines. Btw większość producentów ten margines tez przewiduje (do roweru na filmie mimo limitu 40 mm wchodzi 43).
Co to za droga wodna ?
Kanał Łączany - Skawina
Ja bym w gravelu absolutnie poniżej 40 nie schodził.
Klawy wons
Ja mam z tyłu 37 mm a z przodu 42 mm mierzone na kole.
Jesienna edycja wąsów dodaje hiper bezwzględności.
W końcu minie ta moda na grawele jak na fatbike
Nie sądzę dużo ludzi lubi jeździć po ścieżkach polny itp.
Dodatkowo łatwiej uzbierać na np.9kg gravela niż MTB.
@@SGREGOR1983 zobaczymy w następnym roku będzie boom na speedcrossy a gravele pójdą do lamusa
Mhm🤠
@@cezaro2336
Czas pokaże.
Pozdrawiam
@@cezaro2336 dlaczego bardzo uniwersalny rower mialby isc do lamusa? na moim specu diverge jezdze od 2018, zastapil on mtb i to byl dla mnie strzal w 10. mam w nim schwalbe marathony racery 35c i jest szybko na asfalcie i twardsze lesne czy szutrowe drogi robie bez problemu. na jesienne jazdy zmieniam na 38c semislicki z bocznymi klockami i to mi wystarcza. nie jezdze po typowym trudnym srodowisku mtb dlatego to indywidualny wybor i kazdy dobiera pod siebie i trasy jakie preferuje. gravele to swietne universalne maszyny