Ezzel egy technikai probléma van csak. DC-n a kommunikáció megosztja az autó egyedi azonosítóját a töltésadatok mellett (pl. akku százaléka, stb.). Addig az AC-n lévő töltés szabványában nincs ilyen jellegű adatcsere. Csupán a felvehető áramerősség és állapotokkommunikálódnak le. AC töltésnél a töltő irányából noname az autó és nem megy át az akku töltöttsége sem. Ez alól némileg kivétel a Tesla, ahol SWCAN szabványon a pilot jelet át tudja kapcsolni kommunikációs jellé. Pl egy Tesla fali töltőn meg lehet adni melyik Teslát töltse csak, hogy más illetéktelen ne tudjon tölteni. De ez más autónál nincs, így mivel a töltő a kocsi azonosítóját nem tudja megszerezni, így azonosítani sem tud AC-n, hogy plug&charge legyen a töltés. DC-n ez már működik megadott autóknál és a roaming hálózatba kapcsolt töltőknél. DC-n mindenképp ez a jövő. Az AC-n is jó lenne, de akkor az autógyártóknak le kellene másolnia (vagy licenszelni) a Tesla által is használt SWCAN (Single Wire CAN) szabványt és a töltőket felkészíteni ennek kiolvasására.
@sziauram7814annyit pontosítanék, hogy van már olyan autója a mercinek, amelyiken ez megy, és létezik már olyan töltő, amlyiken megy! De ez nem az alsó kategória sajna. :(
Tartós tapasztalat Spanyolországból (Costa Blanca) 3 hónapja költöztünk Benidorm-ba, itt vettünk egy VW ID Buzz-t, töltésre eddig nem költöttünk, az utcánkba 6 (!) ingyenes töltőt telepített az Iberdola es az önkormányzat. Az autópályán Valencia felé app nélkül simán bankkártyával töltöttünk a BP-nél… valóban lehet így is 💁🏻♀️
Én nyáron voltam Malagában, hétvégére béreltem egy Fiat 500e-t, és fel akartam tölteni. Mélygarázsban Iberdrola töltők, 5 db!, egyik sem ment. Másik garázs, 1 db gyorstöltő, de csak appal indul. Volt rajta kártyaolvasó, de mint kiderült, az csak az Iberdrola saját kártyáját ismerte, csak azzal lehetett indítani. Grrr. App letölt, telepít, nyelv választás nincs, csak spanyolul tud. Én meg angolul, németül, eszperantóul. Szerencse, hogy az eszperantó és a spanyol hasonlít kicsit, így kibogoztam, mi kell. Adatok: adjam meg az igazolvány számomat! Minek??? Mindegy, megadom, de nem fogadta el. Enélkül meg nem engedett regisztrálni, reg. nélkül meg nincs töltés. Grrrrrrrrr! Telefon az ügyfélszolgálatnak, szuper kedvesek, kapcsoltak valakit, aki tud angolul. Hát igen, a magyar személyi nem jó, de majd ő beregeli, ő be tudja, adjam meg, mi legyen a jelszó az email címemhez. Beállította, be tudtam lépni, a bankkártya regisztráció már ment simán, laza 1,5 óra volt az egész, a töltés 25 perce ehhez képest már semmi. Irány Granada, Alhambra, nagyon szép volt, utána szintén Iberdrola töltő hazafelé, McDonalds parkolóban 2 db 50kW-os töltő. Mindkettő szabad, beállok, örülök, már van appom, regisztrált kártyám, sima ügy. Aha! Ahogy képzeltem. A töltő tudott angolul, németül, franciául is a spanyol mellett és ékes angolsággal kiírta, hogy nem indíthatok töltést, mert már folyamatban van egy másik töltésem! What??? Az 8 órája volt. De nem, nem engedi. Ügyfélszolgálat újra, vonal végén fejcsóválás, nem értik, náluk nem látszik folyamatban levő töltés, Viberen fotó az oszlop képernyőjéről, elküldöm, nem értik. Szedjem le az appot telepítsem újra. Megvolt, hiba ugyanaz. Sírok. Várjak, visszahívnak. 30 perc után telefon újra, (nem hívtak vissza), továbbra is tanácstalanság. Ha nem indul el, mondom nekik, csigatempóban még talán eljutok a Tesla Superchargerig, az nyitott volt már akkor kint, max. regisztrálok spanyol címmel egy Tesla fiókot, és töltök ott. Valakinak van egy ötlete a vonal túlvégén, várjak, hátha valamelyik másik rendszerükben ragadt be a töltés. 5 perc után: most próbáljam meg! Ment. 2 óra után 25 perc töltés, közben jeges tea a mekiben, nekem meg visszament a vérnyomásom a normál értékre. Én naív, azt hittem, 2 év villanyautózás és 14 app letöltése után már nem érhet meglepetés!.
Németországban 2021 óta kötelező bankkártyás fizetést biztosítani minden új töltőoszlopnál. Szépen gyarapodnak. A probléma inkább az, hogy Magyaroszágon alig van töltő. Hétvégén utazunk haza és megdöbbenve láttam, hogy a környékünkön (Würzburg) 10 kilométeres körben több gyorstöltő (valóban gyors, minimum 150kW) van, mint Magyaroszágon összesen
Szeptember óta van Hyundai Ioniq 6osom, Dániában. 12000 km-t tettem eddig bele, 75%ban autópályán. (itt 110 km/h a sebességkorlát) Az eddigi átlagfogyasztás (őszi-téli) 15.5 kWh / 100 km úgy, hogy vontattam már vele trailert is. Itthon töltöm esténként névelegesen 11 kWh töltővel ami a valóságban 10.6 kW-ot tesz bele óránként. Állami áram támogatással kb. 1 dán korona / kWh áron, ami kb 51-53 Ft-nak felel meg. Az aksija 77,4 kWh, tehát egy teli "tankkal" átlagosan 500 km-t tudok menni jelenleg a hidegebb évszakokban. 77,4 kWh x 52 Ft= 4025 Ft / 500 km. vagy 805 Ft / 100 km. Csaba! Továbbra is áll az ajánlatom, hogy Augusztus elején otthon leszünk Magyaroszágon, miután megjártuk egy Dánia-Erdély utat az autóval. Szívesen készítek veled egy közös videót a saját tapasztalatainkról, ha érdekel.
jól hangik amíg nem kell cserélnie akksit (aka amíg tart a gari)🤣bár ha eladja addig akkor emiatt fájjon annak a feje, aki megveszi, az autó árának a felét teheti is félre az akksicserére :)
@@951001ifyEz nekem új. 10+ éves Leafek vígan mennek ma is, kevesebb hatótávval. Szerintem a degradálódott akku más felhasználási szokásokhoz még bőven jó (pl. városi cirkálás). Amúgy ha nézed a hahu-t van bőven motorcserés pár éves belsőégésű autó is.
@@951001ifyNyilván egy belsőégésűre nem locsolod rá egy akkupakk árát az olajcserékkel, kuplunggal, kettőstömegű lendkerékkel, az indítóakku se olcsó, az üzemi fék is jóval sűrűbben fogy el... és akkor azt még bele se számoltam hogy ezeknél mindig kiesik alólad az autó arra a napra.
Az Etelében tök jól meg van oldva, hogy a parkolójegy egyenlegéhez számolja fel a töltés költségét amit gond nélkül ki lehet fizetni kártyával az automatánál.
@@user-qi9bw3qj8k 2 autó sehol sem életfeltétel, valakinek egy sincs. A saját lakásod előtt az országban kb bárhol ingyen, vagy jelképes évi 2000Ft-ért parkolhatsz, ha mindenhol ingyenes lenne, sehol nem lehetne megállni. Lásd: ingyenes parkolás a covid idején.
@@user-qi9bw3qj8k egyetértek, ha fizetek, szoktam érte várni valami ellentételezést. Az, hogy egy kihasználatlan helyen, amúgy senkit nem feltartva vagy zavarva áll az autóm, nem egy szolgáltatás, hanem egy állapot. Ha őriznék, lemosnák, keréknyomást ellenőriznének vagy töltenék, az más.
Na ez egy elég jó innovatív megoldás. Sőt a Parkl applikációja olyan, hogy a parkolóház felismeri a rendszámot, és össze van kapcsolva a Parkl rendszerével (és a telefon GPS-e is ott tartózkodik) , nyitja a parkoló sorompót és automatikusan vonja a díjat.
Én jelenleg egy plugin amperával járok évi 12k km-t, ezalatt elpöfögök kb 120 liter benzint, ez főként a nyaralások miatt, egyébként otthon töltve + napelem használom és szerencsére a legtöbb távolság belefér a hatótávba, de ha ki is fogy az aksi akkor városban 6-6,5 literes átlaggal elhibridkedek még télen is. A következő autóm (ami csak akkor kerül lecserélésre ha tényleg már nem lesz gazdaságos ezt hajtani) valószínűleg szintén plugin lesz, BYD pluginek állítólag télen 110, nyáron 150km-t elmennek majd villanyról, utána pedig ott a benzinmotor, szóval megvan mindkét világ előnye. Sokszor hozzák fel hogy ez egyben hátrány is ami valós érv, ugyanakkor az elmúlt 4 évben amióta megvan a kocsi töredékére esett a költségem az előző sima benzineshez képest. A másik érv hogy feleslegesen cipeli ilyenkor az aksit az autó valós, ugyanakkor szintén saját tapasztalat hogy ez nem feltétlenül akkora hátrány, lásd fenti 6 literes városi átlag. A nagyobb súly magával hozza az erősebb rekuperációt is ami nyilván nem megváltó, de messze van attól hogy felesleges cipelés. Jelenlegi autómban 201000km van és bontatlan a motorja, évente cserélek benne olajat és a szokásos kopófogyót pl pollenszűrőt, de pl a fékek a rekuperáció miatt alig kopnak, sőt van hogy (odafigyelve hogy ne okozzak bajt, pl üres tesco parkolóba) nyomok neki néhány komolyabb satut hogy levakarjam róla a rozsdát. 2020-ban ez az autó 3,4 millió forint volt, az előző benzines eladási árát beleszámolva vastagon behozta az árát. Mondjuk én szerencsés vagyok, tudom itthon és melóban is tölteni, ez nyilván nem játszik mindenkinek. A városi töltésre valóban megoldást kell találni, ez a rengeteg app és a vele járó szívás tényleg botrányos, tényleg több lassú töltő kéne de kb minden utcasarokra/lámpaoszlopra. Emellé pedig a megoldást tényleg a kínaiak fogják elhozni a pici és olcsó elektromos rohangálókkal. A töltők árazását pedig egy komolyabb infrafejlesztéssel lehetne megoldani, esetleg dinamikus árazással is működhetnének a megújuló termeléséhez igazítva, ezzel lehetne javítani a túltermelés esetén jelentkező negatív export árakon is. Szóval igen, máshova kéne tenni a támogatást és egyszerűsíteni a töltéseket. Én szeretném ha a következő autóm már teljesen elektromos lehetne, de pont az infra miatt húzok a plugin felé mert így túlnyomó többségben tudok villannyal járni, de ha kifogyok a hatótávból akkor megyek tovább takarékos hibrid módban. Szerintem ma ez a legjobb megoldás, de nyilván felhasználási körülményektől függ, nekem ez jelenleg a legjobb.
Nagyon igaz, amit írtál. Én 2 éve egy Kia Niro plug-in autóra cseréltem az öreg Skodát. Ugyanígy használom, ugyanezekkel a lehetőségekkel (melóhely 30 km). Nem bántam meg a cserét. Mindenben csak megerősíthetem az írottakat, ugyanezt tapasztaltam.
Már számtalanszor védted meg az elektromos autókat, és azóta sem hallottalak beszélni olyan érvekről az elektromos autók ellen, amik valóban lényegesek. Szóval most felhoznék párat. Először is, sok embert (engem is beleértve) az zavar az elektromos autózással, hogy nem oldja meg az alap próblémát: "Az autózás nem hatékony, sem környezetileg, sem pénzügyileg." Félreértés ne essék, az autókra szükség van, főleg kevésbé sűrűn lakott településeken, azonban a kibocsátás nagy része a városokban történik, ahol igenis lehetne egy jó közösségi közlekedést létrehozni. Én arra szeretnék választ, hogy miért fókuszálunk ennyire az elektromos autókra, amikor lehetne például troli buszjáratokat létrehozni, miért pakolunk bele marha nehéz, gyúlékony és nem hatékonyan újrahasznosítható több 10 vagy akár 100 kilós akkumulátorokat autókba, amikor egy trolit rá lehet kötni a hálozatra, és ugyanolyan nyomatékkal tud menni mint egy elektromos busz, de nem kell hozzá egy rohadt nagy akkumulátor? Másodszor, nagyon örülök, hogy ezek szerint minden kétséget kizáróan jók az elektromos autók. Viszont azt nem értem, hogy miért kéne hinnem ezeknek az adatoknak? Mikor ugyanilyen módon vertek át minket anno az olajcégek/autóipari cégek, hogy bebizonyítsák nincsen globális klímaváltozás, és ezek a cégek hozták létre az ökológiai lábnyom fogalmát is, hogy az embereket okolják a saját kibocsátásuk miatt, amit az okoz, hogy az emberek rá vannak kényszerítve az autózásra. Én láttam belülről, hogy működnek kutatások arról, hogy minek milyen lábnyoma van, és sokszor az adatok nincsenek rendesen ellenőrízve, arról nem is beszélve, hogy az egész ipar pont annyira van tele kizsákmányolással mint emberi mint természeti szempontból, mint a hagyományos autóipar. Harmadszor, az rendben van, hogy most zöldebb sok helyen az elektromos autó, mint a benzines, de arról nem beszélünk, hogy mekkora infrastruktúrális kiépítés kell ahhoz, hogy az energiát, ami az elektromos autókhoz kell megtermeljük akkor, ha mindenki elektromos autóval közlekedik. Már most is látjuk, hogy például Németország nagyrészt szénnel helyettesíti az atomenergiát, mióta kivezették, ami sokkal károsabb minden szempontból mint az atomenergia vagy akár a benzin. Ha ma megnövekedne az elektromos autók használata, akkor sokkal több energiára lenne szükségünk, amit persze meg lehet termelni zöld módon, de a legzöldebb energia a meg nem termelt energia. Szóval nem értem, hogy mondjuk ahelyett, hogy hatékony kötött pályás tömegközlekedést képzelnénk el a városaink jövőjeként, vagy akár biciklis közlekedést, miért nyomjuk az elektromos autózást? Ez nagyjából olyan, mint fogyókúra közben sima kóla helyett átállni a diétás kólára, víz helyett. Oké, hogy nicns benne kalória, de az édesítőszerrel is csomó próbléma van, akár feltáratlan is, szóval miért nem iszunk simán vizet? Legvégül, az akkumulátorok újrahasznosítása. Rendben, újra lehet őket hasznosítani, de sajnos nem végtelen ideig. Míg egy jól felépített villamosvonalat elég 20-30 évente felújítani, az akkumulátorokat jóval sűrűbben kell cserélni, és még ha utána 20-30 évig jók is háztartásokban, nem értem, hogy egy Tesla model 3-as 450kg-os akksiját, hány háztartásnak szánjuk? Nem lesz egy kicsit sok így az akkumulátorok mennyisége? Arról nem is beszélve, hogy sokszor az újrahasznosítás folyamat olyan procedúrákat igényel, amik energiaigényesek, és végsősoron drágábbak/több CO2-t bocsájtanak ki, mint új nyersanyag bányászat. Ezekre a kérdésekre nincs 1 másodperces google keresés, legalábbis nem olyan, ami megadja a szükséges adatokat és biztosítékokat az adatok helyességére. Erről tök jó lenne egy videó, ahol részleteiben belemész, mert szívesen meghallgatom az érveidet.
Azzal egyetértek, hogy az adatoknak én sem hiszek, miért ne manipulálná az embereket aki akarja?! Viszont azt, hogy az autó helyett tömegközlekedéssel járjak azt elutasítom. Nem szeretnék és nem is fogok.
@@DreffPrime Viszont a legtöbb ember számára nem okoz gondot a tömegközlekedés. Márpedig, ha fejlesztjük a tömegközlekedést, kisebb lesz a forgalom, ami azoknak is jó, akik vezetni akarnak.
Az aksiknak csekély százalékát tudják újrahasznosítani, szóval tárolni kell, és nem épp környezet barát a hulladéka sem. A por nagyobb gond, mint a CO2, mivel mozog az autó és felveri ezáltal a port. Szmog az nem csak CO2, sokkal inkább más, a levegőbe kerülő por és egyéb, gyárak által kibocsátott szennyező anyag. A fák és óceánok felfognak rengeteg CO2-t. Csabika kicsit el van tájolva. Ma, egyedül a hidrogén meghajtás a legtisztább és leginkább környezet barátibb. Nem a benzinnel van a gond, hanem az adalék anyaggal. Maga a benzin szén, hidrogén és oxigén. Tehát a CO2 lenne a gond, de van rá megoldás: élő fa.
Szerintem jol latod a problemat. Ez nem megoldas, de ha mar megcsinaltuk, akkor el is kell adni. Nekem az a problemam az akkumulator gyartasaval, hogy az unioban irva vagyon, hogy a gyartas helyen kell ujrahasznositani. Mi latjuk el fel europat akksival. most. Ez mind ide jon vissza.
Először is, de, ha napelemről van töltve az autó, ami egyre gyakoribb, akkor nem mondanám rá hogy "nem hatékony" közlekedési forma. Hosszútávon még azt sem mondanám rá, hogy drága, elég kiszámolni, hogy mennyibe kerül 10évig egy benzinest üzemeltetni. Másodszor, az nem érv, hogy nem hiszel az adatoknak. Akkor ne higyj a benzineseknek sem, vagy végezd el magad a kutatásokat, vagy hívd fel a norvég minisztert és mond meg neki, hogy átlettetek verve😂 Harmadszor, az sem érv hogy az infrastruktúra kiépítéséhez sok energia kell. Ebbe inkább bele sem megyek mert ez nem vehető komolyan. Gondolom a kötött pályás ötletednél ez nem merült fel.
Londonban a legszennyezettebb levegő a metróban van. Ezer éves azbesztport húz fel minden szerelvény. Gondolom Pesten is ritkán mossák a földalatti hálózatot...
Sokaknak ciki felülni a kerékpárra és a villamosra, aztán előadják, hogy a hibriddel vagy elektromos autóval megmentették a bolygót. Megmagyarázzák, hogy télen hideg van, nyáron meleg van, nem kényelmes a kerékpár. És nem azokról írok, akik mennek 3 gyerekért meló után, hanem azokról, akik szimplán lusták.
Sosem kommenteltem még a videóid alá. Először is, az autót használni kell évekig. Az nem megoldás, hogy az ember 2 évente vesz egy autót majd "eldobja". A károsanyag kibocsájtásról meg annyit, hogy egy utas szállító hajó milliószor több károsanyagot bocsájt ki mint egy személyautó. Jó magam egy 30 éves autót használok már 6. éve pedig a 6 év alatt már vagy 3 generációnyi Passat vagy Golf jelent meg. Máshol kell keresni a problémát nem a benzines és a gázolajas autóknál.
na es igen a sok okos elektromos auto életciklusa lehet tervezetten 5ev max 10év? meg ha birna is tovabb lehet majd az "oprendszert" mar nem tamogatjak tovabb :) mehet a kukaba! 5év utan? aksi csere nem eri meg? etc etc..... 20millaert 5evre auto? vagy 5millaert 20evre auto? szoval mekkora is lesz az a lábnyom? :)
@@csakegysenki1930 Mindjárt megyek is és kidobom a kukába a 100%-os akkus EV-m, amit majdnem 6 évesen vettem meg, és 3x ennyit futott példányok vannak belőle hibátlan állapotban, 2-3%-os degradációval.
A töltési mizériát én sem értem. Mekkora visszalépés a benzinkúthoz képest. Odamegyek, töltök, fizetek kártyával, vagy készpénzzel. Ennyi. A Tesla eleve így megy, nem is kell ott fizetnem. Bedugom, töltök és kész. Lehet szidni a Teslát, de azért az ki van találva.
Azért az igazsághoz hozzátartozik, hogy a Tesla is csak a saját töltőin, és csak akkor ha előre regisztráltad magad és a bankkártyádat náluk. Tehát lényegében ez is appozás, csak sokkal felhasználó barátabban kitalált ökoszisztémában.
A legnagyobb probléma a villanyoszlopos töltéssel hogy nagyban megnövelné az áramfelvételt. Egy hosszabb utcában ahol működne ilyen legyen 50 oszlop abból 30 amit használnak töltésre 2200w töltéssel 230v-on az már 287A (az 50 oszlopon legyen 100w-os ledes világítás az 5000w aminek 22A az igénye kábel keresztmetszetben kb. 4mmxmm ami tud 27A) A töltős történethez már kell 185mmxmm es kábel ami tud 340A. Nem mindegy.. Költséget már nem vagyok hajlandó számolni erre de szerintem érezzük a problémát. (A példában szereplő értékek kerekítéseket tartalmaznak és egyszerű iskola példa szerű számításokat! A valóságban ez eltérhet, de körülbelüli képet ad az állítás megvalósításának nehézségéről!)
Azt nem mondta, hogy nem kell újrahúzni a kábeleket. Viszont már meglévő villanyoszlopba integrálni olcsóbb, mint kompletten, még akkor is, ha a költség nagyrésze maga a kábel.
Amennyire tudom, a villanyoszlopokat központilag kapcsolják ki-be, legalábbis a legtöbb helyen. Tehát nappal nincs delej az oszlopokhoz vezető kábelekben.
@@gaborhartmann5341ez hozzáállás kérdése, hogy mi az elcseszés. Nekem addig tölt, amíg alszom vagy bevásárolok. Ezt egyik benzinesem sem tudta… Nyilván nem való mindenkinek, kell hozzá valamennyi intelligencia.
Mi vettünk egy model y-t és hozzátok hasonlóan megjártuk a múlt héten Ravennát :) mivel mi superchargert használtunk (és olaszországban azért abból van bőven) mi még ezzel az app szívással sem szembesültünk. Köszi, hogy promotálod az elektromos autózást, mi egyáltalán nm bántuk meg, hogy váltottunk :)
Horvátoknál elég kevés és lassú a SUC, amikor oda mentem akkor előre beregisztráltam a helyi cégek töltőire, meg kinéztem az alternatív töltési lehetőségeket, mert nem akartam úgy járni mint HAndrás, de végül elég volt kizárólag a SUC használat, illetve volt töltő a szálláson és az is segített.
Szerintem home office-os munkavégézéssel is nagyban lehetne az ökológiai lábnyomokat optimalizálni/csökkenteni. Ha egy héten 2x 3 kellene bejárnod munkába, akkor nem életbevágó a saját autó.
Ehhez azért nem kell home office. Én minden nap bent vagyok az irodában, és konkrétan nincs kocsim. Pedig nem a fővárosban élek, de még csak nem is megyeszékhelyen. De van elektromos rollerem, meg megyebérletem a vonatra, és kb 5 perccel tart tovább az út, mint korábban autóval. Csak rájöttem, hogy drága, szennyező és borzasztóan megköt a saját autó fenntartatása, ezért eladtam. És igen, a gyerekkel együtt is fel lehet szállni a vonatra...
@@younghustlaz1982 eksüszöm, sokkal nyugodtabb és stresszmentesebb vagyok, amióta nem autózom naponta. Életem legjobb döntése volt! (Arról az évi egymillió+nemvárt kiadások összegről, ami megmarad nem is beszélve!)
@@PeterKornis Azért vidéken úgy gondolom te a kisebbségbe tartozol ezzel. Én 25km-re ingázok egy megyeszékhelyre, 25-30 perc autóval, kényelmesen, nem sietve. Tömegközlekedve ez lenne a képlet: 20 perc séta, 40-45 perc busz (helyközi járat), 15 perc várakozás, 15-20 perc busz (helyi járat), 15 perc séta, mindez 2x naponta (nem is említem, hogy esőben, szélben, hóban, 40 fokban, csúcsidős tömött buszon nyomorogva) Ha a kényelmetlenséget ki is vesszük a képletből ez naponta 3,5 óra a durván 1 óra helyett. Ez számomra egyszerűen túl sok kompromisszum, túl sok idő. A home office egy elképesztően jó dolog lenne, több jelenlegi problémában is segíthetne. Csökkentené az ingázók számát, ezzel kímélné a környezetet és tehermentesítené az infrastruktúrát. A városokban, de főleg a fővárosban elképesztő mennyiségű irodaépület/irodaként funkcionáló ingatlan van, ha kevesebb az egy időben bent tartózkodó alkalmazott csökkenthető ezek száma, ezzel a fenntartási költségeik is megspórolhatóak. A funkciójukat vesztett ingatlanok lakóingatlanná alakításával pedig csökkenthető lenne a lakhatási válság mértéke. Sőt, a cégek saját tulajdonú ilyen ingatlanjaik bérlakásként történő kiadása akár még plusz bevételt is jelenthetne! Ez lenne az elmélet, a valóság meg az, hogy az emberek egyszerűen nem készek erre és nem dolgoznak úgy otthon mint az irodában. Ahogy az elektromos autók töltőhasználatát sem tudják etikusan(?) megugrani és nem feleslegesen szo*atni a többieket, de még ezer ilyen dolgot fel lehetne sorolni. Nekem a videóban említett elmebajon és a hatótáv miatti stresszen kívül anyagi okokból sem lesz belátható időn belül elektromos autóm, ahogy rajtam kívül sokaknak, én így tudnék kevésbé szennyezni, de a fent említett okok miatt pöfögök tovább heti 5 nap a 30 éves dízelemmel munkába, ahova egy kis társadalmi felfogás váltással elég lenne kevesebb mint fele ennyit pöfögnöm.
Akinek évente egyszer kell megtenni hosszabb utat, de egyébként év közben városi vagy agglomeráción belüli utakra használja az autót, és ezen az egy úton nem fér bele, hogy időnként fél órára megálljon tölteni, az erre az egy alkalomra béreljen egy belsőégésű motorral működő autót. Még így is jobban megéri elektromos meghajtású autót tartani, mintha a 300 kilométeren belüli utakra is drága benzint/gázolajat fogyasztó autót használunk. Megjegyzem az én Hyundai-m autópályán klímával is 130-140-es tempóval egy töltéssel több mint 400 km-t elmegy, városban vagy két számjegyű főutakon pedig 500-550 km-t is. Tehát gyakorletilag belföldi utakon nincs is szükség útközbeni töltésre. Az elektromos autóknál van egy másik energia spóroló megoldás is, amiről ritkán beszélünk. Ez a rekuperáció, azaz amikor nem a féket használjuk lassításra, hanem egy visszatöltő generátor fogja meg az autót. Míg egy hagyomásnyos autónál fékezéskor, az autó mozgási energiáját a fékeken hőenergiává alakítjuk és elvész, az elektromos auitókon a rekuperációnak köszönhetően ez az energia visszatöltődik az akkumulátorba, és újra felhasználható. Ennek köszönhető az extrém alacsony városi fogyasztás.
Az a legnagyobb probléma, hogy Kína, India és az USA kb. 80 százalékban szennyezik a légkört a füstölgő gyáraik által. Hajlandó vagyok tenni a klímavédelemért. De először tessék példát mutatni! Ha az egész világ átáll elektromos autóra, az kb. -2 százalék károsanyag kibocsátás. Na ez a gond. És az elektromos autók irreálisan drágák. Ez is csak egy üzlet. Egy hype.
Az a 2% inkább 16% valójában, ha CO2-t nézünk, plusz az összes többi még hozzá jön NO2, korom, stb, de az alaptézissel egyetértek. Ezt úgy lehetne jól csinálni, ha mindenki benne van a buliban. Szerencsére egyre több cég részéről vannak törekvések.
@@laszlototh8393 Honnét szedted ezt az ordas nagy kamu 16%-ot? Az EPA szerint a komplett közlekedés-szállítás kb. 14%-kal részesedik a globális CO2 emisszióból, aminek talán 40%-a köthető a személyautókhoz, ami akkor se lenne nulla, ha az összeset elektromosra cserélnéd, mivel a villamosenergia-termelés kb. 60%-a fosszilis alapú, amivel semmit sem nyersz. Kormot a régi dízelek emittálnak, akinek van pénze újabb autóra, már rég kicserélte olyanra, ami nem kormol, és globálisan amúgy se tényező a személyautók között. Az épületek hőszigetelésével sokkal gyorsabban, hatékonyabban, olcsóbban és kisebb környezeti terheléssel lehet csökkenteni a CO2 emissziót.
Mélyen egyetértek az appok kinyírásával, és a bankkártyás fizetéssel kapcsolatban. Mondjuk azt is meg kéne szabni, hogy az ár is egységes legyen, legalább az adott oszlopon. Aki nem tud otthon tölteni, nem évi egyszer találkozik a hatótávparával, hanem az egy konstans állapot.
@@fileferenc7920 "adott oszlopon" - nem töltőhálózatra, hanem egy adott töltőhelyre gondoltam. Itt, Ausztriában egy oszlopon kb 10-15 különböző áron tudsz tölteni többszörös különbségekkel, hol perc-, hol kWh-díjazással attól függően, hogy melyik szolgáltató melyik előfizetését használod (roaming). Simán előfordul, hogy egy tiroli céggel Bécsben olcsóbban töltesz, vagy egy némettel mondjuk Burgenlandban. Ha erre jön egy direkt magasabban árazott bankkártyás lehetőség, az nem old meg sok mindent, ugyanúgy kell a 15 app, hogy jó áron kapd az áramot.
Egy horvátországi utazás alatt nekem beleférne a fél óra töltés de HA tömegesen indulnak el elektromos autóval, ezrével…akkor milyen sorok fognak kialakulni a töltő állomásokon de most tényleg? Akkor nem fél óra lesz hanem napok mire odajutok a töltéshez. Na ez viszont nem vicces dolog.
erről szól a videó, hogy több töltő kell. ahogy egyre több ilyen autó lesz, úgy fejlődik vele is az infrastruktúra. régen benzinkutak sem voltak mindenhol.
Nèzze meg Norvègiát ez így működik. A nèpszerű kiránduló hely közeli èttermènèl 24 db töltő van. A család bent eszik a fogadóban, apu ül a kocsiban ès várja hogy felszabaduljon egy töltő..ès vár ès vár. Apu 2. Bedugta a kocsit (általában 40perc a töltèse) kijön , látja egy másik autó is tölt erről az oszlopról ès láss csodát, nem töltött fel a kocsi 40 perc alatt hanem 70perc kell neki mert 2 autóval nem működik a gyorstöltès ....hmmm ezt a szívást 20 millióèrt a család szeme láttára...
@@kerekestamas 3 éve villanyautózom de ilyenbe még egyetlen egyszer sem futottam bele. Ellenben itthon 2 másodperc alatt bedugom a töltőt és megspórolom vele azt a sok órát amit egy év alatt benzinkútra járással töltenék.
@@balagepeter úgy hogy a kútra el kell menni, ami nekem minimum egy 10 perces mutatvány, dugóban dekkolni, majd vissza is kell jönni, ami szintén 10 perc.
Imádom az e-upomat, viszont a töltés tényleg szívás. Otthon a társasház villamosmérnöki problémái miatt nem megoldható, így minden alkalommal a városban kell keresni töltőt, a legközelebbi töltő 1.5 km távolságra van. Ez bruttó 30p séta, oda-vissza egy óra, havonta 2-3 óra séta csak a töltő-hazaút. Egy átlagos tempójú töltés 0-ról 80%-ra kb. 3-4 óra. A városi töltők jelentős része lefoglalt, vagy épp nem működik. A tipikus arányom a keresésnél az, hogy 3 töltőből 1, de legjobb esetben is 2 töltőből 1 az, ami üzemel és szabad. Városon kívül katasztrófa, de még Budapest-agglomeráció vonalban is jártam úgy, hogy egy napon belül 3 óra ment el töltő kereséssel, mert mindegyik eszköz foglalt vagy, hibás volt és az 5. helyen találtam csak működő töltőt. Ezzel szemben a környezetre kevésbé tudatos barátaim beülnek a benzines kocsijukba és percek alatt megoldják az üzemanyagot és nagyságrendekkel gyorsabban ott vannak az ország bármely pontján, vagy akár a horvát tengerparton is. Sajnos a töltőhálózat miatt szeretném eladni majd az autómat.
Jó volt a videó, egyetértek sok dologgal, most váltok én is EVre, de úgy látom nem vagy naprakész. Áprilistól az új telepítésű oszlopoknál kötelező lesz a kártyás fizetési lehetőség, a régieket pedig folyamatában fel kell szerelni olvasóval. Sőt az is megszűnik, hogy a regisztrált felhasználónak olcsóbb a töltés, mint egy random ügyfélnek - tehát mindenki uazt fizeti egy adott szolgáltatónál. Azért néha jó szabályokat is hoznak Brüsszelben, lásd roaming, etc.
De jó! De ez brüsszeli döntés és az egész eu-ra vonatkozik? Jóvá se kell itthon hagyni? Kötelező vagy ajánlás? Be tudod esetleg írni a jogszabály nevét (a linkes kommenteket sokszor törli a RUclips)?
Már rögtön az elején magadat cáfolod. Az ÖSSZ ökológiai lábnyomot említed, de csak az áram előállítását igazolod. Az össz-be nem számolod bele az akku előállításától a lebontásáig valóban az össz.-t. Ajánlom Hanula Barnát, aki szinte forintra levezette valóban az össz.-t.
Szia Csaba, remek adás! Amit hozzátennék, egy év Q4 e-tronnal közlekedés után (Németországban): - drámai az akkukapacitás-csökkenése télen. A nyári 400-420km helyett jó, ha 240-et elmegy (77kWh netto akku) - a töltők nagy része büntetést fizettet ha a 100% elérése után a töltőn hagyod az autót, ami egyrészről persze jó és jogos, épp csak élhetetlen: egyfelől baromi drága (hagytam már ott két plusz óráért egy tank benzin árát), másrészről próbáld a napodat ahhoz igazítani, hogy csisszre visszaérj a töltés végére, hogy aztán átparkolhass valahova máshova, ami amúgy is egy dráma errefelé - sok parkolóhelyen max 4 órát maradhatsz - esetenként akkor is ha ez egy kifejezetten elektromos autók, jellemzően 11 kWh-s töltővel ellátott parkolóhelye. Egyrészt nem tudod feltölteni 4 óra alatt az autót, másrészt mondj egy programot, ami pont 4 óráig tart… hogy aztán életbe lépjen az előző pont. A magam részéről nagyon megbántam a választást. Az évi két-három hosszú úton pedig nem egyszer fél óra, hanem 2-3x fél óra a plusz várakozás, amit ki lehet ugyan bírni, csak a járulékos stressz (pl amiket nagyon jól összefoglaltál) pont ezen alkalmakkor hiányzik a legkevésbé. Nem beszélve arról, hogy az adókedvezmények és ártámogatások visszanyaltak, amennyiben a gyártók olyan pofátlanul mesterségesen magasan tartják egyrészt az árakat (hogy még épp, hogy egy kicsit a hagyományos hajtásláncú autó összköltsége alatt maradjon, de azért irreálisan magasan), másrészt az autók súlyát (a flottaátlag CO2-kibocsájtás miatt), hogy az a szemérmetlen gőg netovábbja. Bosszantó a helyzet és bár nem hittem volna nemrég, de lassan tényleg azért fogok szurkolni, hogy a kínai gyártók észhez térítsék az elkényelmesedett európaiakat.
Leghaszonosabb hozzaszolas. Lehet az egyent hibaztatni, riogatni kornyezettszennyezessel, egeszsegkarosodassal, ahogy ez a video is kezdodik, de amig a gyartok kapzsik, es az egyes allamos sem hajlandoak erdemben tenni a dolgokert, addig az elektromos meghajtas tovabbra is a piac egy kis szelete szamara lesz realis alternativa, ergo marad a szmog es a kohoges. Ami a kinai gyartokat illeti, messze nem annyival olcsobbak, mint azt vartuk volna. A verseny miatt biztos hoznak majd valami valtozast a piacon, de tovabbra sem szamitok arra, hogy elhozzak majd az elektromos forradalmat. Es ezt mar az europai gyartok is erzik, es messze nincsenek annyira megijedve, mint az elvarhato lenne. Sot, ahogy hallom, amint beesett az elektromos eutok ertekesitese, azonnal elkezdtek visszakacsintgatni az hagyomanyos, jol bevalt meghajtasok fele. Az uvegplafon az elektromos piacon bizony letezik egyelore, egyes orszagokban el is lett erve, es ezt a gyartok is kezdik latni.
@@paroczy nem szeret másokkal "nyomorogni", akkor nem kell nyígni, hogy nehéz és drága a parkolás. Valamit valamiért. Egyébként képzeld, 10000 fős kisvárosban élek, másik városban dolgozom és nincs autóm. Nem azért, mert nem telik rá, hanem mert nem kell.
Szia Csaba. Nagyon tetszett a videód. Mi is abba a problémába szoktunk ütközni, hogy nem találunk működő töltő oszlop okat. Legutóbb Debrecenből Gyulára akartunk eljutni. Bekescsaban megálltunk tölteni de nem volt működő oszlop. Nagy kutakodás és nemi kilométer megtétele után találtunk egy lassú töltött. Azzal töltöttünk majd szomorúan konstatálták hogy vissza kel fordulni mert nincs garancia hogy bárhol is fogunk működő töltőállomást találni. Az ügyfélszolgálat 0-24 és . De mindig annyit mindtak majd másnap kijön egy kolega és megnézi mi a híba. De tapasztaltuk ezt Nyíregyházán is. Mondok durvabat egy bevásárló központ garázsában új oszlopok vannak 10 db és abból 0 működik. Ha valaki én kampányolók a legjobban az elektromos autók mellet. Természetesen csak utánad. Tegyünk a környezetünkért. A töltési sebességről :? Vajon jót tesz az akumilatornak a nagyon gyors töltés? Szerintem ez meg vitatott. Pl: Aple android. Én úgy vagyok vele jó megállni tölteni kinyujtozni. Köszönöm hogy megcsinaltad ezt a videót.
az appozgatás nem azért van mert jogi akadálya lenne a bankkártyának. azzért appozgatnak, mert a mai világban az adat nagy érték. minél többet tudsz megszerezni ingyen azaz *ellopni* annál nagyobb az előnyöd az új technológiákban.
Gyors számolás, minden azon múlik mennyi az átlag éves km. Gyártási co2-t is figyelembe véve: 5000km/év-nél 13 év használat után billen a mérleg az elektromos javára, 10.000-nél 7 év, 20 ezernél 4 év, 30 ezernél 2 év, 50 ezernél már 1 év után. Ezen felül fontos mennyit is bír az akku évben és km-ben. Mondjuk bír 15 évet vagy 200.000km-t. Tehát évi 5000km-re nem érdemes még környezeti szempontból sem elektromost venni, túl soká hozza be a gyártási CO2-t és akkor már öreg az akku. Évi 10 ezernél környezeti szempontból megéri, de gazdaságiból szerintem még messze nem. 30-50 ezer km/év messze nem átlag felhasználás, ha valaki ennyit megy akkor csak otthoni töltés a realitás, illetve az akku 5-7 év alatt kuka. Tehát nagyjából az a 15-25 ezer km/év ahol valóban zöldnek mondható és reális az elektromos autó. 10 ezer kilométer alatt szerintem egyelőre benzines és emellett városi közlekedést amennyire lehet kiváltani alternatív megoldással (roller, e-bike, tömegközlekedés, kerékpár, stb) a legzöldebb és leggazdaságosabb. Ha nem váltja ki a városi közlekedésre akkor szimplán levegő minőség szempontból elektromos, ilyenkor a CO2 már mellékes.
En pont az evi 15-25 ezek km/ev tartomanyon belul vagyok. Viszont otthon nincs lehetosegem tolteni, munkahelyemen eros altalam vezetett lobby utan sem, plusz picit sokallom, hogy egy valamire valo elektromos meghatasu auto 30 000 Euronal kezdodik. Kb. ket ev mulva lesz nalam aktualis a gepjarmucsere, es ha valami nem valtozik meg drasztikusan, hybrid vagy sima benzines lesz ebbol ismet.
Akkor egy laikus válasz a laikus felvetésekre. Tippem szerint azért lehetetlenítik el a gördülékeny töltőállomás használatot, mert így nem omlik össze az elektromos szolgáltatás. Régebben az is nehézséget okozott, amikor a munkából hazatérő emberek kezet mosva, nagyjából azonos időben indították be az elektromos bojlereket! Most szorozzuk fel ezt a jelenséget, és megérted, miért szabotálják a töltést :) Reagálnék pár elnagyolt kijelentésre is: nem értek hozzá, de van ahol szakemberek lobbiznak az atomerőművek ellen, én nem sorolnám a környezetbarát kategóriába, de anélkül semmi kép, hogy konkrét adatokkal ne támasszam alá... Ugyan ilyen könnyedséggel lendültél át az aksigyárak problémakörén :) Na, vajon miért telepítik hozzánk, és nem magukhoz? Csak azért, mert szabályokat hozni könnyű, betartani szinte lehetetlen, nosza adjuk ki bérmunkába, és még dicsérhetjük is magunkat, mennyivel zöldebb ország vagyunk, mint ez a szar keleti blokk... A költségek: Tényleg ennyire naiv vagy? Azért csak a luxus kategóriában gyártanak elektromos autót, mert még ott is rezeg a léc, de olcsó autók területén sokkal drágább az elektromos autó, és nem versenyképes. Az otthoni "ingyen" töltéshez is csak néhány milliós befektetés kell :))) Napelemek mellé aksik (hiszen este akarod tölteni) Amikor ennyire eltorzított, csúsztatásokkal teli összehasonlításokat nézek, azt érzem, azért torzítanak a valóságon, mert érzik, hogy a valóságot még nem vállalhatják fel :)
Nem kell otthon ingyen tölteni.,70ft/kwh áron is jó, az ~1100ft/100km költség, és egy szabad konnektor kell hozzá. A benzineshez sem épít a többség olajfinomítót.
Az elektromos autokkal az a legnagyobb baj, hogy arra akarnak valaszt adni, amit nem autoval kene megoldani. A varosi kozlekedest nem lehet megoldani autoval..akar elektromos, akar nem.
Szerintem is a Plug&Charge az ultimate megoldás, mert hiába tudnék kártyával fizetni, ha céges autót töltenék, ugyanis a számlázás csak az appon belül megoldható. Ha viszont az autón futó alkalmazás tudja tárolni a kártya és a számlázási adatokat, akkor semmi nem kell, csak bedugom a kábelt és indul a töltés, kihuzom és jön a számla.
Jól odatetted ezt a videót! Van benne lendület. 😁 Magyarországon nem biztos, hogy szívesen elektromos autóznék. Remélem hamarosan jobb lesz a helyzetetek! Pacsi!
nekem a legnagyobb probléma az elektromos autó ára. ami még mindig magas, egy használt mezei benzines autóhoz képest , amit mondjuk pár százererért vesz az ember, és minden utcasarkon van szerviz hozzá
Igaz csak az egyik egy röpke 150 éves technológia a másik meg 10-20 amikor kitaláltak az autót , akkor kétlem hogy olcsó lett volna mindenkinek megfizethető és a szerelők minden sarkon álltak volna ! Ez egy ilyen fejlődés, majd 10-20 év múlva amikor sokat nem lehet fejleszteni már az elektromos autón olcsóbb lesz az előállítás akkor olcsóbb lesz az autó is ! Hozzáteszem ha új autót nézünk akkor azért nincs hatalmas különbség ! Most ne a luxust nézzük
@@tamasfeher1150 de probléma , de ez sajna nem gyorsítható idő kell hozza de ez a probléma akkor is megvolt amit most dicsérunk, hogy 100 egy használt autó én csak ezt állítom ! Ezért nem lehet összehasonlítani így a két dolgot ! A történelem folyamán ez mindig mindennel így volt ! De ez a probléma idővel el fog múlni szerintem
pár száz ezerért vesz meg az ember... ez inkább szomorú és egy ország anyagi helyzetét mutatja meg... használt autót nem pár száz ezerért kellene már venni... valamint ugye nem használt benzines autó árát hasonlítsd össze egy új elektromos autóval, hanem nézz egy új benzines autó árát...
Nekem is ez a gondom. És értem, h ez egy fiatal technológia, de ha az ok, ami miatt nyomják ennyire, a környezetvédelem, akkor a gyártók és a kormányok is jobban kellene , hogy támogassák. Ehelyett van a méregdrága autók (ami megfizethető viszont borzasztó fapados), és a semmibe kiabált fenntarthatóság. Amit fent tudnak ezzel tartani, az az autógyártók profitja.
Ne haragudjatok meg érte de az elektromos autózás CO2 kibocsájtása az akkugyártáson vérzik el. Ha a videóban említett 100km-es kibocsájtásokat vesszük alapul, akkor több mint 200 000km megtétele után dolgozza le az elektromos autó az akkugyártásnál kibocsájtott brutális CO2 többletet. (Ha csak az akksi gyártást vesszük figyelembe, a bányászatot, és a logisztikát nem.) A jelenlegi elektromos autók a LI alapú akkumulátorokkal legalább annyira károsak mint a benzin/gázolajosok. Mind a kettő zsákutca. Az elektromos autóknál megvan az az illúziónk, hogy nem szennyezzük a levegőt pedig a szennyezést csak a gyárak területére helyezzük át. Ha az elektromos autónkat 0g co2 kibocsájtással üzemeltetnénk még így sem sokat változna a helyzet az akksi gyártás miatt.
Végre. Egy komment a több, mint 1000-ből, ahol valaki említi az akksi előállítási karbon lábnyomot. Érdedmes utána nézni... Valaki itt írta, hogy: "olyan jó, hogy nem hangos és nem rezeg a motor.." a kobaltbányákban dolgozó gyerekek is biztos örülnek ezeknek a dolgoknak. 😄
Én nem értem egyik oldal elvakult fanatikusait sem, mert mindkét hajtásnak van előnye és hátránya. Nekem elektromos és benzines autóm is van, mindkettő zseniális ha ARRA HASZNÁLOM AMIRE KITALÁLTÁK. Ha nekem ovijáratra kell egy autó napi 15km-re és veszek egy modern dízelt, akkor nem kell rajta csodálkozni, hogy az alsógatyám is otthagyom majd a szervizben. Ugyanígy egy villanyautóval sem kéne csodálkozni, ha egy Bp-München távon nem fog tudni olyan időt futni, mint egy dízel. Mindenki arra vegyen autót amire használja, és olyat ami megfelel a feltételeinek. Én se vennék villanyautót, ha nem tudnám itthon tölteni, de szerencsére adott a lehetőség, ezért 2 év alatt spóroltam vele 1,5 millió forintot az "üzemanyagon" és a szervizen a benzineshez képest. Mehetnék mindenhova a benzinessel, csak sokkal drágább lenne mint villannyal. Ugyanígy az elektromossal is mehetnék mindenhova, csak akkor meg szívnék a töltögetéssel és még jelentősen olcsóbb se lenne... Valójában ha egyetlen autóval akarnék mindent megoldani, akkor egy PHEV lenne optimális HA tudom otthon tölteni! Otthoni töltés nélkül nincs értelme tölthető autót venni, abban az esetben legfeljebb egy full hibridnek van értelme, vagy marad a belsőégésű...
@@baat58 Nem értem ez hogy jön ide. Ki beszélt itt napelemről? Simán hálózati áramról töltve spóroltam vele 1,5 milliót, mivel a benzinesem 8,5 liter körül fogyaszt a 600 forintos benzinből, a villanyos meg 15kwh-t a 70 forintos áramból. Annyira olcsón megy, mintha a benzines kevesebb mint 2 litert enne. Ehhez nem kell napelem, csak egy villanyóra meg egy konnektor.
Szia Csaba! Nekem, nem ez a legnagyobb problémám. Én heti hétből hatszor megyek munkába 7,7 km oda, 7,7 km haza. Azelőtt egy két literes nagy családi autóval jártam, jött ez az idióta háború, fel mentek az árak, és elgondolkodtam, az elektromos kis szappan tartón. Ebből lett, egy Fiat Seicento S 900 cm3 as, elvisz, hazahoz, filléres fenttartással. Az elektromos, meg nagyon drága, nem életszerű az árak egy átlag ember számára. Osztottam, szoroztam, fenttartással együtt is olcsóbb, és környezet kímélőbb. Szerintem.
Szia Csaba! A villanyautózás kezdete (kb. 2013) óta érdeklődve figyelem a számomra elérhető cikkeket, videókat és természetesen vágytam is a saját tapasztalatokra a témában. Elsőre egy Amperával, majd tavaly év eleje óta egy EV6-tal. Én nem az átlag autós vagyok az évi 25 - 30.000 km futással, persze van, aki többet autózik! Sok dologgal egyetértek, amiket a videóban említettél, de a napelemmel termelt áram sincs szinte ingyen, ez sokakat ingerelhet vagy félrevezethet, persze akit valóban érdekel a két dolog, az majd utánajár. Nekem az APP-okkal az a bajom, hogy hiába szánok időt arra, hogy megfelelően előre utánajárjak, sokszor nem találok megfelelő információt vagy az oszlop üzemeltetője nem tájékoztat megfelelően vagy kellőképpen a sajátságairól, illetve a legnagyobb szolgáltató pedig lehúzási versenyt tart a roaming-ért cserében! Kártyás fizetés esetén az ÁFÁ-s számla problémás lehet! Valóban tervezést igényel a villanyautózás, de ebben gyakorlatot szerezve már közel sem akkora kihívás, mint meg sem próbálva 'félni' tőle! Ha tanácsot adhatnék a szolgáltatókat szabályozó hatóságnak, ha van ilyen, akkor az AC töltés árát nagyon közel tenném az otthoni piaci árhoz (bár tudja a fene, hogy az a valóságban mennyi lenne, érdekmentesen), a DC töltést pedig sávosan, a teljesítmény emelkedésével arányosan emelném, feltöltés esetén pedig drasztikus idő alapú büntetést szabnék ki, ahogy néhány szolgáltató cselekszik! A teljesítmény igényt a helyszín úgyis megszabja, városban teljesen felesleges az ultra töltő, ahogy autópálya mellett az AC, ahol meg bevásárló központ is van, oda több teljesítményszint szükséges, hogy átgondolva Mindenki eldönthesse melyikre van épp szüksége! Az viszont tény, hogy a parkolókba sokkal több célállomás töltőpontra van szükség, aki sokat használja ugyan azt a helyszínt, az kérhet a szolgáltatótól RFID azonosítót kihagyva az APP-ot! Esetleg egy téma a jövőt illetően: egyetlen egy alkalmat kivéve még soha sehol sem hallottam eszmefuttatást arról, hogy a konzervált napenergia (kőolaj, földgáz vagy szén) ilyen léptékű hatékonytalan hővé alakítása vajon hogyan és mennyivel járul hozzá az átlag-hőmérséklet emelkedéséhez, illetve vajon mekkora lenne az a fosszilis energia mennyiség, aminél kevesebb felhasználása esetén szintén megújulónak lenne tekinthető! Szívesen néznék egy erről szóló akár beszélgetős videót is! Gratulálok a HÁZ-Projekthez, mindig várom ezeket a videókat is! Köszönöm!
AC töltőket pl. a német EnBW már 2 éve nem rak ki újat, egyszerűen nem éri meg nekik, még úgy sem hogy olcsóbb a hardver. 1 max 2 autó lóg rajta egész nap. Míg a gyorstöltőkön 20-40 percenként válthatják egymást. 39 cent / kwh a DC töltés saját oszlopokon. És 50 cent náluk az AC, vagy más cégnél/hálózaton a DC. 17,99 euró havidíjjal. Nélküle 61 cent saját, 65 cent mindenhol máshol. AC töltőket a helyi áramszolgáltatók, munkahelyek, kis cégek raknak ki. A nagy “játékosok” inkább 150+ KW gyorstöltőket telepítenek inkább. A tarifák is főleg a DC irányba visznek, az olcsóbb, ha nem tudsz otthon tölteni.
Érdekes video, látszik, hogy -mint mindig- készültél. Én most az elektromos autó árazás részhez tennék egy megjegyzést. Szerintem sajnos az igaz, hogy drágák. Az igaz, hogy a prémium autóknál a 20-30 MFt vagy afölötti árazásnál "zárul az olló" az árakban nincs akkora különbség. Pont az alsóbb szegmensekben van gond. Pl pici városi ingázólnál ott a Dacia Spring közel 9-10 millióról indul. A legolcsóbb belsőégésű motorral szerelt kisautók ( Yaris, Fiesta, Micra) pedig 4,5-6 millió körül indulnak. Még a jól felszerelt variánsok is több millióval olcsóbbak és pont az alacsonyabb jövedelműeknél ez nagyon nagy különbség. Használt piacon pedog szintén drágák, cseébe méreg drágán cserélhető leharcolt aksival adják solan. Meglátjuk, ha bővül a kínálat a kínai autók miatt, hogy fog alakulni az árazás. Szerintem még mindig nem versenyeznek -az alsóbb szegmensben- a hagyományos autókkal, árazásban.
Szerinted kit érdekel mekkora CO2 kibocsátással megy egy autó? Mikor fapados repülgetés meg kínából ide hajóztatott fokhagyma van? Na, annak számolgasd a CO2 kibocsátását.
Te miért nem számolgatod? Engem határozottan érdekelne pl. 1 kg fokhagyma Kínából történő idehajóztatásának CO2 kibocsátása. De jöhet a fapados repülés is, ahol egy Airbus A320 neo fajlagos fogyasztása 2,25 l/100 km egy utasülésre lebontva, és én sokkal több olyat látok, hogy egy autóban csak a sofőr ül, olyat meg soha, hogy a fapados járaton csak a keptén, az első tiszt és a 3 légiutas-kísérő utazna. Fun fact : a repülő alá nem kell autópályákat, hidakat, alagutakat és hasonló infrastruktúrát kiépíteni, elég neki egy 3 km hosszú futópálya, meg némi terület a parkoláshoz. Jöhetnek a számok :-)
Szerintem az elektromos autó egy szuper dolog, főleg ha valaki az autózási szokásainak és a napi futásteljesítményének a fedezéséhez megfelelő típust választ, és tudja otthon tölteni (lehetőleg napelemről). Nyilván azonban csak akkor érdemes erről beszélni, ha valaki amúgy is egy új autóban gondolkodik, illetve ha hosszútávon szeretné megtartani az autóját, mert akkor az értékvesztés sem jelent akkora problémát. A nyilvános töltőkkel és az appokkal tényleg kellene kezdeni valamit, a Tesla féle plug&charge megoldást kellene valahogy átvennie a szolgáltatóknak. Lassan két éve használok elektromos autót és én már nem váltanék vissza hagyományosra.
Csaba, nagyon jó, informativ videó volt, de ha adhatok ötleteket, nézz utána pl minden megújuló energia típusnak, ami fellelhető itthon es ami nem, melyik miert van vagy epp miert nincs, mennyi van belőlük es mennyi lehetne elméletileg. Mik az előnyei/hátrányai - pl: ha az egesz orszagot teleraknank napelemparkkal, akkor mi lenne, vagy ha ugyanezt megcsinalnank szeleromuvekkel...stb. Es ha ha lehet kevésbé álmodozó es inkabb realista megkozelitesű...legyen objektivebb, leellenorizheto számokkal es referenciakkal. Amugy hajrá, csak igy tovabb!!
volt külön videója pl. arról, hogy miért nincsenek Magyarországon szélerőművek, spolier: törvénnyel el van lehetetlenítve az építésük, de majd hamarosan lesznek, ha meg van a haver, aki majd kivitelezi és működteti... szerintem napelemekről is volt már jó pár videója...
Én egy ideje kísérletezek a saját napelememmel. Meglepően kevés elég lenne. De nyilván kizárólag napelem nem elég, főleg télen. Néhány foszillis és atom erőműre szükség van, de sokkal kevesebbre mint most. Bár ha bejön a hidrogén technológa mint szezonális energia tároló (ebben én annyira nem hiszek, de szurkolok neki) akkor ezekre sem lenne szükség. De akárhogy is. A jelenlegi technológiával már kényelmesen, racionális keretek között durván kevesebb CO2 kibocsájtásra van szüksége az emberiségnek. Természetesen az is igaz, hogy nem lehet kiépíteni a rendszert egyik évről a másikra, ez 10-20 éves folyamat.
Örömmel nézem meg a videókat, amikor minden oldalról alaposan kivesézik az elektromos autókat pro, és kontra. Elvi elhatározásom már nekem is van, telepítettem itthonra napelemet, 3 fázist, autó beállót, csak hát éppen az a probléma, hogy ha el is adom a tényleg sokat fogyasztó, és nem környezet barát 20 éves Hyundaiomat, és hitel, kölcsön és gyűjtés által valahogyan meg is triplázom a pénzösszeget, még mindig nem tudok venni egy nyamvadt épkézláb Renault Zoét sem, nemhogy egy új akármit! Valamiért a támogatások is csak a cégeknek - Persze, az Áfa kell az államnak! - és csak új autókra vonatkoznak! Így a lakosság 70 százaléka nem tud elektromosra váltani, a maradéknak meg elég ennyi töltő, nem kell nagyobb beruházást tenni! A megtermelt áramomat meg ugye átveszik - féláron!
Az a baj hogy sokan összekeverik a véleményt a tények nélküli hülyeség szajkozásával. Ha valaki a tények ellen beszél az nem vélemény nyílvánitás. Ha valaki nincsen tisztába a tényekkel inkább kérdezzen ahelyett hogy hülyeségeket állít. Sokkal okosabbnak fog tünni mint ha hülyeséget mondana.
A fő problémát nem mondtad: az elektromos autó ugyanakkora helyet foglal az úton, a parkolóban, és ugyanúgy áll a dugóban. Ha mindenki a háza előtt tudná tölteni, továbbra is megfulladnak a városok az autóktól. Le kell jönnünk az autófüggőségünkről, akár benzines, akár elektromos.
És akkor csodálkozunk, hogy a Tesla miért ilyen sikeres... 2010 óta nincs appos basz*kodás. Bedugod és tölt. Most már nyitva a töltők jelentős része, épp ma csökkent az ár, jelenleg kb 160 Ft Teslásoknak 1 kWh áram. Akár 250kW teljesítménnyel. Mobiliti, MOL és a többiek: go home.
Az elektromos autó ökologiai lábnyoma teljesen az nem az amiről te itt beszélsz.hogy a fogyasztásának az energia előállítása mennyi a benzineshez képest. Plusz ha annyi elektromos autó lenne mint benzines az elektromos töltés ára sem annyiba kerülne. Kereslet kínálat. Stb stb Mekkora az lábnyom a töltő hálózat kiépítésének? Pl. Mekkora a lábnyom az akkumulátor gyártásának? Mert jó pár év múlva aksit is kell cserélni, az mennyibe is kerül?
Elektromos autó előtt többször levezettem évente azt az 1280 km-t h eljussak a szüleimhez. 2x álltam meg, 1x tankolni, egyszer még wc-re. Lenyomtam egyben, nem ittam, nem ettem csak vmi szemetet a kocsiban. 3,5 éve elektromos autóval járom ezt a távot. Ha egyedül megyek, 5x vagy 6x töltök, 12-25 perc között, tudok inni, enni, rendszeresen megállok. Délben akár még eszem vmi normálisat is. Van h nem csak a töltés miatt, hanem egyébként is. Korábban ezen út után rottyon voltam, le kell “pihennem”. Újabban az út után még elmegyek sportolni is, mert tök kipihent vagyok. Ha a gyerekekkel megyünk, 2 csaj a kocsiban, akkor a kocsit sokszor át kell parkolnom, mert már kész és a csajok még sajnos nem végeztek a wc-nél. Múltkor viccből megszámoltam, mi fiuk már készen voltunk, a csajok előtt még 13 ember állt és rajuk kellett várniuk. ;)
@@KekszNET Na ezaz, ez is számít. Feleségemhez jártam lánykorában. Az csak 250km, nyilván nem kellett megállni pihenni, de a vezetés, zaj úgy lefárasztott hogy odaértem és rögtön lefeküdtem egyet aludni. Most már nem vagyok olyan strapabíró mint 20 évesen, de villanyautóval szimplán pihentetőbb utazni. Ezt nehéz hozzászámolni a töltési időkhöz. Én amúgy előbb voltam EV rajongó minthogy vettem volna. Játszottam olyat a 750km hatótávú benzinesemmel is, hogy hosszabb utakon feljegyeztem a megállók időtartamát, a megállók közti távolságot, és hogy a megállóknál található-e EV töltő. Kiderült hogy már az első generációs Konák sem vettek volna el az életemből időt a töltéssel. Azóta meg vannak, hosszabb távra sokkal alkalmasabb autók is.
Már egy korábbi videónál leírtam, hogy számomra a városon belüli töltés a legnagyobb baj, és emiatt nem is fog sokaknál elterjedni. Sokszor, főleg délután már annak is örülök, ha parkolóhelyet találok a ház előtt (nálunk a panel előtt kb. 4-5 hely alapból bukó a parkolni nem tudó emberek miatt, néha több utcával arrébb tudok csak megállni), ha lenne a közelben töltős hely, még vadabb lenne a helyzet. A 10-ről meg nem lógathatok ki 220-as kábelt. Amíg nincs minden parkolóhelyhez egy töltő is kötve, illetve a drága autós kollégák nem tanulnak meg parkolni, addig halott ügy sok helyen. Nálam is nagy hátráltató tényező ez, hogy akár csak elgondolkodjak az elektromos autó témán. Jelenleg annak éri meg elektromos autót venni, akinek van otthoni körülmények között lehetősége tölteni, főleg akkor, ha napelem is van (aminek amúgy nem olcsó a kiépítése).
" Amíg nincs minden parkolóhelyhez egy töltő is kötve, illetve a drága autós kollégák nem tanulnak meg parkolni, addig halott ügy sok helyen. " Én inkább azt várom/várnám, hogy a töltési sebesség lecsökkenjen. Jelenleg a Hyundai/Kia páros 18 perc alatt tölthető 80%-ra. Ha ez a jövőben lemegy 10 percre, akkor nem kell mindenhová töltőt építeni, hanem mint eddig, elmész egy benzinkútra, akarom mondani töltőhelyre és feltöltöd az autót. Ma már tudjuk, hogy a villámtöltés nem gond a modern akkumulátoroknak.
@@petertakacs3402 Ha nem jelenik meg valami forradalmiian uj technologia, akkor ez odebb van sajnos. Az elmult evekben elert eredmenyek latvanyosak, viszont ez mind egy mar reg ismert, nem tokelyre fejlesztett technologia szinte tokeletesre valo fejlesztesebol adodott. A jelenleginel vekonyabb, surubben rakni elketrodakat mar nem nagyon lehet, a fejlodesi gorbe laposodni kezdett. Biztos lesz javulas, de fele toltesi idore visszaszoritani nem lesz egyszeru a jelenlegi megoldasokat.
Reméljük, hogy nem ez lesz a jövő, hogy minen parkolóhoz kellene egy töltő fej. Gyorsúljon a töltés, legyen nagyobb a hatótáv és akkor nem lesz baj. Am én még nem is nagyon hallottam, hogy panel lakosnak ajánlanák az elekromos autót. Agglomeációból ingázóknak akinek van lehetősége otthon is tölteni annak a legjobb (ezt szokták mondani)
Teljesen igazad van a villanyoszlopokkal kapcsolatban. Tesla Model S-t töltöttem 1 évig 220-ról, mert az e-on addig húzta a 3 fázisra bővítésemet, de így is a napi 100-150 km-t simán bele lehetett pumpálni a Teslába! És az appoknak sincs semmi értelme, ahogy mondod, amikor 250 forintos csokit kártyával tudok fizetni a legutolsó automatánál is. Inkább azt érzem az elektromos autókkal kapcsolatban, hogy.... "Nincs lehetetlen, csak tehetetlen." Ja és jó lett ez a videód is! 😎👍
Akik 400a+ km-t levezet az nem akar megállni fél órára pihenni és felfrissulni ? Már értem miért van annyi baleset Fel óra alatt pont lehet is még aludni ami növeli az éberséget
600 km alatt elég 1-2szer max tíz percre megállni, ebből mondjuk egy a tankolás. Reggelt hétkor elindulunk, 13 órakor már a sípályán tudunk csúszni. Ezt egy full elektromos kocsival nem tudnám megtenni. Meg ha elkapna egy nagy havazás és fenn ragadnák a hegyekben, nagyobb eséllyel bírná tovább a fűtéssel a mínuszokban a benzines kocsi.
@@otapi Vicces, de 600km-en a villanyautóval is csak egyszer állok meg. Volt egy eset, amikor benzinesekkel mentem. Neki kellet tankolni mert otthon nem tette meg, de ha már ott voltunk mondom akkor én is feldugom a töltőre, aztán elmegyünk iszunk egy kávét. Feldugtam, kikértem a kávét haver sehol. Ja hát sorban állok a kúton, meg most töltöm a benzint, aztán be kell mennek fizetni, de még elmegy pisilni is. Ok, mire ezeket elintézte a kocsim teli volt. Az emberek nem gondolnak bele, hogy mennyi idő elmegy egy benzinkutas megállóval is. Nyilván vannak helyzetek, amikor kijön a lassabb "tankolás" és hatótáv hátránya, de durván kevesebb ez annál, minthogy a villanyautóval tapasztalatlan emberek ezt túlgondolják. Ha elakadok a hóba sincs gond. Rengeteg norvégiai tesztet találsz Tesla Björn nevére rákeresve amikor kimegy a norvég pusztába -20 -30 fokokban és kint alszik egy villanyautóban. És ilyen hidegben már a jóval hatékonyabb hőszivattyús fűrésnek sincs szerepe.
@@lacikeri3102 Hát, eljátszottam már a gondolattal hogy a mostani családi autót lecseréljem elektromosra. Családi ház, ráadásul kisebb napelemmel, úgyhogy ha az otthontöltés megoldható egy fázissal, akkor az rendben van. Viszont az árakban nagyon nem jött ki nekem a matek. A mostani benzines Hondámat használtan 2.5 misiért vettem és még 5-10 évig biztos elfut. 1.5 misiért most is el lehetne adni. 3 misiért, de még 5 millióért sem láttam viszont legalább 300km-es hatótávú, min 4-500 literes csomagtartójú elektromos autót. Ennél többért meg még úgy sem éri meg autót váltani, hogy a mostani 9-10 litert eszik százon és még ha 1000 forintra is felmegy a benzin ára (évi 10k km). 10-20 millióért biztos van jó elektromos kocsi, de nem hozza vissza az árát egy megbízható régi benzineshez képest. Más aggályom nem igazán van, csak ez tart visza a váltástól.
Csabi! Nagyon jó a videó ismét, de én maradok az e-robogómnál (Ecooter)a városban és eliminálom a töltési mizériát és a parkolási gondokat is.😉 Ok, a család miatt az Skoda ív sokszor kellhet, de ahhoz, hogy egy másfél kilós agyat az egyik pc-től a mások pc-ig vigyünk ahhoz egy e-bike vagy e-scooter is bőven elég. Ezt kéne nyomni ezerrel. Üdv. András
A Temuval, AliExpressel és társaival nem az a fő baj, hogy repülővel szállítják a holmit. (Amúgy hajóval, ami nagyságrendileg többet szennyez, mint a repülő, de a termékre eső, fajlagos szennyezés így is elenyésző.) Az igazi probléma az az előállítás közbeni szennyezéssel, és a kényszermunkatáborokban folyó rabszolgamunkváal van. Valamint azzal, hogy a megvásárolt cuccok alapból szemetek, vagy néhány hónap alatt azzá válnak.
@@PeterKornis részben tévedsz sajnos.. A Temu repülővel szállít.. Az Ali hajóval, azért is húzódik hetekig a szállítmány.. Azért egy egy ilyen hajó is olyan mennyiségű CO - t ereget ki, hogy Magyarország teljes autó flottája nem képez egy év alatt ennyit. A probléma tehát globális és így kellene nézni.. Néhány ezer elektromos autó felhasználó sajnos olyan mint egy pohár víz az erdőtűzben. Noh és persze amit érintesz is, az ipari termelés okozta szennyezés is brutális mértékű. 🤷
@@ropeti Ostobaságot beszélsz. Ez persze nem meglepő, hiszen azt se tudod, hogy mi az a CO. "Magyarország teljes autó flottája nem képez egy év alatt ennyit" Magyarországon tavaly 2 milliárd liter benzin és 3,6 milliárd liter gázolaj fogyott. Ennek fényében gondold át újra a dolgot, már persze azután, hogy megtanultad a CO nevű képlet jelentését.
Azért azt hozzá kell tenni hogy az üzemanyag ár és a rendelt terméked nem érheti el ,de semmiképp nem haladhatja meg a rendelt termék árát mert nem érné meg szállítani . Rengeteg árut szállítanak így eloszlik.
Sziasztok! Arra lennék kíváncsi. hogy: Mivel a hagyományos üzemanyaggal járók szénné vannak adóztatva az úthálózat fenntartása ügyében: útalap-adó, kátyúzás-adó, jövedéki adó, etc, mikor fogják ezt ugyanúgy ráterhelni az elektromos működtetésű gépkocsik tulajdonosaira. Mert, hogy ezt meg fogják lépni a jövőben, az nem lehet kérdés. Irdatlan pénzbehajtásról van itt is szó, mely még most szabályozás/lehúzás nélkül ma még kánaán. De fix, hogy főleg az otthoni vagy napelemes töltést valahogy el fogják lehetetleníteni, állami/céges kútoszlopok felé terelni a jó népet. Ti hogy látjátok? Üdv!
Elvileg erre már van szabályozás, hogy az "üzemanyag" célú áramra van különadó. Az egy más kérdés, hogy most alkalmazzák vagy sem. Ezért elvileg külön óra is kellene, mint az éjszakai áramnál. Erről néhány éve sokat cikkeztek.
Napenergia nem ingyen van, ezt ne híreszteld, mert a konnektort nem a napba dugod. Egy komoly rendszert kell kiépíteni előtte milliókból, és ha ezt leosztod akkor kijön egy szemmel látható összeg.
@@popetworld ha napközben mikor termel a napelem, otthon van az autó rádugva.. de aki dolgozni jár az nem otthon áll napközben... Nem mindenki Handrás...
@@DZ1977. Nem vagyok Handrás, de áprilistól októberig miután hazaérek 3kor, még elég sokáig süt asszem a nap, de még télen is akad 1-1 órácska. Amúgy erre is van már ugyebár megoldás.
Hello Csaba! Köszönjük szépen, nagyon szuper videókat hozol nekünk. Szeretnék hozzászólni a videóhoz. Most bukott ki egy botrány az akkumlátor gyáraknál, hogy borzasztóan mérgező és károsítóak. Azért nagyobb a labnyoma az elektromos autoknak, mert a vilagon sehol nincs olyan biztonságos akkugyár, mert a hasznuk több ezerszerese a büntetésnek és nem éri meg nekik nem kifizetni a büntetést. És a multik erősen befolyásolják a politikát, így soha nem lesz meggyőző büntetés arra, hogy a gyárak betartsák a biztonsági és környezetkímélő üzemeltetést. Arról nem beszélve, hogy az olajmágnások áttérnek az elektromos szolgáltatásokra és a kormányokon keresztül az olajfogyasztókat rákenyszerítik az elektromos fogyasztásra, hogy megmaradjon az az óriási piac. Mert, hát senki sem szeretné elveszteni az óriási jövedelemforrását... És akkor még ott a te érveid is. Na meg a rengeteg kiégett elektromos auto... Pl: Lutonban (hírek szerint) egy elektromos autó kigyulladása miatt égett le 1500 jármű... Nekem az összességében nem tetszik az elektromos autózás.
@@szeriman13 Nem oldaná meg, mivel a légszennyezés túlnyomó része a lakossági szilárd tüzeléshez köthető, valamint elektromos autót jellemzően nem a 20 éves belüket húzó szarok helyett vesznek, hanem egy új Euro 6-os helyett, meg mellé.
Érdekes módon előbb-utóbb kiderül, hogy az "óriási botrány" mögött valamelyik ellenérdekelt cég van. Miközben az olajipar vidáman szennyez tovább. Szerinted egyetlen tankhajó baleset vagy olajfúrótorony baleset okozta kár összemérhető a lítium akku gyártásával? És akkor még el se jutott az olajfinomítóba az olaj, ahol kobalttal kénmentesítik a gázolajat. De a villanyautók miatt halnak meg az afrikai gyerekek a kobaltbányákban, igaz?
Pár dolog azért itt sántít. A haszon miatt biztosan nem erőlködnek még a gyártók pl, mert kettőt kivéve minden gyártó veszteségesen gyártott EV-t tavaly. A lábnyom is relatív, mert ha az akkugyárak szennyeznek is, az olajkutak, finomítók, üzemanyag szállítása nem feltétlenül kevesebb és akkor még nincs benne, hogy a végfelhasználó el is égeti a produktumot, amibe már az elkészítésnél is több energiát kellett beleölni, mint amennyit a végén vissza lehet nyerni belőle. Kigyulladás: kismilló cikkben beszéltek már róla, hogy konteó. Kigyullad nyilván bármi, de az ICE több, mint 20x arányban gyullad ki, mint az EV. Csak az nem szenzáció. Ilyen aspektusokból is érdemes megvizsgálni a dolgot.
Sokszor kihagyják a felsorolásból a szervizköltségeket, mert az tényleg minimális tud lenni egy belsőégésű (fóleg korosodó) autóhoz képest. Ehhez az egészhez fel kell nőni agyban is. Nem lehet 5 perc alatt megtankolni, és ezt el kell fogadni. Szerintem ez csekély ár ahhoz képest amit egy elektromos autó nyújtani tud, főleg üzemeltetési költséget tekintve, aztán még ott a környezeti hatás, ahogy írtam előtt a szervízköltség stb... Én nagyon élnék egy elektromos autót, de még a használtak is eléggé elérhetetlen árban vannak számomra, szóval addig marad a benzin.
Teslával nem nagyon ismerem ezeket a problémákat amik említve vannak a videóban. Pont ezért gondolkodtam vásárlásnál mi a fontos nekem, milyen autót akarok használni minden nap sok éven keresztűl. Egyértelmű volt a Tesla. Köszi a videót!
Kellene egy egységesített NFC fizetési lehetőség,amit minden oszlopnál lehetne használni.Az ember rátölt X összeget és kész.Pl a Tea állomásokon én ezt a megoldást használom,odaállok csippantom az nfc-t és kész,nem kell a kínlódás az appal,regisztrációval pénzzárolással,stb.Tényleg katyvasz amúgy az egész,hacsak lehet nem használok nyilvános oszlopot,pont ezek miatt,meg persze az árazás sem annyira baráti,mint otthon :D
Ugyan ezt el lehetett mondani pár éve az okostelefonokról. Emlékszem nekünk még mobiltelefonunk sem volt mikor már bejöttek az első okos telefonok. Ha akkor megkérdeztek volna, hogy lesz-e életemben okostelefon, akkor egy jót nevettem volna.
Ez sajnos nem EV-specifikus. Egy sima új autó is. Nincs árban sok különbség már az újaknál, sőt, van, hogy pont az ICE drágább, mire felextrázza az ember odáig, amit egy EV-ben alapban kap a vevő.
Hát, Csaba, most annyira a szívemből szóltál!!! Itt üvöltöttem a tv előtt 😅 Nem vagyok nagy e-mobil fan, de arra a napi max 30km-re, ami az ingázás - arra én is valami aligpármillás kis e-vackot használnék szívem szerint! 🌱💚
Ez nem igaz. Pont hogy kulfoldon jellemzobb ez. Mellesleg az egesz vilagon nagyjabol egyszerre lettek elerhetoek az elektromos autok, persze az hogy mennyire terjedtek el GDP kerdese is. Ennyi ev alatt mar nyugaton egesz jol es gordulekenyen megy a toltes, Magyarorszag persze itt is jobban teljesit, mint a hanyatlo nyugat ......meh.....
Én még pár éve egyik videódhoz is írtam ugyen azt amit mondtál a fizetéssel kapcsolatban. Na ezért nem vennék elektromos autót, mert a tököm tele van hogy a mai világban mindenhez app kell. Aztán ahány töltö annyi app. Ezt a kértyás dolgot meg simán meg lehet oldani semmi akadálya nem lenne. Ugyan úgy ahogy az autómata kutakon, bedugod, leolvassa, majd a töltés végeztével megterheli a karit az árral ennyi.
Köszi! A kulcsmondat szerintem az, hogy "jó lenne, ha mindenki számára elérhető lenne" a jövedelemviszonyok figyelembe vételével. Ez nem panasz, hanem tény. Addig nem tud fejlődni ez a dolog, amíg nincs rá igény. Addig nem lesz rá igény, amíg a magyar átlag 500 ezer-1 milliót tud kiadni autó vásárlásra. Ebben a tartományban nem lehet használt elektromos autót venni. Ami még figyelemre méltó, és érdemes lenne kielemezni, hogy több nagy gyártó lkezdi azt mondani, hogy az elektromos autó zsákutca lesz. Mit mondanak a nagy autógyárak? Mi lesz a jövő? Hidrogén, vagy elektromos-hidrogén hibrid, vagy benzin-hibrid? És van még egy érdekes TÉMA. Aki belegondol, az rájön, hogy a szén-dioxid egy természetes és környezetbarát anyag. A természet bármekkora mennyiségben fel tudja dolgozni, persze ha az óceáni algákat nem irtja ki az emberiség. Tehát a szén-dioxid kibocsátás egy kamu, egy gumicsont. Valójában a többi káros anyaggal van a probléma, ami nem víz, vagy széndioxid, mint égéstermék, vagy kibocsátott anyag, a környezetbe jutatott szennyező anyag. Tehát gondolkodni érdemes, figyelni érdemes, és tudni, hogy az átlag ember mit engedhet meg magának. Ez nem kritika erre a videóra nézve, mert kell ezt is tudni, és aki szerencsésen már hajt ilyen golfkocsikat, az örüljön és keressen olcsó töltési megoldásokat, de az nem az a többség, aki megmenti a Földet. Tehát a többség fogja maghatározni a holnap közlekedési eszközeit, nem a luxusban élők.
De nem a nyomorúságos magyar jövedelemviszonyokra kell optimalizálni az átállást, mert arra az a válasz, hogy moped. Fél-egymillióból semmilyen technológiával nem tudsz rendes autót gyártani. De a világ jelentős részén azért nem a magyar fizetésekbe kell cipőskanállal belefeszegetni egy autó árát.
@@magyarosi Azért azt is hozzá kell tenni, hogy sokan dobálóznak a félmilliós használt benzinessel, ha szóba kerül egy használt EV ára, közben meg nem bontószökevény, jó állapotú, 10 évnél fiatalabb hagyományost sem nagyon találni 2,5-3m alatt használtan, max erős kompromisszumokkal. Sosem volt drága autónk korábban a családban, de én kb fél éve vettem használtan egy Hyundai Ioniqot, napi 90-100km rohangálásra, és ugyan abból a pénzből (havi 100-120k), amit benzinre költöttem, inkább fizetem a törlesztőt, és kapok cserébe valamit, nem pedig elégetem csak azért, hogy eljussak dolgozni. És ezt szerintem egy csomó ember megtehetné, mert rengetegen mennek évi 25.000 körül ahol már kijön ugyan ez a matek, csak a sok tévhit miatt félnek tőle, vagy úgy zárkóznak el az egésztől, hogy gyakorlatilag semmit nem tudnak róla.
@@magyarosi Sajnos a legfrissebb nemetorszagi adatok sem az elektromos meghajtas eltejredesenek kedveznek. Ahogy megszunt az allami tamogatas, egybol beestek az eladasok is. Letezik ott is egy uvegplafon, amit szeirntem a piac mar elert, aki akart es megengedhedte maganak, mar valtott elektromos autozasra. Ami szuper, valoszinuleg szamukra ez egy jo es racionalis dontes volt. Csak sajnos a video elejen felhozott problemak megoldasahoz sokkal tobb kell. Pl. hogy ne 30 000 Euronal kezdodjenek az ertelmesebb elektromos meghajtassal rendelkezo autok, ne csak azok szamara legyen az olcso es kenyelmes toltes alternativa, akik otthon tudnak tolteni, lehetoleg napelemrol, stb. Pl. az allam vegezhetne a feladatat, es a videoban emlitett jogos kritikal melle meg kotelezhetne eleinte a nagyobb munkaadokat is arra, hogy az ingazok szamara biztositson lehetoseget a munkahelyi parkoloban valo toltesre.
Szia Csaba! Köszi a videót. Én is sok olyan véleményt hallok, hogy az akkumulátoros autó ökológiai lábnyoma még a dízelekétől is nagyobb. És akkor még a lokális légszennyezésről nem is beszéltél. A véleményezők szerint, mindegy hogy az orrunk alá pöfékelnek az autók, vagy valahol egy erőmű szennyezi a környezetet. Ilyenkor égnek áll a hajam. Még ha az említett zöld energia nem is állna a rendelkezésünkre, még akkor sem mindegy hogy lokálisan hol történik meg a környezetszennyezés. Mert mire egy külterületen lévő erőmű által kibocsátott szennyezett levegő emberek lakta területre ér, annyira eloszlik a levegőben, hogy sokkal kevésbé számottevő értékeket lehet mérni, mint amit a lokális szennyezés okoz. Ezek után ezt a videót fogom nekik megmutatni nekik. Szuper lenne, ha néhány short videót is vágnátok Robival az elejéről. A bankkártyás fizetés hogyan kivitelezhető a te elméleted szerint? Regisztrációs applikáció nélkül, mi akadályozza meg az autóst abban, hogy töltés után fizetés nélkül távozzon? Előrefizetés bankkártyával?
Oké, hogy városi használat mellett nem gond a fél órás töltés, de a városi használatban meg nem csak a többi autóval versenyez az elektromos, hanem a tömegközlekedéssel, a bringázással és sétálással is. És akkor mindjárt látszik, hogy aki segíteni akar a városi emberek életminőségén, nem elektromos autókra van szükség, meg azokra milliós támogatásra, hanem zöld és jól használható tömegközlekedésre, és bringautakra, meg esetleg elektromos bringákra. Ezekkel egyáltalán nem versenyképes egy elektromos autó. A közlekedés egy komplex probléma, amiben az elektromos autó csak addig tűnik jobbnak, amíg a nála sokkal rosszabbakkal hasonlítjuk össze. Ahhoz, hogy az ember elmenjen munkába, a többségnek nem kell valójában autó. Vagy legalábbis nem kellene. Aki Óbudáról jár dolgozni mondjuk a Ferihegyi reptérre, annak meg el kellene gondolkoznia azon, hogy költöznie kellene, vagy másik munkahelyet keresni. Nem normális ha vki napi 30 km-re ingázik kocsival Budapesten. Tényleg, lehet ezt elemezni napestig. A városi közlekedésre Európában nem az elektromos autó a megoldás. Ha meg ezt levonjuk, akkor mindjárt kiderül, hogy tulajdonképpen autó sem kellene több millió embernek, megoldhatná a valós igényeknél, hogy bérel egyet (költözés, nyaralás, stb). A legtisztább autó, ami nincs. Se legyártani nem kellett, se nem foglalja a helyet, és nem szennyez. Az én elektromos 1 kerekűm, amit vonattal kombinálok, 1 kW-ot fogyaszt 100 km-enként, felfele kerekítve. Ezt hasonlítsuk egy elektromos autóhoz. Egy elektromos kerékpár még talán ennyit se fogyaszt. És akkor mindjárt látszik, hogy az elektromos autónál, városban, könnyedén akad 10-20-szor jobb megoldás, aminél csak a CO2-t néztem, a szálló por, gumi és fékbetétmaradványok okozta szennyezésben pedig 100-szoros különbség is lehet. Szóval ez nem érv az elektromos autónál, hogy "a belvárosban tisztább lesz tőle a levegő" és egy hamis dilemma érvelési hiba úgy beállítani, mint ha az elektromos és a belsőégésű autók között lehetne csak választani, és ezért az elektromos autó megmenti a földet. Nem menti meg. Ha leteszed a kocsit, és tényleg csak akkor használsz autót, amikor kell, az megmenti.
Sziasztok! Nekem nincs autóm, de hadd írjak le pár gondolatot, amivel itt nem találkoztam - igaz, nem olvastam végig minden hszt-t. Persze, hogy ökológiai lábnyom jár az akkugyártással és újrahasznosítással is. Na de mi újság a kőolajjal? Az magától jön fel a föld alól? És csak úgy befolyik a finomítóba, onnan pedig a benzinkutakhoz? Ahhoz nem kell infrastruktúra? Na ugye. Akku újrahasznosítás. Ha nem tartják be a - nyilvánvalóan létező - biztonsági előírásokat, természetes, hogy mérgezni fog embert-természetet. Ez olyan, mint ha azt mondanátok: valakit megrázott az áram, mert csupasz vezetéket fogott, tehát roppant káros a villamos áram! Jajnemár!... Kártyás fizetés a töltőállomásokon. Emlékeztek még a telefonkártyákra? Megvetted, semmi személyes adatot nem kellett megadni. Bementél a fülkébe, és használtad, amíg volt rajta egység. Jó reggelt! :) Meg még azon filózom, hogy miért nem lehet megoldani azt, hogy pl. a vonatsínek mellett a senki földjén napelemparkok lennének a mozdonyok energiaellátására? Lehetnének "zöld áramos" szakaszok vidéken, a városokban meg az eddig megszokott ellátás. Mibe kerülne? Amennyi gázolajat, plusz erőműves áramot megspórolnak rajta, előbb-utóbb behozná az árát. 4-5 üléses autók a városban. Képzeljétek, vannak egy-kétülésesek is! Munkába járáshoz, oviba-suliba fuvarozni a gyereket, bevásárolni stb. tök jó lenne, és nyilvánvalóan könnyebb parkolni, kevesebb/könnyebb akkupakk megy bele, olcsóbb/gyorsabb a töltés. Valaki írta, hogy másfél km gyalog hazáig, ha tölteni akarja az autóját. Kerékpár, roller? Időben is jobban ott vagy, és kevesebbet kell szagolnod közben a kipuf gázokat. Na jó egészséget, szép napot mindenkinek! :)
Egész jól leírja a dolgokat. Kimarad pár előny még a comfort. Mert egy váltómentes, motorzajmentes egyenletesen dinamikusan gyorsuló kocsiban ülhetünk. Nekem kifejezetten ez az egyik legfontosabb. Amúgy még kellenek az autótámogatások mert még nincsenek pariban a benzin/dízellel de már jobbak sokkal. Rengetegen vagyunk akik otthon tudnánk tölteni. Persze kevés panellakásos teheti meg, de addigra meg lesz elég autó is íz utakon és reméljük a töltőhálózat is kifejlődik addigra, mert akkor fognak töltőke lerakni ha már tényleg annyi elektromos autó fog az utakon járni. Előbb sajnos nem. Pláne nem a magánszemélyek és vállalatok üzleti céllal. úgyhogy hajrá támogatás, hajrá otthontöltés és onnan már nincs hátra csak előre minden hiányzó szegmensben. Én is közeljövöben fogom lecserélni belsőégésűmet szaladgálós hatótávú villanyosra. Most épp napelem fejlesztés a program. Utána meglesz minden feltétel a leghatékonyabb közelkedéshez.
Elektromos autókkal kapcsolatban 2022 -ben nyilatkozott Gelencsér András vegyész - légkörkutató is aki a Pannon Egyetem rektora. Érdemes elolvasni szerintem az ő nyilatkozatát is hogy tisztábban lássunk a témában. Illetve nem úgy működik a világ ha nincs elég lítium akkor gyártunk lítiumot. Az elektromos autó lelke az akkumulátor s az Achilles sarka is.
Azt én is olvastam. Az nagyon gáz volt. Jobban tette volna, ha nem járatja le magát. Csak annyit, hogy lítiumból gigantikus mennyiség van a Földön és ki is termelhető. Az nem akadály.
Gelencsér és Hanula “doktor”, két olyan ember, akiknek hiába van diplomájuk, gőzük nincs a dolgokról, nagyon blőd adatokkal dolgoznak, hogy bizonyítsák az igazukat. És pl Hanula Barna is, hogy, hogy nem, dízelmotorokat fejlesztő mérnök volt és ő akarja elmagyarázni, hogy miért egészséges és jó hatásfokú a dízel még a villanyhoz képest is (30% vs 90% a valóságban). Vicces. Kicsit sem elfogult. Aggódik, hogy nem lesz munka, ha a dízelek kiesnek a pixisből, nem lesz mit szakérteni.
@@laszlototh8393 A villanymotor hatásfoka lehet 90%, de pl. a Paksi Atomerőműé, ahol az áram születik, csak 34%. BTW, a dízelmotoré jelentősen jobb, mint 30%.
Csaba! Én nem szeretném szídni az elektromos autózást. Egy fontos kérdés azonban megfogalmazódott bennem. Nagyszerű ötkleteid vannak a töltőhálózat fejlesztésére, aminek egy komoly akadálya van. A pénz! Ahhoz, hogy a villanyoszlopokon is lehesen tölteni, át kell alakítani az oszlopot. Vastagabb kábelre lesz szükség, ami a nagyobb áramfelvételt kibírja, hisz nem egy pár tíz wattos ledes világítás lenne csak rajta, na meg a költő és fizető berendezést is oda kell teklepíteni. Ezt a fejlesztést kinek kéne fizetnie? Illetve a töltőhálózat karbantartását és üzemeltetését ki fizesse? Ha ezt az autósoknak kell, akkor viszont nem lesz olcsó az elektromos autózás.
Otthoni töltéshez elég 10-15A, ami egy elektromos főzőlap és egy nagyobb teljesítményű hajszárító. A fejlesztést órán belül megoldja mindenki maga, azon túl pedig 50-60ft-ot fizetünk kwh-ánként a hálózat használatáért. Abból meg kellene oldania a szolgáltatóknak. Idő volt, amíg a benzinkutak is elterjedtek.
Néhány dolgot elfelejt mindenki az összehasonlítgatásoknál. A belső égésű autók emisszió kibocsátását: - egy adott fordulatszámokon mérik, - üzemmeleg motor esetén mérik, - nem a valós terhelés nélkül mérik, mérőpadon (légelleneállás, változó terepviszonyokok, változó fodulatszám, stb. figyelembe vétele nélkül) A fenitekből adódik, hogy egy belsőégésű motor emisszió értékei (így a CO2 kibocsátása is) jelentősen magasabbak lehetnek, mint ahogy a specifikációban szerepel. Ilyen szempontból egy városban, rövid útra használt autó esetében egy többsszörös érték is lehet. A villanymotorba a villamos energia pedig fix értéken megy, függetlenül a fenti paraméterektől. (írom ezeket belsőégéű autó tulajdonosaként)
@@balagepeterÉrdemes lenne utánanézned, hogy a valós forgalomba történő jelentősen nagyobb kibocsátást a jogalkotók még rendeletbe is foglalták. Valóban van már egy RDE mérési ciklus, éppen ennek eredményeként hozták meg az Euro 6d temp megfelelési normát: Pl. dízel autók esetén 2014. szeptemberében lépett érvénybe az Euro 6 környezetvédelmi norma, amely pl. NO esetén 80 mg/km-ben határozták meg a határértéket. Csak hogy ezt a normát gyakortalilag csak mérőpadon tudják az autók. A valóságban ennek az autók a többszörösét bocsátották ki menet közben, azért ezt az alábbiak szerint szabályozták: közúti mérésen 2020. január 1-ig 2,1-szeresét, majd 1,5-szörösét pufoghassák ki a személyautók. Így még 2021. január 1. után rendszámot kapó új autókból is kilométerenként 120 mg NOx jöhet ki a kipufogón, miközben az Euru 6-os szabvány 80mg/km-t enged 2014 szeptembere óta.
Plusz a szépítések… Lásd: VW csoport dízelbotránya, ami nem egyedi eset a fosszilis világban. El kell adni valahogy, nincs mese. Le kell nyomni az emberek torkán, hogy tüdőrákot vegyenek jópénzért. “Nem is olyan káros az” papíron.
@@balagepeterÉrdemes lenne utánanézned, hogy a valós forgalomba történő jelentősen nagyobb kibocsátást a jogalkotók még rendeletbe is foglalták. Valóban van már egy RDE mérési ciklus, éppen ennek eredményeként hozták meg az Euro 6d temp megfelelési normát: Pl. dízel autók esetén 2014. szeptemberében lépett érvénybe az Euro 6 környezetvédelmi norma, amely pl. nitrogén-oxid esetén 80 mg/km-ben határozták meg a határértéket. Csak hogy ezt a normát gyakortalilag csak mérőpadon tudják az autók. A valóságban ennek az autók a többszörösét bocsátották ki menet közben, azért ezt az alábbiak szerint szabályozták: közúti mérésen 2020. január 1-ig 2,1-szeresét, majd 1,5-szörösét pufoghassák ki a személyautók. Így még 2021. január 1. után rendszámot kapó új autókból is kilométerenként 120 mg NOx jöhet ki a kipufogón, miközben az Euru 6-os szabvány 80mg/km-t enged 2014 szeptembere óta.
@@balagepeterÉrdemes lenne utánanézned, hogy a valós forgalomba történő jelentősen nagyobb kibocsátást a jogalkotók még rendeletbe is foglalták. Valóban van már egy RDE mérési ciklus, éppen ennek eredményeként hozták meg az Euro 6d temp megfelelési normát: Pl. dízel autók esetén 2014. szeptemberében lépett érvénybe az Euro 6 környezetvédelmi norma, amely pl. nitrogén-oxid esetén 80 mg/km-ben határozták meg a határértéket. Csak hogy ezt a normát gyakortalilag csak mérőpadon tudják az autók. A valóságban ennek az autók a többszörösét bocsátották ki menet közben, azért ezt az alábbiak szerint szabályozták: közúti mérésen 2020. január 1-ig 2,1-szeresét, majd 1,5-szörösét pufoghassák ki a személyautók. Így még 2021. január 1. után rendszámot kapó új autókból is kilométerenként 120 mg NOx jöhet ki a kipufogón, miközben az Euru 6-os szabvány 80mg/km-t enged 2014 szeptembere óta.
A legnagyobb probléma, hogy ahogy máshol is, így itt is a bőséges haszonszerzés a gyártók célja, ezért nem a leg hatékonyabb járgányokat dobja a piacra, amiről igazán szólnia kellene a dognak, hanem azokat, amiken a legtöbbet tudja keresni. Dehát ez így természetes! Vagy nem? 😮 😂
Most egy 2.0Hdi peugeot-val járok. (Otthon nem tudok tölteni.) Mikor váltanék elektromosra? 1- ha mondjuk legalább a fele távot tudná az adott autó a mostaninak, ugyanolyan 130-140 tempónál. 2- kifizetem a töltést, mint most is a benzinkútnál, NEM AKAROK APPOT !! 3- minderre a mostani autó értékére rádobnék még +2-3 M. nem többet.
@magyarosi Én megtekintés előtt azt mondanam az a legnagyobb bajom hogy nem telik rá! 😀😀 de amúgy szerintem úgy a megfelelő egy elektromos autó ahogy nálatok van mint városi cirkáló de van mellette egy csaladi amivel ellehet menni nyaralni és ugye van egy hobby autó is! Ha telne rá vennék feleségemnek énis egyet amivel a napi 50kmes munkába oda vissza utat meglehetne tenni.
Na végre valaki aki ezt látja. 👍Többieknek szerintem savanyú a szőlő. Pontosan így van. Jelenleg a legjobb és legáltalánosabb érv az ellen hogy valaki miért nem vesz villanyautót, az hogy nem telik a számára megfelelő képességű autóra, mert drága.
Mi a baj velük? A kivesézett töltésen kívül leginkább az, hogy a hazai autópark átlagéletkora 17-18 év. A legrégebbi szóvivői a modernebb elektromos autózásnak pedig még csak 14 évesek. ÉS ezek az idősebb elektromos autók (Nissan Leaf) igazán jó példák voltak arra, hogy milyen rossz is lehet az elektromos autózás. A gyászosan kicsi hivatalos hatótávjuk mellé a tróger tervezésnek köszönhetően eszméletlen mértékben degradálódott, és még degradálódik az akkumulátoruk, a gyári hatótávjuk lassan már csak töredékét fogják tudni. Mármint a 160 kilométer töredékét. Épp rálestem Hahura. 2012-es gyártású Leaf, 2.5 Millióért ezzel leírással: "198000km, 60km télen nyáron." (télen értsd: ha nem fűtesz) Erre biztos sokan rákívántak a 18 éves belsőégésű autóikból... És egyébként ezeknek az autóknak "csak" egy új, modern akkumulátor kellene ahhoz, hogy még 10-15 évig nagyon jól használható autók legyenek. Csak épp akkor már nem 2.5 millióba, hanem mondjuk n-szer ennyibe volna, ahol n pozitív egész, egynél nagyobb szám.
@@balagepeter bocs, nem tudtam, hogy legjobb esetben is 60 kilométert tud megtenni a Swift . . . Ha elköltenék 2.5 milliót egy használt autóra, azért az nagyon a minimum elvárás volna, hogy értelmezhető hatótávja még legyen. A példaként felhozott "egyszeri" 600 kilométeres utat abszolválja mondjuk .... 15 - 20 töltésből? Ahol meg hatótávon kívül lesz a töltő, ott tolják? :D Milyen várakozásai lehetnek egy mostani leaf tulajnak 3-5 év múlvára? Sanszosan a Swiftet újra lehet majd értékesíteni használt piacon, de egy mostanra 60 kilométert futni képes elektromost, majd 40-50km hatótávval hogy ad tovább a tulaj? Alkatrésznek? T töltés mellett az a gátja idehaza a sztorinak az, hogy értelmes villanyautóra még a többségnek jó ideig nem fogja futni és mire abba a korba fognak érni (2038-2042) a mostani nagy hatótávú villanyautók, hogy meg tudják őket vásárolni, kérdéses lesz, hogy milyen állapotban lesznek az akkujaik. Ebből a szempontból elég rossz hírnök a Leaf.
@@SzecskoSandor Szerintem félreértettél. Pontosan arra világítottam rá, hogy a 12 éves Swift simán lehet gyári állapotban, ezért is kerül annyiba, gyakorlatilag nem volt értékvesztése, míg a Leaf az egykori árának negyedét éri. Amúgy a magyar autók napi átlagfutása messze nincs 60 km, tehát simán lehet tök jó alternatíva városi használatra, legfeljebb kell mellé tartani egy hasonló értékű értelmes kombit hosszú utakra, így 5 millióból meg van oldva minden feladat.
@@balagepeter jha, így más a komment fekvése. Az a Swift generáció még elérhető volt ilyen alacsony áron? Mondjuk még a csiphiány, háború, covid meg ellátási láncproblémák előtti időkból van, csak olyannyira drágák lettek már a kisautók is, hogy szürreálisan alacsonynak tűnik az az ár. B autónak persze jó lehet, csak az újraértékesítési fenntartásaim miatt a Leaf-et nem vennék.
@@SzecskoSandor Jelenleg nem a régi, de jó benzines eladhatatlan, hanem az elektromos, illetve csak nagyon nyomott áron. A Swift 5 személyes, vontathat, egy tetőboxszal bármilyen nyaralást képes abszolválni, nem pusztul meg, keveset fogyaszt. Miért lenne gond az újraértékesítés?
Hello Csaba, a társadalmi hatásának is utánamehetnél, hogy mekkora fék ez az autószerelgetés és annak is, hogy a hagyományos autók alkatrészellátásának milyen ára van. 👍
nekem a kedvenc kategóriám a "hozzáértő" handras, aki nem tudja elolvasni a magyarországon létesített/létesülő akkumulátorgyárakkal kapcsolatos konkrét problémákat felsoroló cikket, de kommentel a cikk alá gúnyolódva, hogy már megint egy cikk, ami meg akarja akadályozni az ő elektromos autózását és különben is "MÉRABENZINESJOBBVÓT". mindeközben a cikk a szabályozások megkerülésének súlyosságáról szól. poor angry handras....
Csaba! Imádom a videóidat! Ha nem lennél, lehet egy csomó mindent nem próbáltam volna ki. Na jó ez nem annyira biztos, de legalább megerősítettél dolgokban. De hogy a Fenix7-esemre rátaláltam azt egyértelműen neked köszönhetem! De. Szerinted mi a baj az atom energiával? Szerinted az környezetbarát? Hallottál már az atomhulladékról és annak a "megsemmisítéséről"? Az tudod mit jelent? A részletekbe nem akarok belemenni, tul. képpen nagyon leegyszerűsítve annyit hogy a sugárzó anyagot jó mélyre "elássuk". Gyakorlatilag az unokáink jövőjét tesszük tönkre. De egy esetleges katasztrófa esetén.. keress rá a Google-ben "Fukushima szennyezési térkép" és láss csodát! Ez már nem csak az unokáinkat fogja érinteni! Napelem? Hmm. egy lakótelepi lakásból? Azért az emberek koncentrált többsége ilyenben lakik.. de ha mégis nem kezdem el leírni miért nem mentünk végül bele. Tudom, vannak ipari méretűek sok hektáros területen, miközben arról papolnak, hogy a földnek nem elég nagy az élelmiszer termelő (eltartó) képessége. Ez nem egy álszent dolog? (Akkor mi is az igazság...?) Igen, a szél valóban lehet megoldás - az valahol mindig fúj. Fogyasztás autópályán 1 liter/100km?! Ha a körtét az almával hasonlítjuk össze, akkor igen. Az I3-asom 'óttópályán' 130 km/h -val kb. 1,5 órát tud menni a legnagyobb akku pakkal. Ez 100%-os akkuk esetében (új korában) névleges 42, valós 38kWh -t jelent. Ez 25,3 kWh fogyasztás óránként. Ez otthoni 44 Ft-os árammal (ha a tarifába belefér!) is 1114 Ft/h, ha nem kedvezményes árammal töltesz akkor ez máris 1770 Ft. Jó, ez még mindig alig 3 literes benzines fogyasztás.. de valahol meg kell állnod az autópályán ahol a következő meglepetések fognak érni: 1. nem biztos hogy van elektromos töltő -nettó szívás. 2. ha van, az nem biztos hogy szabad lesz, akkor nem 20 perc lesz a "gyors" töltés.. 3. és egészen biztos hogy nem 44 Ft-ért fogsz tölteni! Egy összefoglaló elemzés szerint 120 - 400 Ft/kW áron fogod megkapni a "gyors" segélyt. Ez esetben nem te fogod megválasztani az árat, hanem az a hely, ahol a "szükség" rád jött.🙂 ..és itt már borul is a matek és kerülhet akár 10.120 Forintba a 100 km, ami 15,4 literes fogyasztásnak felel meg. Lehet akkor már valamelyik sportautó márkából választok inkább.. (mit is béreltél "USÁnká"-ban? Nem Tesla volt ha jól emlékszem 🙂🙃🙂) 4. ha szerencséd van, megérkeztél. Ha ismerős helyre értél akkor már tudod hol töltesz (ha épp szabad és működik), ha ismeretlen helyre, akkor elkezdheted keresni a legközelebbi töltőt ami működik, szabad és nem egy kisváros túlsó végén van. Reméljük, hogy nem siettél és minderre van időd! Szerintem egyértelműen nem ez az autózás jövője. Legalábbis ami országúti autózást illeti.
@@Tareszko Nem te vagy a legélesebb kés a fiókban, úgy látom. Amikor kirakok egy autó akkut a ház elé, nem tud koppanni, mert a csövik már szedik is össze, hogy jó pénzért leadják az ólomtartalma miatt amiért jó pénzt adnak. Ugyan ez igaz a jóval nagyobb lítium, nikkel, kobalt tartalmú akkukra is. Szerinted persze a gyártók idióták, csak te vagy helikopter 🤡
Kedves Csaba, a kezdetek óta fel vagyok iratkozva, de egy pár éve már nem látom mit építesz a csatornával. Se nem lett rosszabb se jobb. Most Te is győzködsz embereket az elektromos autózásról (egy kicsit Skoda hátszélen). Nos nem az elektromos autózással van a baj, hanem azzal, hogy kimaradt egy lépcsőfok a hybrid autók. Ami azért lett volna fontos, hogy a tisztán E. technológia fejlődni tudjon. Egy. Kettő. Az E autózás jó, akkor nincs siránkozás, GÖD, meg CATL gyár miatt sem. Mert ezek az autók sem lepkefinggal fognak menni. Sajnálom nincs koncepció a csatornán egy jó ideje.
Én is a kezdetek óta figyelem minden egyes részt . Hidd el nekem hogy felvilágosultabb és szerethetőbb vloggert nem találsz Csabán kívül. Itt külön-külön van koncepciója egy-egy résznek. Legyél nyitottabb és ki fog nyílni a világ hidd el...( E-autózásról meg annyit hogy mindenbe igaza van... Sokak számára amiket mond még el sem jutottak pedig ő sem politikus sem szakértő)
Egészen pontosan az E autózás karbonlábnyomát szemmel láthatóan érzékeljük többek közt Iváncsán, Komáromban, Gödön, Debrecenben, és majd meglátjuk még hol. Nos erről ennyit.
Legtöbbünknek lehet úgy 2 millája amit autóra szán, abból használtan ki lehet fogni egy 10 éves valamit, ami kis pofozgatással még 100e km-t elvisz. Majd 5-10 év múlva, ha a használt piacon nagyobb lesz a választék, csak kérdés, hogy akksi mennyit romlik, ill. egy akksi csere megéri-e majd esetleg.
Vannak olyan autók aminek az akkuja nem fogja kibírni, de főleg a hőszabályozott akkus autók sokkal jobban bírják mint ahogy számított rá kb. mindenki. Jelenleg az látszik hogy az akkuk többsége tartósabb lesz mint az autó kasznija. A kompromisszum mentes hatótávú autók is csak az utóbbi években jelentek meg. Azzal nincs semmi baj, ha valaki akinek 1-2 milliója van használt autóra nem vesz meg egy új drága villanyautót. 2035-re meg szerintem már lesz ennek a rétegnek is megfizethető és jó használtautó. Szerintem jobban fogtok járni egy 12éves Renault Zoe-val vagy Kona-val mint egy mostani kisturbós pusztulattal. Sőt taxisok által levetett autókkal még jobban jártok, mert ők beleteszik a sok kilométert, de az akkut ez kevésbé zavarja. mint az idő múlása.
Gyakran töltünk az utcán, amikkel találkoztam próbléma, hogy nyugaton sincs a nagyobb városokon kívül sehol sem töltő. Van egy megyei jogú városban 4-5 hely, amik közül működik mondjuk 4 oszlop, abból ha belvárosban van l, akkor fehér rendszámos autó áll ott, de ahogy említetted is a zöld rendszámosok is parkolónak használják. Maradék nagy üzletek mellett egymástól általában pár 100 méterre. Tea töltői moatanában rendre nem indíthatóak, főként a dc. Ezek miatt sokszor bennünk van a hatótávpara, nem merünk 150kmnél messzebre menni egy etapban, pedig 230km a hatótávunk.
Tényleg gyakori jelenség, hogy az autó már fel van töltve, de a tulajdonos nincs sehol, csak az autója foglalja a helyet. Be kell vezetni, hogy az ilyen esetben autómatikusan induljon be egy beépitett parkoló óra, ami akár dupla költséggel is felszámitja az igy "ottfelejtett" autó parkolását. Biztos jobban odafigyelne a tulajdonos az időbeosztására.
Nincs olyan hogy"ingyen". Ezt a szót felejtsük már el. Aki napelemet telepít a házára az fizetett azért, a töltőhálózat telepítése és a töltésre alkalmassá tétele pénz, a villamos áram árának a kifizetésére alkalmas eszköz is pénz. Ezeket ki finanszírozza?
Kedves Csaba. Véleményem szerint a zöld átállás egyik sarokpontja lenne a javíthatóság, modularitás, és minőség kérdésköre. Úgy vélem, hogy a gyenge minőségű, javíthatatlan 100.000 km-re legyártott környezetbarát kibocsátású autó, sokkal több kàrt okoz a körmyezetben az újrahasznosíthatatlanságuk, és a legyártásukból fakadóan. Szóval úgy vélem egy régi kobra merci ami elmegy egymillió kilómétret, 3 litres szívódízel motorral, sokkak kevesebb környezeti kárt okoz a “magas” CO2 kibocsátásával is, mint az ugyanennyi kilómétert kibíró darabszám kis környezetbarát benzines 1.2-es tfsilgqhdtvstb… autó, vagy a gyenge minőségű elektromos autók.
2020 óta járok elektromos autóval Németország és Magyarország között (kb. 1.300 km egy út Düsseldorf mellöl Budapestre) és igazából eddig egyszer sem volt probléma azzal, hogy meg kellett állnom tölteni egy gyorstöltönél (mire elmész mosdóba, veszel esetleg valamit a shopban, már meg is van a kocsi - igen, ha levezeted az 1.300 km-t egy út alatt akkor neked ott a dízel, igen, tudjuk). Igen az app-os szerencsétlenkedés idegesítö (ha nem Teslád van), de az is kezd egyre jobb lenni (pl. Ionity). Én azért emlékszem arra az idöre, amikor Bécs és Budapest között a 80-as évek végén sem volt mindenhol benzinkút és kannával a csomagtartóban utaztunk... Az valóban igaz, hogy Kelet-Mó.n valóban katasztrofális az infrastruktúra (a gyorstöltökre gondolok most), nekem is egy Budapest-Miskolc egy ID.5 GTX-el mindig egy kisebb kihívás, de ezt az utat évente 2x teszem meg. Amúgy meg jók a vágóképek a Kárpát utcából;)
Már megoldódott az is, ha ez jó hír neked. Miskolcon tudsz a Tesla SuC-on tölteni. Gondolom útközben nem kell töltened egy Budapest-Miskolc távon azért. Elég sok Plugee is van, ha mégis rá kellene töltened az M3 mentén.
@@erzsebetkovacs2527 Ez azért túlzás, évente 2-3x teszem meg az utat max kocsival, így mivel ritkábban járok, látom a fejlődést sok pihenőnél (főleg persze Ausztria és Németország)
Teljesen igazad van. Én 2-3 naponta töltöm a kis Smartot otthoni áramról.....Saját céget vezetek a városban rohangálok, plusz gyerekek suli-ovi-edzés stb és max 50 km naponta. Egyszer Szlovákiába is kimerészkedtem de Komárnóban nem tudtam tőlteni át kellett mennem Komáromba , a bankkártyás fizetés áldás lett volna,
Helló, pár észrevétel: 1. Az ökológiai lábnyomot a gyártással együtt értik, az kb teljesen nyilvánvaló (persze biztosan van aki ezt sem hiszi el, de ahogy te is mondtad, ezt könnyű cáfolni), hogy csak az üzemeltetést figyelembevéve kisebb az elektromosok lábnyoma ... az igazi kérdés az, h a gyártással együtt mekkora, de ezt te sem tudtad tényekkel vagy számokkal megkontrázni, csak annyit mondtál, h már ezer helyen cáfolták, ez meg azért valljuk be, nem igazán ütés érv egy szkeptikusnak, mégha egyébként így is van. 2. Az akkugyárak szabályozása természetesen nem az autók hibája, de azért elég szervesen kapcsolódik egyik a másikhoz, plusz erős a gyanúm, hogy azért tud ennyire olcsó lenni pl a kínai autók jó része, mert lazán kezelik a szabályozást, a nyersanyagkitermelést meg konkrétan nem lehet nem környezetromboló módon csinálni. 3. A videó elején azt mondtad, h azok kárognak a legtöbbet akinek nincs is közük elektromos autóhoz, de az ökológiai lábnyom meg az akkugyár témához pont nem is kell ev-t birtokolni, h lásd a problémát, az egyetlen ami gyakorlati dolog az a töltésmizéria, erre kiderül, h az meg tényleg problémás :) Szóval nem, nem kell elektromos autó tulajnak lenni, hogy lásd, mi velük a gond. 4. Sajnos ki kell ábrándítsalak, nem bírná el a hálózat, ha minden villanykarón 2kw-os töltő lenne ... 700 ezer autó van Budapesten, ha csak minden 10. töltene, az 140MW plusz teljesítményigény. 5. Az 5.5 literes fogyasztás, amivel a ti autók eljár, nem kihívás már egy benzines kisautónak sem, szóval csak a megtakarítást nézve teljesen felesleges volt elektromos autót venni (tudom, h nem csak azért vettetek) és ezzel rá is világítanék a legnagyobb általam vélt problémára, nevezetesen, h az ev-k töltése nem saját hálózatról egyszerűen nem éri meg. Ki nem tud jellemzően konnektorból tölteni? A városiak. Tehát pont azoknak nem fog soha megtérülni, akik a lakóhelyük szerint a legkívánatosabb lenne, hogy ev-vel járjanak. Az egyetlen réteg akinek igazán megérheti, az az agglomerációből ingázók. Feltéve persze, ha van 15-20 millió forintjuk új autóra. És ez a helyzet csak romlani fog, ha az ev-k elterjednek annyira, hogy állambá' hiányolni fogja az üzemanyagon lévő és így kieső jövedéki bevételt és az ev-ket is megadóztatja valamilyen formában.
"ha csak minden 10. töltene, az 140MW plusz teljesítményigény" Tehát Budapesten, ahol kb. 1,7 millió ember él, nem bírná el a hálózat, ha 70 ezren bekapcsolnának egy közepes hajszárítót? A többivel egyetértek, de a töltésben legfeljebb a tömeges egyidejűséget kell menedzselni. Éjszakai völgyidőszakban kb. 2000 MW-al kisebb a rendszerterhelés, mint a csúcsidőszakban.
@@balagepeter Úgy értettem, h 16 és 20 óra között amikor az emberek nagy része hazaér, rádugja a töltőre az autóját, felmegy, mos, főz, hajat szárít, szóval az esti csúcsra még rárakódik 140MW .. de mondjuk tény, h ha lehetne úgy programozni a töltést, h nekem csak a 8 órai indulásra kell h legyen meg a 10KWh, akkor azt lehet hajnali 3kor is kezdeni ... csak akkor meg megy az anyázás, h a f@sznak foglalom a töltőt este 6-tól ha nem is akarom tölteni :) De igen, valszeg tényleg szét lehet osztani egész éjszakára.
Én Renszeresen használok elektromos kicskocsit(E-Up!, CityGo-t). És ezzel a bankártyás dologgal maximálisan egyetértek. A sok App az tényleg bajos.😤 Amúgy egyébként a Magyar hozzáállásal is baj van. Ezzel is egyet kell hogy értsek. Jelenleg az az akkus hibridek a legjobban használhatóak. Meg valami könnyítés kellene hogy elektromos autót a lakásban lakók is tölthessenek. Mert a Narancs lengő dugós kivezetjük az ablakon nem a legjobb de egy olyan megoldást és szabályozást kellene engedni ami ezt kulturáltan megengedi. (komoly lépés és tűz álló hosszabbító. És ne legyen elbotlásveszély) Valamint társasházankén saját töltőoszlop ami a házközös áramáról menne és lenne mindenkikek egy egyéni azonósizó hogy aki éppen tőlt annak lenne a villanyszámlájához hozzá csapva. Plusz szél- és naperőmű minden képp KELLENE a meglévő mellé mert az elektromos hálózat szerintem itt Magyarországon tuti nem ehez van méretezve. (bár ezt teljesítmény és időkorláttal átmenetileg lehetne orvosolni. De az országos hálózat tuti hogy gyenge)
Sziasztok! KI ér haza a munkahelyéről 16-17 óra körül? Ki fog este 11.00 kor és hajnal 3.00 kor odabattyogni a töltőhöz és cserélni a szomszéddal, akit nem is ismer? Ezt te sem gondoltad végig vagy komolyan.
Mondjuk Budapesten, főleg a belvárosban rengeteg AC töltő van. Amíg nem kértek horror pénzeket érte, és kis akkus Leaf-el jártam mindig fel tudtam dugni valahol az úticélom környékén, és bár a megtett távolság nem indokolta a töltést, de az is hasznos volt, hogy kényelmesen tudtam fűteni télen, nem kellett spórolni. Most hogy nagy akkus autóm van, és elszabadultak az árak, eszembe sem jut nyilvánosan tölteni. 95% otthon töltöm közvetlenül napelemről (annyival tölt amennyit a napelem termel, tehát a hálózatba egyáltalán nem jut vissza), maradék az Tesla SUC....meg igazából szeretem támogatni a kis magyar és korrekten működő, és korrekt árazású cégeket is, mint a Nova Futura, EVDirekt, TEA, ha tehetem ilyen helyen töltök ha netán nem elég az otthoni villany. Oké sokáig a MOL Plugee is jó volt, de azok már túlterheltek az M3 mentén, és már nem is számít olcsónak.
Bankártya mellett még a plug&charge lenne a megoldás, mint amit a Tesla is csinál. Rádugod, tölt, majd levonja a kártyádról az összeget.
vagy az otthoni villanyszámládhoz csapná mint változó fogyasztási helyet. a mobiliti RFID kulcsa áll a legközelebb ehhez a megoldáshoz
@@oqnq5193 Bmw kártyát használok jelenleg. Igy sem kell appoznom, csak oda érintem a kártyàt. Bmw havi 1x küldi a szàmlát és vonja a kártyàmról.
Ezzel egy technikai probléma van csak. DC-n a kommunikáció megosztja az autó egyedi azonosítóját a töltésadatok mellett (pl. akku százaléka, stb.). Addig az AC-n lévő töltés szabványában nincs ilyen jellegű adatcsere. Csupán a felvehető áramerősség és állapotokkommunikálódnak le. AC töltésnél a töltő irányából noname az autó és nem megy át az akku töltöttsége sem. Ez alól némileg kivétel a Tesla, ahol SWCAN szabványon a pilot jelet át tudja kapcsolni kommunikációs jellé. Pl egy Tesla fali töltőn meg lehet adni melyik Teslát töltse csak, hogy más illetéktelen ne tudjon tölteni. De ez más autónál nincs, így mivel a töltő a kocsi azonosítóját nem tudja megszerezni, így azonosítani sem tud AC-n, hogy plug&charge legyen a töltés. DC-n ez már működik megadott autóknál és a roaming hálózatba kapcsolt töltőknél. DC-n mindenképp ez a jövő. Az AC-n is jó lenne, de akkor az autógyártóknak le kellene másolnia (vagy licenszelni) a Tesla által is használt SWCAN (Single Wire CAN) szabványt és a töltőket felkészíteni ennek kiolvasására.
@@oqnq5193Felvidéken ez így működik! Azaz van ilyen lehetőség.
@sziauram7814annyit pontosítanék, hogy van már olyan autója a mercinek, amelyiken ez megy, és létezik már olyan töltő, amlyiken megy!
De ez nem az alsó kategória sajna. :(
Tartós tapasztalat Spanyolországból (Costa Blanca) 3 hónapja költöztünk Benidorm-ba, itt vettünk egy VW ID Buzz-t, töltésre eddig nem költöttünk, az utcánkba 6 (!) ingyenes töltőt telepített az Iberdola es az önkormányzat. Az autópályán Valencia felé app nélkül simán bankkártyával töltöttünk a BP-nél… valóban lehet így is 💁🏻♀️
De jókat ettem ott.
Nektek összejött az élet…😊
Abban az esetben, ha kitudok fizetni 32 millió forintot, akkor tojok az elektromos szarra.
Én nyáron voltam Malagában, hétvégére béreltem egy Fiat 500e-t, és fel akartam tölteni. Mélygarázsban Iberdrola töltők, 5 db!, egyik sem ment. Másik garázs, 1 db gyorstöltő, de csak appal indul. Volt rajta kártyaolvasó, de mint kiderült, az csak az Iberdrola saját kártyáját ismerte, csak azzal lehetett indítani. Grrr. App letölt, telepít, nyelv választás nincs, csak spanyolul tud. Én meg angolul, németül, eszperantóul. Szerencse, hogy az eszperantó és a spanyol hasonlít kicsit, így kibogoztam, mi kell. Adatok: adjam meg az igazolvány számomat! Minek??? Mindegy, megadom, de nem fogadta el. Enélkül meg nem engedett regisztrálni, reg. nélkül meg nincs töltés. Grrrrrrrrr!
Telefon az ügyfélszolgálatnak, szuper kedvesek, kapcsoltak valakit, aki tud angolul. Hát igen, a magyar személyi nem jó, de majd ő beregeli, ő be tudja, adjam meg, mi legyen a jelszó az email címemhez. Beállította, be tudtam lépni, a bankkártya regisztráció már ment simán, laza 1,5 óra volt az egész, a töltés 25 perce ehhez képest már semmi. Irány Granada, Alhambra, nagyon szép volt, utána szintén Iberdrola töltő hazafelé, McDonalds parkolóban 2 db 50kW-os töltő. Mindkettő szabad, beállok, örülök, már van appom, regisztrált kártyám, sima ügy. Aha! Ahogy képzeltem. A töltő tudott angolul, németül, franciául is a spanyol mellett és ékes angolsággal kiírta, hogy nem indíthatok töltést, mert már folyamatban van egy másik töltésem! What??? Az 8 órája volt. De nem, nem engedi. Ügyfélszolgálat újra, vonal végén fejcsóválás, nem értik, náluk nem látszik folyamatban levő töltés, Viberen fotó az oszlop képernyőjéről, elküldöm, nem értik. Szedjem le az appot telepítsem újra. Megvolt, hiba ugyanaz. Sírok.
Várjak, visszahívnak. 30 perc után telefon újra, (nem hívtak vissza), továbbra is tanácstalanság. Ha nem indul el, mondom nekik, csigatempóban még talán eljutok a Tesla Superchargerig, az nyitott volt már akkor kint, max. regisztrálok spanyol címmel egy Tesla fiókot, és töltök ott. Valakinak van egy ötlete a vonal túlvégén, várjak, hátha valamelyik másik rendszerükben ragadt be a töltés. 5 perc után: most próbáljam meg! Ment.
2 óra után 25 perc töltés, közben jeges tea a mekiben, nekem meg visszament a vérnyomásom a normál értékre. Én naív, azt hittem, 2 év villanyautózás és 14 app letöltése után már nem érhet meglepetés!.
Ez a valosàg! Meg az,hogy Benidorm tèlen egy Szellemváros! De majd ràjöttök! Suerte chicos!
Németországban 2021 óta kötelező bankkártyás fizetést biztosítani minden új töltőoszlopnál. Szépen gyarapodnak. A probléma inkább az, hogy Magyaroszágon alig van töltő. Hétvégén utazunk haza és megdöbbenve láttam, hogy a környékünkön (Würzburg) 10 kilométeres körben több gyorstöltő (valóban gyors, minimum 150kW) van, mint Magyaroszágon összesen
Azt hívják villámtöltőnek itthon.
Szeptember óta van Hyundai Ioniq 6osom, Dániában.
12000 km-t tettem eddig bele, 75%ban autópályán. (itt 110 km/h a sebességkorlát)
Az eddigi átlagfogyasztás (őszi-téli) 15.5 kWh / 100 km úgy, hogy vontattam már vele trailert is.
Itthon töltöm esténként névelegesen 11 kWh töltővel ami a valóságban 10.6 kW-ot tesz bele óránként.
Állami áram támogatással kb. 1 dán korona / kWh áron, ami kb 51-53 Ft-nak felel meg.
Az aksija 77,4 kWh, tehát egy teli "tankkal" átlagosan 500 km-t tudok menni jelenleg a hidegebb évszakokban.
77,4 kWh x 52 Ft= 4025 Ft / 500 km. vagy 805 Ft / 100 km.
Csaba! Továbbra is áll az ajánlatom, hogy Augusztus elején otthon leszünk Magyaroszágon, miután megjártuk egy Dánia-Erdély utat az autóval. Szívesen készítek veled egy közös videót a saját tapasztalatainkról, ha érdekel.
Ez jól hangzik.
jól hangik amíg nem kell cserélnie akksit (aka amíg tart a gari)🤣bár ha eladja addig akkor emiatt fájjon annak a feje, aki megveszi, az autó árának a felét teheti is félre az akksicserére :)
@@951001ify Az aksira 8 év garancia van vagy 160ezer km (amelyik előbb következik be.) Az autóra pedig 5 év korlátlan km.
@@951001ifyEz nekem új. 10+ éves Leafek vígan mennek ma is, kevesebb hatótávval. Szerintem a degradálódott akku más felhasználási szokásokhoz még bőven jó (pl. városi cirkálás). Amúgy ha nézed a hahu-t van bőven motorcserés pár éves belsőégésű autó is.
@@951001ifyNyilván egy belsőégésűre nem locsolod rá egy akkupakk árát az olajcserékkel, kuplunggal, kettőstömegű lendkerékkel, az indítóakku se olcsó, az üzemi fék is jóval sűrűbben fogy el... és akkor azt még bele se számoltam hogy ezeknél mindig kiesik alólad az autó arra a napra.
Az Etelében tök jól meg van oldva, hogy a parkolójegy egyenlegéhez számolja fel a töltés költségét amit gond nélkül ki lehet fizetni kártyával az automatánál.
Ott az nincs megoldva hogy ne alljon a toltohelyre az aki nem tolt (be se dugja)
@@user-qi9bw3qj8k 2 autó sehol sem életfeltétel, valakinek egy sincs. A saját lakásod előtt az országban kb bárhol ingyen, vagy jelképes évi 2000Ft-ért parkolhatsz, ha mindenhol ingyenes lenne, sehol nem lehetne megállni. Lásd: ingyenes parkolás a covid idején.
@@user-qi9bw3qj8k egyetértek, ha fizetek, szoktam érte várni valami ellentételezést. Az, hogy egy kihasználatlan helyen, amúgy senkit nem feltartva vagy zavarva áll az autóm, nem egy szolgáltatás, hanem egy állapot. Ha őriznék, lemosnák, keréknyomást ellenőriznének vagy töltenék, az más.
Ja, egy barátom egy mozizás alatt töltötte ott a 75-ös tesláját és 80kw-ot kellett fizetnie ami durván sehogy nem jön ki
Na ez egy elég jó innovatív megoldás. Sőt a Parkl applikációja olyan, hogy a parkolóház felismeri a rendszámot, és össze van kapcsolva a Parkl rendszerével (és a telefon GPS-e is ott tartózkodik) , nyitja a parkoló sorompót és automatikusan vonja a díjat.
Én jelenleg egy plugin amperával járok évi 12k km-t, ezalatt elpöfögök kb 120 liter benzint, ez főként a nyaralások miatt, egyébként otthon töltve + napelem használom és szerencsére a legtöbb távolság belefér a hatótávba, de ha ki is fogy az aksi akkor városban 6-6,5 literes átlaggal elhibridkedek még télen is.
A következő autóm (ami csak akkor kerül lecserélésre ha tényleg már nem lesz gazdaságos ezt hajtani) valószínűleg szintén plugin lesz, BYD pluginek állítólag télen 110, nyáron 150km-t elmennek majd villanyról, utána pedig ott a benzinmotor, szóval megvan mindkét világ előnye. Sokszor hozzák fel hogy ez egyben hátrány is ami valós érv, ugyanakkor az elmúlt 4 évben amióta megvan a kocsi töredékére esett a költségem az előző sima benzineshez képest. A másik érv hogy feleslegesen cipeli ilyenkor az aksit az autó valós, ugyanakkor szintén saját tapasztalat hogy ez nem feltétlenül akkora hátrány, lásd fenti 6 literes városi átlag. A nagyobb súly magával hozza az erősebb rekuperációt is ami nyilván nem megváltó, de messze van attól hogy felesleges cipelés. Jelenlegi autómban 201000km van és bontatlan a motorja, évente cserélek benne olajat és a szokásos kopófogyót pl pollenszűrőt, de pl a fékek a rekuperáció miatt alig kopnak, sőt van hogy (odafigyelve hogy ne okozzak bajt, pl üres tesco parkolóba) nyomok neki néhány komolyabb satut hogy levakarjam róla a rozsdát.
2020-ban ez az autó 3,4 millió forint volt, az előző benzines eladási árát beleszámolva vastagon behozta az árát.
Mondjuk én szerencsés vagyok, tudom itthon és melóban is tölteni, ez nyilván nem játszik mindenkinek.
A városi töltésre valóban megoldást kell találni, ez a rengeteg app és a vele járó szívás tényleg botrányos, tényleg több lassú töltő kéne de kb minden utcasarokra/lámpaoszlopra. Emellé pedig a megoldást tényleg a kínaiak fogják elhozni a pici és olcsó elektromos rohangálókkal.
A töltők árazását pedig egy komolyabb infrafejlesztéssel lehetne megoldani, esetleg dinamikus árazással is működhetnének a megújuló termeléséhez igazítva, ezzel lehetne javítani a túltermelés esetén jelentkező negatív export árakon is.
Szóval igen, máshova kéne tenni a támogatást és egyszerűsíteni a töltéseket. Én szeretném ha a következő autóm már teljesen elektromos lehetne, de pont az infra miatt húzok a plugin felé mert így túlnyomó többségben tudok villannyal járni, de ha kifogyok a hatótávból akkor megyek tovább takarékos hibrid módban. Szerintem ma ez a legjobb megoldás, de nyilván felhasználási körülményektől függ, nekem ez jelenleg a legjobb.
Nagyon igaz, amit írtál. Én 2 éve egy Kia Niro plug-in autóra cseréltem az öreg Skodát. Ugyanígy használom, ugyanezekkel a lehetőségekkel (melóhely 30 km). Nem bántam meg a cserét.
Mindenben csak megerősíthetem az írottakat, ugyanezt tapasztaltam.
Már számtalanszor védted meg az elektromos autókat, és azóta sem hallottalak beszélni olyan érvekről az elektromos autók ellen, amik valóban lényegesek. Szóval most felhoznék párat.
Először is, sok embert (engem is beleértve) az zavar az elektromos autózással, hogy nem oldja meg az alap próblémát: "Az autózás nem hatékony, sem környezetileg, sem pénzügyileg." Félreértés ne essék, az autókra szükség van, főleg kevésbé sűrűn lakott településeken, azonban a kibocsátás nagy része a városokban történik, ahol igenis lehetne egy jó közösségi közlekedést létrehozni. Én arra szeretnék választ, hogy miért fókuszálunk ennyire az elektromos autókra, amikor lehetne például troli buszjáratokat létrehozni, miért pakolunk bele marha nehéz, gyúlékony és nem hatékonyan újrahasznosítható több 10 vagy akár 100 kilós akkumulátorokat autókba, amikor egy trolit rá lehet kötni a hálozatra, és ugyanolyan nyomatékkal tud menni mint egy elektromos busz, de nem kell hozzá egy rohadt nagy akkumulátor?
Másodszor, nagyon örülök, hogy ezek szerint minden kétséget kizáróan jók az elektromos autók. Viszont azt nem értem, hogy miért kéne hinnem ezeknek az adatoknak? Mikor ugyanilyen módon vertek át minket anno az olajcégek/autóipari cégek, hogy bebizonyítsák nincsen globális klímaváltozás, és ezek a cégek hozták létre az ökológiai lábnyom fogalmát is, hogy az embereket okolják a saját kibocsátásuk miatt, amit az okoz, hogy az emberek rá vannak kényszerítve az autózásra. Én láttam belülről, hogy működnek kutatások arról, hogy minek milyen lábnyoma van, és sokszor az adatok nincsenek rendesen ellenőrízve, arról nem is beszélve, hogy az egész ipar pont annyira van tele kizsákmányolással mint emberi mint természeti szempontból, mint a hagyományos autóipar.
Harmadszor, az rendben van, hogy most zöldebb sok helyen az elektromos autó, mint a benzines, de arról nem beszélünk, hogy mekkora infrastruktúrális kiépítés kell ahhoz, hogy az energiát, ami az elektromos autókhoz kell megtermeljük akkor, ha mindenki elektromos autóval közlekedik. Már most is látjuk, hogy például Németország nagyrészt szénnel helyettesíti az atomenergiát, mióta kivezették, ami sokkal károsabb minden szempontból mint az atomenergia vagy akár a benzin. Ha ma megnövekedne az elektromos autók használata, akkor sokkal több energiára lenne szükségünk, amit persze meg lehet termelni zöld módon, de a legzöldebb energia a meg nem termelt energia. Szóval nem értem, hogy mondjuk ahelyett, hogy hatékony kötött pályás tömegközlekedést képzelnénk el a városaink jövőjeként, vagy akár biciklis közlekedést, miért nyomjuk az elektromos autózást? Ez nagyjából olyan, mint fogyókúra közben sima kóla helyett átállni a diétás kólára, víz helyett. Oké, hogy nicns benne kalória, de az édesítőszerrel is csomó próbléma van, akár feltáratlan is, szóval miért nem iszunk simán vizet?
Legvégül, az akkumulátorok újrahasznosítása. Rendben, újra lehet őket hasznosítani, de sajnos nem végtelen ideig. Míg egy jól felépített villamosvonalat elég 20-30 évente felújítani, az akkumulátorokat jóval sűrűbben kell cserélni, és még ha utána 20-30 évig jók is háztartásokban, nem értem, hogy egy Tesla model 3-as 450kg-os akksiját, hány háztartásnak szánjuk? Nem lesz egy kicsit sok így az akkumulátorok mennyisége? Arról nem is beszélve, hogy sokszor az újrahasznosítás folyamat olyan procedúrákat igényel, amik energiaigényesek, és végsősoron drágábbak/több CO2-t bocsájtanak ki, mint új nyersanyag bányászat.
Ezekre a kérdésekre nincs 1 másodperces google keresés, legalábbis nem olyan, ami megadja a szükséges adatokat és biztosítékokat az adatok helyességére. Erről tök jó lenne egy videó, ahol részleteiben belemész, mert szívesen meghallgatom az érveidet.
Azzal egyetértek, hogy az adatoknak én sem hiszek, miért ne manipulálná az embereket aki akarja?!
Viszont azt, hogy az autó helyett tömegközlekedéssel járjak azt elutasítom. Nem szeretnék és nem is fogok.
@@DreffPrime Viszont a legtöbb ember számára nem okoz gondot a tömegközlekedés. Márpedig, ha fejlesztjük a tömegközlekedést, kisebb lesz a forgalom, ami azoknak is jó, akik vezetni akarnak.
Az aksiknak csekély százalékát tudják újrahasznosítani, szóval tárolni kell, és nem épp környezet barát a hulladéka sem. A por nagyobb gond, mint a CO2, mivel mozog az autó és felveri ezáltal a port. Szmog az nem csak CO2, sokkal inkább más, a levegőbe kerülő por és egyéb, gyárak által kibocsátott szennyező anyag. A fák és óceánok felfognak rengeteg CO2-t. Csabika kicsit el van tájolva. Ma, egyedül a hidrogén meghajtás a legtisztább és leginkább környezet barátibb. Nem a benzinnel van a gond, hanem az adalék anyaggal. Maga a benzin szén, hidrogén és oxigén. Tehát a CO2 lenne a gond, de van rá megoldás: élő fa.
Szerintem jol latod a problemat. Ez nem megoldas, de ha mar megcsinaltuk, akkor el is kell adni. Nekem az a problemam az akkumulator gyartasaval, hogy az unioban irva vagyon, hogy a gyartas helyen kell ujrahasznositani. Mi latjuk el fel europat akksival. most. Ez mind ide jon vissza.
Először is, de, ha napelemről van töltve az autó, ami egyre gyakoribb, akkor nem mondanám rá hogy "nem hatékony" közlekedési forma. Hosszútávon még azt sem mondanám rá, hogy drága, elég kiszámolni, hogy mennyibe kerül 10évig egy benzinest üzemeltetni.
Másodszor, az nem érv, hogy nem hiszel az adatoknak. Akkor ne higyj a benzineseknek sem, vagy végezd el magad a kutatásokat, vagy hívd fel a norvég minisztert és mond meg neki, hogy átlettetek verve😂
Harmadszor, az sem érv hogy az infrastruktúra kiépítéséhez sok energia kell. Ebbe inkább bele sem megyek mert ez nem vehető komolyan. Gondolom a kötött pályás ötletednél ez nem merült fel.
Miert csak a co2-t nezzuk?
Egyszerubb lenne felulni a metrora. Az egesz autozas alapbol nem zold. Semmi, amit gyartunk az nem zold.
neked egyszerűbb, sokaknak meg nem, mert nincs metro, vagy mert sokat kellene leadni az utazás minőségéből, azt meg nehéz meglépni.
Mert a metro az csak úgy ott termet, nem kellett legyártani, megépíteni....
@@24Steevy"Semmi, amit gyartunk az nem zold"
Nehéz ezt másként értelmezni, mint ami.
De neked sikerült!
Londonban a legszennyezettebb levegő a metróban van. Ezer éves azbesztport húz fel minden szerelvény. Gondolom Pesten is ritkán mossák a földalatti hálózatot...
Sokaknak ciki felülni a kerékpárra és a villamosra, aztán előadják, hogy a hibriddel vagy elektromos autóval megmentették a bolygót. Megmagyarázzák, hogy télen hideg van, nyáron meleg van, nem kényelmes a kerékpár. És nem azokról írok, akik mennek 3 gyerekért meló után, hanem azokról, akik szimplán lusták.
Sosem kommenteltem még a videóid alá. Először is, az autót használni kell évekig. Az nem megoldás, hogy az ember 2 évente vesz egy autót majd "eldobja". A károsanyag kibocsájtásról meg annyit, hogy egy utas szállító hajó milliószor több károsanyagot bocsájt ki mint egy személyautó. Jó magam egy 30 éves autót használok már 6. éve pedig a 6 év alatt már vagy 3 generációnyi Passat vagy Golf jelent meg. Máshol kell keresni a problémát nem a benzines és a gázolajas autóknál.
na es igen a sok okos elektromos auto életciklusa lehet tervezetten 5ev max 10év? meg ha birna is tovabb lehet majd az "oprendszert" mar nem tamogatjak tovabb :)
mehet a kukaba! 5év utan? aksi csere nem eri meg? etc etc..... 20millaert 5evre auto? vagy 5millaert 20evre auto? szoval mekkora is lesz az a lábnyom? :)
@@csakegysenki1930egy mostani benzines vagy diesel autónál mivel más a helyzet? Részecskeszűrő, turbo, kettőstömegű, szenzorok, stb.
@@tiborbacskai2039 jól mondod csak ugye azok már nem az 5millas kategória egy alap sima szívó benzinesre gondoltam.....
@@csakegysenki1930 Mindjárt megyek is és kidobom a kukába a 100%-os akkus EV-m, amit majdnem 6 évesen vettem meg, és 3x ennyit futott példányok vannak belőle hibátlan állapotban, 2-3%-os degradációval.
@@popetworld melyik kuka az? A kulcsot rakd a bal első sárvédő alá! 😁
A töltési mizériát én sem értem. Mekkora visszalépés a benzinkúthoz képest. Odamegyek, töltök, fizetek kártyával, vagy készpénzzel. Ennyi. A Tesla eleve így megy, nem is kell ott fizetnem. Bedugom, töltök és kész. Lehet szidni a Teslát, de azért az ki van találva.
nyomorult vagy
Azért az igazsághoz hozzátartozik, hogy a Tesla is csak a saját töltőin, és csak akkor ha előre regisztráltad magad és a bankkártyádat náluk. Tehát lényegében ez is appozás, csak sokkal felhasználó barátabban kitalált ökoszisztémában.
Mocsok ez az egész Tesla ide vagy oda......
@@istvan19672 Nem, dehogy. Teslával baromi kényelmes és magától értetődő használni.
@@istvan19672 Miért is?
A legnagyobb probléma a villanyoszlopos töltéssel hogy nagyban megnövelné az áramfelvételt. Egy hosszabb utcában ahol működne ilyen legyen 50 oszlop abból 30 amit használnak töltésre 2200w töltéssel 230v-on az már 287A (az 50 oszlopon legyen 100w-os ledes világítás az 5000w aminek 22A az igénye kábel keresztmetszetben kb. 4mmxmm ami tud 27A) A töltős történethez már kell 185mmxmm es kábel ami tud 340A. Nem mindegy.. Költséget már nem vagyok hajlandó számolni erre de szerintem érezzük a problémát. (A példában szereplő értékek kerekítéseket tartalmaznak és egyszerű iskola példa szerű számításokat! A valóságban ez eltérhet, de körülbelüli képet ad az állítás megvalósításának nehézségéről!)
Azt nem mondta, hogy nem kell újrahúzni a kábeleket. Viszont már meglévő villanyoszlopba integrálni olcsóbb, mint kompletten, még akkor is, ha a költség nagyrésze maga a kábel.
Jelenleg nincs még szükség 30 töltőre. Később igen, ami a vezeték/trafó folyamatos bővítésével fog járni.
@@Malak-techAInem a kábel, kell egy töltöfej, kell fizetési lehetőséget biztosító eszköz, az sem baj, ha ez kibírja a környezeti hatásokat.
@@Malak-techAIaz egyszerű villanyoszlopok el sem bírják azt a keresztmetszetű vezetéket súlyban. Nem ilyen egyszerű ez azért :)
Amennyire tudom, a villanyoszlopokat központilag kapcsolják ki-be, legalábbis a legtöbb helyen. Tehát nappal nincs delej az oszlopokhoz vezető kábelekben.
1.Plug and charge.
2. Bankkártyás fizetési lehetőség
3. Munkahelyeken egyre több
töltő kiépítés
Évente 1-2x fél órát várni a töltésre út közben? NA MÉG MIT NEM! 🙅♂️
Napi több órát elcseszni feleslegesen a social media felületeken? HÁT JÓHOGY! 🎉
😂👍
Telitalálat! 👍👌🤣
@@gaborhartmann5341ez hozzáállás kérdése, hogy mi az elcseszés. Nekem addig tölt, amíg alszom vagy bevásárolok. Ezt egyik benzinesem sem tudta… Nyilván nem való mindenkinek, kell hozzá valamennyi intelligencia.
@@gaborhartmann5341 megfogni a komment lényegét? NA MÉG MIT NEM! 🙅♂️
Mert te nem iszol, eszel, WC-zel utazás közben! Grat! @@gaborhartmann5341
Mi vettünk egy model y-t és hozzátok hasonlóan megjártuk a múlt héten Ravennát :) mivel mi superchargert használtunk (és olaszországban azért abból van bőven) mi még ezzel az app szívással sem szembesültünk. Köszi, hogy promotálod az elektromos autózást, mi egyáltalán nm bántuk meg, hogy váltottunk :)
Horvátoknál elég kevés és lassú a SUC, amikor oda mentem akkor előre beregisztráltam a helyi cégek töltőire, meg kinéztem az alternatív töltési lehetőségeket, mert nem akartam úgy járni mint HAndrás, de végül elég volt kizárólag a SUC használat, illetve volt töltő a szálláson és az is segített.
Szerintem home office-os munkavégézéssel is nagyban lehetne az ökológiai lábnyomokat optimalizálni/csökkenteni. Ha egy héten 2x 3 kellene bejárnod munkába, akkor nem életbevágó a saját autó.
Ehhez azért nem kell home office. Én minden nap bent vagyok az irodában, és konkrétan nincs kocsim. Pedig nem a fővárosban élek, de még csak nem is megyeszékhelyen. De van elektromos rollerem, meg megyebérletem a vonatra, és kb 5 perccel tart tovább az út, mint korábban autóval. Csak rájöttem, hogy drága, szennyező és borzasztóan megköt a saját autó fenntartatása, ezért eladtam. És igen, a gyerekkel együtt is fel lehet szállni a vonatra...
@@PeterKornis én is így járok és nagyon élvezem . A sok hülye meg ül dugóban 😅🙈
@@younghustlaz1982 eksüszöm, sokkal nyugodtabb és stresszmentesebb vagyok, amióta nem autózom naponta. Életem legjobb döntése volt! (Arról az évi egymillió+nemvárt kiadások összegről, ami megmarad nem is beszélve!)
@@PeterKornis Azért vidéken úgy gondolom te a kisebbségbe tartozol ezzel. Én 25km-re ingázok egy megyeszékhelyre, 25-30 perc autóval, kényelmesen, nem sietve. Tömegközlekedve ez lenne a képlet: 20 perc séta, 40-45 perc busz (helyközi járat), 15 perc várakozás, 15-20 perc busz (helyi járat), 15 perc séta, mindez 2x naponta (nem is említem, hogy esőben, szélben, hóban, 40 fokban, csúcsidős tömött buszon nyomorogva) Ha a kényelmetlenséget ki is vesszük a képletből ez naponta 3,5 óra a durván 1 óra helyett. Ez számomra egyszerűen túl sok kompromisszum, túl sok idő. A home office egy elképesztően jó dolog lenne, több jelenlegi problémában is segíthetne. Csökkentené az ingázók számát, ezzel kímélné a környezetet és tehermentesítené az infrastruktúrát. A városokban, de főleg a fővárosban elképesztő mennyiségű irodaépület/irodaként funkcionáló ingatlan van, ha kevesebb az egy időben bent tartózkodó alkalmazott csökkenthető ezek száma, ezzel a fenntartási költségeik is megspórolhatóak. A funkciójukat vesztett ingatlanok lakóingatlanná alakításával pedig csökkenthető lenne a lakhatási válság mértéke. Sőt, a cégek saját tulajdonú ilyen ingatlanjaik bérlakásként történő kiadása akár még plusz bevételt is jelenthetne! Ez lenne az elmélet, a valóság meg az, hogy az emberek egyszerűen nem készek erre és nem dolgoznak úgy otthon mint az irodában. Ahogy az elektromos autók töltőhasználatát sem tudják etikusan(?) megugrani és nem feleslegesen szo*atni a többieket, de még ezer ilyen dolgot fel lehetne sorolni. Nekem a videóban említett elmebajon és a hatótáv miatti stresszen kívül anyagi okokból sem lesz belátható időn belül elektromos autóm, ahogy rajtam kívül sokaknak, én így tudnék kevésbé szennyezni, de a fent említett okok miatt pöfögök tovább heti 5 nap a 30 éves dízelemmel munkába, ahova egy kis társadalmi felfogás váltással elég lenne kevesebb mint fele ennyit pöfögnöm.
Ezt javasold (mondjuk) egy kőművesnek.
Akinek évente egyszer kell megtenni hosszabb utat, de egyébként év közben városi vagy agglomeráción belüli utakra használja az autót, és ezen az egy úton nem fér bele, hogy időnként fél órára megálljon tölteni, az erre az egy alkalomra béreljen egy belsőégésű motorral működő autót. Még így is jobban megéri elektromos meghajtású autót tartani, mintha a 300 kilométeren belüli utakra is drága benzint/gázolajat fogyasztó autót használunk. Megjegyzem az én Hyundai-m autópályán klímával is 130-140-es tempóval egy töltéssel több mint 400 km-t elmegy, városban vagy két számjegyű főutakon pedig 500-550 km-t is. Tehát gyakorletilag belföldi utakon nincs is szükség útközbeni töltésre.
Az elektromos autóknál van egy másik energia spóroló megoldás is, amiről ritkán beszélünk. Ez a rekuperáció, azaz amikor nem a féket használjuk lassításra, hanem egy visszatöltő generátor fogja meg az autót. Míg egy hagyomásnyos autónál fékezéskor, az autó mozgási energiáját a fékeken hőenergiává alakítjuk és elvész, az elektromos auitókon a rekuperációnak köszönhetően ez az energia visszatöltődik az akkumulátorba, és újra felhasználható. Ennek köszönhető az extrém alacsony városi fogyasztás.
Az a legnagyobb probléma, hogy Kína, India és az USA kb. 80 százalékban szennyezik a légkört a füstölgő gyáraik által. Hajlandó vagyok tenni a klímavédelemért. De először tessék példát mutatni! Ha az egész világ átáll elektromos autóra, az kb. -2 százalék károsanyag kibocsátás. Na ez a gond. És az elektromos autók irreálisan drágák. Ez is csak egy üzlet. Egy hype.
Az a 2% inkább 16% valójában, ha CO2-t nézünk, plusz az összes többi még hozzá jön NO2, korom, stb, de az alaptézissel egyetértek. Ezt úgy lehetne jól csinálni, ha mindenki benne van a buliban. Szerencsére egyre több cég részéről vannak törekvések.
Alapból nem jó ha mindenki egy dolgot csinál, mivel az előre nem látható gondokat okozhat.
@@JB-sv1cnén arra céloztam, hogy mindenki redukálná a kibocsátást, minden szegmensben. Abból nem lenne akkora baj azért szerintem.
@@laszlototh8393 függ hogy milyen módon, de gondolom nem lenne belőle baj
@@laszlototh8393
Honnét szedted ezt az ordas nagy kamu 16%-ot? Az EPA szerint a komplett közlekedés-szállítás kb. 14%-kal részesedik a globális CO2 emisszióból, aminek talán 40%-a köthető a személyautókhoz, ami akkor se lenne nulla, ha az összeset elektromosra cserélnéd, mivel a villamosenergia-termelés kb. 60%-a fosszilis alapú, amivel semmit sem nyersz.
Kormot a régi dízelek emittálnak, akinek van pénze újabb autóra, már rég kicserélte olyanra, ami nem kormol, és globálisan amúgy se tényező a személyautók között.
Az épületek hőszigetelésével sokkal gyorsabban, hatékonyabban, olcsóbban és kisebb környezeti terheléssel lehet csökkenteni a CO2 emissziót.
Mélyen egyetértek az appok kinyírásával, és a bankkártyás fizetéssel kapcsolatban. Mondjuk azt is meg kéne szabni, hogy az ár is egységes legyen, legalább az adott oszlopon.
Aki nem tud otthon tölteni, nem évi egyszer találkozik a hatótávparával, hanem az egy konstans állapot.
A benzinkutakon sem egységes az ár azonos töltőhálózatban sem.
@@fileferenc7920 "adott oszlopon" - nem töltőhálózatra, hanem egy adott töltőhelyre gondoltam. Itt, Ausztriában egy oszlopon kb 10-15 különböző áron tudsz tölteni többszörös különbségekkel, hol perc-, hol kWh-díjazással attól függően, hogy melyik szolgáltató melyik előfizetését használod (roaming). Simán előfordul, hogy egy tiroli céggel Bécsben olcsóbban töltesz, vagy egy némettel mondjuk Burgenlandban. Ha erre jön egy direkt magasabban árazott bankkártyás lehetőség, az nem old meg sok mindent, ugyanúgy kell a 15 app, hogy jó áron kapd az áramot.
Egy horvátországi utazás alatt nekem beleférne a fél óra töltés de HA tömegesen indulnak el elektromos autóval, ezrével…akkor milyen sorok fognak kialakulni a töltő állomásokon de most tényleg? Akkor nem fél óra lesz hanem napok mire odajutok a töltéshez. Na ez viszont nem vicces dolog.
erről szól a videó, hogy több töltő kell. ahogy egyre több ilyen autó lesz, úgy fejlődik vele is az infrastruktúra. régen benzinkutak sem voltak mindenhol.
Nèzze meg Norvègiát ez így működik. A nèpszerű kiránduló hely közeli èttermènèl 24 db töltő van. A család bent eszik a fogadóban, apu ül a kocsiban ès várja hogy felszabaduljon egy töltő..ès vár ès vár. Apu 2. Bedugta a kocsit (általában 40perc a töltèse) kijön , látja egy másik autó is tölt erről az oszlopról ès láss csodát, nem töltött fel a kocsi 40 perc alatt hanem 70perc kell neki mert 2 autóval nem működik a gyorstöltès ....hmmm ezt a szívást 20 millióèrt a család szeme láttára...
@@kerekestamas 3 éve villanyautózom de ilyenbe még egyetlen egyszer sem futottam bele. Ellenben itthon 2 másodperc alatt bedugom a töltőt és megspórolom vele azt a sok órát amit egy év alatt benzinkútra járással töltenék.
@@szantogab 3 perc egy tankolás, ebből hogy jön ki évente sok óra?
@@balagepeter úgy hogy a kútra el kell menni, ami nekem minimum egy 10 perces mutatvány, dugóban dekkolni, majd vissza is kell jönni, ami szintén 10 perc.
Imádom az e-upomat, viszont a töltés tényleg szívás. Otthon a társasház villamosmérnöki problémái miatt nem megoldható, így minden alkalommal a városban kell keresni töltőt, a legközelebbi töltő 1.5 km távolságra van. Ez bruttó 30p séta, oda-vissza egy óra, havonta 2-3 óra séta csak a töltő-hazaút. Egy átlagos tempójú töltés 0-ról 80%-ra kb. 3-4 óra. A városi töltők jelentős része lefoglalt, vagy épp nem működik. A tipikus arányom a keresésnél az, hogy 3 töltőből 1, de legjobb esetben is 2 töltőből 1 az, ami üzemel és szabad. Városon kívül katasztrófa, de még Budapest-agglomeráció vonalban is jártam úgy, hogy egy napon belül 3 óra ment el töltő kereséssel, mert mindegyik eszköz foglalt vagy, hibás volt és az 5. helyen találtam csak működő töltőt. Ezzel szemben a környezetre kevésbé tudatos barátaim beülnek a benzines kocsijukba és percek alatt megoldják az üzemanyagot és nagyságrendekkel gyorsabban ott vannak az ország bármely pontján, vagy akár a horvát tengerparton is. Sajnos a töltőhálózat miatt szeretném eladni majd az autómat.
Jó volt a videó, egyetértek sok dologgal, most váltok én is EVre, de úgy látom nem vagy naprakész. Áprilistól az új telepítésű oszlopoknál kötelező lesz a kártyás fizetési lehetőség, a régieket pedig folyamatában fel kell szerelni olvasóval. Sőt az is megszűnik, hogy a regisztrált felhasználónak olcsóbb a töltés, mint egy random ügyfélnek - tehát mindenki uazt fizeti egy adott szolgáltatónál. Azért néha jó szabályokat is hoznak Brüsszelben, lásd roaming, etc.
De jó! De ez brüsszeli döntés és az egész eu-ra vonatkozik? Jóvá se kell itthon hagyni? Kötelező vagy ajánlás? Be tudod esetleg írni a jogszabály nevét (a linkes kommenteket sokszor törli a RUclips)?
Német EVs RUclips csatornán láttam, majd megnézem még 1x, talán tudok pontosabbat mondani.
ruclips.net/user/shorts6yC9xyhUw1A?si=w6dE2UbbsMlQ9L8g
@@magyarosiruclips.net/user/shorts6yC9xyhUw1A?si=w6dE2UbbsMlQ9L8g
Ezen meg tudod nézni.
ruclips.net/user/shorts6yC9xyhUw1A?si=w6dE2UbbsMlQ9L8g
Már rögtön az elején magadat cáfolod. Az ÖSSZ ökológiai lábnyomot említed, de csak az áram előállítását igazolod.
Az össz-be nem számolod bele az akku előállításától a lebontásáig valóban az össz.-t. Ajánlom Hanula Barnát, aki szinte forintra levezette valóban az össz.-t.
Szia Csaba, remek adás! Amit hozzátennék, egy év Q4 e-tronnal közlekedés után (Németországban):
- drámai az akkukapacitás-csökkenése télen. A nyári 400-420km helyett jó, ha 240-et elmegy (77kWh netto akku)
- a töltők nagy része büntetést fizettet ha a 100% elérése után a töltőn hagyod az autót, ami egyrészről persze jó és jogos, épp csak élhetetlen: egyfelől baromi drága (hagytam már ott két plusz óráért egy tank benzin árát), másrészről próbáld a napodat ahhoz igazítani, hogy csisszre visszaérj a töltés végére, hogy aztán átparkolhass valahova máshova, ami amúgy is egy dráma errefelé
- sok parkolóhelyen max 4 órát maradhatsz - esetenként akkor is ha ez egy kifejezetten elektromos autók, jellemzően 11 kWh-s töltővel ellátott parkolóhelye. Egyrészt nem tudod feltölteni 4 óra alatt az autót, másrészt mondj egy programot, ami pont 4 óráig tart… hogy aztán életbe lépjen az előző pont.
A magam részéről nagyon megbántam a választást. Az évi két-három hosszú úton pedig nem egyszer fél óra, hanem 2-3x fél óra a plusz várakozás, amit ki lehet ugyan bírni, csak a járulékos stressz (pl amiket nagyon jól összefoglaltál) pont ezen alkalmakkor hiányzik a legkevésbé.
Nem beszélve arról, hogy az adókedvezmények és ártámogatások visszanyaltak, amennyiben a gyártók olyan pofátlanul mesterségesen magasan tartják egyrészt az árakat (hogy még épp, hogy egy kicsit a hagyományos hajtásláncú autó összköltsége alatt maradjon, de azért irreálisan magasan), másrészt az autók súlyát (a flottaátlag CO2-kibocsájtás miatt), hogy az a szemérmetlen gőg netovábbja. Bosszantó a helyzet és bár nem hittem volna nemrég, de lassan tényleg azért fogok szurkolni, hogy a kínai gyártók észhez térítsék az elkényelmesedett európaiakat.
Leghaszonosabb hozzaszolas. Lehet az egyent hibaztatni, riogatni kornyezettszennyezessel, egeszsegkarosodassal, ahogy ez a video is kezdodik, de amig a gyartok kapzsik, es az egyes allamos sem hajlandoak erdemben tenni a dolgokert, addig az elektromos meghajtas tovabbra is a piac egy kis szelete szamara lesz realis alternativa, ergo marad a szmog es a kohoges.
Ami a kinai gyartokat illeti, messze nem annyival olcsobbak, mint azt vartuk volna. A verseny miatt biztos hoznak majd valami valtozast a piacon, de tovabbra sem szamitok arra, hogy elhozzak majd az elektromos forradalmat. Es ezt mar az europai gyartok is erzik, es messze nincsenek annyira megijedve, mint az elvarhato lenne. Sot, ahogy hallom, amint beesett az elektromos eutok ertekesitese, azonnal elkezdtek visszakacsintgatni az hagyomanyos, jol bevalt meghajtasok fele. Az uvegplafon az elektromos piacon bizony letezik egyelore, egyes orszagokban el is lett erve, es ezt a gyartok is kezdik latni.
elkell adni!
Lehet, hogy nem szükséges a városban autóval közlekedni?
@@paroczy nem szeret másokkal "nyomorogni", akkor nem kell nyígni, hogy nehéz és drága a parkolás. Valamit valamiért.
Egyébként képzeld, 10000 fős kisvárosban élek, másik városban dolgozom és nincs autóm. Nem azért, mert nem telik rá, hanem mert nem kell.
Jobban jártál volna egy RAV4-gyel. Városban 5 litert eszik, tartja az árát és örökös, mint a nyomorúság.
Szia Csaba. Nagyon tetszett a videód. Mi is abba a problémába szoktunk ütközni, hogy nem találunk működő töltő oszlop okat. Legutóbb Debrecenből Gyulára akartunk eljutni. Bekescsaban megálltunk tölteni de nem volt működő oszlop. Nagy kutakodás és nemi kilométer megtétele után találtunk egy lassú töltött. Azzal töltöttünk majd szomorúan konstatálták hogy vissza kel fordulni mert nincs garancia hogy bárhol is fogunk működő töltőállomást találni. Az ügyfélszolgálat 0-24 és . De mindig annyit mindtak majd másnap kijön egy kolega és megnézi mi a híba. De tapasztaltuk ezt Nyíregyházán is. Mondok durvabat egy bevásárló központ garázsában új oszlopok vannak 10 db és abból 0 működik. Ha valaki én kampányolók a legjobban az elektromos autók mellet. Természetesen csak utánad. Tegyünk a környezetünkért. A töltési sebességről :? Vajon jót tesz az akumilatornak a nagyon gyors töltés? Szerintem ez meg vitatott. Pl: Aple android. Én úgy vagyok vele jó megállni tölteni kinyujtozni. Köszönöm hogy megcsinaltad ezt a videót.
az appozgatás nem azért van mert jogi akadálya lenne a bankkártyának. azzért appozgatnak, mert a mai világban az adat nagy érték. minél többet tudsz megszerezni ingyen azaz *ellopni* annál nagyobb az előnyöd az új technológiákban.
Gyors számolás, minden azon múlik mennyi az átlag éves km. Gyártási co2-t is figyelembe véve: 5000km/év-nél 13 év használat után billen a mérleg az elektromos javára, 10.000-nél 7 év, 20 ezernél 4 év, 30 ezernél 2 év, 50 ezernél már 1 év után. Ezen felül fontos mennyit is bír az akku évben és km-ben. Mondjuk bír 15 évet vagy 200.000km-t. Tehát évi 5000km-re nem érdemes még környezeti szempontból sem elektromost venni, túl soká hozza be a gyártási CO2-t és akkor már öreg az akku. Évi 10 ezernél környezeti szempontból megéri, de gazdaságiból szerintem még messze nem. 30-50 ezer km/év messze nem átlag felhasználás, ha valaki ennyit megy akkor csak otthoni töltés a realitás, illetve az akku 5-7 év alatt kuka. Tehát nagyjából az a 15-25 ezer km/év ahol valóban zöldnek mondható és reális az elektromos autó. 10 ezer kilométer alatt szerintem egyelőre benzines és emellett városi közlekedést amennyire lehet kiváltani alternatív megoldással (roller, e-bike, tömegközlekedés, kerékpár, stb) a legzöldebb és leggazdaságosabb. Ha nem váltja ki a városi közlekedésre akkor szimplán levegő minőség szempontból elektromos, ilyenkor a CO2 már mellékes.
En pont az evi 15-25 ezek km/ev tartomanyon belul vagyok. Viszont otthon nincs lehetosegem tolteni, munkahelyemen eros altalam vezetett lobby utan sem, plusz picit sokallom, hogy egy valamire valo elektromos meghatasu auto 30 000 Euronal kezdodik. Kb. ket ev mulva lesz nalam aktualis a gepjarmucsere, es ha valami nem valtozik meg drasztikusan, hybrid vagy sima benzines lesz ebbol ismet.
Akkor egy laikus válasz a laikus felvetésekre.
Tippem szerint azért lehetetlenítik el a gördülékeny töltőállomás használatot, mert így nem omlik össze az elektromos szolgáltatás. Régebben az is nehézséget okozott, amikor a munkából hazatérő emberek kezet mosva, nagyjából azonos időben indították be az elektromos bojlereket! Most szorozzuk fel ezt a jelenséget, és megérted, miért szabotálják a töltést :)
Reagálnék pár elnagyolt kijelentésre is:
nem értek hozzá, de van ahol szakemberek lobbiznak az atomerőművek ellen, én nem sorolnám a környezetbarát kategóriába, de anélkül semmi kép, hogy konkrét adatokkal ne támasszam alá...
Ugyan ilyen könnyedséggel lendültél át az aksigyárak problémakörén :) Na, vajon miért telepítik hozzánk, és nem magukhoz?
Csak azért, mert szabályokat hozni könnyű, betartani szinte lehetetlen, nosza adjuk ki bérmunkába, és még dicsérhetjük is magunkat, mennyivel zöldebb ország vagyunk, mint ez a szar keleti blokk...
A költségek:
Tényleg ennyire naiv vagy? Azért csak a luxus kategóriában gyártanak elektromos autót, mert még ott is rezeg a léc, de olcsó autók területén sokkal drágább az elektromos autó, és nem versenyképes.
Az otthoni "ingyen" töltéshez is csak néhány milliós befektetés kell :))) Napelemek mellé aksik (hiszen este akarod tölteni)
Amikor ennyire eltorzított, csúsztatásokkal teli összehasonlításokat nézek, azt érzem, azért torzítanak a valóságon, mert érzik, hogy a valóságot még nem vállalhatják fel :)
Nem kell otthon ingyen tölteni.,70ft/kwh áron is jó, az ~1100ft/100km költség, és egy szabad konnektor kell hozzá. A benzineshez sem épít a többség olajfinomítót.
Az elektromos autokkal az a legnagyobb baj, hogy arra akarnak valaszt adni, amit nem autoval kene megoldani. A varosi kozlekedest nem lehet megoldani autoval..akar elektromos, akar nem.
Szerintem is a Plug&Charge az ultimate megoldás, mert hiába tudnék kártyával fizetni, ha céges autót töltenék, ugyanis a számlázás csak az appon belül megoldható. Ha viszont az autón futó alkalmazás tudja tárolni a kártya és a számlázási adatokat, akkor semmi nem kell, csak bedugom a kábelt és indul a töltés, kihuzom és jön a számla.
Jól odatetted ezt a videót! Van benne lendület. 😁 Magyarországon nem biztos, hogy szívesen elektromos autóznék. Remélem hamarosan jobb lesz a helyzetetek! Pacsi!
nekem a legnagyobb probléma az elektromos autó ára. ami még mindig magas, egy használt mezei benzines autóhoz képest , amit mondjuk pár százererért vesz az ember, és minden utcasarkon van szerviz hozzá
Igaz csak az egyik egy röpke 150 éves technológia a másik meg 10-20 amikor kitaláltak az autót , akkor kétlem hogy olcsó lett volna mindenkinek megfizethető és a szerelők minden sarkon álltak volna ! Ez egy ilyen fejlődés, majd 10-20 év múlva amikor sokat nem lehet fejleszteni már az elektromos autón olcsóbb lesz az előállítás akkor olcsóbb lesz az autó is ! Hozzáteszem ha új autót nézünk akkor azért nincs hatalmas különbség ! Most ne a luxust nézzük
@@kaszas5És attól hogy van rá magyarázat, akkor már nem is probléma?
@@tamasfeher1150 de probléma , de ez sajna nem gyorsítható idő kell hozza de ez a probléma akkor is megvolt amit most dicsérunk, hogy 100 egy használt autó én csak ezt állítom ! Ezért nem lehet összehasonlítani így a két dolgot ! A történelem folyamán ez mindig mindennel így volt ! De ez a probléma idővel el fog múlni szerintem
pár száz ezerért vesz meg az ember... ez inkább szomorú és egy ország anyagi helyzetét mutatja meg... használt autót nem pár száz ezerért kellene már venni... valamint ugye nem használt benzines autó árát hasonlítsd össze egy új elektromos autóval, hanem nézz egy új benzines autó árát...
Nekem is ez a gondom. És értem, h ez egy fiatal technológia, de ha az ok, ami miatt nyomják ennyire, a környezetvédelem, akkor a gyártók és a kormányok is jobban kellene , hogy támogassák. Ehelyett van a méregdrága autók (ami megfizethető viszont borzasztó fapados), és a semmibe kiabált fenntarthatóság. Amit fent tudnak ezzel tartani, az az autógyártók profitja.
Ne haragudjatok meg érte de az elektromos autózás CO2 kibocsájtása az akkugyártáson vérzik el.
Ha a videóban említett 100km-es kibocsájtásokat vesszük alapul, akkor több mint 200 000km megtétele után dolgozza le az elektromos autó az akkugyártásnál kibocsájtott brutális CO2 többletet.
(Ha csak az akksi gyártást vesszük figyelembe, a bányászatot, és a logisztikát nem.)
A jelenlegi elektromos autók a LI alapú akkumulátorokkal legalább annyira károsak mint a benzin/gázolajosok.
Mind a kettő zsákutca.
Az elektromos autóknál megvan az az illúziónk, hogy nem szennyezzük a levegőt pedig a szennyezést csak a gyárak területére helyezzük át.
Ha az elektromos autónkat 0g co2 kibocsájtással üzemeltetnénk még így sem sokat változna a helyzet az akksi gyártás miatt.
Végre. Egy komment a több, mint 1000-ből, ahol valaki említi az akksi előállítási karbon lábnyomot. Érdedmes utána nézni... Valaki itt írta, hogy: "olyan jó, hogy nem hangos és nem rezeg a motor.." a kobaltbányákban dolgozó gyerekek is biztos örülnek ezeknek a dolgoknak. 😄
Végig nézted a videót?Mert erről is szó volt!
Attól függ, nekem 60000 után 0 volt, azóta meg... na meg a kamu behazudott gyári belsőégésű kibocsátáshoz nézzük...
Az a 200 ezer km az valójában inkább 20-30 ezer, attól függően hogy a felhasználási helyen miből állítják elő az áramot.
Én nem értem egyik oldal elvakult fanatikusait sem, mert mindkét hajtásnak van előnye és hátránya. Nekem elektromos és benzines autóm is van, mindkettő zseniális ha ARRA HASZNÁLOM AMIRE KITALÁLTÁK. Ha nekem ovijáratra kell egy autó napi 15km-re és veszek egy modern dízelt, akkor nem kell rajta csodálkozni, hogy az alsógatyám is otthagyom majd a szervizben. Ugyanígy egy villanyautóval sem kéne csodálkozni, ha egy Bp-München távon nem fog tudni olyan időt futni, mint egy dízel. Mindenki arra vegyen autót amire használja, és olyat ami megfelel a feltételeinek. Én se vennék villanyautót, ha nem tudnám itthon tölteni, de szerencsére adott a lehetőség, ezért 2 év alatt spóroltam vele 1,5 millió forintot az "üzemanyagon" és a szervizen a benzineshez képest. Mehetnék mindenhova a benzinessel, csak sokkal drágább lenne mint villannyal. Ugyanígy az elektromossal is mehetnék mindenhova, csak akkor meg szívnék a töltögetéssel és még jelentősen olcsóbb se lenne... Valójában ha egyetlen autóval akarnék mindent megoldani, akkor egy PHEV lenne optimális HA tudom otthon tölteni! Otthoni töltés nélkül nincs értelme tölthető autót venni, abban az esetben legfeljebb egy full hibridnek van értelme, vagy marad a belsőégésű...
a napelemed bekerülési költségét is vedd figyelembe
@@baat58 Nem értem ez hogy jön ide. Ki beszélt itt napelemről? Simán hálózati áramról töltve spóroltam vele 1,5 milliót, mivel a benzinesem 8,5 liter körül fogyaszt a 600 forintos benzinből, a villanyos meg 15kwh-t a 70 forintos áramból. Annyira olcsón megy, mintha a benzines kevesebb mint 2 litert enne. Ehhez nem kell napelem, csak egy villanyóra meg egy konnektor.
Köszi. Idáig Te látod a legjobban ezt az egész elektromos autózás elleni hivatalos hozzáállást a töltéssel kapcsolatban.
Szia Csaba! Nekem, nem ez a legnagyobb problémám.
Én heti hétből hatszor megyek munkába 7,7 km oda, 7,7 km haza.
Azelőtt egy két literes nagy családi autóval jártam, jött ez az idióta háború, fel mentek az árak, és elgondolkodtam, az elektromos kis szappan tartón.
Ebből lett, egy Fiat Seicento S 900 cm3 as, elvisz, hazahoz, filléres fenttartással.
Az elektromos, meg nagyon drága, nem életszerű az árak egy átlag ember számára.
Osztottam, szoroztam, fenttartással együtt is olcsóbb, és környezet kímélőbb.
Szerintem.
Szia Csaba! A villanyautózás kezdete (kb. 2013) óta érdeklődve figyelem a számomra elérhető cikkeket, videókat és természetesen vágytam is a saját tapasztalatokra a témában. Elsőre egy Amperával, majd tavaly év eleje óta egy EV6-tal. Én nem az átlag autós vagyok az évi 25 - 30.000 km futással, persze van, aki többet autózik! Sok dologgal egyetértek, amiket a videóban említettél, de a napelemmel termelt áram sincs szinte ingyen, ez sokakat ingerelhet vagy félrevezethet, persze akit valóban érdekel a két dolog, az majd utánajár. Nekem az APP-okkal az a bajom, hogy hiába szánok időt arra, hogy megfelelően előre utánajárjak, sokszor nem találok megfelelő információt vagy az oszlop üzemeltetője nem tájékoztat megfelelően vagy kellőképpen a sajátságairól, illetve a legnagyobb szolgáltató pedig lehúzási versenyt tart a roaming-ért cserében! Kártyás fizetés esetén az ÁFÁ-s számla problémás lehet! Valóban tervezést igényel a villanyautózás, de ebben gyakorlatot szerezve már közel sem akkora kihívás, mint meg sem próbálva 'félni' tőle! Ha tanácsot adhatnék a szolgáltatókat szabályozó hatóságnak, ha van ilyen, akkor az AC töltés árát nagyon közel tenném az otthoni piaci árhoz (bár tudja a fene, hogy az a valóságban mennyi lenne, érdekmentesen), a DC töltést pedig sávosan, a teljesítmény emelkedésével arányosan emelném, feltöltés esetén pedig drasztikus idő alapú büntetést szabnék ki, ahogy néhány szolgáltató cselekszik! A teljesítmény igényt a helyszín úgyis megszabja, városban teljesen felesleges az ultra töltő, ahogy autópálya mellett az AC, ahol meg bevásárló központ is van, oda több teljesítményszint szükséges, hogy átgondolva Mindenki eldönthesse melyikre van épp szüksége! Az viszont tény, hogy a parkolókba sokkal több célállomás töltőpontra van szükség, aki sokat használja ugyan azt a helyszínt, az kérhet a szolgáltatótól RFID azonosítót kihagyva az APP-ot!
Esetleg egy téma a jövőt illetően: egyetlen egy alkalmat kivéve még soha sehol sem hallottam eszmefuttatást arról, hogy a konzervált napenergia (kőolaj, földgáz vagy szén) ilyen léptékű hatékonytalan hővé alakítása vajon hogyan és mennyivel járul hozzá az átlag-hőmérséklet emelkedéséhez, illetve vajon mekkora lenne az a fosszilis energia mennyiség, aminél kevesebb felhasználása esetén szintén megújulónak lenne tekinthető! Szívesen néznék egy erről szóló akár beszélgetős videót is!
Gratulálok a HÁZ-Projekthez, mindig várom ezeket a videókat is!
Köszönöm!
AC töltőket pl. a német EnBW már 2 éve nem rak ki újat, egyszerűen nem éri meg nekik, még úgy sem hogy olcsóbb a hardver. 1 max 2 autó lóg rajta egész nap. Míg a gyorstöltőkön 20-40 percenként válthatják egymást. 39 cent / kwh a DC töltés saját oszlopokon. És 50 cent náluk az AC, vagy más cégnél/hálózaton a DC. 17,99 euró havidíjjal. Nélküle 61 cent saját, 65 cent mindenhol máshol.
AC töltőket a helyi áramszolgáltatók, munkahelyek, kis cégek raknak ki. A nagy “játékosok” inkább 150+ KW gyorstöltőket telepítenek inkább. A tarifák is főleg a DC irányba visznek, az olcsóbb, ha nem tudsz otthon tölteni.
Az hogy, ha ilyen ütemben terjed, akkor nem sokára órákat várhatsz a töltésre , mert nem lesz elég töltőállomás!
Nem fog terjedni...
Érdekes video, látszik, hogy -mint mindig- készültél. Én most az elektromos autó árazás részhez tennék egy megjegyzést.
Szerintem sajnos az igaz, hogy drágák. Az igaz, hogy a prémium autóknál a 20-30 MFt vagy afölötti árazásnál "zárul az olló" az árakban nincs akkora különbség.
Pont az alsóbb szegmensekben van gond. Pl pici városi ingázólnál ott a Dacia Spring közel 9-10 millióról indul. A legolcsóbb belsőégésű motorral szerelt kisautók ( Yaris, Fiesta, Micra) pedig 4,5-6 millió körül indulnak. Még a jól felszerelt variánsok is több millióval olcsóbbak és pont az alacsonyabb jövedelműeknél ez nagyon nagy különbség.
Használt piacon pedog szintén drágák, cseébe méreg drágán cserélhető leharcolt aksival adják solan. Meglátjuk, ha bővül a kínálat a kínai autók miatt, hogy fog alakulni az árazás. Szerintem még mindig nem versenyeznek -az alsóbb szegmensben- a hagyományos autókkal, árazásban.
Szerinted kit érdekel mekkora CO2 kibocsátással megy egy autó? Mikor fapados repülgetés meg kínából ide hajóztatott fokhagyma van? Na, annak számolgasd a CO2 kibocsátását.
Te miért nem számolgatod? Engem határozottan érdekelne pl. 1 kg fokhagyma Kínából történő idehajóztatásának CO2 kibocsátása. De jöhet a fapados repülés is, ahol egy Airbus A320 neo fajlagos fogyasztása 2,25 l/100 km egy utasülésre lebontva, és én sokkal több olyat látok, hogy egy autóban csak a sofőr ül, olyat meg soha, hogy a fapados járaton csak a keptén, az első tiszt és a 3 légiutas-kísérő utazna. Fun fact : a repülő alá nem kell autópályákat, hidakat, alagutakat és hasonló infrastruktúrát kiépíteni, elég neki egy 3 km hosszú futópálya, meg némi terület a parkoláshoz.
Jöhetnek a számok :-)
Nem nagyon álltál neki számolgatni.
@@balagepeter Olvasd el újra, felesleges ezzel foglalkozni mert hatalmas kamu. Te nagyon ostoba f.sz, te.
Szerintem az elektromos autó egy szuper dolog, főleg ha valaki az autózási szokásainak és a napi futásteljesítményének a fedezéséhez megfelelő típust választ, és tudja otthon tölteni (lehetőleg napelemről). Nyilván azonban csak akkor érdemes erről beszélni, ha valaki amúgy is egy új autóban gondolkodik, illetve ha hosszútávon szeretné megtartani az autóját, mert akkor az értékvesztés sem jelent akkora problémát. A nyilvános töltőkkel és az appokkal tényleg kellene kezdeni valamit, a Tesla féle plug&charge megoldást kellene valahogy átvennie a szolgáltatóknak.
Lassan két éve használok elektromos autót és én már nem váltanék vissza hagyományosra.
Csaba, nagyon jó, informativ videó volt, de ha adhatok ötleteket, nézz utána pl minden megújuló energia típusnak, ami fellelhető itthon es ami nem, melyik miert van vagy epp miert nincs, mennyi van belőlük es mennyi lehetne elméletileg. Mik az előnyei/hátrányai - pl: ha az egesz orszagot teleraknank napelemparkkal, akkor mi lenne, vagy ha ugyanezt megcsinalnank szeleromuvekkel...stb. Es ha ha lehet kevésbé álmodozó es inkabb realista megkozelitesű...legyen objektivebb, leellenorizheto számokkal es referenciakkal. Amugy hajrá, csak igy tovabb!!
volt külön videója pl. arról, hogy miért nincsenek Magyarországon szélerőművek, spolier: törvénnyel el van lehetetlenítve az építésük, de majd hamarosan lesznek, ha meg van a haver, aki majd kivitelezi és működteti...
szerintem napelemekről is volt már jó pár videója...
Én egy ideje kísérletezek a saját napelememmel. Meglepően kevés elég lenne. De nyilván kizárólag napelem nem elég, főleg télen. Néhány foszillis és atom erőműre szükség van, de sokkal kevesebbre mint most. Bár ha bejön a hidrogén technológa mint szezonális energia tároló (ebben én annyira nem hiszek, de szurkolok neki) akkor ezekre sem lenne szükség.
De akárhogy is. A jelenlegi technológiával már kényelmesen, racionális keretek között durván kevesebb CO2 kibocsájtásra van szüksége az emberiségnek. Természetesen az is igaz, hogy nem lehet kiépíteni a rendszert egyik évről a másikra, ez 10-20 éves folyamat.
Örömmel nézem meg a videókat, amikor minden oldalról alaposan kivesézik az elektromos autókat pro, és kontra. Elvi elhatározásom már nekem is van, telepítettem itthonra napelemet, 3 fázist, autó beállót, csak hát éppen az a probléma, hogy ha el is adom a tényleg sokat fogyasztó, és nem környezet barát 20 éves Hyundaiomat, és hitel, kölcsön és gyűjtés által valahogyan meg is triplázom a pénzösszeget, még mindig nem tudok venni egy nyamvadt épkézláb Renault Zoét sem, nemhogy egy új akármit!
Valamiért a támogatások is csak a cégeknek - Persze, az Áfa kell az államnak! - és csak új autókra vonatkoznak! Így a lakosság 70 százaléka nem tud elektromosra váltani, a maradéknak meg elég ennyi töltő, nem kell nagyobb beruházást tenni! A megtermelt áramomat meg ugye átveszik - féláron!
Az a baj hogy sokan összekeverik a véleményt a tények nélküli hülyeség szajkozásával. Ha valaki a tények ellen beszél az nem vélemény nyílvánitás. Ha valaki nincsen tisztába a tényekkel inkább kérdezzen ahelyett hogy hülyeségeket állít. Sokkal okosabbnak fog tünni mint ha hülyeséget mondana.
A fő problémát nem mondtad: az elektromos autó ugyanakkora helyet foglal az úton, a parkolóban, és ugyanúgy áll a dugóban. Ha mindenki a háza előtt tudná tölteni, továbbra is megfulladnak a városok az autóktól. Le kell jönnünk az autófüggőségünkről, akár benzines, akár elektromos.
És akkor csodálkozunk, hogy a Tesla miért ilyen sikeres... 2010 óta nincs appos basz*kodás. Bedugod és tölt. Most már nyitva a töltők jelentős része, épp ma csökkent az ár, jelenleg kb 160 Ft Teslásoknak 1 kWh áram. Akár 250kW teljesítménnyel. Mobiliti, MOL és a többiek: go home.
Ja otthon meg 45ft egy kwh áram. Mekkora szemét lehúzás már.
Az elektromos autó ökologiai lábnyoma teljesen az nem az amiről te itt beszélsz.hogy a fogyasztásának az energia előállítása mennyi a benzineshez képest.
Plusz ha annyi elektromos autó lenne mint benzines az elektromos töltés ára sem annyiba kerülne.
Kereslet kínálat.
Stb stb
Mekkora az lábnyom a töltő hálózat kiépítésének?
Pl.
Mekkora a lábnyom az akkumulátor gyártásának?
Mert jó pár év múlva aksit is kell cserélni, az mennyibe is kerül?
5:40 - A valódi gond nem a töltés. A valódi gond az ára ha egy standard családi fizetéshez nézed...
Engem az foglalkoztat, hogy van aki rendszeresen levezet 1000-1200 km-t, mindenfelé megállás nélkül?!
Elektromos autó előtt többször levezettem évente azt az 1280 km-t h eljussak a szüleimhez. 2x álltam meg, 1x tankolni, egyszer még wc-re.
Lenyomtam egyben, nem ittam, nem ettem csak vmi szemetet a kocsiban.
3,5 éve elektromos autóval járom ezt a távot.
Ha egyedül megyek, 5x vagy 6x töltök, 12-25 perc között, tudok inni, enni, rendszeresen megállok. Délben akár még eszem vmi normálisat is.
Van h nem csak a töltés miatt, hanem egyébként is.
Korábban ezen út után rottyon voltam, le kell “pihennem”.
Újabban az út után még elmegyek sportolni is, mert tök kipihent vagyok.
Ha a gyerekekkel megyünk, 2 csaj a kocsiban, akkor a kocsit sokszor át kell parkolnom, mert már kész és a csajok még sajnos nem végeztek a wc-nél. Múltkor viccből megszámoltam, mi fiuk már készen voltunk, a csajok előtt még 13 ember állt és rajuk kellett várniuk. ;)
@@KekszNET Na ezaz, ez is számít. Feleségemhez jártam lánykorában. Az csak 250km, nyilván nem kellett megállni pihenni, de a vezetés, zaj úgy lefárasztott hogy odaértem és rögtön lefeküdtem egyet aludni. Most már nem vagyok olyan strapabíró mint 20 évesen, de villanyautóval szimplán pihentetőbb utazni. Ezt nehéz hozzászámolni a töltési időkhöz.
Én amúgy előbb voltam EV rajongó minthogy vettem volna. Játszottam olyat a 750km hatótávú benzinesemmel is, hogy hosszabb utakon feljegyeztem a megállók időtartamát, a megállók közti távolságot, és hogy a megállóknál található-e EV töltő. Kiderült hogy már az első generációs Konák sem vettek volna el az életemből időt a töltéssel. Azóta meg vannak, hosszabb távra sokkal alkalmasabb autók is.
Már egy korábbi videónál leírtam, hogy számomra a városon belüli töltés a legnagyobb baj, és emiatt nem is fog sokaknál elterjedni. Sokszor, főleg délután már annak is örülök, ha parkolóhelyet találok a ház előtt (nálunk a panel előtt kb. 4-5 hely alapból bukó a parkolni nem tudó emberek miatt, néha több utcával arrébb tudok csak megállni), ha lenne a közelben töltős hely, még vadabb lenne a helyzet. A 10-ről meg nem lógathatok ki 220-as kábelt. Amíg nincs minden parkolóhelyhez egy töltő is kötve, illetve a drága autós kollégák nem tanulnak meg parkolni, addig halott ügy sok helyen. Nálam is nagy hátráltató tényező ez, hogy akár csak elgondolkodjak az elektromos autó témán.
Jelenleg annak éri meg elektromos autót venni, akinek van otthoni körülmények között lehetősége tölteni, főleg akkor, ha napelem is van (aminek amúgy nem olcsó a kiépítése).
" Amíg nincs minden parkolóhelyhez egy töltő is kötve, illetve a drága autós kollégák nem tanulnak meg parkolni, addig halott ügy sok helyen. " Én inkább azt várom/várnám, hogy a töltési sebesség lecsökkenjen. Jelenleg a Hyundai/Kia páros 18 perc alatt tölthető 80%-ra. Ha ez a jövőben lemegy 10 percre, akkor nem kell mindenhová töltőt építeni, hanem mint eddig, elmész egy benzinkútra, akarom mondani töltőhelyre és feltöltöd az autót. Ma már tudjuk, hogy a villámtöltés nem gond a modern akkumulátoroknak.
@@petertakacs3402 Ha nem jelenik meg valami forradalmiian uj technologia, akkor ez odebb van sajnos. Az elmult evekben elert eredmenyek latvanyosak, viszont ez mind egy mar reg ismert, nem tokelyre fejlesztett technologia szinte tokeletesre valo fejlesztesebol adodott. A jelenleginel vekonyabb, surubben rakni elketrodakat mar nem nagyon lehet, a fejlodesi gorbe laposodni kezdett. Biztos lesz javulas, de fele toltesi idore visszaszoritani nem lesz egyszeru a jelenlegi megoldasokat.
@@petertakacs3402 A 18 perces töltéshez 350 kw villámtöltés kell a Hyundai oldala szerint. Az ilyen tudású töltőhelyeknek is nagyon kellene terjednie!
Reméljük, hogy nem ez lesz a jövő, hogy minen parkolóhoz kellene egy töltő fej. Gyorsúljon a töltés, legyen nagyobb a hatótáv és akkor nem lesz baj. Am én még nem is nagyon hallottam, hogy panel lakosnak ajánlanák az elekromos autót. Agglomeációból ingázóknak akinek van lehetősége otthon is tölteni annak a legjobb (ezt szokták mondani)
@@gpetee1 A 20x200-ból hogy lett 600?
Teljesen igazad van a villanyoszlopokkal kapcsolatban. Tesla Model S-t töltöttem 1 évig 220-ról, mert az e-on addig húzta a 3 fázisra bővítésemet, de így is a napi 100-150 km-t simán bele lehetett pumpálni a Teslába!
És az appoknak sincs semmi értelme, ahogy mondod, amikor 250 forintos csokit kártyával tudok fizetni a legutolsó automatánál is.
Inkább azt érzem az elektromos autókkal kapcsolatban, hogy.... "Nincs lehetetlen, csak tehetetlen."
Ja és jó lett ez a videód is! 😎👍
Akik 400a+ km-t levezet az nem akar megállni fél órára pihenni és felfrissulni ? Már értem miért van annyi baleset
Fel óra alatt pont lehet is még aludni ami növeli az éberséget
600 km alatt elég 1-2szer max tíz percre megállni, ebből mondjuk egy a tankolás. Reggelt hétkor elindulunk, 13 órakor már a sípályán tudunk csúszni. Ezt egy full elektromos kocsival nem tudnám megtenni. Meg ha elkapna egy nagy havazás és fenn ragadnák a hegyekben, nagyobb eséllyel bírná tovább a fűtéssel a mínuszokban a benzines kocsi.
Engem pont egy ilyen tört össze. Egy seggel jött haza Münchenből, majd a saját utcájába amikor befordult nem látott engem, hogy jövök a főúton.
@@otapi Vicces, de 600km-en a villanyautóval is csak egyszer állok meg. Volt egy eset, amikor benzinesekkel mentem. Neki kellet tankolni mert otthon nem tette meg, de ha már ott voltunk mondom akkor én is feldugom a töltőre, aztán elmegyünk iszunk egy kávét. Feldugtam, kikértem a kávét haver sehol. Ja hát sorban állok a kúton, meg most töltöm a benzint, aztán be kell mennek fizetni, de még elmegy pisilni is. Ok, mire ezeket elintézte a kocsim teli volt. Az emberek nem gondolnak bele, hogy mennyi idő elmegy egy benzinkutas megállóval is.
Nyilván vannak helyzetek, amikor kijön a lassabb "tankolás" és hatótáv hátránya, de durván kevesebb ez annál, minthogy a villanyautóval tapasztalatlan emberek ezt túlgondolják.
Ha elakadok a hóba sincs gond. Rengeteg norvégiai tesztet találsz Tesla Björn nevére rákeresve amikor kimegy a norvég pusztába -20 -30 fokokban és kint alszik egy villanyautóban. És ilyen hidegben már a jóval hatékonyabb hőszivattyús fűrésnek sincs szerepe.
@@lacikeri3102 Hát, eljátszottam már a gondolattal hogy a mostani családi autót lecseréljem elektromosra. Családi ház, ráadásul kisebb napelemmel, úgyhogy ha az otthontöltés megoldható egy fázissal, akkor az rendben van. Viszont az árakban nagyon nem jött ki nekem a matek. A mostani benzines Hondámat használtan 2.5 misiért vettem és még 5-10 évig biztos elfut. 1.5 misiért most is el lehetne adni. 3 misiért, de még 5 millióért sem láttam viszont legalább 300km-es hatótávú, min 4-500 literes csomagtartójú elektromos autót. Ennél többért meg még úgy sem éri meg autót váltani, hogy a mostani 9-10 litert eszik százon és még ha 1000 forintra is felmegy a benzin ára (évi 10k km). 10-20 millióért biztos van jó elektromos kocsi, de nem hozza vissza az árát egy megbízható régi benzineshez képest. Más aggályom nem igazán van, csak ez tart visza a váltástól.
@@lacikeri3102 Melyik kúton volt az a sorbanállás?
Csabi!
Nagyon jó a videó ismét, de én maradok az e-robogómnál (Ecooter)a városban és eliminálom a töltési mizériát és a parkolási gondokat is.😉 Ok, a család miatt az Skoda ív sokszor kellhet, de ahhoz, hogy egy másfél kilós agyat az egyik pc-től a mások pc-ig vigyünk ahhoz egy e-bike vagy e-scooter is bőven elég. Ezt kéne nyomni ezerrel.
Üdv.
András
Az igazi fricska szerintem ott kezdődik a CO val kapcsolatban, hogy elektromos autóval utazik de Temuról rendel repülővel olcsó kínai cuccokat.. 😊🤷
A Temuval, AliExpressel és társaival nem az a fő baj, hogy repülővel szállítják a holmit. (Amúgy hajóval, ami nagyságrendileg többet szennyez, mint a repülő, de a termékre eső, fajlagos szennyezés így is elenyésző.) Az igazi probléma az az előállítás közbeni szennyezéssel, és a kényszermunkatáborokban folyó rabszolgamunkváal van. Valamint azzal, hogy a megvásárolt cuccok alapból szemetek, vagy néhány hónap alatt azzá válnak.
@@PeterKornis részben tévedsz sajnos.. A Temu repülővel szállít.. Az Ali hajóval, azért is húzódik hetekig a szállítmány.. Azért egy egy ilyen hajó is olyan mennyiségű CO - t ereget ki, hogy Magyarország teljes autó flottája nem képez egy év alatt ennyit. A probléma tehát globális és így kellene nézni.. Néhány ezer elektromos autó felhasználó sajnos olyan mint egy pohár víz az erdőtűzben. Noh és persze amit érintesz is, az ipari termelés okozta szennyezés is brutális mértékű. 🤷
@@ropeti
Ostobaságot beszélsz. Ez persze nem meglepő, hiszen azt se tudod, hogy mi az a CO.
"Magyarország teljes autó flottája nem képez egy év alatt ennyit"
Magyarországon tavaly 2 milliárd liter benzin és 3,6 milliárd liter gázolaj fogyott. Ennek fényében gondold át újra a dolgot, már persze azután, hogy megtanultad a CO nevű képlet jelentését.
Azért azt hozzá kell tenni hogy az üzemanyag ár és a rendelt terméked nem érheti el ,de semmiképp nem haladhatja meg a rendelt termék árát mert nem érné meg szállítani .
Rengeteg árut szállítanak így eloszlik.
Sziasztok! Arra lennék kíváncsi. hogy: Mivel a hagyományos üzemanyaggal járók szénné vannak adóztatva az úthálózat fenntartása ügyében: útalap-adó, kátyúzás-adó, jövedéki adó, etc, mikor fogják ezt ugyanúgy ráterhelni az elektromos működtetésű gépkocsik tulajdonosaira. Mert, hogy ezt meg fogják lépni a jövőben, az nem lehet kérdés. Irdatlan pénzbehajtásról van itt is szó, mely még most szabályozás/lehúzás nélkül ma még kánaán. De fix, hogy főleg az otthoni vagy napelemes töltést valahogy el fogják lehetetleníteni, állami/céges kútoszlopok felé terelni a jó népet. Ti hogy látjátok? Üdv!
Elvileg erre már van szabályozás, hogy az "üzemanyag" célú áramra van különadó. Az egy más kérdés, hogy most alkalmazzák vagy sem. Ezért elvileg külön óra is kellene, mint az éjszakai áramnál. Erről néhány éve sokat cikkeztek.
Biztosan lesz valami, de az nem jövedéki adó lesz. Úgy tudom, az csak egészségkárosító dolgoknál van.
Napenergia nem ingyen van, ezt ne híreszteld, mert a konnektort nem a napba dugod. Egy komoly rendszert kell kiépíteni előtte milliókból, és ha ezt leosztod akkor kijön egy szemmel látható összeg.
Ami előbb-utóbb (ha EV-t használ akkor inkább előbb) megtérül, és onnantól ingyen van. 🤷♂
@@popetworld ha napközben mikor termel a napelem, otthon van az autó rádugva.. de aki dolgozni jár az nem otthon áll napközben... Nem mindenki Handrás...
@@DZ1977.ezért jó a szigetüzem. Nappal tölti, este majd elhasználja.
Egyrészt megtérül, mert nem kell évente új rendszert venni, másrészt nem csak autót tölt rajta, akinek van, így még jobb a matek a végén.
@@DZ1977. Nem vagyok Handrás, de áprilistól októberig miután hazaérek 3kor, még elég sokáig süt asszem a nap, de még télen is akad 1-1 órácska. Amúgy erre is van már ugyebár megoldás.
Nagyon jó lett a videó. Köszi.
Hello Csaba! Köszönjük szépen, nagyon szuper videókat hozol nekünk. Szeretnék hozzászólni a videóhoz. Most bukott ki egy botrány az akkumlátor gyáraknál, hogy borzasztóan mérgező és károsítóak. Azért nagyobb a labnyoma az elektromos autoknak, mert a vilagon sehol nincs olyan biztonságos akkugyár, mert a hasznuk több ezerszerese a büntetésnek és nem éri meg nekik nem kifizetni a büntetést. És a multik erősen befolyásolják a politikát, így soha nem lesz meggyőző büntetés arra, hogy a gyárak betartsák a biztonsági és környezetkímélő üzemeltetést. Arról nem beszélve, hogy az olajmágnások áttérnek az elektromos szolgáltatásokra és a kormányokon keresztül az olajfogyasztókat rákenyszerítik az elektromos fogyasztásra, hogy megmaradjon az az óriási piac. Mert, hát senki sem szeretné elveszteni az óriási jövedelemforrását... És akkor még ott a te érveid is. Na meg a rengeteg kiégett elektromos auto... Pl: Lutonban (hírek szerint) egy elektromos autó kigyulladása miatt égett le 1500 jármű... Nekem az összességében nem tetszik az elektromos autózás.
ez mind igaz amit lerital, viszont szerintem minimum a szmogot a nagyvarosokban megoldana az eletromos autozas.
@@szeriman13 Nem oldaná meg, mivel a légszennyezés túlnyomó része a lakossági szilárd tüzeléshez köthető, valamint elektromos autót jellemzően nem a 20 éves belüket húzó szarok helyett vesznek, hanem egy új Euro 6-os helyett, meg mellé.
Ez igaz.@@szeriman13
Érdekes módon előbb-utóbb kiderül, hogy az "óriási botrány" mögött valamelyik ellenérdekelt cég van. Miközben az olajipar vidáman szennyez tovább. Szerinted egyetlen tankhajó baleset vagy olajfúrótorony baleset okozta kár összemérhető a lítium akku gyártásával? És akkor még el se jutott az olajfinomítóba az olaj, ahol kobalttal kénmentesítik a gázolajat. De a villanyautók miatt halnak meg az afrikai gyerekek a kobaltbányákban, igaz?
Pár dolog azért itt sántít. A haszon miatt biztosan nem erőlködnek még a gyártók pl, mert kettőt kivéve minden gyártó veszteségesen gyártott EV-t tavaly. A lábnyom is relatív, mert ha az akkugyárak szennyeznek is, az olajkutak, finomítók, üzemanyag szállítása nem feltétlenül kevesebb és akkor még nincs benne, hogy a végfelhasználó el is égeti a produktumot, amibe már az elkészítésnél is több energiát kellett beleölni, mint amennyit a végén vissza lehet nyerni belőle.
Kigyulladás: kismilló cikkben beszéltek már róla, hogy konteó. Kigyullad nyilván bármi, de az ICE több, mint 20x arányban gyullad ki, mint az EV. Csak az nem szenzáció.
Ilyen aspektusokból is érdemes megvizsgálni a dolgot.
Sokszor kihagyják a felsorolásból a szervizköltségeket, mert az tényleg minimális tud lenni egy belsőégésű (fóleg korosodó) autóhoz képest. Ehhez az egészhez fel kell nőni agyban is. Nem lehet 5 perc alatt megtankolni, és ezt el kell fogadni. Szerintem ez csekély ár ahhoz képest amit egy elektromos autó nyújtani tud, főleg üzemeltetési költséget tekintve, aztán még ott a környezeti hatás, ahogy írtam előtt a szervízköltség stb... Én nagyon élnék egy elektromos autót, de még a használtak is eléggé elérhetetlen árban vannak számomra, szóval addig marad a benzin.
A korosodó Toyotám éves szervizköltsége 48 ezer Ft. Ehhez képest melyik villanyautóé minimális?
magamból indultam ki, a korosodó opelem éves szervízköltsége ~800 ezer FT (V6)
Ha sikerül a szerelés. Ez egy erőteljes HA.
@@Mong00seOmega ?
@@Mong00seMegnéztem. Jól tippeltem. Volt egy nekem is, visszasírom.👍
Teslával nem nagyon ismerem ezeket a problémákat amik említve vannak a videóban. Pont ezért gondolkodtam vásárlásnál mi a fontos nekem, milyen autót akarok használni minden nap sok éven keresztűl. Egyértelmű volt a Tesla.
Köszi a videót!
Az ápolók szereztek neked egy Tesla matchboxot, Dorcika?
Kellene egy egységesített NFC fizetési lehetőség,amit minden oszlopnál lehetne használni.Az ember rátölt X összeget és kész.Pl a Tea állomásokon én ezt a megoldást használom,odaállok csippantom az nfc-t és kész,nem kell a kínlódás az appal,regisztrációval pénzzárolással,stb.Tényleg katyvasz amúgy az egész,hacsak lehet nem használok nyilvános oszlopot,pont ezek miatt,meg persze az árazás sem annyira baráti,mint otthon :D
Szerintem nem túlzok, ha azt mondom, hogy a magyarok 90 százalékának ez jelenleg elérhetetlen.
Ugyan ezt el lehetett mondani pár éve az okostelefonokról. Emlékszem nekünk még mobiltelefonunk sem volt mikor már bejöttek az első okos telefonok. Ha akkor megkérdeztek volna, hogy lesz-e életemben okostelefon, akkor egy jót nevettem volna.
Ez sajnos nem EV-specifikus. Egy sima új autó is. Nincs árban sok különbség már az újaknál, sőt, van, hogy pont az ICE drágább, mire felextrázza az ember odáig, amit egy EV-ben alapban kap a vevő.
@@laszlototh8393
Mit ajánlanál egy jól felszerelt, mátrix LED-es Octavia kombi helyett, hasonló méretű utas- és csomagtérrel 10 millióért?
@@petertakacs3402 Az okostelefon nem abban különbözik a butától, hogy mást tankolsz bele.
Hát, Csaba, most annyira a szívemből szóltál!!! Itt üvöltöttem a tv előtt 😅
Nem vagyok nagy e-mobil fan, de arra a napi max 30km-re, ami az ingázás - arra én is valami aligpármillás kis e-vackot használnék szívem szerint! 🌱💚
A magyaroknál az a baj,hogy mindent azonnal és tökéletesen akarnak.Nincs megalkuvás,nincs türelem.Nincs fokozatosság. Sajnos...
Ez nem igaz. Pont hogy kulfoldon jellemzobb ez. Mellesleg az egesz vilagon nagyjabol egyszerre lettek elerhetoek az elektromos autok, persze az hogy mennyire terjedtek el GDP kerdese is. Ennyi ev alatt mar nyugaton egesz jol es gordulekenyen megy a toltes, Magyarorszag persze itt is jobban teljesit, mint a hanyatlo nyugat ......meh.....
Én még pár éve egyik videódhoz is írtam ugyen azt amit mondtál a fizetéssel kapcsolatban. Na ezért nem vennék elektromos autót, mert a tököm tele van hogy a mai világban mindenhez app kell. Aztán ahány töltö annyi app. Ezt a kértyás dolgot meg simán meg lehet oldani semmi akadálya nem lenne. Ugyan úgy ahogy az autómata kutakon, bedugod, leolvassa, majd a töltés végeztével megterheli a karit az árral ennyi.
Köszi! A kulcsmondat szerintem az, hogy "jó lenne, ha mindenki számára elérhető lenne" a jövedelemviszonyok figyelembe vételével. Ez nem panasz, hanem tény. Addig nem tud fejlődni ez a dolog, amíg nincs rá igény. Addig nem lesz rá igény, amíg a magyar átlag 500 ezer-1 milliót tud kiadni autó vásárlásra. Ebben a tartományban nem lehet használt elektromos autót venni. Ami még figyelemre méltó, és érdemes lenne kielemezni, hogy több nagy gyártó lkezdi azt mondani, hogy az elektromos autó zsákutca lesz. Mit mondanak a nagy autógyárak? Mi lesz a jövő? Hidrogén, vagy elektromos-hidrogén hibrid, vagy benzin-hibrid? És van még egy érdekes TÉMA. Aki belegondol, az rájön, hogy a szén-dioxid egy természetes és környezetbarát anyag. A természet bármekkora mennyiségben fel tudja dolgozni, persze ha az óceáni algákat nem irtja ki az emberiség. Tehát a szén-dioxid kibocsátás egy kamu, egy gumicsont. Valójában a többi káros anyaggal van a probléma, ami nem víz, vagy széndioxid, mint égéstermék, vagy kibocsátott anyag, a környezetbe jutatott szennyező anyag. Tehát gondolkodni érdemes, figyelni érdemes, és tudni, hogy az átlag ember mit engedhet meg magának. Ez nem kritika erre a videóra nézve, mert kell ezt is tudni, és aki szerencsésen már hajt ilyen golfkocsikat, az örüljön és keressen olcsó töltési megoldásokat, de az nem az a többség, aki megmenti a Földet. Tehát a többség fogja maghatározni a holnap közlekedési eszközeit, nem a luxusban élők.
De nem a nyomorúságos magyar jövedelemviszonyokra kell optimalizálni az átállást, mert arra az a válasz, hogy moped. Fél-egymillióból semmilyen technológiával nem tudsz rendes autót gyártani. De a világ jelentős részén azért nem a magyar fizetésekbe kell cipőskanállal belefeszegetni egy autó árát.
@@magyarosi Azért azt is hozzá kell tenni, hogy sokan dobálóznak a félmilliós használt benzinessel, ha szóba kerül egy használt EV ára, közben meg nem bontószökevény, jó állapotú, 10 évnél fiatalabb hagyományost sem nagyon találni 2,5-3m alatt használtan, max erős kompromisszumokkal.
Sosem volt drága autónk korábban a családban, de én kb fél éve vettem használtan egy Hyundai Ioniqot, napi 90-100km rohangálásra, és ugyan abból a pénzből (havi 100-120k), amit benzinre költöttem, inkább fizetem a törlesztőt, és kapok cserébe valamit, nem pedig elégetem csak azért, hogy eljussak dolgozni. És ezt szerintem egy csomó ember megtehetné, mert rengetegen mennek évi 25.000 körül ahol már kijön ugyan ez a matek, csak a sok tévhit miatt félnek tőle, vagy úgy zárkóznak el az egésztől, hogy gyakorlatilag semmit nem tudnak róla.
@@magyarosi Sajnos a legfrissebb nemetorszagi adatok sem az elektromos meghajtas eltejredesenek kedveznek. Ahogy megszunt az allami tamogatas, egybol beestek az eladasok is. Letezik ott is egy uvegplafon, amit szeirntem a piac mar elert, aki akart es megengedhedte maganak, mar valtott elektromos autozasra. Ami szuper, valoszinuleg szamukra ez egy jo es racionalis dontes volt. Csak sajnos a video elejen felhozott problemak megoldasahoz sokkal tobb kell. Pl. hogy ne 30 000 Euronal kezdodjenek az ertelmesebb elektromos meghajtassal rendelkezo autok, ne csak azok szamara legyen az olcso es kenyelmes toltes alternativa, akik otthon tudnak tolteni, lehetoleg napelemrol, stb. Pl. az allam vegezhetne a feladatat, es a videoban emlitett jogos kritikal melle meg kotelezhetne eleinte a nagyobb munkaadokat is arra, hogy az ingazok szamara biztositson lehetoseget a munkahelyi parkoloban valo toltesre.
@@magyarosi A magyar jövedelmek magasabbak a világátlagnál.
@@popetworld Miért kéne 10 évnél fiatalabbat venni? Történik valami dráma 10 éves korban?
Szia Csaba!
Köszi a videót.
Én is sok olyan véleményt hallok, hogy az akkumulátoros autó ökológiai lábnyoma még a dízelekétől is nagyobb.
És akkor még a lokális légszennyezésről nem is beszéltél. A véleményezők szerint, mindegy hogy az orrunk alá pöfékelnek az autók, vagy valahol egy erőmű szennyezi a környezetet. Ilyenkor égnek áll a hajam. Még ha az említett zöld energia nem is állna a rendelkezésünkre, még akkor sem mindegy hogy lokálisan hol történik meg a környezetszennyezés. Mert mire egy külterületen lévő erőmű által kibocsátott szennyezett levegő emberek lakta területre ér, annyira eloszlik a levegőben, hogy sokkal kevésbé számottevő értékeket lehet mérni, mint amit a lokális szennyezés okoz.
Ezek után ezt a videót fogom nekik megmutatni nekik.
Szuper lenne, ha néhány short videót is vágnátok Robival az elejéről.
A bankkártyás fizetés hogyan kivitelezhető a te elméleted szerint?
Regisztrációs applikáció nélkül, mi akadályozza meg az autóst abban, hogy töltés után fizetés nélkül távozzon?
Előrefizetés bankkártyával?
Oké, hogy városi használat mellett nem gond a fél órás töltés, de a városi használatban meg nem csak a többi autóval versenyez az elektromos, hanem a tömegközlekedéssel, a bringázással és sétálással is. És akkor mindjárt látszik, hogy aki segíteni akar a városi emberek életminőségén, nem elektromos autókra van szükség, meg azokra milliós támogatásra, hanem zöld és jól használható tömegközlekedésre, és bringautakra, meg esetleg elektromos bringákra. Ezekkel egyáltalán nem versenyképes egy elektromos autó.
A közlekedés egy komplex probléma, amiben az elektromos autó csak addig tűnik jobbnak, amíg a nála sokkal rosszabbakkal hasonlítjuk össze. Ahhoz, hogy az ember elmenjen munkába, a többségnek nem kell valójában autó. Vagy legalábbis nem kellene. Aki Óbudáról jár dolgozni mondjuk a Ferihegyi reptérre, annak meg el kellene gondolkoznia azon, hogy költöznie kellene, vagy másik munkahelyet keresni. Nem normális ha vki napi 30 km-re ingázik kocsival Budapesten.
Tényleg, lehet ezt elemezni napestig. A városi közlekedésre Európában nem az elektromos autó a megoldás. Ha meg ezt levonjuk, akkor mindjárt kiderül, hogy tulajdonképpen autó sem kellene több millió embernek, megoldhatná a valós igényeknél, hogy bérel egyet (költözés, nyaralás, stb). A legtisztább autó, ami nincs. Se legyártani nem kellett, se nem foglalja a helyet, és nem szennyez. Az én elektromos 1 kerekűm, amit vonattal kombinálok, 1 kW-ot fogyaszt 100 km-enként, felfele kerekítve. Ezt hasonlítsuk egy elektromos autóhoz. Egy elektromos kerékpár még talán ennyit se fogyaszt. És akkor mindjárt látszik, hogy az elektromos autónál, városban, könnyedén akad 10-20-szor jobb megoldás, aminél csak a CO2-t néztem, a szálló por, gumi és fékbetétmaradványok okozta szennyezésben pedig 100-szoros különbség is lehet. Szóval ez nem érv az elektromos autónál, hogy "a belvárosban tisztább lesz tőle a levegő" és egy hamis dilemma érvelési hiba úgy beállítani, mint ha az elektromos és a belsőégésű autók között lehetne csak választani, és ezért az elektromos autó megmenti a földet. Nem menti meg. Ha leteszed a kocsit, és tényleg csak akkor használsz autót, amikor kell, az megmenti.
Sziasztok!
Nekem nincs autóm, de hadd írjak le pár gondolatot, amivel itt nem találkoztam - igaz, nem olvastam végig minden hszt-t.
Persze, hogy ökológiai lábnyom jár az akkugyártással és újrahasznosítással is. Na de mi újság a kőolajjal? Az magától jön fel a föld alól? És csak úgy befolyik a finomítóba, onnan pedig a benzinkutakhoz? Ahhoz nem kell infrastruktúra? Na ugye.
Akku újrahasznosítás. Ha nem tartják be a - nyilvánvalóan létező - biztonsági előírásokat, természetes, hogy mérgezni fog embert-természetet. Ez olyan, mint ha azt mondanátok: valakit megrázott az áram, mert csupasz vezetéket fogott, tehát roppant káros a villamos áram! Jajnemár!...
Kártyás fizetés a töltőállomásokon. Emlékeztek még a telefonkártyákra? Megvetted, semmi személyes adatot nem kellett megadni. Bementél a fülkébe, és használtad, amíg volt rajta egység. Jó reggelt! :)
Meg még azon filózom, hogy miért nem lehet megoldani azt, hogy pl. a vonatsínek mellett a senki földjén napelemparkok lennének a mozdonyok energiaellátására? Lehetnének "zöld áramos" szakaszok vidéken, a városokban meg az eddig megszokott ellátás. Mibe kerülne? Amennyi gázolajat, plusz erőműves áramot megspórolnak rajta, előbb-utóbb behozná az árát.
4-5 üléses autók a városban. Képzeljétek, vannak egy-kétülésesek is! Munkába járáshoz, oviba-suliba fuvarozni a gyereket, bevásárolni stb. tök jó lenne, és nyilvánvalóan könnyebb parkolni, kevesebb/könnyebb akkupakk megy bele, olcsóbb/gyorsabb a töltés.
Valaki írta, hogy másfél km gyalog hazáig, ha tölteni akarja az autóját. Kerékpár, roller? Időben is jobban ott vagy, és kevesebbet kell szagolnod közben a kipuf gázokat.
Na jó egészséget, szép napot mindenkinek! :)
A BMW-s az elektromos autoval is csak egy BMW-s marad😂
Egész jól leírja a dolgokat. Kimarad pár előny még a comfort. Mert egy váltómentes, motorzajmentes egyenletesen dinamikusan gyorsuló kocsiban ülhetünk. Nekem kifejezetten ez az egyik legfontosabb. Amúgy még kellenek az autótámogatások mert még nincsenek pariban a benzin/dízellel de már jobbak sokkal. Rengetegen vagyunk akik otthon tudnánk tölteni. Persze kevés panellakásos teheti meg, de addigra meg lesz elég autó is íz utakon és reméljük a töltőhálózat is kifejlődik addigra, mert akkor fognak töltőke lerakni ha már tényleg annyi elektromos autó fog az utakon járni. Előbb sajnos nem. Pláne nem a magánszemélyek és vállalatok üzleti céllal. úgyhogy hajrá támogatás, hajrá otthontöltés és onnan már nincs hátra csak előre minden hiányzó szegmensben. Én is közeljövöben fogom lecserélni belsőégésűmet szaladgálós hatótávú villanyosra. Most épp napelem fejlesztés a program. Utána meglesz minden feltétel a leghatékonyabb közelkedéshez.
Elektromos autókkal kapcsolatban 2022 -ben nyilatkozott Gelencsér András vegyész - légkörkutató is aki a Pannon Egyetem rektora. Érdemes elolvasni szerintem az ő nyilatkozatát is hogy tisztábban lássunk a témában. Illetve nem úgy működik a világ ha nincs elég lítium akkor gyártunk lítiumot. Az elektromos autó lelke az akkumulátor s az Achilles sarka is.
Azt én is olvastam. Az nagyon gáz volt. Jobban tette volna, ha nem járatja le magát. Csak annyit, hogy lítiumból gigantikus mennyiség van a Földön és ki is termelhető. Az nem akadály.
Ő szerinte 800 kg-os akkumulátorok vannak az autókban. Ennyit a nagy "szakemberről"
Gelencsér és Hanula “doktor”, két olyan ember, akiknek hiába van diplomájuk, gőzük nincs a dolgokról, nagyon blőd adatokkal dolgoznak, hogy bizonyítsák az igazukat. És pl Hanula Barna is, hogy, hogy nem, dízelmotorokat fejlesztő mérnök volt és ő akarja elmagyarázni, hogy miért egészséges és jó hatásfokú a dízel még a villanyhoz képest is (30% vs 90% a valóságban). Vicces. Kicsit sem elfogult. Aggódik, hogy nem lesz munka, ha a dízelek kiesnek a pixisből, nem lesz mit szakérteni.
@@laszlototh8393 A villanymotor hatásfoka lehet 90%, de pl. a Paksi Atomerőműé, ahol az áram születik, csak 34%. BTW, a dízelmotoré jelentősen jobb, mint 30%.
Csaba! Én nem szeretném szídni az elektromos autózást. Egy fontos kérdés azonban megfogalmazódott bennem. Nagyszerű ötkleteid vannak a töltőhálózat fejlesztésére, aminek egy komoly akadálya van. A pénz! Ahhoz, hogy a villanyoszlopokon is lehesen tölteni, át kell alakítani az oszlopot. Vastagabb kábelre lesz szükség, ami a nagyobb áramfelvételt kibírja, hisz nem egy pár tíz wattos ledes világítás lenne csak rajta, na meg a költő és fizető berendezést is oda kell teklepíteni. Ezt a fejlesztést kinek kéne fizetnie? Illetve a töltőhálózat karbantartását és üzemeltetését ki fizesse? Ha ezt az autósoknak kell, akkor viszont nem lesz olcsó az elektromos autózás.
Otthoni töltéshez elég 10-15A, ami egy elektromos főzőlap és egy nagyobb teljesítményű hajszárító. A fejlesztést órán belül megoldja mindenki maga, azon túl pedig 50-60ft-ot fizetünk kwh-ánként a hálózat használatáért. Abból meg kellene oldania a szolgáltatóknak. Idő volt, amíg a benzinkutak is elterjedtek.
Az adatok csak annyira pontosak amennyire meghamisítják őket. Persze tudom tudom ilyen nincs, csak annyiszor fordult már elő, hogy mégis van.
Néhány dolgot elfelejt mindenki az összehasonlítgatásoknál. A belső égésű autók emisszió kibocsátását:
- egy adott fordulatszámokon mérik,
- üzemmeleg motor esetén mérik,
- nem a valós terhelés nélkül mérik, mérőpadon (légelleneállás, változó terepviszonyokok, változó fodulatszám, stb. figyelembe vétele nélkül)
A fenitekből adódik, hogy egy belsőégésű motor emisszió értékei (így a CO2 kibocsátása is) jelentősen magasabbak lehetnek, mint ahogy a specifikációban szerepel. Ilyen szempontból egy városban, rövid útra használt autó esetében egy többsszörös érték is lehet.
A villanymotorba a villamos energia pedig fix értéken megy, függetlenül a fenti paraméterektől.
(írom ezeket belsőégéű autó tulajdonosaként)
El kéne olvasnod a WLTP ciklus RDE szerint kötelező mérési metódusát, hogy ne beszélj ilyen butaságot. Nem is friss a sztori ám.
@@balagepeterÉrdemes lenne utánanézned, hogy a valós forgalomba történő jelentősen nagyobb kibocsátást a jogalkotók még rendeletbe is foglalták. Valóban van már egy RDE mérési ciklus, éppen ennek eredményeként hozták meg az Euro 6d temp megfelelési normát:
Pl. dízel autók esetén 2014. szeptemberében lépett érvénybe az Euro 6 környezetvédelmi norma, amely pl. NO esetén 80 mg/km-ben határozták meg a határértéket. Csak hogy ezt a normát gyakortalilag csak mérőpadon tudják az autók.
A valóságban ennek az autók a többszörösét bocsátották ki menet közben, azért ezt az alábbiak szerint szabályozták: közúti mérésen 2020. január 1-ig 2,1-szeresét, majd 1,5-szörösét pufoghassák ki a személyautók. Így még 2021. január 1. után rendszámot kapó új autókból is kilométerenként 120 mg NOx jöhet ki a kipufogón, miközben az Euru 6-os szabvány 80mg/km-t enged 2014 szeptembere óta.
Plusz a szépítések… Lásd: VW csoport dízelbotránya, ami nem egyedi eset a fosszilis világban. El kell adni valahogy, nincs mese. Le kell nyomni az emberek torkán, hogy tüdőrákot vegyenek jópénzért. “Nem is olyan káros az” papíron.
@@balagepeterÉrdemes lenne utánanézned, hogy a valós forgalomba történő jelentősen nagyobb kibocsátást a jogalkotók még rendeletbe is foglalták. Valóban van már egy RDE mérési ciklus, éppen ennek eredményeként hozták meg az Euro 6d temp megfelelési normát:
Pl. dízel autók esetén 2014. szeptemberében lépett érvénybe az Euro 6 környezetvédelmi norma, amely pl. nitrogén-oxid esetén 80 mg/km-ben határozták meg a határértéket. Csak hogy ezt a normát gyakortalilag csak mérőpadon tudják az autók.
A valóságban ennek az autók a többszörösét bocsátották ki menet közben, azért ezt az alábbiak szerint szabályozták: közúti mérésen 2020. január 1-ig 2,1-szeresét, majd 1,5-szörösét pufoghassák ki a személyautók. Így még 2021. január 1. után rendszámot kapó új autókból is kilométerenként 120 mg NOx jöhet ki a kipufogón, miközben az Euru 6-os szabvány 80mg/km-t enged 2014 szeptembere óta.
@@balagepeterÉrdemes lenne utánanézned, hogy a valós forgalomba történő jelentősen nagyobb kibocsátást a jogalkotók még rendeletbe is foglalták. Valóban van már egy RDE mérési ciklus, éppen ennek eredményeként hozták meg az Euro 6d temp megfelelési normát:
Pl. dízel autók esetén 2014. szeptemberében lépett érvénybe az Euro 6 környezetvédelmi norma, amely pl. nitrogén-oxid esetén 80 mg/km-ben határozták meg a határértéket. Csak hogy ezt a normát gyakortalilag csak mérőpadon tudják az autók.
A valóságban ennek az autók a többszörösét bocsátották ki menet közben, azért ezt az alábbiak szerint szabályozták: közúti mérésen 2020. január 1-ig 2,1-szeresét, majd 1,5-szörösét pufoghassák ki a személyautók. Így még 2021. január 1. után rendszámot kapó új autókból is kilométerenként 120 mg NOx jöhet ki a kipufogón, miközben az Euru 6-os szabvány 80mg/km-t enged 2014 szeptembere óta.
A legnagyobb probléma, hogy ahogy máshol is, így itt is a bőséges haszonszerzés a gyártók célja, ezért nem a leg hatékonyabb járgányokat dobja a piacra, amiről igazán szólnia kellene a dognak, hanem azokat, amiken a legtöbbet tudja keresni. Dehát ez így természetes!
Vagy nem? 😮 😂
Most egy 2.0Hdi peugeot-val járok. (Otthon nem tudok tölteni.) Mikor váltanék elektromosra? 1- ha mondjuk legalább a fele távot tudná az adott autó a mostaninak, ugyanolyan 130-140 tempónál. 2- kifizetem a töltést, mint most is a benzinkútnál, NEM AKAROK APPOT !! 3- minderre a mostani autó értékére rádobnék még +2-3 M. nem többet.
@magyarosi Én megtekintés előtt azt mondanam az a legnagyobb bajom hogy nem telik rá! 😀😀 de amúgy szerintem úgy a megfelelő egy elektromos autó ahogy nálatok van mint városi cirkáló de van mellette egy csaladi amivel ellehet menni nyaralni és ugye van egy hobby autó is! Ha telne rá vennék feleségemnek énis egyet amivel a napi 50kmes munkába oda vissza utat meglehetne tenni.
Na végre valaki aki ezt látja. 👍Többieknek szerintem savanyú a szőlő. Pontosan így van. Jelenleg a legjobb és legáltalánosabb érv az ellen hogy valaki miért nem vesz villanyautót, az hogy nem telik a számára megfelelő képességű autóra, mert drága.
Javaslom a gödi akkuumlátor gyár mellé költözni,ott biztos nincs mérgező anyag.
Mi a baj velük?
A kivesézett töltésen kívül leginkább az, hogy a hazai autópark átlagéletkora 17-18 év.
A legrégebbi szóvivői a modernebb elektromos autózásnak pedig még csak 14 évesek.
ÉS ezek az idősebb elektromos autók (Nissan Leaf) igazán jó példák voltak arra, hogy milyen rossz is lehet az elektromos autózás. A gyászosan kicsi hivatalos hatótávjuk mellé a tróger tervezésnek köszönhetően eszméletlen mértékben degradálódott, és még degradálódik az akkumulátoruk, a gyári hatótávjuk lassan már csak töredékét fogják tudni.
Mármint a 160 kilométer töredékét. Épp rálestem Hahura. 2012-es gyártású Leaf, 2.5 Millióért ezzel leírással: "198000km, 60km télen nyáron." (télen értsd: ha nem fűtesz)
Erre biztos sokan rákívántak a 18 éves belsőégésű autóikból...
És egyébként ezeknek az autóknak "csak" egy új, modern akkumulátor kellene ahhoz, hogy még 10-15 évig nagyon jól használható autók legyenek. Csak épp akkor már nem 2.5 millióba, hanem mondjuk n-szer ennyibe volna, ahol n pozitív egész, egynél nagyobb szám.
Pont ezért kerül egy hasonló korú Swift árába az a Leaf.
@@balagepeter bocs, nem tudtam, hogy legjobb esetben is 60 kilométert tud megtenni a Swift . . .
Ha elköltenék 2.5 milliót egy használt autóra, azért az nagyon a minimum elvárás volna, hogy értelmezhető hatótávja még legyen. A példaként felhozott "egyszeri" 600 kilométeres utat abszolválja mondjuk .... 15 - 20 töltésből? Ahol meg hatótávon kívül lesz a töltő, ott tolják? :D
Milyen várakozásai lehetnek egy mostani leaf tulajnak 3-5 év múlvára? Sanszosan a Swiftet újra lehet majd értékesíteni használt piacon, de egy mostanra 60 kilométert futni képes elektromost, majd 40-50km hatótávval hogy ad tovább a tulaj? Alkatrésznek?
T töltés mellett az a gátja idehaza a sztorinak az, hogy értelmes villanyautóra még a többségnek jó ideig nem fogja futni és mire abba a korba fognak érni (2038-2042) a mostani nagy hatótávú villanyautók, hogy meg tudják őket vásárolni, kérdéses lesz, hogy milyen állapotban lesznek az akkujaik.
Ebből a szempontból elég rossz hírnök a Leaf.
@@SzecskoSandor
Szerintem félreértettél. Pontosan arra világítottam rá, hogy a 12 éves Swift simán lehet gyári állapotban, ezért is kerül annyiba, gyakorlatilag nem volt értékvesztése, míg a Leaf az egykori árának negyedét éri. Amúgy a magyar autók napi átlagfutása messze nincs 60 km, tehát simán lehet tök jó alternatíva városi használatra, legfeljebb kell mellé tartani egy hasonló értékű értelmes kombit hosszú utakra, így 5 millióból meg van oldva minden feladat.
@@balagepeter jha, így más a komment fekvése. Az a Swift generáció még elérhető volt ilyen alacsony áron? Mondjuk még a csiphiány, háború, covid meg ellátási láncproblémák előtti időkból van, csak olyannyira drágák lettek már a kisautók is, hogy szürreálisan alacsonynak tűnik az az ár.
B autónak persze jó lehet, csak az újraértékesítési fenntartásaim miatt a Leaf-et nem vennék.
@@SzecskoSandor Jelenleg nem a régi, de jó benzines eladhatatlan, hanem az elektromos, illetve csak nagyon nyomott áron.
A Swift 5 személyes, vontathat, egy tetőboxszal bármilyen nyaralást képes abszolválni, nem pusztul meg, keveset fogyaszt. Miért lenne gond az újraértékesítés?
Hello Csaba, a társadalmi hatásának is utánamehetnél, hogy mekkora fék ez az autószerelgetés és annak is, hogy a hagyományos autók alkatrészellátásának milyen ára van. 👍
nekem a kedvenc kategóriám a "hozzáértő" handras, aki nem tudja elolvasni a magyarországon létesített/létesülő akkumulátorgyárakkal kapcsolatos konkrét problémákat felsoroló cikket, de kommentel a cikk alá gúnyolódva, hogy már megint egy cikk, ami meg akarja akadályozni az ő elektromos autózását és különben is "MÉRABENZINESJOBBVÓT". mindeközben a cikk a szabályozások megkerülésének súlyosságáról szól. poor angry handras....
Csaba! Imádom a videóidat!
Ha nem lennél, lehet egy csomó mindent nem próbáltam volna ki. Na jó ez nem annyira biztos, de legalább megerősítettél dolgokban. De hogy a Fenix7-esemre rátaláltam azt egyértelműen neked köszönhetem!
De.
Szerinted mi a baj az atom energiával? Szerinted az környezetbarát? Hallottál már az atomhulladékról és annak a "megsemmisítéséről"? Az tudod mit jelent? A részletekbe nem akarok belemenni, tul. képpen nagyon leegyszerűsítve annyit hogy a sugárzó anyagot jó mélyre "elássuk". Gyakorlatilag az unokáink jövőjét tesszük tönkre. De egy esetleges katasztrófa esetén.. keress rá a Google-ben "Fukushima szennyezési térkép" és láss csodát! Ez már nem csak az unokáinkat fogja érinteni!
Napelem? Hmm. egy lakótelepi lakásból? Azért az emberek koncentrált többsége ilyenben lakik.. de ha mégis nem kezdem el leírni miért nem mentünk végül bele.
Tudom, vannak ipari méretűek sok hektáros területen, miközben arról papolnak, hogy a földnek nem elég nagy az élelmiszer termelő (eltartó) képessége. Ez nem egy álszent dolog? (Akkor mi is az igazság...?) Igen, a szél valóban lehet megoldás - az valahol mindig fúj.
Fogyasztás autópályán 1 liter/100km?!
Ha a körtét az almával hasonlítjuk össze, akkor igen. Az I3-asom 'óttópályán' 130 km/h -val kb. 1,5 órát tud menni a legnagyobb akku pakkal. Ez 100%-os akkuk esetében (új korában) névleges 42, valós 38kWh -t jelent. Ez 25,3 kWh fogyasztás óránként. Ez otthoni 44 Ft-os árammal (ha a tarifába belefér!) is 1114 Ft/h, ha nem kedvezményes árammal töltesz akkor ez máris 1770 Ft. Jó, ez még mindig alig 3 literes benzines fogyasztás.. de valahol meg kell állnod az autópályán ahol a következő meglepetések fognak érni:
1. nem biztos hogy van elektromos töltő -nettó szívás.
2. ha van, az nem biztos hogy szabad lesz, akkor nem 20 perc lesz a "gyors" töltés..
3. és egészen biztos hogy nem 44 Ft-ért fogsz tölteni! Egy összefoglaló elemzés szerint 120 - 400 Ft/kW áron fogod megkapni a "gyors" segélyt. Ez esetben nem te fogod megválasztani az árat, hanem az a hely, ahol a "szükség" rád jött.🙂
..és itt már borul is a matek és kerülhet akár 10.120 Forintba a 100 km, ami 15,4 literes fogyasztásnak felel meg. Lehet akkor már valamelyik sportautó márkából választok inkább.. (mit is béreltél "USÁnká"-ban? Nem Tesla volt ha jól emlékszem 🙂🙃🙂)
4. ha szerencséd van, megérkeztél. Ha ismerős helyre értél akkor már tudod hol töltesz (ha épp szabad és működik), ha ismeretlen helyre, akkor elkezdheted keresni a legközelebbi töltőt ami működik, szabad és nem egy kisváros túlsó végén van. Reméljük, hogy nem siettél és minderre van időd!
Szerintem egyértelműen nem ez az autózás jövője. Legalábbis ami országúti autózást illeti.
Best-EV töltő kft.
Én azért nem értem pl az akkumulátor újra hasznosítas van oké.... Műanyag is van és mégis tele van vele a tenger, köszi a figyelmet!
Műanyag pohár ára mennyi? Egy akkuban lévő sok száz kiló finomított nyersanyag ára mennyi? Köszi a figyelmet!
Jaja és azt az olcsó dolgot sem tudjuk megoldani, globális a probléma.... Akkumulátor ráadásul nem 100% újrahasznosítható.... Köszi a figyelmet
@@Tareszko Nem te vagy a legélesebb kés a fiókban, úgy látom. Amikor kirakok egy autó akkut a ház elé, nem tud koppanni, mert a csövik már szedik is össze, hogy jó pénzért leadják az ólomtartalma miatt amiért jó pénzt adnak. Ugyan ez igaz a jóval nagyobb lítium, nikkel, kobalt tartalmú akkukra is. Szerinted persze a gyártók idióták, csak te vagy helikopter 🤡
@@lacikeri3102
Az ólom akkut kilónként 191 forintért veszi meg az Intermetal, a Li-Ion akkut meg semennyiért se.
Kedves Csaba, a kezdetek óta fel vagyok iratkozva, de egy pár éve már nem látom mit építesz a csatornával. Se nem lett rosszabb se jobb. Most Te is győzködsz embereket az elektromos autózásról (egy kicsit Skoda hátszélen). Nos nem az elektromos autózással van a baj, hanem azzal, hogy kimaradt egy lépcsőfok a hybrid autók. Ami azért lett volna fontos, hogy a tisztán E. technológia fejlődni tudjon. Egy. Kettő. Az E autózás jó, akkor nincs siránkozás, GÖD, meg CATL gyár miatt sem. Mert ezek az autók sem lepkefinggal fognak menni. Sajnálom nincs koncepció a csatornán egy jó ideje.
Ez egy napi vlog szeruseg, mukodik koncepcio nelkul is, ahogy en is elem az eletem anelkul
Én is a kezdetek óta figyelem minden egyes részt . Hidd el nekem hogy felvilágosultabb és szerethetőbb vloggert nem találsz Csabán kívül. Itt külön-külön van koncepciója egy-egy résznek. Legyél nyitottabb és ki fog nyílni a világ hidd el...( E-autózásról meg annyit hogy mindenbe igaza van... Sokak számára amiket mond még el sem jutottak pedig ő sem politikus sem szakértő)
Egészen pontosan az E autózás karbonlábnyomát szemmel láthatóan érzékeljük többek közt Iváncsán, Komáromban, Gödön, Debrecenben, és majd meglátjuk még hol. Nos erről ennyit.
@@atorokattila a szomogot meg erzem budapesten.
@@szeriman13 értem. Tudod errefelé Nagytétényben már megélt a város egy “teljes” földcserét. Úgy hívták a gyárat, hogy Metallochemia.
Legtöbbünknek lehet úgy 2 millája amit autóra szán, abból használtan ki lehet fogni egy 10 éves valamit, ami kis pofozgatással még 100e km-t elvisz. Majd 5-10 év múlva, ha a használt piacon nagyobb lesz a választék, csak kérdés, hogy akksi mennyit romlik, ill. egy akksi csere megéri-e majd esetleg.
Vannak olyan autók aminek az akkuja nem fogja kibírni, de főleg a hőszabályozott akkus autók sokkal jobban bírják mint ahogy számított rá kb. mindenki. Jelenleg az látszik hogy az akkuk többsége tartósabb lesz mint az autó kasznija. A kompromisszum mentes hatótávú autók is csak az utóbbi években jelentek meg. Azzal nincs semmi baj, ha valaki akinek 1-2 milliója van használt autóra nem vesz meg egy új drága villanyautót. 2035-re meg szerintem már lesz ennek a rétegnek is megfizethető és jó használtautó. Szerintem jobban fogtok járni egy 12éves Renault Zoe-val vagy Kona-val mint egy mostani kisturbós pusztulattal. Sőt taxisok által levetett autókkal még jobban jártok, mert ők beleteszik a sok kilométert, de az akkut ez kevésbé zavarja. mint az idő múlása.
Gyakran töltünk az utcán, amikkel találkoztam próbléma, hogy nyugaton sincs a nagyobb városokon kívül sehol sem töltő. Van egy megyei jogú városban 4-5 hely, amik közül működik mondjuk 4 oszlop, abból ha belvárosban van l, akkor fehér rendszámos autó áll ott, de ahogy említetted is a zöld rendszámosok is parkolónak használják. Maradék nagy üzletek mellett egymástól általában pár 100 méterre. Tea töltői moatanában rendre nem indíthatóak, főként a dc. Ezek miatt sokszor bennünk van a hatótávpara, nem merünk 150kmnél messzebre menni egy etapban, pedig 230km a hatótávunk.
Tényleg gyakori jelenség, hogy az autó már fel van töltve, de a tulajdonos nincs sehol, csak az autója foglalja a helyet. Be kell vezetni, hogy az ilyen esetben autómatikusan induljon be egy beépitett parkoló óra, ami akár dupla költséggel is felszámitja az igy "ottfelejtett" autó parkolását. Biztos jobban odafigyelne a tulajdonos az időbeosztására.
Nincs olyan hogy"ingyen". Ezt a szót felejtsük már el. Aki napelemet telepít a házára az fizetett azért, a töltőhálózat telepítése és a töltésre alkalmassá tétele pénz, a villamos áram árának a kifizetésére alkalmas eszköz is pénz. Ezeket ki finanszírozza?
Ezeket általában az üzemeltető cég (Tesla, MOL, Ionity, EVDirect, TEA, stb) finanszírozza.
Kedves Csaba.
Véleményem szerint a zöld átállás egyik sarokpontja lenne a javíthatóság, modularitás, és minőség kérdésköre. Úgy vélem, hogy a gyenge minőségű, javíthatatlan 100.000 km-re legyártott környezetbarát kibocsátású autó, sokkal több kàrt okoz a körmyezetben az újrahasznosíthatatlanságuk, és a legyártásukból fakadóan. Szóval úgy vélem egy régi kobra merci ami elmegy egymillió kilómétret, 3 litres szívódízel motorral, sokkak kevesebb környezeti kárt okoz a “magas” CO2 kibocsátásával is, mint az ugyanennyi kilómétert kibíró darabszám kis környezetbarát benzines 1.2-es tfsilgqhdtvstb… autó, vagy a gyenge minőségű elektromos autók.
2020 óta járok elektromos autóval Németország és Magyarország között (kb. 1.300 km egy út Düsseldorf mellöl Budapestre) és igazából eddig egyszer sem volt probléma azzal, hogy meg kellett állnom tölteni egy gyorstöltönél (mire elmész mosdóba, veszel esetleg valamit a shopban, már meg is van a kocsi - igen, ha levezeted az 1.300 km-t egy út alatt akkor neked ott a dízel, igen, tudjuk). Igen az app-os szerencsétlenkedés idegesítö (ha nem Teslád van), de az is kezd egyre jobb lenni (pl. Ionity). Én azért emlékszem arra az idöre, amikor Bécs és Budapest között a 80-as évek végén sem volt mindenhol benzinkút és kannával a csomagtartóban utaztunk...
Az valóban igaz, hogy Kelet-Mó.n valóban katasztrofális az infrastruktúra (a gyorstöltökre gondolok most), nekem is egy Budapest-Miskolc egy ID.5 GTX-el mindig egy kisebb kihívás, de ezt az utat évente 2x teszem meg.
Amúgy meg jók a vágóképek a Kárpát utcából;)
Már megoldódott az is, ha ez jó hír neked. Miskolcon tudsz a Tesla SuC-on tölteni. Gondolom útközben nem kell töltened egy Budapest-Miskolc távon azért. Elég sok Plugee is van, ha mégis rá kellene töltened az M3 mentén.
@@erzsebetkovacs2527 Ez azért túlzás, évente 2-3x teszem meg az utat max kocsival, így mivel ritkábban járok, látom a fejlődést sok pihenőnél (főleg persze Ausztria és Németország)
@@laszlototh8393 Köszi, erről hallottam, de mivel céges töltőkártya (UTA) nem megy a SuC-kon ezért ez nem nem opció, marad az 50-es Mobiliti egyelőre…
@@lasze007ezt nem tudtam, hogy céges és kártya van. A cégnek akkor maximum az lehet jó hír, hogy árat csökkentett a Mobiliti.
Szia! Off topic... :) Mi ez a kabát márka Rajtad? Köszi, ha megírod.
Egy kérdés,csak:mennyi egy akkumulátor előállítás során keletkező mérgező anyag?
Teljesen igazad van. Én 2-3 naponta töltöm a kis Smartot otthoni áramról.....Saját céget vezetek a városban rohangálok, plusz gyerekek suli-ovi-edzés stb és max 50 km naponta. Egyszer Szlovákiába is kimerészkedtem de Komárnóban nem tudtam tőlteni át kellett mennem Komáromba , a bankkártyás fizetés áldás lett volna,
Helló,
pár észrevétel:
1. Az ökológiai lábnyomot a gyártással együtt értik, az kb teljesen nyilvánvaló (persze biztosan van aki ezt sem hiszi el, de ahogy te is mondtad, ezt könnyű cáfolni), hogy csak az üzemeltetést figyelembevéve kisebb az elektromosok lábnyoma ... az igazi kérdés az, h a gyártással együtt mekkora, de ezt te sem tudtad tényekkel vagy számokkal megkontrázni, csak annyit mondtál, h már ezer helyen cáfolták, ez meg azért valljuk be, nem igazán ütés érv egy szkeptikusnak, mégha egyébként így is van.
2. Az akkugyárak szabályozása természetesen nem az autók hibája, de azért elég szervesen kapcsolódik egyik a másikhoz, plusz erős a gyanúm, hogy azért tud ennyire olcsó lenni pl a kínai autók jó része, mert lazán kezelik a szabályozást, a nyersanyagkitermelést meg konkrétan nem lehet nem környezetromboló módon csinálni.
3. A videó elején azt mondtad, h azok kárognak a legtöbbet akinek nincs is közük elektromos autóhoz, de az ökológiai lábnyom meg az akkugyár témához pont nem is kell ev-t birtokolni, h lásd a problémát, az egyetlen ami gyakorlati dolog az a töltésmizéria, erre kiderül, h az meg tényleg problémás :) Szóval nem, nem kell elektromos autó tulajnak lenni, hogy lásd, mi velük a gond.
4. Sajnos ki kell ábrándítsalak, nem bírná el a hálózat, ha minden villanykarón 2kw-os töltő lenne ... 700 ezer autó van Budapesten, ha csak minden 10. töltene, az 140MW plusz teljesítményigény.
5. Az 5.5 literes fogyasztás, amivel a ti autók eljár, nem kihívás már egy benzines kisautónak sem, szóval csak a megtakarítást nézve teljesen felesleges volt elektromos autót venni (tudom, h nem csak azért vettetek) és ezzel rá is világítanék a legnagyobb általam vélt problémára, nevezetesen, h az ev-k töltése nem saját hálózatról egyszerűen nem éri meg. Ki nem tud jellemzően konnektorból tölteni? A városiak. Tehát pont azoknak nem fog soha megtérülni, akik a lakóhelyük szerint a legkívánatosabb lenne, hogy ev-vel járjanak. Az egyetlen réteg akinek igazán megérheti, az az agglomerációből ingázók. Feltéve persze, ha van 15-20 millió forintjuk új autóra. És ez a helyzet csak romlani fog, ha az ev-k elterjednek annyira, hogy állambá' hiányolni fogja az üzemanyagon lévő és így kieső jövedéki bevételt és az ev-ket is megadóztatja valamilyen formában.
"ha csak minden 10. töltene, az 140MW plusz teljesítményigény"
Tehát Budapesten, ahol kb. 1,7 millió ember él, nem bírná el a hálózat, ha 70 ezren bekapcsolnának egy közepes hajszárítót?
A többivel egyetértek, de a töltésben legfeljebb a tömeges egyidejűséget kell menedzselni. Éjszakai völgyidőszakban kb. 2000 MW-al kisebb a rendszerterhelés, mint a csúcsidőszakban.
@@balagepeter Úgy értettem, h 16 és 20 óra között amikor az emberek nagy része hazaér, rádugja a töltőre az autóját, felmegy, mos, főz, hajat szárít, szóval az esti csúcsra még rárakódik 140MW .. de mondjuk tény, h ha lehetne úgy programozni a töltést, h nekem csak a 8 órai indulásra kell h legyen meg a 10KWh, akkor azt lehet hajnali 3kor is kezdeni ... csak akkor meg megy az anyázás, h a f@sznak foglalom a töltőt este 6-tól ha nem is akarom tölteni :) De igen, valszeg tényleg szét lehet osztani egész éjszakára.
@@noobkillah1975 A napi átlagfutás kb. 30 km, ahhoz messze nem kell 10 kWh.
Én Renszeresen használok elektromos kicskocsit(E-Up!, CityGo-t). És ezzel a bankártyás dologgal maximálisan egyetértek. A sok App az tényleg bajos.😤
Amúgy egyébként a Magyar hozzáállásal is baj van. Ezzel is egyet kell hogy értsek.
Jelenleg az az akkus hibridek a legjobban használhatóak.
Meg valami könnyítés kellene hogy elektromos autót a lakásban lakók is tölthessenek. Mert a Narancs lengő dugós kivezetjük az ablakon nem a legjobb de egy olyan megoldást és szabályozást kellene engedni ami ezt kulturáltan megengedi. (komoly lépés és tűz álló hosszabbító. És ne legyen elbotlásveszély)
Valamint társasházankén saját töltőoszlop ami a házközös áramáról menne és lenne mindenkikek egy egyéni azonósizó hogy aki éppen tőlt annak lenne a villanyszámlájához hozzá csapva.
Plusz szél- és naperőmű minden képp KELLENE a meglévő mellé mert az elektromos hálózat szerintem itt Magyarországon tuti nem ehez van méretezve. (bár ezt teljesítmény és időkorláttal átmenetileg lehetne orvosolni. De az országos hálózat tuti hogy gyenge)
Ez sajnos mind Budapestre igaz. Meg kell koszoni Karacsony Gergelynek aki valoban egy ,,brillians,, polgar-mekk mester..
Sziasztok!
KI ér haza a munkahelyéről 16-17 óra körül?
Ki fog este 11.00 kor és hajnal 3.00 kor odabattyogni a töltőhöz és cserélni a szomszéddal, akit nem is ismer?
Ezt te sem gondoltad végig vagy komolyan.
Mondjuk Budapesten, főleg a belvárosban rengeteg AC töltő van. Amíg nem kértek horror pénzeket érte, és kis akkus Leaf-el jártam mindig fel tudtam dugni valahol az úticélom környékén, és bár a megtett távolság nem indokolta a töltést, de az is hasznos volt, hogy kényelmesen tudtam fűteni télen, nem kellett spórolni. Most hogy nagy akkus autóm van, és elszabadultak az árak, eszembe sem jut nyilvánosan tölteni. 95% otthon töltöm közvetlenül napelemről (annyival tölt amennyit a napelem termel, tehát a hálózatba egyáltalán nem jut vissza), maradék az Tesla SUC....meg igazából szeretem támogatni a kis magyar és korrekten működő, és korrekt árazású cégeket is, mint a Nova Futura, EVDirekt, TEA, ha tehetem ilyen helyen töltök ha netán nem elég az otthoni villany. Oké sokáig a MOL Plugee is jó volt, de azok már túlterheltek az M3 mentén, és már nem is számít olcsónak.
Ha lefullad az elektromos autó akkor hol találok szerelőt hozzá Magyarországon?