Nawet nie myślałem, że tych samolotów jest tak mało. Ale jak się spojrzy na koszty pojedynczej maszyny, zamieszanie w zamówieniach, prace nad myśliwcami szóstej generacji, które też się przedłużają to nie dziwię się
Zostać piechurem Armii USA jest łatwo, zostać pilotem samolotu bojowego w USA jest prawie niemożliwe, wymogi są olbrzymie. Trzeba mieć zdrowie fizyczne i psychiczne: perfekt! Iloraz inteligencji też musi być nadprzeciętny wraz z poziomem edukacji. Większość ludzi dobrze myśli, że jeśli jest się takim po angielsku 'paragonem' [Paragon:" a person or thing regarded as a perfect example of a particular quality., person or thing viewed as a model of excellence."] taką perfekcją , to lepiej zarabiać setki tysięcy dolarów jako pilot zawodowy w cywilu.
I tu mógłbyś się zdziwić. I nie jest to moja opinia, ale Marcin Modrzewski w jednym z wywiadów to powiedział (i znajdziesz to) , że USAF nie szuka nielicznych, nadprzecietnych SUPERMENÓW, a opiera się na pewnej średniej. Oczywscie są kryteria zdrowotne, a wykształcenie to Akadademia Sił Powietrznych (na której zapewne się nie kończy), ale to są kryteria na całym świecie zbliżone. Warto też nawiązać do historii USAF z okresu II wojny, szczególnie do wojny z Japonią. Szkolenie pilotów w Japonii w tamtym okresie było niesamowicie surowe, bardzo powiązane z pewną estymą (i oczywscie honorem samuraj ów - to nie żart) wypadki śmiertelne zdarzały się jeszcze przed pierwszym lotem, zanim kadet wogole zobaczył samolot. Tym sposobem Japonia wystawiła w początkowym etapie wojny bardzo dobrze wyszkolonych pilotów, bardzo elitarnych, ale ich szeregi z czasem zaczęły topnieć, aż z czasem rolę się odwróciły. USA z kolei szkoliła szerokie masy pilotów, z których wielu nie przeżyło pierwszego lotu, ale z czasem, szeregi pilotów USA zaczęły się powiększać. Tym sposobem Amerykanie narzucili przewagę ilościową, ktora z czasem przeszła też w przewagę jakościową. Pisał o tym w swojej książce Saburo Sakai, japoński pilot który przeżył całą wojnę na Pacyfiku. Podejrzewam że USA też wyciągły wnioski z tej historii na przyszłość. A książkę o której wspomniałem warto przeczytać.
Samoloty to jedno, ale mało kto zwraca uwagę na szkolenie pilotów. A ten element w USA jest traktowany bardzo poważnie, i bardzo kompleksowo, czego raczej bym nie powiedział o pilotach innych większych graczy. I na koniec koncepcja użycia sił powietrznych. To kolejny element który wyróżnia USAF na tle świata. Oni wiedzą jak użyć to czym dysponują. Czy to samo można powiedzieć o siłach WWS, czy Chin? WWS chyba dalej zostały na etapie lotnictwa frontowego, lotnictwo taktyczne jakie znamy z NATO tam jeszcze nie powstało. Czy szkolenie pilota WWS można porównać do szkolenia w USAF? Wątpię.
Świetny materiał. Wręcz genialny. Czytając nieco między wierszami odpowiada on na wiele pytań. Pytań jakie w naszej przestrzenie pojawiają się w związku z rozważaniami o myśliwcu przewagi powietrznej jakim może być mylnie F15EX lub F15E. Okazuje się iż USAńskie zakupy nowych F15 są jak najbardziej prawdą. Prawdą wynikającą z czystej kalkulacji kosztów i braków jakie ma samo USA. Nowe F15 zastępują stare wersje (bodaj jednomiejscowe) dla których nie przewidziano modernizacji, a koszty utrzymania różnych typów nawet w bogatym USA są brane pod uwagę i widać bardziej opłaca się unifikacja floty różnorodnych F15 przez zakup nowych, niż remonty. Natomiast to, że w ogóle kupuje się F15 wynika z prozaicznej przyczyny, iż USA nie ma realnie zamiennika. F22 jest uznany za samolot nieopłacalny i będzie wycofany ze względu na kosmicznie skomplikowany serwis. Zauważcie iż F22 stacjonuje tylko i wyłącznie w USA lub bezpośredniej bliskości. Dzięki niewydolności samych F22 które wymagają zbyt wielkich nakładów serwisowych, nawet Chiny wiedzą iż nigdy ich w swoim pobliżu nie zobaczą, bo nie ma w pobliżu baz gdzie mogły by wylądować. Stąd USA stawia trochę na jedną kartę czyli NGAD, tylko iż zapowiedzi szybko i tanio jak widać rozmijają się z oczekiwaniami cudownej broni. Ciekawe co się stanie jeśli NGAD musiał by upaść jak F22? Chiny będą do tego czasu miały lepsze maszyny niż USA? Aż nie do wiary, ale zarówno wojskowi jak i przemysł pewnie zdaje sobie sprawę z takiego zagrożenia i będzie ciągnąć rzepkę w swoją stronę. Tak więc F22 będą wycofane ze względu na serwis, a F15E/EX mają być pomostem (bo nie ma nic innego, a pilotów w ciul) do NGADa... który znowu może nie nadejść. To nie tak, że F15 jest taki cudowny, tylko to USA nie ma nic innego do zaoferowania, a skoro o F22 Raptor mówi się jako o leciwych samolotach z lat 90', to jak należy mówić o F15... Golden Pterodaktyl? (pewnie lepiej pasuje). Faktem pozostaje jedno, jak najbardziej udana konstrukcja jaką jest F35. Więc może skończyć z gadaniem o dinozaurach i kupić kolejne 32szt tego co dobre i sprawdzone czyli F35, bo to i tak jest przyszły zamiennik F16, a jak wyklarują się nowe programy jak Tempest, NGAD czy FCAS to będziemy mogli rozważyć co kiedy i za ile.
Trudno mi sobie wyobrazić, że F35 masowo udziela wsparcia piechocie na pustyni, gdzieś w Afganistanie. I że uznają to za efektywne kosztowo przy dużej skali... Ale co ja tam się znam. Komentarz dla zasięgu: zasięg, zasięg, zasięg. Dużo słów. Mniam mniam dla algorytmu 😊
Wygląda na to, że działa ekonomia skali i po prostu nadrabia swoją unifikacją i masowością. W końcu obecnie kosztuje około 80 mln $ w stosunku do 65 mln $ za F-16, czy około 95 mln $ za F-15EX.
@@BratFerrus Z udźwigiem to nie jest źle. Maksymalnie lekko ponad 8 ton, trochę więcej niż F-16. Mniej oczywiście od F-15E, ale to w końcu duża dwusilnikowa maszyna. Godzina lotu faktycznie wychodzi słabo. F-35 zdecydowanie najdroższy. To z roku na rok spada, ale dalej jest w okolicach 2x więcej niż F-16. Generalnie bombardowanie namiotów myśliwcami nie jest zbyt efektywne kosztowo. Pewnie dlatego dalej trzymają już mocno przestarzałe A-10.
F35 w razie masowego użycia, może doprowadzić do problemów z częściami, zwłaszcza dla klientów spoza USA, bo każda część jest własnością USA do czasu zamontowania jej u klienta. Ten samolot jest produkowany wbrew własnym procedurom USA, które nakreślają kolejne granice. Może jakiś materiał na temat tego samolotu? Być może spotykam się jedynie z materiałami szkalującymi ten wybitny samolot?
Szokiem jest to że trzeba takie głupie nagłówki robić bo YT promuje tylko dramy. Kontent edukacyjny i metytoryczny trafia na samo dno, podobnie jak społeczeństwo mające być odbiorcą.
Wydaje mi się ze po prostu to już nie czasy na walki myśliwców, przez co Raptory i Eagle nie są tak potrzebne. A że F22 nadal nie ma konkurencji to udźwignie taką ograniczoną rolę.
13:52 koszt modernizacji F-22 może być bliski kosztowi F-35. A koszt modernizacji F-16 jest dla nas jeszcze droższy, rezultuje nieporównywalnie gorszym samolotem, a i tak się pewnie w to wpakujemy
I gdzie ten szok? Dalej to najsliniejsza flota na swiecie o duzy dystans. Nawet wycofane F-15C/D beda w stanie rezerwy/konserwowane, i moga byc przywrocone w bardzo krotki czas.
To raczej przekaz przeznaczony dla naszych "kupców" latadeł by myśleli o przyszłości i kosztach z tym że nasze zakupy są podyktowane względami politycznymi czyli słynna "Polisa"
Z tego co obiło mi się o uszy to f35 jest porównywalny do f22 z delikatną przewagą dla f22. Ale z drugiej strony f35 ma być następcą f16, modelem podstawowym gdzie f22 był modelem "premium". Tak więc widać duży przeskok, podobnie jak jest to w telefonach gdzie specyfikacja premium dziś to niższa półki jutro i taka wymiana możliwości które spływają na powszechność. A projekt następcy f22 może się opóźnić gdyż f35 chwilowo może go zastąpić do czasu gdy wejdzie maszyna z wyższej pułki - ale to już będzie coś czym będą chcieli pokazać kosmos i zrobić pokaz siły więc będzie masa nowości(f35 kupił im trochę czasu).
F22 - B2 -B1 od zawsze na marną ilość maszyn zdolnych do wykonywania misji bojowych cierpiały - po "drugiej stronie" ma tak Tu-160 nic zresztą dziwnego bo są to konstrukcje drogie i bardziej zawansowane technicznie od innych.
Nie wiem skąd są te informacje że f-35 miał zastąpić A10 A10 był samolotem wsparcia i niszczycielem czołgów który ma latać na małej wysokości i nie przekracza bariery dźwięku
Ale to nieprawda o czym mówisz na początku, że "w służbie pozostają tylko F-16 Block 4x i 5x". W USAF i jej służbach rezerwowych na czele z ANG czy AFR latają też caly czas F-16C Block 25, 3x. Na przykład DC ANG ze 113GW 121FS lata na Block 30 które ostatnio zostały przepuszczone przez modernizację V. To samo dotyczy F-16 Block 30 z 93FS z AFR z bazy Homestead na Florydzie. Blocki 25 i 30 po modernizacji V mają też Agresorzy z Alaski oraz Alabama ANG.
Właśnie dlatego eskadra w USAF ma na etacie 24-27 samolotów żeby realizacja misji poza macierzystą jednostką była zawsze możliwa z zachowaniem zdolności jednostki/bazy do wykonywania misji obrony powietrznej. W sierpniu 12 F-22 z Elmenforf na Alasce przebazowało się do Lakenheath a stamtąd to Al-Jaber w Katarze gdzie są do dziś. Przez cały ten czas druga połowa F-22 stoi na Alasce i wykonuje normalnie misje CAP/QRA. A 18th FIS o której mówisz lata na Block 30 właśnie i nie ma mowy o łataniu żadnych dziur bo ich nie ma. Baza Eielson (F-16) odpowiada za wszystko co dzieje się na północ od 64 równoleżnika a baza Elmendorf (F-22) za wszystko co dzieje się na południe od tego równoleżnika. Patrz incydent sprzed 2 miesięcy z F-16 i Su-35 na wysokości wyspy Diomede nad wodami międzynarodowymi po rosyjskiej stronie zmiany daty.
F 22 od samego początku miałoby być we flocie USA tylko i aż 200 szt. Nigdy nie planowano ich więcej i nigdy nie planowano ich sprzedaży. A to głównie dlatego że serwis f22 jest kilkakrotnie droższy niż f35. USA nigdy nie planowało wyprodukowania więcej niż 200 szt f22. Na tym produkcję zakończono
No nie jest to fajne. To znaczy materiał jak zwykle dobry i merytoryczny, ale tytuł... sorry, nie musisz się zniżać do tego poziomu. Nie bądź jak pseudodziennikarz jakiegoś Faktu... Naprawdę tak ważna jest klikalność, że idziesz w fejkowe, skandalizujące nagłówki?
To jest bardzo smutne jak twórcy obniżają standardy dla klikalności. Najgorsze jest to że takie działanie jest uzasadnione bo yt promuje takie clickbaity. Kilka kanałów już usunąłem z subskrybowanych przez coś takiego...
Osobiście uważam, że program NGAD zostanie anulowany. Program marynarki FA-XX zostanie doprowadzony do końca i kongres zmusi AirForce do zakupu tej samej maszyny co US Navy. Tyle mojego wróżenia z fusów.
@@gdziewojsko Śledzę ten program i wiem, że to nie tylko załogowy myśliwiec przewagi powietrznej. Ale ja miałem na myśli anulowanie właśnie załogowej maszyny. Niemniej CCA też mogą anulować, inna sprawa, że nawet jak anulują, to i tak za kilka lat podobny program pod inną nazwą by wystartował (takie rzeczy to u nich norma).
@@jajajejehjune4301 Dlaczego clikbait. Akurat jest to świetny materiał, a tytuł ma swoje podstawy. Pokazuje jak ogromnym problemem jest F22, jak USA zmuszone jest do reanimacji F15, ale robi to z głową, równocześnie zapewniając sobie samoloty dla pilotów na czas W. Pokazuje też pozytywne strony jakimi była i jest udana konstrukcja F16, oraz jego następcy F35. Może nie przepadam za sformułowaniem "szokujący" ale to trochę tak jest iż stan USAńskiego lotnictwa jest bardzo bipolarny, sukces wielozadaniowych i totalna zapaść przewagi powietrznej, która leci już na defibrylatorze i poleci tak kolejne 10 lat (a za 10 lat to będziemy w innym świecie).
Kolejne doniesienia o wycofywniu; jednak trzymają się silnie tego żeby nie przekazywać używek za granicę, dziwię się bo przecież modyfikacje tajne USAF w elektronice można usunąć, a może są tak duże że nie? Czy nie chcą tworzyć konkurencji dla nowo produkowanych? W takim razie co z sojusznikami których nie stać na nówki, po co mają się walać po pustyni te machiny i niszczeć naprawdę nie wiem. Padł tu argument o kosztach eksploatacji staroci i to fakt ale dla zagrożonej naszej flanki - lepiej mieć teraz niż czekać wiele lat na ruszenie sensownej produkcji nowych wersji. Przydałyby się do wyprzdzającego szkolenia, jak było z Abramsami.
Z tego co się orientuje to Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych posiada około 450 F18 a to znaczna liczna o której warto wspomnieć, no chyba że nie bierzesz marynarki pod uwagę…
Biorac pod uwage, ze mieszkam w USA to wiem co nieco na temat ich armii i szkolenia. Istnieje mem jak to do Marines biora wszystkich co oddychaja, a do Air Force to wymagaja wieku ponizej 25, iloraz IQ tak ze 130 minimum, dyplom jakiegos inzyniera aeronautyki itp. To tylko wymogi podstawowe gdzie zrobia z ciebie ciecia, ze bedziesz robic jako mechanik...😅 Na pilota dochodzi ci jeszcze perfekcyjny wzrok, idealny rekord kryminalny, 100% posluszenstwa i pare innych. Z takimi zdolnosciami mozesz robic sobie w BigTechu za jakies 150-200k$/rok, a w armii placa waciki, ze zarobisz jakies 50k$ plus bonus ktorego nigdy nie dostaniesz😂 Wiekszosc ludzi nie pojmuje, ze szeregowy szarak pracujacy w armii dostaje na start jakies 2000$/miesiac, porucznik po szkole ma 4000$/miesiac. To sobie porownajcie pod zarobki w polsce. Mowilem juz o tym, ze od zoldu placi sie dochodowy?? 😂 No i nie zapominajcie o wymogach lgbtqzjeb😊
Jako laik w temacie przyznam, że mam poczucie iż wykorzystanie F-35 do zadań innych niż niszczenie kluczowych systemów obrony przeciwnika, wydaje się być finansową i logistyczną pułapką. Koszt lotu tej platformy wobec korzyści z np. zestrzelenia jakichś rakiet, których akurat nie da się strącić innymi systemami, może się okazać zabójczy dla długofalowego wykorzystania F-35. Typowe zadania powinny być wykonywane przez typowe platformy, a F-35 jest jak rozumiem raczej platformą high-end.
Świetnie! Cenię Pana materiały od czasów, kiedy temat wojny/militariów nie był jeszcze w mainstream’ie. Uwagi techniczne: - lepiej się słucha, jeżeli lektor wymawia wyraźnie liczebniki: 0:20 „2025 maszyn” - „CD” wymawiamy albo po polsku [ce-de] albo po angielsku [si-di]- jak dawniej płyty kompaktowe
Fajnie cos obejrzeć o lotnictwie gdzie nie ma zadnych ciągłych insynuacji że amerykanskie be a ruskie cacy jak na pewnym you tubowym wschodnio brzmiącym kanale
Bo uznali, że koszt produkcji jest zbyt duży, a świat zachodni będzie już prowadził wojny tylko z terrorystami...Poza tym uznali, że ich potencjalni przeciwnicy, czyli ruskie i Chiny odstają technologicznie tak bardzo, że nie potrzeba produkować 22 "na pęczki" i ich wystarczy, a kasę lepiej przeznaczyć na rozwój nowych technologii... dzięki czemu powstał F35 i powstają inne cudeńka jak projekt NGAD czy znany z Mavericka SR-72 i inne. I wygląda na to, że WTEDY mieli rację, bo te samoloty (które przestano produkować 12 lat temu) do tej pory nie mają godnego rywala, który byłby wyprodukowany w tej ilości
F-22 wyprzedzały swoje czasy. Żadne siły powietrzne świata nie miały nawet podjazdu do USAAF. W latach 2000 - 2015 większość zachodu była skoncentrowana na walce z terroryzmem. Moło kto przewidywał że jakaś duża wojna/konflikt może jeszcze mieć miejsce. Niestety dla nas historia wróciła na stare tory.
@@yasekkviatkoskikolego, uzupełnij wiedzę. Zainteresuj się np. chińskimi osiągnięciami na polu silnikowodrzutowych że spalaniem detonacyjnym. Robią tak skokowe postępy, że 10 lat u nich cała epoka, jak na zachodzie lat kilkadziesiąt. Nie wysmiewalbym ich osiągnięć. Zobaczysz, że za 10lat zdominują rynek samolotów posażerskich, że swymi samolotami z superoszczednymi silnikami. Będzie powtórka jak na rynku motoryzacyjnym. A Zachód śpi :/
@ chińskie gazetki propagandowe to nie wiedza 🤡 Pozyjemy zobaczymy , myśliwca 5th gen nie mają = nie mają żadnego nowoczesnego silnika bo to jest kluczowe w 5th gen i nikomu jeszcze nie sprzedają żadnego sensownego samolotu a sami produkują jeszcze MIG21 na licencji 😂
Ciekawi mnie w jaki sposób F-35 ma zastąpić A-10. Tym bardziej, że wojna na Ukrainie pokazuje, że szturmowo myśliwce powinny latać nisko. A-10 by mógł się doczekać lepszego następny, a przede wszystkim tańszego jak F-35. Chyba A-29 Super Tucano jak już ma być budżetowa szturmówka, to mogli by w Polsce nakupować takich 300 i dać do WOT, do działań regionalnych. :P Amerykanie myślą bardziej o swoim teatrze wojennym, więc nie dziwi mnie, że F-15 nadal będzie produkowany lub modernizowany, bo w porównaniu do F-22 to jest tani w utrzymaniu. Zastanawia mnie, czy nie dałoby się po tych 30-40 latach opracować nowego Raptora, który byłby znacznie budżetowy w utrzymaniu zachowując co najmniej to co potrafi obecnie.
Jest problem z przyszloscią f15, bo jego podstawowa funkcja, czyli wywalczenie przewagi powietrznej staje się niemożliwe w dobie coraz powszechniejszych samolotów 5 generacji zarówno we flocie Chin, jak i Rosji. Notabene, to samo stosuje sie do Eurofightera. Dziwię się tylko, że nie opracowali jeszcze kadłuba stealth dla tego Europejczyka. Może usa to jakoś zablokowali, bo mógłby to być najlepszy samolot na świecie.
@michal2089 Eurofighter ma tzw. "digital stealth" czy "software stealth", jakoś tak to się nazywa, nie pamiętam dokładnie. Ma obniżoną wykrywalność + przypuszczalnie najlepszy na świecie system walki elektronicznej, zabudowany na stałe w myśliwcu. Nie jest może niewidoczny dla radarów, ale dzięki ECM niezwykle trudny do namierzenia przez wrogi radar/pocisk. Pod tym względem (i wieloma innymi) jest lepszy niż F-15. Zresztą swój radar też ma rewelacyjny. Generalnie jestem przeciwny kupowaniu przez Polskę myśliwca przewagi powietrznej (z wsparciem nas przez siły lądowe krajów NATO może być różnie, bo ich siły lądowe nie są zbyt imponujące, ale akurat na wsparcie lotnicze możemy liczyć bez problemu i przewaga NATO jest kolosalna; a więc wydawajmy ogarniczone pieniądze na rzeczy, które musimy mieć własne), ale gdybyśmy musieli coś kupować to tylko EF, bo zaoferowano nam nie jakiś żałosny offset tylko pełne uczestnictwo w konsorcjum brytyjsko-włosko-niemiecko-hiszpańskim, z pełnym dostępem do technologii itp. Biorąc pod uwagę wypowiedzi Trumpa, lepiej nie liczyć na Amerykanów.
Dziwnym nie jest. Raptory dość ewidentnie wyprzedziły swoją epokę, a obecnie Ukraina pokazuje wyższość BVR nad manewrowością, i tutaj F-35 styka, bo jest bardziej zaawansowany niż Raptor, którego przez 20 lat nie było powodu modernizować. Dość ironicznie, teraz pojawiły się powody, ale jest za późno i za drogo, i jak duch wrócił F-23, który na pacyficznym TDW mógłby sprawować się lepiej.
@@kub998 Bzdury. Pseudoargumentacja jak w bajce La Fontaine'a o lisie i winogronach - wielozakresowe radary AESA, wpięcie w sieć i problemy samolotów stealth jakby znikają. Z kolei manewrowy samolot najpierw musi w ogóle wiedzieć, że leci do niego rakieta, a później zdążyć jej uciec. Nie ma wiele przypadków, w których ostrzelany manewrowy myśliwiec wymanewrował rakietę, a ukraińskie Patrioty pokazały, co robią pociski rakietowe z zaskoczonymi manewrowymi samolotami, tak samo ruskie pociski BVR odpalane znad Białorusi. No i finalnie Ukraina to nie jest jednak symetryczny konflikt powietrzny, bo Ukraina nie ma zaplecza i głębi którą dysponuje Rosja i wisi na donatorach, a Rosjanie i tak zebrali swoją porcję bęcek.
Chciałbym przypomnieć że ten miś puszysty wygłaszał tezy o ogromnych problemach Polskiego Kraba, który sprawdził się na Ukrainie. Ton sensacji i sugestie świadczą o nie zrozumieniu tematu lub taniego poszukiwania sensacji.
Nawet nie myślałem, że tych samolotów jest tak mało. Ale jak się spojrzy na koszty pojedynczej maszyny, zamieszanie w zamówieniach, prace nad myśliwcami szóstej generacji, które też się przedłużają to nie dziwię się
Gratuluję, trafiło do ciebie to, co chciałem przekazać.
Biorąc pod uwagę skalę, w jakiej działa USAF co szokuje to jak mało jest tych maszyn.
Jeszcze jest US Navy!
@@paweltodudek i Marines,i siły Gwardii Narodowej.
Z 6 generacją też mają niezły bałagan
Fajnie, ze częściej publikujesz
I z sensem.
Wesołych Świat dla autora i oglądających kanał #gdziewojsko
🎄🇵🇱🕎🧯
Życie jest piękne przy takiej częstotliwości Twoich filmów. Wesołych Świąt!❤
Zostać piechurem Armii USA jest łatwo, zostać pilotem samolotu bojowego w USA jest prawie niemożliwe, wymogi są olbrzymie. Trzeba mieć zdrowie fizyczne i psychiczne: perfekt! Iloraz inteligencji też musi być nadprzeciętny wraz z poziomem edukacji. Większość ludzi dobrze myśli, że jeśli jest się takim po angielsku 'paragonem' [Paragon:" a person or thing regarded as a perfect example of a particular quality., person or thing viewed as a model of excellence."] taką perfekcją , to lepiej zarabiać setki tysięcy dolarów jako pilot zawodowy w cywilu.
I tu mógłbyś się zdziwić. I nie jest to moja opinia, ale Marcin Modrzewski w jednym z wywiadów to powiedział (i znajdziesz to) , że USAF nie szuka nielicznych, nadprzecietnych SUPERMENÓW, a opiera się na pewnej średniej. Oczywscie są kryteria zdrowotne, a wykształcenie to Akadademia Sił Powietrznych (na której zapewne się nie kończy), ale to są kryteria na całym świecie zbliżone.
Warto też nawiązać do historii USAF z okresu II wojny, szczególnie do wojny z Japonią. Szkolenie pilotów w Japonii w tamtym okresie było niesamowicie surowe, bardzo powiązane z pewną estymą (i oczywscie honorem samuraj ów - to nie żart) wypadki śmiertelne zdarzały się jeszcze przed pierwszym lotem, zanim kadet wogole zobaczył samolot. Tym sposobem Japonia wystawiła w początkowym etapie wojny bardzo dobrze wyszkolonych pilotów, bardzo elitarnych, ale ich szeregi z czasem zaczęły topnieć, aż z czasem rolę się odwróciły.
USA z kolei szkoliła szerokie masy pilotów, z których wielu nie przeżyło pierwszego lotu, ale z czasem, szeregi pilotów USA zaczęły się powiększać. Tym sposobem Amerykanie narzucili przewagę ilościową, ktora z czasem przeszła też w przewagę jakościową. Pisał o tym w swojej książce Saburo Sakai, japoński pilot który przeżył całą wojnę na Pacyfiku. Podejrzewam że USA też wyciągły wnioski z tej historii na przyszłość.
A książkę o której wspomniałem warto przeczytać.
Dzięki za materiał
Dzięki za odcinek
Dzięki za materiał - fajnie, że dodajesz częściej!👍👍👍
Jak zwykle bardzo dobry materiał.
Komentarz taktyczny, super materiał, fajny prezent na święta🙂
Jestem w szoku
Samoloty to jedno, ale mało kto zwraca uwagę na szkolenie pilotów. A ten element w USA jest traktowany bardzo poważnie, i bardzo kompleksowo, czego raczej bym nie powiedział o pilotach innych większych graczy.
I na koniec koncepcja użycia sił powietrznych. To kolejny element który wyróżnia USAF na tle świata. Oni wiedzą jak użyć to czym dysponują. Czy to samo można powiedzieć o siłach WWS, czy Chin? WWS chyba dalej zostały na etapie lotnictwa frontowego, lotnictwo taktyczne jakie znamy z NATO tam jeszcze nie powstało. Czy szkolenie pilota WWS można porównać do szkolenia w USAF? Wątpię.
Świetny materiał. Wręcz genialny. Czytając nieco między wierszami odpowiada on na wiele pytań. Pytań jakie w naszej przestrzenie pojawiają się w związku z rozważaniami o myśliwcu przewagi powietrznej jakim może być mylnie F15EX lub F15E. Okazuje się iż USAńskie zakupy nowych F15 są jak najbardziej prawdą. Prawdą wynikającą z czystej kalkulacji kosztów i braków jakie ma samo USA. Nowe F15 zastępują stare wersje (bodaj jednomiejscowe) dla których nie przewidziano modernizacji, a koszty utrzymania różnych typów nawet w bogatym USA są brane pod uwagę i widać bardziej opłaca się unifikacja floty różnorodnych F15 przez zakup nowych, niż remonty. Natomiast to, że w ogóle kupuje się F15 wynika z prozaicznej przyczyny, iż USA nie ma realnie zamiennika. F22 jest uznany za samolot nieopłacalny i będzie wycofany ze względu na kosmicznie skomplikowany serwis. Zauważcie iż F22 stacjonuje tylko i wyłącznie w USA lub bezpośredniej bliskości. Dzięki niewydolności samych F22 które wymagają zbyt wielkich nakładów serwisowych, nawet Chiny wiedzą iż nigdy ich w swoim pobliżu nie zobaczą, bo nie ma w pobliżu baz gdzie mogły by wylądować. Stąd USA stawia trochę na jedną kartę czyli NGAD, tylko iż zapowiedzi szybko i tanio jak widać rozmijają się z oczekiwaniami cudownej broni. Ciekawe co się stanie jeśli NGAD musiał by upaść jak F22? Chiny będą do tego czasu miały lepsze maszyny niż USA? Aż nie do wiary, ale zarówno wojskowi jak i przemysł pewnie zdaje sobie sprawę z takiego zagrożenia i będzie ciągnąć rzepkę w swoją stronę. Tak więc F22 będą wycofane ze względu na serwis, a F15E/EX mają być pomostem (bo nie ma nic innego, a pilotów w ciul) do NGADa... który znowu może nie nadejść. To nie tak, że F15 jest taki cudowny, tylko to USA nie ma nic innego do zaoferowania, a skoro o F22 Raptor mówi się jako o leciwych samolotach z lat 90', to jak należy mówić o F15... Golden Pterodaktyl? (pewnie lepiej pasuje). Faktem pozostaje jedno, jak najbardziej udana konstrukcja jaką jest F35. Więc może skończyć z gadaniem o dinozaurach i kupić kolejne 32szt tego co dobre i sprawdzone czyli F35, bo to i tak jest przyszły zamiennik F16, a jak wyklarują się nowe programy jak Tempest, NGAD czy FCAS to będziemy mogli rozważyć co kiedy i za ile.
Trudno mi sobie wyobrazić, że F35 masowo udziela wsparcia piechocie na pustyni, gdzieś w Afganistanie. I że uznają to za efektywne kosztowo przy dużej skali...
Ale co ja tam się znam.
Komentarz dla zasięgu: zasięg, zasięg, zasięg. Dużo słów. Mniam mniam dla algorytmu 😊
Wygląda na to, że działa ekonomia skali i po prostu nadrabia swoją unifikacją i masowością. W końcu obecnie kosztuje około 80 mln $ w stosunku do 65 mln $ za F-16, czy około 95 mln $ za F-15EX.
@kossaKSF nie chodziło mi o koszt samego samolotu tylko o koszt godziny lotu + udźwig adekwatnego uzbrojenia
@@BratFerrus Z udźwigiem to nie jest źle. Maksymalnie lekko ponad 8 ton, trochę więcej niż F-16. Mniej oczywiście od F-15E, ale to w końcu duża dwusilnikowa maszyna. Godzina lotu faktycznie wychodzi słabo. F-35 zdecydowanie najdroższy. To z roku na rok spada, ale dalej jest w okolicach 2x więcej niż F-16. Generalnie bombardowanie namiotów myśliwcami nie jest zbyt efektywne kosztowo. Pewnie dlatego dalej trzymają już mocno przestarzałe A-10.
O patrz, kolejne idealnie zadanie dla FA-50.
To dalej ktoś ma plan tam się rozbijać?🧐
Ciekawe, wesołych :D
Chyba jedyny(oprocz jeyahoo) kanał, gdzie rzeczowo podchodzi sie do tematu. Pozdrawiam
Wszystkiego Najlepszego z Okazji Świat. Przede wszystkim zdrowia i spokoju.
Fajny odcinek!!!
Bardzo ciekawy odcinek!
F35 w razie masowego użycia, może doprowadzić do problemów z częściami, zwłaszcza dla klientów spoza USA, bo każda część jest własnością USA do czasu zamontowania jej u klienta. Ten samolot jest produkowany wbrew własnym procedurom USA, które nakreślają kolejne granice. Może jakiś materiał na temat tego samolotu? Być może spotykam się jedynie z materiałami szkalującymi ten wybitny samolot?
A po co ci te samoloty chyba lubisz wojny🖐
@@wojtekosuch5669 wreszcie jakiś sensowny komentarz!
Raczej naiwny, tudzież zwyczajnie głupi.
ciekawy material, mało poruszany wątek
szok i niedowierzanie
szokująco mało szokujące
Z A-10 byłby zacny dron.
ale również maszyna do ochrony przed rojem dronów ...
@@dariuszostaszewski8473tak to idealny samolot do walki z dronami
Powinniśmy o nie zabiegać, przebudować ma dron i mielibyśmy super bezpieczny szturmowiec.
Badano taką wersję.
@@kub998 da się
Toż to szok!!!!
I co uwieżyli?
Świetny materiał a jak wygląda liczba czynnych maszyn w służbie tzn ile % jest gotowych do działania ?
podobno wg pentagonu niemniej niz 70% ale zgubiłem gdzieś linka do źródła
w której minucie jest ten szok?
Szokiem jest to że trzeba takie głupie nagłówki robić bo YT promuje tylko dramy. Kontent edukacyjny i metytoryczny trafia na samo dno, podobnie jak społeczeństwo mające być odbiorcą.
No w każdej, szokiem jest brak takiej informacji.
Dzięki,czekamy na dalsze ciekawe publikacje.
napisz co z kontraktem na zakup i produkcję czołgów K2,armatochaubic,wyrzutni czunmo,co z kontraktem na produkcję naszego borsuka.
Niech pan zrobi film o śmigłowcach szturmowych. Możliwe kierunki rozwoju i zastosowania.
Jakie zdolności “myśliwskie” posiadania nasze wojsko?
Wydaje mi się ze po prostu to już nie czasy na walki myśliwców, przez co Raptory i Eagle nie są tak potrzebne. A że F22 nadal nie ma konkurencji to udźwignie taką ograniczoną rolę.
o chyba dluższa przerwa była? witamy ponownie
13:52 koszt modernizacji F-22 może być bliski kosztowi F-35.
A koszt modernizacji F-16 jest dla nas jeszcze droższy, rezultuje nieporównywalnie gorszym samolotem, a i tak się pewnie w to wpakujemy
I gdzie ten szok? Dalej to najsliniejsza flota na swiecie o duzy dystans. Nawet wycofane F-15C/D beda w stanie rezerwy/konserwowane, i moga byc przywrocone w bardzo krotki czas.
Skąd masz kolego te dane?
1000 sprawnych maszyn i tak robi wrazenie. Mysliwce powoli przechodzą do lamusa i raczej decydenci w USA chyba wiedzą co robia ograniczając flote.
"Wolny świat". Taki humorystyczny akcent na koniec
A potem człowiek zdaje sobie sprawę że US Navy i US Marines mają swoje siły powietrzne.
Co się stało z Twoim profilem na FB?
Nawzajem
Ciekawe - nic o tych samolotach nie wiedziałem a już pół wieku temu latałem na 386 w F119A :)
To raczej przekaz przeznaczony dla naszych "kupców" latadeł by myśleli o przyszłości i kosztach z tym że nasze zakupy są podyktowane względami politycznymi czyli słynna "Polisa"
A gdzie się zapodział F18?
Z tego co obiło mi się o uszy to f35 jest porównywalny do f22 z delikatną przewagą dla f22. Ale z drugiej strony f35 ma być następcą f16, modelem podstawowym gdzie f22 był modelem "premium". Tak więc widać duży przeskok, podobnie jak jest to w telefonach gdzie specyfikacja premium dziś to niższa półki jutro i taka wymiana możliwości które spływają na powszechność. A projekt następcy f22 może się opóźnić gdyż f35 chwilowo może go zastąpić do czasu gdy wejdzie maszyna z wyższej pułki - ale to już będzie coś czym będą chcieli pokazać kosmos i zrobić pokaz siły więc będzie masa nowości(f35 kupił im trochę czasu).
To są nieporównywalne maszyny do innych zadań.
F22 - B2 -B1 od zawsze na marną ilość maszyn zdolnych do wykonywania misji bojowych cierpiały - po "drugiej stronie" ma tak Tu-160 nic zresztą dziwnego bo są to konstrukcje drogie i bardziej zawansowane technicznie od innych.
Nie wiem skąd są te informacje że f-35 miał zastąpić A10 A10 był samolotem wsparcia i niszczycielem czołgów który ma latać na małej wysokości i nie przekracza bariery dźwięku
Jak ja ogromnie czekałem od Ciebie na film, a i dawaj zawsze tą melodje na początek bo tej epickie dla twojego kanału proszę. Wesołych świąt ❤.
Ale to nieprawda o czym mówisz na początku, że "w służbie pozostają tylko F-16 Block 4x i 5x". W USAF i jej służbach rezerwowych na czele z ANG czy AFR latają też caly czas F-16C Block 25, 3x. Na przykład DC ANG ze 113GW 121FS lata na Block 30 które ostatnio zostały przepuszczone przez modernizację V. To samo dotyczy F-16 Block 30 z 93FS z AFR z bazy Homestead na Florydzie. Blocki 25 i 30 po modernizacji V mają też Agresorzy z Alaski oraz Alabama ANG.
"Agresorzy z Alaski" to teraz 18th Fighter Interceptor Squadron - łatają dziury w obronie powietrznej, bo jak F-22 lecą na deplyment to jest problem.
Właśnie dlatego eskadra w USAF ma na etacie 24-27 samolotów żeby realizacja misji poza macierzystą jednostką była zawsze możliwa z zachowaniem zdolności jednostki/bazy do wykonywania misji obrony powietrznej. W sierpniu 12 F-22 z Elmenforf na Alasce przebazowało się do Lakenheath a stamtąd to Al-Jaber w Katarze gdzie są do dziś. Przez cały ten czas druga połowa F-22 stoi na Alasce i wykonuje normalnie misje CAP/QRA. A 18th FIS o której mówisz lata na Block 30 właśnie i nie ma mowy o łataniu żadnych dziur bo ich nie ma. Baza Eielson (F-16) odpowiada za wszystko co dzieje się na północ od 64 równoleżnika a baza Elmendorf (F-22) za wszystko co dzieje się na południe od tego równoleżnika. Patrz incydent sprzed 2 miesięcy z F-16 i Su-35 na wysokości wyspy Diomede nad wodami międzynarodowymi po rosyjskiej stronie zmiany daty.
F 22 od samego początku miałoby być we flocie USA tylko i aż 200 szt. Nigdy nie planowano ich więcej i nigdy nie planowano ich sprzedaży. A to głównie dlatego że serwis f22 jest kilkakrotnie droższy niż f35. USA nigdy nie planowało wyprodukowania więcej niż 200 szt f22. Na tym produkcję zakończono
Zapewne u Chińczyków wszystko super i fajnie. Przynajmniej chinczycy tak twierdzą :)
Pierwsza podana liczba jest troche niewyrazna.
"Wolny świat" pffff... Może warto byłoby zapoznać się z definicją wolności?
Przez F-35 Ameryka chyba poniesie duże straty w pilotach
Zapominłeś wspomnieć o F18
18 nie jest wykorzystywana przez USAF tylko marynarkę. Kompletnie oddzielny temat
Pozdrawiam
thx
14:15 naprawdę nie było lepszego zdjęcia ? 🤦♂️
I tak nikt nie patrzy na te zdjęcia
@ mów za siebie
Super film ale clibajty są smutne.
No nie jest to fajne. To znaczy materiał jak zwykle dobry i merytoryczny, ale tytuł... sorry, nie musisz się zniżać do tego poziomu. Nie bądź jak pseudodziennikarz jakiegoś Faktu... Naprawdę tak ważna jest klikalność, że idziesz w fejkowe, skandalizujące nagłówki?
To jest bardzo smutne jak twórcy obniżają standardy dla klikalności. Najgorsze jest to że takie działanie jest uzasadnione bo yt promuje takie clickbaity. Kilka kanałów już usunąłem z subskrybowanych przez coś takiego...
Tytuł jak tytuł nie macie na co narzekać? Szklanka do połowy pusta 😂
@@rszparagowski2305 nie, po prostu tytuł jest kłamliwy. Stan floty tych samolotów nie jest szokujący. Wręcz przeciwnie.
Proszę o źródło
Ale co było robione? Bo nie widać.
Dlaczego nie mozna budowac jednoosobowych F-15?
Można, ale trzeba by odtworzyć oprzyrządowanie, bo nie produkowano ich od ok 40 lat. Kto za to zapłaci?
A gdzie w tym zestawieniu f18?
A po co ma być w zestawieniu f18 jak to jest samolot US NAVY i USMC
Osobiście uważam, że program NGAD zostanie anulowany. Program marynarki FA-XX zostanie doprowadzony do końca i kongres zmusi AirForce do zakupu tej samej maszyny co US Navy.
Tyle mojego wróżenia z fusów.
NGAD nie zostanie anulowany, NGAD to duży pogram obejmujący wiele elementów CCA (Collaborative Combat Aircraft) na pewno nie zostanie anulowany.
@@gdziewojsko
Śledzę ten program i wiem, że to nie tylko załogowy myśliwiec przewagi powietrznej.
Ale ja miałem na myśli anulowanie właśnie załogowej maszyny.
Niemniej CCA też mogą anulować, inna sprawa, że nawet jak anulują, to i tak za kilka lat podobny program pod inną nazwą by wystartował (takie rzeczy to u nich norma).
Największe problemy są z pilotami w siłach lotniczych USA. Całkowity brak chętnych do służby. Zresztą z samolotami też nie jest dobrze.
System szkolenia ma swoje problemy
Prawdopodobnie bezzalogowe mysliwce sterowane z podziemnych bunkrow są przyszłością USAF.
Dokładnie tak. Więcej na ten kanal już nie wejdę i nie obejrzę żadnego materiału.
Trzeba tępić takie click baitowe zachowania.
Będziemy tęsknić 😂@@jajajejehjune4301
@@jajajejehjune4301 Dlaczego clikbait. Akurat jest to świetny materiał, a tytuł ma swoje podstawy. Pokazuje jak ogromnym problemem jest F22, jak USA zmuszone jest do reanimacji F15, ale robi to z głową, równocześnie zapewniając sobie samoloty dla pilotów na czas W. Pokazuje też pozytywne strony jakimi była i jest udana konstrukcja F16, oraz jego następcy F35. Może nie przepadam za sformułowaniem "szokujący" ale to trochę tak jest iż stan USAńskiego lotnictwa jest bardzo bipolarny, sukces wielozadaniowych i totalna zapaść przewagi powietrznej, która leci już na defibrylatorze i poleci tak kolejne 10 lat (a za 10 lat to będziemy w innym świecie).
A F 35 ?
Ciężkie do przetrawienia są te liczby w odniesieniu do naszej floty.
Tam pojedyncze stany są większe od Polski więc nie ma co porównywać
A gdzie F/A-18?
Na lotniskowcu
To marynarka a nie USAF
Tytuł clickbaitowy, co tu szokującego?
Kolejne doniesienia o wycofywniu; jednak trzymają się silnie tego żeby nie przekazywać używek za granicę, dziwię się bo przecież modyfikacje tajne USAF w elektronice można usunąć, a może są tak duże że nie? Czy nie chcą tworzyć konkurencji dla nowo produkowanych? W takim razie co z sojusznikami których nie stać na nówki, po co mają się walać po pustyni te machiny i niszczeć naprawdę nie wiem.
Padł tu argument o kosztach eksploatacji staroci i to fakt ale dla zagrożonej naszej flanki - lepiej mieć teraz niż czekać wiele lat na ruszenie sensownej produkcji nowych wersji. Przydałyby się do wyprzdzającego szkolenia, jak było z Abramsami.
To są kompletnie zużyte płatowce, których miejsce jest ino w muzeum.
Z tego co się orientuje to Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych posiada około 450 F18 a to znaczna liczna o której warto wspomnieć, no chyba że nie bierzesz marynarki pod uwagę…
Biorac pod uwage, ze mieszkam w USA to wiem co nieco na temat ich armii i szkolenia. Istnieje mem jak to do Marines biora wszystkich co oddychaja, a do Air Force to wymagaja wieku ponizej 25, iloraz IQ tak ze 130 minimum, dyplom jakiegos inzyniera aeronautyki itp. To tylko wymogi podstawowe gdzie zrobia z ciebie ciecia, ze bedziesz robic jako mechanik...😅
Na pilota dochodzi ci jeszcze perfekcyjny wzrok, idealny rekord kryminalny, 100% posluszenstwa i pare innych.
Z takimi zdolnosciami mozesz robic sobie w BigTechu za jakies 150-200k$/rok, a w armii placa waciki, ze zarobisz jakies 50k$ plus bonus ktorego nigdy nie dostaniesz😂
Wiekszosc ludzi nie pojmuje, ze szeregowy szarak pracujacy w armii dostaje na start jakies 2000$/miesiac, porucznik po szkole ma 4000$/miesiac. To sobie porownajcie pod zarobki w polsce.
Mowilem juz o tym, ze od zoldu placi sie dochodowy?? 😂
No i nie zapominajcie o wymogach lgbtqzjeb😊
A USMC dostają kredki (Creons) do MRE.
@gdziewojsko truskawkowe so najlepsze jak to tu mawiaja😅
Jako laik w temacie przyznam, że mam poczucie iż wykorzystanie F-35 do zadań innych niż niszczenie kluczowych systemów obrony przeciwnika, wydaje się być finansową i logistyczną pułapką. Koszt lotu tej platformy wobec korzyści z np. zestrzelenia jakichś rakiet, których akurat nie da się strącić innymi systemami, może się okazać zabójczy dla długofalowego wykorzystania F-35. Typowe zadania powinny być wykonywane przez typowe platformy, a F-35 jest jak rozumiem raczej platformą high-end.
Gwiazdy serii Ace Combat.
30 lat serii Ace Combat w 2025 roku.
Świetnie! Cenię Pana materiały od czasów, kiedy temat wojny/militariów nie był jeszcze w mainstream’ie. Uwagi techniczne:
- lepiej się słucha, jeżeli lektor wymawia wyraźnie liczebniki: 0:20 „2025 maszyn”
- „CD” wymawiamy albo po polsku [ce-de] albo po angielsku [si-di]- jak dawniej płyty kompaktowe
Wznowili produkcję f 15
Fajnie cos obejrzeć o lotnictwie gdzie nie ma zadnych ciągłych insynuacji że amerykanskie be a ruskie cacy jak na pewnym you tubowym wschodnio brzmiącym kanale
Taktyczny
o bosheee jaki clickbite tytuł 😢
Nie bądź następnym Danielkiem
Co w tym materiale jest szokującego? clickbait
Dlaczego zrobili tak mało f22?
bo były za drogie i nie było godnych rywali dla nich
Bo uznali, że koszt produkcji jest zbyt duży, a świat zachodni będzie już prowadził wojny tylko z terrorystami...Poza tym uznali, że ich potencjalni przeciwnicy, czyli ruskie i Chiny odstają technologicznie tak bardzo, że nie potrzeba produkować 22 "na pęczki" i ich wystarczy, a kasę lepiej przeznaczyć na rozwój nowych technologii... dzięki czemu powstał F35 i powstają inne cudeńka jak projekt NGAD czy znany z Mavericka SR-72 i inne. I wygląda na to, że WTEDY mieli rację, bo te samoloty (które przestano produkować 12 lat temu) do tej pory nie mają godnego rywala, który byłby wyprodukowany w tej ilości
Upadek ZSRR
F-22 wyprzedzały swoje czasy. Żadne siły powietrzne świata nie miały nawet podjazdu do USAAF. W latach 2000 - 2015 większość zachodu była skoncentrowana na walce z terroryzmem. Moło kto przewidywał że jakaś duża wojna/konflikt może jeszcze mieć miejsce. Niestety dla nas historia wróciła na stare tory.
cale lotnictwo USA jest 100x wieksze niz polskie
No właśnie nie jest. Z Marynarką i Marines jakieś 30x większe.
Kto według ciebie wygrałby stracie, F-22 Raptor czy Su-57 ? Czytałem, że rosyjskie rakiety P-P mają większy zasięg i są bardziej skuteczne
To nie world of tanks. Nie ma pojedynków 1 na 1.
Ruscy poki co marzą by doprowadzić swoją frotę do tak "szokującego" stanu, a przed 2022r Chinczycy uważali że mają słabsze SP niż Rosja XD
Przed 2022 Chinczycy nie mieli opracowanych technologii materialowej silnikow odrzutowych na odpowiednim poziomie wiec posilkowali sie rosyjskimi
@ Dalej jej nie mają - produkują tylko kopie ruskich silników opracowanych w latach 70-ntych.
@@yasekkviatkoskikolego, uzupełnij wiedzę. Zainteresuj się np. chińskimi osiągnięciami na polu silnikowodrzutowych że spalaniem detonacyjnym. Robią tak skokowe postępy, że 10 lat u nich cała epoka, jak na zachodzie lat kilkadziesiąt. Nie wysmiewalbym ich osiągnięć. Zobaczysz, że za 10lat zdominują rynek samolotów posażerskich, że swymi samolotami z superoszczednymi silnikami. Będzie powtórka jak na rynku motoryzacyjnym. A Zachód śpi :/
@ chińskie gazetki propagandowe to nie wiedza 🤡 Pozyjemy zobaczymy , myśliwca 5th gen nie mają = nie mają żadnego nowoczesnego silnika bo to jest kluczowe w 5th gen i nikomu jeszcze nie sprzedają żadnego sensownego samolotu a sami produkują jeszcze MIG21 na licencji 😂
@@Frem_Kra XD 😂
Ciekawi mnie w jaki sposób F-35 ma zastąpić A-10.
Tym bardziej, że wojna na Ukrainie pokazuje, że szturmowo myśliwce powinny latać nisko. A-10 by mógł się doczekać lepszego następny, a przede wszystkim tańszego jak F-35.
Chyba A-29 Super Tucano jak już ma być budżetowa szturmówka, to mogli by w Polsce nakupować takich 300 i dać do WOT, do działań regionalnych. :P
Amerykanie myślą bardziej o swoim teatrze wojennym, więc nie dziwi mnie, że F-15 nadal będzie produkowany lub modernizowany, bo w porównaniu do F-22 to jest tani w utrzymaniu.
Zastanawia mnie, czy nie dałoby się po tych 30-40 latach opracować nowego Raptora, który byłby znacznie budżetowy w utrzymaniu zachowując co najmniej to co potrafi obecnie.
a co z f18??
F/A-18 Hornet jest używany przez marynarkę amerykańską (US Navy) i amerykański Korpusu Piechoty Morskiej,
One służą w US Navy
@@vejopatisgeszeft8475 ok, myślałem że to wszystkie myśliwce należące do usa
Gówniany tytuł.
Treść emocjonująca jak wyprawa na grzyby.
Zajebisty tytuł
F35 FTW
A jak rozstawią s400
No i co? W Syrii rozstawili.
To beda musieli poszukać nowych zestawów plot.
To znaczy tylko tyle że USA pracuje nad o wiele lepszymi maszynami nisz ma obecnie.
Obecnie mamy rozkwit bardzo fajnych merytorycznych kanałów, nie bazujących na clickbaitach, jak w twoim przypadku. Żegnam.
Ameryka kur.... POLAND gut
Jest problem z przyszloscią f15, bo jego podstawowa funkcja, czyli wywalczenie przewagi powietrznej staje się niemożliwe w dobie coraz powszechniejszych samolotów 5 generacji zarówno we flocie Chin, jak i Rosji. Notabene, to samo stosuje sie do Eurofightera. Dziwię się tylko, że nie opracowali jeszcze kadłuba stealth dla tego Europejczyka. Może usa to jakoś zablokowali, bo mógłby to być najlepszy samolot na świecie.
W Rosji 5 generacja to tylko nazwa propagandowa
Bardzo wątpię w tą niską wykrywalność su57 z wydechami na wierzchu.
No i jeszcze ta powszechność:)
Spokojnie, jest 5 generacja, oraz 5 generacja chińsko-rosyjska.
@michal2089 Eurofighter ma tzw. "digital stealth" czy "software stealth", jakoś tak to się nazywa, nie pamiętam dokładnie. Ma obniżoną wykrywalność + przypuszczalnie najlepszy na świecie system walki elektronicznej, zabudowany na stałe w myśliwcu. Nie jest może niewidoczny dla radarów, ale dzięki ECM niezwykle trudny do namierzenia przez wrogi radar/pocisk. Pod tym względem (i wieloma innymi) jest lepszy niż F-15. Zresztą swój radar też ma rewelacyjny.
Generalnie jestem przeciwny kupowaniu przez Polskę myśliwca przewagi powietrznej (z wsparciem nas przez siły lądowe krajów NATO może być różnie, bo ich siły lądowe nie są zbyt imponujące, ale akurat na wsparcie lotnicze możemy liczyć bez problemu i przewaga NATO jest kolosalna; a więc wydawajmy ogarniczone pieniądze na rzeczy, które musimy mieć własne), ale gdybyśmy musieli coś kupować to tylko EF, bo zaoferowano nam nie jakiś żałosny offset tylko pełne uczestnictwo w konsorcjum brytyjsko-włosko-niemiecko-hiszpańskim, z pełnym dostępem do technologii itp.
Biorąc pod uwagę wypowiedzi Trumpa, lepiej nie liczyć na Amerykanów.
Dawajcie te F15 Ukrainie!
😂
Ale faktycznie tytuł clickbait. Słabe to.
Przeznaczony....po polsku mówimy przeznaczony, nie dedykowany
Ale ogólny sens zrozumiałeś? Zakładam, że tak. To po xhuj się czepiasz? Sam błędów nie robisz? Albo tak: mówcie se jak chcecie, gdzie indziej możecie.
Dziwnym nie jest. Raptory dość ewidentnie wyprzedziły swoją epokę, a obecnie Ukraina pokazuje wyższość BVR nad manewrowością, i tutaj F-35 styka, bo jest bardziej zaawansowany niż Raptor, którego przez 20 lat nie było powodu modernizować.
Dość ironicznie, teraz pojawiły się powody, ale jest za późno i za drogo, i jak duch wrócił F-23, który na pacyficznym TDW mógłby sprawować się lepiej.
@@kub998 Bzdury. Pseudoargumentacja jak w bajce La Fontaine'a o lisie i winogronach - wielozakresowe radary AESA, wpięcie w sieć i problemy samolotów stealth jakby znikają.
Z kolei manewrowy samolot najpierw musi w ogóle wiedzieć, że leci do niego rakieta, a później zdążyć jej uciec.
Nie ma wiele przypadków, w których ostrzelany manewrowy myśliwiec wymanewrował rakietę, a ukraińskie Patrioty pokazały, co robią pociski rakietowe z zaskoczonymi manewrowymi samolotami, tak samo ruskie pociski BVR odpalane znad Białorusi.
No i finalnie Ukraina to nie jest jednak symetryczny konflikt powietrzny, bo Ukraina nie ma zaplecza i głębi którą dysponuje Rosja i wisi na donatorach, a Rosjanie i tak zebrali swoją porcję bęcek.
Chciałbym przypomnieć że ten miś puszysty wygłaszał tezy o ogromnych problemach Polskiego Kraba, który sprawdził się na Ukrainie. Ton sensacji i sugestie świadczą o nie zrozumieniu tematu lub taniego poszukiwania sensacji.